EISENHOWER houdt voet bij stuk tegen agressieve groep Washington vastbesloten conflict op grote schaal te voorkomen Artistieke leiding van het Concertgebouworkest Taak voor het gemenebest Incident tijdens Franse tournee van Roemeense dansgroep SKETCH ESKIMO'S beleven moeilijke tijden Dr. Drees: Besprekingen met Moskou zijn wenselijk ■De ..melk-interpellant schrale huid? Enige lichtpunt in Formosa-ver wikkelingen President op slappe koord Protest van Boekarest Moeizaam missiewerk begint thans vruchten af te werpen Westen moet vooraf zorgen krachtig en eensgezind te kunnen optreden KAB. heropent Sonnehaert te Zeist DINSDAG 1 FEBRUARI 1955 PAGINA 3 Bestuurscommissie met André Jurres als voorzitter CIBORIE GEVONDEN AFRANSELING OP HOTELKAMER Oude vondst blijkt kostbare ring APART VAN SMAAK De conferentie te Scarborough ONDERZOEK NAAR RUPSEN Rusthuis voor rustbe- hoevende moeders Verlofgangers bestolen Van portemonnaies en portefeuilles beroofd John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, voor een kaart van het gebied rond om Formosa, ook wel Taiwan ge noemd. (Van onze New Yorkse correspondente) Het enige lichtpunt in de sombere en uiterst gecompliceerde kwestie- x?ormosa is de verklaring van president Eisenhower, dat alleen hij de beslis sing zal nemen of en wanneer de Amerikaanse strijdkrachten rond het nationalistisch-Chinese bolwerk in actie zullen komen. Hieruit blijkt, dat Eisenhower nog steeds voet bij stuk houdt tegenover de Radford-Knowland- groep. En in deze houding legt hij een kracht en een onafhankelijkheid aan de dag, welke men vroeger niet altijd heeft kunnen signaleren. Deze houding van de President dwingt nog meer bewondering af als men weet wat wij van een welingelichte bron vernamen dat de brieven van het Ameri kaanse publiek aan de President en aan Senator Knowland voor het meren deel het standpunt van Knowland steunen. Dat wil intussen uiteraard niet zeggen, dat het Amerikaanse volk werkelijk voor het grootste gedeelte achter Knowland staat. Want het zijn meestal juist de lieden die critiek willen uitoefenen die brieven schrijven. De steun, die Knowland van alle zijden ontving, bewijst echter wel wederom, dat het Amerikaanse publiek gemak kelijk een standpunt inneemt, altijd de zaken zwart-wit ziet en daarom steeds met grote overtuiging of voor of tegen is. Het bestuur van de Nederlandse Orkest- •tichting tot beheer van het Concertge bouworkest te Amsterdam, deelt het vol gende mede: Na de Amerikaanse reis van het Con certgebouworkest heeft het bestuur van de Nederlandse Orkeststichting, dat het orkest beheert, zich beraden over de organisatie van de artistieke leiding, nadat mr. Guil- laume Landré in de overgangsperiode als gemachtigde van het voorlopige bestuur en nog enige tijd in dezelfde positie namens het nieuwe definitieve bestuur de artistie ke aangelegenheden op lofwaardige wijze Het Gemenebest is een wonderlijke groep naties. Men zou uit de niet- communistische landen moeilijk een meer heterogeen gezelschap kunnen sa menstellen. Het is eenvoudiger om de verschillen op te sommen die er tussen de diverse regeringen bestaan, dan om vast te stellen welke band de leden van het Gemenebest bindt. In hun houding ten aanzien van het wereldgebeuren vormen Australië en Indië de twee uitersten. Van alle Ge- menebestlanden staat Australië het meest aan de kant van Amerika en In dië het mees taan de zijde van Rood China. Maar er zijn nog verscheidene an dere opmerkelijke tegenstellingen bin nen de groep. Er bestaan spanningen tussen Indië en Pakistan, tussen Indië en Zuid-Afrika en tussen Zuid-Afrika en Engeland. Voorts veroordeelt Indië het lidmaatschap van Engeland, Australië Nieuw-Zeeland en Pakistan van de Zuid- Oost Aziatische Verdrags Organisatie, terwijl Nehroe ook gereserveerd staat tegenover de NATO, waarvan Engeland en Canada lid zijn. Tenslotte heeft Enge land met enige bezorgdheid de jongste bijeenkomst gevolgd van de zogenaam de Colombo-staten waartoe Indië, Pa kistan en Ceylon behoren. Zes jaar geleden hebben de landen, die deze week in de Britse hoofdstad vertegenwoordigd zijn, verklaard „dat zij verenigd zullen blijven als vrije en gelij ke leden van het Gemenebest van na ties, samenwerkend in hun streven naar vrede, vrijheid en vooruitgang". Hoewel de betrokken staten niet meer één ge meenschappelijk staatshoofd hebben, en ofschoon de onderlinge politieke tegen stellingen sinds 1949 nog verscherpt zijn, is de oude band niet verbroken. Merkwaardigerwijs schijnt zelfs Indië nog altijd prijs te stellen op het lid maatschap, ondanks de bijzondere posi tie die dit land in de groep inneemt. Maar juist de losse structuur van deze internationale club, die men nauwelijks een organisatie zou kunnen noemen, draagt er wellicht toe bij dat het Geme nebest niet uiteen valt. Er zijn geen algemene wederzijdse verplichtingen, er is geen scherpe gemeenschappelijke politiek en er bestaat geen centraal se cretariaat. Toch is er een zekere een heid, die niet beperkt blijft tot de taal, maar die van meer algemene cultureel- historische aard is. De Gemenebestconferentie, die mo menteel te Londen in Lancaster House wordt gehouden is de vijfde sinds het einde van de oorlog. Het is de eerste sedert de kroning van koningin Eliza beth in Juni 1953. Het zou wel eens de belangrijkste bijeenkomst kunnen wor den die de premiers ooit georganiseerd hebben. De huidige conferentie zou in het wereldgebeuren een beslissende rol kunnen spelen. Toen de vergadering, die gisteren be gonnen is, enige tijd geleden- voorbereid werd, verwachtte men dat er vooral over interne constitutionele kwesties ge sproken zou gaan worden. Zouden Pa kistan en Zuid-Afrika het voorbeeld van Indië volgen door zich los te maken van de Britse kroon en de status van republiek aan te nemen? Zou Afrika de toelating van de Goudkust tot het Gemebest tolereren? Of zouden de Zuid-Afrikanen dan nog liever zelf het Gemenebest verlaten? Het zijn vragen, die ook nu wel aan de orde zullen ko men, maar zij zullen de conferentie niet domineren, zoals men aanvankelijk dacht. Ook de economische problemen nemen ditmaal geen eerste plaats in, al zal de Australische premier er over klagen dat de export van zijn land op de Britse markt niet meer de vroegere bevoorrechte positie heeft. Het voornaamste onderwerp van ge sprek zal zijn: de spanning tussen de communistisch en de niet-communis- tische werelden. Uiteraard gaat de aan dacht daarbij allereerst uit naar het Verre Oosten. Als de Gemenebestmi- histers het onderling eens kunnen wor den over een positieve houding ten aan een van de kwestie Formosa hetgeen vooral van Nehroe afhangt zal men "Och in Washington noch in Peking hun stem kunnen negeren. De conferentie *°u kunnen bijdragen tot een staakt- et-vuren, en aldus de hele mensheid «an zich verplichten. had verzorgd en ook overigens zijn volle toewijding aan het orkest had gegeven. i Boven de figuur van een buiten het be stuur staande persoon, aan wie de gehele artistieke leiding is opgedragen, geeft het bestuur de voorkeur aan een stelsel, waar ben aan 'n commissie uit het bestuur de ar tistieke aangelegenheden worden opgedra gen. Dit kan alleen, wanneer een hunner, die het voorzitterschap bekleedt, veel tijd aan dit werk kan geven. Dit is het geval met de heer André Jurres, die door de stichting Donemus, waarvan hij directeur is, daartoe in staat wordt gesteld. Aangezien de heer Landré in verband met ziin functie van secretaris van de voorlo pige Raad voor de Kunst, die weldra zal worden omgezet in een definitieve Raad, niet voldoende tijd beschikbaar kan stel len, mede door zijn belangrijke composito rische arbeid, zal hij zitting nemen in het bestuur, waarin hij zijn medewerking aan de bloei van het orkest zal kunnen blijven geven. Het is bekend, dat ten tijde van de voorbereiding van de samenstelling van het nieuwe bestuur de plaats van de heer Landré opengehouden is, totdat over de organisatie van de artistieke leiding een beslissing zou kunnen worden genomen. De nieuwe toestand gaat heden, 1 Fe bruari, in. In 1945 is bij de inboedel van een SS-officier in Uddel op de Veluwe een ciborie in beslag genomen, die dezer dagen als zodanig is herkend. Het is een hoge ciborie van verguld zilver. In de voet aan de binnenkant staat het jaartal 1799, en de inscriptie: I. Hulsham. Ieder, die iets weet over afkomst of eigenaar van deze ciborie, wordt verzocht zich in verbinding te stellen met J. J. M. Schmand, pastoor, Rijksstraatweg 58 te Haren (Gr.). En het is aan die manier van denken en beoordelen dat de Ameri kaanse regering dikwijls gemakkelijk concessies doet. Mede dank zij de nei ging van het publiek tot oversimpli- ficatie heeft Eisenhower bijvoorbeeld bij het Congres zijn verzoek ingediend hem verlof te geven Formosa, de Pes cadores en „verwante posities" te verdedigen, een verzoek dat zoals ge meld inmiddels is ingewilligd. Het in de resolutie uitgedrukte be sluit Formosa en de Pescadores te ver dedigen is een relatieve overwinning voor de Knowland-groep. Tegelijkertijd echter vermeed president Eisenhower in zjjn speciale boodschap aan het Con gres om ook maar te zinspelen op de moglijkheid de Chinese communisten hun veroveringen te betwisten, of Tsjiang Kai Sjek zijn gang te laten gaan. Ook sprak Eisenhower nergens over een mogelijk herstel van de auto riteit van de Nationalistische Chinese regering op het vasteland van China. Verder heeft hij slechts over de verde diging van Formosa en de Pescadores willen spreken, en heeft hij geweigerd zich definitief uit te laten over de ver dediging van ander Chinees grondge bied als bijvoorbeeld de eilanden Quemoy en Matsu. Enkele senatoren, onder wie bijvoorbeeld Kefauver, heb ben de president daar scherp over aan gevallen. Men verwijt Eisenhower nu onduide lijk te zijn geweest, omdat hy in het midden heeft gelaten wat hij onder „verwante posities" verstaat. Zolang niet precies is aangegeven wat men in Washington als Amerika's verdedigings lijn beschouwt, zo redeneert men, blijft er onherroepelijk een gevaarlijke span ning bestaan. Maar het is duidelijk, dat de Amerikaanse regering het Tsjoe-En- Lai ook weer niet te gemakkelijk kan maken door hem bepaalde eilanden of groepen eilanden min of meer op een presenteerblad aan te bieden. De rege ring Eisenhower moet zichzelf ook wat ruimte voor onderhandelingen overla ten en de eilanden, waar Eisenhower in zijn speciale boodschap niet over ge sproken heeft, kunnen als basis voor dergelijke onderhandelingen dienen. De nieuwe China-politiek van de Amerikaanse regering, die in het com promis een contradictie schijnt uit te drukken, weerspiegelt in feite slechts de jarenlange worsteling tussen twee politieke groepen in Amerika, die van Twee communistische lijfwachten van een Roemeense dansgroep, die op tour nee is in Frankrijk, hebben gisteren voor een rechter in Parijs toegegeven, dat zij verleden week Woensdag een Roemeense vluchteling hebben geslagen tijdens een vechtpartij in een hotelka mer. De vluchteling had een klacht inge diend en gezegd, dat hij was afgeran seld tijdens een bezoek aan een oude vriend, die met de dansgroep meereist. Bij een confrontatie met alle leden van de groep had de vluchteling, de 32-ja- rige Constantinescu, elf mannen aan gewezen als de daders. Het officiële Roemeense persbureau heeft gisteren bekendgemaakt, dat Zon dag aan de Franse gezant in Boeka rest een nota is overhandigd, waarin geprotesteerd wordt tegen „provocatie van fascistische elementen, leden van de voormalige nazistische IJzeren Gar de", waardoor „het leven en de vrij heid van de leden der Roemeense dansgroep" in Parijs in gevaar waren gebracht. De Roemeense legatie in Parijs heeft bekendgemaakt, dat op last van de Roemeense regering de voorstel lingen van de dansgroep afgelast zul len worden. (AFP-Reuter) Drie jaar geleden heeft een Hagenaar op een koolaspad op het terrein van de Zuid-Hollandse Jachtvereniging in de omgeving van 's-Gravenhage een dames- ring gevonden. Al die tijd heeft hij de ring onder zich gehouden in de ver onderstelling, dat het een waardeloos voorwerp was. Dezer dagen liet hij de ring aan kennissen zien, die van oordeel waren, dat zij lang niet waax-deloos was. De man heeft toen mededeling van zijn vondst gedaap bij de politie. Het bleek een platina damesring te zijn, een z.g. met edelstenen bezette „slagring", die zeker f 10.000 gekost moet hebben. Een briljant, welke de ring bevat, heeft een verkoopwaarde van f 4500, een andere steen of parel is er uit verwijderd. De ring draagt verder nog kleine briljant- jes. Van het verlies van de ring is nooit aangifte gedaan. De politie tracht nu de eigenares op te sporen. de voor- en tegenstanders der China- lobby. De voorstanders hebben hun standpunten gevormd vóór de tijd, dat men waterstofbommen en atoomwapens als vanzelfsprekendheden ging beschou wen. De regering Eisenhower kon, toen zij eenmaal geconfronteerd was met de realiteit van deze wapens, de agres sieve theorie van de China-lobby on mogelijk in haar politiek aanvaarden. En op die manier werd Eisenhower op het slappe koord gedwongen. Er steekt echter een heel lelijk gevaar in de ratificatie door de Se naat van het wederzijdse defensie verdrag tussen Formosa en de VS. Want in dit verdrag wordt voor het eerst gesproken over Formosa en de Pescadores als „de gebieden van China". Weliswaar staat er uitdrukke lijk bij dat dit slechts „voor het doel van dit verdrag is", maar kan men verwachten dat Tsjoe-En-Lai zul ke juridische voorzichtigheden in zijn nadeel uitlegt? Zal hij niet veeleer de zinsnede van de gebieden van For mosa en de Pescadors als de gebieden van China uitbuiten, door er uit af te leiden dat ,dus" Formosa en de Res- cadores Chinees grondgebied zijn, er go dat hij een „burgeroorlog" met deze eilanden voert en dat de Ver. Naties derhalve niet het recht heb ben hier tussenbeide te komen? Op dit ogenblik schijnt de oplossing voor de Formosa-kwestie onvindbaar. Maar het debat in de Senaat over de Formosa-resolutie, de matiging en de voorzichtigheid waartoe diverse senato ren de regering aansporen en de ver antwoordelijkheid, die president Eisen hower voor elke militaire actie op zich heeft genomen, tonen in ieder ge val aan, dat de Amerikaanse regering tot het uiterste zal trachten het uitbre ken van vijandelijkheden op groter schaal te voorkomen. Advertentie 10 «tvki 40 20 ituki 80 cf. 90 «tuk* f 2— 20 «tuks corkt<|ip«4 80 cf. (Van onze verslaggever) De rond tienduizend Eskimo's uit het hoge Canadese Noroden bevinden zich momenteel in een van de moeilijkste perioden van hun bestaan. Jarenlang heeft de voorliefde van de mode voor het bont van de witte Poolvossen dit fiere jagersvolk ruime middelen van bestaan verschaft. Inmiddels heeft de smaak van de Europese en Ameri kaanse dames gewijzigd, met als gevolg dat de bontvellen in prijs van 40 tot 3 dollar zijn teruggevallen. Voor de Es kimo's is dit een ramp. De Canadese overheid probeert de jagers geleidelijk tot andere middelen van bestaan te brengen. De hulp van de missie is daar bij onmisbaar Dit vertelde ons mgr. Armand Cla- baut, die vijftien jaren in het Poolge- In zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de begroting van Algemene Zaken komt dr. Drees terug op de ge heime bespreking van socialistische leiders in Scarborough, in October vorig jaar gehouden, die hij heeft bij gewoond. Hij toont zich hogelijk verwonderd, dat wat begin October (in „Het Vrije Alexander Constantinescu, een Roemeen, die na de oorlog naar de vrije wereld ontsnapte, heejt een pak slaag opgelopen, toen hij in de afgelopen week een bezoek wilde brengen aan een oude vriend, die met een Roemeense dans groep op tournee is in Frankrijk, Constantinescu liet het er niet bij zitten en diende een aanklacht in. Tijdens de rechtzitting ziet men hem hier in gesprek met zijn vrouwelijke advocaat. Volk") nadrukkelijk is medegedeeld, zonder dat iemand daaraan aanstoot nam, begin December plotseling als iets geheimzinnigs en bedenkelijks werd beschouwd. Dr. Drees heeft ontkend en blijft ont kennen de juistheid van de beweringen „omtrent hetgeen tussen hen (de socia listische leiders. - Red.), besproken zou zijn", niet dat er tussen hen gespro ken is. Dat men van heinde en ver naar het Labour-congres kwam zonder met elkaar ook buiten de openbare ver gadering contact op te nemen, spreekt vanzelf. De minister van Algemene Zaken wijst verder er op dat zowel hetgeen de „Intelligence Digest" over de conferen tie heeft geschreven als hetgeen de Zweed dr. Erlander tegenover de Pers heeft verklaard door de leden, die cri tiek op Dr. Drees' houding hebben uit geoefend onvolledig is geciteerd. Wat betreft de toenadering tot Mos kou waarover gesproken zou zijn, dr. Drees zegt, dat in werkelijkheid Attlee de vraag aan de orde stelde welke houding moest worden aangenomen na de verwerping van de E.D.G. De meer derheid der aanwezigen stemde in met de toen in discussie zijnde gedachte om trent een Westeuropese Unie en pleit te er voor, dat die in de verschillende landen zou worden aanvaard zonder een bespreking met de Russen af te wach ten. Minister Drees heeft, sprekende over het afwachten van de resultaten van de Londense conferentie over deWestduitse bewapening, nooit iets anders bedoeld dan het afwachten van de beslissing in de verschillende landen omtrent de ac- coorden. Afwachten alleen van de con clusies op de Londense conferentie zelf, los van hun verwerkelijking, zou geen zin hebben gehad, aangezien de confe rentie op dat ogenblik reeds bijna ge ëindigd was. Zijn mening was dan ook niet veranderd Hij staat op het standpunt, dat de be sprekingen tussen de vrije landen van het Westen en Moskou, ten einde te on derzoeken of enige ontspanning moge lijk ig en althans voor sommige vraag stukken een oplossing kan worden ge vonden, wenselijk zijn, ook al meent men zijn verwachtingen niet te hoog te mogen spannen, maar dat het Westen vóóraf moet zorgen niet zwak en ver deeld, maar krachtig en eensgezind te kunnen optreden. Professor dr. L. Tinbergen, hoogle raar aan de universiteit van Groningen, stelt in opdracht van de Nederlandse organisatie voor Z.W.O. een onderzoek in naaT' de interactie van rupsen, para sieten en roofdieren. Wanneer dieren in het wild leven, aldus prof. Tinbergen, kan men constateren, dat hun aantal ongeveer van jaar tot jaar gelijk blijft. In de bossen echter, die de mens heeft aangelegd, loopt de regulatie soms spaak. Het onderzoek dat op het ogenblik aan de gang is, zal wellicht uitwijzen hoe men cultures aan kan leggen, waarin dergelijke déraillemen ten niet voorkomen. bied heeft gewerkt, waarvan zeven als bisschop van het Vicariaat Hudsonbaai. Momenteel vertoeft mgr. Clabaut in ons land voor het toedienen van de H. Priesterwijding in het seminarie te Valkenburg van de paters Oblaten van de Onbevlekte Maagd Maria. Het mis siewerk onder de Eskimo's stuitte aan vankelijk op vele problemen. Een der eerste bezwaren van de Eskimo's kwam tot uitdrukking in hun vraag of de God der blanken wel wist wat zee honden en rendieren waren. Van veel ernstiger aard was de geringe weer stand die de gezonde Poolbewoners tegen de ziekten der blanken bleken te hebben. De komst van de blanken ging voor de Eskimo's steeds gepaard met het uitbreken van roodvonk- en t.b.c.-epidemieën. Eerst na vele jaren, toen de missionarissen de taal en de zeden beter nadden leren kennen, be gon het werk der pioniers vruchten af te werpen. Thans werken circa vijftig priesters en broeders, onder wie ook enige Nederlanders, in het hoogste Noorden. Zij huizen evenals de Eski mo's in sneeuwhutten en delen met hen de lasten van de lange Poolse winters. Ondanks de voordelen die de Es kimo's van arbeid in Zuidelijker regi onen mogen verwachten blijven zij trouw aan hun bar en onvruchtbaar woongebied. Zij blijken echter een merkwaardige aanleg voor de techniek te hebben. De rijke delfstoffen, die in verschillende Poolgebieden zijn gevon den, zullen op den duur het aanzien van het land en daarmee het leven van de Eskimo's aanzienlijk veranderen. Het Canadese gouvernement heeft een on derwijssysteem ingevoerd waarbij de Maandagmiddag reeds zjjn de eerste rustbehoevende moeders van K.A.B.- gezinnen gearriveerd in het rusthuis Sonnehaert te Zeist, dat des morgens in aanwezigheid van talrijke K.A.B.- autoriteiten was heropend. De gedach ten gingen hierbij terug naar 1948, toen de K.A.B. in dit gebouw haar rusthuis voor rustbehoevende moeders opende, naar 1951, toen voor hetzelfde doel het prachtige Nieuwenoord geopend werd, en naar 1954, toen het Verbondsbestuur de consequentie trok uit de minder ge lukkige ervaringen op Nieuwenoord met het besluit naar Sonnehaert terug te keren. „De weg terug, die wij hebben inge slagen, heeft pijn gedaan", zei Ver bondsvoorzitter J. A. Middelhuis open lijk „Maar Sonnehaert heeft een oude roerp, die in de nieuwe periode beves tigd moge worden". Sedert 1948 werden op Sonnehaert en Nieuwenoord 3317 patiënten ver pleegd. Gezamenlijk boekten zij meer dan 100.000 verpleegdagen, waarmee een bedrag van ruim 600.000 gulden gemoeid was, zoals voorzitter W. Essers jr van Herwonnen Levenskracht me dedeelde. Overigens nog geen tien pro cent van de som, die Herw. Levens kracht in de loop der jaren bijeenge gaard heeft, o.a. ook voor t.b.c.-bestrij ding en kinderuitzending. Op Sonne haert is plaats voor 45 moeders en enige babies. De medische verzorging is in handen van dokter Kroon en zuster Bemaline met haar assistenten, de gees telijke verzorging is toevertrouwd aan pastoor Welsing van Soesterberg. Terwijl het rusthuis heropend werd, deden de Kleine Zusters van St. Jozef uit Heerlen hun intrede in Nieuwen oord te Baarn, dat voortaan mgr Sa- velbergstichting heten zal en ingericht wordt voor de verpleging van zwak zinnige kinderen Binnen enkele weken worden de eerste 150 kinderen ver wacht: na uitbreiding met enige pavil joens zal het aantal kinderen aanzien lijk opgevoerd kunnen worden. Een tot nu toe onbekend gebleven persoon heeft een twintigtal onderoffi cieren van parate onderdelen der vierde divisie, die gelegerd is in de Willem George Frederik-kazerne te Harderwijk, juist op de dag, dat zij met klein verlof zouden afzwaaien, een bijzonder onaan gename verrassing bezorgd. De mannen werden namelijk allen van hun porte monnaies en portefeuilles beroofd, in houdende in totaal een bedrag van naar schatting twee duizend gulden. De ledige portefeuilles werden terug gevonden in een betonnen afvalbak op het terrein, gelegen tussen twee ge bouwen, waarin de diefstal werd ge pleegd. De onbekende moet met de situatie ter plaatse goed op de hoogte zijn geweest. Advertentie jonge Eskimo's zes maanden van het jaar op internaten worden bijeenge bracht. Langer kan men ze daar niet houden, want het belangrijkste deel van zijn opleiding geniet de jonge Eskimo in de eigen gemeenschap. Enige treffende staaltjes van bekeringen hebben de missionarissen de hoop ge geven dat op den duur alle Eskimo's hun huidige religieuze ideeën zullen verlaten om het Christendom aan te (hangen. In 1927 heeft dr. ir. Willem Jo zef Droesen de man, die van daag in de Tweede Kamer de re gering interpelleert over haar be leid inzake de melkprijzen het proefschrift beëindigd, waarmede hij in dat jaar als eerste katho liek in Wageningen promoveerde tot doctor. In die tijd was een doctor in de landbouwkunde een witte raaf: er waren er zeven in heel Nederland. Thans wemelt het van deze wetenschappelijke werkers, die ons maar al te zeer van pas komen. Als er ooit iemand geweest is, die de kans heeft gehad om zijn onderwerp aan de bron te bestu deren, dan is het deze agrariër uit de K.V.P.-fractie geweest, wiens vader tot de pioniers van de ontginning van de lang ver waarloosde Peelgronden behoor de. Droesen Sr. had een gemengd land- en tuinbouwbedrijf in Horst, een land, waarvan het goud in de bodem eerst in onze eeuw ont dekt is. In het proefschrift van de zoon, die var. de opbrengst van deze goede bodem studeerde, wordt dit alles beschreven door IV T T T\ een studax, die verder ziet dan I/I*1T. W I K/rOCSdl zijn agrarisch-economische neus TT lang is. Men kan er de katholieke volksvertegenwoordiger, met zijn grote sociale belangstelling, reeds in ontdekken. Droesen ziet niet alleen het economisch belang van de Peel- ontginning voor heel Nederland men denke aan de groei van de Ven- lose veiling tot een omzet, die ver boven die van alle veilingen in ons land uitsteekt hij onderkent ook de belangen van de kleine boeren, die met de grote ontginners hun kansen krijgen. Hij kent die boer en hij weet, welke krachten er schuilen in de taaie, vasthoudende ka rakters van deze mensen, die moeten worstelen tegen barre moeilijk heden. De grond was tot voor kort slechts kadastraal bekend als „woeste grond". Er moet lang en koppig met nieuwe landbouwmethodes worden gevochten, omdaar iets van te maken. Daarbij is een juiste houding van de overheid even bepalend voor het succes als de karakters van hen, die dit pionierswerk op zich nemen. Droesen spreekt in de Kamer graag over grondpolitiek. Geen won der. Hij weet bij ervaring wat er gebeurt wanneer de naald van het overheidscompas op dit punt uit de juiste koers slaat. In ziin geboorte plaats waren een juiste verkaveling en een goede toepassing van het subsidiariteitsprincipe twee zeer belangrijke zaken. Ook de kleine boer m.oest. zijn kansen grijpen. De overheid moest hem op weg helpen door een juiste uerkoop- of pachtpolitiek. Zij moest in grote stijl verbindingen en waterlozingen aanleggen volgens het aloude principe: „De kost gaat voor de baat uit". Ook de problemen van ruimtelijke ordening, de noodzaak om te zorgen voor het landschap, worden in dit boek reeds aangegeven. Het toekomstige Kamerlid Droesen, dat in die dagen nog van geen parlementaire zetel droomde, hield in 1927 reeds een geharnast betoog ter verdediging van het particulier initiatief. Men zou het zó over kun nen nemen in een moderne redevoering. Via het onderwijs en de landbouworganisatie („Limburgse L.T.B.") •s Droesen in 1933 in de politiek gekomen. Met zijn collega Groen be hoort hij tot de twee oudste van de zeven agrariërs, die de K.V.P.- 'ractie telt. Zijn werk in de Kamer kenmerkt zich door degelijkheid ".n gezond oordeel. Een overrompelend orator is hij niet, althans niet •net uiterlijke middelen, maar zij, die hem kennen, hebben respect •oor zijn universele ontwikkeling. Met Jos Maenen behoort hij nog 'ot de generatie van vrienden van de onvergetelijke Limburger, de ociale werker Poels, wiens huis eveneens aan de rand van de Peel tond en met wie hij de belangen van het platteland vaak heeft be sproken. Beiden hebben de sociale inslag van de Limburger met wat zij van hun geboortegrond hebben geërfd en wat hen vaak onderscheidt van anderen: taaiheid en nuchterheid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3