Interlocal© Woningruil-Centrale werkt niet bevredigend Meer geld en bevoegdheden noodzakelijk 4 BICKHPKN Biologisch onderzoek van de haring in de Noordzee Het protestantisme in Nederland Wel verdienstelijke solisten maar géén orkest PHILIPS r Moeten gemeenten bevoegdheden overdragen Moeizaam werk in Utrecht f Een nieuwe maag Schubben als „paspoorten (SCHEEPVAARIBERICHTEN naar V.. LAMPEN J DINSDAG 1 FEBRUARI 1955 PAGINA 4 Huize Lavigerie te Boxtel in het zilver Geschenk van diploma ten voor mgr. Giobbe TWEE GEWONDEN BIJ VECHTPARTIJEN Twee arrestaties in Groningen Zeepost voor Oost en West Inbrakenserie in heb. U ni.t E -don sp^èdig smaakloos, snel, zeker I mmml DOOR STIER GEDOOD En dit is de les: Kerkrade F. W. van Heijstt Bekend industrieel te Den Haag Sociale bezinningsdag Patrimonium" van MARKTBERICHTEN Wie de advertentiepagina's leest, ontmoet bijna dagelijks woningruil- aanbiedingen. Een symptoom van de woningnood en een illustratie van de moeilijkheden, die aan de verhuizing vooraf gaan. Vaak lopen dergelijke ruilpogingen op niets uit, want het is helemaal niet zeker, dat mijnheer A. in Dokkum, die een betere betrekking in Zaandam gevonden heeft, ook een Zaandammer vindt, die naar Dokkum wil verhuizen. En zelfs al zou mijn heer B. uit Zaandam in Dokkum willen wonen is het nog de vraag, of hij bereid is zijn vrijstaande huis aan de Zaan te ruilen voor een Dokkumse bovenwoning. Het is echter wel mogelijk, dat mijnheer C. uit Leeuwarden naar Dokkum wil. Maar hoe vindt mijnheer A. dan iemand in Zaandam die naar Leeuwarden wil verhuizen? Een dergelijke driehoeksruïl kan behalve onder toevallige omstandigheden slechts tot stand komen via een orgaan, dat een groot aantal adressen van adspirant-verhuizenden ter be schikking heeft en dat desnoods een tienhoeksruil kan organiseren om mijn heer A. uit Dokkum naar Zaandam te krijgen en ondertussen nog negen andere gezinnen te helpen aan een gewenste ruiling. Zo'n orgaan is de Stichting lnterlocale Woningruil-Centrale te Utrecht, die in 1950 werd opge richt door het Rijk, de Ver. van Ned. Gemeenten en de Stichting Woning zaken voor het Bedrijfsleven. Dagelijks komt op het kantoor van de Centrale, Stationsweg 20, een groot aantal aanvragen binnen van mensen, die willen verhuizen en daarom op de secretarie van hun gemeente een for mulier hebben ingevuld. Wanneer de gemeente van vertrek en de gemeente van vestiging geen bezwaar tegen de verhuizing hebben, gaat de Centrale aan het werk. Eerst wordt in de carto theek nagezien of er misschien een om gekeerde aanvraag aanwezig is. Blijkt dit het geval te zijn, dan is de zaak een voudig op te lossen. Beide gegadigden krijgen bericht en kunnen dan met el kaar contact opnemen om te zien of de wederzijdse woningen naar genoegen zijn. In de meeste gevallen echter moet een ingewikkelde schakel opgebouwd worden, waarmee soms weken en maan den gemoeid zijn. Wanneer de Centrale dan eindelijk denkt een oplossing ge vonden te hebben via b.v. een acht- hoeksruil, komt er niet zelden een kink in de kabel, omdat een van de inge schrevenen zich inmiddels bedacht heeft dus niet meer verhuizen wil, of reeds op eigen gelegenheid een andere woning gevonden heeft, zonder dit aan de Cen trale te melden. Het hele moeizaam opgebouwde schema valt dan als het bekende kaartenhuis in elkaar. Vaak blijkt de Centrale wel in staat te zijn een meerhoeksruil te organise ren maar gaan de verhuizingen toch niet door omdat een of meer gegadigden niet bereid zijn een aangeboden woning te accepteren. De meeste verhuizingen vinden plaats wegens maatschappelijke verbeteringen; de meeste gegadigden willen daarom van een ruil graag beter worden, zeker niet minder, vooral wan neer zij in een te kleine woning wonen. Maar ook de tegenpartijen willen er niet op achteruit gaan. Kortom, moeilijkhe den te over. Begrijpelijk daarom, dat de Centrale niet in staat is aan alle aanvragen te voldoen. Jaarlijks komen er ongeveer De Witte Zusters van Afrika zullen binnenkort op feestelijke wijze de dag herdenken dat hun klooster Huize La- vigerie te Boxtel, vijf en twintig jaren bestaat. Int dit klooster, dat de procure van de Witte Zusters is, werd een be langrijk gedeelte van de geschiedenis van de Orde geschreven. Zo vertrok ken er gedurende de 25 jaren vanuit Boxtel 217 zusters naar de missie, ter wijl er 76 zusters een diploma behaal den dat van groot nut was en is voor het missiewerk. Tot 1950 was de procure te Boxtel tevens rusthuis voor de zus ters die vanuit de missie repatrieerden. In 1950 werd te Sterksel een nieuw rusthuis geopend. Toen in December 1948 de Nederlandse provincie van de Witte Zusters van Afrika werd opge richt, werd het provincialaat van de Zusters ondergebracht in huize Lavige- rie. De feestelijke herdenking van het 25-jarig bestaan van huize Lavigerie valt samen met de officiële herdenking van het 60-jarig bestaan van „Sancta Monica", het noviciaat van de Witte Zusters te Esch nabij Boxtel. Tijdens een Maandagmiddag te's-Gra- venhage gegeven receptie heett de heer E. Graeffe, ambassadeur van Bel gië en deken van het corps diploma tique, in aanwezigheid van een groot aantal diplomaten, aan mgr Paolo Giobbe, Pauselijk Internuntius in Neder land, ter gelegenheid van de vijftigste verjaardag van diens priesterwijding namens de diplomaten een geschenk aangeboden. Het geschenk bestaat uit twee massief zilveren kandelaars. De heer Graeffe merkte in een korte toespraak op, dat de in Den Haag geaccrediteerde diplomaten niet alleen uitdrukking hebben willen geven aan hun eerbied voor de verte genwoordiger van het hoogste morele en geestelijke gezag, maar dat zij ook bij dit jubileum hun genegenheid te genover de persoon van de jubilaris te kennen hebben willen geven. Mgr. Giobbe dankte ontroerd voor het geschenk en voor de vriendschap waarvan het de uitdrukking is. (Van onze correspondent) Gedurende het weekeinde zijn twee personen vrij ernstig gewond tenge volge van hevige vechtpartijen in Gro- ningens binnenstad. Zij moesten door de G. G. D. naar het Academisch Zieken huis worden gebracht. Allereerst ont stond een vechtpartij aan het Schuiten- diep. Een 44-jarige schipper bracht zijn tegenpartij zodanige verwondingen toe aan het hoofd, dat het slachtoffer in allerijl naar het Academisch Ziekenhuis moest worden gebracht. De schipper werd ingesloten in het hoofdbureau van politie. Aan de Turftorenstraat kregen een 49-jarige Groninger en een 19-ja- rige jongeman ruzie over een vrouw. De oudere man bracht de jongen een ernstige snee toe boven het linkeroog. Hij moest naar het ziekenhuis worden gebracht De dader werd eveneens in gesloten. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Indonesië en Ned. N. Guinea: ms „Sla mat" (10 Febr.); Ned. Antillen: ms „Heli con" (10 Febr.); Suriname: ss „Bacchus" (8 Febr.); Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afri- ka: ms „Bloemfontein" (8 Febr.); Cana da: ms „Westerdam" (3 Febr.); Argentinië: ms „Uruguay Star" (7 Febr.); Brazilië: ms „Uruguay Star" (7 Febr.); Australië: „Strathnaver" (3 Febr.); Nieuw-Zeeland: via Engeland (5 Febr.). 4000 binnen; in 1954 werden plm. l'.DO gevallen geholpen. Er liggen thans nog 4500 aanvragen te wachten. Het totale aantal gegadigden voor woningruil in het hele land moet echter op 20.000 ge schat worden; de Centrale beschikt dus nauwelijks over een kwart van de adres sen en kan dientengevolge veel minder doen dan wanneer alle adressen dus alle mogelijkheden bekend waren. Meer bevoegdheden nodig Men kan zich afvragen wat de rede nen zijn, dat de Centrale niet de plaats inneemt, die haar krachtens haar zeer belangrijke maatschappelijke taak toe komt en haar in de gelegenheid stelt effectiever te werken aan de oplossing van wat voor duizenden gezinnen le vensproblemen zijn geworden. Om te beginnen, berust de samen werking tussen Centrale en gemeenten op basis van vrijwilligheid. De Ver. van Ned. Gemeenten bezet weliswaar zeven van de een en twintig zetels in het stichtingsbestuur, maar de bij de Centrale aangesloten gemeenten plm. 900 hebben zich tot niets verplicht en zijn vrij elke voorgestelde ruil af te wijzen. Er zijn b.v. gemeenten, die weigeren in het kader van een ruil het gezin van een gepensionneerde op te nemen of een gezin, dat genoegen neemt met een eigenlijk te kleine wo ning, omdat de gemeente van vestiging na zekere tijd toch voor een grotere woning moet zorgen. Voorts komt het voor, dat gemeentelijke huisvestingsbu- reaux de aanvragen wekenlang laten liggen of verzuimen de Centrale te be richten, dat een bepaalde woning niet meer voor ruiling beschikbaar is. We laten thans in het midden in hoeverre men dit alles de gemeenten euvel mag duiden, doch constateren slechts, dat het hele ruilsysteem staat of valt met de bereidheid tot mede werking van de gemeenten. Gelukkig zijn er ook vele gemeenten, die de Centrale met alle mogelijke middelen steeds terwille zijn. De vraag dringt zich echter op of het systeem van woningruil wel effectief genoeg kan zijn wanneer de gemeenten alle vrij heid hebben om elk moeizaam opge zet ruilschema met een al of niet redelijke motivering volkomen in el kaar te schoppen. M.a.w. of aan de Centrale geen bepaalde bevoegdheden gegeven dienen te worden om een opgezette ruil desnoods tegen de ge meenten in uit te voeren. We erken nen de moeilijkheden, waarmee vrij wel elke gemeente op het gebied van de huisvesting te kampen heeft, maar vinden dit geen excuus om de vrij heid van vestiging zó sterk aan ban den te leggen als sedert jaren in feite geschiedt. Het gevolg van dit alles is, dat veel candidaat-ruilers ongeduldig en tenslot te teleurgesteld worden. Na een of twee jaar wachten verliezen zij het vertrou wen in de Centrale, hetgeen de goodwill niet bevordert. Te weinig financiën Een andere moeilijkheid vormen de financiën. De Centrale is selfsupporting. De onkosten worden betaald uit het in schrijfgeld (ƒ20,-), dat iedere ruil-can- didaat bij het indienen van zijn formu lier moet storten. Wanneer er jaarlijks 4000 aanvragen binnenkomen, moet de Centrale dus werken op een begroting van rond 80.000, waarvan meer dan de helft aan lonen betaald moet worden. Er is daarom veel te weinig geld be schikbaar voor advertenties en andere propaganda-kosten; in 1953 werd hier voor slechts 500,- uitgetrokken. De ge ringe bekendheid, die de Centrale over het algemeen nog geniet, eist intensieve propaganda; de middelen hiertoe ont breken echter. Vooropgesteld, dat ons een bedrag van 20,- niet te hoog voorkomt wie op eigen houtje adverteert of een par ticulier ruilbureau inschakelt, is vaak meer kwijt kan niet ontkend worden, dat velen aarzelen dit bedrag te beta len voor een dienstverlening, waarvan het succes niet bij voorbaat vaststaat. Hetgeen remmend werkt op de toevloed van adressen en dus op de mogelijkhe den van de Centrale om sneller en met meer succes te werken. Waar het probleem van de woning ruil een nationaal probleem is van zeer ingrijpende aard, is de vraag ge wettigd of het niet de taak van de overheid is de financiering voor haar rekening te nemen en wel zodanig, dat de Centrale meer armslag krijgt dan tot op heden het geval is. Een andere mogelijkheid is betaling in termijnen, b.v. elke drie maanden vijf gulden, of betaling van een klein bedrag bij de aanmelding en een gro tere som na het totstandkomen van de ruiling. In beide gevallen echter gaat de wijze van betaling meer kosten administratieve arbeid e.d. dan tot op heden het geval is. Het is hier overigens niet de plaats in concreto aan te geven wat de beste oplossing is. We willen slechts wijzen op de oorzaken, die o.i. de Centrale verhinderen te werken als wenselijk en uit sociaal oogpunt dringend noodzakelijk is. Een financieel ruimere armslag zou de Centrale in staat stellen enquêteurs en contactpersonen in dienst te nemen, die er op uit kunnen trekken om b.v. de aangeboden woningen nauwkeurig op te nemen en eventuele gegadigden er van te overtuigen, dat zij er verstandig aan doen bepaalde aanbiedingen te accepte ren. Dergelijke contactpersonen bestaan reeds; zij zijn echter in dienst van grote bedrijven en departementen, aan gesloten bij de Centrale, om ruilingen ten behoeve van hun eigen personeel te bevorderen. De resultaten van hun be middeling over het algemeen in pret tige samenwerking met de Centrale zijn van dien aard, dat het aanbeveling verdient dergelijke krachten ook aan de Centrale zelf te verbinden. Drastische herziening Dit alles mag niet de indruk wek ken, dat de gang van zaken bij de Centrale geheel onbevredigend is. De bereikte resultaten bewijzen het tegen deel; zij zijn een gevolg van veel moeizame arbeid, die door het beschei den korps van medewerkers met veel toewijding en feeling zeer belang rijk! wordt verricht. Dit neemt echter niet weg, dat de Centrale nog geen kans gezien heeft een waarlijk nationaal centrum van woning ruil te zijn. Opvoering van het aantal aanvragen (is aanbiedingen) door een intensieve propaganda is hiervoor nood zakelijk, gepaard aan enkele bevoegd heden ten opzichte van de gemeenten en een betere financieringsregeling, die uitbreiding van het apparaat mogelijk maakt. De nationale belangen, die met de woningruil gemoeid zijn zowel me dische als maatschappelijke, economi sche en paedagogische vragen drin gend om drastische herzieningen. Advertentie begint met maag-cachetsjakke* (Van onze correspondent) Toen de landbouwer G. Koster te Nieuw Wehl het hok van zijn stier be trad, teneinde het beest te voeren, werd hij plotseling door het dier aan gevallen. Koster werd enige tijd na zijn verdwijnen uit de woning vermist en toen men op onderzoek uitging, vond men hem deerlijk verminkt in het hok. De dood was toen reeds in getreden. Hongarije Dr. Laszlo Toth, de Hon gaarse katholieke journalist, die samen met kardinaal Mindszenty werd veroor deeld, is in een Hongaarse communisti sche gevangenis overleden. De Nederlandse organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek heeft prof. dr. G. P. Baerends, hoog leraar in de zoölogie aan de Rijksuni versiteit te Groningen en directeur van het Zoölogisch Laboratorium al daar, een subsidie verleend om onder zijn leiding een biologisch onderzoek van de haring in de Noordzee te doen uitvoeren. Genoemd onderzoek, waar bij de raskenmerken op de voorgrond staan, wordt verricht door de heer D. T. Wielinga, doctorandus in de biolo gie, die hier reeds geruime tijd mee bezig is. In een onderhoud met het A.N.P. ver telde prof. Baerends dat een gedegen kennis van de haring en voor de biologi sche wetenschap en voor de visserij van groot belang is. Vandaar dat verschil lende instanties zich in nauwe samen werking met het haringonderzoek bezig houden, zoals het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek en de organisatie voor toegepast natuurwetenschappelijk On derzoek. De door Z.W.O. verleende sub sidie betreft uiteraard alleen de zuiver wetenschappelijke zijde. De haring, die in enorme hoeveelheden voorkomt, zo vervolgde de hoogleraar, vertoont „trek" en nu is het van zeer veel importantie te weten welke factoren aan deze trek ten grondslag liggen en vooral welke feiten de trekroute bepalen. Het voorkomen van haring in de ge hele Noord-West Atlantische Oceaan met de daarop uitkomende zeeën, de Noorde lijke IJszee inbegrepen, heeft de vraag opgeworpen, of dit allemaal dezelfde haring is, dan wel of men met verschil lende populaties te maken heeft. Een omstreeks de eeuwwisseling ingesteld onderzoek wees reeds in de richting van verschillende populaties, toen bleek dat de haringen van de Noordzee, de Oost zee, de Zuiderzee enz. verschillen ver toonden. Toen onomstotelijk was komen vast te staan, dat de haring in een aan tal groepen uiteen valt, kwam vanzelf sprekend de vraag naar voren of deze groepen zich soms verschillend gedra gen, bijvoorbeeld of ze eigen trekge- woonten hebben en in hoeverre haar woongebieden elkaar overlappen. De trek is een zeer merkwaardig ver schijnsel. De vissen, die in larvenstadia door het water worden weggevoerd, zoe ken op latere leeftijd „de weg terug" en voorkomen daarmee dat zij van gene ratie op generatie verder „van huis" zouden raken. Extreme gevallen van zulke trek vertonen de zalm en de pa ling: de zalm, in de bovenloop van beken geboren, trekt later naar zee, maar komt Advertentie DEN HAAG, Zaterdag. Reeds vaker hebben wij gewaarschuwd tegen slechte verlichting (met een zgn. „gloeiende s p ij k e r Een inwoon ster van onze stad is er gisteravond het slacht offer van geworden. Zij struikelde op de slecht verlichte overloop over een vuilnisemmer. Met een ver stuikte enkel zal zij enige dagen het bed moeten houden. Dit zjjn de bloemen van de leden van haar wandelclub. Op keldertrappen, overlopen en zolders, in gangen, trappen huizen. schuren e.d. goed licht van Philips lampen. Om de kosten hoeft niemand het te laten. Op deze punten worden lampen immers maar weinig gebruikt. Bovendien zijn de Philips lampen uiterst zuinig en laag in prijs. Méér LICHT voor WEINIG GELD! Zaterdag terschap van op de positie (Van onze correspondent) Het Kerkraadse politie-apparaat is sinds twee weken in alarmtoestand door een steeds toenemend aantal inbraken. Het begon twee weken geleden met een diefstal in de R.K. Jongens-HBS. Deze diefstal werd gevolgd door twaalf an dere inbraken waarbij de dief (of de dieven) slechts kleine geldbedragen in handen vielen. Daar bij al deze inbra ken vrijwel op dezelfde wijze tewerk werd gegaan, namelijk door het uitne men van een ruit, vermoedt de politie hier met een en dezelfde dief (of die ven) te doen te hebben. In de nacht van Zondag op Maandag werd een in braak gepleegd in de woning van de fam. S. aan het Old Hickory-plein te Kerkrade. Hier bedroeg de buit een groter geldbedrag, namelijk ruim 1500 gld. en enkele spaarbankboekjes. Dit geld werd gestolen uit een bureaula. De Kerkraadse politie zoekt nog steeds naar de dadercs). Te Den Haag is Zaterdag in de leef tijd van 66 jaar overleden de heer F. W. v. Heijst, directeur van de N.V. J. B. v. Heijst Zn., een bekende fabriek van stamp- en perswerktuigen en ketels en radiatoren voor centrale verwar ming. (Van een speciale verslaggever) heeft het verbond „Patrimonium" te Amsterdam onder voorzit- ds. M. de Goede een sociale dag georganiseerd ter bezinning van het protestantisme in Nederland, mede ten opzichte van hei Romanisme en het humanisme. Sprekers waren de professoren Mekkes en Zuidema, en de heer H. Algra, lid van de Eerste Kamer. De vergadering stond onder het motto: Christelijk-nationaal, waarmee de plaats van het Calvinisme in het leven van het Nederlandse volk aangeduid wilde zijn, alsmede zijn roeping voor en tot dat volk. Omdat de ziel van het volk de inzet is van de strijd der geesten, acht Patrimonium zich verplicht aan die strijd deel te nemen, niet polemiserend, niet in negatief verzet, maar door middel van een positief getuigenis der christelijke waarden, waarvan het zich de drager weet. Het overleg dienaangaande geschiedde op uiterst waardige wijze en uit de juiste overtuiging, dat alleen een openhartig spreken een dienst is aan waarheid en volk. In de strijd om het behoud van de christelijke signatuur van het publieke leven staat het Calvinisme aan de zijde der Rooms-Katho- lieke Kerk, zij het op zijn wijze; daarnaast echter ziet het in diezelfde kerk een reëel gevaar, waartegen verzet geboden is door een bewust en princi pieel getuigen voor eigen leer en leven. Socialisme, atheïstisch humanisme en vrijzinnig protestantisme daarentegen zijn met beslistheid af te wijzen. beschouwelijke contactpunten ontbreken, die het Calvinisme wel met het Katho licisme verbinden. Wanneer dan ook, zo vult prof. Zuidema aan, protestanten ge makkelijker in zee gaan met het huma nisme dan met het Rooms-Katholicisme, dan is dat te beschouwen als een ver zwakking van het christelijk levensbesef. Prof. Mekkes stelde vervolgens, dat de hele mensheid met het humanisme soli dair is in zijn afval van God. De verlos sing van Christus evenwel heeft de soli dariteit voor Zjjn volgelingen doorbro ken. Desondanks worden de christenen voortdurend opnieuw besmet met de „wijsheid der wereld". Er is maar één oplossing: terugkeer tot Christus. Dat heeft Patrimonium begrepen en daarom wil het alle geloofsgenoten aansporen met kracht en in gesloten eenheid het koninkrijk Gods te verkondigen aan de schapen die geen herder hebben. Gezagsopvatting der katholieken De rede van prof. dr. S. U. Zuidema had als uitgangspunt de gezagsopvatting der katholieken, zoals die in het Mande ment en zijn consequenties tot uiting komt. Tegenover het bindende hiërar chische gezag in de Rooms-Katholieke Kerk stelde hij, dat, naar Calvinistische visie, in de Kerk alleen die autoriteit recht van bestaan heeft welke direct op het Woord Gods is terug te voeren. De katholieke gezagsidee doet hem het Mandement zien in de geest van contra reformatie en romanisering van Neder land. Vrijheid acht spreker voor een katholiek slechts mogelijk bij de gratie Als eerste spreker behandelde prof. dr. J. P. A. Mekkes de Calvinistische visie op het humanisme. Hij ziet hierin een voortzetting van het heidense theo retische denken, van de „wijsheid" der wereld, die God tot dwaasheid heeft ge maakt. Zijn oorspronkelijke religieuze bezieling heeft het humanisme afgelegd toen het bezweek voor de paradijsver- leiding: „Gij zult zijn als goden". Maar na de komst van Christus, aan Wie wij „de ware vrijheid", namelijk van zonde en dood danken, zjjn de heidenen niet meer te verontschuldigen. Daarom is het godloos humanisme erger en ge vaarlijker dan het oude heidendom. Het proclameert de neutraliteit van het le ven, de nivellering van alle waarden en noemt zich progressief door het uitslui tend erkennen en stimuleren der men selijke verworvenheden en inspanningen, los van God. Door zjjn diepe religieuze antithese moet het humanisme, on danks zijn beweringen van een tegen deel, antichristelijk zijn; het leidt on vermijdelijk tot geestelijk nihilisme, al zegt het dat juist te willen voorkomen. In dit verband herinnerde spr. aan Nietzsche, die, de vooruitgang bewon derend, toch waarschuwde tegen „einen Unheimischen Gast"; het nihilisme. Met het godloos humanisme is geen samen werking mogelijk. De wezenlijke levens van het gezag, dat weliswaar begrensd is, maar uitsluitend in zoverre het zelf, naar eigen inzicht, die begrenzing be paalt (practische levensomstandigheden, opportuniteit, prudentie). Het katholieke totaliteitsbegrip eist een onbegrensde in vloed op het politieke leven. Rome kent alleen onderschikking, geen nevenschik king. De verhouding van de Kerk tot de Staat en het natuurlijke leven wordt hië rarchisch geregeld. Hoewel dit totali teitsbeginsel niet totalitair is, meent spr. toch dat een academische honorering van de betrekkelijke autonomie van het natuurlijke leven in de praktijk geen zin heeft. De Rooms-Katholieke Kerk accep teert immers geen grens voor haar eigen competentie. Spr. kan voor een goed katholiek de mogelijkheid van een gewetensconflict niet inzien, daar deze, wil hij zich goed katholiek achten, zijn geweten moet vormen naar de bisschop pelijke uitspraken. In feite beperkt de Kerk dus het recht van ieder mens om naar zijn geweten te leven. Rome be schouwt zichzelf als de hoedster van de natuurlijke orde. Het menselijk inzicht is te zeer verzwakt om hierbij het leer gezag te kunnen ontberen, dat volg zaamheid mag en moet vorderen. Zo kan de Kerk, die zich, behalve in het godsdienstige, ook bevoegdheid toe schrijft op het terrein van de natuurlijke orde, naar eigen visie een Rooms-Ka tholieke ordening in het publieke leven importeren in natuurlijke verpakking. Dat Nederland dreigt geromaniseerd te worden, ligt volgens prof. Zuidema dan ook in de lijn der verwachting. Het kerkelijk leergezag, waarvan het feitelijk totalitarisme niet te breidelen is op gevaar af geen goed katholiek meer te zijn, streeft welbewust Rooms- Katholieke machtsvorming na. Wordt er niet beweerd, dat de enige goede so ciale .actie de Rooms-Katholieke is? Slechts de wijze waarop de bisschop pen de eis der heersende omstandig heden beoordelen kan romanisering en totalisering begrenzen. En deze om standigheden hangen, naar sprekers mening, in hoofdzaak af van de graad van prestige en macht, die toevallig aanwezig is bij de katholieken en de niet-katholieken in het Nederlandse le ven. Kerkelijk totalitarisme Dit op-weg-zijn naar kerkelijk totali tarisme mag de Calvinistische volks overtuiging niet nemen. De historische positie in Nederland is christelijk-natio naal, niet katholiek-nationaal. De Calvi nistische tolerantie- en intolerantie-idee moet weer invloed krijgen op de struc tuur van het publieke leven. Op het openbare erf moet niet de kerk als kerk optreden maar de christen als christen. Men zal meer nadruk moeten leggen op de Calvinistische geloofsovertuiging, dat er geen instantie bestaat tussen de chris tenmens en zijn God, waardoor het leven op aarde bevrijd wordt van totalitaristi- sche spanningen. „De kerk is de gemeen schap der gelovigen, die al hun zalig heid van Christus verwachten". In deze definitie is geen sprake van enig ker kelijk gezag. Tussen Jezus Christus, zijn Heilige Geest en de mens, die onder Diens leiding staat, erkent de Calvinist geen kerkelijk gezag, dat over het hart niet kan oordelen zonder het te mis vormen. Toch kent het Calvinisme ker kelijke uitspraken. Als individu moet men zich wel tienmaal bedenken alvo rens tegen een uitspraak van de Kerk in te gaan, waarschuwde prof. Zuidema. Het gezag en de gezagsdrager dienen ge respecteerd te worden. Maar steeds zal men God meer moeten gehoorzamen dan de mensen. Dat betekent voor de Calvinist, die „in eigen gemoed ten volle overtuigd is" dat de kerk dwaalt, de noodzaak van scheuring. Daarom be pleitte prof. Zuidema een herleving van de leer over de pluriformiteit der waar heid. Op deze levensbeschouwing dient het Calvinisme een overtuigend sociaal en politiek program te bouwen. Tot nu toe gaat er te weinig stuwende kraobt van uit. De Westerse cultuur ontleent haar waarde aan het Christendom; desinte gratie daarvan leidt tot het communis me. Het socialisme heeft de toekomst niet. De leidende figuren van de P.v.d.A. zjjn „aan het plafond toe" en zien in, dat één stap verder hen in de commu nistische onheilsstaat doet geraken, die zij niet wensen. De beveiliging der Wes terse waarden is in het socialisme niet aanwezig. Socialisatie en nationalisatie zjjn het gevolg van een decadente mens beschouwing. De bezinning van Patrimonium op het christelijk-sociaal en politiek hande len moet daarom zo diepgaand zjjn, dat de bisschoppen in een volgend Mandement met ons hebben te reke nen, aldus de voorzitter in zijn slot woord. Het wordt hoog tjjd dat wjj iets gaan doen, want Rooms en rood dreigen ons terzijde te schuiven. Wjj hebben op alle terreinen van het le ven verdienstelijke solisten. Eerst wanneer deze een geroutineerd orkest vormen kunnen wjj onze overtuiging stem verlenen. De vergadering werd besloten met een boeiend betoog van de heer Algra, die aantoonde dat het reeds lange tijd werk zame streven naar neutraliteit de tegen woordige massale ontkerstening mede veroorzaakt heeft. Zijn pakkende uiteen zetting bleek een reden te meer om de plannen van Patrimonium met spoed en kracht te verwezenlijken. tenslotte terug naar haar geboorteplaats om daar te paaien. Naast deze paaitrek komt ook trek naar geschikte voedselplaatsen voor. Om de diverse problemen, waarvoor de verschillende populaties ons stellen op te lossen, moet men allereerst de vertegenwoordigers van elke groep kunnen herkennen. Hoewel er ver schillen, zij het dan ook minieme, zjjn, kunnen de raskenmerken daar toch niet uit worden opgemaakt. Teneinde de haringen te onderscheiden en te herkennen, telt men nu de wervels, het aantal vinstralen of het aantal schubben in een bepaald gebied van het lichaam, daar het gemiddelde aan tal hiervan voor de diverse populaties verschillend is. Dat de uitwerking van deze gegevens een grote mate van statistisch werk ver eist, spreekt wel van zelf. Toch moet men met de aldus verkregen uitkom sten uiterst voorzichtig zijn. Men wil hier namelijk eigenlijk de erfelijke ver schillen tussen de haringen bestuderen, maar de erffactoren bepalen niet recht streeks de kenmerken van een dier, maar regelen hoe een organisme tijdens zijn vorming op allerlei invloeden rea geert. Het is nu bijvoorbeeld gebleken, dat de temperatuur van het water en de leeftijd van de vis invloed kunnen heb ben op de raskenmerken. Daarom is het van groot belang de invloed van de erf factoren en van de milieufactoren nauw keurig tegen elkaar af te wegen. Aan gezien er met haring in deze zin niet in een aquarium te experimenteren is, worden elk jaar op de zelfde plaatsen monsters gevangen, waarbij haringen uit verschillende jaren onder de loupe wor den genomen. Om dit te kunnen doen, worden met behulp van het echolood afzonderlijk haringscholen op de paai- plaatsen opgespoord en „bemonsterd". Bovendien is het zo belangrijk dat de heer Wielinga vroeger reeds Zuiderzee- haring verzameld heeft, daar deze zeker een gesloten populatie vormde. De waarde van de raskenmerken kan op deze wijze nader critisch worden onder zocht, wat in het onderzoek ten bate van de praktijk zowel als voor tal van wetenschappelijke aspecten van groot belang is. Tegelijkertijd zijn onderzoekers der andere genoemde instituten bezig om ge gevens uit de schubben te halen, waar door deze min of meer als „paspoorten" dienst zouden kunnen doen. Resume rende kan dus gezegd worden dat het uiteindelijke doel van het onderzoek is het vinden van kenmerken, waardoor bij elke „individuele haring" geconstateerd kan worden, tot welke groep deze behoort. PAARDENMARKT UTRECHT 31 Jan. - Aangevoerd werden 419 stuks. De prijzen varieerden voor: luxe paarden van 800 975, werkpaarden van 700825, paarden drie jaar van 600—800, paarden twee jaar van f 500700, oude paarden van f 500700, veulens van f 275—400, hitten f 500650, slachtpaarden van f 1.60—1.95 per kg. al. gew. EIERMARKT APELDOORN 31 Jan. Aan voer ca. 200.000 stuks. Prijzen per 100 st.: grote eieren f 12.30—13.25, kleine eieren f 10.75—12.25. VEEMARKT AMSTERDAM 31 Jana Aange voerd 395 runderen, eerste soort f 2.602.75, tweede soort 2.402.50, derde soort f 2.00 —2.30 per kg geslacht gewicht, 163 varkens, eerste soort 2.28—2.31, tweede soort f 2 22 —2.26 per kg levend gewicht, 34 nuchtere kalveren f 1.10—1.20 per kg lev. gewicht, 1 vet kalf geen notering. GRAANMARKT A'DAM <Boe„r,ennol;i 31 Jan. Tarwe 25—26, rogge 20—:21, zomer- gerst 26—28.50, haver 26—27.25, 8roene, e™- ten 25—50, br. bonen 70—75 paardenbo- nen 28—30, duivenbonen 32—35, koolzaad 5960.50, karwijzaad 130—134, blauw maan zaad 200—215, kanariezaad 60—70, alles in guldens per 100 kg. RUBBERTERMIJNMARKT A'DAM 31 Jan. Stemming: kalm. Omzet: 75 ton, maandom- zet 3915 ton Noteringen: Jan. 3.03%, Febr. 2 99V, Mrt 2.99, Jan.-Mrt. 3.02%, Apr. 2.97, Mei 2 96 Juni 2.95, Apr.-Juni E94, Juli 2.93, Aug. 2.921/2, Sept. 2.92%, Juli-Sept. 2.90%, Oct 2.90, Nov. 2.90, Dec. 2.89, Oct.-Dec. 2.89%. PURMEREND, 1 Febr. 1955. Eieren: 12000 kippeneieren f 1112 per 100 stuks, 1000 eendeneieren 9.— per 100 stuks. Vee markt: Runderen, totaal 592 stuks; 310 vet te koeien 2.00—2.70 per kg, handel matig, 151 gelde koeien f 375—690 per stuk, ma tig, 85 melkkoeien f 575950 per st., stil, 19 pinken 270—510 per st., matig, 15 gras- kalveren f 150225 per st., stug, 337 nuch tere kalv. v. d. sl. 30—85 per st., stug, 246 vette varkens v. d. sl. 1.841.88 p. kg, idem zouterij f 1.76—1.78 per kg, vette zeugen 1.701.76 per kg, handel goed, 888 biggen 2 noteringen f 4878 en f 5595 per st„ matig, 10 fokzeugen f 275400 per stuk, matig, 314 schapen (fokkerij) f 80 115 per st. vlug, 32 bokken en geiten f 10— 55 per st., stug, 19 paarden f 525875 per st., stil. Totaal aantal dieren 2443. Fluim- veemarkt: 2800 oude kippen en hanen (wit te en rode) f 1.50—1.70 per kg, 300 oude kippen en hanen (blauw) f 1.701.80 p. kg, 700 jonge hanen (blauw) f 1.50—1.70 p. kg, 400 eenden f 0.75—2.25 p. st., 450 konijnen f 2.50—8.— p. St. AGAMEMNON p. 1 Febr. Kp. Finist. naar Paramaribo. ALMDIJK 1 te Le Havre. AMSTELLAND 1 te St. Vincent. ARTEMIS 1 te New York. BONAIRE 1 Port of Spain (Trinidad). BOSCHFONTEIN 1 te Dar es Salaam. CALTEX DELFT 1 te Rotterdam. CALTEX THE HAGUE p. 1 Dungen. naar Sidon. DELFT 1 te Talcahuano. DIEMERDIJK 1 te Cristobal. FEMLAND 1 te Amsterdam. EENDRACHT 1 te Rotterdam. EOS p. 1 Kn. Finist. n. Lissabon. LIEVE VROUWEKERK p. 1 Kreta n. R'd. IOPPERSUM 1 van Pt. Talbot n. Melilla. MAASDAM 1 te Havana. MARISA 1 van Suez n. Bombay. MERWEDE 1 van Galveston n. Brownsv. NOORDAM 1 te New York. NOTOS p. 1 Balearen n. R'dam. ORION 1 van Istanbul n. Constanza. OVERIJSEL 1 te Rotterdam. OVUI.A 1 te Singapore. PEPERKUST 1 te Freetown. PIETER S p. 1 Dungen. n. Swansea. SALLAND 1 te Bahia. SAPAROEA 1 te Rotterdam. STBAJAK n. 1 Kp. St. Vincent n. Sydney. «TA.D ROTTERDAM 1 van Triest n. Monr. TAMO 1 te Montevideo. TETRESIAS 1 te Alexandrië. TITUs 1 te Algiers. TOMINSO 1 van Pt. Said n. Gibraltar. VAN LINSCHOTEN 1 te Bordeaux. WONOGIRI n. 1 Dungen. n. R'dam. IJSREL 1 van Hamb. n. A'dam. AAGTEKERK p. 1 Febr. Sabang n. Djlb. ARKELDIJK 1 te New Orleans. ARMTT.LA t. 1 te Pladiu. CALTEX DELFT t. 1 te Rotterdam. CALTEX PF.RNIS t. n. 1 Kp. Bóne n. R'd. EEMt.and 1 te Amsterdam. FELIPES t. 1 te Tiilatiap. GOUWE n. 1 Kp. St. Vine. n. Madeira. IVOORKUST 1 van Ko. St. Vine. n. Dakar. KOTA BAROE 1 te Singapore. LINGE o. 1 Las Palmas n. Dakar. lompok p. 1 Kn. Böne n. Casabl. METULA t. 1 te Miri. PEPPRKTTST 1 te Freetown. PRINS ERFnERIK HENDRIK p. 1 Kp. Fltl. naar Gandia. PRINS pptt.ips WILLEM p. 1 Kp. St. Vine. naar Ualrar UTRECHT n.' 1 Prt. Sudan n. Aden. ZUIDERZEE 1 te Antwerpen. AALSUM p. 31 Kreta n. Antw. AMOR p. 31 Oporto n. R'dam. AMPENAN 31 te Singap. AMSTELSTAD p. 31 Ouess. n. Antw. ANNENKERK 31 te Pt. Said. ALCETAS 31 te Cadix. ALCYONE 31 in Golf v. Bisc. n. Antw. ALCHIGA p. 31 Rio Grande n. Buen. Air. ALIOTH p. 31 Fernando Noronha n. Antw. AGAMEMNON p. 31 Ouess. n. Paramaribo. ARDEAS p. 31 Holtenau n. Kopenhagen. AMBIORIX p. 31 Ouess. n. Bordeaux. ARIADNE p. 31 Holtenau n. Denemarken. ALNATI p. 31 Montev. n. Santos. AMERSKERK 31 te Rotterdam. AXELDIJK 31 te Santos. AARDIJK 31 te Antw. ANDIJK 31 te Lissabon. ALGENIB p. 31 Las Palmas n. Recife. ADINDA 31 te Pladjoe. BAARN 31 te Antw. BORNEA p. 31 Azoren n. Beyrouth. BREDA 31 van Balboa n. Valparaiso. CISTULA p. 31 Makalla n. Spezia. CALTEX NEDERLAND 31 te Stockholm. CALTEX LEIDEN p. 31 Finist. n. R'dam. CRADLE OF LIBERTY p. 31 Azoren naar Pt. Said. CLAVELLA p. 31 Makalla n. Fahaheel. CALTEX UTRECHT p. 31 Algiers n. Sidon. DRACO 31 te Alicante. DELFSHAVEN 31 te Recife. DOMBURGH 31 te Casabl. ESSO DEN HAAG p. 31 Algiers n. Sidon. ETREMA p. 31 Kp. Finist. n. Curacao. EOS p. 31 Ouess. n. Lissabon. ENA 31 te Recife. FRIESLAND 31 te Djakarta. GOUWE p. 31 Finist. n. Madeira. GAROET p. 31 Ceylon n. Djakarta. GAASTERLAND 31 van Las Palmas naar Amsterdam. HERMES 31 te Curasao. HILVERSUM p. 31 Kreta n. Southampton. HESTIA 31 te Pt. of Spain. ITTERSUM 31 dw. Azoren n. Havre. JUPITER p. 31 Gibraltar n. R'dam. KARIMUN p. 31 Ouess. n. A'dam. KOTA INTEN 31 te Singap. KATELYSIA p. 31 Malta n. Fahaheel. KOTA AGOENG 31 van Colombo n. Sing. LAWAK 31 te Kaapstad. LIEVE VROUWEKERK 31 van Pt. Said n. Rotterdam. LINDEKERK 31 te Genua. LISSEKERK p. 31 Perim n. Dubai. LE MAIRE 31 te Belawan. LEERSUM p. 31 Bermuda n. Houston. MALOVINA 31 te Fao. MIDAS 31 te Rostock. MAASHAVEN p. 31 St. Vine. n. Rlo de Jan. MANOERAN p. 31 Kp. Guardafui n. Belaw. MARIE KERK p. 31 Kp. del Armi n. Pt. S. MARISA 31 van Suez n. Bombay. MENTOR p. 31 Casquets n. Barbados. MITRA 31 te Cristobal. MACOMA p. 31 Mogadisco n. Durban. MOLENKERK p. 31 Djeddah n. Suez. MACUBA p. 31 Minicoi n. Aden. MAAS 31 van Hamb. n. Antw. MANTO p. 31 Algiers n. R'dam. MIJDRECHT p. 31 Kreta n. Sidon. NIOBE p. 31 Kiel n. Helsinki. NIEUW HOLLAND p. 31 Rockhampton n. Sydney. OMALA p. 31 Djeddah n. Bombay OPHIR 31 van Muntok n. Djakarta. ONDINA 31 te Suez. PRINS MAURITS 31 te Savona. PRINS JOH. Wm. FRISO p. 31 Kp. Bou- garoni n. Rotterdam. JANTEH p. 31 Kp. Guardafui n. Moulra. PERNA 31 te Monrovia. PLAGIOLA 31 te Fallriver. POLYDORUS p. 31 Finist. n. Djakarta. POLYPHEMUS 31 te New York. POELAU LAUT p. 31 Ceylon n. Belawan. POSEIDON 31 te Aux Cayes. ROEPAT 31 van Aden n. A'dam. RATI p. 31 Pt. Sudan n. Suez. RIDDERKERK 31 te Lor. Marques. RIJNKERK p. 31 Madeira n. Antw. ROTTI p. 31 Malta n. Pt. Said. RIJNLAND p. 31 Burlings n. Santos. SIBIGO p. 31 Thursday Isl. n. Sydney. SCHERPENDRECHT p. 31 Fortaleza n. Bel. STRAAT MOZAMBIQUE p. 31 Kp. Eng- gano n. Kobe. STATUE OF LIBERTY p. 31 Malta n. Pt. S. SIRRAH p. 31 Cape Orange n. Kaapst. STAD LEIDEN 31 te Accra. SUNETTA 31 te Madras. STRAAT MAKASSAR 31 te B. Aires. SCHIEDIJK p. 31 La Libertad n. L. Angel. STAD ROTTERDAM 31 van Triest n. Monr. SLOTERDIJK 31 te Norfolk. SAMARINDA 31 te Los Angeles. SARANGAN 31 te Mombassa. TANKHAVEN I 31 te Tj. Oebau. TABIAN p. 31 Aden n. Suez. TIBERIUS p. 31 Azoren n. A'dam. TOMOR1 p. 31 Malta n. Marseille. TASMAN 31 te Soerabaja. TEIRESIAS p. 31 Bizerta n. Alexandrië. TARIA p. 31 Townsville n. Sydney. TJIKAMPEK 31 te Kobe. TOMINI 31 te Suez. VAN LINSCHOTEN p. 31 Ouess. n. Bord. VAN HEUTSZ 31 te Tanga. WICKENBURGH 31 te Duink. WALTON JONES p. 31 Makalla n. Fahah. WESTERTOREN 31 te Pt. Elisabeth. WOENSDRECHT 31 van Suez n. Fao. WONOGIRI p. 31 Dungen. n. R'dam. WOENSDAG HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym., 7.30 gram.. 7.45 Even opkrikken, 7.50 gram., 8.00 nieuws, 8.18 gram., 8.50 huisvrouw, 9.00 gym. vrouw, 9.10 gram. VPRO: 10.00 schoolradio. VARA: 10.20 vrouw, 11.00 gram., 12.00 dansmuz., 12.33 platteland, 12.38 orgel, 13.00 nieuws, 13.15 tentoon stellingsagenda 13.18 dansmuz.. 13.50 gram., 14.00 medische kron., 14.10 instr. trio, 14.30 jeugd, 16.00 zieken, 16.30 jeugd, 16.50 gram., 17.15 politiekapel, 17.50 regeringsuitz., 18.00 nieuws, 18.20 act., 18.30 Promenade-ork„ 19.00 Barend Bluf, 19.10 caus. VPRO: 19.30 jeugd. VARA: 20.00 nieuws, 20.05 pari, comm., 20.15 gevar. progr., 20.55 II Trovatore. opera, 22.05 caus., 22.20 rhythmische muz., 23.20 Hammondorgel, 23.40 gram. HILVERSUM H, 298 m. NCRV: 7.00 nieuws, 7.10 Een vaste burcht, 7.13 muz., 7.45 prot. pr., 8.00 nieuws, 8.15 gram 9.00 zieken, 9.30 vrouw, 9.35 gram.. 10.30 prot. pr., 11.00 Radio Philh. Ork. en so list, 12.10 gram., 12.33 gevar. muz., 12.53 gram., 13.00 nieuws, 13.15 gevar muz.. 13.45 oratorium, 16.00 jeugd, 17.20 gram.. 17.40 beursber., 17.45 sport, 17.55 orgel, 18.25 Duitse gambamuz. uit de Baroktijd, 18.50 boek, 19.00 nieuws, 19.10 muz. caus., 19.30 buitenl. overz., 19.50 gram., 20.00 radiokrant, 20.20 mil. kapel, 20.50 caus., 21.10 kamermuz., 21.35 lichte muz. 22.00 gram., 22.15 volksmuz.. 22.45 prot. pr., 23.00 nieuws, 23.15 gram. ENGELAND, BBC. home service. 330 m.: 14.30 dansork., 19.30 volksdansen. 21.00 symph.ork., 23.20 viool en piano. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 12.30 ork.conc., 13.15 dansmuz.. 13.45 or- kestconc., 16.00 ork.conc., 16.45 amus.- muz., 17.30 ork.conc., 18.30 revue-ork., 23.20 amus.muz., 0.20 amus.muz NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK. 309 m.. 12.00 amus.muz., 13.10 operamuz., 16.00 rhythm.muz., 17.45 gevar. muz., 19.15 pianorecital. 20.00 symph.ork. 21.10 kamermuz., 22.10 Duitse schlagers, 22.30 dansmuz., 23.00 lichte muz., 23.20 amus. muz., 0.25 strijkkwartet. FRANKRIJK, nat. programma. 347 m.: 12.00 symph.ork., 20.00 vocaal ens., 22.45 harprecital, 23.15 kamermuz. BRUSSEL, 324 m.: 16.02 beiaardspel, 16.05 ork.conc., 17.10 zang en piano, 17.45 zang en piano, 18.00 gevar. muz., 22.15 jazzmuz. 484 m.: 14.15 ork.conc.. 16.05 lichte muz., 17.30 bariton en piano, 20.00 ork. conc., 22.15 lichte muz. ENGELAND, BBC, European Service Uitz. voor Nederl. 22.00-22.30 Nieuws, feiten v. d. dag en vraaggesprek met onze luisteraars. (Op 224 m.). WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE. NTS: 20.15-22.00 Film.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 4