De modernste Coiffures Vreemdelingen- „industrie" in Zuid Kennemeriand IP De Haagse Comedie met „De Derde" D ie wolf en de havik JAARVERSLAG over 1954 van Provinciale W ederopbouw Kajotters uit Noord hielden hun jaarvergadering K ru is woord raadse l Vreemde vrouw was in huis ten tijde van de moord Chefarine .4" NIEUWE FORDS in hoofdstad Den Haag en Rotterdam 6Ric öenooRman f# T I «ili anthraciet Spanvisserij met loggers Rond de dood van Rubinstein Nieuwe gegevens over de doodsoorzaak en vingerafdrukken Personenwagenshows naast R.A.I. voor bedrijfsautomobielen Ouderbijdrage schoolmelk met verhoogd Jubileumuitvoering bij derde lustrum MOLENDIJK'S KAPSALON k» .,«,y Prachtige voorstelling Van belangwekkend stuk v> Cv MAAT. 4 beroemde genees middelen tegen griep Radio-reparatie H. J. Maertens N. V. DINSDAG 1 FEBRUARI 1955 PAGINA 5 ''y Al|lf§ illii §§||tiÉitg Bonte avond als jaarfeest K.A.B.-Noord Waterstanden ZANDVOORT ,,'t Voetlicht" richt de camera op Aanbesteding bouwgrond Van Lennepweg Kw.Vivm Vi'iTJM Kennemeriand op de E55 Chefarine „4" werkt krachtiger, snel* 'Ier en doeltreffender, want elk tablet bevat vier geneesmiddelen, stuk voor stuk in de hele wereld beroemd. VIERVOUDIGE WERKING n4tje doet wonderen Betrouwbare Bedrijfschap voor zuivel subsidieert Ernstig verkeersongeval Ter gelegenheid van het 15-jarig be- staan van de Volksmuziekschool voor Haarlem en omstreken vond Maandag avond een feestuitvoering plaats in het voor deze gelegenheid uitermate goed geoutilleerde Minerva-theater te Heem stede. Mevrouw C. KatBeylevelt, die de algemene leiding wederom in han den had, komt een bijzonder compli ment toe voor de originele wijze waar op zij haar ontwerp voor deze uitvoe ring in muziek, spel en dans voor het voetlicht heeft gebracht. Een en ander week nu eens af van de traditionele voordrachtsoefeningen die men bij ge legenheden als deze meestal in over stelpende mate voorgeschoteld krijgt. Het programma van deze uitvoering was samengevat onder de naam „Jubileum- Fantasie 3 x V. M. S." In het eerste be drijf verwijlde de Volksmuziekschool in Sprookjesland. Hierin werd toneel gespeeld en gedanst, terwijl in de or kestbak een orkest van jeugdige spelers en speelsters de door Gé Michels spe ciaal voor dit spel gecomponeerde mu ziek op doorgaans frisse en pittige wijze weergaf. Het tweede bedrijf was to neelspel door oud-leerlingen der Volks muziekschool. Onder de titel: „Een kijk je in het kantoor van de Directeur", werd er vlot gespeeld en gedanst, en intussen werd de luisteraar op een sym pathieke wijze op de hoogte gebracht wat er aan moeilijkheden dagelijks de kamer van de directeur binnenkomt. Gebrek aan instrumenten, plaatsruimte, financiën, enfin kortom alles wat een dusdanig muziek-huishouden betreft kwamen aan de orde. Hopenlijk heeft één en ander bij de instanties die direct of indirect de V.M.S. steunen, groot be grip gevonden. Een nuttige cultuur-in stelling als de Volksmuziekschool ver dient grote aandacht. Want dat de school nuttig is, bleek uit vele dingen die Maan dagavond tot uitvoering kwamen. Zo speelde Greet de Jong in aanslui ting bij het voorgaande, het pianocon cert in D dur van Karl Ditters von Dit- tersdorf. Dit geschiedde geheel in oude klederdrachten, terwijl het toneel in een passend decor was omgetoverd. Het orkest begeleidde op lofwaardige wijze de soliste, die op haar beurt op zeer verdienstelijk pianospel aanspraak kan maken. Het was een genoeglijk musiceren, waarbij men niet zozeer let op een onzuiver nootje, dan wel op de sfeer die het teweeg brengt. Origineel van vinding was ongetwij feld het derde bedrijf na de pauze, dat vermeld stond onder de titel: „De V. M. S. in het jaar 2000." Robots, en leer lingen die arriveerden met helicopters, onderwezen en werden op hun beurt op mechanische wijze onderwezen in de muziek en dans. Langs electronische wegen, door middel van knoppen en installaties, werden hoogst moderne klanken uit vermechaniseerde instru menten te voorschijn geroepen. De exe cutanten namen echter geen genoegen met dit alles en wilden liever weer eens dans en muziek uit vroegere jaren als 1954 horen, met welluidende klanken. Dit resulteerde in een keurig uitge voerd Menuet, dat ingestudeerd was doof- M. Tschernoff, en tenslotte in de Symfoniëtta van Gé Michels, voor jeugd- orkest. Met laatstgenoemd stuk heeft de componist dit genre muziek-literatuur aanzienlijk verrijkt. Het werk ligt niet boven de kracht van een jeugd-ensemble, en is toch van uitstekend muzikaal ge halte. Vooral de vorm- en gezonde me- lodiegeving dient genoemd te worden. Met eenvoudige middelen heeft Gé Michels deze 4-delige symfoniëtta ge componeerd. Bovendien heeft de com ponist met kennis van zaken zijn uiter aard beperkte instrumentatie op volko- Advertentie SANTPOORTERPLEIN 1 - Tel, 19706 Buslijn 3-4 Het is een verheugend en verblijdend verschijnsel, dat in Nederland het vreemdelingenverkeer steeds meer op zijn merites wordt geschat. Het is lang zaamaan gegroeid tot een „industrie", die ons land ieder jaar vele millioenen guldens bezorgt. Dat zeide de heer Aschoff, voorzitter van de Gewestelijke Bond voor vreemdelingenverkeer voor Kennemeriand, tijdens een persconfe rentie, waarop de structuur van de Bond onderwerp van bespreking was. De laatste tijd is er duidelijk een stre ven tot gezamenlijk optreden van de verschillende plaatselijke („vreemde lingen") verenigingen in Kennemeriand naar buiten. Door samenwerking wil men bewerkstelligen, dat een zo groot mogelijk rendement wordt verkregen. Uit die samenwerking is een nieuwe overeenkomst gegroeid, waardoor de Bond gebruik kan maken van het gehele apparaat van Haarlems Bloei. Een en ander heeft geleid tot aanmerkelijke verhoging der subsidies der verschillen de gemeenten. Een exempel van die ge westelijke samenwerking is de restaura tie van de molen „De Slokop" in 1953, een ander de uitgave van een folder m 100.000 exemplaren en in vier talen. Naar aanleiding van de oriëntatiereis van de heren Van Willige en Geluk naar Scandinavië, in September van het vo rig jaar, verscheen onlangs een folder in de Zweedse taal, waaruit de samen werking reeds duidelijk naar voren komt, wanneer men de grote geïllus treerde kaart van Haarlem en omgeving onder ogen krijgt. In de gemeenschap pelijke folder zijn de plaatselijke ver enigingen vertegenwoordigd met een in legvel, waarop de vreemdeling de loca le evenementen vermeld vindt. Ook zul len in de toekomst de propaganda-rei- zen naar het buitenland worden geco ördineerd. De Gewestelijke Bond is met de VW Hillegom Zaterdag 23 April op het bloe mencorso van de Bollenstreek met een eigen wagen vertegenwoordigd. Tussen twee haakjes: het is de bedoeling, dat ook Haarlems Bloei met een wagen ac te de présence geeft Een van de moeilijkheden, waarmee de Bond thans te kampen heeft, is de onuitspreekbare naamgewestelijke bond voor vreemdelingenverkeer voor Zuid-Kennemerland. Men zoekt naar een naam, waarin de samenwerking tussen de plaatselijke verenigingen tot uitdrukking komt. Hierop aansluitende Jhoge opgemerkt worden, dat naar aan leiding van het bericht, waarin sprake was van een mogelijke wijziging van de haam Haarlems Bloei, zes en twintig Haarlemmers naar de pen hebben ge- pepen/" die allen een pleidooi hielden voor het behoud van de naam. Resumerende kan vastgesteld worden uat men elkaar niet wenst te beconcur- eren: verenigd in de Bond vechten v°°r, een zeRde zaak. Het kan dan vo? !-een, verheugend en verblijdend iri«F-"f"sel worden genoemd, dat dit IrÜ? ,ln ,1 gewest Kennemeriand ster leeft dan 1 n Hp nvon oa (taiirocCor men geslaagde wijze toegepast. Mevr. C. Kat—Beylevelt leidde het orkest met strakke hand. Tenslotte zij in het kort vermeld dat mr. Beets als voorzitter van de commis sie het woord voerde. Hij gaf een kort overzicht van de ontwikkeling der V.M.S., die groeide van 60 tot 1000 leer lingen. Leerkrachten en lokaliteiten groeiden vanzelfsprekend ook in aantal. Hij bood de directrice mevr. C. Kat na mens de oudercommissie een enveloppe met inhoud aan. Mevr. C. Kat dankte tenslotte allen die aan de groei en bloei der V.M.S. medewerkten. Speciaal de componist Gé Michels mocht hartelijke woorden van waardering in ontvangst nemen, voor de speciaal voor deze feest uitvoering gecomponeerde muziek. Vele bloemstukken vergezelden de diverse toespraken. De Haarlemse V.M.S. heeft op waardige wijze haar 15-jarig jubi leum gevierd. Donderdagavond 8 uur wordt in de bovenzaal van het R.K. Jeugdhuis St. Patrick te Santpoort een klaverjas-dri- ve gehouden, georganiseerd door de K.A.B. en de K.A.J. in Santpoort. Le den van beide organisaties, eventueel met hun dames, kunnen zich hiervoor opgeven bij de bestuursleden. Er zijn diverse mooie prijzen te winnen, maar bovenal is deze drive begonnen om een nauwer contact te leggen tussen de jeugd en de oudere generatie, opdat dit zal leiden tot meer begrip voor elkaar. Tijdens de feestuitvoering ter gelegen heid van het 15-jarig bestaan van de Volksmuziekschool speelde Greet de Jong het pianoconcert inD dur van Karl Ditters von Dittersdorf. Dit ge schiedde geheel in oude klederdrach ten, terwijl het toneel in een passend decor was omgetoverd, zoals de foto toont. yx-.v'vf.;.;.'.-:-.:.;:- ,.vx '3 e oorlog met zijn gemeenschap pelijke gevaren, z'n kameraad schap en zo gelukkige momenten van ontspanning had Kip Ames geleerd, dat er toch nog dingen in het leven zijn, die de moeite waard zijn om eraan te wennen, zoals hij dat zelf zo sprekend uitdrukt. Een liefdeloze jeugd, met ho tels m plaats van een warm tehuis, had vem daartoe nooit de kans gegeven. Wanneer hp dus na de oorlog zijn oude re vriend Hank ontmoet, gaat Kip graag bij hem logeren; maar het week eindje wordt een logeerpartij van een 3®ar- Hip zit vast aan de mooi ge- Kleurde herinneringen aan de oorlog, Hank wil hem helpen, maar in zijn eerlijke vriendschap vergeet hij, dat hij getrouwd is. Voor zijn huwelijksge luk is het nodig, dat Kip zijn eigen weg gaat, daartoe komt het ook, waarbij de schrijver suggereert, dat Kip op zijn besluit terug zal komen, maar dat het Hank ernst is. Kip gaat weer he\ geluk missen, dat „hij ergens thuis hoort". Andrew Rosenthal heeft dit gegeven verwerkt in zijn toneelstuk „De Der de"; zijn werk is een modern drama geworden, dat boeit en dikwijls ont roert door begrip voor aller- standpunt, warme menselijkheid en innig mededo gen. De Haagse Comedie speelde het Een groot aantal leden van de afd. Noord van de K.A.B. bevolkte Zondagavond de grote zaal van St. Bavo aan de Smede- straat, waar „The Dio's" uit Beverwijk plus hun Show-orkest het jaarfeest van deze af deling te verzorgen hadden gekregen. Ze hebben dat op een prettige, vlotte wijze gedaan. Er zat in hun revue, „Wiener Schnitzel" geheten, goede vaart en de sprookjesachtige belichting van sommige details van het programma dat circa 20 nummers telde de keurige toiletten en goede decors vermochten zeer wel de be wondering te trekken. Als we het applaus en de lachsalvo's als graadmeter nemen, dan gaf deze een zeer bevredigende uit komst voor de medewerkers aan deze re vue. De leden van het show-orkest waren vir tuozen. Ons bekoorden ten zeerste de Zwa nen-Idylle" en de imitatie van een Amster dams pierement. Het geheel werd met veel humor gekruid, al ontkwamen we ook in dit geval niet aan de indruk, dat de baar den niet te vermijden schijnen. We kunnen het bovendien met de voor zitter, de heer A. Hendriks, eens zijn, die aan het slot van de avond zei, dat Bever wijk trots op dit gezelschap zijn kan, dat aan allen deze avond een vreugde bereid de met een programma, dat prettig en be schaafd was, met alle facetten van vrolijk heid en mooie muziek. Spreker stelde de samenwerking, die zo iets vermocht te bereiken, aan de leden ten voorbeeld, om in de geest van eenzelf de samenwerking te komen tot grote acti viteit. Er was ook een gezellig dansje toe, waar na allen huiswaarts togen met een genoeg lijke herinnering, waarop weer tot het vol gend jaarfeest kan worden geteerd. Dinsdag 1 Februari Hoog water: 9.37 u. en 22.15 u. Laag water: 4.53 u. en 17.33 u. Woensdag 2 Februari Hoog water: 10.52 u. en 23.39 u. Laag water: 6.07 u. en 18.52 u. De R. K. toneelvereniging ,,'t Voet licht" te Zandvoort brengt binnenkort weer een revue. Dat de leiding van deze vereniging telkens nieuwe ideeën in de revue verwerkt, bleek Zondagmiddag toen men in de dorpsstraten opnamen ging maken, welke tijdens de uitvoering zullen worden vertoond. De beide ko mieken, welke in deze revue zullen op treden, hadden van het eindpunt van de tram tot theater Monopole aan het Stationsplein verschillende avonturen, welke op de film werden vastgelegd. Deze originele voorbereiding van de uitvoering trok uiteraard veel belang stelling. Maandagmiddag heeft de gemeente Zandvoort aanbesteed het bouwrijp ma ken van de terreinen aan de Van Len nepweg, waar de woningbouwvereni ging „Eendracht maakt macht" 140 wo ningen wil bouwen. Ingekomen waren 20 biljetten. Laagste inschrijvers waren de Gebr. Keevel te Amsterdam voor f 39580.Het hoogst werd ingeschreven door de heer H. Kokkelkoren te Haar lem voor f84400.Het werk was be- Zaterdagavond voor een goed gevul de Stadsschouwburg, het is een avond geworden van dikwijls grandioos toneel door bezielde intensiteit en bedwongen spanningen. Jan Retèl moet rijke vol doening geput hebben uit zijn regie, uiterst gevoelig voor schakeringsmoge lijkheden, waarop Elisabeth Andersen, Luc. Lutz, Pim Dikkers, Ida Wasserman en Gijsbert Tersteeg zuiver en intelli gent reageerden. Meermalen was de ver stilde sfeer kortweg subliem. Het conflict is vooral de strijd tus sen Kip en Jean, Hank's vrouw. In ver schillende passages gaf Elisab. Ander sen daaraan een beklemmend karakter, beheerst en zeer zuiver, overtuigend ook door de bewogenheid waarmede zij wist te luisteren. De voorstelling gaf trouwens verschillende momenten van innig beleefd stil spel. Sterk, mooi ge schakeerd talent sprak uit het spel van Luc. Lutz als Kip Ames. Nog meer dan bij de anderen ligt de kracht van de rol niet in gemakkelijk uit te spelen situaties, maar in het gevoel voor sfeer, welke het uiterste vergt van plooibare, doordringende zegging, met snel reagerende mimiek enuitdrukkings- vo1 masker. Met een soort schuwe waak zaamheid, met nauw verborgen vijan digheid tegenover de harde noodzake lijkheden van het leven, gaf hij diepte en kleur aan een grote rol. Pim Dikkers als de oudere vriend Hank sloot zich rustig, eerlijk en ver trouwenwekkend bij hem aan; heel mooi van sfeer door simpele zegging was zijn gesprek met zijn vrouw over vroeger, een treffende scène, welke dankbare, tastbare stilte in de zaal bracht. Ida Wasserman en Gijsb. Tersteeg als de echtelieden die elkaar verachtten, vormden een paar, dat wel triest mede lijden moest opwekken met zo'n ellen dig leeg huwelijk; Ida Wasserman bracht daarbij de nodige momenten vav ontspanning door haar weldadige nuch terheid, Tersteeg gaf, met juist be- grip voor verhoudingen en zonder ee» j greintje overdrijving, met beleefde i wreedheid en glimlachend wroeten een waarlijk afstotende verpersoonlijking van kille berekening en giftige jaloezie. Met uitzondering van de zeer jonge Hanneke Schuitema, die een mooie stem heeft, maar door de regie weV Ucht opzettelijk in een zeer rustige en beheerste toon was gehouden, zodat spontane, kinderlijke geestdrift bij hei dochtertje Emmie geheel ontbrak, be>- halvfe jammie dus stond er een steriv harmonisch ingespeeld ensemoie op de planken. Ook daardoor werd „De Dee. de", een der meest belangwekkende voorstellingen van het seizoen, met een gave bezetting, enkele gróte rollen en dat veroverend-goede, tot het hart spre kende toneel, waarna ge uw kopje kof fie in de pauze maar het liefst gebruikt in stilte. Hk. A. j 10. Eric zwijgt abrupt als de eenogige roverhoofdman weer op hen toetreedt en Erwin kijkt met een gezicht als een oorwurm voor zich uit. „Zo, vrien den", grijnst de kerel, „morgen breken we op voor de aanval dat mag je nu wel weten Yarl Berse de sterk-armige". „Aha", denkt Eric, dat vertel je niet aan een dove". Hij herinnert zich Yarl Berse Olavson vaag, van de jaarlijkse bijeenkomsten; een tamelijk onbelangrijke figuur meer boer dan edelman wiens lichaamskracht echter even spreekwoordelijk is als zijn armoede, zodat broeder rover dus wel eens op meer dan één manier zijn neus zou kunnen stoten. „Nu weet ik niet, wat ik met de kerel moet beginnen, die jullie meeslepen", gromt de rover bedenkelijk, „wie is die oude snuiter eigenlijk?" Hij beent met grote stappen in de richting van het schaduwrijke plekje, waar Cendrach ligt. „Och, hij is de vader van mijn vrouw", antwoordt Eric zonder blikken of blozen met een gebaar op Bran- wen, die haastig de ogen neerslaat. „En een goed schoonvader is het", ver volgt Eric onverstoorbaar, „hij heeft ons al menig vet kluifje toegespeeld!" De flauwe glimlach op Cendrach's gelaat bewijst, dat deze Eric's woorden, verstaan en begrepen heeft. „De hersens van de troep zogezegd", grijnst Eenoog, „wel, daar moeten we zuinig mee omspringen!" Eric stelt dan voor de oude scheepsbouwer op deze plek achter te laten onder de hoede van een paar krijgers en hiermee is de rover het roerend eens. Inmiddels begint het te schemeren en terwijl de aanvoerder van de troep met zijn mannen het kampement voor de nacht in orde maakt, trekt Eric zijn zoon en Branwen haastig terzijde. „Je moet hier weg, zodra het donker genoeg is", fluistert hij de knaap toe. „Ga met Branwen en twee van onze mannen naar Yarl Berse en waarschuw hem voor de aanval. Waarschijnlijk zuilen de rovers over een dag of twee de burcht bereikt hebben. Zeg de Yarl, dat ik bij hen ben, zodat hij niets mag ondernemen, vóórdat wij ons by hem op de burcht gevoegd hebben!" „En onze eigen burcht dan? En moeder?" stribbelt Erwin tegen. „We kunnen niets beginnen voor we met deze scha- vuiten afgerekend hebben", is het antwoord. Erwin knikt kort en zodra de duisternis gevallen is, trekt het viertal zich met Eric omzichtig uit het kamp terug. De goden vergezellen je. mijn zoon. Haast u!" fluistert Eric. Ritselend verdwijnen de vier in de struiken, terwijl Eric een oogje in het zeil houdt. Nog éénmaal wuift de Noorman zijn zoon na. als deze als laatste in het donker verdwijnt. Hoelang het zal duren, voor hij ziin zoon eindelijk weerziet, daarvan heeft Eric helaas niet het geringste vermoeden. Verschenen is het jaarverslag over 1954 van de directie van de wederop bouw en de Volkshuisvesting kt de provincie Noordholland. Geconstateerd wordt, dat de ontwikkeling der bouwbe drijvigheid nog in stijgende lijn gaat. In Noordholland (zonder Amsterdam) werd in 1949 in bouwwerken 107 milli- een gulden geïnvesteerd, in 1950 131 millioen, in 1951 119 millioen, in 1952 139 millioen, in 1953 145 millioen, en in 1954 162 millioen gulden. Het waren voornamelijk de gebo-.ven voor de nijverheid en de woningbouw welke tot de verhoging in 1954 aanlei ding gaven. De overspannen bouwmarkt deed haar nadelige gevolgen gevoelen. Het tekort aan bouwvakarbeiders stag neerde menig bouwwerk. Dit heeft de kostprijs verhogende werking. Het ver slag knoopt hier ae volgende interes sante beschouwing aan vast. Uitgaande van een woningproductie van 60.000 woningen per jaar, zullen er bjj een gemiddelde bouwtijd van één jaar 60.000 woningen tegelijkertijd in uitvoering zjjn. Bij een gemiddelde bouwtijd van een half jaar zijn er maar 30.000 woningen tegelijk in uitvoering. Bij laatstgenoemde bouwtijd, die meer overeenkomt met de vooroorlogse situa tie, zouden zich in het bouwbedrijf lang niet zoveel uiteraard prijsverhogen de moeilijkheden voordoen als thans het geval is. Het is dan ook noodzake lijk, dat aan verkorting van de bouw tijd alle aandacht geschonken wordt. Een intensiever rationalisatie en stan daardisatie, gepaard gaande met wat meer „teamwork' tussen aannemers en de bouwmaterialenhandel (en pro ducenten) is conditio sine qua non voor opheffing van de woningnood bin nen afzienbare tjjd. In dat opzicht kan de bouwnijverheid volgens het verslag nog veel van de industrieontwikkeling (de automobiel industrie!) leren. Van de 162 millioen gulden waarvoor in 1954 goedkeuring werd verleend, kwam 99 millioen voor rekening van de woningbouw, 30 millioen voor bedrijfs gebouwen, 9 millioen voor scholen bouw, 5 millioen voor waterbouwkundi ge werken, 1 millioen voor kerken en de rest voor onderhoudswerken e.d. In 1954 werden in Noordholland, ex clusief Amsterdam rjjksgoedkeuringen verleend voor 5807 woningen tegen 9959 in 1953. Een teruggang dus welke in het verslag wordt verklaard met het Advertentie Q h. i #r j 6 v01 *xw«iK?.u*ditum sier- leni voor i ö<*<*uu.xiei weiK was ue- Van if j raA n de overige gewesten groot op f 72600.De gunning is aan- van Nederland. j gehouden. De jaarvergadering, welke de K.A.J. in Noord Zaterdagavond in het eigen gebouw aan de Lingestraat hield, stond in het teken van een warme belang stelling van de zijde van de Kajotters Was deze opkomst verheugend, dit was ook de optimistische toon uit de jaar verslagen van de verschillende clubs. De scheidende voorzitter, de heer Kees Borger, richtte dankwoorden aan al zijn medewerkers, de aalmoezenier en een vijftal ouderen voor de stimu lans van deze laatsten genoten in het belang van de vereniging. Een van hen, ook scheidende, wegens zijn op name in de nieuwe parochie had de administratie verzorgd, „Oom Piet", de koster van „O.L. Vrouw van 7 Smar ten", verricht goed werk als penning meester van het Spaarfonds. Verder golden die dankwoorden de leider van de band en het echtpaar, dat het ge bouw zo keurig in orde houdt. De penningmeester, de heer P. Va der bleek de kas zuinig genoeg te heb ben beheerd, om nog wat over te heb ben. Oom Piet bracht verslag uit van de stand der spaarpenningen, waaruit bleek, dat een 40-tal inleggers beschik ten over een spaartegoed van om en nabij 16.000.-. Hij gaf de goede raad: „Jongens, spaar en verdans niet al je centen." Daarnaast wekte hij allen op, de congregatiebijeenkomsten trouw te komen bezoeken. De heer v. d. Stoop gaf een kort ver slag van het werk van de band in het afgelopen jaar. Hij deed een beroep op de leden, krachten aan te trekken, om deze band in stand te kunnen houden. De aalmoezenier, kapelaan Chr. Vrie- sekoop d&nkte de heer Borger voor het werk, dat hij met enthousiasme had gedaan en dat steeds werd gewaar deerd door de Kajotters. Hij wees er op, dat de K.A.J., na de oorlog opge bouwd door enige jonge kerels, in vele parochies in een tijdelijke impasse was geraakt. Hij deed daarom het beroep: „Bouw hem opnieuw op met de inzet van eigen krachten", en hij zou gaarne willen komen tot een soort kernvor ming. Daar het de gewoonte is, dat op de jaarvergadering het hele bestuur zijn functies ter beschikking stelt, gebeurde dit ook nu weer. Uit een zevental can- didaten werd een nieuw bestuur geko zen. De heren B. Handgraaf, P. Va- der, T. Menting, W. de Kwant en J. Juffermans, die de meeste stemmen kregen, vormden nu het nieuwe be stuur. Uit hun midden werd de heer B. Handgraaf tot voorzitter gekozen. Deze deed een beroep op allen, mee te werken, om de vereniging tot groter bloei te brengen en het ideaal na te streven: „Aan Christus Koning, trouw." Meteen werden een paar nieuwe plan nen aangesneden, o.a. een vacantieuit- stapje naar de Ardennen en het uit geven van een contactblad, het laatste in samenwerking met de Mariacongre- gatie. Na afloop werd nog genoeglijk wat nagekaart. feit dat in December 1953 nog een groot aantal woningen kan worden goedge keurd uit het bouwvolume voor de met dat jaar eindigende drie jaarlijkse pe riode. Bovendien mislukten in 1954 nog al eens aanbestedingen omdat men niet tot een aanvaardbare prijs kan komen. Dat desondanks het provinciaal contin gent practisch geheel ongebruikt werd, komt doordat Amsterdam er in slaagde meer woningen goedgekeurd te krijgen dan een derde van het aan de hoofd stad toegewezen driejarig contingent. Amsterdam financierde de bouw van 4353 woningen of 111.8 pet. /an het jaar-contingent. Het overige deel van Noordholland 5413 woningen, of 88.8 pet. van het jaar-contingent, benevens 394 woningen in de „vrije sector." Het totaal aantal woningen waarvoor in Noordholland goedkeuring verleend werd bedroeg dus 10160, namelijk wo ningwetwoningen 6182, premiebouw 2578, oorlogsschade 10006 en vrije sector 394 Wat de wederopbouw betreft, deze is in Egmond aan Zee en Zijpe voltooid. Voor Castricum bedraagt het voltooi ingspercentage 56, den Helder 43, Vel- sen 75. Zandvoort (excl. Noord) 75 en Zandvoort Nrd 10. Het aantal onbewoonbaar verklaarde woningen bedroeg 553 tegen 361 in 1953 Opgemerkt wordt, dat dit cijfer geen juist beeld geeft van het aantal woning gen dat wegens ouderdoms- en ande re gebreken verdwijnt. Er zijn daar niet bij geteld de prac tisch onbewoonbare woningen welke door de gemeenten worde aangekocht, en gesloopt en de krotten welke met toepassing van de financieringsregeling door nieuwe woningen vervangen wor den. De Scheveningse reder F. Vrolijk zal twee haringloggers voor de spanvisse rij in gereedheid brengen. De proef wordt met belangstelling tegemoet ge zien. De spanvisserij op haring wordt reeds enkele jaren door kotters met succes uit geoefend. Deze soort visserij, die even eens door Belgische en Franse vissers wordt uitgeoefend, vergt veel van de oplettendheid der zeelui. Het is een vis serij, waarbij vooral grote nauwkeurig heid wordt vereist, daar dikwijls langs en tussen de banken wordt gevist. Veel hangt af van het echolood. Met het echolood worden haringscholen opge zocht. Zodra een school haring onder de schepen door zwemt, gaat het echolood schrijven, d.w.z. er vertonen zich zwar te streepjes op het papier in het kastje in de stuurhut. De z.g. atoomkuil wordt dan overboord gezet en wordt door twee kotters voortgetrokken. De schepen sto men ongeveer zestig meter van elkan der verwijderd, het net tussen zich in. Vangsten van 50 tot 60 kg haring komen meermalen voor in slechts enkele uren. De radiozender is van groot belang. De opvarenden der beide in span vissende schepen staan geregeld radiografisch met elkaar in verbinding, met het oog op het manoeuvreren van de schepen. Uit Scheveningen nemen zes kotters aan de spanvisserij deel, voorts nog kot ters uit Urk, Texel en Katwijk. De ha ring wordt meestal te Breskens gemarkt. Dit spaart tijd en stookolie uit, daar Breskens het dichtst bij de visgronden ligt. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling, dat van het paviljoen Noord- Holland op de tentoonstelling 3 55 in Rotterdam een gedeelte ter beschikking komt aan de gemeenten Haarlem, Zand voort, Bloemendaal en Velsen, die daar verschillende exposities zullen verzor gen. Het middengedeelte van het pa viljoen wordt toevertrouwd aan de zor gen van Aalsmeer. Horizontaal: 1. voedsel 4. flink 8. kasteel 10. in het jaar 12. ooievaar 15. nachtvogel 16. United States (afk.) 17. bloedwraak 19. puistje 20. Orde Allerh. Drieëenheid (Lat. afk.) 21. mijnheer (Eng.) 22. straatsteen 24. Allied Exp. Forces (afk.) 26. hoeveelheid 28. grafmonument uit steentijd perk 31. bevestiging 32. leven (Grieks voorvoegsel) 33. landloper 35. gekheid (tus senwerpsel) 37. zintuigen 38. akelig 39. cafeetje Verticaal: 1. schoollokaal 2. handvat 3. Friese ge meente 5. dierengeluid 6. een bos met de hand ge draaid touw 7. kerfbijl 8. opschik 9. hemellichaam 11. naam van Noorse konin gen 13. muil 14. Haarlemse eerste-klasser 18. afdeling rui terij 19. rollen-piano 23. eerste hulp 25. hoofddeksel 26. drank (nieu we spelling) 27. boterton 29. bolgewassen 30. Belgische Wielrijders Bond (afk.) 31. legerauto 34. los 36. en andere (afk.) Nog altijd is het mysterie rond de geheimzinnige dood van de financier Rubinstein niet opgelost. Tientallen de tectives romen New York af om de spoorloze dader te vinden, doch alle pogingen waren tot dusver tevergeefs. De bejaarde moeder en een tante van Rubinstein, die op de vierde en vijfde verdieping van het huis woonden, deel den aan de politie mede, dat zü een geheimzinnige vrouw, die in het bruin gekleed was, hadden gezien ongeveer ten tijde, dat de man moet zijn ver moord. De 84-jarige tante Eugenia vertelde, dat zij de nacht van de moord wakker was geworden omdat het licht in haar kamer werd aangedraaid. Zij zag een haar onbekende vrouw staan, die het licht onmiddellijk daarop weer uit draaide. De 78-jarige moeder van het Advertentie Advertentie Nassaustraat S Haarlem ïelet. 15220 Na de première in Europa van de meeste nieuwe modellen van de Ameri kaanse automobielfabrieken, op de Salon de l'Automobile in Brussel, waarover wij onze lezers uitvoerig hebben ingelicht, introduceert de N.V. Nederlandse Ford Automobielfabriek de nieuwe modellen thans in Nederland. Dat gebeurt met een smaakvolle expositie in de grote City hall aan het Kleine-Gartmanplantsoen en in de Fordshowroom aan het Leidsebos- je in Amsterdam, voorts in een garage en automobielbedrijf aan het Corn. Troostplein in Amsterdam, in een show room aan de Turfmarkt in Den Haag en in Rotterdam in de toonkamers van een Automobiel-industrie aan de Nieuwe Binnenweg in Rotterdam. Tot half Fe bruari zal men op genoemde adressen de nieuwe producten van Ford kunnen zien. We schreven reeds over de nieuwe Thunderbird, de sportcreatie van Ford, 1 kunnen komen. die als experiment heeft gediend bij de totstandkoming van de nieuwe modellen. Naar aanleiding van de expositie in Brussel publiceerden wij reeds over de nieuwe „Fairlane"-modellen, over de nieuwe „Mercury" en de gloednieuwe Taunus M 15. Dit zijn ook de voornaam ste wagens die op de expositie te zien zullen zijn. Naast de R.A.l. voor bedrijfsautomo bielen, die op 3 Februari door de minis ter van Verkeer en Waterstaat zal wor den geopend, ontstaan in Amsterdam verschillende exposities van personen wagens, daar de importeurs anders geen gelegenheid zouden krijgen hun nieuwe modellen aan het publiek te tonen. Mer cedes gaat in Carlton exposeren en Ge neral Motors komen in de Apollohal. De komende weken zal dus elke automo biel-enthousiast of zakelijke geïnteres seerde in Amsterdam aan zijn trekken slachtoffer hoorde geluiden in de hall beneden en zij ging naar het trapgat en keek naar beneden, waar zij ver moedelijk dezelfde vrouw zag staan, als haar nicht eerder moet hebben gezien. Het meisje moet er niet uitgezien hebben als de vrouwen die doorgaans het huis van de familie Rubinstein be zochten. Een vriendin van Rubinstein, Anna Borsuk, heeft de politie medege deeld, dat de financier haar enkele da gen voor zijn dood had verteld, dat tot tweemaal toe een steen door zijn raam was geworpen en hij had eraan toege voegd, er is iemand die mij liever dood Schijnt te willen zien. Mejuffrouw Bor suk viel na haar verklaring flauw. De tectives hebben enkele vingerafdruk ken gevonden en men heeft ontdekt, dat een wervel van Rubinsteins nek ge broken blijkt te zijn. (UP) Op een conferentie van minister Mansholt met vertegenwoordigers van het Bedrijfschap voor zuivel, het cen trale schoolmelkcomité, de Vereniging van Nederlandse gemeenten, de wet houders Van den Oever uit Den Haag en Van der Vlerk uit' Rotterdam na mens de grote gemeenten, heeft het be drijfschap zich bereid verklaard geld beschikbaar te stellen, waardoor de verhoging van de ouderbijdrage voor de schoolmelk, in verband met de stijging van de melkprijs, althans voorlopig ach terwege kan blijven. Aldus deelt de af deling publiciteit van de gemeente 's-Gravenhage mede. Het ANP verneemt nader dat het Bedrijfschap een toeslag beschikbaar heeft gesteld, teneinde de acute moei lijkheden uit de weg te ruimen. Het bedrijfschap heeft dit gedaan in de hoop over enkele maanden, gedacht wordt aan het voorjaar, deze kwestie opnieuw te kunnen bezien. Op de Rijksweg, ter hoogte van de Hoofdstraat te Santpoort, is gisteren een totnutoe onbekend persoon, afkom stig uit Heemstede, van de fiets geval len, vermoedelijk doordat een stok tus sen de spaken kwam. De man viel op straat en bleef met een zware hoofdwond bewusteloos lig gen. De ontboden gepeesheer consta teerde ook ernstige inwendige bloedin gen. In zorgwekkende toestand is de ge wonde naar het ziekenhuis St. Joan nes de Deo te Haarlem overgebracht. Op Maandag 7 Februari wordt het nieuwe gebouw van de N.V. Grafische Industrie Haarlem, Nijverheidsweg 1, officieel geopend. Ter gelegenheid hier van wordt in net Gebouw van 2.30—4 uur een receptie gehouden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5