MELKDEBA T IN DE TWEEDE KAMER Minister Mansholt tegen verlaging melkprijs K. VP op de bres voor kinderrijke gezinnen en bejaarden Doodstraf voor drie leden van Tsjechische verzetsgroep BENELUX VERDRAAGT GEEN SUBSIDIE VERHOGING K.V.P. wil melk TRINIDAD BEGROET PRINSES MARGARET MET CALYPSO-ZANG ORR 1 cent goedkoper Verschil van opvatting Rubinstein s erfge namen melden zich Tankschepen door het ijs Port of Spain Orchideeën, cocos- palmen en muziek Het weer RUSSISCHE VOORSTELLEN AAN DUITSLAND WOENSDAG 2 FEBRUARI 1955 78sfe JAARGANG No. 26210 - I Blauwbaardzeeleeuw MELKVERBRUIK TERUGGELOPEN Minister Kernkamp met ziekteverlof Minister Beel vervangt BENOEMING AAN KATHOLIEKE SCHOLEN Katholieke opleiding vereist "~1 - i méM* i :v NASLEEP VAN OPZIENBARENDE VLUCHT ADENAlJE MALENKOY ,U spreekt met uw moordenaar Tornado teistert de Mississippi Reeds 28 slachtoffers Argentijnse gouverneur neergeschoten Gouverneur van de Molukken ontslagen MOTOR-BROMFIETSKLEDING BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 ADonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W Boerrlgter en Mr. W. A. M. van der Kallen Hoofdredactie: Drs H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mlllimerer- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel ronder opgave var» redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 3.30 uur 's avonds tel. 21544 (Van onze parlementaire redacteur) „Willen wij de onderhandelingen met de Beneluxlanden over het tot stand brengen van een Economische Unie tot een goed einde brengen, dan moet op dit ogenblik de subsidie op de melk niet verhoogd worden. De volgende maand worden die onderhandelingen hervat en de enige drempel waar wij nog overheen moeten is de subsidieregeling in onze landbouw." Dit was een van de argumenten van minister Mansholt in zijn antwoord aan dr. ir. Droe- sen (K.V.P.), die hem had gevraagd om de melkprijs te laten dalen door er wat meer subsidie op te geven en zodoende aan de algemene onrust onder boeren en burgers een eind te maken. Algemeen waren de sprekers in het melkdebat het met de heer Droesen de minister wel toegeven. Wanneer ik eens, dat de minister ontactisch is opgetreden door in de dure maand Januari spreek van „enig meningsverschil", dan de huisvrouwen het leven moeilijk te maken en zonder overleg te plegen j is dat zacht uitgedrukt, zo merkte hij met het bedrijfsleven ook de kleine zandboeren voor een voldongen feit te op. stellen. Beider belangen waren in dit debat aan de orde, al zal het melk debat wel niet tot een algemeen debat over lonen, prijzen, huren en belas tingen uitgroeien. In een motie, die alleen is onder tekend door leden van de K.V.P.- fractie, wordt de regering uitgeno digd tot omstreeks 1 Juli de sub sidieverlaging op de consumptie- melk terug te nemen, zodat de prijs althans een cent per liter goedkoper wordt. Voor bepaalde groepen con sumenten, met name de kinderrijke gezinnen en de bejaarden, wordt voorgesteld maatregelen te treffen ter tegemoetkoming in de oneven redig zwaar op hen drukkende last. Voorts wordt de regering verzocht te waken, dat de minder produc tieve gronden de toeslag van 1.7 cent per kilogram inderdaad ontvangen en met het Landbouwschap over het nieuwe garantiesysteem overleg te plegen. Wordt de motie aangenomen, het geen vandaag zou worden beslist, dan zal de prijs van de melk dus een cent goedkoper worden, totdat de aangekondigde belastingverlagin gen ingaan, waarin compensatie kan worden gevonden. De wet op de grondbelasting geeft vrijstelling van belasting o.a. voor gebouwen „uitslui tend dienende te algemenen nutte". In beroep wordt hierover in enige en hoogste instantie beslist door de col leges van Gedeputeerde Staten der provincies. Het is merkwaardig hoe de inzichten van deze colleges soms onderling afwijken, hetgeen met zich meebrengt, dat in de ene provincie een gebouw in de heffing van de grondbelasting wordt betrokken, dat, met dezelfde bestemming, in een an dere provincie staande, vrijgesteld zou zijn geweest. Bovengenoemde bepaling wordt onder andere toegepast voor kloos ters en daarbij is ons een merkwaar dig verschil in beoordeling opgeval len. Zo overwogen Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant ten aan zien van een Carmelietessenklooster, dat het doel van de Carmelietessen- orde is: door gebed en geestelijke oefeningen, door een contemplatief leven dus, Gods barmhartigheid af te smeken over de zondige wereld; dat als inrichtingen te algemenen nutte in de zin der wet zijn te be schouwen: inrichtingen, waarin aan de gemeenschap, naar de-heersende inzichten, aanwijsbare diensten wor den bewezen en dat deze diensten niet beperkt zijn tot louter stoffelijk terrein doch evenzeer kunnen liggen op geestelijk gebied. De Brabantse Gedeputeerden overwogen voorts, dat ook de vraag of het leven van gebed en boete dat de Carmelietes- sen leiden aan de gemeenschap ten goede komt, moet worden beant woord in overeenstemming met de inzichten die daaromtrent in brede lagen van de bevolking leven. Waar naar het oordeel van een zeer talrijk deel van de bevolking deze vraag bevestigend moest worden beant woord, stelden Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant het bewuste Car melietessenklooster vrij van grondbe lasting. In scherpe tegenstelling tot deze uitspraak staat een recente beslis sing van Gedeputeerde Staten van Friesland, toevalligerwijs eveneens met betrekking tot een klooster van de Carmel. De waarde van de le venshouding van de betrokken kloos terlingen geenszins ontkennende, konden zij niettemin slechts als in richting te algemenen nutte in de zin van de wet op de grondbelasting aanmerken „die inrichtingen, waarin taken worden verricht die in het algemeen een aanwijsbaar nut voor de gemeenschap opleveren." Op grond van de overweging, dat „de door de bewoners van het onderha vige klooster verrichte werkzaamhe den" voor de gemeenschap „geen aanwijsbaar nut" opleveren, werd de aanslag in de grondbelasting gehand haafd. Een beoordeling van beide be slissingen moet, welbeschouwd, in het voordeel van Gedeputeerde Sta ten van Noord-Brabant uitvallen. Hun beslissing getuigt immers van zin voor de christelijke werkelijkheid ®n tevens van een weloverwogen be stuursbeleid. Men zou natuurlijk kunnen opmer ken, dat me., toch niet van „anders denkenden" eenzelfde opvatting als de onze mag verwachten c r het "ut van Carmelietessenkloosters. V'uar staat echter het beslissende feit tegenover, dat wij hier in Ne derland. hoe „andersdenkend" dan n°k, nog altijd een christelijke natie normen en dat onze overheid derhal- e moet hechten aan wat wij zojuist l uutteIijk een christelijke werke lijkheid" hebben genoemd zulks 1 onderscheiding van „subjectieve opvatting van een groep" of iets der gelijks. Enige malen werd er echter op gezin speeld, dat het daar mettertijd van moet komen. Thans waren alleen agra riërs aan het woord, die de consument wel niet vergaten, maar toch hun be toog vooral op de landbouw richtten. De heer Droesen wees op de moeilijk heden die de boeren ondervinden als de regering in het landbouwbeleid steeds wijzigingen aanbrengt en de ga rantieprijs verandert. Hij vroeg de minister om te zorgen dat de toeslag van 1,7 cent voor dc minder productieve gronden ook wer kelijk aan alle gegadigden wordt uitge keerd. Voorts vroeg hij overleg met het Landbouwschap over het garantie systeem in verband met de grote moei lijkheden daaraan verbonden en maat regelen om tegemoet te komen aan de consumenten die het meest de dupe zijn van de verhoging van de melk prijs, met name kinderrijke gezinnen en bejaarden. Deze gedachten heeft de heer Droesen in een motie neergelegd, waarover de minister nog moet spreken. Wel heeft deze laatste de heer Droesen al uit voerig geantwoord op de vragen die hij in zijn interpellatie had gesteld. De minister wandelde, zoals de heer Droesen opmerkte, door het labyrint van de melk heen en goochelde met cijfers en pachtprijzen om de nieuwe garantieprijs aanvaardbaar te maken. De aanzienlijke verhoging van de melk prijs, waarvan de interpellant de mo tieven wilde weten, schreef hij toe aan de noodzaak voor de regering om een nieuwe verrekenprijs vast te stellen, nu door de loonronde alle berekenin gen omtrent kostprijzen op losse schroe ven zijn gekomen. De regering gaat ervan uit, dat de consument een zodanige kostprijs be taalt, dat de boer leven kan en een redelijke winst maken. Hogere subsi dies geven om de loonsverhoging op te vangen kan niet - denk aan de Bene lux - en dus moet de prijs voor de klant omhoog. Dat er geen overleg met het bedrijfs leven is gevoerd zit de minister zelf ooft wel dwars, maar wanneer het ka binet over deze kwesties van gecorr pliceerde aard moet spreken, dan dient dat geheim te blijven en zit er al niet veel anders op, dan het resultaat bij wijze van mededeling aan de Stichting voor de Landbouw te overhandigen. Dat er in het kabinet over de melk het een en ander te doen is geweest wilde Bij de beantwoording van de vraag van ir. Droesen, waarom nog een twee de prijsverhogend effect werd toege laten, kwam de minister met de inter pellant in de knoop over het feit, dat de melkprijsverhoging vooral zwaa>- drukt op gezinnen met kinderen, waar op de minister wederom uitlegde, dat de enige manier om hiervoor compen satie te geven weer tot de ongewenste subsidieverhoging zou leiden. Het feit, dat het systeem van garantieprijzen zo maar gewijzigd wordt praatte hij goed met de mededeling, dat in ieder geval het systeem van de gemiddelde kost prijs onveranderd blijft. Het systeem van de Stichting voor de Landbouw werd door minister Mans holt afgewezen omdat het eveneens grote moeilijkheden biedt en omdat het f 37 millioen meer kost. De minister verschool zich voorts achter het feit, dat de Stichting voor de Landbouw de voorwaarde had gesteld, dat haar plan in zijn geheel móest worden aangeno men of verworpen. „V had een ver beterde editie moeten maken, waar voor dat plan van de Stichting de grondslag had moeten vormen", meen de de heer Droesen. Pachtprijzen te hoog? Een van de vragen had betrekking op de motivering van de minister van zijn uitgangspunt in het door hem bedachte systeem om met een toeslag van 1,7 cent minder productieve gronden tege moet te komen. Het uitgangspunt is dat de pachtprijzen daar eigenlijk te hoog zijn, terwijl zij, zoals de interpel lant opmerkte, toch nauwelijks vol doende zijn om het agrarisch areaal in stand te houden. „Ik bedoel niet dat de pacht in ab solute zin te hoog zou zijn, maar in verhouding tot de pacht van betere gronden", zo luidde het antwoord. De heer De Hartog (VVD) wees op de daling van het verbruik van de melk en vroeg met het oog hierop sub sidieverhoging. De heer De Ruiter (CH) wil vereenvoudiging van het sub sidiestelsel dat hem veel te ingewik keld is. De heer Vondeling (PvdA) verdedigde het nieuwe systeem van ga rantieprijzen der regering en vond dat het tijd werd om duidelijk vast te stel len wat een sociaal-economisch verant woord bedrijf eigenlijk is en wanneer men van sociale bijstand moet gaan spreken. Ook hij vond dat de verhoging van de melkprijs zeer ongelukkig is uitgevallen. Ook de communist Haken mengde zich in het debat. Vandaag zou de minister antwoorden. Sammy, de robuste zeeleeuw uit de dierentuin van Chester, heeft gis teren zijn vijfde slachtoffer gemaakt. Gisteren bleek een wijfjes-zeeleeuw te zijn verdwenen. De oppassers stonden voor een raadsel. Tenslotte liet men Sammy's bassin leeglopen en op de bodem vond men het lichaam van het vermiste dier. De oppassers moesten er nog extra op letten dat Sammy niet de benen nam. Hij wordt aansprakelijk ge steld voor de dood van drie andere wijfjes plus een mannelijke metgezel in het verleden. Het is niet bekend of Sammy met zijn laatste drieste daad zijn eigen leven verspeeld heeft. (U.P.) Hr. Ms. Fregat Johan Maurits van Nassau is Dinsdagmorgen onder bevel van kapitein-luitenant ter Zee W. F. van der Valk Bouman van Den Helder vertrokken met bestemming Nieuw-Guinea. Het fregat zal aldaar de taak overne men van Hr. Ms. fregat van Kinsbergen, dat, onder commando van kapitein-luitenant ter Zee F. Bruijn, naar men ver wacht eind December', naar Nederland zal terugkeren. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiekbedroeg de hoeveelheid in consumptie gebrachte melk in de perio de van 2 tot en met 8 Januari 106 pro cent, van 9 t.m. 15 Januari 94 procent, en van 13 tot 22 Januari 96 procent van de hoeveelheid melk, die in de over- eenkomstige week van het voorgaande jaar in consumptie werd gebracht. In de eerste drie weken van dit jaar bedroeg het melkverbruik 99 procent van het verbruik in dezelfde periode van 1954. Een familie uit de arbeidende klasse, woonachtig in een buitenwijk van Rio de Janeiro, heeft zich gisteren aange meld als erfgenamen van de Amerikaan se millionnair Serge Rubinstein, die op 27 Januari vermoord in zijn flat in New York is aangetroffen. De eisers, Geda- rio Rubinstein en zijn zuster Elva, ver klaren dat de vermoorde millionnair hun oom was. Gedario zegt, dat zijn in Rusland ge boren vader Adolph in 1902 uit Odessa naar Brazilië was geëmigreerd. Volgens Gedario hadden de broers vele jaren nog met elkaar gecorrespondeerd, maar ongeveer tien jaar geleden contact ver loren. Gedario en zijn zuster zeiden al contact te hebben opgenomen met Ie Amerikaanse ambassade en hun eis tot toewijzing van de erfenis al in voor bereiding te hebben. Gedario zei: „Ik heb nog nooit over andere erfgenamen horen praten." (Reuter) Van officiële zijde wordt medegedeeld, dat minister Kernkamp voor herstel van gezondheid enige tijd rust zal moeten hou den. Gedurende zijn afwezigheid zal de minister van Binnenlandse Zaken optreden als minister van Overzeese Rijksdelen a.t. Het R.K. Bureau voor onderwijs en opvoeding vestigt de aandacht op het navolgende: Nu een uitbreiding van de opleidings mogelijkheden voor onderwijzers is ge schapen in de vorm van spoedcursussen voor abituriënten van scholen voor voorbereidend hoger en middelbaar on derwijs, wordt onder de aandacht van belanghebbenden gebracht, dat voor de benoembaarheid van een onderwijzer aan een katholieke school de eis geldt, dat de candidaat een katholieke oplei ding moet hebben genoten. Aan deze eis voldoen niet de abituriënten van de scholen voor voorbereidend hog;er en middelbaar onderwijs, die een niet-ka- tholieke spoedcursus volgen. Dezen zul len dus t.z.t. niet in aanmerking kunnen komen voor een benoeming aan een katholieke school. Dinsdagmorgen vroeg, om zes uur, is een convooi tankschepen, geassisteerd door de sleepboten Tina en Temi, van de Oranjesluizen vertrokken met be stemming Lemmer. Dit was de eerste poging na de vorstperiode, om van de Oranjesluizen uit door het ijs de an dere oever van het Usselmeer te be reiken. Moeizaam banen de vijf schepen zich een weg door het taaie ijs. Hoe taai en stevig het ijs nog is, demon streert deze luchtopname; een lid van de bemanning van de „Alioth" kon rus tig en zonder enig gevaar naast zijn schip op het ijs staan. (Luchtopname ANP-foto) Prinses Margaret van Engeland is gisteren met de stratocruiser Canopus te Port of Spain op Trinidad aangekomen. Hier begint haar reis van een maand door Brits West-Indië, op dit eiland van de orchideeën, de cocos- palmen en de calypso-muziek. Op de vlucht van Londen naar Port of Spain werden twee tussenlandingen gemaakt: een te Montreal en een te Montego Baai op Jamaica. Tijdens het oponthoud op Jamaica maakte de prinses een autotocht rond de baai. Bij aankomst op het vliegveld Piarco op Trinidad werd zij geestdriftig toegejuicht door een grote menigte. Generaal-majoor Sir Hubert Rance, de 56-jarige gouverneur van Trinidad en Tobago, stond aan het hoofd van de groep autoriteiten en notabelen, die de prinses wel kom heetten. - - V-■ A" Langs de weg van het vliegveld naar Port of Spain en Government House stonden duizenden negers, Indiërs en blanken vertegenwoordigers van de drieledige bevolking van dit eiland. Prinses Margaret heeft de vliegreis naar Trinidad voor een groot deel be steed met lezen over de eilanden die zich gereed maakten voor haar bezoek. De rijtoer van de prinses en de gou verneur naar Government House duur de meer dan twee uren. Op verschil lende pittoreske punten werd halt ge maakt. Een van die punten was het „cocos- notenstadje" Arima van 10.430 inwo ners, waar het gemeentebestuur de prinses en haar gevolg begroette te midden van orchideeën, bougainvilles en een weelde van andere kleurige bloe men. Arima had speciaal voor de ge legenheid een grote tribune gebouwd. Op andere punten langs de route ge noot de prinses zichtbaar van calypso zang, dansriemqnstraties en uitvoerin gen van benzinevat-orkesten. Het eindpunt van de rijtoer was Go vernment House, de mooie ambtswo ning van de gouverneur, waar prinses Margaret vijf dagen lang eregast zal zijn. De gouverneurs-residentie met de statige colonnade werd twee maanden geleden zwaar beschadigd tijdens een aardbeving. Maar alles was gisteren in gereedheid voor de ontvangst van de hoge gast. Onder leiding van de echt genote van de gouverneur, Lady Rance, hebben zestig bedienden dagenlang hard gewerkt om het Zover te krijgen. De vertrekken van de prinses komen uit op een balkon dat een prachtig uitzicht biedt. In de kamers hangen waterverf-tekeningen van Engelse kust landschappen en kathedralen. De prinses zal in Government House 24 uur uitrusten van de vermoeienissen. Het scheepvaartverkeer op Antwerpen is totaal gestremd door een staking van de Belgische loodsen op de Schelde. 60 schepen liggen in de haven te wachten en kunnen niet vertrekken, terwijl nog eens 60 schepen tussen Vlissingen en de mond van de Schelde voor anker zijn gegaan. Het Hooggerechtshof te Praag heeft drie personen ter dood veroordeeld, één tot levenslang en dertien tot gevange nisstraffen van 4 tot 22 jaar. Zij maak ten deel uit van de verzetsorganisatie, waartoe drie jonge Tsjechen behoorden, die zich in October 1953 al vechtende een weg naar het Westen wisten te ba nen. Deze drie zijn inmiddels tot het Amerikaanse leger toegetreden. Twee van hun kameraden werden evenwel tij dens de vlucht gegrepen. Zij zijn nu, sa men met een derde, ter dood veroor deeld. Drie van de beklaagden in Praag waren vrouwen. De 17 verzetslieden was ten laste ge legd het doden van twee leden van de Tsjechische geheime politie, vier leden van de Oost-Duitse volkspolitie (o.w. een officier) en de kassier van een genatio naliseerde Tsjechoslowaakse fabriek. Ook werden zfj beschuldigd van roof, diefstal van gemeenschapsbezit en van sabotage. Hun activiteiten zouden zich De tornadoes die gisteren over een af stand van bijna 100 kilometer langs de Mississippi in de V.S. raasden, hebben voorzover thans bekend 28 doden en 125 gewonden geëist. Men vreest echter dat het aantal doden tot minstens 35 zal stijgen. Tot de dodelijke slachtoffers behoren 20 negers. Een zestal plantages werd met de grond gelijk gemaakt, een school werd in een puinhoop veranderd. Het waren speciaal de plaatsjes Commerce Landing, Robinsonville en Council Crossing die het moesten ontgelden. (U.P.) De gouverneur van de Argentijnse provincie Eva Peron, Anania, is ge troffen door twee revolverschoten op het ogenblik, dat hij een krans legde b(j het hoofdkwartier van de Argentijnse vakvereniging in Santa Rosa, de hoofd stad van de provincie. De gouverneur is onmiddellijk naar een ziekenhuis overgebracht, waar hem bloedtransfusies zün toegediend. uitgestrekt hebben over de jaren 1950 tot 1953. Zij zouden grote hoeveelheden wapenen hebben verborgen in de Bo heemse steden Podiebardy en Kolin. Het bestuur van de Britse Labourpar- tij heeft bij de Tsjechische ambassadeur en de Roemeense gezant te Londen ge protesteerd tegen de straffen, waartoe Tsjechische en Roemeense socialisten „onlangs zijn veroordeeld in geheime processen". De Labourpartü noemt dit onverenigbaar met de bepalingen van het Roemeense vredesverdrag en met de principes van het Handvest van de V.N. (Reuter-UP) Gouverneur Latuharhary van de Moluk ken Is met ingang van 1 Februari van zijn functie ontheven en te werk gesteld op het ministerie van Binnenlandse Zaken. Er kon niet worden medegedeeld, wie in zijn plaats benoemd zal worden. In verband met terugtrekking van gou verneur Latuharhary seint Pia's correspon dent uit Ambon, dat men zich over het al gemeen opgelucht voelt over dit besluit, dat overeenstemt met de eis, die men dien aangaande heeft ingediend. Over het alge meen is men van mening, dat gezien de huidige situatie in de Molukken men het best niet overhaast te werk kan gaan met het benoemen van een nieuwe gouverneur. Wel is het de algemene wens, dat de re gering bij de benoeming prioriteit verleent aan iemand van de Molukken, een repu blikein, die hoven alle partijen en groe pen staat. (PIA). Advertentie (tot Donderdagavond) Half tot zwaar bewolkt met plaatse lijk wat regen. Weinig verandering in temperatuur. Overwegend matige wind tussen Zuid-West en Zuid-Oost. Zon: 8.21-17.32 Maan: 13.22-5.42

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1