Nederlandse emigranten maken het AKKERTJES Lekker, die eerste roxï 'n tioxy Ju Monument te Fijnaart onthuld Tussen neus en lippen Geen heupen, geen mouwen, alle tinten geel Plannen van minister Cals voor Operagezelschap Therapie Violist en componist N ■M Men lere zo veel mogelijk Engels Speciale wet tegen beeldromans mm RAMPDAGEN VAN 1953 HERDACHT Vier bij de reddingspogingen omge komen militairen geëerd RATTENVANGER VAN MAASTRICHT Kantonrechter snoert gedaagde de mond VOORJAARSMODE 1955 Optreden in kleinere plaatsen BENEDICTINE m Fritz Kreisler 80 jaar WOENSDAG 2 FEBRUARI 1955 PAGINA 3 Minister Suurhoff in Australië helpen directF 1 Januari 1956 Kleuter onderwijswet in werking? Tekort aan leerkrachten Gewonde hond weet weg naar de dierenarts WOORDENLIJST weldra van kracht Nederlands jacht door storm vernield Aan boord van Noordam VERKEERDE ENT- STOF AANGEWEND? Vragen van Tweede Kamerlid Maar minstens even lekker smaakte gisteravond de laatste. Daaraan zie je: de Roxy-mélange is werkelijk evenwichtig. Roxy met zijn heerlijke geur en zachte smaak blijft boeien. Het is de karaktervolle sigaret voor karaktervolle mensen! Klacht uit Eerste Kamer Tekstschrijver niet appèl m Eén seizoen Reisopera TWEEDE HUIS IN DE S.U.S.-LOTERIJ Ditmaal voor verloofd paar Jongetje wilde graag treintjes zien Met f285 van Tilburg naar Den Haag „In nog geen drie weken kan men niet Wies bekijken, maar mijn algemene in druk is, dat onze Nederlandse emigran ten het in dit land uitstekend doen." £>it heeft minister Suurhoff gezegd kort Advertentie Waarom toch? Ettelijke leden van de Eerste Kamer trek ken, blijkens het voorlopig verslag op de begroting van Justitie, is twijfel, of de bewindsman wel voldoende is doordrongen van het grote kwaad, door geschriften van allerlei aard waarvan er tegenwoordig heel wat verschijnen toegebracht aan de jeugd, wier zedelijk peil de bedoelde ge schriften bedenkelijk aantasten. Mocht het inderdaacf vaak onmogelijk zijn, tegen de verspreiding van zulk soort van lectuur met behulp van de bestaande wettelijke voor schriften strafrechtelijk op te treden, dan zal huns inziens moeten worden gezocht naar nieuwe criteria voor de strafbaarheid, ter vervanging of aanvulling van de be staande. Enkele leden drongen naar aan leiding hiervan aan op de indiening van een wetsontwerp, gericht tegen de nood lottige invloed, uitgaande van Amerikaan se beeldromans, e.d. In de memorie van antwoord op de be groting van O.K.W. deelt de minister ten aanzien van het wetsontwerp op het kleu teronderwijs mede, dat de indiening van een nieuw wetsontwerp voor de mondelin ge behandeling van dit begrotingshoofd stuk kan worden tegemoet gezien. Hij hoopt dat het mogelijk zal blijken de wet met ingang van 1 Januari 1956 in werking te doen treden. De minister acht het probleem van het tekort aan onderwijzers van een zo groot gewicht, dat hij gemeend heeft het in een afzonderlijke nota te moeten behandelen. Hieruit blijkt, dat ook cfe minister een spoedopleiding van kleuterleidsters tot on derwijzeres niet meer overweegt en dat O m de organisatie van een spoedopleiding voor bezitters van een einddiploma VHMO op zeer korte termijn ter hand zal worden 8CDengewijz.igde bezoldiging van de leraren geeft aanleiding aan de salariëring bij het u.l.o. opnieuw aandacht te wijden. In verband met het tekort aan bevoegde leraren is de minister bereid aan hen, die uit andere beroepen dan die van onder wijzer of leraar bij een andere tak van onderwijs komende, leraar bij het voorbe reidend hoger en middelbaar onderwijs wor den, fictieve diensttijd toe te kennen. Het gejank van de hond, die nabij de Deventerbrug te Apeldoorn werd aange reden door een auto ging de mensen, die zich op dat moment in de buurt be vonden, door merg en been. Krimpend van de pijn bleef het dier op de weg liggen. Maar ondanks de pijn weigerde het hulp van de medelijdende omstan ders. Het dier keek eens rond, stak zijn snuit in de lucht en kwam toen met eni ge moeite overeind. Nog eens snuffelde het wat in de lucht en liep het hinkend weg, de brug over naar de woning van een Apeldoorn- se dierenarts. Afwachtend bleef het daar voor de deur staan, tot deze voor hem werd geopend. De dierenarts bleek niet thuis te zijn, doch de hond legde zich gelaten in de provisorische mand, die de vrouw van de dierenarts voor het beest maakte. Nadat het dier behandeld was, heeft men het overgebracht naar het asyl, waar het verder kan genezen en kan wachten op de komst van de eventuele eigenaar. Was het toeval, dat het dier wist waar het moest zijn, of was het reeds eerder voor een behandeling bij de dierenarts gëweest? De inwerkingtreding van het Ko ninklijk Besluit van 31 October 1953 inzake de Schrijfwijze van de Neder landse taal kan, zulks na overleg met België, binnenkort worden verwacht, deelt minister Cals mede in de M. v. A. op de begroting van O., K. en W. De vraag of de minister niet vnn mening is, dat, alvorens de woordenlijst op de scholen verplicht wordt gesteld, het nodig is alsnog het oordeel over de practische mogelijkheden van toe passing te vragen aan de verschillende instanties van LO, ULO en VHMO, be antwoordt hij bevestigend. Hij heeft deze vraag bij schrijven van 31 Januari j.l. o.m. aan de genoemde instanties Voorgelegd. Een waardevol motorjacht van Ne derlandse makelij, dat van Nederland naar Amerika werd vervoerd aan dek van het Nederlandse schip Noordam, is •hidden op de Atlantische Oceaan ver nield door een enkele reusachtige golf. Het jacht dat veertien ton mat, was Bebouwd in Hilversum en bestemd voor ®en firma in Baltimore. De waarde van net scheepje werd geraamd op onge veer 130.000. Tijdens een zware storm sloeg een j®tisachtige golf over het dek van de °ordam, waardoor het jacht werd los- vozi en tegen de deklieren werd W Het moet waarschijnlijk als «Haal verloren worden beschouwd. voor hy van Australië naar Nieuw-Zee- land vertrok. De minister gaf toe, dat er natuurlijk uitzonderingen zijn, maar hij voegde hier aan toe: „Ondanks aanvankelijke moei lijkheden is het percentage der succes verhalen zeer hoog, vooral als men er in slaagde het moeilijke huisvestings probleem te overwinnen." Minister Suurhoff zei, dat de tegen woordige volledige werkgelegenheid, met zelfs een tekort aan werkkrachten op sommige terreinen, een factor is die opvoering van de emigratie naar Austra lië tegenwerkt. Hij voegde hier echter aan toe, dat verwacht moet worden, dat de mogelijkheden een bestaan in landen als Australië te scheppen binnen de ko mende vijftien jaar misschien verdwe nen zullen zijn. De minister vertelde, dat hij in iedere staat Nederlandse emigranten heeft be zocht. Hij heeft gesproken met dominees, bakkers, schilders, timmerlieden en allerlei andere mensen. Hy gaf als zyn mening, dat een van de voornaamste factoren, die de Nederlan ders doet slagen, hun pioniersgeest is. Honderd kilometer ten Noorden van Sydney heeft hy P. Smit uit Bergen ont moet. „Smit kwam daar drie jaar geleden. Hy begon een kleine bakkerij. Thans heeft hy de eigen twee bakkerijen van zün concurrent weggekocht. Hij was niet de enige bakker, die ik in Australië ont moet heb. Ze beginnen daar de Neder landse bakkerijen aardig beroemd te maken." De minister zei tenslotte, dat het taal probleem een van de belangrijkste is. Zij, die van plan zijn te emigreren, moe ten er voor zorgen, dat zij voor hun ver trek zo veel mogelijk Engels leren. Het Tweede-Kamerlid Van der Weij- den (K.V.P.) heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning gevraagd of het waar is, dat door aanwending van verkeerde entstof door een dierenarts, werkend voor de ge zondheidsdienst in Gelderland, de ge hele stamboekveestapel van het hierbij betrokken bedrijf bij nadere controle reagerend is gebleken? Is het juist, dat deze veehouder zijn gehele veestapel binnen twintig dagen heeft moeten laten afslachten en hem tenslotte een schadeloosstelling is toe gekend welke ten hoogste 50 pet. be draagt van het bedrag, dat nodig was om een gelijkwaardige veestapel terug te krijgen? Indien het vorenstaande bevestigend beantwoord wordt, is de minister, aldus vraagt de heer v. d. Weijden, dan niet van oordeel, dat het, behalve uit rechts overwegingen tegenover de betrokken landbouwer, aanbeveling verdient om, indien door verkeerde entstof zulke ernstige schade ontstaat, deze volledig te vergoeden, mede ten einde te voor komen, dat het vertrouwen in de ge zondheidsdienst voor dieren wordt ge schaad? Advertentie MM 3 Roxy Rook Redenen: Dubbel gefermenteerd Dubbel gezuiverd •f Standvastige melange In tegenwoordigheid van vele autoriteiten, onder wie kolonel Stoorvogels van de genietroepen, majoor Zandleven, die in de rampdagen van 1953 het commando had over de reddingstroepen, alsmede overste Holl, van de com mandotroepen, en vele belangstellenden is Dinsdagochtend te Heiningen, gemeente Fijnaart, een monument onthuld ter herdenking van de ramp slachtoffers in 1953. Vóór de onthulling door de heer J. van Hasselt, lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant, sprak burgemeester P. W. ter Haar van Fijnaart een rede uit. Hij zei o.m. het volgende: Wij gedenken op deze dag wederom de bijna 1800 landgenoten, die in de stormnacht van 1 Februari 1953 zijn omgekomen. Meer in het bijzonder nog de 76 mannen, vrouwen en kinderen, die wij in Fijnaart moesten verliezen. In de pogingen tot redden, vielen alle verschillen weg en waren allen één in de strijd tegen het water. Daar bij het reddingswerk zovelen hun eigen leven in de waagschaal stel den en zelfs één zijn leven heeft op geofferd, is de naam van deze Jo hannes Everardus Willemsen, die als goed soldaat van ons Nederlands In' Fijnaart is Dinsdagmorgen een monument onthuld ter nagedach tenis van de slachtoffers, die daar tijdens de Watersnood van Fe bruari 1953 zijn gevallen. In een stille tocht defileerden de man nen van het dorp, die de ramp overleefden, langs het beeld. Advertentie Het verdelgingsmiddel BRUMOLINE van de thans verkrijgbaar bij elke drogist. BRUMOLINE doodt rat en muis Ochtendziekte Horst Lura, een 24-ja rige boerenknecht uit Brunswijk, had een broer tje dood aan vroeg op staan. Zijn werkgevers echter weinig consideratie met hem. Voor dag en dauw porden zij hem het bed uit om de koeien te gaan melken, en niet zel den lieten zij hun porren vergezeld gaan van wei nig vriendelijke opmer kingen aan Horst's adres. Deze nam dit alles niet en stichtte uit wraak brand in de schuren van de boe ren, zo verklaarde hij te genover de rechter. Bij de laatste schuur, die hij in September van het vo rige jaar in brand stak, ging de gehele oogst van ongeveer 50 ha. bouwland, die in de schuur was op- den hadden gejaagd. De arrestanten waren de voorzitter van de provin ciale commissie voor toe- zicht cp de naleving van laatste vier de jachtwet en zijn eerste gebruikten ossistent. Brutaal In Wichita in de Ameri kaanse staat Kansas werd een kruidenier overvallen in zijn winkel. De bandie ten beroofden hem van 1.500.dwongen hem een baal grutterswaren naar hun auto te dragen en vervolgens in de auto plaats te nemen. Een paar kilometer buiten de stad werd hij uit de auto ge zet. Tatoueren Indien de staat van dienst van de Amerikaan se sergeant Donald geslagen, verloren. De ge- McGreevey uit Elmhurst vaarlijke ochtendzieke Horst zal nu een psychia trisch onderzoek moeten ondergaan. Controleurs In Sassafras River heb ben de agenten twee man- (Long Island, New York) verloren gaat, dan is er geen man over boord, want alles is op zijn lichaam getatoueerd. Op zijn linkerarm staan de landen, waar hij gesta nen aangehouden, omdat tionneerd is geweest: New zij 1) gevist hadden in Jersey, Panama, Peru, verboden water en 2) in Porto Rico, Brazilië, Uru- de verboden tijd op een- guay, Argentinië, Chili, Galapagos Eilanden, Duits land, Italië. Noord-Afri- ka, Frankrijk, Hawaii, Japan, Korea. Op de rechter arm heeft hij ge kruiste geweren, gekruis te kanonnen en een tank de drie wapens, waar bij hij gediend heeft. Ten bewijze, dat hij in het Verre Oosten dienst heeft gedaan, heeft hij zich met een draak la ten versieren. De ser geant heeft slechts één zorg: dat hij ruimtege brek krijgt vóór hij met pensioen gaat. Hondenleven Mevrouw Helen Dres- sander uit Chicago doet haar uiterste best de eigenaar te vinden van een loslopende hond., die kort geleden door een kennis in een café was aangetroffen, die de hond meenam en hem aan mevrouw Dressan- der had gegeven. Hoe wel zij een groot die renvriend is, heeft ze schoon genoeg van deze hond, die volgens haar zeggen niets anders doet dan „de hele dag bier drinken en slapen op stoelen en bedden". aan leger zijn plicht heeft vervuld, de voet van het monument aange bracht. Het monument toont twee zinne beeldige figuren, n.l. een vrouw voor stellende de onbeschrijfelijke angst, en een man, voorstellende de innerlijke ontferming waarmee zij, die het aanza gen, vervuld waren en met hun men selijke krachten trachtten te helpen. Ook Nieuw-Vossemeer heeft de wa tersnoodramp herdacht. Des morgens werd een Requiemmis opgedragen. Des middags legde burgemeester Jar.sen na mens het gemeentebestuur een krans bij het monument aan de Buitendijk, waar tijdens de rampdagen twee jaar geleden het z.g. Molengat is geweest, een der meest fatale dijkdoorbraken. Oude en Nieuwe Tonge In Oude Tonge, waar de watersnood driehonderd slachtoffers heeft geëist, was het Dinsdag de gehele dag een ko men en gaan van bezoekers op de rampbegraafplaats aan de Spuidijk. Uit vele delen van ons land waren familie leden van de slachtoffers naar het dorp gekomen om de herdenking bij te wonen, 's Morgens w^rd in de R.K. kerk een Requiemmis opgedragen en brachten de schoolkinderen een be zoek aan de begraafplaats. Zij legden kransen aan de voet van het monument en bloemen op de graven. 's Middags was er een stille omgang, waaraan bijna de ganse gemeente deel nam. Burgemeester P. W. Hordijk legde namens het gemeentebestuur een krans bij het monument en vele verenigingen en organisaties volgden dit voorbeeld. In „Ons Dorpshuis" te Nieuwe Tonge is de ramp eveneens herdacht. De bur gemeester, de heer Chr. van Hofwegen heeft er aan herinnerd, dat Pieter Bak ker en Pieter Cornelis de Dreu uit Bleiswijk met stormachtig weer met hun Dukw hét Haringvliet over kwa men naar deze gemeente. Zij hebben honderdtallen mensen van de Molendijk uit 'n grote poel van narigheid gehaaid en naar veiliger oorden gebracht. Wij zijn, aldus de burgemeester, dankbaar voor deze grootse daad, die u aan de bevolking hebt bewezen. De raad van deze gemeente heeft dit ook voor ogen gestaan, en kent u de gemeentelijke erepenning in het zilver met de bijbe horende oorkonde toe. Klundert In tegenwoordigheid van militaire en burgerlijke autoriteiten is Dinsdag middag in Klundert een gedenkplaat onthuld ter nagedachtenis aan drie mi litairen, die tijdens de watersnoodramp van 1 Februari 1953 om het leven zpn gekomen. De commandant van het regiment zware luchtdoelartillerie Waalhaven, luitenant-kolonel A. Zanino, wiens regi ment, dat in Breda was gelegerd, in de nacht van 31 Januari op 1 Februari 1953 deelnam aan de hulpverlening, zei o.m., dat de gedenksteen is aangebracht in de gevel van een woning ter eerbiedige nagedachtenis aan de soldaten Kasan, Berg en Zwarts, die bij de hulpverlening zijn omgekomen. Het personeel van de luchtdoelartille rie in het gehele land heeft na de ramp spontaan gelden bijeengebracht om de nood te lenigen van hen, die zo zwaar werden getroffen, aldus vervolgde spr. Het moment is thans aangebroken, dat ik, aldus luit.-kol. Zanino, na de ont hulling van de gedenksteen een enve loppe met inhoud mag aanbieden aan de heer E. Dalemans, die door ons allen in de gelegenheid wordt gesteld zijn woning na de waterschade in Februari 1953 weer op te bouwen. Vele leden der Eerste Kamer hebben van verschillende zijden de klacht ver nomen, dat sommige kantonrechters, o.a. een te Amsterdam, aan een gedaagde, persoonlijk voor hem verschenen, niet de gelegenheid hadden gegeven om zijn verweer voor te dragen. Dit wordt ge zegd in het voorlopig verslag uit deze Kamer op de begroting van Justitie. De bedoelde kantonrechter zou stukken, welke voor de aanhangige procedure van belang waren, hebben geweigerd, met mededeling aan de gedaagde, dat hij zich van rechtskundige bijstand moest voor zien. De leden, hier aan het woord, ach ten een dergelijke opvatting ten enen male onjuist. Parijs, 1 Februari. (Van onze moderedactrice) Hoe de voorjaarsmode zich definitief zal ontwikkelen, kan men niet met ze kerheid zeggen, zonder de collectie van Dior gezien te hebben. Aangezien deze gangmaker voor zijn première gis teren niet alle negenhonderd modejour nalisten, die uit de hele wereld in Pa rus zijn samengestroomd, tegelijk kon ontvangen, zullen wij pas morgen uit eigen aanschouwing daarover iets kun nen zeggen. Maar na de shows van een aantal couturiers bezocht te heb ben, lijkt het wel zeker dat de tendens van het vorige seizoen doorzet. Een ge rekt silhouet dus met lange taille en hoge boezem, zonder dat nochtans de „flat look" het gewonnen heeft. De lange lijn, die de eigenlijk mage re en sterk opgemaakte mannequins demonstreren, wordt verkregen door de rok onder de natuurlijke taillelijn aan te zetten, wat niets nieuws is, maar wat voor het voorjaar 1955 met een fa natieke consequentie wordt doorgevoerd Kledingstuk nummer één voor dit voorjaar is het deux pièces, dat ofwel de taille scherp accentueert, ofwel rechtlijnig is, maar dan de heup nauw omsluit. Wie mee wil doen mag ech ter geen heupen hebben. Zeer veel rokken hebben ingestreken plooien of zijn geplisseerd. Dat neemt iets weg van de schrielheid van het 1955-silhouet, die wordt versterkt door het ontbreken van de mouw. Ook de vest-blouses bij de tailleur gedragen zijn mouwloos. En wanneer er een mouwtje is, dan is dat, evenals de tail leurmouw, strak en recht ingezet aan een smalle schouder. De nieuwe kleur voor de zomer is geel, van een bleke citroen tot warm- gouden honing en het zachte oranje van de abrikoos. Maar lichtblauw noch rose zqn van de baan. Patou, die een bijzonder mooie en zeer gevarieerde collectie toont, laat een bleekgele geplis- seerde zijden japon dragen onder een De Blaricumse tekstschrijver K., die onlangs een kort geding tegen de K.R.O. over het auteursrecht op het program ma-onderdeel „Adres Onbekend" heeft verloren, zal bij nader inzien niet in hoger beroep gaan, daar gemelde om roep de heer K. inmiddels enige op drachten heeft verleend tot het schrijven van hoorspelen en schetsen. Minister Cals heeft plannen doen uit werken tot oprichting van een Opera gezelschap, dat nauw verbonden dient te zgn met de opera-klassen van het Kon. Conservatorium te 's-Gravenhage en het Amsterdams Conservatorium te Amsterdam. Het zangerspersoneel zal gevormd moeten worden door de pas afgestudeerde en vergevorderde leer lingen van deze operaklassen, aangevuld met andere krachten. Het instituut, dat voornamelijk zal dienen op te treden in plaatsen, waar de Nederlandse Opera niet of bij uit zondering optreedt en waar een vol doende schouwburgaccommodatie aan wezig is, zal in de regel gebruik moeten' maken van de gewestelijke symphonie- orkesten, zo wordt medegedeeld in de M.v.A. op de begroting van O., K. en W. De minister stelt zich voor, dat het nieuwe gezelschap organisatorisch los staat van de Nederlandse Opera, doch daarmede wel nauw samenwerkt. Gedurende het seizoen 19541955 zal de thans werkzame Nederlandse Reisopera in staat gesteld moeten worden haar werkzaamheden op be scheiden schaal voort te zetten. Nadien zal deze instelling niet meer op rijks subsidie mogen rekenen. Het perso neel zou, voor zover dit niet strijdig zou zijn met de artistieke en organi satorische eisen, die aan de op te rich ten instelling gesteld dienen te wor den, bij de werkzaamheden van het nieuwe gezelschap ingeschakeld moe ten worden. De minister pleegt ter zake van even tuele subsidiëring van het door hem gedachte gezelschap overleg met het be stuur van de gemeente Enschede, dat bijzondere belangstelling heeft voor uit breiding van de mogelijkheden om een zo groot mogelijke spreiding van opera voorstellingen in het land te bereiken. mantel van het „bleu hori'zont" der vroegere Franse officieren. Er is ook heel veel wit, maar nooit spierwit. Drastische veranderingen lijkt de zo- mermode niet te brengen, maar wel een aantal details die typisch zijn voor 1955 en die de confectie niet makkelijk met dezelfde gratie zal kunnen inter preteren. Onder andere het doelloze stukje ceintuur, de „martingale", die aan tailleur en deux pièces overal woe kert. Advertentie BÉNÉDICTINE BÉNÉDICTINE CACHET OR d'un govt glut f*C I LA GRANDE LIQUEUR FRANQAISE f Voorde Hondel: N.V, Leven Co, Amsterdam C. Een kinderpsychologe heeft laatst voor de rechtbank in Exeter (Engeland) getuigd, zo lees ik ergens, dat zij een niet nader genoemde elfjarige knaap op Kerst mis een dolkmes ten ge schenke had gegeven, om dat zij dit de beste therapie achtte voor de jongen, be hept met een kleptomane neiging om messen te stelen. Het geschenk had echter niet de verwachte, uitwerking, waht de jongen bracht er zijn zusje verscheidene steken mee toe, waarvoor hij twee jaar voorwaardelijk tucht school kreeg. Men mag dus wel vaststellen, dat ge noemde dame heeft geboft, dat de jon gen het psychologische mes niet op haar heeft gericht en ten tweede, dat haar therapie heeft gefaald, nademaal de neiging van het knaapje om messen te stelen omsloeg in de ietwat gevaar lijke neiging om met messen te steken. Een zorgvuldige psychologische studie schijnt dus nog niet helemaal een juist psychologisch inzicht te garanderen. En ik kan me voorstellen, dat de kin derpsychologe uit Exeter na haar dui delijk falen wankelt tussen het meisje in het ziekenhuis dan wel de jongen in de gevangenis gezelschap te gaan hou den. Tenzij ze intussen al weer bezig is met het bedenken van een therapie voor het stéken met messen. Gelukkig echter zal ze dan tenminste twee jaar moeten wachten voor ze de ongeluk kige jongeling een nieuw dolkmes cadeau kan doen. Laten wij allen dan hopen, dat het knaapje inmiddels langs normale weg zowel van zijn steel-, als zijn steeklust genezen zal zijn. Met onstuimig gejuich en gierende lach werd Dinsdagavond Prins Ama- deiro XVII van Oeteldonk in de KRO- studio welkom geheten voor de tweede trekking van de SUS-actie. De prins maakte, gesecondeerd door hofkapel, ministerraad, plus zot, in sa menwerking met notaris mr. G. H. M. Bodewes, de prezen bekend. Acht mi nuten voor tien meldde zich als hou der van lot D. 402395 de heer Peters uit Wassenaar, die daarmee een schrijf machine won. Tot slot bood de Oetel- donkse minister-president de heer Ra- dersma van de KRO een Oeteldonkse krans aan, bestaande uit boerenkool met worst, hoofdkaas enz. Dit uit dank voor de wijze, waarop de heer Raders- ma het Noorden bekend maakt met het carnaval en zo uitstekend de vijf avon den met vijf carnavalprinsen heeft ge organiseerd. Na de uitzending meldde zich met jubelende stem de heer Bosloper uit Rotterdam, verloofd en wachtende op een huis om te kunnen trouwen. Hij heeft het gisteravond gekregen op lot nr. D 28526. Maandag bemerkte een hoofdcontro leur van de Nederlandse Spoorwegen dat in de trein TilburgDen Haag een zevenjarig jongetje zat met een kaartje voor een volwassene. Bovendien had het kereltje een damestas met klein geld ten bedrage van f 285 bij zich. De controleur gaf het ventje in Den Haag aan de spoorwegrecherche over, die op haar beurt de jeugdige reiziger aan de kin derpolitie overgaf. Het bleek dat het ventje uit Den Bosch afkomstig was. Inplaats van naar school te gaan, had het de bus naar Tilburg genomen en daar een kaartje voor een volwassene naar Den Haag gekocht. Van zijn broertje, die een keer in Dep Haag was geweest, had hij na melijk gehoord dat men in Den Haag in Madurodam zo aardig naar spoor- treintjes kon kijken. Toen hij in de bus naar Tilburg zat, had hy zich ontfermd over de tas van de conductrice van de bus. De kinderpolitie stelde zich in verbin ding met Den Bosch, waar reeds aan gifte was gedaan van de vermissing van het ventje en van de vermissing van de tas. Een rijkspolitieman heeft het jongetje naar huis gebracht. Vandaag is het tachtig jaar gele den, dat Fritz Kreisler in We nen is geboren. De vioollessen, die zijn vader hem als kleine jongen gaf, had den tot resultaat, dat hij op negen jarige leeftijd als leerling van het Weense conser vatorium werd ingeschreven. Zijn studies in Wenen, Parijs en Italië sloot hij, toen hij veertien jaar was, af met een con cert, dat hem.... een grote doos lekkers oplever de. Na een succes volle toumée be sluit hij ineens medicijnen te gaan studeren, voegt zich een paar jaar later bij 'het Oostenrijkse leger, om in 1899 toch naar het po dium terug te keren. In 1900 treedt hij voor het eerst in Ne derland op en in de jaren, die ver lopen, tot aan de tweede wereld oorlog, krijgen de Nederlandse con certbezoekers meermalen gele genheid zich per soonlijk te over tuigen van Kreis- ler's feilloze tech niek, zijn heel persoonlijke toon- vorming, waarvan het geheim leek te schuilen in het uiterst snelle vibraat, waarmee hij elke toon aanzet, zijn zeer efficiënte stokvoering en bovenal zijn warme muzikaliteit. Kreisler, die toen reeds in Amerika woonde, verbaasde op zijn zes tigste verjaardag iedereen door te verklaren, dat een aantal composities, die hij aanvankelijk gepubliceerd had als door hem bewerkte stukken van oude meesters, aan zijn eigen brein ontsproten waren. Hij heeft ook verscheidene operettes geschreven en een aantal kleinere werkjes. In 1942 maakte een auto-ongeluk een eind aan Kreisler's loopbaan. Gedu rende de oorlog is hij, daartoe gebracht door Mgr. Fulton Sheen, tot het katholieke geloof overgegaan. Een enkele maal heeft „de keizer van de violisten" zich wel eens afgevraagd, of hij toch niet beter dokter had kunnen worden. Zijn vrienden hebben dergelijke uitlatingen nooit serieus genomen. Hij heeft immers ook al eens machinist en handelaar in oude boeken willen zijn. Waarschijnlijk is de hele wereld hem er dankbaar voor, dat hij zijn leven aan de muziek heeft gegeven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3