Huwelijksswendelaar in t groot gegrepen Be wolf en de havik m Nieuw B.W. mag niet lang op zich laten wachten WYBERT Kruiswoordraadsel Amerikaanse senaat keurt Z. O.-Aziatisch verdrag goed Twee garantie-systemen strijden om de voorkeur €Ric öe ooopmanl Luxe auto van f 48.000 moest van Brusselse show worden gehaald Wegrijden omvat ook doorrijden Twee jaarbeurzen en vier vakbeurzen staan op programma in 1955 Vacantie voor Abbé Pierre wmÊ Regering antwoordt op politieke beschouwing van Senaat Non-combattanten verlaten Tatsjen Zonder regeringsgarantie geen lonende melkproductie TWEE TON VAN RIJKE DAMES WOENSDAG 2 FEBRUARI 1953 PAGINA 5 Hoge Raad beslist Nadal men door verkeer gedwongen gestopt had Minister van Oorlog: Onmisbare onderwijzers krijgen uitstel Klein verlof voor spoedcursisten De huurverhoging Eerste Kamer vraagt inlichtingen Provinciaal Witte Paters Dank van minister Cals MINISTER BEEL KRIJGT BOKAAL Examens Geef Uw keel het beste! Plaatsvervangend H.C. van Indonesië Tenig naar Djakarta HET WACHTEN IS NU OP PEKING Het melkprobleem voor de boer Maximumprijzen voor kolen Nederlandse bezwaren naar voren gebracht HAVEN VAN URK NOG GEÏSOLEERD Oplossing kruiswoordraadsel van Dinsdag Interpellatie-aanvragen in Tweede Kamer Ridder M.W.O. overleden Hassan Mohammed Tiro „SASTROAMIDJOJO IS DE BOODSCHAP- PENJONGEN VAN DE COMMUNISTEN" De Amsterdamse recherche is er in geslaagd dezer dagen de hand te leg gen op een 40-jarige vertegenwoordiger J. Z., die zich op grote schaal aan hu- welijkszwendel heeft schuldig gemaakt. In totaal had hij, door valse voorspie gelingen, een bedrag van f 200.000 in de wacht gesleept, waarvan nog f 140.000 in zijn kluis werd teruggevonden. Dins dag is deze grootmeester voorgeleid bij de Officier van Justitie. De politie kreeg de eerste aanwijzin gen dat er iets mis was met J. Z. toen een dame van goeden huize haar twijfel kwam uitspreken over de be trouwbaarheid van de man, die haar serieus het hof maakte. Hij had voorge geven commissionnair in effecten te zijn, maar het bureau, waaraan hij verbon den zou zijn, deelde bij haar telefonische informaties mede, dat men een em ployé van die naam niet kende. Het is opmerkelijk, zo voegde men er aan toe, dat reeds verschillende dames naar hem hebben gevraagd. Z. heeft inmiddels het verhaal tegen over de politie vrij uitvoerig uit de doeken gedaan. Nadat hij uit de ge vangenis was vrijgelaten wegens goed gedrag waren hem tien maanden van de 2i/j jaar kwijtgescholden was hij vertegenwoordiger geworden om gedu rende de proeftijd van drie jaar op een eerlijke wijze aan zijn inkomen te ko men. Plotseling echter was hem duide lijk geworden dat hij verstand had van effecten. Hij plaatste daarom een hu welijksannonce in een blad en verzocht daarin bemiddelde dames te reflecteren op zijn verlangen om in het huwelijk te treden. Uiteraard, zo was uit de an nonce te lezen, was hij zelf ook niet onbemiddeld. De annonce leverde een opmerkelijk aantal brieven op. Tientallen bemiddelde dames bleken behoefte te gevoelen aan een huwelijk met een dito heer en schreven uitvoerig over hun vermogens toestand. Z. hield nauwkeurig boek van de bedragen en koos de beste aanbie dingen uit. Rond september van het vo rige jaar begon hij de dames te bezoe ken. Teneinde meer vertrouwen in te boezemen voegde hij tien jaren bij zijn leeftijd. Voor het overige was hij char mant genoeg om de alleenstaande geld- De Hoge Raad heeft het beroep op cassatie in de principiële rechtszaak, aanhangig gemaakt door de A. N. W. B., verworpen. Het ging hierbij om de vraag, of art. 30 van het Wegenver keersreglement, volgens hetwelk be stuurders van voertuigen slechts op zo danige wijze mogen wegrijden, dat het verkeer hiervan geen hinder on dervindt, ook omvat het wegrijden na dat men als verkeersdeelnemer tenge volge van een bepaalde verkeerssituatie zijn auto even tot stilstand heeft moe ten brengen. De Hoge Raad heeft thans beslist, dat het „wegrijden" ook „doorrijden is. In het arrest valt te lezen, dat men in deze situatie wel het voorrangsrecht behoudt, maar dat dit recht met om zichtigheid moet worden gehanteerd en wel steeds zó, dat het overige verkeer hiervan geen hinder ondervindt. De minister van Oorlog en van Ma rine heeft ten behoeve van het la ger onderwijs bepaald, dat aan dienstplichtige onderwijzers, van wie blijkt, dat geen plaatsvervangers be schikbaar zijn en die gedurende het thans lopende schooljaar de eerste oefening zouden moeten aanvangen of vervolgen op hun desbetreffend ver zoek, uitstel van opkomst voor de duur van het thans lopende schooljaar zal worden verleend. Tevens zal aan voor eerste oefening in werkelijke dienst zijnde abituriën ten van H. B. S. of gymnasium, die in April 1955 de spoedopleiding voor on derwijzer kunnen gaan volgen in dien zij betrekkelijk kort daarna de eerste oefening zouden beëindigen op hun verzoek tijdig vóór April a.s. klein verlof in afwachting van groot verlof worden verleend. bezitsters weer een blijde kijk op het leven te verschaffen. Hij nam, als com missionnair in effecten, de vermogens staten nauwkeurig door en constateerde dat de dames lang niet het profijt van hun geld trokken, dat hij hun daarvan zou kunnen verschaffen. In hun bijzijn belde hij met zijn kantoor en deed de verrassende mededeling, dat het hem weinig moeite zou kosten om het rende ment van de liggende gelden tot 10 a 15 pet. te verhogen. Het kostte hem toen weinig moeite om het geld mee te krij gen. Als tegenprestatie liet hij zijn testa ment maken, waarin de candidate tot enige erfgename van zijn half millioen werd verklaard. Het kostte wel enige moeite om telkens weer een nieuwe notaris te vinden voor de verschillende „cliënten", maar het lukte. In zijn vrije, tijd amuseerde Z. zich met het bestuderen van de omvang van zijn vermogen. Als gezeten burger meen de hij zich nu een auto te kunnen ver oorloven. Zijn keuze was niet mis, een Mercedes Benz van f 48.000. De verte genwoordiger van deze onderneming wist niet hoe snel hij deze luxewagen naar Nederland moest halen. Er bleek er slechts één te vinden te zijn en die stond op de Exposition in Brussel. In middels betaalde Z. f25.000 en schafte zich een nieuw paspoort aan. Hij voelde wel, dat de tijd was aangebroken om de wijk te nemen. Doch juist op dit voor hem fatale mo ment kreeg een der dames argwaan. De politie werd ingeschakeld met het reeds boven vermelde gevolg. Z. zit nu in de cel en zal, naast zijn straf voor de zwendel, ook nog het overschot van zijn vorige gevangenisstraf moeten opknap pen. In een nader eindverslag verklaart de commissie van rapporteurs voor de alge mene politieke beschouwingen over de Rijksbegroting 1955 uit de Eerste Kamer het op prijs te zullen stellen, indien de regering vóór de openbare behandeling over de algemene politieke beschouwin gen de Kamer alsnog wil mededelen, in hoeverre de berichten in de bladen van Vrijdag 28 Januari over een compromis, dat in het kabinet zou zijn bereikt met betrekking tot de huurverhoging en de eventuele invoering van een huurbelas ting, waarheid bevatten. De eerste zou, tot 10 pet. beperkt, slechts gelden voor huizen met hogere huren dan f400. In verband met deze beperkte huurverho ging zou een huurbelasting achterwege blijven. De commissie van rapporteurs meent, dat een vruchtbaar debat over dit deel van het kabinetsbeleid alleen mag wor den verwacht, indien de regering aan het in de aanhef van dit nadere verslag gedane verzoek zou kunnen voldoen. Pater drs. P. de Ruijter is benoemd tot provinciaal der Witte pater als op volger van pater H. Hartman. «r 11. De volgende morgen vroeg, direct bij het ontwaken van het kamp, haast Eric zich de roverhoofdman een aannemelijke verklaring te geven betreffende Erwin en Branwen's afwezigheid, vóór deze dit zelf ontdekt. „Ik vond het een beetje onvoorzichtig, om' met zo'n grote troep zonder verspieders te reizen", zegt de Noorman, „en omdat niemand een vrouw en een knaap zal wantrouwen, heb ik juist hen vooruit gestuurd". De aanvoerder gromt instemmend, en nadat zij Cendrach de scheepsbouwer onder de hoede van een paar van Eric's krijgers op de kampplaats hebben achtergelaten, begeven zij zich op weg. Onder het voortgaan heeft Eric ruimschoots de gelegenheid, om nog eens goed over alles na te denken; het zal waarachtig niet eenvoudig zijn, om met zijn mannen bij de rovers vandaan te komen, vóórdat dezen de aanval op Berse's burcht onderne men. Als zich niet een zeer gunstige omstandigheid voordoet, zit hij in een lelijk parket en kon het er nog wel eens op uitdraaien, dat hij gedwongen wérd tegen zijn eigen zoon te vechten. Steeds weer valt het Eric op, hoe verlaten het land is; wanneer zij de tweede dag het gebied van Berse naderen, hebben zij nog steeds geen levende ziel ontmoet. In de namiddag bereiken zij de uitlopers van het gebergte. Hun weg voert door een bergpas, de Trollkloof geheten. Dichte naaldwouden bedekken de hellingen ter weerszijden van het pad, dat naar de ingang van de kloof voert. Daarboven rijzen de kale rotswanden omhoog. Dan houdt Eric eensklaps de pas in. „Wacht", bijt hij de aanvoerder, die naast hem loopt, toe. „Ik weet niet waarom, maar het bevalt mij hier niet". Zijn ogen glijden zoekend langs de beboste hellingen. „Dit is een ideale plek voor een hinderlaag; je zult het misschien vreemd vinden, maar ik heb ineens het gevoel, dat ons hier in de pas iets heel onp'ezierigs te wach ten staat". (Van onze Utrechtse redacteur) Het voorlopig pragramma van de Kon. Ned. Jaarbeurs te Utrecht ver meldt, behalve de Voorjaarsbeurs van 22 t.m. 31 Maart en de Najaarsbeurs van 6 t.m. 15 September, vier vak beurzen, waarvan die voor meubelen en woningtextiel het eerst de aandacht vraagt. Van 7 t.m. 12 Februari zullen 223 exposanten waaronder 155 meu belfabrikanten en 38 grossiers in de grote Bernhardhal op het Croeselaan- terrein een reusachtige toonkamer in richten van bijna 10.000 m2, waarin de nieuwe kleur- en vormgeving op het De pleitbezorger van de Franse daklozen Abbé Pierre moet rust houden in Beauvallon aan de Rivièra. Hij ver maakt zich aan het strand van Beau vallon met de kinderen uit een naburig gesticht. Minister Beel, die tijdens de ziekte van minister Cals als minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen ad interim is opgetreden, heeft van zijn collega, die Zaterdag zijn werkzaamhe den heeft hervat, als dank een bokaal ontvangen met de inscriptie: „Amicus certus in re incerta cernitur" (In de nood leert men zijn vrienden kennen). Al ligt het tjjdstip van de invoering van het nieuwe Burgerlijk Wetboek nog vele jaren in de toekomst, toch komen bepaalde delen van de wetsontwerpen op niet al te lange termijn voor behan deling door de Staten-Generaal in aan merking. Aldus zegt de regering in haar antwoord op de politieke beschouwingen van de Eerste Kamer. De regering is van mening, dat de be handeling met spoed moet geschieden. Allereerst moet het burgerlijk recht aan gepast zijn aan de opvattingen van de tegenwoordige tijd en aan de algemene ontwikkeling van de maatschappij. Uit dien hoofde is een nieuw Burgerlijk Wetboek nodig. Vervolgens verdient het aanbeveling, dat dezelfde Tweede Ka mer, die over de vraagpunten tot con clusies is gekomen, ook een aanmerke lijk deel van de ontwerpen van het nieuwe wetboek zak afhandelen. Spoed is gewenst om het nieuwe wetboek rede lijke kans op voltooiing te geven. Ook de regering acht het beleid op het •tuk van het onderwijs uiterst belang rijk. Uiteraard draagt het gehele kabinet mede-verantwoordelijkheid voor het al gemene beleid in onderwijszaken. In het kabinet is nog geen beslissing genomen omtrent de vragen, of, in hoe verre en in welk opzicht meër vrijheid in de toekomst in de loonpolitiek moet worden gebracht, noch over de vraag, op welke punten de overheidsinvloed bij het loonbeleid tot uitdrukking moet kunnen komen. Aan de voorbereiding van een wets ontwerp inzake de oudedagsvoorziening wordt met voortvarendheid gewerkt Minister Suurhoff streeft er naar, dat dit ontwerp in de eerste helft van dit jaar kan worden ingediend. Het vraagstuk van een regeling ten behoeve van weduwen en wezen vormt nog een punt van beraad in de boezem van de regering. Het is niet mogelijk een afgerond beeld te geven van de positie der z.g. vergeten groepen en van het aantal er toe behorende personen. De regering is zich er tên volle van bewust, dat Noord-Brabant behoefte heeft aan spoedige voorzieningen op waterstaatkundig en scheepvaartgebied. gebied van meubels en woningtextiel bewonderd kunnen worden. De Landbouwbeurs, die van 2 t.m. 7 Mei gehouden wordt op het Croeselaan- terrein, zal een bijzonder cachet krij gen door enige evenementen, waaron der een concours hippique. De grootste vakbeurs van dit jaar wordt waarschijnlijk de Techni- Show, die van 1 t.m. 10 Juni zowel in de Bernhardhal als in de Mar griethal wordt gehouden. Ruim 11.000 m2 zullen de importeurs en fabri kanten van machines en gereedschap pen voor de hout- en metaalbewer king nodig hebben om te demonstre ren. dat deze sector van het Neder landse bedrijfsleven nog steeds in aantal en omvang groeit. In samenwerking met de Stichting Interleder zal daarna, van 13 t.m. 17 Juni, in de gebouwen aan het Vreden- burg de vakbeurs voor schoen en leder gehouden worden. Vermoedelijk zullen tijdens de beurs shows gegeven worden, waarop mannequins in bijpassende toiletten de nouveautés van het seizoen zullen tonen. De Voorjaarsbeurs 64e algemene manifestatie an de Ned. Jaarbeurs zal de maximum beschikbare expositie ruimte van 52.000 m2 in beslag nemen. In de gebouwen aan het Vredenburg zullen o.m. de Nederlandse textielfa brikanten hun collecties tonen. In de Margriethal zal de groep bouwmateri alen sterk uitgegroeid bijzondere belangstelling trekken, evenals de groep bouwmachines. Voor de nieuwe groep kunststoffen in de Bernhardhal hebben 24 fabrikanten en importeurs ingeschreven. Er worden collectieve inzendingen verwacht uit België, Luxemburg, Oostenrijk, Sovjet-Unie, Tsjechoslowakije, Zwitserland, Canada en Engeland. Op de Najaarsbeurs zullen voorna melijk huishoudelijke artikelen gebracht worden: electra, radio, televisie, speel goed, bijouterieën enz. DELFT, 1 Febr. Cand. werktuigk. ingen. J. van Assen; cand. electrotechnisch ingen.: H Allaart, T. ten Bensel, R. Boersma, D. Bus L. Caris, J. Claus. J. Dechering, L. Duykers, C. Elenga, H. Farensbach, D. Fennema, H. Fetter, R. Grijseels, W. Her stel E. Mahler, H. Meesters, B. Overeijn- der,' R. Poelijoe, W. van Reede, K. Schat, F. Schouten, J. Staring, Tan Sing Liong, W. van Tussenbroek; ingenieursex. electro technisch ing.Be Ngo Loen, H. van der Bij, F. Bertrums, L. Blom, J. Bruinink (m. lof), J. van Erp, J. van Gils, J. Groenen- berg, L. Guda, J. van Heteren, C. Heij- broek, E. Hommes, H. Jansen, R. Johannes, H. Kok, W. Krijger, A. van der Kruk, R. de Ruiter, W. Schoenmakers, N. Schuch, P. Schuerman, P. Simons (met lof), F. Tim mermans, A. Verhoeven, J. Westerweel, P. Wijn; ingenieursex. geodetisch ing.: T. Hemmes, A. Kers, K. Leegte. LEIDEN 1 Febr. (R. U.)Doctoraal Ned. recht mej. M. van Toorenburg te Den Haag, F. Hoogendijk, Wassenaar, H. Meeussen, Rotterdam en H. Vijverberg, Wateringen. Cand. godgeleerdheid L. v. d. Bilt, Rotter dam. Advertentie Gebruik regelmatig Wybert, het be proefde middel te gen hoest, heesheid en rokerscatarrh Met de Mataram van de Kon. Rotter damse Lloyd, die Dinsdag naar Indone sië vertrok, heeft dr. Raden Soedibjo Malikoelkoesno, gevolmachtigd minister en plaatsvervangend Hoge Commissa ris van Indonesië in Den Haag, met zijn gezin ons land verlaten, daar hij na een verblijf van enkele jaren in Nederland werd teruggeroepen naar Djakarta. Het probleem van de melk bestaat eigenlijk uit twee problemen, waarvan een onmiddellijke betekenis heeft voor het publiek, namelijk de prijs van de consumptiemelk. Het andere vraagstuk is hoeveel de boer gemiddeld voor zijn melk zal ontvangen. De gemid delde prijs voor de melkveehouder zal krachtens een toezegging van de rege ring niet beneden een bepaald bedrag per kilogram melk dalen. Dit bedrag wordt elk jaar opnieuw vastgesteld en hangt samen met de productiekosten. Tot nu toe is de gemiddelde opbrengst van de melk steeds hoger geweest dan de gegarandeerde minimum-opbrengst, zodat nog geen bijbetaling van de re gering nodig was. Waarschijnlijk echter zal dit jaar voor het eerst een dergelijke bijbe taling wel plaats moeten vinden, daar de productiekosten van de melk aan merkelijk zijn gestegen. Deze prijs stijging wordt hoofdzakelijk veroor zaakt door de algemene verhoging van het loonpeil. Zoals men weet is de loonsverhoging van zes procent gemotiveerd met de stijging van de welvaart en het lijkt billijk, dat ook de boer in deze welvaart mededeelt. Wanneer dit niet het geval zou zijn zou de boer geen arbeiders kunnen houden en zou het levenspeil van de boeren aanmerkelijk dalen beneden het nationale gemiddelde. Doordat de landbouwprijzen steeds zeer krap zijn berekend op basis van de werkelijke bedrijfsuitgaven, is het onmogelijk, dat de landbouw in deze welvaartsstijging zijn aandeel krijgt zonder een verhoging van de afzet- prijs van de boer. Juist door de be heersing van de landbouwprijzen is de winstmarge in dit bedrijf zo gering, dat de zes procent loonsverhoging uit de algemene inkomsten niet te halen is. Hierbij bedenke men, dat in de afge lopen jaren de melkveehouderij tien tallen millioenen guldens uit de op brengst van de zuivelexport heeft af gestaan, om de consumptiemelk op goedkope basis te houden. De controverse Ten aanzien van deze kwestie nu zijn de meningen verdeeld tussen het verte genwoordigende lichaam van de boe renstand: het landbouwschap en de re gering. Het landbouwschap wil de prijs die de boer voor de melk ontvangt, la ten afhangen van de hoeveelheid die hij levert. De boer die weinig melk levert zou per kilogram meer ontvangen dan de boer die veel aanvoert. De regering daarentegen heeft beslist dat er één landelijk geldende gai antieprijs van 22 cent per kilogram zal komen, waarbij echter aan de Dednjven met hoge pro ductiekosten (voornamelijk kleine zand- bedrijven) een toeslag wordt gegeven van maximaal U cent per kilogram. Het zwakke punt -an het voorstel van het landbouwschap 's, dat ook boeren die het financiael geenszins nodig heb ben. doch die weinig melk afleveren, een hoge prijs zouden krijgen en in het regeringsbesluit is het zwakke punt dat het buitengewoon moeilijk zal zijn te bepalen, welke bedrijven al of niet voor toeslag in aanmerking komen. Er zitten echter ook nog andere moei lijkheden aan vast, zoals de hoogte van de pachtprijzen in verschillende delen van het land. Het gaat dus om de keu ze tussen twee systemen, die beide hun goede en hun minder goede eigenschap pen hebben. Alles draait nu om de vraag, of minister Manshoit een uitvoer baar systeem weet te ontwikkelen voor de toekenning ,/an net recht op een toe slag aan bepaalde groepen van melk- producerende bedrijven. Op het hoofdkwartier van de Ver enigde Naties te New York wacht men thans het antwoord af, dat de regering van communistisch China zal geven op de uitnodiging om in de Veiligheidsraad deel te nemen aan de behandeling van de Nieuwzeelandse resolutie, waarin op het staken van de gevechten in het ge bied van Formosa wordt aangedrongen. De commissie voor buitenlandse betrek kingen uit de Amerikaanse Senaat heeft besloten een resolutie van de Demo craat Humphrey, waarin de wenselijk heid wordt uitgesproken van een ini tiatief der Verenigde Naties om tot een bestand rond Formosa te komen, voor lopig te laten rusten, omdat de Veilig heidsraad reeds stappen in die richting heeft ondernomen. Wel heeft de Senaat gisteren met 82 tegen 1 stem liet Zuid- Oost-Aziatische goedgekeurd. De voorzitter van de commissie voor buitenlandse betrekkingen, de Democra tische senator George, verklaarde, dat het verdrag niet bedoeld was om „bo nafide plaatselijke omwentelingen te onderdrukken." Het was gericht tegen communistische revolutionnaire bewe gingen. De enige tegenstemmer was de Republikein Langer, die vond, dat Het Hof van Justitie van de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal is Dinsdag begonnen met de mondelin ge behandeling van een door de Neder landse regering op 7 Mei 1954 ingesteld beroep tot nietigverklaring van drie beschikkingen van de Hoge Autoriteit inzake maximumprijzen voor kolen. Zoals bekend is heeft de Hoge Auto riteit 20 Maart 1954 voor de meeste ko lenbekkens bepaald, dat de kolenprijzen vrij zijn. Alleen voor de ondernemin gen van het Ruhrgebied, het kolen bekken in Noord-Franl jk en' dat bij het Nauw van Calais werden de maxi mumprijzen gehandhaafd. De Neder landse regering verlangt herroeping van dit besluit, omdat het naar haar mening o.m. een schending betekent van het verdrag inzake de gemeen schap De gemachtigden van de Neder landse regering, prof. dr. J. H. W. Ver zijl, hoogleraar aan de Rijksuniversi teit te Utrecht, en prof. dr. G. M. Ver rijn Stuart, hoogleraar aan de Gemeen telijke Universiteit te Amsterdam, die Dinsdag het standpunt van de Neder landse regering uiteenzetten, beschul digden de Hoge Autoriteit er voorna melijk van te hebben nagelaten een einde te maken aan de werkzaamheid der kartels van het Ruhrgebie 1 en aan de overheersende positie van de Ko lenmijnen van de bekkens in Noord- Frankrijk en bij het Nauw van Calais. De mondelinge behandeling van net beroep zal twee of drie dagen in oe- slag nemen. Twee motorvissersvaartuigen hebben Dinsdag vergeefs getracht, het ijs voor de haven van Urk te breken. De U.K. 56 en U.K. 27 hebben urenlang geprobeerd, de geïsoleerde haven te verlaten om in de Wielingen de visserij te kunnen uit oefenen. Na ongeveer zes uur werk in het ijs zijn zij in de Urker haven terug gekeerd. de Verenigde Staten zich met hun eigen zaken moeten bemoeien en daaronder rangschikte hij de verdediging van Zuid- Oost Azië niet. De Franse minister van buitenland se zaken, Edgar Faure, heeft giste ren op een persconferentie te Parijs verklaard, dat Frankrijk nog niet van plan is over te gaan tot de erkenning van communistisch China. Hij gaf toe, dat de communisten de facto macht op het vasteland bezitten, maar tegen erkenning van het rode ré gime pleiten niet alleen bepaalde ju ridische argumenten, maar ook de over weging, dat de eenheid van het Wes- verdedieinesverdrac ten moet worden bewaard. Frankrijk i schaarde zich in dezen achter Ameri ka. De Chinese nationalisten zijn inmid dels begonnen de non-combattanten van de Tatsjen-archipel over te brengen naar Formosa. Gisteren kwamen dui zend nationalistische studenten aan in de Formosaanse haven Keeloeng en vandaag worden daar talrijke familie leden van nationalistische militairen ver wacht. Van Amerikaanse zijde is meegedeeld, dat de militaire evacuatie van de Tatsjen-groep hoofdzakelijk zo lang op zich laat wachten, omdat men hoopt op een staken van het vuren. Eva cuatie tijdens een bestand zou aan zienlijk minder riskant zijn. Communistische artillerie en oorlogs schepen hebben de Joesjan-eilanden, ten Noord-Oosten van de Tatsjen-archi pel, gebombardeerd. Ook de Tatsjen- groep zelf was het doel van talrijke communistische aanvallen. De nationa listische luchtmacht bracht schade toe aan enkele communistische oorlogsbo dems in dat gebied. Op Formosa heerst nogal wat on tevredenheid onder de daar verza melde oorlogscorrespondenten. De Britten beklagen zich over de gerin ge medewerking, die zij ondervinden van Amerikaanse en Chinees-nationa listische autoriteiten en hebben al ge dreigd met een demonstratief vertrek van Formosa. De Amerikaanse journalisten vinden, dat zij van de Chinese autoriteiten op het eiland te weinig faciliteiten genie ten en hun Chinese collega's zijn ver bolgen, omdat zij niet worden toegela ten aan boord van Amerikaanse oor logsschepen. (AFP-Reuter-UP). Horizontaal: 1. pl. in Noorwegen, 4. geogr. aanduiding (afk.), 6. steekwapen, 10. staatsbedrijf, 11. onbesuisd, 14. nobel, 16. Fr. voegwoord, 17. thee (Eng), 18. voorzetsel, 19. meisjesnaam, 20. uitroep, 21. soort sport, 23. reeds,, 25. opbeuren, 28. militair, 30. pl. in Gelderland., 32. rijksgrens (afk), 34. rondhout, 35. bloed vat, 37. laatdunkend, 42. bestaat, 44. om roepvereniging, 45. familielid, 46. lid woord, 47. meisjesnaam, 48. water in Brabant, 49. verbetering v. d. gezond heidstoestand, 53. mop, 55. bijwoord, 56. Fr. pers. vnw., 58. koor, 59. afwennen, 63. muziekdrama, 65. voorzetsel, 66. reke ning, 68. pers. vnw., 70. de somma van, 71. spil, 73. meisjesnaam, 75. deel v. d. mast, 76. Europeaan, 78. aarzelen, 80. in dat geval, 81. deel v. h. been, 82. na schrift, 83. ind. dakbedekking. Verticaal: 1. jongensnaam, 2. heilige, 3. lyrisch gedicht, 4. onzes inziens (afk.), 5. jongensnaam, 6. Eng. voorzetsel, 7. aanw. vnw., 8. jongensnaam, 9. koeien- maag. 10. specerij, 12. soort knol, 13. dikke tak, 15. deel v. e. kast, 17. woede, 19. uit de weg ruimen, 22. maanstand (afk.), 24. brandbaar koord, 26. water in Brabant, 27. ontkenning, 29. ongeluk, 31. vorm van dringen, 33. reparatiewerk plaats, 36. de dato (afk.). 38 anno (afk.), 39. lokspijs, 40. hier is (Frans), 41. plaats in Gelderland, 43. naam loze vennootschap (Fr. afk.), 44. vogel, 47. voorzetsel, 49. water in Bra bant, 50. offertafel, 51. deel v. d. dag, 52. meisjesnaam, 54. rivier (Spaans), 57. gewapende ruiter. 58 jongensnaam, 60. nummer (afk.), 61. akelige, 62. windrich ting,, 64. wandelplaats, 67. deel v. e. ge bouw, 69. herkauwer, 72. vruchtennat, 74. meisjesnaam, 77. niet door twee deel baar, 78. inhoudsmaat, 79. de lezer heil (Lat. afk.), 80. kindergroet. Horizontaal: 1. kost, 4. fiks, 8. slot, 10. anno, 12 maraboe, 15. uil, 16. U.S., 17. vendetta, 19. pok, 20. O.S.T., 21. sir, 22. kei, 24. A.E.F., 26. tal,, 28. hunnebed,, 31. ja, 32. bio, 33. zwerver,, 35. oele, 37. oren, 38. naar, 39. knijp. Verticaal: 1. klas, 2. oor, 3. Stavoren, 5. ia, 6. knuttel,, 7. snit, 8. smuk, 9. zon, 11. Olaf, 13. bek, 14. E.D.O., 18. eska dron, 19. pianola. 23. E.H.B.O., 25. fez, 26. tee, 27. karn, 29. uien, 30. B.W.B., 31. jeep, 34. vrij, 36. e.a. In de Dinsdag gehouden vergadering van de Tweede Kamer heeft de heer Vermeer (P.v.d.A.) een verzoek inge diend om de minister van Oorlog te in terpelleren over de uitvoering van het liftverbod. Prof. Gerbrandy (A.R.) heeft een interpellatie aangevraagd over het vervoer van troepen door de K.P.M. In de ouderdom van 84 jaar is te Haarlem overleden de heer C. K. Göll- ner, oud-officier van gezondheid eerste klasse van het Koninklijk Nederlands- Indisch leger. Hij was ridder in de Mi litaire Willemsorde derde klasse. Hassan Mohammed Tiro, die al vele vergeefse pogingen heeft gedaan om de Verenigde Staten en de Verenigde Na ties te interesseren voor de Islamiti sche verzetsbewegingen in Indonesië en die de titel voert van „ambassa deur van de Islamitische Republiek In donesië", heeft de tegenwoordige Indo nesische premier, Ali Sastroamidjojo, gisteren in New York de „boodschap penjongen van de communisten" ge noemd. Tiro hield 'een rede in de Wy- kagyl Universiteitsclub en betoogde daarbij, dat het communisme thans een derde poging doet om zich meester te maken van de macht in Indonesië. De eerste poging was de „coup d'état" in 1946 en de tweede de pro clamatie van de „volksrepubliek" te Madioen in 1948. Beide pogingen zijn mislukt, maar sindsdien hebben de com munisten, aldus Tiro, eerst onder de bekwame leiding van de ambassadeur van communistisch China in Djakar ta, en nu op instructies van de nog er varener Russische ambassadeur Dimi- tri Zjoekov, de man, die de omwente ling in Roemenië voorbereidde en uit voerde, voorbereidingen getroffen vool een derde poging; zij zijn vastbeslo» ten geen derde mislukking te riskeren. Zij worden daarbij gesteund door de verraderlijke politiek van Ali Sastroa midjojo, aldus de zichzelf ambassadeur noemende Tiro. Het bezit van Indonesië zou de communisten ideale uitvalbases verschaffen naar de Philippijnen, Aus tralië en Nieuw-Zeeland, aldus Tiro.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5