TARTENDE EN ABRUPTE AFWIJZING Rood-China weigert naar komen Veiligheidsraad te Tsjoe En Lai stelt twee onaanneembare eisen Betere bezoldiging H hHH Doof-stomme jongen door Hongaren vrijgelaten SOVJET-UNIE verhoogt de uitgaven voor de defensie met 12 procent BRITS KABINET KOMT BIJEEN IN SPECIALE ZITTING 69 pet. benodigde noodwachters bijeen Geslaagde landing van K.L.M.-toestel Bad voor jockey's en paarden Vijf jaar na vlucht van zijn moeder naar het Westen Sterke nadruk op de zware industrie Nog geen huren- en prijzendebat ORR Het weer SVEREV DIENT BEGROTING IN VRIJDAG 4 FEBRUARI 1955 78ste JAARGANG No. 26212 „MARSEILLAISE" TERUGGEVONDEN Nabij Dartmoor-gevangenis 41 staven dynamiet spoorloos verdwenen B.B.-werving Grote steden blijven achter Motor viel uit Schip met zware averij midden op Oceaan Nederlandse sleepboot snelt te hulp m Holbewoner gearresteerd Mr. Burger trekt zijn interpellatieversoek in Kolendampvergiftiging te Breukelen Amerikaanse commissie: Weinig ongevallen bij atoomprojecten DUFFEL MONTY COATS BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 7. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Dr» H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENIIETARIEF 28 cent» per millimeter- hoogte. Omroeper» 16 cent» per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, I 2.13 per maand, I 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 'i avond» tel. 21544 De regering van communistisch China heeft gisteren officieel geweigerd een vertegenwoordiger naar de Veiligheidsraad der Verenigde i Naties te sturen om daar deel te nemen aan de behandeling van een Nieuwzeelandse resolutie, waarin op het staken van de vijandelijkheden in het gebied van Formosa wordt aangedrongen. De premier en minister van buitenlandse zaken van communistisch China, Tsjoe En Lai, antwoordde daarmee op een uitnodiging, die de secretaris-generaal der Verenigde Naties, Dag Hammar- skjöld, namens de Veiligheidsraad tot de regering te Peking had gericht. Tsjoe En Lai verzocht Hammarskjöld in zijn antwoord de inhoud daarvan ook mee te delen aan de huidige voorzitter van de Veiligheidsraad, Victor A. Belaunde (Peru). Tsjoe En Lai deelde mee, dat zijn regering alleen bereid is een vertegenwoordiger naar New York te sturen, indien de Veiligheids raad zich beperkt tot de bespreking van de Russische resolutie, waarin de Verenigde Staten worden gebrandmerkt als „agressor tegen China, maar zelfs dan ook slechts, indien de vertegenwoordiger van nationalistisch China van tevoren uit de Veiligheidsraad is „verdreven". Zowel te Londen als in Washington uitte men gisteravond zijn teleurstelling over dit Chinese ant woord en speciaal in de Britse hoofdstad was men van gevoelen, dat thans de volle verantwoordelijkheid voor het vinden van een oplossing rust op de schouders van de premiers van het Britse Gemenebest, die thans in Londen bijeen zijn. Sir Winston Churchill heeft zijn kabinet tegen vanavond in spe ciale zitting bijeengeroepen. TSJOE EN LAI Men kan moeilijk beweren dat de regering tot dusver haast heeft gemaakt met een her ziening van de bezoldiging van het overheidspersoneel. In October 1954 deed de minister van Binnenlandse Zaken aan de personeelsorganisaties een voorstel om tegelijk met de toe passing van de „welvaartsloonron- de" van 6 pet. in 1955 te komen tot een verdere de-nivellering van de salarissen van het overheidsper soneel. Van de zijde van de organi saties, met name de R.K. centrale voor overheidspersoneel, is toen een voorstel ingediend, dat een salaris verhoging betekende voor alle amb tenaren en werklieden. Daarop is een stagnatie in de onderhandelin gen ingetreden, die nu nog voort duurt. De toenemende noodtoestand in de gezinnen van verschillende soorten van overheidspersoneel dwong de or ganisaties ertoe, zjch in Januari j.l. telegrafisch tot de minister van Bin nenlandse Zaken te richten. Minister Beel heeft de vertegenwoordigers van de organisaties daarop een on derhoud toegestaan en op het ogen blik ziet het er naar uit, dat de on derhandelingen zullen worden her opend. Het is te hopen, 'dat er dan spoe- i i spijkers met koppen zullen wor den geslagen, ïjiet alleen in het be lang van het overheidspersoneel maar ook in het algemeen be lang. Want het is een niet te ontken nen feit, dat het achterwege blijven van ee. gerechtvaar "gde verbete ring in de materiële omstandigheden van het overheidspersoneel het ver loop van de personeelsbezetting, vooral in de lagere rangen, ontstel lende afmetingen heeft doen aanne men: een verschijnsel dat te ernsti ger is, omdat in de ontstane vaca tures nauwelijks kan worden voor zien. In verschillende gemeenten groeit een situatie Lie voor een regel matige gang van zaken in de over heidsdienst uiterst bedenkelijk is. ■et wachten op de regering moe, bereiden verschillende gemeen tebesturen om ontwrichting van de bedrijven en diensten te voorkomen zelfstandig een her ziening van de salaris- en loonrege lingen voor. Hiert'j zij opgemerkt, dat ondanks de van hoger hand ge wekte indruk de gemeenten op dit terrein formeel nog autonoom zijn. Een raadsbesluit tot verhoging van salarissen en lonen geeft het perso neel rechtens aanspraak op uitbeta ling van het hogere salaris of loon. De Kroon kan alleen later, na een in de ambtenarenwet omschreven procedure, ingrijpen en de verhoging ongedaan maken, maar niet met terugwerkende kracht. Maar stel dat de betrokken gemeentebesturen hun plannen lot uitvoering zouden bren gen, dan zou de overeenstemming van de bezoldigingsregelingen van rijk, provinciën en gemeenten ver stoord worden. De minister van Bin nenlandse Zaken is kennelijk beducht geworden, dat hem op deze wijze de zaak wel eens uit handen kon gaan lopen, want hij heeft de ge meentebesturen gevraagd zich voor lopig van eigen initiatief te onthou den, omdat nu toch binnen korte tijd een beslissing van de regering over de bezoldiging van het overheidsper soneel te verwachten is. Vermoedelijk heeft de onzekerheid over de vraag of de komende huur verhoging met een nieuwe loonronde zal gepaard gaan een vertragende werking gehad. Maar nu in die kwes tie enige tekening is gekomen, mag wat de bezoldiging betreft een voort varend regeringsbeleid worden ver wacht. Merkwaardig is, dat men in amb telijke kringen dikwijls de verzuch ting hoort, dat onderhandelingen rechtstreeks met de betrokken mi nister wellicht sneller zullen verlopen en tot betere resultaten zullen lei den, dan wanneer de regering zich in de Centrale Commissie voor Ge organiseerd Overleg laat vertegen woordigen doorambtenaren. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde gister avond, dat communistisch-China door de uitnodiging van de Verenigde Na ties om het debat over Formosa voor de Veiligheidsraad bij te wonen, van de hand te wijzen, de wereldorgani satie heeft „getart". „Allen, die ernstig voor de vrede wer ken, verwerpen deze abrupte afwijzing", aldus de verklaring van het ministerie. Na een vergelijking te hebben getrok ken tussen de Chinese houding van het ogenblik en de wijze waarop de Chine zen de Verenigde Naties in Korea en Genève „getart" hebben, zegt het mi nisterie, dat de Verenigde Staten via de wereldorganisatie zullen blijven werken voor het verwezenlijken van een be stand in het Verre Oosten. „Het is nil aan de Veiligheidsraad, die zich onafgebroken voor de vrede in spant, om deze afwijzing in behande ling te nemen en wij zullen met andere leden beraadslagen over een nieuwe bijeenkomst", aldus het State Depart ment in zijn verklaring. Amerikaanse diplomaten keurden gis teravond het „uiterst negatieve en pro- pagandische karakter" van het Chi nese antwoord „op een beleefde uit nodiging" af. Tsjoe En Lai noemde de Nieuwzee landse resolutie een duidelijke poging om de „Amerikaanse agressie tegen de Chinese Volksrepubliek" te camoufle ren en een poging tot bemoeienis met Chinese interne aangelegenheden, die duidelijk in strijd is met de fundamen tele principes van het Handvest der Verenigde Naties. Tsjoe herhaalde de communistische beschuldigingen, dat Amerika eerst door het sluiten van een defensiever drag met de „verraderlijke kliek van Tsjang Kai Sjek" en vervolgens door het zenden van belangrijke versterkin gen naar de Chinese wateren, zich schul dig maakte aan agressie. Tsjoe En Lai verweet de Verenig de Naties, dat zij nimmer hebben gereageerd op klachten van com munistisch China over Amerikaanse agressie in dit gebied en dat zjj, in tegendeel, de Chinese Volksrepubliek zelfs hebben belasterd. De rode pre mier stelde nog uitdrukkelijk vast, dat eike beslissing van de Veiligheids raad, die genomen wordt zonder de stem van communistisch China, over eenkomstig het Handvest der Ver enigde Naties, van nul en gener waar de is. In kringen van de Gemenebest-confe rentie te Londen verluidde, dat in het bijzonder de Indische delegatie een der gelijk antwoord van Peking wel had verwacht. In de andere delegaties had men evenwel gehoopt, dat China's ant woord minder bits en minder perspec tiefloos zou zijn geweest, dat het met name tegenvoorstellen zou hebben be vat, waarover te spreken ware ge weest. De tegenvoorstellen, die nu zijn gedaan bespreking van de Russische resolutie en „verdrijving" van de na- tionalistisch-Chinese vertegenwoordi ger) zijn zo onaanvaardbaar, dat zij die naam nauwelijks verdienen De evacuatie van Tatsjen Intussen wordt van Formosa ge meld, dat de evacuatie van de Tats- jen-archipel zo nodig binnen twee et malen kan worden voltooid. Het wach- ten zou thans nog zijn op een over- laise". Het document werd tijdens het eenkomst tussen Amerika en nationa- Een 65-jarige kunstkenner, Gerald Bolitho, is Donderdag reeds voor de poli tierechter van Clerkenwell moeten ver schijnen op beschuldiging van diefstal van een historisch uiterst kostbaar d» cument één van de drie laatst over gebleven oorspronkelijke exemplaren van het Franse volkslied, de „Marseil- ÏHAILAND De regering van Thailand heeft besloten de uitnodiging tot het bij- Wonen van de Afrikaans-Aziatische con ferentie, die in April in Bandoeng zal Worden gehouden, aan te nemen. De de legatie van Thailand zal waarschijnlijk geleid worden door de minister van bui tenlandse zaken, prins Naradhip Bongspra- afgelopen weekeinde uit de muziek bibliotheek van het Brits Museum ont vreemd. De politie stelde hem in staat van be schuldiging en maakte bekend, dat het vermiste manuscript van de zogenaamde „Ptraatsburgse editie" van .792 terugge vonden was. Terzelfdertijd deelde men echter van de zijde van het Brits Mu seum mede. dat het exemplaar van de „Marseillaise", dat voor het gestolen stuk in de plaats was gelegd, waar schijnlijk ook uit het museum ont vreemd was. Nadat de politie Woensdag vrijwel de gehele dag op de uitkijk had gestaan bij een depot in de nabijheid van Euston Station, welk depot gebruikt wordt door tal van kunsthandelaren, ging zij over tot in hechtenisneming van Bolitho. Voor zij hiertoe overging werd aan een anti quair in Chelsea een foto getoond van de persoon, die men van de diefstal ver dacht. Bolitho, die een aparte kluis in het dépot heeft, opende deze voor de politie, maar het gestolen document was daarin niet aanwezig. Nadat hij meer dan vijf uur had vastgezeten, maakte de politie bekend, dat hij in staat van be schuldiging was gesteld en dat het ge stolen stuk was teruggevonden. Er werd echter niet medegedeeld, waar en hoe men de copie had teruggevonden. (U.P.J Uit de steengroeve, die zich bij de be ruchte Dartmoor-gevangenis in Engeland bevindt, zijn op onverklaarbare wijze 41 staven dynamiet verdwenen voldoen de om de muren van het gebouw op te blazen voor een eventuele ontvluch- t'ngspoging. Als gevolg van deze sensa tionele ontdekking zijn de bewakers van de gevangenis, waarin zich 180 tot lang durige vrijheidsstraffen veroordeelde personen bevinden, in alarmtoestand ge bracht. Bovendien wordt rond de muren van het gebouw scherp gepatrouilleerd. Er zijn aanwijzingen dat de diefstal door personen buiten de gevangenis is gepleegd. Intensief wordt gezocht naar de verdwenen explosieven. Er wordt ge dacht aan de mogelijkheid dat men hier te doen heeft met werk van vrienden der gevangenen. De politie strekt het onderzoek uit tot onlangs ontslagen ge vangenen, die in de steengroeve hebben gewerkt. Twee weken geleden kwam het tot een hongerstaking onder de gevan genen van Dartmoor. Nadien is het vol gens onofficiële bronnen onrustig geble ven in het gebouw. (U.P.). Iistisch China, waarbij bepaald wordt, dat de eilanden Quemoy en Matsoe onder geen beding ontruimd zullen wor den De bevelhebber van de Ameri kaanse luchtmacht in het Verre Oosten, generaal Partridge, zou generaal Tsjang Kai Sjek meer straalvliegtuigen en de uitrusting voor meer luchtbases hebben aangeboden om de verdediging van Formosa te versterken. Robert Allen, commentator van de New York Post, berichtte gisteren, dat president Eisenhower beschikt over inlichtingen, waarin gezegd wordt, dat communistisch China van plan is tussen 15 en 18 Februari het grote offensief tegen de Tats.ien-archipel in te zetten. In Juli of Augustus zou het de Matsoe-eilandon willen aanvallen en in October of November Quemoy. (Reuter-UP) Voor de Bescherming Bevolking van ons land, waarvoor totaal 233.572 nood- wachters nodig zijn, was per eind Janu ari 69 pCt. (162.380 personen) gewor ven, waarvan in Overijssel het hoogste percentage (87 pt.) en Zeeland het laagste (66 pet.). In de drie grote steden Amsterdam, Rotterdam en Den Haag is nog niet de helft van het benodigde aantal B.B.-ers bijeen; de percentages bedragen resp. 46, 48 en 49. Ten aanzien van de bedrijfszelfbe scherming, waarvoor ca. 100.000 perso nen nodig zjjn, verkeert deze bij 25 pCt. der bedrijven in een vergevorderd sta dium. Speciaal de grotere bedrijven komen nu op gang. Het tempo is echter volgens de B.B.-functionarissen nog te traag, zodat verwacht wordt, dat vele bedrijven op 1 September a.s. niet ge reed zijn met de voorgeschreven maat regelen. De twee-motorige Cfonvair „Jacob Maris" van de K.L.M. heeft Donderdag een veilige landing op één motor weten te maken op het vliegveld Norrköping. Het toestel was kort tevoren met 36 passagiers van het vliegveld Bromma bij de Zweedse hootdstad opgestegen, toen zich in een van de motoren een storing voordeed, waardoor deze uit viel. Het toestel werd niet beschadigd De gezagvoerder van het K.L.M.-toe- stel. de heer Schueller, trachtte eerst de Convair weer op het vliegveld Brom ma neer te zetten, maar het zicht boven het vliegveld was reeds gedurende de ochtend slecht, zodat men, nadat het toestel enige tijd boven Bromma had rondgecirkeld, de gezagvoerder aanbe val te landen op het vliegveld van Norr köping, dat 150 kilometer ten Zuidwes ten van Stockholm ligt Kort nadat de „Jacob Maris" was opgestegen, bemerkte de gezagvoerder, dat een van de twee motoren onregel matig liep, waarop hij deze motor uit schakelde, Het landen op één motor door Convairs is geen uitzondering en wordt meermalen met succes uitge voerd, Geen.van de inzittenden van het toestel liep 'verwondingen op, terwijl ook het toestel niet beschadigd werd. Toen gezagvoerder Schüller gevraagd werd of hij nog overwogen had de ben zinetanks te laten leeglopen voor de landing, antwoordde hij laconiek: „Ten eerste kan dit niet bij dit model Convairs. en ten tweede zou het zonde van de benzine geweest zijn Na de landing werden de passagiers met een bus naar het station Norrkö ping gebracht, waar zij de express-trein naar Malmö en Kopenhagen konden nemen. Vooi de vijf passagiers, wier bestemming Amsterdam was, zond de K.L.M. een speciaal vliegtuig uit Ne derland naar Kopenhagen. Bjj hen was de purser Simons. De andere leden van de bemanning bleven in Norrköping in afwachting van de reparatie van het vliegtuig. De Nederlandse sleepboot „Zwarte Zee" is van de Azoren op weg naar het Panamese vrachtschip „Libera tor", dat een mysterieuze breuk in de romp heeft gekregen midden op de At lantische Oceaan. Twee Amerikaanse schepen bevinden zich in de nabijheid van de Liberator, die moedig begonnen is aan een tocht van 1100 mijl die hem van dichtstbij zijnde mogelijk bereikbare haven scheidt. De kapitein had zijn schip in de Zuid westerstorm doen keren en was de tocht begonnen naar Land's End, dat op 1100 mijl afstand ligt. Men verwachtte dat de wind lang zaam af zou nemen, hetgeen de kapi tein meer kars zou geven het schip binnen te loodsen. Volgens opgevangen berichten maakte de bemanning van 30 koppen het goed maar kwam door de scheur aan stuurboord water binnen. C--Ï. s •V 'v VMs-A&iWri 5®S '-.v <-i Zoals men wèet is de Egyptische reactie op het sluiten van een verdrag tussen Turkije en Irak ver van gunstig geweest. Egypte heeft er immers Irak van beschuldigd invloed ten kwade te willen uitoefenen op de Arabische eenheid. Om deze beschuldiging te staven, heeft het officieuze Egyptische orgaan „Al Tahrir" deze foto gepubliceerd, gemaakt in December van het vorig jaar, toen Nouri Said, premier van Irak, op doorreis naar Londen door premier Nasser werd ontvangen. De foto toont Nouri Said tijdens de ontvangst door premier Nasser van Egypte (midden). Hij 'rukt stevig de hand van de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, Mahmoud Faoudzi. Op alle drie de gezichten ligt een brede glimlach, maar.uit de achterzak van Said's pantalon steekt dreigend de kolf van een grote revolver, plotseling in het licht gesteld door een ongelukkige manoeuvre van het jasje van de premier. Een doof-stomme jongen, die door de Hongaarse communisten na jarenlange onderhandelingen vrij is gelaten, is op het perron van een station in Wenen met zijn moeder herenigd. De 18 jaar oude Peter .Perenyi had zijn moeder niet meer gezien sinds zij in 194.9 naar het Westen vluchtte. Zij is nu ge trouwd met William Brooks uit Great Neck op Long Island. De Russische minister van Financiën, Arseny Sverev, heeft gisteren in een gemeenschappelijke vergadering van de Opperste Sovjet in het Kremlin mee gedeeld, dat de defensieuitgaven van .e Sovjet-Unie in het komende .jaar groter zullen zijn dan in 1954. De defensie-uit gaven belopen op de begroting voor 1955 bijna 20 procent van het totaalbe drag. Deze vergroting der defensie-uit gaven volg» op Sov.iet-waarschuwin- gen aan het Westen, dat de voorgeno men bewapening van West-Diiitsland zal stuiten op versterking van de krachten in het Sovjetblok. Sverev verklaarde, dat de defensie uitgaven zouden worden verhoogd van 100.300 miilioen roebel in 1954 tot 112.100 miilioen in het Komende jaar, een verhoging van 12 procent (volgens de officiële koers van de roebel komt 112.100 miilioen overeen met 100 mil liard gulden). De defensie-uitgaven ma ken 19,9 procent van het totaal der uit gaven voor 1955 uit. De begroting voorziet voorts in uit gaven tot een bedrag van 146.900 mii lioen roebel voor „sociale en culturele zaken." De inkomsten voor 1955 worden ge raamd op 589.600 min "oebel, de uitga ven op 562.900 miilioen roebel, een over schot van 26.700 miilioen dus (verle den jaar was er een overschot van 9.100 miilioen roebel). Van het totale bedrag dat is uitge trokken voor de industrie, 189.600 mii lioen roebel, is een bedrag van 163.600 miilioen roebel bestemd voor de zware industrie en 26.000 miilioen voor con sumptiegoederen en voedsel. Buiten dit bedrag voor de industrie van voedsel en consumptiegoederen zal nog een cre- diet door de staatsbank worden ver leend. Voor de landbouw is een bedrag van 65.200 miilioen roebel uitgetrokken. Minister Sverev verklaarde verder, dat de Russische economie alleen met succes zou kunnen worden ontwikkeld „op basis van de vorderingen van de zware industrie." Vele industriële onder nemingen hebben, volgens de minister, hun plannen voor de productie van goe deren waar geen grote vraag naar is „meer dan vervuld" terwijl zij faalden in het bereiken van de gestelde doelen voor de productie van goederen die van het grootste belang zijn. De minister sprak scherpe critiek uit over het werk van de regeringsinstellingen, die, zoals hij zei, „vele tekortkomingen" hadden. Deze instellingen hebben, volgens de minister, een teveel aan personeel. Er was te veel bureaucratie en papierwerk en te weinig practisch werk. (Reuter) De Apeldoornse politie heeft de 18-ja- rige mijnwerker M. J. W. uit Heer len in een Loenens café aangehouden. De jongeman was Zaterdag weggelopen nadat hjj een hoeveelheid goederen had ontvreemd in zijn pension te Heerlen. Hij huisde sindsdien als holbewoner in de Imbosch. Hjj was o.m. voorzien van een bjjl en een dolkmes. „Dit is de gelukkigste dag van mijn leven", snikte mevrouw Brooks. De tranen stroomden uit de ogen van haar zoon. Hij kon haar echter niet in woor den zijn blijdschap over het weerzien te kennen geven, want hij is doof-stom sinds hij als kind door een ontsteking aan het slaapbeen getroffen werd. Mrs. Brooks liet het kind achter onder de hoede van haar moeder in Boeda pest, toen zij in 1949 van achter het ijzeren gordijn vluchtte. Later zou zij hem ook naar haar toe laten komen, maar tot deze week weigerden de Hon gaarse autoriteiten hem te laten gaan. De jongen verliet Hongarije met de Arlberg-Oriënt express. Zijn enige bezittingen droeg hij in een klein koffertje bij zich. Zijn familie bracht hem naar de trein en liet hem achter onder de hoede van een vrouwelijke passagier. Kort naar het weerzien tussen moeder en zoon vertrokken beiden per trein van Wenen naar Pa rijs, waar Peter zijn stiefvader voor het eerst zal zien. Mevrouw Brooks zei, dat zij haar zoon zo spoedig mogelijk zal laten on derzoeken, om te trachten zijn doofheid te genezen. De eerste man van de tegenwoordige mevrouw Brooks, de vader van Peter, is Laszlo Perenyi, een acteur, die voor de tweede wereldoorlog grote bekend heid genoot in Boedapest. De meisjes naam van mevrouw Brooks was Lucia Moori. Vrienden van de familie in Boe dapest verklaarden, dat de knaap wel geluiden uit kan brengen, maar geen woorden kan uitspreken". Hij kan zich alleen verstaanbaar maken door schrij ven en gebarentaal. Zij zeiden, dat de stiefvader, William Brooks, zeer rijk moet zijn. Hij stuurde dozijnen tele grammen naar het Hongaarse ministerie van Buitenlandse Zaken teneinde een visum voor Peter te verkrijgen. Drie weken lang heeft de vorst de paardensport in Engeland stil gelegd. Nu, op de met regen- en dooiwater overspoelde banen, konden de races weer beginnen en met meer enthousiasme dan ooit is er gestreden om de eer en het geld van de overwinning. Drie paarden en drie jockey's gingen in Plumpton op de eind streep af. „Pamela Star" was in haar rush al te onstuimig en wierp haar jockey in het water. „Canon Flame" en „Charming way" be perkten zich er toe hun rijders en zichzelf een bad van opspat tend water te geven. (Van onze parlementaire redacteur) Het verzoek, dat de heer Burger, fractievoorz. van de P.v.d.A., Woensdag na afloop van het melkdebat in de Tweede Kamer heeft gedaan, om alsnog een algemeen debat over lonen en prij zen te houden in verband met de kosten van levensonderhoud, is voorlopig weer ingetrokken. De heer Nederhorst, die hierover een interpellatie zou houden, heeft bij nader inzien besloten hiermee te wachten tot dat het indexcijfer van de kosten van levensonderhoud over de maand Januari bekend zal zijn. Dit indexcijfer wordt niet gepubliceerd voor medio Februari. Het verzoek van mr. Burger om deze interpellatie te mogen houden is dus reeds om deze reden voorbarig gebleken. Wanneer in de tweede helft van Febru ari dit verzoek opnieuw aan de orde zou komen, zullen ook de algemene en finan ciële beschouwingen over de Rijksbe groting in de Eerste Kamer achter de rug zijn. Het is ook om die reden de vraag, of er dan nog aanleiding kan bestaan om in de Tweede Kamer vooruit te lopen op wat het complex van maat regelen op gebied van huren en belastin gen aan nieuwe inzichten op zal leveren. Dit complex wordt in de maand Maart bij de Tweede Kamer ingediend, zoals Woensdag door minister Mansholt be kend is gemaakt. Het was wel opvallend, dat deze inter pellatie-aanvrage zo vlot werd ingetrok ken. Men leidt hieruit in parlementaire kringen af, dat het de P.v.d.A. bekend moet zijn, dat ook in regeringskringen deze interpellatie op dit tijdstip bepaald ongewenst wordt geacht. Het uit drie personen bestaande ge zin van de 67-jarige winkelier A. J. G., wonende aan de Kerkstraat te Breukelen, is vannacht door kolendamp bedwelmd. De 72-jarige zuster van de winkelier, de weduwe P. K. G„ is in middels aan de gevolgen overleden. De echtgenote van G. is in bewuste loze toestand naar het ziekenhuis over gebracht. De heer G. zelf is er minder ernstig aan toe. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft medegedeeld, dat b(j de uitvoering van het gehele Ame rikaanse atoomprogram twee personen omgekomen zijn en 17 gewond ten ge volge van straling. Sinds 1952 hebben zich geen ongeval len door straling voorgedaan en over het algemeen is het aantal bedrijfson gevallen veel kleiner dan in „conventi onele industrieën", aldus de commissie in antwoord op een verklaring van dr. Ralph Chaney van de University of California, volgens welke atoomtechni ci bij het onderzoek even veel gevaar liepen als de militairen op het slagveld. (Reuter) Advertentie TSJECHOSLO WA KI JE Radio-Praag meldt dat Tsjechoslowakije de staat van oorlog met Duitsland heeft beëindigd. (Tot Zaterdagavond) Aanvankelijk opklaringen, later toenemende bewolking en tijdelijk regen. Matige tot krachtige wind tussen West en Zuid. Weinig veran dering in temperatuur. Zon: 8.18-17.36. Maan: 15.57-7.09.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1