Brand in huis op Ged. Oudegracht Bevrijdingsdag LUISTERRIJKE FEESTMAALTIJD HAARLEMS VLEESHAL In wandelbos Groenendaal moet strenger worden opgetreden BEHANDELING GEMEENTEBEGROTING Woonkamer op tweede verdieping uitgebrand Schoolkinderen krijgen een herinnering Voorlopig alleen hout en metaalbewerking Lustrumviering van Teisterhant Prof. Bronner erelid Honden vernielden ruim tweeduizend viooltjes VRIJDAG 4 FEBRUARI 1955 PAGINA 2 Onderwijs HAARLEMSE KUNST GEMEENSCHAP In wereldeconomie HOUT BELANGRIJK PRODUCT Beurs van Amsterdam De Raad van Heemstede besloot gis teren een bedrag van 10.000- uit te trekken voor de viering van Koningin nedag en de dag van de Bevrijding. In de begroting was voor het eerste leest een bedrag van 5000.- gereserveerd, doch de burgemeester achtte het nood zakelijk de raad te vragen dit bedrag te verhogen, indien deze accoord wil de gaan met een meer uitgebreide feestviering op de vyfde Mei. Aanvankelijk had het comité Konin ginnedag zich voorgesteld des avonds een vuurwerk af te steken, doch dit festiin is nu verschoven naar de Be vrijdingsdag. waarop tevens het Oranje bal zal worden georganiseerd. Ook het raadhuis zal die dag feestelijk geïllu mineerd zijn. De schoolkinderen zullen ter herinnering aan de tiende verjaar dag van de bevrijding van Nederland een aandenken ontvangen. In welke vorm is nog niet bekend. Alle raadsleden konden zich met het voorstel van de burgemeester vereni gen, en op voorstelvan de heer Zeg- waart werd het bedrag met 5.000 verhoogd. min min niiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiii ii immuun buurt en de Schouwbroekerpolder, waar o.m. scholen zullen gebouwd worden. Voorts zijn bestemmingsplannen in be handeling voor Kennemerduin en Ken- nemeroord, waar misschien een bejaar denhuis wordt geprojecteerd. Tijdens de zitting van de Heemsteed- se raad was ook het kleuteronderwijs weer troef Wethouder Disselkoen (Arb.) hoopte, dat binnen niet al te lange tijd de rijksregeling voor het kleuter onderwijs tot stand komt, waardoor de begrotingspositie volgend n'aar beter wordt. Over het volgen van onderwijs ia Haarlem door kinderen uit Heem stede werden in de algemene beschou wingen harde noten gekraakt. De heer Van Bruggen sprak van „dure" kinde ren en meende, dat het tijd voor Heem stede was geworden om een eigen mid delbare school in het leven te roepen. De heer Zeelenberg zeide, dat hij zich niet kon onttrekken aan de indruk, dat er bij het lager onderwijs te weinig aan lichamelijke ontwikkeling en mu ziekonderwijs werd gedaan. Haarlem legt voor de leerlingen uit Heemstede zeer grote kosten aan de dag, aldus wethouder Disselkoen. Per jaar is dat een bedrag van ongeveer f 120.000. Men kan het Haarlem dus slechts moeilijk kwalijk nemen, dat het, ■wat onderwijskwesties betreft, beslis singen neemt, die voor Heemstede wel eens pijnlijk zijn Het gebrek aan ruim te is oorzaak, dat er zo weinig van de lichamelijke opvoeding terecht komt. Hij hoopte, dat het gymnastiekgebouw voor de R.K. schooi aan de Herenweg ook dit jaar op de urgentieliist zal worden geplaatst. De stichting van een sportgebouw zal krachtdadig ter hand worden genomen, ondanks de vele moei lijkheden, die het college in de weg worden gelegd. Het muziekonderwijs zal dan eerst uitgebreid kunnen wor den, wanneer vakonderwijzers zullen mogen worden aangesteld. Wat de jeugdzorg betreft, zeide de wethouder, dat B. en W. alles in het werk stellen om deze zaak zo goed mogelijk te behartigen. Zij zien het belang dermate in, dat zij het oude gebouwtje van de Flora in Groenendaal ter beschikking hebben gesteld van de jeugd. De zwemvijvers, die het bij de heren Van Bruggen en Verhoeven moesten ontgelden, zullen geen fan tastische vormen krijgen. De com missie ad hoc, die reeds verschil de keren vergaderd heeft, zal heus Dank zij krachtig ingrijpen van de brandweer kon worden voorkomen, dat de brand Donderdag op de Gedempte Oudegracht zich verder uitbreidde. Aan de achterzijde grenst het pand van boekhandel Coebergh dicht aan de door het vuuf verwoeste verdieping van nummer 70. De foto geeft een beeld van het nablussingswerk. Toen de 43-jarige mevrouw Maasdam gistermiddag thuiskwam in haar woning aan de Gedempte Oude Gracht 70, waarvan zij de tweede verdieping bewoont, bemerkte zij tot haar grote ontsteltenis, dat de woon kamer geheel in brand stond. Zij waar schuwde onmiddellijk de brandweer, die wel terstond arriveerde, maar weinig meer kon uitrichten. De vlammen sloegen weldra naar buiten en Heten van de kamer weinig meer intact. De brand, die omstreeks tien minuten voor viif moet zijn uitgebroken, trok grote belangstelling van het pubUek, dat op dat uur in groot aantal aanwezig was. Dichte drommen verdrongen zich voor de winkel pui. waarboven de brand woedde. Over de oorzaak staat nog niets vast. De brand moet zijn uitgebroken, toen er nie mand op de bovenverdieping aanwezig was. In de woonkamer brandde alleen een ka chel heel matig, terwijl verder in het ver trek zich twee niet-brandende petroleum stellen bevonden. Het raam van het dak kapel stond op een kier. Het pand Ge dempte Oude Gracht 70 wordt bewoond door twee families. Op de eerste verdieping huist de familie Boerma, die alleen last kreeg van enige waterschade. Het na blussingswerk nam nog geruime tijd in beslag. De woonkamer is geheel uitgebrand. De hoofdcommissaris van politie, de heer S Fontüne. gaf van zijn belangstelling Naar wij vernemen is het Koninklijk Besluit afgekomen, waarin goed keuring wordt verleend voor de oprichting van een R.K. lagere technische dagschool (ambachtsschool) in Haarlem, die onder beheer zal komen van de Stichting tot Bevordering van het R.K. Nijverheidsonderwijs hier ter stede. Het leerplan zal een afdeling voor metaal- en houtbewerking mogen omvat ten. Rijkssubsidie is verleend met ingang van 1 Januari 1955. Met dit besluit is een eind gekomen aan een jarenlange strijd voor de stichting van een tweede ambachtsschool in Haarlem. Reeds in 1947 werd de wenselijkheid geuit om te komen tot een katholieke ambachtsschool, maar eerst in de ver gadering van 19 Augustus van het vorige jaar verklaarde de meerderheid van de Haarlemse gemeenteraad zich voor de oprichting van een dergelijke school. voor ogen, dat een snelle totstandko ming van de ambachtsschool het belang van de te onderrichten leerlingen het meest dient. De bedoelde stichting ijvert reeds sinds 1947 voor de bcuw van een katho lieke lagere technische school in Haar lem. Toen werd op de aanvrage van het bestuur afwijzend beschikt op grond van het feit, dat de bestaande gelegen heid tot het volgen van dagambachts- onderwijs voldoende werd geacht. In Januari 1949 wees het bestuur van de stichting er op, dat nog steeds een te kort aan goede vakbekwame arbeiders werd geconstateerd, terwijl een voorbe reidende klasse aan de ambachtsscholen de enige Haarlemse schooi voor grote moeilijkheden zou plaatsen. Het ge meentebestuur van Haarlem heeft daar op een aantal adviezen ingewonnen van verschillende instanties, die een nogal uiteenlopende uitslag hadden. De meer- In het Koninklijk Besluit staat ge schreven, dat de oehoefte aan een R.K. lagere technische dagschool (ambachts school) voldoende is gebleken om de verhoging van de rijksuitgaven, verbon den aan subsidiëring, te rechtvaardigen. Het leerplan zal 'n afdeling voor hout en metaalbewerking mogen omvatten, juist de vakken dus, die in de bestaan de school aan de Kleverparkweg zijn overbezet. Het bestuur van de Stichting tot Be vordering van het R.K. Nijverheids onderwijs te Haarlem is over het be sluit uiteraard ten zeerste verheugd en zal zich zo spoedig mogelijk beraden over de stappen, die thans moeten wor den gedaan. Het bestuur staat daarbij lijk niet zo vriendelijk verlopende dialoog beschreef, door Bilderdijk („graaf van Teisterbant") in de he mel gevoerd met Lodewijk van Deyssel, in leven ere-voorzitter der Sociëteit. Nog velen voerden het woord om in welgekozen vorm te danken, te prijzen en te memoreren. Zaterdagavond zal het „Roversfeest" in de Concertzaal het hoogtepunt vormen van de Lustrum- viering der 5-jarige Sociëteit, welke zulk een succes is geworden, dat presi dent Bomans het zich veroorloven kon haar existentie te richten op het ideaal van een spannend verwijlen op de rand der mislukking. De witte wanden van de Vleeshal hiel den gisteravond vele uren lang een uit gelezen gezelschap van Haarlemmers omsloten, die zich hadden geschaard aan lange tafels, welke door kaarslicht, bloemversieringen en een keur van ge rechten de naam van feestdis rijkelijk verdienden. De Sociëteit Teisterbant be gon met deze maaltijd de viering van haar eerste lustrum. Ere-gast was prof. Bronner, de vervaardiger van het Hilde- brand-monument, dat, naar hij in een tafelrede opmerkte misschien nog eens geplaatst zal worden" op een plek in Den Hout achter het hertenkamp, waar over hij enkele jeugdherinneringen op haalde. De jeugdherinneringen hadden te maken met het rapen van kastanjes en toen de dichter A. Roland Holst, bui tengewoon lid der Sociëteit, even later het woord voerde bracht hij daarmee in associatief verband de wens, dat wat dat Hildebrand-monument betrof „de kastan jes onderhand eens uit het vuur zouden worden gehaald". Viel aan prof. Bronner het ere-lid- maatschap ten deel; tot lid van verdien ste werd bij hartelijke acclamatie uitge roepen de echtgenote van de secretaris, mevrouw De Katvan Zijl. De als tafel- praeses fungerende president der Socië teit Godfried Bomans beleefde het meest consequent de door hem zelf opgeroe pen sfeer van hartelijkheid door met een kus, de handdruk niet toereikend achtend, deze onderscheiding te bezege len. Ook overigens bewees president Bo mans, boeiend en vaardig als immer, dat het aan een feestmaaltijd van Teis terbant niet mag schorten aan geest en gemoedelijkheid, wel aan plechtigheid. Roland Holst stelde die gemoedelijkheid treffend centraal ter typering van de geest van de Sociëteit, daarbij hoofs nog andere schoonheden dan de spirituele in zijn lof betrekkend. Er waren vertegenwoordigers van de Amsterdamse Sociëteit „De Kring" en van het Haarlemse „Trou moet blijeken". Een van de vertegenwoordi gers dezer laatste Sociëteit bracht, de rederijkerstraditie handhavend, een heilwens in versvorm uit. Onder de leden van Teisterbant zelf, die het woord voerden, excelleerde H. L. Pre- nen, die in dichtvorm een aanvanke- Het wandelbos Groenendaal heeft gis- strenge wijze opgetreden. Hij betreurde terenmiddag langdurig onderwerp van het, dat er in Heemstede geen honden bespreking uitgemaakt in de begroting- meppersbrigade was. Ook het bloemen- zitting van de Heemsteedse gemeente- plukken vond hij een ergerlijke vorm raad. De vroede vaderen waren niet te van optreden, want sommige bezoekers spreken over de eigenaars van de hon- plukken niet alleen bloemen, maar zij den, die onlangs ruim 2000 violen heb- trekken ook de bollen uit de grond, ben vernield. Ook de bewaking van Groenendaal achtte men niet voldoende. De heer Verspoor (Arb.), die het onderwerp aanroerde, zeide, dat er in Groenendaal ontzettend veel schade aan de beplanting worut toegebracht. Ook meende hij, dat verscherping va de bewaking in Groenendaal gewenst zou zijn. Voorts bracht hij hulde aan de ontwerper var de plantsoenen in Heem stede, de heer Bleeker, die zich van zijn taak reeds jarenlang op buitengewone wijze kwijt. Heemstede heeft op dit ter rein een zeer goede naam. De heer Kooijmans (PC) opperde de mogelijkheid om de bewaking van Groenendaal in handen te geven van gepensionneerde politie-ambtenaren, die gestoken moeten worden in een soort boswachterspakje. De heer Zegwaart (KVP) onderstreepte de woorden van de heer Verspoor en meende, dat het toezicht in Groenendaal voldoende dien de te zijn. Mevr. Van Nispen-van Wely (VVD) zeide, dat niet alleen de jeugd de ver nielingen aanbrengt, doch dat ook vol wassenen zich allerminst netjes gedra gen. De burgemeester kon niet geloven, dat de duizenden viooltjes het slachtoffer waren geworden van het drieste op treden van honden. Ook de kinderen vernielen veel. Voorts meende hij uit de opmerkingen de conclusie te moeten trekken, dat het met de bewaking van Groenendaal zeer slecht gesteld is. Hij heeft tot nog toe weinig klachten ge hoord. Het vandalisme is toch nooit hele maal uit te roeien, aldus de voorzitter. H(j vond de suggestie van de heer Kooijmans het overwegen waard, alleen voelde hij niet zoveel voor een bos- wachterspak. De bewakers kunnen veel beter in burger optreden. Wethouder Van Lent (KVP) corri geerde de burgemeester door op te merken, dat inderdaad de honden de duizenden viooltjes van het leven heb ben beroofd. Tegen de eigenaars is op1 (Niet officiële Koersen) Vorig Opening slot 4/2 3% Ned. 1953 102% 3% Ned 1953 101 lï 3Ned 1948 100ft 3% pCt Ned 1950 100% 3(4 Ned 1954 100 3(4 Ned. 1955 100 3-31/a Ned 1947 100J8 100ft 3 Ned. 62-64 bel fac. 101 ft Inschr. Grtbk 1946 3 pCt 100 Ned Handel Mti eert. 215 A.K.U. 2881/j 283 Van Berkei's Patent 160(4 Calvé-Delft eert 277(5 Van Gelder 271(5 Kon Hoogovens eert. 279 Unilever eert 372(4 366(4 Ned. Kabel 246 Philips 329% 327(4 Nieuwe Philips' 320i/8 318 Kon Petroleum 55134 547(4 .Amsterdam' Rubber 114i/2 114% Holl Amerika Hm 193% Kon Ned Stoomh Mij 180% 181(5 Ned Scheepv Unie 166i/8 166% H.V.A. 140% 140% Dell Ml). Cert 134 135 neelgroep „Theater" voert „Een man ge naamd Judas" op, 8 uur. Maandag 7 Februari: Kon. Letterl. Ver. ,,J. J. Cremer": „Ik ben hier al eerder ge weest", 8 uur. Donderdag 10 Februari: Lily Bouwmees ter en Frits van Dongen met „Het hemel bed" 8 uur. Vrijdag 11 Februari: De „Hoofdstad Ope- tette" met „Sag beim Absehied leise Ser- vus", 8 uur. Grote of Sint Bavokerk Bioscopen CINEMA PALACE: .Moeder" 18 jaar. Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „Onteerde meisjes" 18 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. LIDO: „A en C als waaghalzen" a. 1. To efen: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „Het mysterie der 2 vrouwen" str. volw. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Zo 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA: „Servus Wien" a. I. Vr. 8.15 u. Za. 2.30, 7 en 9.15 u. Wo. en Do. 8.15 u.: „The heart of the matter" 18 jaar. REMBRANDT: „White Christmas" a. 1. Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. ROXY: „Wapensmokkel naar Honduras", 14 jaar. Tijden: Vr. en Za. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Ma. tot en met Do. „Domein der bandieten" 14 j. Tijden: 2.30 en 8 uur. STUDIO: „Russisch ballet" a. 1. Tijden: 2.15, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Concertgebouw Maandag 7 Februari: Beiaardbespeling door Arie Peters van 15.30 tot 16.30 u. Diversen Minerva-Theater: Zondag 6 Febrauri „Bal lot" van Toon Hermans met een voorstel ling van „Zaza", 2 en 8.15 uur. Zelfde voor stelling eveneens op Maandag 7 Februari 8.15 uur. Op Dinsdag 8 Februari treedt de Harmonievereniging „Sint Michael" in sa menwerking met toneelgroep „Berkenrode" op met „Boeven en Madeliefdjes", 8.15 u. Frans Halsmuseum, renaissancezaal. Dins dag 8 Februari uitvoering door Lucienne Bouwman, sopraan en Hans Philips, clave- cimbel, 8 uur. (Comité voor Jonge Toon kunstenaars). Voor de Zandvoortse kunstkring ,,'t Helm" treedt Maandag 7 Febr. Het Noordhollands Philharmonisch Orkest op. De uitvoering be gint om 8.30 uur. Tentoonstellingen Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals. Expositie van nieuwe aanwin sten uit de Recuperatie Gerestaureerde Goudleerzaal, geopend op werkdagen van 1015 uur. Zo van 13—15 uur. Tinholthuis: Vrijburglaan 17, Overveen Geopend op werkdagen van 9—12 en 14— 16 uur. Huis van Looy: Reproducties naar wer ken van klassieke moderne meesters. Geopend van 1017 u. Des avonds van 20.30 —22 uur. Zo. 1417 uur, tevens producten Vrijdag 4 Febr.: Noordh. Philh. Ork. 6e Concert, serie V. Sol.: Jan Hesmerg, viool, Ed Biele, cello, Ans Bouter, piano, 8 u. Zaterdag 5 Februari: Sociëteit „Teister bant". „Rovers-symphonie" door het N. Ph. Orkest. Sol. o.a. Geza Frid, piano, 21 uur. Na afloop Roversbal. Donderdag 10 Februari: Chr. Oratorium Vereniging: Knoxville van S. Barber; Dan- se des Morts en Nicolas de flue van A. Honegger. Begeleiding van het N. Ph. O. Het geheel o.l.v. George oRbert. Vrijdag 11 Februari: Operaconcert door het N Ph. O. ten bate van het instrumen tenfonds. Gastdirigent Willem Lohoff met medew. van het Amsterdams Opera Koor, 8 uur. Stadsschouwburg Vrijdag 4 Februari: „Het Rotterdams To neel" met .Assepoester in Wallstreet"( G. n W.), 8 uur. Zaterdag 5 en Zondag 6 Februari: To- Toon Hermans zal Zondag en Maandag in het Minerva-theater te Heemstede ongetwijfeld weer tallozen vermaken met zijn nieuwste cabaretshvw „Zaza" De uitvoeringen 's avonds om 8.15 uur. Zondagmiddag is er bovendien een voorstelling om 2 uur. van handwerken, handenarbeid, tekenen en fotografie. Cruquiusmuseum: Grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp 1953. Leffelaar: Aquarellen, tekeningen en gra fiek van Ton Heyboer en Erna Postma Geopend op werkdagen van 10—17 uur „Arti Nova", Anthoniestraat 67. Poppen van Mary van Regteren Altena, (tot 15 Fe bruari). 3/2 52% 114% 68% 49% 97% 108% 81% 41% 82% 72% 60% 54% 76% 24% 78% gedrukt Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Kennecott Copper Montgomery Ward Radio Corp bpnublic Steel Royal Dutch Shell Union (JU Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S Steel den Berg—van Lent, P.l) j„ Van der Hulst straat; A. G. Fortgens, 70 j„ Borneo- straat; J. H. A. Burgers, 72 j., Lange Veerstraat; J. H. Dieters, 68 j„ Brede- rodestraat; P. J. de Heer, 30 j„ Gasthuis- vest. Overleden: J. Broek—Gul, 88 j., Zijlweg. A. van der Linden, 12 mnd, Burgwal J Reinders, 77 j„ Zijlweg M. Vester—Kamp. 87 j„ Hagestraat. A. A. Snellens—Tanger- mann, 76 j„ Esschilderstr. A. C. Hartog— Alders, 82 j., Achterweg. 24% 79% Stemming

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2