In IJmuiden meer personeel en betere outillage gewenst Waterstaatsionen zijn te laag Overheid subsidieert sportorganisaties de Dr. PLESMAN-FONDS voor internationale ontwikkeling Griep! Eindhoven eert piloten Nieuw-Guinea eindelijk goed krijgt nu materiaal VERDEELDHEID der MODE Uit de pers Sluizen- en bruggenwee in Noordzeekanaal I 250.000 gulden als begin Het gebeurde op t politiebureau m Netwerk van verbindingen in wording weerspiegeld in collectie-Fath Gisjebrecht Expediteur gaat vrijuit VRIJDAG 4 FEBRUARI 1955 PAGINA 3 (Van onze speciale verslaggever) In scheepvaartkringen hebben wij minder gunstige dingen gehoord over de situatie op het sluizencomplex van IJmuiden. Er wordt geklaagd over te weinig en ondeskundig sluispersoneel. Met uit zondering van de moderne Noordersluis wordt over de andere slui zen gesproken als „volkomen uit de tijd". Een en ander zou het ge volg hebben, dat binnenkomende en uitgaande schepen vaak ver traging ondervinden. Daarnaast hoorden wij ook de nodige critiek over het Noordzeekanaal met zijn bruggen, welke critiek wij in een volgend artikel onder de loupe zullen nemen. Wij weten of worden verondersteld te weten, dat „de" sluis van IJmuiden de grootste en meest moderne schutsluis ter wereld is. Elke encyclopedie geeft de bijzonderheden: Noordersluis te IJmui den, in gebruik genomen in 1930, lengte 400 meter, drempeldiepte 15 meter en doorvaartwijdte 50 meter. Afsluiting geschiedt door rol deuren. Wie de situatie ter plaatse niet kent blijkt meestal niet te weten, dat het sluizencomplex van IJmuiden bestaat uit vier slui zen: de kleine sluis, Zuidersluis, Middensluis -en Noordersluis. De kleine sluis kan alleen gebruikt worden voor het schutten van binnenschepen, losse sleepboten en kleine vissersschepen. Het ope nen en sluiten van de sluisdeuren gebeurt hier nog steeds met de hand. De toestand kan men vergelijken met elke sluis tussen Amsterdam en Rotterdam: knus en romantisch, maar ouderwets en tijdrovend. Zenuwrnst. Nota van minister Cals Nieuw „Te Deum" Dan spijt het U, wanneer (J geen Aspirin (alléén echt met het Bayerkruisl) in huis hebt. J. Zoetmulder C.M. provinciaal Lazaristen Scheepsschroef verward in ketting van boei GOUVERNEUR VAN BAAL: Bikker als Duitser erkend Geen uitlevering Dodelijk ongeluk veroorzaakt Automobiliste krijgt een week Wereldvrijgezellencongres dit jaar 30 Juli1 Augustus Luchtlijn Amsterdam Canada via de Pool Noodweerexces aanvaard Vader overleed na vechtpartij Nadere verklaring van Kardinaal Feltin toch al een grote spanning bij het bin nenlopen van IJmuiden met eerst zijn sluizen en daarna de bruggen over het Noordzee-kanaal. Een zeeschip zonder gang is namelijk moeilijk bestuurbaar. Gezagvoerder en loods zouden genood zaakt zijn om het schip „in de dijk" te zetten, indien zij niet onmiddellijk door kunnen varen. De grotere Zuidersluis mag zich reeds jaren verheugen in het gelukkige bezit van een motor-op-proef vooréén sluisdeur. De andere deuren worden eveneens met handkracht bediend. In siders beweren echter, dat de proef- motor in slechte staat verkeert. De Zui dersluis, waarin ook coasters geschut kunnen worden, doet slechts sporadisch dienst. De deuren van de Middensluis wor den geheel mechanisch bediend. Bij ka piteins en stuurlieden heeft deze sluis echter een minder goede naam door de afwezigheid van vlotten tegen de sluis muren, hetgeen de mogelijkheid op klei ne averijen groter maakt, terwijl ook de uitsparingen in deze muren, waarin de sluisdeuren verzinken, het meren in de sluis niet vergemakkelijken. De roemruchte Noordersluis is het pronkstuk van IJmuiden en geheel Ne derland. Deze sluis maakt Amsterdam bereikbaar voor de allergrootste zee schepen. Anderhalf jaar geleden ram de een groot schip de deuren, waardoor grote schade ontstond. Na deze aanva ring moet men hier en daar gefluis terd hebben: „Wat een geluk. Nu wordt er tenminste weer wat aan de sluis ge daan, want hij is vijf jaar verwaar loosd". Tot op vandaag de dag is men nog bezig met het herstel van de Noor dersluis, hetgeen vanzelfsprekend een vlot schutten niet ten goede komt. Met het oog op de enorme belangrijk heid van de sluizen, zou men verwachten, dat de grootte en kwaliteit van het bedie nend sluispersoneel navenant was. La ten wij voorop stellen, dat men dt. men sen, die momenteel het zware en moei lijke werk op de sluizen verrichten, on mogelijk verwijten kan maken. Zij doen wat z(j kunnen. En men vergete niet, dat het ettelijke jaren kost, voor men zich inderdaad „sluiswachter" kan noe men. Wij hebben kunnen constateren, dat dit werk niet alleen bestaat uit het drukken op een paar knopjes. Een vak bekwaam sluiswachter weet wat hij met zijn sluiskolk doen kan: zoveel schepen kunnen erin en zo moeten zij liggen, waarna zij er weer in die volg orde uit moeten. Deze mensen hebben een grote verantwoordelijkheid. Men moet niet aan denken, dat een sluis wachter zou vergeten bij stormachtig weer ook de vloeddeuren te sluiten. In dat geval zou er acuut gevaar voor een groot deel van Noord-Holland, inclusief Amsterdam, bestaan. Momenteel doen er enkele doorgewin terde sluiswachters dienst, waarvan sommige vlak voor hun pensioen staan. Het zijn mensen die de zee, de schepen en de sluis kennen. Zij worden ter zijde gestaan maar ook afgelost door mannen, die pas enkele jaren dit werk doen. Onder hen bevinden zich een voormalig bloemist, twee ex-stra- tenmakers en twee leden van het vroe gere KNIL. Per 1 Januari j.l. schijnen enkele van deze mensen een vaste aan stelling gekregen te hebben, maar voor die tijd waren zij genoodzaakt, zeven dagen per week te werken om tenmin ste aan een redelijk loon toe te komen. Het is overigens wel te begrijpen, dat Waterstaat geen kans ziet, de ge schikte krachten voor deze posten aan te trekken, want daarvoor zijn de lonen te gering. Zo is het loon voor een sluisknecht B in vaste dienst 222,50 per maand. Het gebrek aan personeel is oorzaak, dat tijdens bepaalde uren een of meer sluiskolken niet gebruikt kunnen worden. Tengevolge hiervan wordt de Zuidersluis practisch nooit ge bruikt. Ofschoon de kleine binnensche pen en sleepboten door de kleine slui zen geschut moeten worden, gebeurt dit dikwijls en vooral 's nachts door de Middensluis. Dagelijks kan men het sluispersoneel op de (eigen) fiets of brommer van de ene sluis naar de an dere zien rennen. Dat dit een vlot schut ten bevordert zal niemand willen bewe ren. Op de bruggen der schepen heerst Advertentie Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNH ARDT'S ZENUWTAB LETTEN Versterken het zelfvertrouwen en «temmen U weer moedig en rustig. Iedereen, die de toestand in IJmuiden kent, is dan ook van mening: er is te weinig personeel. En indien er geen verandering in de lonen komt, kan men ook moeilijk verwachten, dat men de geschikte mensen krijgen zal. Nog minder animo zal hiervoor be staan, als men de verhalen hoort, die wij weergeven zoals wij ze hoorden vertellen. In een van de sluiswach tershuisjes stond een zeer klein pot kacheltje. Het personeel, dat hier zijn administratief werk moet doen, had het rooster al verwijderd, om zoveel mogelijk warmte voor het zeer hoge vertrek uit het kacheltje te halen. Men diende een aanvraag in voor een grotere kachel. Na enkele weken kwam een commissie uit Den Haag. Deze heren maakten een studie van de situatie en bewerkstelligden, dat na enkele weken de toestemming af kwam vooreen nieuw rooster. Maar geen grotere kachel op de slui zen, waar het altijd minstens waait en fris is, maar meestal stormachtig en bar koud. De mensen van de praktijk, van hoog tot laag, de mannen, die zorgen, dat er steeds meer schepen in de Amster damse haven komen, zijn unaniem van mening: „Er moeten meer personeel en betere outillage komen op de sluizen", waarbij men zich afvroeg of do situatie nog niet slechter zou worden, als de brug over de sluizen eenmaal klaar zal zijn, hetgeen voor het personeel vermoede lijk meer werk zal betekenen. De bediening van de kleine sluis van IJmuiden geschiedt nog op dezelfde wijze als 50 jaar geleden. Nog steeds worden de deuren met handkracht ge opend en gesloten. f81 De minister van O., K. en W. verheugt zich er over, dat vele leden van de Tweede Kamer er hun waar dering over uitspreken, dat aan de lichamelijke opvoeding buiten school verband méér steun zal worden ver leend dan tot dusver het geval is geweest. Hij meent, dat met het thans gevraagde bedrag (van 250.000. voor subsidiëring der landelijke organi saties op het gebied van de lichamelijke opvoeding en de sport een redelijk be ging kan worden gemaakt; de practijk zal moeten uitwijzen of er voldoende aanleiding zal zijn, in de toekomst een hoger bedrag vogr dit doel uit te trek ken. Dit blijkt uit de Memorie van Antwoord van O. K. en W. aan de Tweede Kamer betreffende de begro ting voor 1955. Met betrekking tot de doeleinden waarvoor subsidie zal worden verleend, merkt minister Cals op, dat hij voor nemens is, slechts subsidie te verstrek ken voor taken en voorzieningen, die van opvoedkundig, hygiënisch en alge meen recreatief gezichtspunt uit als waardevol zijn te beschouwen. Het be drag van 250.000.is wellicht rela tief nog gering, maar het gaat er om een redelijk begin te kunnen maken. Het staat nog niet vast, welke orga nisaties gezamenlijk van het bedrag van 250.000.zullen profiteren. De minister zal hierover zo spoedig moge lijk. een opgave aan de Kamer ver strekken. Het is de bedoeling, dat in het bijzonder de jeugd aan haar trek zal komen. Uit de toelichting blijkt verder, dat onderzocht wordt, of tot de stichting van een soortgelijk instituut als het CIOS, voor meisjes, moet worden over- i gegaan. Het hoofdbestuur van de Vereniging met dr. Plesman zelf heeft kunnen voe- voor Internationale Rechtsorde „Viro" heeft het besluit genomen een Dr. Ples- man-fonds voor internationale ontwik kelingspolitiek op te richten. In Juli 1953 werd door het hoofdbestuur van de „Viro" een nationale commissie in gesteld met de opdracht een rapport uit te brengen over het plan van dr. Ples man tot internationale samenwerking. Deze commissie onder voorzitterschap van prof. dr. J. Tinbergen heeft thans haar eindverslag uitgebracht en daarin de wenselijkheid bepleit van de vorming van een „Dr. Plesman-fonds voor inter nationale ontwikkelingspolitiek". Met de oprichting van dit fonds is reeds een begin gemaakt. Volgens de commissie zou het dr. Plesman-fonds zich voornamelijk beho- ren te richten op voorlichting van de Publieke opinie in de meer ontwikkelde gebieden over de noodzaak ener krach- Pge internationale investeringspolitiek en internationale studies over deze ma- *er'e. De commissie, die nog eenmaal voor diens overlijden een bespreking ren, deelt het inzicht van wijlen de pre sident-directeur van de K.L.M., dat het zeer wenselijk is het ontwikkelingspro ces' in de economisch minder ontwik kelde gebieden te intensiveren, doch dat de bestaande internationale organen daartoe onvoldoende zijn uitgerust. Het verdient, naar de mening van de commissie, geen aanbeveling, hiervoor een nieuwe instelling in het leven te roepen, daar de reeds bestaande instel lingen genoeg mogelijkheden bieden, doch alle te kampen hebben met geld en personeelsgebrek. De commissie meent, dat de Neder landse regering door het verlenen van een subsidie aan het dr. Plesman-fonds een aanzienlijke steun aan dit initiatief zou kunnen geven en zij spreekt de hoop uit, dat de regering spoedig haar voornemen, tot uitdrukking gebracht in de jongste Troonrede, zal kunnen ten uitvoer leggen, om ten behoeve van de ontwikkeling der economisch onderont wikkelde gebieden een belangrijk gro tere bijdrage beschikbaar te stellen. Moeilijkheden, als welke zich in de loop van 1954 hebben voorge daan in de voetbalsport, dienen volgens de minister de betrokken organisaties in eerste instantie zelf op te lossen. Hij heeft zich daarom in deze kwestie van inmenging welke overigens niet nodig is ge bleken onthouden. Met de snelle groei, welke da sport beoefening in ons land heeft doorge maakt (1930: 179.000, 1946: 611.000, 1953: 1.003.000 georganiseerde sportbeoefena ren) zijn ook de werkzaamheden en de zorgen van de landelijke sportbonden toegenomen. De financiële middelen kunnen niet worden verkregen door nog verdere verhoging van de contributies, omdat velen zich dan uit de sportbewe- ging zouden moeten terugtrekken. De minister is dan ook van mening, dat het noodzakelijk is, een redelijk gelde lijke steun aan de landelijke sportorga nisaties te verstrekken. De mening van enkele Kamerleden, dat de sport ontheiliging van de Zondag met zich brengt, kan minister Caïs in het algemeen niet delen. De Almelose musicus Jac. Reuland, die zelf niet katholiek is, heeft het Ni hil Obstat verkregen op een door hem gecomponeerd Te Deum. De compositie zal voor het eerst ten gehore worden gebracht bij de inzegening van het nieuwe orgel van de Almelose St. Jo zefkerk. Advertentie (Van onze correspondent) Het gebeurde dezer dagen op het politiebureau te Apeldoorn. De agent-portier, die daar dagelijks vele mensen aan zijn balie ontvangt, zag op zeker moment een heer, voor zien van een gewichtig aandoende diplomaten tas, binnenstappen. De heer vroeg of hij zich misschien even vijf minuten zou mogen afzon deren en de agent-portier, die dacht aan précaire situaties, waarin hij zich zelf wel eens had bevonden, dacht er geen ogenblik aan zulks te wei geren. Bij het verblijf, waar zelfs de keizer zich alleen afzondert, aange komen, schudde de heer echter zijn hoofd, mededelende, dat hij een vertrekje met een stopcontact zocht. De agent-portier bleef bereidwillig en bracht de heer naar een derge lijk vertrekje. Daar aangekomen to verde de laatste een electrisch scheerapparaat uit zijn tas te voor schijn en begon rustig zijn baard te verwijderen. Onder het scheren ver telde hij de verbouwereerde politie man, dat hij reeds in drie café's een kopje koffie had besteld in de hoop daar een vertrekje met een stopcon tact te vinden. Iedere keer zonder resultaat. De agent liet toen de baard maar op kosten der gemeenschap verwij deren. Tot provinciaal van de Nederlandse provincie der Lazaristen is benoemd de hoogeerwaarde heer J. Zoetmulder, thans in Surabaja. De hoogeerwaarde heer J. Zoetmulder werd geboren te Schiedam op 15 Juli 1898, studeerde aan het klein-seminarie Wernhoutsburg (Zundert), trad in het noviciaat te Hel- den-Panningen, voltooide aldaar zijn theologische studies en werd priester gewijd op 24 December 1923. Na zijn priesterwijding studeerde hij in de klas sieke letteren aan de universiteit van Nijmegen en werd vervolgens leraar te Wernoutsburg van 1926 tot 1934. In 1934 vertrok hij naar de missie van Surabaja en was aldaar, na de dood van mgr. de Backere, pro-prefect. Na de benoe ming van mgr. Verhoeks tot apostolisch prefect, is hij, me* onderbreking van de interneringsjaren tijdens de Japanse oorlog, tot op dit ogenblik directeur ge weest van de weesinrichting „Don Bos- co" te Surabaja. Het Duitse schip de „Mai Rickmers" (4743 ton) heeft Donderdag op de Noordzee in de buurt der Waddeneilan den de ketting van de lichtboei ET 3 in de schroef gekregen. Het schip seinde om sleepboothulp, waarop de „Holland" van de rederij Doeksen uitvoer en het schip op sleeptouw nam. Vannacht kwa men de schepen op de Vlierede aan. In middels was de „Storternelle" van de zelfde rederij in Harlingen een duiker gaan halen, die zou trachten de ketting uit de schroef te verwijderen. In de officiersmess op de Eindhovense vliegbasis is gistermiddag de Belgische straaljager-piloot M. H. Bieuvelet gehuldigd. Deze piloot heeft, toen zijn straal jager boven Eindhoven defect raakte, in plaats van zijn schietstoel te gebrui ken, even buiten de stad een noodlanding gemaakt. Hierdoor stelde hij zijn leven in de waagschaal, om dat van de burgers te redden. Burgemeester Kolf schoten biedt hier de moedige vliegenier namens het burgercomité Eindhoven een televisietoestel aan. Dr. J. van Baal, gouverneur van Nieuw-Guinea heeft gisteravond in een bijzondere vergadering van de Delftsehe Studenten Debating Club te Delft ge sproken over de economische en staat kundige ontwikkeling van Nieuw-Guinea. H(j begon zijn rede met het geven van een overzicht van diverse initia tieven, welke sinds het begin van de definitieve vestiging in 1897 te Manok- wari, tot ontwikkeling zijn gebracht. Hij constateerde, dat over het algemeen de pogingen zijn mislukt, doch dat er toch wel iets is overgebleven. De primitie ve bevolking, die in een bijna volmaakt isolement leefde, kwam in contact met het Westen. Een vooral in de laatste oorlog is voor de Papoea's een wereld van macht en onbegrijpelijke rijkdom men opengegaan. De Papoea vraagt nu om deel te mo gen hebben aan deze nieuwe en onbe grepen wereld. Hij wil dit doen op zijn eigen wijze: machines interesseren hem en hij wil de wetenschap verwer ven, hoe hij deze dingen moet behan delen. Hierbij ontstaan enerzijds onge duld bij de leerlingen en anderzijds on begrip bij de leermeesters, twee facto ren welke met moeite zijn te overwin nen. Wij hebben echter, aldus dr. van Baal, ook politiek gesproken, de taak om land en volk tot ontwikkeling te brengen. Deze ontwikkeling is echter aangevangen onder grote moeilijkheden. Het Indonesische personeel b.v. wilde na de souvereiniteitsoverdracht niet blijven en door het wegtrekken werden de overheidsdiensten gedesorganiseerd. Een nieuw ambtelijk apparaat moest worden opgebouwd. Het „blikken dorp" Hollandia werd een stadje met stenen woningen. De haven werd verbeterd en Parijs, 2 Februari (Van onze moderedactrice) Het is duidelijk, dat er twee ten densen in de mode zijn die elkaar bevechten. Aan de ene kant treedt de vrouw op met natuurlijk geformeerd figuur, waarbij weliswaar de over gang van taille naar heup meer wordt geëffend dan gebroken, maar toch in geen geval ontkend, en aan de andere kant staat de vrouw die men met de sperzieboon vergelijkt en wier buste en heup zoveel mogelijk zijn geëffa- ceerd. Deze laatste, sophisticated (wij hebbe,. daar in onze taal geen woord voor) stijl, baant zich op het ogenblik een weg in de wereld waar de mode wordt gemaakt, en dat past misschien wel bij een tijd waarin men ook in menig ander opzicht de zin der dingen is kwijtgeraakt. In de collectie Fath, die men met groot genoegen bezichtigt, zijn beide stijlen zeer duidelijk vertegenwooidigd. Het kan niet anders of een ieder die gisteren voor de première binnen ging bij Maison Jacques Fath, dacht met leedweze.i aan de kortgeleden gestorven ontwerper, die in de Parijse haute cou ture zo sterk het joyeuze element ver tegenwoordigde. Hoe het zij, zijn vrouw Genevieve en de naaste medewerkers van de meester hebben het klaarge speeld om een collectie samen te stel len, die geheel door zijn geest geïnspi reerd lijkt, hoewel er niet veel nieuws bij is en op de verschillende vroegere thema's wordt doorgeborduurd, maar dat is dit seizoen ook bij vele andere ontwerpers het geval. De laag in de rug blousende S-lijn van het vorige seizoen is verdwenen, maar veel plaats wordt weer ingeruimd aan de nieuwe jurkjes in princes-lijn, de redingote-japon, waarvan de uitstaan de rok beneden de taille de aandacht fixeert, door een romantische versie ring, hetzij strik, hetzij draperie of plooi. Ze zijn veelal in donkerblauw, van een droog materiaal, met lange, driekwart of korte mouw, en zowel met boothals als met hoog gesloten kraagje. Het fi guur komt er geflatteerd in tot zijn recht. Daartegenover staan de veel „moei lijker" rechte japonnen voor het afge platte figuur, die echter door een lijnen spel van schuingetrokken ribbels alle bewondering verdienen. Ze zijn van yersey-achtige stof. Er is voor overdag ook de rechte chemisier met ingezette ceintuur midden op de heup. De tail leurs (met accenten van wit piqué) die vrij lange jasjes hebben en de taille nauwelijks markeren, schijnen te aar zelen tussen de twee richtingen. De imprimé's van foulard, waarbij ongemeen mooie met rozen op donker fond, zijn vooral verwerkt tot rechte japonnen, met drukke draperie van bo ven als vergoelijking voor de platheid. Voor het coctail-uur is er ook veel zwart. Gesignaleerde kleuren in de col lectie zijn voorts grijs, lichtblauw, bleek- rose, kersenrood en maisgeel. De hoe den zijn zeer uiteenlopend van een zwe vend wagenwiel van lelietjes-van-dalen tot creaties die het achterhoofd om vatten met druk gedoe van strikken. De colliers die het décollecté vullen, doen soms denken aan kristallen lus ters. de wegen werden in redelijke staat ge bracht. Op Biak kwam een nieuw stadje tot stand en bij Manokwari werden nieuwe wegen aangelegd. Op Biak kwam boven dien een burgervliegveld gereed en meer vliegvelden zullen nog deze maand klaar komen. Er komt nu eindelijk goed en nieuw materiaal binnen, aldus de gouverneur, zodat een netwerk van verbindingen over Nieuw-Guinea kan worden aangelegd. Dr. van Baal richtte vervolgens de aandacht op de economische ontwik keling van het land en op de toe komstprojecten. De olie-industrie gaat regelmatig voort en tal van minera len, zoals nikkel en cobalt, trekken de aandacht. Er zijn hiervan explo- rabele hoeveelheden bij Hollandia aangetroffen. Uitgesproken rijk is de bodem van Nieuw Guinea echter niet. Daarom leek dr. van Baal de agrari sche ontwikkeling en met name de bosexploitatie van groot belang. Er zijn plannen voor de vestiging van een groot houtbedrijf in Manokwari, doch aangezien men er te maken heeft met een gemengd bos is de exploita tie zeer moeilijk. Op het ogenblik wordt in Manokwari een sleephelling gebouwd, welke hopelijk aan het einde van dit jaar op gang zal komen. Wat de bevolking betreft zei de gou verneur, dat het zal moeten gaan naar een eigen ondernemersstand van de Papoea's. Uiteraard zal daarbij echter de Westerse onderneming niet te mis sen zijn. Momenteel wordt dan ook ge werkt in de richting van een z.g. „com munity development". Nodig is daartoe de algehele inscha keling van de Papoea in het economi sche bestel, dat markt heet en aanslui ting heeft op de wereldmarkt. Van de zomer wordt in Parijs we derom een internationaal Toneelcongres gehouden, waaraan waarschijnlijk de Nederlandse Comcdie voor Nederland deel zal nemen. Misschien wel met een folkloristisch stuk, genaamd „Gisje brecht", meldt het Franse weekblad „Arts", dat wel meer moeilijkheden heeft met de Nederlandse orthografie en het oeuvre van Vondel ongetwijfeld niet kent. De chef van de Luchtmachtstaf, lui tenant-generaal A. Baretta, heeft gister morgen in de trouwzaal van het Eind- hovense stadhuis de aan wijlen kapt.-vl. B. W. Schippers posthuum toegekende eremedaille in goud voor menslievend hulpbetoon uitgereikt aan mevrouw SchippersMulder. Zoals bekend kwam kapitein Schippers om het leven, toen hij zijn Thunderjet voor een noodlanding buiten de bebouwde kom van Eindhoven neerzette, waardoor hij voorkwam, dat het toestel in de stad neerstortte. Naar thans bekend is geworden heeft de rechtbank in Celle op 16 December de in Nederland als Nederlands oorlogs misdadiger veroordeelde Hubertus Bik ker tot Duitser verklaard, waardoor de door Nederland gevraagde uitwijzing van' Bikker onmogelijk zou zijn geworden. Bikker is een van de met Kerstmis 1952 uit Breda ontsnapte veroordeelden, die zich nog in handen van de Duitse justitie bevinden. Hij is voorlopig in verzekerde bewa ring gebleven, daar de vraag wordt on derzocht of hij zich voor zijn daden voor een Duitse rechtbank zal hebben te ver antwoorden. Dezelfde beslissing heeft de rechtbank in Keulen indertijd genomen ten aanzien van Touseul, doch het schijnt inmiddels vast te staan dat het tegen deze niet tot een Duitse strafvervolging zal komen. Veeleer wordt verwacht dat Touseul spoedig op vrije voeten zal ko men. Hij zou dan de eerste der Bredase vluchtelingen zijn, die als vrij burger der bondsrepubliek zou rondlopen. Bei den zijn door de Duitse gerechten op grond van verordeningen uit de tijd van het Nazi-regiem als Duitsers erkend. De Groninger rechtbank veroordeelde Donderdag de 33-jarige automobiliste mevrouw H. H. M., die in de Nieuwe Ebbingestraat een bromfietser had aan gereden, tengevolge waarvan het slacht offer overleed, tot een week gevange nisstraf. De officier van Justitie had tegen haar wegens roekeloos rijden 1000 boete geëist en twee jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid. De officier van justitie had het haar in zijn requi sitoir kwalijk genomen dat verdachte geen meegevoel of spijt had getoond. Het derde vrijgezellencongres te Gre- venbicht zal worden gehouden op Za terdag 30 Juli, Zondag 31 Juli en Maan dag 1 Augustus 1955. De stichter van het congres, de heer G. Greijn, heeft bepaald, dat aan het congres kunnen deelnemen mannelijke en vrouwelijke vrijgezellen, die de leef tijd van 23 jaar bereikt hebben. Zij die nen hun status van vrijgezel aan te to nen door overlegging van een door de wereldlijke of de geestelijke overheid duidelijk getekend en gestempeld be wijs. Als belangstellenden is natuurlijk iedereen welkom. De heren Yvor L. Johnes, manager voor Nederland en G.K. Nield, public relations officer van de Canadian Paci fic Airlines hebben een oriënterend be zoek aan Schiphol gebracht in verband met de plannen van deze luchtvaart maatschappij een regelmatige lucht- dienst te openen van Vancouver naar Amsterdam via het Noordpoolgebied.- Op 27 September van het vorig jaar vond te Rijen een familiedrama plaats, waarbij de dertig-jarige N. W. zijn va der dusdanig mishandelde, dat deze de volgende dag in het ziekenhuis in Til burg overleed. Wegens mishandeling de dood ten gevolge hebbende stond de zoon vandaag voor de Bredase rechtbank te recht en nadat de officier van justitie tien maanden gevangenisstraf had ge- eist met aftrek van vier maanden voor arrest, deed de rechtbank onverwacht na raadkamer onmiddellijk uitspraak: het tenlastegelegde werd bewezen ge acht, maar wegens noodweerexces werd de verdachte ontslagen var rechts vervolging en onmiddellijk in vrijheid gesteld. De vader maakte zich herhaaldelijk aan drankmisbruik schuldig. De ver dachte, die het expeditiebedrijf van zijn vader gaande hield en uitstekend be kend staat, werd buiten de moeilijkhe den gehouden, die daarvan het gevolg waren in het gezin. Op de bewuste Sep- temberavond was hij echter met zijn broer meegegaan om zijn vader, die weer dronken was, naar huis te halen. Zijn broer kreeg toen een klap van zijn vader en in een woedevlaag had h(j toen zijn vader geslagen en getrapt. De verdachte bekende deze trap te hebben gegeven. In het ziekenhuis in Tilburg had men de vader niet onmiddellijk kunnen behandelen, omdat de man daar voor te dronken was. Bij K.B. is met ingang van 1 Maart benoemd tot burgemeester der gemeen te Idaarderadeel de heer R. Walda met toekenning van gelijktijdig eervol ont slag als burgemeester der gemeente Ameland. De heer Walda is lid van de P.v.d.A. Hij werd geboren op 18 Au gustus 1897. Op 17 November 1954 heeft Kardinaal Feltin, Aartsbisschop van Parijs, in de Basiliek van de H. Clotilde, tot de Fran se parlementsleden, die een H. Mis bij woonden bij gelegenheid van de Opening van het parlementaire jaar, een toe spraak gehouden, welke, zoals men zich herinnert, in ons land veel besproken en becommentarieerd is. In vele kringen is evenwel over de juiste zin en bedoeling van enkele passages uit deze toespraak onzekerheid blijven bestaan. Om aan deze onzekerheid een einde te maken heeft de redactie van De Linie Kar dinaal Feltin enige vragen gesteld, welke Zijne Eminentie zo welwillend was te be antwoorden. Onder de titel „Nadere verklaring van Kardinaal Feltin" publi ceert De Linie in zijn nummer van deze week het authentieke verslag van dit onderhoud in de oorspronkelijke Franse tekst en de Nederlandse verta ling. Hier volgen de vragen en antwoorden: Het is stellig Uw mening, Eminentie, dat de bovennatuurlijke geloofseenheid der Katholieken niet noodzakelijkerwij ze tot hun politieke eenheid leidt? Inderdaad, geloofseenheid en politie ke eenheid liggen niet op hetzelfde vlak. t Maar U is bepaald toch ook van me ning, Eminentie, dat de politieke eenheid niet noodzakelijk een vervalsing is van de bovennatuurlijke eenheid? Zonder twijfel, mits de Katholiek het recht behoude, om een afwijkende po litieke mening te bezitten en tot uit drukking te brengen. Dit heb ik eigen lijk bedoeld toen ik over politiek plu ralisme sprak. Uw bedoeling is ons geheel duidelijk, Eminentie, want deze verscheidenheid van politiek inzicht, die uiteraard gege ven is, is zoals U (in Uw toespraak! heeft gezegd, een teken van vitaliteit en een verrijking van de betrokken ge meenschappen. Maar, zover ik zie, geven wij Uw gedachte op een juiste manier weer door te stellen, dat dit pluralisme-van-opinie niet noodzakelijk leidt tot een partij- pluralisme, en door eveneens te stellen dat het mogelijk is. de verscheidenheid van opinie tot uitdrukking te brengen binnen een eenheidspartij? De omstandigheden, waarin wij ons in Frankrijk bevinden en die aanlei ding gaven tot mijn toespraak van 17 November, zijn van dien aard dat ik in geen enkel opzicht Uwe veronder stelling op het oog had. Maar, omdat gij mij deze vraag onder dit gezichts punt voorlegt, ga ik U antwoorden dat ik geen enkel bezwaar koester tegen een pluralisme van opinies binnen een eenheidspartij op voorwaarde ech ter en dit is wezenlijk dat deze vorm van pluralisme niet louter theo retisch zij, maar werkelijk. De toespeling, die Uw Eminentie maakt op de politieke toestand van Frankrijk geeft aanleiding tot de ver onderstelling, dat de omstandigheden een wezenlijk aandeel hebben in de be slissing omtrent de wijze waarop het pluralisme verwerkelijkt wordt: hetzij in een eenheidspartij, hetzij in partij verscheidenheid? Stellig, want hoewel het politieke leven altijd moet uitgaan van begin selen, is toch de toepassing dezer be ginselen steeds wezenlijk onderworpen aan de omstandigheden van tijd en Dlaats.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3