Uitgebreid complot voor Haarlemse rechtbank Zware straffen geëist tegen dieven en helers Uit Stad en imtSAUHE «te RAI hedhijfsautow oh reienonderdelen enz. Onderhoud vrachtwagenpark nog steeds niet ideaal K ru is woord raadse l Vraaö en Antwoord De zweer van Don Lucas ■ftoestf JU AN ANTONIO DE ZUNZUNEGUI M Tempo wegenbouw te traag KOFFIE- EN TEXTIELDIEFSTALLEN WINTER.en toch MOOIE HANDEN 34ste RAI GEOPEND MAAT- ANTHRACIET VRIJDAG 4 FEBRUARI 1955 PAGINA 5 Auto over de kop geslagen ZANDVOORT Bouw van bejaarden tehuis vordert Opening vermoedelijk in het najaar Viering bevrijdingsdag 5 Mei 1955 SCHULDIG AAN AANRIJDINGEN G. Hamer 25 jaar bij N.Z.H. HEEMSTEDE 34e TENTOONSTELLING - 3 FEBRUARI tlm 12 FEBRUARI Open: 10-17 uur en 19-22 uur Jaarvergadering van „Excelsior" 12 Februari feestavond door Uit het Spaans vertaald door dr G. J. Geers Naar Berlijn Verdelging houtworm Huwelijk en belasting Uitvoer postzegels Verkoop zaak Verbouwing Oplossing kruiswoordraadsel van Donderdag N. Ph. O. concerteert voor 't Helm GENBLIKKELIJ K WEG die BUCKLEY'S MIXTURA 'MIXTURA I Belastingkwestie De Haarlemse rechtbank heeft zich gisteren enkele uren bezig gehouden niet de behandeling van een diefstal, waarbij tevens verschillende helers be trokken waren. In totaal moesten er zeven verdachten terecht staan, van wie de 35-jarige classificeerder W.M. uit Amsterdam de voornaamste was. Deze was op 30 September in de nacht er op uit getrokken naar Assendelft in ge zelschap van de 22-jarige C.K., even eens uit Amsterdam. Zij zagen in As sendelft kans het gebouw van de coö peratie ,,De Zaanstreek" binnen te dringen en daar een grote hoeveelheid textiel, lakens, slopen, manchester en wol buit te maken. De waarde van de ze goederen bedroeg ongeveer 800,- De gestolen waar werd in een auto ge laden en naar het huis van K. over gebracht. In de nacht van 21 op 22 October trok het tweetal er weer op uit en toen werd een bezoek gebracht aan de firma Verduyn in de Kanaalstraat te Lisse. Een ruitje werd verwijderd boven de toegang van het pand van deze firma en zo kon de deur tenslotte worden ge opend. Deze rooftocht leverde 140 kilo koffie op, welke in jute zakken verstopt werd en naar C. Sm. in Haarlemmer meer vervoerd werd. Zowel W.M. als Aan de Cruquiusweg heerst momen teel een zeer grote activiteit, misschien wel de grootste van geheel Heemstede. De gehele dag brommen de bulldozers op het nieuwe H.B.C.-terrein en nu is men ook begonnen met het heien van palen voor de nieuwe garage, welke achter de gemeentereiniging wordt ge bouwd. Een en ander brengt heel wat drukte teweeg aan de rand van deze v/eg, die in hoofdzaak 's morgens en 's avonds druk bereden wordt. Woensdag is om 15.45 u. in het Diaco- nessenhuis een begin van brand ontstaan, doordat een 22-jarige verpleegster alco hol morste uit een kruik, die zij moest vervoeren, in de nabijheid van een spiri- tusvlammetje in de keuken. De gemorste alcohol vatte onmiddellijk vlam en van schrik liet de verpleegster toen de hele kruik maar uit haar handen vallen, met het gevolg, dat ook deze alcohol in vlammen opging. Het brandje is door personeel van het ziekenhuis met zand geblust, zodat de gealarmeerde brand weer niet meer behoefde op te treden. De verpleegster kreeg lichte brandwon den aan haar beide armen en in de keuken ontstond geringe verfschade. Toen Woensdag 13.25 u. de 26-jarige wielrijdster J. H. v. d. M.-S. uit Haarlem in de Grote Houtstraat in zuidelijke richting reed, kwam uit de Korte Hout straat plotseling een bakfiets de Grote Houtstraat inrijden, tengevolge waarvan de wielrijdster schrok en iets naar links uitweek. Juist op dat moment passeerde een personenauto de wielrijdster en de achterbumper van de auto haakte toen achter een stang van het voorspatbord van de fiets. De bestuurster viel van haar rijwiel en haar voertuig werd 80 meter door de auto meegesleurd, voor dat de autobestuurder dit merkte. De wielrijdster had een lichte schaafwond aan haar been en van haar rijwiel was het voorwiel verbogen. Zij werd per R.A.D. naar haar werk, waarheen zij op v/eg was, vervoerd. Op de Rijksweg Haarlem-Velsen is Donderdagmiddag omstreeks 4 uur een uit de richting Haarlem komende perso nenauto ter hoogte van de tunnelbouw tegenover Beeckesteyn over de kop ge slagen. Bü het nemen van de bocht in de weg heeft de wagen een van de waarschu wingspaaltjes geraakt, waardoor de be stuurder de macht over het stuur ver loor. De wagen vloog dwars over de weg en sloeg over de kop in de linker berm. De bestuurder had wonderlijk genoeg geen letsel opgelopen. De bouw van het grote tehuis voor bejaarden „Het huis in de Duinen" aan de Zandvoortse laan te Zandvoort vor dert gestadig. Vooral nu verschillende muurvlakten van dit kapitale gebouw met lichte verf zijn bestreken, heeft het geheel een prettige en vriendelijke aan blik gekregen. Met de afwerking van het gebouw zullen nog verscheidene maan den gemoeid zijn en de officiële opening zal vermoedelijk in het najaar plaats kunnen vinden. Bij dit gebouw behoort ook een com plex van 48 zelfstandige woningen voor bejaarden. Deze zijn reeds voltooid en de laatste hand wordt gelegd aan de aanleg van gemeenschappelijke tuinen. Men heeft beneden- en bovenwoningen gebouwd, welke beide bevatten een woon- en een slaapkamer, met keuken, douchecel en bergplaats. Een minimale, doch practisch ingerichte woonruimte. De woningen liggen aan de Noordzijde van het pension-gebouw en geven uit zicht op de duinen. De huur van deze woningen bedraagt f7 per week. Inwoners van Zandvoort moeten zich voor het huren van een dezer woningen aanmelden bij burgemeester en wethou ders. Doch ook elders woonachtige echt paren kunnen voor een woning in aan merking komen. Zij kunen zich vervoe gen bij de administrateur van de stich ting „Het Huis in de Duinen", de heer Oosterhuis, die voorlopig zitting heeft in kamer no. 9 van het Zandvoortse raadhuis. B. en W. van Zandvoort hebben de plaatselijke commissie „Nationale Herden king 19401945" verzocht voorbereidingen te willen treffen voor een passende viering van de tienjarige herdenking onzer be vrijding op 5 Mei. Bü de door deze commissie gevoerde be sprekingen is echter aanstonds gebleken, dat waar dit evenement een nationaal ka rakter dient te hebben ook de organisatie ln handen zal moeten worden gelegd van een comité, dat zodanig is samengesteld dat alle lagen der bevolking bij deze feest viering worden betrokken. De vorming van een dergeiyk comité is in voorbereiding. Nadere mededelingen Omtrent de plannen kunnen stellig binnen kort worden verwacht. C.K. waren deze twee diefstallen ten laste gelegd, ofschoon zy ook hun slag hadden geslagen in Vinkeveen, waar zy een pand waren binnengedrongen via een tuimelraam. Velerlei textielgoede- ren met een totale waarde van 11.000.vielen de Amsterdammers daarbij in handen. Beide verdachten waren gul m hun bekentenis en de officier van justitie eiste tegen W.M., die reeds acht ver oordelingen achter de rug heeft en nog een jaar moet zitten wegens meineed, een gevangenisstraf van drie jaar. Te gen C.K. requireerde hij twee jaar jeugdgevangenis. Toen de president aan W.M. vroeg, wat hij nou van plan was te gaan doen, als hij weer vrij was, antwoordde deze laconiek: ik schei er mee uit. „U vai het, geloof ik, nogal grappig op", merkte de president op. „Nou ja, aldus verdachte, ik kan toch moeilijk hier zeggen: ik ga er mee door". De verdediger bracht nog naar vo ren, dat W. M. een slechte vrouw had gehad, die steeds schulden maakte en bijzonder veeleisend was. Toen zijn schoonmoeder hem gezegd had „Hoor 'ns, d'r moet geld komen, je gaat maar geld stelen", was hij op het ver keerde pad terecht gekomen. Hij vroeg voor zijn cliënt uiterste clementie. Daarna moest terecht staan de 33- jarige C. Sm. uit Haarlemmermeer, die een zwager bleek te zijn van W. M. Deze man, die gunstig bekend stond als grinthandelaar, had begrepen, dat de goederen van diefstal afkomstig wa ren. Niettemin had hij de partij uit Vin keveen voor 2500.- opgekocht en voor de koffie uit Lisse was 6.- per kilo betaald. De officier eiste een gevange nisstraf van twaalf maanden, waarvan vier voorwaardelijk. De vouw van C. Sm. was wegens een zenuwinstorting niet verschenen. Zy had verschillende goederen verkocht, ofschoon ze wel dacht, dat de zaak niet zuiver zat. Haar geval werd bij verstek behandeld en de officier eiste een voor- voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden. De 31-jarige landbouwer C. Sch. uit Haarlemmermeer had weer goederen gekocht van C. Sm. om die door te ver kopen. De officier achtte in ieder ge val bewezen, dat Sch. de betrokken goederen bewaard en verborgen had. Hij eiste daarom twaalf maanden ge vangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk. De verloofde van Sch., mej. C. L. M. uit Haarlemmermeer, die weer een zus was van de Amsterdammer W. M., was eveneens heling ten laste gelegd. Zij verklaarde echter niet beter te hebben gewetev dan dat de goederen afkomstig waren van een failliete boedel. De rechtbank geloofde dat niet zo heel erg en de president merkte op: „En uit de stukken blijkt, dat U eerst dacht, dat de spullen van smokkel afkomstig waren." „Nou," aldus de verloofde, „mij werd op slot alleen gesproken over een fail liete boedel." „Dan is het misschien een failliete boel geweest, die uit België gesmokkeld werd," verzuchtte de president. De officier kon in zijn requisitor niet anders dan tot de conclusie komen, dat de verloofde niet met opzet geheeld had. Wel achtte hy schuldheling bewezen, waarvoor hy 'n voorwaardelijke gevan genisstraf van 6 weken vroeg. De ver dediger meende echter, dat ook op het laatste punt vrijspraak moest volgen. De 29-jarige chauffeur G. de H. stond ook wegend heling terecht, waar aan hij zich via C. Sm., bij wie hij in dienst was, schuldig zou hebben ge maakt. Volgens de officier fungeerde deze verdachte slechts als tussenscha kel en hij eiste tegen hem een gevange nisstraf van acht maanden, waarvan drie voorwaardelijk. De rechtbank zal op Donderdag 17 Februari uitspraak doen. Advertentie Zaterdag 5 Februari, Stadsschouwburg, 8 uur: Toneelgroep „Theater" met „Een man enaamd Judas". Uit ons artikel van Dinsdag j.l. heeft men reeds de conclusie kunnen trekken, dat het stuk slechts geschikt is voor bezoekers met voldoen de onderscheidingsvermogen om het verschil te kunnen zien tussen de zelf verzekerde man in het toneelstuk, en de verrader van Christus, zoals wij hem uit het Evangelie kennen. Zondag 6 Februari, Stadsschouwburg, 8 uur: „Een man genaamd Judas". Zondag 6 Februari, Minerva Theater, Heemstede, 2 en 8.15 uur: Toon Hermans met zijn cabaretprogramma „Zaza", ca baret in nieuwe stijl, ofschoon Hermans er ook zijn liedjes in zijn oude, beproef de stijl in brengt. Sommige teksten zijn niet voor jeugdige oren bedoeld. Maandag 7 Februari, Minerva Thea ter, Heemstede, 8.15 uur: Cabaret Toon Hermans. Donderdag 10 Februari, Stadsschouw burg, 8 uur: „Het Hemelbed", de zo menselijk geschreven huwelijkskroniek van Jan de Hartog, gespeeld door Lily Bouwmeester en Fr. v. Dongen, die er vrij sterke kluchtige accenten in bren gen. Het huwelijk is een zaak voor vol wassenen Vrijdag 11 Februari, Stadsschouw burg, 8 uur: De Hoofdstad Operette met „Sag beim Abschied leise Servus". Conform de eis heeft de Haarlemse rechtbank de 56-jarige P.T.T.-ambtenaar A. de G. uit Santpoort veroordeeld tot f300 boete en vijf jaar intrekking van het rijbewijs. Hij had, na pas zijn rijbe wijs te hebben gehaald, een aanrijding veroorzaakt op de Oostvest, waardoor een wielrijder ernstig werd gewond. Wegens ernstige schuld aan een aan rijding op de Dreef in November 1954 werd de chauffeur H. uit Haarlem ver oordeeld tot drie weken gevangenisstraf en tot ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor de tijd van een jaar. Hij had geen rekening gehouden met de slechte conditie, waar in zijn voetremmen verkeerden en bij een aanrijding was een roggebroodfabri kant ernstig gewond. De officier had twee weken hechtenis geëist. De reserve-conducteur G. Hamer was gisteren 25 jaar werkzaam bij de N.Z.H. De jubilaris, die geboren is in 1907, bleef, toen hij in Februari 1930 in dienst trad, hulpconducteur op de tramlijn Amster damZandvoort tot 1942. Sindsdien is hij reserve-conducteur. Gisteren kwam de chef van de ver voersdienst, de heer Th. Heten, zijn ge lukwensen aanbieden, welke hij verge zeld liet gaan van het getuigschrift en de medaille van de Maatschappij van Nijverheid en Handel en een enveloppe met inhoud. Namens het jubileumfonds overhan digde de heer M. Ockeloen een prachtige klok. Advertentie AMSTERDAM Entree f 2- (incl. bel.) (Van een verslaggever) Zijne Excellentie, de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera heeft Donderdag de 34ste R.A.I.-tentoonstelling van bedrijfsautomobielen en auto-onderdelen geopend. In zijn openingsrede wees hij met klem op de noodzaak van het onderhoud van de wagens, die dagelijks langs de weg rijden, in verband met de verhoging van de verkeersveiligheid. „Indien alle vrachtauto's op de weg zo perfect in orde waren als de auto's die op deze tentoonstelling zijn geëxposeerd, zouden wij het voertuig als oorzaak van verkeersongevallen practisch kunnen uitschakelen. Doch zover is het helaas nog niet. Helaas worden nog ongevallen, en dikwijls van zeer ernstige aard, veroorzaakt, zowel door mechanische gebreken als door tekorten in de uitrusting, verschijnselen dus van slijtage en onvoldoende onderhoud." De minister wees er voorts op, dat van de vrachtauto's, waarvoor gedurende de periode 1952 en 1953 een kentekenbewijs werd aangevraagd, meer dan vijftig procent moest worden afgekeurd. „Het ideaal is dus nog lang niet bereikt!" De minister liet een waarschuwend woord klinken tegen een neiging, die wellicht bij ondernemers zou kunnen ontstaan, dat, wanneer eenmaal een auto is gekeurd, daarna het onderhoud voorlopig wel even achterwege kan blijven. Hij deed een welgemeend beroep op alle ondernemers om bij voort during aandacht te schenken aan de noodzaak van een regelmatig, deskundig onderhoud. In het Cafetaria-restaurant hield het Heemsteeds Fanfarecorps de gebruike lijke jaarvergadering, die zich in een grote belangstelling mocht' verheugen en waaruit bleek dat het medeleven van de leden met de vereniging zeer groot was. De voorzitter, de heer L. ter Braake, had alle reden om tevreden te zijn over het afgelopen jaar, want niet alleen werden op 2 concoursen 6 prijzen be haald, maar het corps promoveerde te vens van de 2e naar de le afdeling Fan fare. Uit de jaarverslagen van de secretaris en penningmeester klonk een zeer opti mistische toon, die vooral veroorzaakt werd door het feit, dat de aanwas van nieuwe leden over het afgelopen boek jaar niet minder dan 13 bedroeg. Ook de financiële toestand gaf in geen enkel opzicht reden tot klagen. Met algemene stemmen werd de heer L. ter Braake benoemd tot vaste diri gent van het corps en gezien de succes sen, die hij in het afgelopen jaar heeft behaald, staat het vast, dat het corps een goede toekomst tegemoet gaat. Besloten werd op Zaterdag 12 Fe bruari, des avonds te 8 uur, een feest avond te houden in het Sportparkrestau rant. De eigen toneelgroep onder leiding van de heer M. Zijta zal daaraan mede werking verlenen, evenals de accordeo nist, de heer J. Duindam. Het gezellig samenzijn zal worden verzorgd door het dansorkest „Entre Nous". De heer E. F. Erikson, de algemeen voorzitter van de vereniging, de „R. A. I.", kon verklaren, dat de 34e R.A.I. tentoonstelling wat inhoud en omvang aangaat geheel in overeenstemming is met de belangrijke plaats, welke de bedrijfsautomobiel in Nederland in neemt. Het wegvervoer neemt in ons land meer dan 46 procent van het to tale binnenlandse goederenvervoer voor zijn rekening. Van het reizigers- vervoer per trein, tram of bus, had de autobus in 1953 ongeveer 48 procent op zyn naam staan. Ook de touringcars worden steeds belangrijker. Tussen 1938 en 1953 werd het aantal reizigers per reisbus meer dan verdubbeld. In 1953 gingen meer dan 7,5 millioen pas sagiers met de bus op vacantie. In Nederland rijdt thans een bedrijfs auto per 119 inwoners. Dat is niet veel, wanneer men weet dat er in Amerika een bedrijfsauto per 19 inwoners wordt geteld. Evenwel is dit cijfer in Amerika de laatste drie jaren gelijk gebleven, waaruit blijkt dat daar de maximum dichtheid schijnt te zijn bereikt. De ex port van Nederlandse automobielen en auto-onderdelen neemt eveneens toe. In 1953 was daar een bedrag van 60 mil lioen gulden mee gemoeid. De heer Erikson zei de, dat het een nationaal belang is, dat de vervoers kosten zo laag mogelijk gehouden worden en dat alles moet worden ge daan teneinde een efficiënte ontwik- Advertentie keling van het vervoer gunstiger te maken. Het is echter duidelijk ge worden, dat het motorverkeer niet al leen het wegennet, waarvan het voortdurend gebruik maakt, ten vol le betaalt, maar bovendien enkele honderden millioenen in 's Rijks schat kist laat vloeien. De zeer hoge lasten op het gemotoriseerde wegverkeer zouden aanzienlijk kunnen worden verlaagd, zonder dat het tempo van de vernieuwing en verbetering van het wegennet verminderd behoefde te worden. Spreker noemde het Neder landse wegennet niet slecht, maar stelde, dat de snelheid van wegenbouw en wegverbetering de ontwikkeling van het wegverkeer voor zou moeten bli'jen. Tot zijn teleurstelling gebeurt dit niet. a Horizontaal: 1. deel v.e. toneelstuk; 5. zeedier; 7. Berlijnse zender; 11. gezel schapsspel; 13. boomvrucht; 16. gunstige bekendheid: 17. gewapende ruiter; 19. voorzetsel; 20. lang dik stuk hout; 22. het begin tot iets; 24. pers. vnw.; 26. het zij zo; 28. hemellichaam; 29. waterhoogte; 30. jongensnaam; 32. groet; 34. nakome ling; 36. op de wijze van; 37. soort vrucht; 40. drank; 42. Ind. winkel; 43. dwang; 44. Eng. telwoord; 45. open galerij; 49. bevel; 50. Fr. pers. vnw.; 52. voorzetsel; 53. hennepbraak; 55. stofmaat; 56. levenslucht; 58. rijstbrandewijn; 60. deel v.e. Franse ontkenning; 62. tegen; 64. pl. in Siberië; 66. niet fout; 67. Com municatiemiddel; 70. soort poeder; 71. vrucht; 73. pl. in Duitsland; 75. vaar tuig; 76. kostbare stof; 77. voederbak. Verticaal: 2. soort afsluiting; 3. H. S. te L. 1) Hoeveel km is het van Haarlem naar Berlyn Friederich- strasse en hoeveel zijn ongeveer de kosten voor 1 volwassene en 2 kinderen van 10 en 11 jaar. 2) Waar moet ik my vervoegen voor een visum naar Oost-Duitsland en heb ik nog andere papieren nodig? 3) Hoeveel geld mag ik meenemen en wat mag ik zoal meer meenemen naar de Oost-zone? Antwoord De afstand Haarlem- Berlin-Oost bedraagt ongeveer 690 km, volgens de route: Haarlem, Amster dam, Amersfoort, Apeldoorn, Deventer, Hengelo, Rheine, Osnabrück, Minden, Hannover, Autobahn-AA Braunschweig, AA Helmstedt, grens Oostzone, AA Burg, AA Ziesar, AA Brandenburg, Avus Abzweig, AA Babelsberg, Berlin Ost. Voor het verkrijgen van een visum voor Oost-Duitsland dient men allereerst schriftelijk een vergunning aan te vra gen voor de grenspost van de Oost zone van Duitsland en van Oost-Berlijn bij het ministerie van Buitenlandse Za> ken, Luisenstrasse 56, Berlin-Ost, N.W. 7. Met deze aanvrage is wel lange tijd gemoeid: ongeveer 3 maanden! Na ont vangst van deze vergunning mag men de grenspost passeren en kan men per soonlijk het visum voor Oost-Duitsland bij het Aufenthaltsgenehmigung in ont vangst nemen. De kosten voor het vi sum bedragen O.DM 40. (De waarde van een Oostduitse mark bedraagt on geveer 2)Voorts heeft men natuur lyk een geldig paspoort nodig. Aan de, viezen mag men voor een waarde van 1000 per persoon meenemen. Voor de viezen, kaarten en reisgidsen kunt u zich tot een reisbureau wenden. Voor familiebezoek wordt sedert kort geen visum meer verstrekt. J. v. R. Wat is de voordeligste manier om houtworm in schuren, draadbakjes, kisten enz. te verdelgen? Antwoord Dat is nogal wat. Be strijding van houtworm in dergelijke grote hoeveelheden is vrijwel niet te doen met de eenvoudige huismiddeltjes zoals bespuiten met lijnolie, waarin naf- taline is opgelost. Alles bespuiten met De Indiaan had nooit geloofd in de uitvindersgaven van „de Ame rikaan" en hij hield die electri- sche harpoen voor een beet- nemerij. Toch, het vallen van het ezeltje, als door de bliksem ge troffen, op de dag van de proefneming had hem verbluft doen staan later hoorde hij dat het ezeltje al lijk was sedert de vorige dag en dat, als je het over vallen had, hij gevallen was door de schrik van de explosie. Hij was er zeker van dat „de Amerikaan" niet in staat was iets uit te vinden en dat hy met die zogenaamde uitvinding alleen maar roem zocht en daardoor te kunnen gaan strijken met de betrekking van Indiaan, die hy welverdiend bekleedde. Die man was zijn obsessie en de moge lijkheid, dat hij hem het ereambt van Indiaan, waar hy zo trots mee pronkte, zou kunnen ontnemen, had hem onder de kniemaar daar hij nooit geloofd had in de genialiteit van „de Amerikaan", dacht hij dat het het beste zou zijn zijn plannen te begunsti gen zodat zijn val daardoor des te zekerder en snel ler zou zijn. „Uiteindelijk ben ik een echte Indiaan, een In diaan van wit garen en hij een Indiaan van zwart garen." Aan de kust noemden ze Indiaan van wit garen degerwn die mèt geld weerom kwamen en, de anderen van zwart garen. Maar ofschoon Don Lucas zich als de meerdere van „de Amerikaan" beschouwde in alles behalve in cultuur, immers „de Amerikaan" had het seminarie afgelopen, waar van altijd iets blijft hangen, werd Don Lucas door hem en door zijn brutaliteit geobsedeerdEn toen kwam die uitvinding en Don Lucas vroeg, zo langs zijn neus weg, het advies van een fabrieks- ingenieur, die leraar aan zijn Stichting was. De heer ingenieur die voor een geleerde doorging, antwoordde hem dat „de Amerikaan" getikt was. Tengevolge van de proefneming met het ezeltje en die geringschattende opmerking van de ingeni eur was hij aardig gerustgesteld. Daarom was zijn idee op het laatste ogenblik by te springen met het geld dat nog nodig zou zyn om de walvis vangst-vennootschap tot een realiteit te maken. „Ditmaal zul je wel afleren me nog eens voor de voeten te lopen", dacht Don Lucas, en hij verheugde zich bij de gedachte hoe de onzinnigheid van de uitvinding aan een treurig einde zou ko men. Toen men daarom sprak over de oprichting van de vennootschap, beloofde hij bij zichzelf hem te helpen. „Aan mij zal het niet liggen; ik ben bereid de overdracht of de huur van de boot te betalen, zonder dat hij het weet, om hem zodoende zich ineens te pletter te laten lopen." De dag van de lezing naderde al en de opwinding in rip stad was van uiteenlopende en zelfs tegenover gestelde aard. Er waren er - maar dat was een minderheid die naïef geloofden in de revolutionne- rende kracht van het apparaat en anderen die dach ten dat het optreden van de electrische harpoen in een catastrofe zou eindigen. Maar er is mets dat zo aanstekelijk is als de waanzin en het artikel dat in die dagen verscheen in „El Golfo de Vizcaya waarin de uitvinding verheerlijkt werd, bracht meer dan één eenvoudige en evenwichtige geest hele maal in verwarring; zo groot is de suggestieve kracht van de drukletter. Zelfs de Indiaan wei felde toen hij het las. Het was een serieus blad van de hoofdplaats dat in een technisch proza sprak dat hij niet verstond en dit verblindde hem nog meer. „Als het eens werkelijk een efficiente uit vinding was en hi) verwezenlykt werd door myn economische steun, wel ja, dat zou het toppunt yn. Dan zou ik zeker in ballingschap moeten gaan en hem zonder strijd de post van Indiaan moet0" a*- staan. Neen, ik mag wel goed nadenken voor ik een stap doe!" Hij dacht erover naar de lezing te gaan om hem aan te horen, maar dat idee liet hij direct varen. „Al houd ik me nog zo verbor gen, dan zou hy het toch wel horen en het zou een onvergefelyke concessie aan zijn ydelheid zyn. Hy zocht de ingenieur van kort te voren nog eens op en bracht hem het artikel van „El Golfo de Vizcaya", om het te lezen. De ingenieur zette heel geleerd zijn bril op. „Dat is nonsens, waar geen kop en geen staart aan zit!" zei hy, terwyl hy hem het krantenknip sel teruggaf. Nu was hy weer wat geruster; maar toch, toen hy de opwinding van de mensen die elkaar ver drongen om in de schouwburg te komen op de mid dag van de lezing, gewaar werd, schrok hy ervan. De Indiaan was een impressionabel man en hy wist wat er allemaal voor hem op het spel stond. Hy ging zenuwachtig wat wandelen, terwyl de by eenkomst gehouden werd. Toen „de Amerikaan" toestapte op het tafeltje dat bedekt was met een lap en versierd was met een karaf water en een glas, was de spanning enorm. De zaal was een bos van hoofden. Op het toneel achter hem hadden zijn vaste vrienden op stoelen plaats genomen. „De Amerikaan" haalde zijn horloge uit zijn zak, zoals bekwame sprekers doen, maakte het los van de ketting en legde het op het tafeltje. „Dames en Heren, Ik ga u spreken over de „geschiedenis van de wal visvangst en zijn organisatie". Men kan zonder pa triottische vooringenomenheid beweren dat wij Span jaarden van de Cantabrische kust de eerste walvis vangers zyn geweest, die men als de leermeesters van alle walvisvaarders ter wereld moet beschouwen. In zeer vele plaatsen van Galicië, Asturië, Santander en de Baskische provincies heeft men documenten bewaard die bewyzen hoe oud en hoe belangrijk de walvisvangst op onze kusten was en op de wapens van verscheidene havenplaatsen van onze oude Golf van Biskaye hebt u een walvis kunnen zien met een boot die voor die vangst gebruikt werd. De zee oorlogen die wij in de 16de en 17de eeuw bijna voort durend tegen Engelsen en Hollanders gevoerd heb ben, veroorzaakten veel schade aan deze industrie in Spanje doordat ze de Spaanse schepen het vissen in de Noordelijke Atlantische oceaan moeilijk maak ten. Zo moesten de Cantabrische steden de walvis ondernemingen gaan opgeven en kwam de vangst en de exploitatie van die grote cetaceeën in handen van de Engelsen, Hollanders en Noren, die nóg het wereld monopolie van deze winstgevende industrie behouden hebben.... Maar, dames en heren die mij beluistert: zelfs in deze situatie van neergang geeft het een idee van het geweldige prestige dat de Spaanse walvis- vangers hadden, dat in 1616, toen Engeland een zeer belangrijke walvisexpeditie naar de zeeën om Spits- bergen organiseerde, het nodig werd gevonden een flink aantal Baskische harpoeniers op bijzonder con tract mee te nemen.... en zo groot was het belang dat de walvisvangst kreeg, dat tussen 1676 en 1722 alleen de Hollanders meer dan 35.000 walvissen vin gen. Toch bleef de walvisvangst nog tamelijk actief voortbestaan in de zeeën dicht bij de Spaanse kusten, bovenal in Galicië. Uit verschillende oude documen ten kan van heel vroeg af bewezen worden hoe de walvisvangst in het Noordwesten van Spanje werd uitgeoefend. De licentiaat Molina noemt in zijn boek „Beschrijving van het Koninkrijk Galicia en van zijn merkwaardigheden" gepubliceerd te Madrid in 1675, als havens waar walvisvangst plaats vond, Malpica en Cayón. (Wordt vervolgd.) benzine lykt ons gevaarlyk, hoewel dit meer afdoende werkt. Wy zouden u dit niet graaf aanraden! Bespreekt u een en ander eens met de gemeente lijke ontsmettingsdienst. Goedkoop zal het niet zyn, want de naden van de schuren moeten alle zeer goed dicht gemaakt worden, wil de behandeling effect hebben. A. de H. Stelt een drietal vragen over het huwelyk, belasting en finan ciële hulp aan een moeder. Antwoord Voor de wet trouwen is natuuriyk voor alle doeleinden rechts geldig, de wet houdt uitsluitend reke ning met het wettig huwelyk. 2) Er zyn twee loonbelastingtabellen, een waarby rekening wordt gehouden met de sociale verzekeringswetten e.d. en een voor de overige gevallen. Wan neer u vóór uw huwelyk betaalde 1.88, betaalt u nu na uw huwelyk niets. Be taalde u 1,70, dan na het huwelyk ook niets. Betaalt uw verloofde nu 2,55, dan betaalt ze na het huwelyk 0,61. Betaalt ze nu 2,36, dan be taalt ze na het huwelyk 0,48. Of op den duur een en ander voordelig is voor u, valt te betwijfelen, aangezien u een aanslag in de inkomsten belas ting zult krijgen, wanneer man en vrouw inkomsten genieten uit 2 dienst betrekkingen naast elkaar. Daarby moet ook eventueel rente aangegeven worden, terwyl by de loonbelasting re kening is gehouden met 100 verwer vingskosten, dus thans voor ieder van u terwyl na een huwelyk wanneer u over de gezamenlijke inkomsten wordt aangeslagen, slechts één keer 100 wordt gerekend. Hoeveel de inkomsten belasting zal bedragen, is behalve reeds door eventuele rente of andere inkom sten ook niet te zeggen, omdat daarby de datum van het sluiten van het hu welyk van belang is. 3) Hoeveel de steun zal bedragen, die u aan uw moeder moet uitkeren (bydragen), kunnen wy niet zeggen. Dat hangt af van plaatselijke regelin gen en van uw draagkracht. Sociale Zaken in uw gemeente kan u dit ver tellen. G. F. de B. Mag men postzegels uit voeren aan mensen in het buitenland? Antwoord: Als het om geen grote be dragen gaat, is daartegen geen bezwaar. Ruiling per brief komt wel meer voor. Een paar jaar geleden was dit verbo den. In de Ned. Staatscourant no. 207- 1954 no. P.Z. 4935941 is een bepaling (al gemene vergunning) opgenomen, waar uit blijkt, dat indien de waarde der uit te voeren postzegels niet een bedrag van 200 te boven gaat, tegen de uit voer geen bezwaar bestaat. A. S. Ik wil myn zaak verkopen, (de bedragen worden in de brief vermeld). Hoeveel belasting moet ik hiervan be talen? Antwoord: Deze vraag is niet te be antwoorden zonder feitelijke gegevens t.o.v. de balans van het bedrijf, werke lijke waarde der goederen, enz. De the orie op dit punt is te omvangrijk voor een beantwoording in de krant. Men schaffe zich dus een uitvoerig boek over de inkomstenbelasting aan of wen de zich tot een belastingconsulent. M.v.d.S. De woningen van een wo- ningmaatschappy, waarin veelal alleen mensen van over de 70 jaar wonen, moeten verbouwd worden. Is het be paald nodig, dat deze woningen nu ver bouwd worden, terwyl al die oude stak kerds niet weten, waar zy met hun spul letjes en waar zy zelf naar toe moeten. AntwoordZoals u schrijft, wordt er wat aan de schoorsteen veranderd en wordt van een bedstee een keuken ge maakt. Het zal natuuriyk wel enig on gerief geven voor de bewoners, maar of die maatschappij kan wachten met de verbouwing tot er gee.i oudjes meer wonen, weten wy werkel'jk niet. De ver- bouwingskosten zyn natuurlijk veel la ger, wanneer alles achter elkaar in or de gemaakt kan worden en men dus niet behoeft te wachten tot er weer eens een huisje leeg komt door overlijden of vertrek. Handelen in overleg met de woningmaatschappij lykt ons de aange wezen weg. 1 vrucht; 4. fr. voegwoord; 5. cylinder; 6. meisjesnaam; 7. godsdienst; 8. elke; 9. overal; 10. groente; 12. doorzichtige stof; 14. schrijfbehoefte; 15. mop; 18. tandeloos zoogdier; 21. liefdegod; 23. beetje: 25. militair; 27. vorm van ne men; 28. vr. munt; 29. vertegenwoordi gers; 31- hijswerktuig; 33. riviermond; 35. vorm; 36. vervoerbedrijf; 38. voet balvereniging; 39. vlaktemaat; 41. bijb. naam; 45. vreselijke ziekte; 46. schaap: 47. meisjesnaam; 48. bevestigingsmid del; 51. aan land gaan; 54. vogel; 55 dus; 57. land in Europa; 59. bloem; 61. iedere; 62. tijdperk; 63. de dato (afk.); 65. vaar tuig; 68. godin; 69. boom; 72. wind richting; 74. heilige. Horizontaal: 1. warm; 5. werk; 8. oot moed; 9. smet; 11. Nero; 13. pik; 14. hak; 16. nut; 17. nijdas; 19. karos; 20. fiets; 21. gebit; 23. wet; 25. N.I.R.; 26. drs.; 28. item; 30. krijt; 31. emplooi; 32. gans. 33. teef. Verticaal: 1. wesp; 2. roek; 3. mot; 4. smaad; 5. wen; 6. Eden; 7. koot; 10. mi naret; 12. ruiterij; 14. hijsen: 15. kafir; 17. nog; 18. sit; 22. biels; 23. wilg; 24. teen; 26. drie; 27. Staf; 29. m.m.s.; 30. kot. In het kader van het kunstabonne ment van de Zandvoortse culturele kring ,,'t Helm" concerteert het Noord-Hol lands Philharmonisch orkest Maandag in „Monopole" te Zandvoort onder lei ding van Toon Verhey. Het programma luidt als volgt: 1. Symphonie in g mol! K.V. 550 van Mozart; 2. Concert voor trompet en orkest van Joseph Haydn, met als soliste Nelly Boeree; 3. Le festin de l'Araignée van Alb. Roussel en 4. Prélude a 1'après-midi d'un faune van Debussy. Aanvang half negen. Advertentie helpt direct. Wanneer U één thee lepeltje Buckley's Mix ture inneemt, voelt U dit weldadige en heilzaam werkende medicijn door dringen in het uiterste van Uw ademhalingsor ganen. Het verzacht de luchtwegen en doet Uw HOEST verdwijnen. Het is Canada's meest populaire hoestdrank er» wordt door millioener» Canadezen gebruikt. helpi beslist Nu verkrijgbaar bij HH. Apolh. en erkende Drogisten Vragen voor deze rubriek moeten worden gericht aan de Redactie van ons blad (met in de linker-boven- hoek der enveloppe: „Vragenr u- briek"). De beantwoording geschiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voor, bepaalde vra gen niet voor beantwoording in aanmerking te doen komenOver de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaar ne vermelding van naam en adres by de ingezonden vragen. C.J.W. Stelt ons een belastingvraag. AntwoordJa, omdat er inkomsten uit twee dienstbetrekkingen naast el kaar lopen, krijgt u een aanslag in de inkomstenbelasting. Voor de berekening van het bedrag is van belang of u in uw opgave de inhouding ad 118 per 8 maanden op grond van de cumulatie- wet reeds in mindering hebt gebracht of niet en ook of u pensioenpremie hebt betaald of niet. Dit blykt niet uit uw schrijven. Ter berekening van het in komen telt u echter de bruto-inkomens by elkaar; ook rente e.d. moeten nu aangegeven worden. Dit bedrag ver mindert u met eventueel ingehouden pensioenpremie. Is het nu gevonden be drag niet groter dan 5.000 en het be drag van het totale brutoloon minus de pensioenpremie kleiner dan 5.000 en bedragen de inkomsten buiten het loon de andere dus 200 of minder, dan krijgt u geen aanslag. Is aan al die eisen niet voldaan, dan ëcrygt u wel een aanslag. Het inkomen wordt dan eerst nog verminderd met 100 voor verwer vingskosten. In de tabel staat nu welke belasting u verschuldigd bent, nu u ge huwd bent en een kind hebt. Belt u even de inspectie der belastingen. Van het opgegeven bedrag wordt nog afgetrok ken de totale reeds van u ingehouden loonbelasting van dat jaar. (Deze is daarom ook niet van het inkomen aftrek baar!)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5