Met 319 tegen 273 stemmen het vertrouwen opgezegd FRANSE REGERING GEVALLEN Problemen in Noord-Afrika door de Franse Kamer als aanleiding benut 11 Weerschip „CUMULUS" snelt ontplofte tanker te hulp Teleurstelling in het Westen CANADA bouwt een enorme aluminiumfabriek Kunstmatige waterval van 800 meter hoogte levert electrische energie Verkorting van arbeidstijd? Zeven en een halve maand P.M.F. Achteruitgang over alle linies Burgemeester van Groenlo in arrest Engeland ziet een parade Ketel-explosie eist vier slachtoffers Bezorgdheid over het lot van de Parijse verdragen Nieuwe stad voor 50.000 inwoners Scheepsmagnaat Onassis bedreigd door onbekende briefschrijver Twee gevangenen ontsnapt Geen subsidie voor vollere melk Liter gaat 42 cent kosten weer ZATERDAG 5 FEBRUARI 1955 o 78sfe JAARGANG No; 26213 (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen. Onder luid gejoel en met oorverdovend geklep per van lessenaars werd het hedenmorgen om vijf uur Mendès-France, wie de Kamer zo juist met 319 stemmen voor en 273 tegen het vertrouwen had opgezegd, onmogelijk gemaakt een verkla ring af te leggen. Tegen reglement en gewoonte in besteeg Mendès-France met goedvinden van de voorzitter van de Kamer het spreekgestoelte om deze verklaring af te leggen. De eerste zinnen waarin Mendès-France de hoop uit sprak dat door deze beslissing de oplos sing van de vraagstukken in Noord-Afrika niet vertraagd noch belemmerd zou wor den, werden aandachtig aanhoord. Doch toen hij daarna een soort appèl op de publieke opinie poogde te ondernemen met zinsneden als: hetgeen in beweging is gebracht, zal niet tot stilstand komen, brak hels tumult los. Applaus van socialistische zijde en van enkele radicalen, luide protesten van de andere banken. De voor zitter trachtte nog de situatie te redden door Mendès-France het woord te verlenen in het ka der van het volgende agendapunt: het verlenen van nieuwe voorschotten. Doch dit mocht met baten. Een heftig geschreeuwde discussie ontstond tussen Mendès-France en zijn oppositie, die op kookpunt kwam toen de M.R.P.-er Bouxom Men dès-France toebeet: de vergadering is gesloten. Waarop Mendès-France met een dictatoriaal ge baar riposteerde: I k zeg wanneer het afgelopen is. Mendès-France kon zich niet meer verstaan baar maken en las over het spreekgestoelte gebo gen de rest van zijn verklaring de stenografen voor. vemOGK BOUWKOSTEN. VERHOOGDE BUMAGEN P. M. F. C.P.N.-document Groot abonnéverlies van De Waarheid Reacties op de val van Mendès Tweede verdachte bekent De K.L.M.-goudroof Sociaal commentaar Uit Huis van Bewaring in A msterdam WENDJACKETS - SWEATERS BUREAU SMEDESTRAAT S HAARLEW Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 121, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Omuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT AUVERTENIIETARIEP 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 18 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt ilch het recht voor advertentiën eventueel ronder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents pet week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 Volgens in de wandelgangen van het Franse parlementsgebouw verkregen Inlichtingen hebben tegen de rege ring gestemd: 98 communisten, 72 katho lieke volksrepublikeinen, 21 radicaal socialisten, 4 radicaalgezinden, 106 ge matigd-conservatieven- republikeins-on- afhankelijken en vertegenwoordigers der boeren) en 18 voormalige volge lingen van generaal De Gaulle. Vóór de regering stemden: een vijf tigtal radicaal-socialisten 18 radicaal gezinden. 47 voormalige Gaullisten, 105 socialisten, 8 volksrepublikemen, 16 onafhankelijke vertegenwoordigers van Franse overzeese gebiedsdelen en een twintigtal gematigd-conservatieven. Het was overduidelijk dat de Nooid Afrikaanse problemen slechts n aanlei ding waren om de regering ®l£erne" rekenschap te vragen. Een telegram, door Herriot aan zijn radicale vrienden gestuurd ten gunste van Mendes, naa oo de gang van zaken geen invloed meer. De rede van de minister van Binnen landse Zaken Mitterand, onder wiens be voegdheid Algiers valt, was rijk gedo cumenteerd maar werd slecht aange hoord. De voorzitter van de Kamer moest herhaaldelijk hameren om wat rustiger gemompel te bereiken. Hoezeer minister Mitterand ook zijn best deed, hij mocht er niet in slagen zijn gehoor te boeien. De diplomatieke en openbare tribunes, om van de pers maar te zwij gen, waren de enigen die nauwlettend toeluisterden. Het hoofdargument van zijn betoog was: wordt het niet tijd dat de regering eindelijk de bepalingen van het in 1947 toegezegde statuut ten uit voer legt? Het verwijt aan de voorafge gane regeringen, niets gedaan te hebben, wekte energieke protesten. Dat schijnt zo'n beetje bij deze nieuwe stijl te be horen. De M.R.P. dankte de regering vnen- delijk voor het diploma van reformisme dat de partij inzake de politiek in Al giers was toegekend, doch wees op ver schil van methodiek. Die van de rege ring was voor de M.R.P. niet aanvaard baar. Minister Mitterand interrumpeer de en verweet Coste-Floret, de spre- De thans ten val gebrachte Franse premier, Pierre Mendès-France, heeft zijn spectaculaire regeringsperiode precies 7 maanden en 17 dagen vol gehouden. Dat is langer dan de ge middelde levensduur der na-oorlogse Franse kabinetten. Mendès-France vormde op 18 Juni van het vorige jaar zijn regering, de 20e die Frank rijk na de oorlog heeft geregeerd. De levensduur van zijn kabinet werd slechts overtroffen door die van het kabinet-Ramadier -Schu- man, -Queuille, -Pinay en Laniel, af gezien van de voorlopige regering van De Gaulle, die ruim 15 maanden aan de macht bleef. Daarna was het Queuille, die in de jaren '48—'49 ruim twaalf maanden regeerde. Het kortste bestaan werd geleid door een andere regering-Queuille, welke in Juli 1950 slechts drie dagen aan de macht bleef. ker van de M.R.P., demagogie, waar tegen deze op zijn beurt protesteerde. Daarna ontspon zich tussen Mendes- France en de M.R.P. een vinnige strijd over een rede, door Robert Schuman onlangs gehouden, waarin deze gespro ken zou hebben over „onafhankelijkheid voor Tunis", althans volgens Mendès- France, die het A.F.P. citeerde. Maurice Schumann las daarop een rectificatie voor uit „Le Monde" van de hand van Robert Schuman. Daarna de algemene politiek besprekend verweet Coste-Flo- ret Mendès-France vierkant dat hij de politiek tot Europese eenwording in de steek gelaten had. Toen Mendès-France tenslotte het woord nam toonde hij tekenen van ver moeidheid. Hij viel de M.R.P. fel aan en daarna ging hij in op bezwaren van de oud-Gaullistische woordvoerder Tri- boulet om deze te verzekeren dat met zijn wensen rekening zou worden ge houden. Tenslotte ontwikkelde hij we derom zjjn lievelingsthese: mijn politiek is er een van verzoening en ontspanning. Als deze verworpen wordt bljjft er slechts een politiek van geweld over. Hiermede trachtend zijn opvolgers te doodverven. Mendès-France reageerde krachtig op een uitlating van een volksrepubli- keinse afgevaardigde, dat de regering „de gevangenissen in Noord-Afrika heeft gevuld". „Onder de vorige Franse re geringen bevonden zich tot vijf duizend personen in de Noord-Afrikaanse ge vangenissen. Nu zijn het er slechts en kele honderden en dat zijn gewone mis dadigers", verklaarde Mendès-France. Hij vervolgde: „ambtenaren hebben in Marokkaanse gevangenissen personen aangetroffen, die drie tot vier jaar in hechtenis waren gehouden, zonder voor het gerecht te zijn gekomen. Onder de gevangenen bevonden zich ook kinde ren. Een kind*van acht jaar heeft een jaar in de gevangenis doorgebracht." „De edelmoedige regeringspolitiek (in Noord-Afrika) heeft reeds vruchten gedragen. Zo waren er b.v. in Tunesië tussen medio December 1954 en eind Januari 1955 geen slachtoffers van ter roristische aanslagen." In het slot van zijn toespraak zeide Mendès-France dat de afgevaardigden in de komende nacht zouden beslissen, „of de toekomst stabiel zal zijn en zich gunstig zal kunnen ontwikkelen, of dat wij een ineenstorting in een storm van haat zullen krijgen". Protestgemompel van de zijde der ka tholieke volksrepublikeinen en applaus van zijn aanhangers begroetten de pre mier, toen hij uitgesproken was. Daarna werd de vergadering een half uur ge schorst, waarna de stamming plaats vond. Mendès-France, zo schreef Ray mond Aron dezer dagen, is bezig de veldslag om Duitsland te verliezen. Hopelijk is het nog niet te laat, om de krijgskansen te laten keren. Frankrijk heeft geen regering Mendès-France meer. Haar dynamiek dikwijls meer een propagandisti sche dan een constructieve gaat voor het land verloren, doch niet geheel en al. Een Mendès-France in de oppositie kan ongetwijfeld een nieuwe impuls geven zowel aan re gering als aan partijvorming. Deze kan gezond zijn, als althans de om standigheden. waaronder deze be kwame politieke leider zijn tweede grote nederlaag te incasseren heeft gekregen, hem niet tot die mate van verbittering tegen het regime bren gen, die later een gevaar voor de democratie zou kunnen opleveren. Ook hier zou iets in beweging ge bracht kunnen zijn, waarvan men de stilstand nog niet ziet. De noodzaak aan de oppositieleider het hoofd te kunnen bieden zal stellig bij de keuze van de opvolger een rol kunnen spelen. Dit zou een van de over wegingen kunnen zijn waarom men naar een ervarene van vroeger zou willen teruggrijpen. Reeds noemt men Pinay en Edgar Faure naast de M.R.P.- er Pflimlin. Blijkens een „discussiegrondslag" die het C.P.N.-bestuur heeft vastgesteld voor het komend partijcongres is het ledental van de C.P.N. in 1953 zowel als in 1954 „verder achteruitgegaan". De Waarheid verloor in 1953 vijftien pet. van haar abonné's en in 1954 opnieuw elf pet. Deze „discussiegrondslag", die door Het Vrije Volk is gepubliceerd, is geheel in mineur gestemd en bevat eni ge belangwekkende bijzonderheden over de huidige situatie in de C.P.N. Het stuk noemt weliswaar geen enkel absoluut cijfer, maar uit alles blijkt dui delijk dat het de partij niet naar den vleze gaat. De Waarheid-directie is aan de dijk gezet wegens „bureaucratische" methoden; het Eerste Kamerlid C. Geug- jes is thans directeur. Er wordt gewaagd, van „zeer onregelmatig bewerken" van abonné's die bedankt hebben, van ver minderde colportage en zwakke wer ving van nieuwe abonné's. Wat de partij betreft, ook daarover bevat het stuk niets dan pessimisme en critiek. Op enkele districten na stond tegenover ledenverlies geen of uiterst onvoldoende werving. Amsterdam won vorig jaar 318 nieuwe leden, maar ver loor er evenveel. Drente won er 9, maar verloor er 35. Speciale werfacties in 1953 en 1954 brachten, over het gehele land, niet meer dan resp. 304 en 125 nieuwe leden op, maar het bestuur zegt: „deze soort werving is te oppervlakkig en daardoor gaan de nieuwe leden weer grotendeels verloren". Verder deelt het bestuur mee: „Het belangrijkste van een communistische partij-organisatie is de leiding"!!). Daarom is het een „onduldbare toestand" dat er „op het ogenblik een vrij groot aantal afdelingen in alle districten geen besturen hebben." (Van onze correspondent) Op last van de procureur-generaal bij het gerechtshof te Arnhem is Vrij dag de burgemeester van Groenlo, H. S., Vrijdag in verzekerde bewaring gesteld, in verband met financiële verwikkelin gen. Vanmiddag zal hij worden voorge leid voor de officier van justitie te Zutphen, waarbij een beslissing zal wor den genomen over eventuele verdere gevangenhouding. Sinds einc* Novem ber was hij reeds met ziekteverlof; veer tien dagen geleden vroeg hij ontslag uit zijn functie. Dit is Engeland. In geen ander land kan men zich zulk publiek voorstellen bij een militaire parade. De dame naast de martiale officier der Highlanders is Lady Mountbatten, de echtgenote van de nieuwe bevelhebber van de Britse vloot en tante van de prins-gemaal, prins Philip. Vier Griekse opvarenden van het 7.053 ton metende Costarieaanse tank schip „Darnel" zijn overleden als ge. volg van brandwonden, die zij hebben opgelopen, toen de bakboordketel van hun schip ontplofte. De „Darnel" be vond zich toen ongeveer 330 mijl ten Westen van Kaap Finisterre. De eerste hulp, die het schip op zijn noodseinen ontving, kwam van een RAF-bommen- werper van een basis in Cornwall, die voedsel en medicamenten uitwierp. Een deel van dé afgeworpen goederen kwam in zee terecht. Daarna verschenen het Amerikaanse transportschip „Private W. H. Thomas" en het Nederlandse weerschip „Cumulus". Een motorsloep van de „Cumulus" slaagde erin een arts van het Amerikaanse schip aan boord van de „Darnel" te brengen, ondanks het feit, dat er een zeer ruwe zee stond. Het Costarieaanse tankschip wachtte gisteravond laat in ontredderde toe stand de komst af van de Britse sleep boot „Merchant Man". Bjj de ontploffing werd het keteldek sel door de dienstgang in de hut van de hoofdmachinist geslingerd, waar het een grote ravage aanrichtte. Dat was Donderdagavond. De tweede machinist stierf binnen het uur, een olieman en een stoker gistermorgen. Op hetzelfde ogenblik, dat de arts aan boord kwam, bezweek het vierde slachtoffer. De „Darnel" was op 28 Januari uit Pernis vertrokken niet bestemming Ja maica. Behalve de Grieken bevinden zich ook enkele Nederlanders aan boord. Het zijn de tweede stuurman Mooldijk, de derde stuurman Hendrikse (uit Hil versum), de marconist Linssen en de bedienden Engel en Garthoff. Volgens de ooggetuigen hebben de Griekse kapi tein van de „Darnel", benevens de De val van de regering-Mendès- France is bij de regeringen van Enge land, Amerika en West-Duitsland ont vangen met een gevoel van teleurstel ling. hoewel men er de laatste weken terdege rekening mee gehouden had. Anders de reactie bij het grote pu- pelc, dat zich maar niet kan voorstel en, hoe een dergelijke populaire figuur °'s de kleine Franse premier zonder nicer aan de kant gezet kan worden, n officiële kringen vraagt men zich bezorgdheid af, welke invloed een Y1 ander zal hebben op de ratificatie er Parijse verdragen door het Franse mrlement. v Bondskanselier Adenauer heeft voor ®ndaag een bespreking op het program een z^n adviseurs. Hiertoe behoren tweetal Duitse diplomaten, die zijn p-'bonden zijn aan de ambassade Bon S en ^ie ^eze week ijlings naar Zal onthoden zijn. De Bondsregering Waarschijnlijk geen officiële reactie bekend maken eer het bekend is, welke koers men nu gaat varen in Frankrijk en eer een nieuwe premier is aangewe zen. Het is bekend dat premier Mendès- France met hart en ziel achter de Pa rijse accoorden stond en en dat hij alle moeite heeft gedaan om deze ook door de Senaat geaccepteerd te krijgen. Men vreest in Westelijke kringen, dat de be- handeliung der verdragen door de Se naat door de val van de regering uit gesteld zal worden voor een periode van weken, zo niet van maanden. De West-Duitse regering zal waarschijnlijk geen wijziging brengen in haar voorne men op 24 Februari de behandeling der Parijse accoorden in tweede en derde lezing aan de Bondsdag voor te leg gen. Hoewel, wanneer rond die datum nog geen nieuwe Franse premier is aangewezen, de mogelijkheid groot is, dat Adenauer alsnog een dergelijk be sluit zal nemen. Vaak verzuchten wij dat de goede, oude tijd van de „goldrush en de „Western" voorbij is. Het spectaculaire openleggen van hele landstreken hoort ogenschijnlijk tot het verleden. Maar tochErgens in Noord-Canada, nabij het Indianen-dorpje Kitimat, waarvan U en ik nog nooit gehoord heb ben, zal een hele nieuwe industrie verrijzen. Men heeft aluminium ontdekt en het gebied van Kitimat is volgens de deskundigen de meest ideale plaats om een dergelijke industrie te vestigen. In de toekomst zal uit deze streek een derde van de wereld-aluminiumproductie moeten komen. Tot voor kort was Kitimat ee» ver schrikkelijk klein nederzettinkje van in dianen. Er woonden ongeveer 2.500 men sen. Op de landkaarten was het niet te vinden. Niemand had er feitelijk ooit van gehoord zoals van zoveel indianen- dorpjes die nog niet tot touristencentra verworden zijn. Maar op een dag ver schenen enkele schepen in de baai van de rivier Nechako, in de buurt waar van Kitimat ligt. Vanaf dat ogenblik was het uit met de rust van de dor pelingen. Er werden barakken gebouwd, plan nen ontvouwd en er .werd een begin gemaakt met het vestigen van een enor me aluminium-industrie. Het was ge daan met de primitieve landbouw en visserij van de Kitimaten. De machines zouden voortaan het leven van het dorp je beheersen. Het duurde niet lang of het werd duidelijk, dat er twee dingen zouden moeten komen: woongelegenheid en energie. Op Amerikaanse manier hebben de grote mannen van de Alu minium Company of Canada deze pro blemen aangepakt. Er moesten huizen worden gebouwd, het dorpje moest dus worden uitgebreid. Daarom werd tevens met het oog op de toekomst een plan ontworpen voor een stad van 50.000 inwoners. Com pleet met brede boulevards, hoge kan toorgebouwen, werkplaatsen, winkels, ziekenhuizen, kerken, scholen etc. Er wer den fabrieken gebouwd en „hoogovens" voor aluminium. De stad en het produc tie-apparaat werden op de groei ge bouwd. Dat was ook wel nodig, want omstreeks 1960 hoopt men een productie van een half millioen tot stand te bren gen, zijnde een derde van de wereldpro ductie. Maar om een dergelijke productie te bereiken moet men over een ener gie van enige millioenen P.K. beschik ken en waar haalt men die zo gauw vandaan ergens hoog in het barre Noorden van Canada? De electrotech- nici van de maatschappij schaften raad. Dicht bij "litimat ligt de berg Dubose. Op die berg, waarover de Nechako stroomt, zal men een kunst matige waterval maken, die een in de berg ingebouwd waterkrachtstation in beweging moet zetten. Niet zo maar een watervalletje, maar een project van 800 meter hoogte, oftewel 16 maal zo hoog als de beroemde Nia- gara-waterval. Drie machtige turbi nes in de bergwand zullen de water kracht omzetten in electrische energie De waterkrachtcentrale is op het ogenblik vrijwel gereed. In de Nechako wordt een dam gebouwd van honderd meter lengte. De op die manier opge wekte stroom zal over een afstand van 80 km. naar Kitimat worden getrans porteerd. Holle aluminium masten, zo hoog als een huis van zeven verdie pingen, zullen de kabels over rivieren, bergen en ravijnen dragen. Kitimat kan dan beschikken over een hoeveelheid energie die voldoende is om heel Parijs van stroom te voorzien. Waneer dit enorme project over drie tot vijf jaar tot uitvoering zal zijn gebracht, zal Canada over een nieuw in dustrieel centrum kunnen beschikken. Bovendien ligt het in de lijn der ver wachtingen, dat. er een nieuw scheep vaartverkeer naar het Noorden zal ont staan om de verbinding tussen Kitimat en zijn hulpbronnen en afzetgebieden in stand te houden. tweede en Öerde stuurman zich tijdens de reddingswerkzaamheden heldhaftig gedragen. Ook de bemanning van de motorsloep van de „Cumulus, die onder leiding stond van de eerste stuur man, verrichtte een prachtig stuk werk. Een tweede verdachte in de K.L.M.- goudroof-affaire is Vrijdag in Londen verhoord. Het is Albert Ernest Beech, een 32-jarige kruier, die er van wordt beschuldigd geld te hebben aangeno men dat afkomstig was van de diefstal. Beech wordt er van verdacht 200 Pond Sterling te hebben aangenomen. Hij zou reeds hebben bekend. (U.P.). (Van een bijzondere medewerker) Zich met zo weinig mogelijk moeite zoveel mogelijk geluk veroveren is een algemeen erkend menselijk streven. In de economie is deze eigen schap bekend als het economisch mo tief. Het recht om overeenkomstig dit streven te handelen is evenwel in de geschiedenis een vrij jong verschijn sel. De eeuwen door zijn er mensen geweest aan wie de kans, om met be trekkelijk weinig moeite zich een be hoorlijk aandeel in de aardse goederen te verwerven, eenvoudig was ontnomen. Voor wat ons vaderland betreft is deze situatie over het algemeen histo rie. Hetzelfde kan worden gezegd van Engeland, Amerika en die landen van West-Europa waar het levenspeil ver gelijkbaar is met het Nederlandse. Aan de periode van de ongelimiteerde ar beidstijd werd in ons land een eind gemaakt door opeenvolgende wetten, te beginnen met het Kinderwetje-Van Hou ten van 1874. Telkens freer wanneer zulk een wet in behandeling kwam, waren er lieden die hiertegen verzet aante kenden, zowel op economische als op sociale gronden. De economische over wegingen kwamen over het algemeen hierop neer, dat het bedrijfsleven niet in staat zou zijn de financiële gevolgen van een verkorting van de arbeidstijd te dragen. Er zouden immers meer ar beiders nodig zijn om hetzelfde aan tal producten voort te bren gen. De sociale overwegingen wa ren van tweeërlei aard. Vooreerst zou 't de menselijke vrij heid aantasten en daarmee 'n stuk maat schappelijke vooruitgang remmen. Maar op de tweede plaats riep elke verkor ting van de arbeidstijd in steeds ern stiger mate het probleem op van de vrije-tijdsbesteding. Wanneer we nu zo achteraf al deze bezwaren nog eens overwegen dan blijkt het in de prak tijk allemaal geweldig te zijn meegeval len. De technische vooruitgang maakte het mogelijk om met veel minder ar beiders in veel kortere tijd tot een veel grotere mandag-productie te ko men. De opengevallen vrije tijd werd voor velen een zegen, doordat zij gele genheid kregen meer aandacht te schenken aan hun geestelijke vorming. Dientengevolge werd het geen rem, maar eerder een stimulans voor de maatschappelijke vooruitgang. Opnieuw staat het vraagstuk van een mogelijke verkorting van de arbeidstijd in de belangstelling van velen. In de December-vergadering van de Katholie ke Arbeiders Beweging deelde de heer Middelhuis mede, dat deze aangelegen heid op de werkagenda van het ver- bondsbestuur was geplaatst, zij het dan voorlopig nog als onderwerp van studie. Inmiddels was in België een petionne- mentsactie begonnen, welke actie 600.000 handtekeningen opleverde, zich uitspre kende voor een verkorting van de ar beidsweek aanvankelijk tot 40 later tot 35 uur. Men kan opmerken, dat het geen kunst is om voor een zodanig doel handtekeningen bijeen te brengen. Er mag echter niet worden vergeten, dat we niet meer in het jaar 1900 leven, toen de opkomende vakbeweging zonder enig deel te hebben aan de verantwoor delijkheid voor de nationale economie, eisen stelde, teneinde het arbeidersbe staan iets meer menswaardig te doen worden. Als de moderne vakbeweging, die dus wel mede maatschappelijke en economische verantwoordelijkheid draagt, een vraagstuk als het onder havige in studie wenst genomen te zien (er is derhalve nog geen sprake van eisen) dan moeten daarvoor redelijke motieven aanwezig zijn. (Vervolg op pag. 9) dat hij wel iets met de eerste dreig brief zal hebben uit te staan, omdat hij van het bestaan van die brief afwist. Onassis heeft de detective niet geant woord, doch hij beschouwt de bedrei ging kennelijk als ernstig genoeg om erover te gaan procederen. Onassis be vindt zich momenteel in Djeddah, Sa- oedi-Arabië. (AFP-Reuter-UP) Uit het huis van bewaring aan de Amstelvcenseweg te Amsterdam hebben twee gevangenen Vrijdagavond kans gezien te ontsnappen. Het zijn de 28- jarige K. en de 32-jarige G., beiden afkomstig uit Haarlem. De mannen moeten over de buitenmuur, vlak bjj de woningen van de bewakers de vrij heid hebben gezocht. Hun afwezigheid werd om kwart over zes bij het appèl ontdekt. Onmiddellijk heeft de politie de ganse omgeving van de gevangenis afgezocht, evenwel zonder succes. Twee getuigen hebben verklaard, dat zij om streeks zes uur twee mannen in de buurt van de buitenmuur hebben ge zien. De mannen deden echter bijzon der onopvallend. De een droeg een schildersoveral en de tweede een groe ne overall. Zij hadden een ladder bjj zich. De getuigen meenden dat het twee werklieden waren die herstelwerkzaam heden verrichtten. Overal in het land is het signalement van de twee voort- vluchtelingen verspreid. De Griekse millionair en reder Aris- toteles Onassis heeft een brief ontvan gen waarin zijn eigen leven en dat van zijn familie wordt bedreigd, wanneer hij niet 100.000 dollar aan een onbe kende uitbetaalt. De afzender schreef dat Onassis met hem in contact zou kunnen komen via een advertentie in een krant. De scheepsmagnaat ontving eerst in Monte Carlo deze brief. „Wij vragen 100.000 dollars in Amerikaans geld van U, en indien U hieraan niet mocht vol doen zal Uw leven en dat van de Uwen in gevaar zijn." Op de brief was een foto van Onassis geplakt, welke uit een tijdschrift was geknipt en onder deze was geschreven: denkt aan Uw echtge note en zoon. Op 28 Januari ontving hij een twee de brief, ditmaal van een man, die zichzelf omschreef als „internationaal privé-detective". De brief was afkom stig uit Italië en de schrijver zei, dat hij had gehoord, dat Onassis een dreigbrief had ontvangen en dat hij daarom aanbood een vertrouwelijk onderzoek in te stellen. De advocaat van Onassis heeft een aanklacht ingediend tegen de onbekende detective, aangezien men veronderstelt, (Van onze Haagse redactie) Zoals bekend was lag het in de bedoeling van de regering om wanneer de hoeveelheid van de melkproductie zich daartoe leent, het bedrijfsleven toe te staan naast de productie van melk met 2'/, pet. vet ook melk met 3(4 pet. vet te produceren. Het hoogtepunt van de melkproductie ligt in het voorjaar en de zomer. De vraag is dus nu of het be drijfsleven in deze vollere melk voldoende toekomst ziet om de productie inderdaad ter hand te nemen. Met zekerheid Is dit nog niet te zeggen. De kosten van 1 pet. meer vet bedragen 5 cent. Bovendien vernemen wij dat de normale consumentensubsidie van 3,3 cent voor dit soort melk geheel zal ver vallen. Dit in tegenstelling met het aanvan kelijk voornemen om deze subsidie voor de vollere melk te halveren. Hierdoor zou de prijsstijging van 8 9 cent de consumenten prijs op ongeveer 42 cent doen belanden Men moet verder bedeken dat de productie van twee soorten melk bepaalde eisen aan de apparatuur stelt, waardoor de exploita tiekosten stijgen. Ook ten aanzien van de vraag of de verkoop in flessen of los zal geschieden schijnen nog moeilijkheden te bestaan. De verkoop van losse melk kan bij twee soorten tot complicaties leiden Het is daarom niet uitgesloten dat verkoop in fles sen door de controlerende instanties sterk geprefereerd zal worden. Advertentie (Tot Zondagavond) Veranderlijke bewolking met plaatselijke buien. Overwegend ma tige wind in hoofdzaak tussen West en Noord. Lagere middagtempera- turen. Zondag: Zon: 8.16-17.37. Maan: 17.19-7.38. Maandag: Zon: 8.14-17.39. Maan: 18.39-8.00.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1