Grand Cirque Wigwam" slaat zijn tenten op VISSERIJ MAAKT VOORZIENINGEN IN IJMUIDEN NOODZAKELIJK Televisie-service Concert van Nh. Philh. Orkest Commentaar bij onbevredigende prestaties Werk van Katholieke Sociale Jeugdzorg vraagt aandacht I Vioolrecital door Johanna Martzy Zandvoort bereidt zich voor op zomerseizoen Trio-Hesmerg speelt Triple- concert van Badings De naam Haringhaüen zou een Voorteken kunnen zijn MALMOE, transitohaven voor illegale handel met O.-Europa Officieel ingrijpen vrijwel onmogelijk INTERSCHOLAIR JEUGDTOURNOOI 1955 H. J. Maertens N. V. Overheid mag niet afzijdig blijven Volgens de Zweedse Skanska Dagbladet" inboedelveiling 22/23 Febr. '55 ZATERDAG 5 FEBRUARI 1955 PAGINA 3 Poppe Damave geeft schilderlessen i B. en W. onderhandelen met de „V.A.M." Het verwerken en afvoeren van stadsvuil Tentoonstelling „Bouwen" naar Haarlem? Aanbesteding Magistraal Bach-spel ZONDAG H.H. MISSEN Wie betaalt? Spaarcijfers van Januari AUBERGE BONVERRE Verkooplokaal NOTARISHUIS Het graf van Thijm Scheps signaleert A'damse nalatigheden Gebrek aan zin voor christelijke traditie TREINONGELUK GEëNSCENEERD Hof acht onderzoek niet volledig Het Haarlemse publiek is beslist sterk „circusminded". Hoe anders is het te verklaren, dat keer op keer grote circusgezelschappen onze stad bezoeken en er steeds geweldige aftrek vinden? Na Althoff, Strassburger en Mullens zal hu een gezelschap optreden, dat alle vorige in allure belooft te overtroffen en zich aandient onder de titel „le plus beau spectacle du monde". Donder dagavond om 8 uur zal het zijn tent opslaan.... midden in de zaal van res taurant Dreefzicht. Als bijzonderheid diene, dat. de deelnemers aan het spek takel voor het merendeel niet ouder zijn dan 14 a 15 jaar! We zullen de argwanende lezers en lezeressen niet langer in martelende on zekerheid laten. Achter de snorkende titel „Grand Cirque Wigwam" gaat een groep van ongeveer 85 jongens en (en kele) meisjes schuil, aangesloten bij de Katholieke Sociale Jeugdzorg in Haar lem, die zich ru eens ten aanschouwen Van een select publiek van een bepaalde zijde willen tonen en aldus tevens een sluier willen oplichten van hun door gaans in verhulling verrichte bezighe den in de verschillende jeugdcentra. Van September af is er intensief ge oefend om van dit openbare optreden iets bijzonders te maken en naar het pro gramma, dat wij reeds mochten inzien, en naar de repetities, waarvan wij er één mochten meemaken, te oordelen, zullen de jeugdige circusartisten daar zeker in slagen. Er is een orkest, bestaande uit pop pen, maar met een levende dirigent, dat alleraardigste klanken zal produce ren, er is een piste, welke in niets voor die van Strassburger onderdoet, er zijn (geperst papieren) paarden, er zal, kortom, een echte circussfeer gaan heersen, daar in Dreefzicht op de avond van 10 Februari. De namen, waarachter de verschillende artisten schuilgaan, spreken levendig tot de verbeelding: The Singing Sailors, Benna Ahmed Timeon, een Marokkaanse slangenbe- zweerster (ijselijk nummer), 18 Holland se Lilliputters, de 5 Rubatti's, Profes sor Antoni, enzovoort. Natuurlijk wordt met de voorstelling, naast een prettige verstrooiing voor het publiek, een bepaald doel beoogd: een bijdrage in het werk van de Katholieke Sociale Jeugdzorg in Haarlem. Daarom zijn de toegangsprijzen niet al te laag gesteld, hetgeen velen overigens niet heeft afgeschrikt: de meeste plaatsen zijn al verkocht. De organisatoren van het evenement, van wie als initiatiefnemers mogen worden genoemd Theo Jansen, Kees van Dijk en Cor Giling, hebben zich nog een nevendoel voor ogen gesteld: wat meer bekendheid te geven aan het werk van de jeugdzorg. Want tallozen is het nog volslagen onbekend, wat deze or ganisatie, het overkoepelend orgaan van het vroegere Sint Franciscus Liefdewerk en het vroegere Francisca Romanawerk, nu eigenlijk beoogt en hoe zij te werk gaat. Oog gezinswerk De katholieke jeugdzorg is vooral gericht op die groepen uit de jongeren, die gevaar lopen een in sociaal opzicht ongewenste richting in te slaan. Nauw hiermee samen hangt natuurlijk hun geestelijk heil, dat eveneens bij het kie zen van een verkeerde koers aan grote risico's wordt blootgesteld Het werk van de Katholieke Sociale Jeugdzorg kan slechts half zijn, wan neer niet ook de gezinnen, waaruit die jeugd voortkomt, een juist inzicht wordt bijgebracht in de specifieke problemen, die hun kinderen in de huidige tijdsomstandigheden tot een oplossing moeten brengen. Daarom wordt de laatste jaren meer en meèr de nadruk gelegd op het gezinswerk. Het streven is nu om een juiste me thode te vinden in het creëren van een deugdelijke band tussen het jeugd- en het gezinswerk. Het Sint Franciscus Liefdewerk is be last met de zorg voor de jongens, on derverdeeld in de leeftijden van 6-9 jaar, van 10-13 jaar, van 14-18 jaar en ouder dan 18 jaar, terwijl het Fran cisca Romanawerk zich bezighoudt met de zorg voor de meisjes, die ongeveer in dezelfde leeftijdsgroepen worden onderverdeeld. Het SFL-huis in de Zoetestraat be strijkt verreweg het grootste deel van de stad, evenals het Romanahuis aan de Koudenhorn dit doet. Voor de manne lijke Haarlem-Noorderlingen is in de Eemstraat een centrum ingericht, voor de meisjes in de Maasstraat. De gehele dag kan de jeugd daar vrij binnen komen. Als er iets bereikt moet worden, is sterke individuele zorg een eerste vereiste. Iedere 6, ten hoogste 7 jon gens of meisjes krijgen daarom een leider toegewezen, die dikwijls jaren lang met hen optrekt en hen bijna ongemerkt, gaandeweg, maar voor de opmerkzame belangstellende onmis kenbaar, op het juiste spoor brengt en/of daarop houdt. De activiteiten, die de jongens en meisjes met hun leiders en leidsters ontplooien, zijn velerlei. De jongsten tot 13 jaar gaan al geheel op in sport en spel en plegen een enkel keertje toneel. De ouderen vermaken zich met biljarten, tafeltennis, dammen enzo voort, terwijl op sommige avonden ver toningen met lichtbeelden worden gege ven of lezingen worden gehouden. Voor de jeugd boven 18 jaar wordt een dans- cursus gegeven, die grote aftrek heeft en waarvoor tevens het contact tussen de jongens en de meisjes prettig tot stand komt. Voorts zijn er regelmatig film-, kien- en klaverj asavonden. Naast deze vaste clubs bestaan er clubs, waarbij de leeftijr niet telt, de zogenaamde hobbyclubs. Iedereen kan dan zijn schilder-, teken- of knutsel- liefhebberij naar hartelust uitleven. De Haarlemse kunstschilder Poppe Damave geeft een aantal van hen onderricht in schilderen en boetseren. Onder zijn leiding heeft de groep jongens onlangs een fraaie Kerststal vervaardigd uit klei. Tussen al die bedrijven door worden soms evenementen georganiseerd met meer allure, waarvan een wüder kring kan genieten. En zo moet ook de voor stelling door het „Grand Cirque Wig wam" worden gezien, dat iets enerve- rends belooft te worden. Pater Wiegers O.F.M., belast met de leiding over het huis in de Zoetestraat, achtte het zelfs niet onnuttig om de radioreportage- dienst van de K.R.O. maar te waar schuwen! Twintig procent van de totale hoe veelheid te verwerken stadsvuil in Haarlem, hetgeen 20.000 kubieke meter per jaar betekent, leent zich niet voor bewerking tot compost. Het vuil moet derhalve op een andere manier worden afgevoerd. Bij B. en W. is dan ook aldus het verslag over de begrotingsbe lasting in de afdelingen van de raad de vraag gerezen of het geen aanbeve ling zou verdienen, om het vuil per wagon af te voeren. Daartoe zijn reeds met de Vuilafvoermaatschappij („V. A. M.") inleidende besprekingen gaande. In 1954 werd een oppervlakte van 14.225 vierkante meter met vuilnis opgehoogd, terwijl voor de afdekking van het vuil 5019 kubieke meter zand werd gebruikt. De bemesting van het stadsvuil tot compost, door middel van de z.g. rasp-installaties, is over het al gemeen bevredigend. B. en W. van Haarlem hebben op een vraag, die werd gesteld bij het be- grotingsonderzoek in de afdelingen van de raad, de toezegging gedaan, dat de mogelijkheid zal onderzocht worden, om de organisatoren van de tentoonstelling „Bouwen" te overreden deze expositie ook in onze stad te houden. De tentoon stelling is in tal van steden een groot succes gebleken. Te Haarlem is aanbesteed voor de Rijkswaterstaat: het onderhoud van het gedeelte ScharwoudeDen Oever van weg no. 7 van het Rijkswegenplan 1948, AmsterdamDen Oever (Leeuwarden), gedurende 1955. Aantal inschrijvingen: 5. Laagste inschrijving: Fa. J. Ooms Zn. te Avenhorn voor 117.800. Dit zijn de 5 Rubati's, ,r - internationale clowns van fameus gehalte. Jazeker, het zijn er vijf, dat merkt u wel na een paar glazen champagne, die u kunt verkrijgen in de bar van het „Grand Cirque Wigwam", Donderdagavond in „Dreefzicht". De kamermuziekavonden, te geven door grote instrumentalisten, zijn in Haarlem sedert de oorlog niet talrijk. In de na-oorlogse jaren traden boven dien op dergelijke avonden bijna uit sluitend pianisten op. Nu, op de laatste avond van een seri^, trad ook eens een violiste op en nog wel Johanna Martzy, de Hongaarse musicienne, die al een Europese vermaardheid ver wierf. Met Johanna Martzy heeft men al hier reeds kennis kunnen maken op de H.O.V. met concertwerken van Bach en Brahms, alsmede op een Recital in het Minerva-Theater met muziek van meer intieme aard. Niet alleen met de vertolking van genoemde werken met orkestbegeleiding, doch ook met die van kamermuziekwerken schonk zij de grootste voldoening, bijzonder met de eerste solosonate van Bach. Haar so- lospel in deze sonate was ontegenzeg lijk magistraal. Een betere vertol king was nauwelijks denkbaar. Het programma van deze kunstavond bevatte eveneens een Bach-solosonate, die in a mineur, en ook thans glorieer de de violiste er mede, de sonate vorm de wederom het hoogtepunt. Johanna Martzy's toonvorming is prachtig in al le sterktegraden, haar meerstemmig spel dwingt eerbied af door de tref zekerheid en zuiverheid, de fraai aan gebrachte dynamische schakeringen trekken steeds de aandacht en daar boven uit domineert het zuivere stijl gevoel, zij imponeert steeds door haar magistrale voordracht. De meeste be wondering hebben wij voor het tweede deel, de Fuga. Het ingewikkelde poly- phone spel werd transparant van klank gehouden, de thema-ontwikkeling was duidelijk te volgen. Het Bach-spel werd ingeleid en af gesloten met Sonates voor viool en pia no. Het klankvolume van de vleugel was doorgaans te sterk tegenover dat Van de viool. Daardoor kwam de Mo- zart-sonate slechts ten dele tot haar recht, vooral het eerste deel, vanwege de grotendeels lage ligging van de vioolpartij. Een Mozart-sonate heeft trouwens te veel het karakter van ka mermuziek om in een grote concert- Zaai te kunnen voldoen. Toch had de P'anist Jean Antonietti hiermede reke ning moeten houden. De Kreutzer-Sonate van Beethoven ment zich beter voor een grote omge- ^lng, doch ook hierin was het piano- ®Pei menigmaal te sterk. Jammer ove rtoils voor het vioolspel, dat in alle K?len fijn genuanceerd in het pianissi mo en kernachtig in het forte klonk. j,De zeer talrijke bezoekers toonden jiph verrukt over het vioolspel en ver- j.ogen een toegift: het begeesterende „Jegro van Fiocco. Dat het nu voort ga niet bij piano-avonden blijve! O. K. Zodra de weersgesteldheid al .is het maar voor enkele dagen wat milder wordt, voelt men in Zandvoort reeds de eerste tekenen van de nade rende zomer. Op Zondagmiddagen ziet men dan een file auto's Zandvoort bin nen rijden en op de boulevards en het strand de talrijke stedelingen, die ge nieten van een wandeling langs de al tijd afwisselende zee. Zelfs als de zon verstek laat gaan is er nog een tame lijk grote drukte ei^in de café's aan de Boulevards is het dan soms moeilijk een plaatsje te krijgen. Tegelijkertijd begint dan al de gemeu bileerde kamer-verhuur. Men ziet dan de vele aanstaande zomergasten door het dorp wandelen op zoek naar ge schikt onderdak tijdens de zomerva- cantie aan zee. De stichting „Touring Zandvoort" is al druk bezig om de hon derden aanvragers uit binnen- en bui tenland de gevraagde informaties te verstrekken. De eerste indruk is, dat ondanks het slechte weer in de zomer 1954, thans reeds meer dan gewone belangstelling voor Zandvoort bestaat. Was Zandvoort in Augustus 1954 geheel volgeboekt, het is geenszins onmogelijk dat in 1955 ook de maand Juli het uiterste zal ver gen van de beddencapaciteit van Zand voort. Deze is geenszins gering want in de ruim 50 hotels en pensions zijn 1200 bed den beschikbaar. Van veel grotere be tekenis is echter de gemeubileerde ver huur. Nauwkeurige gegevens zijn daar omtrent moeilijk te verkrijgen daar het hier een activiteit van particulieren be treft. De geboren Zandvoorters zit het „ver huren" als het ware in het bloed, maar ook van elders afkomstige personen scharen zich te Zandvoort onmiddellijk bij degenen die een deel van hun wo ning te huur aanbieden. Een Zandvoor- ter verzekerde ons, dat er in Zandvoort zeker 1100 woningen geheel of gedeelte lijk gemeubileerd verhuurd worden, het geen betekent dat plm. 6000 gasten op deze wijze kunnen worden onderge bracht. Gezien de grote toeloop van bad gasten is het begrijpelijk dat een ca paciteit van plm. 7000 bedden, vooral tijdens de vacantie der scholen Zand voort is nu eenmaal bij uitstek een bad- AUverten tie Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 H. Bavo, (Kathedraal): 6.30. 7.30. 9 (Hoog mis) 11 en 12 uur H Antonius van Padua: 6.30. 7.30. 8.30. (Hoogmis) 10 11 en 12 uur II. Jozef: 6.45, 8, 9.15, (Hoogmis) en 11 u O L. Vr Rozenkrans (Spaarne): 6. 7.30. 9. 10.30 (Hoogmis) en 12 uur H. Joannes de Doper (Amsterdamstraat) 6.30, 7.30, 8.30, 9.30 (Hoogmis) 11 en 12 u. H Hart (Kleverpark): 6.30 7 45, 9. 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara (Paul Kruger- straat): 6.30, 7.45 9, (Hoogmis) en 11 uur H Liduina i Rijksstraatweg6.30 7 30 8.30 9.45 (Hoogmis) en 11.30 uur O L. Vr. van Zeven Smarten IRijksstraat weg l 6.30. 7.30 8 45 i Hoogmis) 10 15 en 11.30 uur. 18.00 Avondmis. H.H. Petrus en raulus (Tesselschade- straat): 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis). 10.45 en 12 uur. Allerheiligste Drieëenheid: 7, 9 (Hoogmis) en 11 uur. Hulpkerk Bloemendaal: 7.30 en 11 uur. O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen (Overveen): 7 8, 9 (Hoogmis), 10.30 en 11.30 u. H. Agatha, Zandvoort: 7.30, 9, (Hoogmis) en 11 uur. H. Bavo, (Heemstede): 7.15. 8.45. 10 (Hoog mis) en 11.30 uur. O. L. Vr. Hemelvaart. (Heemstede): 7, 8.15. (Hoogmis) 9.45, 10.45 en 11.45 uur. II. Antonius van Padua (Aerdenhout): 7.30, 9, (Hoogmis) en 11 uur. plaats voor de kinderen nauwelijks toereikend is. Voor degenen, die meer aan een ver blijf in de gezonde zeelucht hechten dan aan comfort, zijn er nog andere mo gelijkheden om in Zandvoort „onder dak" te komen. Daar is het strandten tenkamp op het Noordelijk strand, waar telkenjare ruim 600 tenten worden op gesteld. Dit zijn de zogenaamde foren sen-kampeerders die met hun gezin de gehele zomer op het strand blijven wo nen. De echte „trekkers" kunnen in het trekkerskamp „de Branding" terecht. De kampopzichter, de heer van Dijk, voert nu reeds een uitgebreide corres pondentie met talrijke trekkers uit alle werelddelen, die in de aanstaande zo mer hun tent in Zandvoort willen op slaan. Tenslotte is er nog het caravan kamp „Dennendal", geëxploiteerd door de heer van Breemen. Ook hier bevindt zich 's zomers een zeer gevarieerd in ternationaal gezelschap van automobi listen die hun logeergelegenheid met zich mee voeren. Het is dus geenszins overdreven te zeggen, dat de permanent verblijvende bevolking van Zandvoort, ruim 12000 personen, gedurende de zomermaanden meer dan verdubbeld wordt. Twee werken van hedendaagse compo nisten sierden het programma van het Vrijdagavond door het Noordhollands Phuharmonisch Orkest, onder leiding van Toon Verhey, gegeven concert. Het betrof hier composiues van Lex van Delden en Henk Badings. Van eerstge noemde ging het orkestwerk „in ivie- moriam", geschreven in opdracht van de Johan Wagenaarstichting en opgedra gen aan de nagedachtenis van hen die omkwamen bi) ae ramp welke op 1 Fe bruari 1953 Nederland en naouuistaten teisterde. Wanneer men op een concert twee moderne weiKtn achier emaar hoort, Kan het haast met anaers oi men gaat onwillekeurig vergelijkingen tref- ren. Oischoon dit niet in aile opzichten mogelijk is, gezien de strekking en nog anuere DÜKoinstige lactoren die aan een compositie ten grondslag liggen, kan men toch een oi anuer unueiueel van de ene componist in zijn werk meer waarneren dan bij de andere. Zo was het althans bij ons ook op ueze avonu. nvi werk van Lex van ueiuen maakte op ons in zijn geheel een weinig hetero gene indruk, terwijl net tnpie-concert van Henk Badings de aandacht bleef boeien tot de laatste noot toe. Boven dien schreel Badings éen brok muziek, praentig van vorm, weliswaar in mo derne Kiankcomplexen, maar vol van warme meiodiek en lyriek. Lex van Dei- den zoekt het meer in de elfecten en ae rnymmieK, terwijl zijn harmonische klankcombinaties hier en daar wat ge- wno aanooen. intussen zou net verxeerd zijn uit dit alles de conclusie te trekken, ais zou het opus van van Deluen mei representatief genoeg zijs om op een concertprogramma te piaabw.it. i^n zeer zeKer niet het geval, want hier voor biedt deze partituur te veei mooi s, zoals bijvoorbeeld de climaxen die vol neitige muzikaliteit en enkele schoon klinkende elegische gedeelten. Zoals wij Doven echter reeds zeiden, over de mu ziek van Henk Badings kon men geest driftig zijn. Het concert loopt over van inspiratievolle momenten. Wij memore ren het tweede thema uit het eerste deel zangerig in een melancholieke unt. Bepaald een vondst is het slot van het tweede deel, dat als het ware gesubn- Uitgaande van de conclusie in ons laatste artikel, dat zowel de haven als de vishallen te IJmuiden vergroot moeten worden, mag een antwoord op de vraag, op welke wijze dit dient te geschieden, verwacht worden. Het kan echter moeilijk op de weg van een dagblad liggen deze weg aan te geven. Maar het is wel zo, dat in de verschillende uitbreidingsplannen van de ge meente Velsen steeds rekening is gehouden met een uitbreiding van Haringhaven. De naam zou hier een voorteken kunnen zijn. In dit verband willen wij namelijk op twee dingen wijzen. IJmuiden heelt in het verleden een min of meer belangrijke aanvoer van pekelharing ge had. Door tal van oorzaken was deze aanvoer enkele jaren Keieden tot een minimale hoeveelheid teruggelopen. Maar er is sedertdien een tutbreiding gekomen van een te IJmuiden gevestigde rederij op dit gebied en daarnaast kwam van elders een soortgelijke rederij naar IJmuiden. En hoewel de aan voer van gezouten haring ten opzichte van de totale aanvoer nog maar een zeer klein deel daarvan uitmaakt, schept dit reeds enige problemen bij op slag en verwerking. Daarbij dient men er ook rekening mee te houden, dat bij de uitbreiding van de haringvloot in andere plaatsen, IJmuiden eeni e pansie-mogelijkheid voor aanvoer en verwerking van gezouten haring moet bieden. behoeft. De uitvoering van de plannen aan de officiële autoriteiten overlatend, lijkt het uitermate wenselijk, de toe komstige vergrote aanvoer in IJmui den in twee delen te splitsen, één voor verse vis welke afgevoerd kan worden via de bestaande vishallen en één nieu we voorziening door uitbreiding van de Haringhaven en aanleg van een nieuw hallen-complex bij het nieuwe deel de- zer haven. Zonder deze splitsing in het bedrijf en zonder een vrij ver gaande uitbrei ding van dit bedrijf zal men steeds met de bestaande bezwaren van vertraag de lossing, moeilijke verwerking, e.d. blijven worstelen. Het kleine vraag stuk, dat zou rijzen ten aanzien van eventuele gemengde ladingen (zowel haring als vis) is ten opzichte van het geheel van zo geringe omvang, dat het in de praktijk te verwaarlozen is. Opgemerkt zou kunnen worden, dat in deze beschouwing wel erg gemak kelijk verwaarloosd wordt het feit, dat voor bovengenoemde voorzieningen een financiering van millioenen gul dens nodig is. Daartegenover zij ge steld, dat volgens bijlage I van de Visserij-Nota de vervangingswaarde van vloot en rederijgebouwen en -op- stallen aan de wal berekend wordt op 240 millioen, dat sindsdien een belangrijke vlootuitbreiding heeft plaats gevonden en dat ook nog een belangrijk contingent schepen in aan bouw of voorbereiding tot aanbouw is, zodat, wanneer eind 1956 het huidige bouwprogramma ongeveer zal zijn vol tooid, die vervangingswaarde ruim 300 millioen zal zijn. Ook mag niet vergeten worden, dat deze directe investeringen in de vis serij vrij kapitaal-intensieve nevenbe- drijven nodig maken, zoals uitbreiding van de visconserven-industrie, van de vismeel-industrie en een zelfs vrij gro te uitbreiding van de diepvries-industrie, waarbij dan nog komen andere neven- bedrijven, die met de uitrusting van de vloot samenhangen. Het zal geens zins als overdreven aangemerkt kun nen worden, dat bij de directe investe ringen voor uitbreiding van de visserjj- vloot, een investering van vele millioe- sen guldens voor de nevenbedrijven noodzakeljjk is. In dit kader gezien is een overheids investering voor uitbreiding van de Ha ringhaven en de opbouw van een nieuw hallen-complex, alleszins redelijk en verantwoord te achten. Ongetwijfeld zal de vraag gesteld kunnen worden, waarom deze voorzie ningen in verband met de groei van Bovendien zij gewezen op de in de loop der jaren sterk toegenomen aan voer van verse haring. Deze aanvoer door Nederlandse vissersschepen is ge stegen van ongeveer 3 millioen kg in de jaren 1929 tot 1932 tot ongeveer 50 millioen kg in de jaren 1952 tot 1954, terwijl de aanvoer te IJmuiden door Nederlandse vissersschepen steeg van 1,5 millioen kg in 1932 tot circa 32 millioen kg in 1953. Hieruit blijkt wel, dat de haringaan- voer het gehele jaar door een eigen karakter heeft in de haven van IJmui den, en intussen een omvang heeft aan genomen, die op zichzelf voorzieningen rondo vormt de afsluiting van het werk, dat met een grote vakkundigheid is ge schreven. Het orkest speelt er geen gro te rol in, en is meer aanvullend. Ans Bonter, Jan Hesmerg en Eduard Biele hebben er een fraaie vertolking van ge geven. Men kon merken dat hierop hard gewerkt is, met als resultaat een uitstekend op elkaar ingesteld zijnd spel. Dat een modern werk voor uit Trio zoveel succes opleverde, is ten de le ook aan hun voortreffelijke reproduc tie te danken. De aanwezige componist werd met de solisten en dirigent meer malen teruggeroepen. Na de pauze ging een herhaling van Beethovens zesde symphonie, „de Pasto rale". De uitvoering mocht goed ge noemd worden, hoewel de totaalklank hier en daar wat bleek aandeed, het geen misschien een gevolg was van de aanwezigheid van een groot doek, dat in de breedte van de zaal aan het pla fond voor het podium was gespannen. Intussen behaalde dit geliefde werk bij alle aanwezigen toch een groot sue- ces. JAN LAARVELD Zoals in het begin van elk jaar ge bruikelijk is, gaven dc spaarcijfers bij de Nutsspaarbank ook dit jaar in Ja nuari een groot overschot te zien. De inleggingen bedroegen 1.971.100.- en de terugbetalingen 1.321.294.-, zo dat het spaaroverschot 649.806.- be liep (v. j. 549.275.-). Het spaartegoed bereikte per ultimo Januari een totaal bedrag van f 35.546.649.-. In de algelopen maand werden niet minder dan 898 nieuwe boekjes uitge reikt, waardoor het aantal spaarders een totaal bereikte van 73.103. Advertentie Frans Restaurant - Jansweg 20, tel. 17630 meerd opgaat in het niets. Een speels FRANSE UIENSOEP, STOKBROOD, KAAS H lnteischolair Jeugdtournooi tigen, omdat het programma voordien is bijna natuurlijk, maar een regisseur 1955 is Woensdagmiddag wat eveneens nogal zwaar op de hand was. dient te begrijpen, dat de jeugd zich betreft declamatie, dans en to- He* gevolg was, dat zij m 1953 en 1954 in haar eigen sfeer moet uiten. Boven- neel geëindigd In onze bespreking z° met de humor overladen werd, dat dien zijn er heus nog wel één-acters, die van de eerste middag, waarbij wij het een probleem was een gevarieerd de scholieren van nature liggen en slechts od enkele prestaties de aan- program samen te stellen. Dit jaar was waarin zij zich spontaan kunnen geven, dacht konden vestigen, beloofden wij de oproep neutraal gekleurd, echter met niet geforceerd en zonder de allure van met een nader commentaar terug te eetl averechts gevolg. „een echt groot mens te zijn", komen Het trof bovendien ongelukkig, dat re Blijft tenslotte nog de dans, waarvan Ofschoon de sfeer in de zaal en de kwaliteit over de gehele linie onbevre- feitelijk niets anders valt te schrijven stemming" van de executanten tijdens digend was, zodat het dit jaar veel dan dat ze voor een interessante en de twee reprises beter waren dan op Passen en meten moest worden om prettige variatie zorgt. Men mag in de- de eerste middag moeten wij toch blij- een toch nog verantwoord programma ze ziin verwachtingen niet hoog stellen ven stellen dat dit iaar de prestaties op te dienen. Nu ligt het niet in on- en daarom is het des te pleizieriger, op een belangrijk lager plan lagen dan ze bedoeling de scholen te kapittelen, wanneer de jongelui op verrassende wij- in de vorige jaren. Dat behoeft op zich- nog minder de leraren-Nederlands, wie ze voor de dag komen. En dat gebeurt zelf niet zo verschrikkelijk te zijn, want het in de meeste Scv"a''eo aangaat, niet zelden. in een bepaald iaar wanneer blijkt dat Het is ons hekend, dat het Haarlemse Over de deelname aan dit tournooi een oude generatie" is verdwenen lerarencorps talrijke voortreffelijke (declamatie, dans en toneel) moeten kunnen de nieuwelingen niet altijd dé krachten telt, wie niets te veel is om wij weer spijtig vaststellen, dat de meis- gedunde gelederen on hetzelfde peil hun pupillen zo goed mogelijk te vor- ies nog steeds verreweg in de meerder- aanvullen men. Maar het is ons opgevallen heid zijn. Waar blijven de jongens? Zou De matige indruk echter die de scho- en die klacht wordt niet zelden ook van het werkelijk waar zijn. dat zij niet lieren b.v. bij de declamaties maakten £e zijde der leraren gehoord dat durven? Datzelfde zou gezegd kunnen kwam niet zozeer voort uit hun voor- btl dc voorschifting de uitspraak van worden van de scholen, waarvan wij dracht als wel uit de keuze van een het Nederlands en de articulatie bij- ieder jaar vrijwel dezelfde op het pro- geS. Die keuze was nil? altijd ge- zonder onverzorgd waren. gramma «en^prijken. Dit geldt zowel lukkig en stelde vaak al te hoge eisen welke daarom niet gerealiseerd konden worden. Wij vragen ons af, in hoeverre een leraar-Nederlands gekend wordt (of gekend wil worden) wanneer een zijner leerlingen een gedicht voor dit tournooi kiest. Wij hebben wel eens een steek proef genomen door aan enkele meis jes te vragen, of zij advies hadden ge vraagd aan haar lera(a)r(es). En la coniek klonk soms het antwoord: „We hebben het hem wel even gezegd; maar meer ook niet." Waar het hier geen scholieren-lour- nooi betreft, maar een inter-s c h o 1 a i- r e (en daarbij valt de nadruk min stens even sterk on de school, die ook met name in het programma wordt ge- „„„t, A voor het bijzonder als het openbaar on- Een markies sprak e n gravin toe herwijs, maar op deze plaats menen in de geest van ™e nouw met name de katholieke scholen te gaan trouwe ^at ®P moeten aansporen dit onderdeel van de korte termijn een derg ]k euvel niet interscholaire niet te negeren, kon worden bijgeschaafd, moest al In voorgaande artikelen hebben wil getracht aan te tonen, dat het visserij bedrijf te IJmuiden uit zijn kleren groeit, dat uitbreiding noodzakelijk is. In nevenstaande beschouwing wordt een mogelijke oolossing, geïnspireerd op wat reeds in uitbreidingsplannen werd vast gelegd. nader bekeken. Een bijdrage van de centrale overheid zal daarbij niet ge mist kunnen worden. Maar daarnaast zal het bedrijf ook de hand in eigen boezem moeten steken. Doch hierover een volgende keer. vloot en aanvoer, nu juist te IJmuiden en niet eventueel elders zal moeten geschieden. Hiervoor pleiten tal van ar gumenten. In de allereerste plaats geldt, dat het economisch meer aan vaardbaar is om iets, dat reeds be staat, uit te breiden dan om b.v. naast een bestaande haven een geheel nieuwe aan te leggen. Met alle respect voor het Katwijkse streven om een eigen haven te krijgen, zij hier opgemerkt, dat een uitbreiding van de IJmuidense Haring haven logischer is en goedkoper zal zijn. En wa' zou het niet moeten kos ten om de lravenmond van Schevenin- gen voor verzanding te behoeden door het'aanleggen van nieuwe en grote pie ren, gesteld dat men de uitbreiding in Scheveningen zou willen opvangen en dat voor een haven, die geen verbinding te water met het achterland geeft? Ai eerder wezen wij op de uit stekende verbindingen, die IJmuiden zowel te water als over de weg met het achterland heeft. Bovendien kan er op gewezen wor den. dat van de totale aanvoer van 54 millioen kg. verse vis in 1953, alleen reeds in IJmuiden 44 millioen kg. aan gevoerd werd, en dat van de totale aan voer van verse haring van 51 millioen kg. te IJmuiden 32 millioen kg. aan land werd gebracht. Dat is dus ruim 32 millioen kg. aan land werd ge bracht. Dat is dus ruim 80 pet. van de verse vis en ruim 60 pet. van de verse haring. Indien de hierboven bepleitte voorzie ningen getroffen worden is een aanzien lijke stijging van de gezouten aanvoe ren in IJmuiden te verwachten. Dit zal mede ziin oorzaak vinden in de vrij be slissende factor, dat IJmuiden bij prac- tisch alle weersgestelden, zeer zware storm uitgezonderd, aan te lopen is. Al deze factoren, die nog met vele andere zouden kunnen worden aan gevuld, pleiten zeer sterk voor con centratie van de voor het visserij-be drijf noodzakelijke voorzieningen in IJmuiden. In het verlengde van deze motive ring kan er op gewezen worden, dat de centrale overheid, in dit raam ge zien, dan ook vrijwel verplicht is om deze voorzieningen binnen afzienbare tjjd te treffen, wil het bedrijf niet spoe dig voor onoverkomelijke moeilijkhe den gesteld worden. De grote, maar nog sterker de kleinere visserij heeft niet geschroomd aanzienlijke bedragen in de visserij te beleggen en enige in dustrieën hebben er naar gestreefd hier mede gelijke tred te houden. Terwille van een juiste economische ontwikke ling van het visserijbedrijf kan dan ook terecht van de overheid gevraagd worden het bedrijf, door aanleg van benodigde haven en hallen-complex, te gemoet te komen in de eisen, die door een groeiende aanvoer worden gesteld. Natuurlijk liggen de problemen, ver bonden aan een groeiende aanvoer en een verbetering van de positie van het visserijbedrijf, niet alleen op overheids- terrein, al is dit wel een van de voor naamste dingen. Maar ook op anderer gebied dienen voorzieningen en verbe teringen te worden aangebracht. Dit is echter iets, waarop wij in een volgend artikel hopen terug te komen. Voorgaande artikelen in deze serie verschenen in ons blad van 15 en 22 Januari 1955. Volgens de Zweedse krant Skanska Dagbladet wordt de haven van Malmoe gebruikt als transitopunt voor de ex port van strategische goederen uit het Westen naar Oost-Europa. Volgens dit bericht gaan de goederen met gechar terde schepen naar Malmoe en worden daar gelost. Zodra de Zweedse ver voerder een exportvergunning van de Zweedse regering ontvangt gaan de goederen aan boord van een ander ge- charteerd schip naar het Oosten, meest al naar een Poolse haven. Volgens Skanska Dagbladet is dit transitover voer al enige tijd aan de gang en heeft het flinke afmetingen aangenomen. Vele van de gecharterde schepen die de lading te Malmoe oppikken zijn Advertentie Directeur W. N. WOLTER1NK Bilderdykstraat Oy de Zylweg Haarlem Tel. (K 2500) 11928 Inzendingen van huisraad worden dage lijks aangenomen. Eigen afhaaldienst leen al om die reden een bepaald num mer worden afgevoerd. Wjj weten het. dit probleem gaat niet alleen de school aan; het milieu buiten school verband reduceert vaak de pogingen van een leraar om zijn leerlingen een beschaafde uitspraak bij te brengen tot nul. Tot onze vreugde presenteerde zich de St. Gerardus Majellaschool voor VGLO uit Haarlem-Oost zich dit jaar voor het eerst, en het resultaat mocht in meer dan één opzicht bevredigend genoemd worden. Misschien is dit voor andere scholen een prikkel om zich het volgend jaar ook te laten vertegenwoordigen. Laten wij tot slot de verzekering ge- Ten aanzien van het toneel moet het ons van het hart. dat de voorschifting bedroevende presta- ties te zien gaf. Ook de keuze der één- noemd) mag verwacht worden, dat ook acters deed de commissie wanhopige ven, dat bovenstaande opmeihingen de school haar representant (e) leidt en vraagtekens zetten. Zelfs het stukje, dat slechts geschreven ziin om te pogen de keuze van een gedicht niet aan het wél de „finish" bereikte, bracht hoe het tournooi, dat geen tournooi wil zyn, toeval overlaat voortreffelijk tenslotte gespeeld ver- een frissere en natuurlyke inslag te ge- Dat dit jaar de gedichten opvallend bazing. Als ge twee heel jonge men- ven. Dat kan het cultureel genoegen ernstig waren wij beoordelen nu naar sen met zoveel cynisme over huwelpk van de toehoorder slechts, vergroten het programma van de voorschifting en liefde hoort praten, dan moet ge wat belangryker is de is misschien psychologisch wel verklaar- toch feitelyk onbedaarlijk lachen, hoe- van de scholieren op een ontspannende baar, maar de jeugd kan toch ook haar wel ge ze dan zwaar zou beledigen, wpze ten goede komen. kracht ontplooien in het lichtere genre Dat huwelijk - en de liefde nog meer De Interscholaire is ons dierbaar ge- en de humor. Enkele jaren geleden be- is blijkbaar een attractie voor scho- worden, wij zouden haar niet g g sloot de commissie in haar oproep aan lieren, wanneer het op toneel in een missen de scholen daarop de aandacht te ves- dramatische sfeer wordt getrokken. Dat W. H. Deens. Volgens genoemd blad hebben de Deense kapiteins weinig met deze bus- siness op, maar zij menen dat er voor hen niets anders opzit dan hun opdrach ten uit te voeren. „Wij traag, een an der graag", zo hebben Deense kapiteins aan Skanska Dagbladet verteld. De arbeiders en autoriteiten van de haven zijn ook al niet enthousiast, maar zolang de goederen geen oorlogs materiaal of explosiemiddelen bevatten kan de her-export via een Zweedse vrij haven niet belet worden, zeggen de deskundigen. Havenautoriteiten van Malmoe zeg gen dat ook in Belgische havens veel van deze transito schijnt plaats te vin den. Het is voor exporteurs en scheeps agenten een lucratief zaakje. Aan een Zweedse agent is voor het doorsturen van één lading een kwart millioen Zweede kronen aangeboden. Het feit, dat de goederen aan een Zweedse agent worden afgeleverd en in een Zweedse haven gelost worden, geeft de exporte rende partij een waterdicht alibi tegen over de N.A.T.O. Als voorbeelden van ladingen die bij de transito in Malmoe betrokken zijn geeft Skanska Dagbladet platen die er als blik uitzien, formaline, een product dat o.a. bij de productie van explosie middelen gebruikt wordt, en ijzeren ko gels. Deze kogels waren niet geschikt voor kogellagers, maar worden achter het ijzeren gordijn misschien gebruikt als grondstof voor belangrijke produc tie. In zijn betoog over het wetsontwerp „Bepalingen met betrekking tot ver branding, balseming of schouwing van lijken" heeft de heer Scheps vanmiddag de hoofdstedelijke zorgeloosheden met betrekking tot het graf van Alberdingk Thijm in de Tweede Kamer ter sprake gebracht. De heer Scheps verdedigde het ontwerp, dat begraving als regel vooropstelt en crematie alleen wil toe laten indien de overledene uitdrukkelijk de wens daartoe te kennen heeft gege ven. Zodoende wordt met de tradities van ons land rekening gehouden en met de goede christelijke zeden. Om aan te tonen dat echter ook tegen deze tradities op andere wijze nog wel eens wordt gezondigd zei hij dat er er uit /-eist, me ae Ainsiei-um.uK ,«n stad was die boos wordt als ze goed kende, berustte in het tegen hem geen hoofdstad ™"ltgcnoe^den *'e uitgesproken vonnis van twee jaar met het graf van Alberdingk Thijm terbeschikkingstelling. I waarloost. Het Amsterdams gerechtshof heeft het onderzoek in het proces tegen een 36-jarige verzekeringsagent uit de Bilt, hoofdverdachte uit de als „operatie- Blauwkapel" bekend geworden straf zaak, niet volledig geacht, de behande ling voor onbepaalde tijd geschorst en de stukken in handen gesteld van de rechter-commissaris, aangezien het col lege een tweede psychiatrisch rapport over deze verdachte ter beschikking wenst te hebben alvorens tot een defini tieve beslissing te komen. Deze verdachte was in eerste aanleg wegens zijn fantastische plan oin een 54-jarige Amsterdamse vrouw bij een geënsceneerd spoorwegongeluk bij Blauwkapel uit de weg te ruimen ten einde de uitkering van haar levensver zekering in handen te krijgen, door de Utrechtse rechtbank tot vier jaar ver oordeeld en op grond van een eerste psychiatrisch rapport gezien gestoorde geestvermogens reeds ter beschikking van de regering gesteld. Hij zelf had van dit vonnis hoger beroep'aangetekend Zijn mede-verdachte, een 34-jarige S.S.- er uit Zeist, die de Amsterdamse vrouw

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3