Tkou?\ In principe gelijke beloning voor man en vrouw Het moderne sprookje van Vondelingenplaat c Chris de Graaff overleden WAT IS EIWIT? Pauze S.U.S. I k Tussen de lianen der olie-jungle ZATERDAG 5 FEBRUARI 1955 PAGINA 5 RHEUMIN Echter geleidelijkheid bij de toepassing Binnenkort zal op de agende van de Rotterdamse raad een voor stel verschijnen tot stichting van een „satelliet-stad", in de onmid dellijke omgeving van het olie-centrum Pernis en het nieuwe, meer Westelijke industriegebied, bekend als Botlek-plan. Een stad, die met 60.000 inwoners weliswaar een integrerend deel blijft van Groot- Rotterdam, maar reeds thans, nog pas 4.000 zielen sterk, een eigen gemeenschap vormt, een wijkraad bezit en van de plaatselijke hulp secretarie alle service ontvangt, zodat men niet voor elk wissewasje ter Coolsingel behoeft te gaan. Dat Rotterdam zich rondom Pernis als een olievlek uitbreidt, is geen overdreven beeldspraak, het lijkt inderdaad of hier een grote vette drop op de kaart is gevallen en langs de boorden van de Waterweg de contouren der expansie niet meer tot rust willen komen. Dorp Hoogvliet zal straks in de nieuwe stad zijn opgegaan. Pernis, geleidelijk aan door industrieën omringd, behoeft vooralsnog geen steedse allures te krijgen, maar zijn naam is een wereldbegrip geworden. Het havenplaatsje, dat visserij en landbouw van ouds in zijn wapen eert, leeft thans in de schaduw van machtige installaties, een technisch lunapark zonder weerga, dat zich in het late uur met bizarre lichten tooit. En boven die ge heimzinnige wereld zien de mensen van Hoogvliet en Pernis bij dag en nacht de eeuwige vlammen uitslaan, het altoos brandend gas, als een fanaal van welvaart. De Van Kinsbergen' terug uit Nieuw-Guinea Als u bij de slager /vlees" koopt, denkt u er dan wel eens aan, dat u eigenlijk „spieren" bedoelt? PROF. DR. GERLACH ROYEN t Remmen weigeren Arbeider gedood door aanhangwagen IK VOEL Hl MET DE MINUUT SROER VER. KOUOEN WORDEN! DAT WOROT MORREN. AVOND THUIERLUVEN. JAN I WAT HEERLIJK DAT WE TOCH NOO HONDEN O AAN. 'Tlft'N CHIOS AVOND I EN IH VOCL ME WEER HELEMAAL EIT! BOVEN PERNIS research. Een andere dochtermaat schappij de Anglo Saxon, werd be stemd om het vervoer en de op slag te verzorgen, waar ook ter wereld. In deze Nederlands-En gelse twee-eenheid heeft de Ko ninklijke 60 pet. c 1 j '1 40 pet. invloed; het directorium bestaat uit 4 Nederlanders en 3 Engelsen. En toen in het begin van deze eeuw een steunpunt, een zetel werd gezocht voor de olie-afzet in Europa, een plaats dus, waar men de olie kon op slaan en behandelen, viel de keuze op Rotterdam. De eerste vestiging is geweest op de Sluisjesdijk, waar een klein tankpark en een bescheiden raffinagebedrijf werden gevestigd, geheel nieuwe silhou- nuttig maken. Dit 'gebeurt in de hoog- etten tegen de vaderlandse hemel. Maar - ------ - - Rotterdam breidde zich uit, de Waal haven werd geprojecteerd, en toen in 1935 tegenover Vlaardingen een nieuwe petroleumhaven gereed kwam, zijn de olie-installaties naar hier overgebracht, grootscheepser dan tevoren en modern geconstrueerd, ingericht om residu's te „kraken" voor het zo intensief mogelijk winnen van asphalten, gassen en ben zine. De capaciteit bec.ceg één milliocn ton per jaar, gelijk aan de vooroor logse behoefte van Nederland. Pernis hoeft men verder niet in te grijpen: zij weet wat haar te doen staat, en zij controleert en corrigeert zichzelf. De mens houdt alleen het waakzaam oog op de perfecte dienstbaarheid van zijn Olie-Golems. Net zo lang treiteren.... Een inzicht in de werkzaamheid van deze Golems is niet zo eenvoudig. Het komt er op neer, dat zij de ruwe olie uit elkaar rafelen tot fracties. Dat ge schiedt allereerst door het bekende pro ces van destilleren: verhitten, ver dampen en condenseren, waarbij o.a. lichte en zware benzine, kerosine, lichte en zware gasolie vrijkomen, ter wijl uit de gevormde gassen propaan en butaan worden afgescheiden. Er blijft een residu over, dat krachtiger moet worden aangepakt, wil het zich vacuum destillatie-eenheden, die dan nog weer eens paraffinehoudende des tillaten en gasoliën los maken. Wat nu achterblijft, is een zwaar residu, bruik baar om in stookolie op te mengen of te worden verwerkt tot asfalten. Ver werking van het residu van bepaalde soorten =rdolie in de hoogvacuum des tillatie-eenheden levert weer de grond stoffen voor de smeerolie-productie. Het residu, dat na eerste destillatie vrij komt, kan nog een andere bewerking ondergaan, en wel het kraakprocédé, in de thermische '■aakinstallaties. Hier wordt het bij grote hitte en onder hog» druk inderdaad „gekraakt", zolang „getreiterd" tot het helemaal „kapot" gaat, en wordt omgezet in kraakben- zine en gassen, terwijl ook een vaste stof kan word..i losgemaakt: petroleum- cokes van zeer hoge calorische waarde. Trouwens ook de kraakbenzine heeft een bijzondere kwaliteit. Zij bezit een hoog octaangetal. Het laatste woord van de olie.. ...r.derij is '-nslotte de kata- lytische kraakinstallatie, die het proces der veredeling heeft geperfectionneerd. Katalytiseh gekraakte benzine heeft het begon hiermee zijn geschiedenis te allprhooesta octaaneetal schrijven, allereerst helaas als mikpunt aUerft00gste ociaangetai. van oorlogsbedrijf: in 1945 was er van de installaties weinig meer een ra vage over. Maar Vondelingenplaat had een roeping: binnen één jaar tijd had Nederlandse energie onder de meest ongunstige omstandigheden de her bouw voltooid, de capaciteit opnieuw gelijk aan voor de oorlog. En nog weer acht jaar later zou het complex zijn uitgegroeid tot de grootste raffinaderij van Europa, de productie vertienvou digd. Heel dit machtige constructiewerk is in hoofdzaak het werk geweest van de Nederlandse industrie: 2.000 Nederland se firma's van de kleinste instrumenten maker tot de zware industrie toe heb ben hun aandeel geleverd. Pernis is niet het grootste raffineerbedrijf van de Koninklijke Shell: Curasao b.v. ver werkt 18 millioen ton. De kroon spant Aruba, waar de raffinaderijen van de Standard Oil een productie hebben van 27 millioen. Onttroond is Abadan met ooit 45 millioen. D on:._rlijke is, da' als men de raffinaderij van Pernis bezoekt, men geen druppel olie te zien krjjgt, of het moest de smeerolie zijn van de instal laties. De stoom van de pompen vormt het enig speelse element en wat men ruikt, is ook minder olie dan wel de zwavel en andere luchtjes van ver- schille .de gassen. Zo'n raffinaderij leidt dan ook een eigen, geheimzinnig leven, dubbel mysterieus, omdat het aantal mensen, dat men ziet, uiterst beperkt is. Het complex van instal laties, fabriek naast fabriek, mag men rustig zeggen, staat dan ook open en bloot in de vrije lucht, zonder Tenslotte zijn er nog de gassen: aan^de lopende band, dag en nacht door worden op Pernis de bekende cylinders met butagas en propagas gevuld, voor huishoudelijke en indus triële doeleinden. De gezuiverde lichtste gassen nemen Rotterdam en 's-Gravenhage en nog enkele an dere Zuid-Hollandse plaatsen gaarne voor hun gasvoorziening af, èn ver der dienen zij het bedrijf zelf als stookgas. Dit is dan het verhaal van Pernis, het moderne sprookje van de Vondelingenplaat, ofschoon nog niet volledig, want ook Caltex, dochter van de Standard Oil. heeft hier haar bedrijf, zij het be scheidener van opzet en allure dan dat der B.P.M., terwijl Standard Oil er nog opslaat. In de havens lossen de tankers onophoudelijk de olie van Oost en West, en meren de kleine, snelle lichters om zich de buik vol te zuigen met alles waar het achter land op wacht. Langs de Vondelingen- weg staan de ketelwagens in rij en ge lid. En van korte afstand zien de eer ste huizenblokken toe van de stad der toekomst Hoogvliet, waar de stra ten zijn vernoemd naar Constanza en Balikpapan, naar Bahrein, Abadan en Curacao. Van de ploeg en de vis in het wapen van Pernis weet hier straks niemand meer. Meeuwenpol der, Zalmplaat en Ossengors ademen benzinedamp. Langs de Vondelingenweg staan de ketelwagens in rij en gelid. De regering aanvaardt als zedelijk beginsel de gelijke belening voor man en vrouw. Zij bepleit echter geleide lijkheid bü de toepassing wegens prac- tische moeilijkheden. Daarom dient het verdrag betreffende deze gelijke belo ning, dat in 1951 is aangenomen door de Internationale Arbeidsconferentie, voorshands nog niet te worden geratifi ceerd. Aldus zeggen de ministers van Buiten landse Zaken a.i.' zonder portefeuille en de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid in hun memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de nota bevattende het standpunt van de regering ten aanzien van dit verdrag. Onderschreven wordt, dat het onjuist is met eventueel min- Advertentie 5 Trekkingslijsten - 5000 prijzen E.H.B.O., Postbus 63'4 Botterdam. Giro 4028 Briefkaart: 60 cents postzegels plakken. Brief: 60 cents postzegels bijsluiten. Afhalen: Heemraadssingel 303, R'dam. (Afzendadres in blokletters) Een technisch lunapark zonder weerga, dat zich in het late uur met bizarre lichten tooit. dat ogenblik af is de stormachtige ont plooiing begonnen van dezg industrie. De ontwikkeling van de dieselmotor schiep wederom nieuwe aspecten, en thans zjjn de producten, uit aardolie gewonnen, zo talrijk en veelzijdig, dat de moderne samenleving zonder dit al les ondenkbaar is geworden. Nederland heeft het grote spel om de olie van meet af aan meegespeeld. Van 1890 dateert de huidige Koninklijke Nederlandse Petro leum Maatschappij. Met krachtige more le staun van Koning Willem de Derde ving zij indertijd haar werk op Java en Sumatra aan, de eerste ernstige con currente van de toen reeds bestaan de Amerikaanse Standard Oil. De FRED THOMAS De expert, die de bezoeker rondleidt door het oliecentrum Pernis, zoekt in die dikke, wulpse vleermuisvlam, hoog op haar standpijp, niets romantisch: veiligheidsfakkels ten dienste van het centrale gasveiligheidsnet, dat het mo gelijk maakt, ter vermijding van explo- één derde van de gehele Nederlandse behoefte. Verder betrekt Pernis zijn olie voor 80 pet. uit het Midden Oos ten, "lirkoek in Irak en El Koeweit, de rest omt uit Venezuela en Colum bia. Wanneer vandaag de dag olie een der lies, op elk gewenst ogenblik desnoods Eerste 7erefdbehoeften is kan men tonnen gas te spuien. Zoals heel dit all?reersle weremDenoenen is, Kan men technisch „woud zonder genade", waar in de leek verbijsterd zijn weg zoekt tussen verstarde lianen van overal de buizen, het verwilderd optorenen van raket- er minaret-achtige groeisels, het overal wolken van- stoom als gifdamp uit vulcanische bodem, voor hem geen enkel geheim bezit. Hij spreekt van destilleer-kolommen, van kraakinstalla ties, en wat de bezoeker voorkomt als een dorp van igloes or reuzen-ils- kimo's, is niets anders dan opslag van gassen onder druk. Vertrouwd zijn eigenlijk alleen de normale tanks, einde loos hiei in rijen achtereen, blinkend Keukengerief in de winterse zon, of me- nierood in de grondverf. Eik zo'n tank heeft het voorgeschreven vijvertje om zich heen, nog weer eens beschut door een omwalling, zodat zich dit keurig vullen mag, wanneer onverhoopt door een defect de olie uit zou gaan stromen. Heel die overweldigende olie-jungle aan de Zuidelijke oever van de Water weg is in enkele jaren tüds uit de bodem geschoten, op wat tot voor kort een ruig en braak stuk landtong was, Vondelingenplaat geheten. Men mag gerust zeggen, dat op deze Von delingenplaat het fortuin te vonde ling is gelegd en dat Nederlands ini tiatief en Nederlandse ondernemings durf hun kans niet hebben gemist. In minder dan tien jaar tijcis is hier de grootste olieraffinaderij van Euro- Pa verrezen, Pernis voor de oliepro ducten verzorgingscentrum van het Westen van ons continent. Per dag ivordt hier ruim 32.000 ton ruwe olie verwerkt, de inhoud van twee flinke tankschepen, jaarlijks dus 10.000.000 ton. Het stemt daarbij nog bijzonder tot voldoening, dat reeds één tiende yan dit kwantum geleverd wordt door "et Schoonebeekse veld in Drente, zich nauwelijks indenken, dat pas op de kop af ho derd jaar geleden de eer ste olie werd aangeboord, in Titusville in Pennsylvanië, voorlopig uitsluitend voor gebruik als lampolie. Pas de uit vinding van de verbrandingsmotor om streeks de eeuwwisseling schiep de be hoefte aan het tot dan toe ongewenst geachte nevenproduct benzine, en van Koninklijke had uiteraard haar voor naamste belangen in Zuid-Oost Azië en het was hier, dat een derde oliemaatschappij, ditmaal een Engelse, eveneeens een kans kwam wagen. Zij haalde haar olie uit de Kauka- sus en bracht met haar lege schepen Aziatische producten terug, o.a. sier- schelpen. Aan zo'n sierschelp ontleende zij haar naam: Shell Trading Co. In de concurrentiestrijd met de Stan dard Oil hebben Koninklijke en Shell elkaar in 1903 gevonden: zij sticht ten een gezamenlijke 'rl-oopmaat- schappij, de Asiatic Petroleum Cy., die op de Oost Aziatische markt suc cesvol opereerde. Er volgden meer dochtermaatschappijen, zoals in 1907 Je Bataafse Petroleum Maatschap, die tot taak kreeg over heel de wereld te zorgen voor geologisch onderzoek, boringen, en eventueel exploitatie: dus winning, verwerking en de iets als beschuttende muren of wanden van glas. De leiding der on derscheidene bedrijvigheden is onder dak in kleine één verdieping-gebouw tjes, de z.g. regelkamers: een uitge breide cockpit, zou men zeggen, met een reusachtig dashbord. Op de in strumenten kan men de gang van za ken van ogenblik tot ogenblik aflezen. Is aan de installatie eenmaal een be paalde activiteit opgelegd, dan be- In het O. L. Vrouwegasthuis te Am sterdam, waar hij al enige tijd was op genomen, is de dichter Chris de Graajj overleden. Hij is 64 jaar geworden. Chris de Graaff was Bosschenaar van geboorte, maar het grootste deel van zijn leven heeft hij in Amsterdam doorgebracht, waar hij journalist is geweest bij De Telegraaf en daarna bij het Handelsblad. Zijn gedichten heeft hij voor een deel gepubliceerd in „De Gemeenschap", waarvan hij redacteur is geweest. Op de voorgrond trad hij niet: hij was te zeer een teruggetrok ken, in zich zelf gekeerde natuur. Wel Advertentie trok zijn eerste en enige dichtbundel „De Alleenspraak" de aandacht. De bun del verscheen in 1931, het jaar, waarin de dichter tot de Katholieke Kerk is overgegaan. Binnenkort zal daar een herdruk van verschijnen, aangevuld met gedichten uit latere jaren. Hij heeft ook lange tijd gewerkt aan een groot autobiografisch gedicht, dat evenwel niet voltooid schijnt te zijn. Het fregat „Van Kinsbergen" is na een driejarig verblijf in Nieuw-Guinea Vrijdagmiddag in de haven van Nieuwe Diep teruggekeerd, waar de Mariniers kapel en een groot aantal familieleden en vrienden van de 164 opvarenden het schip verwelkomden. Om negen uur 's morgens was het schip, dat in Nieuw- Guinea is afgelost door de torpedoboot- jager „Piet Hein", op de rede van Den Helder voor aner gegaan. Aan boord bevonden zich, ingeblikt en op sterk water, een hamerhaai en twee zaagvissen, vangsten van dr. L. D. Brongersma, onderdirecteur van het Rijksmuseum van natuurlijke historie te Leiden, die met de „Piet Hein" naar Nieuw Guinea reisde voor biologische onderzoekingen. *?aar het afgelopen jaar een produc- we van eén millioen ton is bereikt, „Pernis-mannen" dragen bij verschillende werkzaamheden de voorgeschreven veiligheidskledij. (Van onze medische medewerker) £A Is U bij de slager f\ „vlees" koopt, denkt 1 X U er dan wel eens aan dat U eigenlijk „spier" bedoelt. Als U een mals gebraden lapje op tafel brengt is dat eens een spier van een koe of varken geweest. Spierweefsel bevat veel eiwit, een van de voor naamste bouwstoffen van ons lichaam. Biefstuk is zuiver spierweefsel zonder vet en bevat dus meer eiwit dan vlees waar vet aan zit. Tussen haakjes: de malsheid van biefstuk is te danken aan het feit, dat deze spier veel gebruikt wordt. Hoe- meer een spier gebruikt wordt, des te malser is hij. Biefstuk is een vrij groot en breed stuk vlees, terwijl haas lang en smal is en een beetje lijkt op een grote ossentong. Haas zit ook op een andere plaats: deze spier loopt van de voorkant van de wervelkolom via de lies naar het bovenbeen en tilt dit op. De bilspier (bielstuk) zit aan de achterkant van het heupbeen vast en loopt naar de achterzijde van het bo venbeen. Deze spier trekt het been naar achteren. Biefstuk en haas zijn twee van de voornaamste loopspieren, het zijn zogenaamde antagonisten: spieren die elkaar tegenwerken. Bijna alle spieren van armen en benen zijn op dezelfde wijze in twee groepen ver deeld: buigers en strekkers. Spierweefsel kan zich samentrekken. De twee botstukken waartussen de spier is uitgespannen worden naar el kaar toegetrokken. Het grote voordeel van spierweefsel is, dat het ook ont spannen kan worden terwijl het uit rekt is, in tegenstelling tot bijv. elas tiek. Hierdoor kunnen wij onze ge wrichten in elke gewenste stand la ten staan. Bij de mens en de zoog dieren is spierweefsel rood, bij de la gere dieren niet altijd; kippenvlees bijv. is wit en is toch echt spierweef sel. Aan vlees zit soms een witte taaie substantie, waar onze tanden en kie zen niet doorheen gaan. Dat is pees. Men noemt het ook wel zeentjes, af geleid van het Duitse woord Sehne is pees. De meeste spieren zitten door middel van een pees aan de botten bevestigd en wel zeer stevig. Peesweefsel is soms zo taai, dat bovendien bij een plotselinge slag of stoot op een arm of been niet het bot breekt, maar de pees een stuk uit het bot trekt, zodat niet de pees maar het bot beschadigd wordt. n het begin heb ik gezegd, dat in veel gezinnen te weinig eiwitrijk voedsel wordt gebruikt. Gedeelte lijk berust dit op een niet weten hoe belangrijk eiwit is en gedeeltelijk op liet geen enkel voedingsmiddel bevat meer dan ongeveer 25 pet. eiwit. Er is een uitzondering, waarover aan stonds. Mager vlees bevat 20 pet. eiwit (per 100 gr. vlees: 20 gr. eiwit); vet vlees natuurlijk minder omdat per gewichts eenheid een deel uit vet bestaat en vet bevat geen eiwit. Eieren bevatten ruim 10 net. eiwit, dus aanzienlijk minder dan vlees; vlees bestaat al voor meer dan de helft uit water, een ei bestaat voor een nog groter deel uit water. Melk is ondanks de flinke prijsver hoging nog steeds een van onze goed- feit dat niet alle huisvrouwen voldoen de warenkennis hebben, zodat zij we ten in welke voedingsmiddelen veel eiwit zit en deze dus geregeld op ta fel kunnen brengen. Al eerder hebben wij het er over gehad dat de medicus nooit iemand behoeft aan te raden wat meer vet te gebruiken, dat is in ons landje waar men graag veel en vet eet niet nodig, maar het kan geen kwaad er eens o]5 te wijzen hoe belangrijk eiwit is. Eitwitrijk voedsel is over het alge meen stevig voedsel, zodat het een ge voel geeft werkelijk goed gegeten te hebben en dat is ook wat waard! Waarom is eiwit dan zo belangrijk? Het hoort tot de belangrijkste bouw stoffen van het menselijk lichaam en aangezien de mens aan voortdurende slijtage onderhevig is, moet er steeds gezorgd worden voor voldoende reser ve om de noodzakelijke reparaties uit te voeren. Tenslotte nog iets over de voedings middelen die veel eiwit bevatten. Hier bij moet U bedenken dat het gaat om een betrekkelijk hoog gehalte, want koopste eiwitbronnen evenals kaas. Bovendien bevat melk nog allerlei an dere belangrijke-stoffen. Het eiwitge halte van melk is 3,4 pet, dit lijkt laag. maar een liter melk is gauw ge bruikt en dat is dan 34 gr. eiwit, dus meer dan anderhalf ons vlees of onge veer 5 a 6 grote eieren. Kaas heeft een hoog eiwitgehalte n.l. 25 pet. Het is te hopen dat kaas ook bij de warme maaltijd steeds meer gebruikt zal wor den als waardevol en goedkoop voe dingsmiddel. Ook vis is eiwitrijk voedsel en veelal niet erg duur, het eiwitgehalte komt ongeveer overeen met dat van vlees. Stokvis vormt de grote uitzon dering, het eiwitgehalte is hier n.l. 80 pet., dit komt dat het gedroogd is en 't dus vrijwel geen water meer be vat. Peulvruchten bevatten ongeveer 20 pet. eiwit. Andere groenten bevatten daarentegen gemiddeld slechts 2 pet. En wist U dat het eiwitgehalte van pindakaas 27 pet. bedraagt. St. dere behoeften van de vrouw re kening te houden. Dit betekent ech ter niet, dat in het geheel geen correc ties op grond van het behoefte-element behoren plaats te vinden. Deze dienen dan echter in de sfeer van het inko men te worden aangebracht. Zo is het mogelijk bij de belastingheffing met de mindere behoeften van de ongehuw de vrouw, evenals dat bij de ongehuw de man gebeurt, rekening te houden. Naar aanleiding van de opmerking van verscheidene leden over de in vloed van de toepassing van het be ginsel van gelijke beloning van mannen en vrouwen op het aantal werkende gehuwde vrouwen wordt medegedeeld, dat 't percentage gehuwde vrouwen, dat 'in ons land in het productieproces werk zaam is, in vergelijking tot andere lan den betrekkelijk gering is. Betrouwbare gegevens, welke een exacte vergelijking mogelijk zouden maken, staan niet ter beschikking. De indruk bestaat evenwel dat in het percentage gehuwde werken de vrouwen een lichte stijging te be speuren valt, doch vergeleken met an dere landen zal dit percentage naar mag worden verwacht aan de lage kant bljjven. In de ouderdom van 74 jaar is Vrij dagavond om kwart voor zeven in het St. Antomiusziekenhuis te Utrecht over leden prof. dr. Gerlach H. Royen O.F. M„ oud-hoogleraar in de Ned. taal en letterkunde aan de Rijksuniver siteit te Utrecht. Prof. Royen werd eni ge weken geleden in het ziekenhuis opgenomen wegens longontsteking, van welke ziekte hij aanvankelijk her stellende was. Professor Gerlach Royen, die vele ta len kende, heeft zich nooit op die ken nis beroemd. Hij kende, volgens zijn ei gen zeggen slechts één taal, de Neder landse, maar die kende hij dan ook bij zonder goed. Zijn taalstrijd betrof voor al de barbarismen, de vreemde insluip sels, die de moedertaal ontsierden en blijven ontsieren. Met name had hij he vig het land aan de „vreemdelingen" in de officiële stukken. Pater Gerlach Royen heeft letteren en linguistiek ge studeerd aan de Leidse universiteit. Daarna is hij leraar geweest aan de Franciscaanse HBS te Heerlen. In 1926 doctoreerde hij in de Nederlandse let teren aan de universiteit te Utrecht. Hij heeft een groot aantal boeken geschre ven over taalkundige verschijnselen. Zijn laatste grote werk is „Het Ne derlandse taalsysteem van nu." Op de betekenis van de geleerde Ger lach Royen komen wij nog nader terug. Het niet functionneren van de remmen van een kraanwagen van de firma v.D. uit IJsselstein is Vrijdagmorgen de oor zaak geworden van een ernstig ongeluk. Per fiets begaven vier arbeiders zich van Herkenbosch bij Roermond naar de in aanbouw zijnde staatsmijn Bea trix. Vandaar arriveerde een vracht auto met een aanhangwagen, waarop een kraan gemonteerd was. Toen de chauffeur in een bocht van de weg wil de remmen, bleek de reminstallatie niet intact. De aanhangwagen raakte aan het slingeren en schoot tenslotte los. Hij kwam te kantelen juist op het ogen blik dat de vier fietsers passeerden. Twee van hen werden door de wagen gegrepen en daarbij gewond. De toe stand van de 29-jarige F.S. uit Her kenbosch was zo ernstig, dat hij vrij spoedig na het ongeluk overleed. De tweede gewonde, de 45-jarige H. B., eveneens uit Herkenbosch, liep slechts lichte inwendige kneuzingen op. Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinderen. Soms als ik naar een S concert of toneelstuk ga, vind ik de pauze het aardigste; dat hangt na tuurlijk wel van de mu ziek of het stuk af. Het is een veel verbreid mis verstand dat sommige mensen uitgaan om naar elkander te kijken. Het te gendeel is waar. Mensen bezoeken de schouwburg om naar zichzelf te kijken. Zij zien, onder de pauze, elkaar nauwe lijks staan; zij erkennen de aanwezig heid van anderen slechts In zoverre er een entourage moet zijn temidden waarvan zij kunnen opvallen. Mannen, die u, wanneer U ze op straat of in het koffiehuis tegenkomt, royaal en loyaal op de schouder kloppen, zijn tij dens de pauze voornaam-vage perso nen van gewicht. Zij zijn er; met re den, want zij weten er alles van. Ter wijl U uiteraard een domme nul bent. Dat is duidelijk. U krijgt pas weer ge stalte als U op straat loopt en geen enkele, overbodige, bemoeienis met de Cultuur meer heeft. En vrouwen lopen tijdens de pauze slechts te schitteren ter completering van de importantie hunner mannen. Verrukkelijk. De pau ze in de Schouwburg is even een hele kleine pauze In het „Leven". FANAAL VAN WELVAART

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5