Loudhailers bij spoorbruggen zijn onontbeerlijk Voorboden van de lente Crematie moet uitzondering blijven DRIE BALLEN OP EEN RIJTJE Aantal medewerkers Sovjet ambassade niet verdubbeld H E Binnenschippers krioelen levensgevaarlijk Christelijke tradities verdedigd - T Buitenlandse Zaken herroept mededeling A ZATERDAG 5 FEBRUARI 1955 PAGINA 7 SLUIS- EN BRUGGENWEE IN HET NOORDZEEKANAAL II ii (Van onze speciale verslaggever) Wordt er gemopperd op de toestanden op de IJmuider sluizen wat betreft outillage en personeelsbezetting, waarover wij in een vorig artikel schreven, ook de route van Amsterdam naar IJmuiden via het Noordzeekanaal geeft in scheepvaartkringen stof tot critische gesprekken. Wat wij gehoord en geconstateerd hebben over de vaart op het Noordzeekanaal met zijn bruggen, klonk niet in alle opzichten vleiend voor de toegangsweg van de Amsterdamse haven. Voor de vaart in het Noordzeekanaal is reeds bij de ingebruik neming een reglement ontworpen. Dit regelt de snelheid van de schepen, welke bepaald wordt door de grootte en de diepgang van elk schip. Óndanks de ontwikkeling van de techniek, die kapitein en loods ultra-moderne hulpmiddelen bij de navigatie gaf, wordt dit overjarige kanaalreglement nog steeds gehandhaafd. De dagelijkse praktijk van de doorvaart is echter nooit op dit reglement gebaseerd, maar op de tijden dat de Velser- en de Hembrug voor het scheep vaartverkeer geopend worden. Het missen van een brug betekent niet alleen een tijdverlies, va riërend van een kwartier tot een uur. Voor de bemanning van schip en sleepboot, wanneer althans van sleepboothulp gebruik wordt ge maakt, betekent dit tevens ook extra manoeuvreer-moeilijkheden met een zeer langzaam varend of stilliggend schip. Het kan de oor zaak zijn dat men de bestemde „tijhaven" niet haalt, zodat het wach ten op hoog water daar weer uren kost. O nJij bent er ook beroerd aan toe U hoort het fijnste hel best! DRAADOMROEP Momus-kanon ont vreemd Overvalte Maastricht Algemeen moderator verplegers sters) Schenk A Schenk vreugde Voor goede Wijn ÏQBB6RS €N VAN OfN /}006€N RIJDENDE SCHOOL GEOPEND Voor kinderen van kermisexploitanten V ancouverAmsterdam over de Pool Het kleine raffinement van Parijs Einde aan onwettige praktijk ■door FRANK ROLAND Erevoorzitter van de Commissie tot Onderzoek van Biljartmoeilijkheden) Rol^iojï Mgr. prof. dr. Van den Berg 25 jaar hoogleraar Liturgische weekkalender ^Pauóelyke maandintentieó Voor de maand FEBRUARI 1955: 1. Dat de TECHNIEK ons tot God moge voeren. 2. De Missies van CENT RAAL AFRIKA De tijden waarop de bruggen geopend zijn voor het scheepvaartverkeer zijn middels een zuinig gekoesterd en goed .bewaard lijstje bij iedereen bekend. De Nederlandse Spoorwegen pogen hun dienstregeling op de drukke baanvak ken steeds zo te stellen, dat er regel matig gelegenheid is voor het doorla ten van schepen. Ook al zijn de bruggen gedoemd binnen een betrekkelijk kort aantal jaren te verdwijnen, het loont de moeite en de kosten, om de situatie bij de twee bruggen aanmerkelijk vei liger te maken. Momenteel mag geen enkel schip een dichte brug naderen tot minder dan 150 meter afstand. De brugwachter, in zijn huisje boven in de brug, kondigt door middel van een bal (overdag) of licht ('s nachts) aan, dat de brug open gedraaid zal worden. Dit is het z.g. „floppen". Pas nadat de brug geheel geopend is en het signaal op veilig staat, mogen de schepen opvaren. Wanneer zich echter een groot aantal schepen, bpv. zes of zeven, tegelijk voor door vaart melden, kan het gebeuren, dat deze niet in één „brugopening" van vijftien of twintig minuten, doorgelaten kunnen worden. Gelukkig doet zich een dergelijke situatie niet al te veel voor. Bij mist en ochtendnevels is deze gang van zaken echter beslist onbevredigend. Dan zijn de signalen op de brug vanaf 150 meter niet waar te nemen. Tijdens een vaart van IJmuiden naar Amsterdam met een groot schip gedu rende de nacht, terwijl het „dik van mist" was, hebben wij zelf het gevaar van deze toestand geconstateerd. Vol gens het lijstje moest de brug „open" zijn. Het licht op de brug was absoluut onzichtbaar. De uitkijk voor op het schip werd verdriedubbeld, de gang was bijna geheel uit het schip. Tot het uiterste gespannen tuurden kapitein" en loods door hun nachtkijkers. Dat de brug inderdaad open was, konden wij pas constateren, toen wij er vlak voor lagen. Het komt meermalen voor, dat men een vletterman in een roeibootje Advertentie Hot zo?" „Nou, met al die nieuwe fabrieken dit ze hier in de huurt gebouwd hebben. Je hebt natuurlijk ontzettend veel last van storingen." „Dat is al weer verleden tijd. PTT heeft daar een heel probaat middel op: Draadomroep! Je laat gewoon Draadomroep aansluiten op je radio toestel. Resultaat: Hilversum I en II en een keuze uit de beste buitenlandse programma's zonder één storing Die telkens terugkerende hinder lijke bijgeluiden, juist als U naar Uw lievelingsprogramma luistert - PTT sluit ze buiten met zijn eigen beschermde toevoerlijnen*! Met een Draadomroep-aansluiting op Uw toestel heeft U geen last meer van trams of fabrieken, «tofzuigers, strijkijzers of onweer - U krijgt de échte, onverwrongen studioklaök. Word ook abonné en *AIs U in het gebied van een gemo derniseerd 4-programma-net woont. geeft storlngvrije studioklank (Van onze Limburgse redactie) Alle oplettendheid van de exploitant van de „Momus" te Maastricht ten sppt hebben drie gemaskerde mannen Vrij dagmorgen omstreeks elf uur kans ge zien het befaamde Momus-kanon te ste len. Rond carnaval hebben „onverlaten" het vaker op dit kostbaar bezit van de carnavalsvereniging De Tempeleers ge munt. In 1952 werd het reeds meer dan honderd jaar oude kanonnetje tij delijk ontvreemd. De gemaskerde bezoekers overvielen de dienstdoende kellner en de enige aanwezige klant Bedreigd door drie ver vaarlijke pistolen werden zij vrij vlug naar de toiletruimte gedreven waar zij door hun „overvallers" werden opge sloten. Het stelen van het kanonnetje was een kwestie van enkele minuten. Uit verklaringen van een politieagent die rond II uur een auto met 'n Belgisch nummerbord over het Vrijthof snel heeft zien wegrijden, wordt afgeleid, dat de „overvallers" behoren tot de Has seltse carnavalsvereniging. Als dit zo is dan behoeft Maastricht niet lang op een ontknoping van het verhaal te wachten. Bij gelegenheid van de prinsen installatie. Zondag te Maastricht, zal Hasselt dan wel triomfantelijk present zijn met het gestolen zotheidsattribuut. Ter behartiging van dé geestelijke be langen van alle katholieke verpleegsters en verplegers in Nederland heeft het Hoogwaardig Episcopaat als algemeen moderator aangesteld de weleerw. pater H. Gall M.S.C., Mathenesserlaan 309a te Rotterdam. Van 2628 Februari zal prof. Vlerick op Bouvigne te Breda een cursus voor Verpleègsters geven. De stof is gewijd eerst laat kijken of het brugsignaal op groen of op rood staat. Dat op het Noordzeekanaal niet meer ongelukken gebeuren, is vooral te dan ken aan de capaciteiten van loods, sleepbootkapitein en vletterlui. Wat de samenwerking tussen deze drie voor de Amsterdamse haven betekent, is nog veel te weinig bekend. Zij maken enorm veel goed, wat de sluizen en bruggen aan tegenzin bij de zeelieden opwek ken. Is het varen met een hoog op het water liggend schip bij harde wind geen sinecure, de grote vijand op het Noordzeekanaal is en blijft de mist. Het is dan ook onbegrijpelijk, dat men op de beide bruggen nog geen loud- hailers-installatie geplaatst heeft. De brugwachters en de man van Rijkswa terstaat, die eveneens zijn post op de brug heeft, kunnen door middel van luidsprekers veilig en gemakkelijk aan wijzingen geven. Dezelfde wens kan ook geuit worden voor het sluizencomplex. Een draag bare geluidsinstallatie zou hier van on schatbare waarde zijn. Zou men toch eenmaal overgaan tot het plaatsen van luidsprekers, dan komt zeer zeker ook de kop van de pieren voor een derge lijke installatie in aanmerking. In tal van buitenlandse havens is dit reeds het geval. Zonder enige twijfel zou dit een vlot en veilig schutten bevorderen. Een gevaar, waaraan de overheid niet schuldig is, wordt gevormd door de manier van varen van vele binnen schippers. Motorbootjes, beurtschepen en „zandhazen" krioelen vaak onver- Advertentie Velperweg 23-Arnhem Wijnkopers sinds 1842 antwoordelijk over het water van het IJ en het Noordzeekanaal, zonder de voorgeschreven signalen te geven of lichten te voeren. Zij vormen een per manent gevaar voor de zeeschepen. Ve len trekken zich niets aan van het Bin- nenaanvaringsreglement. Een straffer toezicht door de politie-te-water is hier zeer zeker op zijn plaats. De Gemeen te Amsterdam heeft geen zeggenschap op het Noordzeekanaal. De waterpolitie ressorteerde voor de oorlog onder de gemeente. Na de bevrijding is deze dienst, evenals onder de bezetting, Rijkspolitie gebleven. Gelukkig zjjn de toestanden nog niet van dien aard dat de Amsterdamse haven er grote schade van ondervindt. Het scheepvaartverkeer stijgt nog steeds. Maar de vraag blijft open of verbetering van deze gebreken voor kapiteins en reders niet een stimulans zou zijn om de Amsterdamse haven meer aan te doen. Er is, naar onze mening, voor de havenautoriteiten en de gemeente alle reden om nogmaals met klem bij Waterstaat op meer zorg voor de levensader van onze hoofdstad aan te dringen. Voor de officiële opening van de rij dende school voor kinderen van kermis exploitanten. die Vrijdagmiddag in Gro ningen geschiedde, bestond zeer grote belangstelling. Van de zijde van de autoriteiten, van de zijde van het on derwijs en van de kermisexploitanten zelf. Dr. J. H. Wesselings, raadadvi seur in algemene dienst van de minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen verrichtte de openings plechtigheid, door het verwijderen van de driekleur voor de ingang van de school. De Beatrixschool is al enige tijd in gebruik, zij het dan officieus. Gronin ger kermisexploitanten namen een be langwekkend initiatief in het belang van het onderwijs van hun kinderen. De voorzitter van het stichtingsbestuur, de heer J. K. Bakker uit Groningen, ver telde nauwgezet, hoe de school tot stand is gekomen. Op 2 April zal de school naar Enschede rijden om aldaar op de Paaskermis te staan. De rest van de route moet nog worden vastgesteld. Voorlopig zullen alleen de grote plaat sen worden bezocht. De Canadese „Air Transport Board" heeft de „Canadian Pacific Airlines" vergunning gegeven voor een luchtlijn tussen Vancouver en Amsterdam over de Poolroute, een traject van ongeveer 7.750 km. Volgens de plannen zal worden begon nen met één vlucht per week in beide richtingen. Elke Vrijdaa zal men uit Vancouver vertrekken. Op Schiphol is het toestel dan 1814 uur later. (Van onze parlementaire redacteur) Voor de derde maal sinds 1919 is de Tweede Kamer bezig met een wets ontwerp dat de onwettige praktijk van het cremeren van doden wil aan passen aan een wettelijke regeling. Nog steeds geldt in ons land een oude Begrafeniswet van 1869, die begraving als enige en verplichte wijze van lijk bezorging omschrijft. Verbranding wordt niet genoemd en dus ook niet uit drukkelijk verboden. Bovendien heeft de wet nagelaten de personen aan te wijzen, die voor lijkbezorging aansprakelijk zijn. Op die grond baseerde de Hoge Raad in 1915 een arrest, waarbij niemand strafbaar werd verklaard, toen men in April 1914 in het crematorium Westerveld, dat op goed geluk was gebouwd, voor de eerste maal een overledene had verast. Sindsdien is het aantal crematies regelmatig toegenomen. Er is zelfs een tweede crema torium bijgekomen. De wet wordt dus dagelijks onder het oog van de over heid overtreden. Om aan deze onwettige praktijken een einde te maken hebben de minis ters van Binnenlandse Zaken, Justitie en Sociale Zaken en Volksgezondheid in 1952 dit ontwerp ingediend, dat ge baseerd is op het rapport van de com missie-Kan en dat ervan uitgaat, dat begraving volgens Nederlandse traditie regel moet blijven, terwijl crematie uit zondering dient te zijn. Tevens stelt men voorop, dat niemand in de vrij heid om de bezorging van zijn stoffe lijk overschot zelf te regelen, meer be perkt dient te worden dan nodig is. De ze noodzaak kan bestaan in verband met belangen van de justitie of gods dienstige opvattingen van andersden- A dvertentie MIJNHARDTJES: sterke JL bestrijders van kou en griep. nT kenden. Voorts is een van de punten van uitgang, dat de overheid aan een zó betwiste zaak als de lijkverbran ding geen belastinggelden mag besteden door het stichten of subsidiëren van crematoria. Wordt het ontwerp in hoofdtrekken aangenomen, dan kan slechts worden verbrand indien de overledene daartoe bij wilsbeschikking de wens te kennen heeft gegeven, of wel indien de ouders van een kind of de voogd dat wensen. Dit laatste ech ter weer niet, wanneer de verbranding in strijd zou zijn met de geest, waarin de ouders of voogd het kind hebben la ten opvoeden. Op het ontwerp zijn reeds enige amendementen ingediend, o.a. door prof. Oud, die het met deze wet hele maal niet eens is en sprak van een „er barmelijk compromis", ingediend door een regering die er nooit aan had moe ten beginnen en dat er geheel op ge richt was om de crematie moeilijk te maken. Veertig jaar lang is de crema tie niets in de weg gelegd. Nu ineens wordt er gediscrimineerd. De heer Oud vond bij deze oppositie tegen het ontwerp de communisten en de Staatkundig Gereformeerden aan zijn zijde. Alle anderen vonden het een aanvaardbaar compromis. In strijd met de christelijke cultuur De heer Bruins Slot gaf een uitste kende uiteenzetting van het Anti-Revo- lutionnaire standpunt, dat vasthoudt aan de betekenis van het graf, „dat tot het credo van de Kerk behoort". Cre matie is in die opvatting in strijd met de christelijke cultuur. Een volk dat geen begrafenis kent, aldus de heer Bruins Slot, zou van het Paasevangelie moeilijk meer iets kunnen verstaan. Begraven, werk van barmhartigheid Voor de K.V.P. sprak' de Brabantse medicus Mol, die betoogde dat het be graven van doden als christelijke tra ditie en werk van barmhartigheid de lijkverbranding heeft verdrongen. Het is diep in geloof en beleid verankerd, zodat het loslaten daarvan ook een symptoom is van wankelend geloof. De crematie op zichzelf hoeft echter niet in strijd te zijn met Gods wet, al heeft de Kerk als reactie op de philosophic der rationalisten, die de lijkverbran ding gingen propageren, deze destijds moeten verbieden. Het principiële bezwaar van de ka tholieken blijft bestaan, ook al zijn de opvaftingen van de voorstanders van crematie gewijzigd en al staan anti christelijke motieven bij hen niet meer voorop. Wat moet nu de politicus doen? Hij zal rekening moeten houden met eerbiediging van de vrijheid van ande ren en deze niet meer inperken dan het christelijk staatsbeleid eist. Tevens moet in dit geval het gezagsondermij nend effect van onwettige praktijken uit- de wereld worden geholpen. Daar het ontwerp het kerkelijk gebod niet ondermijnt en eerder voorkeur aan de dag legt voor be graven, komt het tegemoet aan het rechtsgevoel van het volk en is om al die redenen aanvaardbaar. De fractie is echter niet bereid verder te gaan dan dit compromis. De be zwaren van prof. Oud tegen de in perking van de ouderlijke bevoegd heid houden volgens de heer Mol geen rekening met het feit, dat in dien een kind is grootgebracht in een christelijk gezin, de andersden kende ouders niet meer de aangewe zen personen zijn om over deze zaak te oordelen. Prof. Lemaire (K.N.P.) bestreed de opvattingen van prof. Oud, die de ju risprudentie als rechtsbron over het hoofd ziet. Uit dien hoofde is crematie verboden. Er is alleen sprake van een niet te handhaven verbod. Hij noemde er.kele legislatieve fouten, maar had geen bezwaar tegen het ontwerp. Publicatie van de foto's der nieuwe modellen staat de Parijse haute couture nog niet toe. De Franse confectie is daar in makkelijker. De hieronder af gebeelde zomer- japon van Pierre Billet is van een wit, wasbaar weefsel, met laag aangezette, ge- plisseerde rok. (Permanent plis- sé) Plissé en in gestreken smalle plooien zal men deze zomer veel zien. De japon nen hebben zon der uitzondering een rok die, zo als hier, onder de taille is aangezet. Veel japonnen zijn echter mouwloos, wat voor ons klimaat niet altijd verkieslijk is. De driekwart-mouw en het rechte mouwtje tot de elleboog worden echter ook gedragen. Mits men de stijl van de zometmode begrijpt, die reële contouren vraagt, is iedere variatie toege staan. Ook wat de hoe den betreft, is de variatie groter dan ooit. De hoe- denmode lijkt steeds elastischer te worden. Het is echter wel te begrijpen, dat de hoed, die het voorhoofd en de haar-inplant vrij laat, de voorkeur heeft, nu de kap pers zo hun best doen om het kap sel rondom het voorhoofd een in teressante draai te geven. Het hoedje van de foto, gemaakt van witte zij met zwarte noppen, is een ontwerp van Balmain. Het kleine bijpassen de strikje is zo'n typisch detail, dat, hoe eenvou dig ook, het raf finement der cou ture verraadt; van die kleine raffinementen waar Parijs vol van is. Onze medewerker Frank Ro land zal ons in een aantal vervolg artikelen onderhouden over het bil jartspel en over enkele toestanden in de dusgenaamde „biljartwereld". Hij zal dit doen in een bepaalde trant, die (gelukkig, veroorloven wij ons te zeggen) enigszins afwijkt van de toon, welke de gewone dagblad artikelen eigen is. Hoe Roland's trant precies is, kunt u door lezing ervaren, of, als u het nog sneller weten wilt, afmeten aan de aard van de illustraties eveneens van zijn hand waarvan zijn artikelen vergezeld gaan. i et is me opgevallen, dat er dé laat ste tijd in serieuze biljartkringen een lichte nervositeit te bespeu ren valt, welke licht zou kunnen ontaar den in opwinding en zelfs in paniek. Dit bleek duidelijk door het betreurenswaar dige incident te N„ waar een biljarter zijn keu ontwijdde door er een tegen stander merkbaar mee op het hoofd te raken. Daar biljarten een sport is voor goede, vredelievende mensen, greep de politie onmiddellijk in en nam de schen ner mee naar buiten, daardoor bewerk stelligend dat het zo mooie spel puur en stijlvol bleef. Helaas viel een pasbe- ginnend agent tijdens dit vervelende in termezzo pijnlijk uit de toon, toen hij in begrijpelijke geestdrift zijn dienstpistool afschoot. Tot zijn ontsteltenis zag hij, dat de kogel het biljartlaken doorboor de. En aangezien dit het ernstigste ver grijp is waaraan men zich in dit milieu kan schuldig maken, werd ook deze on gelukkige verdiend op straat geworpen. Zo'n naargeestig voorval toont wel duidelijk welk een opgewonden stem ming zich op dit ogenblik van de ganse biljartwereld heeft meester gemaakt, en ik heb dan ook geen ogenblik geaar/e'd mijn commissie opdracht te geven de zaken eens duchtig te onderzoeken. Voor dat ik echter onze bevindingen open baar maak, moet ik ten behoeve van niet-biljartende lezers eerst even iets meèr over dit fraaie spel vertellen. Het benodigde materiaal bestaat uit een tafel, bespannen met een groen la ken en voorzien van een stevige, veer krachtige rand, zodat de zgn. „ballen" verpleegsters geven, uc stuj. ts T aan: „Actualiteiten rondom de verple- (waarover later) er met af kunnen rol- ging". 1 len. Nu weet u net zo goed als ik, dat deze kogelronde voorwerpen tóch wel eens* met een luide smak op de vloer terecht komen, maar u zult zelf wel ge constateerd hebben hoe er dan vanuit vakkundige hoeken wordt gekeken: mis prijzend. Want daar redeneerd men zeer terecht: als je juist hebt vastgesteld dat iets tot de onmogelijkheden behoort, moet je het ook niet meteen daarop tóch gaan presteren. Wacht dan liever een weekje of zo. Ik noemde u zoeven al de „ballen"; móói ronde knollen zijn het, zó uit het ivoor gedraaid. Toegegeven: soms be staan ze stiekum uit gewoon kranten papier. Maar mocht u ooit een derge lijke afwijking ontdekken, dan kunt u dat beter niet tegenover de eigenaar onthullen; hij kon u. van zijn kant, wel eens aantonen, dat zijn materiaal, al is het dan maar papier, nog met behoor lijke kracht kan aankomen. HoeWel de ballen zich gewoonlijk in een onopvallend zwart doosje bevinden, worden ze tijdens het spel op de tafel, het zogenaamde „biljart" gelegd. Nor maal speelt men met drie ballen, maar het kan zijn, dat u een paar biljarters ooit betrapt hebt bij het spelen met meer kogels; kregen de spelers in zo'n geval een rood hoofd, dan soee'den zij volgens een van die minderwaardige af wijkende systemen, waaraan ik later wel een paar hartige woorden zal wij den. Gingèn zij ijskoud door, hun naar geestig geklós in alle ernst te beoefenen, dan probeérdê men u zoals bedrie gerij in biljarttermen heet „er in te laten stinken". én van de drie ballen is rood, de andere twee zijn wit. Stel, dat u met één tegenstander speelt, dan moet u dat steeds doen met dezelfde witte bal, hetgeen u voor ten hemel schreiende moeilijkheden plaatst. Deze zgn. „speelbal" lijkt namelijk als twee de beurt bent. U moet dan zo tegen uw witte bal stoten, dat deze tijdens zijn rondrit over de tafel niet alleen de bal van uw tegenstander een opzaneker geeft, maar ook die glanzende rode knok die daar ergens in een hoekje ligt te dromen. Lukt u dat, dan hebt u bij mijn bescheiden weten een „carambole" ge maakt. Zekerheid over de juistheid van deze term kan zelfs ik u helaas niet geven; te vaak immers maakte ik de ene reeks caramboles na de andere en bereikte ik ver voor mijn tegenstander de eindstreep, of de ellendeling voegde mij op droge toon toe: „En nu moet je nog tot besluit een carambole maken." druppels water op de^andere, en begin- p)aarmee werd dan plotseling een nutte loze manoeuvre bedoeld, die mijn speel bal behalve zijn twee lotgenoten ook nog ergens een rand van cte taiel, een zogenaamde „band", liet aandoen. Na tuurlijk was dit teveel van mijn pres tatievermogen geëist, en daar was het dan ook kennelijk om te doen. Sinds dien adviseert mijn commissie elke aan komende biljarter om bij het horen van de zinsnede „En nu moet je nog...." demonstratief zijn snee'Jol in 11 uoosje te leggen en de zaak te verlaten. Laten we dus voorzichtigheidshalve de term „een carambole maken" rusten en ons bedienen van de gelijkwaardige uitdrukking: „een bal maken". Het lol lige is, dat u na het maken van zo'n bal gewoon aan de beurt blijft, zodat u het nog eens kunt proberen. Maakt u zich echter geen illusies: de misser komt eer der dan u denkt. Als u de krachttoer vijfmaal achtereen klaarspeelt bent u ai een hele Piet. Zo'n reeks van vijf is voor de beginner al een aardige „serie". Noteert u het woord? (Wordt vervolgd.) nende biljarters zullen er daarom goed aan doen hun eerste schreden op het biljartlaken te zetten in een klein, min kroegje, waar men de ballen meestal wel door de vorm uit elkaar kan ken nen. Waarvoor dient echter die rode bal? zo zal men zich afvragen. Inderdaad! Dit gedegenereerde voorwerp klost me daar zinloos over het groene laken, laat zich ringeloren en wegduwen door zijn witte vriendjes en dient ogenschijnlijk ner gens toe. In Amerika, waar men alles wat rood is het liefst aan de voddenman meegeeft, heeft men deze ergerlijke bol dan ook sinds geruime tijd van de tafel genomen en laat men er zijn hond mee spelen. In Europa doet men minder snel afstand van een brok traditie; onze va derlandse biljartwereld besloot dan ook op advies van mijn commissie de rode bal voor het spel te behouden. En te recht! Want deze bescheiden rode knik- kPr vormt in stilte dè kern van het biljart. Laten we eens aannemen, dat u aan (Van onze Haagse redactie) Het aantal medewerkers van de Rus sische Ambassade is sedert Maart 1953 niet verdubbeld, aldus een aide-mémoire, welke minister Luns Vrijdagmiddag op het ministerie van Buitenlandse Zaken aan de Russische ambassadeur heeft overhandigd. Hiermede wordt dus offi cieel een zinsnede gecorrigeerd in de memorie van antwoord van de begro ting van Buitenlandse Zaken, waarin werd gezegd, dat het personeel van de Ambassade een sterke uitbreiding had ondergaan. Dit ontlokte 'n tegenspraak van de Russische ambassadeur, die, zo als thans blijkt, gelijk heeft gehad. Het ministerie heeft een onderzoek in> gesteld en hierbij is men tot de con clusie gekomen, dat het aantal mede werkers van de Russische ambassade niet is verdubbeld. In de Nederlandse aide-mémoire wordt gezegd, dat ter voorkoming van een onjuiste indruk voor rechtzetting zal worden zorggedra- en. Voor wat de opmerking betreft, at de Ambassade verwacht, dat het ministerie de nodige maatregelen zal treffen, opdat in de toekomst geen be lemmeringen in de weg zullen worden gelegd aan de normale aanvulling en de normale werkzaamheden van de Ambassade der USSR en de Sovjet- Han delsvertegenwoordiging in Nederland, moge er op worden gewezen, zo ver volgt de officiële tekst, dan in het ver leden dergelijke belemmeringen nim mer hebben plaats gehad. „De Nederlandse regering is ook in de toekomst niet voornemens bezwaren te maken tegen al hetgeen dat overeen komstig internationaal gebruik en in overeenstemming met de wederzijdse belangen als normale aanvulling en nor male werkzaamheden van de' Russische Ambassade en de Sovjet-handelsverte genwoordiging kan gelden." In een brief aan de Tweede kamer wordt uiteengezet hoe het mogelijk was, dat de onjuiste mededeling betreffende Op 4 Maart zal het een kwart eeuw geleden zijn, dat het bestuur van de Sint-Radboudstichting tot hoogleraar voor de bijzondere leerstoel aan de Rijks universiteit van Utrecht benoemdt de toenmalige dr. J. J. M. van den Berg, die hoogleraar was aan het groot-semi narie Rijsenburg. Prof, van den Berg volgde in Utrecht prof. dr. Beijsens op en kreeg de opdracht onderwijs te ge ven in de logica, de metaphysica, de zielkunde en ethica. de sterkte van het personeel van de Ambassade is gedaan. Het is gebleken, dat de bestaande administratie omtrent het personeel van de in Nederland gevestigde missies van vreemde mogendheden weliswaar op een bepaald moment een zuiver beeld kan geven van het geregistreerde aan tal personen, waarvoor door het minis terie vari'Buitenlandse Zaken identiteits bewijzen zijn afgegeven, doch minder geschikt is voor het reconstrueren van de daadwerkelijke personeelssterkte op een gegeven datum in het verleden. Ten einde mogelijke misverstanden, welke zich ook ten aanzien van andere buitenlandse vertegenwoordigingen in Nederland zouden kunnen voordoen, in de toekomst te vermijden, wordt thans overwogen aan de hoofden van diplo matieke missies in Den Haag te ver zoeken periodiek een opgave te ver strekken van de personeelssterkte der betreffende vertegenwoordigingen. ZONDAG 6 Februari: Septuagesima; eigen mis; 2 geb. H. Titus; 3 geb. H. Dorothea; (Breda: 2 geb. H. Amandus; 3 geb. H. Titus; 2 geb. H. Dorothea); Credo; pref. van de H. Drieëenheid: paars, MAANDAG: H. Romualdus, abt; mis Of justi; wit. DINSDAG: H. Joannes de Matha, belij der; mis Os justi; wit. WOENSDAG: H. Cyrillus van Alexandrië, bisschop-kerkleraar; mis In medio; 2 geb. H. Apollonia; Credo; wit. DONDERDAG: H. Scholastics, maagd; mis Dilexisti; wit. VRIJDAG: Verschijning van O. L. Vrouw te Lourdes: eigen mis; (Haarlem: 2 geb. voor bisschop-verjaardag van keuze); Credo: pref. van O. L. Vr.; wit. ZATERDAG: H.H. Zeven Stichters, belij ders; eigen mis; wit. ZONDAG 13 Febr.Sexagesima; eigen mis; 2 geb. A cunctis; 3 geb. naar keuze; Cre do; pref. van de H. Drieëenheid: paars. VAN HF.T APOSTOLAAT t»ES GEBF.PS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 7