Washington voelt weinig voor een nieuwe conferentie „a la Genève" Gemenebest-premiers setten beraad voort Verkorting van arbeidstijd? D BICAIRFM Chinese krokodillen Qe wolf en de havik begin Mogelijk nog dit jaar met proefreactor Met VELP0N zie je er geen barst van! De zweer van Don Lucas V Jarige vatenkomng - Steeds maagpijn? emc de noopman Nieuwe functie voor dr. Hirschfeld? JUAN ANTONIO DE ZUNZUNEGUI Bernard van Leer RESA - HILVERSUM J ZATERDAG 5 FEBRUARI 1955 PAGINA 9 SOVJET-UNIE WERKELIJK VERONTRUST? Eden waarschuwt communistisch China snel en/ zeker Vaandel voor regiment Van Heutz K ore a-vrijwilligers bijeen PAKISTAN WORDT EEN REPUBLIEK Kernenergie in Nederland Champignons en literatuur Nieuwe gevechten in Costa Rica Vraag de Juiste soort door Uit het Spaans vertaald door dr. G. J. Geers „LA QUINZAINE" VEROORDEELD Frans progressief katholiek tijdschrift STAATSEXAMEN HBS en Gymn. Roemeense dansers onder „bewaking" Communistische agenten houden de wacht in Wenen Sovjet-luchtlijn over Joegoslavisch gebied Ex-premier Lansman in Praag gevangen Nasser bereid Noury el Said te ontmoeten Nu de regering van communistisch China heeft geweigerd in de Veilig heidsraad der Verenigde Naties te komen spreken over een „staakt het vuren" in het gebied van Formosa, verplaatst de belangstelling van de wereld rich steeds meer van New York naar Londen, waar de premiers van 't Britse Gemenebest in conferentie bijeen zijn. Gisteren hebben de premiers van Groot-Brittannië, Indië, Pakistan, Ceylon, Australië, Canada en Nieuw- Zeeland, alsmede de vice-premier van Zuid-Afrika hun besprekingen vrijwel geheel gewijd aan de Formosaanse kwestie. Zij hebben hun beraadslagingen evenwel nog niet voltooid en volgens een officiële mededeling van Downing- street 10 zetten de premiers hun overleg vandaag nog voort. Gisteravond is het Britse kabinet onder voorzitterschap van Sir Winston Churchill bijeen geweest. Ofschoon van officiële zijde niets is meegedeeld over de richting, die de besprekingen thans nemen, menen politieke waarnemers te kunnen zeggen, dat de premiers in hoofdzaak aan twee mogelijkheden denken: een nieuwe internationale conferentie buiten de Verenigde Naties, ongeveer in dezelfde trant als de conferentie van Genève, of het beproeven van de klas sieke middelen der oude diplomatie. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken achtte het in dit verband gewenst te ver klaren, dat de ervaringen, die de Verenigde Staten op de conferenie van Genève hebben opgedaan, nu niet bepaald van dien aard zijn geweest, dat men bijzonder geneigd is tot een eventuele herhaling daarvan. De Indische delegatie in Londen schijnt aanvankelijk het meest voor een der gelijke „Geneefse conferentie" gevoeld te hebben. Zij had voorgesteld om de ze nieuwe conferentie echter in Nieuw- Delhi te doen plaats hebben. Groot- Brittannië, Frankrijk, de Sovjet-Unie en Indië zouden het initatief moeten ne men en vervolgens de Verenigde Sta gen en communistisch China uitnodi gen. De woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken, Henry Suydam, herinnerde evenwel aan de ..arrogante toon", die Tsjoe En Lai destijds in Genève heeft aangesla gen tegen de Verenigde Naties en ook meende hü, dat Amerika beslist niet zou willen medewerken aan oplossingen, die te vergelijken zijn met de resulta ten van de Geneefse conferentie, toen Frankrijk op de knieën werd gedwon gen en tien millioen mensen achter het ijzeren Gordijn verdwenen. Hij weiger de te zeggen, of de Verenigde Staten een eventuele uitnodiging b.v. voor een conferentie te Nieuw Delhi beslist zou den afwijzen. Van gewoonlijk welingelichte zijde te Washington werd gisteravond vernomen dat Amerika voorstander is van een nieuwe bijeenkomst van de Veiligheids raad, die dan moet besluiten op beide partijen een beroep te doen om "bder leiding van de secretaris-generaal der Verenigde Naties, Dag Hammarskjdld, met elkaar in onderhandeling te tre den. Als men gebruik zou moeten ma ken'van de diensten van een derde mo gendheid, dan zou Washington de voor keur geven aan Groot-Brittannië of Ca nada boven Indië. De andere mogelijkheid, die door de premiers in Londen is besproken, de ou de diplomatieke methode, zou dit grote voordeel bieden, dat de onderhandelin gen geheim blijven en dat de weder zijdse verhouding niet verder wordt ver troebeld door redevoeringen „voor de tribune" of door woedende perspolemie ken. premier Nehroe van Indië heeft gis teren in een toespraak tot 600 Indi sche studenten in India House te Lon den gezegd, dat de toestand rond Formosa thans hachelijk is. Als bei de partijen echter hun kalmte weten te bewaren, kan een ramp zeer wel voorkomen worden. Radio Moskou maakte gisteravond be kend, dat de Russische minister van buitenlandse zaken, Molotov, de Britse ambassadeur in Londen, Sir William (Vervolg van pagina 1) Welnu deze motieven zijn naar onze mening aanwezig. Vooreerst is er het feit dat Engeland sinds jaren zijn „En gelse Zaterdag" kent, hetgeen betekent dat zeer vele bedrijven Zaterdags de gehele dag gesloten zijn. Zowel sociaal als economisch zijn de ervaringen over het algemeen niet ongunstig. In Ame rika kennen grote groepen van arbei ders de werkweek van vijf maal zeven uur en ook daar blijkt dat de econo mische gevolgen niet alleen nietruïneus zijn of waren voor het bedrijfsleven, maar dat de arbeidsprestatie per man uur sedert de invoering van de korte arbeidsweek zó belangrijk is gestegen dat in deze 35 uur haast evenveel wordt gepresteerd als voorheen in 48 uur. Vanzelfsprekend mag dit niet uit sluitend worden erkend als een gevolg van minder vermoeidheid en dus een grotere arbeidsgeschiktheid, maar komt het in minstens even belangrijke mate voor rekening van de technische per- fectionnering en de toepassing van ar- beidsmethoden, die ten doel hebben een doelmatige werkwijze te bevorderen. e eerste Europese Regionale Con ferentie van het Internationale Arbeids Bureau, welke momen teel te Genève vergadert, heeft nu het Belgische voorstel in behandeling, om de verkorting van de arbeidsweek in studie te nemen en op de volgende conferentie mededeling te doen over de resultaten ervan. We achten het hele maal niet uitgesloten dat duizenden in West-Europa en dus ook in ons land glimlachend de schouders zullen opha len over dit wat men als een fantasie beschouwt. En deze duizenden zijn ver deeld over werkgevers en werknemers. Onder werknemers hoorden we de opmerking: wat moeten we met al die vrije tijd, hoe moet het met het loon, enz? We hebben de indruk dat zulke mensen de ogen gesloten wensen te hou den voor de historie van de maatschap pelijke ontwikkeling. Vroeger lag het aantal arbeidsjaren vaak tussen de volgende grenzen: de kinderleeftijd van zeven a acht jaar en de dood. Thans kennen we officiëel een aantal arbeidsjaren van 51, liggen de tussen het 14e en 65e jaar. Inmid dels veroudert het menselijk geslacht. In Engeland gaan reeds stemmen op, de pensioengerechtigde leeftijd naar 68 te verleggen. Deze „veroudering" werd mede veroorzaakt door de sociale en economische positieverbetering van de arbeiders. De leeftijd waarop men be gint te werken komt steeds hoger te liggen, de technische perfectionnering gaat door. Zonder te simplificeren bij het com bineren van deze dingen staat het vast, dat we naar vereenvoudiging van het arbeidssysteem gaan. Het zal goed zijn Wanneer we ons op de bijproblemen, *oals wijziging van ons onderwijssys teem, vrije-tijdsbesteding en dergelij ke, gaan bezinnen. Hayter, en de Indische zaakgelastigde, Kaul, heeft ontvangen. Sommige waar nemers in Londen brengen dit in ver band met een theorie, die gisteren ook door de New York Herald Tribune werd vertolkt en volgens welke de Sovjet- Unie werkelijke bezorgdheid koestert over de ontwikkeling in het Verre Oos ten. Nauwkeurige bestudering van de Rus sische uitlatingen der laatste dagen zou tot de conclusie leiden, dat de Sovjet- Unie er in laatste instantie niets voor voelt om tegen haar wil door commu nistisch ChL.a in een wereldconflict te worden betrokken. Ofschoon men niet durft te spreken van een breuk tussen Moskou en Peking, meent men toch, dat de houding van communistisch Chi na de laatste dagen aanzienlijk agres siever is dan van Russische zijde raad zaam wordt geacht. De Britse minister van buitenlandse zaken, Eder heeft gisteren geantwoord op schriftelijke vragen, van de vroe gere. socialistische minister van defen sie Emmanuel Shinwell over de status van Formosa. De jure, zo zegt Eden, is de souvereiniteit over Formosa en de Pescadores onzeker of niet bepaald. De nationalistische eilanden vlak bij de Chinese kust behoren volgens dé Britse regering ontegenzeglijk tot het gebied van communistisch China. Onder Advertentie Laai U niet kwellen. NeemCiéioS t smaalhO el Een krokodil, die de Amerikanen uit het Verre Oosten hebben meege bracht, heeft in de West-Berlijnse dierentuin bij herhaling een kroko dil, die onlangs uit communistisch China werd geïmporteerd, getracht aan te vallen. „Swampy", de voor malige krokodil van het zesde Ame rikaanse regiment, is eigendom ge worden van de dierentuin van West- Berlijn. Hij schijnt een grote haat te hebben tegen de andere, de Ame rikaanse krokodil, die onlangs uit communistisch China via Oost-Duits- land werd aangeworven. De auto riteiten van de dierentuin hebben zich genoodzaakt gezien een sterk ijzeren hekwerk tussen de vechtjas sen aan te brengen. De vorige om heining was vervaardigd uit bam boestokken. de huidige omstandigheden zou even wel iedere poging van de Chinese com munisten om met geweld de eilanden langs de kust te veroveren de vrede en de veiligheid in gevaar brengen, aldus Sir Anthony, en derhalve terecht be zorgdheid wekken op internationaal ni veau. Over Formosa en de Pescadores zei- de Eden verder, dat deze gebieden in 1895 bij het verdrag van Sjiminoseki door China aan Japan zijn afgestaan. In de verklaring van Cairo van 1943 hebben de geallieerden gezegd, dat het hun bedoeling Was, ,,dat alle gebieden die Japan van China heeft ge stolen, zoals Formosa en de Pesca dores, aan de Chinese republiek wor den teruggegeven," aldus Eden. De ze verklaring hield slechts een voorne men in. De teruggave vond nooit plaats wegens de moeilijkheden, die voortvloei den uit het feit, dat er twee gegadig den voor de gebieden waren. In Sep tember 1945 werd het bestuur over For mosa op aanwijzing van de opperbe velhebber van de geallieerden overge nomen door de Chinese strijdkrachten, hetgeen iets anders is dan „teruggeven" Bij het vredesverdrag van April 1952 heeft Japan afstand gedaan van alle rechten en aanspraken op Formosa en de Pescadores, zo ging Eden door. Maar ook dit hield geen overdracht aan China in, noch aan communistisch, noch aan nationalistisch China. Om deze reden is de Britse regering van oordeel, dat Formosa en de Pesca dores gebieden zijn, waarvan de souve reiniteit de jure onzeker of- onbepaald is, aldus minister Eden. (AFP-Reuter-UP). Donderdag 24 Februari 's ochtends elf uur zal Koningin Juliana op het Malieveld te 's-Gravenhage een vaan del uitreiken aan het regiment Van Heutz. Hare Majesteit zal vergezeld zijn van Prins Bernhard. Bij deze plechtigheid zullen deputa ties van het voormalige K.N.LL. en het Ned. Detachement Verenigde Naties aanwezig ziin. Het regiment Van Heutz zet de traditie voort van het voorma lige Koninklijk Nederlands-Indische Le ger. Daarnaast behoorden alle militai ren, die in de jaren 1950-1954 deel uit maakten van het N.D.V.N. tot het re giment Van Heutz. Vandaar dat het door de Koningin aan de regiments commandant, luit.-kol. S. da Costa te overhandigen vaandel de inschriften zal dragen: „Krijgsverrichtingen Ko ninklijk Nederlands-Indisch Leger 1816- 1950, en: Korea 1950-1954." Des middags wordt in de Dierentuin te 's Gravenhage een slotbijeenkomst gehouden voor alle vrijwilligers, die deel hebben uitgemaakt van het N.D.V.N. in Korea. Aan de deelnemers aan deze bij eenkomst zal vervoer voor rijksrekening van hun woonplaats naar 's Gravenha ge worden verleend. De premiers van het Britse Gemene best, die thans te Londen confereren, hebben zich er eenstemmig mede ac- coord verklaard, dat Pakistan een vol en gelijkwaardig lid van het Gemene best kan blijven als Pakistan de repu blikeinse status aanneemt. Het desbe treffende besluit is gisteren officieel meegedeeld. Pakistan, aldus de desbetreffende verklaring, heeft de premiers medege deeld, dat volgens de grondwet, die spoedig zal worden aangenomen, het land een souvereine onafhankelijke re publiek zal worden. Pakistan wenst echter lid te blijven van het Gemene best en het wenst koningin Eizabeth te aanvaarden als symbool van het vrij willige verband van de leden van het Gemenebest en als hoofd van dit Ge menebest. Het besluit houdt in, dat Pakistan de tweede republiek in het Gemenebest zal worden. Indië, dat eveneens volledig lidmaatschap geniet, nam de republi keinse status in 1950 aan. 14. „Nu, zie jij hem, zie ik hem", gromt een der krijgers, die vlak nabij de plek, waar Eric en Axe verborgen liggen, aarzelend stilstaan. „Hij is na tuurlijk verpletterd, net zoals de rest van zijn bende. Kom mee, ik heb geen zin, om al die rotsblokken een voor een om te keren!" „Ja maar, we moeten die kerel dood of levend terug brengen", werpt een ander tegen. „Laten we de kloof doorzoeken, misschien is hij ontkomen". Doch de overi gen hebben daar geen oren naar. Ze zijn best tevreden met de afloop van de strijd en na besloten te hebben de her en der verspreide wapens bij elkaar te zoeken, verwijderen zij zich. In hun benauwde schuilplaats ademen Fric en Axe verlicht op. „En nu als een haas weg, voor ze zich bedenken en wéér aan het zoeken slaan", fluistert Eric. Snel glippen zij tussen de steenhopen door naar de beschutting van de bomen. Het is gevaarlijk, maar ze moeten deze kans aangrijpen, voor zij misschien voorgoed verkeken is. Eenmaal buiten gezicht van de vijand, zetten de twee vluchtelingen het op een lopen, tegen de steile helling op. Als dé kerels daar beneden maar geen erg hebben in die vermaledijde steentjes, die onder hun voeten losschieten en nogal lawaaierig in het ravijn ploffen. Hoog boven de pas rusten zij even uit van de klimpartij en Eric loert voorzichtig omlaag. De krijgers zijn weer aan het zoeken. Klaarblijkelijk hebben zij toch de neervallende steen tjes gehoord. „Ik zou wel eens willen weten, wie de aanstichter is van deze laffe overval", mompelt Eric grimmig, terwijl hij de troep in de diepte behoedzaam gadeslaat. „Kom, Axe, we zullen dit stel schavuiten volgen; gewone rovers zijn het beslist niet". Langzaam en zoveel mogelijk in de beschutting van het geboomte dalen de twee de steile helling af. En dan, nabij een kleine opening tussen de stammen, slaakt Axe eensklaps een gesmóorde waarschuwingskreet. Op hetzelfde moment ziet ook. Eric het naderend gevaar. Schielijk wil hij zich terugtrekken, maar het is te laat; zij zijn reeds ontdekt door de krijgers, die nu met de wapens in de vuist een eindweeg beneden hen van tussen de stammen te voorschijn komen. (Van onze Haagse redacteur) Naar te Den Haag vernomen wordt is de commissie van voorbereiding voor de bouw van een kernreactor In ons land zover gevorderd met het opstellen van de statuten, waarin de samenwer king voor dit project van overheid, we tenschap en bedrijfsleven zal worden vastgelegd, dat mogelijk dit jaar nog Een inwoner van Boedapest be stelde op de markt champignons, die door de koopman in papier gewik keld aan de klant werden overhan digd. Toen de bewoner van Boedapest het pakje thuis uitpakte, bleek, dat het pakpapier bestond uit een deel van een met de hand geschreven brief van de Franse schrijver Romain Rol land aan de Hongaarse arts Tivadar Huzella, aldus het Hongaarse week blad „Muevelt Nep" van 30 Januari. Het fragment van de brief, dat de handtekening van de Franse schrij ver draagt, zal aan een museum wor den geschonken. Opstandelingen hebben het vliegveld van de Costaricaanse plaats Los Chi les bij de Nicaraguaanse grens aange vallen, aldus een bericht uit de Costa ricaanse hoofdstad, San José, dat gis teren door Newyorkse radiozenders werd omgeroepen. De Costaricaanse. regering reeft vliegtuigen naar het gevied gezonden. Los Chiles is over land bijna niet te bereiken, slechts langs de rivier en door de lucht. Het vliegveld werd door de opstandige troepen bezet en een vliegtuig van een plaatselijke luchtlijn, dat juist aankwam, viel in Lun handen. Opstandelingen zouden zich vrijwel on beperkte tijd in de plaats kunnen hand haven. (Reuter) Advertentie met de bouw van een proefreactor zal kunnen worden begonnen. In de binnenkort op te richten Stich ting Reactor-Centrum Nederland zullen naast de K.E.M.A. van de kant van het bedrijfsleven o.m. zitting hebben ver tegenwoordigers van de Staatsmijnen, Philips en de B.P.M. Instellingen als de organisaties Z.W.O. (Zuiver Wetenschap pelijk Onderzoek) en F.O.M. (Funda menteel Onderzoek der Materie) zullen de wetenschappelijke groep in deze sa menwerking vormen. De steun van de overheid werd het vorig jaar door de Staten-Generaal gefiatteerd. Als directeur van de nieuwe stichting wordt genoemd prof. dr. J. M. W. Mi- latz te Utrecht. Voor het voorzitterschap gaan de gedachten uit naar dr. H. M. Hirschfeld. De vestigingsplaats voor de proefreactor is nog niet gekozen. De ontwikkeling van de kernenergie in ons eigen land maakt het niet on waarschijnlijk, dat de samenwerking met Noorwegen op dit gebied te Kjeller mettertijd een nieuwe vorm zal krijgen. De ..Osservatore Romano" publiceert een decreet van het H. Officie, waarby bet te Parijs verschijnende tydschrift „La Quin- zaine" wordt veroordeeld. Het Franse Episcopaat heeft de katholie ken enkele malen voor het tydschrift gewaarschuwd, het laatst in 1954. Reeds toen had de Osservatore stelling genomen tegen het blad en er op gewezen, dat het tyd schrift het vraagstuk van de samenwerking van katholieken en communisten behandelt zonder ook maar éénmaal rekening te hou den met het standpunt van de H. Stoel. Op 5 Mei 1954 hebben de Franse bisschop pen de stellingen, waarvan „La Quinzaine" de voorvechtster was, veroordeeld. „De so ciale leer van de Kerk. zo zeiden zij, wordt systematisch ondermijnd door de z.g. pro gressieve katholieken, die de communis tische philosophie gedeeltelijk verwerpen, maar zijn sociale en politieke aspecten aan vaarden". ,La Quinzaine" werd gesticht door een groep La Quinzaine, te Parijs ertegen ge- doch toen de moeilijkheden met het Epis copaat begonnen, hebben leken de leiding overgenomen. Eind Juni van het vorig jaar, toen de strijd om de bisschoppelijke veroordeling fel was opgelaaid, hebben 200 jonge pro gressieve katholieken, allen behorend tot de groep La Quinzaine te Parijs ertegen ge protesteerd, dat hun geloofstrouw in twij - fel werd getrokken. Tegelijkertijd echter ontzegde de groep aan de Kerk het recht zich in politieke kwesties te mengen. In bevoegde kringen verwachtte men een half jaar geleden al. dat het Vaticaan maatre gelen tegen „La Quinzaine" zou nemen. Advertentie De kortste e vooraeligste opleiding: (Bekende Schriftelijke Cursus) Ook vertelt Molina dat ze ge dood werden in de havens San Cibrian en Burelas, en hij zet de manier waarop ze gedood wer den als volgt uiteen: „Een uitkijk klimt op de top van de berg, die aan zee ligt, en van daaruit ziet men in de verte een hoeveelheid water met veel schuim in de hoogte springen en de walvis zelf komt ook wel met de helft van zijn lijf uit het water, en dan waarschuwt de uitkyk de zeelui die hun boten gereed maken en een grote hoeveelheid touwen inladen, aan welker uiteinden harpoenachtige werpspiesen zijn vastge maakt, en op hen afgaan en nadat ze daarmee getrof fen zyn en ze zich gewond voelen, zwemmen ze woest dieper' de zee in, met die harpoenen in hun lichaam, en de zeelieden, die steeds maar het touw vieren, vol gen ze, tot ze door groot bloedverlies hun wildheid verloren hebben, en dan slepen ze hen naar de kusten waar ze grote vuren aanleggen en veel olie uit hen maken," Zo vangen ze hen tegenwoordig nog op de Azoren. In een geschrift, dat Don Luis Tobio Fernandez naar het seminarium van Galicische studies •zond, vermeldt hij „een groot proces dat gevoerd werd tussen de stad Vivero en de walvisvangers die walvissen kwamen do den in Bares (Estaca de Vares). Aanleiding tot dit proces gaf in 1527 de komst van een walvisvaarder in de haven San Cibrién, die „San Nicolas" heette en onder commando stond van kapitein Joan de Chaves. Pater Fray Martin Sarmiento vertelt hoe vaak wal vissen de ria's 1) van Galicië bezochten, waarbij ze in Pontevedra tot het eiland Jambo kwamen, waar hun verschijning elk jaar omstreeks dezelfde tijd zich constant herhaalde." De kanunnik-kardinaal Don Jeronimo del Hoyo be vestigt in zijn „Gedenkschriften van het Aartsbisdom" dat Cayon en Malpica de havens van Galicië waren, waar elk jaar van Allerheiligen tot Vasten avona de meeste walvissen werden gevangen, maar het blijkt uit enige documenten dat ook in andere havens, zoals die van Camelia (San Pedro del Puerto, Camarinas) genoemde visserij werd uitgeoefend. Ter bevestiging hiervan haalt Don Pablo Pérez Con stant! gemeente-archivaris van Santiago, in zijn werk „Oude Galicische aantekeningen", 'n contract aan dat werd bekrachtigd door Juan Andrade in de stad Lage, district Gazón imAsturië, en Gonzalo Poso, ingezetene van genoemde stad Lage, „om het bedrijf van de walvisvangst uit te oefenen, gelijk gebruik is aan de zeekust, in de haven Camelia voor het komende jaar 1617, nl. een campagne die begint op Allerheiligen van 1616 tot 1 Maart 1617 en verder nog drie campagnes dus in het geheel vier." In Baskenland bewegen zich ook walvissen door de oude documenten, nu eens in familieprocessen, dan weer in bevrachtingscontracten en soms ook b(] af rekeningen van werken. Zo betaalden die van Guetaria bij zekere gelegenheid een aannemer voor zekere re paraties aan hun kaden met walvisbaarden. Toen Alfons VII Guetaria stichtte eiste hij, vertelt een ge- schiedschrjjver, van de eerste bewoners dat ze hem de helft van de eerste walvis zouden geven die ze kische kust konden niet alle boten tegelijk uitvaren; de vreemden moesten die van het gilde laten voor gaan en in vele gevallen veroorzaakte de natuur lijke en hebzuchtige ongeduldigheid vechtpartijen en twisten. De heer Egana vertelt: „San Sebastian 2) deelt mee met betrekking tot het jaar 1720 dat de sloepen van buiten, wanneer er walvissen gesignaleerd wor den, pas uitvaren na die van hun haven en dat dit een gewoonte is die strikt aanvaard en in acht genomen wordt door de zeelui van de stad." Zolang de walvissen in de Golf van Biskaye kwa men waren deze gebruiken, naar het schijnt, heel ge woon langs de hele Cantabrische kust. Toen ze ophiel- andaag viert de Nederland se multi-mil- tionnair Bernard van Leer, presi dent-directeur van fabrieken van va ten en vatenslui- tingen in Europa, Afrika, Amerika c.t Azië, zyn ze ventigste verjaar dag te Blackpool. De vraag van de vKoninklijke Shell naar olievaten is de aanleiding ge weest voor de heer Van Leer, om met de fabricatie hier van te beginnen. Al spoedig verre zen de eerste fa brieken in Neder land en na Neder land in België, En geland en Frank rijk en later nog in Afrika, Hong kong, Curagao eh Trinidad. Geholpen door de steeds toenemende vraag naar vloeibare brandstoffen, voor het vervoer waar van vaten onmis baar waren, na men de zaken een geweldige vlucht en de heer Van Leer kon zich een fortuin opbouwen. Door een drietal feiten vooral heeft Van Leer, .die een minnaar was van de spectaculaire daad, m het middelpunt van de belangstelling gestaan. Daar is allereerst zijn circus Kavaljos een resul taat van de liefde, die deze multi-millionnair koesterde voor het edele paard. Nadat het circup in Nederland vele voorstellingen had gegeven, wist Van Leer bij het begin van de Tweede Wereldoorlog er mee naar Amerika te ontkomen, waarna hij, derhalve nu als circus-directeur, een tournée door de States maakte. Een ander bekend feit is de wereldreis, die Van Leer na de oorlog maakte met een speciaal voor dit doel omgebouwd vliegtuig van de K. L. M. Als derde wapenfeit stelde Van Leer een rijdende vatenfabriek samen, bestaande uit een reeks trailers en bussen, die een complete miniatuur fabrieksinstallatie varvoerden en die in staat wasom tachtig minuten, nadat zij op haar standplaats was gearriveerd, het eerste vat af te leveren. Vatenkcming Van Leer is een bewonderaar van Winston Churchill, die hij na de oorlog eens zijn lievelingspaard heeft aangeboden. Hoewel Churchill het vriendelijke aanbod van de hand wees, vroeg hij toch aan Van Leer, of hij zijn beste paarden eens zou mogen zien, wat aan geen dovemans-oren gezegd was. Bij het zien van de edele dieren kon de oude Churchill de verleiding niet weerstaan, om nog eens een rijtoer te maken, alhoewel hij al jarenlang geen paard meer bereden had. Als illustratie van de snelheid, waarmee Van Leer werktemoge het volgende dienen. De Shell had na de oorlog gebrek aan vaten op een eiland bij Singapore. Binnen zes maanden moest de productie draaien. Ondanks gebrek aan mensen, machines en materieel speelde Van Leer het echter klaar en precies op tijd rolde het eerste vat uit de als het ware uit de grond gestampte fabriek. Van het enorme fortuin, dat de Nederlandse multi-millionnair ver diende heeft hij ook weer rijkelijk veel uitgegeven en een vriend in nood liet hij zelden in de steek. Hoewel niet in Amsterdam geboren, had. hij een warm hart voor de Jordaan, wat zich onder meer uitte m de verschaffing van de nodige gelden voor vele feesten, die in deze karakte ristieke buurt van Amsterdam werden gehouden. Ook het „intieme" feest, dat Bernard van Leer ter ere van zijn zeven tigste verjaardag in Blackpool gaat vieren, zal weer iets groots worden. Tweeduizend gasten en medewerkers zullen, na een voorstelling m de opera te hebben bijgewoond, bij het diner aanzitten. Een diner met kaarslicht wel te verstaan. De 150 tafels, waaraan de gasten aanzitten, worden versierd met Nederlandse bloemen, die bij duizenden per vlieg tuig zullen worden aangevoerd. bij elke campagne zouden vangen en Fernando de den ons te bezoeken door oorzaken die wjj niet^en- Heilige vroeg bij het stichten van Zarauz om „een nen legden onze vissers wel 500 mul af tot New- reep van kop tot staart van alle walvissen die ze Foundland om ze daar te vangen, t Is waar dat het bedrijf van walvisvaarders, in broze vaartuigen en met het varen over zo enorme afstanden om de vingen. We hebben al uit de sobere beschrijving van de li centiaat Molina gezien hoe men de walvis oorspron kelijk ving. In Baskenland placht de boot 6 tot 15 roeiers te heb ben, buiten de harpoenier die op de voorplecht klaar stond met de harpoen. De harpoen zat met een dun koord vastgebonden aan de lange en dikkere harpoen- lijn. Op een geschikte afstand gekomen wierp de harpoe nier zijn wapen naar de walvis en zodra hij het in de rug van het dier geboord had, vierde hü de lyn opdat het rukken van de walvis bij het gewond onder duiken en vluchten, de boot niet zou doen kantelen. Bij de Basken begeleidden gewoonlijk kleine sloepen met drie man het hoofd-vaartuig, die wanneer de gewonde walvis weer aan de oppervlakte kwam, de riemen los lieten en hem afmaakten met chabalines (werpspe- ren). Er waren heel wat risico's: bijvoorbeeld dat de walvis, als hij zich getroffen voelde zo snel onder dook dat er geen t(jd was om de harpoenliin te vieren en hij de boot deed kelderen, of dat de sloepen zo dicht bij kwamen om hem af te maken dat de walvis bij het bovenkomen ze met zijn geweldige lijf oplichtte en liet kantelen; soms ook vloog de lijn in brand door de wrijving van de haspel en kon de gewonde walvis ontvluchten. Dat laatste ver oorzaakte een reeks twisten tussen de vissersplaatsen, want de lui uit naburige havens die ook in zee waren gegaan, vingen soms de walvis die reeds gewond en leeg gebloed was, waarover heel wat ruzies kwa men, totdat er overeenkomsten werden getekend waarbij rnen zich verplichtte, ten bate van degene die de walvis het eerst met de harpoen gewond had, het gevangen dier af te staan. Aan de Bas- woestheid van de walvissen te zoeken, iets was voor helden... Door de oorlogen met Engelsen en Hol landers verdween voor Spanje, zoals ik u zei, de wal visvangst in de Noordelijke zeeën. Maar de buiten landers zijn tot ongeveer 70 jaar geleden op deze primitieve manier blijven vissen. Het werd echter noodzakelijk om van procédé te veranderen. De walvisbaard begon zijn grote waarde voor de industrie te verliezen, doordat h(j vervangen werd door staal en nog later door synthetische materialen. Te zelfder tijd komen nieuwe en belangrijke toepassingen op voor het vet of traan van de walvis; het was met meer nodig naar de poolstreken te gaan om de poolwalvis te vangen, maar de walvissen van de ge matigde zeeën kunnen deze producten verschaffen zonder dat die verre zeevaarten nodig zijn. Maar de beweeglijkheid en de snelheid van de cetaceeën en hun verdedigingsmiddelen die steeds meer gewekt worden door de vervolging, waaraan ze bloot staan, maken het uiterst gevaarlijk en moeilijk om ze met de harpoen in de hand, uit een lichte roeiboot aan te vallen, en dan, dames en heren, brengt een be roemde Noorse harpoenier, Sven Foyn, een revo lutie in de walvisvangst te weeg door de uitvinding van de granaatharpoen." (Hij nam een slok water en kon zich rekenschap geven van de stilte en de spanning waarmee men naar hem luisterde.) (Wordt vervolgd.) 1) Eigenaardige kustformatie in N.W.-Spanje. 2) Haven en nu zeer modieuze badplaats dichtbij de Franse grens. i De Roemeense dansgroep, die o.m. in Parijs is opgetreden, heeft op het sta tion in Wenen vandaag „bescherming" gekregen van een zestal in het zwart geklede mannen van de Roemeense le gatie, kennelijk leden van de geheime politie. Toen de trein, waarmee het ge zelschap uit Parijs terugkeerde, het sta tion van Wenen binnenreed, vatten de mannen aan weerszijden van de trein post. Een van de verslaggevers die op het station aanwezig waren probeerde een gesprek aan te knopen met een van de leden van de dansgroep, maar een der zwarte mannen snauwde hem toe, dat hij de danser met rust moest laten, omdat hij moe was. Geen der dansers verliet de trein tijdens het oponthoud in We nen, dat 25 minuten duurde. In Parijs is de eerste violist van het gezelschap ge vlucht. Er zouden nog meer ontvluch tingspogingen hebben plaatsgehad. Vol gens het treinpersoneel zaten er slechts 130 Roemenen in de trein. De groep be stond oorspronkelijk uit 142 dansers. De tournée door Engeland is klaarblijkelijk afgelast. (U.P.). De Joegoslavische regering heeft de Russische luchtvaartmaatschappij „Ae- roflot" toegestaan eens per week op de luchtlijn Moskou—Tirana (Albanië) over Joegoslavisch grondgebied te vliegen.. Bovendien mogen de vliegtuigen in Joe goslavië landen om te tanken of repa raties uit te voeren. Volgens het persbureau „Yugopress' heeft de Poolse regering Joegoslavië verzocht een luchtlijn Warchau-Tira- na via Praag en Belgrado te mogen openen. Het weekblad „Videnske Svobodno Listy", het orgaan van de Tsjechische refuglé's in Wenen, heeft gisteren be richt dat de voormalige vice-premier van Tsjecho-Slowakije, Bohumil Laus- man, die na eerst het land ontvlucht te zijn verleden jaar naar Tsjechoslowa- kjje terugkeerde, nu in een Praagse gevangenis zit. De nu 51-jarige Lausman wist 31 De cember 1948 uit Tsjechoslowakije te vluchten. Vijf jaar later, in December 1953, keerde hij echter onder geheimzin nige omstandigheden naar Praag terug, waar hij later voor de radio propagan da maakte voor de Tsjechische verkie zingen. Sinds de vorig jaar Mei in Tsjecho slowakije gehouden verkiezingen heeft men echter niets meer van hem verno men. Het emigrantenweekblad zeide het bericht over Lausman's gevangenschap uit „betrouwbare bronnen" van achter het IJzeren Gordijn gekregen te heb ben. (U.P.). Luitenant-kolonel Gamal Abdel Nas ser, de Egyptische premier, heeft gis teren aan de president van de Libanon, Camille Sjamoen, getelegrafeerd bereid te zijn in Beiroet de premier van Irak, Noury el Said, te ontmoeten ter bespre king van de kwestie van het Turks- Iraakse verdedigingsverdrag. Joegoslavië wil de Egyptisch-Israë- lische geschillen helpen oplossen, indien beide zijden hierom vragen, aldus meldt het Joegoslavische persbureau Tanjoeg in een bericht over de bijeen- mst, die oresident Tito en de Egyp tische premier, Nasser, vandaag zullen hebben aan boord van Tito's jacht Ga- leb. Het jacht vaart door het Suez-kanaal naar Joegoslavië terug. Tito heeft een bezoek aan Indië en Birma gebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 9