Nationalisten ontruimen Tatsjen-eilanden Zeventig oorlogsbodems nemen aan de evacuatie deel Parapluie van vliegtuigen boven operatiegebied Maclean reeds voor zijn vlucht Russisch agent? PINAY tracht nieuwe regering te vormen Russische consul in Wenen lokt twee Amerikanen in de val Nota-wisseling tussen Sovjets en Amerikanen ONDER DEKKING VAN DE AMERIKAANSE VLOOT Gorsselse dansers naar Engeland Wrevel op Formosa „Katingo" nadert zijn element Het weer MAANDAG 7 FEBRUARI 1955 f 30.000 uitgeloot LUCHTINCIDENT BIJ KOREA Twee communistische jagers neergeschoten Brits oorlogsschip op drift Vrede op komst tussen de Kerk en Peron? Hevige ontploffing boven Nieuw-Zeeland Mysterieus voorwerp stort neer In Brussel 150 paleiswachten plotseling ziek Kinderpokken in Spa Dode op onbewaakte overweg Jeep door trein gegrepen Te St. Michielsgestel MAN SCHIET STIEF- DOCHTER DOOD Steekhoudende argumenten in nieuw boek 2000 overgemaakt na verdwijning Formateur rekent op M.RP-steun WOLLEN JUMPERS-VESTEN o 78ste JAARGANG No. 26214 BURfcAU SMEDESTRAAI b - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk; Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W Boerrigter en Mr, W. A M. van der Kallen Hoofdredactie: Drs H. v. Run en W Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERIfcNIItlARIEP 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentlën eventueel ronder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 Zaterdagavond is gelijktijdig in Taipeh, de hoofdstad van Formosa, en in Washington bekend gemaakt, dat de Chinese nationalisten de Tatsjen-eilan den zullen ontruimen en dat de Amerikaanse zevende vloot deze ontruiming ter zee en in de lucht zal beschermen. Gisteravond is een begin gemaakt met de operatie, die in nationalistische kringen op Formosa nog al wat wrevel heeft verwekt. Men beweert daar, dat de V.S. de nationalisten gedwongen hebben tot de ontruiming over te gaan. In de verklaring van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken wordt nog medegedeeld, dat de V.S. nationalistisch China behulpzaam zul len zijn bij het verdedigen van met de Tatsjen-groep in verband staande posities en gebieden, die in nationalistische handen zijn. De schepen en vliegtuigen van de zevende vloot hebben strikte orders gekregen geen vijan delijkheden met de communisten uit te lokken, maar onverwijld terug te slaan indien zij worden aangevallen. SowjeMJhie Saddle v Rirker *"Chosjin ^|8ofne( .Nanheft sjen-eil. GELE ZZC Ppogchia .Mimhm Huèoing ----- Pen: - - - -SlMiW Nanfcisjan CHINA Jmsjan P.KoKwq -"-Vv^SS^WotHjk* EjJlM, ■.•.'rï3 AJaUIÏ'.'A - - - rFORMQSA r=^Vi f'liAVJi'-'a r Amoy, Pescadores 2UID-CHINESE ZEE Zaterdag is een dag van drukke di plomatieke activiteit geweest. De Ame rikaanse afgevaardigde bij de V. N., Henry Cabot Lodge, bracht een bezoek aan President Eisenhower om hem voor te lichten over de jongste ontwikkelin gen binnen de V.N. in verband met de Chinese crisis. De Amerikaanse ambas sadeur op Formosa, Karl Kankin, bracht tot twee maal toe een bezoek aan de nationalistische waarnemende minister van Buitenlandse Zaken, Tsjen Tsjang Hoean. IIij gaf de nationalisten duidelijk te verstaan, dat Amerika zich niet nadrukkelijk wenst te verbinden ook de voor de Chinese kust gelegen eilanden Quemoy en Matsoe te verdedi gen, een eis die door generalissimo Tsjank Kai Tsjek is gesteld. Later op de middag blijkt de generalissimo ge zwicht voor de Amerikaanse weigering, waarna de ontruimingsorder kon wor den uitgegeven. De V.S. hebben echter wel beloofd de Nantsji-eilanden te zullen helpen verdedigen. Deze liggen ongeveer 125 km ten Zuiden van Tatsjen en het be treft voornamelijk de eilanden Nantsji en Peitsji. Het eiland Kjoe toeng Men, dat m communistische handen is, ligt 35 km ten Noorden van Nantsji. Be halve de Tatsjen-groep worden ook ont ruimd de eilanden Joetsjan op 50 km ten Noorden en Pitsjan op 50 km ten Zuid-Westen van Tatsjen. Gistermorgen vroeg zijn ongeveer 70 Amerikaanse en nationalistische Chinese oorlogsschepen vertrokken Uit de havens Keeloeng in Noord- Formosa en Kaohsoeng in Zuid-For- mosa. Zes Amerikaanse vliegdek schepen nemen aan de operatie deel. Gisteravond zijn de eerste verdedi- SOtüET-UNI 700.000 M0NG0LJE 500. man 360.000 <50 000 man 000m Nationalistisch China Comm. bases Amerik. bases TSJANG KAI TSJEK gers van Tatsjen geëvacueerd. Zo wel militairen als burgers worden af gehaald. Slechts negen inwoners heb ben geweigerd weg te gaan en dat zijn nog ouden van dagen en invali den. Alle militaire installaties worden vernield en de huizen worden afge broken. De nationalisten laten pam fletten achter, waarop zij aankondi gen eens terug 'te zullen komen. Drie honderd vliegtuigen vormen een pa rapluie boven het operatiegebied. De Chinese communisten hebben tot nu toe nog niet gereageerd op de jong ste Amerikaans-Chinese manoeuvre. Wel werd de actie van de zevende vloot „misdadig" genoemd. Gister avond heeft minister Molotov, de Rus sische minister van Buitenlandse Za ken, de nieuwe communistisch-Chinese ambassadeur in Moskou, Lioe Hsiao, in audiëntie ontvangen. Van Ameri kaanse en nationalistisch-Chinese zijde is er de nadruk op gelegd, dat de ge hele actie bedoeld is om een einde van de communistische aanvallen te bewer ken en het herstel van de vrede en de veiligheid in het Westelijk deel van de Stille Oceaan te bevorderen. In Amerika heeft de Nationale Raad van Protestantse Kerken het volk opgeroe pen te bidden „in dit uur van gevaar, opdat de huidige crisis zonder oorlog zal worden opgelost". In Britse kringen was men tevreden over de actie, die men beschouwde als een eerste stap in de richting van een „staakt het vu ren" tussen de Chinese communisten en nationalisten. In de tweede klasse van de 526ste Staats loterij is de prijs van 30.000 uitgeloot. De prijs viel op lot no. 5384. «lILu i ^norm was de belangstelling op het Bergense strand, toen Zondagmiddag iew poging werd gedaan de „Katingo" terug te brengen in haar element. Ook •Jfh® ™aal lukte het nog niet geheel: een afstand van veertig meter gleed het Khip in de goede richting; toen was het afgelopen. (Luchtopname A.N.P.-foto). Boven de internationale wateren ten Westen van Korea hebben Amerikaanse Sabre-straaljagers Zaterdag een twee tal communistische Mig-straaljagers neergeschoten. Zes andere Mig's weken daarna uit naar communistisch gebied. Het incident vond plaats op 65 km ten Westen van de Noord-Koreaanse hoofd stad Pjongjang, ongeveer 16 km uit de Koreaanse kust. Het hoofdkwartier van de Amerikaan se luchtmacht in het Verre Oosten heeft meegedeeld, dat de Amerikaanse jagers een verkenningsvliegtuig escorteerden op een normale patrouillevlucht. Plot seling bemerkte de boordschutter van het verkenningstoestel acht Mig's De communistische toestellen openden het vuur en getrouw aan zijn instructies, beantwoordde de boordschutter dit vuur meteen. Twee Migg's vielen het verken ningstoestel aan en de zes andere zoch ten de Sabre-jagers op. Het resultaat van het gevecht was, dat twee Mig's werden neergeschoten. De Amerikaanse toestellen bleven onbeschadigd. De Amerikaanse toestellen behoren tot een eenheid die kort geleden van Japan naar Korea is overgebracht in verband met de critieke situatie rond Formosa. Zaterdag is de Montclare, een Brits depotschip voor onderzeeboten, op drift geraakt toen het schip bij de zuid punt van Engeland door sleepboten ge sleept werd en de sleepkabels in de storm knapten, 's Middags was het vaartuig reeds 30 mijl door de wind voortgestuwd. Het schip was toen slechts zeven en halve mijl van het lichtdchip Seven Stones, dat de scheepvaart waarschuwt voor de ge vaarlijke gronden bij Land's End en de Scilly-eilanden. Helicopters worden gereed gehouden om de 52 man die zich aan boord van de Montclare bevinden op te pikken, als het schip te dicht bij het rif komt. Een Shackleton-bommenwerper van de RAF cirkelt boven de Montclare om als ver- bindingspost te dienen. De admiraliteit heeft vijf sleepboten, een fregat en een torpedojager opdracht gegeven te trachten de Montclare te pakken te krijgen. Omstreeks het middaguur bracht de sleepboot „Enforcer" een lijn op de Montclare over, maar de lijn knapte. Een andere sleepboot, de „Envoy", raakte door haar raketten heen bij de pogingen lijnen naar de Montclare te vuren. Een helicopter zou een nieuwe voorraad raketten op het dek van de sleepboot droppen. Een helicopter van de marine heeft ook geprobeerd te hel pen bü het overbrengen van een lijn. (UP) Katholieke kringen in Buenos Aires verwachten een voorstel tot vrede tussen Kerk en Peron. Vooral verwacht men, dat de militairen op meer besliste ma nier bjj de president zullen intervenië ren. Er heerst in kerkelijke kringen vol slagen onzekerheid op welke voorwaar den deze vrede verworven zou kunnen worden. Een reusachtige ontploffing, die ge voeld werd in een gebied van verschei dene honderden vierkante kilometers, heeft gistermiddag de Westkust van het Zuidelijke eiland van Nieuw-Zeeland opgeschrikt. Op het ogenblik van de ont ploffing werd vanuit ver uiteenliggen- de punten een zilver-kleurig voorwerp, dat de vorm had van een sigaar, waar genomen. Er is nog geen officiële verklaring voor deze verschijnselen gegeven. De waarnemers verklaren, dat het vreemde voorwerp zich met duizelingwekkende snelheid voortbewoog. Het kwam uit het Zuid-Oosten en vloog in de richting van de Zuidelijke Alpen, ongeveer 35 km. van Greymouth en verloor hoogte naarmate het verder boven land kwam. (Rtr.) 150 soldaten van de koninklijke paleis wacht in Brussel zijn binnen hetzelfde etmaal door een geheimzinnige ziekte getroffen. Van eenheden uit geheel Bel gië zijn officieren van gezondheid naar de kazerne van de wacht te Tervueren, Brussel, gezonden, om te pogen een di agnose te stellen. De mannen lijden aan maagpijn en hun temperatuur is hoog. De dokters denken aan voedselvergifti ging, maar bewijzen hiervoor heeft men nog niet. Intussen is de wacht voor het konink lijk paleis overgenomen door de Belgi sche luchtmacht. Alle verloven in de ka zerne van Tervueren werden ingetrok ken tot minstens hedenochtend. Het ministerie van defensie spreekt berichten tegen dat de mannen aan ty phus lijden. Intussen wordt in Oost- België het gehele stadje Spa gevacci neerd tegen kinderpokken. Kerken, ca- fé's bioscopen zijn gesloten en er werd niet gevoetbald in Spa. Twee vermoede lijke gevallen van kinderpokken, welke tot deze massale inenting geleid hebben, zijn nog steeds in observatie. De nood maatregelen blijven twaalf dagen van kracht. (UP) Vanochtend is een militaire jeep op een- onbewaakte overweg te Nunspeet door de sneltrein uit Zwolle naar Amersfoort ge grepen. De bestuurder van de jeep, de 20-jarige dpi. huzaar P. Verstraten uit Rpis, post Oplo (N.Br.), werd gedood. Het ongeluk gebeurde op de onbewaakte overweg met knipperlichten in de Eper- weg tussen Oldebroek en Nunspeet. De jeep maakte deel uit van een colonne van voer tuigen van het vierde verkenningseskadron van de Huzaren van Boreel. Drie jeeps waren reeds gepasseerd. De vierde werd gegrepen en door de trein ongeveer 400 meter meegesleurd. Zij geraakte daarna in brand De brandweer van Nunspeet bluste het vuur met schuimblussers. De militair was de enige inzittende van de jeep. Het treinverkeer tussen Zwolle en Amers foort was ongeveer een uur gestagneerd. mm##» De Gorsselse dansgroep, die het vorig jaar in Noord-Wales op het International Eisteddfod de derde prijs voor Neder land wist te behalen, is ook dit jaar weer naar Engeland gegaan voor het geven van voorstellingen. De reis, die ditmaal per vliegtuig werd gemaakt, gaat naar Blackpool; volgens reglement reizen de deelnemers in klederdracht. Vóór het vertrek van het toestel gaven de dansers op Schiphol nog even een demonstratie, waarvoor veel belang stelling bestond. De dertigjarige J. v. S. uit St. Mi chielsgestel heeft Zondagmiddag tijdens een achtervolging in de onmiddellijke omgeving van zijn woning zjjn achttien jarige stiefdochter J. de H. met een pistoolschot gedood. Het meisje overleed vrijwel onmiddellijk, nadat zij was ge troffen. Het slachtoffer, dat in Den Bosch in betrekking was, kwam zelden thuis in verband met een familiekwestie. Zij was Zondag bij familie in het dorp, waar ook haar stiefvader kwam. Toen later de moeder van het meisje arriveerde, zijn zij gezamenlijk naar huis gefietst in de afgelegen buurtschap de Tielse Hoeve. Van S. was vooruitgereden en wachtte thuis de komst van moeder en dochter af. Zijn dreigende houding maakte het meisje angstig, zodat zij wegvluchtte met het bovenvermelde gevolg. Zij was de oudste van de vier kinderen uit het eerste huwelijk van haar moeder. Het gezin telt thans negen kinderen. Het parket te Den Bosch leidt het onderzoek. (Van onze Londense correspondent) Op 25 Mei 1951 verdwenen twee le den van de Britse diplomatieke dienst, Donald Maclean en Guy Burgess, op sensationele wijze uit Engeland. Men kon het spoor volgen tot aan het station var. Rennes aan de overzijde van het Kanaal, daarna raakte men het spoor bijster. Wilde gissingen en nog wildere geruchten bleven gedurende lange tijd verschijnen in de populaire pers. Bij het uitblijven van een officiële verkla ring van het Foreign Office bleef het bij gissen, doch de publieke opinie kristalliseerde zich rond de zekerheid, dat de beide jeugdige diplomaten een heenkomen hadden gezocht achter het ijzeren gordijn. Op 12 September 1953 ANTOINE PINAY. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen. Antoine Pinay, de chef van de gema tigde conservatieven, is door de presi dent van de republiek verzocht een re gering te vormen. In beginsel heeft de heer Pinay deze taak aanvaard. Hij hoopt een kabinet van nationale een heid te kunnen vormen droom van velen vóór hem en wellicht van nog meer na hem. Het ligt in zjjn bedoeling a.s. Donderdag voor de Kamer te ko men. Deze keuze van de president van de republiek is mede geïnspireerd door de politieke logica. De sinds enkele maanden gevormde groep van gema tigde conservatieven de onhfhanke- Hjken, boeren en zgn. ARS, afgescheiden Gaullisten telt ongeveer - 120 leden en is daarmee het grootste blok van de oppositie, die Mendès-France ten val heeft gebracht. Als de heer Pinay de investituur aan durft, en dit schijnt thans wel vast te staan, is hij de eerste minister-president die deze taak op zich neemt in het raam van de eind vorig jaar herziene grond wetsartikelen. Volgens het bepaalde in artikel 15 van de grondwet is voor de investituur de grondwettelijke meer derheid van 314 stemmen niet meer no dig, maar kan de relatieve meerder heid volstaan. De procedure is boven dien nog vereenvoudigd in dit opzicht, dat zowel regeringsprogramma als lijst van ministers tegelijk bekendgemaakt worden en niet meer zoals vroeger, eerst het programma werd afgekondigd en daarna het kabinet gevormd In een verklaring, afgelegd bij het verlaten van het Elysée heeft de heer Pinay o.m. meegedeeld, overtuigd te zijn de grootste medewerking te zul len ondervinden van de kant van de republikeinen, ongeacht of het gaat over de organisatie van de veiligheid, over de versterking van de allianties, de opbouw van Europa of de vereiste hervormingen in Noord-Afrika. De president van de republiek heeft de neer Pinay verzocht een regering te In Wenen heeft zich Zaterdag een incident afgespeeld, dat tot een nota wisseling tussen de Russische en Amerikaanse bezettingsautoriteiten heeft geleid. De Russische consul in Wenen, Naliwaiko, had onder het voorwendsel om politiek asyl te willen vragen, een onderhoud geënsceneerd met een tweetal Amerikanen in een café. Plotseling wierp de Rus de Amerikanen een glas bier in het gezicht, waarop een aantal Russische agenten in burger de Amerikanen trachtten te overmeesteren. De Oostenrijkse politie en de internationale patrouille namen de Amerikanen mee. De Russische Hoge Commissaris heeft er bij zijn Amerikaanse ambtgenoot tegen geprotesteerd, dat twee Amerikanen geprobeerd hebben de Russische consul door middel van chantage over te halen tot desertie en verraad. Zaterdagavond nog zond de waarne mend Hoge Commissaris van de Sovjet- Unie, Karskewitsj een protestnota aan de Amerikaanse Hoge Commissaris Thompson, waarin hij een onderzoek in deze affaire eiste en bestraffing van de schuldigen. De Amerikaanse ambas sade liet gisteravond weten, dat de Rus sen een val hadden opgezet voor de twee Amerikanen. Men tast volkomen in het duister omtrent het motief van het Russische gedrag. Een van de beide Amerikanen, Ro bert Gray, werkte tot Juni 1954 als burger bij het Amerikaanse leger in Oostenrijk. Verleden week was hij naar Wenen teruggekomen om gegevens te verzamelen voor een boek, dat hij wil schrijven. Hij kende de Russische con sul als particulier en belde hem op om een afspraak te maken. Deze bleek zeer nerveus en verzocht om een on derhoud. Gray ontmoette consul Naliwaiko, die hem naar een mogelijkheid vroeg om politiek asyl te vragen voor hem en zijn gezin. Gray beloofde navraag te zullen doen en Zaterdag ontmoet ten beiden elkaar weer in het café. Later op de dag keerde Gray samen met de Amerikaanse kolonel Man ning naar het café terug, waar zij Naliwaiko ontmoetten. Manning zette uiteen, dat de V.S. bereid zjjn ieder een politiek asyl te verlenen die po litiek onderdrukt wordt. Op dat ogen blik wierp de Rus de beide Ameri kanen een glas bier in het gezicht. Een aantal Russen in burger die zich in het café bevonden, grepen daarop de Amerikanen vast. Zij probeerden een van de Amerikanen naar buiten te slepen, maar deze wist zich los te rukken en verborg zich in de ves tiaire. Intussen bleek het café geheel door Russische soldaten omsingeld. Een pa trouille van de Oostenrijkse politie werd de toegang geweigerd. Toen een patrouille van de internationale vier- mogendhedenpolitie verscheen, lieten de Russen de zaak aan hen over. De pa trouille nam de Amerikanen mee en droeg hen over aan de Amerikaanse autoriteiten. Na een onderzoek naar het incident hebben Gray en Manning We nen verlaten. (RTR) vormen na de gehele Zaterdag en Zon dag met leidende politieke figuren ge confereerd te hebben. Het steeds meer terugdraaien van vierde republiek naar derde is nog gebleken uit het besluit van president Coty dit keer ook de fractieleiders van de senaat en de voor zitters van de senaatscommissie te raad plegen. De heer Pinay is in de na-oorlogse jaren de man geweest, die na de sterke inflatie-tendens tengevolge van het uit breken van het Koreaanse conflict de prijsstijgingen wist af te remmen, daar bij geholpen door de internationale con junctuur. Hij verkreeg een zekere popu lariteit door tegelijkertijd de voortdu rende belastingverhogingen stop te zet ten en de staatsuitgaven te verminderen. Onder zijn regering werd de E.D.G. ge tekend. Van huis uit is de heer Pinay een kleine ondernemer met gezonde econo mische en sociale opvattingen, waardoor hij de gemiddelde Fransman wel aan spreekt. Hij heeft zich van stemming onthouden tijdens de ratificatie over de accoorden van Parijs, daar hij het met de door Mendès-France voorgestelde minimalistische Europese oplossing niet eens kon zijn. Deze houding is wellicht het enige punt, dat de zeer sterke re serve van de M.R.P. te zijnen opzichte eventueel zou kunnen doorbreken. De naam Pinay is in deze kringen verre van populair. Tijdens het weekeinde verklaarden enige jonge M.R.P.'ers, dat het voor hen uitgesloten zou zijn op nieuw in een regering Pinay mee te werken. De ouderen hulden zich om trent deze mogelijkheden en moeilijk heden in een even wijs als pijnlijk stil zwijgen. Nu de breuk tussen socialisten en M.R.P.'ers welhaast onoverbrugbaar is, waardoor de M.R.P.-fractie naar rechts gedrongen wordt en bovendien de sa menwerking tussen M.R.P. en gematigde conservatieven een einde gemaakt heeft aan de regering Mendès-France zal het streven van Pinay de vuurproef worden voor deze nieuwe verstandhouding. Het enige, waaraan men op dit ogen blik houvast heeft is dat de fractievoor zitter van de M.R.P. na zijn bezoek aan president Coty verklaard heeft, dat de M.R.P. niet deel kan nemen aan een regering, die de opbouw van Europa niet op haar programma heeft. Hij stel de deze eis als eerste. Misschien kan dit „l'Europe d'abord" beslissend zijn. Men vergete hierbij niet, dat het kabinet Pinay in December 1952 demissionair werd tengevolge van een conflict met de M.R.P. De liberale opvattingen van Pinay werden door de M.R.P.-ers voor te conservatief gehouden, terwijl de Franse grootindustrie Pinay zijn steun opzegde wegens te grote vooruitstre vendheid. Tenslotte nog een enkel woord over de regering Mendès-France. De algeme ne indruk die men. krijgt uit de com mentaren van de Franse pers over het laatste optreden van Mendès-France in de Kamer, zijn zeer ongunstig. Het ge brek aan respect voor de besluiten van het parlement dat Mendès-France ge toond heeft, heeft 'zelfs in kringen van zijn vrienden niet nagelaten ernstige openbare afkeuring uit te lokken. kreeg men eindelijk zekerheid, toen Melinda Maclean vergezeld van haar kinderen vanuit Zwitserland eveneens een heenkomen zocht achter het ijze ren gordijn. Uit een dezer dagen verschenen boek „The Missing Macleans" door Geoffrey Hoare (uitg. Cassell. 12s. 6d.) blijkt, dat het Britse Foreign Office reeds aan het begin van Augustus 1951 met zekerheid kon concluderen, dat Maclean zich ergens in Oost-Europa bevond. Want, of schoon hij geen middelen had, bleek hij in staat om via Zwitserland een geldsom van 2000 over te maken aan mevrouw Dunbar, zijn schoon moeder. De pers bleef onkundig van dit feit tot heden. Geoffrey Hoare, die als Parijs cor respondent van de News Chronicle onmiddellijk betrokken was bij het onderzoek naar de verdwijning van zowel Burgess en Maclean als van de vrouw van laatstgenoemde, had Me linda Maclean persoonlijk gekend en ontving bovendien na haar verdwijning alle medewerking van haar moeder, mevrouw Dunbar, welke laatste, ver bitterd over de wijze waarop haar dochter haar om de tuin geleid had, Hoare voorzag van feitenmateriaal voor zijn boek. Uit het ietwat onkiese boek van Geoffrey Hoare komt met vrij grote zekerheid vast te staan, dat Maclean en zijn vrouw beiden oprecht geloofden in de „rode zaak" en in de communis tische vredescampagne. Maclean was in zijn studentendagen het communisme vriendelijk gezind en was misschien zelfs lid van de partij. Hij trad in de diplomatieke dienst en werd benoemd tot hoofd van de Kanselarij van de Britse ambassade in Washington. In deze positie ontwikkelde hij een intense haat voor Amerika en de Amerikanen en verviel steeds meer aan drank zucht. Volgens Hoare, en zijn argumen ten zijn steekhoudend, trad Maclean eveneens op als Russisch agent. Hij werd overgeplaatst naar Cairo, waar hij zich ten zeerste misdroeg. Na een periode van losbandigheid zag hij zich genoopt zich onder behandeling te stellen van een psychiater. Na zes maanden werd hij overgeplaatst naar het Foreign Office in Londen met gelijk tijdige promotie. Nog steeds aan drank verslaafd, verdween hij op een goede dag plotseling met zijn collega Burgess. Zeker is, dat hij, indien hij in Londen gebleven was, bedreigd werd met ont slag, daar hij zich door zijn onge regeld leven onmogelijk maakte in zijn functie. Het boek van Hoare geeft een zeer overtuigde karakterschildering van Me linda Maclean, een minder overtuigende van haar man. De vraag, welke de schrijver evenwel niet overtuigend heeft kunnen beantwoorden, is, hoe het mogelijk is geweest, dat het Foreign Office niet eerder wantrou wen koesterde tegenover een diplomaat omtrent wiens pro-Russische en anti- Amerikaase gezindheid alles bekend was in zijn vrienden- en kennissen kring. Indië Bij een mijnexplosie in Jha- ria in Indië hebben 55 mijnwerkers het leven verloren. (UP/Rtr). Advertentie (Tot Dinsdagavond) In het Zuiden en het midden van het land zwaar bewolkt met tijdelijk wat regen of sneeuw. Overwegend matige Westelijke wind en hogere temperaturen dan vandaag. In het Noorden van het land zwaar bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer, weinig wind en ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. Zon: 8.12-17.41. Maan: 19.57-8.19.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1