Melkslijter uit IJmuiden krijgt gelijk „Een man genaamd Judas" in Haarlems schouwburg „De Spaarnestad" OUDE EN NIEUWE STIJL BIJ TOON HERMANS LANGDURIG, BONT EN BOEIEND SLOT VAN TEISTERBANT'S LUSTRUM Firma Kerko viert in Haarlem 40-jarig bestaan Avond-mulo St. Augustinus kan vleugelen uitslaan De „Roverssymphonie als muzikale comedie Verordening winkelsluiting niet bindend „Dat hebben we na 5 jaar toch bereikt" ZONNEWARMTE „Zaza" in Minerüa-theater Feestelijke viering 75-jarig bestaan „Nova Zembla" MAANDAG 7 FEBRUARI 1955 PAGINA 2 Haarlemse economische politierechter AANRIJDINGEN Door dronken automobilist BILJARTVERENIGING S.V.V. 25 JAAR Om de „Joco-beker" ARBEIDER IN SLUIS VERDRONKEN STUDENTENKAPEL IN LEIDEN Haarlems architect voor opdracht gepolst Haarlemse politierechter ARBEIDER DACHT GRAPPIG TE ZIJN RANO gaat een bazar houden Noord-Zuid Hollander had gunstig jaar Alleen is beier dan die van onze voortreffelijke WALES ANTHRACIET VICTORIOUS WALES (Super kwal.) SEVEN SISTERS WALES Fr. Varkenmarkt 6—10 BASTIONE VIERT FEEST Eerste lustrum van enige R.K. tennisvereniging Feestelijke abundantie WASSERIJ DUYN binnen 4 dagen retour. HEEMSTEDE Openbare Werken actief Heemsteedse Kunstkring R.K. Harmonie „St. Michaël" SPAARNDAM Beurs van Amsterdam Beurs van New York De Haarlemse economische politie rechter, mr. J. A. Bletz, heeft vanmor gen schriftelijk uitspraak gedaan tegen de slijter H. v. L. uit IJmuiden, die vorige week terecht moest staan wegens overtreding van de winkelsluitingswet. Van L. was het er niet mee eens, dat hij zijn winkel op Dinsdagmiddag moest sluiten en na de politie er te voren in kennis van gesteld te hebben verkocht hij op Dinsdagmiddag 4 Januari aan een dame een pakje boter. Proces-ver- baal werd opgemaakt en vorige week werd deze zaak voor de Haarlemse economische politierechter behandeld. De officier van Justitie eiste toen een principiële geldboete van één gulden. De verdediger voerde toen aan, dat de verordening van de gemeente Vel- sen, waarbij de melkwinkels op Dins dagmiddag gesloten moesten zijn, niet bindend kon zijn, omdat vèreist wordt, dat een en ander geschiedt na overleg met het georganiseerde bedrijfsleven. Bovendien zou met nadruk verplicht zijn, dat per branche bekeken moest worden op welk tijdstip de wankels het best gesloten kunnen worden. Ook dat was in Velsen niet geschied en daarom kon ook om deze reden de verordening niet bindend zijn. Ter verklaring zij hier nog even de achtergrond aangegeven, waarbij zal blijken, dat Velsen een uniforme winkel sluiting prefereerde. De gemeenteraad nam overigens met een zeer kleine meerderheid de KVP was tegen het desbetreffende besluit aan. Nadien zijn tal van pogingen onder nomen om verandering te krijgen, waarbij dat aan de slagers gelukt is, die hun vrije middag op de Maandag gesteld zagen. Daarna is er ook voor viswinkels eer. verandering gekomen, en wel op de Maandagmorgen. De pogingen van de melkslijters faal den tot op heden o.m. doordat de bur gemeester in het geding bracht, dat bij een gespreide winkelsluiting de con trole voor de politie zo moeilijk is. In zijn schriftelijk vonnis verklaarde de economische politierechter vanmor gen, dat de desbetreffende verordening in Velsen begint met de woorden: „Ge hoord de Kamer van Koophandel en Fabrieken te HaarlemDaaruit moet de conclusie getrokken worden, dat wel degelijk het georganiseerde be drijfsleven is ingeschakeld. Op die gron den moet de verordening van de ge meente Velsen bindend geacht worden en staat de melkslijter in het ongelijk. Anders is het echter met het tweede verweer, want het is verplicht, dat de gemeenteraad een sluitingsmiddag of -morgen bepaalt per branche. Dit is in Velsen alleen geschied voor de sla gers en de vishandelaren, terwijl de Zaterdagavond hebben in het centrum van Haarlem en omgeving een aantal aanrijdingen plaatsgevonden, die, naar later bleek, alle zijn veroorzaakt door één en dezelfde automobilist. Deze automobilist, de 44-jarige L. J. R. uit Blóemendaal, verkeerde onder de in vloed van sterke drank en werd 's avonds op de Zaanenlaan aange troffen door een agent van politie, toen hij door misselijkheid niet in staat was verder te rijden. De eerste melding over een aanrijding kwam binnen van een makelaar, die vertelde bij half acht door een andere auto te zijn aangereden, toen hij voor de stopstreep op de Kruisweg in de richting Noord stond te wachten. Ern stig werd zijn auto niet beschadigd, maar hij achtte het niettemin nuttig om het nummer van de andere wagen te noteren, vooral ook, omdat hij ver moedde, dat de automobilist van deze wagen enigszins aangeschoten was. Later vertelde de makelaar nog, dat hij op 't Kennemerplein twee wielrijders van hun fiets had zien springen, die anders zeker door een auto zouden zijn aangereden. Ook daarvoor bleek de Bloemendaalse automobilist aansprake lijk te zijn. Tenslotte belde omstreeks negen uur een ambtenaar van de N.S. uit Haarlem op, die vertelde op het Julianapark aangereden te zijn door een auto, toen hij op de fiets reed. Hij had het nummer van de wagen geno teerd, dat overeenkwam met het num mer, dat de makelaar had opgegeven. De politie heeft de dronken automo bilist ingesloten ter ontnuchtering, ter wijl hem ook de bloedproef werd afge nomen. Zijn rijbewijs is ingetrokken. Nadat hij zijn kater had uitgeslapen, stelde de politie hem weer op vrije voeten. De politie verzoekt de twee wielrijders, die op het Kennemerplein bijna werden aangereden, zich te mel den aan het bureau voor het verstrek ken van inlichtingen. Gisteren vierde de Haarlemse biljart vereniging SW die haar clubgebouw aan de Leidschevaart heeft, het 25- jarig jubileum. Werkelijk grote spelers zijn door SW niet naar voren gebracht. De receptie die Zondagmiddag in ca fé restaurant „Bolwerk" werd gehou den, was druk bezocht. Als afgevaardigde van de Nederland se Biljartbond sprak de heer Ellerbroek het bestuur van SW toe. Hij zei het zeer prettig te vinden dat de jubilaresse zo goed stond aangeschreven in de Ne derlandse biljartwereld en overhandig de de zilveren medaille van de NBB. De heer P. H. Wagenaar voerde het woord namens het districtsbestuur van Haar lem en omstreken, de heer van Doorn als afgevaardigde van Insulinde, de heer J. Steffers van DES en de heer Stab- baarts namens Ivo. 's Avonds was het feest voor de leden van SW en een grote schare vrien den. Vrijdagavond werden de wedstrijden om de „Joco-Beker" voortgezet met het 2e team van de B.C. „Kennemerland". Won de B.C. „Hof van Holland" de eer ste avond met 8—4, de tweede avond was de uitslag wederom 8—4, zodat de totaalstand op het ogenblik 168 voor Hof van Holland is. Het verloop van de gespeelde partijen was als volgt: Loerakker 80 80 26 15 3.07 2 van Muyen 70 49 26 8 1.88 0 Hoek 160 160 14 49 11.42 2 Lindström 140 44 14 13 3.14 0 van Dam 40 45 51 4 0.88 2 Wildschut 40 37 51 6 0.72 0 Koer 55 54 35 5 1.54 0 van Muyen 70 70 35 12 2.— 2 Hurkmans 60 59 33 11 7.78 0 Meure 70 70 33 9 2.12 2 andere groepen gebundeld zijn onder één verordening. Dit is wettelijk onjuist en daarom kan de betreffende verorde ning niet bindend verklaard worden. De economische politierechter ontsloeg de melkhandelaar derhalve van rechtsver volging. Het gevolg zal ongetwijfeld zijn, dat de melkwinkels in Velsen op Dinsdag middag geopend kunnen blijven, althans tot dat tijdstip waarop de gemeenteraad van Velsen wellicht een gespecificeerd besluit neemt. De volgende consequentie zou dan zijn, dat ook de andere winkels, die onder gewraakte samenbundeling vallen, voorlopig de vrije hand hebben. FILMS: CINEMA PALACE: „Moeder" 18 jaar. Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „Onteerde meisjes" 18 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. LIDO: „A en C als waaghalzen" a. 1. Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „Het mysterie der 2 vrouwen str. volw. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. MINERVA: „Servus Wien", a. 1., 7 en 9.15 u. Wo. en Do.: 8.15 uur: „The heart of the matter", 18 jaar. REMBRANDT: „White Christmas" a. 1. Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. ROXY: Tot en met Do. „Domein der ban dieten", 14 j. Tijden: 2.30 en 8 uur. STUDIO: „Russisch ballet", a. 1. Tijden. 2.15, 7 en 9.15 uur. Maandag 7 Februari Stadsschouwburg: Kon. Letterk. ver. „J. J. Cremers": „Ik ben hier al eerder geweest", 8 uur. Grote Kerk: Beiaardbespeling door stads- beiaardier Arie Peters van 15.3016.30 u. Minerva: „Ballot" van Toon Hermans met een voorstelling van „Zaza", 8.15 uur. Voor de Zandvoortse Kunstkring ,,'t Helm" treedt het Noordh. Ph. Ork. op, 8.30 uur. Om kwart voor twaalf vanmorgen is te IJmuiden een arbeider uit Haarlem in de Noordersluis gevallen en verdron ken. Puget en Bost hebben met „Een man genaamd Judas" een toneelstuk willen schrijven over Judas, die in alle opzich ten afwijkt van de verrader, zoals deze voor gelovigen en niet-gelovigen het type van de meest verachtelijke ver rader is geworden. Zij hebben een vol komen andere Judas getekend, een hoogmoedige en eerzuchtige geest, bij wie alles ondergeschikt wordt gemaakt aan zijn koppig hoogmoedig vasthouden aan eigen inzicht. Het is typerend, dat de Christus die Judas' hart raakt, niet de Goddelijke Prediker van de Bergrede is, maar de Christus die de geldwisselaars uit de tempel drijft. Hij gelóóft niet; hij twijfelt aan het bestaan van het Paradijs, hij spreekt ook niet over „God", maar over „een" God, „zo als er zoveel geweest zijn". Mocht men dan ook bedenkingen of ergernis voe len opkomen tegen een opvatting, wel ke een zuiver verstandelijke en ver ontschuldigende verklaring voor het verraad zoekt, dan geloven wij toch niet dat de kracht van aller mening verzacht zal worden door het toneel stuk. Voor wie noren kan, is het dui delijk dat het vreselijk drama van Ju das voortkomt uit zijn gemis aan geloof, zodat men toch medelijden krijgt met en afschuw voor de zondaar, voor wie „het beter zou zijn geweest, indien hij niet geboren ware". Ook de Apostelen hebben de schrij vers wel zeer op het zuiver mense lijke plan gehouden. Op Palmzondag verkeren zij in verwachtingsvolle op winding; na het Laatste Avondmaal piekeren zij onzeker en bangelijk over Christus' woorden: „Een uwer zal mij verraden", en zij vinden zelfs veront waardigd, dat zij het verwijt niet ver diend hebben na al hun opofferingen. De woorden beheersen alles, niets spreekt van het Mysterie van de Eucha ristie, welke de Godmens juist heeft ingesteld. Uit de vertoning, Zaterdag en Zon dag door de Toneelgroep „Theater" in de Stadsschouwburg, bleek dat de schrij vers aan hun zuiver verstandelijke en artistieke visie op knappe, boeiende en consequente wijze gestalte hebben ge geven, waarbij de regie van Elise Hoo- mans zich met zorgvolle aandacht heeft aangepast. In het sobere décor met goed getroffen sfeer van Joh. Greter kreeg de voorstelling een kleurige, dadelijk pakkende opening met Rich. Flink, Jacq. Snoek, Ad Noyons en Otto Sterman; de schrijvers hebben trouwens een ge lukkig getroffen opening gevonden voor elk bedrijf, de tegenstellingen vormen meermalen een prachtige climax, het gebrek aan handeling betekent geen zwakheid; alleen in het tweede bedrijf komt een inzinking, wanneer het ge praat van de Apostelen te lang duurt en te onbelangrijk wordt. De voorstelling wordt gedragen door Bernh. Droog als de politieman, Anny de Lange als Lea en Rob. de Vries als Judas. De eerste gaf met weinig uiter lijke middelen overtuigende kleur aan de domme zelfverzekerdheid van het bot uitgeoefende gezag. De diepte van de strijd tussen liefde voor Judas, ver achting voor de verklikker, verlangen naar het bezit van haar geliefde en me delijden met Christus kon Anny de Lange niet in alle schokkende hevig heid weergeven; zij speelde echter stel lig een opmerkelijke rol welke voort durend warm boeide door bezielde toe wijding, gespannen, mooi beheerste be wogenheid en soms sarcastische waar digheid. Het is een welhaast onmogelijke taak, het dramatisch conflict van Judas met aangrijpende directheid voelbaar en zichtbaar te maken. Rob de Vries be- hereste voortdurend de scène als de sterke figuur tussen de wankelmoedige Apostelen; de vernederende invloed van de gevangenis lag in het eerste be drijf op zijn wezen; hij gaf overtuigend de geestdrift van de inspiratie, toen het noodlottig-verkeerde inzicht in zijn taak bij hem geboren werd; aangrijpend was zijn verscheurende strijd tussen hoop en angst, toen hem het lijden van Christus werd beschreven; zeer mooi van uitdrukking was de weemoedige ge latenheid, waarmede hij de zelfmoord koos. Het feit dat wij iaar niettemin wilde wanhoop verwachtten, bewijst dat de verstandelijk-knap uitgewerkte visie van Puget en Bost op hun vreem de Judas bij ons niet het beeld kan verdringei) van Judas, wiens naam ge lijk staat met het meest afschrikwek kende verraad uit hebzucht. Hk. A. In verband met de radio-uitzending over de SUS-actie zal de oefening, die de afd. Haarlem van de R.K. E.H.B.O. morgenavond wil houden niet begin nen om 8 uur maar om half 8. Om 9 uur is de oefening weer afgelopen. Naar de Haarlemse architect Nico Andriessen ons mededeelde, is hij door de pastoor van de katholieke studen tenparochie in Leiden, pater dr. H. v. Rooijen O.S.C., gepolst om een ontwerp te maken voor een kapel ten dienste van de katholieke studenten in Leiden. Vroeger beschikten de studenten over de oude St. Lodewijkskerk aan het Steenschuur, maar sedert deze kerk weer in gebruik is gesteld als parochie kerk, kan zij voor de studenten geen dienst meer doen. De studentenparochie krijgt nu de beschikking over het pand Rapenburg 52a, waarin voor de oorlog de St. Jozefgezellen waren gevestigd. Het ligt in de bedoeling het pand aan het Rapenburg als pastorie in te rich ten en het zich daarachter bevindende achterhuis en de zaal af te breken. Op de vrijkomende grond moet dan een ka pel opgetrokken worden, die plaats kan bieden aan 20C personen. De in gang komt dan achter het Rapenburg, op het Pieterskerkhof. Zaterdag heeft voor de Haarlemse po litierechter terecht gestaan de arbeider P. S. uit Alkmaar, wegens het toebrengen van lichamelijk letsel aan een 15-jarige leer ling houtbewerker uit IJmuiden. Op 18 November had de man een mis plaatste grap uitgehaald. Hij werkte bij Bruynzeel te Zaandam met een zgn. hoge drukspuit. een apparaat dat wordt gebruikt voor het stofvrij maken van deuren. Toen de leerling gebukt stond had de man de spuit tegen zijn zitvlak gehouden, waardoor de jongen een grote hoeveelheid lucht in het lichaam geperst kreeg. Hij geraakte half bewusteloos en heeft acht dagen niet kunnen worden. Voortdurend heeft hij nog last van hoofdpijn. „We maken wel meer grapjes", verklaarde de man. De officier van Justitie noemde de grap „bijzonder gemeen". „Als de verdachte zichzelve wil opblazen moet hij dat weten, maar tegenover kinderen komt zoiets niet te pas". Hij eiste een gevangenisstraf van één week. De politierechter kon zich hiermee ver enigen. De wethouder van Huisvesting en So ciale Zaken in de gemeente Blóemen daal, mr. J. C. C. W. Hijszeler, is ver hinderd Dinsdagavond zijn wekelijks spreekuur te houden. Vandaag veertig jaar geleden stichtten de heer en mevrouw P. L. Kerkvliet in Haarlem, in het perceel Zijlstraat 103, hun firma, die zich onder de naam KERKO grote bekendheid heeft verwor ven met de fabricage van overhemden in de sector van de Nederlandse kleding industrie. Bij de stichting bedroeg het aantal personeelsleden 10; thans werken er in de ateliers in Haarlem en Amster dam in totaal 530 arbeidskrachten. In 1917 werd het perceel Zijlweg 103, dat van Van Deijl was gehuurd aangekocht. In 1922 werd het bedrijf uitgebreid met een nieuw pand (Zijlweg 105). Twee jaar later werd een atelier gebouwd in de Gaelstraat. Een volgende uitbreiding kwam tot stand in 1932. Een jaar daarna werd de firma een N.V. De afzet van de Kerko-artikelen be perkte zich niet langer tot het eigen land, maar veroverde Oost- en West- Indië, evenals verschillende Europese landen. In 1939 werd 2400 vierkante meter grond aangekocht aan de Stephenson- straat voor de bouw van een modern be drijf. Na de oorlog werd het afzetgebied o.l.v. de huidige directeur, de heer C. J. Molte, die in 1923 zijn intrede in het bedrijf deed, aanzienlijk uitgebreid. Connecties werden aangeknoopt met de toonaangevende kringen op het terrein van de herenmode in Italië. Eén van de laatste transacties van de N.V. is, zoals de heer Molte ons mededeelde, een over eenkomst die is gesloten met de grote Amerikaanse firma David D. Doniger en Co. te New York, waar de Mc Gre- gor-sportkleding wordt gemaakt. De overeenkomst houdt in, dat de N.V. Kerko de productie van deze sportkle- ding in Europa op zich zal nemen. In het najaar van 1955 hoopt men hiermee op grote schaal een begin te maken. De modekleuren voor het overhemd zullen in he. komende seizoen zijn: stre- sa-rood, zalm-rose en helio (lila). De directie heeft in de bladen de ge hele Haarlemse bevolking uitgenodigd om het bedrijf te komen bezichtigen. Het 40-jarig bestaan werd vanmorgen gevierd met een feestelijke bijeenkomst in de Haarlemse Vleeshal. Op een met groen en bloemen ver sierd podium hadden vanmorgen om 10 uur in de Vleeshal de oprichters van de firma, de heer en mevr. P. L. Kerkvliet, en de directeur, de heer C. J. Nolte, en zijn echtgenote plaats ge nomen. De president-commissaris, mr. dr. E. Tekenbroek uit Wassenaar, was de eerste die de directie met dit ju bileum gelukwenste. Hij memoreerde de vooruitgang van Kerko en prees de uitmuntende zakelijke leiding van de heer C. J. Nolte. Vele anderen, onder Hoek 160 160 17 37 9.41 Lindström 140 65 17 23 3.82 Op 18 Februari worden deze wedstrij den voortgezet en dan komt de B.C. „A.D.O." uit Haarlem op bezoek. De gemeenteraad van Haarlem heeft in zijn vergadering van 2 Februari j.l. het besluit genomen om met ingang van de cursus 1954/55 een subsidie uit de gemeentekas te verlenen aan de R. K. Avond-Mulo „Sint Augustinus" te Haar lem, welke hesluit voor deze avond mulo van groot belang is. Zij werd gesticht in 1942 door de heer J. H. Uttien, onderwijzer van de R. K. school voor U.L.O. aan de Gedempte Oude Gracht. Reeds spoedig bleek, dat de avond-mulo in een grote behoefte voorzag en telkenj are zag men een uit breiding van het aantal leerlingen. On der zijn deskundige leiding heeft de school zich in Haarlem en omgeving een goede naam verworven, hetgeen niet in de laatste plaats te danken is aan de uitstekende examenresultaten. In 1954 is de leiding van de school overgedragen aan de stichting voor R.K. avondonderwijs „Sint Augustinus" te Haarlem, waarvan het bestuur wordt gevormd door: dr. J. Hoek, leraar bij het bijzonder middelbaar onderwijs en voor zitter van de R. K. Schoolraad te Haar lem, als voorzitter; mej. C. C. C. Sta- venuiter, hoofd van de R. K. Centrale School voor voortgezet gewoon lager onderwijs „Sint Gerardus Majella", als secretaresse-penningmeesteresse; en als leden de heren F. J. J. van Reijsen, voor zitter van de R. K. Middenstandsver eniging te Haarlem; ir. G. A. Rosen- i thai, hoofdingenieur van de Nederland se Spoorwegen, te Santpoort en A van der Veldt, districtsbestuurder van de K.A.B., te Haarlem. Het besluit van de gemeenteraad kan worden beschouwd als een erkenning van het grote sociale belang, dat door deze school wordt gediend. De avond-mulo „Sint Augustinus", die is gevestigd in het schoolgebouw Overtonstraat 42 te Haarlem, leidt in de avonduren op voor het volledige mulo-diploma en is o.a. bedoeld voor die personen, die in hun jeugd geen gelegenheid hebben gehad dit onder wijs te volgen. Het diploma. Waarvoor wordt opgeleid, is hetzelfde als dat, hetwelk leerlingen van een dagschool ontvangen. Er bestaat ook gelegenheid tot het volgen van de opleiding voor het B-examen. De schoolgeldregeling is voor alle te Haarlem gevestigde avond-muloscholen gelijk. Zij, die omtrent deze opleiding meer willen weten, kunnen zich wenden tot de directeur van de 'school, de heer J. H. Uttien, Rijksstraatweg 149 te Haar lem. Ook wie uit een andere gemeente afkomstig is, kan zich als leerling aan melden. wie vertegenwoordigers van zakenrela ties, zowel uit binnen- als buitenland, en van leveranciers en afnemers, boden vervolgens hun felicitaties aan, die soms met geschenken gepaard gingen. De heer F. W. Meulenbeld, bedrijfs leider, sprak namens het personeel. Hij bood een piano voor de cantine aan. De directeur, de heer C. J. Nolte, dankte voor de grote belangstelling die bij dit jubileum was getoond en be loofde zijn beste krachten te wijden aan de uitbouw van de firma en de verbetering van het product. De RANO, Omroep voor zieken, af deling Haarlem, zal op 16, 17 en 18 Februari een bazar organiseren in de grote zaal van Hotel „De Leeuwerik" in Haarlem. De RANO verzorgt op het ogenblik regelmatig uitzendingen in de Clara Stiching te Zandvoort, Sanatorium Bre- derodeduin en het ziekenhuis St. Joan nes De Deo, terwijl binnenkort zal wor den begonnen met uitzendingen in het St. Elisabeth's Gasthuis. Doordat het aantal programma's de laatste tijd nogal is toegenomen, is er een ontstellend tekort gekomen aan technisch materiaal: Tot nu toe wer den alle kosten door de leden uit hun eigen zak betaald, maar dit is nu door de grote omvang onmogelijk geworden. Daarom zal de RANO nu een bazar or ganiseren, waarvan de opbrengs zal worden gebruikt om één of meerdere bandrecorders aan te schaffen. De RANO-leden zijn de laatste weken zeer actief aan het brieven schrijven ge weest en het resultaat is, dat een zeer groot aantal Nederlandse fabrikanten en handelaren een aantal van hun pro ducten hebben gezonden, zodat er veel mooie prijzen op de bazar te behalen zullen zijn. Als grote attractie zullen de bezoekers voor 25 cent in de gelegenheid worden gesteld hun eigen stem te beluisteren, iets, dat voor velen een nog ongekende sensatie is. Voor de Verzekeringmaatschappij „De Noord-Zuid Hollander" te Santpoort was 1954 wederom een. gunstig jaar. Het premie inkomen steeg met bijna 10 en het scha- deverloop was, evenals in 1953 bevredigend, terwijl ook dit jaar zich geen moeilijkhe den. bij de schaderegeling voordeden. Het bedrijf leverde een technische winst van ruim 4 van het premie-inkomen op. Na versterking der technische reserves en de statutaire verdeling van het winst saldo zullen de vrije reserves tezamen met die der ..Neerlandia van 1880" de 1.100.000 ruim overschrijden. De saldi per 31 December 1954 bij de ver tegenwoordigers bedragen 5 van de to tale premie-ontvangst. In de personeelsbe zetting kwamen geen wijzigingen voor. Advertentie Afm. 20/30 11.15 p. H.L. (le kwal.) Afm. 20/30 10.65 p. H.L. ALLEEN-VERKOOP Brandsioifenhanclel (Spaarne bij Viaduct) Telefoon 14164 en 13904 Over de nieuwe stijl van Toon Her mans' cabaretprogramma, dat Zater dag en Zondag driemaal voor een uit verkocht Minerva Theater is gegeven, kan men beter onder vakmensen en belangstellende buitenstaanders een geanimeerde discussie opzetten, dan een poging wagen, het verschijnsel in een paar regels te ontleden en te karakteri seren. Het laatste is trouwens onmoge lijk. Met het modieuse woord „experi menteel" is de kwestie niet opgelost, want wij zouden zo graag eerst een duidelijke omschrijving van deze term heren In elk geval mag Hermans zijn programma, althans gedeeltelijk, iets nieuws noemen. Op de beproefde suc cesliedjes over Jansen en een dagje uit, over de jeep en het Rembrandts- plein grijpt hij niet terug; hij heeft gezocht naar nieuwe vormen en nieuwe mogelijkheden van uitdrukking; hij heeft ze ten dele ook gevonden, en hij heeft ze met weldadige durf, fantasie en flair uitgevoerd en toch kunnen wij de indruk niet verdringen, dat het publiek ze hoofdzakelijk accepteert, omdat Toon Hermans zelf er ook nog is met zijn gezellige praatjes in de oude stijl, zjjn verbluffend gemak waarmede hij met het publiek omgaat, zijn kolderverhalen en verder een paar dingen, welke hij verwonderlijk goed heeft afgekeken en geleerd. Naar zijn lege manipulaties als goo chelaar zit men bijvoorbeeld zeer geamuseerd te kijken, en als tenor zanger toont hij de mogelijkheden van zijn stem op formidabele wijze te heb ben leren gebruiken. Het leukst is hij overigens, wanneer de melodie hem te hoog ligt. Wat er ook al of niet achter steekt, de naam „Zaza" van de nieuwe show maakt nieuwsgierig en heeft een gezel lige klank; het liedje met de hyper modern lijkende tekst „Boem sili la, kiela les o tutu" en zo door, klinkt erg nieuwe stijl-achtig, maar wij gelo ven, dat het alleen als gek bedoeld is, en in elk geval past op het programma de lof, dat het niet afgezaagd is. Soms geeft men zich graag over aan het nieu we, of te wel „Ballot"; soms mislukt het, soms kijkt men er geinteresseerd naar, omdat het werkelijk nieuw is en ge- Tot laat in de nacht heeft een groot aantal leden van de (enige) R.K. ten nisvereniging in Haarlem, Bastione, Za terdagavond het eerste lustrum van de club gevierd en daarmee tevens de over tuigend gebleken levensvatbaarheid van Bastione. Het feest werd gehouden in het parochiehuis Anno Sancto in Heem stede. Reeds direct na het begin heerste er er een gezellige stemming en een echte clubgeest, die nog hoger werd opge voerd door de mededeling van de gees telijk adviseur, kapelaan H. v. d. Plas, dat vanwege TIJBB. waaruit Bastione is voortgekomen, een wisselbeker als ge schenk beschikbaar was gesteld. De avond werd doorgebracht met dansen en spelletjes. Dat hebben we na 5 jaar toch be reikt", zei Godfried Bomans, toen hij als president der Haarlemse Sociëteit Teisterbant Zaterdagavond het „Ro- versfeest" opende en met duidelijk wel behagen vanaf het podium de met lou ter roversgespuis bevolkte concertzaal overschouwde. Men stond toen aan het begin van het feest,.waarmee de viering van Teisterbant's eerste lustrum zou worden besloten. Het is een langdurig, bont een boeiend slot geworden, waar bij tot dan toe nauwelijks vermoede fa cetten van de Haarlemse mentaliteit werden bloot gelegd. De concertzaal was met kunstige middelen omgetoverd tot een passende behuizing voor de als rovers en roverin- nen vermomde feestgangers. Hoe ver momt een burger zich tot een rover niet tot een rover in de zin der wet, maar in de zin van Feher's verrukke lijke „Roverssymphonie"? Door zich te sieren met een Garibaldi-hoed en een alle perken te auiten gaande snor. En voor de dames is hét middel om daar mee te harmoniëren: de kleurige en rinkelende overdaad der zigeunerinnen- dracht. De aanblik van een gezelschap, dat met deze spelregels met fantasierijke toeleg ten uitvoer heeft gebracht, laat zich moeilijk beschrijven. Men kan er advocaten zien in een zodanige vermom ming, dat men mag aannemen, dat zij de verdediging van een delinquent met eenzelfde uiterlijk al bij voorbaat kans loos zouden hebben beschouwd. Een schilder droeg de treffende combina tie van frak, spijkerbroek en witte slob kousen. En nauwelijks was men terug gedeinsd voor de loop van een revolver of de aanblik van een rinkelend voor- bijschrijdende zigeunerin met bloemen in het haar was de eerste balsem op het aangebrachte trauma. Een enkeling kon er maar niet in slagen op een rover te lijken: met bij geknipte snor en licht naar achteren gedragen bolhoed leek hij eerder op een surnummerair bij de directe be lastingen uit 1910. En toen later op de avond sommige snorren (waar onder die van een wethouder) treu rig met de punten naar beneden wa ren gaan hangen, kon men zich om ringd wanen door goedige, zéér wee moedige veldwachters van vóór de eerste wereldoorlog. Dit bonte gezelscnap was bijeengeko men om de uitvoering bij te wonen van de tot muzikale comedie bewerkte film de „Roverssymphonie" van Friedrich Feher en om daarna in de geest van die comedie het feest voort te zetten. Het Advertentie amsiekoamsevaart20 th.. 11053 MANGELYVAS KANT EN KLAAR toeschouwende rovers en roverinnen actief gingen deelnemen aan een der meest wonderlijke feesten welke bin- I nen Haarlems muren ooit zullen zijn Noordhollands Phiiharmonisch Orkest, gevierd, vindingrijk opgesteld achter een bij I W bepaalde belichting doorzichtig décor, j f verleende bij deze uitvoering zijn mu- Qnze medewerker voor muziek, J. zikale medewerking onder leiding van L tekent hierbij het volgende aan Jacques Moolenijzer. De tekst was van r de muzikale prestaties: David Koning, de tegie van Frans Hes- merg en de door meerdere leden van „De Groep" uitgevoerde décors waren van Jules Chapon. Aan Mimi Aarden, Henk Weimar en C hris Reumer waren de zangersroilen toebedeeld; de overige rollen werden vervuld door zich over het algemeen verdienstelijk van hun taak kwijtende amateurs. Philip Bloe mendal zegde de explicerende tekst en deed de spitse woordspelingen, spot ternijen en trouvailles van de tekstdich ter tot hun volle recht komen. Figura tieve en vocale medewerking werd nog verleend door een aantal leerlingen van de Rijkskweekschool. De opvoering werd gekenmerkt door feestelijke abundantie in handeling, ge zang, dialoog en costumering. Dit alles temidden van een zonnig en kleurrijk, gedurende één bedrijf suggestief win ters, décor. Van 'ie spelers en speelsters mogen met name prijzend worden ge noemd: Emilie Breedveld (Giannino), Loek van den Broek en Wim de Ree (resp. fagottist en klarinettist), Johan van Doom (brigadier), Jacques Tim merman (inspecteur), Lucie Rinkel- Spijer (waarzegster) en de voor geen krachttoer terugschrikkende, zij het niet koorddansende koorddanser Frans Funke. De dankbaarheid van het publiek, dat gretig had meegeleefd met het spel, was groot. Die dankbaarheid strekte zich terecht mede uit over het enorm vele werk, achter de schermen verricht, ook door hierboven niet met name genoem de leden van Teisterbant. Het was al rond middernacht toen de dansmuziek werd ingezet en de slechts In de opzet, met de muziek een on derhoudende en genoeglijke omlijsting te maken is de componist (Fr. Feher) goed geslaagd, al toont hij zich, in de stijl der comedie, een goede rover door hier en daar wat bij andere muziek- auteurs weg te halen Het N. Ph. O. neeft onder leiding van Jacques Moolenijzer inet zwier en char me gespeeld, waarbij walsen, een taran tella en andere muzikale arabesquen uiterst actief werkten Enige rhythmi- sche labiliteit ontstond in het koorge deelte. dat met orgel werd begeleid. Hier was blijkbaar te weinig contact tussen koor, dirigent en orgel. Overi gens was ook dit stylistisch niet erg hinderlijk, want in een roverssympho nie mag nu eenmaal niet alles correct gaan. yan de overige muzikale medewer kers dient in de allereerste plaats de tenor Chris Reumer genoemd te wor den. Deze zanger voelt zich in deze stijl volkomen thuis, zowel qua stem als spel. In zekere zin geldt dit ook voor de alt Mimi Aarden, wier speel- talenten nog veel meer dramatisch zijn. De ingelaste aria uit Verdi's Trouba dour zong zij op aangrijpende wijze, hetgeen een ovationeel applaus tenge volge had. De nobele bas van Henk Weimar sloot zich in een duet met Mi mi Aarden zeer goed bij dit alles aan. Aan het roverklavier had Géza Frid plaats genomen. Uit een echte café-pi ano, d.w.z. precies zo vals als dit door gaans het geval is, toverde hij op raak getypeerde café-chantant-wijze een walsje te voorschijn, dat helaas te kort duurde. Staande op een tafel zingt Chris Reumer van de Ned. Opera zijn roverslied. Spelmoment uit de „Roverssymphonie", Zaterdagavond in de concertzaal opgevoerd voor een overtalrijk gezelschap van leden van Teisterbant met hun introducé(e), bij gelegenheid van het eerste lustrum der Sociëteit. durfd, maar dan ontbreekt er toch het element aan, dat onmiddellijk pakt, zoals bjj „Station". Wanneer men dan verder zijn indruk ken verzamelt, blijft de herinnering hangen aan een frisse en gecellige ope ning; aan de zeer geslaagde en zeer amusante parodie „Bontmantelino"; aan Modern Times met een even knap pe als grappige imitatie van Chaplin door Fred. Fombouts; aan een simpele en alleraardigste schets, zoals Baby zaal en aan een merkwaardig en talent vol optreden van Hermans in een Pier-j rot-pantomime. Uitdrukkelijk moet hem de verdienste aangerekend worden, dat hij zeer veel aandacht en zorg besteed heeft aan zijn ensemble; vooral van de dames viel knap typeringswerk te genieten, vooral van Beppie Nooy, Ve ra Harbrink, Evelyn Orsel en Aaf Bou- ber, die fris komisch werk te zien gaf. Toon Hermans streeft naar de stille, diepe glimlach; hij heeft die gewonnen, maar meestentijds schaterde de zaal. Ook Hermans zal dat wel als een spre kend en alleszins verdiend succes be schouwen. Hk. A. Zondagavond te half twaalf trok Open bare Werken er met auto's op uit om zand te strooien op de grote wegen, die als ge volg van de onverwachte vorst glad waren geworden. Daardoor kon het verkeer, zij het dan ook minder snel. toch doorgaang vinden. Vanavond 14 Februari zal in het Minervatheater een concert worden ge geven voor de Heemsteedse Kunstkring door het trio Arte Fiato, bestaande uit de heren Frans Vester, fluit; Koen van Slogteren, hobo, en Arnold Swillens, fagot. De voorstelling begint om kwart over acht. Morgen zal de Rooms Kath. Har monie „St. Michaël" een uitvoering ge ven in het Minerva-theater. Medewer king wordt verleend door de Kath. To neelgroep „Berkenrode", die na de pau ze zal opvoeren „Boeven en madelief jes". Zaterdagavond 8 uur was het St La- vogebouw in de Smedestraat geheel vol gestroomd met leden en introducé's van de IJsclub „Nova-Zembla" te Spaarn- dam, ter viering van het 75-jarig be staan van deze vereniging. Even later betrad de voorzitter van de feestcom- mis- - het podium om allen welkom te heten. Hij dankte voor de medewerking van vele zijden ondervonden, om tot de ze feestviering te kunnen overgaan. Daarna was het woord an de voorzitter der vereniging, de heer G. W Polder man. Degenen, die een resumé van de geschiedenis over de afgelopen 75 jaar der vereniging wensen, kunnen een ge stencild papier gratis aanvragen bij de secretaris. Een uitgebreid document is samengesteld door de heer M. Meijer, zo deelde de voorzitter mede. Wanneer deze winter geen ijs meer oplevert, dan rest mi) niets anders te zeggen, dan dat er Zaterdag 26 Februari i 4 uur re ceptie gehouden wordt om het tegen woordige bestuur te complimenteren in het clubgebouw van de heer v. d. Putte. Verder dankte hij de feestcommissie voor het vele werk van voorbereiding en hij hoopte, dat velen der aanwezigen het 100-jarig bestaan mochten beleven. Dan betrade.. enige jonge dames het toneel om de voorzitter een cadeau aan te bieden, uit naam van vele leden en vrienden der club, bestarnde uit een chronometer en enig geld voor het vol gende exemplaar. De voorzitter dankte de dames voor het kostbare geschenk. En hierna was het officiële gedeelte voorbij eo werd plaats gemaakt voor Charles René' radioproductie „Hallo, wij brengen UCharles René leidde met een kort welkomstwoord het pro gramma in, het doek werd geopend en op het toneel waren „De Alpenjagers" gezeten in fleurig Tirools costuum, die er terstond de vrolijke stemming in brachten. Charles René en Jan de Cler, samen met Hettie Croes, Jie daarna op traden, bleken weer eens de kunst te verstaan de zaal in minimum van tijd te doen schudden van het lachen. The two Wico's, accordeon-virtuozen, oogst ten, vooral met een Hongaarse Rhapso- die, een daverend applaus. Daarna maakte de voorzitter van de feestcom missie de uitslag van de loting bekend. Na de pauze volgden nog enige humo ristische schetsjes, waarom hartelijk werd gelachen. Aan het slot van de avond traden de „Two Wico's" nog éénmaal op en eigen lijk nog te vroeg sloeg het uur van scheiden. (Niet officiële Koersen) 3% Ned. 1953 3'A Ned 1953 3(4 Ned. 1948 3(4 pCt. Ned 1950 3(4 Ned. 1954 3(4 Ned. 1955 3-3(4 Ned 1947 3 Ned. 62-64 nel fac Inschr. Grtbk 1946 3 pCt Ned Handel Mii cert. A.K.U. Van Berkei's Patent Calvé-Delft cert Van Gelder Ken. Hoogovens cert Unilever cert Ned. Kabel Philips Nieuwe Philips Kon Petroleum Amsterdam' Rubber Holl Amerika Lijn Kon Ned. Stoomb Mij Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Dell Mij.Cert. Vong Opening slot 7/2 10214 102 100% b 100(4 100/» 100/» 100ft 101% 100 ft 217% 281% 160% 277(4 271 276 365(4 247% 325(4 31574 545% 113(4 192 180(4 16574 140 134% 100ft 290 370% 328(4 319 547(4 5'Z 115 72 180(4 166% 140(4 136 3/2 4/a Anaconda Copper 52(4 53% Bethlehem Steel 11474 115(4 Chrysler Corp. 68(4 68(4 General Electric. 49% 50 General Motors 9774 101% Kennecott Copper 108(4 111(4 Montgomery Ward 81(4 82 Radio Corp 41 (4 41 Republic Steel 82% 83(4 Royal Dutch 7274 72% Shell Union Oil 60(4 60(4 Southern Pacific 54% 54% Southern Railway 76(4 76% Tidewater 24% 24% U.S. Steel 78% 79 Stemming: vast

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2