TITO HEEFT VISITE AAN BOORD PINAY zal Vrijdag zijn kabinet voorstellen Wegens gebrek aan ervaring MALENKOV afgetreden Op volger als premier nog niet bekend jjfc Regering bekijkt positie der ambtenaren Verdringen diamanten straks wellicht de Geigerteller? Meesterspion „CICERO'' krijgt geen schadevergoeding Het einde van een Buick Weer hoog water in Frankrijk Pinayïsten beloven een veel „socialer" Pinay dan in 1952 Vluchtladder terug Het weer Verkiesingen in Japan Lager personeel in moeilijkheden Spionnage „in strijd met goede zeden DINSDAG 8 FEBRUARI 1955 o 78ste JAARGANG No. 26215 Pokken in Frankrijk en België Reeds 14 personen overleden BANKROOF IN LONDEN Dodelijk ongeluk op overweg Overwegwachter verzuimt bomen te sluiten Partijen geplaagd door verkiezingszorgen Per expediteur uit Santpoort Gerrit de Stotteraar tracht uit te breken Poging mislukt Koningin opent E-55 Plastic Regenjassen 14.75 Georgi Malenkov heeft vandaag ontslag genomen als premier van de Sovjet-Unie. Er is nog geen opvolger be noemd. Het onverwachte besluit werd bekend gemaakt in een verklaring van Malenkov, die in zijn bijzijn op de bijeenkomst van de Opperste Sovjet werd voorgelezen. Hierin motiveerde hij zijn beslissing met te wijzen op onvolkomenheden van de ministerraad op het gebied van de landbouwpolitiek. Voor deze fouten stelt hij zich per soonlijk verantwoordelijk. In zijn verklaring voegt hij hieraan toe, dat dit vooral te wijten is aan zijn gebrek aan ervaring. Toen zijn verklaring werd voorgelezen zat Malenkov onbe weeglijk op het podium van de vergaderzaal. In zijn ver klaring deelde Malenkov mede, dat hij met een andere functie belast zou worden. Hij gaf evenwel geen enkele aanwijzing welke post dit zou zijn. Zijn verklaring was gericht aan Vilis Latsis, de voorzitter van de gemeenschap pelijke zifting van de Raad van de Unie en de Raad van de Nationaliteiten, de beide huizen van het Sovjet-parle ment. De Opperste Sovjet heeft, nadat de verklaring was voorgelezen, het aftreden van Malenkov aanvaard. De speciale zitting waarin dit gebeurde duurde maar vier minuten. Het aftreden van Malenkov is de belangrijkste politieke gebeurtenis in de Sovjet-Unie sedert de dood van Stalin, zo menen politieke waarnemers in Moskou. Djilas en Dedijer: Nieuwe socialistische partij gevraagd IN SLUISKOLK VERDRONKEN In Burmees oerwoud ENGELSE KOLONEL GEKIDNAPT In Zuid-Afrika Zoon van vroegere G.G. kiest zijde der inheemsen Speciale strijdmacht voor het Verre Oosten? Binnenschip gezonken te Rotterdam Hoorbare radio-activiteit De hevige regenval van de laatste dagen heeft in Frankrijk weer verschil lende overstromingen veroorzaakt, .ter wijl elders dijken op doorbreken staan. De hoofdweg Parijs-Bordeaux staat bij Jaunay-CIan in de buurt van Poitiers onder water. Het verkeer is omgelegd. De Seine in Parijs is weer lichtelijk aan het wassen. De Garonne is momenteel erg onstui mig. In de buurt van Bordeaux zijn koren- en tabaksvelden blank komen staan. Bij Nevers en Perigeux is de Loire ernstig aan het stijgen. In Niort aan de Sèvre zijn 300 huizen onder wa ter gelopen. Drie fabrieken moestenslui ten. Het water is nu echter weer aan het zakken. In Poitiers is het water van de Loire boven het critieke peil gekomen. Het water spoelt door de stra ten en verscheidene oeverbewoners zijn geëvacueerd. (UP) Op verschillende plaatsen in Frank rijk, in Noord-Afrika en in België zijn gevallen van pokken geconstateerd. In de Vogezen zijn drie patiënten aange tast, in Bretagne 67. Veertien perso- nen zijn aan de ziekte overleden. In België zijn in het gebied van Luik twee meisjes overleden. Er werden nog ver schillende andere gevallen geconsta teerd. Intussen blijkt, dat de manschappen van de koninklijke paleiswacht in Brug ge paratyphoïde hebben opgelopen. Het aantal besmette militairen is intussen gestegen tot 220. Als oorzaak van de vergiftiging noemt men het eten van besmet paardevlees. (ANP-UP) Employé's van de vooraanstaande Martins Bank in Londen hebben gis teren ontdekt dat er tijdens het week einde voor ongeveer 15.000 pond ster ling uit de safe is gestolen. De inbre kers hadden vanuit de kelder van het belendend perceel met geligniet de tus senmuur opgeblazen en zich aldus toe gang tot de safe-kelder verschaft. Scot land Yard ziet overeenkomst tussen de ze explosie en het feit, dat verleden week een aantal gelignietstaven zijn ge stolen in de buurt van de beruchte Dartmoorgevangenis. de muur van de safe, die van ge wapend beton is, werd een gat van 45 cm middenlijn aangebracht. De ijze ren staven voor de ramen werden op zij gebogen. Een slank persoon moet toen door het gat naar binnen zijn ge slopen om de eigenlijke brandkast te kraken." (UP). Maandagavond is op een bewaakte spoorwegovergang in Den Dolder een ongeluk gebeurd, dat aan ds. F. J. Dieleman, predikant der Gereformeer de gemeenten in Nederland te Yerseke, het leven heeft gekost. Toen de trein van 19.34 uit Amers foort naar Utrecht de overweg nader de, verzuimde de overwegwachter door nog niet opgehelderde oorzaak, de bo men te sluiten. Ds. Dieleman, die in een personenauto de overweg uit de richting Zeist naderde, reed de over weg op en werd door de op volle snel heid rijdende trein gegrepen. Hij werd op slag gedood; zijn auto werd geheel vernield. Het slachtoffer laat een vrouw en zeven kinderen achter. De nalatige overwegwachter is op staande voet van zijn post ontheven. Ds. Dieleman werd in 1913 geboren; sinds 1951 was hü predikant te Yerse ke. Op weg naar huis na een bezoek aan Indië en Birma heeft Tito aan boord van de kruiser ,.Galeb", waarmee hij reist, de Egyptische premier Nasser ontvangen. Nasser kwam aan boord in Suez en voer mee tot Ismaila. Vanuit hun hut groeten de staatslieden de mensen, die met bootjes langs de kruiser voeren. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen Er is niet veel beweging noch veel nieuws op het front van de heer An- toine Pinay. De belangrijkste vooruit gang van vanmorgen is het besluit van de heer Pinay zich aanstaande Vrijdag te presenteren met zijn kabinet. De hoofdactiviteit van de formateur heeft in hoofdzaak bestaan in het opstellen van het programma en het afleggen van enkele protocollaire visites. Vandaag beginnen de besprekingen met de fractieleiders. De heer Pinay en zijn omgeving zijn optimistisch. In de wandelgangen van het Palais Bour bon heersten gisteravond evenwel minder grote verwachtingen. Dat is niet verwonderlijk want in alle hoe ken van dit grote gebouw zag men kleine groepjes politici met zeer be zorgde gezichten alle moeilijkheden die formateur Pinay tegen zou kunnen komen lang en breed uitmeten. Voorlopig blijft de MRP in het cen trum van de belangstelling staan. Frac tievergaderingen zijn er nog niet ge houden, zodat alle prognoses nog op persoonlijke speculaties berusten. Pro- pagandistische stunts beogen deze spe culaties te doorkruisen. Van de kant van de Pinayïsten wordt de nadruk ge legd op het feit dat de Pinay '55 geen copie zal zijn van de Pinay '52. De gunstige economische en financiële con junctuur van het land opent perspec tieven voor een veel „socialer" Pinay. Het tegenfront suggereert een ver dergaande vernieuwing a la Mendès in de vorm van een sociaal front: socia listen, radicaal-socialisten en MRP. De zwakke stee is hier het besluit van het buitengewone socialistische congres om de sanctiemaatregelen tegen de Ka merleden die buiten hun partijboekje gegaan zijn te handhaven met dien verstande dat de zeventien rebellen een maand lang de gelegenheid hebben ge kregen rouwmoedig in de schoot van de fractie terug te keren. De accoorden van Parijs blijven in het middelpunt van de politieke be zorgdheid staan want reeds is van be paalde socialistische zijde gezegd dat, nu Mendès van het toneel verdween en daardoor de kansen op een Oost-West- gesprek geringer geworden zijn, zij zich afvragen of ze nog hun steun aan de Duitse herbewapening in het kader van de accoorden van Parijs kunnen hand haven. De socialisten zullen er dus wel de voorkeur aan geven de wonde in de partij door een politieke rustkuur te laten helen. Hetzelfde is het geval in de radicaal- socialistische partij. Enkele Mendèsianen hebben getracht een buitengewoon con gres bijeen te roepen om de partijge noten die tot de val van Mendès hebben bijgedragen rekenschap te vragen. Het bestuur heeft gisteren echter besloten niets te doen. Behalve de grote politieke zorgen hebben de partijen ook en misschien nog meer verkiezingszorgen. Binnen twee maanden zijn er kantonale verkie zingen, over vier maanden senatoriale en over vijftien maanden Kamerverkie zingen. Goede bondgenoten in deze strijd zijn goud waard. Kan de MRP zich de bondgenoten die door de groep Pinay geleverd worden laten ontvallen en in de beslist zeer gespannen ver houdingen met de socialisten rekenen op hun welwillendheid in de verkie zingsstrijd? Deze overwegingen zouden de formateur wel ten goede kunnen komen. Schotland In Glasgow zijn giste ren circa 3000 bootwerkers plotseling voor 24 uur in staking gegaan als pro test tegen het nieuwe stelsel van werk verdeling. (Rtr.). (Van een verslaggever) Maandagavond werd bij het Huis van Bewaring aan de Amstelveenseweg in Amsterdam het laddertje teruggebracht, waarvan de gedetineerden, die Vrijdag middag de gevangenis ontvluchtten, ge bruik hebben gemaakt. De expediteur, de heer G. Duineveld uit Santpoort, had het laddertje verzonden. Zaterdagavond werd het bij de heer Duineveld Jr. gebracht. Als adres werd opgegeven: Havenstraat 6, Amsterdam (Zuid), een pand van het Huis van Be waring. Het laatste kon de Santpoortse expediteur natuurlijk niet weten. De man, die met de zoon van de expediteur de zaken afdeed, gaf op, dat op de vrachtbrief vermeld kon worden „Krijgen". De bekende gedetineerde Gerrit de Stotteraar, die in de strafgevangenis van Haarlem is opgesloten, heeft een po ging ondernomen uit de cel te breken. Zijn poging mislukte, omdat het tijdig werd ontdekt. Gerrit de Stotteraar heeft bekendheid gekregen door zijn ontvluchtingen enkele jaren geleden. Koningin Juliana en Prins Bemhard zullen aanwezig zijn bij de opening van de E. 55. H. M. de Koningin heeft het voorne men te kennen gegeven de tentoonstel ling officieel te openen. Advertentie (Tot Woensdagavond) Enkele verspreid optredende buien maar ook opklaringen. Krachtige, mogelijke harde Westelijke wind. Iets kouder. Zon. 8.10-17.43. Maan: 21.11-8.36. BUREAU SMEDESTRAAT b HAARLEM ADVERTENIItlARIfcf 28 cent. per mlllimeier- mbem yinni/c u a adi nicrur pmiraut NltUWt nAAnLtRdlnt lUUnAN i Alexander Petrovitsj Volkow ,de voor zitter van de Raad van de Unie, opende de vergadering met de sensaetionele me dedeling dat kameraad Malenkov de wens te kennen had gegeven af te treden als premier. Hij stelde de Opperste Sov jet voor accoord te gaan met het aftre den van de .premier. Vervolgens las hij de verklaring voor van Malenkov. Hoewel Malenkov aanwezig was toen zijn aftreden als premier bekend werd gemaakt, voerde hij niet zelf het woord. Chroesjtsjev, de secretaris-generaal van de communistische partij, en de minis ters Boelganin, Molotov, Kaganovitsj cn Mikojan woonden de speciale verga dering ook bij. De tribunes waren overvol met diplo maten en journalisten die waren ge komen om een rede van Molotov over de buitenlandse politiek aan te horen. De beide verleden maand wegens sub versieve propaganda veroordeelde Joe goslavische functionnarissen Dedijer en Djilas, hebben zich gisteren schrifte lijk gewend tot President Tito met het verzoek een tweede socialistische par tij in Joegoslavië te mogen oprichten. Djilas en Dedijer werden verleden maand tot voorwaardelijke gevangenis straffen veroordeeld omdat zij hun ei gen ideeën over de Joegoslavische po litiek via de buitenlandse pers hadden gepubliceerd. Tot die ideeën behoorde het voorstel tot vorming van een twee de socialistische partij. Men neemt aan, dat indien Tito toestemt hetgeen on waarschijnlijk wordt geacht de bei de politici 75 - 80 pet. der bevolking achter zich krijgen. (UP) In Japan is men bijna gereed met de voorbereidingen voor de algemene ver kiezingen, die op 27 Februari zullen worden gehouden. In de dorpen, die in de bergen verspreid liggen en door de sneeuw moeilijk te bereiken zijn, even als op de eilanden langs de Japanse kust, zullen de boeren en vissers in ver band met de gebrekkige communicatie middelen, hun stem laten uitbrengen. Op deze foto ziet men enkele ambte naren, die met de stembus op hun rug zich een weg banen door een dikke laag sneeuw, om zo de dorpen te bereiken, welke in het isolement van de bergen liggen. De 34-jarige koning van Cambodja, Norodom Sihanoek heeft in zijn hoofd stad, Pnom Penh, een overweldigende meerderheid gekregen bjj een nationaal referendum over zijn bestuur in de af gelopen drie jaar. Ongeveer 33.000 van de 36.000 kiesgerechtigden stemden en slechts 23 stemden tegen een voortzet ting van het bestuur van de koning. Er zijn nog geen resultaten bekend uit de andere delen van het land. Zoals gisteren nog in een deel van onze oplaag kon worden gemeld, is een dodelijk ongeval gebeurd bij de Noorder- fduis. De 45-jar. arbeider C.P., uit Haar- was aan de Noordkant van de sluis dezig met laswerkzaamheden aan een ®ei' sluisdeuren. Hij is daarbij van een steiger jn (je sluiskolk gevallen. Toen ndere arbeiders hem op het droge had- tpn .sebracht, bleek hij reeds overleden zijn. Het slachtoffer was gehuwd en ader van twee kinderen. lonen en prijzen ernstig achterop be gint te raken. Ambtenaren die met een salaris van rond f 300 per maand een gezin moeten onderhouden, zoals veel al het geval is, komen niet alleen in de grote steden maar overal in het land in moeilijkheden. Volgens De Telegraaf zou de regering in haar compromisvoorstel niet verder willen gaan dan een verhoging van 2 a 3 cent per uur voor de weekloners en een stijging met 5 a 6 pet. voor de hogere ambtenaren. Burmese bandieten zogenaamde Da- coisten, hebben een 58-jarige Engels man, die in de jungle aan het jagen was gekidnapt. De gepensionneerde ko lonel R. O. B. Perrott had juist een 35 vogels geschoten, toen zes gewapen de bandieten uit het struikgewas naar voren traden en een bedrag van 25.000 dollars eisten. Toen de man uitlegde geen geld bij zich te hebben werd hij geblinddoekt en weggevoerd. Kolonel Perrott, een vooraanstaande Engelse zakenman in Rangoon, had onlangs be sloten de volgende maand voor goed naar Engeland tèrug te keren. (UP) Patrick Duncan, een zoon van wijlen sir Patrick Duncan, die gouverneur-ge neraal van Zuid-Afrika geweest is, heeft verklaard, dat hij elke Afrikaan zou helpen, die een beroep op zijn steun zou doen tegen het regeringsvoor schrift, waarbij niet-blanke inwoners van Sophiatown gelast is om aanstaande Za terdag te verhuizen naar Meadowlands, een speciaal voor inheemsen gebouw de voorstad van Johannesburg. Duncan, die sprak op een protest vergadering, zei dat hij zich daadwer kelijk aan de zijde zou scharen van die Afrikanen, die zich zouden verzetten te gen het overbrengen van hun eigen dommen naar Meadowlands. ,,Ik hoef mij niet te schikken onder het wanbe stuur van de minister voor Inheemse Zaken, dr. Verwoerd", aldus Duncan, die reeds eens een gevangenisstraf heeft uitgezeten wegens ophitsing gedurende een campagne tegen onrechtvaardige wetten. Van de zijde der politie heeft men de Afrikaanse negerbevolking, die naar Meadowlands zal wordén overge bracht, de verzekering gegeven, dat bij de grootscheepse verhuizing politie bescherming aanwezig zal zijn en zal optreden tegen lieden, die hen, die willen verhuizen, zullen trachten te in timideren. (UP) Plannen tot vorming van een gerlli- eerde gemeenschappelijke strijdmacht ter bestrijding van agressie in Zuid- Oost Azië bevinden zich volgens be richten uit Washington in een verge vorderd stadium van ontwikkeling. Be halve de VS zullen ook Engeland, Aus tralië en Nieuw-Zeeland hierin bij dragen. 13 Maart komt de Australische pre mier, Menzies, naar Washington om deze plannen nader te bespreken. Aus tralië en Nieuw-Zeeland zouden En geland en Malakka steunen. Thailand, Birma en "uid-Vietnam zouden hun eigen gebied met hun eigen strijdkrach ten beveiligen. (Rtr) Toen Maandagavond het Duitse schip Possehl, dat uit zee binnen was geko men, ligplaats wilde kiezen naast het binnenschip de Westerwald, in de tweede Katendrechtsehaven te Rotter dam, raakte de Westerwald bekneld tussen de stenen kadetrap en het Duitse schip. Tengevolge hiervan werd de Wester wald lek gedrukt en maakte het zoveel water, dat het na verloop van een kwartier zonk. De schipper, de 26-ja- rige L. de Man, kon zich tijdig met zijn vrouw en twee kinderen in veiligheid stellen aan boord van een ander* schip. (Van onze Haagse redactie) In de wekelijkse bijeenkomsten van de ministerraad is de positie van het overheidspersoneel de laatste we ken herhaaldelijk besproken. Het schijnt, dat de regering een compro misvoorstel uitwerkt tegenover dat van de organisaties. Deze hebben in een uitvoerig schrijven hun wensen kenbaar gemaakt. Hierin zijn omtrent de reeds toegezegde denivellering van de hogere ambtenaren en omtrent de positie van het lager personeel zeer uitvoerige en met redenen omklede voorstellen gedaan. Onlangs hebben de vertegenwoordigers van de organisaties in een persoonlijk onderhoud met de minister van Bin nenlandse Zaken, prof. Beel, op een spoedige behandeling angedrongen, om dat de positie van het overheidsperso neel in de huidige ontwikkeling van Op de internationale diamantmarkt is sinds enige tjjd een nieuwe categorie kopers verschenen. Berichten uit Johan nesburg spreken zelfs van een verras sende en volkomen onverwachte vraag. Van de zijde van talrijke oorlogsindus trieën heeft men plotseling belangstel ling opgevat voor een heel bijzonder soort diamanten, die tot dusver alleen nog maar in Zuid-Afrika schijnen te zijn gevonden. Deze diamanten name lijk geven onder invloed van radio-ac tieve stralen kleine electrische impul sen af. Als men deze impulsen versterkt en ze via een luidspreker leidt, is een duidelijk tikken hoorbaar. Met behulp van deze diamanten zou het veel gemakkelijker zijn de aanwe zigheid van radio-activiteit vast te stel len en het verloop van bepaalde radio actieve processen te volgen. De groot ste moeilijkheid is evenwel deze, dat in het gunstigste geval van b.v. 7.000 diamanten slechts 70 de genoemde im pulsen vertonen. En van deze 70 zijn er hoogstens 4, die werkelijk practisch bruikbaar zijn. In de laboratoria van verschillende oorlogsindustrieën is men er toe over gegaan experimenten te ondernemen met diamantstof. Men wil nagaan, of het op de duur mogelijk zal zijn de tot dusver gebruikte Geigerteller geheel uit te schakelen. Een meetapparaat, dat van diamanten is voorzien, zou name lijk nog geen twintigste deel van de omvang van een Geigerteller krijgen. Het Deense ministerie van Verkeer en de Raad voor Verkeersveiligheid hebben nabij Kopenhagen een zeer merkwaardig experiment ondernomen, waarbij een Buick uit 1936 met „voorbedachten rade" het slachtoffer werd, alsmede twee etalagepoppen, die zo stevig mogelijk met veiligheidsbanden in de auto waren vastgebonden. Van een hoogte van 25 meter liet men de Buick op de grond vallen, om hiermee te demonstreren, wat er met een wagen gebeurt, die met een snelheid van 80 kilometer per uur tegen een boom of een andere auto botst. Dat de belangstelling voor deze demonstratie enorm was valt te begrij pen. Het gebeurt nu eenmaal niet vaak, dat men de kans krijgt zonder gevaai voor zijn leven een dergelijk gewelddadig ongewoon einde van een Buick van het begin tot het einde mee te maken....! De foto toont, van linksboven tot rechtsonder, de „laatste rit" van de auto, die met de twee „inzittenden" volkomen werd verwoest...." Naar bekend is geworden heeft de West-Duitse regering een beroep op geldelijke schadevergoeding van de meesterspion „Cicero", die gedurende de tweede wereldoorlog voor Duitsland spionneerde, afgewezen. „Cicero", wiens werkelijke naam Elyeres Bazna was, werkte gedurende de tweede wereld oorlog als huisknecht bij de Britse am bassadeur in Ankara en legde op mi crofilms gegevens van onschatbare waarde vast voor de Duitse ambassadeur in diezelfde stad, Franz von Papen. Als dank werd „Cicero" door de Duit sers echter betaald met valse pondsbil jetten, die zij in de concentratiekam pen lieten vervaardigen. De Duitsers wilden met millioenen valse ponds- en dollarbiljetten via Zweden en andere neutrale landen de geallieerde geld markt overvoeren en zo een financiële chaos scheppen. De bankbiljetten, waar van het grootste deel na de oorlog is teruggevonden in Duitsland, waren zo knap nagemaakt, dat zelfs deskundigen de grootste moeite hadden ze van de echte te onderscheiden. Bovendien wa ren de door „Cicero" geleverde gege vens zo verrassend en verbluffend be langrijk, dat Hitier ze te fantastisch vond en er geen waarde aan hechtte. „Cicero"-Bazna heeft jarenlang tever geefs getracht om schadevergoeding voor de valse pondsbiljetten te krijgen en onlangs deed hij hiervoor een recht streeks beroep op bondskanselier Adenauer. Functionnarissen onthulden echter, dat het beroep verworpen was, daar de regeringsautoriteiten uitgemaakt hadden, dat zowel de activiteiten van „Cicero" als de betaling in valse pon den, in strijd was met artikel 871 van het Duitse Wetboek van Strafrecht, dat handelt over daden, die strijdig zijn met de goede zeden. (UP)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1