De sportaccomodatie in Haarlem-Noord Grootse plannen krijgen lang zaam maar zeker vaste vorm Complex van N.V. Grafische Industrie „Haarlem'' in gebruik ^J!U"raciet Haarlems burgemeester zal Valentijn- bloemenhulde ontvangen Concert voor de Kunstkring ,,'t Helm" te Zandvoort B. en W. van Zandvoort hebben bezwaar tegen statutenwijziging van „Touring Zandvoort" Wordt de vertegenwoordiger gedevalueerd door de reclame? Vreemdelingenverkeer wordt meer dan voldoende behartigd Splitsing van taak ongewenst MALENKOY afgetreden maat. j Bijeenkomst Wijkcomité „Oud-Schoten" !w;v;%v;é;w>~«£ ..v;v;v!v2 ^w%ww.vi VergaderingStChris to ff el Haarlem STOFZUIGERS H. J. Maertens N. V. Cv Uitgevoerd door Nh. Philh. Orkest DINSDAG 8 FEBRUARI 1955 PAGINA 2 Een klein voetbalveld De accoustiek Noord Akendam A Morgens inzegening en s middags receptie Kw; éw Cv" M «V r«V Burgerlijke Stand Zilveren jubilaris bij de N.V. De Spaarnestad Montessori-kleuterschool in Haarlem-Noord HENRI PIELAGE OVERLEDEN Bekend musicus in Haarlem C. W. F. Baron Mackay overleden Haarlemse Kath. Ver. voor het Gezin PROPAGANDA-AVOND SPEELTUINWEZEN Tekeningen en schilderijen van bejaarden Plaatsing personeel bij Land- en Luchtmacht Haarlems waterpolo SANTPOORT STILLE OMGANG EN H. FAMILIE Stedenontmoeting HaarlemLeiden Beurs van Amsterdam Beurs van New York Voor het wijkcomité „Oud Schoten" en wat meer belangstellenden dan bij de vorige gelegenheid, voornamelijk ver tegenwoordigers van sportverenigingen, heelt de heer S. Heyers, Inspecteur van de Lichamelijke Opvoeding in Haarlem, na het welkomstwoord van de voorzitter, de heer Steentjes, ge sproken over het gymlokaal bjj de P. H. v. d. Leyschool en de sportterreinen in N. Akendam. Bij ouders n onderwijzend personeel was voor de oorlog de waardering voor de lichamelijke opvoeding bij langena niet zo groot als nu. Nadat de L. O.l wet van 1920, de invoering van twee maal drie kwartier Lichamelijke Opvoe ding verplichtend stelde, doch de uit voering 4 jaar opschortte, is er tot 1940 telkens 4 jaar opschorting bijgekomen. In Haarlem werden in die tijd wel enkele, maar bij lange na niet vol doende gymlokalen gebouwd. Pas na de oorlog werd getracht zo krachtdadig mogelijk de bouw van gym lokalen en de accomodatie uit te brei den. In geheel Haarlem is er een te kort van 30 lokalen. Spreker legde er bijzondere nadruk op, dat voor die bouw gronden in de uitbreidingsplannen moe ten worden gereserveerd. Hij is van mening, dat het zeker volkomen ver antwoord zou zijn, om in plaats van 2x3 kwartier, vier keer in de week een uur aan lichamelijke oefening te besteden. Behalve gymlokalen zijn er echter ook sportterreinen nodig. Men moet een en ander nu zo trachten te plannen, dat bij slecht weer terug kan worden ge vallen op de zaal. Sprekers conclusie is, dat een klein voetbalveld van 60 x 90 nodig is voor drie lagere scholen van zes klassen. Zo'n sportveld moet met het oog op te veel tijdverlies en in verband met het verkeer, liefst niet verder dan ca. 400 M. van de school zijn verwijderd. Als voorbeeld noemde spr. Den Haag, waar men dit voor een aantal scholen, dicht bijeen, zo heeft gedaan. Deze proef kan uitstekend geslaagd genoemd worden. Vervolgens kwam als overdekte oe fengelegenheid het overdekte zwembad ter sprake. Het doel van het schoolzwemmen, nuchter gezien, moet zijn, dat in Ne derland, allen, die de school verlaten, kunnen zwemmen op het niveau van het diploma B (geoefend zwemmer). Dit ook uit veiligheidsoverweging. Daar voor zijn nodig baden, specifiek eigen voor het zwemmen van een grote groep. Het ondiepe bassin moet dan een grote oppervlakte hebben. In dit verband werd gewezen op een voorstel, dat mogelijk nog bij de be groting in de raad ter sprake zal ko men, een zwembad aan de Planetenlaan. Daar zullen alle scholen in Noord dan terecht kunnen en genoemd ideaal ver wezenlijkt vinden, terwijl het bad door een vernuftige constructie bovendien na vier uur ook door volwassenen te ge bruiken zal zijn. Komend tot het gymlokaal bij de P. H. v.d. Leyschool, kon met trots wor den geconstateerd, dat er na lange duur bereiKt is dit lokaal ter grootte van 14 x 25 m. een der eerste van die grootte in ons land zal zijn. Hiermee komt een lokaal tot stand, dat de so ciale functie van gymlokaal voor schooi en verenigingsgebruik zal hebben. Men is er voor te rade gegaan in Dene marken. Daar vond men tevens de juist acoustiek, die tenslotte uit Delft afkomstig bleek te zijn. De piano vaak een sta-in-de-weg en sloper-van- vloeren - heeft een plaats gekregen in een uitgebouwde nis, afgesloten met een klap met de scharnieren bij de grond. Het instrument komt op een rails, die doorloopt op de klep. Aan de andere zijde is eveneens een nis, die als kast wordt gebruikt. Ter wijl een ruimte van 11 M. voor het bergen der toestellen is aangebouwd. Er komen twee kleed- en waslokalen boven eikaar. De uitrusting bestaat o.m. uit 16 klimtouwen, 16 klimpalen, een 5-delige rekstok, 2 aluminium spring- tafels, 2 paarden, 2 bokken enz. De vloer zal bestaan uit een speciale (verende.) houtconstructie, bedekt met een kurklaag van 6 c.m. dikte. In de cencraie hal treft men de ka mer van de leraar aan, via een trapje van 4 treden wordt de centrale garde robe bereikt, met daarachter het kleed lokaal in tweeën gesplitst door een la ge bank. Na de les kan men gebruik maken van lage wastroggen, om de voeten te reinigen en men kan zelfs een douche nemen. Benoorden het bestaande veld van de voetbalvereniging „Schoten" komen ze ven velden, die dan het sportpark N. Akendam nog niet geheel voltooien, want Advert entts Nassaustraat 5 Haarlem Telef. 15220 er komen later nog twee velden bij. Er omheen komt een weg, die kan worden afgesloten, zodanig geconstru eerd, dat deze als circuit kan dienen voor de wielervereniging „De Kam pioen". Deze velden, met de aanleg waarvan een aanvang is gemaakt, zjjn bestemd voor schoolgebruik en zullen voorts wor den verhuurd aan sportverenigingen per wedstrijd, dus niet in voortdurend ei gen gebruik. De aanleg van een zo'n veld komt op 30 a 40.000.- terwijl 1 H.A. aan 1000 per jaar komt. Ze zullen niet bezooid, maar gezaaid wor den, zodat er eerst in het najaar van 1956 een enkele schoolwedstrijd op zal kunnen plaats hebben en het zomer 1957 zal moeten worden, aleer ze volledig in gebruik genomen kunnen worden. Na deze uiteenzetting, kwamen nog d» volgende antwoorden op vragen. Haarlem zal ongetwijfeld een sporthal moeten hebben voor het spelen van basketball. Naast gymzalen zullen de scholen ook een aula nodig hebben voor de ouderavonden. Over het gebruik van de gymzaal ontspon zich een voor beide partijen bevredigend eindigende discus sie tussen spreker, een paar leden van een ouderavond-commissie en het hoofd van de P. H. v.d. Leyschool, de heer Mol. In 't plan Delftwijk komen een Chris telijke, twee openbare en een kleuter school, dicht bijeen, die daar de be schikking krijgen over een grote en een kleine gymzaal plus één aula. Bij de scholen aan de Geuzenvesper straat zal een gymlokaal van 20 x 18 M. worden gebouwd. Waar O. G. zijn terrein gaat verliezen in verband met de uitbreiding van de Noorder Begraaf plaats, zegde spr. toe, dat de Sportraad met de belangen van deze vereniging bijzonder rekening zal houden. Een dankwoord van de voorzitter aan de heer Heijers voor diens uitgebrei de uiteenzetting, hield tevens een uit nodiging in, om als de plannen hun voltooiing iets meer naderen daar van dan nog eens iets te komen ver tellen. Maandag is het nieuwe gebouw van de N.V. Grafische Industrie „Haarlem" in de Waarderpolder officieel in gebruik genomen. Het complex werd 's morgens plechtig ingezegend door mr A. Diepen- brock uit Heemstede, waarna een der directieleden, de heer C. Hesseling, een feestrede hield tot het ongeveer 100 man tellende personeel, waarin hij de ge- Advertentie r <0 r# *Vrr» i ONDERTROUWD: R. J. van der Put ten en Chr. C. G. Overdijk. Ondertrouwd: 4 Feb. J. M. Aarts en T. E. Grit: 5 Feb. H. C. van der Mije en E. Peereboom. GEBOREN: A. van LoonKalkman, z.; M. Th. van LoonKuijper z.; J. E. KollaardHuizenga, z.; M. Elfrink Koper, z.; J. M. C. Passchiervan Em merik, z.; P. F. de Graaf—van den Haak, z.; J. A. M. HetemWitteman, z.; H. StokerSchram, z.; P. A. van Dijk van Tichelhoven, z.; J. QuintOut, d.; J. M. van der HeijdenBeullens, d.; Chr. G. M. Vermeulenvan Sterken- burg, d.; J. HarmsPaap, d.; J. B. Stroes Veenemans, d.; P. J Th. G. Vissers Kox, d.; H. DondorffSnijder, d.;! J. van Vlijmenvoor den Dag, d.; P. A. KooienSmits, d. Bevallen van een zoon: 3 Feb. E. A. Smits-Janssen; 5 Feb. A. M. Verpoorten- Popman; 4 Feb. J. A. Nieuwland-Koning; 3 Feb. M. J. Paap-Terol; 3 Feb. E. P. Poore-Le Comte; 4 Feb. H. C. M. de Waard-Hollebeek; 4 Feb. A. Kok-Jacobs: 4 Feb. H. M. Vendel-Huneker. Bevallen van een dochter: 4 Feb. J. M. Prenen-Bakker; 4 Feb. H. H. Booms-Was- sink; 4. Feb. E. Koper-van Leeuwen; 4 Feb. G. J. J. de Vries-Meder; 4 Feb. H. M. Wijdeveld-Koestal; 5 Feb. M. M. J. Jan- sen-Smit. OVERLEDEN: H. N. van Walree, 78 j., Kleine Houtweg; Y. Laatstra, 81 j., Kenaupark; J. W. R. Filet, 54 j., Gast- huisvest; M. A. NieuwenhuizenVelds, 74 j., van Raephorststraat; C. J. de Boer Koster, 74 j., Waldeck Pyrmontstr.; D. C. Thurkow, 54 j., Gasthuisvest; M. Donkersloot, 74 j., Raadhuisplein; M. Tervoortde Groof, 86 j., Tuchthuis straat; P. D. Schmidt, 81 j„ Brouwers straat; A. H. H. Court, 87 j., Karei van Manderstraat. Overleden: 3 Feb. J. M. Immink-van Emmerik, 81 jr., Bastiaanstraat; 4 Feb. A. J. M. van Dam, 85 jr., Leidsestraat; 4 Feb. M. Henning-van Tilborg, 89 jr., Waldeck Pyrmontstraat; 4 Feb. R. M. Roozen-van den Bos, 80 jr., Kamperlaan; 4 Feb. F. Hop, 65 jr., Zocherstraat; 3 Feb. E. Koe- leman-Buter, 78 jr., Kloosterstraat; 4 Feb. C. J. van der Zon, 70 jr., Leidsevaart. Haarlem, 5 Februari 1955. schiedenis van het bedrijf in vogelvlucht de revue liet passeren. Hartelijk was ook het woordje, waar mee de heer B. Castelein, leider van de afdeling uitgeverij, de directie toesprak en feliciteerde. De architect van het gebouw, ir S. J. van Embden, voegde daar zijn gelukwensen aan toe. 's Middags werd een drukbezochte receptie gehouden. Bijna twee uur lang stonden de drie leden van de directie de heren C. Hesseling, H. Schnabel en J. L. Krapels, de handen te drukken van collegae uit het grafische vak, cli entèle en persoonlijke vrienden. Namens het gemeentebestuur was wethouder A. J. M. Angenent aanwezig. De heer D. J. A. Geluk vertegenwoordigde „Haar lems Bloei", terwijl jhr dr J. C. Mollerus de ingebruikneming bijwoonde namens de Kamer van Koophandel voor Haar lem e.o. De directie van „De Spaarne- stad" was vertegenwoordigd door dr ir H. J. A. de Goey. Vrijwel alle tafeltjes in de administra tieruimte waren bezet met fraaie bloem stukken of andere cadeaux. Zoals wij reeds gemeld hebben, zijn in het nieuwe gebouw thans onderge bracht de drukkerij „Musica", de off setdrukkerij „De Gentiaan", de uitge verij „De Toorts" en de „Hofboekerij". Het gehele complex, dat is ontworpen door ir S. J. van Embden en uitgevoerd door de firma Thunissen uit Heemstede, beslaat ongeveer 2500 m2. In de toe komst zal het bedrijf gelijkvloers en „in de hoogte" met twee verdiepingen worden uitgebreid. Bij de N.V. Drukkerij De Spaarnestad herdacht onlangs de heer H. J. Dijt, voorman op de afdeling Retouche, het feit, dat hij 25 jaar geleden* bij dit be drijf in dienst trad. Zaterdagochtend werd hij ontvangen door de directie, die hem als blijk van hulde en waardering een gevulde portefeuille overhandigde. Intussen hadden zich in de cantine zijn collega's en vrienden verzameld, om de jubilaris met welgekozen en hartelijke woorden te huldigen. Op de wanden van deze cantine prijkte voor deze gelegen heid een groot aantal tekeningen van de hand van de heer W. Lefeber, die op kunstzinnige wijze het leven van de ju bilaris anecdotisch in beeld had gebracht. De bedrijfsleider van de chemigrafie, de heer A. J. H. Elfers, onderstreepte in zijn speech deze levensloop, waarin hij een stijgende lijn zag, hetgeen in de recente benoeming van de heer Dijt tot voorman ook tot uitdrukking is geko men. Nadat nog een aantal andere spre kers het woord had gevoerd en ver scheidene geschenken waren overhan- FILMS: CINEMA PALACE: „Moeder" 18 jaar. Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „Onteerde meisjes" 18 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. LIDO: „A en C als waaghalzen" a. 1. Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „Het mysterie der 2 vrouwen' str. volw. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. MINERVA: Wo. en Do.: 8.15 uur: „The heart of the matter", 18 jaar. REMBRANDT: „White Christmas" a. 1. Tij den: '2, 4.15, 7 en 9.15 u. ROXY: „Domein der bandieten", 14 j. Tijden: 2.30 en 8 uur. STUDIO: „Russisch ballet", a. 1. Tijden: 2.15, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 8 Februari Minerva: Harmonievereniging „Sint Mi- chaël" i. s. m. Toneelgroep Berkenrode: „Boeven en Madeliefjes. Onder auspiciën van het genootschap Nederland-Engeland zal professor L. S. Palmer Dinsdag 15 Februari, des avonds om 8 uur, in Kleine Brinkman (Houtplein) een lezing met lichtbeelden houden over het onderwerp „Atomic Energy for Peaceful Purposes". Van 17 t.m. 26 April viert de Haar lemse Kegel Bond zijn 55-jarig bestaan met nationale kegelwedstrijden te hou den in het gebouw van de H.K.B. aan de Tempelierstraat. De inbraak in park Duinendaal te Bloemendaal enige dagen geleden blijkt zich niet beperkt te hebben tot een tape-recorder en een gouden broche. Bij het onderzoek is namelijk gebleken dat ook nog een bijna nieuwe regenjas, kleur groen-beige, en een herenhoed merk Borsalino gestolen zijn. De heer G. Berghuis te Uitgeest zal Vrijdag 11 Februari 40 jaar de electri- citeitsvoorziening in de provincie Noord- Holland heben gediend. Na eerst bij andere maatschappijen te hebben ge werkt ging hij later over naar het pro vinciaal electriciteitsbedrijf van Noord- Holland hebben gediend. Na aerst bij teur werkzaam is. De R.K. begrafenisvereniging St. Bar bara, onderafdeling van de KAB, hield dezer dagen een vergadering in het ge bouw St. Bavo. De heer J. Bonfrer, voor zitter van het voorlopig bestuur der vereniging, vroeg het vertrouwen van alle leden in verband met de oprichting van een nieuwe R.K. begrafenisvereni ging, die de oude zal vervangen. Voor de voorstellingen in Haarlem van het kindercircus „Grand Cirque Wigwam", uitgaande van de Katholie ke Sociale Jeugdzorg (St. Francisca Romana en St. Franciscus Liefdewerk) zijn nog een beperkt aantal kaarten verkrijgbaar. De uitvoering vindt Don derdag 10 Februari a.s plaats in res taurant „Dreef zicht". B. en W. van Haarlem hebben het kruispunt Schipholweg—-Buitenrustbrug Schalkwijkerweg aangewezen als voorrangskruising, zodat het verkeer, komende van de Schalkwijkerweg, voorrang moet verlenen aan het ver keer, dat zich voortbeweegt langs de Schipholweg en de Buitenrustbrug. Het Comité „Krimdal" tot bouw van een nieuwe kapel in het R.K. vacantie- oord te Hoenderloo, geeft op Zondag op Zondag 13 Febr. a.s. een grote feest avond met bal na voor leden en belang stellenden, in het gebouw van d eH.K.B. Tempieliersstraat 35 in Haarlem. De baten van deze avond zullen ten goede komen aan de bouw van de nieuwe kapel. Zaterdagmiddag is het nieuwe school gebouw aan de Pleiadenstraat in Haar lem-Noord officieel in gebruik genomen. In dit gebouw is thans een Montessori- kleuterschool gevestigd, die de naam draagt van dr. Marie Montessori-kleu terschool. De wethouder van onderwijs, de heer D. J. A. Geluk, verrichte de officiële opening. Verder voerden o.a. het woord de inspectrice van het v.l.o. in Noord- Holland, mej. A. Stoll, en mevr. M. E. digd, dankte^ de jubilaris voor de hulde Land-De Vries, die destijds op het geven van Montessori-kleuteronderwjjs in Haarlem-Noord aandrong. De school is gebouwd onder archi tectuur van de heer D. Heiloo. en moest hij nog menige persoonlijke gelukwens in ontvangst nemen, toen zijn vrienden en collega's hem hartelijk de hand kwamen schudden. In de ouderdom van 89 jaar is de be kende oud-directeur-organist van de Ka thedrale Basiliek Henri Pielage gister- avind in „Rustoord-Hoogeveen", alwaar hij vanaf zijn 80ste jaar verbleef, over leden. Henri Pielage was de eerste directeur organist van de Kathedraal, vormde be halve een mannen- ook een jongens koor en voerde o.a. Palestijnse missen uit. Hij stichtte het mannenkoor „Ce cilia", waarvan hij later tot ere-directeur werd benoemd, alsmede het klein-man- nenkoor „Philip Loots". Met dit koor en met het gemengde koor „Onder Ons" bezocht Pielage vele wedstrijden, waar op hij doorgaans de hoogste prijzen be haalde. Vooral als vertolker van Loots- werken stond hij zeer hoog in de mu ziekwereld aangeschreven. Te Aerdenhout is in de ouderdom van 84 jaar overleden de heer C. W. F. Baron Mackay, oud-burgemeester van Ermelo. In 1904 werd hij benoemd tot burge meester van Buren en in 1908 volgde zijn benoeming te Ermelo. Voor de Chr. Hist. Unie had baron Mackay van 1909 tot 1935 zitting in de Prov. Sta ten van Gelderland. De heer Mackay was drager van het Lombokkruis en het ereteken voor het deelnemen aan de expeditie naar Atjeh en officier in de orde van Oranje-Nassau. Het bestuur van de Haarlemse Katho lieke Vereniging voor het Gezin houdt op Vrijdagavond a.s., 's avonds 8 uur in restaurant Brinkmann aan de Grote Markt, een bijeenkomst voor leden en belangstellenden. De bedoeling is om de aandacht te vragen voor het Katho lieke Speeltuinwerk. Drs. J. H. W. Zwij- nenberg uit Den Haag, algemeen secre taris van de Katholieke Jeugdbeweging, spreekt over het onderwerp: „De Vor ming van onze Jeugd". Op de avond zullen ook aanwezig zijn kapelaan Th. Drost uit Amsterdam en Mr. H. J. M. Megens uit Den Haag, resp. Voorzitter en Secretaris van het Lan delijk Verband van Katholieke Speel tuin Verenigingen. Vrijdag 11 Februari wordt in één van de zalen van het proveniershuis in de Grote Houtstraat een tentoonstelling van schilderijen en tekeningen, vervaardigd door bejaarden geopend. De tentoonstelling die Vrijdag van 1 tot 5 uur en Zaterdag 12 Februari van 105 uur geopend is, wordt georgani seerd door het O.V.B. (Oriëntatiecen trum voor vrijetijdsbesteding van Be jaarden). Zoals in vorige dagen zal ook nu de vereniging De Nederlandse Bloemis terij Maandag 14 Februari a.s. Va- lentijndag 82 Nederlanders een bloe menhulde brengen op grond van de ver diensten, die zij in het afgelopen jaar hebben doen blijken met betrekking tot de naastenliefde, de opofferingsgezind heid en de goede burgerzin. In totaal werden 166 voordrachten gedaan, waarvan 32 genade konden vin den in de ogen der jury. In Haarlem en omstreken zijn de uitgekozenen de volgenden: mr. P. O. F. M. Cremers, burgemeester van Haarlem, wegens zijn stuwende arbeid ten bate van de stichting De Zonnebloem; mevr. L. v. Cleef, Zomerlaan 23, Heemstede, om dat zij sedert drie jaar geheel belange loos de schilderstherapie verzorgt; mevr. N. HabbenJansen, Waldeck Pyrmontlaan 15 Overveen; mevr. Hab ben behoort tot een groepje dames, In samenwerking met het Geweste lijk Arbeidsbureau in Haarlem orga niseerde de sectie personeelsvoorzie ning van het ministerie van Oorlog gisteravond een bijeenkomst in het Con certgebouw voor ongeschoolde arbei ders en vaklieden, waarop de mogelijk heden van plaatsing bij land- en lucht macht werden besproken. De heer K. van Eyk zette in een korte causerie uiteen welke kansen het leger de on geschoolde en onderlegde arbeider resp. van 18 tot 35 en tot 45 jaar biedt. Onder meer passeerden de revue het beroepswezen, de vele vacatures in dienst, de salariëring, de gestelde eisen en de opleidingsmogelijkheden. De ongeveer 50 aanwezigen kregen na de lezing gelegenheid hun persoon lijke ambities met enige beroepsmili tairen te bespreken. Na de pauze werd een documentaire film vertoond, getiteld „De brug". Onder de toehoorders bevond zich de waarnemend directeur van het Gewes telijk arbeidsbureau, de heer J. C. Stam. In de wekelijkse waterpolo-competitie werd de dameswedstrijd HVGB 2 DWT 3 door DWT met 6—0 gewonnen. Haarlem 1—HVGB 1 gaf een aardige strijd te zien. Haarlem beschikte over meer schotvaardigheid en won, door twee doelpunten voor en twee na de rust, met 40. Voor de bekercompetitie bonden VZV 1 en De Vest 1 de strijd aan. VZV speelde een goede partij, waartegen de Naardense ploeg niet op kon. Nadat de rust met 31 was inge gaan, wonnen de Velsenaren met 62 en komen zij nu in de tweede ronde van de afvalcompetitie In de strijd HVGB 4—DWT 3, vierde klasse heren, moest DWT 3 met 51 het onderspit delven. In de laatste wedstrijd die gespeeld werd ging de strijd tussen HVGB 2 en DWR 1. Beide ploegen deden niets voor el kaar onder. Het schieten liet veel te wensen over en het bleef bij de stand 00. W aterpolouitslagen: Heren eerste klasse: Nereus 1Haar lem 1 13; Tweede klasse: Nereus 2 DWR 1 06; Vijfde klasse: Haarlem 3 —DWT 4 4—0. Het Noordhollands Philharmonisch Orkest concerteerde Maandagavond in „Monopole", onder auspiciën van de Zandvoortse Kunstkring ,,'t Helm". Di rigent Toon Verhey opende het pro gramma met Mozarts g moll Sympho- nie, één van de grootste meesterwerken dezer componist. Juist enkele weken geleden, hoorden wjj in Haarlems con certzaal eveneens dit opus, en deze uitvoering won het glansrijk in vertol king. W(j willen niet beweren, dat het orkest in Zandvoort minder speelde, maar de acoustische verhoudingen lig gen hier in menig opzicht ongunstiger. We kunnen hier nu ach en wee over klagen, maar dit helpt toch weinig, Dezer dagen hield „St. Christoffel" afd Haarlem zijn eerste ,,werk"-ver- gadering in het nieuwe jaar. De waar nemend voorzitter, de heer Abelink, had in zijn openingswoord de verheugen de mededeling gedaan dat de voorzitter, de heer Samson, die begin December zeer ernstig werd verwond bij een auto ongeluk, zo ver is hersteld dat hij de Maart-vergadering hoopt te kunnen lei den. De secretaris, de heer Schuma cher, heeft een ernstige operatie onder gaan, zodat het bestuur nog steeds incompleet was. Na de behandeling van de gewone agendapunten, was de hoofd schotel van de avond, de rede van mr. J. Veenhoven, directeur van de ORSI (Op Reclamegebied Samenwerkende In dustrieën) over het onderwerp „Recla me en vertegenwoordiger". Mr. Veen- hoven schetste in het kort de geschiede nis van de reclame in de oudheid tot de tegenwoordige methode vooral op gebied van het „merkartikel". Spreker zag een onderscheid tussen de handels reiziger, verkoper, en de vertegenwoor diger. Immers, de moderne reclame neemt steeas meer de taak van de ver koper over, waardoor zijn taak steeds meer adviserend wordt en hij dus meer als deskundig adviseur optreedt, dan als verkoper. Uitvoerig schetste spreker de methode van het verstrekken van reis- sloten leden, en de behaalde successen b\j dit systeem. Na de pauze ontstond een interessant debat in het vragen halfuurtje. Wordt dergelijke samenwerking niet oorzaak tot inkrimping van het vertegenwoor digerscorps? Betekent dergelijke reclamemethode geen devaluering van de vertegenwoor diger tot „order-ophaler"? De eerste vraag werd ontkennend be antwoord. Een onderzoek heeft uitge wezen dat bij een bepaalde sector in de levensmiddelenbranche het aantal vertegenwoordigers met 10 pet. was toegenomen. Ook de tweede vraag be antwoordde mr. Veenhoven ontkennend. Doch de mening van de oudere ver tegenwoordiger was toch, dat het type van de vroegere handelsreiziger, die in privékantoor en „hokje" van de win kelier zelf door zijn grote kennis van zijn artikel de reclame maakte en door zijn grote vakkennis een graag geziene figuur was, aan het verdwijnen was. Men betreurde dit verschijnsel. Door grotere reclamecampagnes, die de jon ge vertegenwoordiger voorgaan, krijgt hij geen gelegenheid zijn gaven als ver koper te ontplooien. Zo ontstaat toch een devaluatie van de persoon van de han delsreiziger. De voorzitter dankte mr. Veenhoven voor zijn medewerking met vriendelijke kilometers door de bij de ORSI aange- woorden en een geschenk. In een uitvoerig prae-advies behandelen B. en W. van Zandvoort een voorstel van het „Overkoepelend Orgaan" van de gezamenlijke organisaties van het Zandvoortse bedrijfsleven, om te komen tot een wijziging van de statuten van de stichting „Touring Zandvoort". Het „Overkoepelend Orgaan" stelde o.a. voor, de bevoegdheden, rechten, werkzaamheden enz. (van de stichting) te splitsen in twee afdelingen, name lijk: afdeling A: behandelende alle zaken welke in enig verband staan met het circuit; afdeling B: waartoe behoort al wat in het kader van de stichting enig verband houdt met het vreemdelingenverkeer en de daarbij betrokken zaken, zoals hotels, pensions, café's, winkeliers, strandbedrijven, kortom alle zaken, die enig belang hebben bij een bloeiend vreemdelingenverkeer. Voor elk der afdelingen zou een functionaris met de persoonlijke titel van direc teur moeten worden benoemd. Het minimum aantal leden van het algemeen bestuur der stichting wil het „Overkoepelend Orgaan" gebracht zien van 9 op 12 en het aantal vertegenwoordigers van het bedrijfsleven van tenmin ste 2 op tenminste 5. Op grond van de gedurende enige ja ren opgedane ervaringen meent men, dat het nuttig effect van „Touriiffe Zandvoort" aanmerkelijk zou kunnen worden verhoogd in het belang van het bedrijfsleven en de badplaats indien de werkwijze van de stichting in de hier- voren aangegeven zin zou worden her zien en doeltreffender gemaakt. Men verwacht daarvan meer „gerichte" pro paganda, waardoor de stichting „Tou ring Zandvoort" meer belangstelling zal gaan ondervinden dan tot nu toe. B. en W. wijzen er op, dat bij de oprichting van „Touring Zandvoort" bij zondere aandacht is besteed aan de be hartiging van 't vreemdelingenverkeer. Zo werden bijvoorbeeld de statuten van „Haarlem's Bloei" daarbij als maatstaf genomen. Het is steeds de bedoeling geweest dat „Touring Zandvoort" haar arbeid zou verrichten in nauw contact met het bedrijfsleven en naar hun me ning is deze doelstelling bereikt. In 1952 heeft de gemeenteraad reeds vijf ver tegenwoordigers van het bedrijfsleven in het algemeen bestuur der stichting be noemd. Ook de twee vertegenwoordi gers van de begunstigers en één der twee raadsleden welke in 't bestuur zit ting hebben, behoren tot het Zandv. bedrijfsleven, dat met 8 van de 13 leden de meerderheid heeft in het algemeen bestuur, een meerderheid die ook in het dagelijks bestuur tot uitdrukking komt. Het is B. en W. dan ook niet recht duidelijk, hoe in 't bedrijfsleven denk beelden kunnen leven (welke zoals het „Overkoepelend Orgaan" stelt het nuttig effect van „Touring Zand voort" aanmerkelijk kunnen verho gen) zonder dat deze in de vergade ringen van het algemeen- en het da gelijks bestuur der stichting tot uiting zouden kunnen komen. Indien zulks mocht zijn veroorzaakt door het feit, dat de huidige vertegenwoordigers van het bedrijfsleven in het bestuur de bo vengenoemde denkbeelden onvoldoen de tot gelding brengen (hetgeen zij niet a priori kunnen aannemen), dan heeft het bedrijfsleven binnenkort de gelegenheid zich door anderen perso nen te doen vertegenwoordigen; de leden van het algemeen bestuur behalve de vertegenwoordigers der ge meente treden namelijk op 28 April periodiek af. B. en W. wijzen voorts op het gestadig toenemend aantal begunstigers van „Touring Zandvoort" namelijk van 143 in 1949 tot 490 op 1 Januari j.l. en de activiteit van de stichting bij het ver spreiden van folders, de vervaardiging van een affiche en een propaganda-film. Een en ander is door de gemeenteraad gehonoreerd met een verhoging van de subsidie van 7000 tot f 10.000. Tegen de voorgestelde splitsing van de taak van Touring Zandvoort heb ben B. en W. overwegende practische en juridische bezwaren. Zij geven de voorkeur aan de huidige redactie van de statuten waarin de bevordering van het vreemdelingenverkeer terecht voor op is gesteld. Deze statuten laten voorts de aanstelling van een VVV-directeur toe. Hoewel terzake niet op de eerste plaats tot oordelen bevoegd (dit be hoort immers tot de competentie van het algemeen bestuur) zouden zjj een dergelijke verzwaring van de personeels formatie alleen reeds om financiële re denen niet toejuichen. Zou het algemeen bestuur (waarin het Zandvoortse be drijfsleven met een overgrote meerder heid vertegenwoordigd is) van oordeel zijn, dat de bevordering van het vreem delingenverkeer door de stichting „Tou ring Zandvoort" onvoldoende wordt be hartigd (hetgeen niet hun indruk is) dan is het de plicht van het algemeen be stuur om de maatregelen te nemen, welke de zekerheid geven, dat aan dit belangrijkste deel van de taak der stichting meer aandacht wordt besteed. Tenslotte voeren B. en W. nog een formeel bezwaar tegen het voorstel aan. Wijziging der statuten vindt plaats bij besluit van het algemeen bestuur, goedgekeurd door de raad. Dit goedkeuringsbesluit behoeft op zijn beurt weer de goedkeuring van Gede puteerde Staten van Noordholland. Het geen 't „Overkoepelend Orgaan" thans voorstelt behoort dus in eerste instan tie uitsluitend tot de beoordeling van het algemeen bestuur. Het zou volko men in strijd zijn met de beginselen van een behoorlijk bestuur, indien de raad als goedkeurende instantie een uit spraak zou doen, welke van invloed zou kunnen zijn op en zou kunnen wor den gezien als een beperking van de vrije meningsvorming van het algemeen bestuur want het feit ligt er. Deze omstandig heden dus in aanmerking genomen, lijkt het ons beter, dit concert niet critisch ten opzichte van de klank te beschouwen, maar sfeer en geest van de uitvoering meer te belichten. En deze was prima, hetgeen juist opviel bij de bovenvermelde hindernis. Tempi, opvatting, kortom stylistisch beant woordde het orkest deze avond volko men aan de gestelde verwachtingen Met grote innigheid, hoewel smartelijke dramatiek de boventoon voert, werd het Andante uit Mozarts Symphonie tot klinken gebracht. Een soort verbeten trots overheerste het Menuet, en maak te in het Trio plaats voor een zuivere mildheid. De finale was één en al rus teloosheid, maar ook een heroïsche worsteling uit de beklemming, die klonk als een strijd van hogere orde met de uiteindelijke overwinning tenslotte in zicht. Telkens maar weer ondergaat men bij het horen van deze muziek de genialiteit van Mozart, zó groot dat men het niet onder woorden kan bren gen. Fred Hausdorfer, die de ziek gewor den soliste Nelly Boeree onvoorbereid verving in Haydn's trompetconcert, komt een aparte hulde toe voor de manier waarop hij zulks deed. Ook hier moeten wij even de ongunstige acoustiek in aanmerking nemen. Er bleef echter zeer veel te genieten van de fraaie strakke trompetklank, en zeer zeker niet minder van de artistieke opvatting die Fred Hausdorfer er op na hield van dit frisse en muzikantes que trompetconcert van Haydn. Na de pauze verwierf de suite „le Festin de l'Araignée" van Albert Rous- sel bij 't Zandvoortse publiek grote bijval. Het was hierin, dat wij het meest een goede weerklank van de zaal misten. De strijkers klonken zodoende wat dun en de totaalklank van de rag fijne instrumentatie pakte niet voldoen de. Toch maakte het stuk grote indruk, wel een bewijs dat de muzikaal struc turele kracht van Roussel er een van grote orde is. Met de Prélude l'après-midi d'un faune, waarin de fluit de faun symbo liseert, leverde het orkest eveneens een mooie prestatie. Het individuele karak ter van de diverse instrumenten werd scherp belicht, en terecht liet dirigent Toon Verhey de fluitist Marius Ruy- sink in de gebrachte hulde delen. De Zandvoortse kunstkring ,,'t Helm" heeft haar leden een zeer kunstzinni ge avond bezorgd, zodoende er aan meewerkend dat Zandvoort nu, en ho- penlijk ook in de toekomst, de muziek eveneens in haar grote culturele op bouw blijft betrekken. JAN LAARVELD Donderdag 10 Februari wordt in de parochiezaal te Santpoort een gecom bineerde vergadering gehouden van de Stille Omgang en de H. Familie. Voor de Stille Omgang is het tevens de jaar vergadering, waarbij o.a. mededelingen zullen worden gedaan over de op 13 Maart te houden bedetocht naar de H Stede Voorts zal pater W. Veegers CssR, directeur van het retraitehuis te Bergen (N.H.), een causerie houden over het belang van een gesloten retraite voor de katholiek in deze tijd. van wie reeds drie de zeventig zijn gepasseerd, dat zich bezighoudt met het vervaardigen van borduur- en naai werk voor bazars. Mevr. Habben nam hiertoe destijds het initiatief; mevr. School, Mauritslaan 21, Haarlem; na het overlijden van haar buurvrouw nam zij de zorg op zich van de drie achter blijvende kinderen; mevr. H. G. Hes senHeek, Kinderhuissingel 126, Haar lem, die zich verdienstelijk heeft ge maakt voor het organiseren van toch ten voor ouden van dagen; een groep oud-diaconessen in het rusthuis, voor heen diaconessenhuis Wilhelminalaaa 16, Haarlem, voor haar liefde en opoffe ring aan de gemeenschap bewezen; mevr. A. WijnrokRos, Molenaerstraat 26a rood, Haarlem, omdat zij haar zo merhuisje meermalen ter beschikking heeft gesteld van mensen, die hard va- cantie nodig hebben en de kosten van het vacantiehouden niet kunnen dragen; mevr. Hart, Essenstraat 24, Haarlem, omdat zij de steunpilaar is van de naai en breigroep van de Haarlemse Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers; mevr. B. Kortekaasden Haan presidente van de Ned. Huishoudraad, voor de wijze waarop zij met grote burgerzin en naastenliefde het werk verricht in het belang van de Nederlandse vrouwen. De stedenontmoeting LeidenHaarlem tussen de vertegenwoordigende volley balteams van beide steden zal Donder dag a.s. worden gespeeld in de aula van het Stedelijk Gymnasium te Leiden. De laatste ontmoeting tegen Leiden bracht een nederlaag voor de Haarlemse dames, terwijl de herenploeg de inwoners van de Sleutelstad met een nederlaag huis waarts stuurde. (Vervolg van pagina 1) De bekendmaking had het effect van een donderslag in de witte zaal van het Kremlin waar de Opperste Sovjet ver gaderde. Vele diplomaten gaven duide lijk blijk dat zij zeer verrast waren. Ook toonden de meer dan 1300 leden van beide kamers van de Opperste Sov jet verbazing. Malenkov bleef onver stoorbaar luisteren terwijl Volkov zijn verklaring voorlas Hij keek uitdruk kingloos voor zich toen de Opperste Sov jet vervolgens met algemene stemmen zijn aftreden goedkeurde. Hij zat op zijn gewone plaats, te midden van de acht andere leden van het presidium van de partij. Volkov las de verklaring van Ma lenkov zo snel voor dat de Westelijke journalisten niet bij machte waren de tekst ervan woordelijk op te nemen. In zijn verklaring zei de afgetreden premier, dat zijn gebrek aan ervaring op het gebied van de staatszaken een negatieve weerslag op de activiteit van de ministerraad heeft gehad. Door de zelfde oorzaak was het hem niet moge lijk geweest in de details van de re geringsleiding door te dringen. Het premierschap, aldus Malenkov, vereist grote ervaring. „Ik ben mij bewust van mijn onvoldoende plaat selijke ervaring en van het feit. dat ik nooit enige ervaring op leiding gevend gebied heb gehad", aldus de afgetreden eerste-minister. Z.i. dient op de post van premier „iemand met meer ervaring" te worden benoemd. „In het bijzonder zie ik duidelijk mijn schuld door tekortkomingen op land bouwgebied, daar ik verantwoordelijk heid op dit gebied op mij heb geno men" Vervolgens deelde hij mee, dat de communistische partij reeds „een aan tal belangrijke maatregelen op het ter rein van de landbouw heeft uitgewerkt en in practijk gebracht". Deze hervor mingen, welke de „enige doeltreffende manier vormen voor ontwikkeling van de landbouw", hadden al resultaten af geworpen. Malenkov wees evenwel ook op de belangrijke rol van de zware industrie in de algemene ontwikkeling van de nationale economie. In dit verband verklaarde hij, dat het partijprogram voor de landbouw „be rust op de verdere ontwikkeling van de zware industrie" en dat „slechts de uit voering van dit program de basis kan scheppen voor de ontwikkeling van de landbouw en de verbruiksgoederen- industrie". „Men mag verwachten, dat verschei dene bourgois-hysterici nu lasterlijke commentaren omtrent mijn aftreden zul len verspreiden, doch wij communisten zullen de leugens en laster negeren, want de belangen van ons land, volk en partij lijn het belangrijkste", aldus Ma lenkov. Hij vervolgde: „Ik verzeker de Opperste Sovjet, dat ik op een nieuwe mij toegewezen post mijn plichten zo gewetensvol mogelijk zal vervullen." Hij verklaarde voorts, dat zijn verzoek om van het premierschap, dat hij sinds de dood van Stalin in Maart 1953 be kleedde, te worden ontheven, was inge geven door zijn „bezorgdheid voor het versterken van de raad van ministers". Nadat Malenkov's schrijven was voor gelezen, verzocht de voorzitter van de raad van ministers. Alexander Poezanov, het gevraagde ontslag te verlenen, omdat de gegeven redenen „volkomen juist" waren. (Niet officiële koersen) Vong slot 3% Ned. 1953 3 (A Ned 1953 3(4 Ned. 1948 3% pCt Ned. 1950 3(4 Ned- 1954 3(4 Ned. 1955 3-3(4 Neo 1947 3 Ned. 62-64 bel. fac. (nschr. Grtbk 1946 3 pCt Nea Handel M11 eert. A.K.U. Van Berkel s Patent Calvè-Delft eert Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever cert Ned. Kabel Philips Nieuwe Philips Kon Petroleum .Amsterdam' Rubber Holl Amerika Lpn Kon Ned. Stoomh MIJ. Ned Scheepv Unie H.V.A. Deli Mij. Cert. 102% 101% 100% iooy4 100% ïooy, 100% 101ft iooa 219 289% 160% 160'A 272(4 276 370% 250 328% 318(4 274 115 193 181 166% 140(4 135% Opening 8/2 100% 288 365(4 327(4 317 540 114(4 180 165 140(4 135 4/2 7/2 Anaconda Copper 53% 53% ciethlehem Steel 115(4 114 Chrysler Corp 68(4 70% General Electric 50 50% General Motors 101% 102 Kennecott Copper 111(4 111(4 Montgomery Ward 82 80% Radio Corp 41 41(4 Republic Steel 83(4 89% Royal Dutch 72% 72 Shell Union Oil 60(4 61% Southern Pacific 5444 54% Southern Railway 76% 75% Tidewater 24% 24% U.S Steel 79 78% Stemming: nauwelijks prijshoudend

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2