Ontruiming Tatsj en-groep verloopt rustig Diplomatieke activiteit in Washington en Londen Geen Genève! Alle schoonheid is voor 's avonds De Givenchy komt met groot aantal pakjes Hu Blikgroenten HOLLANDS SCHIP ONDER NEW YORKS STRATEN VLIEGENDE ADMIRAAL Katholieke tuinders tegen teelt- recht voor industrie Ernstig tekort aan arbeidskrachten G Intrekking van de Nazistische huwelijkswetgeving geëist Niet mijself maar de R.A.I. E. F. Eriksson Chefarine 4 PHILIPS PEKING WAARSCHUWT TEGEN VLIEGEN OVER EILANDJES LAMPEN 4 krachtige middelen tegen griep in 1 tablet VASTENBRIEF KARDINAAL FRINGS N DINSDAG 8 FEBRUARI 1955 PAGINA 3 RADIO HERDENKT DE „ZWIJGENDE KERK" r En dit is de les: Méér LICHT voor WEINIS GELOt Jonge visser bij ont ploffing gedood Pasen, wat doet U? NATIONALE BLIKGROENTEN WEEK Chefarine „4" beval 4 wereldbe roemde geneesmiddelen. Eén er van zorgt dat, ondanks de zeer krachtige werking, ook een zwakke maag niet van streek raakt. yf BEROEMDE GENEESMIDDELEN MUM TABLET ■n4lje doet wonderen! SUBSIDIE KLEUTER ONDERWIJZERESSEN Huidklachten Geen zomerjurken voor de daguren j De evacuatie van de Tatsjen-eilanden door de Chinese nationalisten onder bescherming' van de Amerikaanse zevende vloot, verloopt tot nu toe rustig. De communisten hebben nog geen pogingen ondernomen om de operatie te verstoren. Wel hebben zij een ernstige waarschuwing gericht aan de Ver enigde Staten inzake het overvliegen van Amerikaanse vliegtuigen over communistische eilandjes. De grootste activiteit speelt zich op het ogenblik af op diplomatiek terrein, zowel in Washington als in Londen. De V.S. hou den voeling met Nieuw Zeeland en Australië inzake de kwestie-Formosa. Engeland daarentegen tracht via Moskou een wapenstilstand met commu nistisch China te bewerken. Minister Eden liet gisteren weten, dat de For- mosaanse crisis slechts opgelost kan worden via de kanalen der geheime diplomatie. Minister-President Nehroe van Indië werkt nauw met Eden samen. Het is te hopen dat er spoedig een staakt-het-vuren tot stand komt tussen communistisch en nationalistisch China. Want de span ning is groot, en aan beide zijden heerst een zo hevige opgewonden heid dat een oplossing niet lang mag uitblijven. Een uitbreiding van het conflict dreigt. Misschien behoeft er uit een eventuele krachtige botsing tussen de strijdkrachten van Mao Tse Toeng en Tsjang Kai Sjek geen derde wereldoorlog voort te komen. Wellicht zou het bij een beperkte oorlog kunnen blijven. Maar de grootste Westerse mogendheid, Ame rika, zou dan toch maar bij de strijd betrokken zijn en daarnaast waar schijnlijk nog verscheidene bondge noten van de V.S. Ook beperkte oor logen veroorzaken onmetelijke ellen de. En zelfs als zo'n beperkte oorlog helemaal in het Verre Oosten ge voerd wordt, ondervindt West-Euro pa er de ernstige gevolgen van. We wetén het nog zo goed. Tweemaal hebben we het gedurende de laatste paar jaar ervaren, en het is nog maar kort geleden dat achtereenvol gens op Korea en in Indo-China de wapens werden neergelegd. Sinds eind Juli 1954 heerst er geen echte hete oorlog meer in de wereld, al is er dan ook in de verste verte nog geen vrede. Nu ten koste van zware offers de recente grote gewa pende conflicten in Azië zijn beëin digd, moet er het uiterste worden gedaan om een derde conflict te voorkomen. Je vorige week heeft de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties een poging gedaan om de impasse te doorbreken. Aan communistisch China werd een uitnodiging gezonden om over de critieke situatie te ko men praten. Maar het bewind van Peking heeft de invitatie op bepaald beledigende wijze van de hand ge wezen. Toch is van Westerse zijde het streven niet opgegeven. Vooral in Londen, waar tot vandaag een Gemenebestconferentie plaats vindt, wordt gewerkt aan mogelijke oplos singen. Terecht is echter dezer dagen door het State Department gewaarschuwd vaor een conferentie over Formosa in de geest van die welke het lot van Noordelijk Vietnam heeft be slecht. Aan de conferentie van Ge nève, die een half jaar geleden veer tien millioen Indo-Chinezen aan de communisten prijs gaf, heeft men de bitterste herinneringen. De bijeen komst heeft tot een ontstellende di plomatieke overwinning van de Ro den geleid. De Chinese premier en minister van Buitenlandse Zaken, Tsjoe En-lai, keerde in triomf huis waarts. Het Westen had „wrede voorwaarden" moeten accepteren van de vertegenwoordigers van Pe king en Moskou. Het is een harde les geweest, en de leidende staats lieden van de vrije wereld moeten zich door mensen als Nehroe of Att- lee niet laten verleiden tot een her haling van het Geneefse experiment. Een deel van Korea werd bij de wapenstilstand te Pan Moen Jon ge offerd; een jaar later moest een deel van Indo-China aan de communisti sche wereld worden toegewezen. Met een uitlevering van Formosa kan nu echter niet weer een oorlog afgekocht worden. Gelukkig heeft intussen vooral Eisenhower de Chinese com munisten zeer duidelijk te ver staan gegeven, dat zij met intimidatiepogingen geen succes zul len hebben, en dat zij zich vooral niet moeten misrekenen inzake de afstraffing van eventuele agressie. De President heeft van het Congres machtiging gevraagd en gekregen om zo nodig Amerikaanse strijd krachten te gebruiken voor de ver dediging van Formosa, de Pescado res en verwante gebieden. Het was feitelijk een krachtige waarschuwing aan het adres van Peking. De Ame rikaanse regering liet de rode Chi nezen weten, dat een aanval op het nationalistische gebied niet zou wor den geduld. Noch door Washington noch door Londen worden de aanspraken van Rood-China op Formosa erkend. Maar dicht onder de Chinese kust liggen nog enkele andere eilanden die zich in handen van de nationa listen bevinden. Van deze eilanden heeft de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Eden, gezegd dat zij ongetwijfeld tot het grondgebied behoren van communistisch China. En Eisenhower heeft de veiligheid van deze eilanden, waaronder Mat- soe en Quemoy, tegenover Tsjang Kai S jek dan ook niet willen garan deren Anderzijds heeft de Ameri kaanse President met grote moeite yan de nationalistische leider diens instemming verkregen met een plan Voor de ontruiming van de Tatsjen- eilanden: dermate ver van Formosa Verwijderde stellingen, dat zij vrij- Wel onverdedigbaar zijn. Aldus voert Amerika een tweezij- Qlge politiek ter voorkoming van een Nadat de communisten gisteren de VS hadden gewaarschuwd geen Ame rikaanse vliegtuigen, behorende tot de zevende vloot, meer over de commu nistische eilandjes voor de Chinese kust te laten vliegen, heeft een woordvoer der van de Amerikaanse marine gis teren meegedeeld, dat Amerikaanse vliegtuigen, die worden aangevallen, hun aanvallers zullen achtervolgen, on geacht de territoriale grenzen. Minister Eden heeft gisteren in het Britse Lagerhuis meegedeeld, dat En geland evenals Amerika hoopt, dat de ontruiming der Tatsjen-groep de spanning tussen de beide China's zal verminderen en dat dit een eerste stap betekent op de weg naar een wapen stilstand tussen beide landen. Hij wil de zich evenmin als minister Dulles uitlaten over de vraag of de Amerika nen de eilanden Quemoy en Matsoe in hun verdedigingsstelsel willen betrek ken. Eden houdt over deze kwestie nauw voeling met zijn Amerikaanse collega. De VS mogen de ontruiming der Tats jen-eilanden opvatten als een strate gische maatregel die wordt uitgevoerd in het belang van de verdediging van Formosa, de nationalistische President Tsjang Kai Sjek liet gisteren in een rede weten, dat de ontruiming ge schiedde om betere uitvalposities in te nemen voor een aanval op continentaal China. Hu bepleitte voorts waardering voor de Amerikaanse hulp. Minister Dulles verklaarde voor de Senaatscommissie voor Buitenlandse Zaken, dat hij betwijfelde of de re gering in Peking omwille van For mosa een wereldoorlog wil. Op Passiezondag zullen de katholie ke uitzendingen van alle zenders in de vrije wereld gewijd zijn aan de vervolg de Kerk achter het ijzeren gordijn. In toespraken en in gebed zal men „de zwijgende Kerk" gedenken. Een daartoe strekkend besluit is ge nomen door het uitvoerend bureau van de katholieke internationale vereniging voor radio en televisie, de Unda, die in Baden-Baden een bijeenkomst heeft ge houden. De besprekingen stonden on der leiding van de president van de Unda, prof. dr. J. B Kors O.P. Prelaat Bernhard Marschall, erevoorzitter van de Unda, nam aan de besprekingen deel. Er waren vertegenwoordigers van Nederland, Zwitserland, Spanje en Duitsland. Men heeft daar ook de alg. bijeen komst vastgesteld van de Unda, die van het jaar van 22 tot 27 April in Wenen ge houden wordt onder beschermheer schap van de aartsbisschop van We nen, kardinaal Innitzer. Het wordt een studiecongres, waar het thema „Het woord Gods in radio en televisie" be sproken wordt. Advertentie Alkmaar, zaterdag. Hoe gevaarlijk een slechte verlichting (dezgn. „gloeiende spjjker") is, heeft op een avond ook een inwoner van onze stad ondervonden. In zijn ge brekkig verlichte bijkeu ken viel hij over een rol schaats van zijn zoontje en kwam zo ongelukkig te recht,dat hjj ter observatie in het ziekenhuis moest worden opgenomen. ■V Dit is zijn koorts-kaart, waaruit blijkt dat hij de goede kant weer op gaat, gelukkig maar. Op keldertrappen, overlopen en zolders, in gangen, trappen huizen. schuren e.d. goed licht van Philips lampen. Om de kosten hoeft niemand het te laten. Op deze punten worden lampen immers maar weinig gebruikt. Bovendien zün de Philips lampen uiterst zuinig en laag in prijs. Aan boord van het Nederlandse vissers vaartuig „De Ster" uit Katwijk heeft zich te Oostende een ernstige ontploffing voor gedaan. De 20-jarige Jan Klinkenberg, die zich op dat ogenblik in het vooronder be vond. werd op slag gedood. Er was grote schade aangericht. Het ongeluk wordt toe geschreven aan het exploderen van een houder butaangas. Bij het secretariaat van de actie „Voor God" verscheen dezer dagen een brochure getiteld „Pasen, wat doet U?" De bedoeling hiervan is de parochiegeestelijkheid en de groeperingen van lekenapostolaat in de komende tijd vóór Pasen een hulpmiddel te verschaffen in de speciale zielzorg, die in die weken gevraagd wordt. Het boekje, dat een zestal actuele brieven bevat, ver dient ruime verspreiding. (Van onze moderedactrice) jurken. De fantasie op dit gebied gaat zo ver, dat op de rok van een ivoor- Na een week in Parijs bij de grote I kleurige lange duchesse avondjapon de couturiers de voorjaarsmode aan- drie te boeketten gevat zijn in een rr ovale'ljjst van opstaanle witte'satijn. Advertentie Het oudste overblijfsel van de Hol landers, die New York destuds Nieuw Amsterdam gesticht hebben, het schip „De Tijger" ligt begraven on der een drukke straat in Manhattan. Een deel ervan berust sinds kort in het New Yorkse scheepvaartmuseum en dezer dagen is men tot de conclusie gekomen, dat de rest zo spoedig mo gelijk opgegraven dient te worden In 1916 werd het schip ontdekt door Vice-admiraal Alfred M. Pride, die als commandant van de Amerikaanse Zevende Vloot in de wateren rond Formosa het hevel voert in een uiterst precaire situatie, is zijn carrière be gonnen als dienstplichtig militair, als leerling-machinist tweede klas. Dat was in 1917, toen de thans acht en vijftig-jarige marine-commandant de machinistenschool net zonder di ploma verlaten had. Korte tijd la ter ging hij over naar het pas opge richte vliegercorps van de marine, waar hij binnen het jaar zijn brevet haalde. Gedurende de eerste wereld oorlog vloog hij in Europa bij de ma rineluchtvaart en in 1921 keerde hij weer terug bij de vloot. Gedurende zijn lange militaire carrière is hij de vliegerij echter steeds trouw gebleven, zodat admiraal Pride thans waar schijnlijk een langere staat van dienst als vlieger heeft dan enige andere officier van de Amerikaanse zee-, land- of luchtmacht. Admiraal Pride is een van de pio niers op het gebied van het vlieg tuigmoederschip. Hij maakte deel uit van de bemanning van het eerste Ame rikaanse vliegtuigmoederschip, de Lang- ley. Samen met een klein aantal jeug dige vliegers maakte hij de eerste landings- en startmanoeuvres op het dek van het schip. Een van zijn voor naamste bijdragen tot de ontwikkeling van vliegtuigmoederschepen was de grijphaak, die ook op de modernste vliegkampschepen nog steeds wordt gebruikt om de vliegtuigen sneller tot stilstand te brengen. Admiraal Pride was ook een van de eerste testpiloten van de Amerikaanse, marine; zijn lin kerbeen, waar hij nog steeds enigs zins mank aan is, herinnert hem aan een vliegongeluk in die dagen. Voor hij bij de Zevende Vloot kwam, was hij commandant van een marine-vlieg- testcentrum in Amerika. Advertentie uitbreiding van de vijandelijkheden ir het betreffende gebied. Enerzijds is Peking voorgehouden dat de Ver enigde Staten niet met zich laten spotten, anderzijds wordt er naar gestreefd om alles wat op het uit lokken van een communistische aan val zou kunnen lijken te voorkomen, waarbij Tsjang Kai Sjek van onbe raden stappen wordt weerhouden. In middels houdt de nieuwe koers van de Amerikaanse politiek ten aanzien van het Verre Oosten in, dat Wash ington in de richting van een er kenning van Rood-China komt. Het geen dan overigens slechts een er kenning uit realistische motieven zou worden, zoals ook Rusland slechts om zakelijke redenen wordt erkend. Tenslotte zou Peking dan ook in de V.N. kunnen komen. Men denkt daar bij aan de instelling van twee Chi nese zetels. Het ligt echter helemaal aan de houding van de Chinese communisten inzake Formosa. Een houding die intussen tot nog toe al lerminst vreedzaam te noemen is. Veertien maanden geleden werd ad miraal Pride belast met het commando over de Zevende Vloot. Hij staat be kend als een rustig en efficiënt wer ker. Hij heeft nooit aan de weg ge timmerd, maar zij, die hem kennen, zijn er van overtuigd, dat de Zevende Vloot bij zijn huidige delicate missie in de Formosaanse wateren bij hem in goede handen is. een arbeider, die werkzaam was bij de bouw van de ondergrondse. Hoewel deze vondst toen groot opzien baarde, raakte zij echter spoedig weer in ver getelheid. De Hollandse ontdekkingsreiziger en avonturier kapitein Adriaen Block kwam met het schip in 1613 naar Nieuw Amsterdam. Hij had een grote, kostba re lading o.a. van ottervellen aan boord, die hij naar Holland wilde bren gen. Toen er brand uitbrak, liet hij het anker hüsen en laveerde zijn schip recht de moerasgronden voor de Zuid-West kust van Manhattan in. Het schip liep vast en het vuur werd geblust. De la ding werd in veiligheid gebracht, de „Tijger" zonk in de modder weg. Toen Manhattan zich uitbreidde, wer den de moerassen gedempt en hierop verrezen later enige van de hoogste en grootste gebouwen van de stad New York. De „Tijger" kwam te liggen on der de kruising van De.v Street en Green wich Street, ten Noordwesten >an Wall Street en ten Zuid-Westen van City Hall Park. In 1916, bij de uitbreiding van de „Subway" werd de „Tijger" terugge vonden. James A. Kelly uit Brooklyn, een van de arbeiders, deed de ontdek king, toen zijn schop stootte op hout en toen hij verder groef, kwam de boeg van een schip vrij. De boeg, die in de weg lag, werd afgezaagd en aan het vroegere New Yorkse Aquarium in Bat tery geschonken, waar het in het <ee- hondenverblijf geplaatst werd. Kelly vergat zijn vondst nimmer; hij ging geschiedkundige boeken lezen en is nu historicus van Kings County (Brooklyn) Twee jaar geleden werd het oude aquarium gesloopt. Kelly huurde een vrachtwagen, laadde de boeg van de „Tijger" op de truck en reed ermee naar het scheepvaartmuseum van New York. De directie daarvan gaf deskundigen opdracht een onderzoek in te stellen. Nu is het resultaat van dat onderzoek bekend gemaakt: historici en andere geleerden zijn het er over eens, dat de romp van de „Tijger" een reliek van onschatbare waarde is. dat opgegraven dient te worden. Een der curatoren van het scheepvaartmuseum meende, dat het niet al te veel moeite hoeft te kos ten om het schip aan de oppervlakte te brengen. De verlening van teeltrecht aan de conservenindustrie is het belangrijkste punt geweest, dat de algemene vergade ring van de Tuinbouwvakbond van de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond, die gisteren in Utrecht werd gehouden, heeft beheerst. Reeds in zijn openingswoord verklaarde de voorzitter, de heer Jac. Groen Azn., het onduldbaar te achten, dat bij het bestaan van een teeltregeling enerzijds een tuinder zware straffen kan oplopen bü overschrijding van zijn vergunning en aan de andere kant aan de industrie op ruime wijze teeltrecht zou worden verschaft, met de kans dat de conser venindustrie onafhankelijker zou wor den van de markt en prijsdrukkend zou gaan werken. Zowel de Aartsdiocesane als de Limburgse Tuindersbond diende een voorstel in om te bevorderen, dat het teeltrecht van de industrie beperkt zou worden. Het standpunt van de j/uin bouwvak- bond en van de K.N.B.T.B., aldus de voorzitter, komt enigermate tegemoet aan de wensen van de industrie. Het belang van handel en industrie wordt volKomen erkend, maar de tuinbi v mag niet de dupe worden van een een zijdige maatregel. De voorzitter die tijdens de ver gadering met algemene stemmen her kozen werd stond in zijn openings woord ook stil bij het tekort aan ar beidskrachten in de tuinbouw, dat met de dag acuter wordt. Bü omslag van de conjunctuur zou het probleem andere aspecten krijgen, maar moet men hier op hopen? Middelen ter verbetering aanwijzen is moeilük, zo niet onmoge lijk. Feitelük zouden de lonen hoger moeten zijn, maar bij de tuinbouw komt dan onmiddellü'k om de hoek kijken, dat men generlei garantie van prijzen heeft waaruit hogere lonen betaald kun- om af of de Regering de loonpolitiek nog wel serieus in nden heeft. Hü was niet tegen een vrijere loonvorming, maar vond het wel onjuist, dat het wegkopen van arbeiders tenslotte de ondergang van de zwakste bedrijven zal betekenen. zich af, wèt de mode nu eigenlijk wil. Maar dat weten degenen die haar ma ken misschien ook niet precies. Als het maar ènders is, en als de tijd waarin wij leven er maar in tot uitdrukking komt. Die tijd is verward, dus de mode is ook verward. Tegenstrijdig zelfs. De mode voor overdag is uitgesproken niet joyeus. Daar heeft de slechte zomer van vorig jaar ongetwijfeld schuld aan. en ook het defaitisme dat in de lucht zit. De korte dansjurken en avondtoilet ten daarentegen zijn bijzonder feestelijk en mooi. Niet het minst door de aller bekoorlijkste imprimé's van pongé-ach- tige soepele zijden, die bedrukt zijn on der andere met motieven van oude camé's. Hubert de Givenchy komt daar mee in zijn collectie, die. zoals altijd, pétillant is, maar die voor overdag uit sluitend bestaat uit een enorme hoe veelheid deux-piècesachtige pakjes met kort jasje, dikwijls opzij gesloten, zonder kraag en met een wit piqué dasje in het décolleté. Deze jonge ontwerper, die een fancy heeft voor Audrey Hepburn, heeft zijn collectie min of meer op haar geïnspi reerd, en zijn lievelingsmodellen wor den getoond op een kleine, pittige man nequin, een persoontje dat sterk op de aanbeden Audrey lijkt. Maar de Givenchy laét de vrouw haar natuurlijke lichaamsvormen, zonder de buste ini een vroegereeuwse corsettering weg te dringen, en daardoor is de schriele wyze waarop ook hij in het voetspoor van Dior haar kleedt, iets beter te aanvaarden. Over de pakjes, die de taille net niet aangeven, laat hij vaak een zeven-achtste pastelkleurige wollen mantel dragen, soms geheel mouwloos, die hij „cache-tailleur" noemt Het ruitjesdessin, dat Prince of Wales heet, is daarvoor, o.a. gebruikt bij een lichtblauw complet. Het pied de poule ruitje zijn wij overigens ook weer tegen gekomen, in een mooie rose en blauw- combinatie De halflange nerzmantels van de Givenchy, die over nauwe crème kleurige of lichtbeige zijden cocktail japonnen worden gedragen, hebben korte, nauwe mouwtjes tot de elleboog. Niet erg mooi van aanzien, maar wel erg duur! Wij vinden het een beetje jammer, dat de knapste en toonaangevende mode ontwerpers ditmaal voor overdag zulke onjoyeuze en weinig flatteuze halfslach tige kleren maken, en alle verrukkende schoonheid en luister die ze weten op te brengen, bewaren voor feestelijke ge legenheden. Het leven bestaat uit zo veel meer „overdag" dan uit feest en daarom willen gewone vrouwen er juist in de uren van alledag plezierig uit zien Maar daarvoor moet men ditmaal meer bij de vrouwelijke couturiers zijn, en ook bij Jean Patou, die een zeer draagbare en acceptabele collectie toon de. Het lijkt onbestaanbaar, dat in deze tüd, waarin machines en robots steeds meer de mensenhand en het mensenge- duld vervangen, er achter de coulissen der haute couture nog zoveel meisjes zijn. die gezamenlijk honderden uren bezig zijn geweest, om de mooiste boeketten, in reproductie van oude schilderijen, te borduren op het satijn en organza der voorname avond- Het federatief verbond voot christelijk kleuteronderwijs heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ge vraagd. alle inrichtingen tot opleiding van kleuteronderwijzeressen te laten profiteren van het subsidie, dat minister Cals ter verdeling onder maximaal 25 inrichtingen heeft uitgetrokken. Het voornemen van de minister om subsidie te verlenen is door het verbond met instemming begroet, doch de restrictie, dat het uitgetrokken bedrag van 224.000 dient te worden verdeeld onder maximaal 25 inrichtingen, heeft grote bezorgdheid verwekt. In het adres wordt betoogd dat in ons land 111 inrichtingen tot opleiding van kleuteronderwijzeressen bestaan. Volgens het federatief verbond zouden voor sub sidie in aanmerking moeten komen alle bij het rijkstoezicht bekende opleidings inrichtingen en wel naar rato van het aan tal geslaagde candidaten. Advert entte geneest U goed en snel met DÉBRAL1NE (geen vlekken, geen gaas of pleisters!) en wassen met DÉBRALiNE-HUIDZEEP (overvet en ontsmettend). De crisis, die het gezin in Duitsland na de oorlog doormaakte, droeg de kiem in zich van zün gezondmaking. Maar een nieuw gevaar dreigt: het materialisme, het verlangen om „er goed van te leven". Dit schrijft kardi naal Frings, aartsbisschop van Keulen in een vastenbrief, waarvan het eerste deel Zondag in de kerken van het Aartsbisdom is voorgelezen. In zqn brief analyseert de kardinaal de tegenwoordige toestand en beschrijft de taken van het gezin in deze tijd De ernstige crisis van het Duitse ge zinsleven bü het einde van de oorlog, gekenmerkt door een zeer hoog echt scheidingscijfer en een dieptepunt in de geboortegetallen, droeg, aldus de kardinaal, de mogelijkheid tot herstel in zich. Bij het verloren gaan van iedere ordening kwam immers de gezinsband des te beter in het licht. Het overdre- nen worden. Het zün vooral de lonen, i ven streven naar de opvoering van het die de landarbeiders naar de industrie levenspeil bedreigt thans echter het trekken. De voorzitter vroeg zich daar-1 gezin in zijn diepste wezen. Verhoging van het levenspeil is iets lofwaardigs, aldus kardinaal Frings, maar wanneer zij het alles overheer send doel van het jonge gezin wordt, dan ontaardt zij feitelijk in materia lisme. Dit kan alleen maar tot gevolg hebben, dat het hogere, geestelijke streven wordt teruggedrongen, de of ferzin afsterft en dat het materialisme een namaak-godsdienst wordt. Kardinaal Frings wijst vervolgens op de positieve taak van het gezin. De plicht van het volk is het de heiligheid van het huwelijk te erkennen en daar mede de echtscheiding af te wijzen. In dit verband eist de kardinaal de op heffing van de nationalistische „Zer- rütungsparagraph". (Deze paragraaf werd tijdens het na- tionaal-socialistisch bewind aan de Duitse echtscheidingswetgeving toege voegd, waarbij een aantal nieuwe echt scheidingsgronden rechtsgeldig werden verklaard. De paragraaf is nog niet in getrokken. hoewel ze niet overal wordt toegepast. Red.) Een grapje van deze sprankelende ontwerper is de ijle rode driehoekshawl die hij achter laat beginnen om de chignon van de mannequin, en die r"~ ze vasthoudt over haar rose japon met dito rode hand schoentjes. De Gi venchy zet zün mannequins poppe- hoedjes op. die soms piccolopetjes lüken. achter op de kruin geschoven en vóór op het haar verankerd met een speels versierinkje. Ter afwisseling komt er dan op de frêle mannequin een matelot, zo ko lossaal, dat het lijkt of bij het plot seling weer klein worden van Alice in Wonderland. de hoed is achterge bleven! Zonder die malle, ondraagbare dingen nu en dan, waarin de echte ontwerpers zich moeten uitleven, zou voor de pers het zien van zoveel kleren in korte tüd een nog geestdoden- der bezigheid zijn. Tot onze vreugde staat Mare Bohan, die de collecties voor het huis Patou maakt, ons toe. dit voorjaar op onze pakjes bloemencor- sages te dragen. BOVEN: Zolang de foto's van de cou- ture-modellen niet zijn vrijgegeven, moet men zich te vreden stellen met hoedjes van de haute mode. Marie Christiane heeft de ze ranch-hoed ver sierd met kleine rondjes van ge kleurd glas. Goud kleurige parelsnoe ren in iedere lengte en dikte zijn de grote mode. ONDER: In de col lectie van Genevie ve Fath, die het werk van haar man heeft voortgezet, zijn verschillende hoedjes, die van achteren een chig non vormen, zoals dit piepkleine mo del, dat met een wolk van zwarte mousseline de soie het achterhoofd omvat. „Ik hou niet van persoons verheerlijking en ik kan niet inzien wat voor nut het heeft, alem in den lande te verkon digen, dat ik op de H. B. S. ben geweest en een genatura liseerde Zweel ben. Mijn per soon is minder in het geding dan de zaak, die ik dien" De heer E. F. Eriksson, algemeen voorzitter van de R. A. I., de Nederlandse vereniging „De Rijwiel en Automobiel In dustrie", die thans in Amster dam haar 34ste tentoonstelling houdt, is niet erg mededeel zaam, wanneer het over zijn persoon gaat. Hij is een krach tige vijftiger, met een „nor- disch" uiterlijk. Scherpe trek ken tekenen zijn gezicht en zijn blonde haar maakt het niet moeilijk zijn Scandinavische afkomst te raden. Hij is niet gemakkelijk toegankelijk en neemt ons, vreemdeling en „indringer" in zijn apparte menten, scherp en critisch op. Een pleidooi, om tenslotte toch iets meer over hemzelf te we ten te komen blijft zonder succes. „Wat doet het er toe? Het gaat hier om de vereniging de R. A. I., die ik vertegenwoordig. Weet u wel wat de R. A. I. precies is?" „De R. A. I.? Dat is vrij duidelijk een vereniging, die haar leden op gezette tijden de gelegenheid geeft door middel van een grote ten toonstelling hun producten aan het publiek te tonen". „Zie je wel, steeds merk ik, dat de meeste mensen niet weten wat de R. A. 1. eigenlijk is. Dat houden van tentoonstellingen en het exploiteren van ons gebouw is helemaal de hoofdzaak niet" Hij schudt zijn hoofd over zoveel wanbegrip. „Wij zijn een grote economische vereniging, die door haar veelomvattende contacten, o.a. met de regering, de zakelijke belan gen van al haar leden dient. Het houden van tentoonstellingen is daar slechts een onderdeel van. Daar is onze show niet minder om. Met die van Brussel is het de grootste internationale open tentoonstelling van de wereld. En het is mijn streven de Amsterdamse expositie steeds meer naar voren te doen komen. Nergens ter wereld treft men immers een sfeer aan als op onze shota. Ik doe mijn best die sfeer te behouden. Ons gebouw leent zich daar bijzonder voor en het nieuwe, dat wij voorne mens zijn te bouwen, eveneens" „Wat dat nieuwe gebouw betreft moet ik constateren, dat het Am sterdamse gemeentebestuur uiterst traag is in zijn besluitvorming. Wij zijn met onze plannen geheel klaar en hoewel we het over de tekst al lang eens zijn, blijft de voordracht van B. en W. aan de hoofdstede lijke gemeenteraad maar uit. Deze traagheid stelt ons teleur. Ik ben er persoonlijk van overtuigd, dat, wanneer ik 3% jaar geleden de zaak in botterdam was begonnen, het nieuwe gebouw er nu reeds gestaan zou hebben". Dit hoofdstedelijk getalm ligt de heer Eriksson niet. Hij is voor alles zakenman en zakendoen verdraagt zich niet gemakkelijk met het ambte lijke dralen van een gemeentelijk bestuursorgaan. Naast voorzitter van de R. A. I. is de heer Eriksson directeur van ie N.V. R. S. Stokvis en Zonen te Rotterdam. Hij is even in de vijftig en houdt zich het liefst bezig met.... „Nee, het gaat niet om mijzelf, maar om de R. A. I.!"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3