Leonidas kan opmars vanAOG op de ook Odos wint en stijgt standenlij st Fraaie 500 m. van Maarse te Eskilstuna m BUISMAN Fraaie prestatie van tenniscompetitie Jong Leven klopt Sparta 5: H.B.C. in tafel- 6-4 De zweer van Don Lucas ZWITSARUB Nieuwe mode in de Sovjet-Unie JUAN ANTONIO DE ZUNZUNEGUI Ericsson vestigt nieuw record JOHN MM ONTDEKTT Verkouden kinderen? Hoe te stoppen op politiebevel? HANDBALCOMPETITIE Opnieuw verlies voor G.T.T.C. door Uit het Spaans vertaald door dr G. J. Geers Verkeersveiligheid WOENSDAG 9 FEBRUARI 1955 PAGINA 7 niet stuiten Oude rivalen Met ingang van 1 April: Amsterdamse Schaak bond uit K.N.S.B. Geschil over contributie regeling de oorzaak Bartali zegt wieler sport vaarwel „Deze keer is het mij ernst" Tafeltennis Limburg-cup voor Coby van Megen Nederland B.Djurgar- den te Arnhem mmm COR VAN DER GIJP MIDDENVOOR In wedstrijd van bonds- ploeg tegen Reims een Zwitsal preparaat - - - Aanhouden particuliere auto's door M.P. Vragen van Kamerlid Katholieke Illustratie Nieuw wetsontwerp kleuter onderwij s Militaire motorrijder verongelukt Titelstrijd dammen gaat beginnen Rennersveld voor Ronde van Nederland compleet nnfwtAnBnrr tnecon VDO or» RVA WAS (Van onze -handbalmedewerker) De elftallen in de kopgroep van de diocesane damesklasse zijn er Zondag alle zonder kleurscheuren afgekomen. Leonidas heeft de opmars van AOG niet kunnen stuiten; de Haarlemse dames moesten met liefst 70 capitu leren. Tybb favoriet nummer twee kon na moeizame strijd een krappe overwinning van 12 op Ado noteren. Odos wist de uitwedstrijd tegen Oranje Wit in een zege van 03 om te zetten. Dank zij deze overwinning stijgen de hoofdstedelingen een plaatsje op de ranglijst. Wilskracht-sport ging bij DCG roemloos met 80 ten onder. Ambon verbeterde zijn positie een weinig door met 52 over Vido te zegevieren. In tegenstelling tot de dames kregen de heren de zoveelste vrije dag. Alle Wedstrijden in de hoogste klasse werden n.l. afgelast. Ambon, dat gevaarlijk dicht bij de bekende „rode lantaarn" vertoeft, heeft op Vido een verdiende overwinning van 52 behaald. Het heeft er nog wel even naar uitgezien, dat Vido, evenals vorige week, één of meer punten uit de strijd zou slepen, maar een kleine inzinking werd de gasten noodlottig. Ambon opende de score, maar al spoe dig deed Vido deze kleine voorsprong ongedaan en veroverde zelfs de leiding (12). Nog voor de rust werd het 22. Een stand die wel een juist beeld gaf van deze eerste helft. Na de her vatting wilde het bij de gasten plotse ling niet meer lukken. De thuisclub, met de bezieling om te winnen, buitte de reeds bovengenoemde inzinking uit met een drietal doelpunten. Vido had daarna niet meer de kracht een goed antwoord hierop te geven. Het bleef dus 52. Oranje Wit en Odos hebben elkaar lange tijd weinig of niets toegegeven. Het spel was niet direct hoogstaand en vooral in de eerste speelhelft was het een vrij ruw partijtje. Dank zij de arbi ter, die de teugels goed strak hield, kwam er langzamerhand verbetering. De beide verdedigingen overheersten, waardoor voor de rust de doelen schoon bleven. Na de hervatting werd Odos gevaarlijker en stelde de achterhoede van de thuisclub voor bijna onoplosbare problemen. Succes liet niet lang meer op zich wachten. Toen de Amsterdamse dames eindelijk de juiste maat hadden gevonden, werd het eerste doelpunt door nog een tweede, en zelfs een derde treffer opgevolgd. Zonder een tegenpunt kwam de eindstand op 03. Ondanks het feit dat Leonidas reeds ln de eerste minuut van de wedstrijd tegen AOG met 10 achter stond, was de overwinning van de thuisclub nog niet zeker. Vooral in de eerste helft beet Leonidas fel van zich af en gaven de Haarlemse gasten na de bovenge noemde tegenvaller weinig kansen weg. Zonder van de kook te raken, werden tal van aanvallen op de AOG-veste on dernomen, echter zonder het gewenste resultaat. Doordat Leonidas verder het doel ook „op slot" hield, werd de tweede helft met dezelfde 1—0 stand begonnen. AOG tapte toen uit een ander vaatje. Werden de Alkmaarse aanvallen voor de rust te veel in de breedte uitgevoerd, nu ging men recht op het doel af. Al heel spoedig was het 3—0. Leonidas werd daarna onder de voet gelopen en de moedige keepster werd nog vier maal het nakijken gegeven, waardoor de eindstand op 7—0 kwam.. In de ontmoeting tussen de twee oude rivalen ADO en het Haarlemse TYBB, waren de eerste aanvallen voor de ADO- dames. Het doel werd echter op de De ontmoeting tuisen VDO en SVA was pas enkele seconden oud, toen SVA door het oog van de naald kroop, daar de bal hard tegen de doelpaal werd geknald. De bezoeksters dienden onmiddellijk van repliek door enige fraaie doelpunten te scoren. Terwijl SVA met succes enige aanvallen zag beloond zat het de thuisclub bepaald te gen toen tot drie keer toe goals moes ten worden afgekeurd. Na de rust was SVA veel sterker en werd de eindstand op 2—6 gebracht. In de eerste klasse van district Ken- nemerland-Zaanstreek kwamen Wijk aan Zee en DIO niet verder dan een puntenverdeling (33). VBO drukte Meervogels door de overwinning van 60 steviger op de onderste plaats. De standen zijn: SVA VDO TOB Wilskr. trn. Amstelzw. The Vict. Zeevogels DIO Wijk a. Zee VBO O.G. Adelbert verkeerde plaats gezocht. Daarna kwam TYBB iets meer los maar ook de aan- valslinie van de gasten had moeite met de doelworpen. Mej. Harkmans wist ech ter nog voor de rust met twee magni- fieke schoten TYBB een 2—0 voorsprong I Meervogels te geven. Na de wisseling kwamen bei- de doelen om beurten in gevaar, maar steeds was het beslissende schot zoek. Kort voor het eindsignaal prikte de ADO-midvoor met een ouderwets schot de bal in het Haarlemse doel 1—2. 5 4. 1 0 9 20— 5 6 2 1 3 5 23—29 3 1 2 0 4 13— 4 5 2 0 3 4 16—23 5 2 0 3 4 16—21 4 1 0 3 2 12—18 7 6 0 1 12 26—13 9 5 1 3 11 34—21 7 4 1 2 9 30—18 8 4 0 4 8 29—21 7 3 1 3 7 20—24 9 3 1 5 7 22—20 7 0 0 7 0 12—45 De stand is nu: AOG 9 9 0 0 18 57—14 TYBB 9 8 0 1 16 31—16 DCG 8 5 0 3 10 36—25 ADO 8 3 1 4 7 21—17 ODOS 7 3 0 4 6 21—26 Leonidas 8 3 0 5 6 19—32 Or. Wit 7 2 0 5 4 11—26 Ambon 8 2 0 6 4 21—29 VIDO 5 0 14 1 11—25 Wilskr. sp. 3 0 0 3 0 8—27 In de eerste klasse van district Am sterdam ging slechts één wedstrijd door. In de eerste klasse bij de heren heeft Leonidas het niet kunnen bolwerken te gen een met tien spelers uitkomend SVA. In de eerste helft ging het bij de Haar lemmers vrij goed, maar na de rust moest de kleine voorsprong van 32 worden prijsgegeven. SVA speelde ag- gressiever en wist met het solo-spel van de gastheren wel raad. De Amsterdam se vleugelspelers legden daarna de ba sis voor de verdiende overwinning van 3—6. De wedstrijd EngelandSchotland voor spelers beneden de 23 jaar, te Glasgow gespeeld, is met 60 door En geland gewonnen. Met rust was de stand 20. De gedelegeerden van de Amsterdam se Schaakbond hebben in een Zaterdag middag gehouden vergadering met in gang van 1 April a.s. het lidmaatschap van de K.N.S.B. opgezegd. Het besluit werd genomen met 27 stemmen vóór en elf stemmen tegen. De gedelegeerden van de A.S.B. hebben hiermede tot uit drukking gebracht, dat zij van bovenge noemde datum af niet meer bereid zijn de overige onderbonden in de K.N.S.B. financieel te steunen in een mate als tot heden het geval is. Het betreft hier een. geschil tussen de A.S.B. en de K.N.S.B. inzake de contn- butieregeling, waarmee meer in het bij zonder wordt bedoeld de verrekening van het z.g. reisfonds. Intussen is de deur voor nader overleg nog niet gesloten. Een voorstel, ingediend door het bestuur, om het reisfonds af te schaffen, is door de bondsraadsve.rgadering van 6 Novem ber j.l. verworpen met alle onderbonden, behalve de Amsterdamse, tegen. Zater dag 26 Maart a.s. wordt te Utrecht we derom een vergadering van de bonds raad gehouden. Op de agenda komen voorstellen van het bestuur voor inzake contributieverhoging. Bij de internationale avondwedstrijden te Eskilstunabij goed weer en vijf graden vorst heeft Gerard Maarse een prachtige 500 meter gereden. In zijn serie kwam hij tegen de Zweed Mad Nilsson uit; indien onze landgenoot in de laatste binnenbocht niet een mis- st>eek had gemaakt zou hij waarschijn lijk zijn persoonlijk record van 42.9 sec. de snelste tijd ooit door een Ne derlander op de korte afstand geno teerd hebben verbeterd. Nu kwam hij op 43,2 sec. Kees Broekman reed weer een zwak ke 500 meter en noteerde de slechtste tijd van het vijftal. Wim de Graaff kwam op 45,7 sec., een evenaring van zijn persoonlijk record van twee jaar geleden te Gjoevik. De 500 meter werd gewonnen door de Zweedse sprinter Bengt Malmsten met 42,5 sec., een nieuw Zweeds record. Op de 3000 meter werd Sigge Erics son eerste in 4 min. 52,3 sec., een nieuw baanrecord. Kees Broekman reed als laatste, toen er wat mist op de baan stond; hij noteerde 5 min. 0,6 sec. en bezette met deze prestatie een derde plaats achter Ericsson en Stroem. Ge rard Maarse verbeterde zijn persoonlijk record van twee jaar geleden toen hij in Davos op 23 Januari 5 min. 2,4 liet afdrukken. Nu liet hij 5 min. 1,1 sec. noteren: hij werd met deze prestatie vierde. Wim de Graaff werd achtste met 5 min 6 sec. en Van 't Oever had 0,1 sec. langer nodig dan De Graaff. Pa- ping verbeterde ook zijn persoonlijk record en bracht het op 5 min. 8,6 sec Na de eerste avond had Sigge Ericsson de leiding, gevolgd door Gerard Maarse. De uitslagen luiden: 500 meter: 1. Malmsten (Zw.) 42,5 sec.; 2. Maarse (Ned.) 43,2 sec.; 3. Stroem (Zw.) 44,1 see. 4. Ozaki (Japan) 44,5 sec.; 5. Erics son (Zw.) 44,6 sec.; 6. Filling (Zw.) 44,9 sec.; 11. De Graaf (Ned.) en Eng (Zw.) 45,6; 14. Asazakas (Japan) en Van 't Oever (Ned.) 46,2; 17. Paping (Ned.) 47.4 sec.; 18. Broekman (Ned.) 46.9 3000 meter: 1. Ericsson (Zw.) 4 min. 52,3 sec; 2. Stroem (Zw.) 4.59.6; 3. Broeknjan (Ned.) 5.00.6; 4. Maarse (Ned.) 5.01.1; 5. Asazakas (Japan) 5.02.5; 6. Andersson (Zw.) 5.03.7; 7. Offenberger (Oostenr.) 5.04.0; 8. De Graaff (Ned.) 5.06.0; 9. Van 't Oever (Ned.) 5.06.1; 10. Gomi (Japan) 5.06.8; 11. Paping (Ned.) 5.08.6. „Ik houd op met wielrennen en ik wil over de wielersport ook niets meer horen". Zulks verklaart de Italiaanse renner Gino Bartali in een artikel, dat gepubliceerd werd door het weekblad „Tempo". „Ik zal niet meer in wedstrij den uitkomen en er is absoluut nie mand, die mij op dit besluit kan doen terugkomen", zegt hij verder. „Deze keer is het mij ernst". Bartali voert als voornaamste argument aan, dat hij zich met zijn veertig jaren niet onder de nog actieve, specifieke „veteranen" wil scharen. In het tafeltennis-centrum „Well Shot" te Nijmegen zijn de selectiewed strijden van de NTTB gehouden. Het was een tienkamp voor dames, met als prijs de Limburg-cup, waarvoor de tien beste Nederlandse spelers waren uitge nodigd. Deze wedstrijden gelden tevens als selectiewedstrijden voor het lande lijk team, dat aan de wereldkampioen schappen zal deelnemen van 14 t.m. 24 April a.s., te Utrecht te houden. De eindstand van de tienkamp luidt: 1. Coby van Megen (Nijmegen) 9 pun ten; 2. Nora van Megen (Nijmegen) 8 punten; 3. M. de Groot (Amsterdam) 7 punten; 4. Freule M. Sloet tot Everlo (Apeldoorn) 6 punten; 5. Beb Oister- wijk (Den Haag) 4 punten; 6. Lotty SchoonderbeekBeumer (Rotterdam) 4 punten; 7. Miep Garritsen (Zwijndrecht) 4 punten; 8. Corry Schuyt (Beverwijk) 2 punten; 9. Mady Piederiet (Breda) 1 punt; 10. Tine de Zeeuw (Rotterdam) 1 punt. Zoals destijds gemeld zal het Neder landse B-elftal Woensdag 9 Maart a.s. een oefenwedstrijd spelen tegen de Zweedse club Djurgarden. De K.N.V.B. heeft thans het Vitesse-terrein te Arnhem aangewezen voor deze ontmoe ting. Niet alleen de leiders wisselen elkaar af in de Sovjet-Unie, ook de mode verandert er wel eens. Hier ziet men drie voorbeelden van de nieuwste damesmode in de Sovjet-Unie. Links: een zomerjurk van gele creoe. Midden: een lichtgroene wollen wandeljas (ontwerp Golikova). Rechts: een gekleurd zijden blouse, afgezet met Russische motieven. (Ontwerp: L. Efremova). Advertentie Een Engelsman kreeg een busje BUISMAN ih handen en las er o.a. óp: „Bespaart op Koffie", waarop hij onmiddellijk begreep waarvoor BUIS MAN diende, door het te vertalen met "The best part of your Coffee". Zo is het ook, geen lekkerder en voordeliger koffie dan met "BUISMAN". Ook bij NESCAFÉ en andere soorten oplosbare koffie doet n beetje "BUISMAN", wonderen In de hoofdklasse een serie uitslagen, volkomen in overeenstemming met de diverse posities op de ranglijst. In de staartgroep deed zich een niet on belangrijke verschuiving voor, daar Treffers een plaats steeg, door een overwinning van 73 op Sparta 2, en Wibo naar de voorlaatste plaats af zakte door een nederlaag van 82 tegen Wifra. Povac handhaafde zich zonder moeite tegen Quick en won met 73; de wedstrijd NedlloydSparta werd uitgesteld. Bij de R.K.-teams een prachtige prestatie van HBC, dat koploper Heemstede zijn tweede nederlaag bezorgde, door hen met 64 te verslaan. GTTC zorgde, helaas, opnieuw voor een bijzondere teleurstelling door met 73 van Bempa te verliezen; In groep D twee normale nederlagen. Achilles bleef met 73 de mindere tegen Povac 2, terwijl Smash zelfs met g2 tegen Hilversum ten onder ging. Uit E weer goed nieuws van Jong Leven, dat Sparta 5 met 6—4 omzeilde. Vele jaren achtereen reeds verdedigt Treffers, de wakkere ploeg uit Roe- lofarendsveen, haar hoofdklasseschap zéér moeizaam. Er moet echter Worden gezegd, dat zij het met enthousiasme doen en zodoende telkenmale weer het degradatie-gevaar weten te ontlopen. Het ziet er thans naar uit, dat de ploeg dit jaar opnieuw succes zal hebben. Zij is immers practisch niet meer door Sparta 2 in te halen. Ernstig degradatie gevaar is er voor Sparta 2 ondanks dit alles niet, daar de hoofdklasse tot twee groepen van elk acht teams zal wor den uitgebreid. Daartoe zal een uitge breid promotie-programma moeten worden afgewerkt. Alle kampioenen van de overgangsklasse, acht stuks in totaal, v, Het Bondselftal, dat op Woensdag 16 februari a.s. in het Olympisch Stadion Amsterdam tegen de Franse eerste Jhvisieclub Reims zal uitkomen, is als °!gt samengesteld: doel; De Munck jf ortuna)achter: Wiersma (Donar) en PUy.s (Haarlem); midden; Schaap ('t sflp.n, Van der Hart (Fortuna) en Van "hijndel (SVV) aanvoerder; voor; Dil- (PSV), Timmermans (ADO), Cor an der Gijp (Emma), Lenstra (Hee- renveen) en De Harder (Holland Sport), reserves fungeren alle spelers, die 1 de Nederlands-Elftalclub behortn. worden samen met nummer laatst van de hoofdklasse in drie groepen inge deeld, die een halve competitie spelen. Twee van elke groep zullen dan promo veren. De overblijvende teams spelen dan opnieuw een halve competitie, van welke drie er opnieuw twee promo veren. In totaal komen dus van de acht kampioenen en de ene degradant, acht in de hoofdklasse. Treffers heeft zich gehaast zich tegen Sparta 2 in veiligheid te brengen en won ruim met 82. Wout Heemskerk scoorde driemaal, v. d. Zwet verloor alleen van Battenberg en Nico Heems kerk verloor van Vrees. Ook het dub bel ging verloren. Bovenaan versloeg Wifra Wibo met 82 en veroverde dus belangrijke punten in de strijd om de tweede plaats. Willemstein en invaller Mosterd verloren van Hogendoorn. Po vac wenst in deze strijd ook nog een woordje mee te spreken en bevestigde dit door een zege van 73 op Quick. Grijzenhout bleef ongeslagen, Gompel- man verloor alleen van Van Ham, en 11 10 1 20 79—31 13 9 1 3 19 84—46 12 7 2 3 16 71—49 12 6 3 3 15 71—49 11 4 2 5 10 45—64 13 4 2 7 10 54—76 12 4 1 7 9 48—72 13 3 2 8 8 58—72 13 1 2 10 4 44—86 Advertentie Genezende warmte door wrijven met: Het hele publiek werd er door aangestoken en riep om de elec- trische harpoen, zodat er niet één walvis heel zou blijven in heel de Atlantische Oceaan. „Het eerste wat we nodig heb ben zijn drie honderd vijf en twintig duizend peseta'sdan komt de rest van zelf wel!" specifieerde de uitvinder. De geestdrift van de toehoorders was van dien aard dat als h(j daar met zijn hoed was rondgegaan, men ze hem ter plaatse zou hebben gegeven..., maar „de Amerikaan" was geen practisch man en hij verdwaalde, bedwelmd door zijn eigen optimisme. „Oh, dames en heren, wat zal dat een voldoening voor ons zijn wanneer we beginnen walvissen te vangen... want de walvis is als het varken, waar van niets verloren gaat; van de walvis krijg je van alles: traan, vlees voor consumptie (hetzij vers, hetzij in blik), vismeel, guano, de huid... etc.: alles, alles.... maar vergeet niet dat als ik de 125.000 pe seta's niet krijg, ik mijn uitvinding zal moeten aan bieden aan de HVALFANGERFORENINGEN te Sandefjord." „Neen, dat nooit, dat nooit!" brulden de aanwe zigen. De laatste woorden had h(j uitgesproken met van ontroering gebroken stem en de toejuichingen en het lawaai van het publiek waren zo groot dat men hem niet kon verstaan. Vrienden en bekenden omringden hem dadelijk, onder omhelzingen en gelukwensen. Het publiek ver liet, na de bemoedigende blijken van begrip en sym pathie, langzamerhand de zaal. De drogist en epische dichter, Celestino, was een der meest optimistischen. Na dit grote succes zullen de peseta's vanzelf wel komen... Alleen, ik zou in de redevoering een kleine pauze hebben gehouden om de fauteuils en de loges langs te gaan om de mensen te laten in tekenen, want het enthousiasme van de lui was zo groot, dat je alle nodige centjes direct zou gekregen hebben. Houd daarover op, Celestino, want die 125.000 peseta's en het dubbele als hij het nodig had, zal hij best vinden... De burgerij van Aldeaalta zal niet goedvinden dat een van haar beroemdste zonen zijn uitvinding aan het buitenland moet verkopen meende Ramonchu. En kort na de lezing, dronken ,,de Amerikaan" en zijn vrienden en hun kring was al heel wat uitgebreid op het succes van de electrische har poen, onder de kreet van: „Arme walvissen, wat hen al niet te wachten staat!" Ondanks de ovaties waarmee het publiek zijn lezing beloonde, kwamen de intekeningen maar hin kend en schoorvoetend binnen. De mensen tekenden voor een of twee aandelen. Sommigen, meer warm gelopen, kwamen tot drie. Martin, een suikerbakker van de markt, die er vijf nam, werd terstond ten voorbeeld gesteld. „Wat jij moest doen is de burgemeester opzoeken; alles wel beschouwd gaat het om een uitvinding tie in het voordeel is van de stad en tot haar meerder: glorie" merkte Ramonchu tegenover hem op. „Natuurlijk, kerel! Uiteindelijk ben jij een zoon van onze stad.en wat voor een zoon!" vleide Celes tino de dichter hem. „Ik wil wel gaan, maar alleen als jullie met me meegaan." „Dat spreekt vanzelf, man, en dan ma' r dadelijk!" moedigde Ramonchu hem aan. Ze lieten hun glazen en het toasten op het lot van de arme walvissen in de steek en meldden zich aan op het Raadhuis. De burgemeester, die een gewiekst type was, deed hun direct een oplossing aan de hand. „Ik stel voor dat er aan de correspondenten van de kranten uit de hoofdplaats een lijst wordt gezon den met de namen en het aantal aandelen van de personen die ingetekend hebben. Aan de kon van riie lijst staat de Gemeente(natuurlijk, maar dit moet onder ons blijven, heeft de Gemeente een gru welijk deficit en is er geen peseta in zijn kas...) maar op de lijst, als lokaas voor de onvoorzichtigen kunnen wij figureren met een intekening van 100 aandelen... „Prachtig, prachtig! een magnifiek idee!" beaam de Ramonchu. „Maar zal de Gemeente alleen maar voor de leus intekenen?" klaagde de uitvinder teleurgesteld. „Nu ja, voor een enkel aandeel zullen we wel intekenen.... Maar die honderd dat is om te ma ken dat de burgers happen." „Maar man, dat is immers genoeg," verklaarde Ramonchu tevreden. Ze gingen heen; maar de epische dichter en de uitvinder waren niet helemaal gerust. De lijst verscheen in de kranten en de intekening liep een beetje op. Ramonchu lanceerde in de herbergen en de win kels het gerucht dat een Engelse maatschappij „de Amerikaan" een millioen peseta's bood voor zijn uitvinding, maar dat hij uit patriotisme en liefde voor Aldeaalta dat prachtig bod had afgeslagen. Het hielp niet veel. Ze huurden eei. Noorse zeeman uit de hoofdplaats, die daar al sedert jaren woonde omdat hij op een dronken avond zijn schip had gemist. Ze grimeerden hem een overgehaalde Noorse kop, want hij ging die al een beetje verliezen; ze kochten voor hem een pak, een pijp en een bolhoed, en brachten hem voor enige dagen naar de stad om langs de kade te lopen met de uitvinder en zijn vrienden. Als er mensen voorbij gingen, bleven hij en de uitvinder staan om luidkeels te discussiëren over het kopen van de electrische harpoen. ,,Wie is dat type?" werd er gevraagd. „De president-commissaris van de HVALFANGER FORENINGEN." „En wat is dat lange ding?" „De vereniging van Noorse Walvisvangers, die in Sandefjord zetelt." „Oh! Is die hier gekomen om de uitvinding te kopen?" „Juist." Nou, er zou geen schaamtegevoel meer in onze stad zijn, als we hem die laten weghalen. Dit bracht weer enige wantrouwenden ertoe om bij kleine doses in te tekenen. „Denkt u dat hij de uitvinding aan een Noorse trust verkocht heeft?" vroegen sommigen. „Als hij naar ons geluisterd had, wei; maar hij is een echt vaderlander en zegt, dat hij zich aan Aldeaalta verbonden voelt. Maar alles heeft zijn grenzen. „Zjjn grenzen, zijn grenzen" herhaalden de men sen, terwijl ze zenuwachtig de lijst van inschrijvin gen bekeken. (Wordt vervolgd.) De Zweer van Don Lucas is een uitgave van de uitgeversmaatschappij N.V. Standaard-Boekhandel te Amsterdam. invaller Meyer kon alleen van Broné winnen. Sparta 1 Wifra Luck Raek Povac Nedlloyd Quick Treffers Wibo Sparta 2 In groep C een aangename verras sing, maar toch ook een ernstige te leurstelling. HBCHeemstede is telkens weer opnieuw een derby, waartegen Heemstede wel wat opziet, daar de HBC-ers voor hen al vaak een struikel blok geweest zijn op de weg naar het kampioenschap. Ook ditmaal is zulks weer eens gebeurd. De gecombineerden hadden zich volledig op deze ontmoe ting geconcentreerd, en het resultaat, een 64-overwinning, is dan ook eer vol. De start was voor de thuisploeg weinig hoopgevend, daar Smit van Oudt en v. d. Dries van Van Eyk ver loor. Daarna scoorden echter de HBC- ers het ene punt na het andere, tot de overwinning zeker was. Smit klopte Brandse en Van Eyk, en v. d. Vries en Leuven sloegen Brandse en Oudt. Hierna, bij de stand 62, was de span ning er uiteraard uit, en kon HBC zich permitteren de beide resterende pun ten te verspelen. Leuven verloor in drie games van Van Eyk en ook het dubbel was voor Heemstede. GTTC dankt zijn nederlaag tegen Bempa voor een be langrijk deel aan eigen goedheid. Men stelde voor de wedstrijd op Zondag te spelen, waar Sleper vorige week 's avonds niet kon uitkomen. Bempa antwoordde, dat men op Vrijdag zou komen, wat zonder meer werd aan vaard. Hét gevolg was een nederlaag van 73. Theo Blom zorgde voor twee punten, zijn broer Piet won eenmaal, maar Spee kon niet éénmaal winnen. Heemstede 1 14 10 2 2 22 87—53 Sparta 4 14 10 2 2 22 87—53 Disnie 1 14 10 1 3 21 85—55 Nedlioyd 2 14 8 2 4 18 76—64 TOG 14 6 2 6 14 73—67 GTTC 14 6 1 7 13 72—68 HBC 14 5 2 7 12 67—73 Disnie 2 14 3 3 8 9 63—77 Barna 2 13 2 1 0 5 35—85 Heemstede 2 13 1 12 2 21-109 In groep D twee normale nederla gen. Achilles was te zwak voor Povac 2 en verloor met 73, terwijl Smash met 82 niet tegen Hilversum 1 was op gewassen. Overigens zijn deze uitsla gen van weinig belang, daar beide teams wel in veiligheid zijn, maar voor de strijd om de bovenste plaat sen geen rol van betekenis spelen. Sparta 3 12 11 1 22 96—24 Hilversum 1 12 10 2 20 81—39 KKK 12 9 1 2 19 73—47 Povac 2 13 6 2 5 14 75—55 Smash 13 6 2 5 14 70—60 Achilles 13 4 1 8 9 48—72 Maccabi 13 3 1 9 7 48—82 Barns 2 13 2 1 9 5 35—85 UTTC 12 1 11 2 32—88 Jong Leven heeft het tegen Sparta 5 beslist niet gemakkelijk gehad, al was er geen direct gevaar aanwezig, zoals de uitslag 64 zou doen vermoeden. Van Galen, thans weer zonder spons- rubberbat, kon opnieuw niet winnen en boekte drie verliespunten. Van Duin won driemaal zonder veel moeite, maar Putman kreeg tegen Verhoeven zijn tweede verliespartij van deze compe titie te incasseren. Ondanks een 2018- voorsprong in de derde game ging deze wedstrijd toch nog verloren. Het dub bel bracht de Jong Leven-ploeg de beide punten. Jong Leven 13 11 1 1 23 90—40 Barna 12 10 1 1 21 91—29 AVGA 12 9 0 1 18 72—48 AMVJ 11 7 2 2 16 60—41 Sparta 5 13 4 - 9 8 50—80 Chefana 11 2 3 6 7 48—62 Povac 3 11 3 1 1 7 44—66 Hilversum 2 13 2 2 9 6 44—86 Tuindorp 12 2 10 2 35—35 Deze week in de hoofdklasse be- langrijke ontmoetingen voor de tweede plaats. Wifra trekt naar Sparta en zal vrijwel zeker verliezen, terwijl de beide andere rivalen Luck Raek en Povac el kaar te lijf gaan. Wint Luck Raek, dan bestaat de kans, dat de Weertse ploeg de tweede plaats zal gaan bezetten. De ontmoetingen WiboTreffers en Quick Nedlloyd zijn van weinig belang meer. In groep C kan HBC opnieuw winnen en wel van Disnie 2. Veel hoop op her stel van GTTC hebben wij niet, daar zij naar Hoorn trekt, om daar Disnie 1 te ontmoeten. In D heeft Achilles vrij af en kan Smash van Barna 2 winnen. Jong Leven, in groep E, heeft eveneens een rustdag, en zal dan, indien Barna van AMVJ wint, de eerste plaats wel aan deze Utrechtse club verliezen. De Hoge Raad heeft de kwestie be handeld of men verplicht Is aan een bevel tot stonpen van de politie gevolg te geven, zodanig, dat men zijn auto vóór de politieman tot stilstand brengt, ook wanneer men reden heeft aan te nemen, dat daardoor de verkeersveilig heid in gevaar wordt gebracht. De heer J. P. uit Voorburg reed des avonds met zijn auto op de weg Utrecht Den Haag. In verband met het zich op de weg bevinden van een defecte vrachtwagen, ter hoogte van De Meern, werd P. door de rijkspolitie gemaand te stoppen. Hij reed echter de politieman nen voorbij en stopte toen op een par- keerstrook, omdat hij meende op een andere wijze stoppende, het verkeer in gevaar te brengen. Wegens het niet voldoen aan het be vel van de politie werd P. door de kan tonrechter veroordeeld tot f 10 boete. De A.N.W.B. verzocht aan mr. N. J. Polak te Groningen de verdediging van deze zaak in cassatie op zich te nemen, daar de A.N.W.B. van oordeel is, dat het algemeen veiligheidsartikel dient te prevaleren boven de bepaling, dat men op de weg gevolg dient te geven aan bevelen en aanwijzingen van het be voegde gezag. Mr. Polak voerde drie cassatiemidde len aan. Hij betoogde hierbij o.m., dat nergens bepaald is, dat men vóór de agent moet stoppen. Men is dus in over treding wanneer men— helemaal niet stopt. Men begaat z.i. geen overtreding wanneer men de agent onder bepaalde omstandigheden voorbij rijdt en dan stopt, al wil dit naar pleiters gevoelen niet zeggen, dat men steeds de agent mag voorbij rijden. Het zal steeds van de omstandigheden afhangen. De advocaat-generaal mr. s'Jacob zal 22 Februari conclusie nemen. Het Tweede-Kamerlid de heer Vermeer (P. v. d. A.) heeft aan de minister van Oorlog gevraagd of het waar is, dat op Za terdag 29 Januari een patrouille van de militaire politie een particuliere auto tot stoppen heeft gedwongen en twee inzitten den, niet-militairen, heeft gedwongen zich te legitimeren. Voorts, of kan worden me degedeeld, welke opdracht aan patrouilles van de M.P. en andere militaire patrouilles is gegeven om toezicht te houden op de handhaving van het liftverbod voor mili tairen. Vervolgens vraagt het Kamerlid of in de gegeven instructies ook is begrepen de op dracht particuliere auto's aan te houden en te controleren op liftende militairen, en of de minister bereid is te bevorderen, dat militaire instanties ter zake van het liftvert>od het particuliere wegvervoer on gemoeid laten. Wat in het nummer van deze week de meeste aandacht trekt is een artikel van H. Pijfers over Rotterdam-Zuid, een van de plekken in ons land waar de onkerkelijkheid schrikbarende af metingen heeft aangenomen. Het is de eerste van een aantal beschouwingen, waarin niet alleen de tegenwoordige situatie daar ter plaatse wordt gete kend maar ook de fatale ontwikkelings gang wordt aangegeven. Moet men he den ten dage van dergelijke terreinen spreken als van voor de Kerk verlo ren terreinen of van (nieuwe) eerste linies? De schrijver komt in het vol gende artikel op die vraag terug. Er is verder een causerie met een aantal foto's over de werkdag van Pius XII en de vele tijdrovende audiënties welke de Heilige Vader steeds verleent, wan neer hij gezond is. De heer Cornelis Helling, vice-president van de Société Jules Verne, schrijft over Jules Verne als christelijk denkend en voelend auteur. Jan Glissenaar, van de jeep expres, vertelt over een modern indu strieel bedrijf in Afghanistan, een land waar de industrie overigens nog in de kinderschoenen staat. Verder wordt in woord en foto's een interessant beeld gegeven van de geboorte van een libel uit de larve. Het tragische verhaal over soldaat Slovik, de enige Amerikaanse deserteur die werd gefusilleerd, wordt in dit nummer besloten. Jan Cottaar schrijft over de Olympische Spelen van 1960, waar Italië naar dingt. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft de Tweede Kamer meegedeeld, dat het op 29 Sep tember 1950 ingediende ontwerp van wet tot regeling van het kleuteronder wijs en van de opleiding van leidsters bij dat onderwijs thans is ingetrokken. Het ligt in de bedoeling van de minis ter te bevorderen, dat een nieuw ont- werp-kleuteronderwijswet een dezer dagen bij de Staten-Generaal zal wor den ingediend. In alle vroegte is Dinsdagmorgen op de Wouwsestraatweg onder Bergen op Zoom een ongeval gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de 20-jarige militair P. van E. uit Breda, die is gelegerd op de vliegbasis Woensdrecht. Deze kwam per motor van de richting Wouw en reed door tot nog toe onver klaarbare oorzaak een1 voor hem rijdende wielrijder aan, waarna hij zelf van de mo tor viel en met het hoofd tegen een boom terecht kwam. Een geneesheer kon slechts de dood constateren. Nu de clubcompetitie bijna ten einde is gaat de leider van de persoonlijke wed strijden, de heer N. v. Leuven, zijn man netjes weer aan het werk zetten. In de komende week wordt er gestart en tot eind Maart gaat het door. Voor de hoofdklasse A nemen deel: J. Poppen, A. Douma, J. H. Meure, P. Hollen- berg, H. v. Berk, G. Hekelaar, N. Blom en A. de Jong. Hoofdklasse B wordt gevormd door: P. v. d. Berg, F. Postma, J. v. Straten, H. Swier, L. Vooys, W. v. Wort, M. Krijgsman en K. de Jong. Van beide afdelingen zullen de 2 hoogst- aankomenden een finale vormen. Voor de eerste klas schreven in: W. Hoest,» G. Schelfhout, G. Faay, J. ter Haak, L. Visser, J. v. Horick, A. v. Leuffen, A. Mas- teling, C. Oudhof en K. Mgyer. De tweede klas telt de volgende deel nemers: J. v. d. Hoogen, J. Tuin, F. Ipen- burg, R. Smit, W. J. v. Looy en A. v. d. Sabben. De jeugdklasse is voor: H. Langbroek, J. de Boer, P. Kok Jr., J. Bravenboer, H. V. d. Vossen en J. Zwartveid. De wedstrijden worden gespeeld in de clublokalen van D. C. Y. te IJmuiden, van H.D.C., V.K.D., 't Oosten en K.N.C., op de bekende avonden. Met het contracteren van Manus Brinkman (Rotterdam), Eddy de Waele (Kloosterzande), Jan Hofland (Bever wijk) en Harry van der Kamp (Gen nep) is het rennersveld voor de ko mende Ronde van Nederland (23 t/m 30 April) voor wat de Nederlandse cou reurs betreft nu compleet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 7