ZJOEKOV benoemd tot minister van defensie MALENKOV vice-premier en minister voor de electrische centrales Weinig gelukkig beleid Oude bekende TRANEN OVER JOHANNESBURG Amerikaans vliegtuig bij Tatsjen neergeschoten Evacuatie van de Archipel verloopt vlot R Veertigtal gezinnen weigert Johannesburg te verlaten PINAY geeft poging op A.F.L. en C.I.O. fusionneren ORR Opperste Sovjet meent: „In het geheim wordt een atoom oorlog voorbereid" Zestigduizend inheemsen moeten stad verlaten Meerderheid schikt zich in zijn lot weer ZWARE INDUSTRIE IN RUSLAND OP EERSTE PLAN «wndt «ft DONDERDAG 10 FEBRUARI 1955 78ste JAARGANG No. 26217 Extra voetbalprogram voor de feestdagen? 2200 apen op Schiphol Boven „kwaad gebied" <jm§< i mm m mm Ongedekte chèques aangeboden Gasvergiftiging eist twee doden i f BASOETO'S VRAGEN HUN LAND TERUG Verzet tegen Zuid Afrikaanse aanspraken Na weigering van M.R.P. Douane-vaartuig „Dolfijn" MOTOR-BRQMFIETSKLEDING BUREAU SMEDESTRAAT S HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmulden: Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: J. W Boerrlgter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Dr» H. v. Run en W, Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cent» per millimeier- hoogte. Omroepers Ié cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na S30 uuravonds tel. 21544 Op de laatste bijeenkomst van de Opperste Sovjet in Moskou hebben de 1300 afgevaardigden gisteren eenstemmig de benoeming goedgekeurd van maarschalk Grigori Zjoekov tot minister van defensie, als opvolger van maarschalk Boelganin, die premier is geworden. Tevens werd besloten de afgetreden premier, Malenkov, te belasten met het ministerie voor de elec trische centrales. Hij volgt als zodanig minister Pavlenko op, over wiens nieuwe bestemming geen mededelingen zijn gedaan. Malenkov is voorts opgenomen in de reeks vice-premiers, die de Sovjet-Unie rijk is. De nieuwe premier, maarschalk Boelganin, vatte in zijn eerste redevoering als rege ringsleider de politiek van de Sovjet-Unie samen. Alles, zo zei hij, zal onder geschikt gemaakt worden aan de verbetering van de levensomstandigheden der arbeiders. Daartoe is in de eerste plaats de bevordering van de zware industrie nodig. Ook de uitbreiding en de rationalisatie van de landbouw zou in de toekomst een belangrijke plaats innemen. Nog dit jaar zal een nieuw vijfjarenplan worden opgesteld. Boelganin gaf communistisch China de verzekering, dat het in de kwestie Formosa kan rekenen op de steun van de Sovjet-Unie. De Opperste Sovjet heeft tot slot van zijn bijeenkomst een verklaring aange nomen waarin de aandacht van alle parlementen ter wereld wordt geves tigd op de zorgwekkende situatie in Azië en Europa. De herleving van het Duitse militairisme, zo wordt in de verklaring gezegd, maakt het gevaar, dat Europa het toneel wordt van een nieuwe oorlog, groter. De Opperste Sov jet meent te weten, dat „in het ge heim" een atoomoorlog wordt voorbe reid, zonder dat men rekening houdt met de onvoorstelbare verliezen, die daarvan het gevolg zouden zijn. Het zijn de parlementen, die uiteindelijk beslissen over oorlog en vrede, aldus de verklaring. De Opperste Sovjet ontwikkelt dan de vijf beginselen, die door Mao Tse Toeng en Nehroe zij geformuleerd, en die de grondslag kunnen vormen van een vreedzaam naast elkaar bestaan van verschillende politieke en economische stelsels (wederzijdse gelijkheid, non-in terventie, non-agressie, eerbiediging van territoriale en politieke integriteit). De Opperste Sovjet spreekt zich uit voor een systeem van inter-parlemen- taire uitwisseling, dat de zaak van de vrede kan bevorderen. Katholiek Gelderland is in be roering gebracht door het ge beurde bij de benoeming van een directeur van het Economisch Technologisch Instituut van die pro vincie. Het dagelijks bestuur van het E.T.I. had als nummer een op de voordracht een katholiek geplaatst, maar het algemeen bestuur passeer de de katholieke candidaat en be noemde nummer twee, een niet-ka- tholiek. Er schijnt in Gelderland al tijd al iets gehaperd te hebben bij be noemingen, tenminste wanneer het katholieke candidaten betreft, want geen enkele hoofdambtenaar van de provincie is katholiek en de provin ciale griffie telt zelfs niet één katho lieke afdelingschef. En dit terwijl de bevolking voor 40% katholiek is! Hoewel de katholieken op dit terrein wel het een en ander gewend zijn, kunnen zij niet aannemen, dat een zo duidelijk negatieve situatie toevallig is ontstaan. Het gebeurde bij het E.T.I. heeft de maat doen overlopen en in katholieke kring is een reactie ontstaan tegen wat men niet anders kan zien dan als een bewuste achter stelling van een zeer grote grpep van de bevolking. De katholieke staten fractie heeft bij monde van de heer Matser, burgemeester van Arnhem, een ernstig protest laten horen. De Commissaris der Koningin in Gelderland is voorzitter van het E.T.I. en als zodanig is hij nu in het poli tieke strijdgewoel terecht gekomen. De commissaris heeft zich krachtig tegen de tot het E.T.I.-bestuur ge richte verwijten geweerd en is tot een tegenactie overgegaan, waarbij hij blijkbaar uit het oog heeft ver loren, dat zijn functie van Commis saris der Koningin hem in dit opzicht beperkingen oplegt. Toen bleek, dat de katholieke ge meenten in Gelderland zich niet tot een protest zouden bepalen, maar het gemeentelijk subsidie aan het E.T.I. zouden intrekken, riep de Commis saris der Koningin de afgevaardigden van de verschillende burgemeesters kringen in de provincie bijeen om zijn visie te geven over de gang van zaken bij de benoeming van een di recteur van het E.T.I. De afgevaar digden moesten het gehoorde weer overbrengen aan hun collega s m de kringvergaderingen. Nu staan de Gelderse burgemees ters in een onafhankelijke po sitie ten opzichte van de voor zitter van het E.T.I., maar met de Commissaris van de Koningin heb ben zij bij wijze van spreken elke dag te maken. Bovendien zijn jonge bur gemeesters en burgemeesters van kleinere gemeenten voor hun promo tie ook naar gemeenten in andere provinciën in hoge mate afhanke lijk van de Commissaris der Konin gin. Het is zonder meer duidelijk, dat ie voorzitter van het E.T.I., als zo danig optredend om het beleid van dit instituut te verdedigen, tevens was en bleef Commissaris der Konin gin, die tot op zekere hoogte, bewust of onbewust, druk uitoefende op de burgemeesters om hen te brengen tot een negatieve houding ten opzichte Van de in katholieke kring aan de gang zijnde actie tegen het E.T.I. Misschien mag het als een snel resul taat van het optreden van de Com missaris worden gezien, dat de ka tholieke burgemeester van het over wegend katholieke Maasdriel, toen de E.T.I.-kwestie in de raad aan de orde kwam, een standpunt innam, dat overeenkwam met dat van de Com missaris der Koningin. Wij vrezen, dat de Gelderse Com- missaris niet alleen de hoogheid van fcijn eigen ambt, maar ook dat van fle burgemeesters en hun prestige floor deze handelwijze heeft geschaad. Als het bestuur van het E.T.I. meen- jie een verdediging van het gevoerde ,eleid te moeten geven, dan had het met een uiteenzetting tot de gemeenteraden kunnen wenden. Maar fle Commissaris van de Koningin had burgemeesters buiten deze nete- "ge affaire moeten laten. Maarschalk Boelganin werd na afloop van zijn eerste rede als pre mier een minuut lang toegejuicht. Hij verklaarde, dat de ongunstige ont wikkeling van de betrekkingen tot Amerika, Engeland en Frankrijk niet de schuld van de Sovjet-Unie is. Hjj zegde Peking de steun van Rusland toe, omdat hij de houding van de Verenigde Naties inzake de kwestie- Formosa „vreemd" vond. Hij stelde vast, dat het Rode Leger dank zij de inspanningen van de zware industrie thans over zoveel moderne wapenen beschikt, dat het „gereed is om de instructies van regering en par tij uit te voeren". De zware industrie is thans bijna drie maal zo sterk als voor de oorlog. Dit jaar zal een jaar van materiële vooruitgang voor de Sovjet-arbeider moeten zijn. De zware industrie moet de voorwaarden daartoe schep pen. De industriële productie zal dit jaar 9 en een half procent groter zqn dan vorig jaar en daardoor sinds 1950 met 80 pCt. zijn toegenomen. President Eisenhower heeft gisteren op zijn persconferentie in Washington gezegd, dat het voorlopig wel niet mo gelijk zal zijn om de juiste gevolgen van de regeringswijziging in de Sov jet-Unie vast te stellen. Hij zag in deze mutatie evenwel geen aanleiding om verandering te brengen in de politiek, die de Verenigde Staten tot dusver hebben gevolgd. Over de bewering van minister Molotov, dat de Sovjet-Unie thans de Verenigde Staten vóór is „op het gebied van de waterstofbommen" MAARSCHALK ZJOEKOV zei Eisenhower, dat het weinig zin heeft te discussiëren over onbewezen verklaringen. Radio-Vaticaan stelde gisteren in een commentaar op de regeringswijzf ging in Rusland vast, dat er geen enke le aanleiding is om hiervan een ver mindering van de atheïstische staats activiteit ii. de Sovjet-Unie te ver wachten. De versterking, die de posi tie van de secretaris-generaal van de communistische partij. Nikita Khroesjt- sjev, heeft ondergaan, versterkt die conclusie nog. (AFP-KNP-Reuter-UP) Dr. Adenauer heeft gisteravond te genover Duitse journalisten, die bij hem te gast waren, voor een verras sing gezorgd door de mededeling, dat hij en maarschalk. Boelganin nog oude bekenden zijn. Boelganin was namelijk 25 jaar geleden als burge meester van Moskou twee dagen te gast geweest bij zijn Keulse collega, Konrad Adenauer. Adenauer herin nerde zich Boelganin als een „zepr prettige man". Doch hij voegde er aan toe, dat hij de nieuwe minister-presi dent van de Sovjet-Unie met deze opmerking niet bij zijn omgeving in discrediet wilde brengen (ANP). De mogelijkheid bestaat, dat de K.N. V.B. voor het Paas- en Pinksterweek- einde een dubbel programma voor de eerste klassers vaststelt. Zo'n program- ma zal dan op Engelse leest geschoeid j zijn. Dat wil zeggen, dat bijvoorbeeld i des Maandags de returnwedstrijden van het programma van de voorgaande Za- i terdag gespeeld zullen worden. In dit verband is het ook duidelijk waarom Zondag 20 Februari reeds een begin wordt gemaakt met de tweede helft van de competitie. Dan zijn in feite slechts elf van de dertien Zondagen van de eerste helft gepasseerd. De twee reste rende programma's zijn dus in principe voor Pasen en Pinksteren gereserveerd. Hierover en over de vraag of reeds een begin moet worden gemaakt met het vaststellen van competitiewedstrijden voor de Woensdagen zal in het begin van de volgende week een beslissing genomen worden. Woensdag hebben twee en twintig honderd apen met de KLM-DC 6a „Dr. ir. M. H. Damme" op doorreis van New Delhi naar de Verenigde Staten een tijdlang op Schiphol verbleven. De apen, die met elkaar vijf en zeventig honderd kg. wegen, werden tijdens het oponthoud van voedsel en drinkwater voorzien. Deze lading apen is vermoedelijk de grootste die tot dusverre door de lucht is vervoerd. Een bommenwerper van het type Douglas Skyraider van de Amerikaanse marine is gisteren door het afweerge schut van de Chinese communisten neergeschoten. Het kwam vier mijl ten Westen van de Tatsjen-archipel in zee terecht. Alle drie leden van de beman ning konden worden gered. Naar ver luidt heeft het toestel een navigatie- fout gemaakt. President Eisenhower zei op zijn wekelijkse persconferentie, dat het toestel boven „kwaad gebied" was gekomen. Dit was tot dusver het enige ongelukkige incident bij de evacuatie van de Tatsjen-archipel. Een ander Amerikaans vliegtuig vertoonde schiet gaten in een van de vleugels. Verder verloopt de evacuatie geheel volgens de plannen. Als het huidige tempo ge handhaafd blijft, is de gehele operatie Zondagavond achter de rug. De kosten om de civiele evacué's op Formosa een nieuw bestaan te bieden worden op twintig millioen gulden ge raamd. Als de laatste nationalistische soldaat de Tatsjen-eilanden zal hebben verlaten, zullen slechts twee mannen en een vrouw, allen ouder dan 70 jaar achterblijven. Zij zeggen, dat zij de regering niet tot last willen zijn. Kadio Peking heeft inmiddels bekend gemaakt, dat communistisch China de dienstplicht heeft ingevoerd. Men wil het „volksbevrijdingsleger", dat uit vijf millioen „vrijwilligers" bestaat, gron dig reorganiseren om er een moderne strijdmacht van te maken. Er komen ninannMn WW IV Op het Chinese eiland Quemoy is men op het ogenblik uiterst waakzaam. De communistische Chinese troepen op het vasteland zijn namelijk slechts twee kilometer van dat eiland verwijderd en beschietingen over en weer zijn dan ook dagelijks weerkerende gebeurtenissen. Op deze foto ziet men een aciiebeeld bij een nationalistische geschutsopstelling op het eiland Quemoy: de bemanning van het geschut rent naar de schuilplaats bij het alarmsig naal, dat zo juist gegeven werd. Het gecamoufleerde geschut heeft een kaliber van 155 mm. in totaal veertien rangen, waaronder die van maarschalk en oppermaar- «chalk. Oppermaarschalk zal de bevel hebber van dit nieuwe leger zijn. De Amerikaanse Senaat heeft met 64 tegen 6 stemmen het defensiever drag met nationalistisch China goed gekeurd. Een amendement om de eilanden Quemoy en Matsoe uitdruk kelijk buiten het door Amerika te garanderen gebied te plaatsen werd met 60 tegen 10 stemmen verwor pen. De 35-jarige X. S. uit Ernstein is na een speurtocht door de stad te Rotter dam gearresteerd. De aanleiding daar toe onstond Zaterdagmiddag toen hij in een kledingmagazijn in Zuid betaal de met een cheque op een bank in de Elzas, ter waarde van 500 Duitse Mar ken. De winkelier nam er genoegen mee en gaf hem er bovendien nog een bedrag van f 125 op. Later kreeg hij argwaan en informeerde bij een bank- relatie Men gaf hem het advies de politie er in te betrekken en deze slaagde er in de man aan te houden. Het bleek, dat hij reeds eerder gepoogd had in een andere winkel een cheque aan te bieden. Zij bleken ongedekt te zijn. De politie in Duitsland had hem op de hielen gezeten wegens oplichting van 1300 Mark. Per trein was hij uit Duitsland gevlucht naar Amsterdam, waar hij twee dagen bleef. Vervolgens was hij per vliegtuig naar Londen ge gaan, bivakkeerde tien dagen in Enge land en ging toen met de boot naar Le Havre. In Parijs bleef hij vijf dagen en ging daarna via Brussel naar Neder land terug. Aangenomen wordt dat hij in alle genoemde steden op dezelfde wijze als in Rotterdam oplichtingen heeft gepleegd. Te Hoogezand is gisternacht het echt paar H. Kalk cn R. L. Kalk—Water mulder, resp. 64 en 59 jaar oud, tenge volge van gasvergiftiging om het le ven gekomen. Het echtpaar had ter plaatse een kruidenierszaak. Toen gister morgen omstreeks hall elf een meisje de winkel gesloten vond en geen ge hoor kreeg, stelde men een onderzoek in. Men verschaite zich toegang via de kamer en in de keuken trof men het echtpaar levensloos aan. De lampen brandden nog oreral De slachtoffers zijn dus waarschijnlijk Dinsdagavond al omgekomen. Een zijkraantje van de gasleiding bleek open te staan. fel eeds jaren trekken grote groepen inheemsen in Zuid- Afrika naar de grote steden. Ze vestigen zich nood gedwongen in krotten en hutten in de buitenwijken en zien dikwijls geen kans in de voor hen volkomen vreemde en verpauperde omgeving aan de slag te komen. Velen, die waarachtig het beste met de inheemsen voor hebben, zien geen andere oplossing voor dit probleem dan het terugbrengen van grote groepen van de inheemse bevolking naar het platteland, dat echter eerst door be vloeiingen weer vruchtbaar zou moeten worden gemaakt. Vooral in het Westelijk deel van Johannesburg wonen vele inheemsen in weinig rooskleurige omstandigheden, zoals op bijgaande foto's te zien is. Zestig duizend van hen zullen nu op last van de Zuid-Afrikaanse regering de stad uit worden gezet. In Sophiatown, een voorstad van Johannesburg, werd deze maatregel drie dagen vervroegd, zodat gisteren al een begin werd gemaakt met het ver plichte vertrek. Dinsdag plakte de politie de bekendmakin gen aan, waarop de bevolking kon lezen, dat honderd- vijftig gezinnen de volgende morgen om zes uur hun „woningen" verlaten moesten hebben. Het werd een triest vertrek, want het viel de inlanders moeilijk zelfs van een dergelijke omgeving afscheid te nemen. Door deze actie wil men de zestig duizend inheemsen in nieuwe nederzettingen, buiten Johannesburg, onder brengen. Het heeft er echter alle schijn van, dat de actie ook uitvoering wil geven aan de apartheidspolitiek. Afstammelingen van de leden van de Basoetostam die in 1849 tegen de Boe ren vochten, eisen teruggave van de stamgebieden, die als gevolg van deze oorlog verloren gingen. Deze eis, ge steld door het „Afrikaanse congres van Basoetoland", is een antwoord op aan spraken van Zuid-Afrika op het Britse protectoraat Basoetoland. De stamlan den zijn ingelyfd bfj de Oranje Vrij staat en het congres heeft bekend ge maakt, dat het aan grooGBrittannië en de Verenigde Naties zal vragen de te ruggave van deze gebieden te bewerk stelligen. In een resolutie van het congres, die gisteren ls gepubliceerd, wordt ver klaard, dat „het congres met grote be zorgdheid constateert, dat een groot deel van het Basoetogebied, dat door de Boeren tijdens de Basoeto.oorlog was veroverd, niet in vredestijd is terug gegeven, zoals met andere gebieden gebruikelijk was." Ter ondersteuning van de eis wordt gewezen op het teruggeven van gebie den als Triëst en de zone van het Suezkanaal. Groot-Brittannië en de Ver enigde Naties zal worden verzocht „deze ondraaglijke toestand" te herzien, zo wordt in de resolutie van het con gres verklaard. Het congres verwierp inlijving van Basoetoland bij Zuid-Afrika en ver klaarde, dat het aan Groot-Brittannië zal vragen om de verzekering, dat annexatie door de Unie van Zuid-Afrika zonder toestemming van de inheemse inwoners van Basoetoland niet zal wor den toegestaan. 43 van de ongeveer 150 inheemse ge zinnen, die gisteren hun woningen in Sophiatown, de naturellenwijk van Jo hannesburg, moesten verlaten, hebben hardnekkig geweigerd hun intrek te ne men in de nieuwe betonnen hutten, die de regering voor hen in het ruim 20 km. verder gelegen Meadowlands heeft la ten bouwen. Velen van hen namen be pakt en gezakt hun intrek in het St. Cyprian-missiehuis in Sophiatown. An deren trokken in bij vrienden en ken nissen, die nog geen aanzegging had den gekregen om te vertrekken. De meeste gezinnen, die geëvacueerd werden, aanvaardden hun lot echter met gelatenheid, al betraden zij hun nieuwe woningen met gemengde gevoe lens. Alleen de allerarmsten, die in Sophiatown leefden in woningen, die nog minder dan krotten waren, toonden zich bijzonder ingenomen met hun nieuwe, sobere, maar schone en stevige behuizingen. Padvinders hielpen bij het overbren gen van de mensen en het installeren van het schamele meubilair en brachten voedsel en drinken rond. Er hebben zich tijdens de massale verhuizing geen botsingen of moeilijkheden voorge daan. Langs de weg van Sophiatown naar Meadowlands waren niet minder dan tweeduizend gewapende politie mannen opgesteld. Met deze eerste groep is het waar schijnlijk betrekkelijk vlot gegaan, omdat velen van hen min of meer AntorVne Pinay, de Franse kabinets formateur, heeft zijn poging opgegeven, om een kabinet te vormen, aldus ver neemt U.P. van partijgenoten van Pi nay. Politieke kringen verwachten dat De grootste twee vakbonden in de Verenigde Staten, de American Fede ration of Labor en het Congress of Industrial Organisations, hebben beslo ten een fusie aan te gaan. De A.F.L. telt tien millioen leden en het C.I.O. vpf millioen. De voorzitter van de A.F.L., George Meany, en de leider van het C.I.O.Walter Reuther, hebben gisteren te Miami Beach de fusie-over eenkomst getekend. Zij hopen, dat de fusie door de twee afzonderlijke con venties en voor het eind van dit jaar nog door een gezamenlijke conventie zal worden goedgekeurd, zodat de sa mensmelting bij het begin van het nieu we jaar van kracht zal worden. De twee belangrijkste functionarissen uit de nieuwe organisatie zullen geko zen worden uit de vertegenwoordigers van de A.F.L. in het twintig man tel lende fusie-comité. Het is practisch ze ker, dat Meany voorzitter wordt. Over deze fusie zijn reeds maanden lang be sprekingen gevoerd. De principiële ver schillen tussen beide organisaties ble ken daarbij minder groot dan de per soonlijke tegenstellingen. Die zijn dan nu blijkbaar overwonnen. president Coty nu de M.R.P.-er Pierre Pfimlin de formatieopdracht zal geven. Andere candidaten zijn Edgar Faure en de socialist Christian Pineau. Pinay zal vermoedelijk in de loop van de dag zijn opdracht teruggeven aan de presi dent. Pinay heeft besloten zijn poging op te geven nadat de parlementsfractie van de M.R.P. zich met 27 tegen 23 stemmen achter een besluit van het partijbestuur had geplaatst om de formateur niet te steunen. Het Zaterdag bij Brouwershaven ge zonken douanevaartuig „Dolfijn" is Woensdagmiddag gelicht door een ber gingsvaartuig van het corps ponton niers. Het schip is naar de haven van Bruinisse gesleept, waar het voor een noodreparatie op de helling zal worden gezet. illegaal in Sophiatown woonden. Een niet onaanzienlijk deel van de ove rige 6000 inheemsen, die overge bracht zullen worden, bezit echter een, zij het schamel, eigen huisje en men verwacht, dat deze zich minder gemakkelijk uit hun woningen zul len laten zetten. De Zuid-Afrikaanse minister van Justi tie, C. R. Swart, heeft in het Parle ment verklaard, dat gewapend verzet wordt verwacht tegen de actie. Hij deelde dit mee in antwoord op de vraag van de leider der oppositie, J. G. N. Strauss, waarom, samenvallend met de overbreniging der inheemsen, een verbod van samenscholing was uitge vaardigd. De minister verklaarde o.m. vernomen te hebben, dat vrijwilligers van het Afrikaanse Nationale Congres plannen maken voor invallen in blanke wijken. Hij zeide, dat het „grootste ge vaar" schijnt te komen van groepen, die door zekere personen zijn opgehitst (Daarbij noemde hij o.a. de naam van pater Trevor Huddleston, de directeur van het missiehuis, waar gisteren een deel van de inheemse gezinnen een toevluchtsoord heeft gezocht. Pater Huddleston, die Engelsman van geboorte is, liep gisteren in Meadow lands tusen de nieuw aangekomenen rond. Hij mocht van de politie niet stil blijven staan en men deelde hem mede, dat hij op grond van het uitgevaar digde verbod van samenscholingen ge arresteerd zou worden, wanneer hij mensen om zich heen zou verzamelen. Pater Huddleston had het machtsver toon van de politie een schande ge noemd voor elke beschaafde gemeen schap. Verschillende- andere blanken, onder wie de zoon van een vroegere gouverneur-generaal van Zuid-Afrika, Patrick Duncan Jr., hebben zich soli dair verklaard met die inheemsen, die niet naar Meadowlands willen. Niet zo gauw waren de eerste gezin nen uit hun wankele onderkomens vertrokkenof slopersploegen kwamen in actie. Voordat de krotten tegen de grond gehaald werden, sproeiden rat- tenverdelgingsploegen cyaan-kali in de vertrekken. Later zullen hier huizen voor blanke inwoners van Sophiatown verrijzen. Advertentie (Tot Vrijdagavond) Wisselende bewolking met enkele regen- of sneeuwbuien. Matige tot vry krachtige wind tussen Noordwest en Noord. Vannacht in het binnen land plaatselijk lichte vorst. Mor gen overdag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Zon: 8.07-17.47. Maan: 23.35-9.08.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1