Eisenhower: „Maarschalk Zjoekov en ik waren goede vrienden Nu Blikgroenten Schimpnamen worden erenamen droomtervan te maken Populaire Sovjet-maarschalk een reis naar Amerika Zeldzaam zacht ever best! Chefarine .4" Ex-ambtenaar onschuldig in acht maanden de gevangenis Brand in kruithuisje zonder explosies bedwongen Philips ontwerpt een nieuw soort autolamp BICHRPANür/j Italiaanse koninklijke gasten naar bruiloft in Portugal Onjuist dat bouwvakarbeiders met subsidie emigreren Vrijspraak bij revisie van vonnis Blussingswerk werd wegens gevaar voor ontploffing onderbroken Europese en Amerikaanse verlangens in overeenstemming gebracht Maagklachten? Te veel kleine woningen Griepbestrijding met 4 middelen tegelijk! DONDERDAG 10 FEBRUARI 195» PAGINA 3 55 „Maris Stella" Wijk aan Zee AANGEKOCHT DOOR HAARLEMSE STICHTING Ontsnapte leeuwin 1 mmmm De enige werkelijk zachte en heerlijk geurige King Size Amerikaan Elk tablet Chelarine „4" bevat 4 geneesmiddelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baat brachten. S.U.S.-loterij Vrijgezel wint beelden groep van H. Familie E.H.B.O. bidt dagelijks Kruisweg Roofoverval Ravenstein „ZWARTE RUITER" VERDACHT Maximale verlichting minimale hinder MINISTER DESAVOUEERT RIJKSPOLITIE Gebruik politiehonden in Ambonezenkamp Schipper in slaap overvallen Koningin spreekt in Wageningen Bij nationale herdenking Maria Pia en Alexander AANSLAG OP SAAR. PREMIER VOORKOMEN P .T .T .-ambtenaar kreeg argwaan EERSTE-KAMERLEDEN Pleidooi voor 8-daagse N.S.-abonnementen Grigori Zjoekov, die maarschalk Boelganin is opgevolgd als Russisch mi- I ee J nister van defensie, heeft zijn sporen, anders dan zijn voorganger, wel dege- I generaal- joor. lijk op het slagveld verdiend. President Eisenhower noemde hem gisteren op zijn wekelijkse persconferentie een bekwaam en uitstekend geoefend soldaat en een voortreffelijk leider. En de president kan het weten, want gedurende de tweede wereldoorlog heeft hij als geallieerd opperbevelhebber in Europa dikwijls met maarschalk Zjoekov te maken gehad. In de jaren na de oorlog genoot Zjoekof in de Sovjet-Unie een immense populariteit en sommige waarnemers zien juist daarin de reden voor de snelheid, waarmee hij toen door Stalin werd weggepromoveerd. Pas na de dood van Stalin keerde Zjoekov in de Moskouse regionen terug. Het hoe en waarom van dit alles is thans niet duidelijk, maar zeker is, dat de man, die thans verant woordelijk is geworden voor de sterk gestegen begroting van oorlog van de Sovjet-Unie, op het eind van de laatste oorlog de „Great Alliance" in volle omvang heeft ervaren en meegemaakt. is dan reeds Een verslaggever in Washington ves tigde gisteren de aandacht van presi dent Eisenhower op een onderhoud, dat maarschalk Zjoekov daags voor zijn benoeming tot minister van defensie aan een journalist heeft toegestaan. De maarschalk deelde toen mede, dat hij kort na de oorlog twee maal door de toenmalige generaal Eisenhower was uitgenodigd de Verenigde Staten te be zoeken en dat het zijn „droom" was daaraan gevolg te kunnen geven. Eisenhower bevestigde dit, en hij bracht in herinnering in 1946 zijn vlieg tuig, en zijn zoon als aide-de-camp, ter beschikking van de Russische maar schalk gesteld te hebben, zulks in op dracht van de Amerikaanse regering. „Thans, nu ik president van de Ver enigde Staten ben, zal ik een derge lijke uitnodiging niet op een perscon ferentie herhalen, doch ik acht Zjoe- kov's uitlating wel merkwaardig en ik cal zeker niet nalaten haar met mijn raadgevers te bespreken," zeide hij. Hij voegde hieraan toe in 1946 gere geld contact met Zjoekov te hebben gehad, daar hij en de maarschalk toen bevelhebbers waren van de geallieerde en Sovjet-Russische bezettingszones in Duitsland. „Wij waren goede vrienden en ik heb de maarschalk toen uiteen gezet hoe het voor een democratie als de Ver enigde Staten volkomen uitgesloten was een verrassingsaanval op een andere staat te doen. Deze gaf toen als zijn persoonlijke mening te kennen, dat de Sovjet-Unie evenmin de Verenigde Sta ten zou aanvallen," aldus Eisenhower. Zjoekov is in 1896 uit een boerenfa milie in het dorp Strelkovka in Europees Centraal Rusland geboren. In de eerste wereldoorlog was hij gewoon soldaat. Van 1919 af is hij lid van de commu nistische partij (bolsjewiki). In 1938 strijdt hij tegen de Japanners, die hij bij Chalkin-Gol, op de Mandsjoerjjse grens, op de vlucht jaagt. Dit is zijn Maarschalk Zjoekov (rechts) amuseerde zich best op een receptie, die de Ameri kaanse Hoge Commissaris in Duitsland in November 1949 in Berlijn gaf ter ere Van het bezoek van Dean Acheson, de toenmalige Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, 20 October 1941, wanneer de Duitsers aan de poorten van Moskou staan, wordt hij belast met de verdediging van de bedreigde stad, een taak, die hij met succes uitvoert. In 1943 krijgt hij de rang van maarschalk. In Februari 1944 wordt Zjoekov be noemd tot plaatsvervanger van gene ralissimus Stalin, opperbevelhebber van het Sovjet-leger. Op dit ogenblik is de grote opmars naar de Duitse grens aan de gang. Zjoekov behaalt hierbij de overwinningen van Warschau, aan de Oder en van Kustrin. 12 Juni d.o.v. tekent hij voor de Sov jet-Unie de verklaring, waarin de ne derlaag van Duitsland wordt bekend gemaakt en de instelling van het be zettingsregiem. 14 Juni wordt hij belast met de functie van hoofd van het Sov jet Militaire bestuur in Duitsland. In Maart 1946 wordt Zjoekov ont heven van zijn functie van eerste vice- minister van defensie en in dezelfde maand wordt hij uit Berlijn naar de Sovjet-Unie teruggeroepen. Naar wij vernemen, is huize „Maris Stella" te Wijk aan Zee, eigendom van de Zusters Franciscanessen van Dene kamp, aangekocht door de „Stichting tot verzorging van chronische patiënten en minder valide personen" gevestigd te Haarlem. Deze stichting ressorteert onder het Departement van Sociale Zaken. Het ligt in de bedoeling, dat „Maris Stella" met ingang van 1 April voor het nieuwe doel in gebruik zal worden genomen, omdat de stichting op die datum haar huisves ting in Haarlem ontruimd zal moeten hebben. Op Het Loo heeft een ontsnapte leeu win van het Grand Cirque Internatio nal Boltini, dat zijn tenten gedurende deze winter heeft opgeslagen op enige honderden meters van het koninklijk paleis, een begrijpelijke onrust te weeg gebracht onder de bewoners. De leeuwin - een jong exemplaar van acht maanden - koos de vrijheid, toen zij bij de aanvang van de dage lijkse oefening in de dresseerkooi een sprong maakte, welke haar dresseur Boby Olthoff volkomen verraste. Het duurde bijna drie kwartier, voordat de vluchteling gegrepen was. Onderwijl was er een hele consternatie op Het Loo. Het dier liep tenslotte een open schuur binnen, hetgeen tevens het ein de van zijn uitstapje betekende. Want de moedigsten onder zijn achtervolgers stapten ook de schuur binnen en wier pen een lege kist over de vluchteling heen, waarna het dier naar de kooi werd teruggebracht. Advertentie EVEREST Advertentie BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN EÉN TABLET I TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 85 ct Woensdagmiddag is op het hoofd bureau van de katholieke EHBO de door de H. Vader beschikbaar gestelde prijs van de S.U.S.-loterij overhandigd. De gelukkige winnaar van het fraaie ivoren beeldengroepje van de H. Fa milie is een vrijgezel, de 47- jarige heer J. van den Brand uit Til burg, die evenwel verzekerde er zeer gelukkig mee te zijn. In de met leer overtrokken kist, waarin het pauselijk geschenk was verpakt, bevond zich een certificaat van echtheid. Het is de be doeling van de heer Van den Brand het beeldengroepje ten toon te stellen ln een Tilburgse kunsthandel. Voortaan zal iedere dag ergens in Nederland door één of twee van de 800 afdelingen van de katholieke natio nale bond voor E.H.B.O. de Kruisweg worden gebeden. Het initiatief hiertoe werd genomen door de voorzitter van de bond, de heer A. M. Bergers, tot verdieping van de geestelijke achtergrond van het werk der leden van de bond. Als tweede reden voor dit initiatief gold morele steun te bieden aan het geestelijk apostolaat voor de stervenden in Nederland. Na acht maanden in de gevangenis te hebben gezeten en 23 dagen in voor arrest >s een 54-jarige ex-ambtenaar van het Amsterdamse Gerechtshof door het Haagse Gerechtshof vrijgesproken van de hem ten laste gelegde verduiste ring van 7900.—. Hij was zowel door de Amsterdamse rechtbank als door het Amsterdams Gerechtshof tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld en de Hoge Raad had eerst zijn cas satieberoep verworpen maar later re visie van het vonnis toegestaan. De Officier van Justitie zowel als de Procureur-Generaal hadden steeds vrij spraak gevraagd. Ook bij de behandeling van de revisie voor het Haagse Gerechts hof vroeg de Proc.-Gen. vrijspraak en het Haagse Hof sprak de ex-ambtenaar nog dezelfde dag vrij. Hij had als ambte naar van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam de zorg voor de „stukken van overtuiging", welke ter griffie werden gedeponeerd. Een P.R.A.-re- chercheur uit Alkmaar thans koop man in textiel zou enige kostbare sieraden, totaal ter waarde van onge veer 225.000.aan verdachte hebben gegeven.- Later, toen rechthebbenden om de sieraden kwamen was er een verdwenen en de thans ex-ambtenaar werd verdacht een der sieraden gesto len te hebben. Ook werd hij verdacht 7900.te hebben gestolen, die de P.R. A.-rechercheur ter griffie zou hebben gedeponeerd. Maar een bewijs voor de ze deponering heeft hij nooit getekend en een collega ontkende dat de re chercheur ooit met het geld ter grif fie is geweest. De thans ex-recher cheur die door zijn eigen (thans ge scheiden) vrouw van de diefstal wordt beschuldigd kon zich voor het Hof niet meer herinneren of hij het geld had gedeponeerd. Hij gaf toe, dat herhaalde lijk de P.R.A. ongezegelde pakketten ter griffie deponeerde, wat in strijd was met de voorschriften. De Procureur-Generaal zeide dat de Om kwart voor vjjf Woensdagmiddag Werd er groot alarm gegeven voor een brand in een Rruithlusje op de Waals- üorpervlakte, net militaire oefenter rein nabij Den Haag. De met groot ma rried uitgerukte Haagse brandweer •hoest echter tijdens het blussingswerk Ut vrees voor outplolfingen op last van he garnizoenscommandant haar werk "aken. Tot ontploffingen is het echter gelukkig niet gekomen Tegen zes uur ™as het vuur bedwongen, mede door- hat de brandweerlieden de slangen had den laten liggen, zodat voortdurend 'hswater werd aangevoerd. Het huisje, een gebouwtje van onge veer tien bij acht meter, was in ge bruik bij de commissie voor proefnemin gen. Er lag volgens de garnizoenscom mandant echter nog een hoeveelheid los kruit, zodat net Gevaarlijk was dicht in de nabijheid van het gebouwtje te komen. Gezien de geringe waarde van het huisje wilde men het risico niet ne men dat bij een eventuele explosie slachtoffers zouden vallen. Een kostbaar meetapparaat, dat in het huisje stond opgesteld, was toen echter reeds onbeschadigd in veiligheid ge bracht. ex-ambtenaar ten onrechte veroordeeld is. H\j heeft altijd een plausibele ver klaring gegeven, maar er waren klei ne feiten, die een donkere schaduw op hem wierpen. Later zijn echter nieuwe feiten aan het licht gekomen waardoor hjj volkomen onschuldig blijkt te zijn. Verdediger was mr. Th. Muller Mas- sis uit Amsterdam, die zich bij het requisitoir aansloot. De 29-jarige J. G. uit Mierlo-Hout, alias de „Zwarte Ruiter", bevindt als reeds vijf weken in arrest bevindt alias de „Zwarte Ruiter", die zich als verdacht van een reeks misdrijven, in Oost-Brabant gepleegd, wordt thans ook verdacht de roofmoord in Raven stein gepleegd te hebben, waarbij de 52-jarige postkantoorhouder J. van Dieten tengevolge van een revolver schot dodelijk werd getroffen. Aldus heeft de rechtercommissaris Woensdagavond meegedeeld nadat de roofmoord Dinsdagavond in Ravenstein gereconstrueerd was. Voor deze recon structie bestond van de zijde van de Ravensteinse bevolking enorme belang stelling. Maar een uitgebreide staf van Rijkspolitie had de binnenstad volko men geïsoleerd, zodat de nieuwsgieri gen, die zich zelfs tot op de daken verdrongen, slechts vaag de zwaar ge boeide verdachte hebben kunnen onder scheiden. In aanwezigheid van de rechtercom missaris en van de burgemeester van Ravenstein is de Zwarte Ruiter op de Molenberg en op het postkantoor ge confronteerd met de personen die op de avond van de roofmoord, 15 Novem ber 1954, de gemaskerde overvaller ge zien hebben. Het is direct na de ar restatie van de Zwarte Ruiter in het Tilburgse café op Donderdag 6 Januari opgevallen dat hij in het bezit was van een 9 mm revolver. De postkantoor houder van Ravenstein werd met een kogel van hetzelfde kaliber neergescho ten. Ook was het verdacht, dat de Zwarte Ruiter zich meestal bediende van gestolen doktersauto's, die hij la ter op een afgelegen plaats achterliet. De roofmoordenaar van Ravenstein ontsnapte in een Ford, die bij een dok ter in Nijmegen gestolen was. Deze auto werd later in Budel nabij de Bel gische grens teruggevonden. Naast de roofmoord wordt de gede tineerde Zwarte Ruiter o.m. nog ver dacht enige minuten voor de jaarwis seling de 23-jarige Bart van Eenbergen uit Uden op de weg Boekel-Hemert doodgereden te hebben. Voorts ver denkt men hem ervan de hand te heb ben in de inbraken in de pastorie te Volkel, de burgemeesterswoning te Berlicum en in de Nederlandse Crediet- bank te Oss. Op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Weiter (.KNP) in verband met het optreden van de rijkspolitie in het woonoord „Beenderribben" te Steen- wijkerwold heeft de minister van Jus titie geantwoord, dat een detachement van het korps rijkspolitie op verzoek van de commissaris van Ambonezenzorg bijstand verleend heeft in verband met ongeregeldheden, die aldaar plaats von den. De twee bij dat detachement inge deelde surveillancehonden, die door de geleiders kort aan de lijn werden ge houden, hebben tijdens het politie.op- treden twee Ambonezen verwondingen toegebracht van met ernstige aard. De minister acht in het algemeen op treden met surveillancehonden tegen samenscholingen in woonoorden van Ambonezen niet wenselijk. Ook in het onderhavige geval had naar zijn oor deel het gebruik van bonden beter ach terwege kunnen blijven. De minister heeft van zijn zienswijze in dezen aan de rijkspolitie doen blijken. De Rotterdamse politie zoekt naar een onbekende man, die vorige nacht een bezoek heeft gebracht aan boord van het sleepschip „Damco 50", dat bij een werf aan de Waalhaven te Rotterdam ligt. De 65-jarige schipper F. K. Ado- meit uit Duisburg is vermoedelijk in zijn slaap door een onbekende bezoeker bewusteloos geslagen met een soort bei tel. Een dergelijk voorwerp wordt na melijk bij de werf vermist. De schipper heeft niet opgegeven iets te missen. De vrouw van de schipper heeft vannacht een onbekende man op het schip gezien, die zich uit de voeten maakte. Bij de tiende nationale herdenking van onze bevrijding zal H. M. de Ko ningin in Wageningen een rede uit spreken. Dit heeft ministerpresident dr. Drees in de Eerste Kamer bekend ge maakt. Advertentie Tob toch niet langer. NeemrSAank Het bruidstoilet van prinses Maria Pia van Savoye is gisteren per vlieg tuig van de Pan American Airways van Rome naar Lissabon overgebracht. Het toilet, dat gemaakt werd door het mode huis Trousseau heeft een sluier van 15 meter lang en voor de robe zelf heeft men 21 meter satijn gebruikt. De prin sessen Zoe, Nicole en Giovanna, die het modehuis leiden, deelden mede, dat met hetzelfde vliegtuig nog 22 toiletten voor bruiloftsgasten naar Portugal zijn ver zonden. De naaisters van de ateliers hebben een speciaal bruidsgeschenk vervaardigd een zijden brocaat shawl doorweven met gouden en zilveren dra den. Kort na het Amerikaanse vliegtuig vertrok een tweede toestel naar Lis sabon met een delegatie van de Itali aanse adel en koningsgezinden. De lei der van de Italiaanse monarchistische partij, Alfredo Covelli, zal persoonlijk aan de prinses een bruidsgeschenk over handigen namens de Italiaanse adel. Gistermiddag vertrok de hertogin van Savoye en Aosta met haar zoon Ame- deo eveneens per vliegtuig uit Rome met bestemming Lissabon. In hetzelfde toestel reisde de Italiaanse modekoning Schuberth, die mededeelde reeds 7 toi letten voor prinses Maria Pia te heb ben vervaardigd. De bekende Romeinse kapper Attilio Colla heeft zich naar Lissabon begeven en verklaarde tegen over journalisten, dat hij een speciaal kapsel voor de Italiaanse prinses had ontworpen dat „springtime" heette. Prinses Maria Pia van Italië zal Za terdag te Cascais in het huwelijk tre den met prins Alexander van Joegosla vië. (U.P.) (Van onze verslaggever) Zo oud als de auto is, zo oud is ook het probleem van de autoverlichting. Van het eerste moment dat de ge motoriseerde vierwielers op de weg ver schenen af, tot thans toe heeft men ge zocht naar een mogelijkheid de wagens van voldoende licht te voorzien, zodat zij zich ook in het duister een weg zouden kunnen zoeken, zonder daarbij tot last te zijn van de mede-weggebrui kers die eveneens met helder stra lende voelhorens de weg voor hen af tastten. EP even groot ais de ont wikkeling is van de eerste automobiel tot de glanzende gestroomlijnde wagen van thans, is de evolutie van de carbid- lantaarn tot de moderne autolamp ge weest. Op het gebied van auto's zijn wij nog lang niet uitgepraat. Elk jaar op nieuw worden nouveauté's uitgevonden, elk jaar opnieuw wordt aan de wereld getoond dat het menselijk vernuft zelfs het ogenschijnlijk volmaakte weer weet te vernieuwen. Zo ook met de autolamp, dat essentiële onderdeel van elke wagen. Sedert de auto een algemene, alomaan- vaarde verschijning is geworden, hou den knappe lieden zich bezig met dat speciale onderdeel, waarbij zij trachten de hoeveelheid aan licht op te voeren Zonder daarbij dat andere deel van de automobiel-gebruikende mensheid, dat zich in een andere richting begeeft, te hinderen. Dat is een probleem geworden dat over de ganse wereld aparte laborato ria heeft doen ontstaan, waarover spe ciale theorieën zijn ontworpen en waar aan velen al hun werklust en energie wijden. Speciaal na de jongste wereld oorlog is de kwestie van de automobiel verlichting naar voren gekomen. In de jaren immers dat Europa van het land der onbegrensde mogelijkheden, Ame rika, was afgesloten, is in de U.S.A. een voor dat uitgestrekte land specifie ke verlichting ontworpen. De Amerika nen hebben zich daarbij meer bekom merd om de hoeveelheid licht die de automobilist voor zich uit kon laten schij nen dan om de last die hij daarmee aan zijn mede-weggebruikers bezorgt. Niet dat het dimprobleem in de V.S. is verwaarloosd. Maar de Amerikaan is er van uitgegaan dat gedimde auto lampen nog tenminste 100 tot 150 me ter van de rechterzijde van de weg moesten verlichten. Aan de linkerzijde werd de verlichting zoveel afgezwakt dat de tegenligger er zo weinig moge lijk hinder van zou hebben. Dè licht sterkte van beide lampen echter was nog meer dan voldoende om op de smal lere Europese wegen de van de tegen over liggende richting komende auto mobilist volledig te verblinden. In Europa had men een systeem ont worpen, waardoor bij gedimde lichten de mede-automobilist zo weinig mogelijk last ondervond. De Europese dimlamp had een ab solute licht-donker grens op ongeveer 60 tot 70 meter. Hoewel dit een uiterst sociale verlichting is heeft men tenslotte geconstateerd dat er te weinig licht voor uit geworpen werd. Ongelukken zijn daardoor niet uitgebleven. De met een Europese verlichting uitgeruste auto mobilist was bovendien ver in de min derheid bjj zijn collega's die van een Amerikaanse apparatuur waren voor zien. Verschillende Europese gloeilam penfabrieken hebben thans de koppen Advertentie NATIONALE BLIKGROENTEN WEEK Het is een opmerkelijk ver schijnsel, dat de carnavals viering zich steeds meer ook tot het platteland gaat uit breiden. Vroeger trok men met de vastenavond naar de stad maar de laatste jaren hebben zich ook op de dor pen een groot aantal carna valsrijkjes gevormd. De bijna vergeten schimpnamen, waar mee de dorpelingen elkaar vroeger betitelden, zijn hier door aan de vergetelheid ont rukt, want ze zijn nu een soort erenamen geworden waarmee de dorpen in de carnavalstij d worden her doopt. Zo heten de Venrayers „Peelhazen", de Baarlonaren „koekvreters" (vanwege de vele boekweitekoek, die de boeren er hun knechten te eten gaven); die van Maas- bree noemen zich de „Hab- ben" wegens de wijze waarop zij het woord „hebben" uit spreken. De Meerlonaren noe men zich „vossen"; de Wans- sumers „Windbuilen" en de Grubbenvorsters „Plaggen- houwers", een reminiscentie aan de tijd toen zij nog veel vuldig heiplaggen voor hun koestallen gebruikten. De Arcenaren danken hun naam aan het feit, dat Arcen een der eerste dorpen met gepla veide straten was, al waren het dan ook maar keistenen. Afgunstige huurlieden zou den hen daarop „Keienschie ters" hebben genoemd. Gen nep heet gewoon „bombak- kie", hetgeen op de maskera de duidt, ofschoon de Gen nepenaren in „Klein erpels" (kleine aardappelen, kriel tjes) toch ook hun schimp naam gekregen hebben. Die van Sevenum hebben zelfs niet geaarzeld zich tijdelijk tot „ezelskoppen" te herdopen ter herinnering aan hun voor vaderen, die in de destijds nog woeste Peel veelvuldig van ezels gebruik maakten. Als de carnavalsviering zich ook nog tot enige klei nere dorpen uitbreidt kunnen de carnavals-stammen nog met enige opmerkelijke vol keren worden uitgebreid zo als de inwoners van Reterik, die „Pezerikken" werden ge noemd of ook wel „die met de dubbele rugstreng"; de Oos- trummers, die vroeger met „Karklingen" werden aange duid en de Broekhuizervors- ters, die om onnaspeurbare reden de naam „Blauwpoten" hebben gekregen. Het front van een der proefauto's, uitgerust met een frame, waarop vier lan taarns kunnen worden gemonteerd, waarmede Philips een jaar lang proeven heeft genomen met de verschillende Amerikaanse en Europese verlichtings systemen. bij elkaar gestoken met de bedoeling een nieuwe autolamp te maken die een redelijk compromis mocht heten tussen de tot dan toe geldende Ame rikaanse en Europese opvattingen. Resultaten zijn niet uitgebleven. Phi lips bijvoorbeeld heeft meer dan een jaar geëxperimenteerd om een nieuw soort lamp te vervaardigen die de voordelen van tot dusver tegenstrij dige systemen verenigde. Men meent daar thans in geslaagd te zijn. Er is een lamp ontworpen die de rech terzijde van de weg, de berm, vol doende verlicht zonder dat de tegen ligger daar meer dan normale hin der van ondervindt. Het bij deze gloeilamp gebruikte sys teem is thans internationaal geaccep teerd, ook door de fabrikanten die de auto-schijnwerpers maken. Er is een af spraak tot normalisatie gemaakt, zo dat deze lamp in elke schijnwerper zal passen. Op deze nieuwe lamp is Rijkskeur aan gevraagd. Dat wil niet zeggen dat, in dien dit keurmerk wordt verleend, alle oude lampen zullen moeten worden af geschaft. Het betekent slechts, dat de automobilisten in de toekomst ook van de modernste vindingen op dit gebied gebruik zullen kunnen maken. Zaterdag j.l. is een poging gedaan tot een aanslag op de Saarlandse premier, Johannes Hoffmann, aldus wordt in een verklaring medegedeeld. Een pakje dat per post bjj de pre mier aan huis werd bezorgd, had een inhoud, waardoor de persoon, die het zou openen, zwaar gewond had kunnen worden. Er is een speciale commis sie van onderzoek door de politie ge vormd. Volgens gewoonlijk betrouwbare kringen werkt deze samen met de poli tie in West-Duitsland. Volgens genoemde kringen had een beambte van het hoofdpostkantoor van Saarbrücken argwaan gekregen en voor zichtigheid bij het openen van het pak je aangeraden. De drie buiten de wet gestelde pro- Duitse partijen maakten bekend dat zij het incident ten zeerste betreurden. Vol gens sommige berichten zou het be wuste pakket een briefje hebben bevat met de woorden „De Saar is Duits ge bied". Verscheidene Eerste Kamerleden ach ten het onjuist, dat bouwvakarbeiders met Rijkstoelage emigreren. Zij wijzen er in het voorlopig verslag op de be groting van Wederopbouw en Volks huisvesting op, dat deze vaklieden voor de zo uiterst belangrijke woningbouw onmisbaar zijn. Zij zijn van mening, dat het bevorderen van de emigratie van bouwvakarbeiders met subsidie, zo lang hier te lande nog zo'n gebrek aan deze arbeiders is, moet worden stopgezet. Gevraagd wordt, of het wellicht mo gelijk is, voorlopig een beperkte over- werkvergunning te geven, die zou kun nen worden ingetrokken, wanneer het gebrek aan de categorie arbeiders, waar op deze betrekking heeft, zal zijn op geheven. Wanneer hierdoor de produc tie met tien pet. zou kunnen worden opgevoerd, zou men een heel eind ver der komen. Enige leden vroegen of de minister bereid is zijn medewerking te verlenen tot bevordering van de systeembouw, bijv. ook door combinatie van middel grote gemeenten, zodat een aanzienlijk quantum woningen op niet te verre af stand van elkaar door dezelfde aanne mer zou kunnen worden gebouwd. Verscheidene leden zijn van oordeel, dat in het algemeen te veel kleine wo ningen worden gebouwd. Woningen met een tweede woonvertrek worden prac- .tisch nog niet gebouwd. Er dient niet alleen te worden gebouwd voor het he den, maar vooral voor de toekomst en die toekomst zal zeker vragen woningen met een tweede woonvertrek, al zal dat woonvertrek dan voorlopig als slaapka mer voor de grotere gezinnen dienst kunnen doen. Met betrekking tot de krotopruiming wordt gevraagd of er van regeringswege enige aanwijzingen worden gegeven. Vernieuwingsplannen voor stads- en dorpskernen zijn niet minder belangrijk dan een groot deel der wederopbouw- plannen. Men is het er mee eens, dat de bouw voor het inlopen van het wo ningtekort en de bouw ter vervanging van krotwoningen in elkaar zullen moe ten overlopen. Wordt, zo wordt ge vraagd, een extra volume woningen be schikbaar gesteld in evenredigheid van het aantal onbewoonbaar verklaarde woningen? Verscheidene Eerste Kamerleden be pleiten in het voorlopig verslag op de begroting van Verkeer en Waterstaat het opnieuw invoeren van achtdaagse spoorwegabonnementen, mede omdat deze bij uitstek geschikt zijn om het binnenlands toerisme te bevorderen. Zij hebben er bezwaar tegen, dat deze abon nementen bij wijze van faciliteit alleen aan buitenlanders worden verstrekt en dan nog uitsluitend voor het Westen des lands.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3