Onderzoek wordt ingesteld naar sociale omstandigheden c/kNATOG^ Eerste stadsbus N.Z.H. in April gereed Interessante tentoonstelling in de Vleeshal E Wat is „echte" natuur-azijn? K ru is woord raadse l SCHEEFVAARTBERICHTEN RAI bedrljïsaatomob leienonderdelen r Amerikaans schip aan de ketting Gerechtshof sal het moeten uitmaken Hoe spelen de R.K. clubs? enz. Visserijgolf HAARLEMS BEJAARDEN PROBLEEM Als de korte nacht langer duurt dan de lange dag JAN VAN DER PIGGE „NEDERLAND MAAKT HET" 1500 dollar voor Leiden VISIE VAN_ VIJF HOOGLERAREN Steeds méér ziet u DUBEC roken! V. DONDERDAG 10 FEBRUARI 1955 PAGINA 5 WIELERNIEUWTJES Schaken LEIDEN ZOEKT STUDENTENKAPEL „DE SIGAAR" is weer aan de winnende hand" „CORONA ROYAL" gaat aan de lopende band. De vermaarde 15 cent-sigaar! Grote Houtstraat 81 gevestigd: Anno 1800 Haarlem wmm JURIST UIT ZEIST GEARRESTEERD Oprichter „Avifauna" overleden Er wordt hard gewerkt aan de tunnels 90 ct. DUBEC, de edele Oriënt-cigaret 34e TENTOONSTELLING - 3 FEBRUARI t/m 12 FEBRUARI De Haarlemse wethouder van volksgezondheid, de heer W. C. Bakker, heeft gistermiddag in het stadhuis een commissie geïnstalleerd die tot taak heeft studie te maken van de vele vraagstukken die betrekking hebben op de bejaardenzorg in Haarlem. De commissie zal ongeveer een kwart van de bejaarde Haarlemmers boven de vijfenzestig jaar zo intensief mogelijk in dit onderzoek betrekken. Men neemt aan, dat het onderzoek geruime tijd in beslag zal nemen. Het is de bedoeling dat de resultaten van de studie aan het college van B. en W. zullen worden aangeboden met een advies over de maatregelen, die de commissie nodig acht. Ongeveer twee jaar geleden werd een ambtelijke commissie in het leven ge roepen, die de opdracht had een onder zoek in te stellen naar het vraagstuk van de bijzondere huisvestingsproblemen. Deze commissie blijkt inmiddels te zijn uiteengevallen in drie sub-commissies. B. en W. hebben nu besloten een com missie-bejaardenzorg in het leven te roepen. Aanvankelijk ging de gedachte van het College uit naar een ambtelijke commissie. Bij nader inzien is men daar op echter teruggekomen, omdat men vreesde, dat zulk een commissie te zeer naast de practijk van de bejaardenzorg zou staan. Het plan is, door middel van een enquête een onderzoek in te stellen naar de noden, behoeften en wensen, die de Haarlemse bejaarden hebben. Men heeft met behulp van de citograaf vastgesteld, dat er in de Spaarnestad ongeveer tienduizend personen boven de Hoewel de winter nog niet is ver streken, is er bij de wielerverenigingen reeds volop activiteit te bespeuren voor het komende wedstrijdseizoen. Zo zal de Haarlemse Sportvereniging „De Kampioen" het wegseizoen al op Zondag 27 Februari openen met een clubontmoe ting tegen het Amsterdamse „Olympia' om de „Bluys"-beker. Deze wedstrijd wordt gehoouden op het circuit van Zandvoort. De fraaie overwinning van Piet Steenvoorden en de puike verrichting van enkele andere leden in de Ronde van Duisburg, is er het gevolg van dat „De Kampioen" weer een invitatie heeft ontvangen om met een achttal renners aan deze Duitse wielerwedstrijd deel te nemen. De Beverwijkse Rennersclub „Kenne- merland" begint op Zondag 13 Februari de wintercompetitie met een. klassemen tenwedstrijd voor A-, B- en C-klassers en Junioren. Het lange-afstandskam- pioenschap van deze vereniging wordt op Zondag 3 April gehouden over een afstand van 110 kilometer. Voorts staan er acht straatrondjes op het program ma, waarbij als nieuwe aanwinst de Ronde van IJmuiden-Oost en een op Koninginnedag (30 April) in Beverwijk te houden wedstrijd voor adspiranten. Ook bij „De Bataaf" uit Halfweg heeft men weer grootse plannen voor het komende seizoen. Naast de reed staande rondes wordt er op 16 April in de Houtrakpolder een wedstrijd ge houden van nieuwelingen en adspiran ten op Bevrijdingsdag (5 Mei) wordt voor de tweede maal de Ronde van de Haarlemmermeer, een semi-klassie- jce wegwedstrijd over 180 km., gehou den en tevens zijn er plannen om ter gelegenheid van het eeuwfeest van de Haarlemmermeer nog een klassieker te laten verrijden. Voor de onderlinge competitie van de schaakvereniging „Het Witte Paard" werden de navolgende partijen ge- BPGroep IA: v. Egmond—Stolvoort 0—1 v d Velde—Hopman 01, Klein— Kloos %-%, Stolvoort—v Emmerik 1—0, v. Rijnsoever—Klein 0—1, Huy- boom—v. Egmond Ve. IB: B. Reeuwijk—de Lange 1—0, Banken—v. Deyzen 01, Overdijk v. d Spek 0—1, W. CornelissenM. v. d. Berg 1—0, Bleekemolen—Haverkort lA, ReeuwijkBanken 01, Haver kortOverdijk 01. Groep 2A: HablousHuneker 1—0, HoltkampJ. v. d. Berg 10, Hen driksKomen 10, Kroonv. d. Stoop 'A, A. HablousHaasbeek 10, De VosJ. v. d. Bèrg 01. Advertentie v f(s 't met Uw zenuwen slecht gesteld. Werkelijk herstel valt alleen te bereiken met Sanato- gen - de natuurlijke zenuw- bouwstof in geconcentreerde vorm. Dat geeft U nieuwe kracht, waardoor die depri merende zenuwklachten wor den verdreven en U weer van een goede nachtrust kunt ge nieten - Neem U het zenuwsterkend tonicum 65 jaar leven. Het is vrijwel ondoenlijk hen allen door de enquêteurs te laten bezoeken. Het is de bedoeling steekproeven te laten nemen bij 2500 van deze mensen. Daartoe gaat men uit elk van de 110 Haarlemse stemdistricten een kwart van de bejaarden inschakelen bij het onder zoek. De enquêteurs en enquêtrices zijn vrij willigers. De bejaarden, die bij de studie zullen worden betrokken, moeten allen worden bezocht. In het gesprek dat bij die bezoeken zal ontstaan, zal het for mulier ter tafel komen. Dat wordt dan als regel door de enquêteur ingevuld Het heeft namelijk, zo meent men, weinig zin de bejaarden het formulier thuis te sturen. Door middel van het persoonlijk bezoek denkt men een veel zuiverder beeld te krijgen van wat er aan noden en wensen onder de bejaarden leeft. Het onderzoek van de commissie zal diepgaand zijn en zeker ook de medische kant van de bejaardenzorg raken. Het formulier gaat verder vrij uitvoerig in op het vraagstuk der vrije-tijdsbesteding en der huisvesting, terwijl ook de kwes tie der wjjkverzorging en der centraal verzorgde maaltijden voor bejaarden aan de orde wordt gesteld. In verschillende steden van ons land ls reeds naar een of ander aspect van de bejaardenzorg een onderzoek ingesteld. In Groningen bijvoorbeeld werd vooral de medische kant van dit probleem be studeerd. In Utrecht besteedde men voornamelijk aandacht aan de huisves ting der bejaarden en in Delft wordt op het ogenblik ook een enquête gehouden. In Haarlem wil men nu het vraagstuk zo uitgebreid mogelijk aan een studie onderwerpen, opdat de gemeentelijke overheid en de particuliere organisaties die zich met de bejaardenzorg bezighou den, een duidelijk beeld krijgen wat op het terrein behoort te worden gedaan. Voorzitter van de commissie, waarvan wij gisteren de samenstelling bekend maakten, is wethouder C. W. Bakker. De vijf en vijftig nieuwe bussen, die de N.Z.H.V.M. besteld heeft, zullen nog dit jaar in Haarlem dienst gaan doen. In April wordt verwacht, dat de eerste bus gereed komt. De nieuwe stadsbus, grijs geverfd zo als de reiswagens van de maatschappij, kan ongeveer 62 personen vervoeren, maar is kleiner dan de Crossley-bussen die op het ogenblik in de stadsdienst rijden. Dit type zal bij de opheffing van de tramlijn Amsterdam-Zandvoort op deze lijn worden ingezet. De totale lengte van de bus, een zogenaamde trambus, bedraagt 9,35 meter, de breedte 2.40 meter. Door deze afmetingen is de bus gemakkelijk hanteerbaar in de nauwe straten van de binnenstad, het geen een vlotte dienst ten goede komt, terwijl de kans op aanrijdingen ook aan zienlijk vermindert. De zes-cylinder Dieselmotor is onder de vloer in de vrijdragende carrosserie geplaatst. Naar men ons van bevoegde zijde mededeelt, is het K.N.P.-bericht van Maandag j.l. omtrent de eventuele bouw van een kapel voor de Katholieke stu denten te Leiden uitermate voorbarig te noemen. Wel bestaan ernstige plannen in deze richting. Het verlies van de Sint Lodewijkskerk heeft het vinden van een andere oplossing dringend noodzakelijk gemaakt. Momenteel wordt 's Zondags de H. Mis gelezen in de vergaderzaal van het Eigen Huis van de R.K.S.V. Sanctus Augustinus aan het Rapenburg. De toestemming daarvoor is verleend tot 1 Januari 1956. Het zal niemand ver wonderen, dat de zeer primitieve wijze, waarop de godsdienstoefeningen thans gehouden worden, op het godsdienstig leven van de studentengemeenschap een ongunstige invloed heeft gehad. Dat het huis Rapenburg 52 reeds zou zijn aan gekocht, is volkomen uit de lucht ge grepen. De uitvoering van eventuele plannen zal afhangen van het bedrag, dat hiervoor bijeengebracht kan wor den. Het gironummer van de penning meester Stichting Katholieke Studen tenzielzorg Leiden is 61.52.28. Advertentie HOFLEVERANCIER In de Vleeshal is Woensdagmiddag een tentoonstelling onder de titel „Nederland maakt het" geopend. Deze tentoonstel ling wordt gehouden vanwege de ver eniging „Nederlands Fabrikaat". Ter in leiding sprak de algemeen-secretaris van deze vereniging, dr. J. P. Duyverman, die er aan herinnerde, dat ook in 1951 een dergelijke tentoonstelling in de Haarlemse Vleeshal werd gehouden. Hij sprak zijn dank uit jegens het gemeente bestuur en „Haarlems Bloei voor de ondervonden steun. Spreker belichtte het werk van de vereniging „Nederlands Fabrikaat die dit jaar veertig jaar zal bestaan, en hu wees er op, hoe na de oorlog een bepaal de koerswijziging werd gevolgd. Men ging toen meer streven naar de bevor dering van de industriële ontwikkeling en van de nijverheidsgezindheid. Twee jaar geleden begon men weer met de propaganda voor het „Nederlands Fabri kaat" in feitelijke zin. Dank zij ook de medewerking van be paalde industrieën kon in 1951 een ver plaatsbare tentoonstelling ingericht wor den, welke een beeld geeft van diverse bedrijfstakken. Tot zijn genoegen kon dr. Duyverman mededelen, dat de belangstelling voor de expositie zeer groot is in Haarlem. De schooljeugd krijgt overdag een rond leiding en de uren zijn reeds meer dan volgeboekt, zodat de tentoonstelling vermoedelijk verlengd moet worden. In de avonduren kunnen de volwassenen in de Vleeshal terecht. Wethouder D. J. A. Geluk sprak het officiële openingswoord en hij gewaagde van een tweeledig doel van de tentoon stelling. De expositie zal meer bekend heid moeten geven aan de Nederlandse industrie en haar mogelijkheden. Men In de Vleeshal heeft wethouder D. J. A. Geluk Woensdagmiddag de ten toonstelling „Nederland maakt het" geopend. Wethouder Geluk bekijkt de Nederlandse wolproducten. Naast hem de alg. secr. van de Ver. Ned. Fabri kaat dr. J. P. Duyverman en de orga nisator, de heer P. K. Polderman. zal tevens zien, hoe Nederland moet be staan van de industrie. De wethouder vestigde er nog eens de aandacht op, hoe er in de sqciaal-economische sector grote verschuivingen geschieden en hoe dien tengevolge mensen, die vroeger in een afgesloten en daardoor beschermd milieu woonden, in de industriële sfeer worden getrokken. Dat brengt grote problemen met zich mee en o.m. zal het onderwijs zich bij die ontwikkeling moeten aan passen. Daarom is het contact tussen onder wijs en bedrijfsleven zo toe te juichen en het verheugde hem, dat in onderwijs kringen voor dat contact zoveel begrip getoond wordt. Ook de wethouder dankte verschillen de instanties, in het bijzonder de afde ling Onderwijs van het stadhuis, en met name de heer Oderkerk. Na de opening gaf de heer Polderman als instructeur een overzicht van hetgeen de expositie te zien geeft en de vele aan wezigen maakten onder zijn leiding een rondgang. Zaterdag is het Amerikaanse schip „Steel Vendor" in Je haven van Dja karta aan de ketting gelegd omdat het vijf stukken geschut aan boord zou hebben. De wapen: en bijbehorende munitie zouden bestemd zijn voor de Philippjjnen. De linkse pers heeft veel ophef gemaakt van het feit. (UP). De Zeister politie heeft de 49-jarige mr. F. D. van B. uit Zeist aangehouden onder verdenking zich te hebben schul dig gemaakt aan verduistering van een bedrag van f 12.000 ten nadele van een inwoonster van Zeist. Het betreft hier een schadevergoeding, welke over mr. Van B. liep. Hij zou het geld ten eigen bate hebben aangewend. Ook ten na dele van een dame uit Rotterdam zou hij gelden hebben verduisterd. Hij zal voor de officier van Justitie worden geleid. In zijn woning te Soest is op 55-jarige leeftijd onverwacht overleden de heer G. v. d. Brink, .oprichter van het vogel park „Avifauna", te Alphen aan de Rijn. De heer v. d. Brink. die als markt- kopman zijn loopbaan begon, beheerde samen met zijn vrouw ,een hoeden- modiste, in enkele plaatsen van ons land hoedenwinkels. Na de oorlog stichtte hij het vogelpark „Avifauna" in Alphen aan de Rijn, dat in 1953, ten gevolge van financiële moeilijkheden, door de gemeente Alpen a. d. Rijn werd overgenomen. De heer v. d. Brink woonde sinds enige tijd in het vogelpark te Soest. Momenteel wordt er bij de tunnel bouw buitengewoon hard en intensief gewerkt, blijkbaar om de achterstand, ontstaan door het „ongeschikte weer" in te halen. In bijzondere mate betreft dit wel de spoorwegtunnel, waar nu op drie plaat sen tegelijk beton wordt gestort, al be treft het er dan op 2 nog maar alleen de vloer. Deze krijgt een dikte van 2.40 M., wel een bewijs dat er straks, als de treinen er doorheen daveren, wat van gevergd wordt. Bij de autotunnel is een begin ge maakt met de overkapping, die eveneens van zwaar gewapend beton wordt. En ondertussen gaan de graafmachi nes maar ongestoord verder en worden de zand- en kleibergen steeds groter. Tot de schenkingen voor het vierde kwartaal van 1954 van de Rockefeller Foundation behoort er een van 1500 dollar aan de rijksuniversiteit te Lei den. (Van onze verslaggever) De zaak, die Woensdag gediend heeft voor het Amsterdams Gerechtshof, was gehuld in een zeer gemêleerd sa mengestelde azijnzuurlucht. Twee fabri kanten uit de hoofdstad, door de recht bank te Amsterdam verleden jaar ieder tot een boete van f250 veroordeeld, om dat ze ondeugdelijke natuurazijn in voorraad hadden gehad, hadden hoger beroep aangetekend, omdat hun vloeistof wel degelijk als goede natuurazijn had kunnen worden aangemerkt. Fabrikant A. had evenwel een andere bereidings wijze toegepast als fabrikant B. De eerste had zijn azijn zuiver synthetisch bereid uit steenkool en die met een even gerust hart als natuurazijn op de markt gebracht als de tweede verdachte, die zijn azijn uit alcohol had verkregen op een wijze, waarbij een natuurlijke wer king alleen maar een beetje zou zijn be spoedigd. De gevolmachtigd advocaat van de fabrikant van synthetische azijn stelde zonder meer, dat natuurazijn in wezen een term is zonder duidelijk omschre ven inhoud. De vaklui, de wet, de weten schap en zelfs het Azjjnbesluit weten geen antwoord te vinden op de vraag: wat is natuurazijn? Zelfs de woorden boeken, aldus een hoogleraar in de Ne derlandse Taalkunde, vermelden het woord niet. De gevolmachtigde stelde dan ook, dat de term natuurazijn een onbeschermde vogel was, een reclame woord zonder inhoud en van vrij recente oorsprong. Een modewoord, dat in de branche wel bruikbaar was vanwege de suggestieve krachten, die er van uitgin gen. Ergens op slaan? Neen, dat deed het niet, zomin als het woord zonneschijn- vitamien b.v., dat een vitamien aanduidt, die in de duisternis van een laborato rium is opgefokt. Sinaasappelsap is een bekende grootheid en superieur aan sinaasappelessence. Kunstazijn echter zou gelijkwaardig zijn aan natuurazijn, omdat de laatste niet gedefinieerd zou zijn. Dat de synthetische azijn ondeug delijke natuurazijn was geweest, diende dan ook ontkend. De vloeistof in de fles voldeed aan strenge kwaliteitseisen. Hoe ze bereid werd, zou niet ter zake doen. Er waren maar liefst 5 hoogleraren als getuige-deskundige gedagvaard. Elk voor zich gaf een zeer geleerd college, waarvan dat van prof. Coops uit Delft voor de leek wel het bevattelijkst was. Net als zijn collega's stelde hij vast, dat er tussen synthetische en natuurlijke azijn altijd verschillen overblijven, die mis schien door analysten op een laborato rium, zeker door fijnproevers met de tong en met de neus zijn waar te nemen. Voorts meende hij, dat een natuurpro duct eerst dan terecht als zodanig wordt aangeduid als het door werking van de natuur zelf ontstaat. De synthetische azijn van de eerste verdachte achtte hij geen natuurproduct. Wel echter de azijn van de tweede verdachte, die zijn azijn be- Horizontaal: En- 1. nogmaals 4. bekende gelse klok 8. waterhoogte 9. fiets 10. autokenteken Denemarken 11. stilstaand wa ter 12. ziekte 13. Chinees vaar tuig 14. weg (Ital.) 15. deel van kip penhok 17. voortreffelijk 19. wordt uit zee water gewon nen 20. waterlozing 21. Leger des Heils (Eng. afk.) 22. vis 23. paardje 24. vallei 25. edidit (afk.) 26. Europeaan 27. stier (Spaans) 28. aanmoedi- gingskreet 29. schieten 30. familielid 31. maand 32. land in Euro pa. Verticaal: 1. test 2. beroep 3. en personne (afk.) 4. klein stro mend water 5. ziek (Eng.) reid had uit natuurlijke alcohol. Natuur azijn in de enge, ouderwetse zin van het woord, zoals hij in Nederland zo goed als niet meer wordt gefabriceerd, is een wijnazijn. Aan een vat wijn wordt een scheutje azijnzuur toegevoegd, microben zorgen voor een gistingsproces en de oude wijnazijn ontstaat. De tweede ver dachte had echter de werking van de natuur niet uitgeschakeld, maar bespoe digd door het langzame gistingsproces te versnellen door alcohol te voeren door beukenhoutspaanders, waarop microben waren geënt. De azijn op deze wijze ge fabriceerd moest ongetwijfeld als na tuurproduct worden aangemerkt. De Procureur-Generaal benaderde de zaak minder vanuit de wetenschappe lijke dan de practische gezichtshoek. Minder als theoreticus dan als practise- rend ambtenaar die toezicht houdt vol gens de richtlijnen van de Warenwet. Het publiek dient te worden beschermd. En dit verstaat ender natuurazijn wel degelijk een vloeistof die op bepaalde natuurlijke wijze is verkregen. Met na me de eerste fabrikant die zuiver syn thetische azijn als natuurazijn had aan gediend, vond bij bijzonder brutaal. De fijnproever proeft verschillen tus sen kunst en natuur. Al is de bouquet- stof-essence nog zo bedrieglijk geïmi- (Zondag 13 Februari) VITESSE—KINHEIM SCHOTEN—WIJK AAN ZEE R.K.A.F.C.—DEM ALKM. BOYS—A.D.O. HILLEGOM—H.B.C. POSTDUIVEN—T.Y.B.B. E.T.O.—ONZE GEZELLEN NAUTILUS—NAS T.H.B.—LISSE S.J.C.—WARMUNDA Inzendingen tot Zaterdagmorgen 9 uur op een open briefkaart aan de sport redactie van de N. Haarlemsche Crt., Smedestraat 5, Haarlem. Over de prijs vraag wordt niet gecorrespondeerd. Binnenkomende klachten over onjuist heden worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men dat de thuis club wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor elke goede oplossing wordt één punt toegekend. teerd. Bij natuurazijn moet de bereiding zoveel mogelijk natuurlijk zijn. Aan deze strenge eis voldeed uiteraard de syn thetische azijn niet. Ook niet de azijn die met een versnelde gistingsmethode was bereid. Hij vroeg dan ook in beide gevallen bevestiging van het vonnis, maar bracht beide geldboeten van 250 terug op 100. Uitspraak 23 Februari. Advertentie Tegenover de sterk prikkelende cigaretten worden de zachte, geurige Orjr«f-cigaretten met de dag méér populair. DUBEC - van uitgelezen, geurige Oriënttabakken - is een verfijnd rookgenot. Geen last van hoesten en keelprikkeling. Ga óók over op DUBEC - de DUBEC-rokers van heden zijn de DUBEC-rokers van morgen! Koop vandaag nog DUBEC in het vanouds bekende rode doosje 6. landstreek 7. Napoleons ver banningsoord 9. bekken 11. onderdeel van een rekening 12. metaal 13. kriebeling 14. gereedschap 16. oude munt 17. verzwering aan vingertop 18. stokkoopkaar- ten 20. lust 21. helder 23. hoofdinspec teur van poli tie (afk.) 24. droog 26. vat 27. ruiker 28. wei 29. op grote af stand 30. windrichting 31. pers. vnw. OPLOSSING van Woensdag Horizontaal: 1. poter, 5. re gen, 8. terdege, 11. als, 14. stoel, 15. oeral, 16. elp, 20. passaat, 24. lasso, 25. smart. Verticaal: 2. tt, 3. een, 4. rr, 5. re, 6. ego, 7. ge, 9. dol, 10. est, 11. ale, 12. sop, 13. sla, 17. lis, 18. sas, 19. ram, 20. ps, 21. so, 22. as, 23. ta. AAGTEKERK p. 10 Perim n. Prt. Said. ALIOTH p. 10 Madeira n. Antw. ALPHACCA 10 te Philadelphia. EANKA p. 10 Kudat n. Singapore. BILLITON 10 te Surabaja. CALTEX DELFT p. 10 Malta n. Sidon. CALTEX UTRECHT p. 10 Malta n. R'dam. CLEODORA 10 te Balikpapan. CORILLA p. 10 Burl. n. Walvisbaai. GORDIAS p .10 Kp. St. Vine. n. Alg. GROOTE BEER p. 10 Sable eil. n. R'dam. HECUBA 10 te Amsterdam. HILVERSUM 10 te Fawley. HOUTMAN p. 10 Priok n. Belawan. JAPARA KPM 10 te Shanghai. JAVA 10 te Belawan verw. LAURENSKERK p. 10 Mahallah n. Karachi. LIEVT VROUWEKERK p. 10 Kp. St. Vine, naar Rotterdam. MAPIA p. 10 Wight n. A'dam. OMALA 10 te Bombay. PRINS WILLEM III p. 10 Newcastle n. Oslo. RAKI p. 10 Kp. St. Vine. n. A'dam. SIBAJAK p. 10 Massawah n. Aden. STAD MAASTRICHT p 10 Kp. Gata n. Genua. STAD VLAARDINGEN p. 10 Trondj. n. R'd. WATERMAN 10 te Melbourne. ZEELAND KRL. 10 te Savannah. AMSTELVAART 9 te Halifax. ARENDSKERK 9 van Hongk. n. Shanghai. ARGOS 9 te Yerakini. ALDABI p. 9 Pto. Alegre n. Montev. ALGENIB p. 9 Abrolh. n. Rio Jan. ALHENA 9 te Rotterdam. ALNATI p. 9 Santos n. Recife. ARTEMIS 9 te Curasao. ADINDA 9 te B. Papan. Advertentie AMSTERDAM e sj<»rrnr\AU Open: 10-17 uur en 19-22 uur Entree f 2- (inel. bel.) Voor de Woensdagmarkt waren in IJmuiden binnen de trawlers Haarlem IJM 9 Postboy IJM 35, Sumatra IJM 62 en Gelria IJM 21, benevens 2 log gers en 2 Deense kotters, die tezamen een aanvoer leverden van 3.655 kisten verse vis. Er waren 1.000 kisten schel vis, 450 kisten koolvis, 470 kisten gul en kabeljauw, 310 kisten wijting, 765 kisten haring, 160 kisten makreel, 155 kisten schol en 70 kisten stokkebit. Ver der werden nog 550 stuks stijve ka beljauwen, 3.300 stuks ijskabeijauwen en circa 4.000 kilo tongen in de afslag gebracht. De prijzen lagen over het algemeen gunstiger dan Dinsdag. Vooral de ka beljauw steeg aanmerkelijk in prijs. De regels grote stijve kabeljauwen de den nu 90,- tot 70,- de 10 stuks, de kleine 36,- tot 32,- per regel. Kisten grote kabeljauw werden gewaardeerd op ƒ76,- tot 58,- per 125 kg., de klei ne op f 75.- tot 58.-. Bij schelvis werd nogal wat kwaliteitsverschil geconsta teerd, zodat de prijzen vrij sterk uit eenliepen. Grote schelvis 34,- tot 25,- per kist, groot middel 32,- tot 23,-, kleinmiddel 32, -tot 20,-, schelvis I f 31.- tot f 20,- en braadschelvis f 26,- tot 19,- per kist. De sterk gedaalde tongen-aanvoer, ge volg van het ongunstige weer van Maan dag werd aanleiding tot een flinke prijsstijging. Grote tong f 1.88 tot 1.84 per kg, grootmiddel f 2.16 tot f 2.06, iddel en,(jtot en.ijo, tong I 2,50 kleinmiddel 2,38 tot 2,35, tong I 2 50 tot 2,24, tong II 1,96 tot 1,94 per kg. Grote schol noteerde 19,. t0t 16 - per kist, grootmiddel 17,-, kleinmiddel 40,- tot 35,-, schol I 45,- tot 35,-, schol II 37,- tot 36,-, schol III was bijzonder duur met 30,- tot 24,- per kist. De bot ging voor f 21,- tot 'f 14,- per kist van de hand en de scharren noteerden 25,- tot 21,- per kist. Voor de Donderdagmarkt stond de motortrawler Allan Water IJM 34 ge noteerd met een vangst van 880 kisten verse vis, hoofdzakelijk bestaande uit schelvis, koolvis, kabeljauw, gul en wij ting. De platvis-aanvoer zou niet groot zijn. Schelvis en kabeljauw voeren de bo ventoon bij de vangsten van de traw lers op de Lingbank. De visserij is daar tamelijk bevredigend. Van de Tho- rina IJM 33 werd een trek gemeld op de 56 graden van 40 manden hoops en 20 kabeljauwen. De Dirkje RO 53 be vond zich ook op de 56 graden. Hier van werd een trek gemeld van 20 man den hoops en wat kabeljauwen. De loggers, die dichter onder de kust vissen, vangen gemiddeld per trek 25 kg. tong en 2 manden vis. Bij de Pitt- boei werden van de loggers trekken gemeld van 40 kg. tong en 3 manden schol. De trekken duren hier door el kaar een 2 uur. Van de trawlervloot gingen weer naar zee de Klaas Wijker IJM 85, Abraham VL. 77 en Eli Chenevière IJM 32. VRIJDAG uitz., 19.30 Avondgebed, 19.45 verz.progr., 20.40 act., 20.55 de gewone man, 21.00 pol. forum, 21.30 muzikale raadsels, 22.00 caus., 22.15 Promenade-ork. en soliste. 23.00 nieuws, 23.15 gram. ENGELAND, BBC, home service, 330 m.16.30 ork.conc., 17.30b filmmuz., 19.30 HILVERSUM I, 402 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym., 7.30 gram., 8.00 nieuws, 8.18 gram., 8.45 huisvrouw. 9.00 gym., 9.10 gram., 9.40 schoolradio. VPRO: 10.00 caus., 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 kleuters, 10.40 vocaal dubbelkwar- tet, 10.55 radiofeuilleton, 11.15 gram., 11.35 "1°" 23 ïs"reèitai orgel. AVRO: 12.00 viool, orgel en plano, jieht Droer 1500 en 247 m- rlln 12'48 k- 13,00 niei4Wnn 1215 liehte muz" 12-15 fabrieksfanfaré! 13.20 lichte muz., 13.55 koersen, 14.00 13 45 orkconc jg 00 dansmuz., 16.45 cello en piano 14.20 literaire caus. en Uchte muz 18 00 Alpenliedereii. 19.15 vooidr., 14.40 fluit en piano, 15.00 gram., jjChte muz., 22.00 ork.conc., 23.20 gevar. 15.15 gevar. Progr. YARAb?a.nf' muz., 0.20 lichte muz. orgel en zang, 16.30 kinderen, 17.00 lichte mYZ" i7f° ?UZ' CaUS",i8;?° nleuws' NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, act 18.20 dansmuz., 18.45 cans., I»-™ 309 m.: 12.00 amus.muz.. 13.15 lichte muz., kinderen, 1910 meisjeskoor. VPRO. 19 30 16 0() kamermuz., 17 35 amus.muz„ i9.]5 stemmenspel, 20.00 nieuws. 20 05 boek amus.muz., 20.00 L'Italiana in Londra. 20.15 voordr., 20.30 caus. VARA. 21.00 opera, 20.35 operaconc., 23.00 pianorecital, gram.. 21,35 buitenl. overz., 21.50 lichte 0^c ]iphtp ml,7 «pvar Vrm7 99 on VPRO- 99 jh u-40 llcnie muz., i.iö gevar. muz. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m.: 12.30 recital, 22.15 moderne muz., 22.45 recital. BRUSSEL, 324 m.: 13.30 lichte muz., muz., 22.20 klankbeeld. VPRO: 22.40 caus., 22.45 prot. pr. VARA. 23.00 nieuws. 23.15 gram. HILVERSUM II, 298 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws. 8.20 gram., 9.00 huisvrouw, 9.45 schoolradio, 10.00 chansons, 10.20i 15.45 kamermuz., 16.02 operamuz., 17.10 gram., 10 30 schoolradio, 11.00 zieken, hchte muz., 18.00 instr. trio, 18.2Q instr. 11.40 piano, 12.00 Angelus, 12.03 lichte trio, 19.40 filmmuz.. 20.15 ork.conc., 21.23 muz., 12.33 platteland, 12.40 gram., 12.55 ork.conc. zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 amus.- 484 m.: 12.00 gevar. muz., 15.00 ork.- muz, 13.45 vrouw, 14.00 kamermuz., 14.30 cone., 16.05 hchte muz., 17.30 kamermuz., kamerork., 15.00 schoolradio, 15.30 sopr., 20.00 Werther, opera, piano en hoorn, 16.00 zieken. 17.00 jeugd, 17:15 kinderkoor, 17.40 koersen, 17.45 pia- ENGELAND, BBC, European Service, no, 18.05 jazzmuz., 18.30 vragenbeantw., Uitz. voor Nederl. 22.00-22.30 Nieuws. 18.45 gram., 18.55 toespr. door prof. Feiten v. d. dag en Hoe de weekbladen Romme, 19.00 nieuws, 19.10 regerings- het zien. AGATHA 9 te Djakarta. ALPHERAT p. 9 Fortal. n. Rio Jan. AMSTELVEEN p. 9 Ouess. n. Havre. AENEAS p. 9 Ouess. n. A'dam. ALWAKI p. 9 Las Palmas n Rio Jan ARNEDIK p 9 Azoren n. N. Orl. ALCETAS 9 te Amsterdam. ADONIS 9 te Petit Goave. AXELDIJK p. 9 Recife n. New York, BOSKOOP p. 9 Bermuda n. A'dam. BENINKUST 9 te Amsterdam. BINTANG p. 9 Sabang n. Colombo. BOSCHFONTEIN 9 te Mombassa. BALI p. 9 Alg. n. Pt. Said. CALTEX THE HAGUE 9 te Sidon. CALTEX NEDERLAND p. 9 Holten, naar Kopenh. CALTEX PERNIS p. 9 Casq. n. Sidon. CISTULA p. 9 Kreta n. Stanlow. CHARIS 9 te New York. CLAVELLA p. 9 R. Djebel n. Gibr. CRADLE OF LIBERTY p. 9 Djeddah naar Fahaheel. CERONIA p. 9 Str. Ormoez n. Abadan. DRENTE 9 te Soerabaja. DAPHNIS 9 te Baltimore. DONGEDIJK 9 te Antwerpen. DRACO p. 9 Dungen. n. A'dam. DUIVENDRECHT p. 9 Dover n. Pt. Arthur. DIEMERDIJK 9 te Los Angeles. DELFT 9 te Iquique. EEMLAND p. 9 Las Palmas n. Recife, EOS 9 te Malta. FARMSUM 9 te Rotterdam. GOUWE 9 van Madeira n. Bathurst. GANYMEDES p. 9 Flnist. n. Madeira. GORDIAS p. 9 Finist. n. Alg. GOOILAND 9 te Rio Grande. HYDRA 9 te Fampatar. HERMES 9 te Buena Ventura. HELENA p. 9 Salvador n. Pt. Prince. IVOORKUST 9 te Freetown. JOH. v. ODENB. p. 9 Guardaf. n. Aden. KATELYSIA 9 te Genua. KREBSIA p. 9 Rio Grande n. Curacao. KARIMUN 9 van A'dam n. Hamb KORATIA 9 te Bahrein. KOTA AGOENG 9 te Miri. KARIMATA 9 te Singapore. KOROVINA p. 9 Cocos eil. n. Geel. LA WAK 9 te East London. LOPPERSUM 9 te Melilla. LOOSDRECHT 9 van Pt. Sudan n. Sue*. LUNA p. 9 Kp. Bon n. Leixoes. LAAGKERK 9 van Suez n. Calc. LINDEKERK 9 van Suez n. Basrah. LEKHAVEN p. 9 Finist. n. Houston. MADOERA 9 te Mena al Ahmadi. MAASDAM p. 9 Hatteras n. Pt. Prince. MIJDRECHT p. 9 Kp. Bon n. N. Y. MAAS p. 9 Ouess. n. Lissabon. MARIEKERK p. 9 Guardaf. n. Momb. MARKEN p. 9 Dakar n. Las Palmas MOLENKERK 9 te Genua. MANTO 9 te Amsterdam. NIGERSTROOM p. 9 Ouess. n. Havre. NIOBE 9 te Mantylnoto. NOTOS p. 9 Ouess. n. R'dam. OOSTKERK 9 te Genua/ ORANJE p. 9 Minikoi n. Suez. ORANJEFONTEIN 9 te Las Palmas. OVERIJSSEL p. 9 Ouess. n. Lissabon OUWERKERK 9 te Fremantle ORESTES 9 te Trinidad. PHRONTIS p. 9 Minikoi n. Pt. Said. PRINS FR. WILLEM 9 te Burriana. POELAU LAUT 9 te Djakarta. POLYPHEMUS p. 9 Hatteras n. Mobile. RITA 9 te Pladju. ROGGEVEEN 9 te Dar es Salaam. ROEPAT p. 9 Kp. Gata n. A'dam. RUFINA p. 9 Barbados n. Curacao. ROELF p. 9 Finist. n. Oporto. STAD ALKMAAR 9 te Antwerpen. SLIEDRECHT p. 9 Makalla n. Landsend. SOESTDIJK p. 9 Minikoi n. Djib. SALATIGA 9 te Karachi. SOMMELSDIJK 9 te Philadelphia. STRAAT BANKA 9 te Singapore. STAD ROTTERDAM p. 9 Oran n. Monr. STAD LEIDEN 9 te Kp. Palmas. TABINTA p. 9 Ceylon n. Belawan. TJIBADAK 9 van Bombay n. Karachi. TRITON 9 te Curacao. TERO p. 9 Bahia n. St. Vine. TROMPENBERG p. 9 Bermuda n. Houston. TEUCER 9 te Djakarta. TIBIA p. 9 Natuna n. Singap. TOMORI p. 9 Oporto n. R'dam. TARA 9 te Rotterdam. TALISSE p. 9 Ouess. n. Djak. TARAKAN p. 9 Ceylon n. Belawan. VAN LINSCHOTEN p. 9 Madeira n. Dakar. VAN SPILBERGEN 9 te Matadi. WILLEMSTAD 9 van A'dam n. Hamb. WIELDRECHT p. 9 Hamb. n. Nynash. WAAL 9 te Hamburg. WONOGIRI 9 te Rotterdam. WONORATO 9 te Koweit.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5