Twee balen koffie als geschenk Australisch priester brengt bezoek aan Nederland Aóenda. voor Haarlem en omgevim 19 Korea-vrijwilligers onderscheiden Beslissingswedstrijd tussen Velox en Die Raeckse Een bromfiets is een motorrijtuig Carnaval in Mariastichting Uit STAD ■en Contact met verwanten van emigranten is hoofddoel Amerikaanse Ambassaderaad reikt bronzen ster uit I! In volleybalcompetitie Wegenverkeersreglement werkt verwarrend E* VRIJDAG 11 FEBRUARI 1955 PAGINA 2 Waterstanden Burgerlijke Stand Gerestaureerde tapijten in Frans Halsmuseum Tot en met Zondag te bezichtigen Gift van burgemeester van Sao Paulo aan Haarlem 12 FILMS VERDUISTERD Knipkaartenactie ,,'t Stoofke" ZANDVOORT In Nederland „HERWONNEN LEVENSKRACHT" VIERT LUSTRUM Commissie Nationale Herdenking Oefentocht reddingsboot MR. DELBAERE OVERLEDEN Oud-kantonrechter van Haarlem De Solex-club bijeen Op heterdaad betrapt HA A RLEMMERLIEDE De viering van de 5e Mei HEEMSTEDE Demonstratie Volksmuziek school Carnavalsavond Bavo- pioniers Zondagsdiensten HAARLEMSE POLITIERECHTER MEENT: UITSLAG VERKOPINGEN 5.— Beurs van Amsterdam Beurs van New York •AS «k* J Alle meisjes waren even knap en alle longens even ridderlijk gisteravond in ie verpleegsterszaal van de Mariastich- :ing. Daar werd een klinkend carnavals- leest gevierd, bestemd voor alle leken- ,'erpleegsters van het ziekenhuis, waar- sip ook Prins Carnaval en zijn gevolg, ivas uitgenodigd. Introductie was in dit jeval natuurlijk force majeure. Het is een groot gecostumeerd bal ge- .vorden, waarvan de deelnemers en deel- leemsters een rijke fantasie in hun kle ding aan de dag legden. Zeerovers en veldwachters, maarschalken en eenvou dig carnavaleske figuren boden het ge zelschap een levendig en fleurig aanzien. De dames-verpleegsters hadden zich minstens evenveel zorg gegeven om er zo lieftallig, romantisch en bekoorlijk mogelijk uit te zien. Zelfs ontwaardde men een hoepelrok, waarvan de draag ster een aanmerkelijke afstand bewaar de ten opzichte van haar danspartner. Tusen de warrelende, uitgelaten en ver momde menigte stapte prins Carnaval rond. hier en daar even porrend in het vreugde vuur. Een orkestje produceerde gezellige klanken en onder het wakend oog van enkele zusters, die overigens even uitbundig carnaval vierden als de anderen, werd nog tot in de nacht de vasten ingeluid. Waarmee werd aange toond, dat verpleegsters, die altijd klaar staan voor anderen, ook de kunst ver staan zichzelf eens te fêteren. Zonder vlagvertoon en zonder officiële receptie heeft de firma Simons haar zaak in dames- en kinderhoeden aan de Ged. Oude Gracht weer heropend, na een we kenlange interne verbouwing. De winkel is verrijkt met een geheel nieuw plafond, waaraan de toepassing van eternit een bij zonder cachet en een sprankelend reliëf heeft gegeven. De ingebouwde verlichting en het nieuwe verfje verlenen het interieur een zonnige sfeer, ook op sombere dagen. Er is meer etalageruimte verkregen, waar door de cliënt een beter overzicht krijgt van de sortering die de firma Simons te bieden heeft. Een aanwinst voor de Haar lemse winkelstand. Gistermorgen omstreeks half acht is een een 67-jarige aannemer A. v. T. uit Haarlem op de hoek van de Vondelweg en de Rei gerstraat van zijn bromfiets gevallen door dat hij te krachtig remde voor het nemen van de bocht. Hij liep een hoofdwond op, terwijl hij ook zijn linkerknie kwetste. In het ziekenhuis St. Joannes de Deo bleek bovendien, dat hij een hersenschudding had opgelopen. Per ziekenauto is hij naar zijn woning vervoerd. Het Wijkcomité Spaarndam komt Dinsdag 15 Februari om 8 uur in openbare vergade ring in de secretarie te Spaarndam bijeen. Voor de R.K. Middenstandsvereniging houdt de wethouder van Openbare Werken, de heer W. F. Happé, in het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem, een lezing over ..het verkeersplan van Haarlem". Aanvang kwart over acht. Het zilveren jubileum van de heer A. M. Tijsseling, als voorzitter van de KNLTB (lawntennisbond) afd. Haar lem, wordt a.s. Zaterdag in restaurant Brinkman aan de Grote Markt met een receptie die om half vier begint, ge vierd. Hedenavond organiseert de Neder landse Vereniging ,,De Verzamelaar" een ruilbeurs in zaal „Schoonzicht", Zocherstraat 2. Er bestaat in het bij zonder veel belangstelling voor luci fersmerken, sigarenbandjes, munten en oude ansichtkaarten van Haarlem, Am sterdam, e.d. Vanzelfsprekend z\jn ook postzegel verzamelaars van harte welkom. Een van de weinige buurtverenigin gen, die in Lisse nog bestaan, namelijk de buurtvereniging ,,De Engel" heeft in „De Taveerne" haar jaarlijkse feest avond gehouden. De heren L. van Dijk, H. Grimbergen en P. Warmerdam, le den van de feestcommissie, hebben met bescheiden middelen een goede avond in elkaar gezet. 6.29 u. en 18.43 u. 2.09 u. en 14.30 u. Vrijdag 11 Februari Hoog water: Laag water: Zaterdag 12 Februari Hoog water: 7.08 u. en 19.23 u. Laag water: 2.41 u. en 15.04 u. GEBOREN: G. Kniep—van der Sluijs, z; M. van den EndeBagram Michaël, z; L. B. H. Mol—Schiltmans, z; A. HeijstekBerghuijs, z; Th. A. M. BogaardCoppens, z; A. H. Korving; van Zonneveld, z; T. SchoutenWil kes, d; J. C. KuykFokker, d; G. van EsMakkelie, d; W. C. M. Greeve van Velzen, d; M. Ch. WaageBout, d N. Geers—de Kwaadsteniet, d; H. J. SeetzTellerhan, d; C. C. M. Pieters Scheenaard,; B. M. van der Ham en C. J. Weijoers, d; M. H. van Iepreren en A. H. Meijer, z; N. J. Schoenmaker en T. C. M. Uijttewaal, z; A. Bloemen- daal en C.&l. J. Bijl, z; L. A. J. Mascini en M. A. C. Schous, z; J. Hahn en A, M. van El, d. ONDERTROUWD: H. M. Corbeth en M. L. van Bassen Jongbloet; P. Emme- lot en M. W. Vros; J. M. J. van Roo- den en A. M. den Broeder; A. J. P. Wouters en N. de Zwart; C. N. Veniet en E. J. van der Waals. GETROUWD: A. J. van der Linden en A. H. Toeset; J. Broekhuizen en G. Rijkers; R. Timmer en Th. Gieske; C. A. G. Hoppezak en T. M. Reinierse; H. P. Warmerdam en G. H. Ruigrok; G. M. Brugman en E. T. de Vries; L. J. F. Lorië en A. G. Hamel; G. A. Koel man en D. van der Wal; J. J. Fanoij en J. G. Freerkstra; M. Witsenburg en M. Vroom; M. Martin en T. Schamp; J. M. Kramer en C. M. J. M. Dek. OVERLEDEN: F. H. Benraadt, 73 j„ Santpoorterstraat; E. Hoogerbeets, 79 j„ Groenendaalkade 6; F. BackerKloot- sema, 85 jaar, Postlaan 19; wed. E. den Hartoghden Hartog, 92 jaar, Molen laan 15; E. Langeveld, 9 jaar, Rijnstraat 31; A. T. Hakvoort, 2 jaar, P. Buys- laan 6 (v.). Prins Carnaval sloeg bij zijn bezoek aan de Mariastichting ook de zieken niet over. Omringd- door zijn charmante hofstoet deelt hij de nodige kwinksla gen uit aan de -patiënten tot groot ver maak van zijn omgeving Door de welwillende medewerking van de gemeenten Nijmegen en Maastricht worden in het Frans Halsmuseum van vandaag tot en met Zondag drie van de vier wandtapij ten ten toon gesteld, die zojuist zijn geres taureerd in de werkplaats tot Herstel vah Antieke Textiel in Haarlem. Het betreft de twee wandtapijten, gedateerd 1665, uit de werkplaats van Maximiliaan van der Gucht, toebehorende aan de gemeente Nijmegen, en ..Het Huis met de Krans", behorende tot de Oudenaerder Serie, in 1735 geleverd door de daar gevestigde firma Van der Verren. Dit tapijt is eigendom van de gemeente Maastricht. Het is voor de Haarlemmers een lust en een voorrecht deze fraaie tapijten in ogenschouw te kunnen nemen alvorens de stukken naar hun plaats van bestemming terugkeren. Het Frans Halsmuseum is op werkdagen geopend van 10 tot 15 uur en op Zondag van 13 tot 15 uur. De heer Jos. Lodewijks, chef-redacteur van het Haarlems Dagblad, die destijds een bezoek bracht aan Sao Paulo ter gelegen heid van de opening van de eerste luchtlijn van de K.L.M. op Sao Paulo, heeft vanmor gen op het stadhuis aan Haarlems burge meester, mr. P. O. F. M. Cremers, twee balen koffie overhandigd, het geschenk van de* burgemeester van Sag Paulo, generaal Portifirio da Paz, aan Haarlem. De burgemeester van Sao Paulo had de heer Lodewijks beloofd deze balen aan de gemeente te zullen schenken. De koffie zal onder de behoeftigen van Haarlem worden verdeeld. Bij de Haarlemse politie is aangifte gedaan van vermissing van negen films ter waarde van ongeveer 200. Op 92 Januari had zich een vrouw vervoegd in een filmverhuur kantoor. die negen films wilde hebben over België en Luxemburg. Zij betaalde vast huur tot en met 31 Januari. Zij is echter niet meer komen opdagen en het adres, dat de vrouw had opgegeven, bleek bovendien vals te zijn. Ditzelfde adres was opgegeven door een man, die zich omstreeks dezelfde tijd had vervoegd bij een fotohandelaar en bij hem drie films ter waarde van ongeveer 80.had gehuurd. Ook deze flims .zijn nooit teruggebracht. De politie stelt een on derzoek in. Het bestuur van de Haarlemse Katholieke Jeugdraad maakt bekend, dat de verloting heeft plaats gehad van de twee fietsen, die beschikbaar waren gesteld voor de verkoop sters en verkopers van een hele kaart, ten bate van ,,'t Stoofke". Als gelukkige winnaars kwamen uit de bus: Trudi van Vliet, Santpoorterstr. 39, Haarlem en Evert Mansharden, Gen. Botha- str. 10, Haarlem. Drie meisjes, die het hoogste aantal kaar ten hebben verkocht, krijgen voor hun uit zonderlijke ijver een troostprijs in de vorm van een mooi leesboek: Franca Luk, KI. Houtstr. 31, Haarlem: Nanny Spek, Gr. Houtstr. 95 Brd., Haarlem en Ireen Chris- tiaans, Pijnboomstr. 31, Haarlem. Prijzen en troostprijzen zullen aan deze kinderen worden uitgereikt op Zondag 20 Februari om 12 uur 's middags in het Jeugd huis ,,'t Stoofke", Stoofsteeg 1. Haarlem. Het bestuur betuigt allen, die aan deze actie hebben meegeholpen, zijn warme dank. In één van de vele gezellige Haarlemse restaurants, ergens aan een tafeltje in een knus hoekje, hebben wij tijdens een koffie-uurtje gebabbeld met een Australisch priester, father P. de Campo, secretaris van mgr. J. Stewart, bisschop van het diocees Sandhurst in de staat Victoria. Father De Campo, donker van uiterlijk met een klein postuur, vlot causeur elk woord wordt onderstreept met een wijd gebaar doet bij eerste kennismaking denken aan een Romeins prelaat. Maar in de plaats van de deftige paarse bef draagt hij op zijn linker-revers een grote groene speld, die de vorm beeft van de kaart van Australië. Hij is een sportief man „I like basketball" nuch ter en bescheiden. En voorzover hij al iets met de Romaanse wereld heeft te maken is het zijn Spaanse afkomst. Maar dat dateert van jaren her. De emigratiedienst van de L.T.B. in het bisdom Haarlem was zo vriendelijk geweest dit onderhoud met father De Campo te arrangeren. Enkele maanden geleden, op een mor gen in Bendigo, de residentie van de bisschop, belde mgr. Stewart zijn se cretaris op en vroeg hem of hij ook idee had een tijdje naar Europa te gaan. Dit was niet bepaald aan dovemansoren ge zegd, ofschoon father De Campo in de verste verte niet wist met welke op dracht zijn bisschop er hem op uit zou sturen. Spoedig werd het een en ander father De Campo duidelijk. Mgr. Stewart, die naast zijn her derlijke arbeid een open oog heeft voor een stoffelijke welvaart van zijn land, is één van de grote steunpila ren van het Australische immigratie- werk. En in alles wat hij op dit ter rein aan initiatief onderneemt en in de praktijk verwezenlijkt, geniet hij de volijverige medewerking van zijn secretaris. Father De Campo is in Bendigo, een stad zo groot als Alk maar, een populaire figuur geworden onder de Nederlanders, die in het verre werelddeel op het zuidelijk halfrond een nieuw vaderland heb ben gevonden. De opdracht hield voor father De Campo in, dat hij zich in Europa zou oriënteren, om, met de kennis in de Oude Wereld opgedaan, nog beter dan voorheen de behoeften van de immi granten te leren begrijpen. Hij ondernam in November met het Britse schip „Otranto" de reis naar Europa; bezocht Lngeland en Ierland en vertoeft thans in ons land. Binnenkort zet hij zijn trip voort naar Duitsland, België, Frankrijk Spanje en Italië, met als eindpunt op het vasteland Ro me, waar een audiëntie bij de H. Va der op het programma staat. Van Lon den uit, als boord-aalmoezenier op een schip met emigranten, vaart father De Campo thuis. Van het eerste begin af, dat father De Campo in Melbourne voet aan boord zette, ging zijn belangstelling naar Ne derland uit. Hij houdt van ons land. Ongekunsteld vertelt h:j over zijn bevin dingen. De schoonheid van de steden, de huiselijkheid, het hoge peil van het agrarisch leven, dat alles heeft zijn aandacht. Alleen het „Überorganisiert" zijn om het op zijn Zwitsers uit te drukken J vindt hij maar kwalijk. En misschien heeft iiij gelijk ook. Het eerste contact in Nederland was dat met de bisschop-coadjutor van Roermond, vngr. dr. J. M. J. A. Hans- sen, die, in opdracht van het Nederlands Episcopaat, de supervisie uitoefent op de katholieke emigratiedienst in Neder land In deze Hoedanigheid bezocht mgr. Hanssen enkele jaren geleden Australië. Met bijzondere interesse stelt father De Campo zich op de hoogte van het kerkelijk leven in ons land. Trouwens, die belangstelling is te begrijpen om dat de toestanden en verhoudingen in Nederland hemelsbreed verschillen met die in Australië In Nederland zijn de bisdommen qua oppervlakte veel kleiner, maar de dichtheid van het aantal gelovigen is onnoemelijk groter. Het bisdom Sandhurst groter dan geheel Nederland, telt 36000 ge lovigen, 32 parochies en 62 priesters. Men vergelijke deze cijfers met die welke op de Nederlandse bisdommen betrekking hebben. Wanneer father De Campo vertelt over onze landgenoten ginds, zit hij eerst recht op zijn praatstoel. Zijn notitieboekje staat vol Limburgse en Brabantse namen. Het zijn allemaal families, die kinderen of verwanten in Bendigo hebben. Voor ieder heeft hij of een brief, of een mondelinge boodschap over te brengen. Er zijn uren mee heengegaan, maar hij acht ze van onschatbare betekenis. Al was het alleen maar, ornaat zijn woord meer gezag heeft dan alle neerge schreven bevindingen uit dat verre land, die dagelijks per luchtpost wor den verzonden. Op onze vraag of de Nederlanders zich weten aan te passen, emplooi kunnen vinden en zich schikken in de omstandigheden, heeft father De Cam po maar één antwoord; Uitstekend. Hij vertelt over de arbeid van pater Maas, over het verenigingsleven onder de emigranten, over hun eerste kennis making met het nieuwe land en. over zoveel andere wetenswaardigheden, zo dat de tijd voorbijvliegt, zonder dat we er erg in hebben. We nemen afscheid, wetende met een man kennis gemaakt te hebben die het als één. van zijn voornaamste plichten als priester beschouwt de vreemdeling te herbergen en aan zijn dis te nodigen in zijn huis, dat Australië heet. De afdeling Zandvoort van „Herwon nen Levenskracht" viert haar eerste lustrum. Het actieve bestuur kan met voldoening op de arbeid van de afgelo pen vijf jaren terug zien. Door de wer ving van donateurs wist het de vaste inkomsten van deze zo uiterst nuttige vereniging te versterken evenals door het houden van collecten. Ten gevolge van de beperking van het collecte-schema hebben B. en W. van Zandvoort verleden jaar een ver gunning tot het houden van een straat- collecte in het dorp geweigerd en moest „Herwonnen Levenskracht" zich beperken tot een collecte bij de R.K. kerk. Het bestuur hoopt dat B. en W. voor de volgende collecte een milder standpunt in zullen nemen. Ter gelegenheid van dit lustrum zal a.s. Zondag om half acht een H. Mis van dankbaarheid worden opgedragen in de parochiekerk van St. Agatha. Op uitnodiging van de Commissie Na tionale Herdenking kwam een aantal personen Donderdagavond op het raad huis te Zandvoort bijeen ter bespreking van de 10e verjaardag van de bevrij ding op 5 Mei 1955. Na een inleidend woord van de heer G. Tates werd een comité van voorbereiding gevormd waarin werden benoemd de heeren G. Tates, voorzitter, W. M, B. Bosman, secretaris, P. Brune 2e secretaris, C. Schouten, penningmeester en F. Poots, 2e penningmeester. Voorts werden commissies samenge steld voor de versieringen, wedstrijden en spelen, optochten, vuurwerk en mu ziek en toneel, waarvan elk een afge vaardigde zal aanwijzen die zitting zal nemen in het centrale comité. De Zandvoortse reddingsboot „C.A.A. Dudok de Witt" zal Zaterdagmiddag een oefentocht maken van af het strand. Vertrek omstreeks half drie van het botenhuis aan de Thorbeckestraat. Bioscopen CINEMA PALACE: „Middernachtzone", 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „Het mysterie der twee vrou wen", str. volw. Tijd'en: 2, 7 en 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „Jungle Jim en het oer woudmonster", a. 1. Ma. tot en met Do.: „Drums of Tahiti", 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. MINERVA: Vr. 8.15 en Za. en Zo. 7 en 9.15 uur: „The snows of Kilimanjaro", 18 jaar. Za. 2.30 en Zo. 2 en 4.15 uur: „Grof geschut", a. 1. Ma. 8.15 uur: „The Forsyte sage", 18 jaar. REMBRANDT: „Aïda", a. 1. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: Vr. tot en met Zo.: „Opstand der gedoemden", 14 jaar. Ma. tot en met Do.: „Stalag 17", 14 jaar. Tijden: Vr. en Za.: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo.: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Ma. tot en met Do.: 2.30 en 8 uur. STUDIO: „Romeo en Julia", 14 jaar. Tij den: 2.15, 7 en 9.15 uur. Zo.: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Concertgebouw Vrijdag 11 Februari: Noordh. Philh. Ork. Operaconcert o. 1. v. Willem Lohoff, 8 uur. Maandag 14 Februari: Ver. „Geloof en Wetenschap": „De herleving van de dans in onze tijd en haar voornaamste figuren" door J. Schultink, 8 uur. Dinsdag 15 Februari: Noordh. Philh. Ork. 7e concert, serie D. Sol.: Hans Henkemans, piano, 8 uur. Stadsschouwburg Vrijdag 11 Febr., Zaterdag 12 Febr. en Zondag 13 Februari: De Hoofdstad Operet te met „Sag* beim Abschied leise Servus". Vr. en Za. 8 uur. Zo. 2 en 8 uur. Maandag 14 Febr.: Toneelgroep „Theater" met „Een man genaamd Judas". Onder de bekwame en toegewijde regie van Elise Hoomans worden wij gesteld tegenover een merkwaardige en consequent uitge werkte visie op Judas, die echter in alle opzichten afwijkt van de Judas in het Evangelie. Alleen voor volwassenen, 8 uur. Dinsdag 15, Woensdag 16 en Donderdag 17 Februari: „Comedie om geluk" door de R.K. Toneelver. Thalia" (dil.) 8 uur. Vrijdag 18 Februari 2 uur: Schoolvoor stelling van „Elektra" door de Ned. Co- medie. In een waardige en door Ton Lutz bewogen en levendig geregisseerde voor stelling kan de jeugd kennis maken met één van de mooiste meesterwerken van de klassieke toneelliteratuur. Vrijdag 18 Febr. 8 uur: „Elektra" voor „Geloof en Wetenschap", 8 uur. Grote of Sint Bavokerk Maandag 14 Febr.: Beiaardbespeling door de stadsbeiaardier Arie Peters. Van 15.30 —16.30 uur. Vrijdag 18 Febr.: Beiaardbespeling door stadsbeiaardier Arie Peters. Van 11.30 12.30 uur. Tentoonstellingen Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals. Expositie van nieuwe aanwin sten uit de Recuperatie Gerestaureerde Goucfleerzaal, geopend op werkdagen van 10—15 uur. Zo. van 13—15 uur. Tinholthuis: Vriiburglaan 17. Overveen. Geopend op werkdagen van 9—12 en 14— 16 uur. Huis van Looy: Reproducties naar wer ken van klassieke moderne meesters. Geopend van 10—17 u. Des avonds van 20.30 —22 uur. Zo. 14—17 uur, tevens producten van handwerken, handenarbeid, tekenen en totografie. Cruquiusmuseum: Grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp 1953. Leffelaar: Schilderijen, aquarellen en te keningen door leden van de Zeester Geopend van 105 uur. Arti Nova: Poppen van Mary van Regte- ren Altena (tot 15 Februari). Vleeshal: „Nederland maakt 't" door de vereniging Nederlands fabrikaat, (tot en met 22 Februari). Geopend van 9 tot 12 u. en van 1417 uur. Za.-middag en Zondag gesloten. Diversen Minerva: Dinsdag 15 Februari: R.K. To neelgroep Berkenrode met „Pygmalion", 8.15 uur. Woensdag 16 Februari: Demonstratie Gymnastiekver. „Heemstede", 8 uur. Donderdag 17 Februari: Ballet der Lage Landen, 8.15 uur. Aan 19 militairen en burgers, die be hoord hebben tot het voormalige deta chement Verenigde Naties, is bij be sluit van de president van de Verenigde Staten van Amerika de bronzen ster toegekend. Hedenmorgen werden deze onderscheidingen door de ambassade raad Andreas G. Ronhovde namens de ambassadeur uitgereikt. Deze week zijn slechts een paar ka tholieke volleybalteams in het veld ge weest. Bij de dames wonnen zowel Velox 3 als Velox 4 overtuigend van hun res pectievelijke tegenstandsters Die Raeckse en Gios, maar in de heren afdeling waren de resultaten bepaald minder. Leonidas 2 klopte Spaarnestad met 0, doch het Velox-reserveteam moest een 31-nederlaag incasseren tegen A. V. C. Aangezien Die Raeckse in de dames le klasse de belangrijke wedstrijd te gen het Velsense V. C. K. wist te win nen, zal de eindstrijd alleen nog kunnen gaan tussen deze kampioensploeg en Velox. Bij de heren heeft Velox de bo venste plaats in de eerste klasse moe ten afstaan aan H. V. S., welke ploeg P. S. V. H. kansloos versloeg (40). De katholieke lagere teams staan er uitstekend voor, zoals uit onder staande ranglijst is op te maken: Dames 2e klasse A; MHBS 1 12—21, AVC 1 12—20, OSS 1 1219, Leonidas 1 1213, Die Raeckse 3 12—7, VCR 1 10—5, PSVH 2 11—4, Gios 1 13. Dames 3e klasse A: Vesmia 1 12—24, HVS 2 12—20, VWH 1 12—17, Gios 2 12—13, OVRA 2 12—8, Velox 4 128, Die Raeckse 5 126, Santpoort 2 120. Heren 2e klasse A: HBC 1 13—25, PSCB 1 12—18, OVRA 1 13—15, De Blinkert 2 14—14, PWN 1 13—13, PSVH 2 11—9, Die Raeckse 3 11—7, Cios 3 12—7, Rapiditas 2 13—4. Heren 2e klasse B; Leonidas 1 11—20, Cios 2 11—19, Sant poort 1 12—19, Die Raeckse 2 11—17, De Blinkert 1 10—10, Brandweer 1 12—7 VCR 2 13—6, HVS 3 13—5, HBC 2 11—1. De volledige uitslagen waren deze week; Dames: Velox 3Die Raeckse 6 40, VCK 1—Die Raeckse 1 1—3, De Blinkert 1— HVS 1 4—0, Die Raeckse 5—HVS 2 0—3, Velox 4—Gios 2 4—0. Rapiditas 3— Santpoort 2—2, VWH 1—Santpoort 2 3—0. Heren: VCK 1—Cios 1 1—3, HVS 1PSVH 1 40, Die Raeckse 3PSVH 2 22, VCR 2—Santpoort 1 0—3, Die Raeckse 2— HVS 3 3—1, Cios 3—PWN 1 0—4, Die Raeckse 4—HVS 4 3—1, OVRA 2— Stampers 1 13, Santpoort 3De Blin kert 4 31, Santpoort 2OSS 1 13, Spaarnestad 1Leonidas 2 04, Velox 2—AVC 1 1—3. Evenals verleden jaar organiseert „Leonidas" ook nu weer een groot na tionaal volleybaltournooi, waaraan zal worden deelgenomen door verenigingen uit vele delen van ons land. Dit tournooi zal worden gehouden op Zaterdag 19 Maart in het Krelage- huis. Ook H. V. S. (Haarlemse Volley Spe lers) organiseert dit jaar weer het traditionele Flora-tournooi, waaraan voor het eerst een internationaal tintje is, aangezien ook teams uit België zul len deelnemen. De datum hiervoor is vastgesteld op Zaterdag 23 April a.s. Het schoolvolleybaltournooi zal 6 April a.s. worden, gehouden. 1 Vanmorgen zijn op het terrein tegen over het gouvernementsgebouw aan de Paviljoenslaan te Haarlem negentien militairen, die behoord hebben tot het voormalige Nederlandse detachement in Korea, bij besluit van de president van de V. S. onderscheiden met de bron zen ster. Deze onderscheiding werd verleend als bewijs van erkenning voor persoonlijke verdiensten bij gevechts handelingen. De plechtigheid, die werd bijgewoond door brigade-generaal G. W. Dijkstra, territoriaal bevelhebber West, burgemeester mr. P. O. F. M. Cre mers van Haarlem, jhr. mr. J. W. Röell, chef van het kabinet van de commissaris van de Koningin in Noord-Holland, de heer J. Fontijne, hoofdcommissaris van de Haarlemse politie, en familieleden van de onderscheidenen, begon met een toespraak van de Amerikaanse am bassaderaad Andreas Romhovde, die de moed en dapperheid memoreerde van het Nederlandse detachement tijdens zijn verblijf in Korea. Tijdens het voor lezen van de mutaties reikte de heer Romhovde de onderscheidingen aan de Korea-vrijwilligers uit, die opgesteld waren voor de troep, gevormd door manschappen van de 168ste afdeling zware luchtdoelartillerie uit Haarlem. De muzikale omlijsting werd verzorgd door de Koninklijke Militaire Kapel en het tamboercorps van de 168ste afdeling zware luwa. Paradecommandant was kapitein J. M. Ravelli. In de leeftijd van 82 jaar is te Baarn overleden mr. W. G. Delbaere. Hij was jarenlang kantonrechter in Haarlem. Enkele jaren voor de oorlog ging hij met pensioen. De heer Riedijk leidde de jaarver gadering van de solex-club „Bloembol lenstreek" en was verheugd over de goede opkomst. De heer Duinhoven, se cretaris toverde de leden met zijn jaar verslag de ritten en puzzle-ritten, die door de vereniging zijn georganiseerd, voor de geest. De penningmeester, de heer Koordes, glunderde vanaf de be stuurstafel en deelde mede, dat het said ovan het afgelopen jaar voorde lig was en wel 227,- buiten een bedrag van 367,- dat aan spaargelden was belegd. De aftredende bestuursleden de heren D. Rietdijk en C. Koordes wer den herkozen. Hierna werd het pro- ma voor het seizoen 1955 uitgestippeld. De verdere vergadering had een fees telijk karakter met enige kleine films en e.en kienspel. Op heterdaad werd gisteren de 28-jarige J. B. M. uit Velsen betrapt bij het weg nemen van een blouse uit een Haarlems kledingmagazijn. Tijdens het verhoor gaf de vrouw toe enkele dagen geleden ook al een blouse te hebben gestolen, die haar echter te wijd bleek te zijn. Zij had er toen haar moeder maar een plezier mee gedaan, die het presentje volkomen te goe der trouw had aangenomen. De vrouw is ng verhoor weer op vrije voeten gesteld. In de gemeente Haarlemmerliede is een comité samengesteld voor de her denking van de bevrijding op 5 Mei on der voorzitterschap van de burgemees ter. Hierin hebben zitting mevr. Kloos en de heren Heijsters, Luyt en Stol. Reeds is in grote lijnen besproken, dat des morgens te Halfweg, Ruigoord, Haarlemmerliede en te Zuidschalkwijk alle kinderen zullen worden verzameld. In de middaguren wordt voor Halfweg een sportevenement voorbereid, ter wijl ook plannen voor de avonduren worden ontworpen. Indien ingezetenen hierover nog be paalde gedachten hebben, zal de burge meester deze gaarne vernemen. De in deze rubriek geplaatste BRIEVEN VAN LEZERS vallen bui ten de verantwoordelijkheid van de redactie. Anonieme brieven worden niet in behandeling genomen. „Haarlems Bloei" in Noord Blijkens een verslag in uw blad van gisteren is in de stormachtige vergade ring van het Wijkcomité Oud-Schoten de tocht van St. Nicolaas 1954 besproken op een wijze, die tot reactie dwingt. Ik was van mening, dat de kwestie, ontstaan door onenigheid in Oud-Schoten« zelf, begraven was na een prettig onderhoud met de verantwoordelijke bestuurders van het Wijkcomité en de Vereniging van Nationale Feesten. Nu er critiek is uitgeoefend op een onsportieve manier, moeten de kaarten maar op tafel. Een der bestuursleden van „Haarlems Bloei" stelde tijdens de voorbereidingen voor de St. Nicolaas-rondrit voor. Oud-Scho ten niet te vergeten. De winkeliersver eniging en de beide bovengenoemde co- mité's zouden een plan uitwerken om de gehele jeugd van dit Noordelijk deel van Haarlem bij de Zionskerk op te stel len, zoals in Oost bij de Zomervaart ge beurde en zo prachtig slaagde. Kilome ters moest de stoet daardoor verlengd worden, maar dat had ieder er graag voor over. Bij het Soendaplein gekomen bleek de achterstand in tijd 20 minuten te bedragen. Gedacht werd aan de kin deren, die vol verwachting in de kou zouden wachten bij de Zionskerk en daarom werd het rijtempo iets ver hoogd. Stapvoets ging het door de stra ten in Noord. Bij de kerk was echter niets te zien en na een kwartier was de stoet weer op de Rijksstraatweg. Oor zaak: onenigheid tussen de verenigingen, onmogelijkheid van goede organisatie. Er waren nog meer vervelende omstan digheden, die beter niet genoemd kun nen worden. Haarlems Bloei heeft onge veer f600.— aan deze intocht besteed, óók voor Oud-Schoten. Het had zo mooi kunnen zijn. Bij de laatste bespreking over deze kwestie werd mij aangeraden Oud-Schoten maar niet meer uit te no digen voor gezamenlijke activiteiten, omdat er geen eenheid te vinden is. Jammer. W. VAN WILLIGE Directeur van de Stichting Haarlems Bloei. Hedenavond geeft de Volksmuziek school onder leiding van mevrouw C. J. M. Kat-Beylevelt een demonstratie avond in de bovenzaal van het Miner- va-theater. Op vertoon van het pro gramma. dat huis aan huis is verspreid, heeft men gratis toegang. Er zal een zeer interessant programma door jeugdige leerlingen van dit instituut ten gehore worden gebracht. Op Zondagavond 13 Februari orga niseren de Bavo-pioniers in het Jeugd huis aan de Herenweg een Carnavals avond die reeds om kwart voor acht des avonds begint. Muzikale medewer king wordt verleend door het Orkest zonder Naam en iedereen is welkom. Finale om 11.30 uur. De Zondagsdiensten voor artsen wor den op 13 Februari waargenomen door dr. L. Wijnberg, Beethovenlaan 36, tel. 35734 en dr. J. L. Tombrock, Burg. v. Lennepweg 1, tel. 38032. Wijkverpleging: Zuster L. Dudok van Heel, Jac. de Witstraat 9, tel. 34673. Apotheek, Binnenweg 98, tel. 38197; geopende apotheken: Heemsteedse Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772. Zijn bromfietsen nu werkelijk mo torrijtuigen of toch rijwielen? Deze oude kwestie was vanmorgen weer aan de orde voor de Haarlemse politie rechter, toen de Zaandammer L. V. te recht moest staan, omdat hij op een bromfiets had gereden tijdens een pe riode, waarin hem door de rechtbank was ontzegd een motorrijtuig te be sturen. Verdachte beriep zich er op, dat hij in de mening verkeerde, dat een brom fiets geen motorrijtuig was, doch slechts een rijwiel. Om zekerheid te krijgen had hjj bij de Amsterdamse politie destijds geïnformeerd en ook daar was men van mening, dat hij gerust op een bromfiets kon gaan rijden. De man had toen zowel voor zijn vrouw als voor zichzelf een bromfiets gekocht. Daarna had hij nog verschillende ma len in Amsterdam met een politie agent er over gesproken, maar nie mand zag aanleiding tegen hem pro ces-verbaal op te maken, ofschoon men wist, dat de Zaandammer geen mo torrijtuig mocht besturen. De officier van Justitie hield zich echter aan de wegenverkeerswet, waarin alle voertuigen, die door een motor worden voortbewogen, als een motorrijtuig gekenmerkt worden. De officier gaf toe, dat er zeker bij het publiek veel verwarring is ontstaan, omdat in het wegenverkeersreglement de bromfiets gelijk gesteld wordt met een rijwiel. De officier meende zich echter te moeten houden aan de wet en hij eiste een geldboete van 30 gld. De politierechter vond het geval kennelijk niet zo eenvoudig. Hij had er reeds lang tevoren op gestudeerd en hij noemde de situatie in de wetgeving op dit punt bepaald verwarrend. Of ficieel bestaat er ook geen jurispru dentie in deze, want toen een derge lijke kwestie onlangs voor de hoge raad perceel: Kennemerstraat 2 zw. en rd., Haarlem Kennemerstraat 4 zw. en rd., Haarlem Saenredamstraat 16 zw. en rd., Haarlem Saenredamstraat 30 zw. en rd.. Haarlem Saenredamstraat 32 zw. en rd., Haarlem Nieuwe Kerksplein 4 zw. en rd., Haarlem Jan Steenstraat 2, Zandvoort Van Ostadestraat 21. 21 a. b, c. Zandvoort Houtvaart en Vlaamseweg, teelland Voorzorgstraat 43a, Haarlem Adr. Loosjesstraat 49 Haarlem Koninginneweg 35, Zandvoort Lange Margarethastraat 1. Haarlem opbod afslag totaal: 8300.— f 5.— 8305.— 4000.— 150.— 4150.— 9600.— 9605.— niet geveild f 6500.— 6500.— 8700.— 8700.— 13.482. 13.482.— 3500.— 3500.— 3600.— 3600.— 5100.— 5100.— f 3900.— 100.— f 4000.— kwam, kon er om bepaalde redenen geen uitspraak volgen. De procureur-generaal had toen wel zijn conclusie gemaakt, en daarin stel de hij, dat de veroordeling van het Amsterdamse Hof, dat zich ook op het standpunt stelde, dat een bromfiets een motorrijtuig is, juist was. Ondanks alle verwarringen, die er nog steeds voor het publiek, en blijkbaar ook in politiekring én bestaan, meende de Haarlemse politierechter vanmorgen, dat de Zaandammer de bromfiets niet had mogen berijden en hij veroordeelde hem tot f 20 boete. (Niet officiële koersen) Vorig slot 33,, Ned. 1953 103 31/j Ned 1953 102Va 3(4 Ned. 1948 100% b 3i/4 pet. Nea 1950 100,', 31/4 Ned. 1954 100V, 31/4 Ned. 1955 100?.: 3-31/j Nea 1947 1004s 3 Ned. 62-64 Del fac. 101A inschr. Grtbk 1946 3 pCt 100% Nea Handel Mi] cert. 223 A.K.U. 288% Van Berkel's Patent 161 Calvê-Delft cert 254 '/j Van Uelder 273 Kon. Hoogovens cert. 283 Unilever cert. 3701,4 Ned. Kabel 256 Philips 330 Nieuwe Philips' 3205 Kon. Petroleum 549% .Amsterdam' Rubber 115% Holl Amerika Lqn 1931,4 Kon Ned. Stoomb Mil. 185:1,4 Ned Scheepv. Unie 171 I's H.V.A. 14114 Deli Ml]. Cert. 138% Opening 11/2 100% 287 370 328 318 551 114 188 1721/- 14014 138 Anaconaa Copper Bethlehem Steel Chryslet Corp General Electric. General Motors Kennecott Copper Montgomery Ward Radio Corp Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U S Steel ex div. 9/2 53% 116% 7014 5074 977s* 111% 8015 41 85 71% 61 56 79% Stemming: vast 10/2 54% 117% 70% 51% 99 111% 80% 41% 85 72% 62% 5734 76%- 25%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2