IJ-tunnel of twee IJ-bruggen? RAI bedrijfsautowobfelenonderdelen enz. Kruiswoordraadsel -J LpU De zweer van Don Lucas immiNE Plan ir. Volkers weer op tafel Kamer beslist vandaag over cadeaustelsel b" Jjb Op de vriendschap! ruwe, rode handen. Melksanering weer aan de orde MUNHARDTC Nieuwe leden geïnstalleerd Spiegelgevecht tussen partijgenoten minister Zijlstra en Gerbrandy 31 I ~«Q I tea jHp wfy~ JUAN ANTONIO DE ZUNZUNEGUI J Schorsing van bedrijfsregelingen loopt begin Maart af DEN HAAG TEGEN AMSTERDAM r VRIJDAG 11 FEBRUARI 1955 PAGINA 7 (Van een verslaggever) Opnieuw zijn er moeilijkheden opgedoken in de lange weg, welke Amsterdam moet gaan voordat een goede verbinding met het Noordelijke stadsdeel is verkregen. Bij de laatste bespreking welke het college van B. en W. met de deskundigen van het Departement van Waterstaat heeft gehad is onverwacht het plan van ir. J. Vol kers op tafel gekomen, dat voor Den Haag zijn aantrekkelijkheid nog niet heeft verloren. Dit plan werd indertijd door de Commissie van Advies inzake Oeververbinding Noordzeekanaal en IJ verworpen, doch de minister van Verkeer en Waterstaat had inmiddels aan ir. Volkers, die als hoofdingenieur van Rijkswaterstaat voor het Noordzeekanaal zeer goed met de problemen op de hoogte is, opdracht gegeven om zijn plan verder uit te werken. Het is nog niet bekend in hoeverre de Rijksoverheid van plan is om aan dit project de voorkeur te geven. Vast staat in ieder geval dat de kwestie tunnel of brug voor Den Haag nog niet is opgelost. Voor Amsterdam, dat zich bij raadsbesluit van 22 Januari 1953 heeft uitgesproken voor de bouw van een autotunnel onder het IJ volgens het Plan 5 (FoeliestraatKraaienplein)komt deze compli catie wel als een zeer onaangename verrassing. Het rapport van de Commissie Oeververbindingen, dat zich geheel achter de plannen van het Amsterdamse gemeentebestuur stelde, had, meende men, de zekerheid verschaft dat nu van rijkswege op korte termijn het fiat voor de tunnelplannen zou volgen. voor kinderen,meUhijm en Honing Internationaal Gerechtshof Aanvulling Zondagswet Mogelijkheid tot herstel van oude volks gebruiken? Deviezenovertreding Tien mille boete geëist Broeder Raymundus ten grave gedragen De aanslag op Hoffmann Dader is bekend "Lanoline MelkS": wonder- reiniger voor uw teint. 34e TENTOONSTELLING - 3 FEBRUARI t/m 12 FEBRUARI Meerderheid voor wetsontwerp a a UflU 6 t i JF~ si MÉÏT,s> HU t' Tt LaJ& Té y J ill yr ji J? p is Honorering specialisten te laag geacht Tweede verhoging gewenst door Uit het Spaans vertaald door dr. G. J. Geers Oplossing kruiswoordraadsel van Dinsdag Wegwijzers in verschillende kleuren te Eindhoven worden gaaf en zacht met1 Meubelbeurs geniet grote belangstelling Advertentie Dc in October van het vorig jaar door de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties en door de Veiligheids raad gekozen leden van het Internatio naal Gerechtshof, ter vervulling van vier vacatures zijn Donderdag in de grote zittingzaal van het Vredespaleis in Den Haag geïnstalleerd. Het zijn de nieuwe leden sir Moham mad Zafrulla Khan uit Pakistan, de heer Hersch Lauterpacht uit Engeland, de heer Lucio Morena Quintana uit Ar gentinië en de heer Roberto Cordova uit Mexico, die vanmorgen om 11 uur in een openbare zitting de plechtige verkla ring aflegden. Het Internationaal Ge rechtshof werd voor het eerst in open bare zitting gepresideerd door de heer G. H. Hackworth uit de V.S., die gisteren is gekozen tot president van het Hof. In het voorlopig verslag uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot aanvul ling der Zondagswet, dat het voortbestaan van vooral in het Zuiden voorkomende plaatselijke volksgebruiken wil mogelijk maken, vragen vele leden zich af of het niet juister ware om, in plaats van te spreken van ,,bij het in werking treden dezer wet aldaar bestaande tradities en gebruiken, welke naar hun oordeel in het volksleven zijn geworteld", te gewagen van „tradities en gebruiken, waarvan de beleving naar hun oordeel het volksleven verrijkt". Een dergelijke wijziging zou mede recht doen wedervaren aan een eventueel gewenst herstel van oude in onbruik ge raakte maar niettemin het volksleven aan sprekende zinvolle tradities en gebruiken. Vele andere leden hadden niet zonder ver wondering van dit wetsontwerp kennis ge nomen. De aanleiding tot de indiening ligt, zo merkten zij op, toch allereerst in be zwaren, in het Zuiden van ons land gere zen tegen de onmogelijkheid onder vigueur der nieuwe Zondagswet bepaalde oude volksgewoonten in ongewijzigde vorm te handhaven. Bij de behandeling der wet, door Limburgers voorgesteld en verdedigd, is van dit alles niets tot de Staten-Gene- raal doorgedrongen. (Van onze Haagse redactie) De procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof heeft in een economische strafzitting bevestiging gevraagd van het vonnis van de Rotterdamse recht bank waarbij F. W. de G. en P. C. B., beiden uit Rotterdam, wegens overtre ding van het deviezenbesluit waren ver oordeeld tot resp. 10.000 en 1000 gld. boete. Zij waren werkzaam bij een groothandel in scheepsgoederen en, had den zich bij de verkoop van sigaretten niet gehouden aan de bepalingen van de Nederlandsche Bank. Zij hadden lagere prijzen gerekend dan de door de bank verplicht gestelde om hierdoor te kun nen concurreren met andere havenste den in het buitenland die lagere tarieven rekenden. Hierdoor was een tekort ont staan van 76.000 dollar, waarvan thans een gedeelte is aangezuiverd. De pro cureur-generaal noemde de handeling van de beklaagden wel begrijpelijk, maar desondanks verkeerd, omdat men zich niet aan de wettelijke bepalingen beeft gehouden. Hij vroeg bevestiging van het vonnis. Uitspraak 24 Febr. Onder zeer grote belangstelling is Donderdag de te Boekei overleden broe der Raymundus, oud-algemeen overste van de broeders Penitenten en de laat ste tijd overste van De Hartenkamp te Heemstede, op het kloosterkerkhof van huize Padua te Boekei ten grave gedra gen. In tegenwoordigheid van mgr. W. Mutsaerts, bisschop van 's-Hertogen- bosch, werd tevoren een solemnele uit vaartdienst gecelebreerd door de direc teur van huize Padua, pater dr. Huber- tus O.F.M. Cap., geassisteerd door de pa ters Julianus en Monaldus. Het broeder koor zong onder leiding van broeder Luvinus de Gregoriaanse gezangen van de begrafenismis. De plechtigheid werd o.a. bijgewoond door de heer E. van Lent, wethouder van Heemstede, als ver tegenwoordiger van het gemeentebe stuur, dr. Otto, burgemeester van Boe kei, zeer vele psychiaters, artsen en geestelijken van de diverse krankzinni gengestichten van de broeders Peniten ten en vertegenwoordigers van de R.K. hereniging voor ziekten en invaliditeit te Utrecht. Na de H. Mis begeleidden allen de ud-overste naar zijn laatste rustplaats. Dit is niet geschied en men mag zelfs aannemen, dat Rijkswaterstaat het plan- Volkers in zeer ernstige overweging neemt. Dit plan verschilt essentieel van het Amsterdamse project. Ir. Volkers wil de zeeschepen voor het Oostelijk havengebied door een kanaal om Noord geleiden, dat een veel ruimer tracé zou krijgen dan het thans gepro jecteerde kanaal. Het grote uitbrei dingsplan van Amsterdam voorziet slechts in het graven van een kanaal voor de binnenscheepvaart ter ontlas ting van het smalle IJ voor het Cen traal Station. Nu dus het IJ voor het Centraal Sta tion alleen nog door binnenscheepvaart zou worden bevaren, is er, volgens ir. Volkers, geen beletsel meer om de verbinding tussen Noord en de Stad door middel van bruggen tot stand te brengen. Weliswaar blokkeert het brede Centraal Station de toegang tot het centrum, doch de bruggen zouden schuin over het IJ gebouwd worden. Een brug zou het tracé van het tunnel plan volgen en een oprit verkrijgen in het Oosterdok en de ander zou in het Westelijk stadsgebied uitmonden. In Noord zou het verkeer over de brug gen samenkomen op een grote weg, welke via een tunnel of een beweeg bare brug het scheepvaartkanaal Noord zou passeren. Het is bekend, dat het plan-Volkers m Noord vele voorstanders heeft. Voor de bewoners van dit stadsdeel zijn na melijk twee duidelijke voordelen met dit project verbonden. Allereerst zou den de fietsers, voetgangers en brom fietsers sneller geholpen worden. Tun nelplan V voorziet slechts in de bouw van een autotunnel. Een fietserstunnel is voor de toekomst gedacht. Ir. Volkers heeft de bruggen over het IJ in dub bele lagen geprojecteerd; boven zou den de auto's rijden en beneden fietsers en bromfietsers. Bovendien zou Noord voor zijn uitbreidingsplannen profiteren van het ruimere tracé van het Kanaal om de Noord. Een derde voordeel van stedebouw- kundige aard zou de aanleg van de grote IJ-boulevard kunnen opleveren, welke ir. Volkers aan de Zuidelijke zijde van het IJ heeft geprojecteerd. In hoeverre het plan-Volkers goed koper zou zijn, valt nog niet te beoor delen. Vast staat, dat het tunnelplan V zeer kostbaar is. De nadelen, welke aan het plan- Volkers kleven, zijn door de Commis sie Oeververbindingen reeds duidelijk aangegeven. Het grote scheepvaart- kanaaj om Noord zou door zijn gebo gen vorm moeilijk bevaarbaar kunnen blijken. De toegang tot het Oostelijk havengebied zou in ieder geval moeilij ker worden. Men mag aannemen, dat de aandacht in Den Haag voor het plan- Volkers voor het gemeentebestuur van Amsterdam als een grote verrassing komt. De bouw van de bruggen zou o.m. de ponten overbodig maken. Mo menteel is men echter druk in de weer om de bouw van nieuwe, bredere pon ten aan te besteden. Op het stuk van verbindingen heeft Amsterdam reeds meerdere malen een conflict gehad met de Rijksoverheid. Bij de bouw van een Centraal Station ging tachtig jaren geleden de strijd om een station voor het open havenfront of ter hoogte van het Frederiksplein. Het Rijk, dat het station in het IJ wenste, kreeg na zeer veel krakeel gelijk. Het valt te bezien, hoe deze strijd zal eindigen. K. van K. verontrust De Kamer van Koophandel te Amster dam heeft gisteren reeds gereageerd op de plannen van Waterstaat. Tijdens de vergadering van gistermiddag heeft de rederijdirecteur, de heer Rehbock, zijn verontrusting geuit over de brug- plannen. De voorzitter van de Kamer van Koophandel, mr. Delprat, zeide voorals nog niet te geloven dat Waterstaat geen tunnel onder het IJ wilde. Hij kon zich niet met de plannen van Waterstaat ver enigen. De heer Delprat stelde het be stuur voor om het ontwerp nader te be studeren en de mening van de Kamer van Koophandel spoedig kenbaar te maken. De naam van degene die een pakket met explosieve inhoud stuurde aan de Saarlandse premier Johannes Hoffmann is nu bekend. Het is de 35-jarige kan toorbediende Matthias Göbel, uit Mün- chen. Hij is evenwel voortvluchtig, zodat men over zijn motief nog in het onze kere verkeert. (D.P.A.) Advertentie NIEUW VOOR DE SCHOONHEID VAN HET GELAAT: Zij geeft aan de huid een fijne (en tot nog toe niet bereikte) zuiverheid en brengt zachtheid oj> de meest delicate teint vanaf het eerste gebruik. 1 O maanden van wetenschap- pelijk onderzoek en expe rimenteren met méér dan 200 verschillende formules waren nodig, om lanoline te kunnen omvormen tol een assimileer- bare melk voor de schoonheid van de huid. Als een waar "wit-wonder" onovertroilen in degelijkheid en lichtheid werkt dit nieuwe product bijzonder zacht, actief en diep in, om uw huid te verzorgen, te voeden en te beschermen deze wonderreiniger is nu overal in Nederland verkrijgbaar onder de naam Lait de Lanoline S (Lanoline Melk S). Zo rijk en actief is deze wondermelk, dat vanaf het allereerste gebruik een natuurlijke frisheid terugkeert op de meest vermoeide teint; ook zo zacht en zuiver, dat ze geschikt is voor de teerste huid. "Lanoline Melk S", verrijkt met isofolinc, lecithine en choleste- rine (de 3 "beschermers" van een natuurlijke teintfrisheid), is inderdaad een volledige schoonheidsbehandeling alleen zij maakt het mogelijk, de huid al zuiverend te verzach ten en te revitaliseren beter nog, ze bovendien te voeden, en te beschermen tegen irritaties door microben en schadelijke invloed van het weer wind, regen, koude en mist. Bevochtig een watje met enkele druppels "Lanoline Melk S", ga hiermee over uw gelaat en merk, hoe uw teint direct zuiverder en helderder wordt. De verdroogde cellen, die aan de huid dat ruwe en oneffen aspect geven en ze zo droog doen aanvoelen, worden zachtjes meegenomen, zodat uw teint weer verschijnt in al zijn onvermoede zachtheid. Tevens wordt de huid gevoed in de diepte, soepel gemaakt en verlevendigd. Uw gelaat is weer één uitstraling van herwonnen frisheid 1 Vraag "Lait de La noline S" (Lanoline Melk S) vandaag nog bij uw leveran cier 1 (Sénart, Parfumeur, Pa rijs. Distribuieur voor Neder land Import C.F.G., Bierkade 10. Den Haag.) Advertentie AMSTERDAM Open; 10-17 uur en 19-22 uur Laatste dag sluiting 18 uur Entree f 2- (incl. bel.) (Van onze parlementaire redacteur) Zeer waarschijnlijk zal de Tweede Kamer na een „dertigjarige oorlog" de term is van het C.H. kamerlid Schtrial de wet op het cadeaustelsel goedkeuren, waardoor voortaan alleen cadeaux kunnen worden gegeven, die thuis horen in de branche waarin men handelt. Wel is het toegestaan geschen ken te geven die daarbuiten vallen, wanneer het gaat om een zeer geringe waarde. Het verbod bestrijkt ook het indirect geven van geschenken door middel van bonnen. Öm de strijd met de grote warenhuizen niet in de hand te werken is niet het assortiment van de cadeaugever, dat bij grote winkel bedrijven zeer ruim zou zijn, maar dat van de gehele bedrijfstak beslissend ge steld. Het maakt geen verschil uit, of de cadeaugever detaillist, grossier of fa brikant is. Voor de laatstgenoemden is een regeling getroffen, waarbij de term „consumptieverwant" wórdt inge voerd voor hun reclame-artikelen. Zo zal een koffiefabrikant wel een kop en schotel, maar geen bierglas mogen geven, wanneer dit de naam van de firma draagt. Ónder kleine ge schenken worden met name ge noemd die welke bijdragen tot de kindervreugde zoals plaatjes en lucht ballons. De wetgever wil de materie door het bedrijfsleven zelf nader laten regelen. Hierbij kan de (komende) pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie wor den ingeschakeld, terwijl vrijstellingen en ontheffingen aan de Kamers van Koophandel kunnen worden overgelaten. Over het algemeen heeft de Kamer de wet niet -ongunstig ontvangen. Er waren echter tegenstanders, namelijk de V.V.D., de fractie van de heer Wei ter en ook individueel prof. Gerbrandy wiens principiële bezwaren zijn partij genoot minister Zijlstra reeds heeft weerlegd. Prof. Gerbrandy meende dat met de gewone civiele wet deze zaak al te regelen zou zijn. De minister acht te een specifieke wet noodzakelijk. Zijn opponent, die evenals de mi nister van Friese afkomst is, zorg de voor de vrolijke noot, door een geboortelepel te voorschijn te halen, die de Friezen ten geschenke géven bij gezinsvermeerdering. „Een werk gever kan voortaan 10.000.boete en een half jaar gevangenisstraf krij gen. als hij zijn arbeiders zo'n lepel geeft", riep de professor pathetisch uit. „Want in de wet staat dat het verboden is in verband met het uit oefenen van een beroep geschenken te geven". De minister nam dit niet ernstig op. Dergelijke geschenken zijn natuurlijk vrij, zei hij. Prof. Gerbrandy zei daarna onder grote hilariteit van de Kamer dat nu ook champagnekoelers niet meer vrij zouden zijn zoals in zijn studententijd, toen de kastelein de studentenclub fraaie exemplaren aanbood bij afname van minstens vijftig flessen. Maar hij vergiste zich. „Als de naam van de firma er maar op staat", antwoordde de minister. De heer Weiter opponeerde In een vurig betoog, dat alleen de advocaten van deze wet gaan profiteren, die vol gens hem veel te ver gaat en evenmin als de P.B.O. rekening houdt met de consument. Hij vond dat de werkgever hier slechts negatief mag optreden. m f /J 36 IN W Vi V/ Horizontaal: 1. slot; 5. insecteneter; 9. pi. in Friesland; 11. graafwerktuig; 12. vlug; 14. meisjesnaam; 15 seconde; 16. deel v. e. boom; 19. niet door twee deelbaar; 20. voegwoord; 21. Friese jon gensnaam; 23. jongensnaam; 25. fami lielid; 26. soort moesplant; 28. alvorens; 30. vrouwelijk zoogdier; 32. liefdegod; 34. pl. in Noorwegen; 36. te zijner plaatse (lat. afk.); 37. keukengerei; 40. rondhout; 41. tijdperk; 42. takje; 43. de Het bestuur van de Nederlandse ver eniging van specialisten, deelt het vol gende mee: „Het onderzoek naar de honorering van medische specialisten is onlangs be ëindigd en in een rapport neergelegd. Hieruit blijkt o.a. het volgende: bij vergelijking van het inkomen van de specialisten met andere beroepen blijkt, dat dit inkomen gemiddeld aanzienlijk ligt beneden datgene, wat minimaal aan de specialisten redelijkerwijs zou moe ten toekomen. De verhoging van de ziekenfondsuitgaven voor specialistische hulp zou nodig zijn om dit inkomen gemiddeld te doen bereiken. Gezien de aard van het medische specialistische beroep is een tweede verhoging boven dit minimum niet onredelijk en zelfs gewenst. Dit leidt dan tot een dusdanige verhoging boven het eerstgenoemde, dat de huidige tarieven beduidend zouden moeten stijgen, om een juiste inkomen verhouding te krijgen. Voorstellen, wel ke deze gegevens bevatten zullen op korte termijn aan de ziekenfondsen worden toegezonden. De Nederlandse vereniging van specialisten hoopt met deze voorstellen haar bijdrage te leve ren tot oplossing van het conflict. Hier is des te meer reden voor, nu de Hoge Raad in zijn arrest van 8 Februari de prijzen beschikking voor medische spe cialistische verrichtingen niet verbin dend heeft verklaard". - oudere (afk.)44. vogel; 48. dierenge luid; 50. onderwijs; 52. deel v. e. toneel stuk; 55. fraai; 57. vis; 60. soort palm; 62. bijwoord; 63. Gode zij lof (lat. afk.); 65. deel v. d. wet; 66. maanstand (afk.); 67. kippenproduct; 68. deel v. d. hals; 70. familielid; 72. bloeiwijze; 74. zeevogel; 75. afgodsbeeld; 77. neerslag; 79. blad ader; 80. voorgerecht. Verticaal: 1. boom; 2. voorzetsel; 3. ontkenning (Duits); 4. boom; 5. pl. in Gelderland; 6. feestdos; 7. jongensnaam; 8. Europeaan; 10. onbegroeid; 11. plek; 12. deel v. e. schip; 13. nieuwsbureau; 17. vriend (Fr); 18. gelegenheid; 20. water in Utrecht; 22 hoge heuvel; 24. speelgoed; 27. pl. in Italië; 28. vlakte maat; 29. staaf; 31. deel v. e. auto; 33. langwerpig rond; 35. krachtig; 38. meis jesnaam; 39. meisjesnaam; 45. voetbal vereniging; 46. gelooide huid; 47. bloei wijze; 49. het zij zo; 51. nachtvogel; 53. deel v. e. boom; 54. bewijs van verdriet; 56. vr. munt; 58. wat gesproken wordt; 59. deel van Amerika; 61. drank; 64. voorzetsel; 66. dus; 69. deel v. h. hoofd; 71. handwarmer; 73. lokspijs; 74. berg; 76. lidwoord; 78. water in Fries, land. Horizontaal: 1. over; 4. Big Ben; 8. N.A.P.; 9. velo; 10. DK; 11. poel; 12. tbc; 13. jonk; 14. via: 15. roest; 17. fijn; 19. zout; 20. zijl; 21. S.A.; 22. ork; 23. hit; 24. del; 25. ed; 26. Fin; 27. toro; 28. hup; 29. vuren; 30. zus; 31. Mei; 32. Zwitser land. Verticaal: 1. onderzoek; 2. vak; 3. e.p.; 4. beek; 5. ill; 6. go; 7. Elba; 9. vont; 11. post; 12. tin; 13. jeuk; 14. vijl; 16. oord; 17. fijt; 18. talon; 20. zin; 21. sereen; 23. h ip.; 24. dor; 26. fust; 27. tuil; 28. hui; 29. ver; 30. Z.W. 31. me. Inderdaad, generaal Eisenhower en maarschalk Zjoekoy konden het goed met elkaar vinden. Zjoekov, toen aanvoerder van de Russische legers, die Berlijn binnentrokken, nü Russisch minister van Defensie, en generaal Eisenhower, toen hoofd van de geallieerde strijdkrachten in Europa, die de vrijheid be vochten, nü president van de Verenigde Staten, ontmoetten elkaar in Frank furt, om een „overwinningstoast" uit te brengen op de beëindiging vande vijandelijkheden tussen Duitsland en de Geallieerden. Laten we hopen, dat president Eisenhower en minister Zjoekov even goede vrienden zullen blijken te zijn. In Eindhoven zal binnenkort een proef worden genomen met een „kleuren- bewegwijzering". Daarmee wordt be doeld het aanbrengen van wegwijzers op daarvoor in aanmerking komende punten der stad in verschillende kleu ren en wel zó, dat elke richting haar eigen kleur heeft. Zo zal het doorgaande verkeer voor de richting Den Bosch de wegwijzers in kleur A hebben te volgen, de rich ting Helmond kleur B, richting Lim burg kleur C, richting België kleur D enz. Het initiatief tot deze „kleuren- bewegwijzering" is uitgegaan van het raadslid F. Mignot, die tevens lid is van de gemeentelijke Verkeerscommissie. Een dergelijke bewegwijzering heeft uiteraard plaatselijk slechts geringe be tekenis. Anders wordt die, wanneer dit systeem ook door andere steden wordt overgenomen. Advertentie Op een middag verscheen „de Amerikaan" op de werf. Hij ging naar de voorman, terwijl hij ze nuwachtig met een krant zwaai de. „Wanneer zal de schuit klaar zijn om zee te kiezen?" „Gauw". „Want luister U eens." De arbeiders lieten hun gereedschap in de steek en kwamen naderbij. Hij sloeg de bladen open van El Ideal Gallego en las aan allen voor: Verschijning van walvissen ter hoogte van Kaap Finisterre. La Coruna, 2 Jan. Enkele dagen geleden kwam in Corcubión binnenlopen een vissersboot, behorende tot de klasse van de z.g. koppelvissers, afkomstig uit Vigo, die een lek in de waterlijn vertoonde, dat veroorzaakt was door een walvis, wat grote verba zing verwekte. Volgens inlichtingen van de schipper van de boot verscheen er, terwijl hij ter hoogte van Finisterre aan het vissen was en juist het net uit bracht, langsboord een walvis van grote afmetingen, en toen de schuit er om heen wilde zeilen, maakte de walvis een snelle draai en gaf een harde slag te gen de romp van het schip, waardoor een plank ge broken en een lek veroorzaakt werd, dat hem ge dwongen had snel binnen te lopen. Andere getuige nissen van meer zeelieden die de visvangst uitoefe nen aan de kust van Finisterre verzekeren dat er heel vaak walvissen in die wateren voorkomen. Wij richtten deze mededeling tot de walvisfactorij en, waarvan er een, die geïnstalleerd is in de baai van Canelinas binnenin de ria, enorme bekendheid heeft genoten in Spanje en in het buitenland. Iedereen stond perplex. „De Amerikaan" wendde zich opgewonden tot hen: „Na dit bericht zullen jullie wel weten wat je te doen staat." Ze bogen het hoofd en wierpen zich met nog gro ter woede op hun werken. „Binnen 14 dagen is de boot klaar, beslist niet la ter," beloofden hem de arbeiders. „Ik houd me aan jullie woord." Hij ging de pastoor opzoeken en na tweemaal 24 uur doopten ze de walvisvaarder. Er moest voor de stad een feestdag afgekondigd worden, want de he le burgerij begaf zich naar de scheepshelling om de boot ten doop te houden. Ze gaven hem de naam „Siempre Adelante." De aandeelhouders en de niet-aandeelhouders vroegen allemaal hetzelfde: „Wanneer varen we uit?" „Spoedig, spoedig!" stelde „de Amerikaan" hen ge rust. Toen de uitvinder op een avond de herberg van Driesje binnentrad, had de uitdaging want een uit daging was het reeds de hele burgerij in het ge zicht geslagen. El Democratico van Tarifa had het bericht ge geven: „Verscheidene walvissen passeren de straat aan de oppervlakte van het water. Drie walvissen van grote afmeting zijn de straat van Gibraltar gepasseerd in de richting van de At lantische Oceaan. Gisteren passeerden er weer drie aan de oppervlakte, met deze nieuwigheid dat ze in plaats van verticale waterzuilen de lucht in te bla zen, deze uit hun mondhoeken in horizontale rich ting bliezen, na eerst flink hun gebit getoond te hebben. Tegelijkertijd knipoogden de walvissen legen de mensen op de kust. Ofschoon er herhaaldelijk walvissen passeren door de Straat, doen zij dit zelden aan de oppervlakte van het water en tot nu toe hebben ze het nooit gedaan op deze koddige wijze." Een van de ruwste vissers sloeg met zijn „halfje" op tafel, terwijl hij opstond en schreeuwde: „U mag zeggen wat u wil (zich tot „de Ameri kaan" richtend) maar dat kan zo niet doorgaan." „De zaak wordt nu ernstig, daaraan is geen twij fel," meende „de Amerikaan" na diep nagedacht te hebben. Hü leefde die dagen in zorg en terneergeslagen heid. Die avond trad er een visser binnen die, nadat hij met de rug van de hand zijn neus had schoon geveegd, zei dat hij uit goede bron wist dat de wal vissen al voor Gijón zwommen en dat ze, toen ze van de uitvinding hoorden, snel naar onze kust doorgingen. „Drommels, dan ben ik er in gestaart." Later kwam er nog een binnen die verzekerde dat men ze bij Santander had zien passeren en dat ze hierheen kwamen. Tegen dat ze de herberg gingen sluiten, kwam er een zeeman in ruste en vertelde dat die mor gen een grote walvis was aangetroffen op het strand van Fuenterrabia die daar was gestrand en die tot verbazing van de vissers aldus had gesproken „Ik dacht dat de zee nog verder doorliep; blijk baar is dit dus het doodlopend slop van de Golf van Biskaye?" „Ja." Walvissen spreken niet van erin trappen, maar van erin staarten," lichtte de zeeman in ruste toe. „De Amerikaan" ging beschaamd weg zonder ie mand te groeten. Hü bracht een koortsige nacht door. In zün slaap zag hü walvissen, steeds maar meer walvissen die als aan een halsband lagen om alle kusten van het Schiereiland. Ze zwommen boven de oppervlakte en bliezen water langs hun hoektanden.... en in het voorbijgaan keken ze hem minachtend aan. Je bent een visser van 't zoete water, een visser van het zoete water, van het zoete water, zongen ze..., maar hü greep naar zün electrische harpoen... en toen... werd hü wakker. Hü kleedde zich aan en ging linea recta naar de scheepswerf. Het was 6 uur in de morgen en er was nog niemand behalve de bewaker. In het duister leek de romp buitengewoon groot. Hü klom aan boord en zag en inspecteerde alles. Vanaf de brug lei hü zün hand palm als een klep boven zün ogen en speurde de horizon af. Hü zag boven de zee enige donkere bulten. „Dat zün ze, vast en zeker; ze liggen op ons te wachten," en hij voelde een koude rilling die langs hem heen liep tot aan zün hielen..., maar hü her stelde zich. „Of nu of nooit!" zei hjj by zichzelf en verliet de boot. De volgende dag durfde hü zyn huis niet uit. „Wie kan me dwingen mij te bemoeien met din gen die me niet aangaan?" Maar 's avonds voor het eten hoorde hij voet stappen haastig de trap naar zyn huis opkomen en er werd gebeld. 't Was een troep vissers met een knaap van een jaar of vüftien, ze deden verbijsterd, opgewonden, bevreesd en beverig. (Wordt vervolgd.) Betekent: altijd voorwaarts. (Van onze Haagse redacteur) Binnen enkele weken zal een beslis sing vallen over het verdere verloop van de melksanering. Zoals men zich zal herinneren heeft minister Zijlstra het vorig jaar in overleg met zijn ambtgenoten van Landbouw én P.B.O. bedrijfsregelingen in de melkdetailhan- del gedeeltelijk geschorst. Het advies van de Commissie Bedrijfsregelingen over deze kwestie is in December j.l. uitgebracht en de wettelijke bepalingen schrijven voor, dat binnen drie maan den daarna de schorsing ofwel moet worden opgeheven, dan wel op grond van het Kartelbesluit tegen de regelin gen moet worden opgetreden. Deze ter mijn loopt begin Maart af. Naar wij vernemen heeft Donderdag op het departement van Economische Zaken een bespreking plaats gevonden, waarbü aan de vertegenwoordigers van de melkhandel in grote trekken uiteen gezet zou zün hoe de regering zich de verdere gang van zaken by de melk sanering denkt. Volgens onze informaties zou by de melksanering de voorwaarde worden gesteld, dat per sector het publiek de keuze houdt uit drie slijters.Een der- gelyke gedachte is niet nieuw, maar de practijk heeft in het verleden vaak uit gewezen, dat de voor een bedienings sector aangewezen slyters een nadere verdeling in wijken maakten, zodat uiteindelük de consument toch op één melkboer aangewezen was. Hoe men dit bezwaar wil ondervangen is nog niet goed duidelijk. In de kringen van de melkhandel meent men, dat er toch wel een aanlooptyd van byvoorbeeld drie maanden moet zün, waarin de huisvrouw nog geen keuze heeft; daar na zou zy een andere melkslijter kun nen kiezen. Een ander punt by de melksanering zou worden, dat deze niet langer dan vyf jaar mag duren, naar aan te ne men lükt wel met een mogelykheid tot verlenging. Ook dit betekent geen nieuw element. By de door het Bedrijfs- schap voor Zuivel gesanctionneerde sa neringen gold aanvankelyk een termijn van drie jaar, later verlengd tot zes jaar. Geen gesloten branche Naar verluidt zou het voorts in de bedoeling liggen inzake het z.g. „ex clusief verkeer" vast te stellen, dat een melkfabriek een slüter niet van leveranties mag uitsluiten. De exclu- sief-verkeersregeling, welke viel onder de punten, die opgeschorst zyn, dreig de uit te lopen op een „closed shop". Als ernstig bezwaar werd gevoeld, dat personen, die voldoen aan de vestigings eisen, toch van de branche konden wor den uitgesloten (doordat zü namelük geen melk konden betrekken) of in de branche slechts konden worden opgeno men met goedvinden van de bedryfs- gencien. Dit zou nu worden recht ge trokken, waarby overigens aan te teke nen is, dat er op dit terrein ook afspra ken van onschuldige aard liepen. Van de vele andere aspecten der sa neringskwestie verdient ten slotte nog aandacht de regeling van het uitkopen van slijters. In kringen van de handel schijnt beduchtheid te bestaan, dat ten gevolge van het ingrijpen door de over heid aan een ondernemer zal worden voorgeschreven hoe hij zyn zaak zal mogen overdoen. Men wacht dan ook met belangstelling af hoe-de melksane ring in dit opzicht bygeschaafd zal wor den. De algemene conclusie na een halve week Meubelbeurs te Utrecht, is dat de beurs zakelijk uitstekend verloopt, zo vernemen wij van de zijde van cfe Koninklijke Neder landse Jaarbeurs. De bevredigende resulta ten van verleden jaar zullen naar verwach ting overtroffen worden zowel wat de meu belen. als de woningtextiel betreft.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 7