De mens geconfronteerd met de moderne wetenschap Huldiging van jubilarissen Hoogovens en Mekog wo/f en de havik MAG EEN AUTO IN EEN FILE DRINGEN? Premier van Ceylon op Schiphol aangekomen Diplomatieke betrekkingen in de toekomst? Tal van uitbreidingen bij de vissersvloot Yisserijgolf „DE SPAARNESTAD' f Principiële zaak voor het Amsterdams Gerechtshof Beschuldigd van meineed André George voor G. en W. Christelijk optimisme VEEL LANGER m MAANDAG 14 FEBRUARI 1955 PAGINA SANTPOORT VICTORIOUS WALES SEVEN SISTERS WALES BRANDSTOFFENHANDEL R.K. Ver. Gezinsvoogdij Mr. J. van Son treedt als voorzitter af Uitbreidingsplan Jan Gijzenvaart Waterstanden In Kennemer-theater CONCERT EN TONEEL BIJ „SOLI" te Beverwijk OOSTENRIJKERS VOOR DE O.N.- MIJNEN Successen voor D.W.T. Zaak in revisie voor Arnhems gerechtshof Departement van Buitenlandse Zaken Reorganisatie directie wettelijke samenwerking GOEDERENTREIN ONTSPOORD Rails over afstand van één km. ontzet Dr. J. van Baal terug naar Nieuw-Guinea Schaken Adenauer: GESPREK MET MOSKOU IN MEI OF JUNI? Het was een uiterst belangrijk en •ctueel onderwerp, waarover de Parijse historicus André George zijn gehoor, bestaande uit leden van „Ge loof en Wetenschap", Vrijdagavond on derhield in een leerrijke, heldere cau serie. André George is van huis uit wis- en natuurkundige. Met des te meer gezag kon hij daarom spreken over het onderwerp „de mens, geconfronteerd met de moderne wetenschap", waarbij „wetenschap" moet worden verstaan als het complex der natuurwetenschap pen. De nieuwe en allergewichtigste rol ANDRÉ GEORGE, ondanks alles optimistisch. Eén trawler, Batavia IJM 99, twaalf loggers en twaalf kotters zorgden er Zaterdag voor, dat de visafslag van IJmuiden werd voorzien van een to taal aanvoer van 2.975 kisten verse vis, 70 stijve kabeljauwen en 20.000 kilo tong. Er waren 200 kisten haring, 50 kisten makreel, 280 kisten schelvis, 80 kisten gul en kabeljauw, 30 kisten kool- vis, 140 kisten radio, 200 kisten wijting en 560 kisten schol. De schelvisprjjzen toon.ien Zaterdag weer een lichte neiging tot dalen. De schol en tongprijzen bleven vrijwel ge lijk. Grote schelvis deed 27,- tot 26,40 groot middel deed 27,- tot 26,50, klein middel 27,- tot 26,50. Pennen 27,50 tot 25,50 en braad 26,50 tot 25,50 per kist. Voor de schelvisprjjzen kon men dus spreken van eenheidsprij zen. Grote tong werd verkocht voor 2,04 tot 2,- groot middel voor 2,10 tot 1,96 klein middel voor 2,26 tot f 2,06, tong 1 2,50 tot 2,24 en tong 2 2,32 tot 2,04 per kilo. Grote schol deed 20,- tot 16,-, groot middel 20,- tot 16,-, klein middel 46,- tot ƒ32,-, schol 1 40, -tot 32, -en schol 2 en 3 25,- tot 21,- per kist. Makreel noteerde 51,- en kleine makreel 19,- per kist. Haring deed f 20, -tot 13,- wijting 19,- tot 18,- en kabeljauw- slechts 65,-. Middelsoort deed 62,-. Voor de Maandagmarkt werd aanvoer verwacht van de trawler Vios IJM 24 De Vios IJM 24 heeft 1200 kisten verse vis aan boord, waarvan 110 kisten schel vis en piepers, 60 kisten kabeljauw en witte koolvis, 180 kisten zwarte koolvis, 220 kisten gestripte wijting, 50 kisten dichte wijting, 500 kisten verse haring, 50 kisten makreel en 30 kisten diver sen. Voorts heeft de Vios IJM 24 ruim 250 kabeljauwen aan boord. Het kan zijn, dat de vangst van deze trawler nog iets groter is. Toen het schip deze vangst meldde, was het nog vissende om de Noord. De trawler Bloemendaal IJ M71 werd met heel wat minder ver se vis verwacht. 320 kisten, waarvan 240 kisten schelvis en piepers, 50 kis ten varia, 30 kisten stokkebit maar bij na 1000 stuks stijve kabeljauwen! Ten slotte was de Bergen IJM 16 thuissto- mend met 900 kisten verse vis, waar van 450 kisten schelvis en piepers en de trawler Maria van Hattum IJ M10 met een gelijksoortige vangst. Op zee kampten de vissersvaartuigen, die tijdens het weekeinde buiten wa ren, met een zware Noordoosten bries. Geen plezierig weer om de visserij uit te oefenen. De vangsten waren dan ook schraal. van deze wetenschap is voor allen evident geworden door toedoen van de jongste ontdekkingen, waaronder vooral die der atoom-energie. Maar wat wordt er van de mens en van het typisch menselijke bij deze stormachtige voor uitgang in wetenschappelijk en tech nisch opzicht? En welke zijn de ge wetensvragen, waarvoor de moderne geleerde wordt gesteld, speciaal van katholiek standpunt uit gezien? Spreker benaderde deze vraagstel lingen door ons enerzijds te plaatsen voor de mens met zijn traditioneel ka rakter en anderzijds voor de weten schap, welke zulke opzienbarende vor deringen maakt en door haar ontdek kingen zoveel dingen ondersteboven heeft geworpen. De opvatting over de wereld is totaal gewijzigd. Het heelal, het oneindig grote, heeft, vergeleken bij een halve eeuw geleden, aan af metingen gewonnen in de verhouding van 1 meter tot de lengte van de aard omtrek. En wat het oneindig kleine betreft, heeft de atoomkern een om wenteling teweeg gebracht, welke nog groter is, omdat zij ons nog verder ver wijdert van de schaal, waarmede wij gewend waren te meten en mede, om dat zij iets geheel nieuws bracht. De moderne wetenschap heeft zich toegang verschaft tot het meest inner lijke en wezenlijke zowel van de dode als van de levende stof. Daar komt bij, dat de meerdere macht, die de mens over de natuur verkregen heeft in zo veel sneller tempo is gekomen, dan vroeger geschiedde. Waarvoor vroeger eeuwen nodig waren heeft nu in zijden: omdat zij een middel een enkele jaren plaats. De modern: wereld wordt dus geheel gekenmerkt door de wetenschap. Wel nu, de wetenschap maakt, evenals de kunst, de adel van de mens uit. Zij is de zege van zijn geest. Maar die wetenschap heeft twee zijden: omdat zij een middel, een instrument is, kan zij ten goede en Advertentie doet U met een mud kolen als U onze niet te overtreffen WALES anthraclet stookt. Neemt 'n proef met: (Super kwal.) Afm. 20/30 11.15 p. H.L. (le kwal.) Afm. 20/30 10.65 p. H.L. ALLEEN - VERKOOP FR. VARKENMARKT 6—10 (Spaarne b(j Viaduct) Telefoon 14164 13904 Naar wij vernemen, stelt mr J. H. A. M. van Son zich niet herkiesbaar als voorzit ter van de afdeling Haarlem van de R.K. Vereniging voor gezinsvoogdij en patronage. Drukke werkzaamheden noopten hem tot dit besluit. Mr van Son blijft wél deel uitma ken van het bestuur. In een op 17 Febr. a.s. in hotel „Royal" te houden ledenvergadering zal een opvol ger voor mr. van Son worden benoemd. Het bestuur stelt als candidaat mr B. J. de Boer te Zandvoort. Tegen het uitbreidingsplan in onder delen Jan Gijzenvaart, dat van 29 No vember 1954 gedurende vier weken ter inzage heeft gelegen en waarover wij reeds eerder schreven, is binnen de ge stelde termijn een bezwaarschrift in gediend door de heer A. Drenth te Santpoort. Deze vreest als eigenaar van het perceel Wüstelaan 18 finan ciële moeilijkheden, indien het genoem- ten kwade worden aangewend. Te- de perceel zou moeten worden afge- genwoordig maakt de wetenschap broken, omdat zijn schoonzoon hierin veel goede dingen mogelijk, maar een winkel in tabaksartikelen exploi- ook veel slechte. Hieruit volgt, dat teert, welke bij afbraak zou moeten de geweldige macht van de modern" worden opgeheven, tengevolge waar wetenschap de mens plaatst voor van reclamant de kans loopt te worden nieuwe en zeer bijzondere gewetens- aangesproken om b(j te dragen in de vragen. Weinige tijdvakken in de ge schiedenis der mensheid hebben op duidelijker wijze de noodzakelijkheid aangetoond van een christelijke we reld, van een christelijke liefde. Want niets hangt van een noodlot af. Alles is in d: handen gelegd van de mens met zijn vrije wil. Van de ge leerde mag niet verwacht worden, dat hij een ontdekking geheim houdt, waar van hij niet voorzien kon, dat zij voor slechte doeleinden kan worden aange wend. Hier werd door de spreker Pas teur als voorbeeld genoemd, die niet voorzag, dat de microbe van de honds dolheid op de gedachte kon brengen van een microbenoorlog. André George eindigde met een op wekking om niet pessimistisch te zijn, om de geesten ten goede te beïnvloe den, in het bijzonder door Katholieke Actie. De vragen, hierna gesteld, werden op doeltreffende wijze door de spreker beantwoord, wiens bevattelijke en welsprekende uiteenzetting een voor treffelijke indruk achterliet. kosten van levensonderhoud van het gezin van zijn schoonzoon. Reclamant oppert zelf de gedachte, dat aan zijn bezwaren kan worden tegemoet geko men als zijn schoonzoon in de gelegen heid wordt gesteld zijn zaak voort j zetten in één der nieuw te bouwen win kels. Naar de mening van B. en W. bestaat hiertegen geen bezwaar en zij stellen de Raad voor reclamant te berichten, dat, de huurder van zijn perceel te zijner tijd in de gelegenheid zal worden ge steld een perceel bouwterrein in het nieuwe plan aan te kopen voor de stichting van een nieuw zakenpand of, indien van gemeentewege aldaar win kels mochten worden gebouwd, een der gelijk pand te betrekken. Maandag 14 Februari Hoog water: 8.22 u. en 20.42 Laag water: 3.50 u. en 16.14 u. Maanstand: laatste kwart. 20.40 u. Dinsdag 15 Februari Hoog water: 9.09 u. en 21.41 u. Laag water: 4.26 u. en 16.56 u. In de voor dit doel eigenlijk te kleine zaal van „zomerlust" heeft de R.K. Harmonie „Seli Deo Gloria" onder lei ding van de heer C. Oudendijk Zondag avond voor een bijkans uitverkocht huis een concert gegeven, dat opende met de levendige mars „Ankers los" van Chr. A. Zimmerman. De ouverture „De zwarte tulp" van F. Jakma bood all egelegenheid de harmonie in al zijn schakeringen te doen horen. In aan merking genomen de slechte accoustiek waardoor elke piano onmogelijk wordt in de resormance van voorgaande ac- coorden, heeft Selie hiervan een knap stuk werk gemaakt. Vriendelijk duet teerden de koperpartijen, feestelijk schalde het hoog koper. De Alpen- fan tasie van Guil Rodeusz bracht enkele verdienstelijke solie, bracht somwijlen iets van de alpensfeer en voerde, na een merendeels te weinig genuanceer de vertolking naar een vrolijke finale. De wals Erica van R. Sennema maakte het de klarinetisten niet ge makkelijk, maar zij sloegen er zich da- per en niet zonder succes doorheen. Met de potpourri populaire No.3 van F. Renaud, kwamen tal van bekende melodiën op het tapijt, die menigeen er niet van konden weerhouden mee te zingen. De mars „Wien bleibt Wien" sloot dit conce rtop pittige wijze af. Telkens wanneer wij een concert van „Soli" beluisteren hebben wij diep res pect voor de wijze, waarop dirigent C. Oudendijk zijn harmonie weet aan te vuren. Zijn enthousiasme is al haast even ka rakteristiek als de manier, waarop hij bij ieder volgend nummer genoodzaakt is om stilte te verzoeken. Wij hopen het nog eens te beleven, dat hij perti nent weigert te beginnen voordat het absoluut stil. Het rumoer van de jeugd getuigt vanweinig respect voor de uit voerenden. Na de pauze was het woord aan de toneelclub van „Solé Deo Gloria", die het humoristisch blijspel „Aaardappe- len", naar een hoorspel van Jacques van Tol over het voetlicht bracht. Een barbier krijgt van een som, die hij uit betoog verloren heeft, een fantastisch grote erfenis op voorwaarde nooit meer aardappelen te eten, anders vervalt het kapitaal aan het houden-asyl. De direc teur van dit asyl, die juist onder het mes zat toen de notaris het schokken de nieuws kwam vertellen, moet half geschoren en nog half ingezeept de straat op, omdat de rijk geworden bar bier weigert zijn rivaal voor 7 stuivers af te helpen. Daarmee begint een serie komische verwikkelingen, waarom har telijk gelachten is. En na afloop is er tot 's nachts 2 uur gezellig gedanst muziek van de „Viebra Hagaos." Wederom was het Kennemer Theater het toneel van een gezamenlijke huldi ging van jubilarissen van Hoogovens en M.E.K.O.G. Onder daverende toe juichingen van de honderden familie leden, collega's en vrienden betraden de jubilarissen: G. W. Boer, A. A. de Boer, N. H. van der Does, J. Schouten, 1'. Stroomer, en J. F. Tomann het erepodium. Bedrijfsdirecteur Ir. F. W. E. Spies opende het officiële gedeelte met een gedragen rede, waarin hij een terug blik wierp op de dagen van weleer, toen, 2F jaar geleden, het bedrijven complex bij lange na niet de omvang had van thans, en hoe de werkers van toen, die met ijzer- en staal nog geen enkele ervaring hadden, zich ontpopten tot goede industriearbeiders. Zij stootten het bedrijf snel omhoog naar de huidige omvang. De jubilarissen kunnen trots zijn op hetgeen zij in gezamenlijke in spanning in die vijf en twintig jaren tot stand hebben gebracht. Zij zijn, on danks de moeilijke jaren van crisis en oorlog, het bedrijf trouw gebleven, en tussen hen en de collega's is een band ontstaan, evenals met het bedrijf, waar in zij me»t verschillende verantwoor delijkheden hun werk verrichten. Zij werken in een gemeenschap van ruim 10.000 werkers, en hierachter staan weer vele tienduizenden wier bestaan met dat van het bedrijf samenhangt: de ge zinnen van de werkers, de bedrijven, diensten en instellingen, waarmede men in het dagelijks leven te maken heeft. Dit werken in een zo grote gemeen schap geeft saamhorigheid en arbeids vreugde. De heer Spies besloot zijn woorden met de dank van de directies van Hoogovens en MEKOG over te brengen en een gelukwens voor de toe komst van de jubilarissen. Hierna werden de jubilarissen afzon derlijk gehuldigd, waarbij de betreffen de spreker telkens de toegesproken jubilaris het vererend getuigschrift en het gedenkbord der Maatschappij uit reikte. Zo hoorde de jubilaris van der Does zich toespreken door de heer R. van Althuis, die hem dankte voor de ver leende samenwerking. De jubilaris werkt in een moeilijke afdeling, waarin telkéns ander werk voorkomt, en waar in hij telkens met andere mensen moet samenwerken. Immer is de jubilaris echter bereid zich in te zetten, en hij toont begrip voor de vragen van het bedrijf. Hij gaat goed en prettig met de mensen om, en wordt door alle ge waardeerd. Ir. A. P. van Amstel richtte zich ver volgens tot de jubilaris Schouten, die 25 jaar in de Salpeterzuurfabriek heeft gewerkt, en wiens interessen zijn mee gegroeid met de ontwikkeling van het bedrijf, zodat zijn werk zien nu ook richt naar de nieuwere installaties. De jongste jubilaris onder de aanwe zigen was de heer de Boer, en, zoals Ir. I. van Ees vertelde, hij kwam reeds op zijn veertiende jaar bij het bedrijf. Begonnen op het laboratorium, kwam hij weldra bij de Electrotechnische Af deling terecht, waar hij zich geheel uit eigen krachten opwerkte tot le anker- wikkelaar, een vak, dat in de electro- techniek heel belangrijk is en een groot vakmanschap vereist. Spreker wenste V.K. de jubilaris met dit resultaat van harte geluk en hoopte nog lang met hem te mogen samenwerken. De jubilaris Stroomer heeft bij het bedrijf verschillende functies gehad en is hierdor, a.h.w, all-round geworden. Zijn grote handigheid voor allerlei kar weitjes deed zich o.a. in de oorlogsja ren bemerken, toen hij zich als een prima en hulpvaardig schoenmaker ont popte! Samen met een collega van de zelfde voornaam zij worden „Dubbe le Piet" genoemd wordt hij steeds uitgezocht voor het speciale werk, het geen wel een bewijs van aller vertrou wen in zijn kunnen is. De heer H. D. Wigman trad daarna voor het sprekersgestoelte om het woord te richten tot de jubilaris To mann,. die bij de Huishoudelijke Dienst van Hoogovens allerlei werkzaamheden verricht. Oorspronkelijk alleen als tim merman in dienst, is de jubilaris geble ken een vakman te zijn in verschillende takken van onderhoud: timmeren, be hangen, stofferen, slotenmaken, ja, wat niet al, hij verricht het steeds met de grootste bekwaamheid en aandacht. De jongste jubilaris van zoëven wordt bijna op de voet gevolgd dor de jubi laris de Boer, die op 16-jarige leeftijd bij het bedrijf in dienst trad. Ir. W. van Monsjou vertelde, dat de jubilaris zeer populair is bi) collega's en chefs, een groot verantwoordelijkheidsgevoel bezit, en uitstekend zorgt voor de hem toevertrouwde apparatuur. Daarom wenste spreker hem van harte geluk met deze dag, en hoopte hij op een langdurige samenwerking. Na de pauze, volgende op het offi ciële gedeelte van de avond, werden de aanwezigen bezig gehouden door een vlotte variété-voorstelljng, waarin goo chelaars, zangeressen en zangers, acro baten en dansers vaak bijzonder knappe staaltjes van hun kunnen te zien ga ven. Speciale vermelding verdient wel het optreden van Mevrouw Stroomer, schoondochter van de jubilaris Stroo mer, die ter ere van zijn feest op voor treffelijke wijze een dansnummer voor het voetlicht bracht. Een gezellig sa menzijn, met dans op de tonen van het Hoogoven-trio Amse, besloot deze geslaagde avond. 21. Nog geruime tijd blijft de grote gele wolf de Noorman volgen en het merkwaardige hierbij is, dat het dier steeds ov meer dan een pijlschot afstand van hem blijft. Op een gegeven ogenblik echter is hij eensklaps verdwenen. Eric herademt. Er was iets eigenaardigs met dat beest, iets griezeligs, en onwillekeurig moet Eric weer aan de sterke verhalen van de eenogige rover denken. Op een stil, hoog gelegen plekje zet Eric zich neer en staart peinzend uit over het landschap, waarin op de achtergrond de ruine van zijn burcht zichtbaar is. Vergeefs pijnigt hij zijn hersens met de vele vragen, die hem kwellen: Waar is Winonah en hoe moet hij haar op het spoor komen? Wie is de geheimzinnige figuur, die met wolven schijnt te leven en waarom heeft hij juist de ruiine van Wogram's burcht als woon plaats gekozen? Is het toeval, dat zijn hond bij dit alles is betrokken? Wie weet, kan deze wolvenman hem wel iets vertellen van al wat er is gebeurd en hem helpen bij het zoeken naar Winonah. De aanwezigheid van al de wolven maakt het echter niet eenvoudig, met dit raadselachtig wezen in aanraking te komen. Vermoeid strijkt Eric over zijn voorhoofd. Hij moet verder. Met een zucht staat hij op, om zijn weg te vervolgen. Als de avond daalt, zoekt hij zich een veilige plaats om de nacht door te brengen en in de middag van de tweede dag, op zijn weg naar de verzamelplaats aan de oever van het meer, ziet hij ineens op de oude heirbaan naar het noorden een stofwolk. Verrast blijft hij staan, zich afvragend of het wederom rovers zijn. Of zou hij ten slotte toch nog eens een troep behoorlijke lieden kunnen ontmoeten? Het is een groot gezelschap, maar te ver af om duidelijk te onderscheiden wie en wat het zijn. Eén ding is zeker: ze trekken zuid waarts en omdat daar de burcht van Berse ligt, besluit de Noorman, dit onverwijld te onderzoeken. Vlug spoedt Eric zich door de wouden naar beneden, tot hij de heirbaan bereikt heeft, die hij langs de bosrand blijft volgen. Tegen de schemering hoort hij stemmen en ziet tussen de stammen door een grote ruitergroep, die ter zijde van het pad op een open plek bezig is een bivak op te slaan. In zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer aangaande de begro ting 1955 van de Staatsmijnen zegt de minister van Economische Zaken o.m. dat op het ogenblik door de Oranje- Nassaumijnen een wei vingsactie in Oos tenrijk wordt gevoerd die reeds heeft geleid tot aanwerving van een 200-tal arbeiders, wier overkomst binnenkort wordt verwacht. De Staatsmijnen hebben met het oog op de steenkolenproductie en de sterke uitbreiding van de chemische bedrijven een vrij groot san tal personeelsleden van elders, waaronder ook gehuwden, in dienst moeten nemen zij zullen daar mee nog dienen voort te gaan. Voor 1955 wordt geen wijziging van betekenis in de productie verwacht. De minister olijft de mening toege daan, dat een herziening van de ka pitaalpositie van het Staatsmijnbedrijf. waartoe een rntwerp van wet binnen kort kan worden tegemoet gezien, voor. af dient te gaan aan een behandeling van het probleem van de rechtsvorm van de Staatsmijnen. Van 1 Juli 1953 tot 1 Januari 1955 kwamen ten behoeve van staatsmijn- personeel beschikbaar 1226 nieuwe en 352 reeds vroeger gebouwde woningen. Twee overwinningen en een gelijk spel zijn de resultaten die D.W.T. Zaterdag in het Sportfondsenbad Haarlem tijdens de waterpolocompetitie-avond heeft geboekt. In de eerste wedstrijd die gespeeld werd, bond D.W.T. 3 de strijd aan tegen H.P.C. I. Overwegend waren de D.W.T.-dames in de aanval, maar ze wisten slechts eenmaal de H.P.C.-verdediging te doorboren. In de tweede helft van de wedstrijd verkreeg H.P.C. een speelstersmeerderheid, welke werd uitgebuit om de stand op gelijke voet te brengen. Hierna ging het eerste damesteam van D.W.T. te water met als tegenpartij H.V.G.B. Zoals te verwachten was werd dit ook een overwinning voor D.W.T. In de eerste helft scoorden Ton Scheerder, Ank Somers en Paula van Bruggen. In de tweede helft bracht Cok Somers de eind stand op 40. In de ontmoeting HZV 1VZV 2 waren de Hillegommers goed op dreef. Möhlman en De Graaf bezorgden H.Z.V. In de eerste helft een 2—0 voorsprong, waartegenover de Velsenaren slechts één doelpunt wisten te stellen. Na de rust voerden Steenvoorde, Möhlman en De Graaf de Hillegomse over winning op tot 51. In het treffen tussen H.P.C. 2D.W.T. 2 (heren) heeft D.W.T. 2 flink revanche ge nomen op de in de thuiswedstrijd geleden 10 nederlaag. H.P.C. 2 werd nu met 40 verslagen. D.W.R. 1 kreeg voor de eerste klasse dames Nereus 1 op bezoek. Over de gehele linie schoot D.W.R'. tekort. Nereus had bij de rust een 30 voorsprong om tenslotte met 50 te winnen. Waterpolo-uitslagen Heren vijfde klasse: HWV 1DWR 2 15, Haarlem 3—HPC 3 0—1. Afdeling meisjes: HVGBDWT b 5—2, DWT aHBC 5—2. Afdeling jongens: DWTHaarlem 15. Langdurige debatten zijn ter zitting voerd over de bepaling in de wegen van het Amsterdams gerechtshof ge- verkeerswet volgens welke automobilis- ter op de buitenwegen steeds voldoen de ruimte tussen eikaars wagens troe len laten on een passerende auto gele genheid te geven er tussen in te gaan rijden. Merkwaardig genoeg werd een auto mobilist, die zich hieraan niet gehouden had als - getuige gehoord, terwijl ver dachte was een automobilist, die naar rechts wilde uitwijken voor een tegen ligger. maar daarvoor geen ruimte kreeg. Het gevolg was geweest, dat de getuige, die met zijn personenauto vlak achter een langzaam rijdende vracht wagen reed, zich genoodzaakt zag de berm in te rijden, omdat hij anders in aanraking met de schuin voor hem naar rechts uitwijkende auto zou zijn geko men. Deze getuige had een klacht tegen de passerende automobilist, een 51-jarige directuer uit Blaricum, bij de justitie ingediend. Er werd een vervolging in- Advertentie nemen! Hel Bayer-kruis is Uw beste waarborg! In een vliegende sneeuwjacht is Za terdag om kwart voor elf de premier van Ceylon, sir John Kotelawala, C. B. E., vergezeld door zijn secretaris-gene raal van de ministeries van Defensie en Buitenlandse Zaken en zijn twee se. cretarissen op Schiphol aangekomen. Op het platform stond een erewacht van de Kon. Marechaussee opgesteld. Tussen de haag van deze witbesneeuw- de mannen door wandelde de premier het stationsgebouw binnen, waar hij vertegenwoordigers van binnen- en bui tenlandse pers een kort onderhoud toe stond. „Het is de eerste maal dat ik de Ne derlandse regering zal ontmoeten als Wanneer men alleen in de tekenka mer van de IJmuldenaar Ab Borgart een kijkje neemt, dan blijkt daar al, dat tal van vlooteenheden op papier reeds op stapel staan. Reeds eerder hebben wij gewezen op het feit, dat tegen het einde van 1956 circa 20 een heden aan de vloot toegevoegd zullen zijn en daarvan worden er minstens vijf door deze IJmuidenaar ontworpen. Zoals al eerder werd gemeld laat de rederij Krijger een rueuwe trawler bouwen, waarvoor Ab Borgart het ont werp maakte. De rederij Limburgla zal een plaatsvervanger laten bouwen voor de trawler Limburgia IJM 54 en deze wordt eveneens door Ab Borgart ont worpen. Daarnaast komen 2 grote log gers bij hem op papier, schepen, die elk een capaciteit zullen krijgen van 2.000 kisten haring, en die voor Kat- wjjkse rekening gebouwd zullen worden. En tenslotte zal hi) het ontwerp leveren voor een kotter, die Zwart en Klinken berg laten bouwen. wij vernemen verder, dat de rederij Krijger zou overwegen een tweede trawler te laten bouwen, vermoedelijk in plaats van' de Schoorl IJM 39. Het is niet uitgesloten, dat Ab Bor gart, die voor deze rederij de trawler ontwierp, die thans bij Boot, Leiden in aanbouw is, zal maken. Tenslotte vernemen wij, dat de firma Booy en Kramer te IJmuiden opdracht heeft gegeven tot de bouw van een traw'/er, dié 38 M. lang zal worden. Dez/: trawler wordt gebouwd op de we/f „De Rietpol" te Spaarndam en wardt door Booy en Kramer verder afgebouwd. Het is niet bekend, welke rederij opdracht tot de bouw van dit schip gaf, of dat hiervoor een koper nog gevonden moeten worden. Over de afmetingen vernamen wij alleen, dat het een schip wordt van hetzelfde type als de Medan en de Batavia, maar dan met een breedte van 7.50 M. premier, hoewel ik hier reeds eerder ben geweest," begon hij Hij memoreer de hoe de verbindingen tussen zijn eiland en Nederland 300 jaar geleden reeds ontstaan zijn en zeide te hopen, dat in de toekomst tussen de beide landen diplomatieke betrekkingen zul len kunnen worden aangeknoopt. Sprekende over de internationale conferentie van Aziatische en Afrikaan se staten, die op 18 April a.s. in Ban. dung zal beginnen, zeide hij, dat op de ze conferentie voor het éérst de hoofden van alle onafhankelijke staten in Afrika en Azië elkaar zullen ontmoeten. Tot nu toe is dat gezien de_ geografische moei lijkheden nooit eerde? mogelijk ge weest. Een conferentie tussen deze hoofden noemde hij de enige manier om de vrede te bewaren. Op een vraag over de verhoogde theeprijzen betoogde de premier dat de voornaamste reden daarvan de groeien de algemene levensstandaard ln de we reld is. „Thee wordt steeds meer popu lair, de vraag er naar steeds groter. En wanneer de vraag het aanbod begint te overtreffen, dan gaan de wereldmarkt prijzen nu eenmaal altijd omhoog. Maar afgezien daarvan geloof ik, dat de tus senhandel le voornaamste oorzaak is van de stijging der theeprijzen in Gr.- Brittannië. Men probeert nu wel eens Ceylon de schuld te geven, maar wij hebben niet anders gedaan dan de thee producenten van ons eiland een extra belasting op te leggen Met die belas, ting treffen wij de producenten en niet de consumenten in Engeland." Voor zijn vertrek uit Londen heeft Sir John Kotelawala verteld, dat hij zich ir. April, op uitnodiging van Tsjoe en Lai, naar Peking zal begeven. Dit bezoek heeft gelegenheid geboden tot vruchtdragende gesprekken met Nederlandse regeringspersonen en met name met mi nister Luns. In deze gesprekken is o.a. onder ogen gezien, op welke wijze Neder land en Ceylon, tussen welke landen oude historische banden bestaan, verder zouden kunnen samenwerken op economisch ge bied, waarbij Sir John de gunstige voor waarden voor buitenlandse kapitaalsinves teringen in Ceylon nader heeft toegelicht. gesteld en de directeur werd ten laste gelegd, dat hij zonder noodzaak het verkeer belemmerd had door in een file te gaan rijden, waardoor een auto in de berm werd gedrongen. De kanton rechter legde hem 300 boete op. In hoger beroep bevestigde de rechtbank dit vonnis doch in cassatie verwees de Hoge Raad de zaak voor een nieuwe behandeling naar het Amsterdams gerechtshof, dat zich dus nu over dit probleem het hoofd brak. Het incident dateert al van 6 Octo ber 1953, toen des r.vonds om zes uur de directeur uit Blaricum op weg naar huis onder Muiden juist de Vechtbrug en een flauwe bocht naar links gepas seerd was en in een heel lange flauwe bocht naar rechts een file van min stens drie auto's trachtte te passeren waarvan de voorste een langzaam rij dende vrachtwagen was. Het wegdek bestaat ,op dit gedeelte slechts uit twee banen. Toen de directeur bijna opzij van de vrachtwagen was, meende hij dat verder passeren in verband met moge lijke tegenliggers te gevaarlijk zou zijn en hield iets in om achter de vracht wagen te gaan rijden. Daar echter reed een 39-jarige bedrijfsleider, die zich toen gedwongen zag naar rechts uit te wijken en in de berm terecht kwam. De Procureur-generaal meende dat de directeur de grote fout heeft gemaakt, toen hij ging proberen de file voorbij te rijden. Hij had kunnen zien dat de vlak achter de vrachtwagen rijdende bedrijfsleider telkens al probeerde te passeren, doch dit naliet omdat het niet ging of althans te gevaarlijk leek. Hij eiste bevestiging van de boete door de kantonrechter opgelegd. De verdediger mr. H. v. Meyer zu Schlochten zeide, dat verdachte slechts van zijn wettelijk recht tot in voeging in de file gebruik heeft willen maken en dat automobilisten nu een maal tevens het recht hebben om een file voorbij te rijden. H;j vroeg vrij spraak. Het hof zal op 24 Februari a.s. uit spraak doen. Ingevolge haar verzoek om revisie, dat door de Hoge Raad gegrond werd ge acht, heeft voor het gerechtshof te Arn hem terechtgestaan mevrouw A. C. K. - B. uit Bussum. Zij was 16 April 1953 door de rechtbank te Amsterdam veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf wegens meineed Het hof te Amsterdam beves tigde dit vonnis 14 Januari 1954. De Ho ge Raad verwees- de zaak naar het hof te Arnhem. Verdachte wordt er van beschuldigd onder ede een valse verklaring te heb ben afgelegd tijdens de behandeling van een civiele zaak voor de kanton rechter. In de zomer van 1949 begon verdachte een rusthuis te Bussum te exploiteren; zij nam toen de verpleeg ster mevr. D. S.van der M. in dienst. Deze verliet 31 Maart 1950 haar dienst wegens ziekte en vorderde later zes maanden achterstallig salaris. Gedaagde verklaarde voor de kantonrechter aan de verpleegster maandelijks steeds haar salaris te hebben uitbetaald. Op grond van deze verklaring werd zij vervolgd wegens meineed. Er werden thans negen getuigen ge hoord. De verpleegster bleef bij haar oorspronkelijke verklaring, dat verdach te haar van Juli tot December aan het lijntje had gehouden en pas in de eer ste maanden van 1950 geregeld salaris had uitbetaald. Haar echtgenoot en een schoondochter bevestigden, dat de werk geefster van de Verpleegster had ver klaard f 1.400 achterstallig salaris te moeten betalen. Dit zou gemakkelijk in orde komen, zodra het rusthuis op volle toeren ging draaien, zou zij hebben ge zegd. Daartegenover stonden verklaringen van personeelsleden, die zeiden te heb ben gezien, dat de verpleegster een en veloppe in ontvangst had genomen. Een broer van verdachte, die jaren lang in het buitenland was geweest, verklaarde hetgeen een nieuw aspect was er van getuige te zijn geweest dat zijn zus ter aan de verpleegster in Dec. 1949 geld uitbetaalde. Ook een patiënt had geld zien uitbetalen. Een accountant gaf een overzicht van de financiële toe stand van verdachte; deze was niet on bevredigend. Zijn conclusie berustte echter op schattingen, want een boek houding bestond er niet over de dagen, toen de verpleegster in het rusthuis werkte. Ook was nooit loonbelasting ver rekend. De proc.-generaal mr. N. S. Hoek stra, die de getuigenverklaringen nader beschouwde, achtte de nieuwe aspecten niet voldoende om twijfel te scheppen. De boekhouding geeft geen opheldering. Hij vroeg bevestiging van het arrest van het hof: zes maanden gevangenisstraf. De raadsman mr. J. Boor .achtte de cliënte meineed zou hebben gepleegd, noemde pleiter ongegrond. Vrijspraak In verband met het niet-totstandkomen van de Europese Defensiegemeenschap is besloten tot een reorganisatie van de di rectie Westelijke samenwerking van het departement van Buitenlandse Zaken. Het bureau Europese Defensiegemeen schap is opgeheven. De aangelegenheden, de Europese defensie en de West-Europese Unie betreffende, worden voortaan behan deld door het bureau Nato en Europese de fensiezaken. Als hoofd van dit bureau treedt op mr H. M. A. Kamerlingh Onnes. Het bureau Integratie Europa is belast met de behandeling van aangelegenheden betreffende de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, als zijnde de enige orga nisatie, waarin de Europese integratie in feite is verwezenlijkt. Dit brengt met zich mede, dat de bestaande combinatie van de functies van hoofd bureau midden-Europa tevens plaatsvervangend chef der directie Europa, en van hoofd bureau Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal in een persoon wordt beëindigd. In verband hiermede zal met ingang van 1 Maart laatstgenoemde bureau worden op geheven en drs S. Meyer eervol van zijn functie als hoofd daarvan worden onthe ven. Als hoofd van het bureau Integratie Europa treedt sinds 1 Februari op mr M. H. Rutten. De plaats van mr. Rutten als hoofd bu reau Raad van Europa is sedert 1 Fe bruari jl ingenomen door mr Van der Burcht van Lichtenberg, tevoren hoofd van het bureau Integratie Europa. De nauwe samenhang tussen vele door de directie Westelijke samenwerking be handelde aangelegenheden en die, welke tol de taak van de directie Europa, met name het bureau midden-Europa behoren, maakt het noodzakelijk dat een nauw en voortdurend contact tussen beide directies bestaat. Dit contact zal vanwege eerstge noemde directie in het bijzonder worden onderhouden door jhr. mr J. A. de Ranitz en vanwege de directie Europa door ars S Meyer Het bureau politieke en juridische zaken van de directe internationale organisaties is gesplitst in twee bureaux nl. politieke zaken en juridische en vluchtelingenzaken. Zondagmorgen vroeg is een goederen trein tussen Culemborg en Geldeimal- sen ontspoord. De trein bestond uit 35 wagons, waarvan, naar men aanneemt, tijdens het passeren van de spoorbrug te Culemborg, de aspot van de vierde wagen is warm gelopen. Deze is later voorbij het station Culemborg gebro ken, tengevolge waarvan de wagon door de as zakte. De wagon begon met de linkervoorzijde over de grond te slepen, waardoor een spoor van één kilometer lengte werd gegraven. De rails werd over die afstand ontzet en de dwarsliggers werden opengescheurd of verwrongen. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Doordat de luchtleiding werd ver broken, wat door de machinist werd bemerkt, heeft deze de trein afge remd. Nadat de trein tot stilstand was gebracht hebben machinist en geleider door het plaatsen van een rode lamp op de andere rijbaan een later uit Geldermalsen komende goederentrein tijdig kunnen waarschuwen. De vierde wagon was gedeeltelijk uit de rails op het tweede spoor terechtgekomen, dat echter niet vernield werd. Om ongeveer één uur in de middag kon het treinverkeer over een der sporen worden hervat. In de ochtend werden de reizigers van het Noorden vervoerd tot het station Culemborg, van het Zuiden tot het station Gelder malsen. Tussen beide plaatsen was een busdienst ingelegd. Het herstel van de vernielde lijn heeft geruime tijd ge vergd. Er waren twee ploegen van vijftig man voor opgeroepen, die ook vannacht hebben gewerkt. De gouverneur van Nieuw-Guinea, dr. J. van Baal, is Zondag per vliegtuig van Schiphol naar Hollandia vertrokken. Ge durende zijn verblijf van enkele weken in Nederland heeft hij o.m. routinebe sprekingen gevoerd in 's-Gravenhage. VVGA—Haarlem: Prof. dr. W. F. WertheimA. M. Schneiders 01, J. G. T. Donk—G. B. v. d. Velde 1—0, N. D. OudE. J. de Ree 0I, K. Kapsenberg A. Haitsma 1—0, M. Jonkman—K. Steyn afgebr., U. CrabbendamP. A. v. Driel 1—0, H. Adema—H. Schmitz 1—0, drs. F. C. v. TuinenJ. Wijker 01, W. Hendriks—P. E. Brommer 0—1, K. Akkerman—J. Blokker y2y2. Voor lopige stand iy24H. Bondskanselier Adenauer heeft, naar United Press uit Bonn verneemt, de drie Westelijke grote mogendheden^ ge vraagd de Sovjet-Unie uit te nodigen voor een viermogendhedenconferentie over Duitsland en Oostenrijk onmiddel lijk na bekrachtiging van de Parljse overeenkomsten Adenauer zou persoonlijk de mening zijn toegedaan dat een dergelijke con ferentie zou kunnen worden belegd in I1UCJUUC Mei of Juni. Volgens goed ingelichte zou volgens mr. Boor het enig juiste ar- kringen zouden de Britse en Amerikaan- ..„„i vün se hoee commissarissen het voorstel al rest te dezer zake zijn, klacht van de verpleegster, dat zijn bewijskracht van de verklaringen van se hoge commissarissen hebben doorgezonden naar Londen en Washington. (UP)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2