„Bewijs van Begaafdheid'' voor paranormale genezers Kunstenaarsverzet reikte de jaarprijzèn uit Nijpend tekort aan Nederlandse meisjes in Nieuw-Zeeland Onze Lieve Heer in de Kelder ZwitsalettenTf De zweer van Don Lucas SCHEEPVAART BERICHTEN Prof. Tenhaeff heeft bezwaren Minister Suurhoff terug Ondergrondse kapel in Arnhem JUAN ANTONIO DE ZUNZUNEGUI r 526ste STAATSLOTERIJ J MAANDAG 14 FEBRUARI 1955 PAGINA 4 Uitreiking in Utrecht PROBLEMEN VAN HET V.H.M.O. Adviescommissie geïnstalleerd Twee dodelijke verkeers ongelukken in Enschede Prins Bernhard nkar Amerika vertrokken ONGEREGELD- HEDEN IN SIERRA LEONE Agha Khan iets beter Daling koffieprijs in Duitsland verwacht Twee achterlichten voor auto's Minister Brownell: „AMERIKANEN HEBBEN 30 ATOOM KANONNEN" door Uit het Spaans vertaald door dr G. J. Geers Dronken matrozen vernielen monument in Brugge Klas 180 2S 221 2«q ïll 52° 342 368 369 403 419 452 468 469 472 479 486 492 535 540 541 551 582 598 638 675 692 714 731 740 5022 2nl 11° 186 223 301 330 336 365 383 404 418 434 437 500 573 594 624 6os9 oq§ §51 Se1 103 112 221 234 245 254 15? S SI £1 775 779 789 875 858 S 'III ii88 213 St De Nederlandse Werkgroep voor Practische Toepassing van Paranorma le Begaafdheid heeft besloten Zaterdag 26 Februari in Utrecht een bijeenkomst te beleggen, waarop een commissie voor onderzoek naar paranormale be gaafdheid aan tien Nederlandse para normale genezers (magnetiseurs) een Bewijs van Begaafdheid" zal uitrei ken. Voorzitter van de commissie is mr. van Doominck uit Deventer. Prof. dr. W. H. C. Tenhaeff, hoogleraar in de pa rapsychologie te Utrecht, heeft mede gedeeld, dat hij zich met kracht zal verzetten tegen de manier van waar deren, die de commissie volgt. Op ver zoek van enige leden van de Eerste en Tweede Kamer heeft hij besloten dezer dagen op een persconferentie uiteen te zetten welke gevaren het uitreiken van diploma's aan onbevoegden met zich meebrengt voor de volksgezondheid. De Nederlandse Werkgroep deelt me de, dat aan het uitreiken van genoemde onderscheidingen een onderzoek voor- Bij de installatie van de commissie voorbereidend Hoger en Middelbaar Onderwijs, heeft mej. dr. A. de Waal, staatssecretaris van Onderwijs, Kun. sten en Wetenschappen, een rede ge sproken over het lerarentekort. Het probleem kan naar haar mening beter worden opgelost, wanneer men het ziet enerzijds als facet van de pro blematiek met het cog op de sterke groei van het VHMO, die in de jaren na 1958 nog een bijzonder accent zal verkrijgen, en anderzijds als facet van het eveneens veel omvangrijker vraag stuk van de personeelsvoorziening in het algemeen en het zich overal voor doende gebrek aan hoger kader'in het bijzonder. Wil men tot een goede oplossing van de diverse problemen komen, dan zal men niet alleen over een nauwkeurige analyse van de huidige situatie dienen te beschikken, maar zal men zich te vens moeten verdiepeu in de werkelijke oorzaken hiervan, om aan de hand van de verworven inzichten tot construc tieve oplossingen te geraken met meer dan een incidenteel karakter. Daarom heb ik gemeend, aldus de staatssecretaris, te moeten overgaan tot het instellen van een kleine represen tatieve studie- en adviescommissie, waarvoor de opdracht luidt „advies uit te brengen over maatregelen, nodig in verband met de uitbreiding van het voorbereidend hoger en middelbaar On derwijs, vooral met het oog op de be hoeften aan leraren bij deze tak van onderwijs." (Van onze correspondent) Het verkeer heeft Zaterdag en Zondag 'In Enschede twee mensenlevens geëist. Bij .het verlaten van de school liep de zes jarige J. Knoop Zaterdagmiddag plotse ling van achter een groentewagen de straat over. De jongen werd door een per sonenauto gegrepen en overleed spoedig daarna aan de opgelopen verwondingen. In de nacht van Zaterdag op Zondag werd op het gevaarlijke kruispunt Haaks bergerstraat—G. F. Klaarstraat—Ripperda straat de wielrijder B. Menzo aangereden door de automobilist W. N. uit Groningen. De man liep zulke ernstige verwondingen op dat hij nog dezelfde nacht in zieken huis Ziekenzorg overleed. Zondagavond is Prins Bernhard, ver gezeld van zijn particulier secretaris dr. F. A. de Graaff, met een lijnvliegtuig van de K.L.M. van Schiphol naar New York vertrokken. Voor zijn vertrek ver telde de Prins tot de pers, dat hij hoopt binnen de volgende acht weken opnieuw een conferentie te kunnen beleggen, zo als er verleden jaar een is geweest in hotel „De Bilderberg" bij Oosterbeek. „Het doel van die conferentie zal zijn de sociale en economische problemen te be studeren, die van belang zijn voor de Westerse democratie", aldus de Prins, die thans naar Amerika vertrokken is om de komende conferentie met wat hij noem de „de Amerikaanse participanten" te bespreken. „De plaats van de conferen tie staat nog niet vast", vervolgde de Prins, „maar zij zal vermoedelijk in Europa worden gehouden." Te Freetown, de hoofdstad van de Britse kolonie Sierra Leone (West-Afri- ka), zijn bij botsingen tussen stakers en politie zes inheemsen gedood, ter wijl aan de zijde der politie een blanke officier het leven liet. Sinds vier dagen staken de leden van het algemeen vakverbond om kracht bij te zetten aan looneisen. Deze stakingen gingen vergezeld van relletjes en sabo tagedaden, waarop de gouverneur, Sir Robert Hall, de politie uitgebreide be voegdheden gaf om de orde te her stellen. Na de ongeregeldheden is een uit gaansverbod van zonsondergang tot zonsopgang afgekondigd. De vakvereniging heeft de stakers op geroepen het werk te hervatten om te bewijzen, dat zjj niets uitstaande heb ben met de ongeregeldheden. De Aga Khan, die lijdt aan acute bronchitis en zenuwpijn in de linker schouder, heeft van Zaterdag op Zon dag een rustige nacht gehad, hoewel hij toen nog steeds koorts had, aldus heeft zijn vrouw, de Begum Aga Khan, gisteren medegedeeld. Zij voegde eraan toe: „Zijn toestand is verbeterd .en we voelen ons erg op gelucht." De particuliere arts van de 77-jarige Aga Khan, dr. Jean Stehelin, werd gis teravond uit Cannes in Cairo verwacht. Duitse koffie-importeurs hebben voor speld dat de koffieprijzen in Duitsland deze maand voor de consument zul len dalen met 1,20 tot 2 Duitse Marken per kilogram, tengevolge van de da lende koffieprijzen op de wereldmarkt. Op het ogenblik kost een kilo koffie in W.-Duitsland 21 D.M., dat is onge veer f 19.-. afgegaan is van ruim twee jaar naar de resultaten van de betrokken magnetiseurs. Dit geschiedde Km. door het enqueteren van meer dan 4.000 door deze magnetiseurs behandel de patiënten. Om voor het „bewijs van gegaafdheid" in aanmerking te komen, moest gebleken zijn, dat de magneti seur een percentage van tenminste 35 pet. volkomen genezingen en zeer aanzienlijke verbeteringen in de ge zondheidstoestand van zijn patiënten wist te bereiken. De commissie voor onderzoek, aldus wordt ons medegedeeld, is een aan par ticulier initiatief ontsproten controle- instituut, bestaande uit artsen, juris ten, predikanten, psychologen, inge nieurs en andere academici, dat in afwachting van een rijksinstantie documentatie- en bewijsmateriaal ver zamelt over de werkelijke resultaten van de behandelingen der z.g. para normale genezers in Nederland. In dit verband zij herinnerd aan de rede van mr. W.F.E. Baron van der Feltz op 23 Nov. 1954 in de Tweede Kamer over de vervolging der para normaal begaafden. Hij wees er op, dat duizenden genezingen tot stand gekomen zijn door handoplegging, die wetenschappelijk niet te verklaren zijn. Het is feitelijk waanzinnig, al dus spr., deze „weldoeners der mensheid" te straffen voor het vele goeds, dat zij aan de lijdende mens heid brengen. Prof. Tenhaeff, die zich tegen de di plomauitreiking keert, is er wel van overtuigd, dat er iets aan deze zaak ge daan moet worden, maar niet op de wijze van de controlecommissie. Hij stelt zich voor Vrijdag de pers aan te tonen, dat het controlesysteem van de vereniging „nul en van gener waarde is". Iemand uit regeringskringen zal deze conferentie bijwonen. Aan de achterzijde van automobielen moeten met ingang van 1 Juli van dit jaar twee achterlichten zijn aangebracht, aldus deelt de A.N.W.B. mede. Aanvankelijk lag het in de bedoeling deze maatregel met in gang van 1 Januari 1956 van kracht te doen worden. De twee achterlichten die nen van gelijke grootte en gelijke of na genoeg gelijke sterkte te zijn. Zondagochtend ontspoorde een goederentrein tussen Culem borg en Geldermalsen. De 35 wagons van de trein, die op weg waren naar Tegelen, waren hoofdzakelijk geladen met rollen plaatijzer van de Hoogovens, vijf rollen per wagon, met een gewicht van 30 ton per wagon. Men neemt aan, dat tijdens het passeren van de spoorbrug te Culemborg de aspot van de vierde wagon is warmgelopen; hierdoor brak deze, waarop de wagon door de as zakte. De foto toont de „zondebok" op de rails. De Amerikaanse strijdkrachten be schikken nu over 30 reusachtige atoom kanonnen, die projectielen kunnen af schieten, welke stuk voor stuk groter vernietigingskracht hebben dan de atoombom, die Hirosjima, trof. Deze kracht zal spoedig nog groter worden. Dit deelde Herbert Brownell jr., de Amerikaanse minister van justitie, me de tijdens het 69e jaardiner van de „National Republican Club" ter gelegen heid van Lincoln Day. Sedert 1952, zei hij, zijn vijf bataljons die elk zijn uitgerust met zes atoomka nonnen in het leven geroepen. In het Stedelijk Museum te Amster dam zjjn Zaterdag voor de zesde maal de jaarprijzen van de Stichting Kunste naarsverzet 1942-1945 (elk groot f1000) uitgereikt en wel ditmaal voor land schapschilderkunst aan de heer G. Ben- ner geboren te Groningen in 1897 en voor romankunst aan mevrouw Hen- riëtte van Eyk. Laatstgenoemde kon de plechtigheid wegens haar reis naar Indonesië niet bijwonen. Onder het grote auditorium bevonden zich de secretaris-generaal van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen mr. H. J. Reinink, de burgemeester van Am sterdam mr. Arn. J. d'Ailly, de wethou der voor Kunstzaken mr. A. de Roos en prof. mr. M. G. Levenbach, namens de senaat van de universiteit. Voordat de waarnemende voorzitter der stichting en jurylid R. F. van Heus- den de prijzen uitreikte, werden negen kunstenaars in stilte herdacht, die in het verzet zijn gevallen. De heer Van Heus- den herinnerde er ten overvloede aan, dat de prijzen behalve voor kunstuitin gen o'ok worden uitgereikt als eerbetoon aan figuur en levenshouding van de kunstenaar. Hij verklaarde te hopen, dat van het werk van G. Benner in de loop van dit jaar een tentoonstelling zal kun nen worden tot stand gebracht. (Nog on langs is zijn werk in het Stedelijk Mu seum geëxposeerd. Red.). Namens de jury bracht mevr. dr. Anne Advertentie H. Mulder in herinnering, hoe het ver zet nooit vergeefs een beroep op me vrouw Van Eyk heeft gedaan. Nu wij onze tienjarige vrijheid gaan vieren komt haar bekroning passender dan ooit. Tot besluit hield prof. Anton van Duinkerken een inleiding over „blijven de waarde van de verzetspoëzie", waarin hij de regering aanspoorde een oud plan. de vervaardiging van een bloemlezing uit de verzetspoëzie, te doen herleven. Er moeten Nederlandse meisjes naar Nieuw-Zeeland, want tot dusverre kun nen de Hollandse vrijgezellen, die naar dit land geëmigreerd zijn, voor het over grote deel geen levensgezellin vinden. Het vrouwentekort is er een dringend probleem. Zo vertelde vanochtend minis ter J. G. Suurhoff, die na een reis door Australië en Nieuw-Zeeland met het K.L.M.-lijntoestel uit Australië op Schip hol terugkeerde, aan een groep verslag gevers. De emigratie naar Nieuw-Zeeland is het vorig jaar teruggelopen tot 1100 en, naar bekend, accepteert dit land slechts bij uitzondering gezinnen. Het grootste deel van de emigranten bestaat dan ook uit ongehuwden. De minister, die op Schiphol werd begroet door de commis saris voor de emigratie, ir. B. W. Have- man, vertelde voorts, dat op iedere drie mannelijke emigranten slechts een vrou welijke naar Nieuw-Zeeland is gegaan en ir. Haveman, die de minister af en toe bij zijn inlichtingen aanvulde, voeg de er aan toe, dat de Nederlandse meis jes wel voor emigratie naar dit verre eiland gevoelen, doch dat men telkens opnieuw op gerechtvaardigd en begrijpe lijk wantrouwen van de Nederlandse moeders stuit. Die hebben er bijna alle maal bezwaar tegen haar dochters alleen Tegen KOU, GRIEP, KOORTS; (Van onze correspondent) In tegenwoordigheid van talrijke geno digden heeft de vicaris-generaal van de aartsbisschop, mgr. D. Huurdeman. Zon dagmiddag de ondergrondse kapel „Onze Lieve Heer in de Kelder" te Arnhem plechtig ingezegend. De inzegening is een glorieus feit in de nog slechts vier jaar lopende geschiedenis van de Stichting „De Rijnkant". Deze stichting, van het begin af het levenswerk van de jeugdige pater H. Boumans O.M.I., heeft ten doel de z.g. ongrijpbare jeugd, maar ook de ouders daarvan in de Arnhemse sloppen langs de Rijn tot God en tot de Kerk te brengen. De zorg van deze stichting omvat ruim driehonderd ge zinnen. Veruit de meesten van deze minst- bedeelde mensen voelen zich in eigen pa rochiekerk niet thuis, althans voorzover zij nog practiserend katholiek zijn. Dit be tekent overigens niet. dat deze mensen geen hart hebben voor het idealisme van pater Boumans. Velen hunner immers heb ben in hun vrije uren geholpen, de vier ineenlopende aardappelkelders te verande ren in één stemmige ruimte, met eenvou dige banken, plaats biedend aan ongeveer 80 personen. Auguste Manche maakte belangeloos het fraaie kruis met Christus-beeltenis achter het hoofdaltaar en het Mariabeeld in het aan de Moeder Gods toegewijde kapel letje achterin. Een „ongelovige" legde be langeloos de electrische leidingen. Ook van de kant van de gemeente en van tal van particulieren ondervond de Stichting alle medewerking. Namens de meer dan dertig leidsters en leiders van de Rijnkant ontving pater Boumans een fraaie miskelk en namens de leerlingen van de Eusebiusschool een Frans kazuifel, resultaat van een school actie tot inzameling van oud papier. - naar dit deel van de wereld en naar een grotendeels onbekende toekomst toe te laten gaan. Dank zij besprekingen, die minister Suurhoff nu met de Nieuw-Zee- landse regering heeft gevoerd, zullen de organisaties daar thans proberen deze moeilijkheden en bezwaren op te lossen door contact op te nemen met de vrou wenorganisatie in Nederland. De minister achtte de oplossing van dit probleem des te klemmender, omdat de Nederlandse jongens zich gaan afvragen waarvoor ze eigenlijk geëmigreerd zijn. Velen van hen, zo zei hij, schaffen zich b.v. voor het geld, dat zij verdienen dure motoren aan om zich te vermaken. Het gevolg is geweest, dat er veel onge lukken zijn voorgekomen. De emigratiemogelijkheden naar Australië noemde hij nog steeds talloos. Hij was in een hoogoven'oedrijf geweest, waar een nieuw uitbreidingsplan op sta pel staat. Nodig waren niet minder dan 8000 arbeiders en „die zijn er eenvoudig niet". Daarom heeft de Australische re gering veel tegemoetkomendheid ver toond bij de bevordering der kostbare immigratie. Uitgerekend was, dat iedere immigrant dit land circa 1500 pond ster ling kost. De kansen voor Nieuw-Zee land, waar men meer in isolement woont, zijn geringer. De ontwikkeling is er niet op dezelfde stormachtige wijze geschied als in Australië. Toch leeft er ook de wens om de Nederlandse emigratie, die sinds 1952 sterk is teruggelopen, weer op gang te brengen. De minister heeft thans met de regering een afspraak gemaakt deze weer te stimuleren. Voor welke problemen de immigratie Australië stelt moge blijken uit het feit, dat dit land in de naaste toekomst de millioenste immigrant uit andere wereld delen verwacht. Concluderend zei de minister te ho pen, dat zijn reis tot verhoging van het quantum vertrekkende emigranten zal leiden. Met de Nieuw-Zeelandse regering heeft hij in principe afgesproken, dat dit jaar gepoogd zal worden een aantal van 2500 tot 3000 te bereiken, hetgeen dus bijna driemaal zo veel zou zijn als het vorig jaar. „Australië wil practisch ieder aantal nemen". Drie matrozen van het Nederlandse schip „Stientje Mensinga", dat in de ha ven van Brugge ligt, hebben zich schul dig gemaakt aan het beschadigen van een monument aldaar. Nadat zij in verschei den café's de bloemetjes buiten nadden gezet, klommen zij op het standbeeld van de Vlaamse helden Jan Breydel en Pieter Coninck, waarbij zij een ornamentaal zij torentje in wit steen van het monument afrukten. De Brugse politie haalde het drietal met enige moeite van het ge denkteken af en bracht het naar het bu reau. Hier werd procesverbaal opgemaakt. De kosten van herstel zullen meer dan duizend gulden bedragen. De Nederlanders zouden evenwel tegen een borgsom in vrijheid gesteld kunnen worden. De kapi tein van het schip deed de politie echter weten dat slechts één van de drie fuif nummers aan boord terug mocht keren en de andere twee maar ter beschikking van de Brugse politie moesten blijven. „Het is het droevige lot van alle uitvinders," voegde de dich- ter-drogist vol deernis er aan toe, ieder die heeft getracht de mensheid een weldaad te be wijzen met zijn uitvindingen is vroeg of laat op een beroerde manier aan zijn eind gekomenZo bijvoorbeeld die arme Prometheus, een Griekse jonge vent uit Athene, beslist een fijne kerel." „En, wat had die dan uitgevonden?" „Wel niets minder dan het vuur". was een goed vaderlander, niet in staat tot zo'n ge mene streek. Een verscheurende twijfel, benauwender dan de ze kerheid zelf, boorde zich in het gemoed van de In diaan. „Zou hjj leven? Zou hjj niet leven? Er is gezicht van een reusachtige walvis, de uitvinder was uitgegleden en in zee gevallen... „Dus hij is verdronken, werkelijk verdronken, vroeg de Indiaan bezorgd. „Nou, verdronken, dat weet ik niet, maar in moot- uiacui. «ven, luu iijj xuei xeveu; jcja xo v hier iets geheimzinnigs, iets vreemds en opwindends, jes gesneden, dat zeker... De walvisse:n en de iha;aien - samen hebben geen haar van hem overgelaten". „De verdiende straf voor zijn uitvindersperver- siteit", dacht de Indiaan. „Arme Rodolfo!" zei hij met gehuicheld mede lijden. Het was de eerste keer dat hq hem bq zqn voor dat ik moet ophelderen, het koste wat het kost" Hij ging de ondoorgrondelijkheid van alle schepe lingen bestuderen... maar toen hij belandde bij Cle- to... die Cleto was heel jong, luidruchtig en een liefhebber van drinken. Hij begon met hem om te gaan zo vriendelijk als een toegewijde vader. Hij „Verduiveld!... Èn hoe heeft hij dat uitgevonden?" stopte hem bijna het geld in de zak om zich een naam noemde, nu dat hij er zeker van was dat de ITALIË Premier Scelba en de minister van buitenlandse zaken, Martino, worden morgenvroeg in Londen verwacht voor een officieel bezoek. „Door een laars langs de vloer te wrijven van het kantoor waar hij werkte... er sprong een vonk uit en... „Hoe liep dat af?" „Slecht, heel slecht; zodra ze merkten dat hij het vuur had uitgevonden, hebben ze hem, zoals dat zo vaak gaat, van het kantoor, waar hij in dienst was, gesmetenJa, uitvinders zijn nu eenmaal altijd de martelaars van de mensheid en van de weten schap geweest! Kijk maar eens aan, Galilei werd levend verbrand omdat hij ontdekt had dat de aar de draaide, alsof het zijn schuld was dat de Aarde wentelt... En om maar niet al te ver te gaan, de uitvinder van het weefgetouw stond op een ogenblik op het nippertje van gelyncht te worden door de wevers van Lyon. Ze zijn allemaal martelaars ge weest zoals „de Amerikaan", die het ook al weer is." Maar de burgers waren het erover eens dat dat zaakje niet pluis was. De boot bleef schuin tegen de pier hangen en nie mand durfde aan boord te gaan. Er hing iets ge heimzinnigs omheen. De Indiaan was niet op zijn gemak en was nog maar steeds niet zeker dat „de Amerikaan" aan zijn eind gekomen was. Maar men kon uit de 21 sche pelingen geen woord meer loskrijgen dan ze gezegd hadden. Om die tijd liet iemand in de herberg van de we duwe zich ontvallen dat „de Amerikaan" nog leef de en dat, toen ze eenmaal in volle zee waren, hij in werkelijkheid was overgestapt op een Noorse boot die hem naar Sandefjord bracht, waar hij op dit ogenblik wel aan het praten zou zijn over de verkoop van het patent van zijn electrische harpoen aan de Vereniging van Noorse Walvisvaarders. Maar dat geloofde niemand; „de Amerikaan" boot te kopen waarmee hij met de beug zou kunnen vissen en omringde hem met attenties en vriende lijkheden,Santa Teresa, die niets minder dan een heilige was, schrijft als volgt aan de priores in Se- villa: „Ik zie best dat het geen volmaaktheid in mij is dat ik dankbaar moet zijn; het moet lage natuur zijn dat ze met één sardine, die ze mij geven, mij kunnen omkopen". En Cleto dronk flink en was niet bepaald een Santa Teresa... en op een avond dat hij zich dankbaar en wat „vrolijk" voelde, liet hij zich gaan... nu ja, hij liet zich gaan of ging zelf graag, hoe het dan ook zij, Don Lucas vernam alles wat er gebeurd was: „hoe degenen, die daarmee belast wa ren, bij het op gang brengen van de condensator die de electrische harpoen laadde, een vreselijke schok kregen, die hen voor dood tegen het dek wierp, en hoe de anderen, door een paniek bevangen, zich op du uitvinder wierpen en hem in zee gooiden. Het was een moment van waanzin, van schrik en verbijste ring aan boord: de krankzinnigheid had zich een ogenblik van allen meester gemaakt. Het schip leek wel een wildebeestenhok. De getroffenen kwamen niet bij en maakten het toneel nog ontzettender. Er stak een Noordwesterstorm op die de walvisvaarder helemaal vervulde van vloeken en verwensingen. Ze gooiden het roer om en lieten de walvis de achter steven zien en koersten naar de dichtstbijzijnde kust. Ten slotte ging de storm liggen en degenen die de schok gekregen hadden, begonnen bij te komen. Het verstand kreeg weer de overhand in die wild ge worden zielen. Toen begonnen ze te bedenken wat een dwaasheid ze begaan hadden door de uitvinder in zee te gooien. Ze waren overstelpt van schaamte en vrees en om zich te redden viel hun niets beters in- dan elkaar te zweren dat zij het geheim zouden bewaren en allemaal dezelfde voorstelling van het gebeurde te geven, namelijk dat in de zenuwachtig heid van het klaarmaken van het eerste schot, in het grote cetaceeën fosfaat van hem gemaakt hadden. „Maar alstublieft, Don Lucas, nooit een woord hierover, bedenkt u toch dat het om de hals van ons allen gaat". „Allemachtig, Cleto, waarvoor heb je me aange zien?" Ze gaven elkaar de hand om dat misdadig ge heim te verzegelen. De Indiaan merkte dat hq zich vrolijker en vlug ger voelde, alsof ze hem van een enorme last be vrijd hadden. De hemel leek hem meer hemel en vooral de zee meer zee. Hij ging een wandeling doen naar de bovenwijk van ue stad en van daaruit keek hij boven over de daken met een Olympische minachting de stad aan. „Alleen jij en ik tegenover elkander; nu zullen we eens zien hoe het gaat", leek hij uit te dagen. De stad kneep zijn dakpannen meer samen in een verdedigend gebaar. „Ik ben de Indiaan van Aldeaalta, de enige ech te Indiaan die jij hebt voortgebracht, versta je me?" Maar aangezien de stad voorzichtig was en geen tegenstand bood, vervolgde hij: „Wanneer ze in dé toekomst de geschiedenis schrijven van de Indiaan van de Golf van Biskaye, dan zullen ze met mij moeten beginnen... met mij... vast en zeker met mij... En toen de stad, die een heel domme stad was, die snoeverijen hoorde, kreeg hi) lust zijn fundamen ten te slapen te leggen. (Wordt vervolgd.) AAGTEKERK 13 te Suez. A.ALSUM 13 te Antwerpen. ABBEDIJK 13 te New York. ALAMAK 14 te Chittagong. ALCYONE 13 te Hamburg. ALIOTH 14 te Antwerpen. ALKAID 13 te Necochea. ALPHERAT 13 te Rio de Janeiro. ALUDRA 14 te Bombay. ANDIJK 13 te Havana. ARENDSDIJK p. 14 Landsend n. N. Y. AVERDIJK 13 te Bremen. BENINKUST 13 te Antwerpen. BILLITON 14 te Singapore. STRAAT SOENDA 13 van Lor. Marq. naar Mauritius. WOENSDRECHT p. 13 Runs. Jebel n. B. P. IJSSEL p. 14 Kp. Bon n. Alexandrië. ALCETAS 13 te Kopenhagen. ADONIS 12 te Ciudad Trujillo. BENNEKOM 12 te Londen. BLIJDENDIJK 13 te New York. CERONIA 12 van Abadan n. Pt. Said. CALTEX THE HAGUE p. 13 Malta n. R'd. CALTEX DELFT 12 te Sidon. CALTEX LEIDEN 13 te Sidon. BLOEMFONTEIN p. 14 Finist.' n. Durban. 1 2T Madeira n Walvisb. BLOMMERSDIJK p. 14 Kreta n. Genua. CRADLE OF LIBERTY p. 12 Str. Or BONAIRE p. 14 Dememara n. Plymouth. BORNEO 14 te Pt. Said. BOSKOOP p. 14 Azoren n. A'dam. CALLISTO 14 te Hamptonr. CALTEX NEDERLAND 13 te Stockholm. CALTEX PERNIs p. 14 Kp. Bon n. Sidon. CORYDA 13 te Pta. Cardon. COTTICA p. 13 Landsend n. Barbados. DELFLAND 13 te Amsterdam. DORDRECHT 14 te Rotterdam. EENDRACHT p. 13 Vliss. n. Heraklion. FARMSUM p. 14 Ouess. n. Golf v. Mexico GANYMEDES 13 te Madeira. HAARLEM 13 te Rotterdam. HEELSUM 13 te Antwerpen. HILVERSUM 13 van Fanley n. Pt. Said. HOUTMAN 13 te Belawan. JAPARA KRL. 13 te Singapore. JAVA p. 13 Sabang n. Colombo. KERTOSONO p. 13 Cartag. n. Trinidad. KIELDRECHT 14 te Antwerpen. KOTA BAROE 13 te Surabaja. LEERSUM 13 te New Orleans. LEOPOLDSKERK 13 te Antwerpen. LIEVE VROUWEKERK p. 14 Dungen. n. Rotterdam. LINGE 14 te Prt. Gentil. LOOSDRECHT p 14 Kreta n. Genua. MAAS 14 te Tanger. MAASDAM 14 te Cartagena. MAASLAND 14 te Rio Janeiro. MARPESSA 13 te Niigata. MEERKERK 13 te Antwerpen. MENTOR 13 te Barbados. MERWEDE 14 te Jacksonv. MOLENKEKK 13 te Tanger. MUIDERKERK p. 14 Finist. n. Duink. OOSTKERK p. 14 Napels n. Pt. Said. ORANJE p. 14 Djeddah n. Suez. OUWERKERK 13 van Fremantle n. Aden. OVERIJSEL p. 14 Bareel, n. Mars. OVULA 13 te Singapore. PHRONTIS p. 14 Aden n. Pt. Said. FOLYDORUS p. 14 Socotra n. Penang. PRINS ALEXANDER p. 14 Tanger n. Ceuta. ROEBIAH 14 te Houston. ROTTI p. 13 Ceylon n. Belawan. RIJNDAM 13 te Cobh. RIJNLAND p. 14 Bahia n. Santos. SALATIGA 14 te Ummsaid. SARPEDON 14 te Havre. SHERATAN p. 14 Finist. n. Mena Ahm. SIBAJAK p. 13 Socotra n. Fremantle. SINGKEP p. 13 Kreta n. Mars. SIRRAH 14 te Kaapstad. SLAMAT p. 14 Ouess. n. Priok. STAD MAASTRICHT 13 te Genua. STATUE OF LIBERTY 13 van Mena Ahm. naar Suez. TABIAN p. 14 Kp. St. Vine. n. Halifax. TABINTA 14 te Belawan. TAMO 13 te Necochea. TARA 13 te Antwerpen. TARAKAN 13 te Belawan. TERNATE 13 te Djibouti. TITUS 13 te A'dam. TOMINI p. 14 Dungen. n. R'dam. TOMORI 13 te Rotterdam. WATERMAN 13 van Melb. n. Fremantle. WESTERDAM p. 14 Kp. Sable n. N. Y. W1ELDRECHT 13 van Brunsb. n. Rastanura. WILLEMSTAD 13 te Amsterdam. ZEELAND KRL. 14 te Philadelphia. ZEELAND SSM. 13 te Blyth. ZUIDERZEE 13 van Antw. n. Norfolk. ZIJPENBERG p. 14 Ouess. n. Palermo. ALHENA p. 14 Finist. n. Las Palmas. ALTAIR 14 te Sao Francisco do Sul. ARIADNE p. 14 Finist. n. Tanger. ARMILLA 13 van Bangkok n. Pladju. BANTAM 14 te San Francisco. BLITAR p. 14 Finist. n. Houston. BREDA 14 te Antofagasta. CALTEX DELFT 13 te Sidon. DIEMERDIJK 14 te San Francisco. ETREMA 13 te Port of Spain. HATHOR 14 te Alexandrië. HECTOR 14 te Ceuta. INDRAPOERA p. 14 Dungen. n. Rotterdam. OH. v. OLDENBARNEVELT 14 te Suez. LOPPRSUM p. 14 Ouess. n. Dageham. LUNA 14 te Leixoes. MERWEDE 14 te Jacksonville. MOLENKERK 14 te Casablanca. NOORD AM 14 te Rotterdam. ORANJEFONTEIN 14 te Cowes. PEPERKUST 13 van Winneba n. Lagos. SALLAND 13 van St. Vincent n. A'dam. STAD ROTTERDAM p. 14 Kp. Blanco naar STAD VLAARDINGEN 14 te Rotterdam. Ormoea naar Fahaheel. CLAVELLA p. 12 K. Muria n. Gibr. CÏSTULA p. 12 Kp. Bon n. Stanlow. CLEODORA 13 te Singapore. DRACO p. 13 Ouess. n. Bordeaux. DELFT 12 te Callao. ERINNA 13 te Pladju. ESSO AMSTERDAM p. 13 Kp. St. VinO. naar Rastanura. FLEVO 13 te Amsterdam. HATHOR p. 13 Kreta n. Alex. HOOGKERK p. 12 Kp. Palmas n. Kaapst. INDRAPOERA p. 13 Finist. n. R'dam. ILIAS 12 te Catania. LUNA p. 12 Gibr. n. Leixoes. LEKKERKERK 12 te Hamburg. SCHERPENDRECHT p. 12 Param. n. Rio Janeiro. STRAAT SOENDA 12 te Lor. Marques. SIBIGO 13 te Melbourne. SIGLI 12 te Jesselton. SILINDOENG 12 te Melbourne. STAD ROTTERDAM p. 12 Madeira n. Mo nr. TJIBODAS p. 12 Formosa n. Moji. TERO p. 12 St. Pauls R. n. Rotterdam. TIBA p. 13 Rio Jan. n. Antw. TARAKAN p. 12 Sabang n. Belawan. TROMPENBERG p. 13 Tampa n. Houst. VAN. LINSCHOTEN 12 te Dakar. VAN HEUTSZ 12 te Beira. WILLEM RUYs p. 13 Daedalus n. Col. WESTERTOREN p. 12 St. Helena n. Curae. IJSSEL 12 te Algiers. ZAAN 12 te Huil. LISSEKERK 12 te Ummsaid. LEUVEKERK p. 13 Mahé n. Colombo. LOPPERSUM p. 12 Oporto n. Dagenh. MARISA 12 te Bombay. MATARAM 12 te Pt. Said. METULA 12 te Yokohama. NIEUW AMSTERDAM 12 te Barbados. NESTOR p. 13 Key West n. Marac NOORD WIJK 12 te Bermuda. ORANJEFONTEIN p. 12 Kp. Vilano naar Niton. OMALA p. 13 Mahé n. Calc. ONDINA p. 12 Makalla n. Fao. ORESTES 12 te Guanta. PIETER S 12 te Guanta. PLAGIOLA 12 te Norfolk. PRINS MAURITS 12 te Oran. PENDRECHT p. 13 Finist. n. Sidon. PRINS W. v. ORANJE 12 te Gandia. POLYDORUS p. 13 Guardaf. n. Djak. RADJA p. 13 Perim n. Pt. Said. RITA p. 13 Priok n. Soerab. RAKI p. 13 Dungen. n. A'dam. REMPANG 12 te Soerabaja. SAROENA 12 te Pladju. PAS S AGIERS S CHEPEN ALDABI 12 Febr. te Buenos Aires verw. ALHENA 28 te Rio de Janeiro verw. ALNATI Buenos Aires n. Rotterdam 28 t# Antwerpen verw. BLOEMFONTEIN 11 van A'dam n. Durban 2 Maart te Kaapstad verw. BONAIRE verm. 14 van Paramaribo naar Plymouth of Dover. BOSCHFONTEIN verm. 14 van Mombasa naar Suez. COTTICA 27 van Barbados verw. GROOTE BEER 17 van New York n. Rot terdam verw. INDRAPOERA 14 van Priok n. R'dam vw. JAGERSFONTEIN verm. 18 van Durban naar Amsterdam. JOHAN v. OLDENBARNEVELT 16 .te Port Said verw. MAASDAM CRUISE 12 te Port au Prince, 14 te Cartagena verw. NIEUW AMSTERDAM 12 te Barbados, IS te Trinidad, 14 te Grenada verw. NOORDAM 14 van New York te Rotter dam verwacht. ORANJE van Priok n. A'dam, 15 te Suez verwacht. ORANJEFONTEIN van Durban n. A'dam, 14 te Southampton, 15 te Antwerpen, 16 te A'dam verw. ORANJESTAD verm. 13 van Pto. Limon naar A'dam. RIJNDAM 19 te Halifax, 21 te N. Y. v. SIBAJAK 24 te Fremantle verw. WATERMAN 13 van Wellington te Mel bourne verw. WESTERDAM 14 v. R'dam te N. Y. verw. WILLEM RUYS 18 te Colombo verw. WILLEMSTAD verm. 17 van A'dam naar Cristobal. ZUIDERKRUIS 21 te Las Palmas verw. HOGE PRIJZEN ƒ35.000 7466 ƒ5000 2148 ƒ2000 4183 ƒ1500 6079 8613 ƒ1000 8056 16457 16469 18819 20656 400 1962 2475 2559 3279 5715 7281 7342 9318 9942 11356 12620 13715 18963 19921 21594 200 1219 1252 1436 1458 1616 1894 2227 2272 2443 2544 2813 2839 3271 3393 3448 4139 4249 4284 4665 4755 4921 4938 5091 5096 5359 5397 5536 5696 5737 5955 6250 6405 6471 6932 6975 7463 7547 7550 7798 7926 8538 8764 9083 9430 9722 9863 9954 11049 11108 11220 11686 11872 13083 13467 13549 13708 14887 15496 15564 16267 16580 16688 16827 17045 17489 17543 18189 18367 18892 20105 20491 20625 20926 21880 21904 PRIJZEN VAN 60— 1015 045 071 104 109 147 164 210 216 249 251 296 360 388 396 438 488 508 533 536 565 617 623 648 651 681 691 702 714 728 800 801 816 817 835 841 885 895 932 934 959 2010 029 039 118 124 159 193 241 302 311 337 342 349 366 408 464 466 467 476 486 491 498 515 534 624 635 638 646 650 663 675 681 713 746 790 847 850 891 894 899 905 909 932 941 957 3010 011 062 076 095 107 141 143 154 170 174 206 237 262 280 339 346 350 367 381 402 423 434 442 461 474 476 480 483 502 539 551 563 578 588 595 601 622 691 749 763 765 791 797 813 814 875 887 888 890 935 942 970 987 4013 014 025 029 035 040 048 095 117 134 W O 815 827 889 923 927 939 950 970 980 634 643 690 698 730 786 787 795 805 814 826 833 838 854 874 875 P45 QRfi 282 2|3 343 356 373 374 379 387 490 493 334 536 565 572 604 608 631 688 695 746 .^25 822 862 888 895 896 918 935 939 944 ™30 059 066 070 085 100 115 203 205 266 308 337 395 455 459 489 583 647 651 679 699 705 730 735 760 792 818 845 865 892 893 909 965 977 085 8043 061 072 091 204 246 247 248 264 298 339 349 403 439 440 441 459 513 587 604 644 653 670 692 744 746 777 778 779 819 829 834 841 862 864 889 923 936 954 983 9016 019 032 034 051 059 079 168 200 202 209 217 268 281 340 363 364 378 406 464 481 508 529 575 642 663 673 679 689 709 714 733 740 755 757 799 801 843 844 855 893 898 909 938 945 10018 054 084 099 117 133 172 179 186 214 228 237 258 280 306 317 372 382 384 392 401 406 417 418 447 467 484 502 525 538 573 600 631 651 736 770 784 80O 818 824 889 902 917 929 949 11023 057 060 077 124 126 143 195 210 217 286 296 310 340 346 347 366 408 430 448 454 473 493 498 508 529 537 541 549 558 461 488 534 595 642 656 682 687 694 743 748 799 818 825 848 851 884 941 961 998 13019 087 128 135 170 218 235 268 282 314 331 351 355 361 363 368 390 411 431 482 527 529 539 558 564 567 583 586 629 644 661 666 673 704 729 735 747 769 831 868 887 896 898 909 922 986 993 998 14019 026 031 036 045 114 124 145 171 172 182 268 277 279 293 326 366 383 392 458 555 565 576 583 654 713 733 811 821 823 831 840 894 896 950 962 986 15002 013 046 126 129 163 218 295 297 321' 334 367 373 497 515 625 630 655 666 677 710 732 765 788 801 806 815 835 846 860 865 879 887 896 945 965 989 16002 047 064 065 115 142 155 158 168 172 173 194 229 257 285 289 325 357 391 393 421 425 460 462 478 479 480 514 538 542 560 561 571 609 612 621 648 649 661 721 724 730 737 743 747 790 807 834 866 867 981 983 17046 058 064 085 107 122 124 147 165 174 178 181 316 332 395 486 488 511 527 530 669 689 694 724 751 753 830 891 911 917 942 944 962 18018 064 066 082 084 102 110 173 257 306 314 386 446 495 504 559 572 596 704 730 803 826 836 917 919 950 953 961 962 988 19003 014 053 063 069 097 104 130 136 137 155 165 254 343 357 420 454 465 466 496 529 564 580 601 610 616 626 655 656 660 670 691 722 738 743 777 790 795 802 811 834 837 842 855 871 903 937 962 989 20005 025 028 034 036 039 041 078 081 116 117 179 181 202 223 256 275 291 293 331 397 432 474 481 500 504 570 576 624 644 645 661 665 669 683 712 715 734 782 794 802 806 843 869 872 882 992 21030 088 094 135 136 179 240 260 266 278 286 307 329 339 352 378 398 408 439 457 497 500 501 555 556 576 595 606 608 610 650 696 716 720 752 763 766 772 777 798 807 810 814 868 897 900 923 938 951 957 DINSDAG HILVERSUM I, 402 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym., 7.30 gram. VPRO: 7.50 prot. pr. AVRO: 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.30 vrouw, 9.40 prot. pr„ 10.00 gram., 10.50 kleuters, 11.00 ballet- muz„ 11.15 kookpraatje, 11.30 bariton en piano, 12.00 amus.muz., 12.33 platteland, 12.40 twee piano's, 13.00 nieuws, 13.15 gram., 13.20 Metropole-ork., 13.55 koer sen, 14.00 gram., 14.40 schoolradio. 15.00 viool, cello en piano. 15.30 vrouw. 16.00 gram., 16.30 jeugd, 17.20 caus., 17.30 jazz-competitie, 18.00 nieuws, 18.15 piano, 18.30 caus., 18.40 orgel, 19.00 kinderen, 19.05 Paris vous parle, 19.10 harmonie- ork„ 19.45 toneel, 20.00 nieuws, 20.05 journ., 20.15 gevar. progr., 22.20 de ant woordman, 22.35 gram., 22.55 caus., 23.00 nieuws, 23.15 New York calling, 23.20 filmprogr. HILVERSUM II, 298 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.45 Morgengebed. 8.00 nieuws, 8.20 gram., 9.00 huisvrouw. 9.40 Lichtbaken, 10.00 kleuters, 10.15 gram.. 11.00 vrouw, 11.30 schoolradio, 11.50 caus., 12.00 Angelus, 12.03 gram., 12.33 gram., 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 Promenade-ork. en soliste, 14.00 gevar progr., 15.00 schoolradio, 15.30 Ben je zestig?, 16.00 zieken, 16.30 Ziekenlof, 17.00 jeugd, 17.40 beursber., 17.45 regerings- uitz., 18.00 jeugd, 18.20 sport, 18.30 lichte muz., 19.00 nieuws, 19.10 lichte muz.. 19.30 Avondgebed, 19.45 gram.. 20.40 act Boeken. 21.15 gram., 21.20 hoorspel, 23.00 nieuws, 23.15 katnerork. ENGELAND. BBC, home service, 330 m.: 16.45 lichte muz., 19.30 lichte muz., 22.45 cello en piano. BBC, light progr.. 1500 en 247 m.: 13.15 dansmuz., 13.45 ork.conc., 16.00 zi- geunermuz., 16.45 politie-ork., 18.00 amus.muz., lö.30 pianospel, 18.45 dans muz., 23.20 dansmuz., 0.20 dansmuz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m.: 12.00 omr.ork., 13.15 operettemuz., 16.00 lichte muz., 17.45 amus.muz., 19.15 blaaskwartet, 20.15 rhythm, muz., 22.40 jazzmuz., 23.10 lichte muz., 0.25 rhythm, muz. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m.: 12.30 zangrecital, 14.05 hoborecital, 20.00 kamermuz. BRUSS5L, 324 m.: 16.30 balletmuz., 16.40 kinderliederen, 19.40 koorzang, 21.00 ork.conc., 22.15 viool en cello. 484 m.: ork.conc., 15.45 koorzang, 16.05 lichte muz., 22.15 kamermuz. ENGELAND, BBC, European Service. Uitz. voor Nederl. 22.00-22.30 Nieuws, Feiten v. d. dag en Boeken en schrijvers. (Op 224 m.). WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE. NCRV: 20.15 Journ. en weerber. 20.35 vioolrecital. 20.45 Wordt vervolgd, T.V.- 20.55 de gewone man, 21.00 Boek der spel. 22.05-22.15 Dagsluiting.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 4