Hu welijk van Prinses Maria Pia en Prins Alexander ingezegend Tussen neus en lippen Carnavalsgekken trekken naar Den Haag Pa ra de van lazz-favorieten WYBERT Belgische regering wijst het protest van Episcopaat af Minister Collard segt de toon van de verklaring der bisschoppen te betreuren Radicalen dwingen PFLIMLIN formatie-poging op te geven Romantiek herleeft in kleine vissersplaats Idylle van „Agamemnon" bestendigd „Ja hoort u eens, ieder een zegt vandaag dat „Weg met de Zondagswet" Verongelukte auto blijkt smokkelauto Morsen weer atoom- proeven in Psevaaa Socialist PINE AU aangezocht Verkoudheid heesheid en rokerscatarrh MAANDAG 14 FEBRUARI 1955 PAGINA b Verpleegster spoorloos Gedwongen huwelijk HUYGENSPRIJS VOOR JAN ENGELMAN Nes ter Gast en Max Croiset bekroond In de modder gestikt BENOEMING BISDOM HAARLEM GELUIDSORGIE IN HET CONCERT- GEBOUW Maximale zekerheid Minimale premie RADIOTECHNICI WETEN TE WEINIG VAN TELEVISIE AT J KERSEN BONBONS AMERIKANEN INTERVIEWEN BOELGANIN H. Vader celebreert zelf weer H. Mis In de kleine Portugese vissersplaats Cascais is Zaterdagmiddag de 20- jarige prinses Maria Pia van Savoye, oudste dochter van ex-koning Umberto nlj DIJ liet rïOI DOOrt van Italië en ex-koningin Marie José, in het huwelijk getreden met de 30- jarige prins Alexander Karageorgewitsj, zoon van de voormalige prins- Een groot aantal Italiaanse konings regent Paul van Joegoslavië en prinses Olga van Griekenland. De getuigen gezinden, onder aanvoering van de mo- van de bruid waren de Belgische gezant in Portugal, baron Ruzette, als narchistische burgemeester van vertegenwoordiger van koning Boudewijn, en de hertog van Genua, een ^chü^Lauro^ fanhan- neef van ex-komng Umberto. De getuigen van de bruidegom waren de kcljjkheid jegens het huis Savoye te Griekse gezant te Lissabon, Vassili Lappas, als vertegenwoordiger van koning getuigen. Ex-koning Umberto heette hen Paul van Griekenland, en prins Tomislav van Joegoslavië, een broeder van t>y hun aankomst persoonlijk welkom ex-koning Peter. Onder de duizenden belangstellenden, die zich naar het en deed diegenen van hen, die na af- nabij Lissabon gelegen Cascais hadden begeven, bevonden zich talrijke ver- loop per schip uit Lissabon terugkeer- tegenwoordigers van vorstelijke en adellijke geslachten, zoals ex-koning den, uitgeleide. Simeon van Bulgarije, zijn moeder, ex-koningin Giovanna, de pretendenten naar de Franse, de Spaanse en de Portugese troon, alsmede de hertogin van Kent met haar kinderen, de hertog van Kent en prinses Alexandra. Bruid en bruidegom vlak na de plechtigheid. Gezonde slaap Een gezin van vier personen te Hobart (Australië) sliep rustig door, toen een auto door het houten schot van hun slaapkamer reed en daar bij een bed, waarin twee jongens lagen te slapen, dwars door de kamer schoof. Een broer, die enkele meters verder lag te sla pen, werd ook niet wak ker, ofschoon de kamer ■met een regen van kalk werd bedekt. Hun vader, Kenneth Evans, vertelde de poli tie, dat hij pas iets van het ongeluk hoorde, toen hij het ochtendblad las. Hij rende naar de slaap kamer van de jongens en vond beiden nog rustig in Morpheus' armen. Snor brengt uitkomst De 22-jarige Canadese soldaat Joseph Cassavant, wiens regiment in West- Duitsland is gelegerd, heeft van zijn meerde ren bevel gekregen zijn snor te laten staan. De reden voor dit wat zon- derlijke bevel is, dat zijn tweelingbroer Aime in hetzelfde regiment dient en dat zij zoveel op el kaar lijken, dat hun su perieuren niet weten wie Joseph en wie Aime is. De snor van Joseph moet nu uitkomst brengen. Potlood met vloeibare stift Door een Amerikaanse maatschappij worden thans vulpotloden gefabri ceerd, die in plaats van een vaste stift een kolom vloeibaar grafiet hebben. De maatschappij is zo ze ker van het succes van de nieuwe potloden, dat zij de productie van de ge wone vulpotloden heeft stopgezet en nog alleen het nieuwe type vervaar digt. Met de vloeibare kolom kan zesmaal zo lang ge schreven worden als met een stift en natuurlijk komt het slijpen van het traditionele potlood met houten omhulsel te ver vallen. De kern wordt ge vormd door een capsule vloeibaar grafiet van on geveer dezelfde afmeting als de normale stift. Het grafiet blijft; tot het eind toe vloeibaar en stroomt naar een punt, die iets weg heeft van de punt van een ballpoint. Het vloei bare grafiet geeft eenzelf de letter als het vaste gra fiet van een normaal potlood en heeft boven dien het grote voordeel, dat het niet vlekt. Communistische wereldwonderen De zeven wereldwonde ren uit de oudheid hebben in Hongarije blijkbaar af gedaan. Op de Hongaarse kalen ders van 1955 is een nieu we lijst van niet minder dan acht wereldwonderen verschenen. Van de oude zeven mochten slechts de pyramiden blijven staan. Maar de overige zijn ver vangen door de Chinese muur, de Eiffeltoren, de Simplontunnel, de nieuwe Lomonosow-universiteit in Moskou, de Moskouse on dergrondse, het instituut voor levende planten te Tasjkent.en de radio, „welke door de Rus Popow is uitgevonden". De keuze lijkt in elk geval enigszins willekeu rig. Het deftige Den Haag zal Vrijdag ists proeven van de leut van het Lim burgse carnaval. Op die dag zullen de putaties van de meeste Limburgse car navalsverenigingen naar de hbfstad J*ekken om aan de voorzitter van de tweede Kemer een petitie over de Zon dagswet aan te bieden. Die'Zondagswet ■j't de feestlustige zuiderlingen danig njvars. Zij willen ongestoord hun tra ditionele jaarlijkse spektakel maken, onder door andere regeerders dan hun igen zotte vorsten op de vingers te °rden gekeken. He Maastrichtse carnavalsvereniging Tempeleers" hebben het initiatief fc>ï)i deze tocht naar het Binnenhof ge- 0rhen. Btjna alle andere carnavalsver- et)igingen hebben thee zich daar solidair verklaard. vrijwel alle Limburgse plaatsen gtt?" heden rond om handtekeningen te- i de Zondagswet te verzamelen. De Limburgse radiozender, de Omroep Zuid, heeft de bevolking opgeroepen zich achter de carnavalsverenigingen te scharen en de meeste schutterijen, har monieën, kerkelijke verenigingen en zelfs gemeenteraden hebben de petitie reeds openlijk gesteund. Er staat het deftige Den Haag wat te wachten Nadat de zeventien-jarige verpleeg ster Zwaantje Dekkers op 10 Februari j.l. uit de inrichting „Zonnehuis" in Beekbergen op de Veluwe werd ontsla gen is zij spoorloos verdwenen. Men vreest dat haar iets ernstigs is overko men, want zij verkeerde de laatste tijd in een overspannen toestand. Reeds eerder heeft zij gepoogd om zelfmoord te plegen. Vandaar dat de commandant van de rijkspolitie in Eibergen namens de ouders van het meisje verzoekt om inlichtingen. Zij is knap en ongeveer 1.80 m. lang. Haar haar is kortgeknipt, ze draagt een donkergroene gestreep te japon of haar verpleegstersuniform en een lange groene jas. Toen ze weg ging, had ze twee reiskoffers met lijf goed bij zich. Maar ook de Spaanse monarchisten roerden zich. In Madrid organiseer den zijn een luidruchtig welkom voor prinses Maria Christina van Bour bon, zuster van de Spaanse troonpre tendent, die op weg naar Cascais enige tijd op het vliegveld aldaar ver toefde. Drie hunnen zijn tot boetes van duizend gulden veroordeeld. Het aantal officiële genodigden op de plechtigheid bedroeg ongeveer 4.000. Slechts 600 konden een plaatsje in de kleine kerk krijgen. De anderen brach ten het niet verder dan het kerkplein, waar een groot baldakijn was aange bracht. Geen wonder, dat de plaat selijke politie 'strenge instructies had ontvangen voor de afzetting. Het plichtsbesef van een der agenten zou er bijna nog oorzaak van zijn ge worden, dat de bruid en haar vader, die vroeger op de morgen de H. Com munie hadden ontvangen in de kerk van Onze Lieve Vrouw der Zeevarenden, te laat bij de huwelijksplechtigheden aan kwamen. Hij wilde de kleine auto met het tweetal erin niet doorlaten. Toen Umberto verklaarde, dat hij de koning was, zei de agent: „Ja hoort u eens, iedereen zegt vandaag, dat hij bij het hof hoort!" Gelukkig bracht een inspec teur redding. Om 12.20 uur verbond de 60-jarige pa ter Antonio Pereira de Almeida de bei de vorstelijke telgen in de echt vóór het altaar, dat met een fluwelen gordijn was afgedekt. De bruid is katholiek en de bruidegom Grieks orthodox. Vandaar dat er geen huwelijksmis werd gecele breerd. De H. Vader heeft voor deze verbintenis speciaal dispensatie ver leend. Op het gewichtige ogenblik zelve was het in en buiten de kerk zo'n rumoer van feestelijk gestemde gasten, dat slechts zeer weinigen precies konden horen, wat bruid en bruidegom antwoord den op de gebruikelijke vragen. Vandaar dat volgens Engelse verslaggevers de bruid „Si" en de bruidegom „Yes" zei, terwijl een Fransman meldde, dat zij allebei „Volo" hadden gezegd. De bruid droeg een japon van wit satijn, versierd met borduurwerk, en een tulen sluier van vijftien meter. Zij droeg een parelsnoer en uit parels be staande oorbellen, die hebben behoord aan de moeder van ex-koning Umberto, koningin Helena. Op het hoofd van de bruid schitterde een diadeem, die een geschenk is van haar ouders. Prins Alexander was gekleed in jacquet. De jonggehuwden zullen eerst nog en kele dagen doorbrengen op een buiten verblijf in Portugal. Overmorgen vertrekken zij per vliegtuig naar Ma deira. In Cascais, waar Maria Pia sedert de ballingschap van haar ouders in 1946 heeft gewoond, is 't plan ontworpen een volkswijk de naam Maria Pia-wijk te geven. Ex-koning Umberto heeft het plan goedgekeurd. Misschien zal er ook een nieuw dorp worden gesticht, dat naar de Italiaanse koninklijke familie Savoye zal heten. De plannen zullen worden gefinancierd uit de opbrengst van een herdenkingsboekje over het hu welijk, dat voor ongeveer een gulden wordt verkocht. Behalve het huwelijk van prinses Maria Pia, vierde het Ita liaanse koningshuis Zaterdag ook de 18- de verjaardag van kroonprins Victor Emmanuel. De prinses heeft haar echt genoot leren kennen toen zij verleden jaar de reis van de vorstelijke gasten meemaakte aan boord van het Griekse schip „Agamemnon". Een stel, dat gedwongen moeé trou wen, Omdat ze in Den Haag daarvan hou wen, Slaat de boel kort en klein, Van verdriet en chagrijn, Tot het iedereen zal berouwen. Dit dichterlijke protest hangt er gens achter de ramen in het dorpje Giessen-Oudekerk en het is bedoeld om lucht te geven aan de veront waardiging van de inwoners tegen de Haagse plannen, om deze gemeen te samen te voegen met Giessen- Nieuwkerk en Peursum. De Oude kerkers zijn daar woest over en ste ken hun gemoedsgesteldheid niet on der stoelen of banken. Zij voeren daarmee een van die kleine tragedies op, die men in vele delen van ons land, kan zien, nu Den Haag actief bezig is met de herziening van de gemeentegrenzen. Het bestuur van de „Jan Campert- stichting" te 's-Gravenhage heeft de volgende prijzen toegekend: De Constantijn Huygensprijs 1954 ten bedrage van 2000 gulden aan Jan En gelman te Utrecht voor zijn gezamen lijk werk. De commissie van advies voor deze prijs bestond uit de heren Bert Bakker, Pierre Dubois en mr. A. Mout. De „Jan Campert-prijs" 1953 ten be drage van 1000 gulden aan Nes ter Gast te 's-Gravenhage voor zijn gedich tenbundel „Werelden". De commissie van advies voor deze prijs bestond uit dezelfde personen. De „Vijverbergprijs" 1953 ten bedrage van 1500 gulden aan Max Croiset te 's-Gravenhage voor zijn toneelstuk „Amphitryon". De commissie van ad vies voor deze prijs bestond uit mevr. Heieen Pimentel, Pierre H. Dubois en mr. A.Mout Voorts heeft het bestuur toe gekend een subsidie van 1000 gulden ten behoeve van de in 1955 door Ad den Besten uit te geven bundels poëzie in de serie „De Windroos". Door bijzondere omstandigheden kon den deze prijzen niet, zoals in de be doeling lag, in het vorig najaar worden toegekend. De uitreiking van de prijzen zal binnenkort geschieden. Op de Rijksweg AmsterdamDen Haag vond Zaterdagmiddag een gecompliceerde slippartij plaats, waarbij vier auto's min of meer beschadigd werden. Bij het ongeluk, dat ter hoogte van Oegstgeest gebeurde, vielen wonder boven won der geen doden. Wel werden enkele personen gewond. Op deze foto ziet men een zwaar beschadigde Austin, geflan keerd do:r twee andere wagens. De Austin, die uit de richting Amsterdam kwam, kwam zeer onzacht in aanraking met een uit de richting Den Haag komende vrachtauto. Advertentie voorkomt en bestrijdt U door een regelmatig gebruik van Toen de 47-jarige J. M. zich in de nacht van Zaterdag op Zondag naar zijn buiten de kom van Bergen op Zoom gelegen woning begaf, is hij, even voor zijn woning aan de Parallelweg in de sloot langs de weg terecht gekomen. Hij is voorover in de sloot gevallen en in de modder gestikt. Zondagmorgen von den voorbijgangers het stoffelijk over schot. Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem heeft benoemd tof pastoor te Alblassei- dam de zeereerw. heer C. P. Meereboer, die kapelaan was te Dordrecht (H. Boni- facius) en bouwpastoor, aldaar. (Van onze verslaggever) Toen tegen kwart over acht de pa rade van de jazz-favorieten een aan vang nam, was de grote Concertge- gebouwzaal te Amsterdam geheel vol. De luchters gingen uit en de schijn werpers gingen aan. Aanstonds bleek dat er flink gerookt werd, ondanks het bordje van verbod. Het publiek bestond uit enkele eenzame volwas senen temidden van ontelbare scho lieren en jongste bediendes. De jeug dige, voor het merendeel frisse en gezonde gezichten drukten plezierige verwachting uit. Naarmate de avond vorderde zou die uitdrukking plaats maken voor plotselinge opwin ding afgewisseld door doffe vermoeid heid. De tonen van tenorsaxophoon, piano, contrabas en drums begonnen van het podium at de zaal in te daveren. Vele luidsprekers vergrootten het geluid en ontnamen aan de instrumenten hun na tuurlijke kleuren. Een negertrompettist, eens behoord hebbende tot de Duke Ellington-groep, deed de temperatuur flink oplopen. Hij werd onthaald op ge schreeuw en hevig schril gefluit. Al lerwegen werd meegehupt en -gewiegd met het rhythme. De daverende mo notonie ontremde de zenuwen en de gemoederen. Sommige jongelieden za ten met dichte ogen en bleke gezichten in het half duister te kreunen. Een enke le gleed onder uit zijn stoel. Meisjes zaten met grote ogen star de neger te fixeren. Nu verscheen er een vo calist met een geweldige stem, hij was simpel gekleed in een soort overall met grjjze das, en had een groot hoofd. Hij zong in het Engels een vreselijk eentonig lied over iemand die een da me de strot had afgesneden en bang was voor de electrische stoel, mu ziek voor een gruwelstrip. Hij schreeuw de en schreeuwde zijn prachtige stem aan stukken. Een jongeman in de zaal zat verrukt te luisteren, terwijl een straaltje kwijl uit zijn mondhoek liep. De leider van de band keek intussen op zijn pols horloge. Plotseling was het uit. In de pauze liepen de jongelieden, met glad de haren en soepele bewegingen, het merendeel eenvoudig gekleed, veel zwarte touwtjesdassen en shawls om de hals in de warme gangen, waar al weer de luidsprekers schetterden. Zo gaat het door. Jazz-bands in hemdsmouwen wisselen af met jazz bands in colberts. Het oorverdovend geweld houdt niet op, de steriele op winding neemt toe. De jonge mensen worden kinds en béte, sommigen op het randje van hysterie. De in de stoel gefrustreerde bewegingsdrang uit zich in krampachtige schokken. De geluids orgie draineert de vitaliteit. De geor- Advertentie CONCORBffl Coöp. Levensverzekering Mij. u.a. Ook voor collectieve personeelvereekerinpen Hoofdkantoor t Oudonoord - Utrecht Tof. 16591 (3 lijnon) De Belgische regering heeft Zaterdagmiddag voor de radio haar antwoord bekend 'gemaakt op de verklaring van het Belgische episcopaat met betrek king tot de schoolkwestie. De minister van onderwijs, Collard, las dat ant woord voor, maar aangezien hij alleen Frans spreekt, liet zijn collega van defensie, Spinoy, een Nederlandse vertaling volgen. In dit antwoord wordt gezegd, dat de regering van de verklaring der bisschoppen met verrassing kennis heeft genomen. In de verklaring der bisschoppen stond echter, dat zij zich reeds op 14 Augustus van het vorig jaar met een protestschrijven tot de regering hebben gewend. De regering deelde vervolgens mee, dat zij niet voornemens is met de leiders van de Katholieke Kerk in België in polemiek te treden, doch zegt de toon te betreuren, die de bisschoppen gebruiken tegen de wettige regering van het land. Het is immers het parlement, aldus het regeringsantwoord, dat zich moet uitspreken over de politiek van de regering en dat de wetsontwerpen moet beoordelen. De verklaring van de bisschop pen, aldus de regering, afgelegd aan de vooravond van de parlementaire debatten, kan deze slechts moeilijker en hartstochtelijker maken. In de regeringsverklaring heet het vervolgens, dat er thans voor het nor maal onderwijs in België 32 „officiële" en 64 katholieke scholen zijn,voor he* middelbaar onderwijs 268 „officiële" en 64 katholieke scholen, voor het technisch onderwijs 336 „officiële" en 1034 katholieke scholen. Deze situatie, aldus wordt gezegd, is niet uitsluitend het gevolg van de vrije keuze van het hoofd der gezinnen, velen zijn namelijk gedwongen hun kind in een katholieke onderwijsinrichting te plaatsen, omdat er geen „officfële" school te hunner beschikking staat in de gemeente waar zij wonen. De regering wenst hierin verandering te brengen. De politiek der regering, zo stond in de verklaring van de bisschoppen, is gericht tegen het katholieke onderwijs en beoogt een onduldbare overheersing door het officiële onderwijs. De regering wenst met betrekking tot deze zinsnede met nadruk te ver klaren, dat de bisschoppen gaarne een beroep doen op de tolerantie van an deren, maar niet aarzelen te verze keren dat, indien het officiële onder wijs sterker zou worden dan het ka tholieke, zij deze stand van zaken on duldbaar zouden vinden. Van 1920 tot 1950 zo gaat de verkla ring der regering voort, bestond er een modus vivendi lussen de politieke par tijen in België die een schoolstrijd voor kwam. De homogeen katholieke rege ring, die van 1950 tot 1954 aan het be wind was, heeft evenwel willens en we tens -.en einde aan dit stelsel gemaakt. Profiterend van een parlementaire meerderheid, heeft zij het land een schoolpolitiek opgedrongen, die ten doel had het katholieke onderwijs ten nadele van het officiële one! er wijs nieu we ontwikkelingsmogelijkheden en nieuwe overwinningen te schenken. Toen echter, aldus de verklaring, pro testeerden de bisschoppen niet en de regering van toen hield in het geheel geen rekening met de tegenwerpingen van socialistische en liberale zijde. De bisschoppen eisen voor het katho lieke onderwijs, aldus de regering, de kwalificatie „nationaal". Zij verlan gen steeds belangrijke subsidies, maar tegelijkertijd, zich beroepend op het vrije karakter van hun onderwijs, ver werpen ze de controle die de staat nu eenmaal moet kunnen uitoefenen op het gebruik van deze subsidies. Nooit heeft een katholieke partij in haar geschiedenis een dergelijke stel ling durven verdedigen, aldus de ver klaring. ganiseerde klankwellust put de energie uit, die anders aan sport had kunnen besteed worden. De sportprestaties van de jongemensen gaan achteruit, maar de jazz-verdoving geeft ze inhoud ge noeg in het leven. De jeugd van Enge land en Amerika zoekt nog sterkere verdovingen, wanneer ze het betalen kan. Dat ze ontzenuwd en willoos ge maakt is door de kwijlerige zang van croonsters en het vernietigende ge weld van de geperfectionneerde klank machines was een voorwaarde daar toe. Hier is het nog niet zover. Maar de bodem wordt gelegd. Talloze bands be ijveren zich om aan de vraag te vol doen. En de radio zorgt voor de rest. Men zegt dat het iets met muziek te maken heeft Het is de examencommissie van het Nederlands Radiogenotschap geble ken dat teveel conadidaten voor het examen radiotechnicus en radiomon teur heel weinig weten over de fre quentiemodulatie en de televisie. De commissie is van mening, dat, hoewel binnenkort voor het eerst een speciaal examen voor televisietechnicus wordt afgenomen, het zeer gewenst is dat ook de gewone radiotechnicus althans van de grondbeginselen van de televisie op de hoogte is. Ijverig speuren van de politie heeft tot resultaat gehad dat licht is geko men in het duistere geval van een ver ongelukte auto, die Vrijdagnacht op de Rijksweg DordrechtRotterdam nabij Zwijndrecht is gevonden. De auto was volgeladen met vaatjes en dozen boter en bleek door de bestuurder en even tuele andere inzittenden verlaten. De politie heeft twee van de bij dit smok- keltransport want dit is het geweest betrokken figuren kunnen arresteren. Het waren de wielrenner A. B. uit Breda, en de Utrechtenaar J. H. de V., die de over de kop geslagen personen auto voor B. en zijn helpers had ge huurd, omdat zij er zelf in Breda geen hadden kunnen krijgen. Bekend is, dat nog twee personen bij deze smokkel- affaire zijn betrokken. Van de een weet men de identiteit, van de ander tot heden nog niet. De bekende en op het ogenblik door de politie gezochte is een caféhouder uit Prinsenbeek bij Breda. Men vermoedt dat hij de wijk heeft genomen naar België. De twee gearres teerden zijn voor de officier van Justitie te Dordrecht geleid. Morgenmiddag begint in de woestijn in de Amerikaanse staat Nevada de vijf de serie atoombomontploffingen. De proefnemingen worden uitgevoerd onder leiding van de Amerikaanse com- missiè voor de Kernenergie en zij wor den gehouden op verzoek van het Ame rikaanse ministerie van Landsverdedi ging. Vermoedelijk zal een nieuw ont stekingsapparaat worden- geprobeerd. Advertentie CHOCOLADE K/eme doos f. 1.40 Middelgr. doos f.2.75 -Grole doos f.4.50 Maarschalk Boelganin, de nieuwe premier van de Sovjet-Unie, heeft Za terdag in het Kremlin een langdurig on derhoud toegestaan aan de Amerikaan se journalisten William Randolph Hearst jr., Kingsbury Smith en F. Con- nif, die een bezoek van drie weken aan Rusland hebben gebracht. De drie Amerikanen hebben na het onderhoud de Sovjet-Unie verlaten met als be stemming Londen, waar zjj vandaag door Churchill en Eden ontvangen zul len worden. Zij verklaarden in Berlijn, dat de jongste mutaties in de Sovjet- Russische regering naar hun mening „noch de politiek, noch de propaganda der Sovjet-Unie wijzigen". Zjj menen dat de benoeming van maarschalk Zjoekov tot minister van landsverdediging (als opvolger van maarschalk Boelganin) „niet betekent, dat de invloed van het leger op de 'Sovjet-Russische politiek groter is ge worden, doch moet worden opgevat als uiting van het streven der Sovjet- Unie om haar militaire kracht te ver groten". Tenslotte menen de drie Amerikaanse journalisten dat secretaris-generaal Ni- kita Khroesjtsjev „een dynamische figuur" is, die „de toestand goed in handen heeft". Zaroebin. de Sovjet-Russische am bassadeur in Washington, heeft gis teren op het Ierse vliegveld Shannon in antwoord op een vraag of maar schalk Zjoekov bereid zou zjjn een uitnodiging van President Eisenhower voor een bezoek aan de Verenigde Staten te aanvaarden gezegd: „waar om eigenlijk niet?" Voorzichtigheidshalve had hij daar echter aan vooraf laten gaan: „Zp zijn in de afgelopen oorlog goede vrienden geworden, maar het is niet aan mij om mede te delen of hij naar Amerika zal willen gaan of niet." Gistermorgen heeft de H. Vader voor het eerst sinds zijrf zware ziekte weder om de H. Mis opgedragen in zijn par ticuliere kapel. Gedurende ('e maanden van zijn ziekte werd de H. Mis opge dragen in de nabijheid van zijn zieken kamer door zijn secretaris of door een van de leden der pauselijke hofhouding. De H. Vader ontving dan steeds de H. Communie. Na de H. Mis van gistermorgen ont ving de Paus kardinaal Tisserant, deken van het H. College van Kardinalen. Daar bij heeft hij het voornemen te kennen gegeven, dat voortaan behalve de voor naamste functionarissen van het pau selijk staatssecretariaat ook de hoof den der andere bestuursorganen der Kerk wederom volgens de oude gewoon te in audiëntie zullen worden ontvan gen. De H. Vader blijkt dus voldoende te zijn hersteld om zijn werkzaamheden uit te breiden. (KNP) (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen Hedennacht om vier uur heeft de heer Fflimlin zijn pogingen een Kabinet te vormen opgegeven. De President van dc Republiek heeft de socialist Pineau gevraagd het op zijn beurt te willen proberen. De traditionele rondedans van moge lijke en onmogelijke formateurs gaat voort om den volke nog duidelijker aan te tonen hoe groot de politieke ver deeldheid in het Franse parlement is en wenst te blijven. De oorzaken van de mislukking van Pflimlin zijn geen an dere dan die van Pinay en waarschijn lijk ook die van Pineau. De radicaal socialisten zitten stevig op de wip. Zi.i stellen maximale eisen bij de porte formatie toch wel weer een radicaal socialist zal zijn. Reeds in de lijst van ministers van Pflimlin zag men hun fi guren aan Buitenlandse Zaken, Binnen landse Zaken en Onderwijs, terwijl zij Industrie ook nog wilden hebben. Een tweede reden is de vrees voor een krachtige figuur, die slechts weg te krijgen zou zijn met een nieuwe mo tie van afkeuring. In dat geval zou artikel 51 van de grondwet weer gaan werken en Kamerontbinding ontijdig mogelijk worden. Voor de M.R.P. in zijn geheel is deze ontwikkeling niet onwelkom. Ondanks de grote vraagstukken op ideologisch vlak die het Franse parlement verdeeld houden, blijft de M.R.P. de voorkeur geven aan een laatste poging sociaal- economisch linkse elementen met elkaar feuUleverdetog: daar zij de zikerhèid ïe verzoenen zonder een volksfront in hebben dat de laatst-geroepene voor de 1 het leven te iwepen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5