Roemeense rode ballingen bezetten legatie in Bern Zes man eisen vrijlating van vijf politieke gevangenen in Roemenië Ook rumoer in Kopenhagen Zwaar politiecordon rond legatiegebouw Gevaarlijke weg KOFFIEPRIJS 15 CENT PER DAALT MET HALF POND Nog geen spoor gevonden van vermist Sabena-toestel I w Franse dompteur door vijf leeuwen gedood NACHTELIJKE SCHIETPARTIJ IN ZWITSERSE HOOFDSTAD NEDERL. STUDENTEN NAAR NW.-GUINEA? Hertogin van Bretagne" in Parijs FAAS WILKES KOMT OOK TERUG ORR Roemeense legatie houdt vrouw vast K.W.G. beslist Zaterdag Verdere prijsverlaging toekomst mogelijk Olievlek waargenomen in zee Vier dagen lang door I Met tTaailgaS dl VUUrWaDdlS slangen belegerd tegdï OpStaildig profeet ,Ik ben verschenen om Europeanen te verdrijven Hulp van Nederlandse stalknecht komt te laat Parijse trein op C.S. ontspoord weer DINSDAG 15 FEBRUARI 1955 78ste JAARGANG No. 26221 Verlaten monniken Grande Chartreuse? Touristen verstoren de stilte Mandement en P v. d. A. in De ontwikkeling der wereld- °ok in kringen van de Nederlandse kof marktprijzen voor koffie heeft de «branderijen overwogen de koffieprij- Nederlandse Verbruikscoöperaties doen besluiten de koffieprijzen met 15 cent per 250 gram te verlagen. Men heeft besloten om met een prijsverlaging niet te wachten tot dat de goedkopere koffie in ons land is aangekomen. De huidige tot ongekende hoogte gestegen koffieprijzen maken het gewenst een prijsverlaging direct te laten ingaan. n WAARSCHIJNLIJK IN ZEE GESTORT De ontruiming van Johannesburg Treinen tussen Amsterdam en Haarlem opgeheven Contract met Fortuna In Brits Guyana Afgezette Jagan in partijbureau belegerd WOLLEN JUMPERS-VESTEN BUREAU SMEDESTRAAI 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Dmulden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W Boerrlgter en Mr W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Ore H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENiifciARIfcf 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het rechi voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 't avonds tel. 21544 Roemeense ballingen hebben zich vanmorgen in alle vroegte gewapen derhand toegang verschaft tot de Roemeense legatie in de Zwitserse hoofdstad Bern. De Roemeense zaakgelastigde en leden van zijn gezin werden uit de kanselarij verdreven en de ballingen houden thans de legatie bezet. Zij zijn van plan het gebouw bezet te houden tot een vijftal politieke gevangenen in Roemenië zal zijn vrijgelaten. Vanmorgen tussen twee en drie uur hoorden omwonenden van de legatie in Bern schieten en hulpgeroep. De politie werd gewaarschuwd en toen deze arriveerde, vond zij de kanselarij reeds door de ballingen bezet. Verschillende personen van de Roemeense legatie werden gewond en één persoon is in het ziekenhuis opgenomen. De Roemeense gezant is niet in Bern aanwezig. Tijdens het afgelopen weekeinde is er in de socialistische politieke contreien iets gebeurd, dat de leiding van de Partij van de Arbeid wel verre van aangenaam moet zijn ge weest. Er is namelijk door een groep leden van de PvdA, onder wie enige bekende persoonlijkheden, een Soci aal Democratisch Centrum opgericht, dat, als we de bedoelingen en opvat tingen der oprichters goed hebben be grepen, lijnrecht in strijd moet komen met de door het huidige PvdA-bestuur gevoerde binnen- en buitenlandse po litiek. Van die zijde bezien is het dan ook niet te verwonderen, dat het partijbestuur na besprekingen, welke een half jaar geduurd hebben, gewei gerd heeft aan de groep de status van werkgemeenschap toe te kennen. Met werkgemeenschappen kan welis waar aardig binnen de PvdA gema noeuvreerd worden, maar het bestuur heeft blijkbaar begrepen, dat het déze sociaal-democratische groep toch moeilijk voor al zijn leden accepta bel kan maken. Dus geen werkge meenschap. Wel heeft het bestuur de groep niet verboden. Een breuk wil de het derhalve niet riskeren. Hoe verbitterd de stemming echter is bleek wel uit de woorden van Sam de Wolff, die, naar wij in Het Parool lazen, verklaarde de bewijzen te kun nen leveren, dat het bestuur van de PvdA de medewerking van de groep niet zoekt en zoveel mogelijk beperkt. En bij wijze van dreigement voegde hij hier nog aan toe, dat de nieuw op gerichte groep binnen enkele maan den meer aanhangers zou hebben dan welke werkgemeenschap ook. In tegenstelling tot de officiële na oorlogse PvdA, welker doelstelling het Democratisch socia lisme is, wil deze groep terug naar de oude Sociaal-demo cratische doelstellingen, uiter lijk, naar het schijnt, slechts een kleine omschikking van woorden, maar in wezen een verandering met zeer diepe ondergrond. Dit bleek wel bij de oprichtingsvergadering in Am sterdam. Sam de Wolff keerde zich tegen diegenen in de PvdA, die het beginselprogram in feite hebben la ten vallen en in plaats van een socia listische partij in werkelijkheid de we deropstanding van de Nederlandse Volksbeweging van na de bevrijding willen. We hebben dit geluid al eens meer in de linker vleugel van de PvdA kunnen beluisteren. Men vindt daar, dat de politiek van de PvdA, tot uiting komend in partij, Kamer fractie en kabinet, maar een verwa terd socialisme is. Wijn met heel veel water, schreef Het Parool nog zeer onlangs, naar aanleiding van het compromis inzake huurverhoging en belastingverlaging. Vanmorgen is de Zwitserse Bonds raad, het kabinet, onder leiding van de Bondspresident bijeengekomen om de situatie te bespreken. De chef van de federale politie, dr. Ernst Balsiger, woonde de vergadering bij, evenals de chef van de districtspolitie van Bern, dr. Ed. Freimiiller. In de Zwitserse hoofdstad loopt het gerucht, dat de overval is gepleegd door een zestal anti-communistische Roemenen. Het ge bouw van de Roemeense legatie, dat geheel vrij staat in een park aan de Schössli-strasse, wordt door de Zwit serse politie bewaakt. Ook de toegangs wegen tot het park zyn afgezet. In een officieel communiqué van de Zwitserse autoriteiten is vanochtend be kendgemaakt, dat „enige onbekenden zich met geweld toegang hebben ver schaft tot de kanselarij en de woning van de Roemeense Zaakgelastigde". De chauffeur van de legatie werd gewond. De indringers hebben zich in het ge bouw verschanst. Zij hebben verklaard het gebouw pas te zullen verlaten, als vijf Roemeense persoonlijkheden, die op het ogenblik in Roemenië gevangen zitten, vrijgelaten zullen zijn. De Roe meense regering heeft reeds de arres tatie en uitlevering van de aanvallers geëist. Een secretaris van de legatie verklaarde tegenover United Press: „De Roemeense legatie is door een ramp ge troffen". 1"" Italië. Aardschokken hebben gis teren de 2.500 inwoners van het Sici- liaanse dorp Grisci voor de tweede maal in twee maanden gedwongen hun wo ningen te verlaten. Volgens de eerste berichten zijn er geen gewonden, maar de schade aan gebouwen is aanzien lijk. Behalve dit incident in Bern hebben ook de leden van de Roemeense legatie in de Deense hoofdstad Kopenhagen voor sensatie gezorgd. Een chauffeur van de Roemeense legatie, die pas drie maanden als zodanig in dienst was, heeft politiek asyl gevraagd aan de Deense autoriteiten. De Roemeense le gatie houdt nu zijn vrouw vast en de Deense politie heeft een cordon rond de legatie getrokken om te voorkomen, dat de vrouw tegen haar wil naar Roemenië zal worden teruggevoerd. De Roemeense gezant in Kopenhagen heeft bij het Deense ministerie van Buiten landse Zaken protest aangetekend tegen het Deense optreden. De chauffeur, Cimbu, heeft zich dezer dagen naar de Deense poltie begeven om politiek asyl te vragen voor zichzelf en voor zijn vrouw, die zich toen nog in het legatiegcbouw op het Fridtjof Nansenplein bevond. Cimbu trachtte met zijn vrouw in contact te komen. Hij telefoneerde met haar en maakte een afspraak met haar in een winkel in Ko penhagen. Toen hjj op de plaats van de afspraak verscheen, zag hij wel -overal functionarissen van het gezantschap, maar niet zijn vrouw. Cimbu nam de vlucht en op straat zag hjj een auto van de legatie met een paar mannen en een vrouw erin, die de kleren van zijn echtgenote droeg. De Deense politie heeft nu de Roemeense legatie onder bewaking gesteld, omdat men verwacht, dat pogingen zullen wor den ondernomen de vrouw tegen haar wil naar Roemenië te brengen. Toen het nieuws van Cimbu's vlucht bekend werd, verklaarde de Roemeense persattaché, dat de chauffeur 6000 Deen se kronen gestolen zou hebben, die hij aan drank had opgemaakt. Daarom wenste mevrouw Cimbu ook niets meer met haar man te maken te hebben. De Roemeense regering, zo vervolgde hij, stelt geen belang in de persoon van Cimbu. Zjj wenst slechts het gestolen geld terug en ook verlangt zij opheffing van het speciale politietoezicht. De Roemeense zaakgelastigde, Chiri- la heeft gisterochtend bij het Deense mi nisterie van buitenlandse zaken gepro testeerd tegen de houding van de Deen se autoriteiten. De uitgeweken chauffeur is door de politie in bescherming geno men. De directeur van het ministerie, Sven- nigsen, antwoordde Chirila, dat de Deense houding in overeenstemming is met de Deense wet en het internatio nale gebruik. (AFPUP) Naar het KNP verneemt zijn de Kar tuizers van de Grande Chartreuse bij Grenoble voornemens hun beroemde klooster te verlaten in verband met het feit, dat de voor het Kartuizerle ven noodzakelijke stilte te veel verstoord wordt door touristen. Een Canadees bis schop zou de monniken gevraagd heb ben zich in zijn bisdom te vestigen. De befaamde Grande Chartreuse werd in 1084 door de H. Bruno gesticht. De kloostergebouwen, die na de brand van 1676 in streng zakelijke stijl wer den opgebouwd, beslaan een oppervlak te van 5 ha. De spitse met lei gedekte daken hebben een totaal-oppervlak van 50.000 m2. In 1903 werden de monniken door de Franse regering verjaagd. De gebou wen werden rust- en vacantie-oorden voor geleerden en hun gezinnen. In 1940 kwamen de monniken weer terug. Gro te bekendheid hebben de monniken ver worven met hun beroemde likeur, die een goede en geregelde bron van in komsten is. Canada. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, zal van 17 tot 20 Maart een officieel bezoek aan Ottawa brengen. (Van onze parlementaire redacteur) De katholieken in de P. v. d. A. zullen Zaterdag trachten, tot een beslissing te ko men over de vraag, of hun Werkgemeen schap dient te blijven voortbestaan. Er is over deze vraag na de publicatie van het bisschoppelijk Mandement lang en breed beraad geweest, zonder dat men tot een beslissing is kunnen komen over een vraag die vooral moeilijk is omdat zij een gewetenskwestie betreft. Men is nu van plan het bestuur van de socialistische partij ter gelegenheid van het congres dat de vol gende week in Leiden wordt gehouden een besluit te overhandigen. In verband met de voorbereidingen van de Kamerverkiezingen in 1956 wordt dit wenselijk gacht. De neiging om te weten waar men aan toe is valt ook te constate ren bij de Katholiek Nationale Partij, die heeft aangedrongen op spoed bij de een heidsbesprekingen en daarbij als uiterste termijn eind Maart heeft gesteld. Van die zijde is ons medegedeeld dat voor de K.N.P. de verkiezingen inderdaad een beslissing urgent maken. Frof. dr. H. Th. Fischer, hoogleraar in de volkenkunde aan de rijksuniver siteit van Utrecht, die is teruggekeerd van een bezoek van ruim anderhalve maand aan Nieuw Guinea, heeft mede gedeeld, dat er plannen bestaan om over enige tijd elk jaar twee of drie Nederlandse studenten voor het ver richten van volkenkundige onderzoe kingen naar Nieuw Guinea uit te zenden. Zij zullen zich daar niet met politieke vraagstukken bezig houden. Het moet niet uitgesloten worden ge acht, dat in de naaste toekomst verdere prijsverlaging mogelijk zal zijn, aldus de Nederlandse Verbruikscoöperaties. In Amsterdam vernemen wij, dat wel een prijsverlaging werd verwacht, maar niet op zo korte termijn. Of de andere koffiehandelaren de prijsverlaging van de Ned. Verbruikscoöperaties zullen volgen, moet nog worden afgewacht. In Amerika is de prijsverlaging al be gonnen evenals in Duitsland, waar de kleinhandelsprijzen van koffie met ge middeld 0.601.D.M., dat is ca 5090 cent per 500 gram zullen wor den. verlaagd, voor de beste soorten wordt de prijsverlaging zelfs 1.40 D.M., dat is ca f 1.25 per 500 gram. Naar wij nog nader vernemen wordt In Rome en Brussel heeft men nu langzamerhand alle hoop opgegeven, dat ook maar één der 29 inzittenden van de DC-6b van de „Sabena", die Zondagavond op het vliegveld van Rome had moeten landen, het ongeluk overleefd heeft. Maar zelfs is men er niet zeker van of er een ongeluk heeft plaats gevonden. Van het toestel ontbreekt tot nu toe elk spoor. Gisteren heeft men met man en macht onder de best mogelijke weersomstandigheden het land- en zeegebied ten Noorden van Rome afgezocht, maar er werd niets gevonden. Pas later in de middag meldde een vliegtuig van de Italiaan se luchtmacht, dat boven de Thyrreense zee verkenningsvluchten uitvoerde, dat het ter hoogte van het havenplaatsje Santa Severa op ongeveer 50 km. ten Noorden van Rome, een grote olievlek in zee is waargenomen. n welke richting de inzichten van dit sociaal-democratisch centrum in de PvdA gaan, viel duidelijk te constateren uit de verklaringen der initiatiefnemers. Zij ontkennen de bestaansmogelijk heid van een socialistisch streven zon der democratie en beschouwen de ver wezenlijking van de volledige demo cratie zonder socialisme als irreëel. Derhalve wijzen zij in het huidige tijdsgewricht ook een duurzame, cri- tiekloze samenwerking af met groe pen of staten, die het kapitalisme in stand wensen te houden al wordt die geformuleerd als terwille van de de mocratie of gepropageerd terwille van socialistische doeleinden. Interessant was de inleiding, welke de secretaris van de nieuwe groep, de heer Frits Kief, hield. Hij zei o.m.: ,,De tegenstelling Oost-West moet niet gezien worden als een antago nisme tussen twee verschillende sys temen, gekenmerkt door de begrip pen „dictatuur" en „democratie", doch als een op elkander botsen van twee machtsgroepen, waarvan bij de ene de Russische het staatskapitalisme in al zijn bar baarsheid reeds is gerealiseerd en bij de andere de Amerikaanse dat zelfde staatskapitalisme bezig is wer kelijkheid te worden." Nietwaar, de Derde Weg ligt nu klaar voor de belangstellende lezer open. Hij zal zich nu cok niet ver donderen, dat de heer Kief zich hef tig verzette tegen de remilitarisatie van West-Duitsland, één lijn trok met' de Duitse socialisten in de SPD en dat hij aan het slot van zijn rede ver klaarde: „Binnen de Partij van de Arbeid zal duidelijk gemaakt moeten worden, dat de tweedeling van de wereld on aanvaardbaar is en1 dat een andere, een derde socialistische weg gegaan zal moeten worden, gebaseerd op de samenwerking van het Europese so cialisme met dat van de Aziatische volkeren." Uit zijn rede bleek, dat hij onder deze samenwerking verstond: de So cialistische Internationale van Frank fort en het Aziatisch-Socialistische bureau van Rangoon. at opvalt is, dat het weer op komende Duitse socialisme voor deze groep blijkbaar meer aantrekkingskracht heeft dan het veel gematigder en vagere socia lisme van de Labour-party, waar naar de Partij van de Arbeid zich na de oorlog oriënteerde. Er is bij het Sociaal-democratisch Centrum een verlangen naar het verleden, naar de oude SDAP n vóór de oorlog. Wij begrijpen, dat deze groep een precaire situatie schept voor de lei ding van de Partij van de Arbeid. Zij bedenke echter, dat een partij, die in het levensbeschouwelijke een op zettelijke vaagheid tracht te handha ven, altijd blootstaat aan onverwach te en snelle evoluties, juist in het levensbeschouwelijke. Vandaar, dat wij de ontwikkeling van deze groep met belangstelling zullen volgen. De oprichting van het Sociaal-de mocratisch Centrum bewijst boven dien nogmaals duidelijk, dat de onte vredenheid over het politieke beleid van het partijbestuur veel groter is dan men in officiële PvdA-kringen tot dusver wilde toegeven. De Partij van de Arbeid kon wel eens gedrongen worden in een crisis toestand, welke tot ernstige gevolgen zou kunnen leiden voor de hele poli tieke constellatie van ons land- Onmiddellijk zijn Italiaanse water vliegtuigen opgestegen om ter plaatse een onderzoek in te stellen. Het corvet „Cedro" van de Italiaanse marine is naar de aangeduide plaats opgestoomd en gisteravond arriveerde ook het corvet „Alabarda". Vier vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht en vier toestel len van de Amerikaanse marine nemen eveneens aan de opsporingswerkzaamhe den deel. Tegen het vallen van de avond werd het weer slechter en kwam een dichte mist opzetten. Intussen is eveneens een uitgebreid onderzoek ingesteld op de kale heuvels ten Noorden van Rome. Soldaten, poli tiemannen, schaapherders en boeren trekken met hun ezeltjes langs de kron kelige bergpaadjes naar boven, waar de politiejeeps niet kunnen doordringen. Het onderzoek te lartd werd geconcen treerd in een driehoek op circa 50 tot 60 kilometer ten Noorden van Rome. In de hoger gelegen gedeelten van het bergland hadden de reddingsploe gen met sneeuwjachten te kampen. In dit bosrijke gebied huizen nog tal rijke wilde beren. Functionarissen van de Belgische ambassade in Rome nemen aan de opsporingswerkzaam heden deel. Intussen zijn de hulpploegen vanoch tend weer uitgetrokken om iets te ont dekken van de DC-6b van de Sabena. Tot nu toe is geen enkel spoor gevon den en dit wordt in luchtvaartkringen in Rome en Brussel hoogst bevreemdend geacht. Vier naturellen en een kleurling zijn gisteren door een rechtbank te Johan nesburg beschuldigd van het verwekken van een relletje, toen Zaterdag inwo ners van de Afrikaanse voorstad Sophia- town van Johannesburg naar een woon oord buiten de stad werden overge bracht. Het voorarrest van de vier beschul digden werd verlengd tot Vrijdag. In Sophiatown was het gisteren rustig. (Reuter) De Bretonnen in Parijs kiezen geen koningin. Hun schone uitverkorene wordt uitgeroepen tot „Hertogin van Bre tagne". Voor 1955 verwierf het 19-jarige naaistertje Collette Maigret de titel. Men ziet haar hier tussen twee Bretonse pijpers. Een Zoeloe in Zuid-Afrika, die door overstromingen genoodzaakt was in een boom te vluchten, heeft zich vier da gen lang slangen van het lijf moeten houden voordat hij gered kon worden. Aan zijn redders vertelde hij, dat hij met takken en drijfhout de dieren op een afstand had gehouden en dat dui zenden mieren probeerden de wijk plaats met hem te delen. Korea. De Koreaanse politie heeft medegedeeld, dat in het kader van een intensieve regeringscampagne tegen de heersende corruptie in het belastingwe zen in de gehele republiek Zuid-Korea 81 belastinggaarders gearresteerd zijn. De politie in de hoofdstad van Boe- ganda, Kampala heeft knuppels, traan gas en vuurwapens moeten gebruiken om een moeganda een man, die zich zelf tot profeet verheven heeft te kun nen arresteren. Deze Moeganda heeft de afgelopen twee weken, in een boom gezeten, tot grote menigten inheemsen De 30-jarige Franse dompteur, René Roger Ruellot, die placht op te treden onder zijn artistennaam „Cheriff", is in het winterkwartier van het circus Ro berts Brothers, te Brook Farm in En geland, door vijf woedende leeuwen aan gevallen en gedood. Enkele dagen te voren was Ruellot uit Parijs aangeko men, waar hij gewerkt had in het be kende circus Bouglione. Tom Roberts, een van de eigenaren van het Britse circus, had Ruellot 's morgens laten zien, wat er bij het leeuwennummer zo al gedaan werd. Toen de directie en de collega's van de temmer aan de lunch zaten, is Ruellot zonder toestemming of medeweten van anderen naar de kooi teruggekeerd, waar de leeuw „Rex" en vier leeuwinnen in het zaagsel lagen. De Fransman riep „Rex" bij zich, dwong hem te gaan liggen en plaatste zijn voet op het dier. Eensklaps sprong „Rex", voor wie Ruellot een volmaakte vreem de was, op en viel de dompteur ver woed aan. Ook de leeuwinnen bespron gen toen de indringer. Een Nederlandse stalknecht van 24 jaar, Jan Huitema, kwam op het gebrul toegelopen. Hjj nam een ijzeren staaf, begaf zich zonder aarzelen in de oefen- kooi en .-laagde erin de vier leeuwinnen in bedwang te krijgen. Hij kon echter onmogelijk ook nog de drie-jarige Ber ber-leeuw „Rex" van zijn prooi trekken. Een van de andere temmers, Sydney Howes, riep „Rex", die tot dusver nog nooit moeilijkheden heeft veroorzaak, naar de andere kant van de kooi en zonder moeite kon men de vijf dieren via de ijzeren loopgang naar hun kooien drij ven. Maar voor de Fransman was het toen al te laat. Een 23-jarige Francaise, die met Ruellot meegekomen was om samen met hem in het leeuwennummer op te treden, moest hulpeloos toezien, hoe de leeuw haar partner dood beet. Jan Huitema is in Antwerpen uit een Nederlandse circusfamilie geboren. Hy heeft in tal van Europese circussen ge werkt. Vorig jaar was hij een seizoen bij het Nederlandse circus Mullens. In October kwam hij bij het cirus Roberts Brothers. (UP) gepredikt. Een brigadier van de inheem se politie is tijdens een mislukte poging om de „profeet" te arresteren door messteken ernstig gewond. Vier andere inheemse politiemannen werden even eens gewond. De moeganda heeft de gespannen toe luisterende negers keer op keer vertelld, dat hij de incarnatie is van de oude oorlogsgod van Boeganda, de „Kiboeka". Hij zegt te zijn verschenen om de Eu ropeanen uit Boeganda te verdrijven en de verbannen Kabaka (koning) in zijn rechten te herstellen. Zjjn volgelingen hebben een kamp op geslagen op een heuveltop nabij Kam poio. Zij hebben reeds talloze stuks vee geofferd. Nadat men tevergeefs getracht had de moeganda te arresteren, verscheen er een vliegtuig, dat strooibiljetten uit wierp, waarin de mensen bevolen werd uiteen te gaan. Deze waarschuwing werd echter in de wind geslagen. Gistermorgen vroeg begon een afde ling zwaarbewapende politiemannen traangas en rookbommen op de mensen menigte af te vuren. Hierna gingen zij over tot een charge met politieknuppels. De menigte wist verschillende charges af te slaan; zij had zich opgesteld achter houten palli- sades. De politie opende tenslotte het vuur op de massa. Het is nog niet be kend hoeveel gewonden er aan beide zijden zijn gevallen, maar naar ver luidt zouden er geen doden te betreu ren zijn. Grote groepen zwijgende Afrikanen verzamelden zich in de loop van de ochtend om het politiebureau in Kam pala, waar de gearresteerde volgelin gen van de moeganda, waaronder vrou wen en kinderen, binnen gebracht wer den. Meer dan 200 volgelingen van de „pro feet" raakten gistermorgen slaags met de politie, waarvan tenminste 2 blanke officieren en 12 inheemse agenten ge wond werden. De politie vuurde met grove hagel in de menigte. Het vlees van het vee, dat gisteren voor het ge vecht geofferd werd, gaat in Kampala tegen exorbitant hoge prijzen van de hand daar het „heilig vlees" Is. (UP) zen in dezelfde orde van grootte (ca. 15 cent per 250 gram) te verlagen. Ook is een dalende tendenz te be speuren op de wereldmarkt voor thee. De verwachting is dat de theeprijs zeker niet verhoogd zal worden, waarvan, na dat de prijzen op de Amsterdamse thee veiling sterk waren opgelopen, sprake is geweest. De mogelijkheid van enige prijsverlaging is zelfs niet uitgesloten, maar zekerheid is er nog niet. Vanmorgen om even na tien uur is bij de binnenkomst langs het earste perron van de nachttrein uit Parijs op bet C.S. te Amsterdam het restauratie rijtuig door het breken van een astap als gevolg van warmlopen ontspoord. Het spoor werd over enige afstand ver nield. Alle treinverkeer naar en van Amsterdam in de richting Haarlem moest over de Noordelijke sporen worden ge leid, waardoor de Nederlandsche Spoor wegen genoodzaakt werden een aantal locale treinen tussen Amsterdam en Haarlem op te heffen in afwachting van het herstel van het spoor. De passa giers van de D-trein konden met moei te het perron bereiken. Vanimddag om twaalf uur was het treinverkeer op het baanvak Amster damHaarlem nagenoeg weer normaal. Maar door de noodzakelijkheid om op de beschadigde spoorbaan langzaam te rijden bleef enige vertraging onvermij delijk. Zondag aanstaande speelt Faas Wil kes de eerste van de acht wedstrijden, die hij contractueel nog voor de Spaan se ploeg Valencia moet spelen. Daarna keert hij terug naar Nederland. En, naar hjj In een interview verklaard heeft, niet alleen om weer te gaan wer ken in zijn transportbedrijf in Rotter dam, maar ook om voor de een of an dere Nederlandse voetbalvereniging te gaan spelen. Wilkes zou er, om financiële rede nen, de voorkeur aan hebben gegeven nog een jaar in Spanje te spelen. Dit is echter niet mogelijk, want de Spaanse nationale sportraad heeft een verbod afgekondigd voor vernieuwing of ver lenging van een contract met buiten landse spelers. In Spanje had men bij geruchte vernomen, dat Wilkes bij zijn terugkeer in Nederland een contract zou sluiten met het Limburgse „For tuna". Wilkes heeft hierop geantwoord, dat hij in Nederland tal van speelmo- gelijkheden had, evenals in Frankrijk, maar dat hij naar Nederland zou te rugkeren. Hij wilde echter nog niets zeggen over de club, waarmee hij een contract zal aangaan. Niets is zeker en alles is een gerucht, zo verklaarde hij. De autoriteiten van Georgetown in Brits Guyana hebben speciale maatre gelen genomen in verband met de ru moerige gebeurtenissen, die zich de laatste dagen om ex-premier Cheddie Jagan en diens echtgenote hebben af gespeeld. Militairen en politie hebben instructies voor extra-waakzaamheid gekregen. Naar verluidt heeft de overheid da tip gekregen, dat pogingen zijn voor bereid tot een aanslag op Forbes Burn- ham, de man, die oud-premier Cheddie Jagan opgevolgd is als hoofd van de links-georiënteerde Progressieve Volks partij na een vérstrekkende zuivering, die tot het heengaan van het gehele hoofdbestuur leidde/ Jagan en zijn vrouw Janet hebben zich met een aan tal aanhangers in zijn hoofdbureau van de partij verschanst. Zij weigeren hard nekkig het gebouw te verlaten en de bescheiden van de partij over te dra gen. Mevrouw Jagan, die, evenals haar man, een leidende functie in de party had, heeft een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat Jagan en zijn hoofdbestuur het partijbesluit tot afzetting van het bestuur volgend op een motie van wantrouwen weigeren te erkennen. De bewuste beslissing wordt in de verklaring als ongrond wettelijk aangemerkt, omdat het voor een dergelijk besluit nodig was ge weest een afzonderlijke vergadering te beleggen. (UP) Advertentie (tot Woensdagavond) Aanvankelijk flinke opklaringen, later half tot zwaar bewolkt met enkele sneeuwbuien. Tot matig of krachtig toenemende wind krimpend naar West tot Zuid. Later matige tot krachtige veranderlijke wind. Van nacht overwegend matige, hier en daar strenge vorst. Morgen tempe ratuur om het vriespunt tot lichte dooi. Zon: 7.57-17.56. Maan: 3.57-11.30.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1