BALLINGEN HOUDEN STAND in legatiegebouw in Bern Zij weigeren zich over te geven Dienstplicht van drie jaar in communistisch China Dodelijke radioactiviteit over 18000 vierkante kilometer Engeland gaat in 10 jaar 12 atoomcentralen bouwen Koreavrijwilligers slaan taxi chauffeur in Tokio neer Opnieuw 130 gezinnen buiten Johannesburg gebracht pelg ORk Krachtige nota van Roemenië In theorie leger van 80 millioen man Capaciteit: 1500 tot 2000 megawatt H.Vader zegent (onverwachts) groep nms Strasser vliegt morgen naar Europ a Belgisch vliegtuig nog niet gevonden Langdurige rechtzaak m Japan Pineau wil PMF in kabinet opnemen K.W.G. accoord met hervatting op 28 Februari Lof voor Neder landse circusknecht Het weer Slechts 750politiemannen op de been FEBRUARI 1955 78sfe JAARGANG No. 26222 Deense politie blijft paraat vV J BIJ ONTPLOFFING WATERSTOFBOM Ondanks risico's gaat men door met proeven Diepzee-ervaringen van prof. Piccard Slecht zicht bemoeilijkt onderzoek f Twaalfde dag van de crisis AMERIKAANSE COMMUNIST VEROORDEELD Eenheidsgesprek Auto opengereten Twee zwaargewonden „JaNee ONECHTE VADER BIJ HUWELIJK FALCON GABARDINEJASSEN BUREAU SMEDESTRAAT 3 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Dmulden: leeuworiklaan 50 Telefoon 5790 Directie: 1. W Boerrlgter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H. v. Run en W Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m-m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor edvertentiën eventueel ronder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week. f 2.13 per maand, I 6.40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 Zwitserse soldaten hebben vandaag de bewaking van de Roemeense legatie In de Schlöslistrasse in Bern overgenomen van de Zwitserse politiemannen, die vannacht in een ijzige koude de wacht hebben gehouden in de tuin van het gebouw. De politie droeg stalen helmen en kogelvrije vesten en boven dien hadden zij vóór zich nog zware stalen schilden opgesteld. De soldaten zijn in gevechtstenue. Voorts zijn er tanks rond het gebouw opgesteld, maar al dat machtsvertoon heeft de groep van zeven tot negen Roemenen, tegen standers van het communistische regiem in hun vaderland, nog niet kun nen bewegen de bezetting van het gebouw op te geven. Nadat zij gistermorgen voor het aanbreken van de dag de legatie wa ren binnengedrongen en de zaakgelastigde, Emery Stoffel, alle leden van zijn staf en hun gezinsleden met de wapens in de hand gedwongen hadden het gebouw te verlaten, hebben zij nog op geen enkele manier de bereidheid te kennen gegeven zich over te geven. Zij houdén vast aan hun eis, dat de communistische regering in Roemenië vijf met name genoemde politieke gevangenen moeten vrijlaten om hen de legatie te doen ontruimen. En daarmee blijft de anders zo bezadigde Zwitserse hoofdstad het toneel van een diplomatiek incident, zoals er wellicht nog nooit een is geweest. Een tweetal Zwitserse bladen weet intussen te melden, dat de anti-com munistische bezetters van de legatie een aantal geheime documenten uit de safe van de kanselarij heeft gehaald, waaruit blijkt, dat de legatie een cen trum van communistische spionnage is. De documenten zouden door een der mannen naar het hoofdbureau van politie zijn gebracht, waarop de man zich vrijwillig in hechtenis heeft begeven. De Zwitserse autoriteiten hebben de documenten aan de Roemeense zaakgelastigde teruggegeven, maar volgens de Zwitserse bladen zou de politie er eerst fotocopieën van hebben laten maken. De politie wenste dit bericht tegen te spreken noch te bevestigen. na enkele dagen werd hij vrijgelaten, maar in October 1948 opnieuw gearres teerd. Vervolgens: generaal Adion AI- dea, voormalig minister van binnenland se zaken, die in November 1946 is ge arresteerd, omdat hij een verzetsgroep zou hebben georganiseerd, die zich „zwarthemden" noemde; hij kreeg 20 De chauffeur van de legatie, Aurel Setu, de enige die tegenstand heeft ge boden en daarbij door zes kogels werd getroffen, is later op de dag gisteren in een ziekenhuis in Bern overleden. Een drietal indringers heeft gisteren nog ge tracht de legatie te verlaten. De Zwit serse politie slaagde er in één van hen te arresteren. Aan de anderen is het aanbod gedaan, dat zij niet aan de Roe meense autoriteiten zullen worden uit geleverd indien zij zich' overgeven en zich onderwerpen aan een normale ge rechtelijke vervolging wegens het do den van de chauffeur. Tot dusver zijn de anti-communisten nog niet op dit voor stel ingegaan. De Roemeense onder-minister van buitenlandse zaken, Freoteasa, heeft de Zwitserse zaakgelastigde te Boekarest, Een krachtige nota overhandigd, waarin arrestatie en uitlevering van de man nen, die in het gezantschap zijn door gedrongen, wordt geëist. De Roemeense zaakgelastigde in Bern heeft gistermiddag onder de be schutting van de tuinmanswoning een soort persconferentie in de open lucht gehouden. Hij beweerde, dat de lega tie-chauffeur zeven uur lang in de sneeuw heeft gelegen. Maar de hoofd commissaris van politie in Bern, Ed mund Freimüller verklaarde, dat Se tu door de politie ontdekt werd, na dat hij ongeveer drie uur in de tuin van de legatie had gelegen. Men neemt aan, dat de anti-commu- histen een of andere contact-persoon in de legatie gehad hebben, want zjj had den voor hun overval een tijdstip uit gekozen, waarop de chauffeur en drie andere „mannetjesputters" voor een dienstopdracht naar Ziirich waren. Vol gens de verklaringen van de gearres teerde anti-communist zijn hij en zijn bondgenoten enkele dagen geleden in het geheim over de Zwitserse grens geko men. Zij hadden automatische wapenen, handgranaten en gasmaskers bij zich. Het beleg door de politie ging nogal rustig in zijn werk. Pas laat op de avond werd de Schlösslistrasse afgezet. Voor dien nam een talrijke menigte inwoners van Bern de situatie nauwlettend op. De Zwitserse ministerraad is giste ren wel drie keer in buitengewone ver gadering bijeen geweest, maar tot spec taculaire maatregelen heeft dat nog niet geleid. De gemeentelijke autoriteiten begon nen met de toevoer van electriciteit naar het gezantschap af te .nijden. Maar het gevolg was, dat daardoor een hele wijk in het donker werd gezet. Daarom werd deze maatregel al spoedig ongedaan gemaakt. Toen werd de waterleiding afgesneden. De anti-communisten rea geerden daarop door van tijd tot tijd, zwaargewapend en gemaskerd, in de tuin te verschijnen en wat sneeuw te scheppen. Ue woordvoerder van de anti-commu- nistische Roemenen bleek overigens vloeiend Duits te spreken. iedereen kon er zich zodoende van vergewissen, dat hij de vrijlating eiste van bisschip Ion Sucru uit Blai, die in September 1948 door de communisten werd gearresteerd omdat zijn preken niet naar de zin van het régime waren; jaar gevangenisstraf en volgens sommi ge berichten is hij inmiddels overleden, Dan: Anton Musanu, journalist en vol geling van dr. Julius Maniu, leider van de in 1947 verboden Nationale Boeren partij, Dik Lazar, eveneens een aanhan ger van Maniu, en tenslotte de 89-jarige Dtnu B. Bratianu, voormalig leider van de in 1947 verboden Nationale Liberale Partij. De bezetters van de Roemeense le gatie in Bern lieten de politie weten, dat zij zich tot de laatste druppel bloeds wensen te verzetten. Het gebouw be vat voedsel voor verscheidene weken en zij schijnen over voldoende munitie te beschikken. De ene arrestant, die tot dusver door de politie is gemaakt, deelde mee, dat geestverwanten van hem voornemens zijn soortgelijke aanvallen te onderne men op de Roemeense gezantschappen in Stockholm en Kopenhagen. De politie van Bern heeft inmiddels ook van andere Oost-Europese legaties verzoeken ontvangen voor bewaking. Hoe dat zij, de Roemeense buitenland se dienst heeft het de laatste dagen niet gemakkelijk. Radio Boekarest herinner de gisteravond verontwaardigd aan de moeilijkheden, die de Roemeense dans groep tijdens haar tournée naar Frank rijk heeft ondervonden, en dan is er nog altijd de affaire van de chauffeur van de Roemeense legatie in Kopenhagen, Ion Cimbu. "<f i Het door ballingen bezette gebouw van de Roemeense legatie te Bern. Op de voor grond manschappen van de Zwitserse politie (Telefoto). In het kader van de uitgebreide reor ganisatie van de strijdkrachten heeft de regering van communistisch China gisteren haar goedkeuring gehecht aan de nieuwe wet op de dienstplicht. Op grond hiervan kunnen tachtig millioen mannen in de leeftijd van achttien tot veertig jaar onder de wapenen worden geroepen. In totaal telt China ongeveer 600 millioen inwoners. De duur van de diensttijd is bijzonder lang: drie jaar voor de soldaten en onderofficieren van het leger, vier jaar voor de leden van de luchtmacht en vijf jaar voor hen die bij de marine dienen. De afkondiging van de dienstplicht volgt op een onlangs aanvaarde wet, waarbij opnieuw officiersrangen w.o. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft onthuld, dat bij Je ontploffing van een Amerikaanse wa terstofbom, die vorig jaar in de Stil le Oceaan plaats vond, een gebied van ongeveer 18.000 vierkante km. met een dodelijke radioactiviteit werd besmet. Indien de bom in een bewoond gebied tot explosie zou zijn gebracht, zou dit zeer veel slachtoffers hebben geëist. Vooral als men tevoren niet voldoende beschermende maatregelen had geno men, aldus het rapport der commissie. In dat geval zouden in een strook van 225 km lang en 30 km breed vrij wel alle bewoners zijn omgekomen. In het verlengde van deze strook met de wind mee zou in een gebied van 210 km Vijftig procent van de bevolking zijn ge dood, terwijl in de volgende strook van 300 km het aantal slachtoffers vijf tot tien procent -'er bevolking zou bedra gen. Deze cijfers golden echter alleen, als men verzuimd had de elementaire voorzorgsmaatregelen te nemen en de bewoners van het getroffen gebied ge durende 36 uur ter plaatse bleven, al dus het rapport. De voorzitter der commissie, Strauss, gaf te kennen da de V.S., niettegen staande bepaalde risico's, de proeven met kernwapens zullen voortzetten, zo lang er geen doeltreffend internationaal plan bestaat om de dreiging van een atoomoorlog uit te bannen. De Amerikaanse minister van de fensie, Wilson, verklaarde overigens op een persconferentie, dat de V.S. naar zijn mening op het gebied van atoomwapens de Sovjet-Unie ruim schoots voor zijn. (Reuter) „maarschalk en oppermaarschalk" wer den ingesteld en bijbehorende distinc tieven vastgesteld. In het tot dusver volgens de Chinese regering uit vrijwilligers bestaande leger kon van rangen niet gesproken worden. Hoewel in theorie tachtig millioen man kan worden opgeroepen, zal het aantal reeruten om practische redenen minder zijn, aangezien niet voldoende uitrusting voorhanden is. Bovendien gel den voor mannen, die enige zoon en/ of kostwinner zijn, de dienstplichtbepa lingen niet. Dit is zij het om andere redenen ook het geval met „contra- revolutionnaire elementen" aan wie de burgerrechten zijn ontnomen. De vrijwilligers, die thans het leger vormen, zullen geleidelijk worden inge deeld bij de reserve. Voor vrouwen geldt geen dienstplicht. Zij zullen echter op grond van „tech nische capaciteiten" worden geregis treerd met het oog op eventuele „ern stige internationale gebeurtenissen." Tenslotte is bepaald, dat de officieren en manschappen van de strijdkrachten hun „stemrecht" behouden. Gedurende de maanden November en December van het afgelopen jaar heb ben professor Auguste Piccard en zijn zoon Jacques met de bathyscaaph Tries te verschillende duikingen verricht in de Golf van Napels. Hierbij hebben de nieuwe installaties aan boord hun nut bewezen. De krachtige nieuwe lampen maakten zeer nauwkeurige waarnemin gen op de zeebodem mogelijk en de schroefmotoren stelden de onderzoekers in staat met dq Triëste langdurig over de zeebodem te gaan. De fauna die ze hebben aangetroffen bestond naar hun zeggen uitsluitend uit kleine dieren stervissen, zeeanemonen, kreeften en krabben en enkele visjes. De Triëste, die dank zij een paar koraalriffen niet ge heel ongeschonden uit de strijd is ge komen, is nu in het droogdok opgeno men voor een volledige revisie. Wanneer de Piccards hun duik- tochten zullen hervatten, hangt af van de eventuele deelname door Italiaan se geleerden en van de fondsen die zij ter beschikking krijgen. Deze heeft toegegeven, dat hij de vrijheid heeft verkozen met medene ming van 6.000 Deense kronen, die het eigendom waren van de Roemeen se zaakgelastigde, Chirila. Hij heeft het geld evenwel dadelijk overgedra gen aan de Deense autoriteiten, die het op hun beurt weer aan de Roe meense zaakgelastigde hebben gege ven.. Chirila heeft gisteren in het legatie gebouw de minderjarige 'echtgenote van de gevluchte chauffeur laten „optre den". Zij gaf een persconferentie en verklaarde, dat het uit was tussen haar man en haar. Als zij geweten had, dat hij van plan was om er vandoor te gaan met 6.000 kronen van kameraad Chiri la, dan zou zij hem stellig hebben ge dood, zo verklaarde zij. De Deense politie, die nog steeds ge looft, dat de jonge vrouw tegen haar wil wordt vastgehouden, heeft een ver scherpte controle ingesteld op alle Deen se vliegvelden, op alle stations en in alle havens. Zij hoeft dit maar veertien dagen vol te houden, want dan loopt de huur van het Roemeense legatiegebouw in Kopenhagen af. Chirila en de zijnen zullen dan naar een ander huis moeten omzien. (AFP-Reuter-UP) Mevrouw Cimbu stapt bij de Roemeense legatie in Kopenhagen in de auto, die haar naar de persconferentie vervoerde. De Britse regering heeft gisteren een voorlopig program voor de bouw van twaalf atoomcentralen bekendgemaakt. Het plan bestrijkt een tijdvak van tien jaar en de kosten van de twaalf centralen worden geraamd op drie mil liard gulden. De twaalf centralen zullen een capaciteit van 1.500 tot 2-000 mega watt hebben. Bij gewone centralen is voor het opwekken van deze hoeveel heid electrische energie ongeveer vijf tot zes millioen ton steenkool nodig. De eerste centrale zal niet binnen vijr jaar functionneren. Naar wordt ver moed, kan men evenveel hitte uit een ton kernbrandstof krijgen als uit tien duizend ton steenkool. Üe eerste reactors zullen op uranium werken en niet alleen een hitte voort- Gistermiddag om kwart voor een ver scheen Paus Pius XII onaangekondigd voor het venster van zijn studeerkamer om een op het St. Pietersplein samenge stroomde groep pelgrims van 3.000 per sonen zijn zegen te geven. Het was voor het eerst sinds Kerstmis dat de H. Va der aan het venster verscheen. Hij bleef daar enkele minuten, wuifde met bei de handen en sprak met klare stem zijn zegen uit. De pelgrims waren toegestroomd, toen een grote groep Tyrolers volksliedjes inzette als een muzikale hulde aan de Paus. Nadat de H. Vader zich van het venster had teruggetrokken, bleven de pelgrims nog ruim een kwartier Jui chen. (UP). Dr. Otto Strasser heeft op een pers- conferentie te Montreal verklaard, dat hij morgen per vliegtuig naar Europa hoopt te vertrekken. Hij is kort geleden in zijn Duitse staatsburgerschap her steld. In 1933 is hij uit Duitsland ge vlucht, nadat hij met Hitier gebroken had. Hij is van mening, dat niet een Euro pese regering die van Spanje en Tur kije uitgezonderd op de been zou blij ven zonder financiële hulp van Ameri ka en zonder de NATO. De meeste Eu ropese landen zouden de NATO niet steu nen als Amerika geen financiële steun verleende, aldus de 57-jarige gewezen nationaal-socialistische leider. Hij voorspelde een volledige verande ring in Duitsland binnen vqf jaar. Kan selier Adenauer zag hem niet gaarne terugkeren, omdat hu uitdrukking zou geven aan de gevoelens van het Duit se volk. Het sinds Zondagavond vermiste Bel gische passagiersvliegtuig is nog steeds niet gevonden. Het zoeken naar het Sabena-toestel werd vandaag bemoeilijkt door regen en slecht zicht boven het gebièd van de Monte Vettore, waar de machine mogelijk is neergestort. Over land trachten reddingsploegen het eenzame gebied te beiken, waar men gisteren vanuit een Amerikaans marine-vliegtuig meende het wrak ge zien te hebben. De reddingsploegen zijn vertrokken uit de plaatsjes Nor- cia en Arquato, die in rechte lijn ge meten 14 en 8 km. van de Monte Vet tore verwijderd liggen. Maar men moet de slingerende en moeilijk begaanbare bergwegen volgen, waar bovendien de sneeuw het voortgaan nog bemoeilijkt, zodat de reddingsploegen nog geruime tijd onderweg zullen zijn. Italiaanse vliegtuigen en helicopters zijn vanmorgen vroeg wederom opge stegen om het zoeken, ondanks het slechte weer, voort te zetten. Onder de passagiers van het vlieg tuig bevindt zich mej. Yvonne Ponce- let, stichteres en voorzitster van de In ternationale Katholieke Lekenmissie- helpsters. Mej. Poncelet was op weg naar Rome, waar zij verslag zou uit brengen van haar reizen naar de mis siegebieden in het Verre Oosten en Zuid-Amerika. brengen, maar ook een waardevol bij product, plutonium. De kosten van de electriciteit, opge wekt door een atoomcentrale, zullen waarschijnlijk per eenheid evenveel bij dragen als die opgewekt door nieuwe centralen, die kolen verbruiken. „De komst van kernenergie bete kent het begin van een nieuw tijd perk", zo zegt het Witboek, „Als een vooraanstaande industriële natie is het onze plicht, zowel tegenover ons- zelve als tegenover andere landen, deze nieuwe kernenergie-industrie op een stevige fundering te vestigen en haar met de grootst mogelijke snel heid te ontwikkelen." Later dit jaar zal te Calder Hall, Cumberland, in het Noorden van Enge land, een installatie worden geopend die waarschijnlijk het eerste echte industri ële atoomkrachtstation ter "wereld zal zijn. De minimum-productie van dit stati on zal G0.000 kilowatt zijn en verwacht wordt dat de prijs van deze energie wei nig verschillen zal van de energie, die volgens de bestaande methoden wordt opgewekt. Rusland heeft bekend gemaakt, dat het vorig jaar Juli een atoomkrachtsta tion in bedrijf heeft gesteld, dat als zoda nig het eerste zou zijn. Deskundigen wij zen er evenwel op dat het slechts 5.000 kilowatt opwekt. Hierdoor is het eigen lijk meer een experiment dan een in dustrieel bedrijf. Ook de Verenigde Staten hebben ver scheidene plannen voor de opwekking van electriciteit door atoomcentralen, maar voornamelijk nog op experimen tele basis. Maria Cimbu, de vrouw van de chauf feur van de Roemeense legatie in Ko penhagen, tijdens de persconferentie, die zij gisteren gaf. Zij vertelde, dat zij haar man gedood zou hebben als ze ge weten had, dat hij verraad wilde plegen. Maar de Kopenhaagse politie meent dat de vrouw tegen haar wil op de legatie wordt vastgehouden. Twee Nederlandse Korea-vrjjwilligers hebben enige tijd geleden in Tokio een taxi-chauffeur neergeslagen en beroofd. Dezer dagen hebben zij zich voor een Japanse rechtbank moeten verantwoor den. Het ziet er voor de Nederlanders niet rooskleurig uit. Tengevolge van de bij de overval opgelopen verwondingen is de chauffeur gedeeltelijk verlamd en wanneer de beide militairen schuldig worden bevonden kunnen zij veroor deeld worden tot een straf die varieert De Franse kabinetscrisis is vandaag zijn twaalfde dag ingegaan en de for mateur, de socialist Christian Pineau, is er nog niet in geslaagd een ministers- lijst samen te stellen. Men slaat zijn kansen nog steeds niet hoog aan, maar men acht hem toch in staat bij verras sing met een nieuw kabinet voor de dag te komen. Pineau heeft de demis- sionnaire premier, Pierre Mendès-Fran- ce, verzocht als vice-premier deel te nemen aan de nieuwe regering. Mendés- France heeft dit verzoek, naar ver luidt, In beraad genomen. Pineau heeft gisteren de steun van de MRP, de UDSR en de radicaal socialisten gekregen. .De UDSR deelde gisteren mede onder voorbehoud ac- coord te gaan met zijn program en de katholieke MRP aanvaardde het in beginsel. Het oordeel van de Gaullisten en de Onafhankelijken is nog niet be kend. De dissidente Gaullisten zijn naar verluidt tegen hem evenals de boeren partij. De Onafhankelijken zullen van daag nog bijeen komen om hun hou ding te bepalen. Voor Pineau vanmiddag naar Coty ging om verslag uit te brengen hebben ook de socialisten, zijn partijgenoten, nog een vergadering belegd. Een neger, de 41-jarige Claud Lightfoot, is tot vijf jaar gevangenisstraf en een boete van 5.000 dollar veroordeeld op beschuldiging van het behoren tot een groep, welke het gewelddadig omver werpen van de Amerikaanse regering propageert. tussen minimaal zeven jaar en maxi mum levenslange opsluiting. De chauffeur heeft er drie uur over gedaan om de juiste toedracht van de zaak te onthullen. Hij vertelde dat, ter wijl hij nog reed een van de achter hem zittende mannen hem met een stok op zijn hoofd heeft geslagen tot hij bewus teloos neerviel. Een dag of tien geleden heeft de chauffeur zich heel anders uitgelaten dan tijdens de rechtzitting. Toen heeft hij gezegd dat hij het zich wel kon voor stellen hoe soldaten in een voor hen vreemd en ver land uit het rechte spoor raken, vooral als zij teveel gedronken hebben. Tijdens de rechtzitting was hij echter bijzonder heftig en venijnig en eiste hij dat zijn belagers de zwaarste straf zou den ondergaan. De beide militairen heb ben overigens het merendeel van het ten laste gelede bekend. Zij hebben dit gedaan in de hoop dat hun zaak naar een Nederlandse militaire rechter ver wezen zou worden. Een verzoek daar toe is echter door de Japanse rechtbank afgewezen Morgen zal men de plaats van de overval bezoeken, en het zal nog wel een maand duren voordat de zaak is afgehandeld. Voor Japan is dat echter heel gewoon. Normaal duurt een derge lijke zaak daar een maand of acht. Van de zijde der Katholieke Werkgemeen schap in de Partij van de Arbeid is aan de K.V.P. medegedeeld, dat de K.W.G. instemt met de hervatting van het gesprek op 28 Februari. Zij voegde daaraan toe, dat. naar bekend, de K.W.G. aan de vooravond van haar be slissing staat, maar dat zij reeds in haar verklaring van 24 Juli 1954 heeft uitgespro ken. dat van een overgang naar de K.V.P. geen sprake kan zijn. Uit de uitnodiging van de K.V.P., het gesprek te hervatten, heeft zij dan ook begrepen, dat dit door de K.V.P. als gegeven werkelijkheid wordt aan vaard. De K.W.G. blijft intussen van mening, dat, hoe ook de beslissing van de K.W.G. moge zijn, een hervatting van het gesprek, waar aan zij grote waarde hecht, wenselijk en noodzakelijk is, omdat alle betrokken groe peringen er naar hebben te streven gestalte te geven aan datgene wat hen als rooms- katholieken in de politiek verbindt. Een „Coroners Court", het in de Brit se wetgeving vereiste hof van onder zoek dat doodsoorzaken officieel moet bepalen, heeft gisteren uitgemaakt, dat de Franse leeuwentemmer, die Zondag in de kooi van het circus Roberts door een leeuw werd gedood, door „een noodlottig ongeval om het leven ge komen is. Behalve door een dokter, werden ook getuigenverklaringen afgelegd door de Nederlandse verloofde van de over ledene, Annie van der Spek, en de 24- jarige Jan Huitema, die vier "van de vijf leeuwen in de kooi had weten weg te houden van de op de grond liggende temmer. De coroner prees in zijn motivering van de uitspraak Huitema voor zijn moed. ,,U hebt een aanzienlijk risico genomen", zei hij. (UP). Een personenauto, die plotseling hevig begon te slingeren, is Dinsdagavond op de rijksweg bij St. Willebrord tegen een vrachtauto opgebotst en vervolgens tegen een boom gesmakt. De beide inzittenden, de heren B. en Van den B. uit Vlissingen, werden met ernstige verwondingen uit het geheel opengereten voertuig bevrijd en moesten naar het ziekenhuis te Roosen daal worden overgebracht. Hun toestand werd ernstig, maar niet levensgevaarlijk genoemd. Een jong stelletje in Rotterdam dat in September van het vorige jaar wil de trouwen stuitte op moeilijkheden bij de vader van de bruidegom, die weiger de zjjn toestemming te geven. Het stel letje ging op zoek naar een pseudo va der, die bereid zou zijn op het stadhuis zijn ja-woord te geven. Men vroeg eerst een chauffeur, maar die bleek te jong om naast de moeder van de bruidegom te kunnen staan glunderen. Een vriend van de moeder werd ge polst en die voelde er wel wat voor, met het gevolg dat hij Dinsdag voor de rechter in Rotterdam stond, wegens valsheid in geschrifte. „Och, zei de 45-jarige controleur in de Amsterdamse haven, „och, ik ken hen al zolang dat ik ze eigenlijk als mijn kinderen beschouw." Desalniettemin werd een maand ge vangenisstraf geëist. Uitspraak volgt op 1 Maart. WEST-DU ITS LAND De voorzitter van de Bondsdag, Eugen Gerstenmaier, heeft Pavel Naoemov officieel toegestaan als Bondsdagcorrespondent van de Pravda werkzaam te zijn. Advertentie (Tot Donderdagavond) Zwaar bewolkt met opklaringen en enkele sneeuw- of regenbuien. Krach tige wind met storm tussen Noord- West en Noord. Temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi. Zon: 7.56-17.58. Maan: 4.49-12.22 Uit Sophiatown, een voorstad van Jo hannesburg, zijn gisteren opnieuw 130 inheemse gezinnen overgebracht naar het ruim twintig kilometer verderop ge legen Meadowlands. Volgens de Zuid- Afrikaanse autoriteiten maakt deze eva cuatie deel uit van een programma van krotopruiming op grote schaal. Maar anderen zien hierin een uiting van de „apartheidspolitiek." Vorige week is een even groot aantal gezinnen naar Meadowlands vervoerd, waar zij onder gebracht worden in nieuwe betonnen huizen. In totaal zullen 70.000 inheem sen worden geëvacueerd. Sophiatown zelf wordt met de grond gelijk gemaakt. Er komt daar een nieuwe Europese woonwijk. Langs de route van Sophiatown naar Meadowlands waren gisteren slechts 750 gewapende politiemannen op de been. Vorige week was dat aantal tweemaal zo groot. Incidenten deden zich deze keer echter niet voor. Bij het asyl, dat de Anglicaanse geestelijke Trevor Hud- dleston heeft ingericht voor gezinnen, die niet willen vertrekken, kwamen gis teren geen nieuwe aanvragen om op neming binnen. Veertien van de 22 ge zinnen, die daar sinds vorige week heb ben verbleven, hebben zelfs vergunning gevraagd alsnog naar Meadowlands te mogen verhuizen. De waarnemend hoofdcommissaris van politie in Johannesburg, kolonel P. Grobler, zei, dat het binnenkort mogelijk zal zijn om het overbren gen van de inheemse gezinnen geheel zonder politietoezicht te doen plaats hebben. De politie stelt een onderzoek in naar klachten, dat men van bepaalde zijde gezinnen, die bereid waren te verhuizen, heeft gedwongen hiervan af te zien. In totaal zijn 29 leden van het Afrikaanse Nationale Congres gearresteerd, omdat zij zich na zonsondergang zonder ver gunning op straat bevonden. (UP)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1