Pineau heeft nieuw Frans kabinet gereed Schuman vice-premier Staatssecretaris H. v. d. Berge preciseert belastingverlaging PRINSES MARIJKE 8 JAAR N.V.V. verzet zich tegen belastingverlaging i Goudroof uit KLM-depot in Britse hoofdstad blijft duister mysterie Roemeense verzetslieden Bern geven zich over Priester overtuigt hen van de zinloosheid van hun actie in ORR MILLIONNAIR RUBINSTEIN BIJ TOEVAL VERMOORD? Morgenmiddag voor de Assemblee P.M.F. wil eerst met vacantie 1 Verhoging belastingvrije minima 2 Vermindering van de progressie 3 Evenveel verlaging voor onge- huwden als voor gehuwden Liever nieuwe loonronde of prijsdaling Twee man voortvluchtig Woning uitgebrand te Zaandam Het weer Verdacht chauffeur legt verklaring af DONDERDAG 17 FEBRUARI 1955 o 78ste JAARGANG No. 26223 Brand in tehuis voor bejaarden in Jokohama 97 oude vrouwen omgekomen SNEEUWSTORMEN BOVEN EUROPA Meer vacantie verlangd NOG GEEN SPOOR VAN SABENA- VLIEGTUIG - - Er is enig licht gekomen in de duistere diefstal van de twee kistjes goud, die einde September van het vorig jaar door de K.L.M. uit Londen vervoerd moesten wor den. De Londense politie heeft twee lieden aangehouden en hen er van beschuldigd tezamen en in vereniging met anderen samenge zworen te hebben om ongemunt goud te stelen. Het zijn een vracht rijder en een kruier, Reginald Crane en Ernest Beech genaamd. Crane was werkzaam bij een transportfirma, die voor het op halen en vervoeren van vracht stukken een contract met de K.L.M. had. Men neemt aan, dat, toen Crane opdracht kreeg om het goud te gaan halen, hij iemand daarvan op de hoogte heeft ge steld en daarna een lang voordien beraamd plan ten uitvoer heeft gelegd. Hij moet het volgens de politie zijn, die de tot nog toe onbe kende de gelegenheid heeft ge geven het goud uit zijn wagen te stelen. Onbekende duikboot voor de kust van Florida ZILVEREN GULDENS BUITEN OMLOOP Bewoners konden zich op het nippertje redden TSJOE EN LAI KOMT NAAR BANDUNG MOTOR- BROMFIETSKLEDINu BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Omulden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W. Boerrlgter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Ors H. v. Run en W. Severln NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 ROBERT SCHUMAN De Franse socialist Christian Pineau heeft gistermiddag de opdracht om een regering te vormen definitief aan vaard. Onmiddellijk daarna is hjj be gonnen met de samenstelling van een kabinet en na aanvankelijke moeilijk heden is hij er in geslaagd een regering te vormen, die steunt op de katholieke (Van onze parlementaire redacteur) In antwoord op vragen, in de Eerste Kamer gesteld, heeft staatssecretaris mr. dr. W. van den Berge Woensdag nog eens in ruwe trekken een voor lopig beeld gegeven van de komende belastingverlaging. De verlaging zal drie groepen omvatten: de inkomsten- en vermogensbelasting, de kostprijs vA-lagende belastingen en de vennootschapsbelasting in verband met de extra defensie-inspanning. Hierbij zal de verhouding tussen de eerste en de tweede groep zijn als 3/5 2/5. Bij dc inkomstenbelasting zal een ver laging aan de voet worden aangebracht, waarbij in ieder geval de laatste loonsverhoging van zes procent vrij van belasting wordt gehouden. Voorts vermindering van de progressie over de hele lijn. Aan ongehuwden wordt ditmaal speciaal aandacht geschonken. Zij zullen niet minder verlaging krügen dan de gehuwden. De belastingvrije minima van de ver mogensbelasting worden belangrijk ver hoogd. Ook voor de oudere belasting plichtigen wordt in de wet een tege moetkoming gelegd. Voorts zullen de motorrijtuigen- en de successiebelasting omlaag worden gebracht. Mede in ver band met de financiële verhouding tus sen Rijk en gemeente zal men voorlopig nog niet kunnen tegemoet komen aan de wens de opcenten op de grondbelas ting te laten vervallen. De heer Teulings (KVP) heeft bij interruptie de vraag gesteld, of de honderd millioen van de vennoot schapsbelasting in verband met de de fensie vallen onder de 550 millioen van de gehele belastingverlaging. Dit werd bevestigend beantwoord. Conjunctuurbeheersing Aan prof. Molenaar (VVD) werd me degedeeld dat de regering om techni sche redenen niet kan ingaan op zijn suggestie om een belastingvrije conjunc tuurreserve bij het bedrijfsleven moge lijk te maken. Minister J. v. d. Kieft heeft in dit verband ook het betoog van de heer Teulings aangevochten, waarin werd gesteld dat men de conjunctuur beheersing op de eerste plaats aan het vrije bedrijfsleven moet overlaten, omdat daar de eerste stoot moet worden opge vangen wanneer er een conjunctuur omslag komt. „De eerste stoot moeten de arbeiders opvangen", aldus de minister. Hij be streed de heer Teulings met zijn eigen argumenten, dat deze zaak micro-econo misch moet worden bekeken. „Maar dan ook werkelijk micro-economisch: het zijn de werkers in de bedrijven die het eerst de gevolgen daarvan ondervinden." Hierop baseerde de minister de theo rie, dat niet het bedrijfsleven maar primair de overheid de zorg heeft voor het beheersen van de conjunctuur. De minister moest echter niets hebben van de suggestie van de heer Van Tilburg (P.v.d.A.), die had aangedrongen op de mogelijkheid om een conjunctuurreserve te maken in handen van de overheid, welk fonds dan belegd zou moeten wor den bij de Nederlandsche Bank. „Mijn beste conjunctuurreserve is de gezonde financiële toestand van het Rijk". De In een brand in een tehuis voor ouden van dagen in Jokohama zijn vannacht 97 bedlegerige, behoeftige vrouwen om het leven gekomen. Zeven inwoners van het tehuis werden gewond, van wie vijf ernstig. Volgens de politie bevonden zich in het gebouw op het tijdstip dat de brand uitbrak, in totaal 143 zieke en bejaarde vrouwen en negen leden van de perso- heelsstaf. Zeven en veertig personen konden in veiligheid worden gebracht en acht leden van de staf konden het bran dende gebouw tijdig verlaten. .Eén lid van de staf wordt nog vermist. De brand is uitgebroken in de keuken van het tehuis. Door gebrek aan water kon het vuur snel om zich heen grijpen. Het gehele gebouw, dat uit twee verdiepin gen bestond, werd een prooi der vlam- ftien. In verscheidene West-Europese lan den is plotseling opnieuw de koude iu- fevallen. Iu West-Duitsland, Denemar den, Zweden en in Noord-Engeland •oedden gisteren sneeuwstormen, waar oor het verkeer ernstige belemmerin gen ondervond. Ook in Oostenrijk is zeer koud. Te West-Berljjn kwam "gevolge van de gladheid een man bei 1,01 'even, terwijl een twintigtal s°nen verwondingen opliep. minister denkt daarbij vooral aan de aflossing van buitenlandse schuld. Bij de replieken heeft mr. Teulings hierop geantwoord dat een conjuncturele reservering voor vele bedrijven nog al tijd van zeer groot belang is. Dit zijn de kleine, middelgrote en ok enkele grote bedrijven die geen eigen middelen hebben kunnen vormen en met vreemd geld moeten werken. In feite kunnen deze niet profiteren van de fiscale hulp van de overheid. Hun positie is dus juist bij een conjunctuuromsiag gevaar lijk. Mr. Teulings bleef bij zijn opvat ting dat de slagen die een eventuele cri sis te weeg brengt primair door de be drijven zullen moeten worden opgevan gen. volksrepublikeinen, de socialisten, de radicalen en een deel der voormalige Gaullisten. Morgenmiddag om drie uur zal de formateur de Nationale Vergade ring om de investituur vragen. De kansen van de formateur om de goedkeuring van de Assemblée te krij gen, worden in Parijse politieke kringen gering geacht, ondanks het optimisme van de formateur zelf. De rechtse par tijen die zich en bloc tegen zijn kabi net verzetten, beschikken samen met de communistische oppositie over ongeveer 325 zetels, hetgeen voldoende is om de premier te doen struikelen. Overigens verwachten sommigen ook nog dat de radicalen en de volksrepublikeinen op het laatste ogenblik een spaak in het wiel zullen steken. De door Pineau samengestelde lijst van ministers geeft op de eerste plaats de terugkeer in de regering te zien van de volksrepublikein Robert Schuman, die vice-premier zou wor den. Pineau zelf wordt premier en minister van Buitenlandse Zaken. Als zijn kabinet wordt geaccepteerd, zul len voor het eerst sinds Juni 1951 weer socialisten zitting hebben in de regering. Het kabinet is samengesteld uit vier socialisten, vier radicalen en vier volksrepublieken, drie Gaullis ten en twee gematigd radicalen. De formateur heeft Mendès-France aan gezocht een ministerspost te bezetten, maar deze heeft geweigerd, omdat hij eerst een paar maanden rust wil nemen. Pineau heeft beloofd over een paar maanden zijn aanbod te zul len herhalen. Het regeringsprogram van Pineau komt in grote lijnen overeen met dat van premier Mendès-France, al gaat 't ver der op het punt van verlaging der in directe belastingen, verhoging van de bedrijfsbelastingen en enige andere be lastingwij zigingen. Het nieuwe Franse kabinet zou er als volgt uit komen te zien: Premier en minister van Buiten landse Zaken: Christian Pineau (Soc.). Vice-premiers: Robert Schu man (MRP) en Yvon Delbos (Rad.) Minister van Staat voor NATO-betrek- kingen; Edouard Bonnefous (TJSDR). Justitie: Generaal Corniglion-Moii- nier (Gaullist). Binnenlandse Zaken: Bourget-Maunoury (Rad.). Nationale Verdediging: Rob. Lecourt (MRP). Fi nanciën en Economische Zaken: Ro bert Lacoste (Soc.). Nationaal Onder wijs: Berthoin (Rad.). Openbare Wer ken; André Morice (Rad.). Wederop bouw: Maurice Lemaire (Gaullist). In dustrie en Handel; Jean Marie Lou- vel (MRP). Landbouw: Charpentier (MRP). Overzeese Rijksdelen: Gaston Defferre (Soc.). Arbeid en Sociale za ken; Albert Gazier (Soc.). Minister voor Zaken betreffende Oud-strijders: Legaret (Dad.). Minister voor FTT- zaken: Pierre Ferri (Gaull.). Het Verbondsbestuur van het N.V.V. heeft een verklaring uitgegeven waarin het zegt diep verontrust te zijn over de ontwikke ling van de fiscale en sociaal-economische politiek van de regering, welke tot uit drukking komt in een aantal maatregelen, die de laatste maanden zijn genomen of in voorbereiding zijn met betrekking tot de belastingverlaging, de huurverhoging en de prijspolitiek. Het verbondsbestuur is van mening dat verder gaande overheidsinveste ringen en sociale voorzieningen, met name op onderwijsgebied, de voorkeur verdienen boven belastingverlagingen, welke de ten- denz kunnen hebben de inkomensverhou dingen ongunstig te verstoren. In de Troonrede van 1954 werd een alge mene huurverhoging aangekondigd, waarbij een egalisatiefonds met een bestemmings heffing in uitzicht werd gesteld. Nu heeft de regering aangekondigd: een huurverho ging van 10 pet. boven een bepaald huur bedrag. Het verbondsbestuur acht dit na dere besluit een volkomen onvruchtbaar compromis. Het N.V.V. meent verder dat, hoewel de melkprijsverhoging economisch gemotiveerd was, de regering voorshands via subsidie verhoging had moeten voorkomen, dat deze prijsverhoging op de consument werd afge wenteld, waardoor een stuk werd afge knabbeld van het deel van de welvaart, dat de werknemers zich zo moeizaam veroverd hadden. Het N.V.V. wil er geen twijfel over laten bestaan, aldus de verklaring, dat een re- geringspolitiek. welke in een periode van stijgende welvaart is gericht op het stabi liseren van het levenspeil van de werk nemers of zelfs op het terugdringen van dat levenspeil tengevolge van prijsverho gingen, volstrekt onaanvaardbaar is. Bij stijgende welvaart zal de werknemers een evenredig aandeel in die welvaart moeten Nog steeds heeft men geen spoor kun nen vinden van het lijntoestel van de Sabena, dat sinds Zondagavond met 29 personen aan boord in de buurt van Ro me wordt vermist. Opsporingsvliegtui gen en helicopters meenden gisteren op de Oostelijke helling van de 2.420 me ter hoge Monte Vettore in de Centrale Apennijnen 'n vliegtuigwrak te zien lig gen. Groepen politiemannen, soldaten en burgervrywilligers op ski's begaven zich onmiddellijk naar de aangegeven plek, maar zij vonden daar geen vlieg- tuigresten. worden toegekend. Het verbondsbestuur denkt daarbij in de eerste plaats aan een verhoging van het reële loonpeil, hetzij door een nominale loonsverhoging, hetzij door prijsdaling. Voorts verlangt het verbondsbestuur een verbetering van de vacantierechten, in het biizonder ook van jeugdigen. Bovendien is het verbondsbestuur van oordeel, dat er alle aanleiding voor de regering is de S.E.R. advies te vragen over een verkorting van de werktijd, teneinde tot de invoering van een vijfdaagse werkweek te geraken. Het verbondsbestuur zal thans op grond van deze overwegingen bij de Stichting van de Arbeid o.a. een herziening van de richt, lijnen voor de vacanties aan de orde stel len, waarbij voor volwassen werknemers wordt verlangd een aaneengesloten vacan tie van twee weken plus drie snipperdagen, alsmede een vacantietoeslag van twee weken en voor jeugdige werknemers een vacantie van drie weken met een vacantietoeslag van twee weken. En tenslotte de regering vragen een studie over het vraagstuk van de verkorting van de werktijd en de mogelijkheid van invoe ring van de vijfdaagse werkweek bij de S.E.R. aan de orde te stellen. Prinses Marijke, de jongste telg van het Oranjehuis, viert morgen haar achtste verjaardag. (Foto Meyboom) De politie gaat af op een collega van Crane, een zekere Kent, die geholpen heeft vrachtstukken in de wagen te laden. De twee kistjes goud werden er het laatste ingezet. Toen Kent de ach terklep van de wagen dicht wilde ma- Gisteravond om zes uur is het Roemeense legatiegebouw te Bern door de Zwitserse autoriteiten weer overgedragen aan de zaakgelastigde van de communistische Roemeense regering, Emery Stoffel. Anderhalf uur tevoren hadden zich'drie mannen, die het gebouw 41 uren bezet hebben gehouden, overgegeven aan de politie van Bern. Het bleek, dat dit alles was, wat van de oorspronkelijke groep van zes anti-communistische verzetsstrijders was overgebleven. Een hunner was al eerder door de politie gearresteerd en twee anderen hadden kans gezien te ontvluchten, voordat de politie prikkeldraad versperringen rond de legatie aan de Schlösslistrasse aanbracht. De drie overblijvcnden gaven zich over een half uur vóór het ultimatum van de politie afliep, niet, omdat zij onder de indruk waren gekomen van de honderd zwaarbewapende politiemannen of van de militaire tanks, die klaarstonden om tegen hen gebruikt te worden, maar omdat hun de zinloosheid van hun optreden duidelijk was gemaakt door een priester, mgr. dr. Beat Lorenz Sekinger van de Drievuldigheidskerk in Bern, die er prijs op heeft gesteld om onmiddellijk na zijn tussenkomst weer terug te treden in de anonimiteit, Commissaris Kessi van de gemeen telijke politie heeft Maandagmiddag en gistermorgen langdurig met de leider van de Roemeense verzetslieden gecon fereerd. Hij bleek in het geheel niet onder de indruk te zijn van de leger macht, die buiten tegen hem in het ge weer werd gebracht. Kessi verkreeg telkens toegang tot het grijze, zandstenen gebouw door drie stoten op de claxon van zijn wa gen te geven. De mannen binnen de legatie antwoordden dan door het licht Toen de Roemeense verzetslieden nog heer en meester waren in het legatiegebouw te Bern had de zaak gelastigde met zijn staf en hun fa milieleden een toevluchtsoord ge zocht in de nabij gelegen chauf- Jeurswoning. Zij durfden hun tijde lijke verblijfplaats echter niet door de voordeur te verlaten, omdat die in het schootsveld van de bezetters van de legatie lag. Vandaar dat men hier de Roemeense zaakgelastigde deze ongewone weg ziet bewan delen. boven de voordeur te ontsteken. De politieman werd door de leider van de verzetslieden in de waan gebracht dat er zich in totaal vier mannen in het gebouw bevonden. Op grond van de informaties, die Kes si verstrekte, besloot de politie haar ultimatum te verlengen tot een tijdstip nadat de mannen in de legatie met mgr. Sekinger zouden hebben gespro ken. Pas om vier uur gistermiddag was deze laatste beschikbaar. Hij onderhield zich in een schaars ver lichte kamer van de legatie met de zwaarbewapende mannen. De leider, een kalme man van omstreeks dertig jaar, maakte zich aan hem bekend als kapitein Sabine. Hij maakte volgens mgr. Sekinger een zeer ontwikkelde in druk en spreekt, behalve vloeiend Duits, ook nog Frans, Engels, Italiaans, Hon gaars en Roemeens. Hij gaf toe, dat er zich slechts drie mannen in het gebouw bevonden. Aan mgr. Sekinger en commissaris Kessi vroeg hij het een en ander over het Zwitserse straf- en procesrecht en kondigde vervolgens aan, dat zijn makkers en hij zich over een kwartier zouden overgeven. Om half vijf kwamen de drie man nen, gemaskerd maar ongewapend, naar buiten. Zij werden terstond in overval wagens weggevoerd. De politie verbood de 150 journalisten en persfotografen dichterbij te komen, aangezien het niet gewenst wordt geacht, dat de identi teit van de mannen, die ongetwijfeld familieleden in Roemenië hebben, be kend wordt. Naar de politie later meedeelde, heb ben de verzetslieden alle documenten, die zich in de legatie bevonden, blijk baar aan een minutieus onderzoek on derworpen. Voorwerpen van waarde hebben zij echter niet aangeraakt. Tijd bommen of andere heise machines zijn in het gebouw niet aangetroffen. Wel waren alle kamers in staat van verde diging gebracht. De berichten in de pers, dat de Zwitserse autoriteiten van de verzets lieden de bewijzen hadden ontvangen, dat de legatie een broeinest van spion- nage was, zijn door de politie ont kend. Wel had een van de mannen bij zijn overgave een stapel papieren bij zich, maar de Zwitserse politie zou deze documenten, zonder er een blik in te hebben geslagen, aan de Roemeense zaakgelastigde hebben te ruggegeven. De politie heeft ook de berichten ont kend, als zou de chauffeur van de Roe meense legatie, Aurel Setu, die bij de overval is gedood, eigenlijk geen chauf feur zijn maar een kapitein in de Roe meense geheime dienst en het feitelijke hoofd van de legatie-staf volgens de berichten heette hij eigenlijk Georgyi Petrescu „Daar weten wij niets van", aldus de politie. Het invloedrijke Zwitserse dagblad de Neue Zürchcr Zeitung schreef gis teren, dat Zwitserland zijn plicht zal doen t.a.v. het misdrijf, dat gepleegd werd jegens de diplomatieke vertegen woordiging van een vreemde mogend heid, die Zwitserse gastvrijheid geniet, maar dat het mag en moet weigeren om verantwoordelijk te worden gesteld voor zekere beroepsrisico's, waaraan een régime van een dictatoriaal gere geerd land en hun vertegenwoordigers, naar gebleken is, in een eeuw van to- talitairisme blootstaan. (AFP-Reuter-UP) De kustwacht van de Amerikaanse staat Florida heeft gisteren op ongeveer 30 mijl van het proefterrein te Cocoa voor geleide projectielen een onbekende duikboot waargenomen in de Atlanti sche Oceaan. Een schip van de kustwacht nam de duikboot waar op ongeveer 10 mijl van Fort Pierce, aan de Oostkust van Flo rida. De duikboot ging onder water toen het vaartuig van de kustwacht was genaderd tot minder dan een mijl. De marineluchtvaartdienst stuurde er meteen vliegtuigen op af. Een zegsman van de marine deelde mee, dat de duikboot in ieder geval zich buiten de territoriale wateren had bevonden en zich daar dus vrij kon bewegen (U.P.) Met ingang van 22 Februari 1955 zullen de voor-oorlogse zilveren guldens buiten omloop worden gesteld. Deze munten worden uit practische overwegingen reeds thans ingetrokken, ook al om te voorkomen, dat te zijner tijd twee soor ten zilveren guldens, t.w. de oude reeds bestaande en de nieuwe gulden van het kleinere model, gelijktijdig gangbaar zul len zjjn. Tot 23 Juli bestaat gelegenheid tot in wisseling bij alle postkantoren, bij- en hulpkantoren der posterijen en poststa tions, alsmede bij de kantoren en agent schappen van de Nederlandsche Bank. ken, zag hij een kleine vrachtwagen achteruit rijdend naar hem toekomen. Om niet tussen beide auto's bekneld te worden sprong hij opzij. Op hetzelfde moment zag hij twee mannen uit de open achterkant van de naderende wa gen in de vrachtauto springen. Hij hoorde twee doffe klappen en nauwe lijks enige seconden later raasde de klein vrachtauto weg. Kent rende er achteraan, maar kon alleen nog maar het nummer noteren. Crane heeft over dit verhaal gezegd dat hij ongeveer twee maanden voor de goudroof was aangesproken door een onbekende, die hem veertigduizend gulden aanbood als hij zijn wagen wilde laten stelen. Hij is daar toen niet op ingegaan. Drie weken na de roof is Crane een pakje in de hand geduwd, waarin 1000 pond zat. „Dit is om je mond te houden", werd erbij verteld. „Als je mee had gedaan, had je meer gekregen". Van dat geld heeft hij twee honderd pond aan Beech gegeven, die mee in het complot zat. i Hedenmorgen omstreeks 5 uur brak 'n felle brand uit in het perceel Kalver- straat 48 F te Zaandam, bewoond door de familie Slinger. Binnen korte tijd brandde het perceel vrijwel geheel uit, terwijl de inboedel totaal verloren ging. Mevr. Slinger werd met schrik wak ker toen grote rookwolken de slaapka mer reeds vulden. Zij bemerkte dat de vlammen reeds door de vloer van de slaapkamer heenbraken De heer Slin ger rende terstond naar de kinderslaap kamer, waar drie meisjes sliepen van wie reeds twee het bewustzijn verloren hadden. Het was beneden een grote vlammen zee, waarin wonder genoeg de trap nog vrijwel ongedeerd was. Hierlangs kon den de bewoners zich nog redden, doch zij konden niets van waarde meenemen. In nachtgewaad rende de heer Slinger door de straat om de brandweer te waarschuwen, die terstond de kringen 2, 3 en 4 alsmede de mistblusser liet uitrukken naar de hoogst brandbare omgeving, waar alles van hout is op getrokken. De politie leende terstond dekens van de buren om de drie meis jes, die 3, 4 en 8 jaar oud zijn, er in te wikkelen en per politiewagen naar fa milieleden over te brengen. Met grote moeite wist men de zuster van mevrouw Slinger te redden, die eerst had gehol pen de kinderen uit de bedjes te halen doch later niet meer over de inmiddels in brand geraakte trap durfde te vluch ten. Het mocht de brandweer gelukken de belendende percelen te behouden, doch er is veel waterschade. De hitte van het brandend huis, sinds kort eigendom van de gemeente Zaandam, die de huur ders reeds had laten weten dat zij in Mei het perceel zouden moeten ontrui men, was zo groot, dat de verf van de deuren van de woningen aan de over zijde gewoon afblakerde, terwijl tal van ruiten knapten. Over de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. De familie was slechts voor een klein be drag verzekerd. Volgens radio-Peking heeft de premier van communistisch China, Tsjoe en-Lai, de uitnodiging tot bijwonen van de Azia- tisch-Afrikaanse conferentie in Bandung aanvaard. De conferentie zal in April beginnen. Advertentie (Tot Vrijdagavond) Wisselend bewolkt met sneeuw buien. Matige tot krachtige wind tus sen Noordwest en Zuidwest, later wind uit uiteenlopende richtingen. Temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. Zon: 7.54-18.00. Maan: 5.31-13.24. Gisteren is bekend geworden, dat de onlangs in New Yorh vermoorde finan cier Serge Rubinstein per ongeluk om het leven is gebracht toen figuren uit de onderwereld hem trachtten te ont voeren. Dit is medegedeeld door de as sistent-procureur-generaal Alexande Herman die het gerechtshof verzocht heeft een 50-jarige chauffeur, Herman Scholz, die eens het plan had Rubinstein te ontvoeren, als kroongetuige in ver zekerde bewaring te stellen. Herman zei dat Scholz had onthuld, dat de personen die op 27 Januari had den ingebroken in het huis van de finan cier aan Fifth Avenue het plan had den hem te ontvoeren en losgeld voor hem te eisen. Maar ze hadden hem per ongeluk vermoord. Herman deelde de rechter mede, dat Scholz de namen had genoemd van de figuren uit de onderwereld, die de moord begaan hadden. Herman zei, dat h\j vreesde, dat er gevaar bestond voor het leven van Scholz in wiens woning de politie verbandpleisters en jaloezie- koord had gevonden, die leken op die, welke waren gebruikt om Rubinstein te kneve'm en de mond te snoeren. Scholz' leven zou bovendien bedreigd worden, omdat de onderwereld hem een getuigenverklaring zeer kwalijk neemt. De rechter stelde de borgsom ver volgens op 25.000 dollar een bedrag dat Scholtz niet kan opbrengen, zodat hij in verzekerde bewaring moet wor den genomen. Scholz verklaarde, dat hij niets te maken had met de moord, maar gaf toe wel eens plannen te hebben gekoes terd hem te ontvoeren. Herman zei, dat Scholz de namen had genoemd van verscheidene personen op vrije voeten en tenminste een uit de gevangenis, die bij de moord betrok ken waren. Behalve de pleister en het koord, die waren verborgen in de kelder van Scholz' woning, heeft de politie een vol ledig arsenaal gevonden, bestaande uit een machinepistool, twee revolvers, een pistool en ammunitie. Scholz zei dat hij dit bijeen had gebracht voor een bankroof, die men had willen plegen. (UP.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1