ztóip wolf en de hauifi m Britse luchtafweer is doeltreffend Kruiswoordraadsel l I IJ L l Fi I M I I I Fi I I 1 1 IJ MMtf- MttHRACIET BERKENRODE MET „PYGMALION" Opvoering in Minerva-theater Visserij golf Nog meer vragen over IJ-tunnel gfl v.impelen 300 personen bekeurd n S Cr—- Premier Menzies op de Zeven Provinciën OOK G.T.T.C. DEGRADEERT IN DE EERSTE KLASSE Hoofd van arbeider verpletterd Hond met hamer doodgeslagen Culturele Raad Noord-Holland Britse zeeman verdwenen €Rl IC 06 OOR ai v. (luirenboden ■■■■ma N. VAN BREEMEN Co. TEL. 10070 DONDERDAG 17 FEBRUARI 1955 PAGINA MEUBELSHOW Waterstanden Westfriese Flora geopend WATERPOLO IN HAARLEM Haarlem 1—S.V.H. 1 3—1 Geeft de minister voor- keur aan bruggen? Rumoer rond Ivanhoe Geen schadevergoeding voor naamgenoot van hoofdfiguur Een „echt apart" Bloemenmagazijn exclusieve gedempte oude gracht 108—110 40 foonkainers Wegens verkeersover treding te Enschede VAN BEINUM NAAR AMERIKA Veeschip „Sinu" aangekomen Man zonder vaderland terug naar Duitsland a ■■ma Oplossing kruiswoordraadsel van Woensdag Tafeltennis Londens buspersoneel in staking Vier weken tegen landbouwer geëist Ruzie om portret van Britse Koningin Een ongeluk wordt gevreesd Monument te Veenendaal Herinneringen aan waters noodramp van 1855 Discriminatie van een journalist? Niet mee met reis naar Nieuw-Guinea Advertentie Nadat reeds tal van amateurtoneel gezelschappen waren voorgegaan, heeft thans ook de R.K. Toneel vereniging „Berkenrode" te Heemstede zich aan een uitvoering van „Pygmalion" gewaagd, dat aardige blijspel van Shaw, dat geen happy ending in de eigenlijke zin kent, maar toch wel bevredigend afloopt met een alleszins acceptabel slot. Het is de bijzondere verdienste van Shaw, dat hij in „Pygmalion" de karak ters vrij spel geeft en niet forceert in een bepaalde richting. Daardoor kleeft het stuk een natuur lijkheid en een frisheid aan, die men niet overdadig aantreft in andere, mo derne blijspelen. De spelers van Berkenrode hebben Dinsdagavond in het Minerva-theater de bedoelingen van Shaw alle recht doen wedervaren. Er werd fris van de lever geacteerd zonder dat de voorstelling rechtuit brillant kan worden genoemd. Joke Roozen komt wel op de eerste plaats lof toe voor haar verrassende vertolking van het bloemenmeisje van de straat, dat zich later de allures van een hertogin leerde aanmeten. Van deze lang niet eenvoudige rol wist zij iets te maken, dat boven de middelmaat uit kwam. In één adem dient dan Bob Kos termans genoemd te worden, als prof. v. d. Heuvel, een gesticulerende, ijs berende drukteschopper, die maar wei nigen voor zich innam. Hij hield goed vast aan het karakter, dat moest wor den uitgebeeld. Kolonel Pickering lijkt in het stuk een bijna misbare figuur, maar de redelijkheid vertegenwoordi gend tegenover de uitvallen van de spraakleraar, maakte André de Rosa Spierings zich toch onontbeerlijk. Me vrouw v. d. Heuvel was niet geheel vol- tekend, al is dat meer te wijten aan de schrijver dan aan Jet Alders. Riet van Rooden was bijna té geacheveerd voor een hulp-in-de-huishouding, maar haar verschijning bood een prettige aanblik! Tenslotte willen wij Jaap Berendonk noemen, die zijn aard (in de rol althans) geen ogenblik loochende en vaardig de nodige Shawiaanse wijsheden debiteer de. Advertentie modelkamers WONINGINRICHTING BEVERWIJK Drie trawlers, Maria van Hattum IJM 10, Polderman IJM 20 en Eveline IJM 116. twee loggers en twaalf kot ters zorgden er Woensdag voor, dat de IJmuidense visafslag werd voorzien van een totaal aanvoer van 2.890 kisten ver se vis, 1000 ijskabeljauwen, 1000 stijve kabeljauwen en 2.500 kilo tong. Er wa ren 1.180 kisten schelvis. 300 kisten gul en kabeljauw, 430 kisten koolvis, 100 kisten wijting, 110 kisten stokkebit, 15 kisten makreel en 100 kisten schol. De prijzen waren Woensdag niet hoog. Engeland had reeds voldoende schol ge kocht en België toonde weinig belang stelling voor kabeljauw. Er was veel verschil in kwaliteit in de aangevoerde scholsoorten. De logger Martha" IJM 74 zorgde voor een partijtje mooie gro ve Noordschol. Hiervoor werd een goe de prijs betaald. Makreel en haring wa ren ook duur. Grote schol deed nu 21,- tot 16,-, groot middel 23,- tot 16,-, klein middel 57,- tot f 15,-, schol 1 50,- tot 15,-, schol 2 33,- tot 15,- en de drietjes 32,- tot 20,-. Wijting no teerde 27,- tot 15,-, poontjes 11,- tot 8,-, bot 16,- tot 12,- en schar 27,- tot 16,q. Makreel werd verkocht voor f 64,- tot 48,- <---n haring voor f 22 - tot 17,-. Grote kisten kabeljauw de den 83.- tot 76,-, middelsoort 84,- tot 78,-, grote regels 70,- tot 60,- en kleine regels 40,- tot 38,-. Grote zwarte koolvis deed 56,- tot 40,- en kleine zwarte koolvis 20,- tot 10,-. Grote gullen werden van de hand ge daan voor 34,-, middelgul eveneens voor ƒ34,- en kleine gul (torren) voor 25,-. Grote leng deed 60,- tot 56,-. De fijnvisprijzen waren aan de hoge kant. Grote tong deed 2,22 tot 2,-, groot middel 2,90 tot 2,44, klein mid del f 3,30 tot 2.90, tong 1 2,75 tot 2,64tong 2 2,48 tot 2,30, heilbot 2,70 tot 2,-, tarbot 2,- tot 1,55 per kilo. Voor de Donderdagmarkt liep de traw ler Thorina IJM 33 IJmuidens haven binnen met een vangst van 810 kisten verse vis, waarvan 110 kisten schelvis, 210 kisten haring, 50 kisten makreel, 90 kisten gestripte wijting, 300 kisten koolvis, 30 kisten dichte wijting, 10 kis ten diversen en 120 stijve kabeljauwen. De logger- en kottervloot heeft niet lang van het mooie weer langs de kust geprofiteerd. In de nacht van Dinsdag op Woensdag stak er een felle bries op, die vissen schier onmogelijk maakte. Er waren echter schepen, die dapper voortgingen met de visserij en nog aar dige resultaten boekten. Er werden ge middelde vangsten van 100 kilo tong en 15 manden schol geboekt. De sche pen vissen in de zgn. gaten op onge veer 45 a 50 mijl Noordwest van IJmui- den. Ook Woensdag kampten de schepen met een stijve Noordwester wind. Op de scheepswerven heerst thans volop bedrijvigheid in de bouw van vis sersvaartuigen. De werf van de heer Verharen te Spaarndam, de „Rietpol" zal binnenkort aanmerkelijk worden uit gebreid. De oude scheepshelling zal wor den dichtgemaakt, daarvoor in de plaats komt een dwarshelling voor de bouw van grote trawlers. De combina tie Verharen, Kramer en Booy, die reeds verscheidene compositiekotters bouwde, gaat zich nu namelijk toeleggen op de bouw van grote trawlers voor de ver koop naar binnen- en buitenland. Het eerste schip, dat zal worden gebouwd op de nieuwe helling, krijgt een lengte van ruim 50 meter, een breedte van 8.35 meter, een holte van 4.50 meter en wordt uitgerust met een 1000 pk. motor. De trawler zal over één kant vissen en aan bakboord worden dicht gebouwd. Een bouwsysteem, dat steeds meer terrein begint te winnen bij de bouw van vissersvaartuigen in ons land. Donderdag 17 Februari Hoog water: 11.28 u. Laag water: 6.30 u. en 19.24 u. Vrijdag 18 Februari Hoog water: 0.17 u. en 12.58 u. Laag water: 8.02 u. en 20.48 u. Of het experiment van regisseur John Kraay, om het stuk in de omgeving te laten spelen, aan zijn bedoelingen heeft beantwoord, wagen wij te betwijfelen. Het hele verhaal is zo op het onwaar schijnlijke afgestemd, dat iedere poging tot nadere concretisering het effect moet doen verzwakken. Rest ons tot slot te constateren, dat de Heemsteedse brigadier van politie in zijn kuismanie nog diverse kernachtige uitdrukkingen over het hoofd gezien heeft. Of op last van de burgemeester (woonde deze daarom de voorstelling bij?) heeft moeten handhaven! Geluk kig maar! H. St. Dinsdagmiddag heeft de Commissaris der Koningin in de provincie Noord- Holland, dr. M. J. Prinsen, te Boven- karspel de Westfriese flora geopend. In zijn rede wees de Commissaris erop, dat na de oorlog zich als gevolg van schaarste aan arbeidskrachten een me chanisatie voltrok op grote schaal. De bloembollenveiling West-Friesland kwam spoedig tot ontwikkeling en in 1930 werd reeds voor vier millioen gulden geveild. De omzet in het afgelopen jaar was 30 procent hoger dan in 1953 en in middels gestegen tot twaalf millioen gulden. Daarmede staat de veiling aan de top der veilingen in ons land. In de wedstrijd Haarlem-SVH ging het er wat kalmer aan toe. Haarlem wist regelmatig door goede combinaties diverse aanvallen op te bouwen. Hier tegenover bleef SVH een antwoord schuldig. Bij de rust stond Haarlem met 2-0 voor door doelpunten van Ijzer en Paanakker. Na de rust kwam SVH wel wat meer voor het Haarlem-doel opzetten. Het was eerst nadat IJzer de stand op 3-0 had gebracht, dat Theo Smael inschoot. Met deze 3-1 overwin ning gaat ook Haarlem over naar de derde ronde. Het communistische Tweede Kamer lid H. Gortzak heeft thans bij de Mi nister van Verkeer en Waterstaat zelf de kat de bel aan gebonden. Hij heeft de minister een aantal vragen gesteld over de kwestie bruggen over of een tunnel onder het IJ. Hij vraagt de mi nister of het juist is dat ir. Volkers op dracht heeft gekregen zijn IJ-bruggen- plan nader uit te werken. Tevens wil hij graag weten of de minister in de bruggen een mogelijke vervanging van de IJ-tunnel ziet. Waarop steunt de op vatting van de minister, vraagt de heer Gortzak dan, als de gemeenteraad en de commissie IJ-oeververbindingen het bruggenplan hebben verworpen. De heer Gortzak besluit zijn vragen met de informatie of de minister bereid is op korte termijn in overeenstemming met het advies van de Rijkscommissie het Tunnelplan 5 van de gemeente Am sterdam uit te voeren. Een Franse rechtbank heeft Dinsdag de klacht van Roger de Boisguilbert, dat een Amerikaanse filmmaatschappij zijn naam had misbruikt in de film „Ivanhoe". af gewezen. De rechtbank besliste dat het nooit bewezen is. dat de Bosguilbert een afstam meling is van een ridder uit de Middel- i eeuwen en dat de schrijver van het gelijk- namige boek, sir Walter Scott, die figuur getekend had naar zijn eigen fantasie. De Boisguilbert eiste 50.000 francs schadever goeding van de Metro-Goldwyn-Mayer, de maker van de film. (UP). Advertentie bloemstuk je is niet duurder dan iets wat U overal ziet. Dat is alleen een kwestie van opmaak. Voor artistiek ver zorgd bloemwerk BINNENWEG 18 Heemstede - Tel. 3-80-80 voor en klassieke meubelen 15 jaar garantie thans - na moderne verbouwing - eigen werkplaatsen (Van onze correspondent) De Enschedese politie heeft Dinsdag avond, in het kader van de door de minister van Justitie voorgeschreven landelijke verkeersveiligheidsactie, een grootscheepse controle gehouden. Tach tig politiemannen waren op de been om op dertig punten in de stad het ver keer te controleren. Ruim driehonderd personen werden om de een of andere reden bekeurd. Het secretariaat van de heer Ed. van Beinum deelt mede. dat de dirigent van het Concertgebouworkest behalve uitnodi gingen voor gastdirecties in Brussel. We nen. Frankfurt, Israël en Zuid-Amerika, ook het verzoek ontvangen heeft in de herfst van 1956 de tournée van de Wiener Symphoniker door Amerika te leiden. Het voor het vervoer van vee speciaal gebouwde m.s. „Sinu" van de Flota Mer- cante Gramcolombiana, dat enige weken ge leden met een zending Nederlands stam boekvee van Amsterdam naar Colombia vertrok, is Zaterdag j.l. na een voorspoe dige reis in Barranquilla (Colombia) aan gekomen. Het zich aan boord bevindende vee verkeerde in uitstekende conditie, tot te vredenheid van de kopers en de Colom biaanse regering, aldus wordt van de rijde «Ier KNSM medegedeeld. Een jongeman die op 21 Mei 1952 als verstekeling per vliegtuig uit Europa in de Verenigde Staten arriveerde en sedertdien steeds verblijf heeft gehouden op Ellis Island, is de vorige week. op 7 Februari, per vliegtuig naar West-Duitsland terugge keerd. Terwijl de jongeman, Gunther Chemlik volhield dat hij Karl Heinz Pfeif fer heette, streden de Pan American Air ways en de immigratiedienst maanden en maanden over de vraag wie voor hem ver antwoordelijk was. •A*' g) ;955_ s KR!6*e. 24. Als de troep ruiters met Gandalv en Haugar aan het hoofd het hoogste punt van de heirbaan hebben bereikt, naderen zij de laatste bocht, welke hun het uitzicht op Berse's burcht ontneemt. Even voor deze bocht houden de twee hoofdmannen hun paarden plotseling in en kijken verbaasd naar de gestalte, die zich geeuwend en enigszins verschrikt bij hun nadering opricht. Het is een eenvoudige krijger, die met een vriendelijke, doch domme grijns naar hen opziet, waarna hij schielijk zijn helm opzet en overeind springt. Eh, "Wel kom Heer, stottert de man en op de manier van een kind dat een lesje opzegt, vervolgt hij: Heer Berse zwaait U een welkom toe en zendt mij om U te begeleiden naar zijn burcht. Gandalv is uiterst ingenomen met deze aardige gedachte van Berse en grinnikt opgewekt. Haugar echter zegt niets en staart als in gedachten verzonken naar de lange krijger, die nóg langer zou zijn, als hij niet ietwat gebogen liep. Maar de Noorman glimlacht onverdroten. Hij ducht hier geen gevaar; geen der mannen kent hem immers! Op Berse's burcht wordt het anders; daar zal hij moeten oppassen. Niet alleen heeft Berse hem vroeger meermalen gezien, al was het dan uit de verte, ook Berse's krijgers zouden hem kunnen herkennen van het gevecht in de Trollkloof, hoewel ook zij hem niet van dichtbij gezien hebben en hij toen zijn gevederde helm droeg. Dit risico moet hij aanvaarden. Met Eric als leidsman, zet de stoet zich weer in beweging en de mannen op Berse's burcht kijken nieuws gierig over de omheining bij het vernemen van de hoge schelle stem, welke Eric zich voor deze gelegenheid aangemeten heeft. Open de poort! Ik meld U de komst van Yarl Gandalv en Heer Haugar! Opent de poort, krijgers van Berse Sterkarm! schalt zijn stem luide over de wallen. De poort zwaait lang zaam open en de stoet nadert de sterkte. Tot zover gaat alles goed, denkt Eric, terwijl hij bedachtzaam onder zijn helm uitgluurt. Gandalv gelooft, dat ik een krijger van Berse ben. Nu gaat het er alleen nog maar om, of die kerels binnen mij voor een krijger van Gandalv aanzien. Volgens een Witboek van de Engelse regering, dat gisteren is gepubliceerd, bezit Groot-Brittannië een „doeltreffen de verdediging" tegen elke soort aan val uit de lucht. De Britse luchtafweer in de nachtelijke uren wordt zelfs de beste ter wereld genoemd. Het Wit boek maakt echter ook melding van talrijke tegenslagen bij de ontwikkeling van verschillende typen moderne jacht vliegtuigen. Het gevolg hiervan is, dat de Gloster Meteors en de langzame Vampires en Venoms, allemaal toestel len, die zeker tien jaar oud zijn, op het ogenblik een onevenredig grote rol bjj de luchtverdediging spelen. De jongste jagers, aldus het Witboek, zijn uitgerust met het meest vernieti gende geschut ter wereld. Hun' vuur kracht is tienmaal zo groot als van de Russische „Mig". Over de ontwikkeling van diverse geleide projectielen voor gebruik door vliegtuigen tegen andere vliegtuigen, de z.g. „air-air"-projectielen, zullen binnenkort mededelingen wor den gedaan. Voor één type zijn orders geplaatst. Vastgesteld wordt, dat de straalvlieg tuigen van de types Swift I tot en met III niet voldoen aan de eisen. Met de Swift IV, waarmee anderhalf jaar ge leden het wereldsnelheidsrecord op ruim 1180 km. werd gebracht, worden rog proeven genomen. Blijkens het Witboek heeft men ook te kampen gehad met „ernstige ontwik kelingsmoeilijkheden" ten aanzien van een ander belangrijk Brits jachtvlieg tuig, de Hawker Hunter. Men is deze moeilijkheden thans grotendeels te bo ven. Een aanzienlijk aantal is reeds aan de luchtmacht afgeleverd. Op be paalde punten zijn de prestaties van de Hunter nog voor Verbetering vat baar. Zo is het bij een bepaalde snelheid van het jachttoestel thans nog niet ver antwoord gebruik te maken van de boordwapens. Men is bezig dit bezwaar uit de weg te ruimen. Overigens wordt de Hunter „veelbelovend" genoemd. Nog dit jaar wordt de bommenwer per van het type „Valiant" in gebruik genomen. Dit toestel heeft vier straal motoren en kan atoombommen vervoe ren. (ReuterUP) Amerika Minister Dulles zal na af loop van de Zuid-Oost Aziatische Ver? dragsorganisatle te Bangkok bezoeken brengen aan Burma, Laos, Cambodja en Zuid-Vietnam. Later zal hij in Manilla een bijeenkomst leiden van Amerikaan se diplomatieke vertegenwoordigers in het Verre Oosten. 1 2 5 9 u 5* 6 7 9 10 11 13- rj 19 ■MMI ■mams 15" 16 '7 1& .■Ml 19 n ZO Z1 22 ■■Hl 25 29 IS 26 2? imui 28 29 So 31 52. 33 ■MM. mwmm—mu 31 ■mma 35" 36 ■amma amma ■Ml 37 Horizontaal: 1. aardgordel. 5. dieren- vet. 9. graanpakhuis. 10. kever. 12. deel van uitroep. 14. bedwingen (verbuiging). 15. naastwonenden. 17. voor. 18. gods dienst. 19. verharing. 20. bepaalde hoe veelheid. 22. doorschijnend. 23. tarwe. 24. mansnaam. 26. broeder. 28. ontvlekkings- vloeistof. 30. lieden. 32. afloop. 34. scha delijk dier. 35. een zoon van Jacob. 36. Duitse rivier. 37. dagtekening (Lat. mv). Verticaal: 1. onwel. 2. iep. 3. wind richting. 4. duw. 6. uitroep. 7. deel van mond. 8. paard en rijtuig. 9. couplet. 10. dobbelaar. 11. distilleerkolf. 13. de pool betreffende. 15. veroverd goed. 16. re kening. 19. oud-Egyptische zonnegod. 21. deel van de bijbel. 23. korf. 25. ge meente in Overijsel. 27. rivier (Spaans). 29. deel van boom. 31. Universala Es peranto Asocio (afk.). 33. lidwoord. 35. rivier in Noord-Brabant. Horizontaal: 1. peel; 5. atol; 6. on; 9. essen; 12. re; 13. sol; 14. epe; 16. dom; 18. aar; 20. tap; 22. lam; 24. sta; 25. oma; 26. rek; 28. eng; 30. kei; 32. oer; 34. el; 36. nevel; 38. da; 39. riet; 40. keel. Verticaal: 1. pond; 2. en; 3. leo; 4. is; 5. anp; 6. or; 7. leep; 10. sla; 11. eer; 13. smaak; 15. etter; 17. olm; 19. ade; 21. aan; 25. oder; 26. rie; 27. koe; 29. goal; 31. ent; 33. elk; 35. li; 37. vo; 38. de. De minister-president van Australië, Robert G. Menzies, die momenteel een driedaags bezoek aan ons land brengt, was Woensdag te gast in Rotterdam, waar hij o.m. de bij de R.D.M. liggende kruiser „Zeven Provinciën" bezichtigde om later aan boord van dit vaartuig de lunch te gebruiken. In de kombuis overtuigde de premier (tweede van links) zich persoonlijk van wat hem later aan tafel te wachten stond. Naast hem minister Luns. Deze week werd ook voor GTTC 2 het lot bezegeld en zullen de gezellen-reser ves het 't volgend jaar in de tweede klasse moeten beproeven. Zelf speelde GTTC 2 niet, maar daar Winfried gelijk speelde tegen TOG 2, is dit eerste team thans ook op papier niet meer in te balen. HBC 2 wenst toch nog een goede indruk achter te laten in de eerste klas se, want deze week boekte het een ver rassende en verdienstelijke overwinning op Togido 1. Rapidity is nu voor de twee de plaats wel uitgeschakeld daar het de belangrijke ontmoeting tegen Hotac niet kon winnen en met 6—4 in de minder heid bleef. De ranglijst ziet er thans als volgt uit: Togido 2 Hotac HBC 3 Rapidity Togido 1 Prowano TOG 2 Winfried HBC 2 GTTC 2 In de beide groepen van de tweede klas blijft het de R.K. ploegen voor de wind gaan. GTTC 3 staat in 2A trots boven aan. met vier punten voorsprong op Win fried 2, maar met een wedstrijd meer gespeeld. Onderaan is Oranje Zwart zowel ais Geel Wit wel in veiligheid. In 2B heeft Oranje Zwart een prachtige voor sprong van vijf punten op naaste concur rent TOG 3. Onderaan kan Winfried 3 degradatie practisch niet meer ontgaan. Bij de dames degradeert Velsen thans de finitief naar de vierde klasse en heeft Togido deze week de titel veroverd. Win fried sloeg TYBB met 9—1 en steeg hier door naar de derde plaats. Voor de geel zwarte dames wordt de toekomst thans bepaald somber. Zondag a.s. worden in het Krelagehuis de kampioenschappen van Kennemerland gehouden. Uitslagen van 7 tot 12 Februari: HEREN: le kl.: Togido—HBC 2 4—6, 15 13 1 1 27 121— 29 15 10 3 2 23 94— 56 14 8 2 4 18 71— 65 15 7 3 5 17 80— 70 14 7 2 5 16 83— 57 14 6 1 7 13 64— 76 15 5 3 7 13 70— 80 15 4 4 7 12 63— 87 15 1 2 12 4 42—108 14 1 1 12 3 38—102 Rapidity—Hotac 4—6, Prowano—Togido 2, 2—8, Winfried—TOG 2 5—5. 2e kl. A: Togido 3—Oranje Zw. 2 5—5, Winfried 2Geel Wit 64, Hotac 2VGZ 46, Prowano 2GTTC 3 28. 2e kl. B: H'stede 3—Winfried 3 10—0, TYBB—DIOS 3—7, Oranje Zw.—te Zaanen 9—1. 3e kl. A: GTTC 5—PSVH 1—9, Rapi dity 3—Velsen 64, te Zaanen 2Togido 4 8—2. 3e kl. B: Columbia—PSVH 2 6—4, VGZ 2 —DIOS 2 3—7, TOG 5—ZPS'V 0—10, Jo- hez 3Oranje Zw. 3 2—8. 3e kl. C: HBC 5—Rapidity 4 3—7, To gido 5Velsen 3 37, Plaatw.DIOS 3 5—5, DSB—Oranje Zw. 4 1—9, CSV— Plaatw. 64. 3e kl. D: TYBB 3—VGZ 3 9—1, Oranje Zw. 5Velsen 2 73, TOG 4Johez 19. 4e kl. A: DokoHotac 4 64, H'kerk 2 Prak 010. H'kerkPlaatw. 2 64, Ho tac 5Rapidity 5 37. 4e kl. B: TYBB 4—VTC 5 8—2. te Zaa nen 5—Boru 64, te Zaanen 3DSB 2 10—0, TOG 6—DIOS 5 9—1. 4e kl. C: Columbia 2te Zaanen 4 2—8, Spinneweb—TYBB 5 10—0, ZPSV 2—To gido 7 5—5, Geel Wit 3Corodex 46, VTC 3—DIOS 4 6—4. 4e kl. D: HBC 6Spinnew. 2 100. Co lumbia 3Doko 2 1—9, DSB 3—VTC 2 1—9, Johez 4te Zaanen 6 100, Togi do 8—GTTC 8 4—6. 3e kl. Dames: ProwanoVelsen 91, TOG—Togido 3—7, Winfried—TYBB 9—1, te ZaanenJohez 73. 4e kl. A: Rapidity 2Rapidity 3 6—4, VGZ—Hotac 5—5, Doko—VTC 7—3, CSV— Rapidity 55. 4e kl. B: Togido 3—DIOS' 0—10, TYBB 2 —te Zaanen 2 2—8, Oranie Zw. 2—GTTC 010, Johez 2Boru 100. 4e kl. C: Spinnew. 2HBC 2 100, DIOS 2TYBB 4 100, Oranje Zw.Jo hez 4 100. Zw. 3 82. Heren le kl. GTTC 2 degradeert, Dames 3e kl. Togido kampioen, Velsen degradeert. 4e kl. D: Spinnew. 3Prowano 2 28. TYBB 3Geel Wit 28, Johez 3Oranje Gisternacht omstr. twaalf uur is het hoofd van een 23-jarige havenarbeider verpletterd in het ruim van een schip aan de Sumatrakade te Amsterdam. Drie arbeiders waren in het ruim be zig balen katoen te lossen. Ze werden daarbij getroffen door twee houten bal ken van elk 850 kg., di# in beweging waren gekomen en tegen de arbeiders vielen. Het hoofd van de 28-jarige L. de Vries werd verpletterd, de 23-jarige H. J. v.d. Vecht liep hoofdwonden en een hersenschudding op. Hij is in het O.L. Vrouwegasthuis opgenomen, terwijl het stoffelijk overschot van L. de Vries naar het Wilhelminagasthuis is gebracht. Een derde arbeider kreeg een lichte hoofdwonde en is ter plaatse verbon den. Hij kon naar huis gaan. Meer dan 1600 man van het Londense buspersoneel zijn gisteren in wilde sta king gegaan als protest tegen de nieu we dienstregeling. Zij vrezen dat het nieuwe werkrooster in feite loonsver laging ten gevolge zal hebben. De Bond van Transportarbeiders heeft de staking gedesavoueerd. Vandaag werd in een van de vier stakende garages het werk hervat, maar de drie andere blij ven staken. In totaal nemen ongeveer 1.350 man deel aan de staking. 12 bus lijnen hebben daardoor hun diensten geheel of gedeeltelijk stil moeten leg gen. (Rtr.) De Procureur-Generaal bij het Am sterdamse gerechtshof heeft vier weken gevangenisstraf, waarvan twee weken voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar geëist tegen een 33-jarige land arbeider uit Callantsoog, die op 19 Mei van het vorige jaar zijn herdershond met hamerslagen heeft gedood. De zaak is al op 26 October j.l. door het gerechtshof behandeld, maar toen aangehouden voor een psychiatrisch rapport. In dit rapport wordt o.m. gezegd, dat de verdachte in verminderde mate toe rekeningsvatbaar is. Het rapport geeft het advies hem voorwaardelijk ter be schikking van de regering te stellen met een strenge controle door een reclas- seringsvereniging. De verdediger vroeg het hof zijn cliënt een geheel voorwaardelijke straf met een bijbehorende maatregel op te leggen. Uitspraak 1 Maart. Terwijl de Italiaanse schilder Pietro An- nlconl in Buckingham Palace rustig werkt aan een portret van koningin Elizabeth. Is elders in Londen een felle strijd ontbrand tussen de opdrachtgevers, het Gilde van Viskooplieden, en de zaakwaarnemer van Annigoni over de reproductierechten. Annigoni heeft aangenomen het portret te vervaardigen voor 2000 pond sterling, maar zijn zaakwaarnemer heeft inmiddels medegedeeld dat de schilder het contract zal annuleren indien hij de reproductie rechten niet krijgt. Het portret zal een plaats krijgen in het gildehuis van de visverkopers. indien de schilder en de op drachtgevers het tenminste nog eens wor den. (UP). De culturele raad van Noord-Holland, die bij stichtingsbesluit van 16 Decem ber van het vorige jaar in het leven is geroepen, is in Bergen zijn werkzaam heden begonnen. Het dagelijks bestuur van deze raad, die een groot aantal plaatselijke gemeenschappen in Noord- Holland omvat, heeft doel en werkwijze van de stichting uiteengezet. De culturele raad, gesticht in navol ging van dergelijke instanties in vele provincies van ons land, beoogt de cul tuur in de provincie te bevorderen en de bevolking op te wekken daar in de meest ruime zin van het woord aan deel te nemen. Daartoe stelt men zich voor aller eerst het gewestelijk besef aan te kweken, mede door bevordering van een gemakkelijk verstaanbare ge schiedschrijving over dit gewest, door het onderhouden van contact met an dere provincies, door uitwisseling van gegevens en vooral ook door hulp aan de bevolking bij culturele manifesta ties, uitvoeringen, feestplannen e.d. De raad, waarin velerlei op cultureel ge bied werkzame verenigingen van ver schillende politieke richtingen zijn vertegenwoordigd, wordt een deel van de stichting Nationaal Overleg voor gewestelijke cultuur, die onder leiding staat van Bernard Verhoeven. Men heeft het plan een eigen maand blad uit te geven en over te gaan tot de i«r a -n® varl een bibliotheek. Op 15 en 16 April zal in Bergen een samenkomst worden gehouden van het dagelijks be stuur met de leiders en vertegenwoor digers van alle plaatselijke gemeen schappen. Op deze bijeenkomst zal o.m. de heer Verhoeven het woord voeren. Voorzitter van de culturele raad Noord-Holland is mr. A. F. Kamp te Bergen. Van het dagelijks bestuur maakt o.m. mr. J. W. Groesbeek, rijksarchivaris van Noord-Holland te Haarlem, deel uit. Het algemeen bestuur is zeer veelzij dig samengesteld uit representanten der geestelijke stromingen, culturele groe peringen en maatschappelijke lagen van de bevolking in Noord-Holland. Uit Haarlem en omstreken hebben zitting in het algemeen bestuur mej. mr. A. E. Ribbius Pel etier en L. Bouwman, leden van Ged. Staten, de heer P. L. Berbeé uit Santpoort, mr. H. E. Phaff, gemeentesecretaris van Haarlem, dr. P. H. Schroder, algemeen secretaris van de Maatschappij tot Nut van het Alge meen en P. M. Verho'tfstad pr., archi varis van het bisdom Haarlem. De Chef van de .Vreemdelingendienst te Amsterdam verzoekt de opsporing van de zeeman van Britse nationaliteit; Andrew Todd, geboren 29 September 1933 te Glasgow. Hjj is opvarende van het Britse s.s. „Petfrano", dat in de haven van Amsterdam ligt. Sedert 30 Januari 1955 te 1.15 uur is hjj spoorloos vedwenen. Een ongeluk wordt gevreesd. Het signalement: lang 1.80 m, bruine ogen, zwart haar. Hjj is gekleed in een blauw costuum, blauw zijden overhemd, blauw met rode das, grijze sokken, zwarte lage schoenen, grijze gabardine regenjas met bruin lederen ceintuur. Advertentie Uit de burgerij van Veenendaal heeft zich een comité gevormd, dat zich ten doel stelt nabij het stationsplein een monument op te richten ter herinnering aan de watersnoodramp van 5 Maart 1855 en ter nagedachtenis aan de toen omgekomen burgers. Dit monument zal 5 Maart worden onthuld. In 1855 bezweken de Grebbedijk en de Betuwedijk als gevolg van de ab normale hoge waterstand. Een groot deel van de Gelderse vallei werd overstroomd. Het water reikte tot Amersfoort. Een groot deel van de bevolking van Veenendaal werd geëva cueerd. Verscheidene burgers zijn verdronken. Is het juist, dat de regering .een met name genoemd redacteur van een blad niet als redactioneel vertegenwoordi ger van deze krant voor een reportage- reis naar Nieuw-Guinea kan aanvaar den, daar zij bezwaar heeft tegen pu blicaties die deze journalist enkele ja ren geleden al dan niet zou hebben ge daan? Aldus vraagt het Tweede Kamer lid Goedhart (PvdA) aan de minister van Algemene Zaken. Is het juist, zo luidt een volgende vraag, dat het betrokken blad de uit nodiging van de regering onder deze omstandigheden van de hand heeft moeten wijzen, omdat het geen discri minatie van één zijner redacteuren wenste te aanvaarden en omdat het principieel bezwaar maakte tegen in menging van de regering in zijn re dactionele aangelegenheden? Is de regering niet van oordeel, dat zij zich ook wanneer zij in het be lang van de voorlichting in bepaalde gevallen faciliteiten aan dagbladen ver leent dient te onthouden van hande lingen, die de indruk zouden wekken, dat zij de onafhankelijkheid van de pers zou willen aantasten?, aldus be sluit de heer Goedhart.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2