NIEUW PLAN VOOR WEG AAN OOSTELIJKE RAND VAN HAARLEM ONTWORPEN Ook Zuidelijke randweg ondergaat veranderingen Feest bij „Jongensstad" in Noord Enkele grepen uit het Haarlemse verkeersplan O Haagse woningbouwvereniging vraagt grond in Haarlem Program van Haarlemse boekenweek Weg langs Kouden horn-kaserne Tolheffing bij Velser tunnel Voor verschaffen van eigen-woninghezit aan gegadigden Ned. Reisvereniging voor katholieken Restauratie orgel Grote Kerk Onthullingen van wet houder W. F. Happé voor R.K. Middenstand Lijdensmeditaties voor de jeugd RANO HOUDT BAZAR Er komt tekening in MIS Dr. Van Egeraat over Italië en DONDERDAG 17 FEBRUARI 1955 PAGINA 3 Burgerlijke Stand Haarlem Eerst de Nassaulaan Meer asphaltering I— - - Haarlemse K. v. Kzendt schrijven aan minister DIEFSTALLEN BERECHT to CORSETTENSHOW Brandje in bananenpakhuis Ridder in de Orde van Oranje-Nassau Orgelconcours in 1956 alleen in Concertgebouw Opperman valt en breekt beide enkels HEEMSTEDE GYMNASTIEK. VERENIGING ZANDVOORT Plannen voor een koor- festival in Zandvoort Beurs van Amsterdam Beurs van New York Voor een groepje leden van de R.K. Middenstandsvereniging te Haarlem, In aantal beperkt, maar in belangstelling groot, hield wethouder W. F. Ilappé gisteravond in het Concertgebouw een uiteenzetting over het Haarlemse verkeersplan. Een dergelijke uiteenzetting hield de heer Happé enige tijd geleden al voor de vereniging Haerlem en voor de Haarlemse Kamer van Koophandel, maar telkens blijkt het verkeersplan weer enige veranderingen te hebben ondergaan. Het is nog steeds levend en beweeglijk, een teken, dat het stadium van de uiteindelijke vormgeving nog lang niet is bereikt. Enige der belangrijkste wijzigingen, waaraan thans sterk wordt gedacht, betreffen de Westelijke randweg van Haarlem en een nieuwe weg aan de Westzijde Van het Spaarne, welke laatste in de plaats zou komen van de oorspronkelijk ontworpen Oostelijke randweg, die Rijkswaterstaat echter wil verleggen om Spaarndam heen. het Zuidelijkste deel van Haarlem zou worden vermeden. Het plan, dat tot voor kort werd voorgestaan, voorzag in de aanleg van een weg direct naast de Houtvaart. Het nieuwste plan zou ove rigens alweer een viaduct vergen, na melijk in de spoorlijn Haarlem-Uitgeest ten Zuiden van de tunnel, die zal wor den gebouwd nahij het station Bloe- mendaal. Een tweede ingrijpende verandering is gekomen in de plannen voor een Oos telijke randweg. De weg, die thans door het Rijk wordt voorgestaan, zal veel te In de Westelijke randweg, zoals die thans is ontworpen door het Bureau Openbare Werken, bevinden zich twee' bottle-necks, namelijk een rond de Kle verlaan en een in het Zuidelijk deel der gemeente Haarlem, waardoorheen de weg is ontworpen. Daarom helt wethou der Happt en met hem de burgemees ter over naar een nieuw plan, dat de ze bottle-necks vermijdt. Van een punt af op de Delftlaan iets ten Noorden van de Kleverlaan zou men een weg willen zien aangelegd dwars door de eilanden heen, die recnl- streeks uitkomt op het kruispunt Domp- vloedslaan-Willem de Zwijgerlaan in Overveen. Dan zou verder het oude plan gevolgd worden, dus van de Wil lem de Zwijgerlaan via de Julianalaan en een viaduct in de snoorbaan Haar lem Zandvoort naar de Zijlweg. Van dit punt af geven de wethouder en de bur gemeester nu weer de voorkeur aan een destijds door de provincie ontworpen tracée Westeliik van de Houtvaart, waardoor ook de tweede bottle-neck in Het gaat met vlotte vaart bij Jon gensstad in Haarlem Noord. Meer en meer manifesteert er zich een zeer goe de geest van hartelijke samenwerking. Om dit te staven, was er deze week de verjaardag van de hoofdleider, de heer Houtzager, bijna tegelijk met die van een van de leiders, de heer van Oeve- len, welke gelegenheid door de oudere leden aangegrepen werd, om beiden op een dansavond te huldigen, in welke hulde ook beider echtgenoten werden betrokken. De zaal was feestelijk getooid en de aalmoezenier, pater Selhorst O.F.M. stipte aan, dat er van die speciale mo menten waren, waarop lijj blij is. aal moezenier van dit brokje Sociale Jeugd zorg te zijn. Hij dankte beide echtparen voor hun spontane medewerking, waar naast de beide jarigen de dank van de jongens uitgedrukt kregen in een aardig cadeautje, terwijl ook het Francisca Romana Liefdewerk met een mo gelijke toekomst van meisjesstad er het hare bijvoegde Gisteravond heeft de middengroep, bestaande uit jongens van 12 tot 16 er op uitbundige wijze carnaval ge vierd. De secretaris van de Raad ver zorgde als conferencier op heel ver dienstelijke wijze het gehele program ma, dat gebaseerd was op cabaret, imi tatie en muzikale wandelingen, die zich zelfs tot de straat uitstrekten, begeleid door een heus accordeon, met daar naast onvervalste ketelmuziek. Alle jongens hadden aan de verkleedpartij meegedaan en een zevental prijzen voor de beste costuums vonden hun weg, waarbij "Napoleon" nu eens geen ne derlaag leed, maar de eerste prijs in de wacht sleepte. Onnodig te zeggen, dat clowns en narren niet ontbraken; even min als opoes- en jongedameskleding aan de jeugdige jongensleven. Geen van hen versmaadde de chocolademelk en als er leven te maken viel was het dat als van een oordeel. Hiermee is de car- navalsleut in Jongensstad echter nog niet gedaan, want Zondagavond a.s. is het de beurt aan de groten, die dan eveneens op een prijsje zullen hopen bij het gecostumeerde dansen, dat dan zal plaats vinden. FILMS: CINEMA PALACE: „Middernachtzone", 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „Het mysterie der twee vrou wen", str. volw. Tijden: 2, 7 en 9.15 u. TRANS HALS: „Drums of Tahiti", 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. REMBRANDT: „Aïda", a. 1. Tijden: 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. ROXY: „Stalag 17", 14 jaar. Tijden: 2.30 en 8 uur. STUDIO: „Romeo en Julia", 14 jaar. Tij den: 2.15, 7 en 9.15 uur. Donderdag 17 Februari Minerva: Ballet der Lage Landen, 8.15 u. Vrijdag 18 Februari Concertgebouw: Interscholair jeugdtour- Booi, 19.15 uur. Stadsschouwburg: „De Nederlandse Co- medie" met Elektra (Ver. Geloof en We tenschap") besl. 8 uur. Grote Kerk: Beiaardbespeling door stads- beaardier Arie Peters. Van 11.30—12.30 u. ONDERTROUWD: L. Wiersma en F. J. van Langendonck, E. A. van den Heu vel en I. M. J. Matheij, J. H. de Vré en I. M. C. Zilver, S. J. Mons en J. van der Meulen. B. J. Vreugdenhil en A. Snoek, B. J. Zeewaart en L. Chr. van der Put ten, E. Bouma en A. Stulp, J. van den Brink en A. B. Hagenaar, J. D. Haak en B. B. C. van Meel, P. Sijtsma en M. W. van der Smissen, J. C. Weijens en A. M. Buigrok, H. Schreuder Goedheijt en H. Scholte. GETROUWD: C. Schot en J, H. Smit, A. B. van Heinsbergen en G. A. Segge- hnk, G. de Vries en G. W. Leenders, I. B. Rabeling en J. W. Francissen, G. Vierhout en E. H. M. van der Molen, w. P. M. Henneman en J. M. Ketelaar, A M. van Steijn en M. H. Jongbloed, £h. x, F. Grupping en M. E. J. Dresens, S- J. Hoff en M. L. Been, J. H. Hirs en C. M. Raijmakers, G. J. Smit en L. M. Winter, H. F. Tuijn en J. H. van Kam- bfn, b. M. Kloos en A. Vennik, G. Nie- r^tjer en W. Chr. Kinket, J. van de Pol rn M. H. van Wijngaarden, A. van der 9?s en R. van Eist. GEBOREN: M, C. Kuipersde Reus M. Vogelvan der Hoofd z; A. Duin- j CrkenDekkers z; Sj. van der Meij u®emput d; Chr. SchoenHaberer d; v A. Hirsvan der Kamp d; J. A. M, ArkelMarcelle d; M, van Alphen ijPruit h. VerzeilbergBraak d. Va„ BLEDEN: L. van den Heuvel }v[ Eucht, 86 j., Generaal Cronjéstr.; A, Nije, 80 j„ Wagenweg; J. J. gripers, 68 j., Raam vest; J. van Melsen, Zuid Brouwersstraat; H. M. de ijterMettes, 72 j„ Roerdompstraat. ver van Haarlem komen af te liggen om voor de weggebruikers een rit naar de stad aantrekkelijk te maken. Deze weg zal dus voor Haarlem, economisch gezien, van weinig waarde zijn. Het gemeentebestuur zag dit in en daarom is onlangs aan ir, A. van der Steld van het Bureau Openbare Werken opgedra gen een weg te projecteren die het ver keer uit het Noorden, wanneer de Vel- ser tunnel gereed zal zijn, zal kunnen af voeren langs de nauwe city van Haar lem heen en die tevens een goede ver binding zou garanderen met het indus trieterrein in de Waarderpolder. Dat plan is inmiddels gereed gekomen. Via de Vondelweg zal de verkeers stroom zich over een weg langs het Spaarne kunnen voortbewegen, terwijl men, hetzij via een nieuwe brug bij de Zaanenstraat, hetzij via de Prinsen- brug aan de bouw waarvan nog dit jaar wordt begonnen) de Oostsingel (overzijde van de Oostvest) kan berei ken, waarna men uitkomt bij de Am sterdamse Poort. Rond de Amster- sterdamse Poort zou dan een geheel nieuw plein moeten worden aangelegd, dat berekend is op de verkeersstromen uit Amsterdam en het Noorden. Het Rijk heeft reeds toegezegd aan het plan financiële bijstand te verlenen. Over het eerste plan deelde wethou der Happé mede, dat dit jaar nog de bestrating van de Kleverparkweg en de Brederodestraat grondig zal worden her zien. De Delftlaan zal binnenkort wor den verbreed tot 12 meter met daar naast nog een ventweg. In zijn uiteenzetting over de Haar lemse verkeersproblemen en de plan nen, die op stapel staan om deze op te lossen, belichtte de heer Happé de materie vanuit verschillende interessan te gezichtspunten. Zo besteedde hij aan dacht aan de economische verbeterin gen, die door de uitvoering van de plannen zouden worden bereikt. Het stre ven is er op gericht wij vermeldden het reeds meermalen om enkele kwijnende winkelstraten, die aan de Oostzijde van het centrum zijn gelegen, weer wat op te fleuren, en in het alge meen om de bevolking, die zich in de loop der jaren in het Zuid-Oosten van Haarlem gaat vestigen er zal een stadsdeel verrijzen met ongeveer 60.000 inwoners een goede winkelge legenheid te verschaffen. Aan de niet bijster bloeiende Gier en Koningstraat zal ook in de toekomst weinig kunnen worden gedaan. Wij zul len nu, om niet steeds in herhalingen te vervallen, hier en daar een greep doen uit de mededelingen, die wethou der Happé gisteravond deed over het verkeersplan. Hij vertelde goede hoop te hebben, dat binnen niet al te lange tijd begon nen zou kunnen worden met de aanleg van een weg aan de overkant van de Nieuwe Gracht langs de Koudenhorn- kazerne, zodat het tweerichtingsverkeer over dat smalle deel zal kunnen worden opgeheven. Er worden over dit plan momenteel onderhandelingen gevoerd. De verwezenlijking van het verkeers plan zou naar de mening van de wet houder voor de Vijfhoek een opleving in economische opzicht tengevolge heb ben. Een doorbraak van het Westen uit zou met zich meebrengen, dat de bewoners van het Westelijk stadsdeel zich door de Vijfhoek naar het centrum begeven, waarvan door deze buurt kan geprofiteerd worden. In de Vijfhoek en omgeving is vooral gelegenheid tot ves tiging van verzorgende bedrijven, wan neer er een doorbraak tot stand is ge komen. In de wijk achter de Raaks, waar het nieuwe politiebureau met aangren zend marktterrein is geprojecteerd, wordt momenteel een sociografisch onderzoek gehouden onder de 184 gezinnen, die met de sanering hun woningen zullen verliezen. Voor deze mensen zal een andere woongelegen heid moeten worden gezocht, die moet zijn aangepast aan de behoefte van de betrokken gezinnen. Sommi gen zijn immers aan een bepaalde plaats, bijvoorbeeld in de buurt van het centrum, gebonden, terwijl ande ren zich overal zullen kunnen vesti gen. Om narigheid te voorkomen, wordt thans dit onderzoek ingesteld. Wethouder Happé betrok ook het toe komstig busverkeer door Haarlem in zijn beschouwingen. In plaats van door de Grote Houtstraat zou naar zijn oor deel de route beter kunnen worden ge legd door de verbrede Kleine Houtweg en -straat. De Kleine Houtstraat zou naar zijn mening verbreed moeten wor den tot de Gedempte Oude Gracht. Deze laatste weg, een deel van de bin nenste ringweg, zou bij het Spaarne moeten verbreed worden en wel aan de zijde van de drukkerij Boom-Ruygrok. Deze verbreding behoefde geen nadeli ge gevolgen voor de drukkerij te hebben. De gevel zou alleen iets achteruit moeten worden gebracht. In het ver lengde van de Ged. Oude Gracht is in het plan een brug geprojecteerd. Als een persoonlijke wens bracht wet houder Happé naar voren, dat de in gang van het hoofdpostkantoor zou moeten verdwijnen om plaats te maken voor twee andere ingangen, één aan de Zijlstraat en één aan de Raaks. Daar door zou de Ged. Oude Gracht daar ter plaatse gemakkelijker verbreed kun nen worden. Het ligt in de bedoeling om als eerste te verwezenlijken onderdeel van het verkeersplan de Nassaulaan en het Nassauplein aan te pakken. Zij zullen voorzien worden van brede trot toirs, waaraan parkeerhavens zullen worden aangebracht, terwijl het mid denplein wordt verwijderd om plaats te maken voor een brede rijweg. Een punt van langdurige besprekin gen in het college van B. en W. en in de verkeerseommissies vormt de buurt tussen de Burgwal en het Spaarne, die nodig gesaneerd moet worden. Een dezer dagen, zo deelde de heer Happé mede, was gebleken, dat een Rijks dienst zocht naar een geschikte plaats voor het «doen verrijzen van een groot gebouw in het centrum van Haarlem. Er is deze dienst toen gewezen op die plek aan het Spaarne en men toonde zich over dit plan verrukt en verzekerde zich nog enige tijd te willen blijven be helpen, als die plaats inderdaad beschik baar zou komen. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd door een viertal heren ge bruik gemaakt, van wie er één zich afvroeg, wanneer bij de Mariastichting nu eens een fatsoenlijk parkeerterrein zou worden aangelegd. De wethouder beloofde, dat dit punt zijn aandacht zou blijven houden, maar hij wees er ook op, dat het bureau van Openbare Wer ken momenteel kampt met een ernstig tekort aan personeel. Eerst als het per soneel van 100 op 125 man zou zijn ge bracht, zou men het werk goed aan kunnen. In antwoord op een der vragen deelde de wethouder nog mede, dat de aanvoer van klinkers voor bestrating uiterst stroef verliep en er daardoor meer en meer gedacht wordt aan as phaltering. De voorzitter van de R.K. Midden standsvereniging, de heer F, van Rey- sen, sprak tot slot van de avond een hartelijk dankwoord aan het adres van dé heer Happé voor diens verhelderende en instructieve uiteenzetting over het Haarlemse verkeersplan. In aanwezigheid van vele Haarlemse autoriteiten en genodigden heeft deken W. N. Zijlstra van Haarlem hedenmorgen de V.G.L.O.-school aan de Richard Hol- kade in Haarlem-Oost ingezegend en officieel geopend. Vele sprekers gaven uiting aan hun vreugde over de totstandkoming van de nieuwe school, die zoals ook uit de woorden van enkele sprekers bleek in een werkelijke behoefte voorziet. Morgen hopen wij op deze feestelijke gebeurtenis in een meer uitgebreid bericht terug te komen. X)e Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Haarlem en Omstreken heeft een briel gericht tot de minister van Verkeer en Waterstaat betreffende tolheffing bij de Velser tunnel. Tolheffing te Velsen kan bezwaarlijk worden gemotiveerd, aldus het adres, omdat versnelling van de bouw van de tunnels bij Hembrug en over het IJ wenselijk of zelfs noodzakelijk is. Ware dit zo, dan zou met hetzelfde recht voor de bestaande tunnel te Rot terdam tol geheven kunnen worden, om van evenzeer, zij het ook minder kost bare rivierovergangen (grote bruggen) te zwijgen. Een motivering, waarom zij de tunnel te Velsen in haar voorstellen heeft betrokken, geeft de commissie-De Vos van Steenwijk niet. „Mocht u besluiten," aldus het adres, „het voorstel tot tolheffing over te ne men, dan mogen wij in ernstige over weging geven daaruit het gedeelte, dat betrekking heeft op tolheffing bij de tunnel te Velsen, weg te laten. De aan vaardbaarheid van mogelijke plannen om over te gaan tot tolheffing voor de nog te bouwen tunnels, een maatregel, welke in ons land toch reeds weinig populair is. kan naar onze mening daar door slechts winnen," aldus besluit de brief. De Haarlemse rechtbank heeft uitspraak gedaan in de koffie- en textieldiefstalzaak, waar bil de classificeerder W. M. uit. Am sterdam en C. K., eveneens uit Amsterdam, betrokken waren. Beiden hebben bekend zich aan verschillende diefstallen te hebben schuldig gemaakt. De rechtbank veroor deelde M. tot 2 jaar en 3 maanden gevan genisstraf (eis 3 jaar), C. K. kreeg 2 jaar jeugdgevangenis (conform de eis). Inzake de looddiefstal bij de firma Gie bels op tie avond van 9 November van het vorig jaar deed de Haarlemse rechtbank uitspraak tegen de koopman C., de gla zenwasser P. en diens kameraad de H., koopman van beroep. P. en de H. kregen 1 jaar en 3 maanden (3 maanden onder de eis). C. werd veroordeeld to-t 1 jaar met aftrek (eis 1 jaar, waarvan 4 maanden voorwaardelijk). Te beginnen Zaterdag 26 Februari zullen od zes achtereenvolgende Zaterdagen in de dekenale kerk in de Jansstraat voor de jongens van 17 jaar en ouder Lijdensmedi taties worden gehouden door rector H. J. M. Bruns, hoofdaalmoezenier vna het Jeugd werk. De bii eenkomsten beginnen om half 9 's avonds. p bovenstaande foto ziet u de voorstelling van het door hevinus Tollenaar, vervaardigde raam voor de vandaag geopende school voor V. G. L. O. aan de Richard Holkade. De voorstelling is uitgespoten in spiegelglas. Zij is geïnspireerd op het eindonderwijs dat het V.G.L.O. bedoelt te geven, teneinde de jeugd een summiere voorbereiding te geven op de maatschappij waar zij straks zal instappen. Die maatschappij is in het raam geconcentreerd tot het gezin, waar de man en de vrouw elk hun eigen taak hebben en het kind zijn eigen wereld heeft. De gestalte die deze gedachte heeft verkregen is aangepast aan de interesse sfeer der jeugdige beschouwers door een bloemig lenteachtig décor met vogels, een hond en een kat. Onder deze voorstelling, die m de bovenhal te zien is, komen nog vier ruiten, die als bovenlicht fungeren van de entré der benedenverdieping. Hierin zijn vier maatschappelijke eigenschappen gesymboliseerd; wijsheid en deugd, ijver en vertrouwen Gestraald glas heeft geen sterke kleurschakering, omdat, het door zichtig materiaal slechts tegen zichzelf contraasteert. Hieir, waar de voorstelling tegen de dag gesteld is, doorbreekt het de egale transparantheid van een raam van grote afmetingen. Van buiten af staat de wittige voorstelling als kantwerk tegen de donkerder achtergrond van de binnenruimte, die door het blanke glas heen gezien wordt. De coöperatieve Bouwvereniging „Eigen Bezit" te Den Haag heeft zich niet een schrijven tot de Haarlemse Gemeenteraad gericht, waarin ge vraagd wordt om grond voor een aan tal middenstandswoningen, dat deze co- operatie binnenkort van plan is te bou wen. De tekst van de brief aan de raad luidt als volgt: „Het statuaire doel der Coöperatie is het ter beschikking stellen van midden standswoningen tegen maandelijkse af lossingen welke overeenkomen met de toegestane huurprijs van gelijkwaardige woningen. In eerste aanleg komen hiervoor in aanmerking de goedkopere midden standswoningen voor grotere gezinnen van 6 tot 10 personen. De woningen worden in eigendom ver kregen, zodat de Coöperatie niet op treedt als beleggingsmaatschappij en mitsdien geen ander doel heeft dan het verschaffen van woningen op een finan cieel redelijke en verantwoorde basis. Een sociale strekking dus. Met institutionele beleggers is reeds besproken, dat de Coöperatie voor 85 pet. van de bouwkosten leningen ver strekt zal kragen op basis van annuï teit. Gereserveerd wordt pet. om even tuele achterstand op te vangen. De Coöperatie zelf zal zorg dragen voor de betaling van 15 pet. van de bouwsom. Voorwaarde van de verstrekking van deze lening is een Gemeentelijke garan tie voor de tijd van 20 jaar. Na deze termijn zal het de leden vrij staan de nog resterende verplichtingen om- te zetten in een hypothecaire lening. De Coöperatie is voornemens in de Gemeente Haarlem een aantal midden standswoningen te bouwen. Voor de verstrekking van de daartoe geëigende gronden verzoekt de Coöpera tie de medewerking van de Gemeente. De gang van zaken is derhalve, dat gedurende de garantietijd de woningen eigendom van de Coöperatie blijven, doch nadien kunnen overgaan op de in dividuele leden-bewoners. De Rano, Omroep voor Zieken (Radio Amateur Network Organisation), Haarlem, heeft haar bazar in hotel „JJe Leeuwerik" in Haarlem op aantrekkelijke wijze met slingers, vlaggen en guirlandes versierd, teneinde de bezoeker in de ge paste sfeer te brengen. Wat dit „gepaste" betekent zei gister middag wethouder D. J. A. Geluk in zijn toespraak bij de officiële opening van de bazar. Het wil n.l. zeggen, dat de rond- kuierende Haarlemmers in een zodanige stemming moeten komen, dat zij eenvou digweg geen zuinigheidsoverwegingen meer zien en hun geld royaal bij de verschillende stands uitgeven. Dat dit nodig is, bleek uit de gesprek ken van zieken met Rano-medewerkers, opgenomen op een tape-recorder en bij de opening van de bazar ten gehore ge geven. De sanatoria-patiënten, die dikwijls meer dan tien jaar moeten liggen, staken in deze korte interviews hun tevredenheid over de Ziekenomroep niet onder stoelen of banken. Het materiaal, m.a.w. de financiën ont breken echter om in alle ziekenhuizen en in het sanatorium „Clarastichting" in Zandvoort wekelijks of desnoods om de veertien dagen een uitzending te kunnen verzorgen. De bazar in de Leeuwerik, die t/m Vrijdag van 412 uur geopend is, moeten de ontbrekende gelden opbrengen. We mogen gerust zeggen, dat U bij een bezoek heus geen geld weggooit. O.a staat er een Amerikaans ofwel Brussels biljart, waarop men zijn capaciteiten in deze tak van sport voor een luttel bedrag kan be proeven. Een rad van avontuur draait de "schitterendste prijzen weg, terwijl een ko peren ring aan het eind van een stok de mogelijkheid schept een Coca-Cola-flesje te winnen, waarvoor men echter een grote dosis geduld moet meebrengen. Het schone spel „drie ballen voor een kwartje" stelt U in staat aanwezig zijnde overtollige energie voor een bescheiden som met en kele krachtige armbewegingen te blussen, kortom, wanneer U ■\verkelijk een avond plezier wilt hebben en daarbij het te vreden gevoel van een gestelde goede daad, dan moet U een bezoek brengen aan de bazar van de Rano in Haarlem. Men mag het verheugend noemen, dat een corsettenshow (inclusief B.H. 's, onderjurken, jupons) zo in de be langstelling staat. Toch zjjn er nog ve le vrouwen, die de betekenis van een goed passend corset onderschatten. Het corset pleegt in modevakkringen de foundation van het modieus gekleed- gaan genoemd te worden, hetgeen slechts wil zeggen, dat de vrouw dan pas „eeen goed figuur slaat", als zij zorgt dat haar kledü mede door het cor set de ware snit krijgt. Echter niet de mode alleen, ook de gezondheid eist in vele gevallen, dat het lichaam van de vrouw zijn natuurlijke vorm behoudt. Dat laatste is de reden, dat een corset in de geest van de grootste gemene deler niet kan bestaan en dat iedere vrouw niet lukraak zo maar een corset dient te kopen. De aanloop vraagt wel degelijk voorlich ting door een deskundige. Dat is ook gistermiddag op de Wala-show onder auspiciën van mevrouw Smit-Petersen in de tuinzaal van het gemeentelijk Con certgebouw duidelijk geworden, toen vijf mannequins ten duidelijkste lieten zien, hoe ieder figuur andere eisen stelt. Tevens toonden zij aan, dat een zekere smaak niet overbodig is; waarbij wij willen opmerken dat het modernste van het modernste in de afdeling beha's niet bepaald het meest smaakvolle is. Na alles wat wij over shows als deze reeds geschreven hbeben, zouden wij nu kunnen volstaan met het boven staande, maar wel willen wij nog atten- op de fraaie en beschaafde wijze, waar op een en ander werd getoond, terwijl ook enkele noviteiten aan het geheel een niet alleen zakelijke sfeer gaven. Ht programma na de pauze vermeld de een tweetal Amerikaanse filmpjes, waarop zgn. Wainer-producten te zien waren, waarvan na afloop ook enkele stuks getoond werden. H.H. Er is inmiddels enige tekening geko men in de samenstelling van het pro gram, dat de Haarlemse boekverkopers tijdens de a.s. boekenweek (van 25 Maart tot 1 April) aan het boekenmin- nend publiek zullen voorzetten. Onder auspiciën der in dit opzicht bedreven sociëteit Teisterbant zal op Maandag 28 Maart in de Vleeshal een oratorische wedstrijd worden georganiseerd. Daags daarna zal de R.K. Openbare Leeszaal een openbare forum-zitting houden zo als zij dat ook vorig jaar tijdens de boekenweek gedaan heeft. Op Donder dag 31 Maart treden Annie M. G. Schmidt en Simon Carmiggelt op, ter wijl de avond van de eerste April zal worden gewijd aan een lezing van de reizende en schrijvende Haarlemse arts dr. Melchior. Over de openingsavond valt nog wei nig met zekerheid te melden. De be doeling is deze te laten vallen op 25 Maart en er een Vlaamse avond van te maken met als belangrijkste pro grammapunt een voordracht door Mau rice Roelants. De Vlamingen blijken echter traag in hun reactie op de ge dane uitnodigingen. Het was gisteren een beetje mis met onze courant. Door een ongelukkige sa menloop van omstandigheden zijn in en kele berichten storende foutjes geslo pen, die wij hiermede afdoende willen rectificeren. Het begon al met de da tering: Dinsdag 16 Februari, stond op de omslagpagina. Gelukkig was de in houd van de courant meer bij de tijd. De Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" zou slechts zijn zilveren bestaan gaan vieren, zoals de kop bo ven het artikel met nadruk vermeldde. Het weggevallen cijfer 1 betekende in dit geval 100 jaar. De kop zou overigens in onze courant van 1855 niet misstaan hebben. Maar toen bestond de Nieuwe Haarlemsche Courant nog niet. De kop boven het artikel over de lezing van Nico Verhoeven voor de le den van de R.K. Leeszaal moet lui den: Een streven naar rechtstreekser openbaring door symbolen. In het bericht over het ongeval, dat mèj. C. Stavenuiter is overkomen, is een verdwaalde regel terecht gekomen. Men gelieve in plaats van „teerd" na melijk 28, 29, 30 Maart en 1 te lezen: „Majellaschool aan de Richard Holka de in" De agenda is ook al niet ontko men aan het pechduiveltje. De leden van de Vereniging „Geloof en Weten schap" gaan vanavond niet luisteren naar muziek, maar morgen kijken naar „Elektra", welk Toneelstuk in de stads schouwburg wordt opgevoerd. Tenslotte moest de toneelbeoordeling van de R.K. Groep „Berkenrode" we gens gebrek aan plaatsruimte tot van daag blijven staan. Waar het bouwvolume nog steeds be perkt is, is de Coöperatie bereid om het dubbele aantal woningen te bouwen als waarvoor volume wordt verstrekt. Indien de inmiddels door de Minister van Wederopbouw voorgestelde regeling van kracht moet worden, waardoor 'n gereduceerde premie voor de woningen in de vrije sector zou kunnen worden gegeven, is de Coöperatie bereid nog maals 50 pet. meer te bouwen, dat wil dus zeggen, indien volume gegeven wordt voor 50 woningen, bouwt de Co- operatie 100 stuks en indien de nieuwe regeling tijdens de bouw afkomt nog 50 stuks daarboven, dus 150 stuks. Dit heeft het voordeel, dat met vijftig woningen in dit voorbeeld begonnen kan worden voorzover deze in de vrije sec tor liggen zonder dat voordien de goed keuring op de financieringsregeling is verkregen. Het doel van de Coöperatie is thans, dat Uw Raad Gemeentegronden ter be schikking stelt, en in beginsel de ga rantieregeling, als omschreven, goed keurt". Onder auspiciën van de Nederlandse Reisvereniging voor katholieken sprak gisteravond de schrijver dr. van Ege raat, over Italië in al zijn aspecten. Door het aanwenden van technische middelen als film, lichtbeelden en tape recorder om zijn woorden te illustre ren en aan te vullen bracht hij de toe hoorders in de ban van het zonnige zuidelijke land. Toch was dit niet alleen in het voordeel van de spreker, daar het door hem gesproken commentaar bij de film dikwijls gelijk was aan de daarvoor gehouden beschouwing. Daar door verloor de voordracht een essen tieel bestanddeel van hetgeen een le zing aantrekkelijk maakt n.l. de spon- tanëïteit. Niettemin bleef de voordracht interessant, waarvoor de grote kennis van de spreker aangaande het Italiaanse volk en het Italiaanse land borg stond. Nog steeds leeft er in onze streken, al dus dr. van Egeraat, de opvatting, dat Italië een arm en achterlijk land is. Niets is minder waar. Wie het huidige schiereiland kent, weet dat het zich zeer inspant om de „nacht van het fascisme" te boven te komen en op velerlei ge bied zelfs de toon aangeeft. Zo zjjn de Italiaanse sociale wetten de beste ter wereld, is het verkeer hyper-modern en trekken nieuw verrezen gebouwen en monumenten de verdiende aandacht. In dit verband wees spreker op het Sta- zione Termini te Rome. Vooral in het Zuiden van het land heeft de ontslui ting van onderontwikkelde gebieden een wonderlijk snelle vlucht genomen. ,,Wie deze gebieden gekend neeft in 1953 bezit niet meer de bevoegdheid in 1955 over deze streken een oordeel uit te spreken." Vanzelfsprekend voerde de inleider zijn auditorium mee langs de zonnige landschappen, onder de blauwe he mel, naar de cultuurschatten, waar Italië zo rijkelijk mee begiftigd is. Naar Siëna, Assisië, Venetië, Florence en Ro me, waar de kunst temidden van het volk staat, waar de kinderen spelen in schitterende kathedralen. Dr. van Ege raat wees nog eens op de onzinnige leus „Eerst Napels zien en dan..." om dat juist Napels een van de weinige Italiaanse steden is, waarin men tever geefs zoekt naar de zuivere zuidelijke schoonheid. Fraaie opnamen op celluloid toonden de bekende, maar immer weer boeiende pracht van la bella Italia. Er is gisteren in een bananenpakhuis aan de Bakenesserstraat een brandje ontstaan, dat schade heeft aangericht voor een bedrag van ongeveer 50.—. In het pakhuis bevinden zich drie stoof- hokken, die worden verwarmd door middel van gas. Vermoedelijk is een der branders door trillingen op de grond gevallen, waardoor de gasvlam zich vergrootte en een houten schot in brand stak. De brandweer was ter plaatse, voordat de brand wijd om zich heen kon grijpen, en bluste het vuur met een staal op de waterleiding. Een zoon van de eigenaar ontdekte de brand door de sterke rookontwikkeling. Benoemd is tot ridder in de orde van Oranje-Nassau D. G. Hazekamp,, admi nistrateur a ter Provinciale Griffie van Noord Holland, te Haarlem. Bij beschikking van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid is mr ir E. R. Deves, referendaris bij het geweetelijk arbeidsbureau te Dordrecht in vaste dienst, benoemd tot directeur van een gewestelijk arbeidsbureau der 3de groep. De heer Deves is belast met de leiding van het gewestelijk arbeids- 1 bureau te Haarlem. Ter gelegenheid van het 75-jarig be staan van de Iusclub „Nova-Zembla" te Spaarndam wordt een receptie gehouden op Zaterdag 26 Februari a.s. van 1618 uur in café Tb. v. d Putte te Spaarndam. De burgemeester van Haarlem is tot zijn spijt verhinderd de Haarlemse Voorjaars- beurs van de Vrouw te openen. In zijn plaats zal dit nu geschieden door wethou der W. F. Happé. De opening zal plaats hebben Vrijdag 4 Maart 's morgens om 10 uur. De belangstelling van de zijde der ex posanten is zo groot, dat aan deze beurs een paviljoen is toegevoegd en dat de ge hele beschikbare standruimte is volgeboekt. Zoals bekend, za! op 6, 7. 8 en 14 Juli het Internationaal Orgelconcours in Haarlem worden gehouden. Naar wij vernemen, is het de vraag, of in 1956 gebruik gemaakt zal kunnen worden van het orgel in de Grote Kerk. Het ligt namelijk in de bedoeling om dit jaar nog een begin te maken met de restau ratie van dat orgel, welke restauratie bepaald ingrijpend zal zijn. Daardoor zal zeker gedurende een jaar het orgel op nonactief gesteld worden. Dat zou dus betekenen, dat in 1956 bij het internationaal orgelconcours al leen gebruik gemaakt kan worden van het orgel in het Gemeentelijk Concert gebouw. Gistermorgen omstreeks kwart voor elf is de 52-jarige opperman P, Tamis van een twee meter hoge stelling ge vallen, die is aangebracht aan het in aanbouw zijnde postkantoor aan de Baljuwslaan. Gelukkig voelde hij tijdig, dat hij zijn evenwicht verloor, zodat hij er in slaagde naar beneden te springen. Hij kwam echter op zijn hielen terecht, waardoor hij beide enkels brak. De on fortuinlijke opperman is in de Maria stichting opgenomen. Onder leiding van de directeur, de heer W. H. Verkès gaf de Gymnastiek- en Sportvereniging „Heemstede", Woensdagavond in het vrijwel geheel uitverkochte Minerva-theater te Heem stede een uitvoering, die alleszins als geslaagd mag worden beschouwd. Wel is gebleken, hoe uiterst moeilijk het is. vooral de jongeren het juiste gevoel voor maat en rhytme bij te brengen. Na een welkomstwoord van de voor zitter, de heer O. A. Brink, dat in het bijzonder de wethouder van Onderwijs, de heer H. Disselkoen en de afgevaar digden van de Kennemer Turnkring gold, had de gebruikelijke opmars plaats die zijn bekroning vond in het gezamen lijk zingen van het Bondslied. De kleu terklas zorgde daarna voor de algeme ne vrolijkheid door een aantal alleraar digste oefeningen. Achtereenvolgens kwam de gehele jeugd aan bod en vooral het springnummer voor jongens van 1116 jaar toonde dat er veelbe lovende krachten bij deze vereniging aan wezig zijn. Mét een trainingsoefening voor meisjes van 1416 jaar werd het eerste gedeelte besloten. Na de pauze kwamen de groten aan dé beurt en hier werd keurig werk ge leverd. Vooral de oefeningen aan de ringen die altijd nog wel wat spectacu lair zijn, oogstten veel succes. Een bui tengewoon goed nummer was het werk van de dames op de evenwichtsbalk, voor enkele weken door enige vrienden van de vereniging geschonken en waar op zeer goede prestaties werden ver richt. Met rhvthmische oefeningen voor da mes met knots en bal werd deze avond besloten. Mevrouw Verkès kreeg een bloem- stukje aangeboden en de heer Verkès een geschenk, dat wel in rook zal op gaan. De vereniging bestaat dit jaar tien jaar en dit jubileum zal op feestelijke wijze worden herdacht. Enige tijd geleden ontving de Stich ting Culturele Kring 't Helm te Zand voort van een der plaatselijke vereni gingen het verzoek een koor-avond te organiseren. Het bestuur der Stichting heeft echter gemeend een dergelijke avond niet te moeten beperken tot de uitvoering van één plaatselijk koor, doch hierbij meerdere Zandvoortse ko ren te betrekken. Vandaar dat de Stichting zich tot een aantal plaatse lijke koorverenigingen heeft gewend met verzoek medewerking te verlenen aan een gezamenlijke koor-manifestatie avond, onder auspiciën van de Stichting. Voor dit doel zal een commissie ge vormd worden, belast met de artistie ke aangelegenheden en een, belast met de organisatorische kwesties. Indien de gevraagde medewerking der koren word verleend, zal deze avond een belangrij ke bijdrage kunnen leveren aan het culturele leven van Zandvoort. (Niet officiële koersen) 3%, Ned. 1953 3V, Ned 1953 U/4 Ned. 1948 31/4 pCt. Ned 1950 3% Ned. 1954 31/4 Ned. 1955 3-3% Ned. 1947 3 Ned. 62-64 nel fac. Inschr. Grtbk 1946 3 pCt Ned. Handel Mii cert. A.K.U. Van Berkel's Patent Calvé-Deift cert Van Gelder Kon. Hoogovens cert. Unilever cert. Ned. Kabel Philips Nieuwe Philips' Kon Petroleum .Amsterdam" Rubber Hol) Amerika Liin Kon Ned. Stoomb Ml) Ned Scheepv. Unte H.V.A. Deli Mi). Cert. Vorig Opening slot 17/ 103% 102 101 100% 100 A 100 la lOOVa 100& 101*8 100% 229 889% 290% 166si 25512 271 285 Va 369 Va 36512 263 340% 341 V% 33112 33212 550 550 116 115 195 185 182% 377% 176% 143 142 142% 139 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric. General Motors Kennecott Copper Montgomery Ward Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U S Steel ex div. 15/2 52% 116(2 70 54i.i 94% 111"-, 79Ti 41% 87% 72% 63% 57% 76% 25% 79% 16 2 52% 116 69 (i 54 93% 112' a 79 42% 86% 72% 62% 57% 76% 25% 77% Stemming: gedrukt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3