P.v.cL A. heeft wel geblaft doch niet gebeten Onbewaakte overweg eist slachtoffers y SIR PERCY VERRASSINGEN OP NIEUW-GUINEA Zaagvissen en haaien kunnen ook in zoet water leven H. J. Yuister neemt afscheid van „Herwonnen Levenskracht" WINKELSLUITINGSWET EN CONSUMENTENBEURZEN H Detailcritiek in Senaat op hoge Rijksuitgaven D Professie r 0. K. en W. in de Tweede Kamer Critiek afgewenteld op prof Gielen Handenarbeid in Tweede Kamer Zeldzame vangsten in binnenmeren Strijder voor de volksgezondheid Ned. student in Canada beroofd 3®"/l Bokaal voor minister Beel op glanzend papier J 5 5? NA SCHOLINGSCURSUS P.T.T.-employé wordt landbouwer Vergunning voor avond-verkoop Tobt U met Uw maag? V. DONDERDAG 17 FEBRUARI 1955 PAGINA Don Quichotte voor dr. Kortenhorst Eén dode, één zwaar gewonde Directeur Bond van Adverteerders jubileert Perenexport naar Frankrijk stopgezet Tilanus: Plan van A.N.O.F. kost te veel geld Goudgele Virginia Superieuré Melange Pure Virginia Cigarettes „LA QUINZAINE" onderwerpt zich Einde van de uitgave 'i Y wmmmm Hp Als emigrant haar Canada Vier kinderen uit één gezin Zeldzaam huwelijks feest in Leimuiden Gevaarlijke poeders Ontvreemd of verloren Sovjet-blad meldt aan houding van „een spion" loos Pieter van der Meer de Walcheren VIETMINH TREEDT OP TEGEN BISSCHOP Vluchtelingen worden moeilijkheden berokkend Hu minimi iiiiiiiiiiii mm mi nu in in km ii ii in in in i in in in' (Van onze parlementaire redacteur a.i.) In het gebouw van de Tweede Ka mer was Woensdag een niet omvang rijke, doch goed verzorgde handenar- beid-tentoonstelling ingericht. Zowel minister Cals als de staatssecretaris, mej. dr. A. de Waal, hebben deze ex positie, welke zeer aardige werkstuk ken omvatte, bezichtigd. De heer Peters (K.V.P.), die met dit voor de Kamer ongewone evenement bijzondere bemoeienis had, pleitte bij de behandeling van de begroting van O.K. en W. voor invoering van han denarbeid als verplicht vak op de scholen. Hij merkte op, dat de minis ter wel overtuigd is van de beteke nis van de handenarbeid, doch omdat er nog te weinig bevoegde leerkrach ten zouden zijn, de tijd nog niet rijp acht voor het verplicht stellen. Spr. stelde hier echter tegenover, dat reeds bijna dertig procent van het aantal leerkrachten wel de bevoegdheid heeft. Dies meende hij, dat de tijd wel rijp is om dit vak in te voeren, zij het met een overgangsbepaling. De Limburgse afgevaardigde bood daarna dr. Kortenhorst namens twee handenarbeidverenigingen als sou venir een Don Quichotte-figuur aan, vervaardigd uit waardeloos materiaal. Hij bedoelde er niets symbolisch mee; alieen zou men kunnen zeggen, dat ook de Kamer-voorzitter wel eens moet vechten tegen windmolens. Mi nister Cals kreeg een ander werk stuk geoffreerd: een vogel, waarbij de bewindsman zou kunnen denken aan het actieve, het waakzame en het „een korreltje mee pikken". Voor de staatssecretaris had de heer Peters een man, uit hout gesneden. De be windslieden achter de regeringstafel waren zo welwillend ten gerieve van de persfotograaf zich de cadeaux nog eens een tweede maal te laten aan bieden. Dr. Kortenhorst sprak in een dank woord over de grote betekenis van een hobby, welke nu gelukkige kin deren en straks gelukkige mensen kan maken. Op de onbewaakte overweg aan de Lange Zuidweg te Borssele op Zuid-Be veland is een personenauto met twee inzittenden door een diesel-electrische locomotief gegrepen en meegesleurd. De beide inzittenden, de heer K. Wouterse, wethouder van St. Laurens bij Middel burg, en diens plaatsgenoot, de heer J. Willemse, liepen zware inwendige kneuzingen en een schedelbasisfractuur op. De heer Wouters is later overle- den. (Van onze verslaggever) In het Amsterdamse Carltonhotel heeft de directeur van de Bond van Adverteerders, de heer S. Joustra, een receptie gehouden ter gelegenheid van zijn vijf en twintig jarig jubileum als bestuurslid en het twaalf en een halt jaar lang vervullen van de directeurs functie van de Bond. In een onafge wo ken stroom kwamen personen uit het bedrijfsleven en uit de reclamewereld in het bijzonder de heer Joustra en zijn echtgenote ^un gelukwensen aanbieden. De heer Joustra heeft zich een grote faam verworven in de milieu's van adverteerders. De invloed die van hem uitging als het de betrouwbaarheid en de goede smaak van advertenties be trof, was altijd buitengewoon sterk. In niets gaf hij toe als het advertentie wezen bedreigd werd door minder goede tendenties. Dat hij zich daarbij talloze goede vrienden maakte, is Woensdag op de receptie wel gebleken. Bovendien heeft hij het gepresteerd het aantal leden van de Bond sedert de bevrijding te viervoudigen. Heden ten dage zal er geen enkele grote adverteer der zijn, die zich nog niet bij deze Bond heeft aangesloten. Wat'de heer Joustra beoogt met het Nederlands reclamewezen heeft hij meer dan duidelijk uit de doeken gedaan in het blad „Mededelingen van de Bond". Hierin bespreekt hij jarenlang onder meer de normen van het commerciële fatsoen en de methodes voor advertentie campagnes. Verder verschaft zijn bureau alle inlichtingen over de middelen die de adspirant-adverteerder ten dienste Etaan. De gelukwensen van de bezoekers Woensdagmiddag gingen veelal gepaard met schitterende geschenken. Menigeen bleek de voornaamste liefhebberij van de heer Joustra te weten, n.l. muziek. Immers vele gramofoonplaten mocht de heer Joustra in ontvangst nemen. Verder waren er uiteraard de boeken, sigaren enz. En dan natuurlijk tal van prachtige bloemstukken. Frankrijk heeft de import van Ne derlandse peren stopgezet wegens uit putting van het contingent. Verwacht wordt, dat Franse importeurs op korte termijn invoervergunningen zullen ver krijgen voor appelen. de rechtsgelijkheid voor het bijzonder nijverheidsonderwijs en de heer Tilanus een half time-systeem voor de eerste twee klassen van de lagere school. De sprekerslijst was Woensdag nog niet geheel afgewerkt, doch het ant woord van de minister kon vandaag tegemoet worden gezien. Het kan een interessant antwoord worden, al heeft de Kamer minister Cals dan geen spits roeden laten lopen. (Van onze parlementaire redacteur) De matiging, welke de Tweede Kamer Dinsdag betrachtte in haar critiek op het beleid van minister Cals, is op de tweede dag van het debat over de begroting van O., K. en W. allerwegen gecontinueerd behalve uiteraard bij de communisten, die bij monde van de heer Gortzak zeiden, dat de be windsman de volksmassa moest mobiliseren voor meer begrotingsgelden of anders aftreden. Van meer belang was de houding van de heer Van Sleen (P.v.d.A.), die de vervolgnota inzake het onderwijzerstekort een goed stuk werk achtte en de critiek, welke hij toch kwijt moest, meer richtte aan het adres van oud minister Gielen dan aan dat van mr. Cals. De socialistische spreker stelde in antwoord op de opmerkingen van mgr. Op de Coul, die het gehele kabinet en het parlement mede verantwoordelijk acht voor het gevoerde beleid, dat de critiek van de volksvertegenwoordiging slechts bezworen is doordat men een te gunstig beeld gaf van de toestand. De heer Peters (K.V.P.) kwam naar aanleiding hiervan met de vraag wat de P.v.d.A. gedaan had om de situatie bij het onderwijs te verbeteren. Men heeft, aldus spr., wel geblaft, doch niet ge beten. Wanneer er inderdaad sprake is geweest van schromelijke en schuldige tekortkomingen, dan had de P.v.d.A. een poging moeten doen de minister tot aftreden te dwingen. Aan het adres van mevr. Fortanier-De Wit zei de heer Peters, dat men met feilloos juiste ge gevens de bewindsman onjuist behan deld heeft. Mevr. Fortanier antwoordde bij in terruptie, dat zij de minister beklaag de, die zo verdedigd moest worden. De heer Tilanus kon zich in verschil lende opzichten met 's ministers beleid verenigen, maar hij wilde nu niet lan ger nota's, doch wetsontwerpen zien. Overigens meende hij de vraag of het Nederlandse onderwijs schade lijdt bij gebreke aan nieuwe wetgeving ontken nend te moeten beantwoorden. Het on derwijs gaat gelukkig toch zijn gang, ge tuige b.v. de ontwikkeling van het ly ceum. Mild was de fractieleider van de C. H. ook gestemd ten aanzien van het beleid inzake het onderwijstekort. De moeilijkheden op dit terrein zijn zeker niet alleen aan minister Cals te wijten en allerminst is dit wel het geval met de geboortegolf van 1946 Men moet tevens bedenken, dat de herinnering aan de tijd met grote aantallen werkloze onderwijzers mede van invloed is geweest op het beleid. Spr. wilde weten hoeveel vacatures er nu eigenlijk niet vervuld zijn en hoe het gesteld is met de gevallen van on derwijzers, die ondanks het tekort aan leerkrachten toch geen plaats kunnen krijgen. De berekening over verlaging van de leerlingenschaal, gemaakt door de ANOF, vond de lieer Tilanus zeer in teressant, maar hU wilde hieraan toe voegen, dat de voorgestelde verbetering op ruim 88 millioen gld. per jaar zou komen. Wat dit betreft moest hij op merken, dat het geld er nu eenmaal niet is. Dit klonk wel enigszins anders dan het geluid van de heer Van Sleen, die gesteld had, dat aan aanzienlijke kos tenstijgingen bij O. K. en W. nu een maal niet te ontkomen valt en dat zuinigheid de wijsheid bedriegt. De ver laging van de leerlingenschaal is een kwestie voor de toekomst, aldus de heer Tilanus. Over de nieuwe spelling heeft deze spr. nog gezegd, dat het werk van de commissie-v. Haeringen eigenlijk een ongelukkig resultaat heeft opgeleverd. Zo nodig moeten er maar twee spellin gen voor de Vlamingen en de Ne derlanders afzonderlijk komen, meen de de heer Tilanus. Van het vele, dat verder nog ter spra ke is gekomen, zij nog vermeld, dat de heer Van Sleen de hoop uitsprak, dat het ontwerp kleuteronderwijs vóór 1 Jan. 1956 wet zal kunnen worden en dat hij 's ministers oordeel vroeg over het invoeren van de negenjarige leer plicht. De heer Stapelkamp (A.R.) vroeg in diening van een wetsontwerp, regelend Advertentie Een product van DEAN SIMONS Ltd. De leiding van het tijdschrift „La Quinzaine", dat kortelings door de H. Congregatie van het H. Officie werd veroordeeld, heeft besloten de publi catie stop te zetten. Momenteel wordt er o.l.v. de heer Chatagner gewerkt aan het laatste nummer, dat omstreeks 20 Februari zal verschijnen. Hierin zal men zich onderwerpen aan het Kerkelijk gezag, en tevens uitvoerig de motieven uiteenzetten, die geleid hebben tot hun werkwijze en de reden waarom zij zich politiek aan de zijde van de communisten hebben ge schaard. Bij gelegenheid van de jaarlijks ge houden studiedagen van het weekblad „Temoignage Chrétien", heeft kardinaal Feltin, de aartsbisschop van Parijs, op deze veroordeling gezinspeeld zonder echter daarbij ,.La Quinzaine" te noe men. In zijn verklaring zei de kardinaal o.m.: „De Kerk is in genen dele gebon den aan datgene, wat de christen-leken sahrijvcn, zelfs niet, wanneer die leken nauw bij de beweging van de Katholieke Actie betrokken zijn. Zij (de Kerk) kan hun tijdschriften verbieden, hetzij, om dat zij maar al te dikwijls de door an dere christenen in andere landen onder gane vervolgingen stilzwijgend voorbij gaan ook al respecteert de Kerk hun vrijheid wat betreft de politieke of eco nomische opvatting hetzij, omdat zij de sociale leer van de Kerk negeren, ofwel er een gewoonte van maken de tijde lijke zaken op te lossen alsof de katho lieke sociale leer niet bestond, eventueel verouderd was." Tenslotte vestigen wij er de aandacht op, dat La Quinzaine een oplage had van ongeveer 8000 en dat zij een groot aantal priesters (men zegt 6000) onder haar lezers telde. (K.N.P.) i v HüsHI .-Z-sll Behalve een aantal opgetogen Jantjes, die blij waren het vaderland na een lang verblijf in Nieuw-Guinea terug te zien, bracht de „Van Kinsbergen" ook nog iets anders mee: namelijk een grote zaagvisHet dier werd vervoerd in een grote tank, vervaardig uit drie aan elkaar gelaste oliedrums. Het ligt nu in het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie te Leiden. Twee grote zaagvissen uit het Sentanimeer op Nieuw-Guinea drijven sinds enkele dagen tezamen met een hamerhaai, die ook uit Nieuw-Guinea af komstig is, in een grote bak met formaline in het Rijksmuseum van Natuur lijke Historie te Leiden. Deze dieren behoren tot de oogst van drie biologen van het museum, die op het ogenblik voor wetenschappelijk onderzoek in Nieuw-Guinea vertoeven, te weten dr. L. D. Brongersma, onderdirecteur, dr. L. Holthuis en dr. M. Boeseman. Voor zover bekend is dit de eerste maal, dat zaagvissen uit zoet water door biologen zijn verzameld. De tot nu toe bekende zaagvissoorten komen alle in tropische zeeën voor. Het Sentani meer moet in een vroeger geologisch tijdperk in verbinding met de zee hebben gestaan en men vermoedt, dat bij het wegvallen van deze verbinding enkele dieren in het meer zijn achtergebleven en zich geleidelijk hebben aangepast aan de verzoeting van het water. Van zeer veel belang voor de wetenschap is het nu, na te gaan of zich zo in de loop der tijden een geheel nieuwe soort heeft ontwikkeld, of dat er niet veel verschillen zijn met de zaagvissen uit het zeewater. Een andere bioloog van het museum, dr. L. van der Hammen, die een jaar geleden in Nieuw-Guinea onderzoekin gen heeft gedaan, heeft reeds een enke le zaag van deze dieren meegebracht. „Wat ons bindt, is de menselijkheid", zei ..Ome Jan" van Zutphen. „Ik, je oude broeder, kan er van getuigen in jou een mens gevonden te hebben, die met groot enthousiasme en onkreukbare trouw gewerkt heeft voor de volksge zondheid". Deze hartelijke woorden wa ren bestemd voor de heer H. J. Vuister, die Woensdagmiddag op een drukke re ceptie in „Noord-Brabant" te Utrecht afscheid nam als secretaris van de Ka tholieke Vereniging tot Bevordering van de Volksgezondheid en tot Bestrijding van Volksziekten „Herwonnen Levens kracht". welke organisatie hij meer dan dertig jaar gediend heeft als een barm hartige Samaritaan, zoals voorzitter W. G. Essers Jr. het uitdrukte. Jan van Zutphen, de 92-jarige socialis tische oud-voorman van de t.b.c.-bestrijding, herinnerde er aan, dat dertig jaar geleden, toen de heer Vuister zijn propagandawerk voor „Herwonnen Levenskracht" begon, de professoren een longoperatie nog als iets onmogelijks beschouwden. Inmiddels zijn duizenden t.b.c.-patiënten door een operatie gered. „Prof. Bronkhorst, een der groot sten". zei Jan van Zutphen, „heeft toen niet kunnen vermoeden, dat we nu in onze sanatoria enige duizenden lege plaat sen hebben. Maar we zijn er nog niet", besloot de krasse strijder. „De vijand is wel teruggedrongen, maar niet overwon- Dank zij een éénjarige landbouwscho- lingscursus te Oud Valkenburg is de 24- jarige Hagenaar P. Verbeek van P.T.T.- employé „volleerd" landbouwer geworden. Maar hij niet alleen. 350 andere jonge Nederlanders (variërend van 1823 jaar) hebben middels deze cursus een ander be roep gekozen. Dit uitsluitend en alleen omdat hun vroegere beroep hun weinig of Keen perspectieven bood om te kunnen emigreren. Als landbouwers bleken zij evenwel bijzonder acceptabel voor de emi gratie, speciaal voor Canada. Het was daarom dat de Nederlandse emi- Sratiedienst in samenwerking met confes sionele organisaties op dit terrein in 1952 een proefopleiding van adspirant-emigran- Jen tot landbouwers voor het eerst in Midden-Beemster instelde. Deze proef leidde tot zulke goede resultaten dat zij een jaar later op ruimere schaal werd voortgezet en men verleden jaar zelfs overging om op ne gentien plaatsen in ons land een dergelijke cursus te gaan geven. Zelfs in Limburg met zijn uiterst gunstige conjunctuur en het geringste aantal werklozen bleek zulk een cursus in een behoefte te voorzien. Der tig deelnemers meldden zich voor de Lim burgse cursus te Oud-Valkenburg. Twee en twintig van hen voltooiden de cursus met goed gevolg en kregen hiervan een di ploma uitgereikt in hun vormingscentrum te Oud-Valkenburg. Dit gebeurde tijdens een feestelijke bijeenkomst welke werd bijgewoond door de leraren, de leden der commissie van toezicht en enkele ver tegenwoordigers van de Nederlandse emi- gratiedienst. nen" Dr. J. de Groot, inspecteur van de Volksgezondheid, bevestigde dit. „Het ziek- teciifer is nog steeds onrustbarend; wan neer de bestrijding verslapt, zullen we er de nadelige terugslag van ondervinden". De heer Vuister zestig jaar en dus met pensioen ontving uit handen van de heer Essers een afscheidsgeschenk van het Verbondsbestuur der K.A.B. en mocht nog veel hartelijke woorden aanhoren, o.a. van rector J. Doesburg, assessor van de Verbondsadviseur, die het werk voor de volksgezondheid op het hoge plan plaatste van de daadwerkelijke naastenliefde van mens tot mens. Zeer velen kwamen de scheidende secre taris de hand drukken: vertegenwoordigers van zusterorganisaties, vakbeweging, plaat selijke afdelingen, enz. Ook de Verbonds- voorzitter, de heer J. A. Middelhuis, kwam hem danken voor zijn onvermoeibare ijver voor de volksgezondheid in de Katholieke Arbeidersbeweging. Onder zeer grote belangstelling zijn in Leimuiden vier kinderen uit één ge zin in het huwelijk getreden. Het zijn Willem Brand met C. Lemmers; Petro- nella Brand met Theo Obdeijn; A. Brand met A. Konst; Theodora Brand met C. Konst. De voorlaatste bruid en de laatstgenoemde bruidegom zijn zus ter en broer. De ouders Brand blijven nog niet alleen over, want 9 kinderen zijn nog ongehuwd. Een zoon en een dochter zijn reeds eerder getrouwd. De commissaris van politie te Den Helder heeft bekend gemaakt, dat Woensdag tijdens het vervoer van een apotheek is ontvreemd, of verloren, een pakje inhoudende 64 globenicol-capsu- les. De capsules zijn doorzichtig en bevatten een wit poeder. Inwendig ge bruik is schadelijk voor de gezondheid. Voor kinderen kan het innemen van meer poeders dodelijke gevolgen heb ben. De commissaris van politie te Den Helder verzoekt ten spoedigste be richt onder tel. K 2230 nr. 244, als het pakje is gevonden. Voor het onderzoek is het bijzonder waardevol, dat men nu de beschikking heeft over twee complete exemplaren. De biologen hebben de dieren, die resp. 2,86 en 3,32 m lang zijn, niet zelf gevangen. De vissen komen in de omgeving van het Sentanimeer na melijk vrij geregeld aan de markt en worden dan meestal gekocht door de eigenaars van Chinese eethuisjes. Voor ongeveer dezelfde prijs als deze betalen, zijn toen twee exemplaren het. eigendom geworden van de be oefenaren der wetenschap. Over het transport heeft men zich ui teraard wel even het hoofd gebroken. De Koninklijke Marine, bij wie de drie biologen gastvrijheid genieten, bracht echter uitkomst. Men kwam na melijk op het idee, drie lege oliedrums aan elkaar te lassen. Zo ontstonden tanks van ruim drie meter, waarin pre cies een zaagvis paste. De dieren wer den volgepompt met formaline, waar voor nagenoeg de gehele beschikbare voorraad moest worden aangesproken. Daarna werden de tanks dichtgesol- deerd en aan boord gehesen van Hr. Ms. ,,Van Kinsbergen", die dc buit naar Nederland bracht. Overigens was dit niet het enige ma teriaal voor het Rijksmuseum van Na tuurlijke Historie, dat de ,,Van Kins bergen" aanvoerde. In kisten en melk bussen werden nog allerlei andere die ren getransporteerd. Hierbij was o.a. een haai, die ook al uit een zoetwater- meer komt, namelijk het Jamoermeer in de Vogelkop, waar het Leidse drie tal in December onderzoekingen heeft gedaan. Een Nederlandse student aan de uni versiteit van Brits Columbia, Douwe Bakker, is Woensdagmorgen vroeg door een aantal onbekend gebleven personen bewusteloos geslagen en beroofd. Na de beroving, op een eenzame weg, werd Bakker, die afkomstig is uit Genemui- den, aan een boom vastgebonden. Bakker, die op de universiteit philo- sofie studeert, is opgenomen in het zie kenhuis van de universiteit. Zijn toe stand is goed. De buit van de aanvallers bedroeg ongeveer negen dollar. Na de beroving werd de bewusteloze student met zijn eigen schoenveters aan een boom ge bonden. Het blad van het Russische leger „Rode Ster" meldt de aanhouding van een „belangrijke spion", die naar Rus land was gezonden door een buitenland se mogendheid. Naam en nationaliteit worden niet genoemd. Men had reeds verhalen gehoord van vliegers, die vertelden haaien in het meer te hebben gezien. Deze verha len had men echter gerangschikt on der de „sterke staaltjes." Groot was echter de verbazing, toen inderdaad een haai van anderhalve meter werd ge vangen. Dit dier is, na grondig beke ken te zijn, geheel „uitgehold", waar na men het dubbelgevouwen in een melkbus kon opbergen. De biologen trachten nu nog een of meer exemplaren te bemachtigen van zaagvissen die eveneens in dit laatst genoemde meer zouden voorkomen, op dat kan worden vastgesteld of men hier te doen heeft met dezelfde soort als uit het Sentanimeer dan wel met een andere. De heer Brongersma, die zich speciaal met reptielen bezighoudt, is voorts zeer in zijn schik met een aan tal zoetwaterkrokodillen. Van dit dier was tot nu toe nog niet zo erg veel bekend, maar thans heeft men heel wat exemplaren verzameld. De hamerhaai, is een zeedier, dat niet zo onbekend is als de andere vang sten. Overigens is deze haai wel merk waardig om te zien, daar hü aan de snuit een dwarsstuk heeft, gelijkend op een hamer. In het museum Le Leiden wacht men inmiddels met belangstelling af, wat voor verrassingen men de komende maanden nog uit Nieuw-Guinea zal krij gen toegestuurd. (Van een medewerker) et aantal consumentenbeurzen, dat in ons goede vaderland gehouden wordt, is groot. De fabrikanten en de middenstanders zien in de organisatie van deze manifestaties meestentijds een welkome gelegenheid tot het extra propageren van bepaalde artikelen, van „nieuwigheden", die nog een markt moeten vinden, kortom van alles, wat omzetvergroting teweeg kan brengen. Daartegen is niets aan te voeren. Het vormt de gezonde uiting van een eigen initiatief. Naast de fabrikant en de middenstan der zelf zijn er organisatoren, die zich op hetzelfde terrein bewegen en die als het ware de fabrikanten- en midden- standszorgen, nu eenmaal verbonden aan de organisatie-arbeid, overnemen. Natuurlijk niet voor niets. Ook daar tegen is niets in het midden te brengen. De beurzen zelf zjjn in twee groepen te verdelen. Er zijn er, die het karakter dragen van een toonzaal, al of niet ge koppeld aan een beperkte, rechtstreekse verkoopmogelijkheid; daarnaast zjjn er, waar het verkoopkarakter sterk over heerst. Maar hoe het ook zij, daar waar ver koopmogelijkheid bestaat, zal men re kening moeten houden met de bepalin gen van de Winkelsluitingswet 1951. Deze verbiedt de avondverkoop; dat is althans de algemeen geldende regeling. Aangezien de Winkelsluitingswet wel een zeer bijzondere wettelijke voorzie ning is en het aantal uitzonderingsbepa lingen sterk in de meerderheid is, be staat de mogelijkheid, dat die avond verkoop er toch komt, zodat er dan ook verkocht wordt na het door de wet voorgeschreven sluitingsuur. Zo kan de gemeentelijke overheid het o.m. in het belang van de gemeente achten, dat er in bepaalde gevallen uit breiding aan de verkoopmogelijkheid wordt gegeven. Wordt deze uitbreiding niet aangevraagd, of wordt een verzoek daartoe afgewezen, dan is de bewuste avond-verkoop verboden. Legt men deze afwijzing terzijde, dan is men straf baar. Men kan dat onaangenaam vin den, maar men bedenke dan wel, dat ook deze wettelijke voorziening er is om gehandhaafd te worden. Beschouwt men nu de positie van de standhouder, dan blijkt, dat deze hier wel, ginds geen vergunning krijgt voor een dergelijke avond-verkoop. Hij voelt zich in het laatste geval gedupeerd. Er ontstaat daardoor in ons land een zon- Advertentie Dat vergeet U gauw met derlinge figuur. Al tijden tevoren over weegt de exposant waar hij zal gaan ex poseren. Zijn budget richt hij daarop in. Hij kiest daarbij in de eerste plaats die gemeenten, waar hij kan verwachten, dat niet alleen de door hem te maken onkosten door goede omzetten worden goedgemaakt, doch waarbij ook nog een winst te noteren valt. Zijn zakelijk in zicht dwingt hem daartoe. In middenstandskringen bestaat verschil van mening over de aan de fabrikantenex-posanten te verlenen vergunning. Een deel staat er af wijzend tegenover, een andere groep neemt precies het omgekeerde stand punt in. Wij zijn van oordeel, dat het onjuist geacht moet worden de fabrikanten in dit opzicht in hun voornemen te dwarsbomen. Het is zelfs voor de middenstand van belang dit streven te steunen. Het resultaat van het starre standpunt kan niet anders zijn dan dat de fabrikanten zich onthouden van exposeren in die gemeenten, waar van tevoren vast staat, dat voor de bewuste avond-verkoop geen ver gunning verleend zal worden. De be tekenis van de consumentenbeurzen wordt daardoor in ernstige mate be dreigd. Wij zijn en blijven van mening, dat de huidige Winkelsluitingswet in menig op zicht noodzakelijk op de helling gebracht moet worden. Het meten met verschil lende maten mag misschien van tijd tot tijd iets aanlokkelijks hebben, het kan ook zó zijn, dat daardoor een zekere chaos ontstaat. Zo is het hier. In artikel 11 van de genoemde wet kan de gemeenteraad voor ten hoogste een-en-twintig door hem aan te wijzen werkdagen per jaar het verbod om een winkel voor het publiek geopend te heb ben op werkdagen na 18.00 uur intrek ken. Indien daarvan geheel of ten dele reeds om andere redenen gebruik is gemaakt, bestaat de mogelijkheid, dat dit artikel niet meer kan worden toe gepast. In die gevallen komen de moei lijkheden. Hier kan het wel, ginds niet, vooropgesteld, dat de desbetreffende ge meente inderdaad de „21 dagen rege ling" van toepassing wil verklaren op de consumentenbeurzen. Vandaar, dat wij een pleidooi zouden willen houden voor wijziging van artikel 12 van de wet. Dit artikel luidt: Burgemeester en wethouders kunnen, al dan niet voorwaardelijk, van de in de artikelen 2, 8 en 10 vervatte en de krachtens de artikelen 4 en 5 gestelde verboden: a. algemene ontheffing verlenen op grond van plotseling opkomende bijzon dere omstandigheden; b. ontheffing verlenen ten behoeve van liefdadigheidsfeesten en dergelijke, voor zover betreft de ruimte, waarin ot het terrein, waarop z'j plaats hebben; c. ontheffing verlenen ten aanzien van veilingen. Als men eenvoudigweg als punt ,,d" aan dat artikel toevoegt: „ontheffing verlenen ten aanzien van beurzen", zijn alle moeilijkheden omzeild. (Van onze parlementaire redacteur) In de strijd om de hoge rijksuitgaven is in de Eerste Kamer nog even een scherp debat ontstaan met minister Van de Kieft, die van een controle in al lerlei details door de Staten-Generaal weinig wilde weten. De heer Hellema (A.R.) had de minister in eerste instan tie slechts vage aanduidingen gegeven, dat cr in het algemeen meer bezuinigd dient te worden en dat het daarbij juist op de vele kleine posten aankomt. Daarop volgde het gebruikelijke mini steriële verzoek welke posten dat dan waren, waarop de heer Hellema in de tails afdaalde. De Staten-Generaal kun nen eigenlijk geen enkel staatsbedrijf behoorlijk controleren, omdat zij niet over voldoende gegevens beschikken, zo merkte hij op. De heer Hellema, die steeds met veel furore de wel gepubliceerde jaar cijfers van het P.T.T.-bedrijf onder de loupe neemt en het helemaal niet eens is met de financieringsmethodes van dit bedrijf, ging verder. Waarom moe ten geregeld naar internationale land- bouwconferenties hele gezelschappen ambtenaren afreizen? Wat is de zin van het dure, op glanzend papier ge drukte, blad „Mededelingen" dat het i e plechtige professie van Pieter van der Meer de Walcheren in de Sint Paulusabdij te Oosterhout, is de bekroning van een rijk leven. Zijn opneming in de reguliere Benedictijnse gemeenschap is de vervulling van een lang gekoes terd ideaal. Vanaf de feestdag van Sint Matthias in Februari 1911, tben hij door de gewelde naar van het katholicisme in het Frankrijk van omstreeks de eeuwwisseling, Léon Bloy, de Katholieke Kerk werd binnen geleid, is zijn leven in feite niets anders geweest dan een regelrechte opgang naar God. Morgen wordt Pieter van der Meer geprofest als Benedictijner monnik. „Een diep-ernstige zaak, een soort nieuwe doop", zoals hij het zelf uitdrukt. Tussen het ogenblik van zijn doop en nu ligt een groots leven van veelzijdige werkzaamheid. Zijn naam is niet los te denken van de beweging van „De Ge meenschap", waarin hij de eigen, katholieke kunstcritiek stimu leerde. In dezelfde sfeer ligt zijn werkzaamheid in de beginperio de van De Nieuwe Eeuvj. Daar naast zijn litteraire werk. De trilogie „Mensen en God", waar in hij zijn bekeringsgeschiedenis en zijn opgang naar God verhaalt. En tus sen de vele andere publicaties het mooie boekje „Het Witte Paradijs" over de Kartuizers in Zwitserland. Al betrekkelijk vroeg heeft de Benedictijnse levenssfeer Pieter van der Meer aangegrepen. Het in eenheid samengaan van Gods-dienst en schoon heid heeft zijn leven bepaald. Het spreekt uit zijn hele persoonlijkheid. Uit zijn werk en uit zijn gesprekken. Tallozen, katholieken en niet-katho- lieken, jongeren en ouderen, kunstenaars en anderen hebben aan de be zoeken aan zijn woning in Parijs, Bilthoven, Oosterhout of Breda ontroe rende herinneringen bewaard. Voor alles is hij mens, een diep-godsdien- stig en schoonheidlievend mens. Tot Tweede Kerstdag 1953 stond zijn vrouw Christine naast hem. Sa men met haar heeft hij zijn rijke en afwisselende bestaan geleefd. Het was voor zijn vrienden duidelijk, dat Pieter van der Meer na haar dood zijn zonnige woning aan de zoom van het Mastbos in Breda zou verlaten om zijn intrede te doen in de Sint Paulus-abdij in Oosterhout. Een nieuw le ven, een bekroning. Een oprechte gelukwens aan de man, die een lang gekoesterd ideaal verwezenlijkt ziet. ministerie van O.K.W. wekelijks ver strekt a raison van een dubbeltje, zo dat er handen vol subsidies bij moeten? In het laatste nummer, dat de heer Hellema de minister van het spreekge stoelte af liet zien, stond zowaar een magistrale foto van de bokaal, die mi nister Cals aan minister Beel ten ge schenke heeft gegeven. Is het nodig, dat ons dit op glanzend papier in luxe uit voering wordt overhandigd? De senator had maar het een en ander wat hem voor de voet kwam te voorschijn ge haald Van achter de regeringstafel kwam nog geen bevredigend antwoord de minister beriep zich op het efficiency- onderzoek dat hij heeft laten instellen zodat de heer Hellema in derde instantie het woord vroeg. „Als de minister opmerkt, dat de Staten-Ge- neraa" met deze detailkritiek het ge zag van de regering ondergraaft, dan keer ik de zaak om: de regering die de Staten Generaal niet voldoende inzicht geeft in de gegevens, onder graaft het gezag van de volksverte genwoordiging." De minister bepaalde zich er bij du pliek toe, te verzekeren, dat hij er even zeer als de heer Hellema van overtuigd was, dat het budgetrecht van de Staten- Generaal tot de grondslagen van iedere democratie behoort. Hij hoopte, dat over deze kwestie nog wel eens gedach ten gewisseld zou worden Daarmede kwam het eind van een de bat, dat in de meest serene stemming was begonnen, maar dat in zijn staart niet te miskennen venijn vertoonde. Te Rome is bericht ontvangen, dat mgr. J. Fran Huu Due, Apostolisch Vi caris van Vinh in het communistische Noord-Vietnam, onder politietoezicht is gesteld èn geen contact meer mag hou den met de geestelijkheid van zijn vi cariaat. Andere berichten te Rome ont vangen, melden, dat de autoriteiten in Noord-Vietnam alles doen om de vluch telingen te beletten zich te wenden tot de Internationale Commissie van Con trole. Ook nadat het vereiste verlof tot vertrek verkregen is, oefenen de com munisten krachtige pressie op de vluch telingen uit om het vertrek te verhin deren. Zo is bijvoorbeeld een christen uit Hué drie dagen aan de grens opgehou den „om hem tijd tot nadenken te ge ven." 48 Franciscanen en ongeveer 50 Zusters, die Vinh gedurende de nacht verlaten hadden, zijn eveneens aan de grens opgehouden, terwijl hun gelast werd de lijst van de namen van de groep nogmaals op te maken. Na hier aan voldaan te hebben, werd hun ge zegd, dat zij opnieuw een verzoek om verlof, het land te verlaten, moesten in dienen. De meeste vluchtelingen breken hun armoedige huisjes af om zich het be nodigde hout en bamboe te verschaf fen voor het maken van primitieve vlot ten, waarop zij dan de moeilijke tocht over de Tonkin-golf wagen. Zij nemen ook steeds de kleine klokken van het kerkje van hun woonplaats mede en zodra zij in Zuid-Vietnam aankomen, is het hun eerste zorg een kleine hut te bouwen, welke hun daar dan als kerk dient. Aan de ingang van deze hut plaatsen zij de medegenomen klok. (KNP)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5