Weer fikse overwinning van voorlopig Nederlands elftal De zweer van Don Lucas G.T.TC s prestaties verbeteren nog steeds niet ZWITSAL Reims met 4-0 verslagen op bespeelbaar veld met ijs, sneeuw, water en wat gras Nederlandse schaatsenrijders trainen in Dynamostadion Smash weer op vierde plaats na overwinning van 82 Gezonde Bab/'es Ondanks geringe huurverhoging toch belastingverlaging Lenstra en Schaap blinken uit WRIGLEYl JU AN ANTONIO DE ZUNZUNEGUI Bescheiden tafeltennis-programma Sparta weer dicht bij de titel Miim.iuaiïi.iiwnïïT^ V._ G.r DONDERDAG 17 FEBRUARI 1955 PAGINA 7 „Hollands ijs, keihard maar goed' GESCHIL BIJ HENSEN OPGELOST Parlementaire uitdaging Tob niet langer Moeilijkheden bij De Graafschap opgelost Gelier nog aan leiding te Moskou Nederlandse militaire ploeg tegen België door Uit het Spaans vertaald door dr G. J Geers - .T.C. verliest ïi ïi Smash weer vierde - - Barna verdringt Jong Leven - - Het programma NIEUWE BEKENTE- NISSEN VAN MATUSOV Acteurs zonder grond beschiddigd (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM, Woensdagmiddag. Na het Weense Austria heeft nu ook de leider in de Franse voetbalcom petitie, Reims, ondervonden, dat er een ander Nederlands elftal in het veld staat dan enkele maanden geleden. Tegen Austria zegevierde de ploeg van serieuze candidaten voor het Oranjeteam met 40 en nu is de Franse ploeg met dezelfde cijfers verslagen. Overwinningen in oefenwedstrijden waarborgen uiteraard nog geen suc cessen in interlandwedstrijden, dat is te genoeg bekend uit een recent ver leden. Maar na twee overwinningen als deze kan toch wel geconstateerd worden, dat er voorlopig voor het Oranjeteam spelers zijn, die iets in hun mars hebben en die de gelegenheid krijgen te tonen wat ze waard zijn. Lenstra was weer de man, die gevaar heeft gebracht in alle aanvalsacties van deze ploeg van voorlopigen. Hij was de beste van de ploeg. Dat is overi gens niets verrassends. Opmerkelijk was wèl de terugkeer van Schaap, de man, die eens het Oranjeshirt heeft gedragen, maar te traag was, die zich vervolgens in Parijs in korte tijd heeft ontpopt als een bijzonder nuttige voetballer en wiens spel opviel in het elftal van de Nederlandse profs, dat het Franse nationale elftal heeft verslagen. Na Lenstra was hij met de Har der en Cor van der Gijp een der beste spelers van dit succesvolle voorlopig Nederlands elftal. als geen enkel hemellichaam zijn licht kan uitstralen door grauw wolkendek Lenstra's kwaliteiten niet tot uitdruk king zullen komen tussen teamgenoten, die behoren tot de perspectiefloze mid delmaat. Nu, met rustige, maar talent volle bouwers als Schaap achter zich en omringd door een De Harder, van der Gijp en Timmermans, lieden, die zoals dat heet de nodige voetbal intelligentie hebben, kwamen Lenstra's capaciteiten ook tot ontplooiing. In een wat teruggetrokken positie spelend di rigeerde h\j feitelijk de aanval van de Nederlandse ploeg. Met solo-acties sloeg hij bressen in de Franse verde diging. Recht op het doel af ging dan de bal naar de vrijgespeelde teamgenoot. Vooral de Harder had een goede kijk op dit spelletje. Dat bleek uit het twee de doelpunt, het mooiste van de wed strijd. Lenstra had namelijk al lang gezien, dat de Harder naar voren sprint te na een afgeslagen Franse aanval. Hij schoof de bal langs de grond tus sen de verdedigers Zimny en Jonquet door. De Harder kon de bal in volle vaart meenemen en langs de Franse doelman schuiven. Voor iedereen ei genlijk goed begrepen had wat er aan de hand was, was het doelpunt al ge maakt. Trouwens de treffer van Len stra zelf mocht ook gezien worden. In zijn eentje sprintte hij met de bal aan dè voet door de verdediging van Reims, wachtte vervolgens tot doelman Sini- baldi vlak bij hem was en voltooide toen met een lichte voetbeweging de actie. Hoe belangrijk een intelligent spelen de voorhoede wel voor een ploeg is, is ook tegen Reims weer bewezen. De laatste tijd was het zo, dat men in de verdediigng van het steeds weer teleur stellende nationale elftal het nodige ver trouwen mocht hebben. Die defensie hield doorgaans geruime tijd stand, maar bezweek vervolgens omdat er geen tijd was om op adem te komen. Er was geen voorhoede die de verhou dingen in het veld in evenwicht wist te houden. Vandaag was het juist an dersom. Nu bezweek de defensie van Reims uiteindelijk onder de druk van het Nederlandse aanvalsspel. De aan val van de Franse ploeg was te zeer gehandicapt door het ontbreken van mid denvoor Kopa, rechtsbuiten Bliard en linksbinnen Leblond om met de ama teurs Prodocimi en Gouttes op de vleu gels de Nederlandse verdediging in ernstig gevaar te brengen. Reims' ach terstand was na de eerste speelhelft beperkt gebleven tot slechts 1-0, daarna waren de zaken echter spoedig beke ken. Na de openingstreffer van Cor van der Gijp voerden de Harder, Len stra en Timmermans de score op tot 4-0. Het waren geen uitschieters van de voorhoede. Integendeel, de doel punten lagen geheel in het spel van deze Nederlandse ploeg opgesloten. Met wat meer geluk was het totaal zelfs nog hoger geweest. Het fabeltje, dat de glans van Len stra's ster verbleekt en dat vooral zijn lichamelijke conditie onvoldoende is, is intussen op meer dan duidelijke wijze verwezen naar het rijk, waar het thuis hoort. Men had kunnen weten, dat zo- De voorhoede was ook nu weer het sterkste deel van de Nederlandse ploeg. Toen de Harder na de rust op een stuk grasland kon spelen in plaats van, zoals in de eerste helft, op een gedeelte, dat bedekt was met sneeuw, ijs en water, was hij bijzon der gevaarlijk. Cor van der Gijp daar- (Van een speciale verslaggever) „Het is Hollands ijs, keihard maar goed," zei Kees Broekman, toen hij Woensdag in de vooravond op de baan van het reusachtige Dynamostadion te Moskou enkele snelle rondjes trok. Klaas Schenk stond aan de kant tijd op te nemen, twee rondjes van veertig se conden drukte hij voor Broekman af. Hard natuurijs, zoals wij dat in eigen land kennen, van een grijswitte kleur, waarop met scherp geslepen schaatsen moet worden gereden, zo luidde na af loop het oordeel van Broekman, Maarse en De Graaff. De spieren moeten op dit ijs wat méér gespannen worden om de balans goed in evenwicht te houden. Aan het slot van de 5000 en de 10.000 meter zal de conditie ongetwijfeld een belangrijke rol spelen, want de ver moeidheid zal sneller optreden dan op minder hard ijs. Overigens zijn de onzen dit soort ijs wel gewend, want zij heb ben te Eskilstuna er een voorproefje van gehad. Na een uur training werd het hotel weer opgezocht, dat slechts enkele mi nuten van het Dynamostadion is gele gen en waar ook de Amerikanen, de Japanners en de Tsjechen zijn onder gebracht. De Nederlanders waren best tevreden met hun kamers en de maal tijden, welke overvloedig worden ge noemd. Trouwens, de ontvangst van Russische zijde was voortreffelijk. Toen het extra vliegtuig, door de Russische sportautoriteiten ter beschikking ge steld, Dinsdagavond iaat op het dertig km van Moskou gelegen vliegveld arri veerde, waren talrijke Russische offi cials ter verwelkoming van de Neder landers en de Noren aanwezig. De tocht van Helsinki naar Moskou mét de tus senlanding te Leningrad, waar een 'avondmaaltijd werd geserveerd, was in de beste stemming verlopen. Geen won der, want Wim de Graaff had aan zijn banjo gezellige wijsjes ontlokt, welke door het gehele gezelschap, de Noorse rijders inbegrepen, werden meegezon gen. Met een speciale bus werd het Ne derlandse groepje, vergezeld van een tolk, die vloeiend Engels sprak, naar het hotel gebracht. Woensdagmorgen ston den de rijders, volkomen uitgerust, al weer klaar om tezamen met verschei dene andere delegaties een bezoek te brengen aan een automobielfabriek. En Woensdagavond stond de opera op het programma. Kees Broekman ondervond reeds gro te belangstelling van de zijde van de Russische pers. Voor het sportblad „Sovjet-sport" heeft hij een artikel ge schreven. Een journalist van een van de Moskouse dagbladen heeft hem toen gevraagd, wie volgens hem de meeste kans had om het wereldkampioenschap te winnen. En 'prompt had Broekman ge antwoord: „Een van de Russische rij ders en misschien Sigge Ericsson, als hij zich weer helemaal fit voelt." entegen verrichtte zijn beste presta ties in de qerste speelhelft. Ongeveer twintig minuten voor het einde ver liet hij geblesseerd het veld om Roo- zenburg nog een kans te geven zijn candidatuur voor de middenvoorplaats te stellen. Al spoedig bleek echter, dat van der Gijp toch wel te prefe ren valt. Dit alles zijn echter geen verrassin gen meer. Dat was wel het geval met het heroptreden van Schaap, die aan toonde dat zijn voortreffelijk spel in de wedstrijd in Parijs, in 1953, geen uit schieter is geweest. Schaap s optreden verried niet alleen een uitstekende tech nische vaardigheid, maar bovendien een bijzonder goed begrip voor het spel. Overal op het middenveld waar gevaar was, was de Hilversummer ook, die dan dikwijls met succes en grote voort varendheid ingreep en meteen de ba sis legde voor een goed opgebouwde aanval. Snelheid en geslepenheid wa ren de kenmerken van dit heroptreden, twee eigenschappen, die juist voor een goed deel aan het spel van aanvoerder van Schijndel ontbraken. Van de verdediging kan niet gezegd worden, dat zij bijzonder schitterde. Van Wiersijia en Kuys, twee ongeroutineer- den, zal men dat ook niet direct ver wachten. Maar ook van der Hart im poneerde niet. Hij had het af en toe kennelijk te kwaad met het moeilijk te bespelen, maar voor voetbal zeker niet ongeschikte veld. Zijn bijzondere verdienste was echter, dat hij construc tief verdedigde. De Munck daarentegen kreeg eenvoudig niet de kans om tot opvallende prestaties te komen, omdat de Franse aanvallers hem nagenoeg met rust hebben gelaten. De weinige keren, dat hij in actie moest komen, deed hij het echter bijzonder vertrouwenwek kend. Dat de Nederlanders tot goede pres taties zouden komen, mocnt men ei genlijk reeds vanaf de eerste minuut van de wedstrijd verwachten. Een goede combinatie tussen de naar rechts afgezworven de Harder, van der Gijp en Lenstra werd door de laatste met een hard schot, dat en kele centimeters over de deklat ging, besloten. Kort daarna belaagde Len stra doelman Sinibaldi al weer. De Fransman kon de bal nog juist met de vuist wegwerken en moest zich toen meteen weer schrap zetten voor een harde kogel van Dillen. Na een pass van De Harder schoot Lenstra ver volgens precies voor langs het doel, langs zes uit positie gespeelde te genstanders. Daarna hadden de Ne derlanders meer succes. In de twaalf de minuut kwam Cor van der Gijp na een pass van De Harder alleen voor het Franse doel en hij schoot meteen raak, 1-0. Daar bleef het voor lopig bij, ondanks een verschrikkelijk hard schot van Dillen tegen het been van de Franse doelman en een op het laatste moment mislukte actie van Timmermans. Vier minuten na de rust werd de voor sprong verhoogd. De Harder maakte toen het hierboven reeds beschreven doelpunt en nadat de zeker niet fout loos leidende scheidsrechter van der Meer tot tweemaal toe een ongeoorloof de actie tegen van der Gijp in het strafschopgebied zonder meer liet passe ren, kwam de treffer van Lenstra, waar van wij ook al melding hebben gemaakt. Timmermans besloot het schuttersfeest in het Nederlandse kamp met een vier de treffer, nadat de Harder hem de bal op de voet had gewipt. Precies in de richting van de hoek van het Franse doel die onbe schermd is gaat de bal, die door Lenstra is ingeschoten. Lenstra zelf is niet zichtbaar op deze foto, die een duidelijk beeld geeft van de' moeiten, die de verdedigers van Reims zich hebben moeten getroos ten om de Nederlandse aanvallers in bedwang te houden. Van de Neder landers zijn De Harder (11) en Tim mermans het best te onderscheiden. Achter Timmermans ligt Dillen en achter de Franse doelman ziet men Cor van der Gijp. Het bondbestuur van de Algemene Nederlandse Metaal Bedrijfsbond heeft, naar het meedeelt, met voldoening ken nis genomen van het feit dat na de beëindiging van de staking bij de N.V. machinefabriek Hensen te Rotterdam de twee in het geding zijnde strijdvragen in gunstige zin zijn opgelost. Ten aanzien van het eerste punt: „Voorbereiding van de instelling van een ondernemingsraad", heeft de be- drijfscommissie voor de metaalindustrie en de electrotechnische industrie be paald dat deze voorbereiding uiterlijk drie maanden na 27 Januari zal begin nen. Het meningsverschil omtrent het tweede punt: „geen discriminatie van de kern of van kernleden" heeft de directeur uit de weg geruimd door in een vergadering met deze kern te ver klaren dat hij, zonder discriminatie van enig lid, met de bestaande kern weder als voorheen wil samenwerken en een. streep onder het gebeurde wil zetten. Onder deze omstandigheden heeft het bondsbestuur besloten ook zijnerzijds een streep onder het gebeurde te zet ten door af te zien van hoger beroep tegen het vonnis van de president van de arrondissementsrechtbank te Rot terdam. Advertentie Het Finse parlement heeft het Noorse storthing uitgedaagd voor een op 24 Februari a.s. te houden ski wedstrijd. Een dergelijke ontmoeting zou - zo wordt in de uitdaging ge zegd - afwisseling brengen in het hokvaste bestaan van de parlementa riërs. Als de wedstrijd doorgaat zal de zege worden toegekend aan het par lement, dat de meeste leden op de ski's brengt. Verkwikt verhoogt Uw werklust. bevordert Uw e» verfrist. eetlust ©n de échte kauwgom Met betrekking tot de moeilijkhe den, die zich onlangs in de leiding van de N.V. De Graafschap hebben voor gedaan, vernemen wij nader, dat deze in een bijeenkomst van 5 Februari j.i. zijn opgelost. Eén van de geschilpun ten was het plan om naast de huidige directeur een mede-directeur in het bestuur op te nemen. Deze gegadigde, die een belangrijke vordering op De Graafschap heeft wegens verrichte werkzaamheden en geleverde materia len, heeft zich echter vrijwillig terug getrokken. De Graafschap zal aan haar verplichtingen te zijnen aanzien kun nen voldoen; verzekerd wordt dat er evenmin moeilijkheden met betrekking tot het terrein kunnen ontstaan, daar dit voor een periode van vijf jaar is gehuurd. Woensdagmiddag zijn te Moskou de resterende drie afgebroken partijen van het tournooi om het Russisch schaak kampioenschap uitgespeeld. Gebruik makend van zijn materieel voordeel wist Lisitsin de partij uit de derde ron de tegen Smyslov te winnen. Het duel MikenasSimagin uit de vierde ronde eindigde in een overwinning voor Mi kenas. Op de 99e zet besloten Tsjerba- kov en Kotov tot remise. Dit was een partij uit de tweede ronde. Na vier ronden luidt de stand in de kopgroep: 1. Gelier 3 pnt. 2 en 3 Bot- winnik en Spassky ieder 3 punten. 4, 5, 6 en 7 Petrosyan, Smyslov, Flohr en Mikenas ieder 2K pnt. In de opstelling van het Nederlands mi litair elftal, dat Donderdag 24 Februari op het veld van Anderlecht te Antwer pen tegen de Belgische militaire ploeg uitkomt, zijn, sinds de succesrijke wed strijd tegen Portugal, geen wijzigingen aangebracht. Zo zullen dus 24 Februari aantreden: Doel: Feyt (Willem II); ach ter: Van Kerkum (Feijen.) en Kuys (Haar- lem); midden: Verhoeven (Xerxes), Frö- lieh (Enschede) en Van Woerden (Feijen); vtior: Mul (EDO), Brusselers (PSV), Boot (Sparta). Van der Wel (Ajax) en Rijnvis (ADO). Een internationaal criterium, be staande uit twee manches van elk 25 kilometer met derny gangmaking, is geëindigd met een overwinning van de Australiër French. Van Est werd vier de in de eerste en eveneens in de tweede manche. Wagtmans moest zich beide malen met de laatste plaa<s tevreden stellen. (Van onze tafeltennismedewerker) In de tafeltenniscompetitie werd deze week, althans voor zover het de teams betreft, die ons het meest interesseren, slechts een bescheiden pro gramma afgewerkt. In de hoofdklasse werd Luck RaekPovac uitgesteld, en in groep C ging de wedstrijd tussen Disnie 2 en HBC niet door. Voorts hadden Achilles en Jong Leven, resp. in groep D en E, een vrije dag. In de hoofdklasse heeft Sparta voor de tweede maal duidelijk met Wifra afge rekend en de Maasstedelingen met een forse nederlaag van 82 weer naar huis gestuurd. Wibo en Treffers speelden een spannende wedstrijd en deelden de puntjes, terwijl Quick beide punten in Hilversum hield door een zege van 73 op Nedlloyd. GTTC heeft zich helaas nog steeds niet kunnen herstellen van haar zwakke prestaties van de laatste tijd en verloor ook in Hoorn met 73 van Disnie. Gelukkig zorgde Smash voor heel ander nieuws door Barna 2 met 82 kansloos te kloppen. Nog een zeer korte tijd en Sparta zal in de hoofdklasse weer eens de landstitel h'ebben veroverd. De wed strijd tegen Wifra, die eigenlijk een be langrijke ontmoeting had moeten wor den, is dit beslist niet geworden, te meer omdat de Rotterdammers slechts met twee spelers verschenen. Wim Stoop verloor van Du Buy én verras send eveneens van Goudsmit, maar zege vierde over De Onnes. Het dubbel bracht Wifra hierna nog een puntje, maar hiermee was de koek dan ook he lemaal op. Quick—Nedlloyd is evenmin een grootse wedstrijd geweest, daar de verzekeringploeg beslist te zwak was voor de Hilversummers. Cor Pelser was uiteraard heer en meester en won dan ook drie maal. Zijn teamgenoten kon den echter niet winnen, zodat de uit slag 7-3 werd. Tussen Wibo en Tref fers is' het warm toegegaan, en dit ein digde tenslotte in een puntenverdeling. Wibo verscheen met Stuhlemeyer als invaller voor Van der Spek, die het niet kwaad deed en van Nico Heems kerk wist te winnen, maar van Wout Heemskerk en Van der Zwet verloor. Wout Heemskerk was er overigens goed in en boekte drie overwinningen. Nico Heemskerk klopte alleen Jacobs, zodat strijd en klopte Visser en Wevers. Tegen deze laatste ging dit overigens verre van vlot. Blom won de eerste met 15-21, verloor de tweede met 21-17, kwam in de derde met 3-12 achter te staan, maar won desondanks op fraaie wijze met 22-20. Bert Spee deed het niet best en won niet een maal. terwijl Sleper ook al onder de maat bleef met één over winning, op Beukman. De GTTC-ers zitten dus nog steeds in de lift, en voor hen gaat die niet bepaald de goede kant uit. Overigens was de afgelopen week wel bewogen in deze groep, daar leider Heemstede voor de tweede maal tegen een. stadgenoot in het zand beet, met 6-4 van TOG verloor en daardoor naar de derde plaats afzakte. de uitslag dus 5-5 werd: De ranglijst: Sparta I 12 ii 22 87-33 Wifra 14 9 1 4 19 86-54 Luck Raek 12 7 2 3 16 71-49 Povac 12 6 3 3 15 71-49 Quick 14 5 2 7 12 61-79 Nedlloyd 12 4 2 6 10 47-73 Treffers 13 4 2 7 10 53-77 Wibo 14 3 3 8 9 63-77 Sparta II 13 1 2 10 4 44-86 In groep C kwam dus alleen GTTC achter de tafel en het was jammer voor de gezellen, dat hun verre reis naar het Hoornse Disnie zo slecht werd beloond met een nederlaag. Theo Blom had in deze ontmoeting het beste deel van de Advertentie Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten „Ja," zei Ramonchu, „ik ben het met je eens, dat niemand het gelezen heeft, ik in de eerste plaats al. ik heb het niet aan gekund.... maar daarom is het een groot episch dichtwerk, en daarin ligt juist zijn kracht: in de onmogelijkheid om het te verterenAls je dicht werk „De Oceaan" kon gelezen worden, zou het geen groot episch dichtwerk meer zijn." „Maar wat zou het dan zijn?" vroeg de dichter, naïef aanvaardend. „Wel, wat dan ook, maar geen groot episch ge dicht. Het geheim van een echt episch gedicht be staat juist in de onmogelijkheid om het te beklimmen of te bestormen". „Daar ben ik het niet mee eensLa Araucana 1) van Ercilla is in zijn tijd veel gelezen en besproken." „Wees niet dwaas, kerel. De hele Araucana, zo wat je noemt helemaal, heeft nog nooit iemand gelezen". „Geloof je dat?" „Ik ben ervan overtuigd". „Ook Menéndez Pelayo niet?" „Ook die niet". „Maar waarom?" „Omdat dis Don Marcelino hem helemaal gelezen had, het niet een groot episch dichtwerk zou zijn... om wat ik je daareven zei, omdat zijn kracht juist wortelt in de onmogelijkheid het te bestormen". De drogist was helemaal in de war. „Omdat er geen Engelsman is dié de hele Pa radise Lost van Milton heeft gelezen... daarom is het een groot episch gedicht. Noch een Italiaan die het Bevrijd Jerusalem van Tasso heeft geslikt, noch een Portugees die de hele Lusiaden heeft verslon den. Het is met de grote epische gedichten als met de top van de Ghaurisankar: elk jaar is er een of andere bergbeklimmer die tracht de top te be reiken en altijd blijft hij op de helling steken; welnu, de lezers van de grote epische gedichten blijven ook op de helling steken en daarom zijn dat grote epische dichtwerken en daarom is de Ghaurisankar de hoogste berg van de wereld. Daarom is jouw gedicht „De Oceaan" naar mijn smaak het eerste elische dichtwerk van de Spaanse litteratuur". „Maar je hebt het immers niet gelezen..." „Juist daarom, man, juist daarom kan ik erover oordelen". „En hoe denk je dan over het Poema del Cid2)?" „Halt, halt!... Dat is niet helemaal een groot episch gedicht". „Hoezo?" „Omdat er vermoedens bestaan dat Don Ramón Menéndez Pidal erin geslaagd is het te bestijgen". „Tot aan de top?" „Zeker, het schijnt van wel." „Dan is er geen twijfel aan of het mijne is het beste." „Zolang ze er niet in slagen het te lezen, kun je er zeker van zijn." „Nu, ze zullen een hele kluif hebben, als ze het proberen" riep de dichter, nu weer tevreden, uit. Terstond beheerste de zweer van de Indiaan heel de stad. Heel de burgerij begon een beetje ziek te worden van de zweer van de Indiaan. Alle burgers hadden bij hun spijsvertering een beetje pijn aan hun twaalfvingerige darm. De zweer van de Indiaan was een beetje de zweer van iedereen en iedereen aanvaardde het met blijde berusting een beetje te de len in de pijn van de zweer van de Indiaan, zodat die voor de Indiaan draaglijker werd en hem minder pijn zou doen Zo bijvoorbeeld, wanneer de straatveger in de tijd van de siësta vadsig de bezem over de kade haalde, dan gaf de zweer van de Indiaan hem lichte trekkin genprecies zoveel als er hem als burger toekwa men. En evenzo bij de bankemployé. En evenzo bij mijnheer pestoor. En ook bij de politiecommissaris. Zo was de zweer van iedereen en was iedereen er voor de zweer. Het was een zweer in de hoogste po tentie, een zweer in partibus infidelium 3). De autoriteiten, de Armbesturen, de Gemeenteraad en zelfs de eenvoudige lieden defileerden door de slaapkamer van de Indiaan. Het was een echt jubel jaar, alsof men er de aflaat van Porciuncula 4) mee kon verdienen. Nu hield iedereen meer van hem en zelfs de patiënten van het Ziekenhuis en de armen van de bedeling hadden medelijden met hem. Hij kon zich toch niet zijn leven lang de luxe ver oorloven liefdadig te zijn en met anderen medelijden te hebben Nu is het goed dat wij iets hebben om medelijden met hém te hebbenen zij herademden gerust. Hij sloot zijn ogen half, liet zijn handpalmen op zijn maag rusten en bleef, met. de moederlijke vol doening van een vrouw die haar eersteling heeft ge baard, zich zelf verzekeren: Ik heb een zweer aan mijn duodenum, een zweer aan mijn duodenum, aan mijn duodenum. hem De nonnetjes van Barmhartigheid stuurden twee zustertjes om hem te verplegen: de ene met een daghand en de andere met een nachthand. Dade lijk werd de zweer een beetje van het hele klooster. Ze verzorgden die op de beste manier, zodat het hem aan niets ontbrak. Een lieve angstvalligheid hield de uren en de hoeveelheid melk in het oog, en de uren en de dosis van de medicijnen. De Indiaan sloofde zich voor haar uit. „Hoe heeft je dat glaasje gesmaakt?Komaan, ik geloof dat die puree je goed gedaan heeft. Maar die zweren dat zijn rare wezens! De vals aard antwoordde soms met een pijnlijke steek of met vomeren. De Indiaan schrok dan. We moeten heel voorzichtig te werk gaan. Die zweer van mij is niet zoals andere zweren, het is een Indianenzweer, en daar heeft de dokter zeker niet aan gedacht en een Indianenzweer is een Indianen- zweer, d.w.z. een baas van een zweer. Soms, na zijn drie grammetjes subnitraat van bis- mut gecombineerd met de magnesium perhidrol, in een dosis van een halve of een hele gram, voelde hij zich heel best en heel voldaan... maar dan antwoord de de zweer plotseling met een fermentatieve diarr- rhee of met een verstopping. (Wordt vervolgd.) 1) Gedicht in 37 zangen over de strijd tussen Span jaarden en Araucanen, verschenen 1569-'89; Ercilla vocht mee. 2) Het oudste bewaarde en zeer indrukwekkende epos van de Spaanse letteren (pl.m. 1140), door Me néndez Pidal grondig bestudeerd. 3) Latijn: (een bisschop bijv.) in de landen der ongelovigen. 4) 2 Augustus, herdenking van de stichting van het eerste klooster van St. Franciscus. Sparta IV 15 2 2 24 96-54 Disnie I 15 1 3 23 92-58 Heemstede 1 15 10 2 3 22 91-59 Nedlloyd II 15 8 3 4 19 81-69 TOG 15 7 2 6 16 79-71 GTTC 15 6 1 8 13 75-75 HBC 14 5 2 7 12 67-73 Disnie II 14 3 3 8 9 63-77 Bempa 14 2 1 11 5 54-86 Heemstede II 14 1 1 12 3 26-144 In groep D prachtig nieuws van Smash dat Barna II met 8-2 versloeg en hierdoor opnieuw de vierde plaats in neemt. Harry Kenter, die zijn oude vorm langzamerhand hervindt, was er uitstekend in en zegevierde drie maal. Vooral de wedstrijd tegen Spijkerman stond op goed peil. Ben Leeuwendaal zag nu al zijn zwoegen behoorlijk be loond, en moest alleen in .Spijkerman zijn meerdere erkenen, en dit nog met eere in drie games. Kramer had dit maal niet zo n beste dag en werd door de zelfde Spijkerman in twee games geklopt. Bovendien had hij danig moeite met Alberts. Hij won de eerste game met 21-19, verloor de tweede met 21-14, maar wist m de derde een 15-3 achter stand in een prachtige 21-18 zege om te zetten. Het dubbel was met 21-7 en 21-9 ruim voor Kenter-Kramer. Sparta III 13 12 1 24 106-24 Hilversum I 13 11 2 22 91-39 KKK 13 10 1 2 21 79-51 Smash 14 7 2 5 16 78-62 Povac II 14 6 2 6 14 75-65 Achilles 13 4 1 8 9 48-72 Maccabi 14 3 1 10 7 48-92 Barna II 13 2 1 10 5 37-93 UTTC 13 1 12 2 36-94 In groep D speelde Jong Leven zelf niet en verloor zijn eerste plaats aan Barna, dat op overduidelijke wijze met een concurrent, AMJV afrekende, en met een zege van 8-2 een beter gemid delde veroverde dan Jong Leven. Gezien de kracht waarmede de Utrechtenaren al hun tegenstanders verslaan, zullen de spelers van Jong Leven ongetwijfeld de ontmoeting tegen Barna met een weinig gerust hart tegemoet zien. Onder aan in deze afdeling werden nogal wat plaatsen verwisseld, wat gezien de ach terstand van enkele teams echter zeer weinig zegt. Barna 13 11 1 1 23 99-31 Jong Leven 13 11 1 1 23 90-40 A VGA 13 10 3 20 79-51 AMVJ 12 7 2 3 16 71-49 Sparta V 13 4 9 8 50-80 Hilversum II 14 3 2 9 8 50-90 Povac III 11 3 1 7 1 44-66 Chefana 12 2 3 7 7 51-69 Tuindorp 13 2 11 2 38-92 Deze week een weinig belangrijk pro gramma in de hoofdklasse, dat de vol gende wedstrijden omvat: Treffers Luck Raek. Sparta IWibo, Wifra Nedlloyd, PovacSparta II. GTTC ont vangt deze week Nedlloyd II en wij vrezen voor de Haarlemmers opnieuw het ergste. Heel wat beter zijn de pa pieren voor HBC, dat Heemstede II op bezoek krijgt, maar gezien de betere prestaties van de laatste tijd van de reserves, toch wel voorzichtig moeten zijn. Smash gaat deze week wat uit rusten, maar Archilles ontvangt stadge noot Hilversum I en heeft weinig kans. Jong Leven tenslotte krijgt Chef ana op bezoek en zal zeker winnen. (Van onze parlementaire redacteur) Dr. van den Berge heeft in de Eerste Kamer bij gelegenheid van de algemene financiële beschouwingen nog eens uit drukkelijk verklaard, dat men de voor genomen belastingverlaging niet als een noodzakelijk onderdeel van de huurpo- litiek moet zien. Ook al worden nu de huren niet met een zo hoog percentage verhoogd als aanvankelijk het plan is geweest, de motieven voor belastingver laging blijven onverzwakt aanwezig. Zij berusten op de overweging, dat het Ne derlandse volk psychologisch deze ver laging niet kan missen en dat het ook redelijk is, om een volk, dat na de oorlog jarenlang extra zwaar onder de belastingdruk heeft geleefd, daarvan te verlossen, zodra de omstandigheden dit mogelijk maken. De staatssecretaris zei dit als ant woord op de opmerkingen van de so cialistische afgevaardigde Van Tilburg, die ook bij de replieken volhield, dat de belastingverlaging te vroeg kwam. Hjj vond dat de gelden beter aan het voorbereiden van werkgelegenheid be steed konden worden, waaronder hij ook de desiderata voor het onderwijs reken de, die hij de dag tevoren had opgesomd. Minister Van de Kieft had goed ont houden, dat de heer van Tilburg hem de vorige dag de z.g. „anti-cyclische begrotingspolitiek" voor ogen had gehou den, hetgeen betekent, dat een regering in een hoogconjunctuur geen hoge uit gaven moet doen, maar moet sparen. Als ik dus in deze hoogconjunctuur geen belastingen verlaag, maar in plaats daarvan met hetzelfde geld wel extra uitgaven voor onderwijs verricht, dan bereik ik hetzelfde effect, n.l. precies dat wat u zelf niet wilt, zo klonk zijn verweer. Dr. van den Berge gaf toe, dat er conjuncturele bezwaren in de geest als die van de heer Van Tilburg tegen de belastingverlaging zijn in te brengen. Het gaat er echter maar om wat de door slag geeft. Bij belastingmaatregelen moeten altijd tal van belangen van zeer onderscheiden aard tegen elkaar worden afgewogen. Daartoe behoort na alles wat de regering reeds heeft opgesomd ook de rechtmatigheid van de te nemen maatregel als middel om de offerbe reidheid van de contribuabelen te win nen. Deze offerbereidheid achtte de staatssecretaris een niet te verwaarlo zen factor van groot belang. Ook zette de staatssecretaris uiteen, dat bij de plannen tot belastingverla ging de overweging heeft gegolden, dat een verlaging van de kostprijs verho gende belastingen een tegendruk geeft tegen het actuele gevaar van een ver dere stijging van de kosten van levens onderhoud. Een en ander is dus een onderdeel van het anti-inflatiebeleid der regering. Over de inflatieverschijnselen heeft de minister van Financiën opgemerkt, da en zonder enige twijfel inflationistische invloed uitgaat van de aankopen door het buitenland van Nederlandse export goederen, waardoor de liquide middelen in ons land n.l. sterk stügen. Men kan daar echter de overheid niet de schuld van geven. Er wordt met alle aandacht tegen gewaakt, dat lonen en prijzen in een spiraalbeweging geraken. Prof. Molenaar (V.V.D.) heeft zich neergelegd bij de motivering van de minister van zijn besluit om geen nota over de revaluatie van de gulden aan de Kamer te doen toekomen. „Men moet een munteenheid met evenveel voor zichtigheid behandelen als een mooie vrouw. Men moet haar niet in opspraak brengen," zei d minister. Hij vertelde de Kamer ook met een sprekend voor beeld hoe gevaarlijk dat in opspraak brengen kan zijn. De minister had van een Amerikaanse relatie een kranten knipsel ontvangen uit een New Yorks dagblad, waarin geheel ten onrechte over z.g. plannen tot revaluatie - in Neder land werd gesproken. Het knipsel ging vergezeld van het verzoek om inlich tingen over het percentage waarmede men van plan was hier te revalueren Harvey Matusov, die reeds bekend heeft zich schuldig gemaakt te hebben aan valse aanklachten en meineden in zaken betreffende Amerikaanse commu nisten, heeft meegedeeld, dat hij drie jaar geleden een lijst van acteurs heeft opgesteld, die hij er zonder enige grond van beschuldigd heeft communist te zijn. Matusov, die zelf oud-communist is, verklaarde dit voor het hof, dat het verzoek behandelt om revisie van het proces tegen leidinggevende Amerikaan se communisten, die gedeeltelijk op grond van zijn getuigenis zijn veroor deeld. Hij zeide, dat indertijd 'n publiciteits bureau genoemde lijst voor 150 dollar van hem had gekocht, op verzoek van een „belangrijke cliënt". Volgens Matu sov hadden de acteurs, wier namen op de lijst voorkwamen, hun betrek king verloren. Het publiciteitsbureau verklaarde het document eenvoudig ge voegd te hebben bij andere stukken van dezelfde soort, die het onder druk van verscheidene groepen had moeten ver zamelen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 7