Tweede R.K. Kleuterschool in Haarlem-Noord verantwoord Agenda en om Haarlem geving DUCKLEYC bij Raad acht doortrekking Orionweg onaanvaardbaar en verwerpelijk Motie aangenomenberoep bij de Kroon ontraden St. Liduina-paro chi€ vierde grootscheeps carnaval Moet dierenpark worden afgebroken Politionele verkeersactie in Haarlem Ook steun bij verbouw van pand voor school in Zuid-West De inbraken in Hillegom Jaarvergadering JD SPECIAAL RJ Sleebaan Kopje GEMEENTERAAD BLOEMENDAAL Geslaagd festijn in Concertgebouw Geschil tussen gemeente Bloemendaal en eigenaar voor het Hof Nieuwe YGLO school in Haarlem (O.) feestelijk geopend Vele sprekers met vele goede wensen Mr Bouman: „Men heeftgetracht mij in de val te lokken VRIJDAG 18 FEBRUARI 1955 PAGINA 3 B. en W. van Haarlem zijn van oordeel Haarlemse rechtbank GEMEENTEZAKEN HAARLEM R.K. Bond van Bejaarden Voorschot aan woningbouwvereniging Bioscopen In ideale toestand Geen retributie voor stortplaatsen Startplaatsen R.K. scholen in Koningsstraat Verfraaiing stadhuis Haarlems Bloei en Noord LAATSTE NIEUWS Proces-Jungschlager Beurs van Amsterdam Beurs van New Yorl Ruim 160 slachtoffers van (soepel) optreden Het kerkbestuur van de parochie van de H.H. Petrus en Paulus verzocht aan de Haarlemse raad in October van het vorige jaar subsidie voor de stich ting van een kleuterschool nabij de Geusevesperstraat. Daarbij werd een^ garantie gevraagd voor de rente en de aflossing van een geldlening van f275.000 om de bouw van de school mogelijk te maken. Een gelijksoortig verzoek deed het bestuur van de Stichting tot Bevordering van R.K. Kleuter onderwijs voor het realiseren van de aankoop, de verbouw en de inrichting van het perceel Stalbergstraat 6 als kleuterschool. Hiervoor wordt een garan tie voor rente en aflossing gevraagd voor een geldlening, groot f 100.000. B. en W. stellen de raad voor om aan beide verzoeken te voldoen. Advertentie y B. en W. achten het volkomen ver antwoord, dat in de parochie van de H.H. Petrus en Paulus een nieuwe school wordt gesticht; het aantal inwo ners in het uiterste noorden van de gemeente neemt steeds toe, terwijl er plaatsruimte ontbreekt op de E.K. kleuterschool aan de Rijksstraatweg 369. Bovendien heeft de schoolopziener voor het kleuteronderwijs in Noord- Holland de minister van O.K. en W. verzocht een urgentieverklaring voor de bouw te willen afgeven. Hoewel van subsidiëring van bijzon dere schalen eerst sprake kan zijn, wanneer de achterstand van het open baar ten opzichte van het bijzonder onderwijs is ingehaald, menen B. en W. dat hier een uitzonderingspositie be staat nu de behoefte in een bepaalde wijk van de stad aanwijsbaar is. Wat de andere school betreft merken B. en W. op, dat hoewel de noodzaak voor het stichten van een R.K. kleu terschool in het zuiden en zuidwesten van de gemeente minder groot is dan in andere stadsdelen en aldaar niet ge- Een 25-jarige bloemist-knecht uit Hillegom kreeg moeilijkheden in zijn gezin, doordat hij verschillende goe deren op afbetaling kocht en tenslotte niet aan zijn verplichtingen kon vol doen. Daarom ging hij op diefstal uit en in de nacht van 2 op 3 November van het vorig jaar bracht hij een bezoek aan de groentenhandelaar van J. de Jong in de Hoofdstraat te Hillegom. De buit bestond daar uit f 200, die zich in verschillende beurzen bevond. Op 25 December was de winkel van Jamin, eveneens in de Hillegomse Hoofdstraat, aan de beurt. De man ging achterom, klom over een muurtje en wist toen via een raam het pand bin nen te komen. Het resultaat was, dat hij met enkele tientallen guldens huis waarts kon keren. Ter zitting bleek, dat de bloemist knecht, die zijn grote spijt betuigde over zijn daden, een hele serie inbra ken op zijn naam had staan. De of ficier van justitie had hem er slechts twee ten laste gelegd en gewaagde er verder van, hoe de man door de om- standigheden geheel uit het lood was ge slagen. Hij eiste tenslotte een gevange nisstraf van acht maanden, waarvan vier maanden voorwaardelijk. Uitspraak op Donderdag 3 Maart. De gemeenteraad van Haarlem komt Woensdag 23 Februari s.d. 's middags om 2 uur in de raadzaal in openbare vergadering ijeen. B. en W. stellen de raad voor aan de afdeling Haarlem van de vereniging van Handenarbeid cursussen voor jeugd leiders een subsidie toe te kennen van 13.108 voor het aanbrengen van een automatische huistelefooninstallatie in het Openbaar Slachthuis wordt een be drag gevraagd van 6.456.50. Het college stelt aan de raad voor om een gedeelte grond aan de Muider- slotweg, waar 41 middenstanderswonin gen zullen worden gebouwd, beschik baar te stellen tegen een huur van 2.395,12 per jaar. voor de aanschaffing van eenstalen twee-wielige ladderwa gen op luchtbanden voor de dienst van de Hout, de plantsoenen en de be graafplaats wordt de raad een crediet gevraagd van 7475.voor bureau- meubilair voor Openbare Werken 27.467.—. sproken kan worden van een aanmer kelijke toeneming van de bevolking door bouw van woningen toch de school nodig is. Reeds jaren geleden werd aan het bestuur van de bestaande R.K. kleu terschool aan de Klarenbeekstraat 62 toestemming verleend om gebruik te maken van enkele leegstaande lokalen van de scholen voor gewoon l.o. aan de Klarenbeekstraat en de Wester gracht. Deze hulplokalen, welke in fei te ongeschikt zijn voor het kleuteron derwijs zullen in de naaste toekomst weer voor het gewoon l.o. moeten wor den gebruikt. Om inkrimping van het kleuteronder wijs te voorkomen werd er naar ge streefd de klassen een definitieve huis vesting te geven. Het bestuur heeft toen de hand weten te leggen op het pand Stolbergstraat 6. Om organisatorische redenen achten B. en W. het gewenst de klassen, die in dit pand zijn gehuisvest te verhef fen tot een afzonderlijke school. De minister van O.K. en W. heeft inmiddels toestemming gegeven tot de verbouw van dit pand. Donderdagmiddag werd in het ge bouw St. Bavo de jaarvergadering ge houden van de R.K. Bond van Bejaar den, afdeling Haarlem. Nadat de voorzitter, de heer C. J. Selhorst enige mededelingen over ko mende festiviteiten had gedaan en de notulen waren voorgelezen, gewaagde de heer H. A. J. Drieman, secretaris in zijn jaarverslag van de grote activi teit, die het bestuur in het jaar 1954 aan de dag had gelegd. Vooral de vier nieuwe sociëteiten noemde hij 'n prach tig resultaat voor een slechts enkele ja ren bestaande organisatie. Een schaduw op dit alles werd ge worpen door het overlijden van de pen ningmeester de heer A. Lips, die zo veel voor de bejaarden over had, dat hij zelfs de laatste dagen vóór zijn dood nog werkte aan het financiële jaarverslag. Het overzicht van de heer J. J. te Rietmolen, 2e penningmeester kon door de omstandigheden slechts zeer kort zijn en bevatte alleen de balans. Hier uit bleek dat met 'n bedrag van 711,25 in het nieuwe jaar was gestart. Nadat rector D. de Wit, geestelijk adviseur, de aanwezige 150 leden in een kort woord had herinnerd aan de zin van het le ven op aarde, de weg naar God en tevens had medegedeeld dat het leden aantal tot 900 was toegenomen, stond de bestuursverkiezing op het program ma. Aftredend waren de heren H. A. J. Drieman en mevrouw v.d. Tas, cornmis- sarisse. Als aanvullende bestuursleden werden gekozen: mevrouw W. Ashoff, en de heren J. J. v.d. Kolk, J. Kraak en H. F. Langeveld, terwijl de aftreden de leden werden gehandhaafd. Tenslotte deelde de voorzitter mede, dat er plannen bestaan voor twee nieuwe sociëteiten voor de R.K. be jaarden in Haarlem. Na afloop van de vergadering werd de komische film „Door dik en dun" gedraaid. De raad van Haarlem verleende in September van het vorige jaar aan de woningstichting „Het Oosten" een voor schot van 20.920, —voor het vernieu wen van de schuren van 21 arbeiders woningen aan de Graafschapstraat, de Merovin Genstraat en de Noormannen- straat. De stijging van de lonen en de materiaalprijzen vragen een verhoging van het crediet, inbegrepen 800, voor architectenhonorarium. Het totaal der verhoging, waar B. en W. de raad vragen het toe te staan is een som van 4030,—. CINEMA PALACE: „Wij willen George", 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „De waarheid omtrent ons huwelijk" str. volw. Do.: „Zij, die zien verkopen", volw. Tijden 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo.: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Di.-av. één voorstelling om 8 uur. LUXOR„De woestijn leeft", a. 1. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Zo.: 2, 4.15, 7 en 9.15. MINERVA: ..The Glenn Miller story" a. 1. van Vr. tot en met Ma. Tijden: Vr. en Ma. 8.15 uur. Za.: 7 en 9.15 uur. Zo.: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Do. 8.15 uur: „Eén uur voor middernacht", 18 jaar. REMBRANDT: „08-15" 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: „Strijd om de Khyber-pas van Vr. tot en met Zo. 14 jaar. Tijden: Vr. en Za.: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo.: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Van Ma. tot en met Do.: „Tarzans avonturen" volw. Tijden: 2.30 en 8 uur. STUDIO: „Romeo en Julia" 14 jaar. Tij den: 2.15, 7 en 9.15 uur. Zo.: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Concertgebouw Vrijdag 18 Februari: Interscholair Jeugd- tournooi (openbaar) 19.15 uur. Maandag 21 Februari: Toneelvoorstelling voor R.K. Comité „De Vrije Tijd", 8 u. Woensdag 23 Februari: Interscholair Jeugdtournooi, 19.15 uur. Stadsschouwburg Vrijdag 18 Februari: „De Nederlandse Comedie" met „Elektra" 8 uur. (Ver. Ge loof en Wetenschap). Zaterdag 19 Februari: Het Rotterdams Toneel met „Fanny"; liefdadigheidsvoor stelling voor Maatschappelijke Zorg voor Zieken, 8 ur. Zondag 20 Februari: Het Rotterdams To neel met „Het Verraad", een toneelstuk, dat de schrijver Armand Salacrou zelf •neer een documentaire dan een drama hoemt, met de felle spanningen (niet voor jonge zenuwen) tussen bange burgers die Je Gestapo-wreedheid vrezen, en verzets helden die ondanks de Gestapo, hun werk Voor het vaderland doen. Goede rollen van Varo v. Eyck, Wim v. d. Brink, Eric van fhgen en Ton van Duinhoven, 8 uur. Maandag 21 Februari: Katholieke ge mengde toneelvereniging „St. Genesius" met „Fanny" 8 uur. Dinsdag 22 Februari: De Haagse Come die met Hippo danst". Ida Wasserman, Cees Laseur en Theo Frenkel spelen ge zellige, ouderhoudende blijspel-rollen in dat stuk, waarin ouderen wel kunnen horen, dat de schrijver enkele morele maatstaven precies andersom aanlegt, 8 u. Vrijdag 25 Februari: Schoolvoorstellin gen voor leerlingen van lagere scholen, 11, 2 en 4 uur. Grote of Sint Bavokerk Maandag 21 Februari: Beiaardbespeling door stadsbeiaardier Arie Peters. Van 15.30 —16.30 uur. Vrijdag 25 Februari: Beiaardbespeling door stadsbeiaardier Arie Peters. Van 11.30 —12.30. Tentoonstellingen Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals. Expositie van nieuwe aanwin sten uit de Recuperatie Gerestaureerde Goudleerzaal, geopend op werkdagen van IC15 uur. Zo. van 1315 uur. Tinholthuls: Vrijburglaan 17, Overveen. Geopend op werkdagen van 9—12 en 14— 16 uur. Huis van Looy: Reproducties naar wer ken van klassieke moderne meesters. Geopend van 1617 u. Cruquiusmuseum: Grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp 1953. Leffelaar: Schilderijen, aquarellen en te keningen door leden van de „Zeester". Geopend van 105 uur tot 12 Maart. Vleeshal: „Nederland maakt 't" door de vereniging Nederlands fabrikaat, (tot en met 26 Februari). Geopend van 9 tot 12 u. en van 14—17 uur. Za.-middag en Zondag gesloten. Diversen MINERVA: Zaterdag 19 Febr. Aerdenhouts Kinder toneel met Hans en Grietje, 8.15 uur. Woensdag 23 Februari: Heemsteedse Kunstkring: Thomas Magyar, viool. met Kinder Hoestsiroop Bevat Vitamine C - en smaakt heerlijk Voor oudere kinderen en volwassenen neme men BUCKLEY'S MIXTURA Verkrijgbaar :bij H.H. Apotheken eri Drogisten Zo mooi als de sleebaan bij bet Over- veense Kopje er thans uitziet, is het deze winter nog niet voorgekomen. Het wachten is slechts op de lieve school jeugd, die er ongetwijfeld een druk gebruik van zal maken. De toestand van de baan is door de vorst van van nacht en de sneeuwval van vandaag uitermate gunstig en de Bloemendaalse politie heeft alle maatregelen genomen om het sleeën zo plezierig en zo veilig mogelijk te maken. De weg is door planken afgesloten bij de hoeken Lon- bar PetrilaanHoge Duin en Daalse- weg. ParkwegMidden Duin en Daal- seweg en Koninginne DuinwegHoge Duin en Daalseweg. Stropakken zijn aangebracht op de hoek van de Hoge en Midden Duin en Daalseweg. De sterke verlichting maakt het mogelijk ook 's avonds zich naar hartelust aan de sleepret over te geven. Er zal EHBO aanwezig zijn. Met algemene stemmen heeft de gemeenteraad van Bloemendaal gister middag een motie aangenomen, waarin wordt vastgesteld, dat de raa<i de aanleg van een doorverbinding bij het Station Bloemendaal onaanvaardbaar en zelfs verwerpelijk acht en dat noch nu, noch in de toekomst gerekend mag worden op enige medewerking van de zijde van de Bloemendaalse ge meenteraad aan de bouw van een verbindingstunnel, waardoor de belangen van Bloemendaal niet worden gediend, doch veeleer^ worden geschaad. Voor dat deze motie, die was ingediend door de heer Smidt van Gelder V.V.D.) werd aangenomen, trachtte de heer De Jong Schouwenburg (Prot. Ghr.) de raad nog over te halen om het college van B. en W. te adviseren in beroep bij de Kroon te gaan, doch de bezwaren tegen dit plan, die door burgemees ter dr. D. H. Peereboom Voller onder woorden werden gebracht, bleken bij de meerderheid van de raad de doorslag te geven. Er is langdurig gesproken over de beslissing, die Gedeputeerde Staten hebben genomen om de Orionweg toch door te trekken naar Bloemendaal via een tunnel in de spoorbaan, het langst door de heer De Jong Schouwenburg en de burgemeester, die tezamen een in teressante discussie voerden over de vraag wat nu het best de Bloemendaal se belangen zou dienen: in beroep gaan of volstaan met het aannemen van de door de heer Smidt van Gelder inge diende motie. De heer De Jong Schou wenburg betoogde, dat het negeren van de mogelijkheid om bij de hoogste beroepsinstantie aan te kloppen de po sitie van Bloemendaal schadelijk zou beïnvloeden, terwijl de burgemeester trachtte aan te tonen, dat juist het in hoger beroep gaan, welk beroep een goede kans maakte te worden afge wezen, nadelige financiële gevolgen voor de gemeente zou kunnen opleveren. Geëscorteerd door een echte Limburg se agent arriveer de gisteravond in het Concertgebouw prins Liduino I di Carnavello, verge zeld van zijn hof houding en een aantal muzikale blauwkielen, die hoempa-achtige to nen produceerden. Zij werden enthou siast onthaald door 600 a 700 jongens, meisjes en ouders, die hun Haarlemse kleed hadden afge legd en op Bra bantse manier „gek deden", promenades liepen, hosten, zon gen, kortom feest maakten. Deze vastenavond viering van de St. Liduinaparochie uit Haarlem-Noord was het resultaat van inspannende voorbereidings werkzaamheden van kapelaan Van Dijk, in nauwe sa menwerking met de vrouwelijke jeugd in de paro chie. Gezien de er varingen van het vorig jaar, toen in een kleine gidsen- zaal de vloer het wegens overbezet- Prins Liduino I di Carnavello, in gezelschap van het Haar- ting schier begaf, lems reuzenechtpaar en een burgemeester, die een zeer besloot men het ingewikkelde naam. droeg. grootscheepser aan te pakken, de Concertzaal te huren en de gebeurtenissen af te wachten. Dat de reprise voor 1956 verzekerd is, menen wij te mogen veronderstellen. Het succes van gisteravond was n.l. grandioos. Afgaande op de kledij van de jeugdige carnavalvierders, waande men zich in een circus met de vreemd- soortigste artisten. Sneeuwmannen, ge huld in wattenpakken, dreigende cow boys met laaghangende holsters, stoere kerels met zwarte snorren, anderen met sinistere zwarte maskers voor, meisjes getooid met bloemen en helkleurige ge waden, het was één wemeling van gril lige kleurencombinaties, vrolijk en blij. Een schema of programma behoefde er niet te zijn. Alles verliep zonder ge forceerdheid en de muziek van „De Hooibouwers" en de „Ridderkings". afgewisseld met gezelschapsspelen deed de avond omvliegen. Terloops meldde zich een opkomende crooner aan het zangfirmament in de persoon van de kapelaan, die met sonore, hoewel wat schorre stem falderie, fal- dera liet schallen, waardoor de gehele zaal aangetast werd en regelmatig het schone lied deed klinken. Het zou te veel zijn alle plezier van dit vastenavondfeest met woorden uit te drukken. Wij mogen volstaan met te zeggen, dat de Liduina-parochie de spreekwoordelijke Haarlemse stijfheid stijlvol heeft gelogenstraft. In de motie wordt o.m. opgemerkt, dat terecht door het college van B. en W. de argumenten zijn aangevoerd, dat enerzijds aan een verbinding met Haar lem geen enkele behoefte bestaat en dat anderzijds deze verbinding door haar verkeerstaantrekkende werking de sfeer van rust en veiligheid in het dorp Bloemendaal en omliggende woon wijken zal verstoren. Bovendien zijn moeilijkheden van verkeerstechnische aard te verwachten, daar de wegen ter plaatse niet op verkeer van enige om vang berekend zijn. Helaas moet echter geconstateerd worden, dat bij de vast stelling van het uitbreidingsplan met de Bloemendaalse belangen te weinig rekening werd gehouden (dit „te weinig" kwam op voorstel van de heer Schulz (PvdA) in de plaats van het woord „geen"). De heer Smidt van Gelder gaf de voorkeur aan de motie boven een beroep bij de Kroon. Geheel anders reageerde de heer De Jong Schouwenburg. Hij vond het niet consequent, dat niet alle rechtsmiddelen waren uitgeput en vrij zonderling, dat er een motie zou worden aangenomen inplaats van dit laatste rechtsmiddel te hanteren. De burgemeester zeide hem daarop, dat een beroep bij de Kroon eigenaar dige gevolgen zou hebben, als het beroep werd afgewezen, waar grote kans toe bestond. Dan zou met meer recht Haarlem en de provincie aan Bloemendaal een bijdrage in de kos ten van de tunnelbouw kunnen vra gen, omdat tot in de hoogste instantie het standpunt van Bloemendaal niet werd gedeeld. Met een motie als was voorgesteld was het mogelijk om te zeggen: we doen niet mee. Daarom vond de burgemeester de motie een juiste aanvulling op het voor stel van het college van B. en W. De heer De Jong Schouwenburg repliceerde, dat de mogelijkheid bestond om in be tekenen. Zijn voornaamste bezwaar bleef, dat alle rechtsmiddelen niet wa ren uitgeput en dat daarvan de motie ook niet werd gewaagd. De heer Fijen (KVP) maakte de opmerking, dat Bloemendaal nu eenmaal gelegen was tussen een grote stad en een vacantie- oord. Er zou dus altijd een samenwer king moeten blijven met Haarlem en de provincie om tot een juiste verstand houding te geraken. Tenslotte werd het voorstel van het college, dat door de burgemeester met zoveel vuur verdedigd was, in stemming gebracht en aangenomen met de heren wethouder Hijszeler, Van Holten (VVD), De Jong Schouwenburg en Lagendijk (beiden Prot. Chr.) tegen. De burge meester had tevoren nog medegedeeld, dat de kosten van de tunnel zijn be groot op 8 ton. Een ander onderwerp, dat de tongen los maakte, was de voorgestelde ophef fing van enkele stortplaatsen voor tuinvuil. De gedachtenwisseling re sulteerde in de voorlopige instandhou ding van de stortplaats aan de Noord laan, terwijl noch .voor die aan de Willem de Zwijgerlaan, noch voor die aan de Zeeweg retributie zal worden geheven. Weer was het de heer Smidt van Gelder, die het eerst het woord vroeg. Hij brak een lans voor het behoud van de belt aan de Noordlaan voor een jaar, zulks op verzoek van de buurtbewo ners. Hij was voor retributie, wat zijns inziens maar moeilijkheden zou geven. De heer Schulz en mevrouw Dalmeyer (PvdA) spraken zich in gelijke geest uit, terwijl ir Tirion (VVD) voorstelde in ieder geval de stortplaats aan de Zeeweg vrij te stellen van retributie. De nog bestaande stortplaatsen zouden zijns inziens voorlopig nog behouden moeten blijven. Wethouder A. van Geluk merkte op, dat de stortplaats aan de Willem de Zwijgerlaan, evenals de andere, tijde lijk was en wel eens zal moeten ver dwijnen. Hij had er geen bezwaar tegen, dat er voor de stortplaats aan de Zee weg geen retributie zou worden gehe ven, maar voor die aan de Willem de Zwijgerlaan moest een vergoeding ge vraagd worden, omdat daar wel eens ondeugende Haarlemmers van alles en nog wat deponeren De wethouder had overigens voor de praktijken van sommige ingeze tenen, die her en der maar vuil stor ten, weinig waardering. Hoewel hij wel een beetje verbaasd was, toen de heer Fijen hem vertelde, dat perso neel van Publieke Werken meerma len vuil stort aan de Ernst Casimir- laan. De raad moest er hartelijk om lachen. Gelachen werd er ook, toen de heer roep te gaan, als er van Bloemendaal Smidt van Gelder bij vergissing tegen een bijdrage in de kosten werd ge- zijn eigen voorstel stemde. Het abuis vraagd, onafhankelijk van de mogelijk- had echter toch geen ongewenste ge heid om thans reeds beroep aan te volgen: met 3 tegen 12 stemmen werd Donderdagmiddag is voor het Am sterdams gerechtshof het hoger be roep behandeld in het kort geding van de gemeente Bloemendaal tegen de heer H.C. Speel, wiens 22-jarige doch ter Lia op het door haar vader gehuur de deel van het landgoed „Lindenheu- vel" te Bloemendaal een privé dieren park beheert. Het gemeentebestuur heeft de heer Speel opdracht gegeven de stallen en afrasteringen af te breken op grond van het feit, dat hij ze zonder een bouwver gunning heeft laten oprichten. In het park bevinden zich in diverse gebouwtjes en stallen o.a. herten, zeld zame Javaanse runderen, die zelfs niet De besturen van de Maria-scholen voor l.o. en u.l.o. in de Koningsstraat te Haarlem vragen de raad medewer king voor de uitbreiding van de school (l.o.) met 3 lokalen (inbegrepen de inrichting daarvan met meubilair). B. en W. stellen de raad voor de mede werking te verlenen. In de laatste jaren zijn herhaalde ma len in het Haarlemse Stadhuis enige van de z.g. g'ravenstukken gerestau reerd. De restaurateurs hebben sneller gewerkt dan aanvankelijk kon worden verwacht, zodat de panelen, die dit jaar voor restauratie in aanmerking kwamen, inmiddels reeds zijn gereed gekomen. Van de in totaal uit 19 pa nelen bestaande serie hebben thans 6 grote en 2 kleine panelen, die alle de Ridderzaal sieren, een restauratie on dergaan. B. en W. stellen thans voor 1500.- beschikbaar te stellen voor de restau ratie van de stukken die in de verga derzaal van de raad hangen. B|j gelegenheid van de officiële ope ning van de nieuwe VGLO school aan de Richard Holkade in Haarlem-Oost is door verschillende sprekers de nood zaak van het VGLO in eigen gebouw en sfeer bepleit. De positie van dit soort onderwijs is nog onvast en vaag, aldus de heer W. Schoenmakers, inspecteur van het Lager Onderwijs in een woord van gelukwens tot het Schoolbestuur; de opening van de St. Gerardus Majel- la school mag daarom beschouwd wor den als een historische gebeurtenis, om dat het in Haarlem het eerste ge bouw is, dat ingericht wordt voor VGLO. Na een welkomstwoord van pastoor H. W. van Schie, voorzitter van het Schoolbestuur, die in het kort de vele gebeurtenissen tijdens de realisering van de plannen van architect Jacq. van Vel- sen de revue liet passeren, ging deken W. N. Zijlstra van Haarlem over tot de plechtige inzegening van het fraaie schoolgebouw, dat vandaag voor het eerst een flink aantal jongens en meisjes onderdak zal verschaffen. Vervolgens was het woord aan de leerlingen, die onder leiding van broeder Jean 'n feest lied ten gehore brachten en daarna in een flink marstempo de „Bloedkuil" - de plaats, waar de huidige school is gebouwd in herinnering terugriepen. Het laatste couplet van „Het epos van de Bloedkuil", zoals het schone lied was geheten, gaf de aanwezigen de ver zekering, dat er vanaf vandaag op de Richard Holkade hard gewerkt zal worden. Ria Mol en Sjang de Kort tra den met een declamatie voor het voet licht, waarin deze belofte nog eens werd gezegd. Tijdens een feestelijke bijeenkomst voerden verschillende sprekers het woord. Deken Zijlstra wees vooral op de verantwoordelijke taak van het on derwijzend personeel. De heer Schoen makers zeide, dat de school in een wer kelijke behoefte voorziet, immers de kinderen, die geen andere opleiding zul len of kunnen genieten, hebben behoefte aan een eigen milieu. Op een echte VGLO-school krijgen de leerlingen een vorming, die de overgang naar de maatschappij vergemakkelijkt. Namens het Haarlemse gemeente-be stuur voerde de heer Angenent, wethou der van Sociale Zaken, het woord. Het gemeente-bestuur, aldus de heer Ange nent, is grote dank verschuldigd aan allen, die op enigerlei wijze hebben me degewerkt aan de totstandkoming van de school. Deze vorm van onderwijs biedt voor Haarlem-Oost grote voorde len; daarom is er des te meer reden verheugd te zijn over de stichting van de Sint Gerardus Majella-school. Hij hoopte, dat de nieuwe school een centrum zal worden, van waaruit de leerlingen, die haar zullen bezoeken, de maatschappij zullen binnentrekken. Ten slotte was hij van oordeel, dat op de allereerste plaats de kinderen gefeli citeerd moesten worden met dit bijzon dere gebouw. Kapelaan H. van der Plas, bisschop pelijk inspecteur, zeide, dat veel zal af hangen van de sfeer, waarin het onder wijs wordt gegeven. Hij meende, dat het onderwijzend personeel veeleer een leidende taak zal dienen te ver vullen. Hartelijke woorden van dank sprak de architect van de school, de heer van Velsen, mede namens de aan nemers en onderaannemers. Broeder Ra fael, vertegenwoordiger van de alge meen-overste van de broeders van Maastricht, was getroffen door de blij de en opgewekte sfeer, welke van het gebouw uitgaat. De jongens en meisjes zullen opgevoed dienen te worden tot blijde mensen, want blijde mensen zijn goede mensen, die vertrouwen weten te wekken. Op de school zal er evenwicht moeten zijn tussen de godsdienstig-ze- delijke vorming en de verstandelijke, sociale en aesthetische vorming. Spr. gaf een schets van het doel van de school, hetgeen op het volgende neerkomt, nl. dat dit onderwijs is bedoeld voor de kinderen die het ULO niet zullen vol gen, of omdat hun ambities niet in de richting gaan van het M.O., of omdat hun aanleg anders is gericht om het laatst genoemde onderwijs te volgen. Algemeen werd betreurd, dat mej. C. Staveninter niet aanwezig kon zijn. Besloten werd haar een bloemenhulde te brengen in de Maria-stichting. De bijeenkomst werd bijgewoond door vele genodigden, onder wie mej. A. Bolsius, de heren Levinius Tollenaar, Jan Verdonck en vertegenwoordigers van Openbare Werken van Haarlem. Ook uit de onderwijswereld was de be langstelling zeer groot. in Artis voorkomen, lama's, kamelen, antilopen, schildpadden en in enkele volières vogels van diverse pluimage. De heer Speel betoogt, dat het hier een liefhebberij betreft, die hem zeer veel geld heeft gekost. Het vorig jaar verbood de president van de Haarlemse rechtbank, in kort geding, de gemeente Bloemendaal de onmiddellijke afbraak van het dieren park. Hij achtte zich niet in staat te beoordelen of de betrokken opstallen ressorteerden onder de woningwet, dan wel onder de Bouwverordening (in het laatste geval is alleen beroep van de heer Speel op de gemeentraad moge lijk) en verwees de zaak naar de gewo ne rechter, hetgeen betekent dat de kwestie in een langdurig civiel proces moet worden uitgezocht. De gemeente Bloemendaal ging hier van in hoger beroep, zodat voor het Amsterdams gerechtshof opnieuw mr. F.J.D. Theijse voor de gemeente Bloe mendaal en mr. A. D. P. V. van Löwen Seis voor de heer Speel pleitten. „Bouwen zonder vergunning kan nu eenmaal niet worden getolereerd," zei de mr. Theijse. „De heer Speel heeft in het begin enkele malen een vergun ning aangevraagd en gekregen. Later bouwde hij zonder vergunning. Twee jaar geleden kreeg hij van het ge meentebesuur opdracht bepaalde ge bouwtjes te verwijderen en dat heeft hij ook gedaan. Toen het dierenpark zich daarna nog uitbreidde is hij op nieuw begonnen. De thans in het ge ding zijnde objecten overtreffen in aard en omvang die van 1952. De heer Speel heeft welbewust de verordening ont doken." Mr. van Löwen Seis betoogde in zijn pleidooi, dat het gemeentebestuur mis bruik van zjjn bevoegdheden poogt te maken. Hij zeide het onredelijk te ach ten dat het kostbare dierenpark, waar aan de familie Speel jaren lang veel geld en tijd heeft besteed, zou moeten worden geliquideerd, zonder dat iemand last van het dierenpark heeft. Het Hof zal op 31 Maart uitspraak doen. De in deze rubriek geplaatste BRIEVEN VAN LEZERS vallen bui ten de verantwoordelijkheid van de redactie. Anonieme brieven worden niet in behandeling genomen. Het wijkcomité .Oud-Schoten" heeft recht op een rectificatie. De stormach tige vergadering - volgens het verslag in uw blad - was belegd door het co mité voor Nationale Feestdagen. Daar bij waren aanwezig de voorzitter en de secretaris van het wijkcomité „Oud- Schoten", naar zij mij echter verklaard hebben als particulieren. W. van Willige de stortplaats aan de Noordlaan be houden voor een jaar. De heffing op de belt aan de Willem de Zwijgerlaan werd verworpen met 9 tegen 6 stem men. Naar aanleiding van het voolstel om een bedrag van 75 mille uit te trekken voor de verbetering van het wegdek van de Zandvoorterweg en voor de op richting van vier halteplaatsen merkte de heer Van Holten (WD) op, dat het niet goed was al zo vast rekening te houden met een opheffing van de tramlijn. Er was nog geen enkele mi nisteriële beschikking. De heer Fijen vroeg zich af, wie in de verhoogde kosten van het wegonderhoud zou bij dragen, wanneer eenmaal daarover de bussen rijden. De burgemeester zegde toe dit punt aan de provincie te zullen voorleggen. De heer Tirion had er ernstig be zwaar tegen, dat de bussen niet door de tunnel bij Heemstede, maar door de landelijke wegen van Bloemendaal naar Zandvoort zouden gaan rijden. Was hier niets aan te doen? De bur gemeester deelde mede, dat de presi dent-directeur van de Nederlandse Spoorwegen had toegezegd deze kwes tie met het gemeentebestuur nog eens te zullen bespreken. Mr. Herman Bouman, de verdediger in het proces-Jungschlager, kreeg gis teravond laat verlof de nacht in zijn woning door te brengen op voorwaar de, dat hij zich tegenover de pers niet zou uitlaten over de beschuldigingen, die tegen hem zijn ingebracht. Vanmor gen werd hij echter opnieuw in het bureau van de openbare aanklager ont boden en vanmiddag om twee uur be vond hij zich daar nog steeds. De open bare aanklager heeft vandaag ontkend, dat de heer Bouman zich onder arrest bevond. Mr. Bouman moet zich voor ondrvraging beschikebaar houden tot het onderzoek naar de beweerde om koperij zal zijn afgesloten, zo voegde hij daar aan toe. Met mr. Bouman bevindt zich ook de getuige a charge, Manoch, in het bureau van de openbare aanklager. Deze laat ste heeft vandaag nog meegedeeld, dat beide mannen bij hun verklaringen in de rechtszaal blijven. Manoch houdt vol, dat mr. Bouman had gepoogd hem om te kopen, mr. Bouman blijft er bij, dat Manoch dit alles liegt. Bouman heeft voorts verklaard, dat er een poging was gedaan hem in een val te lokken in een huis in Djatinegara, het voormalige Meester Cornells, een voorstad van Dja karta. Manoch zou daar aan Bouman hebben gezegd, dat hij bereid was zijn verklaringen tegen Jungschlager in te trekken tegen een bepaalde som. die Bouman in een bepaal dhuis in Djati- neghra zou moeten overhandigen. Mr. Bouman was hierop niet ingegaan. (Niet officiële koersen) Vorig Opening ?5 slot 3% Ned. 1953 103(4 3% Ned. 1953 101% 3% Ned. 1948 101 3% pCt. Ned. 1950 100'i 3(4 Ned. 1954 100(a 3(4 Ned. 1955 100A 3-3(4 Ned 1947 100(5 3 Ned. 62-64 bel. fac. 101ft Inschr. Grtbk. 1946 3 pCt 100(4 Ned. Handel Mb- cert. 228 A.K.U. 289(4 Van Berkel's Patent 166ft Cal vé-Delft cert 252% Van Gelder 271 Kon. Hoogovens cert. 2851 i Unilever cert. 366ft Ned. Kabel 263 Philips 341ft Nieuwe Philips' 332 Kon. Petroleum 550(8 „Amsterdam" Rubber 114ft Holl Amerika Lijn }94 Kon Ned. Stoomb. Mi] 183 Ned. Scheepv. Unie 115:? H.V.A. "28 Deli Mi). Cert. 139a 18/2 100 A 288(4 363 343 332% 549% 114(4 184 177(4 142% 138 16/2 17/J Anaconda Copper 52% 53% Bethlehem Steel 116 116(4 Chrysler Corp. 69(4 68(4 General Electric. 54 53(4 General Motors 93% 93% Kennecott Copper 112(4 113(4 Montgomery Ward 79(4 79% Radio Corp 42% 43% Republic Steel 86% 87 Royal Dutch 72% 62(4 72"» Shell Union Oil 61% Southern Pacific 57% 57i£ Southern Railway 76% 25(4 76% Tidewater 25% U.S Steel 77% 78% a ex div. Stemming: gedrukt Evenals in andere plaatsen van ons land is ook in Haarlem Donderdag avond tussen kwart over 7 en 11 uur een „politionele actie" ontketend, die zich echter, in tegenstelling tot elders, kenmerkte door een grote soepelheid in verband met de weersomstandigheden. Toch zijn niet minder dan 161 personen, meest wielrijders maar ook automiblis- ten en motorrijders, het slachtoffer van deze actie geworden en zonder pardon op de bon geslingerd. De grootste categorie van de gever- baliseerden bestaat uit wielrijders, wier achterlicht niet brandde. De automobi listen die werden genoteerd gaven mees tal geen voorrang aan van rechts ko mend verkeer. In Haarlem-Noord is het grootste aantal bekeuringen gevallen, precies 50. De cijfers voor de bureaux centrum, Oost, West en Zuid luiden resp. 43, 16, 35 en 17. Agenten in burger hebben aan de actie niet deelgenomen, alleen de geüniformeerde politie was in touw. Overigens is een dergelijke actie in Haarlem niet zo'n abnormaal verschijn sel, omdat reeds sinds September van het vorig jaar de Haarlemse politie vrij streng optreedt tegen verkeersover tredingen. Voor de actie van gisteravond ik slechts weinig extra personeel inge zet. De soepelheid die werd betracht, strek te zich vooral uit tot die wielrijders, wier licht niet brandde door een slippende dynamo tengevolge van sneeuwklonters, die aan het apparaat waren gekoekt. Wanneer de installatie zelf echter met goed functionneerde, volgde onherroepe lijk een bekeuring. Binnenkort kan een herhaling van een dergelijke verscherp te controle worden verwacht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3