Raamwetten zullen soepeler beleid mogelijk maken Spoedig herziening van onderwijzerssalarissen Zwitserland levert de „vrije" Roemenen niet uit Londens society-figuur vlucht uit het Vreemdelingenlegioen P. Britten plengen tranen bij dood van radio-viervoeter De Bruid van Morgen M r De politie was er het eerst bij! Uitbreiding van kweekscholen DUITS MEDICUS VOORSPELT CHINEES-RUSSISCHE BREUK Aanschouwelijk onderwijs Zo spoedig mogelijk spellingseenheid Kleurenfilm over Hoogovens Rotterdam-Knokke per helicopter? "Lanoline Melk Zwitserse gezant in Boekarest aange raden op eigen veiligheid te passen Deens protest bij Roemenië Harriet Laurey NIEUW SYSTEEM ONDER VJ J VRIJDAG 18 FEBRUARI 1955 PAGINA j China's overbevolking leidt tot spanningen Staal en blik geboren uit Vuur en vlam" OPDRACHTEN AAN TONEELSCHRIJVERS Nederlandse toerist in Nice bestolen voor elke delicate teint aanbevolen door de beste schoon heidsspecialisten voor het gelaat. 25 Februari Opheffing Unie in Indonesisch parlement BEPERKING VAN TONEELVOOR. STELLINGEN Sluitzegelactie voor natio nale feestdag heeft succes Menzies bij de Koningin Vragen staat vrij... Nederlanders uit Oost- Duitsland uitgewezen Surinaams strijkkwartet naar Nederland? H.H. Wijdingen Brieven en bloemen voor hond die nooit bestaan heeft (Van onze parlementaire redacteur) Twee en een half uur heeft minis ter Cals reeds in de Tweede Kamer besteed aan het verdedigen van zijn begroting en nog is hij daarmede niet gereed gekomen. De ministeriële rede begon wat onzeker. De minister maakte twee onhandige slagen in de lucht, waarover zijn felste opponente in de Kamer, de liberale mevrouw Fortanier—de Wit, in de handen zat te klappen van plezier, maar later werd hij weer de gevatte en spirituele spreker, die met goede argumenten, met woordspelingen en grapjes de Kamer wist te boeien. De Nieuwe Uitleg, waaraan tegenwoordig de in gang van het departement is gelegen, Wist hij met smaak tot een „nieuwe uitleg" van een van de zwaarste op gaven van het departement om te toveren en de communist Gortzak, die weer met het spook van de leegstaan de klassen van Amsterdamse scholen aan kwam, werden de oren op zo af doende wijze gewassen, dat hij er stil van werd. Het ministerieel be toog maakte vooral aan het slot een sterke indruk. De minister heeft de grote problemen waarvoor het onder wijs staat terdege overwogen. Terwijl wij dit schrijven wordt de laatste hand gelegd aan de tweede on derwijsnota, waarin weer tal van reme dies worden uitgewerkt. De oplossing zal vooreerst gezocht worden in de mo gelijkheid om het eenmaal begonnen be leid door te zetten, ook al komt er na vier jaren in 1956 een andere minister. Mr. Cals wil dit bereiken door wetten die niet al te veel in details treden. Zo genaamde „raamwetten", waarbij de verantwoordelijkheid van de uitvoering vaak komt te liggen bij diegenen die zelf concreet gaan stellen wat de wet als mogelijkheden aangeeft. In die geest is ook het structuurplan voor het Hoger Onderwijs ontworpen. Ook de vernieu wing van het onderwijs kan op die ma nier beter tot haar recht komen. De or ganen die voor uitvoering in aanmer king komen zullen geleidelijk in de maatschappij moeten groeien. Ook de coördinatie, die pater Stok man als noodzakelijke voorwaarde voor een betere gang van zaken voorop had gesteld, zal in de komende wetgeving meer worden bevorderd. Het departe ment zowel als de inspecties en de pae- dagogische centra hebben reeds bijdra gen geleverd om dit mogelijk te maken. Dat versterking in de top van het- departement gewenst is, was eveneens een gedachte waarvan de minister tot de Kamer kon zeggen, dat zij op haar wensen bediend zal worden. De taak van de staatssecretaris zal officieel rui mer worden en het gehele voortgezet onderwijs bestrijken. Wat dit laatste be treft hoopt de minister tot grotere een heid te komen. Het U.L.O. wordt uit het L.O. losgemaakt en hecht verbon den aan het voortgezet onderwijs, waar in het echter wel een eigen plaats zal krijgen. Er komt dan voor het voortge zet onderwijs een drieëenheid naar vo ren: lager, middelbaar en hoger alge meen vormend onderwijs. Vermoedelijk zal de Hoger Onderwijs wet voor 1956 het Staatsblad niet meer kunnen bereiken, wat niet betekent, dat er niet met animo aan wordt gewerkt. In de nieuwe nota vindt men ook daar over reeds richtlijnen. Zo worden enige moeilijkheden bij de herziening van de eindexamens uit de weg geruimd. Onderwijzerstekort Wat het grootste van alle problemen, het onderwijzerstekort, betreft, de gang van zaken is de minister niet tegenge vallen. Per 16 Januari waren alle plaat sen op 88 na bezet. Op een totaal van 50.000 onderwijzers is dat het normale aantal zieken en tijdelijke vacatures we gens vertrek, sterfgevallen e.d. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat de toestand thans bevredigend zou zijn. Dan zou eerst het totaal aantal leerlingen per klas een heel eind naar beneden moe ten. En dat laatste blijft, vooral met het oog op de geboortegolf, die in 1956 en volgende jaren moet worden opgevan gen, een uiterst kritiek punt. De minis ter ging alle maatregelen die met het oog daarop getroffen kunnen worden nog eens na. Het zijn maatregelen op lange en op korte termijn. Het doel is eigen lijk in zijn diepste grond om het on derwijzersambt weer aantrekkelijk te maken en vooral: tot een herwaarde ring te komen van de opvoedende taak van de onderwijzer. Met dat doel wordt de kweekschoolopleiding uit gebreid en de minister zal er alles op zetten, dat in 1956 deze uitbreiding doorgaat. Bovendien wordt daardoor de deur van de universiteit voor de kwekelingen die deze nieuwe oplei ding hebben gevolgd opengezet. Om het adoptiesysteem van kweekschool klassen mogelijk te maken wil de mi nister een definitief subsidieplan ont werpen, waarin een aantal scholen zullen worden opgenomen. Hij acht dit een aanvaardbare noodoplossing. Binnenkort komt er een nota over de spreiding van kweekscholen. Salarissen onderwijzers De invloed van de nieuwe kweek schoolspreiding zal ook in het onder wijzerssalaris doorwerken. Een herzie ning hiervan wordt met spoed voorbe reid waarbij de beloning van actes, de hoofden-marge en de voorstellen van het ANOV eveneens ernstig bestudeerd zullen worden. De minister herinnerde aan de wens die in het overleg met de leraren wel eens is geuit, om de onder wijzersfuncties aan bepaalde ambtelijke rangen te koppelen en daardoor een be paald salaris te kunnen bedingen. Hij vond dit echter een ongelukkige gedach te. Hoeveel moeite kost het al niet om los van de positie van de ambtenaren voor al deze docenten een betere sala riëring te bepleiten. De gehele scala van ambtelijke rangen komt zodoende bij iedere correctie nog meer in bewe ging. De heer Roos jen, die bij interruptie vroeg, of er bij dit alles wel sprake is van een echt georganiseerd overleg, kreeg ten antwoord dat dit laatste al tijd een apart karakter zal moeten dra gen omdat met de regering overleg wordt gevoerd. Degenen die daaraan na mens de regering deelnemen hebben wel instructies maar de verantwoordelijk heid ligt bij de ministers, zodat men zonder ruggespraak geen beslissingen kan nemen. De bedragen die met der gelijke beslissingen gemoeid zijn het vorig jaar ging het om 56 millioen zijn van die omvang, dat de ministeriële verantwoordelijkheid hierbij onmogelijk gemist kan worden. Verlaging leerlingenschaal Een andere maatregel op lange ter mijn is de verlaging van de leerlingen- schaal en in verband daarmede de ver lenging van de leerplicht. Met hoeveel energie ook in die richting wordt ge werkt, dat dit in 1957 reeds zijn beslag kan krijgen noemde de minister een il lusie. Men kan in twee jaar tijds geen 2500 onderwijzers uit de grond stampen. Om de moeilijkheden te illustreren noemde minister Cals het bedrag dat nodig zou zijn om de voorstellen van het ANOV te realiseren en de klassen tot 25 leerlingen terug te brengen: 225 millioen ineens en vele millioenen per jaar als blijvende kosten.... Op korte termijn denkt de minister allereerst aan de spoedopleidingen tot onderwijzer. Het zal ervan afhangen hoeveel kweekscholen daaraan deelne men. Reeds hebben 1200 gegadigden zich opgegeven, waarvan men er een duizendtal denkt te kunnen opleiden. Omtrent vrijstelling van militaire dienst was de minister iets minder op timistisch dan de Kamer, terwijl men zich ook bij het vraagstuk van de ge huwde onderwijzeres niet bewust is ge weest, dat dit eerst goed geregeld kan worden wanneer de positie van de ge huwde ambtenares in het algemeen door de overheid is vastgelegd. Het plan om een jaar langer kleuter onderwijs en een jaar korter lager onderwijs te geven blijkt in de praktijk vele bezwaren te ontmoeten. De minis ter komt er nog op terug wanneer de wet op het kleuteronderwijs wordt be handeld. Als practisch onbruikbaar werd de suggestie van de heer Tilanus afge wezen, om kinderen slechts halve dagen school te geven. Dezelfde onderwijzer zou dan 's middags een nieuwe klas voor zich krijgen en dit vraagt te veel van zijn energie. Minister Cals heeft in zijn betoog de vele Kamerleden bedankt die begrip hadden opgebracht voor het niet steeds vlotte tempo waarin het onderwijspro- gram in de afgelopen jaren is afge werkt. Hij moest toegeven dat hij in het eerste jaar van zijn ministerschap de zaken wat al te optimistisch had beoor deeld. De onderwijsproblemen eisen diepgaand overleg, waar meermalen het gehele kabinet aan te pas komt. Dan moeten, daar het om millioenen gaat, de meest ongelijksoortige zaken tegen elkaar worden afgewogen: de melkprijs, het deltaplan, veilig verkeer en derge lijke. De grote lijnen van de onderwijs politiek vaststellen is thans meer dan ooit een kwestie van algemeen staats beleid, aldus de minister. Hij vond dat de Kamer zijn beleid op een prettige manier had behandeld. „Dat is wel eens anders geweest", liet de minister zich ontvallen, kennelijk doelend op de scherpe reacties die de nota over het onderwijzerstekort in de senaat enige maanden geleden heeft on dervonden. Een boekje van 131 pagina's, getiteld „Grenzen van de Sovjetmacht", is de in troductie geweest voor dr. Wilhelm Starlinger om door te dringen tot de kleine groep adviseurs, die bondskanse lier Adenauer van West-Duitsland om *<ch heeft verzameld. Dr. Starlinger, 'n {ban van een jaar of vijftig, heeft zijn hoekje vorig jaar geschreven na zijn te rugkeer uit Russische gevangenschap. Negen jaar had hij als politiek gevan gene en als arts doorgebracht in het slavenkamp Potma, halverwege tussen Moskou en Koejbisjev. In zijn boekje heeft hy de conclusies neergelegd, waar toe hij op grond van waarnemingen, ge sprekken en lectuur was gekomen ten hanzien van de strijd om de macht, die ha. de dood van Stalin uitbrak. dj*6 roislukte staatsgreep van Beria en hp zwakheid van Malenkov brachten de ertoe met grote nauwkeurigheid SD opkomst van Khroesjtsjev te voor- Schin £n te w«zen °P de rol, die maar- aik Boelganin zou kunnen spelen. der£Ze vi'sie verschafte hem de waar- 2 en het vertrouwen van de bonds kanselier en waarnemers menen in re cente uitlatingen van Adenauer iets te bespeuren van de ideeën, die dr. Star linger er op na houdt. In het kort sa mengevat komen die hierop neer: Rus land is thans een „ruimte zonder volk", omdat de bevolkingspolitiek van zijn lei ders mislukt is. Bovendien moet de Sov jet-Unie aan de landbouw vereiste mankracht waarborgen, zonder de zwa re industrie te benadelen. De Chinese bevolking daarentegen is nu gestegen tot een half milliard en zij neemt met een onrustbarend tempo toe. Er zal een dag komen, waarop zij zich nieuwe ruimte zal moeten verschaffen. Dan zal zij haar blikken op de Sovjet- Unie richten en die zal zich dan wel tot de Westelijke wereld moeten wen den om daar steun te vinden tegen de Chinese expansie. Dan zullen er in de wereld drie grote machten zqn: Ame rika, China en Rusland. De Sovjet-Unie zal van die drie zonder twyfel de zwak ste en de meest kwetsbare zqn. Voor dr. Starlinger is er slechts één Duitse politiek: trouw aan Amerika. De dag zal komen, waarop de Verenigde Staten zullen onderhandelen met Rus land en dan zullen zij de belangen van de bondsrepubliek met kracht verde digen. Er werd gisteren zonder dat de Kamer het bemerkte niet alleen over onderwijs gesproken. Er werd ook aanschouwelijk onderwijs gegeven en wel voor de kinderen Gidi en Naud Cals (negen en elf jaar), die na schooltijd kwamen luisteren naar hun vader. Zij hebben in gezelschap van hun moeder uit de loge tot zes uur met belangstelling naar het par lementaire spel gekeken en zij vroe gen wie de Kamerleden waren, die hun vader interrumpeerden. De he ren v. Sleen en Gortzak en niet te vergeten de spontaan klappende mevr. Fortanierde Wit hebben on getwijfeld hun hart gestolen. Tot, hun grote vreugde ontdekten de jon gens ook de onderwijzer en onder wijzeres uit de vierde en zesde klas van de Paschalis-school op de pu blieke tribune. „Er zal zo snel mogelijk een beslis sing worden genomen om aan de „ge organiseerde spellingchaos", zoals mr. Roosjen het noemt, een eind te maken", aldus mr. Cals bij de verdediging van zijn begroting. Hjj deelde de Kamer me de, dat met dat doel adviezen zijn ge vraagd aan de Onderwijsraad, de hoofd inspecties, de Raad van Leraren, de Schrijfwijzecommissie van de Neder landse dagbladpers en de Vereniging van Letterkundigen. Wanneer deze ad viezen binnen zijn wordt de zaak met het kabinet besproken. Bij de Neder landse en ook bij de Belgische regering leeft sterk het verlangen om tot eenheid voor het gehele Nederlandse taalgebied te komen. Voorop staat echter een eenheid in ei gen land. Er is geen sprake van dat de spelling vrij zou worden gelaten. Voor onderwijs en ambtelijk verkeer kunnen aanwijzingen niet gemist worden. In Seinpost te Scheveningen is Donderdag een nieuw product van Polygoon-Profilti ten doop gehouden, vervaardigd in opdracht van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken De opzet, een fragment van dit gigantische veelomvattende bedrijf op instructieve wijze in beelden te schetsen is in zoverre ge slaagd. dat we een indrukwekkend beeld te zien krijgen van het smelt- en gietproces van staal en blik. Na een weinig originele inleiding in schitterende kleuren en begeleid door een opgeschroefd, belerend betoog, dringt de camera door tot het hart van het bedrijf: de hoogovens, de staalgieterij, de walscrij en de blikfabricage. Hier registreert de camera van zeer nabij de fascinerende j aanblik van een boeiend proces, waarbij ook de kleuren bijdragen tot het scheppen van sfeer en de optische effecten der bewe gende vormen accentueren. Het fraaie ma teriaal. dat Piet Buis en Jan Moonen met hun tegen de verzengende hitte gepant serde camera's uit dit inferno meebrachten, is door Anton Kortekaas tot een met goed vakmanschap gecomponeerde beeldenstroom gemonteerd. Dat het onderwerp op zich de aandacht gemakkelijk gaande maakt en vasthoudt neemt niet weg, dat de visie van regisseur Karei Nort en zijn helpers een eigen fascinerende realiteit schept. Daartoe draagt ook het beheerste gebruik van het geluid bij. daar waar de hinderlijk onder wijzende commentator zwijgt en ook de muziek zich terugtrekt om aan de geluiden van de fabriek gelegenheid te geven de beelden doeltreffend te ondersteunen. Piet van der Ham. De „Sabena" heeft het voornemen de ze zomer een helicopterlijn te openen tussen Rotterdam en de Belgische bad plaats Knokke. Deze aangelegenheid is thans in studie. Nadat de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen onlangs aan Ed Hoornik en Hans Tiemeijer opdrachten heeft verleend tot het schrijven van een avondvullend toneelstuk, heeft hij thans soortgelijke opdrachten verleend aan Mau- rits Dekker en Manuel van Loggem. Beide auteurs hebben de hun verleende opdracht aanvaard. Het ligt in de bedoeling binnenkort nog een tweetal opdrachten op het gebied van de toneelschrijfkunst te verlenen. Een Nederlandse toerist die in Nice verblijf houdt, de 58-jarige E. H. uit Heerlen, heeft de diefstal van zijn auto met kostbare inhoud gemeld. De auto zou goederen tot een gezamenlijke waar de van ongeveer 30.000 bevat heb ben. (U.P.) Advertentie f De nieuwe "wonder-reiniger Geef zelf aan uw teint de charme van een tot nog toe ongeëvenaarde nieuwe zachtheid en frisheid meest opzienbarende vin ding van de laatste twee jaren op schoonheidsgebied die de specialisten zelf verbijs tert, omdat ze er in slaagt frisheid en zachtheid terug te geven aan de meest delicate gelaatstint vanaf het eerste gebruik is de wonder baarlijke "Lanoline Melk S" (Lait de Lanoli- ne), een creatie van de Laboratoria Sénart uit Parijs hier is dan eindelijk de zeer weldadige lanoline onder de assimileerbare vorm van een schoonhcidsmelk een ware "wonder- reiniger", die de huid én verzorgt én reinigt 1 "Lanoline Melk S" (Lait de Lanoline S) is verrijkt met isofoline, lécithine en cho- lesterine (de 3 "schutsengelen" van de natuurlijke frisheid van uw teint). Het is inderdaad een volledige schoonheidsbehan deling, die het niet alleen mogelijk maakt, de huid al zuiverend te.verzachten en te revitaliseren, maar die ze daarna bovendien voedt en beschermt tegen irritaties door microben en schadelijke invloed van het weer wind, regen, koude, mist. Bevochtig een watje met enkele druppels "Lanoline Melk S". ga hiermee over uw gelaat en zie, hoe uw teint direct zuiverder en helderder wordt. De verdroogde cellen, die aan uw huid dat ruwe en onelTen aspect geven en ze zo droog doen aanvoelen, worden zachtjes meegenomen, zodat uw teint weer verschijnt in al zijn onvermoede zachtheid. Tevens wordt de huid in diepte gevoed, soepel gemaakt en verlevendigd. Uw gelaat is weer één uitstraling van herwonnen fris heid Vraag Lait de Lanoline S (Lanoline Melk S) vandaag nog bij uw leverancier. (Sénart, Parfumeur, Parijs. Distributeur voor Neder- A land: Import C.F.G., Bierkade, Ve- 10, Den Haag.) Zwitserland zal de anti-communisten die deze week het Roemeense gezant schap te Bern gewapenderhand hebben bezet, niet uitleveren, aldus is gisteren te Bern bekendgemaakt. In een commu niqué van het bondsdepartement van justitie en politie wordt gezegd, dat de daden waarvoor de mannen zijn gear resteerd, op Zwitsers grondgebied zqn gepleegd. Zwitserland heeft geen uitle veringsverdrag met Roemenië. Om deze reden moet de kwestie wor den beoordeeld aan de hand van de Zwitserse wet op de uitlevering van 1892. Artikel 12 var. deze wet sluit uit levering voor op Zwitsers gebied ge pleegde misdaden uit, aldus het com muniqué. De Zwitserse politie stelt nog steeds pogingen in het werk om de twee Roemenen, die kans hebbpn gezien onopgemerkt uit het legatiegebouw te ontsnappen, op te sporen. De eerste moet Maandagavond laat al zijn verdwenen. De tweede, Dimitri geheten, is waarschijnlijk Dinsdag morgen ontsnapt met medeneming van een groot aantal diplomatieke stukken. De Zwitserse politie heeft een aantal vooraanstaande figuren uit de kringen van vrije Roemenen te Genève ver hoord. Zij heeft enkele rechercheurs belast met het uitoefenen van een „dis crete bewaking" van nog vijf andere communistische gezantschappen of am bassades te Bern. Volgens uit Boekarest komende reizi gers, zo meldt Reuter uit Wenen, heeft de Roemeense plaatsvervangende mi nister van Buitenlandse Zaken de Zwitserse diplomatieke vertegenwoordi ger te Boekarest aangeraden om op zijn eigen veiligheid te letten met het oog op de „toenemende verontwaardi ging over de aanval op de Roemeense legatie in Bern." Volgens reizigers was de bewaking van de Zwitserse legatie in Boekarest verdubbeld, doch er waren geen teke nen, die op een algemene verontwaar diging over of zelfs belangstelling voor het incident wezen. Het Deense ministerie van Buiten landse Zaken heeft er tegen geprotes teerd, dat de Roemeense zaakgelastig de in Kopenhagen verklaard heeft, dat de Deense politie er „gangstermetho den" op na houdt, zulks in verband met de kwestie-Cimbu, de chauffeur, die om politiek asyl in Denemarken heeft gevraagd. Denemarken heeft bij de Roemeense zaakgelastigde tevens een antwoord op het Roemeense protest ingediend. Hier in wordt gezegd, dat de bewaking van de Roemeense legatie is ingesteld om veiligheidsredenen en dat de bewaking het normale werk van de legatie geens zins kan storen. De chauffeur Cimbu had vrijwillig de 6.000 kronen overhan digd, die hij van de legatie ontvreemd had. (AFP-Reuter-UP) Op de Rijksweg tussen Deldën en Goor verongelukte Donder dagmiddag omstreeks vier uur een auto van de Rijks politie. De politie-auto, die ter controle van het verkeer aan de kant van de weg geparkeerd stond, werd door een vrachtauto, die in het nauw kwam bij het passeren van een Belgische auto, onderschept en in de sloot geduwd. Op deze foto ziet men de resten van wat eens een keurige politiewagen was. De 28-jarige Richard de Wend-Fenton, erfgenaam van een groot landgoed in Yorkshire, is in Londen aangekomen nadat hij met behulp van drie adel lijke vrienden op avontuurlijke wijze uit het Franse Vreemdelingenlegioen had weten te vluchten. Richard, die Eton bezocht heeft, vertelde op een flat van een zijner vrienden aan de pers, dat hij vorig jaar Mei voor het Franse Vreemlelingenlegioen getekend had in de veronderstelling, dat hij een avontuurlijk leven zou krijgen. Maar in' plaats daarvan vond hij er „een grenzenloze verveling", in plaats van avontuur keiharde discipline en in plaats van opwindende gevechten met opstandige Bedoeïnen afmattende marsen in de woestijn onder een brandende zon. Richard kreeg er dus al gauw genoeg van en schreef zijn vrienden hem te helpen ontvluchten. Deze drie vrienden waren de 24-jari- ge Lady Maye Rous, dochter van de Earl van Stradbroke, de 34-jarige Mi chael Alexander, een neef van de vroe gere Britse minister van defensie, veld maarschalk Earl Alxander, en tenslot te Nicholas Mosley, zoon van de Britse fascistenleider Sir Oswald Mosley. Deze drie staken de koppen bij eikaar tijdens een cocktail-party in Londen. Zij overlegden hoe zij „Dick" uit de^ han den van „die vervelende Fransen" kon den krijgen. Zij brachten zelf wat geld bij elkaar, leenden nog wat bij rijke vrienden en vlogen toen naar Algiers. Daar ontdek ten zij, waar de jonge de Wend-Fenton zat, vervolgens huurden zij een Siciliaan- se smokkelboot en lieten die in een klei ne Noord-Afrikaanse haven voor anker gaan. Een snelle wagen was het enige, dat zij nog nodig hadden. Toen zij die eenmaal gehuurd hadden, was de rest een kleinigheid. De moeder van Richard, de wedu we mevrouw Margaret de Wend-Fenton was minder ingenomen met de vlucht van haar zoon. Toen men haar in haar woning te Ascot van het een en ander op de hoogte stelde, zeide zij„Ik vind het een buitengewoon pijnlijke geschie denis. Had mijn zoon het maar niet gedaan. Hij had toch uitgekocht kunnen worden." Een woordvoerder van de Franse am bassade heeft inmiddels verklaard, dat Frankrijk er waarschijnlijk van af zou zien om de uitlevering van de Wend- Fenton op grond van desertie te eisen. Het Indonesische parlement zal op 25 Februari in plenaire zitting de opheffing van de Nederlands-Indonesische Unie be spreken, aldus heeft P.I.A. vernomen. Intussen is de Memorie van Antwoord verschenen op de beschouwingen in de afdelingen over het protocol betreffende de opheffing van de Unie. Daarin zegt de regering o.a. dat bij de afwikkeling van kwesties voortspruitende uit de R.T.C.- overeenkomsten en in de kwestie Nieuw- Guinea de Indonesische regering nimmer de weg der onderhandelingen zal verlaten, zo lang de mogelijkheid de kwesties langs vredelievende weg op te lossen, nog be staat. Dit in verband met de internationale mening, die onderhandelingen wenst. Bfj de stichting „Toneelcoördinatie" zijn plannen ingediend om te komen tot een vermindering van het aantal voorstellingen. Een regeling zoals de orkesten en de opera kennen, waarbij een maxi mum aantal prestaties per week wordt gesteld, wordt door1 de stichting hoogst gewenst geacht. Ondanks de vermoeie nis van het vele reizen, behoren voor de toneelkunstenaars nu weken van on afgebroken repeteren en optreden tot de gewone verschijnselen. Vorig jaar is de Nationale Federatieve Raad van het voormalig verzet Neder land een sluitzegelactie begonnen ter propagering van de vijfde Mei als natio nale feestdag. Van de sluitzegels is thans het eerste millioen geplaatst. Voor het drukken van het tweede millioen is op dracht gegeven. De Australische minister-president Men zies heeft Donderdag de lunch gebruikt bij de Koningin op paleis Soestdijk. Ook heeft hij een bezoek gebracht aan het Australisch immigratiebureau in Den Haag. 's Avonds was er op de Australische ambassade een diner, waaraan naast de heer Menzies o.a. minister-president en mevrouw Drees en minister en mevrouw Luns aanzaten. Advertentie Steeds méér huisvrouwen zien in, dat het haar eigen belang is by het kopen van een bindmiddel MAÏZENA DURYEA te vragen. En haar winkelier geeft het haar graag, want het is ook zijn belang dat haarmaaltyden slagenHijweet door jarenlange ervaring dat er voor groenten, soepen en sausen geen beter bindmiddel bestaat dan juist MAÏZENA DURYEA. By het gebruik daarvan zijn misluk kingen by voorbaat uitgesloten. Die kabinetscrisis ln Frankrijk; het is om de P in te krijgen. P.M.F., Pinay, Pflimlin, Pineau. Het wach ten is nog slechts op de heer Pineut. Twee Nederlanders zijn Woensdag door Oost-Duitse autoriteiten over de West-Duitse grens gezet. Zij hadden en kele dagen eerder de grens tussen Oost- en West-Duitsland overschreden, zo meldt DPA uit Hannover. Zij hadden Nederlandse paspoorten bij zich en wilden zonder de voor bui tenlanders vereiste interzonale pas Oost-Duitsland binnen reizen voor een familiebezoek. De West-Duitse grens beambten te Helmstedt hadden hen er van op de hoogte gesteld, dat hun pa pieren niet toereikend waren, waarop de twee jonge mannen illegaal de grens overgingen. In Oost-Duitsland werden zij door de volkspolitie gearresteerd. Een van hen werd door de West- Duitse politie vrijgelaten, terwijl de an dere ter beschikking van de politie werd gesteld, daar hij niet gerechtigd was zich in West-Duitsland te bevin den. Als de plannen verlopen gelijk men wenst, zal dit jaar het Surinaamse strijkkwartet „Maranata" een tournee door Nederland maken. Kenners zijn van oordeel dat dit „Maranata-kwartet" van uitstekend gehalte is. Z. H. Exc. mgr. H. v. Elswijk, bisschop van Morogoro (Eng. Oost-Afrika) zal in de kloosterkapel der paters v. d. H. Geest te Gemert op 4 Maart het sub diaconaat toedienen aan de fraters Mar- tinus v. d. Mortel, Joseph Schuch, Pe trus Janssen, Cornelis Vreeburg, Egber- tus van Lier, Henricus Peltenburg, Ge- rardus Soudant en Paulus van Vegchel, allen van de Congregatie van de H. Geest en op Zondag 6 Maart in de pa rochiekerk van O. L. Vrouw te Hel mond de H. Priesterwijding aan frater Johannes Magis van de Congregatie van de H. Geest. Bosun is een hond die nooit bestaan heeft, maar toen hij gisteren dood ging plengden vele Britten een traan. Hij was 18 jaar, een ruwharige bastaard die mil lioenen Britten kenden, alhoewel nie mand hem ooit gezien had. Want Bosun leefde in de droomwereld van het radio vervolgverhaal. Zijn vriendelijke geblaf kon men beluisteren in „Het dagboek van mevrouw Dale", een jarenlange ra dioserie van twee uitzendingen van een kwartier per dag, 's morgens en 's mid dags, waarvan de ochtenduitzending een herhaling was van de middaguitzending van de vorige dag. Ongeveer 15 millioen mensen luisteren iedere dag naar deze dagelijkse gebeurtenissen in het leven van een doktersvrouw. Bosun heeft in de loop der jaren heel wat avonturen beleefd. Het vorige jaar viel hij in zee toen de heer en mevrouw Dale op vacant ie waren en hij kon slechts met grote moeite weer worden gered. Met Kerstmis kreeg Bosun trouw ca deautjes en brieven van kinderen, die ook een huisdier zoals hij wilden heb ben. Al een paar uur nadat hij door Bob, de zoon van mevrouw Dale, dood in zijn mand aangetroffen was, werden in het gebouw van de B.B.C. bloemen bezorgd en brieven afgeleverd met betuigingen van deelneming. Maar de bloemen zullen nooit een graf sieren al werd tuinman „Monument" gisteren met de taak belast er een te delven. Want Bosun is niets anders ge weest dan een gramofoonplaat in de bi bliotheek van geluidseffecten van de B. B. C. r— x orgen trouwt in de Am sterdamse Begijnhofka pel Harriet Laurey, en. op ons rust nu de prettige taak bij deze gebeurtenis even stil te staan. Er zullen lezers zijn, die zich afvragen, wie is dat nou weer? Dat zullen wel dezelf den zijn, die menen dat trouwen geen kunst is, want dat er pas echt iets komt kijken om het aan huwelijksbanden vijf en twintig of zelfs vijftig jaar of nog langer uit te zingen. Bij de p oëzie-lezers hoeven we de Bruid gelukkig niet meer te in troduceren. Ze kennen haar al lang, zoal niet van haar eerste versje in een Nieuwe Eeuw van 1945 of van haar aandeel in de in 1951 verschenen verzamel bundel Triple Alliantie, dan toch van haar prachtige bundel Loreley, een van de weinige deeltjes uit de Windroos, die het tot een tweede druk heb ben gebracht. Niet dat dit boek verkoperssucces op zichzelf alles zegt, maar wie dit bundeltje ge lezen heeft, zal er zich niet over verbazen dat het is ge gaan. Er staan verzen in die men niet licht zal vergeten. Met Loreley leverde Harriët Laurey een verzameling gedich ten die een verrijking betekenen van de Nederlandse litteratuur. En op een katholieke dichteres van deze allure mogen we wel zuinig zijn. Het is dan ook van harte, als we haar nu in dit hoekje op de vooravond van haar huwelijk wat fêteren. Het is voor het weids begrip van jonge men sen al weer lang geleden dat de Bruid het Brabantse Eindhoven voor het Hollandse Amsterdam verliet. Maar gedurende al die jaren dat ze in het Binnengasthuis zorgvuldig de geheimen bewaarde van een hoogleraar, die meer voelde voor de chirurgie dan de verskunst, heeft de dichteres nooit haar Zuidelijke aard verloochend. Haar laatste bundel Oorbellen is het jongste bewijs, dat zij in gaaf en uiterst gevoelig Nederlands ragfijne bij zonderheden tot uitdrukking weet te brengen. Wie op haar hoge kamertje in de Nicolaas Maesstraat wel eens een kop koffie gedronken heeft, weet echter hoe sappig soms nog in het vuur van een gesprek het Eindhovens van haar tong rolt. De Lichtstad was haar indertijd te klein. Ze zocht toen een ruimer maatschappelijk contact in het heterogener samengestelde Am sterdam. Dat ze daar nu nogal eenzijdige betrekkingen onderhoudt, zal wel niemand kunnen zeggen. Harriët is er echter haar afkomst en wezen trouw gebleven. Zo verklaarde ze onlangs nog: „ze hebben me daar in Brabant dingen bijgebracht die ik nooit meer prijs zal geven". Dat er een bruiloft op til was, was al geruime tijd ver buiten de familie kring bekend. De Muze zelf heeft het geheim de afgelopen zomer op de Groot Kempische Cultuurdagen verraden. De poëzie-prijzen hadden niet idyllischer kunnen vallen: Harriët Laurey en Ton Neelissen verloofd èn be kroond. Nu zegt men wel altijd dat poëzie en burgerlijke stand niets met elkaar te maken hebben, maar het is de vraag in hoever dit een grove ver gissing is. In de Oorbellen kon men reeds duidelijk iets horen rinkelen! Daar waren bovendien nog andere tekenen. Onder de geschenken t.g.v. de laat ste verjaardag bevond zich een lijvig boekwerk. Het léék op de Encyclopae dic voor de Wereldliteratuur. Maar het was het kookboek van de Amster damse Huishoudschool. Onlangs hebben wij bij de dichteres mogen dineren en we moeten zeggen: het is een goed boek. Nu is Harriët de Bruid van Morgen. We hopen dat ze het uit zal zingen. Vijftig jaar en langer. Ook in die zin dat ze niet de Dichteres van Gisteren zal worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5