Teleurstellend zwak begin van tournooi 47/2 Yan der Sluis heeft de meeste kans op zege Eerste centrale hockey training in de sneeuw PAS OP JE TONG! KARELV Jubilerende tunnels Teken l Alleen Yan de Pol en Teegelaar nog ongeslagen na lange eerste dag De Kleine verrast Kopgroep wordt kleiner Norris met taak begonnen AVONTUREN van Martje Maakjenietdruk cursus VRIJDAG 18 FEBRUARI 1955 PAGINA 6 Onzuiver materiaal irriteert biljarters Kunstrijden Amerikaan Jenkins wereldkampioen Om hoofdstedelijke damtitel Propagandafilms van de K.N.L.T.B. Geen Ronde van Groot- Britfannië Uitslagen en stand 4 spelers van Brabantia zeggen lidmaatschap op Jopie van Alphen nu op recordjacht Duits voetbalcontact met het buitenland Seixas speelt nog maar één jaar m;«Ee(I\ar1»,h|\!,knn0e0nkbÏÏ Docenten Muziek- luceum bij Mozarteum Belgische onderscheidingen Oudste Nederlandse oblaat viert diamanten feest Secretaris van „Herwonnen Levenskracht" met pensioen SUGGESTIES VOOR BEVRIJDINGS- FEESTEN Uitslag van prijsvraag voor toneel W. L. de Vries voorzitter transportcommissie V.N. (Van onze sportredacteur) HILVERSUM, Donderdagnacht. Nors en stuurs keek Piet van de Pol vanavond omstreeks acht uur na het einde van zijn middagpartij. Vrolijk en welgemutst is hij vannacht op een tijdstip, dat menigeen al uren geniet van een welverdiende nachtrust, uit de koepelzaal van „De Karseboom" in Hilversum gestapt. Nog één zo'n dag in het tournooi om het kampioenschap van Nederland, anker kader 47/2, en hij, de Rotterdamse biljart-mathematicus, kan zich al zeer vroegtijdig op nieuw als titelhouder laten huldigen. De opening van dit vierdaagse tournooi is dan ook wel bijzonder opmer kelijk geweest. Het was meer een beurtenmarathon dan een reeks duels tussen grootmeesters in het spel op de kaderlijnen. Partijen, die in twee uur ongeveer beslist behoren te zijn, duurden nu ongeveer drie a drie-en-een- half uur. Op het uur, dat de avondseance dient te beginnen, speelde men nog partijen, die ongeveer twee uur eerder beëindigd hadden moeten zijn. Er is dan ook bijzonder slecht gespeeld en de ballen bleken afwijkingen te heb ben. Toen men de balans van één dag geïrriteerd en onzeker spel opmaakte, had alleen van de Pol nog plezier. In de .eerste plaats had hij met een écla tante serie van 217 aangetoond, dat zijn technisch meesterschap ook opge wassen is tegen materiaal, dat niet van de allerbeste kwaliteit is. Bovendien was hij tezamen met Teegelaar nog ongeslagen. Al de anderen, óók dus de Ruyter, van Oosterhout en Metz, hadden de eer van de overwinning al eens aan een ander moeten laten. Alan Hayes Jenkins heeft te Wenen de titel bij de wedstrijden om het we reldkampioenschap kunstrijden voor heren gewonnen. Jenkins had deze titel reeds twee jaar in zijn bezit. Het eindklassement luidt: 1. en we reldkampioen Alan Hayes Jenkins (V.S.) plaatscijfer 11, 203,07 punten; 2. Ronald Robertson (V.S.) 16-201,12; 3. David Jenkins (V.S.) 28-196,69; 4. Alain Giletti (Frankrijk) 37-190,64; 5. Karei Divin (Tsj. Slowakije) 58-185,23. Het wereldkampioenschap kunstrijden voor Dames is Donderdag gewonnen door Tenley Allbright, die daarmede de titel, welke zij in 1954 verloor aan de Duitse rijdster Gundi Busch, terugwon. De einduitslag luidt: 1 en wereldkampioene: Tenley All bright (V.S.) plaatscijfer 9,190,96 pnt. 2. Carol Heiss (V.S.) 28180,31. 3. Hanna Eigel (Oostenrijk) 29179,78. 4. Ingrid Wendl (Oostenrijk) 41178,49. 5. Erica Batchelor (Gr.-Br.) 43—177,56. 6. Carol Jane Pachl (Canada) 58175,16. Het Nederlandse meisje Joan Haanap pel kwam op de vijftiende plaats met plaatscijfer 133 en 156.06 punten; Sjoukje Dijkstra op de twee en twintigste en laatste plaats, met plaatscijfer 166 en 151.57 punten. ■■■■F™"1 Een Russische voetbklploeg, die door India een tournee maakt, heeft te Tri- vandrum met 110 van een Indiase combinatie gewonnen. Een ouverture zonder historie en met slechts twee lichtpunten, zo kan men deze eerste tournooidag nog het best schetsen. De narigheid met de niet zui ver lopende ballen was vooral van psy chologische invloed. Virtuozen als een Van de Pol en De Ruyter verdragen onregelmatigheden uiteraard het slechtst Zij beleefden dan ook bitter weinig ge noegen aan hun start in dit tournooi, zelfs al behaalden zij de overwinning. Er dreigde zelfs een conflict. Men eiste ander materiaal, maar dat kon niet, want dan zou de een bevoordeeld worden bo ven de ander. Men wenste vervolgens, dat de gewraakte partijen overgespeeld moesten worden, maar ook dat was niet mogelijk want dan zou er van het tijd schema helemaal niets overblijven. Kort en goed, de spelers hadden hun gedachten elders, waren bijzonder snel afgeleid en het leidde tot voor publiek en spelers martelend lange partijen. De openingsstrijd tussen De Ruyter en Mol was wel het ergst en dat De Ruyter ten slotte zegevierde was meer geluk dan wijsheid. Teegelaar had van dit alles nog de minste last. Hij waakte er wel voor niet verstrikt te raken in een net van theorieën. Hij speelde voor de vuist weg een fris spelletje zonder pre tentie en dat miste zijn uitwerking niet. Met Van de Pol was hij de enige, die tot de maximale winst kwam. Eerst gaf hij Metz geen schijn van kans en vervolgens moest ook Eichelsheim er aan geloven. Bijzonder verrassend was het eerste optreden van de benjamin in dit tour nooi, de 21-jarige De Kleine. In een fraai duel met Van Oosterhout zege vierde hij met het beste gemiddelde, dat vandaag is gemaakt. Voor Van Oosterhout was het, gezien de presta ties van de anderen, bijzonder triest, met zo'n goed gemiddelde te moeten verliezen. Hij toonde echter iets in zijn mars te hebben door Kees de Ruy ter in de eerste avondpartij, na een zwak begin, gedecideerd te verslaan. De meest opvallende prestatie werd echter, na het middernachtelijk uur, door Van der Pol geleverd. Een serie van 217 behoeft voor de kundigste der vaderlandse biljart-elite geen hoge uit zondering te zijn. De manier echter waarop hij in deze serie ook dit ma teriaal de baas bleef, waarop hij naar oplossingen zocht om het risico van de afwijking tot een minimum te beperken en als het kon zelfs te vermijden zon der de goede positie en dus de opbouw van de serie in gevaar te brengen, was een getuigenis van groot technisch meesterschap. Binnen het in de eerste partij door De Kleine gemaakte aan tal beurten bleef hij echter niet. Daar voor was zijn start te zwak en te onze ker geweest. Na zeven beurten had hij slechts 40 caramboles gemaakt. De uitslagen van deze teleurstellende eerste dag zijn: De Kleine 400 13 95 30.76 Van Oosterhout 306 13 113 23.53 De Ruyter 400 31 73 12.90 Mol 388 31 54 12.51 Teegelaar 400 22 149 18.18 Metz 194 22 42 8.81 Eichelsheim 216 26 38 8.30 Van de Pol 400 26 87 15.38 De Kleine 342 27 62 12.66 Metz 400 27 84 14.81 De Ruyter 254 21 74 12.09 Van Oosterhout 400 21 104 19.04 Van der Pol 400 14 217 28.57 Mol 1 31 14 17 2.21 Teegelaar 400 16 98 25.- Eichelsheim 208 16 71 13.— (Van onze dammedewerker) Nu de tiende ronde van de strijd om het persoonlijk damkampioenschap van Amsterdam haar beslag heeft gehad, zijn twee dingen duidelijk komen vast te staan. Ten eerste heeft leider Wim van der Sluis thans beslist de beste titel- kansen verkregen; voorts scheidde zich een kopgroep van drie spelers af, die overtuigend domineerde over de overige deelnemers. Bij dit drietal, dat verwoed in de nog resterende drie ronden om de titel zal kampen, moet de komende dam- kampioen van Amsterdam dus worden gezocht. Lijstaanvoerder van der Sluis had een dubbelzware taak te verrichten. Buiten het feit, dat hij de fanatiek op aanval losbeukende Weespenaar Beeke moest bedwingen, moest hij zich bovendien nog losmaken van de Argus-ogen, waar mede zijn concurrenten Stahlberg en van Heerde hem volgden. De partijen, die deze titelgegadigden te bestrijden hadden, waren immers kansloos voor het kampioenschap en dat was met de Weespenaar Beeke op dat moment aller minst het geval. Zorgelijk bestudeerde Wim van der Sluis dus zijn aanvankelijk onwillige manschappen. Temeer, omdat Beeke met veel vuur zijn zwarte knechten tot kracht probeerde te inspireren. Maar de stormloop werd met tè veel bravour in gezet, zodat van der Sluis koel zakelijk een indringer kon liquideren. Hoe dat daarna tot een kundige zege werd her leid, toont onderstaande notatie van deze verdienstelijke partij: W. F. van der Sluis (wit) W. H. Beeke (zwart). 1. 34—30, 19—23; 2. 39—34, 14—19; 3. 44—39, 17—21; 4. 31—26, 11—17; 5. 30—25, 10—14; 6. 36—31, 7—11; 7. 33—28, 1—7; 8, 31—27, 17—22; 9. 28x17, 11x31; 10. 26x17, 12x21; 11. 37x17, 7—12; 12. 41—37, 12x21; 13. 46—41, 8—12; 14. 34—30, 6—11; 15. 50—44, 11—17; 16. 39—33, 23—29; 17. 33x24, 20x29; 18. 44—39, 2—8; 19. 32—28, 4—10; 20. 39—33, 19—24; 21. 30x19. 14x32; 22. 33x24, 10—14; 23. 37x28, 14—20; 24. 25x14, 9x29; 25. 28—23, 29—33; 26. 38x29, 5—10; 27. 35—30, 10—14; 28. 30—24, 18—22; 29. 40—34. 13—18; 30. 41—37, 8—13; 31. 43—38, 22—27; 32. 49—43, 14—20; 33. 23—19, 3—8; 34. 43—39, 18—22; 35. 39—33, 21—26; 36. 34—30 20—25; 37. 29—23, 25x34; 38. 24—20, 13x24; 39. 20x40, 8—13; 40. 4035, en zwart zag keurig in, dat de doorbraak op zijn lange vleugel niet meer te keren is. Hij gaf zich dan ook sportief gewonnen. Concurrent Stahlberg had aan Broer- se lang geen gemakkelijke broer. Een gunstige hekstelling kan hij slechts tot kracht brengen als hij over voldoende tempi kon beschikken. Deze te creëren was zijn grootste zorg. Toen hij inzag, dat dit toch niet zou slagen, greep hij naar het combinatie wapen. En daar vel de hij zijn partner mee neer! Na een schijf winst afgedwongen te hebben, gaf het eindspel nog talloze moeilijk heden. Op geestige wijze liet Stahlberg Huiverend van de koude stond Rex Norris, de nieuwe trainer van de KNHB, Donderdagavond in het Olympisch Sta dion te Amsterdam waar zijn toekom stige pupillen onder leiding van Chris Berger in de sneeuw hun conditietrai ning ondergingen. Op de sintelbaan was een smal pad in de dikke sneeuw laag vrijgemaakt, dat net ruimte ge noeg bood voor de zo langzamerhand reeds traditioneel geworden sprintjes en baloefeningen. Norris had voor hij in Nederland aankwam nog nooit sneeuw Twee bijzonder interessante films zijn Donderdagavond vanwege de KNLTB vertoond in een der zalen van het ho tel „Atlanta" te Rotterdam. De eerste van Australische makelij, over de Da- vis-cup-finale 1953 gaf o.a. een beeld van de belangstelling, welke voor dit evenement bestaat en van de enorme in spanning die vooral de finalewedstrij den van de spelers eisen. Na de pauze zag men een Engelse kleurenfilm over de Wimbledon-kampioenschappen. Hier in hadden de cineasten behalve aan het spel zelf nog meer aandacht besteed aan de belangwekkendste facetten van de entourage: pijnlijk nauwkeurige ver zorging van de courts, de grote toeloop van het publiek. gezien, maar de laatste dagen heeft hij er geducht kennis mee kunnen maken. Intussen staat het wel vast, dat de eerste geprojecteerde hockey techni sche training, die Zaterdag in Den Haag zal worden gehouden, niet door zal gaan. „Daarvoor hebben we een kort geschoren grasveld nodig en geen sneeuwvlakte", aldus Norris, die verder nog vertelde, dat hij op de Zaterdag middagen twee elftallen tegen elkaar wil laten spelen in een wedstrijd die minstens één uur moet duren. Daarom zal de groep uitverkorenen, die op het ogenblik uit precies 22 spelers bestaat, in de komende tijd nog met enkele candidaten worden uitgebreid. Het ligt ook in de bedoeling, dat Norris, zodra een geschikt stukje van het Stadionveld beschikbaar is, op de Woensdagavonden de spelers tijdens de conditietraining in kleine groepjes on der handen zal nemen. Ook deze week heeft men de hockeytraining van de Woensdag naar de Donderdag moeten verplaatsen, omdat koning Voetbal be slag op het veld had gelegd voor de wedstrijd tussen het voorlopig Neder landse elftal en Reims. De training en de kennismaking van Norris en de spelers werd bijgewoond door diverse leden van het bestuur van de KNHB en de elftalcommissie. De organisatoren van de wielerronde van Groot-Brittannië hebben medege deeld, dat deze wedstrijd dit jaar geen doorgang zal vinden. een forcering in het eindspel toe, die remise tot slot leek te hebben, maar strandde op een leuke vangstelling. En daar werd de taaie Broerse dan ook in gevangen. Ook van Heerde deed uitstekend werk door het precisie-apparaat, Otto van Dijk, stuk te spelen. De Gezellig Samenzijn-speler had weer één van zijn subtiliteiten ten beste gegeven tegenover het klonterende centrum- spel van zijn partner. Een sub-subti liteitje werd van Dijk echter nood- lotig. De robuuste van Heerde nam dat niet en mokerde zich driftig naar de damlijn. Na veel schermutselingen Otto was in de obstructie beslist subliem! kreeg van Heerde zijn zin. Een kort en duidelijk eindspelletje deed de rest. Zelfs den Doop overtrof zich, als vier de Jozeph Blankenaar-speler, in deze tiende speelronde. Hij was zijn Poolse opsluitingspartij beslist ontrouw gewor den en trok de vrije ruimte in. Nu liet de D.S.G.-er Fakkeldij hem daartoe alle gelegenheid, zodat den Doop al dra een dreigend en dwingend voordeel had weten af te dwingen. Ongekunsteld dit maal tooide den Doop zich daarna met de overwinningskrans. Een grote nul op de tabel was het enige wat Fakkeldij mocht in ontvangst nemen. Een „knallende" openingszet van Berk bracht hem tegen Delsen wel vroegtijdig op de damlijn, maar de O.D.V.-er kon de indringei- onschadelijk maken, zodat het eindspel het moest doen. En omdat het dat juist niet deed, werd het dus remise. Zodoende waren de volledige uitsla gen aldus: Hoofdklasse: W. F. van der SluisW. H. Beeke 20, J. FakkeldijA. den Doop 02, O. van DijkP. van Heerde 02, D. Broerse—M. R. C. Stahlberg 0—2, B. Berk—M. Delsen 11. Hierdoor werd de volgorde van de deelnemers aldus: W. F. van der Sluis 15 punten (uit 9). M. R. C. Stahlberg 14 punten (uit 9), P. van Heerde 13 punten (uit 9), W. H. Beeke 11 punten (uit 9), A. den Doop 10 punten (uit 9), D. Broer se 9 punten (uit 8). O. van Dijk 9 pun ten (uit 9), B. Berk 8 punten (uit 10), J. Fakkeldij 7 punten (uit 9), M. Delsen 6 punten (uit 9), G. Belderok 5 punten (uit 8), Rud. Berk 5 punten (uit 9) en H. van der Sluis 4 punten (uit 9). Jeugdkampioenschap: Kelderman Erich 0—2, Erich—Kabalt 2—0, Kabalt— Kelderman 0—2, Vijn—Fokkink 0—2. Vier spelers van de Eindhovense eer ste klasser Brabantia, de backs Charles en Frans van Osch en de voorhoede spelers Tini van Osch en Hein Mollen, hebben het bestuur schriftelijk te ken nen gegeven, niet meer lid te willen zijn, omdat zij het niet eens zijn met de werkwijze van de elftalcommissie. Onlangs werd Tini van Osch „ge passeerd" ten behoeve van een speler, die uit een andere vereniging kwam. Nu Mollen de laatste tijd niet in de beste conditie verkeert, meende de elf talcommissie er goed aan te doen, ock hem te vervangen. De vier familieleden hebben daartegen geprotesteerd; zij vonden echter geen gehoor bij het be stuur. De sportcommissie van de KNZB heeft aan Jopie van Alphen van de RDZ toestemming verleend om Zater dag 19 Februari a.s. in het Sportfond- senbad te Rotterdam een poging te doen een Nederlands record op de 4 x 100 meter wisselslag persoonlijk te vestigen. De limiet voor dit nummer gesteld bedraagt 5 min. 54,- sec. Duitse voetbalclubs hebben na de oor log 3025 vriendschappelijke wedstrijden gespeeld tegen buitenlandse ploegen, waarvan 1001 in Duitsland en 2024 in andere landen. Nederland staat met 281 wedstrijden boven aan op het lijstje van dit soort ontmoetingen, gevolgd door Oostenrijk met 254 en Zwitserland met 251 wedstrijden. Vic Seixas, de 31-jarige kampioen van Amerika in het enkelspel, zal zich over één jaar uit de wedstrijdsport terugtrekken, althans uit het „top-tennis". Hij heeft dit besluit medegedeeld bij zijn terugkeer in New York, na een tournée door Australië. De heer J. H. W. Pasman, die in Oc tober van dit jaar 60 jaar hoopt te worden, heeft verklaard, dat hij zich in verband met zijn leeftijd in begin van Januari 1956 zal terugtrekken als alge meen voorzitter van de Nederlandse Hippische Sportbond en als algemeen voorzitter van de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport. og nooit van de onze, verbaasd doet van de heilige Petrus Damia- staan over zijn geleerdheid en nus gehoord! Dat is best moge- welsprekendheid, zo'n man lijk! Maar dan moet je van- waarschuwt ons in zijn ge- daag toch maar eens heel schriften: „Pas op voor je eventjes naar hem luisteren, tong! Let op, dat je geen ijde- Want deze; Petrus Damianus le praatjes maakt! Onze tong, heeft ons wat te zeggen. die zich rood mag kleuren met „Pas op je tong!" waar- het bloed van Christus, moest schuwt hij „en laat die tong er zich voor schamen, met geen ijdele en slechte praatjes ijdele praat bezig te zijn", verkopen! Deze grote heilige stierf in En dat doen heel veel men- het jaar 1072 en de 23ste Fe- sen raaar al te vaak. bruari vieren we zijn feestdag. Ook Petrus Damianus was t wat dit praten betreft, niet over Denk dan eens aan hem en zichzelf tevreden. Luister maar vraag zun hulp, o™ ook. wat wat hij vertelt; beter op je tong te letten. Dan dwingen, en wel mijn zin om zljn' zotte praat, kletspraat te ver kopen. Zelfs toen ik in het klooster was, betrapte ik me zelf op die slechte neiging". Het blijkt dus wel heel moei lijk te zijn, om je tong te be dwingen. Petrus Damianus heeft er zijn hele leven voor gestreden en ten slotte de strijd gewonnen. Anders was hij geen heilige geworden. Petrus Damianus is een Ita liaanse heilige van de elfde eeuw. Zijn jeugd was niet erg prettig. Zijn moeder verwaar- zal er veel minder ruzie en na- Het middeleeuwse Gravensteen kasteel te Gent if ffJ ii binnen. Het scheen een goede „Het komt dik voor elkaar, zaak te zijn, want het werd meneer Marijn. „Dat zie je da- steeds drukker. Vol verbazing delijk. Die Mart is eên kerel, keek Mart naar het werken loosde hem een beetje en stierf op wie je rekenen kan. Ik heb van zijn baas. Een enkele keer evenals zijn vader, toen Pe- schik in je, Mart. Jij bevalt keek de br.as ook wel eens naar trus nog jong was. me." hem. En één keer zei hij zelfs: „Kom maar bjj mij in huis", Mart voelde zich nog niet „Je zult wel moe worden van zei een van zijn broers. Doch wakker genoeg om de betekenis al het werken, dat IK doe!" ook daar had de jonge Petrus van al die woorden tot zich te Toen lachte Mart even. Toch het niet erg prettig. Hij werd doen doordringen. Hij merkte wel een leuke baas, vond hij. zo'n beetje als knechtje ge- ook niets van de knipoogjes, die Het kwam echter niet in bruikt en van leren, wat Pe- de mannen elkander gaven. Hjj Marts brein op, uit zichzelf eens trus graag deed, kwam niets, ontdekte even later alleen, dat op te staan en te zeggen: Kan Tot eindelijk een andere broer, vader weg was en hij naast de ik u niet een handje helpen, die al priester was, zich over groenteman in de winkel stond, baas? Neen, dat was niks voor hpm ontfermrip' En daarmee begonnen de avon- de jongen. Daarom heette hij turen van Martje Maakjeniet- trouwens Maak-je-niet-druk! druk. Als die aardappels niet zo hard „Ga er even bij zitten, jon- waren, zou hij het hier op die fen!" zei de groenteman. „Ja, zakken best de hele dag uithou- aar op die zakken. Neem er den. Maar zover zou het niet gerust je gemak van." komen. Plots schrok Mart op Martje keek de man eens uit zijn gedommel. De baas had even aan. Meende die dat nu zijn naam genoemd. „Loop eens allemaal? Toch kroop de jon- even met mevrouw mee, jo. gen maar boven op een stapel Tien kilo aardappels en twee zakken, gevuld met aardappe- rooie kolen!" len. Lekker zacht zat dat niet, Het drong nog niet goed tot maar Martje zat in ieder geval. Mart door, wat de bedoeling 1500: Karei V te Gent gebo ren. Natuurlijk weten jullie dat allemaal. 24 Febr. is dat dus 455 jaar geleden. Hij was kei zer van Duitsland, koning van Spanje en Heer der Neder landen. Zijn jeugd bracht Karei voornamelijk in de Zuidelijke Nederlanden door. Op zestien jarige leeftijd werd hij koning van Spanje, en in het jaar 1520 werd hij te Aken tot kei zer gekroond. Karei regeerde streng, maar toch ging het in ons land onder zijn bestuur goed. Dat leren jullie allen op school wel, wij willen liever enkele bijzonderheden geven over het tegenwoordige Gent. In vroeger jaren kwamen kleine middeleeuwse boten op de rivier de Leie aanleggen tussen twee bruggen, en losten er aan twee brede kaaien. Te genwoordig ziet men er alleen nog motorboten of gewone bin nenschepen, maar de kaaien hebben al haar pracht behou den. Vooral die aan de Graslei met haar door de eeuwen ver weerde Romaans stapelhuis of openbare graanzolder, Go- thische gildenhuizen met ge beeldhouwde gevels, burger woningen uit de Renaissance in rode baksteen met witstenen versieringen, trapgevels en an dere, welke zich weerspiegelen in het zachtvloeiende Leiewa ter. hem ontfermde Ja, toen begon Petrus ple zier in het leven te krijgen. Want al heel gauw bleek, dat hij uitstekend leren kon. Zo werd hij priester en geleerde. Ja, men beschouwt hem als een van de grootste geleerden van die tijd. Jarenlang leefde Petrus in een klooster. Maar de roem van zijn bekwaamheid ver breidde zich zo, dat de Pau sen zijn hulp inriepen, om de leer van de kerk te verdedi gen en hem tot kardinaal ver hieven. Nu kwam Petrus in het volle leven te staan. Overal moest hij spreken, met paus en vele andere voorname man „EJn nou maar eens goed kij- van deze woorden was. Wel zag k_n, hoe alles hier gaat!" ging hij, dat de baas een grote de baas weer verder. „Dan leer grauwe zak in de hand hield, je het vak zo!" die een klein beetje rondzwaai- „Dat heeft niet zo'n haast!" de en toen ineens, bons, die dacht Mart bij zichzelf. En hij zak op Mart's rug deed neer- nen had hij besprekingen, nestelde zich wat beter tussen komen. Steeds wilde men weten wat de zakken in. Een stoel zou „Hou vast!" klonk het gebie- Petrus Damianus van de een veel lekkerder gezeten hebben; dend. of andere zaak zei. maar daar dorst hij toch niet En zo kwam Mart plots tot En zo'n groot man nu, die om te vragen. Zo langzamer- de ontdekking, dat hij een zwa de mensen van zijn tijd en ook hand kwamen de eerste klanten re zak met aardappels en rooie kolen weg moest sjouwen. „Loop maar met mevrouw mee!" hoorde hij nog. Toen sjokte Martje de winkel uit, de vrouw achterna de straat op. Dadelijk flitste het door Mart's hoofd: Waar zou ze helemaal wonen? Het leek wel, of de vrouw zijn gedachte raadde: „We wo nen gelukkig niet ver!" zei ze. „Je bent zeker niet gewend zul ke vrachtjes te dragen?" Mart vond het vermoeiend nog antwoord te geven ook. „Erg handig ben je tenmin- De St. Baafskathedraal te Gent 24 Februari is het 50 jaar geleden, dat de doorboring van de Simplontunnel een feit was en 28 Februari is het 75 jaar geleden, dat de doorboring van de St. Gotthard voltooid was. 1906 reed de eerste trein door de tunnel. In 1921 kwam een tweede tunnel gereed zodat het treinverkeer in beide rich tingen kan geschieden. De St. Gotthardtunnel is 15 Beiden zijn lange spoorwegtun- kilometer lang. Ook dit is na- nels door het Alpengebergte tuurlijk een geweldig ingeni- tussen Zwitserland en Italië, eurswerk geweest en meer dan sté' niet!" ging de vrouw ver- De Simplontunnel is bijna 20 tienduizend arbeiders aan bei- der Ren ie al lano- nu kilometer lang. Enkele duizen- de zijden hebben er aan ge- baas'''' den arbeiders hebben, onder de werkt. 28 Februari 1880 stoot- Mart vond dat hii nu einde moeilijkste omstandigheden, te men, om zo eens uit te iyk toch wel' eens iets zeggen daaraan gewerkt. Door mach- drukken op elkaar" en was moest: „Nog niet zo heel lang, tige technische middelen moest de verbinding tussen beide lan- mevrouw een uur zowat'" voor luchtverversing in de den tot stand gekomen. Eerst Toen lachte de vrouw en zei werkplaatsen worden gezorgd, 1 Januari 1882 werd de spoor- verder maar niets meer want je kunt zó wel begrijpen Hjn in gebruik genomen. Ook Het leek Mart of hij mét die dat diep onder een gebergte deze tunnel is van dubbelspoor zware zak naar het eind van werken gevaarlijk werk is in voorzien. De gehele St. Gott- <je wereld moest sjouwen Lie- alle opzichten en verse lucht hard spoorweg telt 80 tunnels Ve hemel Waar woondé dip was er niet. In 1905 kwam dit en 1234 bruggen over de ravij- mevrouw helemaal De reuzenwerk tot stand en in nen. vracht begon hoe langer hoe zwaarder te drukken. Mart liep diep gebogen, haast met zijn neus op de grond. Eindelijk hield de vrouw halt. „We zijn er, hoor!" Hup, daar liet Mart de zak meteen op de grond glijden. „Dag mevrouw!" zei hij en wilde weglopen. Maar daar nam de vrouw geen genoegen mee. „Je brengt de zak toch wel even voor me naar boven?" vroeg ze. „De zak naar boven sjou wen?" herhaalde Mart. „Ja natuurlijk. Je dacht toch zeker niet, dat ik die vracht naar drie hoog kon sjouwen?" Een ogenblik leek het Mar tje of nu de wereld vergaan zou. Moest hij die zware vracht drie trappen opdragen? Na dat urenlang sjouwen over de straat? Dat haalde hjj nooit' Drie trappen! Stel je voor dat hij met de zak van de trap rolde! En dat gebeurde be slist. Daar kwamen ongeluk ken van. De mevrouw was intussen Een trein verlaat de Simplontunnel al naar boven gegaan. Mart ging er maar eens bij zitten. Daar moest hij even over na denken. Drie trappen op! Dat was toch al te gek! Neen, daar moest hij iets anders op vin den. Zou de baas dat niet veel beter zelf kunnen doen? Ja, dat was een idee. Hij ging de baas halen! Vragen of die de zak even naar boven wilde dragen. Maar stil... Mavtjes hersenen begonnen een klein beetje te werken: de baas zou wel klanten in de winkel heb ben. Die kon dus ook zo maar niet weglopen. Neen, dat ging niet. Martjes hersenen moes ten nog even blijven werken om een andere oplossing voor dit moeilijke vraagstuk te vin den. En plots ging er een licht op in de duisternis. Hij hoefde toch niet alles tegelijk naar boven te dragen! Aha! Dat was het! Als hij nu eerst één rode kool en dan nog zo'n ding naar boven droeg. Dan zou het daarna wel lukken, om de aard appels ook nog boven te krij gen! Martje sprong verrast over eind van de ontdekking, die hij zo maar zelf gedaan had. Met heel veel krachtsinspan ning sleepte hij de zware zak de gang in. Tot onder aan de trap. Hij keek eens omhoog! Lieve hemel, wat een trap was dat. Dat was een trap zonder eind. Daar moest Mart weer even bij gaan zitten. Als hij drie keer al die trap pen op en neer moest, dan overleefde hij dat nooit. En toch moest alles naar boven. Dan toch maar alles tegelijk? Mart trok eens aan de zak, pro beerde hem op te tillen. „Veel te zwaar!" zuchtte hij. Ineens bedacht hij: „Als ik nu eens twee kolen tegelijk mee neem! Onder iedere arm één?" Ha, dat was pas een goed idee! Mart begon er dadelijk aan. Uit de zak diepte hij de twee kolen op, klemde er één onder iedere arm en begon de bestij ging van de eindeloze trappen. Zuchtend en steunend bereikte h(j de eerste etage. Hier was een klein bordesje. Even op adem komen, hijgde Martje. (Wordt vervolgd) KAREL V Van op de St. Miehielsbrug heeft men een indrukwekkend gezicht op de zeven grote ge bouwen welke de Monumen- tenrij uitmaken. Op een lengta van 550 meter bemerkt men er de gotische St. Michielskerk, het monumentaal Postgebouw, de romaans-gothische St. Ni- klaaskerk, het gothisch Bel fort met zijn beroemde draak, de gothische Halle met haar eigenaardige Raadskelder, de statige St. Baafskathedraal en, het Geeraard Duivelssteea met zijn geheimzinnige krocht. Eveneens van op de St. Mi ehielsbrug ziet men boven de Oude Haven de toren verrij zen van het welbewaarde Gra vensteen, het belangrijkste ver sterkt kasteel uit de 12e eeuw in België. Naast de talrijke wonder mooie kerken en abdijen is het godsdienstig leven uit de mid deleeuwen te Gent vertegen woordigd door twee begijnho ven, miniatuursteden ingeslo ten in de grote stad en totaal afgezonderd. Daar wonen in huizen en conventen honder den vrouwen in hun middel eeuwse klederdracht. Deze „Be gijntjes" zijn religieuzen, doch ze zorgen ieder voor eigen be staan en volgen een regel die minder streng is dan deze der gewone kloosterlingen. Maar niet alleen gedenkte kens van vroegere macht en grootheid worden te Gent in ere gehouden, ook meesterwer ken van de oude Vlaamse kunst treft men er in over vloed aan. Vooral in de Sint Baafskathedraal, welke te recht het belangrijkste mu seum voor kerkelijke kunst uit het land wordt genoemd. Ze be vat niet alleen merkwaardige werken van de beste Vlaamse beeldhouwers uit de 16e en 17e eeuwen, doch waarin het schoonste kleinood der primi tieve Vlaamse schilderkunst be rust de Aanbidding van het Lam Gods, door de gebroeders Van Eyck. De vreemdeling is er meest al verwonderd over in een bedrijvige handels- en nijver- heidsstad, zoveel herinnerin gen te vinden aan het roem volle Vlaamse verleden: het is inderdaad een der kenmerken de karaktertrekken van de Gen tenaars dat zij wel de voor delen en de genoegens betrach ten van de moderne tijdei, maar toch met een angst va lige zorg waken over de om schatbare oudheden hen na gelaten door hun glorierijke voorvaderen. Gent is een belangrijk nij verheidscentrum en telt met zijn randgemeenten tegen woordig ruim 250.000 inwoners. De lengte en hoogte van dit grote dier zijn vrijwel aan el kaar gelijk. Voor dat je de schets begint teken je heel dun, dus een vierkant. De ruglijn bovenaan zakt even voorbij het midden sterk naar achter en eindigt in een klein staartje. De buiklijn ligt tamelijk ver beneden de helft van de hoogte. Een derde gedeelte neemt da kop in. De oorschelp zit vrij wel loodrecht boven de voor poot (zie stippellijn). De poten zijn dik en er is niet veel mo del op te merken. De slurf loopt met een gebogen lijn naar beneden. Let op de juiste plaats van het oog en de slag tanden. De zangpaedagoge mevrouw Paula Lindberg (hoofdlerares aan het muziek- lyceum te Amsterdam) is wederom door de leiding van de „Sommeraka- demie" van het Mozarteum verzocht gedurende de Festspiele als docente haar medewerking te verlenen. De pianist-dirigent Hans Bik (leraar aan het muzieklyceum te Amsterdam) is aangesteld als assistent van prof. dr. Ernst Reichert voor de lied- en oratoriumcursus aan het Mozarteum te Salzburg gedurende de „Sommer- akademie". De Belgische ambassadeur, de heer E. Graeffe, heeft aan de vijf commandan ten van het Nederlands Detachement der V.N. in Korea en aan vijf verzets strijders Belgische onderscheidingen uitgereikt. Koning Boudewijn heeft de luitenant-kolonels M. P. A. den Ouden (posthuum), W. D. H. Eekhout, G. H. Christan, C. M. Schilperoord en C. Knuist het officierskruis in de orde van de Kroon, met palm, alsmede het oor- logskruis 1940 met palm verleend. De Nederlandse verzetsstrijders G. A. F. Stenger, mevrouw Smeets-Debey, (post huum), de heer J. Arpots, en de heer Broedelet, werden benoemd tot ridder in de orde van Leopold II met palm, en ontvingen voorts het oorlogskruis 1940 met palm. Mevrouw Bockhoven- Bruggeman werd het militaire erekruis 2de klas met palm, en het oorlogskruis 1940 met palm verleend. Heel de Nederlandse provincie der paters Oblaten had gisteren haar ver tegenwoordigers gezonden naar het meest zuidelijk gelegen klooster, het College Carolinum te Ravensbosch-Val- kenburg. Dit ter ere van het diaman ten kloosterfeest van de oudste Neder landse oblaat, de 89-jarige broeder H Urlings. Tot zijn intentie droeg pater provinciaal, dr. J. Voogt, 's ochtends een solemnele hoogmis op, waarna een drukke receptie plaats had. Pater H Breukers hield de feest predikatie. Het hoogtepunt van het feest was wel het felicitatietelegram, dat Z. H. de Paus de jubilaris toezond. Woensdagmiddag is afscheid geno men van de heer H. J. Vuister, die na dertig jaar secretaris van „Herwonnen Levenskracht tezijn geweest, deze func tie met pensionnering verlaat. Waar derende woorden zijn tot hem gespro ken, o.a. door de heer W. Essers, voor zitter van „Herwonnen Levenskracht", tevens namens het verbondsbestuur van de K.A.B., „Ome Jan" de populaire, 92- jarige heer Jan van Zutfen van Zon nestraal en dr. De Groot, inspecteur van de volksgezondheid. Verscheidene afgevaardigden van stands- en vakor ganisaties alsook de geestelijk adviseur van de K.A.B., mgr. J. G. van Schaik, hebben de heer Vuister de hand ten afscheid gedrukt. De beweging „Ons Leekenspel" heeft op grote schaal een tweetal folders ver spreid, waarin materiaal is samenge bracht, dat van dienst kan zijn bij de viering van het tienjarig bevrijdings feest in Mei a.s. De eerste folder bevat titels van een groot aantal spelen die speciaal voor deze gelegenheid geschikt zijn o.a. een spel van de Amsterdammer Cees Lau, getiteld „De grote strijd" en een toneelbewerking door Irma Meyer van het gevecht rond de Nijmeegse Waal brug. Deze spelen zijn o.a. het resultaat van de door „Ons Leekenspel" uitge schreven prijsvraag. P. W. Franse en Bert Wunderink za gen in deze wedkamp hun een-acter be kroond. Van Louis de Bourbon verscheen een groot bevrijdingsfeestverhaal. Voorts werden spelen, liederen en gedichten van o.a. Dr. Jop Pollmann en Marie Koenen opgenomen. De tweede folder die tot titel draagt: „Iedere straat viert feest" is een be knopte handleiding geschreven voor een grote-stadsfeest, doch zodanig samen gesteld dat ook scholen, jeugdgroepen, toneelgezelschappen, buurtverenigingen, middenstandsorganisaties en besturen van kleine gemeenten, van de vele ge gevens gebruik kunnen maken. De heer W. L. de Vries, directeur-gene raal van Scheepvaart te 's-Gravenhage, is gekozen tot voorzitter van de 15 leden tel lende Transportcommissie van de Ver enigde Naties, welke momenteel te New York op het hoofdkwartier der Verenigde Naties bijeen is. De transportcommissie ressorteert onder de Economische en Sociale Raad der Ver enigde Naties heeft zich o.m. bezig ge houden met een voorstel van de Scandi navische landen betreffende de oprichting van de I.M.C.O.. de Internationale Mari tieme Consultatieve Organisatie. Tot dusver is hierop nog niet het vereiste aantal ra tificaties ontvangen. Het Noorse lid van de commissie heeft namens de Scandinavische landen voorge steld. deze overeenkomst zodanig te wijzi gen, dat de op te richten internationale organisatie zich uitsluitend zou mogen, bezighouden met technische koopvaardij- aangelegenheden zonder zich te mengen in zaken betreffende handel en economie. De vertegenwoordigers van Nederland, Frankrijk, de Verenigde Staten en het Ver enigd Koninkrijk verzetten zich echter hiertegen en het betreffende Noorse voor stel werd verworpen. Voor de aanvang van de stemming liet de Noorse afgevaar digde weten, dat Noorwegen en Zweden aangewezen als leden van de I.M.C.O.-raad hun zetels in deze raad niet zouden innemen, indien het voorstel verworpen zou worden. Ze bevat o.a. een suggestie om de her denking op 4 Mei een sterker reliëf te geven en suggesties voor etalagewed strijden waarbij na elkaar de nood en de welvaart dienen te worden uitge drukt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 6