BERNER OBERLAND eldorado voor Flach lander Amerikaanse voorlichting voor Nederlandse middenstand Minister: Keuze uit drie slijters per wijk KUNSTMATIGE DIAMANT De zweer van Don Lucas Permanente T.V.-uitwisseling is technisch mogelijk immim Ook 's zomers skiën in de eeuwige sneeuw van de Jungfraujoch Productiviteits cursussen werpen reeds vruchten af Onverbindendverklaring van bewuste bepalingen in saneringsregelingen Extra subsidie van 100.000 gulden JUAN ANTONIO DE ZUNZUNEGUI Toneelkern voor de Televisie Alleen socialisten in Willem Dreeshuis U% irr" WINTER-- .en toch MOOIE HANDEN VRIJDAG 18 FEBRUARI 1955 PAGINA 7 ■HHHH Controle op melksanering Brieven van Napoleon in veiling rinthrmatie aan de bevolkinS van Ka VACATURES BIJ HET L.O. N.W.DUITSE OMROEP ONTBONDEN Schoolmelk Nader overleg over verdere maatregelen Salarissen overheids personeel Vandaag nieuw overleg met minister Voorlopig geen protest beweging van A.R.K.A. Carnavalslied brengt P.T.T. in moeilijkheden door Uit het Spaans vertaald door dr. G. J. Geers "A XA „St. Walfridus" vraagt het volle pond Eenzijdigheid in grote gemeenten geen bezwaar aldus minister Witte Israëls minister van Defensie: Ben Goerion Terug uit de Negev-woestijn (Van onze speciale verslaggever) I- 7- an de Nederlanders die jaarlijks, zomer en winter. 1/ in Zwitserland hun hart ophalen aan zon, sneeuw en hergen, gaat slechts een klein deel naar het hart van de Zwitserse Alpen, het Berner Oberland. De Oberlander begrijpt deze terughoudendheid van de „Flachlander" niet. De Engelsman nog veel min der, want de Brit gaat juist bij voorkeur naar dit meer hoge en woeste gebied, dat beheerst wordt door toppen als de 42 74 meter hoge Finster aarhorn en het unieke trio Eiger (3970), Mönch (4099) en Jungfrau (4158). De wintersportliefhebber vindt er uitstekende ski-gebieden en de enige mogelijkheid om ook 's zomers te skiën: de eeuwige sneeuw van de Jungfraujoch (3454 meter), die van Kleine Scheidegg uit via de hoogste spoorweg van Europa te bereiken is. Bij Inter laken, van het Noorden uit de toegangspoort tot het Jungfraugebied, wijkt de steile bergwand en door een brede spleet werpt de imposante, pyramidevormige Jungfrau een koele blik omlaag naar het zomer- toeristenoord aan haar voeten. Interlaken gaat bijzonder prat op de mogelijkheid die het plaatsje biedt om van het dal uit recht in het h^rt van het hooggebergte te kijken. Langs de Höheweg heeft men, tussen de grote hotels in, een enorme weide onbebouwd gelaten alleen maar om de toeristen het uitzicht op de majesteitelijke Jung frau niet te ontnemen. Het plaatsje zelf is in dit jaargetijde als uitgestorven. Maar in het lange zomerseizoen, van April tot October, gaan de thans ge blindeerde deuren van de kolossale hotels en de enorme Casino-Kurzaal wijd open om de talloze zomergasten te ontvangen. Interlaken biedt echter meer dan het Unieke uitzicht op de door brede glet- schers omgeven Jungfrau. Het plaatsje dankt zijn naam aan zijn ligging tussen twee prachtige meren (inter lacus), het Thuner- en Brienzermeer, waarvan het water een onwaarschijnlijk groen blauwe kleur heeft. Het biedt de toe risten 's zomers de genoegens van het brede, zonovergoten dal, de omringende bossen en Alpenweiden, watersport en boottochten op de beide meren, ge combineerd met alle mogelijkheden van het hooggebergte in de onmiddellijke nabijheid. Dan is er nog het traditionele open luchtspel. Wilhelm Teil, dat meer dan driehonderd inwoners van het plaatsje jaarlijks in Juli en Augustus opvoeren. En de Interlakenaren zijn er bijzonder trots op dat de voorzitter van het par lement van het Kanton Bern ieder jaar als Wilhelm Teil met veel enthousias me de hoofdrol speelt. Honderdvijftig jaar geleden werd dit openluchtspel, dat telkens honderden toeristen trekt, i. v voor de eerste maal aan de voet van de Jungfrau opgevoerd en om dit feit te herdenken wordt het dit jaar ge combineerd met een groots opgezet folkloristisch feest, waar onder meer de honderden verschillende Zwitserse klederdrachten te zien zullen zijn. Al kan men van Interlaken uit de Jungfrau hoog boven de andere toppen uit zien torenen, toch is het nog een reis van minstens een paar uur naar de Jungfraujoch, die zevenhonderd meter beneden de top van de berg ligt. Maar het is een tocht die de moeite loont en waar men ook gerust, zoals wij, een week over kan doen. Per auto en trein reist men naar Lauterbrunnen. Dan moet de trein reiziger overstappen in een tandrad baantje, dat zeer steil klimt naar het wintersportplaatsje Wengen. En de automobilist moet zijn wagen in een garage zetten, want dat tandrad baantje is naast klimmend lopen de enige mogelijkheid om naar boven te komen. Wengen kent dus geen snel verkeersprobleem, er rijden geen auto's. En vele gezinnen met jonge kinderen maken van die omstandig heid gretig gebruik om er een on bezorgde vacantie door te brengen. Van Wengen uit klimt het bergtrein- tje steeds maar hoger, naar Kleine Scheidegg, waar een paar hotels tegen de top van de Lauberhorn aanleunen, om de toeristen van dienst te zijn, die hun vacantie per se in hele hoge sferen willen doorbrengen, eveneens in een omgeving zonder auto's. En daar begint de spoorweg naar het hoogste station van Europa: Jungfraujoch. Deze tocht, via een enorm ijsmeer, naar de 3454 meter hoge bergrug, met zijn onverge telijk uitzicht naar alle kanten, zal voor vele toeristen ongetwijfeld het hoogtepunt zijn van hun Zwitserse reis. Langs de andere zijde van de Lau berhorn, de Tschuggen en de Mann- lichen kan men het beginstation van de J ungfraubahn ook bereiken via Grindelwald, een eveneens voor de wintersport zeer gunstig gelegen plaats je, dat weer wel per auto bereikbaar is en waar voor en na de oorlog ons Koninklijk gezin zijn vacantie heeft doorgebracht. In Wengen, in de ski-school van de bekende kampioen Heinz von Allmen, hebben we zeer veel opgestoken van ski-leraar Hans Gertsch. We hebben ons daarbij verwonderd over het op merkelijke geduld waarmee hij ons en andere leerlingen aanwijzingen gaf. Maar de zaak werd ons volkomen dui delijk toen we ontdekten dat hij buiten het winterseizoen ook les geeft, maar dan voor een normale klas met Zwit serse kinderen. Hü was overigens niet de enige Zwit serse onderwijzer-met-bijbaan die we hebben leren kennen. We hebben ook een hotelportier ontmoet, die in de zomermaanden hoog in de Alpenweiden de scepter zwaait over een handvol boerenkinderen. In de nazomer trekken zijn leerlingen echter met hun ouders en het vee van de bergen naar beneden, naar lager gelegen weiden, waar de koeien nog grazen kunnen. BU gebrek aan scholieren sluit de onderwijzer dan zjjn lessenaar, zet een pet met grote gouden letters op en wordt portier, want 's winters moet de man tenslotte ook leven. De stoeltjesbaan, die de skiërs van Grindelwald over een enorme afstand naar First voert, waar het goed skiën is. Niet-skiërs kunnen desgewenst op dezelfde wijze door de lucht naar het bergdorpje terugkeren. De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, heeft uit het oog punt van algemeen belang overwegend bezwaar tegen een aantal bepalingen, die in enkele melksaneringsregelingen voorkomen. Hij is voornemens deze be palingen onverbindend te verklaren op grond van de hem daartoe bij art. 6 van het Kartelbesluit toegekende be voegdheid. Verwacht wordt dat de maatregelen van minister Zijlstra in de staatscourant van 2 of 3 Maart zullen worden gepubliceerd. Over de voorgenomen maatregelen is, zoals wij vorige week meldden, op het ministerie van Economische Zaken overleg gepleegd met de melkslijters- bonden. Door deze maatregelen worden o.a. ge troffen, bepalingen dat per wijk of 'sec tor slechts één slijter werkzaam is en De verzameling Franse historische documenten, aangelegd door wijlen André de Coppet uit New York, die een collectie brieven van Napoleon 1 omvat, zal op 14 en 15 Maart in Lon den worden geveild. Er is een brief bij die Napoleon in 1785 in Valence heeft geschreven, nadat hij als 16-jarige artillerie-luitenant was geïnstalleerd. Er is ook een manuscript van een on voltooide liefdesgeschiedenis, het enige document waar uit Napoleon's jeugdige aspiratie om romanschrijver te wor den blijkt. In een lange brief aan zijn moeder, geschreven in 1789, bespreekt hij de financiële toestand van Frank rijk, en er zijn verscheidene brieven handelende over de eerste Italiaanse veldtocht uit 1797, onder andere een van zijn beroemde .orders" aangaande de bewegingen van de artillerie en een de verbruiker slechts door bemiddeling van de regelings- of saneringscommis sie een andere slijter kan worden aange wezen. De minister meent dat in de regel een vrije keuze uit drie slijters gelaten zal moéten worden. Voorts, bepalingen omtrent zgn. ex clusief economisch verkeer, meer in bijzonder het verbod tot levering van melk aan niet-aangeslotenen bij de saneringsregelingen. Minister Zijlstra acht het noodzake lijk, dat gewaarborgd wordt, dat de vruchten van de verkregen rationalisa tie van het distributie-apparaat in de vorm van kostenverlaging piet alleen aan de samenwerkende slijters, doch tevens aan de afnemers ten goede ko men. De bewindsman meent, dat ver wacht mag worden dat reeds op korte termijn tenminste 50 procent van de verkregen kostenbesparing wordt door gegeven aan het publiek. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft aan de Eerste en de Tweede Kamer der Staten-Generaal een overzicht doen toekomen betreffende va catures, afwezigheid en plaatsvervanging bij het Lager Onderwijs per 16 September 1953 en 1954 en per 16 Jan 1954 en 1955. Hier aan is het volgende ontleend. Het aantal plaatsen in het verplicht personeel, waarvoor niet een onderwijzer in vaste dienst aanwezig was, bedroeg op de genoemde data resp. 2150, 2516, 2415 en 2650. Deze plaatsen werden tijdelijk vervuld door gehuwde vrouwen (670, 877, 892 en 1033). definitief gepensionneerden (96. 103, 152 en 122) en andere tijdelijk aangestel- den (1291, 1443, 1199 en 1407). Hierdoor waren nog onvervuld resp. 93, 93, 172 en 88 plaatsen. Voorts waren afwezig wegens ziekte, zuivering, militaire dienst, verlof, enz. uit verplicht personeel 1332. 1360. 1541 en 1586. Deze plaatsen werden tijdelijk vervuld door gehuwde vrouwen (489, 540. 727 en 696), definitief gepensionneerden (87. 70, 132 en 108) en andere tijdelijk aangestel- den (660, 660, 481 en 612). Nog onvervuld waren resp. 96. 90. 201 en 170 plaatsen. Uit het boventallig personeel waren we gens ziekte enz. afwezig resp. 71. 69. 89 en 81. Hiervan waren onvervuld resp. 7, 9, 15 en 11 plaatsen. (Van onze Haagse redactie) „Het besef dringt steeds meer door dat er voor de kleine ondernemingen die goed worden geleid een plaats in de samenleving is, en dat deze kleine on dernemingen ook geen terrein behoeven te verliezen ten koste van het groot bedrijf wanneer de ondernemer zijn taak naar behoren vervult". Aldus sprak Donderdagavond tijdens een re ceptie in Den Haag de heer Joh. de Jong, voorzitter van de commissie van overleg van de middenstandsvakcentra- len. Deze receptie werd gehouden ter ere van een team van vijf Amerikaanse deskundigen die in Nederland produc- tiviteitscursussen hebben gegeven voor de detailhandel. Deze cursussen vonden plaats onder auspiciën van de Contactgroep Opvoe ring Productiviteit in het kader van een grote Europese tournee. De organi satie van een en ander in ons land be rustte bij het Economisch Instituut voor de Middenstand met medewerking van de drie middenstandsorganisaties. Dat er belangstelling voor deze cur sussen bestond blijkt wel uit het feit dat bijna 2000 middenstanders de lessen volgden. Ongeveer honderd bedrijven werden door de Amerikanen bezocht. Deze grote belangstelling, aldus besloot de heer De Jong zijn rede, welke ten behoeve van de Amerikaanse gasten door een tolk in het Engels werd ver taald, toont aan dat de ondernemers in het kleinbedrijf zich er volkomen van bewust zijn dat de opvoering van de productiviteit het eerste punt op hun programma dient te zijn. Als blijvend aandenken aan de Nederlandse tournee overhandigde de heer De Jong aan ieder van de Amerikaanse deskundigen een stel boekensteunen vervaardigd door de kunstenaar Antheunis. Staatssecretaris Veldkamp bracht hierna de dank van de regering aan het Amerikaanse team over. Als blijk van deze dank overhandigde de staats secretaris aan de Amerikanen een exemplaar van de bronzen medaille van het ministerie van economische zaken. De lessen van onze Amerikaanse vrien den. zo zei de heer Veldkamp in zijn rede, hebben reeds hun vruchten afge worpen. Want binnenkort zal de op richting te verwachten zijn van een in formatiebureau voor de middenstand onder auspiciën van het Directoraat. De ontbinding van Duitslands grootste radio-omroep, de Noordwestduitse, is Don derdag een feit geworden. De premiers der landelijke regeringen hebben in Düsseldorf de verdragen ondertekend, waarbij twee nieuwe omroepen worden gesticht. In Keu len wordt de Westduitse omroep geves tigd, die de staat Noordrijn-Westfalen tot zijn domein zal hebben. In Hamburg komt de Noordduitse omroep, die door de staten Neder-Saksen, Sleeswijk-Holstein en de stad Hamburg is gesticht. Vooreerst moeten beide omroepen echter een enkele midden golf delen. In antwoord op vragen van het Twee de Kamerlid mevr. LipsOdinot (CPN) over de verhoging van de prijs voor schoolmelk, heeft de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening geantwoord, dat de verhoging van de prijs van melk inderdaad een nadelige invloed kan hebben op de uitbreiding van de schoolmelkvoorziening. Gezien het grote belang van het verstrekken van melk aan schoolkinderen, moet uiteraard zoveel mogelijk worden ver meden, dat het gebruik van schoolmelk zal verminderen. Omtrent de gerezen moeilijkheden werd door de minister overleg gepleegd met vertegenwoordigers van de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten, de drie grote steden, het Centraal School- melkcomité en het Bedrijfschap voor Zuivel. Door het bestuur van genoemd bedrijfschap werd besloten om boven de aan het Centraal Schoolmelkcomité reeds verstrekte middelen een bedrag van f 100.000 beschikbaar te stellen, waardoor de verhoging van de prijs voor de schoolmelk met 3 cent per liter, door een extra-subsidie van dit comité, ge durende enkele maanden kan worden opgevangen. In overleg met zijn hierbij betrokken ambtgenoten en de hier- bovengenoemde instanties wordt door de minister intussen nader overwogen, op welke wijze na uitputting van bo venbedoeld bedrag de schoolmelkvoor ziening verder voldoende mogelijkheden zal kunnen behouden. Enkele maanden geleden werden door de verschillende centrales van overheids personeel, onderhandelingen aange knoopt met de regering om te geraken tot een salarisherziening van het rijks personeel, inzonderheid voor de lagere ambtenaren en werklieden. De minister van Binnenlandse Zaken bood daarbij een regeling aan, welke echter algemeen onvoldoende werd geacht. Minister Beel verklaarde zich toen echter bereid de voorstellen der organisaties nog nader onder het oog te zien. Thans is het zo ver, dat vandaag opnieuw overleg is gepleegd. Deze trage gang van zaken heeft mid delerwijl bij de betrokkenen ongerust heid gewekt, met het gevolg, dat in de kringen van A.R.K.A. hier en daar het denkbeeld rees, om hangende de onder handelingen een „protest-beweging" op touw te zetten. Hierover is enkele dagen geleden gediscussieerd in een vergade ring van de afdeling Tilburg dezer or ganisatie. Het hoofdbestuurslid, de heer A. M. Teijssen, meende echter een der gelijke „onbekookte actie" ten strengste te moeten ontraden, teneinde te voorko men, dat daarop de samenspreking zou kunnen stranden. De vergadering ver enigde zich tenslotte na breedvoerige discussie met dit standpunt en besloot genoegen te nemen met de toezegging van de heer Teijssen op 28 Februari in een z.g. „forum"-vergadering over de verkregen resultaten alle inlichtingen te zullen verstrekken. De organisatoren van het carnavalsfeest dat van Zaterdag 19 t/m Maandag 21 Fe bruari in Arnhem wordt gevierd, maakten gisteren bekend dat men door een bepaald telefoonnummer te draaien het carnavals lied 1955 kon beluisteren Dat werd dan gezongen door een gemengd koor bestaande uit de Raad van Elf, de Raad van Elfjes en de Raad van Half-Elfjes, deze laatste bestaande uit vijf bijzonder lange heren, die ieder voor twee tellen, en één korte dikke man. Het gevolg is geweest dat uit heel Nederland en zelfs uit België het oo gegeven nummer werd gedraaid. De P.T.T. kwam daardoor danig in moeilijkheden aangezien het telefoonverkeer met de num mers boven 30.000 uit het district Arnhem dreigde te worden verstoord en bovendien velen abusievelijk meenden dat men het carnavalslied ook kon beluisteren door het bewuste nummer in andere netten te draaien. De P.T.T. heeft vandaag dan ook elk half uur voor de radio verzocht het bewuste nummer niet te draaien omdat zij anders genoodzaakt zou zijn de lijn te blokkeren. Na 125 jaar vergeefs pogingen te hebben gedaan is men er nu in geslaagd de hardste en prachtigste stof van de natuurdiamant, zelf te vervaardigen,In het laboratorium van General Electric te Schenectady hebben de geleerden enkele kleine diamantjes getoond, gemaakt van koolstofmateriaaldat onder zeer hoge druk en temperatuur werd gebracht. Wanneer de kosten van de vervaardiging van deze diamant gedrukt kunnen wordenis een nieuwe toepassingsmogelijkheid en industrieel gebruik geschapen. Links de grootste diamant totnogtoe door Ge neral Electric gemaakt. De steen is één zestiende inch langen, ter vergelijking, naast een grammofoonnaald gefotografeerd. Rechts de 1000 tons perswaarmee een druk van 100.000 atmosfeer of 1,6 millioen pond per vierkante inch wordt uit geoefend. In dit apparaat is de eerste diamant gemaakt. De secretaris van de Nederlandse Televisie Stichting, de heer J. W. Ren- gelink, heeft dezer dagen rapport uit gebracht in het bestuur van de stich ting over de resultaten van de in Monte Carlo gehouden besprekingen door de programmacommissies van de Europese Radio Unie. Als algemene opvatting kwam tot uitdrukking, dat men langzamerhand af moet van het systeem van bepaalde eurovisie-weken of- maanden. De er varingen en de technische ontwikkeling van het zendernet maken het mogelijk de eurovisie een permanent karakter te geven en regelmatig na te gaan welke programma's zich lenen voor buiten landse uitwisseling. Dit wordt vergemak kelijkt nu in het midden van het jaar een permanente verbinding tussen En geland en het vaste 'and gereed zal zijn, evenals rechtstreekse verbindingen België en Duitsland, Nederland en Duitsland, en Frankrijk en Duitsland. De uitwisselingsmogelijkheden zijn daar door in ruimere mate aanwezig. Het herstel van de technische verbinding tussen Duitsland en Denemarken wordt spoedig verwacht. Voorts is in Monte Carlo een voor lopige lijst opgemaakt van program ma's die voor uitwisseling in aanmer king komen. Op deze lijst voor uitzen ding uit Nederland komen voor een modeshow uit Zandvoort op 29 Maart, de wereldkampioenschappen tafel tennis eind April te Utrecht en een reportage van „vlaggetjesdag" te Scheve- ningen. Voor uitwisseling van het buitenland uit staat o.a. een aantal sportmanifesta- De Ned Kath. Bond van detailhandelaren in aardappelen, groenten en fruit „St. Wal fridus" heeft Donderdag de jaarvergadering in Arnhem gehouden. Op voorstel van de kring Zuid-Holland werd besloten, dat het noofdbestuur van de bond stappen zal on dernemen om de oude gewichtsaanduidin gen „ons" en „pond", die indertijd in ver band met de internationale gewichstsaan- duidingen zijn vervangen door 100 gram resp. halve kilo, weer opnieuw in te voe ren. Dit op grond van het feit, dat men in Engeland ondanks de getroffen regeling de benamingen „ounce" en „pound" hard nekkig handhaaft. Verder wil men de strijd aanbinden te gen beunhazerij. Tot dusver is het n.l. zo, dat men direct kan beginnen na een aan vraag te hebben ingediend en dat de vak groep naderhand pas beslist. Men wil het nu echter in die banen trachten te leiden, dat men niet eerder met de verkoop mag beginnen dan wanneer men in het bezit is van de erkenning. De bond viert dit jaar het zilveren Ju bileum en telt thans 40 afdelingen met ca. 1800 leden. Advertentie „Er komt maar geen eind aan de zorgen," dacht de Indiaan: maar zodra de dokter weerkwam. legde hij uit: „Ik weet niet of u er wel op gelet heeft, mijn waarde Don Cé- sarmaar ik ben een Indiaan, de stads-Indiaan, zoals u weet, en mijn zweer is be halve een zweer aan de duodenum vooral een India nen-zweer, want u behandelt hem alsof hü alleen maar een zweer aan de duodenum was, en het is wel een zweer aan de duodenum, maar dan van een Indiaan, van een Indianenduodenum." „Juist, juist", antwoordde Don César hem, terwijl hü hem met grote ogen aankeek. „Want de diarrhee die ik op het ogenblik heb dat is er een van een Indiaan, van een Indianen duodenum, en ik denk dat er geen andere oplossing is om die te doen ophouden, dan door de zweer te behandelen als een Indianenduodenum-zweer." „Ik had er niet aan gedachtmaar u heeft gelijk," troostte de medicus hem. „Misschien slaagt dit preparaat van belladona, door zijn verlammend effect op de nervus vagus, erin In het vervolg behandelde de dokter de zweer naar wat zij was, als een Indianenzweer aan een India nenduodenum en hü begon zienderogen beter te wor den. Zijn pijnen en brakingen werden minder en hij begon een Indianenhardlijvigheid van een Indianen duodenum te krijgen. De medicus stond hem toe op te staan en in een leunstoel bij het balkon te zitten om wat afleiding te hebben door het binnen komen en uitvaren van schepen. Nu hij tot de overtuiging was gekomen dat de zweer, zijn zweer, geen ernstige ziekte met doodsge vaar was, begon hij er wat afleiding en geluk in te vinden. Nu had hij dan iets om mee bezig te zün. Hü behandelde de zweer met alle soorten van égards, maar zonder haar toe te staan het dieet te over treden. Hü was een goede patiënt en een goede Indiaan, en de zweer was een serieuze, een echte zweer en geen lichtzinnige zweer. Hü gaf haar op de juiste uren het bekertje melk gecombineerd met kleine hoeveelheden koolhydraten: suiker, wat meel, een beschuitje of biscultje. De zweer, die heel braa: was, gedroeg zich goed; bü de dag werd ze minder lastig. Toch moet de arme ziel soms erge dorst hebben gehad, want dan uitte ze haar slechte hu meur in zure vormen en vroeg ze om water. Maar de Indiaan gaf het haar niet. „Hoor eens, ik doe het voor je bestwil, het is niet good voor jehet is bewezen dat bü gebruik van zuiver water de afscheiding toeneemt in dezelfde ma te als de toegediende hoeveelheid toeneemtDus je moet maar zien." De zweer mompelde wat bü wüze van protest, maar aangezien ze een beste meid was, berustte ze ten slotte. Er ontstond een vaderlüke vertrouwelükheid tussen de Indiaan en zün zweer. Hü jftte altüd goed op de uren en de dosis van de medicamenten en van het voedsel. Hü verzorgde haar met een tedere genegen heid. Soms, wanneer ze hem iets vroeg dat buiten het dieet viel, trachtte hij haar wat af te leiden, totdat de dokter kwam. „Wacht maar, dan zullen we zien wat de dokter zegt, je weet, wat mü betreft, ik zou het je dol graag geven." Het was altüd hetzelfde: als ze grote honger had, dat was dan sommige nachten, 4 of 5 uur na het avondmaal, dan vroeg ze brood met boter. Maar de Indiaan hield zich dan van de domme. „Ik zou niets liever doen dan het haar geven", dacht hü- Maar ze drong zo sterk aan, dat hü het op een dag dat de dokter kwam tegen hem zei: „Hoor u eens, zü hier doet niets dan me aan mün kop zeuren om brood met boter." „Dat is voorlopig niet goed", zei de aesculaap. „Wat bent u-voor een dokter! U hoort toch te we ten dat Dr. Meulengracht bü maagzweren, zelfs in sterke bloeding, aanbeveelt brood met boter te eten, hoort u dat? Zelfs in sterke bloeding, brood met bo ter, omelette, croquetjes, vis en zoveel als men wilen u bent maar bezig mü dood te honge ren." „Mejuffrouw, er rest mü slechts u te zeggen dat u zich dan maar onder behandeling moet stellen van Dr. Meulengracht." De Indiaan greep ontsteld met beide handen naar zün hoofd. „Wat heb ik een geleerde zweer!" dacht hü- Maar in de grond was hü gevleid, want een India nenzweer moet in de eerste plaats verwaand zün. Er was geen mogelijkheid om de offerpriester en zün slachtoffer met elkaar te verzoenen. En de dok ter kwam niet meer terug. De Indiaan werd boos op zün zweer. „Je hebt je heel lomp gedragen en dat kan ik niet goed vindenWat zal de dokter wel zeggen!" „Hü kan voor mün part zeggen wat hü wil!" ant woordde de maagzweer woedend. „Genoeg! Geen woord meer!" brak hü het gesprek bruusk af. Hü sprak de hele avond niet meer tegen haar, maar in de vroege ochtend begon ze weer op haar gewone manier te keer te gaan Hevige pünen deden de Indiaan zich in elkaar kron kelen. Dadelük klom een droog branden in hem naar boven en deed zün keel barsten. Wel ja, die wordt goed, wat mankeert je?" „Kort en goedik wil dat je me naar Madrid brengt, ik verlang dat de kopstukken van de medische faculteit in de Residentie me onderzoeken; ik heb genoeg van die dorpsdokters." „Wat brutaal en onopgevoed is die maagzweer van mü!" dacht hij. „Voorlopig kan ik niet, je ziet toch wel hoe ik eraan toe ben? Merk je niet hoe je brutaliteiten me dit keer hebben toegetakeld?" „Dan zal ik wachten." „Kom, jq moet dan maar zeggen, wanneer je op reis wil gaanvan jou hangt het af." De zweer werd inschikkelü'ker en vriendelüker en ze gedroeg zich de volgende dagen heel goed Ze hinderde niet, ze deed geen pün, ze braakte niet en veroorzaakte ook geen bloedingen en aan vaardde zonder protesten de medicamenten en wat men haar te eten gaf. In korte tüd bloeide de Indiaan op als een roos en ze ondernamen de reis. Hü was een beroemde clinicus, die door heel de wereld van de snobs hogelük geprezen werd; een man, eerder aan de jonge kant. wellevend, kleverig en kruiperig. Hij liet hem de röntgenfoto's en de analyses en de recepten voor medicijnen en voeding zien die Don César hem had gegeven. „Wel, wel!.... wat is u van beroep?" vroeg hij hem. „Indiaan". „Drommels, Indiaan!" Hü keek hem glimlachend aan klopte hem op zün schouder, zün rechterschouder. „Prachtig!Maakt u een afspraak met mün röntgenoloog en mün analyst, hier heeft u hun adres sen, en als de röntgenfoto's en de analyses van de urine, bloed en faecaliën klaar zün, komt u dan bü me terug. Hü liet hem uit tot aan de deur. Don Lucas ging verrukt weg. (Wordt vervolgd.) ties op het programma en voorts op 9 April een nachtelijke kerkdienst uit de kathedraal in Frankfort. Op voorstel van de Nederlandse de legatie is in de afgelopen maanden een proef genomen met de uitwisseling tussen de deelnemende landen van films over grote steden. Het resultaat van deze proef werd algemeen zeer geslaagd geacht en derhalve werd be sloten nog in de loop van 1955 twee nieuwe series uit te wisselen, gewijd aan de rivieren en aan de democratische systemen in de landen. Reeds werd in Monte Carlo voorts een eerste bespreking gewijd aan film- reportages voor de tv. van de Olym pische Spelen in Melbourne in 1956. Onafhankelijk daarvan werd inmiddels besloten rechtstreeks tv-programma's te geven van de onderdelen der Olym pische Spelen die in Europa worden ge houden, namelijk van de winterspelen en van het hippisch olympisch con cours. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft aan het be stuur van de Ned. Televisie-stichting bericht, dat hij zijn goedkeuring heeft gehecht aan het plan tot vorming van een televisie-spelerskern van twintig acteurs en actrices. Uit kringen van de NTS vernamen wij, dat men hierbij vooral denkt aan een bezetting van de „middenrollen" voor toneelstukken en voor optreden in dramatische documentaires. Verwacht wordt, dat in de practijk zal blijken, dat acteurs en actrices voor de televisie andere en soms grotere prestaties zullen kunnen leveren dan op het toneel. In de komende weken verwacht men con tacten, die tot het engageren van ac teurs en actrices zullen leiden. De Nederlandse Televisiestichting heeft, voorlopig voor de tijd van het eerste jaar van opbouw, tot adviseur-administrateur van de te vormen kern benoemd de heer Carel Rijken, oud-hoofd van de hoorspel kern van de Ned. Radio-Unie. Laatstge noemde functie had hij wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd enkele jaren geleden overgedragen aan Con stant van Kerckhoven. Op vragen van het Tweede Kamerlid Weiter betreffende het verhuren door de Algemene Woningbouwvereniging te Amsterdam van een gebouw aan de Stichting „Willem Dreeshuis", dat ge bouwd wordt met subsidie van de ge meente Amsterdam, maar dat aan op te nemen ouden van dagen de eis heeft ge steld blijk te hebben gegeven van een socialistische levensbeschouwing, heeft de minister van Wederopbouw en Volks huisvesting, Ir. Witte, o.a. het volgende geantwoord: Bij de toelating van woningbouwcor poraties is, althans in die gemeenten, welker inwonertal zodanig is, dat ver schillende corporaties tot ontplooiing van activiteit kunnen komen, reeds vele jaren de gedragslijn aangehouden, dat een differentiatie naar levens- en we reldbeschouwing wordt aanvaard, Hier door wordt een volle ontplooiingsmoge lijkheid ook op het terrein van de volks huisvesting geschapen voor de verschil lende in het maatschappelijk leven werkzame groeperingen en krachten. Dat bij de selectie der bewoners van de al dus ontstane woningcomplexen en te huizen rekening wordt gehouden met de wereldbeschouwelijke en maatschap pelijke structuur der corporatie, kan de minister niet als een bezwaar zien. Hij meent integendeel, dat in vele gevallen een voordeel kan zijn, dat gelijkgezin den elkaar in de woningcomplexen en tehuizen aantreffen. In kleinere gemeen ten, waar differentiatie in de woning bouwverenigingen niet of niet volledig mogelijk is. wordt zijnerzüds toegezien, dat de statuten en doelstelling de mo gelijkheid openlaten voor deelneming aan de activiteit der corporaties door verschillend gerichte bevolkingsgroepen. Op grond van bovenstaande overwe gingen bestaat geen aanleiding tot het nemen van maatregelen in het onder havige geval. Radio Israël heeft meegedeeld, dat David ben Goerion er in toegestemd heeft de portefeuille van defensie te be heren. De minister van defensie, Pin- has Lavon, is afgetreden. Ben Goerion trad vijf jaar na de stichting van Israël af als premier. Hü vestigde zich toen als gewoon kolonist in de Negev-woestün. (Reuter)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 7