Mendelcollege op plechtige en feestelijke wijze in gebruik genomen „De Woestijn leeft", boeiende film van Disney Haarlems administrateur in Roosendaal gegrepen Interscholair Jeugdtoumooi Investeringsplan Haarlem voor 5 jaar berekend op 132 millioen £fl v. impelen Haarlem aan de spits met subsidiëring van bijzonder onderwijs Deze week in Luxor Werkschema voor B. en W. Muziekdemonstratie Cr. B. Ch. Lsdsfcaer en Een grote of een kleine tuin? „ELECTRA", boeiende voorstelling Geloof en Wetenschap Voor ZATERDAG 19 FEBRUARI 1955 PAGINA 2 De voorgeschiedenis NIEUWE FILMS IN HAARLEM 2700 gulden verduisterd Burgerlijke Stand Haarlem Het nut van het plan Schatting van gereed komen van werken Diefstal in Park Duinen- daal opgehelderd Wederom ingebroken in her enmodemagazij n Frans Hals Minerva Studio Rembrandt Lido Cinema Palace Roxy Bezichtiging nieuwe V.G.L.O.-school GEMEENTERAAD VAN ZANDVOORT Geslipt tengevolge van de gladheid Tuinbouwbedrijf HEEMSTEDE GRONDAANKOOP Verlenging van ontruimingstermijn Carnavalsavond Kath. Vrouwenbeweging Grote zeepactie voor een goed doel In tegenwoordigheid van tal van ker kelijke en burgerlijke autoriteiten is van morgen op tegelijk plechtige en feeste lijke wijze het nieuwe Mendelcollege te Haarlem officieel in gebruik genomen. Aan de plechtige zitting in de aula ging de inwijding van het gebouw vooraf, welke geschiedde door de prior-provin ciaal der Augustijnen in Nederland, pa ter dr. Athanasius van der Weijden, geassisteerd door de prior van het Au gustijner convent in Haarlem, pater drs. N. de Wit, en de rector van het Mendel college, pater V. Hutjens. Tijdens de openingsbijeenkomst in de aula waren o.m. aanwezig mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem; mr. P. O. F. M. Cremers, burgemeester van Haarlem; mgr. C. van Trigt, officiaal van het bisdom; plebaan H. W. Agterof, wethouder D. J. A. Geluk, de architect prof. G. H. Holt, en de heer A. J. S. van Dam, inspecteur van het V.H.M.O. namens de minister van Onoerwijs. Ver der zagen wij vele rectoren van overige middelbare scholen uit Haarlem en om ving en andere figuren uit de wereld van het onderwijs. Nadat pater drs. de Wit een woord van welkom had gesproken tot alle ge nodigden en belangstellenden sprak hij ziifi blijdschap uit over de opening van dgi nieuwe school. Hij noemde deze dag een gedenkwaardige in de annalen van de school na zeven jaar dépendance. Persoonlijk betreurde spreker het, dat zovele middelbare scholen de gymna siale opleiding missen. De Westerse beschaving stoelt immers op de klas sieken en daarom kan men de gymna siale opleiding niet missen. Pater De Wit hoopte derhalve dat ook het Men delcollege eerlang een gymnasiumafde ling zal krijgen. Inspecteur Van Dam herinnerde aan pater Mendel, die honderd jaar geleden zo enorm veel gedaan heeft voor de wetenschap, maar die ook zo'n grote be langstelling had voor de dingen van alledag. Daarom achtte hij het gelukkig dat diens naam verbonden is aan het nieuwe college. In de loop van de laat ste eeuw is het leven indrukwekkend veranderd, en de wetenschap ontwik kelt zich snel. Men moet aan die ont wikkeling meedoen en haar dienstbaar maken aan de mens. Dat geschiedt op deze school, waarvan de opriichting een grote aanwinst voor het middelbaar on derwijs genoemd mag worden. Burgemeester Cremers moest deze plechtigheid wel formeel noemen, maar niet zinloos. Reeds jaren stelt het ge meentebestuur belang in deze school, ze ker in de zeven magere jaren aan de Schoterweg. En met trots kon mr. Cre mers ervan gewagen, dat door een on langs genomen besluit van de gemeente raad Haarlem aan de spits staat van de gemeente boven de Moerdijk betreffende de subsidiëring van het bijzonder mid delbaar onderwijs. De burgemeester verklaarde tenslotte dat de Haarlemse gemeenschap tot in lengte van dagen de paters dankbaar zal zijn voor wat zij voor een belangrijk deel van de Haarlemse jeugd gedaan hebben en nog doen. Hij hoopte dan ook, dat de godsdienstige en wetenschappe lijke vorming op het college zowel als de vriendschap rijkelijk zouden bloeien. Dr. L. M. van Dis, rector van het Coornhertlyceum en voorzitter van de kring van rectoren, complimenteerde in eerste instantie rector Hutjens en hij verklaarde, dat het alle collega's tot vreugde had gestemd, dat de vroegere conrector van het Triniteitslyceum de rector van het nieuwe college was ge worden. Het contact tussen de rectoren van diverse pluimage lijkt altijd wat za kelijk, zo zeide hij, maar op z'n feest als dit blijkt, dat er een dieper contact be staat. Alle scholen hebben in ieder ge val toch dit gemeenschappelijk, dat zij de vorming van de jeugd beogen. De opening van dit monumentale col lege, waarop hij overigens zeer jaloers wilde zijn, noemde hij ook een feest voor het gehele middelbaar onderwijs in Haarlem en omgeving. Namens de ouderraad sprak de heer J. J. Alles, die van zijn grote dankbaar heid getuigde en die er trots op was, dat de jongelui op deze school voorbereid worden op de maatschappij. De school immers is de grootste steun van de ouders. Hij bood als een blijvende her innering aan een marmeren tafel met bank in de hal, tevens als herinnering en belangstelling van de zijde der ouders. Drs. H. L. Prenen, die onder gejuich der leerlingen de katheder betrad, ge waagde ervan te staan als wijlen Dante, namelijk als een stem van twintig zwij gende leraren. Zij kunnen wel spreken, maar niet allen tegelijk, zo zeide hij. Zijn speech, stevig gekruid met humor, culmineerde in de aanbieding van een ijzeren kruis, dat getooid was met vele symbolen. Dit kruis, aldus spreker, mo ge zijn de voorhang en het beginsel van de school. Tot slot sprak de prior-pro vinciaal, die alle medewerkenden, en in het bijzonder de autoriteiten, zijn har telijke dank betuigde. Hij wilde daarbij evenmin pater Vlaar vergeten, die he laas deze plechtigheid niet kon bijwo nen. De muzikale omlijsting van deze plech tigheid werd uitstekend verzorgd door het schoolkoor onder leiding van André Kaart. Aan de vooravond van de plechtig heden van vandaag, die met zoveel luister zijn gevierd, heeft de rector pater lr. drs. V. J. Hutjens O.E.S.A. aan vertegenwoordigers van de pers in korte trekken de geschiedenis van de school uiteengezet en het een en ander daarbij verteld over het doel van het college. De paters Augustijnen kwamen in 1490 in Haarlem, vestigden zich in het Oosten van de stad en gaven daar onder wijs. In 1922 vestigden zij zich in het Westen; met het ingebruiknemen van het nieuwe gebouw aan de Orionweg is thans Noord aan de beurt. Het Mendel-college is een H.B.S. A en B voor jongens. Wegens gebrek aan plaats op het Triniteitslyceum werd in September 1947 in een voormalige school van de gemeente aan de Schoterweg 2 een dépendance van dit lyceum gesticht. Later volgde de omzetting in een aparte school, die in September van het vorige jaar naar het nieuwe gebouwencomplex aan de Orionweg werd overgebracht. De school telt 263 leerlingen. De opvoeding wordt gezien van bo vennatuurlijk standpunt uit; de school verschaft niet alleen de kennis de taak die de wet voorschrijft maar moet ook de leerlingen vormen tot ka raktervolle persoonlijkheden (een school voor het leven). Het laatste betekent ook, dat de leerlingen in contact wor den gebracht met uitingen van het cul turele, het economische en sociale leven (excursies). Naast de normale lessen bestaan er aan het Mendelcollege zg. clublessen; lessen die bestemd zijn voor leerlingen, die moeilijkheden met de leerstof on dervinden, of wegens ziekte zijn achter geraakt, maar ook omdat ze voor de stof een bijzondere interesse hebben. Deze clublessen zijn in de rooster, met toestemming van het departement, op genomen. Een soort van schoolparlement, een schoolblad en een leerlingencontact dragen bij tot de bloei van de school gemeenschap. De ouderraad onderhoudt het contact tussen de ouders en de school. Voor een beschouwing over de archi tectuur van het nieuwe schoolgebouw, dat gebouwd werd door prof. G. H. M. Holt, verwijzen wij naar het artikel van onze medewerker voor beeldende kunst (zie pag. 3). FILMS: CINEMA PALACE: „Wij willen George", 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „De waarheid omtrent ons huwelijk" str. volw. Do.: „Zij, die zich verkopen", volw. Tijden 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo.: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Di.-av. één voorstelling om 8 uur. LUXOR: „De woestijn leeft", a. 1. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Zo.: 2, 4.15, 7 en 9.15. MINERVA: „The Glenn Miller story" a. 1. tot en met Ma. Tijden: Za. 7 en 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Ma. 8.15 uur. Do. 8.15 uur: „Eén uur voor midder nacht", 18 jaar. REMBRANDT: „08/15" 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: „Strijd om de Kkyber-pas" tot en met Zon. 14 jaar. Tijden: Za. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Van Ma. tot en met Do.: „Tarzans avonturen" volw. Tijden: 2.30 en 8 uur. STUDIO: „Romeo en Julia" 14 jaar. Tij den: 2.15, 7 en 9.15 uur. Zo.: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Zaterdag 19 Februari Stadsschouwburg: „Het Rotterdams To neel" met „Fanny"; liefdadigheidsvoorstel ling voor Maatschappelijke Zorg voor zie ken, 8 uur. Zondag 20 Februari Stadsschouwburg: „Het Rotterdams To neel" met „het Verraad", 8 uur. Maandag 21 Februari Stadsschouwburg: Kath. Gemengde To neelvereniging „St. Genesius" met „Fan ny", 8 uur. Concertgebouw: Toneelvoorstelling van het R.K. Comité „de Vrije Tijd" (beslo ten) 8 uur. Grote Kerk: Beiaardbespeling door stads- beiaardier Arie Peters. Van 15.3016.30 u. APOTHEKEN: De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Haarlemse Apotheken wordt waarge nomen door: Bosch en Vaart-Apotheek, Bosch en Vaartstraat 25, tel. 13290, Cen traal Apotheek v. h. Florijn, Grote Hout straat 18, tel. 1050010502; H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6, telef. 10357, Noor- der-Apotheek, Jan Gijzenkade 181, tele foon 23961. ZIEKENVERVOER G.G.D., Tel. 14141: Margriet, Turfmarkt 10 rd., Tel. 21400. ZONDAGSDIENST BLOEMENDAAL De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Bloemendaalse, Overveense en Sant- poortse apotheken wordt waargenomen door de Bloemendaalse Apotheek, Bloe- mendaalseweg 85, Bloemendaal, telef. 22181 en Apotheek de Wilde, Broekbergenlaan 52 Santpoort Dorp, tel. K 2560—8284. OVERVEEN De Zondagsdienst voor artsen zal wor den waargenmoen door P. M. Wijkmans, Julianalaan 130, tel. 10071. HEEMSTEDE De Zondagsdienst voor artsen wordt op 20 Februari waargenomen door dokter G. S. Nout, Camplaan 20, tel. 38763 en dr. J. Laeijendecker, Raadhuisplein 9, tel. 38103. Wijkverpleging: Zuster G. E v. d. Hoek, Laan v. Rozenburg 33, tel. 27805. Geopende Apotheek: Apotheek Schots man, Binnenweg 206—208, tel. 38320. Walt Disney heeft zijn serie documen taire films voortgezet met „Living De sert". De woestijn leeft, een interessan te film, die niet zal nalaten indruk te maken. Ditmaal heeft hij met eindeloós ge duld door hem en zijn medewerkers aan de dag gelegd de grote woestijn afgestroopt, die tussen de Rocky Moun tains en de Sierra Nevada zijn ontelbare geheimen koestert. Zo geheim kunnen zij echter niet zijn, of de camera's van Disney hebben het leven, dat daar krioelt, van nabij kunnen betrappen. En dan blijkt, dat het er bruist van leven, drift, haat en nijd, honger, existentie- drang. Daar waar de woeste rivieren dodlopen en verzanden in de dorre eindeloosheid, wonen ontelbare vogels, kruipdieren en viervoeters, die elkaar naar 't leven staan in een woeste strijd, maar daar bloeien ook de schoonste bloe men, die Disney ons in versneld groei proces toont als een weelde, waarvan we het bestaan niet vermoeden. Het enige bezwaar tegen de film is de wijze, waarop de muziek geadapteerd is. Zij is uiteraard bij Disney bij zonder goed verzorgd en past vólkomen bij het beeld, maar er kan door de bo men of de dieren geen beweging worden Donderdag is bij de douanepost in Roosendaal de 23-jarige Haarlemse ad ministrateur J. M. C. J. aangehouden, die sinds Augustus van het vorig jaar spoorloos was. Hij moest in April 1954 voor een bouwkas een bedrag van f 2700 storten bij een bank in Haarlem. Toen de man op 10 Augustus verdween, bleek dat hij dit bedrag in het geheel niet had gestort, doch, naar hij gisteren vertelde, ,,op prettige wijze in verschil lende Europese landen had verteerd". Al het geld bleek op. De man is in Haarlem ingesloten. Advertentie Wegens de grolere invesiering door de hoge kolenprijzen is de handel, nog meer dan voorgaande jaren, gedwongen geworden UITSLUITEND af ±e leveren legen CONTANTE BETALING. Federatie voor de Brandstoffenhandel in Haarlem en Omstreken. Dat het interscholair jeugdtoumooi zich een algemene populariteit heeft verworven in Haarlem, bleek gister avond overduidelijk gedurende de eerste avond der muziekdemonstratie in het Concertgebouw. De gehele sfeer is al leraangenaamst en wat belangrijker is, er valt zoveel moois te genieten. Bij dit alles moet natuurlijk rekening gehouden worden dat het een demonstratie is van de jeugd, met andere woorden dat men in bijna alle prestaties nog de rijpheid van reproductie mist. Hier staat echter tegenover, dat er soms in de ongekun steldheid van optreden veel meer schoons zit dan in het geaffecteerde van de routinier-solisten. Wanneer men Voor het uitstippelen van een verantwoord gemeentelijk beleid is het nodig, dat B. en W. over een plan beschikken. Een dergelijk plan is b.v. de begroting; de raming van inkomsten en uitgaven. Maar vaak is het nuttig zich bij voorbaat rekenschap te geven van het treffen van allerlei voor zieningen over een periode van enkele jaren. Een begroting beperkt zich slechts tot één jaar. B. en W. van Haarlem hebben thans een plan (inves teringsplan) ter kennis van de raad gezonden, dat is opgesteld door een ambtelijke commissie, onder presidium van de wethouder van Financiën, de heer W. Bakker. Het plan het is niet het eerste dat is ontworpen vraagt een totaal bedrag van f 132.728.265 aan uitvoering van werken, over een periode van 5 jaar. In de practijk zal daar nog een bedrag van ongeveer f20.000.000 bij komen. Geboren: J. G. G. BakkerMetselaar, z G. N. L. WiersmaSmit. z. A. Tieman Potoenik, z. C. J. RijkersZwagerman, z. A. JordanWezenaar, d. J P. M. BosLau, d. A. A. J. BoeklagenSchmidt, d. E. Jan senvan der Maat, d. D. OorthuisOnck, d. L. ButzelaarMeulemans, d. J. Caris Grent. d. Th. M. Smit—van der Sluis ,d. M. E. Tollenaarvan Gelder. GEBOREN: M. C. van Dijkhuizen- Toorenent, z.; M. N. I. Bolt-de Boer, z. I. J. Heydeman-Rose, d.; C. M. S. Café-Lode, d. Ondertrouwd: C. Verwer en P. J. Hoo- genboezem. Getrouwd: A. J. van Kcmteren en B. Th van Galen. D. W. K. Vring en M. J. Schel- levis. GETROUWD: G. A. van Gennip en M. Wullems; F. Th. M. Lips en H. M. W. Laurenssen; J. H. den Braber en A. E. Wajer; A. J. M. Houtkamp en H, P'. Preenen; P. Jansen en J. M Brouwer; P. H. Biester en L. Th. M Bruschke; P. J. van Es en H. Chr. J. Broers. Overleden: W. von Zomeren. 66 j„ Bak kerstraat. W. M. EsserGimkel, 67 j„ Kam perlaan. C. Bruin, 61 j., Coornhertstraat. M. KuiperSnip. 79 j„ Orionweg. A. Briaire, 71 j„ Maerten van Heemskerkstraat. A. M. VonkKiesbrink, 89 j„ Kloppersingel. OVERLEDEN: S. Zeylemaker-Mathlij, 82 jr., Westerhoutpark; J. Schenk, 75 jr., HazepaterslaanG. Faas, 81 jr., Si- riusstraat; G. A. A. Augustijn, 70 jr., GasthuisvestJ. F. Bakker, 22 mnd. Hendrik Roozenlaan. Zenuwarts Specialist voor Epileptische ziekten en aanverwante toestanden Spreekuren te Haarlem, Wagenweg 58. thans Maand., Woensd. en VRIJDAG van 23 uur en volgens afspraak. Het investeringsplan, dat betrekking heeft op de jaren 1954 t/m 1958 de voorzieningen voor 1954 zijn reeas getrof fen benelst alleen kapitaalsuitgaven, 't Werd opgemaakt door 'n commissie be staande uit wethouder Bakker, voorzit ter met als leden de heren P. M. den Hartog, verificateur, drs. N. H. v. d. Hoe ven, cnef van de 7e afdeling ter secre tarie, B. J. Thijssen, gemeenieontvanger, P. Maurik, sociograax, B. Cornet en J. Merks van de aiüeling Financiën. De adj.-directeur van Openbare Werken, ir. D. N. de Lange trad op als adviseur. De commissie gaf opdracht aan alle hooiden van dienst de onderwijsin richtingen inbegrepen een opgave te verstrekken van aüe werken die in de betrokken 5 jaren zouden uitgevoerd moeten worden met een specificatie; een omschrijving van de dienst en de opga ve voor welk jaar het traject bestemd is. Ren een en aflossing zouden ten laste van de gewone diensten der begroting worden gebracht. De aldus verzamelde gegevens werden besproken met de hooxaen van dienst en aaarna met de wethouders. Getracnt werd een urgentie-programma op te stellen aan de hand van een rubrice ring (4 groepen), t.w. absoluut nodig ook in het betretfende jaar (a); nodig desnoods rnet opschuiving (b); zeer ge wenst tc) en: gewenst (d). Het een en ander bracht moeilijkheden met zich mee; (a) werd daarop onderverdeeld in al, bouw van woningen en scholen, werken ten nutte van het bedrijfsleven, werken om te beschermen tegen levens gevaar; a2, industrialisatie-werken, aan- ieg en verbetering van hoofdverkeers wegen; a3, werken in 't belang van de volksgezondheid en scholen anders dan voor l.o.a4, bouw van gymnastiekza len, aameg van sportvelden, zwemba den en speelgelegenheden; aanleg se cundaire wegen, verbetering van huis vesting der gemeentelijke diensten; a5, overige werken. In totaal is er door de raad in de af gelopen jaren voor f 20.000.000 aan cre- dieten toegestaan voor werken die nog niet zijn uitgevoerd. Het geld hiervoor is dan ook nog niet geleend. De com missie heeft echter al deze credieten toch in het investeringsplan opgeno men Voor 1954 is berekend f 16.878.000; voor 1955: f 30.228.000; voor 1956: f31.929.000; voor 1957: f 30.165.000 en voor 1958: f 24.126.000. Totaal rond 130 millioen. Voor de groep Al gelden de volgende cijfers, met vermelding van het jaar: 13.364.000 (1954); 18.336.000 (1955); 15.761.000 (1956); 9.866.000 (1957) en 9.742.000 (1958) Voor bouw van woningwetwoningen is voor ieder jaar gerekend op een be drag van f 5.500.000. Zeer duidelijk demonstreert het plan de achterstand bij Openbare Werken; voor de oorlog was er geen geld, in de oorlog kon niets gedaan worden en na de oorlog waren het de investeringspro blemen die de achterstand veroorzaak ten. Het nut van dit werkschema is, dat niet minder urgente werken de voor rang zullen krijgen boven voorzieningen die op de allereerste plaats moeten wor den getroffen. De rubricering voorkomt b.v., dat de scholenbouw zou worden ge remd door andere projecten. Op deze wijze wordt de dienst van Openbare Werken ook bespaard voor onnodig ont werpen van werken die toch nog niet aan de beurt zijn. Toch heeft dit investeringsplan een be trekkelijke zijde; daarvoor is het een werkschema. Het laatste valt uit de cij fers op te maken. In 1954 werd een to taal bedrag van 16 millioen benut. Meer was niet mogelijk. Voor 1955 is voor de werken onder a alleen al 18 millioen uitgetrokken. Daaruit volgt, dat de 30 millioen die voor de totale plannen zijn berekend, in de practijk niet aan bod komen. Voor het bouwrijp maken van gron den werd in 1954 2 millioen bestepd. Voor 1955 wordt gerekeud op 3% mil lioen; voor 1956, 1957 en 1958 resp. OD 3% 1,4 en 1,4 millioen. De bouw van het nieuwe politiebureau en de daarmee samengaande sanering zal 7 millioen kosten, gesplitst in 4 en 3 millioen. Voor dit doel staat voor 1955 een bedrag van f 935.000 genoteerd; voor 1956 1% millioen, voor 1957 3 millioen en voor 1958 154 millioen. De bouw zal dus volgens de huidige plannen in de jaren 1957 en 1958 kunnen geschieden. De bouw van het gemeentelijk zieken huis (4 millioen) is gedacht in 1958. De brug over de Leidsevaart f 300.000 staat voor 1957 op het programma. De werk zaamheden aan de Oudeweg (f 700.000"1 in 1956, de viaducten in deze weg (1,3 millioen) worden gebouwd in 1956 en 1957. De Spaarndamseweg (1 millioen) in 1956 en 1957; voor de Westelijke rand weg is een 4-jarenplan opgezet; totale kosten f 4.800.000. De gemeente ver wacht hiervoor van het rijk een bijdrage in de kosten te ontvangen van 50%. Voor de gemeente blijft dan nog per jaar een bijdrage van f 500.000 nodig Wethouder Bakker, die ons deze gege vens verschafte, liet in zijn toelichting blijken, dat de commissie en B. en W. zich vooral hebben afgevraagd wat no dig is in het belang van de gemeente. Op enkele onderdelen van het plan komen wij binnenkort nog nader terug. Gisteravond is in Hilversum de 23-jarige Haarlemmer H.H. aangehouden, die ervan verdacht wordt de diefstal in Park ,,Dui- nendaal" in Bloemendaal, waarbij o.a. een taperecorder werd gestolen, te hebben ge pleegd. De man is naar het politiebureau in Bloemendaal overgebracht. Bovendien zijn door samenwerking van de Haarlemse en Hilversumse politie twee Haarlemmers aan gehouden. waarvan de recherche denkt, dat zij de gestolen goederen hebben geheeld. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag is ingebroken in een herenmodemaga zijn in de Kleine Houtstraat, hetzelfde pand waar verleden week verschillende goederen werden gestolen. Deze keer hebben de inbrekers de etalagedeuren geforceerd en een aantal truien, overhemden en herenvesten buit gemaakt. De totale waarde van het ont vreemde bedraagt f 264. regelmatig uitvoeringen en coftcerten meemaakt, betekent een avond als deze meer dan een welkome, afwisseling. Hier vinden wij nog het kind in de muziek met al het mooie van dien. Er moge dan nog veel onvolmaakt klinken, maar het eerlijke en oprechte in de verklankin gen vergoeden hierbij alles, maakt het soms nog mooier. Zo was het ook Vrijdagavond weder om. Diverse instrumentalisten en voca listen zijn er weer aan het woord ge weest. Zij hebben gesproken en de toe hoorder Kunnen overtuigen dat er ge lukkig in Haarlem door de jeugd zeer veel gepresteerd wordt en op een hoogst voortreffelijk niveau. Op het program ma van aeze eerste demonstratie was een grote plaats ingeruimd aan de zang koren, en dit o.i. terecht. Op de diverse scholen is immers de samenzang de hoofdschotel. Dat men dus op een mu- ziek-schooitournooi aan deze tak van beoefening de hoofdschotel toebedeelt is eigenlijk vanzelfsprekend. Van meni ge demonstratie op Koorzanggebied heb ben wij deze avond kunnen genieten. Zoals ieder jaar kwamen de beste pres taties van die koren die niet te hoog ge grepen hadden, net koor der Rijks kweekschool en daarna van het eerste Christelijke Lyceum presenteerden zich beide met koorzang van de componist Dietrich Buxtehude. Ofschoon men voor de beschaafde zang veel waardering kon hebben, zouden bij iets gemakke lijker werken de goede eigenschappen dezer koren beter tot hun recht zijn ge komen. Een klein koortje van de Centrale School II deed ondanks stemtechnische tekortkomingen bijvoorbeeld uiterst sympathiek aan. Van voortreffelijke kwaliteiten getuig de echter de zang van het meisjeskoor der Kennemer Streekschool. De beide chansons „II était une bergère" en „C'est le mai, mois de mai" klonken zeer be schaafd en bovenal muzikaal. Hètzelfde kan men zeggen van de samenzang van het jongenskoor van het Triniteits Ly ceum. Beide ensembles stonden onder dezelfde dirigent, uit wie men direct de vakman herkende. Zijn bewerkingen van „Daar was e wuf die spon" en „Wel Annemarieken waar gaat gij naar toe waren zeer kundig en tevens gestig. Het C.I.O.S.-koor gaf mannenzang ten beste, hetgeen een welkome afleiding was na de kinderzang. Mooi van sfeer was de zang van de meisjes H.B.S. in twee negro spirituals. Ten slotte zong net grote koor der De Costa-kweekschool Dit geschiedde wederom op de gedegen wjjze, zoals wij dat reeds uit de voor afgaande jaren kenden. Twee orkesten lieten zich deze avond horen, n.l. dat van het Lorentz Lyceum en „Linos" van het Stedelijk Gymna sium. Eerstgenoemd Ensemble verklank te op zeer verzorgde wijze Duitse dan sen van Joseph Haydn, terwijl Linos het niet minder beschaafd deed met twee delen uit een symphonia van Man- fredini. Op de orgelbank verrasten ons twee organisten met werken van Bach en Boëlman. De eerste nog wat onwen nig in het begin, maar in de fuga later reeds duidelijke organistische eigen schappen ten toon spreidend, de tweede bepaald virtuozer met grotere muzi kale inslag. Voor de vier pianisten die hier op traden niets anders dan lof. Hoogst mu zikaal spel bij alle vier en frappante technisch eigenschappen. Dat belooft wat voor de toekomst. De twee vocalis ten voldeden eveneens goed, hoewel de vertolkster van Mozart's aria uit „Figa ro" iets te hoog had gegrepen. Resten dan ten slotte nog twee vio listen met bekwaam en zeer aanspre kend vioolspel, een hoboïst met een voortreffelijke toonvorming, een cellist eveneens doorgaans met een voorname toon, en het trio Alphenaar dat een mu zikale verklanking gaf van een Allegro- animato van Niëls-Gade. Op Woensdag 23 Februari vindt de tweede muziekdemonstratie plaats, dan met een geheel ander programma. JAN LAARVELD gemaakt, of de muziek vestigt er de aan dacht op. Dan wordt het dubbel op, om zo te zeggen en dat is nu en dan hinder lijk, omdat de fantasie van de toeschou wer er door miskend wordt. In hetzelfde programma wordt ver toond het verhaal van Stormy, een veu len, dat getraind wordt voor cowboy- paard en tenslotte als polospeler zijn carrière maakt. Een film dus, waarin het paard de hoofdrol speelt. De ma ker houdt de aandacht tot het einde ge boeid, mede door een verbindende ge sproken tekst, die dan wel wat over vloedig is, maar toch zijn aandeel le vert in het totale beeld. Iedereen kan er heen. Het is een verre van opwekkend ver haal, dat van Bébé Donge, die na een huwelijksleven van een tiental jaren, haar verscheidene jaren oudere man, die haar niet begreep en haar boven dien bedroog, vergiftigt. De geschiedenis van dit huwelijk wordt verteld in een aantal flashbacks, herinneringen die de man, na de vergiftiging zwevend tussen dood en leven, naar voren haalt. Het langs elkaar heen leven, het onbegrip en ook het openlijke bedrog worden breed uit geëtaleerd. De film heeft geen bijzondere kwaliteiten, is zeer pessimis tisch en dusdanig wreed en morbide dat wij haar slechts voor strikt volwassenen met een breed inzicht zouden willen „doorlaten." Sommigen zullen zich afvragen of het leven van een bandleader, ook al heet die Glenn Miller, nu wel roept om een verfilming. Anderen echter zullen zeer content zijn met deze door Anthony Mann geregisseerde film. Het moet gezegd worden dat er inderdaad in deze Glenn Miller Story aardige fragmenten zitten met name daar waar er aardig ge speeld wordt met het geluid. De scène waarin Louis Armstrong en de zijnen figureren bezit daarenboven niet alleen voor de liefhebbers een zekere sfeer. De tweede helft van de film kon ons het minst bekoren. Welk heldendom erin steekt om tijdens een aanval met V 2-'s op Londen toch door te gaan met het spelen van In the mood is ons niet bijster duidelijk. Alle leeftijden. Het theater Studio prolongeert deze week de Engelse film „Romeo en Julia" 14 jaar. Enkele dagen geleden gaven wij een uitvoerige bespreking van de realistische film 08-15, die deze week in Rembrandt wordt vertoond. 18 jaar. Het film-programma in Lido is door de K.F.C. afgekeurd. George Formby met zijn onafschei delijke ukelele treedt met al zijn grol len en fratsen op in „Wij willen Geor ge", de film die deze week in Cinema Palace draait. Als gewoon gemeenteambtenaartje krijgt hij opdracht een enquête onder de bevolking van een stadje naar hun le vensomstandigheden in te stellen. Door de uitslag van dit onderzoek wordt duidelijk de ontevredenheid van de bevolking aan het licht gebracht. Een corrupte gemeenteraad poogt dit voor de regering te verbloemen, maar Geor ge weet dit te voorkomen. Daardoor weet hij de sympathie van de kiezers te verwerven, en wordt gemeenteraads lid. Een wilde autorit, dwaze uitvindingen en vele andere merkwaardigheden vul len dit hoofdthema aan tot een soms wel komische, maar over 't algemeen toch te trage en langdradige film. Alle leeftijden. Vandaag en morgen draait in het Roxy-theater een spannende spion- nage-film, waarvan het verhaal zich af speelt in Indië. „De strijd om de Khy- berpas" is een film voor de liefhebbers. Van Maandag tot en met Woensdag treedt Johnny Weismuller op in de film „Tarzan's avonturen". Voor volwas senen. De Nederlandse Katholieke Kleding en Textielarbeidersbond St. Lambertus, afd. Haarlem, houdt Zaterdag 19 Fe bruari de jaarvergadering in 't Ge- bouw St. Bavo. De bijeenkomst begint om kwart "voor 8. Mr. D. A. E. Immink, oud-plaatsver- ger directeur en oud-secretaris van de N.Z.H. wordt 1 Maart 80 jaar. Er bestaat die dag voor belangstellen den gelegenheid tot gelukwensen in café-restaurant Boekenrode en Heem stede van 18-21 uur. De Nederlandse Genealogische vereni ging belegt Woensdag 2 Maart om 8 uur een bijeenkomst in hotel „de Leeuwe rik", waarop dr. H. Kits Nieuwenkamp, genealoog te Doorn zal spreken over „genealogische curiosa". A.s. Maandagavond zal in de Spek- straat te Haarlem de eerste ronde van het concours om het kapperskampioen schap van Nederland worden gehouden. De organisatie van dit evenement, dat om 8 uur begint, is in handen van de R. K. T. O. C. (technische ontspannings vereniging). Met ingang van 1 Januari 1955 is de inspecteur van politie, ambtenaar 2e klasse A. S. de Jong, bevorderd tot hoofdinspecteur van politie ambtenaar 2e klasse. Hoofdinspecteur De Jong is chef van de afdeling Bijzondere Wet ten. In de week van 28 Maart tot 2 April zal in Haarlem, Heemstede en Bloemen daal een huis-aan-huis- en straat-col lecte worden gehouden voor de aan schaffing en het onderhoud van wagen tjes en andere hulpmiddelen voor inva liden, die zelf deze kosten niet kunnen dragen. Naar ons vanwege het schoolbestuur werd medegedeeld kunnen ouders en belangstellenden de nieuwe school be zichtigen Zondagmiddag van 2 tot 4 uur en Maandagavond van 8 tot 10 uur. De gemeenteraad van Zandvoort ver gadert a.s. Dinsdagavond. De agenda vermeldt o.a. de voorstellen tot aankoop van duinterrein van de familie Quarles van Ufford en tot financiering van het Kennemer Sportpark. Ook de orga nisatie van „Touring Zandvorot" komt ter sprake, naar aanleiding van een adres van het plaatselijk bedrijfsleven. De meubilering van de Hannie Schaftschool zal worden vernieuwd. Mét de verbetering der verlichting en de bouw van een rijwielbergplaats wordt voor deze school een crediet van f 19.930,- gevraagd. Toen de gemeentegeneesheer Van der Meer in de Verlengde Haltestraat te Zandvoort reed, moest hij zijn auto plotseling afremmen omdat een zand- strooiauto van de gemeente hem de weg versperde. Tengevolge van de gladheid slipte de auto van dokter Van der Meer en reed tegen een lantaarn paal. De auto werd grotendeels ver nield, persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. De heer E." Paap, agent van politie ta Haarlem, is in gelijke functie te Zand voort benoemd. Advertentie Als van Empelen de verzor ging op zich neemt zult U er vreugde aan beleven. Aan ons bedrijf is een erkend tuinar chitect verbonden, die U gaar ne zal bezoeken voor advies. BINNENWEG 18 Heemstede - Tel. 3-80-80 Voor de leden van „Geloof en We tenschap" bracht de Nederlandse Come- die gisterenavond in de stadsschouw burg een indrukwekkende reprise van Sophocles' tragedie „Electra". Het werd ook ditmaal een even boeiende als beklemmende voorstelling, die niet spe culeerde op goedkope effecten, en waar in Sophocles' motief klaar en zonder omwegen werd uitgespeeld. De toon in deze tragedie is immers niet die van de menselijke wraak alleen, want de mens wordt hier gehanteerd ook als een werktuig in de handen der goden, die het kwaad niet ongewroken kunnen laten. Het verhaal van de ver bitterde en, treurende Electra, die blijft hopen op de wrekende hand der goden in de figuur van haar broer Orestes om haar moeder Klytaimnestra de ge rechte straf te geven, zou 'bij de ver tolking daarvan gerede aanleiding kun nen geven de louter menselijke gevoe lens te zeer te benadrukken. Het zij tot lof van de regisseur, Ton Lutz, ge zegd, dat daar in deze voorstelling geen sprake van was. Deze tragedie der wraak kreeg als het ware een rechtlijnig verloop, maar toch niet zo strak, of de verzen, door Boutens in een ernstig rhythme ver taald, werden soepel en bijna speels ge zegd Na wat reeds bij een vorige ge legenheid over deze vertolking in onze courant werd geschreven, mogen wij nu voor het overige kort zijn. Vanzelf sprekend werd deze voorstelling weer gedragen door Ank van der Moer, die Electra suggestief en nu met een ac ceptabel drama op de planken bracht. Daartegenover was het opvallend, hoe de Orestes van Guus Hermus er wat al te zakelijk afkwam. Ina van Faassen kweet zich voortreffelijk van haar rol als de goed-bedoelende Chrysotemis en heisa noe- Vera Bondam toonde zich een Klytaimnestra. Van de overigen men wij Ko van Dijk (Aighistos) en Ellen Vogel, die in de rei van Mykeense vrouwen opviel door haar beheerste spel. De leden van „Geloof en Wetenschap" waren gul met hun applaus na deze soms ontroerende voorstelling, waarin het echter irritant was, dat een der Mykeense vrouwen haar hik-lachbuien niet kon bedwingen. W. H. B. en W. van Haarlem stellen aan de raad voor om een stuk terrein, ge legen ten Westen van het pompstation te Overveen tussen de Zeeweg en de Tetterodeweg, ter grootte van 7451 vierkante meter aan te kopen voor de prijs van 16.764,75. B. en W. stellen aan de raad van Haarlem voor, de ontruimingstermijn voor de destijds onbewoonbaar verklaar de woningen aan de Kokstraat 5 rood, aan de Koolsteeg 5, aan de Lange He- renvest 44, aan de Lange Margaretha- straat 46 en aan de Zonnesteeg 10 op nieuw met één jaar te verlengen, om dat de bewoners nog geen passende woongelegenheid hebben gekregen. De afdeling Heemstede van de Katho lieke Vrouwenbeweging heeft Donder dagavond in het parochiehuis aan de Achterweg op daverende wijze Carna val gevierd. Vooraf werd een korte vergadering gehouden, waarin secre taresse en penningmeesteresse verslag uitbrachten over het wel en wee van de afdeling. Daaruit bleek dat er heel veel wel was en slechts weinig wee, ook financieel staat de afdeling er goed voor. Na de ernst kwam de vrolijkheid, die ex'ra geïnspireerd werd loor „De Vro lijke Jongens" een duo waarvan Bas Meegdes voor het muzikale gedeelte zorgde en dat niet weinig heeft bijge dragen tot de algemene vrolijkheid, zon der dat daarbij de beschaafdheid in het gedrang kwam, hetgeen stellig wel de grootste verdienste was van deze stem mingsvolle avond. De dames hebben haar zorgen en tobberijen over eventu ele budgetmoeilijkheden weer eens aan de kant kunnen zetten en daarom is een dergelijke avond zo goed. Het be stuur mocht zich dan ook algemeen in de waardering van de aanwezigen ver heugen voor dit festijn, dat bovendien werd opgeluisterd door een tweetal ver lotingen om aardige en vooral smake lijke prijzen. Ongeveer half twaalf was het feest ten einde. Naar wij vernemen, hebben de ge zamenlijke vrouwenorganisaties in Heemstede besloten, van 14 tot en met 19 Maart een grote zeepactie te ondernemen. Het doel is, hulp te verlenen aan de vluchtelingen. Daarom worden alle da mes van Heemstede uitgenodigd, zich bij het bestuur van een der vrouwenor ganisaties aan te melden als verkoop ster van zéep.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2