WAARDIG, HELDER DOORDACHT EN EFFICIËNT LEERGEBOUW B. en W. antwoorden over hoge inschrijvingen Fraai samenspel van lijn, materiaal verdeling en ruimtelijkheid Provinciale subsidies w DOOR EEN ZATERDAGSE BRIL H Televisie-service THALIA in „Comedie om Geluk" B Schoonheidskwaliteiten van het Mendelcollege Bij aanbestedingen woningbouw Door ministerie gesteld als voorbeeld in den lande HAARLEM NAAR DE PASSIE SPELEN IN TEGELEN Tentoonstelling ,De Zeester" Zandvoort koopt duinterrein SLEUTEL WEG? ZATERDAG 19 FEBRUARI 1955 PAGINA 3 De afwerking BiB mmm® %>r™ Een goed jaar geleden bekroop ons bij een rondgang door het toen in staat van wording verkerende Mendelcollege aan de Orion- weg te Haarlem de beangstigende sensatie van de onherroepe lijke voortgang van een bouwwerk, groots en ruimtelijk groeiend uit de plattegronden en doorsneden ter grootte van nauwelijks een tafelblad. Wij voelden toen een diep respect voor de man, die heeft opgezien naar, en al rondgewandeld heeft in een gebouw, waarvan hij ieder detail heeft opgemerkt en genoteerd toen er nog koeien graasden op het stuk grond, waarop jaren later zijn gedachte in de ruimte gestalte zou krijgen. In dit geval zijn er zeven jaren verlopen tussen het realiseren en de eerste opzet. Zeven jaren in een na-oor- logse herstelperiode betekenen een tijd van grote evoluties. Wat nu tastbare vorm heeft gekregen, heeft in zijn opzet nog de invloed ondergaan van de bindingen aan minima en van beperkingen tot het nauwelijks mogelijke uit de magere jaren vlak na 1945. Vorm uit inhoud geboren Doorzichtig Twee massale blokken „DE SLEUTELSPECIALIST" H. J. Maertens N. V. Door Otto de Kat geopend BADMINTON KAMPIOENSCHAPPEN 1955 Zaterdag 26 en Zondag 27 Februari in Krelagehuis Arbeider stal 45 kg. koper Hippo danst Zondag geen H.V.B.-voetbal Ruim 145 hectare voor o.a. industrievestiging en bebouwing Subsidie voor 'tHelm verhoogd tot 1000 Voorstel aan de raad de hoofdmaten tot de keuze van vloer bedekking, houtsoort en verfkleur toe, geconcipieerd is vanuit de bestemming. m,gsm -i»*- L Op de begane grond wordt het en- tréemassief van de buitenwereld ge scheiden door een open palissade van sierbeton, geplaatst in een vrije curve. In de op deze wijze gevormde ruime hal bevindt zich ook de hoofdtrap naar de verdieping. Naast al het sterke, even wichtige en bekoorlijke, dat ons door de gehele conceptie heen aangenaam ge troffen heeft, is hier voor ons gevoel een schoonheidsfout gemaakt doordat het stortbeton der kolommen en balken in zijn nagenoeg rauwe staat is gelaten. Hier is geen eindstadium bereikt. Af dekking van het ruwe materiaal zou met name de ruimtewerking ten goede zijn gekomen en de onderscheiding der constructie-elementen bevorderd heb- hen. Een schoonneidsfout ligt voor ons gevoel ook in de gebroken kapvorm van het trappenhuisje naar de boven-gym- zaal. T.o.v. de overige lineatuur blijft dit hellend stuk rubberroid eenzaam provi sorisch, terwijl b.v. de ornamentale werking van golfplaten voor een pikan te binding aan het geheel had kunnen zorgen. Deze critische opmerkingen betref fen slechts de afwerking,, maar juist waar zozeer getuigd wordt van een liefderijk leiden van het bouwwerk naar zijn beëindiging, springt een te vroeg losgelaten detail in het oog als een onregelmatigheid. Wezenlijk raakt dit de architectuur echter niet. Als het waar is, dat het milieu de mens mede vormt, dan mogen wij van de wisselende gemeenschap van een zo waardig, sober, helder doordacht en ef ficiënt leergebouw zeker veel verwach ten. L. T. De leden van de Haarlemse raad de heren A. J. de Landmeter (C.H.) en D. A. J. Spek (A.R.) hebben B. en VV. gevraagd nadere mededelingen te doen over de uitslag van de in Decem ber 1954 gehouden aanbestedingen voor de complexen 12 gemeentewoningen aan de Jan Gijzenkade, 50 woningen voor bejaarden bij de kathedrale basi liek en 224 woningen in „Delftwijk", waarbij de bedragen waarvoor werd in geschreven, de ramingen aanzienlijk zou hebben overtroffen. Gevraagd wordt, dat met spoed middelen wor den gezocht om alsnog het daarvoor bestemde bouwvolume te kunnen be nutten. Zijn B. en W. van mening, dat de uitkomst van genoemde aanbeste dingen als maatstaf moet worden aan genomen voor de kostprijs van wonin gen, die in de zeer nabije toekomst zullen worden gebouwd en waarvoor mag worden aangenomen, dat de plan nen reeds in voorbereiding zijn. B. en W. hebben hierop geantwoord: „Voor de bouw van de 12 woningen aan de Jan Gijzenkade werd een laag ste inschrijvingssom bedwongen, die f 33.000.hoger lag dan de raming; de uiteindelijk verkregen offerte voor de bouw van 50 woningen voor bejaar den bjj de Kathedrale Basiliek lag aan vankelijk 12.000.boven de voor dergelijke woningen van Rijkswege vastgestelde zogenaamde curveprijs; de aanbesteding voor de bouw van 224 woningen ten behoeve van de Coöperatieve Woningbouwverenigin J „Volkshuisvesting" had tot resultaat een laagste aanbieding welke 800.000.- boven de Rijksnormen voor dergelijke woningen lag. Ten aanzien van een en ander mer ken wij opl dat de hoge inschrijvingen voor het merendeel te wijten zijn aan algemene oorzaken, zoals de overspan- Dit aanzicht, half van voren, half van opzij aan de kant van de Delftlaan doet de rhythmiek der massale blokken duidelijk spreken. erkers garderobegelegenheid is, die daar mee buiten de passage gesitueerd is. De eentonigheid bij een dergelijke lengte van gang in inwendig aanzien en lichtval is op deze wijze volkomen ont gaan, terwijl de buitengevel een prach tig staand rhythme heeft verkregen. De opzet van deze beschouwing is beperkt tot het beschrijven van het aesthetisch aanzien. Hetgeen ons niet belet te vermelden hoe door zichtig het gebouw architectonisch is georganiseerd en hoezeer tot in détails de bouwleiding consequent is doorgevoerd. Het is altijd een goed te ken, wanneer men in een gebouw van deze grootte, met ruimten voor zeer ver schillende gebruiksdoeleinden, kan aan voelen in welk soort van ruimte men zich bevindt. Het heeft ons hier herhaaldelijk ge troffen, hoe nuances der bestemming voelbaar zijn, hoe iedere ruimte vanaf Vijf jaar geleden werd door een par ticulier comité het initiatief genomen om belangstellenden uit Haarlem in de gelegenheid te stellen de passie-spelen in Tegelen te gaan bezoeken. Twee Za terdagen en negen Zondagen rijden twee bussen vanuit Haarlem naar Te- gelen, hetgeen betekent, dat bijna 900 mensen uit de Spaainestad en naaste omgeving van die bijzondere gelegen, heid gebruik maakten. Ook dit jaar werden dergelijke toch ten georganiseerd, waarbij voor Haar lem en omgeving de volgende data zijn gereserveerd: Hemelvaartsdag (19 Hei), Tweede Pinksterdag '30 Mei), de Zon dagen 5 Juni en 17 Juli en Zaterdag 18 Juni. In het tijdvak van 12 Februari tot, 1 April kunen belangstelllenden zich voor inlichtingen melden bij de volgende adressen: Ad Timmers, Voorzorgstraat 19 (tel. 20996), Ferd. Detail van het interieur: een deel van de glaswand op de verdieping boven de entrée-hal. Het feit dat niettegenstaande die be perkende factoren voor de conceptie het betreffende ministerie het Haarlemse Mendelcollege als een voorbeeld in den lande stelt en dientengevolge menige de putatie het gebouw komt observeren, bewijst wel, dat dit werkstuk van prof. G Holt niet alleen naar Haarlemse in zichten, maar ook naar algemeen gevoe len een belangrijk voorbeeld van scho lenbouw geacht moet worden. Dezer da gen mochten wij het in de glorie van zijn voorlopig voltooide staat weer be zoeken. De uitwendige vorm is bepaald indrukwekkend geworden en het ge bouw weerspiegelt in zijn geledingen duidelijk de structuur van een moder ne middelbare-schoolgemeenschap. Het vertoont inderdaad de waardigheid van een college, een studiecentrum, een om vatting van een ernstig, volwassen be zig zijn. Het religieuze karakter ont breekt nog; zodra echter kapel en klooster aan het complex zijn toege voegd, zal ook dit geen vraag meer zijn die eerst opgelost wordt bij het zien van kruisbeelden in de lokalen. Twee massale blokken beheersen het beeld, die de directie- en gemeenschaps ruimten omvatten, van waaruit de lager gehouden vleugels ontspringen, waarin de twee groepen leslokalen gelegen zijn. Het geheel is in een hoek geformeerd, waardoor een aan twee zijden openge houden cour ontstaat. In het moment van samenkomst der vleugels aan de ach terzijde van het transparant gehouden entréemassief is een zeer fraai samen spel te zien van lijn, materiaalverdeling en ruimtelijkheid. Het Zuidelijk massief is ontstaan uit het boven elkaar bouwen van aula en gymnastiekzaal. Het glas front, gerhythmeerd door zwaardere, en meer naar binnen gehouden lichtere, ko lommen, levert een vlak op van grote Advertentie LANGE VEERSXKAAH IU (TEL. 11483 Blijkens de voorstellen van Gedepu teerde Staten van Noord-Holland wor den de provinciale staten gevraagd met ingang van 1955 aan de Volksuniversi teit voor Haarlem en omgeving een sub sidie te verlenen van ten hoogste 2000,- per jaar, met dien verstande, dat aan deze vereniging nimmer meer zal worden uitgekeerd dan 50 pet. van de bijdragen van de gemeenten Haar lem en Heemstede, alsmede c.q. van ander gemeenten; aan de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" te Haarlem een garantie van ten hoogste f 1000 te verstrekken met betrekking tot het ongedekte tekort, dat ter gele genheid van het 125-jarig bestaan dier Vereniging mocht worden geleden. Aan de Stichting Provinciale Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer „Noord Holland" zowel voor het jaar 1955 als voor 1956 een extra-subsidie te verlenen van f 10.000. Voor de aanvulling en vernieuwing »an het boekenbezit over 1954 een extra subsidie te verlenen aan de algemene ?Penbare leeszaal en bibliotheek te «Aarlem 1262,-) aan de R.K. open bare leeszaal en bibliotheek 1098,-) tv? a,an be openbare leeszaal en biblio- (f ie£ te Heemstede, met R.K. afdeling, 1.316,-), schoonheid. De aanbouw tot halve hoog te van de toneelruimte wordt door de af geronde hoeken zeer duidelijk bij de be nedenzaal betrokken. De afwisseling der materialen (beton, baksteen en gebro ken natuursteen) verleent het aanzien een grote levendigheid, hetgeen een aes- thetische verdienste is, maar zij heeft tevens de bedoeling de onderscheidene elementen, van waaruit het geheel is sa mengesteld, te markeren. De vorm is dus uit de inhoud geboren. De Noord-gevel, vanaf station Bloe- mendaal gunstig te zien, is geheel ge sloten, zij het met doorbrekingen van Oost-West gerichte glasstroken, die weer van binnen uit hun reden vinden In twee lagen boven elkaar liggen na melijk de 90 meter lange gangen langs de theorieklassen. Van de eigenlijke buitenmuur zijn slechts de kolommen blijven staan en naar buiten toe is als het ware een reeks erkers gebouwd, die aan de korte zijden met glas zijn bezet, terwijl aan de stenen lengtezijde der van Zijp, Hedrik Roozenlaan 17, Over- veen (tel. 18405), B. van Odijk, Amster damstraat-12 (tel. 15162) en Ch. Spaas, Rijksstraatweg 21 (tel. 24931). Voor dit particulier initiatief' schreef de Deken van Haarlem de volgende aanmoediging: „Mij is gevraagd, een paar zinnen ter aanbeveling voor een bezoek aan de passiespelen te Tegelen, welke om de vijf jaren gehouden worden, te schrij ven. Zer velen hebben in het verleden deze spelen tot stichting bijgewoond, zowel katholieken als niet-katholieken, en zij zijn gesticht, dikwijls met diepe doorwerking in hun privé leven en werken, daarvan teruggekeerd. Zeer vele mensen bezoeken films, wonen muziekavonden bij. be zoeken musea, genieten van toneel e.d. Indien men het spirituele, het culturele, het documentaire, het paedagogische element hierin zoekt, dan kan dit al les ter verdieping werken en is zo'n educatie aan te bevelen. Hoeveel te meer geef ik dan gaarne in overweging de Passiespelen in Te gelen bij te wonen, die, zoals de erva ring gelukkig leert, het lijden en ster ven van Onze Heer Jezus Christus zo aangrijpelijk voorstellen, ja zoveel dich ter tolt de aanschouwer en toehoorder brengen. Uiteindelijk wordt de diepte en het eind van het leven geestelijk bepaald door het verzoeningsoffer van Cal- varië. Hoe intenser we ons liturgisch inle ven in de vernieuwing van dat offer in en door het H. Misoffer, hoe waar devoller ons leven en door het voor beeld hiervan, ook het leven van ande ren zullen worden. Moge een bezoek aan de passiespelen ons dieper doordringen van de onein dige waarde van Christus' kruisoffer en ons liturgisch meer doen bezinnen op de het gehele leven doortrekkende waarde van de vernieuwing daarvan, het H. Misoffer. Zó moge dit moderne middel van ver dieping ontelbaar veien tot zegen wor den en ik hoop daarom dat velen, het zij individueel, hetzij in verenigings verband, dit jaar tot geestelijke ver dieping de passiespelen in Tegelen zullen bezoeken." Deken W. N. ZIJLSTRA "at zijn de tijden toch veran derd. Dat heb ik deze week moeten ervaren, toen ik een rondgang maakte door de nieuwe V.G.L.O.-school aan de Richard Holkade. Ware het niet, dat ik een dergelijk progressief conservatis me aan de dag pleeg te leggen om voor alle moderne invloeden open te staan, ik zou van zo'n spiksplin ternieuwe school zeggen: „alle maal te modern en te luxueus", zoals eens een Duitse monseigneur dat getuigde van het Heemsteedse Hageveld. Ik ben echter geen mon seigneur en ik mag dus zulke ge tuigenissen niet doen. Ik ben niet temin blij met de Haarlemse jeugd dat zij van die licht-en-lucht-kaste- len tot scholen krijgt en voor eeu wig een vaarwel mag roepen aan de oude kasten, waarin wij vroeger tot volwassen mensen werden op gevoed. Nu ga ik echt niet mijn feeste lijk schoolleven afbreken; daarvoor zijn die jaren destijds te pleizierig geweest en bewaren u en ik nog te romantische herinneringen aan de hoge en donkere lokalen met aan de wand die schrikwekkende bijbel platen van gekruld karton. Dat is nu allemaal anders geworden en een bezoek aan het professorale Mendelcollege heeft dat nog eens bevestigd. Het is daarom niet altijd goed over „die goeie ouwe tijd" te spre ken, hoe goed en oud we ook in onze jeugd waren. Wij reageerden toen zo geheel anders op de din gen, die der school waren; kenden wij geen angst dan toch wel een indrukwekkend ontzag voor de zusters, wie wij alleen in ons eigen kleine wereldje een bijnaam toe dachten. Thans gaat dat er in het Haarlemse veel vrijmoediger toe, hetzij in het brutale of in het vrien delijke. De jeugd van nu is eerlij ker (dank u!), werd mij verzekerd, en daarom weet je spoediger, wat je aan een bepaald kind hebt. Dat zal wel waar zijn en ik moet toe geven, dat ik gefrappeerd was door een klein meisje uit de tweede klas, dat een openhartige brief schreef aan haar „meester". De betrokken onderwijzer was ziek en werd gedu rende enkele weken vervangen door een vrouwelijke collega. De juffrouw deed het uitstekend, maar de kinderen stelden toch meer prijs op de lessen van de meester. On verbloemd zette het meisje dat op papier: een klein briefje van Corrie lieve meester ik ken wel huilen ik mis U toch zo U leert ons allemaal goede dingen ik ben blij, dat U weer op school komt. die juffrouw, die wij nu hebben ik ben blij als U weer op school, die juf die wij nu hebben is ook aardig de juffrouw die wij nou hebben is ook aardig maar wij misse U toch. de juffrouw die heeft ons gezegt jullie zijn blij als de meester weer zien en ik ben blij als ik weer aan mij gewone werk kan gaan. LANG ZAL ONZE MEESTER LE VEN. DAAAG. Kijk, dat deden wij vroeger niet en die kostelijke openhartigheid kan onze jeugd alleen maar sieren. Wellicht is het daarom, dat ook het schoolleven zelf zich volgens psychologen, die het weten kunnen, niet meer mag afspelen achter matglazen ruiten of vergeelde gor dijnen. Het is allemaal licht gewor den en daarover mogen wij niet lichtvaardig oordelen. et is weer een respectabele lijst van evenementen en con gressen (die twee begrippen dekken elkaar niet altijd) gewor den, die de redactie deze week toe gestuurd kreeg. En het heeft mj| in ieder geval gelukkig gestemd, dat de muziek ook dit jaar het leeu wenaandeel voor haar rekening neemt. Mij is ook iets verteld over Bloemenmeisjes, die in April de bloementijd zullen inwijden, 't Is wel niet zo eenvoudig om in dit wisselende maar toch barre ge tijde in een lentelijke sfeer te ge raken, maar een vleugje lente greep mij aan, toen ik tussen twee hagel-sneeuwbuien door een opti mistische jongeman met een ca mera op de Grote Markt aan het werk zag. Ook hij zocht de lente in zijn lens en hij slaagde wonder wel, toen twee Haarlemse schonen zich als de Bloem van Haarlem pre senteerden. Ik weet het wel, één zwaluw maakt nog geen lente en twee Haarlemse meisjes maken nog geen bloemenveld. Maar de tekenen zijn er, het leven in de stad gaat weer van kleur veran deren en wanneer de Haarlemse begroting maar is goedgekeurd, kunnen we onbezorgd het nieuwe en lieve leven tegemoet gaan. Intussen wacht ons eerst de tijd van versobering, de tijd van vas ten, waarin wij het allemaal wat rustigjes aan plegen te doen. Heel wat rustiger tenminste dan in de dagen die daaraan voorafgaan en waarin wij nu leven. De stapel uit nodigingen voor feestavonden van verenigingen, die nog even gauw de bloemetjes binnenshuis buiten willen zetten, is ter redactie tot im mense hoogte gestegen en geen avond gaat er voorbij, of ergens is wel een van mijn collega's om een feest te verslaan. Er zijn in Haar lem goede en minder goede fees ten, en onder de „minder goede" reken ik dan, die van het uitheem se soort. Ik houd namelijk niet van carnaval-vierende Haarlemmers in de Bloemenstad. Zij veroorloven zich pretenties, die zij nimmer kun nen realiseren en ik blijf er bij, dat wie gewoon doet, al gek genoeg doet. Daarom is het pleizierig te we ten, dat er in het hoogtij van de feestvreugde in de komende zo mer niet al te veel uitheemse capriolen worden uitgehaald, zodat de vreemdelingen toch nog kun nen ontdekken, dat zij in Haarlem op be zoek zijn. nen arbeidsmarkt, waardoor de zeker heid dat het werk op efficiënte wijze kan worden uitgevoerd in sterke mate wordt aangetast zo zullen bij een tekort aan metselaars b.v. de timmer lieden later dan volgens plan aan het werk kunnen gaan alsmede de be staande onzekerheid met betrekking tot de materiaalvoorziening. Bovendien spelen een rol de op 1 October 1954 tot stand gekomen loonsverhoging met als gevolg een stijging der materiaal- prijzen en de verplichte opname in het bestek van de krachtens de risicorege ling 1954 geldende bepaling, volgens welke de eerste 7,5 pCt. prijsstijging van met name genoemde bouwstoffen voor rekening van de aannemer blijft. Inmiddels zijn de inschrijfsommen van de genoemde woningen na het aan brengen van enige constructief niet be langrijke bezuinigingen, onderscheiden lijk aan de nadere raming van de direc teur van het bouw- en woningtoezicht en aan de van Rijkswege vastgestelde curveprijs aangepast. Met instemming van de commissie van bijstand in het beheer van de open bare werken en eigendommen der ge meente is de bouw van de 12 midden standswoningen inmiddels gegund. De bouw van 50 woningen voor be jaarden kan worden gegund, zodra de financiering der kosten, verbonden aan de hogere aesthetische eisen, welke als gevolg van de nabije ligging van de Ka thedraal aan de woningen zijn gesteld en welke door het Rijk niet in de stich- tingskosten worden opgenomen, zal zijn geregeld. Wij hebben ons terzake met de R.K. Coöperatieve Woningbouwver eniging „St. Jozef" in verbinding ge steld. Met de architect en de laagste in schrijver van het complex van 224 wo ningen in „Delftwijk" worden besprekin gen gevoerd omtrent het aanbrengen van zeer ngrijpende bezuinigingen. Ge wacht wordt thans op een nieuwe prijs. Na ontvangst daarvan is eerst een defi nitief oordeel mogelijk. In het algemeen kan worden opge merkt, dat de hiervoor geschetste moei lijkheden zich, zoals U uit diverse pu blicaties kan zijn gebleken, in het ga- hele land voordoen en dat zij derhalve slechts door maatregelen van de cen trale overheid doeltreffend kunnen wor den bestreden. Wij denken hierbij o.m. aan een zodanige herziening van de rijkscurveprijzen, dat al te drastische versoberingen kunnen worden voorko men. Uiteraard zullen wij alle pogingen in het werk stellen om het toegewezen bouwvolume te realiseren. De wijze, waarop dit zou kunnen geschieden is op het ogenblik in onderzoek. Hangende dit onderzoek komt het niet gewenst voor terzake thans reeds me dedelingen te doen. Advertentie Nassaustraat 5 - Haarlem Tel. 15220 Bij kunsthandel Leffelaar loopt vanaf heden een tentoonstelling van de Am sterdamse vereniging van louter schil deressen, geheten „De Zeester". Een hunner, Maaike Braat, leidde de spre ker voor het openingswoord, de schilder criticus Otto B. de Kat in, de gastvrij heid van Leffelaar en het eigen karak ter van Haarlem, ofschoon zo dicht bij Amsterdam (o, compliment!) roemend. De Kat vroeg zich af of het de be schouwer opvalt dat al het geëxposeerde van schilderessen afkomstig is, of er vrouwelijke keuze en voordracht gecon stateerd kan worden. In onze beschaving hebben door de eeuwen heen meer mannen dan vrou wen zich met de beeldende kunsten be zig gehouden. Spr. ging dit na, te be ginnen met Maria Sibylla Merian, de vrouwelijke schilderes van bloemen en planten, wier koesterende liefde voor het geringe een typisch vrouwelijk ka rakter vertoont. Hij noemde, de aan haar mannelijke tijdgenoten gelijkwaar dige, Judith Leyster, haar impressionis tische parallelle Berthe Morisot, en in onze twintigste eeuw, Kathe Kollwitz, Paula Modersohn en Suze Robertson met haar „man haftige" kunst. De in „De Zeester" verenigde 16 schilderessen kunnen met trots op deze zusters in de kunst terugblikken. Neemt de vrouw in het onzijdige ge bied van de kunst een eigen plaats in? Het compositorische element is bij haar minder sterk, haar kracht ligt in de schikking, het arrangement waarin haar intuïtie haar leidt. Zelden maakt de vrouw abstract werk; haar zin voor rea liteit vormt een tegenwicht tegen de abstractie en de ontmenselijkte aesthe tics. Spr. meende, tot slot, niet op het werk te moeten ingaan, zonder evenwel laf hartig te lijken. Ofschoon, als één vrouw duizend mannen te erg is, hoeveel hel denmoed is er dan voor één man nodig om zich tussen zestien vrouwen te wa gen! De expositie duurt tot 12 Maart en wordt dezer dagen nader besproken in ons blad. ljjkens zijn „Comedie om geluk" weet Ger. Buys, wat veel bezoe kers van dilettantenvoorstellingen in de schouwburg verwachten, en blij kens zijn keuze weet Thalia, dat het stuk een beminnelijk bedrog om een Stadsschouwburg speelde, het ook. Het stuk een bemiddelijk bedrog om een oude vrouw haar illusie van het geluk te laten is kenmerkend voor een deel van het repertoire: een gemakkelijk tot het hart sprekend conflict enkele dui delijk tegen elkaar afstekende typen en een ruime dosis sentimentaliteit, en zo lang men het laatste niet verwart met sentiment, met zuiver gevoel, kan ieder een er vrede mee hebben. Stille aan dacht en applaus bewezen, dat stuk en voorstelling succes hadden en een ont vankelijk gehoor in de zaal vonden. Onder regie van Jan I. van Dijk, die er veel werk aan moet hebben besteed, kreeg de voorstelling nu en dan de ver eiste gevoelige sfeer, waarin enkele spelers de goede toon wisten te vinden en tevens bewezen, dat zij onder goed gerichte studie een aanmerkelijk hoger niveau zouden kunnen bereiken. Ans Sens-Assendelft had de waardige hou ding van de charmante grootmoeder, doch de figuur schijnt een meer bijde hand accent te vragen, waardoor de rol ook meer kleur zou krijgen; evenals enkele anderen sprak zij met de na drukkelijke zorgvuldigheid, waardoor haar zegging meermalen eentonig werd. Cor Wassenberg trof over het algemeen aardig de beminnelijke, attente oude heer, die hij zijn moest, doch men ver wacht van hem meer zenuwachtige spanning over het slagen van zijn won derlijk plan. Het onwelkome Ameri kaanse echtpaar werd door Ans van Nieuwland en Jan Rombouts Jr. vlot en gemakkelijk getypeerd volgens de eenmaal gekozen opvatting, doch deze opvatting was onjuist; Rombouts was te stoer en té onverschillig en hing té zelfverzekerd in zijn stoel, en Ans van Nieuwland werd een straatmadelief je inplaats van een alleen maar niet beschaafde jonge vrouw. De anderen bereikten dit niveau niet, hetgeen vooral geweten moest worden aan te weinig gemak van beweging, te weinig pittige tegenstelling in de fi guren en het niet gebruik maken van de tekstmogelijkheden. Indien wjj er op dl llUg H.UII- Dank zij de ongetwijfeld uitstekende or ganisatie van de internationale badminton kampioenschappen 1954, heeft het bestuur van de Nederlandse Badminton Bond. on danks 't fe tidat in Nederland nog slechts in geringe mate deze sport bekend is, de eer deze internationale kampioenschappen ook in 1955 te organiseren. Verheugend is het daarom dat de Haar lemse vereniging „Duinwijck" op Zater dag 26 Februari en Zondag 27 Februari in de grote zaai van het Krelagehuis aan' de Leidsevaart de kampioenschappen zal mo gen organiseren Het gemeentebestuur van Haarlem heeft zijn belangstelling voor dit evenement ge toond en een fraaie wisselbeker, de „Haar lem Cup", beschikbaar gesteld. De belangstelling van het aantal deel nemende spelers en speelsters is dit keer buitengewoon groot. Nederland, organiserend land. telt niet de meeste deelnemers, doch hier staat tegen over, dat de internationale inschrijving bij zonder groot is. Denemarken heeft een af vaardiging van maar liefst 26 dames en heren; Indonesië zal met een zestal spe lers (sters) aanwezig zijn; welk aantal eveneens door Puitsland zal worden uit gezonden. Vefheugend is het, dat de winnaar van verleden jaar, Eddy Choong, evenals zijn broer, ook nu weer aanwezig zal zijn om Malakka_ te vertegenwoordigen, terwijl Australië zich zal laten afvaardigen door de kampioen. Don Murray. De Haarlemse politie heeft de 26-ja- rige arbeider L. v. H. ingesloten, om dat hij, ongeveer een week geleden, uit een winkel in de binnenstad 45 kilo gram koper heeft gestolen. Het koper was door hem al doorverkocht. wjjzen, dat de tekst het grote struikel blok was, is de voorstelling van Thalia slechts aanleiding tot de algemene op merking, dat veel amateurs de basis van het spelen verwaarlozen. Die ba sis is de tekst; zo heel veel hangt af van goed begrip van de betekenis van de woorden, van gevoel voor de juiste plaatsing van het accent, voor kiem en een beetje schakering in de zeg ging. Thalia, dat kennelijk met plezier en met veel zorg speelde, had het in dit opzicht bijzonder moeilijk met Buys' be werking van het stuk (volgens het pro gramma is het een toneelstuk van Ger. Buys, het is echter een bewerking van „Bomen sterven staande" van Al. Ca- sona)het is er door de bewerking niet sterker en pittiger op geworden, de om mekeer is niet gemotiveerd en wanneer de tekst lief, charmant en beminnelijk bedoeld was, werd het dikwijls lieverig, flauw en onbenullig. En helaas moet weer gewezen worden op het trekkerige tempo. Gezien het reeds bereikte succes en de beschikbare krachten, zou Thalia zelf verbaasd staan over de fleurige voorstelling, welke in de reeds bereik te resultaten schuil gaat en er ook uit kan komen, indien de verschillende elementen van het stuk in een leven diger tempo ruimer de nodige kleur kregen. Dinsdag 22 Februari zal De Haagsche Comedie in de Stadsschouwburg één enkele voorstelling geven van Robert Morley's blijspel „Hippo Danst" (Hippo Dancing) naar een gegeven van André Roussin. De regie is van Cees Laseur. die evens de vertaling heeft verzorgd. De medewerken den zijn: Ida Wasserman, Cees Laseur. Ma rie Meunier. Theo Frenkel. Pieter Lutz en Annet Nieuwenhuyzen. Het décor is ont worpen door Guus Korrubel. Het H.V.B.-programma voor Zondag is afgekeurd, wegens de toestand der terrei nen. De gemeente Zandvoort heeft bespre kingen gevoerd met Jhr. P. N. Quarles van Ufford, betreffende een eventuële aankoop door de gemeente van het ge hele duinterrein, gelegen ten Noorden van de spoorbaan en toebehorende aan de familie Quarles van Ufford. Het terrein beslaat een oppervlakte van 146.54.53 H.A., en is in 5 bestemmin gen te verdelen n.l.1. voor uitbrei ding van de begraafplaats, 2. als in dustrieterrein, 3. voor bouw van de rioolwaterzuiveringsinstallatie, 4. voor de te verwachten nieuwe uitbreiding van de bebouwing, 5. de rest, niet voor bouwterrein bestemd. De gemeente heeft als koopzom gebo den een bedrag van 300.000 waarmee de familie Quarles van Ufford zich heeft verenigd. De Zandvoortse culturele kring ,,'t Helm" ontvangt uit de gemeentekas een subsidie van 600 per jaar. Gebleken is, dat dit bedrag ontoe reikend is, waardoor de stichting zich genoodzaakt heeft gezien voor het win terseizoen 1954-1955 een programma te moeten samenstellen dat in zijn opzet ten achter is gebleven bij dat hetwelk het bestuur aanvankelijk voornemens was te geven. Verschillende plannen konden derhalve niet worden verwe zenlijkt. B. en W. wijzen er op, dat het bij zondere niveau waarop de uitvoeringen van ,,'t Helm" in cultureel opzicht staan zeer wezenlijk verschilt van dat der op dit gebied in deze gemeente werkende amateurverenigingen. Voorgesteld wordt, het subsidie tot ƒ1000 per jaar te verhogen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3