SPORTIEF PLAKBOEK Y I Van Dam. en Dame- I i m m m m m&mj £Ric öe nooRman 9e wo/f en de havik Wie schaakt moet mat verwachten Van de Pol s positie niet onaantastbaar c 3 u. Van stukken HcfeHI en schijven üt Ommekeer in tournooi 4712 Kees de Ruyter in opmars IJskar was ook goed De abbé van Lorient pleegt zielzorg met de sport Wandelend van Zürich naar Melbourne In Italië een tweede Alma Ata voor de schaat sers? Russen spelen verstoppertje in Cortina if J Voetreis naar Melbourne Tweede Alma Ata? J De onzichtbaren m- Wilkes speelt weer voor Valencia ZATERDAG 19 FEBRUARI 1955 PAGINA 4 Nationale schaatswedstrijden Goede prestaties van Russen te Moskou Tarasowa bij de dames de snelste op de 5000 m. Broekman op 5000 m. tegen Dahlberg Johannesen op de 500 m. zijn tegenstander Jeugdelftal van Grasshoppers naar Nederland J, H. DONNER Oplossing kruiswoordraadsel van Vrijdag CYCLE-CROSS OM „DIJKMANS"-BEKER De CEP Lorient staat plotseling in het middelpunt van de belang stelling der sportenthousiasten in Frankrijk en met deze amateuristische vereniging is abbé Laudrin plotseling een man van naam geworden. Lorients basketball-team heeft zich Zondag na melijk zowaar geplaatst in de volgende ronde van de strijd om de Franse be ker. Dat was een prestatie op zich, want de Bretonse club bestaat uit lou ter amateurs en die hebben het zo waar bestaan de profs van Fougères te i weerstaan en te verslaan. Van dat club- je moest men meer weten. Wat blijkt nu? De heren hebben de beschikking over een prachtig clubhuis, dat er, te oordelen naar de foto's die wij ervan hebben gezien, bijzonder riant en luxu eus uitziet. De mensen van Lorient la ten het huis zien aan iedereen, die er maar belangstelling voor heeft en zij vertellen er dan meteen bij, dat zij dit alles te danken hebben aan abbé Lau drin, die nu al twintig jaar alle moge lijke functies bij de vereniging bekleedt. Abbé Laudrin is in 1934 naar Lorient gekomen, nadat hij zijn studies in de philosophie had beëindigd. De abbé pak te de zaken meteen grondig aan. Hij moest goodwill kweken en zag in de sportbeweging een krachtig hulpmid del. Hij vond, dat Lorient een clubhuis moest hebben en al heel spoedig had de club een eigen home. In de oorlog werd het gebouw door de Duitsers gevorderd en bij de inva sie in 1944 werd het volkomen ver nield. Tien jaar later had Lorient weer een tehuis. Het is, zoals gezegd, een prachtig gebouw, dat 2850 vierkante meter beslaat en drie verdiepingen heeft. In dit gebouw vindt men kantoor ruimte, een vergaderzaal, een sauna en zalen voor basketball, judo, catch, gym nastiek en volleybal. Verder is er een eetzaal, een danszaal en een ontvangka mer. In de vergaderzaal is door een vaardige inwoner van Lorient een aan tal caricaturen van bestuursleden en le den op de wanden getekend. an Zürich naar Melbourne is 20.000 kilometer. Maar de afstand heeft de eenenveertigjarige inwo ner van Zürich Ignaz Rügg niet kunnen afschrikken van zijn voornemen om er heen te wandelen. Hij hoopt over onge veer anderhalf jaar op de plaats van bestemming te zijn aangekomen. Dat betekent, dat hij gemiddeld ongeveer 50 km. per dag wil afleggen. Lukt het, dan zal hij tijdig in deze Australische stad zijn om er de Olympische Spelen van 1956 mee te maken. Want dat is namelijk de bedoeling. Rügg heeft het reisplan helemaal klaar. Hij gaat door Italië, Joegoslavië, Albanië, Griekenland, Turkije, Syrië, Irak, Iran, Pakistan, Indië, Birma en Thailand naar Singapore. Dan steekt hij per schip over naar Djakarta, trekt vervolgens dwars door Java en wil dan per schip oversteken naar Oost Austra lië. Via Sydney tenslotte hoopt hij Mel bourne te bereiken. Hij heeft een tent bij zich en zijn totale bagage weegt niet meer dan dertig kilogram. n Februari 1956 worden, zoals U wellicht wel weet, in het Italiaanse plaatsje Cortina d'Ampezzo de Olym pische Winterspelen gehouden. Al meer aan een jaar werkt men er in een verwoed tempo om alle noodza kelijke inrichtingen voor het beoefenen van de typische wintersporten gereed te hebben. Wat de banen, pistes en stadia betreft, die zijn nu allemaal klaar. Tal van sportslieden uit alle delen van Europa oefenen er reeds om al vast enigszins bekend te raken met de omgeving en de accommodatie. Voor de organisatoren is het een prachtige gele genheid om eventuele fouten te ontdek ken, zodat de nodige correcties aange bracht kunnen worden. Probleem van H. d'O Bernard. No. 1. Eerste prijs Chess Amateur Toumey. Wit geeft in 2 zetten mat. 27. La4 (Met de dreiging b5) b5, 28. Lbo: Ke8, 29. La4 Kd8 (Het zwar te leger is volkomen gedemoraliseerd en hulpeloos. Geen stuk kan gespeeld worden en de pionzetten zijn gauw op.) 30. h4 De8, 31. b5. Zwart geeft het op; de oud-wereldkampioen heeft zijn partij schitterend gespeeld. No. 2. Probleem van Dr. H. W. Bettmann. Wit geeft in 2 zetten mat. Wit: Kdl, Df4, Ta5, Ld6. Pc8, Pd8, pionnen a3, c3, e3, e5, g3, h4. Zwart: Kd5, Td3. La7. Lb5, Pc5, Pg8, pionnen a4, a6, d2, g4, h5. Franse partij. Wit: Aljechin. Zwart: Niemzowitsch. 1. e4 e6, 2. d4 d5, 3. Pc3 Lb4, 4. e5 c5, 5. Ld2 Pe7, 6. Pb5! Ld2:t, 7. Dd2: 00, 8. c3! (In een partij tussen Bo- goljubow en Buerger gebeurde dc5:, waarna zwart Pd7 speelde en het betere spel kreeg.) b6, 9. f4 La6, 10. Pf3 Dd7, 11. a4 Pc6 (Minder goed zou zijn: c4, 12. Pd6 waarna een pion- nenstorm op de zwarte koningsstel- ling mogelijk zou zijn.) 12. b4 cb4:, Mackenzie: Pf3! Een probleem van 13. cb4: Lb7, 14. Pd6 f5, 15. a5! Pc8, bet crosscheck-type, ofwel schaak- 16. Pb7: Db7:, 17. a6 Df7 (Op De7 zou gevaar-thema, daar na de sleutelzet volgen: 18. Lb5 Pb4:?, 19. Tabl! en door wegspelen van Pc3 de witte het paard gaat verloren.) 18. Lb5 Pe7, koning schaak komt te staan. 19. 00 h6, 20. Tfcl Tc8, 21. Tc2 De8, Correspondentie betreffende deze 22. Tacl Tab 8, 23. De3 Tc7, 24. Tc3! rubriek te zenden aan A. Perquin, Dd7, 25. Telc2! Kf8, 26. Del! Tbc8, Marnixkade 104 te Amsterdam-C. Wit: Kf3, Dg5, Tf6, Ld4, Lhl, Pa5, Pe8, pionnen c3, f2, g3. Zwart: Kd5, De5, Pa8, pionnen c7, d6. f7, h2, h5. Oplossing probleem van S. Loyd: Da8! Oplossing Probleem van A. F. PROBLEEM VOOR GEOEFENDE OPLOSSERS No. 2107 van a. v. d. Elzen te Rosmalen. PROBLEEM VOOR BEGINNERS No. 347 van D. Kleen te Heemstede. a>, fxy, V///, V/A 4 V/. WA Wit speelt en wint. Oplossingen kun nen Ingezonden worden tot 15 Maart a.s. aan B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heemstede. OPLOSSING van No. 2100 van Joh. v. d. Boogaard te Rotterdam. Wit speelt naar: 48-42, 44, 37, 31, 18, 41. 34, 1 en wint. Een niet lastig vraag stuk, waarvan men spoedig de bedoeling Wit begint en wint. Oplossingen van de nummers 347 en 348 kunnen tegelijk ingezonden worden tot 15 Maart aan vorenstaand adres. OPLOSSING van No. 344 van C. C. H. Swinkels te Schiedam. 30-24. 19x39, 28x8, 26x28, 38-33, 3x12, 33x4 en wint. Een heel aardig pro bleempje met een geestige ontleding in een zuivere partijstand Het enigste wat men zou kunnen aanvoeren is dat dit «™t^Tocyl Js he\P°§ wel even zoeken standje vermoedelijk door gewoon spel naar de luiste methode. ook te winnen zou zijn. OPLOSSING VAN DE NIEUWJAARS- SERIE VAN C. C. H. SWINKELS. Deze serie is bij de lezers bijzonder in de smaak gevallen en verschillenden spraken er hun verwondering over uit dat iemand van gevorderde leeftijd nog tot zulke prestaties kan komen. Inder daad blijkt hier weer eens dat men voor de damsport nooit te oud is. Als we de standen van de vraagstukjes bekijken zien we dat deze alle vrij goed ziin en de ontledingen goed verborgen: de heer Swinkels is op weg om een bekend problemist te worden en we mogen nog meer van hem verwachten. De oplossingen luiden aldus: I: 14-9, 4-13. 24-20. 25x14 45-40. 35x33. 38x20 27x47 41-37, 47x15, 34-29. 15x31. 38x27 en wint. II: 34-30, 35x24 gedw., 39-34, 28x30, 42-38, 24x42, 47x9. 15x24, 9-4 dreigt naar 15, 30-35, 4x27, 35-40, 27-22, 40-45, 22-50, 24-29. 48-43. 29-34. 43-38, 34-40, 50-6 en wint. III: 26-21, 17x37, 28x17, 30x28, 38-32, 12x21, 32x5, 37-42, 5-37. 42x31. 36x16 en wint. IV: zwart kan winnen door 18-23, 29x18, 13x31, 37x17. 5-10, 20x29, 8-12. 17x19, 14x43 met gewonnen stand. Zwart verzuimt de winst door 25-30. waarna wit wint met 39-34, 30x28, 32x3, 21x41, 42-37, 41x32, 29-23. 14x25, 3x27, 9-4 of 27-43 en wint. Hoewel we ons voorgenomen hadden de namen van alle oplossers te vermel den moeten we om redenen van plaats daarvan afzien en delen we mede dat na loting de prijzen zijn gewonnen door de heren: L. J. Lindenauf te Eygels- hoven. J. v. Horick te Hillegom en J. Smeets, St. Bavogestieht te Noordwij- kerhout. De prijzen worden toegezonden. Over de schaatspiste behoeven zij zich echter geen zorgen te maken. Een man, die het weten kan, de Russische sprin ter van wereldklasse Juri Sergiev, die met een tijd van 40.8 het wereldrecord op zijn naam heeft, heeft namelijk ver klaard, dat deze baan nog sneller is dan de in korte tijd zo befaamd gewor den baan van Alma Ata. Sergiev is na melijk in Cortina. Hij heeft van deelne ming aan de wedstrijden om het Euro pese kampioenschap afgezien om de baan voor de Olympische Spelen te le ren kennen. Deze baan is aangelegd op het meer van Misurina, dat zich onge veer vijftien kilometer van Cortina be vindt en waar het windstil is. De baan is gemaakt naar adviezen van de Zweed Nilsson, directeur van de ijsbanen in Stockholm. Hij heeft reeds voorspeld, dat op deze baan nog snellere tijden ge maakt zouden kunnen worden dan op die van Alma Ata en hij verklaart dit door het geringe calciumgehalte van het water. Men amuseert zich in Cortina d'Ampezzo momenteel bijzonder over de Russische sportslieden, die daar nu al geruime tijd oefenen voor de komende Winterspelen. Ze worden er „de onzichtbaren" ge noemd. Voor de daar aanwezige jour nalisten zijn de gedragingen van deze Russen overigens niet zo plezierig, want zij zouden graag een aantal van hen willen interviewen, maar daar krij gen ze geen kans voor. Deze sportslieden uit de Sovjet-Unie schijnen er namelijk bijzonder veel ge noegen in te hebben zich te verstop pen voor zoveel mogelijk mensen, iets wat men van hun collega's in andere takken van sport beslist niet kan zeg gen. Zo beginnen zij met hun oefenin gen als alle andere buitenlanders ermee stoppen. Als ze in hun hotel terug zijn, komen ze er niet meer uit ook. Het meest grappige is wel het vol gende: De Russische ploeg, bestaande uit zeven skiërs en twaalf officials, lo geert in het bijgebouw van hotel Savo- ya. Men eet echter in het hotel zelf en om dat te bereiken steekt men niet de straat over, maar wordt een onderaard se verbindingsgang voor het personeel gebruikt. In het restaurant zijn uiter aard ook andere gasten, maar daar be moeit men zich niet mee. Een voor een achter elkaar loopt men door het ver trek naar de gereserveerde tafel, ter wijl iedereen hardnekkig de kleuren van het tapijt bekijkt. 26. De stalknechts praten opgewekt voort over allerlei onbelangrijke zaken, terwijl zij intussen de paarden afborstelen en voer geven. Al die tijd ligt Eric in een ongemakkelijke houding achter de kwalijk riekende mesthoop verscholen en verwenst hartgrondig de breedsprakigheid van deze kerels, totdat ze ten laatste tot zijn opluchting al kwebbelende de stal uitgaan. Schie lijk kruipt Eric te voorschijn. Een ferme duik in een helder meertje zou mij niet onwelkom zijn, gromt hij. Intussen denkt hij goed na. „Toch jammer, dat Eric dood is", heeft een der kerels gezegd. Wel wel, dat is de moeite waard om te onthouden, want dat zou er wel eens op kunnen duiden, dat Berse's krijgers misschien te goeder trouw zijn; en daar zou hij Eric zijn voor deel mee kunnen doen. 't Is alleen maar de vraag of ze er allemaal zo over denken, mompelt hij, terwijl hij omzichtig de stal door loopt. Een nade rende voetstap doet hem verschrikt stilstaan dan trekt hij na een korte aarzeling de ijzeren punt van zijn lans en begint deze ijverig te wetten op de slijpsteen, welke hij reeds eerder opgemerkt heeft. Hij fluit er een lustig deun tje bij en schijnt de binnenkomst van de knecht één van de spraakzame leden van zo even pas te merken, als deze hem ten tweeden male goede morgen wenst. Ook goeie morgen, antwoordt Eric breed grijnzend. Hij begint een vriendelijk praatje over de drukte op de hof en weet ongemerkt het gesprek op Erwin, de jonge koning, te brengen. De knecht, die niet ander» weet of Eric is een van Gandalv's mannen, gluurt hem argwanend aan en mompelt iets onverstaanbaars. Komaan, denkt Eric, Yarl Gandalv schijnt hier niet erg gezien te zijn, en hij haast zich de stalknecht te ver zekeren, dat hij nog maar kort in dienst is van deze Yarl. De stalknecht ont dooit wat. Die Erwin is best een fijne knaap, probeert de Noorman weer, hoewel het jammer is, dat die Koning Eric dood is. En wat zou er toch van de Koningin geworden zijn? Daar zal die Yarl van U wel meer van weten, gromt de knecht, vraagt het hem eens! De grimmige toon, waarop dat gezegd wordt ontgaat Erie niet. Eén ding is zeker, vervolgt de man, die nu blijkbaar wat meer op zijn gemak is door Eric's openhartigheid, zo'n beste Koningin als zij was, zal die vrouwe Branwen nooit worden! Ik mag dat mens niet! Je mag het best weten ook, en ik vind het maar jammer dat Prins Erwin zich zo laat inpalmen! Tja, als Koning Eric niet dood gegaan wasMaar wat geeft dat allemaal achteraf? Dit is mijn kans, denkt Eric, nu of nooit, ik moet het wagen. En terwijl de man scherp gade slaat zegt hij bedachtzaam: Wie zegt je, dat Koning Eric werkelijk dood is? I k ben er nog niet zo zeker van, makker. In Moskou zijn nationale wedstrijden in het hardrijden op de schaats gehou den, waaraan ongeveer 250 rijders deel namen. Ondanks het feit. dat de om standigheden vrij ongunstig waren, het sneeuwde en er stond een sterke wind, werden er verschillende goede presta ties verricht. Zo noteerden Anatoli Kai- dalov en Yuri Mikhailov beiden een tijd van 43.6 sec. over de 500 meter, waarmede zij tezamen de eerste plaats deelden op deze afstand. Yuri Golov- tsjenko reed de 1500 meter in 2 min. 16.6 sec., de beste tijd ooit op de Mos- kouse baan gemaakt, terwijl Anatoli Kaidalov na zijn overwinning op de 500 meter ook zegevierde op de 5000 meter met 8 min. 24.1 sec. Tenslotte won Boris Yakimov de 10.000 meter in 17 min. 44.7 sec. Yuri Mikhailov bezette de eerste plaats in het eindklassement met 194.780 punten. Bij de dameswedstrijden won Nina Yusina de 500 en de 1000 meter in resp. 49 sec. en 1 min. 4.42 sec. Op de 5000 meter was Ludmila Tarasowa de snelste met 9 min. 49.3 sec. Vrijdagavond is te Moskou de loting ge houden voor de komende wedstrijden om het wereldkampioenschap schaatsen, Op de 5000 meter zal Broekman het moeten op nemen tegen Dahlberg, Maarse tégen Lo- rincz. en De Graaff tegen Mac. Dermott. Op de 500 meter start' 'Bröékmèn tegen de Noor Johannesen. Maarse tegen Doubrek en De Graaf tegen Kuil. De Rus Shilkov heeft griep en zal waar schijnlijk niet aan de wedstrijden kunnen deelnemen. Vandaag zouden de doktoren beslissen of hij in staat zou zijn alsnog mee te doen Maar zelfs als de Rus zal starten, zal deze griepaanval sterk afbreuk doen aan zijn vorm, aldus meldt United Press. In April zal het eerste juniorenelftal van de Zwitserse voetbalclub Grasshop pers uit Zürich een viertal wedstrijden in ons land spelen. Het programma is als volgt samengesteld: 17 April in Den Haag tegen Westerkwartier, 19 April in Rot terdam tegen Sparta, 21 April in Haar lem tegen Haarlem en 24 April in Am sterdam tegen Ajax. Uiteraard zullen de Nederlandse clubs ook juniorenëlftallen opstellen. Een Russische voetbalploeg, die door India een tournee maakt, heeft te Tri- vandrum met 110 van een Indiase combinatie gewonnen. - Bovenstaande studie staat internatio naal bekend als de „Saavedra-stelling" De oplossing luidt: 1. c6—c7 Td5d6t 2. Kb6—b5 Td6d5t 3. Kb5b4 Td5d4t 4. Kb4c3 Td4—dl 5. Kc3—c2 Tdl—d4 6. c7c8! Td4a4 7. Kc2b3 en wint. Het ontstaan van deze studie, die terecht algemeen als een „kostbaar kleinood in de rijke schatkamer van het eindspel" (Karstedt) gewaardeerd wordt, is omgeven door een geheimzin nig waas van mythe en -anecdote. Vaak wordt aan deze stelling gerefe reerd als de Potter-Fenton-positie, die in een matchpartij tussen deze spelers zou zijn opgetreden. Potter zou op de zesde zet de beslissende minorpromotie over het hoofd hebben gezien en zijn tegenstander zou met 6Tc4t het pat hebben afgedwongen. Een van de toe schouwers. Saavedra, volgens anderen echter niemand minder dan Lasker, zou de winst na afloop aangetoond hebben. In bijvoorbeeld Euwe's Eindspelserie kan men nog de stelling aantreffen onder het hoofd „Potter-Fenton 1895". Bij het doorbladeren van een oude (1940) jaargang van het Tijdschrift van de Nederlandse Schaakbond vonden wij echter een artikel van de hand van de bekende publicist J. Selman Jr., waarin de waarheid omtrent deze studie na kennelijk grondig onderzoek uit de doe ken wordt gedaan. Het blijkt dat Potter, een speler van meesterklasse, die o.a. matches speelde met Zukertort en Mason, inderdaad een match gespeeld heeft met Fenton, een zwakkere amateur, waarbij Potter de voorgift van pion plus zet gaf. Potter won deze wedstrijd, waarvan de par tijen overigens van weinig gewicht zijn, (Van onze sportredacteur) HILVERSUM, Vrijdagavond. Er is toch weer spanning in het tournooi om het kampioenschap 47/2. Niet, dat Piet van de Pol van de goede weg die naar niets dan overwinningen pleegt te voeren, is afgeweken. Integendeel. Hij heeft zijn positie aan de top zelfs versterkt. En toch; Teegelaar moge dan ook zijn eerste nederlaag ge ïncasseerd hebben, desondanks zijn de zaken nog niet beslist. Kees de Ruyter is namelijk teruggekomen. De terneergeslagen, lusteloze zwoeger van de eerste dag ontpopte zich weer in de gedaante van de overtuigde en geïnspi reerde virtuoos. Twee overwinningen met het beste gemiddelde van de dag, fonkelende rappèls bij de korte band, caramboleren in een driftig tempo met als schoonste bekroning de overwinning-in-sneitreinvaart op een ont hutste Teegelaar, dat was de De Ruyter, die zich samen met de jonge Kees van Oosterhout vlak achter de vandaag niet brillante maar toch wel zekere Van de Pol heeft geschaard. Maar er waren dan ook nieuwe ballen Henk de Kleine, de benjamin, was de eerste, die met de nieuwe De Ruyter kennis maakte. Met een glanzende serie van 134 in de zesde beurt maakte De Ruyter zijn aspiraties kenbaar. De Kleine had geen passend antwoord. Kees de Ruyter vatte nog meer moed: 136 in de elfde beurt. Nog een beurt en het pleit was beslecht. Teegelaar, die des middags een ont goochelde Mol regelmatig maar zon der brio had verslagen, wist wat hem tegen deze De Ruyter te wachten stond. Was het daardoor wellicht, dat hij zo onzeker van start ging in de laatste avondpartij, tegen De Ruyter? Of waren het de weliswaar niet bij zonder hoge, maar wel zeer gedegen series van 73 en 64 in respectievelijk de tweede en vierde beurt van de Maastrichtse hotelier, die de vastheid uit de handen van Teegelaar. de avon turier op het groene laken, haalde? Kees de Ruyter's bedoelingen en kan sen lieten na vier beurten geen twij fel meer; 14419. Hij ging meteen ge ïnspireerd door. Na elf beurten 297— 174 en toen volgde in de twaalfde beurt, een nraphtioa In Són oriopy, act— speelde serie van 103. Het totaal was bereikt. Anders had De Ruyter nog wel een kwartier aan de tafel staan caramboleren. Zo overtuigend als de finale van De Ruyter was, zo wankelend haalde Piet van de Pol de eindstreep tegen De Kleine. Van de Po] startte zelfbewust en hij kon dat ook. want De Kleine leek de slag. hem 's middags door De Ruyter toegebracht, nog niet te boven. Een mis lukt dun snijstootje bij de korte band maakte in de vierde beurt een einde aan een serie, die bijzonder glanzend leek te worden. Voortdurend amorti serend en rappelerend in de buurt van de hoeken vleide de zo veelvoudige kampioen zijn speelbal bijkans onhoor baar tegen de ballen, die niet van de kaderlijn weg kwamen. In de negende beurt volgde een 95 van hetzelfde re cept, nu afgebroken door een slordig trekstootje: 104169. Direct er na weer 89: 117258. Men kruimelde wat in de volgende beurten met Van de Pol voort durend in gewonnen positie: 238381 na zeventien beurten. Toen eerst hervond De Kleine zichzelf Hij stortte zich met een en dapper in het avontuur. Strijd lustig scoorde hij in een fraaie, logisch opgebouwde reeks de ene treffer na de andere. Toen bij 100 het applaus luid en langdurig klonk, was Van de Po] in gevaar. Want De Kleine ging niet alleen door, soms ondanks de moeilijkheden, Blo iware trekstoten en piqué's nodig maakten. Steeds weer hervond hij de goede positie bij de kaderlijnen. Een nonchalant trekstootje brak de ban van de betovering. Maar Van de Pol haalde de finish niet direct. Vier caramboles voor het einde miste ook hij. De Kleine kreeg nog een kans: 359396. Weer kwamen de ballen in een ideale positie. Maar bij de derde carambole bleven zij dedans liggen. De vier nog benodigde punten lagen voor Van de Pol voor het oprapen. Tegen Metz heeft Van de Pol het veel gemakkelijker gehad Metz is namelijk niet meer die ijzige, vastberaden en on verstoorbare knokker van vroeger .meer. Tegen een secure Metz heeft Van de Pol menig moeizaam duel moeten door staan. Nu was het een partij als zoveel andere; één zonder glans Metz bood aanvankelijk nog we) tegenstand, maar toen Van de Pol bij de stand 213200 een serie van 144 produceerde, waren alle verdere moeilijkheden van de baan. Met Kees de Ruyter was „jonge Kees" (van Oosterhout) de meest constant spelende man van de dag. Terwijl De Ruyter steeds 12 beurten nodig had, was Van Oosterhout telkens na 16 beurten klaar. Eerst gaf hij Elchelsheim met een hoogste serie van 125 geen schijn van kans en vervolgens werd Mol, die reeds zeker weet dat hij zal degraderen, volgens de regelen der kunst en met een hoogste score in één beurt van 146 een nederlaag toegebracht. De uitslagen van de gespeelde par tijen luiden: De Kleine 82 12 20 6.83 De Ruyter 400 12 136 33.33 Van Oosterhout 400 16 125 25.— Eichelsheim 140 16 49 8.75 Van de Pol 400 16 144 25.— Metz 235 16 87 14.68 Mol 355 25 68 14.20 Teegelaar 400 25 71 16.— Mol 109 16 47 6.81 Van Oosterhout 400 16 146 25.— Metz 400 24 63 16.66 Eichelsheim 352 24 76 14.66 De Ruyter 400 12 103 33.33 Teegelaar 175 12 71 14.58 De Kleine 362 20 121 18.10 Van de Pol 400 20 95 20.— In de kopgroep luidt de stand: v. d. Pol v. Oosterhout De Ruyter Teegelaar 1600 1506 1454 1375 76 66 76 75 217 146 136 149 21.05 22.81 19.13 18.33 gemakkelijk. De vierde partij is echter voor het ontstaan van de Saavedra-stu- die van het grootste belang. Hier werd namelijk' een positie bereikt, vrijwel identiek aan de Saavedra-stelling, ech ter met de zwarte koning op h3 in plaats van op al. Het zou dus een ele gante, echter ongecompliceerde winst voor wit geweest zijn, ware het niet, dat Fenton (die in strijd met de over levering wit had in deze stelling), remise accepteerde. Deze partij werd gespeeld tussen April en Juli 1875. Kort na de dood van Potter (in 1895) werd deze stelling door een zekere Bar bier, een Fransman, professor aan de Universiteit te Glasgow, opgehaald in diens schaakrubriek in de „Weekly Ci- door tizen" bij wijze van „in memoriam". Enige tijd later, op llMei 1895, plaatste Barbier een nieuwe opgave. Door in de Potter-Fenton-stelling de koning naar al te verplaatsen doorkruiste hij de winstgang van wit door de pat- ressource op de zesde zet. Hij liet dus de kans op onsterfelijkheid in de schaak wereld voorbijgaan. Onder de oplossers van Barbier's ru briek bevond zich een middelmatig speler/ wiens naam tot in lengte van dagen in schaakliteratuur zal blijven voortleven: Saavedra! Aanvankelijk lostp hij de opgave op, maar enkele dagen later onderzocht hij de stelling opnieuw en daarbij deed hij een merk waardige ontdekking. Namelijk: dat wit tóch kan winnen door op de zesde zet een toren te vragen in plaats van een dame! Toen hij zijn vondst bekend maakte aan Barbier, plaatste deze de stelling opnieuv in zijn rubriek en veranderde de opgave in: „Wit speelt en wint", waarbij hij vermeldde, dat „Reverend" Saavedra de winstgang had aangegeven. Een week later, in de schaakrubriek van 25 Mei werd de torenpromotie voor het eerst wereldkundig gemaakt: een oplossing, die vele, vele malen herdrukt zou worden. Wie was deze Saavedra, die hierdoor een plaats in de schaak literatuur veroverde? Fernando Saavedra werd in 1847 te Sevilla in Spanje geboren. Op negen tienjarige leeftijd wendde hij zich tot de Passionisten Orde, die in Engeland, Ierland en Schotland werkzaam was. In 1871 werd hij te Maynooth in het St. Patrick College tot priester gewijd. Hij werkte voor de Passionisten-Orde in Ierland, Schotland, Spanje en Australië. Tijdens zijn verblijf te Glas gow van 18921898 had hij de functie van gevangenis-geestelijke in de Bar- linnie-gevangenis aldaar. Hij over feed op 1 Mei 1.922 en werd begraven ophet kerkhof van de Passiomsféfi- Bróe.ders te Mont Argus, Dublin. Metz, Eichelsheim en Mol spelen mo menteel met een degradatie-moyenne. f In de puzzle van 29 Januari j.l. werd bj) V 9 eigenlijk een ijsm a n bedoeld. Velen van jullie hadden ijsk a r inge vuld. En omdat er zo'n duidelijke ijs kar op het plaatje stond hebben we dat ook maar goed gerekend. Voor de rest was het weer prima ditmaal. De goede oplossing was zo: Horizontaal: 2 hak 5 banjo 6 net 7 kachelpijp 10 nop 11 ovaal 12 eik. Verticaal: 1 kassa 2 hondenhok 3 knoop 4 strop 7 krant 8 coupé 9 ijsman. En hier zijn de prijswinnaars: le Prijs (Jokariset) Hans Zijp, Ooie vaarstraat 26, Haarlem (N.). 2e Prijs (Spel) Theo Nanne, M. v. Heemskerkstraat 70, Heemskerk. 3e Prijs (Meisjesboek) Willie Visser, M. v. Heemskerkstraat 19, Heemskerk. Nieuwe inzendingen liefst per brief kaart aan de redactie van dit blad. Naam van je krant vermelden en in linkerbovenhoek schrijven „Kinderprijs- vraag". Horizontaal: 1. non, 3. eed, 5. kaviaar, 10. als. 12. aar 13. rad. 14. rp. 16. idem, 18 ode, 19. epe, 21. iel, 23. nero, 25 eelt, 26. strand, 28. asen, 30. ate. 32. aera, 34. edda. 36. arena, 39. iran, 41. arak, 43. edel. 45. sar. 47. sloe, 49. stad, 51. imker, 54. fris, 56. raad. 58. laf, 60. ment, 62. lastig. 65. leem. 66 oslo, 68. pan. 69. car, 70. een. 71. emma, 73. am. 75. eer, 77. nee. 78. ons. 80. canosta, 81 rus, 82. tam. Verticaal: 1. nar, 2. na, 3. est, 4. dame, 5. kroos, 6. vreemd, 7. ia, 8. adelaar. 9. rie, 11. lila, 15. pit, 17. ende, 20. ptt, 22. erie, 24. raar, 26. sta, 27. naad. 29. eens, 31. eek, 33. rilt. 35. darm. 27. rol, 38. neer, 40. aida, 42. are, 44. esse. 46. aida, 47. sol, 48. offeren, 50. arts, 52 rots. 53. rug, 55. immers, 57. alom, 59. ala, 61. nonna, 63. span, 64. ina, 67. leer, 69. sec. 72. mos. 74. mom, 76. ea, 79. st. Voor het eerst na de operatie die hij onlangs in Nederland heeft ondergaan, zal Wiikes Zondag weer in de Spaanse competitie uitkomen. Valencia heeft hem voor morgen opgesteld in de thuiswed strijd tegen Real Sociedad uit San Se bastian. Op het terrein van de Provinciale Wa terleiding in Wjjk aan Zee houden de wielerverenigingen „Alcmaria Victric" uit Alkmaar, ,,De Bataaf" uit Halfweg en het Beverwijkse „Kennemerland" op Zondag 20 Februari hun jaarlijkse cycle- cross om de ,,Dijksman"-wisselbeker. Tot de deelnemers die in deze wieler- veldrit van start gaan, behoren onder meer: Ottenbros, Slot, Ooievaar, Worst en De Groot van „Alcmaria Victrix", Wim Snijders, Mik Snijder, Luking en Jansen van „De Bataaf", terwijl „Ken nemerland" in de strijd komt met Toon Beentjes, Coen Niesten, Frans Stroomer, Lode Grapendaal en nog en kele jongeren. Cor Stroomer, die sa men met Beentjes en Niesten in de cycle-cross van Kraantje Lek de club- prijs won, is nog steeds niet hersteld van een vai in de cross van Duinhorst, waarbij hfl een sleutelbeentje brak. Het ongeveer 2 km. lange parcours, dat veertien maal door de renners moet worden afgelegd, gaat hoofdzakelijk over smalle duinpaadjes en hoewel er vee] gefietst kan worden, zullen de cros sers toch menigmaal uit het zadel moe ten om lopende de hindernissen te over winnen. De start is om één uur en het wedstrijdterrein is te bereiken van af de Van Oldenborghweg. In het Brusselse sportpaleis heeft Rik van Steenbergen Woensdagavond een uit vier manches bestaande inter nationale omnium wedstrijd gewonnen vóór Bellenger, Derksen en Patterson.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 4