■n VISSERIJ maakt voorzieningen in IJmuiden noodzakelijk Kantoorbedienden zouden hun patroon hebben willen chanteren ZEEFWERKING VAN DE NIEREN N met me/fc meer mans! OMROEPERS rdé. r Schenk Jl/fiv-schenk vreugde Bedrijf worstelt met een te hoog kostenpeil Uittocht van bedrijven niet denkbeeldig Nieuwe boden kamer in Stadhuis Papieren weggenomen die belastend waren voor hun patroon Groenten zijn duur Verbreden van Staten-Bolwerk in Parijs in New York in Amsterdam ZATERDAG 19 FEBRUARI 1955 PAGINA 6 'tADIO MOORS „Geestelijk ontwikkelings gebied" BINNENVERENDE MATRASSEN HILLEGOMSE AFFAIRE VOOR DE RECHTBANK Haarlemse renners in Ronde van Duisburg Besproeiing van sportterrein Het wonder der „denkende cellen", die precies weten wat hun te doen staat Veilingen Beverwijk VERBETERINGEN AAN WONINGEN AUBERGE BONVERRE De notering Betrekkingen gevr. Betrekkingen aangeboden Te huur gevraagd Te huur aangeb. Woning ruil Pensions Zaken en Huizen Te koop gevraagd Te koop aangeb. RIJ-. Vaar- en Voerlui gen Diversen Muziek instrumenten Lessen -gezellig en gezond In vorige artikelen hebben wij reeds gewezen op de uitgebreide nieuw bouw in verschillende onderdelen van de Nederlandse visserijvloot gedu rende de laatste jaren. Daarbij heeft zich het eigenaardige verschijnsel voorgedaan, dat in de verschillende visserij-thuishavens, zoals Scheveningen, Katwijk, Den Helder, Urk, Texel, e.d. op vrij algemene schaal nieuwe loggers en kotters zijn aangebouwd, maar dat bij de IJmuidense trawlervloot de nieuwbouw achterwege is gebleven. Het is zelfs zo, dat de thans reeds kleine trawlervloot, vermoedelijk binnen afzienbare tijd nog een aantal eenheden door veroudering zal verliezen. Wat door enkelen aan loggers en kotters aan de IJmuidense vissersvloot door middel van nieuwbouw is toe gevoegd, kan het verlies van de laatste jaren niet goedmaken. Dit verschijnsel alleen te verklaren door te zeggen, dat het de IJmuidense rederijen aan energie ontbreekt, zou getuigen van een al te simplistische opvatting van dit vraagstuk. Men zou in dit verband ten hoogste de vraag kunnen stellen of de IJmuidense visserij-rederijen niet te weinig oog hebben gehad voor de nieuwe ontwikkeling in de visserij-scheepsbouw. Men kan echter wel zeggen, dat de IJmuidense trawlervloot er nog slech ter voor zou staan dan ze nu al doet, indien deze vloot niet de voordelen zöu hebben ondervonden van de bredere markt-ontwikkeling, welke mogelijk is geworden door de aanvoeren van vis sersschepen uit andere visserijhavens. Het is een niet te loochenen feit, dat de IJmuidense visserij te worstelen heeft en heeft gehad met een te hoog kostenpeil, een onjuiste loonstructuur en met een gebrek aan die mentaliteit, die men in het algemeen met het woord „toewijding" kan omschrijven. Dit is zelfs niet alleen het geval met de vis serijvloot; ook met de andere onderde len van het visserijbedrijf te IJmuiden is dit zo. Immers, indien men te wor stelen heeft met een hoog loontarief, welker structuur vrijwel geheel een soe pele aanpassing aan de eisen van het bedrijf onmogelijk maakt, en men ver krijgt als tegenprestatie minder dan in andere visserijhavens, terwijl dan in veel gevallen ook nog de toewijding tot het bedrijf minder is dan in die visse rijhavens, dan verkeert men met een zeer arbeidsintensief bedrijf, als het vis serijbedrijf nu eenmaal is, in IJmuiden toch wel in een zeer moeilijke positie. Over het algemeen aarzelt men de ze kwestie in het publiek te stellen. Er zijn dingen in het visserijbe drijf, waarover men liever niet in het openbaar spreekt. Van alle kan ten hoort men, dat het IJmuidense visserijbedrijf in al zijn geledingen een moeilijke tijd doormaakt. Tal van oorzaken worden genoemd. Maar niet alle. In nevenstaande be schouwing, die een logisch vervolg is op onze artikelen van 15 en 22 Januari en 5 Februari 1955, hebben wij gemeend deze juist wel te moe ten noemen, om zo, een volgende keer, in onze slotbeschouwing, te kunnen komen tot een eerlijke syn these van particulier initiatief en verantwoorde hulp van de overheid. AOlO Advertentie Van ouds bekend. Tel. 14«09 Officieel Phillps-reparateur Kruisstraat 38 - Haarlem In Juli 1954 stelde de Haarlemse raad een bedrag van 81.000 ter be schikking voor het treffen van de no dige voorzieningen in het stadhuis. Bij nader uitwerken van de plannen, bleek dat het mogelijk is om een betere oplossing te vinden voor het onder brengen van de boden van de buiten dienst. De huidige kamer is te klein en te ver verwijderd van de verschil lende afdelingen. De bedoeling is een nieuwe bodenka mer te projecteren tussen de telefoon centrale en de gang naar het vroege re ontvangerskantoor. Er is een door gang ontworpen van de vestibule in het nieuwe gedeelte van het stadhuis en de gang onder de kamers van de wethou ders van Sociale Zaken en Financiën. Ook ligt het in de bedoeling een betere passage te maken, wat een plaatsing van de trap in dit gedeelte van het stadhuis betekent. Deze werkzaamheden vorderen f 22.000. De Katholieke Bond voor Het Gezin, Kring VI, houdt Dinsdag 1 Maart des avonds half acht een kringvergadering in hotel Lion d'Or te Haarlem. Hoofd bedrijfsaalmoezenier C. C. A. Geraets zal spreken over „Géestelijke ontwikke lingsgebieden", waarvoor in September 1954 bisschoppelijke richtlijnen zijn ge geven. Het lijkt ons echter uiterst nuttig en urgent deze zaak in de publieke sfeer te betrekken. Het merkwaardige geval doet zich voor, dat deze zaak, aldus gesteld, over 't algemeen btj hen, die dit bedrijf ken nen, weinig tegenspraak ondervindt. Het is ook nog zo, dat de euvelen, aan deze ontwikkeling verbonden, door de werkers van IJmuiden, die de vroegere ontwikkeling van „Klein-Amerika", zo als IJmuiden wel genoemd wordt, zelf hebben meegemaakt, onmiddellijk wor den toegegeven. Bij de na-oorlogse ontwikkeling heeft men echter te weinig souplesse betracht op het financieel-sociale vlak. Hierdoor heeft men strakke en onbeweeglijke kos- ten-factoren zien ontstaan, die wellicht aanvaardbaar zijn in de industriële on dernemingen van ons land, maar die in een zo sterk aan seizoen en andere bewegingen onderhevig bedrijf als het visserijbedrijf slechts het verlies van verschillende individuele bedrijven tot gevolg kunnen hebben. Het zou interessant zijn de navolgende dingen eens na te gaan: 1. Welk gedeelde van de besommings- gelden bij het Staatsvissershavenbe- drijf komt thans ten goede aan de te IJmuiden gevestigde rederijen en welk gedeelte vloeit er naar rederijen, die elders gevestigd zijn? Hierbij zou een vergelijking moeten worden gemaakt met de periode, voorafgaande aan de eerste en de tweede wereldoorlog. 2. Hoe ligt het in deze met de verhou ding tussen de aankoopsommen bij het Staatsvissershavenbedrijf van de te IJmuiden gevestigde vishandel en van de vishandel, die elders gevestigd is, handelaren dus, die hun hoofdbedrijf el ders hebben en te IJmuiden hoogstens met een filiaal vertegenwoordigd zijn? Ongetwijfeld zou de uitkomst van dit onderzoek ongunstig zijn, zowel voor de rederij als voor de vishandel te IJmui den. Bovendien doet zich de laatste tijd nog het euvel voor, dat de verwerking in het ambachtelijke bedrijf en de kou- de-industrie ook naar elders wordt ver plaatst. Aangezien bewegingen als boven ge schetst in de regel beheerst worden door economische factoren, dient IJ muiden zich wel ten zeerste te bezin nen op de euvelen, in dit overzicht aangegeven. De aanvoeren te IJmui den zijn aanzienlijk gestegen en ver tonen een verdere neiging tot stijgen. De omzetten bij het Staatsvissersha venbedrijf worden met steeds hoger cijfers aangegeven. Maar het gevaar dreigt, dat IJmuiden als visserij- en als handelsplaats daaraan steeds min der deel gaat hebben. Men dienst zich hiervan wel heel goed rekenschap te geven. En het zal wel duidelijk zijn, dat alle partijen in IJmuiden hierbij betrokken zjjn. Het zou van pedanterie getuigen, in dien wü zouden pretenderen de wegen te kunnen aanwijzen, waarlangs ver betering in deze moeilijke materie is aan te brengen. Het ligt ook niet op ons terrein. Eén ding is echter wel dui delijk, namelijk dat onderlinge samen- spreking van alle partijen, waarbij de bereidheid om tot verbetering te gera ken niet mag ontbreken, in deze een eerste, en naar de tijd gemeten, een dringende vereiste is. Advertentie Onze etalage geeft U thans een beknopt overzicht van DE grote collectie met zomer- en winterafdekking 1-pers. vanaf f59.- INTERIEURVERZORGING HAARLEM Een merkwaardige zaak kreeg de Haarlemse rechtbank te behandelen, die destijds in Hillegom nogal de aandacht had getrokken. Het betrof hier da kwestie van de 35-jarige kantoorbe diende H. S. uit Hillegom en de 50- jarige cultuurchef G. L., eveneens uit Hillegom. Beiden waren in dienst van het Hille- gomse bloembollenbedrijf N.V. de G., en S. had in begin van Maart 1953 en kele papieren van zijn patroon, de heer de G., weggenomen uit een planten- schuur. Dat waren geen gewone papie ren, maar dubbele facturen van de pa troon. Dat wilde in dit geval zeggen, dat als de N.V. voor b.v. f 1000 bollen exporteerde naar een geconcengeerd land, er in werkelijkheid voor f 1400 de deur uitging. In de boeken werden dan die f 1000 verantwoord, maar de resterende f 400 op een zgn. dubbele factuur. Daarmede ontdook de N.V. reeds gedurende vijf jaar de belasting en de deviezenregeling. Juist die bezwarende papieren nam S. weg met de bedoeling, zoals hij verklaarde, die aan de justitie te geven om „maar eens een eind te maken aan dat geknoei". De heer L. had een deel van die papieren in bewaring genomen. Op het moment van de diefstal ver toefde de heer de G. in Zweden en daar kreeg hij het raadselachtige tele gram: „Aandelen gaan over in andere handen". Hij belde direct zijn kantoor op en vernam toen de diefstal. Ter zitting bleek overigens, dat de twee verdachten grieven koesterden te gen hun patroon, omdat zij nog geld tegoed zouden hebben. De rechtbank kwam er echter steeds op terug, dat de twee verdachten op hun patroon chantage hadden gepleegd. Zij waren namelijk naar de heer v. d. Sch. gegaan en daar hadden zij ver klaard f 50.000 van de heer de G. te willen hebben en dan de papieren te zullen teruggeven. De heer v. d. Sch. was toen als bemiddelaar opgetreden, maar de reactie van de heer de G. was geweest: liever ga ik naar de politie om alles te vertellen dan me te laten chan teren. De verdachten hadden nog gezegd, dat de heer de G. vijf jaar zou moeten „zitten", als alles uitkwam. Dat ont lokte aan de president de opmerking: „Weet u wel, wat er op chantage staat? Overigens kwam tijdens de zitting het ontslag van beide verdachten tersprake, dat voor de Haarlemse kantonrechter aan de orde was geweest. De beide mannen waren namelk vanwege de diefstal op staande voet ontslagen en het verbaasde de rechtbank, dat de heer de G. door kantonrechter in het onge lijk was gesteld. Verschillende getuigen werden gister middag nog gehoord en daarbij bleek, dat de verdachten tenslotte hun eis te rug hadden gebracht tot f 1500. Zij bleven er bij, dat zij niet wilden chanteren, maar de papieren alleen ge stolen hadden om aan de officier van justitie te geven. De president geloofde daar niet veel van. want waarom - zo zeide hij - hebt u dan pas een jaar la ter de papieren aan de officier ge geven? Ook de officier van justitie bleek die mening toegedaan en hij noemde chan tage een ernstig misdrijf. Door een mis verstand konden de beide Hillegom- mers niet wegens chantage vervolgd worden, maar in ieder geval had S. zich schuldig gemaakt aan diefstal, en L. aan heling. Daarbij is echter ook de chantage van groot belang geweest. S. komt echter uit een goed milieu en had destijds grote verdiensten in de illegaliteit. Dat illegale idee is hem bij gebleven en hij heeft blijkbaar een stunt willen zetten, aldus de officier. Deze eiste tegen S. één jaar gevange nisstraf met aftrek. Tegen L., wiens optreden hij ook niet fraai noemde, maar die toch niet de gangmaker was, eiste hij negen maanden gevangenis straf met aftrek. De verdediger was het geheel niet eens met de officier. Hij was er wel van overtuigd, dat de papieren waren weggenomen om aan de justitie ter hand gesteld te worden. Hij meende derhalve, dat hier geen sprake was van diefstal en heling en hij verzocht de rechtbank S. en L. onmiddellijk vrij te laten en ook vrij te spreken. Zo de rechtbank daartoe niet wilde besluiten, verzocht de verdediger zijn cliënten een gevangenisstraf op te leggen, gelijk aan de tijd, die zij in voor-arrest hadden doorgebracht. De rechtbank ging in raadkamer en deelde daarna mede, dat er geen ter men aanwezig geacht werden om ver dachten in vrijheid te stellen. De uitspraak is bepaald op 3 Maart. Acht Haarlemse amateur-wielrenners van de HSV „De Kampioen" zullen op uitnodiging van de Duisburger Stras- senfahr-verein '31 op Zondag 20 Maart a.s. deelnemen aan de internationale Ronde van Duisburg, een wegwedstrijd over een afstand van 154 km. Op een tweetal nog nader aan te wij zen jongeren na, bestaat de Haarlemse ploeg uit de winnaar van verleden jaar, Piet Steenvoorden; Wim Rusman, Piet en Tonny Peters, Aren van 't Hof en Wil Eelsing. Als leider van de ploeg fun geert de heer J. Stoop uit Santpoort. Als een gevolg van het verbreden van de Delft tijdens de bezettingsjaren is de waterleiding naar het sportterrein ten Westen van de Kleverparkweg in het ongerede geraakt. Na de aanleg werd de watervoorziening hersteld met behulp van een aansluiting, welke on voldoende is om het terrein in de zo mermaanden te besproeien. B. en W. vragen de raad thans 13.250 voor een regeninstallatie voor het sportterrein. (Van onze medische medewerker) aast huid, longen en darmen zijn de nieren een van de onmisbare uitscheidings organen van het mense lijk lichaam. De nieren verrichten hun ingewik kelde taak zeer nauw keurig en ook zo goed aangepast aan de om standigheden, dat men wel eens zegt dat de nie ren zelf kunnen denken. Heel eenvoudig voor gesteld zou men kunnen zeggen, dat de nieren het bloed zeven: de afval stoffen doorlaten en de nuttige be standdelen van het bloed vasthouden. Het bloed stroomt in de nieren door talloze buisjes (heel tere bloedvaat jes), die als het ware omgeven zijn door een kapsel, een heel dun vliesje, waarin minuscule gaatjes. Dit kapsel kan men vergelijken met een zeer fijne zeef waardoor wat vocht sijpelt. Onder het microscoop kan men tal rijke bolletjes in de nier zien, dit zijn, heel schematisch voorgesteld, ballon netjes met een knoedeltje van die fij ne buisjes erin, omgeven door het ijle kapsel. Het vocht dat door de gaatjes van het kapsel sijpelt, komt in die ballonnetjes en kan door 'n afvoer buis je wegvloeien. Deze afvoerbuisjes zijn vrij lang en zitten vol kronkels. Het bloed, dat in de fijne bloedvaatjes overblijft, stroomt verder en gaat weer (gezuiverd) zijn weg door het lichaam. Tot zover lijkt alles nog vrij eenvoudig. Behalve afvalstoffen gaan ook belangrijke stoffen mee met het gezeefde vocht. Deze stoffen wil het lichaam niet missen, bijv.: suiker, keukenzout en andere zouten. Geen eiwit, want dat kan niet door het kap sel heen. Het gefiltreerde vocht is op dit moment nog niet de urine, die ten slotte aan het eind van de lange ge kronkelde nierbuisjes in de nierkelken terecht komt en dan via de urinelei- ders naar de blaas vloeit. Genoemde stoffen mogen niet ver loren gaan en moeten op een of andere manier weer in het bloed terug komen. Dit gebeurt door de cellen die de wan den van de afvoerbuisjes bekleden. gevallen weet het lichaam dan geen raad meer met het teveel aan zout. De enige mogelijkheid is dan, om ook water vast te houden teneinde het zout te verdunnen. Er ontstaat dan een te veel aan vocht in het lichaam en dit vocht dringt overal tussen, met name onder de huid hetgeen wij kennen als oedeem. Dit is heel wat anders dan Deze cellen zijn bij de gezonde mens in staat om, afhankelijk var. de be hoefte, suiker, keukenzout en enkele andere stoffen terug op te nemen (te resorberen). Zij verrichten hun taak met bewonderenswaardige accutares- se en zijn in staat om zich aan de omstandigheden aan te passen. Zoeven hebben w;j gezien dat zjj o.a. keukenzout terug nemen. Gebruikt iemand te veel zout, dan zullen de nieren het te veel weer uitscheiden. Wij weten nu dus dat dit komt door de denkende cellen van de nierbuisjes, die nu minder keukenzout resorberen. Het lichaam heeft een bepaalde hoe veelheid keukenzout nodig; zou iemand te weinig gebruiken, hetgeen practisch niet voorkomt, dan halen deze cellen alle keukenzout, dat gefiltreerd wordt, weer uit de urine en geven het terug aan het bloed. Er kan aldus geen zout- tekort ontstaan. Mensen die zoutloos dieet moeten houden, kunnen op dit punt gerust zijn. Een enkele keer schieten zij hun doel echter voorbij; bij sommige hart en nierziekten gaan zij zelfs te veel resorberen. In langdurige of ernstige het in de oorlog zo beruchte honger oedeem, dat tegenwoordig niet meer voorkomt en dat op heel andere oor zaken berust. Eiwit komt normaliter niet in de urine voor, want de eiwitdeeltjes zijn te groot voor de fijne gaatjes van het kapsel. Alleen als het kapsel door een of andere ziekte beschadigd is en er grovere gaatjes ontstaan, kan het ei wit er door en komt het in de urine. Weer anders ligt de zaak bjj suiker ziekte. U weet nu, dat het gefiltreer de vocht in het begin van de nierbuis jes suiker bevat en dat de wandcellen van deze buisjes bjj de gezonde mens alles terug opnemen. Deze cellen zijn hiertoe in staat als het aanbod van suiker niet te groot is. Is er te veel suiker in het bloed en dus ook in het gefiltreerde vocht, dan zijn de wand- cellen niet in staat om alle suiker er weer uit te halen. Er blijft dus suiker in de urine en de dokter kan dit op heel eenvoudige wijze aantonen. U hebt nu enig idee waarom de dok- ter zo'n waarde hecht c.an het urine- onderzoek en hoe ingewikkeld de bouw van de nieren en hoe belangrijk hun werking is. St Advertentie 3 NEEM PER MAN DRIEKWART KAN Doordat de aanvoer op de groenten- markt snel terugloopt, ziet men de prij zen met sprongen omhoog gaan en kan men gerust zeggen dat de groente duur is. Zo gingen de spruiten tot ver boven de gulden per kilo. De extra geschoon de partijen liepen in prijs op tot f 1,23 per kilo. Beneden de 55 cent per kilo ging geen partijtje. Waspeen is schaars geworden. De goede kwaliteit kwam tot 43 cent per kilo. Nog enkele kistjes an dijvie kwamen, onder de klok. Er werd 55 cent per kilo voor betaald. De witiol' prijzen gingen ook omhoog tot 54 cent per kilo. Groot is de belangstelling voor de kas-rabarber, waarvoor tot 9b cent per bos werd betaald. Boerenkool liep in prijs op tot 70 cent per kilo, een prijs die nog nimmer be taald werd. De overige koolsoorten draaiden rond de 25 cent per kilo. Prei werd nog duurder, doordat het aanbod ook al niet te groot is, 63 cent per kilo was de hoogste notering. Selderij knol len liepen in prijs op tot 28 cent per stuk. Uien en peen gaan in tegenstel ling tot de andere producten in prijs omlaag. Er schijnt nog een ruime voor raad van deze winter-pröducten te zijn. Minder vlot gaat het op de bloemen veiling. Door het koude winterweer heeft de straathandel weinig zin om veel bloe men in te slaan, daar het publiek op haar beurt ook weinig belangstelling toont voor bloemen. Het gevolg is dan ook geweest dat de prijzen deze week belangrijk terugliepen. Bij de tulpen ziet men nog maar en- Jcele schaarse soorten, die boven de gulden per bos uitkomen. Dit zijn Ed- dit Eddy en Albino. Maar het over-gro- te deel der tulpen varieerde van 52-80 cent per bos. De meeste aangevoerde B. en W. van Haarlem stellen aan de raad voor, ten behoeve van de aankoop en het aanbrengen van gasgeysers in 27 woningen, gelegen aan de Nachte gaalstraat, de Roerdompstraat en de Vondelweg van de woningbouwvereni ging „Zorgvliet" een voorschot te ver lenen van 5803,- voor de aanleg van water- en gasleidingen in 87 woningen bfl de Jan Gflzenkade en de Nw. Gui- neastraat een bedrag van 26.400,-; voor 7 woningen aan het Flevoplein, de Reggestraat en de IJsselstraat 2200,-; voor hetzelfde doel voor wo ningen van de R.K. Woningbouwvereni ging „Sint Bavo" (Oost) 15000,- en voor 77 woningen, gelegen aan de Ooie vaarstraat, de Zwaluwstraat, de Geuse- vesperstraat en de Indische straat 21.300,- als voorschot. Advertentie Frans Restaurant Jansweg 20, tel. 17630 COTELETTE DE VEAU FORESTIÈRE soorten zijn Copland, van der Eerden, Amindionetten, Golden Harvest, Krela- geTriumf, Prins van Oostenrijk en Ge neraal de Wet. De narcissen duikelden ook in prijs, carlton ging tot 55 cent per bos. Flower Record 40 cent e nHe- lios 35 cent per bos. Blauwe Druifjes 12-32 cent en Hyacinten 5-23 fcent per stuk. Er komen weinig potplanten. Andyvie 45 62, waspeen 24 41, rabarber 68 —97, witlof 32 —55, sprui ten 53 123, boerenkool 35 70, groenekool 16 29, rode kool 26 37, prei 38 62, knollen 7 29, uien 3 28, peen 7 —19, soepgroenten 6 15. B. en van Haarlem stellen da raad voor om in de vergadering van Woensdag 23 Februari a.s. een bedrag van 175.000.ter beschikking te stel len voor liet verbreden van het Sta ten-Bolwerk, het aanbrengen van een nieuw wegdek en het vernieuwen van de riolering. Enkele stukken grond moeten voor de verwezenlijking van dit plan worden aangekocht; de kosten van deze aankoop bedragen 700. het verplaatsen van de terreinafschei ding langs de openbare weg inbegrepen. De toeneming van het vèrkeèr in hét algemeen en de rol, welke het Staten- Bolwerk de laatste jaren vervult in het stads- en doorgaande verkeer, zijn de oorzaken, dat deze weg op korte ter mijn moet worden verbreed. De huidige breedte van 7,5 meter is voor het inten sief autobusverkeer onvoldoende. In het plan van Openbare Werken is de breedte van dé rijbaan geprojecteerd op 12 meter; de trottoirs op 3. Uit een eerder opgemaakt plan blijkt, dat de rij baan nabij de overgang naar hét Ken- nemerplein is ontworpen op een breedte van 13,50 meter. Het schuinoplopende pad naar de Noorderbrug wordt ge handhaafd. B. en W. hebben Sn principe voor het wegdek kun keuze bepaald op klin kerbestrating op puinfundering. Leidt deze keuze, met het oog op vertraging in de materiaalvoorziening, tot uitstel, dan kan gebruik worden gemaakt van een asphaltdek. De bestaande riolering is oud en ver keert in een slechte staat, vernieuwing is nodig. Nu zich daartoe de gelegen heid voordoet is het mogelijk om de riolering van de viaducten bij de Kruisweg en de Jansweg te scheiden van de overige riolering, waardoor een betere afvoer van water onder deze viaducten wordt verzekerd. Plaatsing geschiedt 16 cent per m.m.-hoogte Opgaven minnen geschieden •an ons Hoofdkantoor, onze bijkantoren en agent» schappen, aan da erkende advertentie-bureaus en eaa de erkende boekhandelaren. Gezocht door meisje. 10 jr., WERKKRING als hulp in de huish. Intern. Met prettig huisel. verkeer. Liefst waar 1 of 2 kind. zijn. Br. no. 6513. ERVAREN COSTUMiÈRE met dipl. zoekt thuiswerk, voor mantels en japonnen. Brieven onder no. 6369. NET MEISJE gevr. v. d. dag of 3x p. w. werkster. Mevr. Braam, H. de Keyserlaan 8, Heemstede. FLINKE WERKSTER gevr., liefst voor Vrijdagochtend. Grote Houtstraat 123 boven. Gevr. Ie of 2e KAPSTER of KAPPER en AANK. C. A. de Vries-Wljkerstraatw. 77, Velsen-N., Tel. 3263. FLINKE HULP in de huish. gevr. Wagenweg 22. Gevr. goede NAAISTER, be- kend met het maken van kinderkleding. Aanm. Lcid- sevaartweg 101, Heemstede. BANKETBAKKERIJ. Gevr. flinke verkoopster boven 18 jaar. Loon 30,— p. w. Br. onder no. 6501. Gevr. INTELLIGENT JONG MEISJE voor kantoorwerk zaamheden op kl. kan'oor. Kunn. typen. Br. no. 65C3. Gevr. BEKWAAM DAMES KAPSTER (kapper), v. Op- loo N.V., Grote Houtstr. lb. Gevr. in gez. v. 3 pers. HULP I. d. HUISH., 9:.,—3. Klever- parkweg 31, midden-etage. LAMPEKAPWERKSTER gevr. voor 't betere werk (huis werk). Lange Veerstr. 23, Haarlem. HERENKAPPERSBED. y. d. Berg, Wagenweg 100; na 6 uur Wagenweg 98R. Telef. 12229. R.K. DAGMEISJE gevr. voor hele dagen. Hensen, Kinder huissingel 94. Plaatsing v. FLINKE VER- PL.HULP en VERPLEEG STER in verpl.inr. te Haar lem en omstr. Br. no. 6471. N.V. Haarlemsche Pyjama- fabriek „NOBELT", Leidse- vaart 442, tel. 38955, heeft plaatsing voor enkele ge routineerde NAAISTERS. Aanm. 812.30, 1417.30 of na tel. afspr. NET R.K. MEISJE gevr., in tern voor huishouding en winkel, goed loon. Bakkerij W. Eichhorn, Ramplaan 52, Haariem-W., tel. 16381, Gevr. in textiel te Haarlem LEERLING-VERKOOPSTER, R.K. Leeft. 16 jaar. Eigen handig geschreven brieven met genoten onderwijs on der nummer 6535. NETTE BESTELJONGEN gevr. Leeft. 17—18 jr. Sal. I 30,p. w. Aanm. banket bakkerij De Vries, Zandv.- laan 32, Heemstede. Gevraagd te Hillegom HULP IN DE HUISHOUDING v d. e.n. bij dame alleen. Brie ven onder nummer 6327. FLINK MEISJE boven 18 jr. 'Hotel Roozendaal, Overveen. Gevr. WERKSTER voor Ma.- Wo.- Zat.ocht. v. 8.3012.30. Aanm. Ma. van 123 uur v. Konijnenburg, Middenl. 64 (Zuid). LEERLING WINKELJUF FROUW, 16—18 jr. bij ban ketbakkerij Comegoor, Gr. Houtstr. 120A. Aanmelden tot 6 uur aan de zaak of na 8 uur Jacob, v. Lennepl. 4 (zijlaan Middenlaan). In klein gezin wordt gevr. FLINKE ZELFST. HULP i. d. huish. Aanmelden; Drie- huizerkerkweg 17, Driehuis. MEISJE gevr. 16—18 jr. voor hele dagen in winkel. Buys, Mr. Corneliastr. 12, Hrl. Gevr. in gezin met 5 kind. zo spoedig mogelijk: zelfstan dig, netjes werkend DAG MEISJE. Goed loon, vrije middag en Zondag. Iordens- straat 4, Telefoon 19661. FABRIEKSRUIMTE te huur gevr. 100 a 200 m2, in Haar lem of omstr. R. Groot, Ere- derolaan 12, Heemstede, tel. 27081. Zonn. gem. ZIT-SLAAPK. met stookgel. in beschaafd en prettig milieu gez. door R.K. Jongeman per 1 Maart 1955. Brieven no. 6535. Wie kan jongelui aan WOON RUIMTE helpen in Bloemen- daal. Brieven no. 6595. MODERNE ZAAL voor brui loften. partijen of vergade ring. Hof v. Heemstede. Val kenburgerlaan 56, Heem stede. A. B. Kortekaas. Aangeb. VRIJ HUIS, riant uitz. Huur 7.29. Amstel- kade 24, Uithoorn. Gevr. huis te Haarlem. Heel- en half u. Busverb. A'dam-Uit- hoorn. Aangeb. VRIJ BOVENHUIS, bev. grote huiskamer, slaap kamer, keuken, zolder. Gevr. groter huis. Br. no. 6507. Aangeb. Hrl.-O. BEN.HUIS, gr. kamer, sl.kamer, Bruyn- zeel keuken, w.o„ gang, 20 m. tuin en schuur 5.55 p. m. Gevr. Woning in Bollen streek of Haarlem. Hogere huur g. bezw, Br. no. 6585. Aangeb. HUISJE van oude v. dagen, huur 4,45 p. w. Gevr. groter'huis, liefst met poort. Br. no. 6575. Aangeboden te Utrecht: heel HUIS, kamer-suite, 2 gr. en 2 kl. slaapk., kl. voor- en achtertuin. Huur 44,25 p. maand of nieuwe flat, zelfde huur 4 kamer-woning, le etage. Gevr, te Haarlem dito heel huis zo nodig iets klei ner. Br. aan J. C. Jansen, Hasebroekstr. 24, Utrecht. Agb. VRIJST. HUIS, Velsen (h. Zeew.), h. 55 p. m. Gevr. b. of ben.huis, centr, Haarlem. Br. no. 6573. Met ing. van Maandag 28 Febr. NET KOSTHUIS gez. door R.K. jongeman uit Gouda, in Haarlem werk zaam. Liefst bij R.K. men sen met huisel. verk. Geen was. Weekend afw. Brieven onder nummer 6521. R.K. ambtenaar (ongehuwd) zoekt gemeubii. ZIT-SLAAP- KAMER met voll. pension in Haarlem of directe omg. Brieven onder no. 6593. HEEMSTEDE. Aangeb. gem. of gestoft, zit-sl.kamer of/en kl. kamer met voll. pens. in besch. milieu bij part., badk., gar. Tel. 39794. Verlofgangers vraagt te koop voor direct enkele BELEGG.- HUIZEN te Haarl. of A'dam. Brieven onder nummer 6510. MIDDENST. WONINGEN, leeg te koop, met vest.verg. 17500.— en I 9000.—. Ma kel. F. A. v. Emmerik, Zaa- nenlaan 27, Tel. 23854. Nog enkele LANDHUIZEN m. gar. te Santpoort-St., 16 m. tussenruimte, rfc 570 m2 grond, blijvend vrij uitz., vrije vestig, 29.800,—. Juni gereed. Lokkers Woningbur., Middenduinerweg 40, Sant poort. MAHONIE MEUBELEN, mag beschadigd zijn. Tevens gevr. alles uit oma's tijd. Brieven onder nummer 7083. VELLEMAN KOOPT ALLES! Inboedels, meubilair, antieke, ouderw. en Empire meube len, Empire pendulestellen, porselein, kristal, zilverw., zolderopr. Zijlstraat 62, lel. 14637. OUDE CANAPÉ, ronde ma honie tafels, mahonie stoe len, theestoven en andere antieke meubelen gevraagd. Beschadigd geen bezwaar. Brieven onder nummer 3975. MAHONIE MEUBELEN (mag beschad. zijn) en verder alles uit Grootmoeders tijd. Brie ven onder nummer 6069. HANG- OF LEGKAST. Op gave, prijs en afm. onder no. 6479. HANDELSHUIS, Leidsestr. 41, telef. 14832, koopt alies. Meubelen, kasten, bedden, ledik., opklapbedden, stoe len, tafels en zolderopr. ELECTR. TREIN met trans formator. Br. met prijs onder nummer 6531. K.L.M. VAKKLEDING staat aan de top.... dus daarom naar Joh. Dijkzeul, Schag- chelstraat 40, tel. 13794. DIVENDAL. De wasmachine specialist, Antoniestraat 3, Haarlem, tel. 16269. ALLE MERKEN wasmachines tegen concurrerende prijzen SHAWLS, ALPINO'S en MUTSEN, Damave, Amster damstraat 9. SCHUIMRUBBER. Alle maten en soorten. Schuimrubber- stukjes (thans gemalen). Ide aal als vulling voor kussens enz. 1,60 per kg. Verplaatst van Roosveldstr. 56 naar Kleine Houtstraat 120, Haar lem, Tel. 17983. LEREN JASSEN v.a. 110.-. Ook naar maat. Op gemak kelijke betalingsvoorwaarden A 3,per week. Schrijf briefk. no. H905. VOLOP JONGE HENNEN April-Mei aan de leg. Al'e ingeënt. Hoenderpark Schalk- wijkerweg 130, Tel. 13203. KAPT. MOBYLETTE, in pr. st. I 175,Accordeon, Char- ron frères, 132 bassen. Nep- tunusstr. 25 zw., Hrl.-N. WRINGER, meisj .fiets, lft. 812 jr. Prijs bill. Bloe mend.straat weg 30 rd., Sant poort-St. Wegens overcompl. 2-Ders. OPKLAPBED, 16 els -Joer- kleed, led. dam.jas mt. 46, H.rijwiel, motoroverall en 1 gr. kamermatting. Kloosler- Str. 42 rd., Hrl.-N. DUITSE VLEUGEL 830 Zeer goede haard met toe behoren I 35.—. Kleverpark weg 137, Telefoon 19197. Goed onderh. KINDERWA GEN. Zuider Schoolsteeg 9. (TIL OP) KINDERW. <>5.-. Wandelw. 18.—. Box m. vl. 17.—. Babykastje 28.—. Ledik. 10,Emmerkachel 6.Twijnderslaan 17. KOOPJE Protos stofzui ger m. alle hulpst., beslist onverwoestbaar, slechts 55 in pr. St. Zuidpolderstr. 56 rood. H.O. Te zien ook Zon dag. Zwaar eiken BANKSTEL met salontafeltje (stijl). Nieuwe Groenmarkt 2 rd. Haarlem, na 7 uur. WINTERTARIEF. Verhuur zonder chauff. Opeis Rekord '54 en Morris '54. Fa. de Boer en v. d. Lubbe, N. Kerks- plein 4, tel. 16655, b.g.g. 23427. H.M.W. en J.L.O. BROM FIETSEN uit voorraad lever baar. Rijwiel- en motorhuis „Pretoria", Nic. Bes, Kloos terstraat 59, tel. 21260. ACCU'S gloednieuw (geen revisie); le kl. import; lage prijzen. Accu-laden 0.75 en i 1,„De Accu-Specialist", Lorentzkade 32, tel. 27104. ZOEKT U een gebruikt da mes- heren- of kinderrijwiel? Sportex heeft het. Elk lij - wiel een jaar garantie. Spor tex, Kampervest 5, tel. 15405. NAAR SCHOUS voor onder delen van alle bekende merkrijwielen. Speciaal in banden, 3 versnellingsnuven en alle remsystemen. Zomer- vaart 150152 bij Nagtzaam- brug, Tel, 10172. AUTO-VERHUUR „HOLI DAYS". Peugeot 303, Sedan, Familiale, Cabriolet, Merce des 170. Nassaulaan 74, Haar lem. Tel. 10454. B.g.g. 15587. Rijkserkend Hulpmotorspe- cialist M. JANSEN, ATJEH- STRAAT la, HAARLEM-N. Tel. 1.2.3.4.4. Wij zijn de of ficiële verkoper van de H.M.W. Het Motorisch Won der. Model 1955 360,—. Simplex-Sachs Bromfietsen: Compleet 611.50. De nieuwe Kaptein Mobylette v.a. 323.De Berini-motor voor de lage prijs van 195. LET OP, ACCUNIEUWS. De HAC is onbetwist de Accu specialist. 1% jaar garantie op nieuw en op revisie. 15- jarige ervaring. Hrl. Accu Centrale, Zijlweg 43, Telef. 19516. Te koop JONG.- en MEIS.- RIJW., pr bill. Dekker, Jans straat 42. FIAT, 500 '49, m. nieuw num. pr. band., verd. in pr. staat, benz. 117, weg. te klein, pr. 850,Na 6 uur Raam- vest 9A, 1 x bell. Haarlem. VOLKSWAGEN te koop gevr. in pr. staat. Tel. 23260. MEISJESRIJWIEL 10—12 jr.. f 15,.♦Damesrijwiel f 12.50. Parkstr. 7, drukbel. Ondanks sterke prijsverho ging NU nog onze nieuwe DAMES- en HERENSPORT- RIJWIELEN, geh. compl. 145,Meisjes- en jon- genssportrij wielen f 851, Grote keus in Simpiex rij wielen. Rijwielbeurs, Kleine Houtstraat 102. Mooi MEISJESRIJW. te koop. Dr. Leydsstraat 129. PRIMA JONGENSFIETS, lft. 7—12 jr. Prijs 35—, Hoo- gerwoerdstr. 24, H.N., cok Zondag. INSCHR. VAN LEERLINGEN Erkama, grondig naaien en knippen. Opl. coupeuse en voor eigen gebruik. Dames, maakt bij ons Uw eigen kleding. Hrl., Gr. Houtstraat 3 rood. 20 KORTING op stoom - goederen, mits gebracht en gehaald a an de fabriek Lo- rentzplein 25 of fil. voor H.N. Soendaplein 37. Chem. Was- serij Ververij Keyser. Vanaf 525,— MOOIE DUIT SE PIANO'S met garantie. Desgew. termijnbet. Franco levering. A. Benner Co., Ambonplein 14—18, Amster dam-O. SPUIT NU VRUCHTBOOM- CARBOLINEUM. Beunder's Tuinbouwinrichting, Kleine 18920 *Iaarlern' Telef. „BRAVO" voor MOOI STENCILWERK, Laur. Costerstraat 25. bij L.vaart, telef. 18887. HERENHOEDEN chemisch reinigen en modelleren voor slechts 2,50. „Gerjo", Crn. Cronjéstraat 146, tel. 14421, Haarlem. Voor afhalen in Beverwijk s.v.p. even bericht Vlaanderenstraat 64. VOOR EET>f LEUK PORÜ TRET Fota Seherpenhuyzen, Staten Bolwerk 6, Tel. 20095. Foto Walbrecht, Spaarn.vou- derstraat 21, Tel. 15551. PIANO van part. ter over name gevr. Geschikt voor zangvereniging. Br. met nauwkeurige beschr. ran merk, kleur en prijs onder nummer 6545. Te koop zeer goede PIANO, kruissnaar. Br. no. 6591. UW RIJBEWIJS in 1 MAAND bij AUTORIJSCHOOL „SUC- CES". Tel. 25660, Iepenlaan 18, BJoemendaal. BOEKHOUDEN, Ass., M.B.A., S.P.D. Club- en Privc-lessen. W, Takes, Lr. M.O., Ekster straat 238, Haarlem-N., telef. 25932. REEDS JAREN geven wij vlug, goed en goedkoop autorijles. Tevens theorie- avonden met behulp v. ver- keerstafels enz. door ged. instruct. W. Groot, .Tans straat 28 rd., Tel. 18660. Luxe verhuur. BIJLESSEN gevr. voor wis kunde V gymn. I 2,p. uur. Brieven no. 6565. Openlijk dank aan God en zijn Heilige Moeder voor het welslagen van een operatie. V. O. de Bruijnstraat 11. DRUMMER voor direct ge vraagd bij Am. muziekver eniging. Tevens plaatsing voor banjo of mandolinist(e). Brieven onder no. 6515. WINKLER PRINS ENCY- CLOPAEDIE 19 dln. (v. 515.-) v. oude intekenpr. 395.-; Oosthoek (300.-) v. 240.-. F,nsie (275.-) v. 200.- nieuw fr. thuis; ook in term. J. ,T. Witteveen, Broek in W. 107, Telefoon 258. VAN SPIRAAL tot DIV \N- rol- of opklapbed. Tamarin destraat 6, tel. 25028. Met onze mooie gebloemde DAMAST is Uw MATRAS weer als nieuw. 1-pers. 32 50. 2-pers. 44,In: goud/geel, groen, blauw en terra. HA MERS, Reitzstr. 99, Telefoon 1-2-8-0-7. AANLEG - REPARATIES van electr. installaties en ap paraten. Electro Techn. be drijf B. A. Muschter, \7een- bergplein 25, Tel. 25260. R.K. MEISJE, 19 jaar. zookt vlotte vriendin. Br. no. 6583. Overal smaakt een glas wijn goed. Wijn wordt ig grote verscheidenheid geïmporteerd droog of zoet, wit of rood.en... goede wijn behoeft niet duur te zijn. Copyright Stichting Wijnprop»g*nd»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 6