Sneeuwstormen woeden boven Britse eilanden Huizenhoge golven teisteren het havengebied van Genua Winter over West-Europa AMERIKAANSE GANGSTER DELFT ONDERSPIT Tandartsen contact met Na 28 Februari geen fondsbehandeling meer verbreken alle ziekenfondsen Rood China bereidt aanval op kusteilanden voor Nieuwe besprekingen over het tunnelplan Amsterdam Egyptisch hoofdkwartier in Ismailia Jacht op het zwarte I Pony's in de steppe van Oploo i Schotten opnieuw geïsoleerd Voortbestaan van K.W.G. verwacht Anderhalf uur sensatie voor duizenden New Yorkers Nationalistische vloot en luchtmacht onderscheppen troepentransporten m mÊÊÊm ifluistercentrale in New York ontdekt Prins Ali Patrick nu in Zwitserland F ormatie-poging van Edgar Faure Uitstel tunnelbouw strijdig met belangen hoofdstad weer Standpunt van de werk groep vastgesteld In vuurgevecht met politie ONDERHANDELINGEN GEHEEL VASTGELOPEN :?P FRANSE PILOTEN IN STAKING Sjah zal beslissen Boerderij van Dominici wordt verkocht MAANDAG 21 FEBRUARI 1955 o 78sfe JAARGANG No. 26226 Onthoudingswet DISPENSATIE VOOR WIE OP REIS ZIJN *r Itip mm liïüli Sk mm [DUFFEL MONTY COATS BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red- IJmuiden: leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: J. J. W Boerrigter en Mr W. A M van der Kallen Hoofdredactie: Dr* H. v. Run en W Severln. UWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENIIE1ARIEE 28 cents per milometer* hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 't avonds tel. 21544 Iir Schotland zijn gisteren voor de tweede keer in een maand tijds heli- coptères en vliegtuigen begonnen aan de bevoorrading van door de sneeuw geïsoleerde streken. Zware sneeuwstor men hebben drie dagen achter elkaar gewoed in Engeland en Schotland, waardoor de grote verkeerswegen prac- tisch onbegaanbaar zyn geworden. Lon den genoot gisteren tijdens een korte dooiperiode het zeldzame voorrecht om de zon weer eens te zien, maar het was een helderrode zon, die scheen aan een zachtgele hemel. De oorzaak van deze verkleuring was de beruchte, met roetdele,- bezwangerde Londense mist. Ook in Frankrijk en België is tij dens het weekeinde veel sneeuw geval len. De haven van Genua werd getrof fen door een storm, die de golven op joeg tot dertig meter hoogte. Een aan tal schepen ging verloren of werd be schadigd. Het eilandje Foula, dat 75 km. ten Noorden van de Schotse kust ligt, is al sinds 3 Januari van de buitenwereld afgesloten. Er wonen op Foula 70 men sen. Door de ruwe zee kunnen schepen het eiland niet aandoen. Hefschroefvlieg- tuigen kunnen er niet landen wegens de felle wind. Een schip van de visserij- inspctie is van de Shetland-eilanden uitgevaren om te proberen voedsel, brandstof, post en tabak over te bren gen. Een hevige storm, die langs de ge hele Italiaanse Rivièra woedde, heeft in het bijzonder de haven van Genua (Van onze parlementaire redacteur) Aangenomen kan worden dat morgen hij de opening van het congres van de PvdA officieel bekend zal worden ge maakt, dat de Katholieke Werkgemeen schap in deze partij zal blijven voort bestaan. Zaterdag is over deze kwestie een vergadering gehouden, waarin het advies van het bestuur bekend is ge maakt. Tevens werd medegedeeld dat de leden vanzelfsprekend geheel vrij zijn zich bij dit advies al of niet aan te sluiten. Het bestuur zelf heeft reeds gekozen voor voortzetting van de werk groep. Wanneer de heer J. M. Willeras morgen namens de groep zal spreken, zal hij mededelingen doen waaruit zal kunnen blijken in hoeverre de leden het advies wensen te volgen. Over het plan, om met een eigen katholieke socialistische partij naast de PvdA uit te komen wordt de laatste tijd niet meer gesproken. Het is in 1954, onmiddellijk na de publicatie var het mandement wel opgedoken, maar men is tot de conclusie gekomen dat een nieuwe splinterpartij op geen en kele wijze zou voldoen aan het prin cipiële uitgangspunt van de politieke doorbraak, dat de bestaansreden van de Katholieke Werkgemeenschap vormt. Op het congres in Leiden komt dit doorbraakprincipe wederom naar vo ren zoals uit de agenda blijkt. Er komen o.a. voorstellen aan de orde om de so cialistische partij pers meer aan de wen sen van katholieken aan te passen, en ook bij de verkiezing van het partijbe stuur zijn katholieke candidaten naar voren gebracht. Z H. Exc. de bisschop van Haarlem mgr. J. P. Huibers heeft, om tegemoet te komen aan geuite bezwaren, bepaald -■ „dat het aan alle onderhorige gelovigen, de verdediging van Formosa. Nantsji- i *n.*_ Kin «m.n lip-t nilliQ O AA 1..~ 4.AT9 getroffen. In de Westelijke pier werd een gat geslagen van 150 meter. Het 10.172 ton metende Amerikaanse schip „Camas Meadows" en het 4.147 ton metende Zweedse vrachtschip „Nardan- land" kapseisden. De bemanning van beide schepen slaagde er in tijdig de schepen te verla ten. Aangezien de Zweed een lading car bid aan boord had, vreesde men voor een zware ontploffing, maar dank zij de inspanningen van brandweer en sleep- bootpersoneel slaagde men erin, dit ge vaar te bezweren. Vier andere sche pen, twee Italiaanse, een Spaans en een Argentijns schip sloegen los en moesten met behulp van sleepboten opnieuw ver ankerd worden. Buiten Europa Maar niet alleen Europa heeft het geweld van de natuurkrachten onder vonden. Uit Chicago wordt gemeld, dat als gevolg van sneeuwstormen, die het Westelijk el van de Verenigde Sta ten hebben geteisterd, minstens 19 per sonen om het leven zijn gekomen. Bovendien heeft men op een berg in Nieuw-Mexico het uitgebrande wrak waargenomen van een passa giersvliegtuig, dat Zaterdag tussen Al- buqueruque en Santé Fé tijdens een felle sneeuwjacht is verongelukt. Er bevonden zich dertien passagiers en drie leden van de bemanning aan boord. Tal van automobilisten, die letterlijk ingesneeuwd waren, moesten door sneeuwploegen worden bevrijd. Bij As- pen in de Amerikaanse staat Colorado moest een groep ski-ers er op uit om een St. Bernardhond te redden. Quetta, de hoofdstad van de West- Pakistaanse provincie Beloedjistan, is de laatste dagen opgeschrikt door een ongewoon hevige serie aardschokken, die ditmaal gepaard ging met felle licht flitsen op de naburige heuvels. Men is er in Quetta aan gewend, dat om deze tijd van het jaar aardschokken voorko men, maar nu zijn de schokken zo zwaar, dat reeds veertien personen om het leven zijn gekomen en dat verschei dene gebouwen en noodwoningen zijn in gestort. De bevolking vlucht in grote aantallen naar het 600 km. Zuidelijker gelegen Karatsji. lil 1935 is Quetta door een aardbeving vrijwel met de grond gelijk gemaakt. Niet minder dan 25.000 mensen kwamen toen om het le- In de Japanse kustwateren heeft gis teren een felle storm gewoed. Twaalf vissersboten zijn vergaan of hebben zwa re schade opgelopen. Dertig vissers zijn verdronken of zijn als vermist opgege ven. (AFP—Reuter—UP) ~W.v.w - - s j TEMPERATUUR DAALT TOT-35* Atlantische Oceaan HOGE DRUK GEBIED HELSINKI roeicHouJ OSLO Noordzee KOUDE LUCHT STROOMT OVER WEST EUROPA A'DAM parus [sneeuwgrens! -11 fRANKfORT TEMPERATUUR BOVEN 30* Middellandse zee r Zoals bekend, is het opperbevel over de Suez-kanaal-zone sedert enige tijd van Engelse in Egyptische handen overgegaan. Hier ziet men enige leden van de Egyptische militaire politie, die op wacht staan voor het hoofd kwartier van de nieuwe Egyptische militaire administratie voor de Suez-kanaalzone in Ismailia. Honderd vijf en twintig zwaarbewa pende politiemannen hebben gisteren anderhalf uur lang met traangasbommen en machinegeweren strijd gevoerd met een 41-jarige gangster, Augusto Robles, die zich in een flatgebouw in de neger- wyk Harlem had verschanst. Alhoewel de politie zoveel mogeiyk getracht heeft de misdadiger levend i.n handen te krij gen heeft men hem tenslotte dood aan getroffen, toen agenten zich in de ka mer waagden, waarin hij zich had terug- getrokke-n. Duizenden New Yorkers heb ben het gevecht gadegeslagen in de ra men en op de daken van de tegenover liggende gebouwen en op de hoeken van de straten. De politie droeg gasmaskers en kogelvrije veste.n. Twee agenten werden licht gewond. Vrijdag was de kleine, een meter zes tig metende misdadiger er tot tweemaal toe in geslaagd een politiecordon te doorbreken. Hij werd gezocht wegens het vermoorden van een andere gang ster, wiens lijk hij had achtergelaten voor een doodkistenfabriek in Brook lyn. Bij een van de ontsnappingen van Vrijdag was hij door een blokkade van 100 politiemannen gewapend met ma chinegeweren en traangas heengebro ken. Daarna had hij een schietpartij met vier politiemannen in zijn voordeel be slecht alvorens te verdwijnen in een Onstuitbaar is van het hoge Noorden uit een nieuwe koudegolf West- Europa binnen getrokken. In Noorde lijk Scandinavië daalde de tempera tuur tot 35 graden onder nul en van hieruit trok, voorafgegaan door een sneeüwzone, de winter opnieuw West- Europa binnen. Op Formosa, het voornaamste bol-1 luchtmacht van de nationalisten heb- werk van de Chinese nationalisten, I ben volgens berichten uit Formosa een houdt men ernstig rekening met de mogelijkheid, dat de strijdkrachten van communistisch China binnenkort een aanval zullen ondernemen op Nantsji- sjan of Matsoe, twee kusteilanden, die een belangrijke rol kunnen spelen by die op reis zijn, onvt rschillig of zij bin nen of buiten Nederland vertoeven, is toegestaan, op onthoudingsdagen vlees- spijzen te gebruiken, behalve wanneer zij bij particulieren (d.w.z. in hun par ticuliere woning) de maaltijd gebruiken, met uitzondering van Goede Vrijdag". sjan ligt bijna 200 km. ten Noorden van Formosa. De communisten hebben de laatste dagen herhaaldelijk gepoogd versterkingen over te brengen van de haven Foetsjau naar de door hen be zette Taisjan-archipel, halverwege tus sen Nantsjisjan en Matsoe. Vloot en y°or een aantal huisvrouwen in het Engelse Dudley in Worcestershire, was dezer Eieren een buitenkansje weggelegd: toen de werklieden van het gasbedrijf name- Jk een sleuf gingen graven voor een nieuwe hoofdgasleiding kwam op een Ve Kfe van no9 Ueen tuiee meter een steenkoollaag te voorschijn. Dit nieuwtje r°reidde zich als een lopend vuurtje en prompt verschenen de huisvrouwen zakken, emmers en mandjes om de wintervoorraad brandstof op goedkope VanZ aan te vu}len- Autoriteiten van het mijnwezen verklaarden, dat het rapen 71 deze kool niet toegestaan is, doch tot op heden zijn er geen maatregelen tegen de illegale mijnwerkers getroffen. grote ravage aangericht onder de sche pen, waarmee de communisten hun troepen trachtten te vervoeren. Meer dan tweeduizend man van de rode strijdkrachten zouden daarbij in de gol ven zijn omgekomen. Gisteren werd op Formosa meege deeld, dat de communisten enkele da gen geleden zwakke strijdkrachten heb ben ontscheept op vier onverdedigde eilandjes, 20 km. ten Noorden van Nantsjisjan. Vloot en luchtmacht van nationalistisch China meldden, dat zjj in 48 uur tyds meer dan veertig jonken tot zinken hebben gebracht, die op weg waren van Foetsjau naar Taisjan. Volgens de nationalistisch-Chinese luchtmacht is naby de Taisjan-eilanden een kanonneerboot van 1.000 ton van de communisten „zwaar beschadigd" en een landingsvaartuig van dezelfde tonnage tot zinken gebracht. De nationalisten verklaarden ook vele militaire installaties op genoemde eilanden te hebben verwoest. Alle „Thunder jets" en „Thunder bolts", die aan de aanvallen deelna men, keerden behouden op hun basis terug. Volgens radio-Peking zijn 161 officie ren en manschappen van de nationa listen, die op het eiland Jikiangsjan ge vangen waren genomen, in vrijheid ge steld. De mannen, die oorspronkelijk Ui1 de Provincies Tsekiang en Foekien afkomstig waren, hebben geld gekre gen om naar hun haardsteden terug te keren, aldus radio-Peking. (AFP-Reuter-UP) De piloten van de Franse luchtvaart maatschappij Air-France zijn gisteren in staking gegaan uit protest tegen een vermindering van personeel, die volgens hen de levens van de passagiers in ge vaar zal brengen. Door de staking ble ven gisteren bijna alle toestellen binnen en vele passagiers moesten hun reis uitstellen ol onderbreken. De Air-France heeft besloten alle ra dio-telegrafisten aan boord van de toe stellen te ontslaan, omdat een nieuw radio telefonisch systeem deze functie verder overbodig zou maken, aldus de luchtvaartmaatschappij. Volgens de pi loten verhoogt het gemis van een ra dio-telegrafist de vermoeidheid van de bemanning en zouden daardoor meer vliegongelukken kunnen voorkomen. Met overgrote meerderheid hebben de Nederlandse tandartsen, verenigd in de Kon. Ned. Mij. ter Bevordering van de Tandheelkunde, besloten met ingang van 1 Maart alle contacten met de ziekenfondsen te verbreken. Dit be sluit werd Zaterdagmiddag op een zeer goed bezochte vergadering te Utrecht genomen, nadat het bestuur een uiteen zetting gegeven had van de stand der onderhandelingen met de ziekenfondsen. Het gevolg van dit besluit is, dat zie kenfondspatiënten met ingang van 1 Maart niet meer volgens de regeling van het ziekenfonds geholpen worden. Het betreffende contract was 1 Jan. 1.1. reeds afgelopen; in December be sloten de tandartsen echter het con tract voorlopig tot 1 Maart te verlengen, in afwachting van een meer bereidwilli ge houding van de ziekenfondsen ten aanzien van de wensen, die reeds sedert jaren onder de tandartsen leven met betrekking tot de tandheelkundige ver zorging van het Nederlandse volk. De verdere onderhandelingen hebben ech ter niet tot overeenstemming geleid, reden waarom de tandartsen thans alle contact met de ziekenfondsen verbro ken hebben. De New-Yorkse commissie tegen de misdaad, een particuliere instelling, heeft medegedeeld, 'dat de politie op 11 Februari een illegale afiuistercentra- le van het telefoonnet van een groot gedeelte van de New-Yorkse zaken- en villawijk heeft ontdekt, waardoor bijna ieder gesprek van de Oostzijde van Manhattan afgeluisterd kon worden. De politie had de zaak voorlopig geheim gehouden. Twee employé's van de telefoon maatschappij, Car' Ruh en Walter As mara. zjjn gearresteerd. Zij worden ervan beschuldigd de „centrale" aan gelegd te hebben. Zij was duizenden dollars waard. De afluistercentrale werd gebruikt voor zakendoeleinden en voor afper sing. Volgens genoemde commissie zou de kort geleden vermoorde millionnair Rubinstein van de luisterpost gebruik gemaakt hebben. De commissie eist een wetgeving tegen deze afluisterings- techniek. De Republikeinse senator voor New York, Irving Ives, heelt er op gewezen, dat de ontdekking van een dergelijke „centrale" wijst op een ern stig gevaar voor de staatsveiligheid. 'Reuter) Prins Ali Patrick Pahlevi, de zeven jarige zoon van de verongelukte broer van de Sjah van Perzië, prins Ali Reza Pahlevi, is gisteren in gezelschap van zijn moeder, een Francaise van geboor te, zijn halfbroer en een vertegen woordiger van de Perzische regering per vliegtuig naar Genève vertrokken. De jonge prins zal een school te Gstaad bezoeken. Via de Perzische ambassadeur te Bern zal de Sjah ge vraagd worden, of Christiane Pahlevi Cholewsky, de moeder van de prins, bij de jongen mag blijven. Zij heeft op een persconferentie verklaard, dat het haar niets kan schelen, of haar zoon erkend wordt of niet als mogelijk pre tendent voor de Perzische „pauwen- troon". Ze zei: „Als wij maar bij elkaar blijven". Dit betekent echter niet, dat zieken fondspatiënten na 28 Februari niet meer geholpen zullen worden. De Maatschap pij beraadt zich momenteel over een regeling hiervoor. De mogelijkheid be staat, dat voor ziekenfondspatiënten af zonderlijke tarieven zullen gelden, la ger dan voor particuliere patiënten. Een beslissing is echter nog niet geno men. De vergadering heeft het bestuur gemachtigd ten aanzien hiervan een besluit te nemen. Wel staat vast, al dus werd ons na afloop van de verga dering van bestuurszijde verklaard, dat de nieuwe situatie zowel van de patiën ten als van de tandartsen offers zal vragen. Dat de Maatschappij desalniet temin besloten heeft het contact te ver breken, is het gevolg van een ideële strijd tussen ziekenfondsen en tandart sen. De laatsten achtten het niet ver antwoord nog langer op de ingeslagen weg voort te gaan. Een van de mogelijkheden, die na 28 Februari nog open blijft, is het slui ten van plaatselijke of regionale over eenkomsten tussen afzonderlijke zieken fondsen en de tandartsen. Dergelijke overeenkomsten behoeven echter de goedkeuring van de Ziekenfondsraad. Het is de vraag of de Ziekenfondsraad een dergelijke overeenkomst zal goed keuren, wanneer een ziekenfonds be reid is in voldoende mate aan de wen sen van de tandartsen tegemoet te komen. Het bestuur wilde niet meedelen of het besluit van de Maatschappij ook van invloed is op de regeling tussen de ziekenfondsen en de Amsterdamse tandartsen. (Vervolg op pag. 6) 1 groep flatgebouwen, die de achtervol ging ten zeerste bemoeilijkten. De politie had gisteren een groot scheepse drijfjacht geopend op da gangster, van flats in Harlem tot aan café's in New York's artistendistrict Greenwich "Village. Tenslotte was men Robles, wiens strafregister teruggaat tot 1927, inderdaad op het spoor ge komen. Het gebouw, waarin Robles zich had verschanst, stond al spoedig in brand en daar men alles in het werk stelde Robles levend in handen te krijgen, werd ge tracht het vuur te blussen. De politie heeft bij het beleg grote hoeveelheden traangasbommen door de ramen van de flat naar binnen geworpen. Tenslotte baande de politie zich een weg naar de kamer, waar Robles zich bevond en troffen de man dood aan. De kamer was gevuld met traangas, rook van de brand en water van de blus- singswerkzaamheden. Men had gehoopt hem levend in handen te krijgen ten einde de misdadiger voor het gerecht te kunnen brengen. (U.P.) (Van onze Parijse correspondent) Na het mislukken van de poging van de socialist Pineau een regering te vormen is iedereen zeer tevreden. De socialisten omdat een deel der leden liever in de oppositie blijft en daar door eventuele nieuwe onenigheid bin nen de partjj vermeden wordt. Da M.R.P omdat zy voor haar kiezers nu het duidelykste bewijs heeft geleverd wel met de socialisten te willen samen werken. De Gaullisten omdat zij angst hadden voor de Europeaan Pineau. Do radicaal-socialisten omdat zij zeker wis ten dat de rondedans niet zonder hen kon worden voortgezet. Thans is aan een hunner, ministers Edgar Faure uit het démissionnaire Ka binet Mendès France, opdracht gege ven een regering te vormen. Edgar Faure maakte ook reeds deel uit van het kabinet -Pinay. In kringen van de M.R.P. is men ten opzichte van deze nieuwe formateur zeer gereserveerd. Hedenochtend om tien uur is hij zijn onderhandelingen formeel begonnen. Vanavond of morgenochtend hoopt hij president Coty te kunnen mededelen, of hij kans meent te zien zjjn opdracht uit te voeren. De boerderij van Gaston Dominici, da Franse boer, die wegens de drievoudi ge moord op de familie Drummond ter dood werd veroordeeld, zal bij opbod worden verkocht om cle proceskosten ten bedrage van anderhalf millioen franc te betalen. v «.vvv.v wwmj IW WÉ 'k'! IMMMPWMIpa i Sedert 7 Februari zijn hogere amb tenaren van de Dienst Publieke Wer ken van Amsterdam en van Ryks- waterstaat in bespreking over de tunnel- en de brugplannen voor het IJ. Op voorstel van B. en W. van Amsterdam geeft Publieke Werken een uiteenzetting van de overwegingen, welke indertyd geleid hebben tot de keuze van het tunnelplan 5 als meest geschikte oplossing van het probleem der IJ-oeververbindingen. Op 28 Fe bruari a.s. zal de laatste bespreking plaats vinden. B. en W. van Amsterdam blijven met de Commissie van Advies inzake de oeververbinding Noordzeekanaal en IJ op het standpunt staan, dat uitvoering moet worden gegeven aan het, door de raad eenstemmig aangenomen besluit tot de bouw van een tunnel onder het IJ De minister van Rijkswaterstaat is van mening dat de Commissie IJ-oever- verbindingen in haar rapport te wei nig aandacht heeft geschonken aan de technische aspecten van de andere mo gelijkheden van een vaste IJ-oeverver- binding. Bij de hoofdambtenaren van Rijkswaterstaat blijkt een grote belang stelling te bestaan voor het bruggen- plan-Volkers, dat door de Commissie en door de raad van Amsterdam is verwor pen. B. en W. van Amsterdam achten ver der uitstel van de tunnelbouw in hoge mate strijdig met de belangen van Am sterdam. Dit wordt door B. en W. me degedeeld in antwoord op vragen van het Amsterdamse raadslid Herfst over het conflict Amsterdam-Rijkswaterstaat t.a.v. de oeververbindingen. Nee, dit zijn niet de steppen van Midden-Siberië. Daarvoor is het landschap toch te veel „gecivili seerd". Dit is gewoon Oploo in Oost-Brabant, waar Shetlandse pony's, die zich, dank zij hun dikke pels, van weer en wind weinig hoeven aantrekken, wroe tend naar voedsel zoeken in de besneeuwde weide. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 (Tot Dinsdagavond) Half tot zwaar bewolkt met tijde lijk sneeuw of ijzel. Vannacht lichte tot matige vorst. Morgenmiddag lich te vorst tot temperatuur om het vriespunt. Matige tot krachtige Oos- telyke wind. Zon: 7.45-18.07. Maan: 7.15-18.22.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1