125-jarig bestaan van „Zang en Vriend schap" met receptie ingezet Feestelijke hulde Voor oudste mannenkoor in Nederland Gebouwen van Holland Nautic Ontploffing in J. P. Coenschool Bijna vijf ton voor ver betering Delftlaan TWEEVOUDIG CARNAVAL IN HAARLEM-NOORD Prae-Mendelieren vieren opening van het nieuwe college Muzen-Forum Piano-recital: John Pennink Piet Sleper en Anneke Lahey kampioenen van Kennemerland HET MYSTERIE VAN HET VERZET E Uit STAD en H. Boot exposeert in „Het Huis met de kogel" TAFELTENNIS „Het verraadbij het Rotterdams Toneel MAANDAG 21 FEBRUARI 1955 PAGINA 3 Brandstichtertje gewond JUBILEUM J. W. A. STALPERS Feestavond van „Herwonnen Levenskracht" Aanleg speelplaats WASSERIJ DUYN Burgerlijke Stand Haarlem Ereleden K.A.J. en Jongensstad in opgewekte stemming En nu in Jongensstad Twee hondjes sakten door het ijs Spreekuur wethouder Druk bezoek OPENING VAN HET WANDELSEIZOEN LAATSTE NIEUWS Mao Tse-Toeng zou stervende zijn Attracties Haarlems Bloei kosten 25.000 VERHUUR VISHAL Drukte op Kopje in het weekeinde Kath. Grafische Bond houdt jaarfeest Voorstel eervol ontslag directeur G.E.B. St. Gerardus Majellaschool Opbrengst actie kinder postzegels Toneel voor leerlingen van lagere scholen Nieuw Jeugtoneel opent de serie HEEMSTEDE Ongeval op Raadhuis plein 85 processen-verbaal in Heemstede Residtaat van verscherpte controle op verkeer BLOEMENDAAL CURSUSONDERR1CHT VOOR BROMFIETSERS Beurs van Amsterdam De Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" heeft de viering van het 125 jarig bestaan op wel bijzonder fees telijke wijze ingezet met een receptie in Brinkmann. Zeer velen, niet alleen uit stad en streek, maar uit het gehele land, waren ter receptie gegaan om van hun belangstelling te getuigen. Het is ondoenlijk om alle belangrijke figuren uit de wereld van de toonkunst, die acte de présence gaven, te noemen. „Zang en Vriendschap" heeft in ieder geval on dervonden, dat zij in de voorbije 125 jaar zich een naam heeft verworven in den lande en ook daarbuiten, die res pect en bewondering afdwingt. Vele receptiegangers voerden het woord en daarbij ontbrak natuurlijk niet Mr. J. G. Bettink, lid van de Haar lemse gemeenteraad, heeft aan het college van B. en W. gevraagd of het college niet van oordeel is dat de ge bouwen van de Holland Nautic ter be schikking komen van verschillende be drijven. Tevens vraagt de heer Bettink of het college bereid is dit te bevorde ren (de namen dezer bedrijven hebben wij destijds gepubliceerd red.). B. en W. hebben op het gevraagde geantwoord, dat zij geen verantwoor ding aan de raad schuldig zijn over hun voornemens. Zondagmorgen heeft in het houten ge bouw van de J. P. Coenschool in Haar lem Noord een ontploffing plaats gevonden waardoor de 12-jarige jongen J. Stevens brandwonden opliep aan zijn linkerhand, terwijl zijn kleding en ook haren ge schroeid werden. Hij heeft zich onder dok tersbehandeling moeten stellen. Door de ontploffing werd verder geen schade aan gericht. In elk lokaal van de J. P. Coenschool brandt een gaskachel waarvan de pijp de verbrande gassen naar buiten geleidt via een rooster aan de achterzijde van het ge bouw. Zaterdagmiddag had een groepje jongens een van deze roosters met sneeuw ballen afgesloten, waardoor na verloop van enige tijd de kachel uitging, terwijl het gas bleef doorstromen. Zondagmorgen stookten enkele knapen juist onder dit rooster een vuurtje met het gevolg, dat de sneeuw ging smelten en er plotseling een enorme knal weerklonk, gepaard êaan" cfe met een steekvlam uit het rooster. Het rooster werd door de kracht van de ex plosie uit de wand gerukt en vloog de jongens om de oren. Gelukkig werd er niemand geraakt en alleen J. Stevens Jiep enkele brandwonden op. Door de ont ploffing werd in het lokaal geen schade aangericht, terwijl de kachel meteen weer brandde! B en W. van Haarlem stellen de raad voor, een crediet van 491.650 te ver schaffen voor verbetering en recon structie van het weggedeelte van de Delftlaan tussen de Kleverlaan en de Orionweg. De heer J. W. A. Stalpers, hoofdadmi nistrateur ter secretarie van Haarlem, chef van de afdeling Algemene Zaken en waarnemend gemeente-secretaris, zal ter gelegenheid van zijn veertigjarig jarig jubileum in Gemeentelijke Over heidsdienst Dinsdag 22 Februari om 4 uur door het college van B. en W. in de Ridderzaal in het openbaar wor den gehuldigd, zodat een ieder de hul diging kan bijwonen. In het gebouw St. Bavo werd gisteravond een feestelijke bijeenkomst gehouden van '.Herwonnen Levenskracht". De voorzitter van het plaatselijk comité, de heer B. Reijn- ders, gaf een overzicht van de verschillende activiteiten. Het humoristische gedeelte van het programma werd verzorgd door de heren J. en A. Overtoom. Ten behoeve van de aanleg van een speeltuin voor de speeltuinvereniging op de hoek van de Vondelweg en de Roerdompstraat vragen B. en W. van Haarlem het reeds toegestane crediet van 4.325 te verhogen tot 27.525. Advertentie amsterdamsevaart20 th..11053 MANGELWAS KANT EN KLAAR, binnen 4 dagen retour. FILMS: CINEMA PALACE: „Wij willen George", 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „De waarheid omtrent ons huwelijk" str. volw. Do.: „Zij, die zich verkopen", volw. Tijden 2.30, 7 en 9.15 uur Di.av. één voorstelling om 8 uur. LUXÓR: „De woestijn leeft", a. 1. Tijden: 2. 7 en 9.15 uur. MINERVA: „The Glenn Miller story a. 1. op Ma. 8.15 uur. Do. 8.15 uur: „Eén uur voor middernacht". 18 jaar. REMBRANDT: „08/15 18 laar. Tijden. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: „Tarzans avonturen volw. Til den: 2.30 en 8 uur. STUDIO: „Romeo en Julia 14 laar. Tij den: 2.15. 7 en 9.15 uur. Maandag 21 Februari Concertgebouw: Toneelvoorstelling voor R.K. Comité „De Vriie Tijd", 8 uur. Stadsschouwburg Katholieke gemengde vereniging ..St. Genesius" met „Fanny 8 uur. Grote Kerk: Beiaardbespeling door stads- beiaardier Arie Peters, van 15.3016.30 uur. Dinsdag 22 Februari Stadsschouwburg: De Haagsche Comedie met „Hippo danst", 8 uur. Geboren: M. BoursLambermont, z. R. M. Heeresvan Kuijeren, z. W. M. G. Se- waltBooms, z. W. StelmaKoopmans, z. E. P. HouwelingWoudenberg, d. L. A. M. BorghoutsBeijsens. d. A. van Dam—Spit hoven. d. R. M. Heeresvan Kuijeren, d. A. J. H. GroothuizenKloosterman, d. G. 2. F. VeeningaMeier, d. L. C. M. Har- bienzonSchut, d. Getrouwd: H. A. Treffers en Th. M. Trouwen. H. C. van der Mije en E. Peere- "oom. H. Cerfontain en C. P. van Staalen. Overleden: J. M. SchaufeliUderhardt, 23 i., Bataviastraat. Th. M. van Besouw, j3 i.. Groot Heiligland. H. Kooij, 77 j., Leid- «evaart. de vertegenwoordiger van de gemeente, burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers, in gezelschap van wethouder D. J. A. Geluk. De burgemeester sprak het be stuur toe en gewaagde ervan hoe „Zang en Vriendschap" een vooraanstaande plaats inneemt in het Haarlemse cul turele leven. De Haarlemse gemeen schap is de Liedertafel derhalve zeer veel verschuldigd en mr. Cremers bood namens de gemeente een vijftal mu ziekwerken aan. Een groot aantal sprekers voerde daarna het woord, o.a. afgevaardigden van Rotte's Mannenkoor, de koren „Gru- no" uit Groningen, Cecilia uit Den Haag, Postaal Mannenkoor, „Caecilia" uit Haarlem en het Koninklijk Mannenkoor uit Den Bosch. Namens de Koninklijke Nederlandse Toonkunstenaarsvereniging sprak de ere voorzitter, de heer Vogel, en Olivier Koop representeerde, ook met het woord, de Organisten- en Directeurenvereniging. Talloze bloemstukken gaven de recep tiezaal een wel bijzonder feestelijk aan zicht en daarnaast mocht ,,Zang en Vriendschap" vele fraaie geschenken ontvangen. Dr. van der Eist uit Utrecht, een kleinzoon van de oprichter van „Zang en Vriendschap" bood een crayon tekening aan van zijn grootvader. Ook ditmaal was er een damescomité aan het werk gegaan en het resultaat was, dat de Liedertafel een schrijfmachine kon worden aangeboden. De oud-vice- voorzitter, thans nog werkend lid, de heer Voet, had de historie beschreven van de laatste vijf en twintig jaar en hij gaf die als gedenkboek ten geschenke aan het bestuur. Daar was voorts nog een oorkonde van het Koninklijk Neder lands Zangersverbond, een bronzen leg penning van de Bossche vrienden en een Delftsblauw wandbord van „Caeci- lia". Vele telegrammen waren er nog binnengekomen, o.a. van de oud-diri gent Lieven Duvosel en van de familie Robert. Des avonds was er een feestelijk sou per, maar vooraf werd er onder lei ding van de voorzitter, de heer A. van Houten, een algemene ledenver gadering belegd, waarop met algemene stemmen tot ereleden werden benoemd de heren A. Th. Misset, A. A. Raama- ker, A. Joustra, voorzitter A. J. van Houten, de dirigent Jac. P. Loorij en de administrateur C. J. Roodt. Daarna werd een souper aangericht, dat uiteraard in de beste stemming verliep. Ter inleiding daarvan sprak de heer Voet over „Zang en Vriend schap" tijdens de bezetting en ook ge durende het souper voerden verschillen de sprekers het woord, o.m. de ere voorzitter, de heer M. A. Reinalda, oud-commissaris der Koningin in Utrecht, en burgemeester Cremers. De ze gelegenheid werd tevens aangegrepen om Jac. Loorij een hartelijke hulde te bereiden en hem werd een fraaie leren reiskoffer aangeboden. Tenslotte vermeldden wij, dat giste ren een krans is gelegd op het graf van de vroegere dirigent, Willem Ro bert Sr., een daad van piëteit, welke nog eens hulde wilde betonen aan de man, die destijds „Zang en Vriend schap" omhoog heeft gestuwd. Burgemeester Cremers biedt na mens het gemeentebestuur zijn ge lukwensen aan aan de voorzitter van „Zang en Vriendschap", de heer A. J. van Houten. Ondanks de felle Ooster en de straffe koude was het Zaterdagavond toch heel druk in het Kajottersgebouw aan de Lin- gestraat, waar carnaval werd gevierd. Zo rondom acht uur zette de band „De dansende vingers" een vrolijk melodietje in en verscheen de oud-voorzitter, meer populairweg Kees Borger, om als Ko ning Faroek deze carnavalsavond te lei den, wat hem uitstekend is afgegaan. Spoedig brak het grote moment aan, dat prins Carnaval, luisterend naar de naam van Prins van Gretha en Ali van de Groenmarkt in dit speciale geval een één-avond-prins binnengesleed werd door zijn gevolg, de ministers van finan ciën en defensie. Dit gezelschap werd het spreekt al haast van zelf met een gul applaus ontvangen, waarbij hij de welkomst woorden van de voorzitter, de heer B. Handgraaf, moest incasseren. Prins Carnaval begroette op de hem eigene, humoristische wijze alle aan wezigen, zijn respect in het bijzonder aan de dames, leden van de Mariacon- gregatie, betuigend, die in veel grotere mate dan de Ka jotters, werk van haar costuums hadden gemaakt. Er werd door het Hof op gerekend, dat het volgend jaar ook de heren meer aan de ver momming van hun persoon zouden doen. Naarmate de klok hoger klom stegen de jool en de leut. Afgewisseld met community-singing, enkele pittige intermezzo's met mando line-begeleiding, werd er geestdriftig gedanst op het rhythme van de „Dan sende vingers", terwijl bovendien bij en kele dansen aardige spelletjes werden ingelast. Ook de prins en zijn beide ministers hielden er de stemming goed in. De vloer was bij tijd en wijle in deinende beweging en de tenen van de niet dan senden waren zo nu en dan in gevaar. De geestelijk adviseur, kapelaan Chr. Vriesekoop, tegen het einde van de avond even aan het woord, stuurde het er op aan, om straks, als het over wat meer ernstige dingen gaat, dan ook in even groten getale aanwezig te zijn. Een dansje toe en de carnavalspret bereikte tegen het middernachtelijk uur het einde. Zondagavond omstreeks half acht liep de zaal van Jongensstad aan de Eem- straat aardig vol met gemaskerden in velerlei vorm. Op het podium troffen we de band van het G.E.B., die hier geheel belangeloos de vastenavondviering op luisterde en al spoedig met de meest vrolijke noten aanving. Pater Selhorst O.F.M., de aalmoezenier, opende met de wens: „Wij maken er een avond van, om nooit te vergeten", en wijzend op het amusante gekke van het gehele ge val, verklaarde hij zichzelf met nog een andere gunstige uitzondering tot de enige normale mensen, die in deze zaal waren. Zijn wens is volkomen in ver- vullin gegaan. De zaal werd zo af en toe bijna afgebroken, onder leiding van prins Carnaval, verpersoonlijkt in de secretaris van de raad van Jongensstad, die zo hij al zijn sporen niet heeft ver diend, daar toch deze avond zeker toe is gekomen. De jury voor de beoor deling van de costuums had wel een heel moeilijke taak. De costumering van allen was wel zo verzorgd en vaak origineel, dat eigenlijk allen een prijs verdiend hadden, zoals pater Kouwen- berg O.F.M., die het oordeel van de jury bekend maakte, mededeelde. De prijzen, zeven in getal, gingen naar de mooist gecostumeerde dame, een bloemenmeisje voorstellend, de mooist uitgedoste heer, een Mexicaan, de mooiste groep, een sheik met harem; de meest origineel geklede heer, Monus uitbeeldend, de meest originele dame, die haar kleding stuk tot balansopruiming had gemaakt en tenslotte de meest originele groep, die de beide ontsnapte gevangenen als onderwerp van hun vermomming had den gekozen, met laddertje incluis. De prijsuitreiking had plaats na het démasqué, toen de stemming zijn hoog tepunt tegemoet ging, want op dit mo ment was door allen, die niet gemaskerd waren, met enige spanning gewacht, omdat zij toen mede hun deel aan het dansen en gek doen konden krijgen. Tot twaalf uur is het er zeer vlot en aardig gek toegegaan, dank zij nog an dere stille en luide medewerkenden, onder welke laatsten een apart woordje van lof toekomt aan de heer Jonk, die voor enkele leuke intermezzo's zorgde. Mogen we, na dit memoreren van alle jolijt, ook even de aandacht vragen voor een kleine bezinning. Om de jeugd de nodige ontspanning te verschaffen, wer den kosten noch moeiten gespaard, maar als dan de rekening wordt gepresen teerd, zit de leiding, met pater Selhorst aan het hoofd met zorgenrimpels. Kent U het adres? St. Franciscushuis, Eemstraat 6. Als het waar is, dat vele kleintjes een grote maken, zorgt U dan, dat in de komende dagen de brievenbus in de Eemstraat te klein blijkt, om alle binnenkomende giften te kunnen ver werken. Twee hondjes liepen gistermiddag gezellig saampjes over het ijs van de Kinderhuissingel. Eensklaps bleek hun beider gewicht te zwaar en met een zacht breken van het vliesdunne ijs van één nacht zakten de diertjes naar beneden. Een van hen, een fox, wist spoedig het koude nat te verla ten en krabbelde aan de kant, maar de ander, die blijkbaar wat zwaar der was, had minder succes. Steeds brak het ijs opnieuw af, als het beestje probeerde wat vaster grond onder de pootjes te krijgen. Toen verscheen daar een agent van poli tie, wie de situatie ter harte ging. Hij vroeg een slee aan een der om standers, zette het voertuig voorzich tig op het ijs en gaf het een zet in de richting van de drenkeling. Vlak bij het hondje gekomen zakte de slee ook door het ijs, wat nu pre cies de bedoeling was. De agent trok aan een touw de slee weer naar zich toe, waardoor er een geul ont stond. Het hondje begreep de opzet en zwom braaf achter de slee aan. zodat het al spoedig in zijn nekvel gegrepen en op de kant gezet kon worden. De eigenaar was niet zo bar te spre ken over de wijze, waarop de hulp werd verleend, en wilde zelf het water inspringen. Omstanders wisten dat te beletten. Ondanks de onte vredenheid van de meneer vinden wij de agent toch in aanmerking ko men voor een onderscheiding van de Haarlemse Dierenbescherming. De jonge pianist John Pennink, die in de aula van het Kennemer Lyceum voor de leden van de Bloemendaalse Kunstkring Muzen Forum" optrad, had zich een te zware taak opgelegd. Met de Beethoven- sonate opus 111 bleek hij uit muzikaal oog punt zich te overschtaten. Pennink toonde met dezesonate een grote dosis tech niek, forse aanslag en bewonderenswaardig uithoudingsvermogen te bezitten, hij door grondt echter de diepere zin van dit werk uit Beethoven's laatste scheppingsperiode nog niet voldoende. Nu beschikte de pianist wel over een grote, niet bepaald nieuwe Bechstein- vleugel en het is moeilijk de juiste klank verhouding voor de tamelijk lage aula te bepalen, doch van een innerlijke verdie ping, zo noodzakelijk om het auditorium te kunnen boeien, was niet veel te bespeuren. Evenals Beethoven's laatste strijkkwartetten zijn ook diens laatste sonates alleen ge schikt vertolkt te worden door de meest hoogstaande en ervaren kunstenaars. De zacht gespeelde gedeelten voldeden uit muzikaal oogpunt voldoende, daar werd men tenminste door aangetrokken, doch telkenmale daarna verstoorden geweldig sterke klankvolumes de opgedane indruk ken. Van tussengelegen sterktegraden was weinig te bespeuren. Chopin-werken verkregen een betere en meer bezonnen verklanking. De Sonate met de treurmars in nog grotere mate dan een Ballade. Deze mars deed innig door voeld, de finale sprankelend, bijna ver bijsterend aan. Daarentegen lieten een drie tal Mazurka's ons tamelijk koud. Te ge makkelijk en eenvoudig voor een concert pianist? Het programma werd geopend met het Italienisches Concert van Bach, dat geen klaar klankbeeld verkreeg (is daarbij veel pe- daalgebruik zo noodzakelijk?) en nogal vrij en ietwat onregelmatig in tempo ging. Als afsluiting hoorde men twee Etudes van Scriabin. De eerste nogal stemmingsvol, de tweede zoals het wellicht gedacht is: vir tuoos. John Pennink is ontegenzeggelijk een be gaafd pianist, laat hij echter niet te hoo-g grijpen en zich meer gaan beheersen. Zijn forte-spel vermoeit op de duur! O. K. Wethouder Disselkoen is Woensdag 23 Fe bruari verhinderd spreekuur te houden. De officiële opening van het Men- delcollege is ook voor de oud-leerlin gen niet zonder meer voorbij gegaan. Zij waren n.l. Zaterdagavond in de gymzaal van het schoolgebouw aanwe zig om op de eerste plaats de band met hun vroegere mede-scholieren weer eens te verstevigen en daarnaast iets aan te bieden, dat de waardering voor deze aanwinst van het katholiek onder wijs in Haarlem tot uitdrukking bracht Een smeedijzeren plaquette, vervaar digd door de heer H. de Groot, voor stellende pater Mendel die bezig is in zijn tuintje, werd door Ton van Too- ren namens „de oude garde" aangebo den aan de rector van het college, pa- tei V. Hutjens. Buiten deze min of meer plechtige ceremonie was het de gehele avond een vrolijk feest. De met palmen en bloemen versierde zaal bood ruimte te over voor dansliefhebbers en een Haags jongensorkest (1217 jaar oud* met de toepasselijke naam „The sunnv boys" zorgde voor de zo noodzakelijke muziek. Tussen de muziek en een promenade door droeg Blanche Holzhaus niet on verdienstelijk enige sketches voor en gaf een „Oud-Schotenstrater" op het podium zijn visie op algemene toestan den, waarin ook de prae-Mendelier, of wel de balling van het Triniteitsly- ceum werd betrokken. Om 12 uur namen de leraren afscheid van hun „pupillen" in het besef, dat bij de pioniers van de dépendance van het Triniteitslyceum, dat nu het Men- delcollege is, de school niet in het ver geetboek zal geraken. Gistermiddag hebben zeer vele ouders en andere belangstellenden van de ge legenheid gebruik gemaakt om het nieuwe college te bezichtigen. Zij wer den door leerlingen rondgeleid, die tot gidsen waren gepromoveerd na deskun dige instructie. Gisteravond vierden de twee eind examenklassen het openingsfeest, waar bij de jongelui vergezeld waren van hun dames. Het ging er natuurlijk gezellig toe en er bleken vele mogelijkheden om de avond uitstekend te doen slagen Vanavond is er een feestavond voor de ouders, welke naar pater Hut jens verzekerde precies om half acht zal beginnen. Vermelden wij tenslotte, dat er een fraai uitgevoerd boekje, geïllustreerd met prachtige foto's, over het Mendel- college is verschenen, waarin een voor woord is geschreven door mgr. J. P. Huibers. Verschillende bijdragen maken het boekje tot een prettig leesbaar ge heel. Zaterdag 5 en Zondag 6 Maart a.s. opent de Ned. Wandelsport Bond het seizoen met de bekende Voorjaarpropaganda wan deltochten over afstanden van 10 en 12 km. De bedoeling van deze korte tochten is, hen, die nog nimmer hebben gewandeld, in de gelegenheid te stellen kennis te maken met het beoefenen van deze mooie sport in georganiseerd verband. Voor ge oefende lopers zijn deze marsen het be gin van hun training voor langere af standen of voor de Vierdaagse. Aangezien het deze keer propagandatochten geldt is het insphrijfgeld voor allen gelijk. Deel name staat open voor personen vanaf 10 jaar. Kinderen van 10 t/m 13 jaar mogen alleen de 10 km. lopen, personen vanaf 14 jaar kunnen zowel aan de 10 km. als aan de 20 km. deelnemen. Dit jaar zal een bijzonder mooie me daille bes-chikbaar zijn voor hen die de tocht met succes volbrengen. De plaatselijke commissie van N.W B.- Officials heeft ook dit jaar weer de pro paganda onder de scholen voortgezet ter wijl ook alle sportverenigingen en perso neelsverenigingen zijn ingeschakeld. Er zal worden gestart vanaf theeschenkerij ,,De Boerderij" aan de Hildebrandlaan 2, op Zaterdag tussen 2 en 3 uur en op Zon dag tussen 10 uur en half één, de tijd voor het binnenkomen is zeer royaal ge steld. Inlichtingen worden verstrekt door de heren P. J. Westera, Kruidbergerweg 19 te Santpoort, F. W. v. d. Wildt, aZanenstraat 43 en J. Doets, Duvenvoordestraat 102 hs., alsmede aan de kiosk op het Verwulft. Clarence Manion, voormalig hoofd van de Amerikaanse presidentele commissie voor intergouvernementele betrekkingen, heeft verklaard dat de leider van commu nistisch China. Mao Tsje-Toeng. in ernstige mate lijdende is aan kanker en tengevolge daarvan stervende is. Hij beweert zijn in lichtingen te hebben gekregen uit onder grondse Russische bron. Premier Tsjoe En- Lai zou de opvolger van Mao Tsje-Toeng worden do-ch hij zou hierbij op ernstige oppositie van de zijde van communistische generaals stuiten. (U.P.). Voor de leden van de vereniging Buurt- belang AerdenhoutBentveld zal de heer H. Dijkstra Vrijdagavond 25 Februari om 8 uur in restaurant Boekenroode een lezing hou den over het onderwerp „De valkerij in een oude en nieuwe tijd". De lezing wordt ge ïllustreerd met lichtbeelden en een afge richte valk. Een andere lezing wordt aangekondigd door het bestuur van de Vereniging ter be hartiging der belangen van de bewoners van Haarlem-Zuidwest. In het verenigings gebouw zal Woensdagavond 23 Februari om 8 uur de heer A. C. Leenders, inspecteur bij de K.L.M., spreken over „Quem nao viu Lisboa, nao viu coiso boa", oftewelWie Lissabon niet gezien heeft, miste iets moois. De lezing wordt geïllustreerd met projectie en muziek. Voor de Haarlemse Sint Vincentiusvereni- ging wordt Zondag 27 Februari om 9.30 uur een H. Mis opgedragen in de St. Francis- cuskapel in de Zoetestraat in Haarlem. De vereniging ..Het Hoogeland" houdt in Haarlem, ten bate van het reclasserings- werk deze week een lijstcollecte. De Eerste Hulpvereniging „Snelverband" afdeling Haarlem organiseert Donderdag 3 Maart een avond voor leden en belangstel lenden. waarop dr. G. J. J. Veening, long specialist, een lezing zal houden in café restaurant Brinkmann aan de Grote Markt Zaterdagmiddag is in ,,'t Huis met de kogel" een tentoonstelling door H. F. Boot geopend door de heer W. L. Jansen, deels met schroom, deels uit zeer persoonlijke dienstbaarheid, naar hy zeide. Ik ben een onderwijsman en doceer een vak, dat generlei verband heeft met de beeldende kunsten. Maar we kennen een bierbrouwer, die zijn werk als minister van Buitenlandse Za ken goed gedaan heeft en een minister van Oorlog en Marine die van professie boer is maar zijn ambt op een enkele lift na niet slecht uitoefent. Is het dus nodig, dat een van de kunstbroeders een schilderyententoonstelling opent? Aan de ene kant staan de kunstschep pers, aan de andere kant de leken, de ontvangers, de ontroerden, het is voor- namelpk namens hen, dat ik spreek. Het rhythme van de tijd intrigeert ons, maar tegelijk maakt het ons ang stig om de spoed waartoe het ons aan zet. Dit rhythme is in wezen een epi demie van angstwekkende besmetting. Het is een ander rhythme dan dat van ons menselijk leven. Dit wordt ons ge toond in de sterren van de nacht, de polders van het landschap, de huizen langs de grachten. In tegenstelling tot thet opwindend rhythme van de tijd geeft Boot's werk ons de bezinning. Hij heeft de leeftyd van de heel sterken bereikt. Moge hem nog lang de gelegenheid gegeven zijn voor ons te werken tot bezinning op het ware en het schone. Hiermee was de expositie opengesteld, die duurt tot 12 Maart. Piet Sleper heeft op de Kennemerland- kampioenschappen, die Zondag j.i. in het Krelagehuis te Haarlem werden ge houden, een prachtige prestatie ge- verd door de titel in de overgangsklasse in de wacht te slepen. Sleper drong in de finale door, met een gemakkelijke overwinning op Henk Netz en ontmoette daar Guus Wolters, die de verrassing van dit tournooi genoemd mag worden. Wolters had in de halve eindstrijd Piet van Eyk geklopt, die zijn titel moest verdedigen. Overigens ging dit verre van gemakkelijk, gezien de cijfers 2119, 621 en 21—19. De finale werd een vrij eentonige ontmoeting, waarin Sleper doorlopend het initiatief in handen had. Zijn aanval was Wolters doorlopend veel te sterk, vooral ook en gewonde verzetsman komt on derdak vragen bij een oude schoolvriend. De vriend is een bange burger, maar vooral een dom- behoudende geest, die niet inziet, dat de eigenlijke betekenis van de vrij heidsstrijd oneindig meer waard is dan het onmiddellijk belang van de eigen generatie. Hij laat toe, dat zijn vrouw de verzetsman aangeeft bij een colla borateur; de Gestapo bedrijft zijn bar barij op hem, de collaborateur wordt geliquideerd door de Ondergrondse, evenals de bange vriend; zijn vrouw klaagt alleen maar, dat zij nu alleen voor zaak en gezin staat. Dat is de inhoud van Salacrou's „Het verraad", dat de gebeurtenissen niet in de volgorde van de tijd weergeeft, maar de tijd vooruit en achteruit laat flitsen in een eigenaardige constructie, welke soms gewild en brokkelig aan doet, soms toch pakt. Het zou niet meer dan een episode uit de Verzetsstrijd zijn, indien Salacrou niet tevens duide lijk maakte, dat het Verzet een myste rie was. Het mysterie namelijk van ge wone mensen, bange mensen, van men sen die in hun werk en gezin opgaan, en zelfs antimilitaristen, die na de in val van de vijand verbeten strijders worden, soms koel, soms nerveus, maar altijd volhardend. Het is geen leeg lof lied op de Helden, doch een zeer men selijke ontleding van de strijders - die inderdaad helden waren! - en het toont evenveel menselijk begrip voor hen, die zich afzijdig hielden. Verachting toont Salacrou alleen tegenover de pro fiteurs, lieden zoals de misselijke „ver huizers", hier getypeerd in de jonge Bisangon, die bovendien ergerniswek kend is door verbijsterende, kortzich tige stomheid. Salacrou heeft maar een korte alleenspraak nodig, met verach telijke stompzinnigheid door Leo de Hartogh gezegd, om dit perfide karak ter te tekenen. Wanneer de schrijver overal zo direct, zo helder-ontledend was geweest, zou zijn stuk veel en heel veel aan dramatische spanning hebben gewonnen; nu verslapt af en toe de aandacht onder een teveel aan woor- den, waarmee een ieder zijn houding en gedrag wil verklaren. Zij willen zelfs na hun dood de betekenis van hun leven en dood verklaren, tegen over de andere doden én tegenover de levenden. Lijkt het een gewaagd expe riment, de regie van Jan Teuiings had het van alle hachelijkheid vrij gehou den; de onwezenlijke sfeer, de zwevende onwerkelijkheid van deze gesprekken kon men echter niet suggereren. Teu iings liet overigens terecht het accent vallen op begrip voor het menselijke. Hij werkte niet met schrille kleuren; in alle hardheid en in alle angst voor verlies, pijn en dood behield de voorstelling grotendeels een beheerste toon, maar miste ook de geladen spanning, de ont zettende druk en de angst voor beslis singen, waaronder elk bezet gebied leed. Bij de voorstelling Zondagavond door het Rotterdams Toneel gegeven maakte Eric v. Ingen in alle soberheid het onontkoombare van de strijd duidelijk doch na zijn gevangenneming ontbeerde zijn spel innerlijke dwingende kracht. Dat was ook het geval bij Caro v. Eyck, die te weinig innigheid liet gloeien om te ontroeren. Steye v. Brandenberg ty peerde suggestief zijn angst, en Ann Hasekamp gaf vinnig de vrouw van de verrader, erg dom, kijverig en heftig, hetgeen verklaarbaar is bij een beperkt schepseltje, dat ook tijdens de oorlog steeds vraagt: „En ik danWim v. d. Brink was het meest overtuigend en direct in zijn eenvoudige onverzet telijkheid. Indien het stuk een indruk van on voldaanheid achterlaat, moge men dit niet wijten aan het feit, dat „het al weer een verzetsstuk is". Indien wij het daarom niet zouden accepteren, doet het goed werk door ons er aan te her inneren, dat het Verzet langduriger en hechter waardering verdient.... Hk. A. omdat zijn tempo hoger was, dan de Togido-speler kon weerstaan. In drie games won de GTTC-er deze finale vrq gemakkeiyk. De uitslagen waren 21—17, 21-15 en 21-9. Bq de dames was het mej. Lahey die zowel in het enkel- als in het dubbelspel de toon aangaf. Jammer was het dat de Rapidity-dame, mej. Schuyt door ziekte haar titel niet kon verdedigen. In de finale enkelspel ontmoette Anneke Lahey mevr. R. Franssen van te Zaa- nen. In de eerste game had zij weinig moeite met haar (2113), maar in de tweede moest zij alle zeilen bijzetten om met slechts 2119 te kunnen win nen.. In het dubbelspel kwam zij uit met mevr. A. de Graaf (Heemstede) en klopte hier het Togido-koppel Vermeu- len-v. d. Putten. In het heren dubbelspel kwamen in de finale vier Heemstede-spelers achter de tafel. Piet van Eyk, samen met Harm Hazelhoff, gieep ook hier tevergeefs naar de titel, en moest de eer laten aan het koppel Oudt-Brandse. In het gemengd dubbelspel veroverde mej. La hey haar derde titel, samen met Guus Wolters, die hier dus toch nog een eer ste prijs kreeg. De strqd ging tegen Piet van Eyk - mevr. Franssen, die met 21-8 en 21-15 er niet aan te pas kwamen. Bijzonder jammer was dit wel voor van Eyk, die hiermede dus voor de tweede maal „in het gezicht van de haven strandde". In de eerste klasse een prachtige prestatie van Schoof (Oranje Zwart), die in de competitie tweede klasse spe lende, die titel veroverde op R. Voogt. Jammer was het dat de finale ons wei nig kon bekoren, daar beide spelers naar onze smaak te veel op directe winst uit waren, en hierdoor nogal eens hun hersenen niet gebruikten. Schoof was uiteindelijk met 21-12 en 21-15 dui- deiyk de sterkste. Overigens hebben diverse R.K. spe lers op dit tournooi goede resultaten bereikt, zoals uit onderstaande lijst wel biykt: UITSLAGEN HEREN: enkelspel: Overg. kl. 1. P. Sleper, GTTC, 2. G. Wolters, Togido. Ie kl.: 1. C. School, Oranje Zwart, 2. R. Voogt, Togido. 2e kl.: 1. H. Idzinga, Johez, 2. S. Karsten, Oranje Zwart. 3e kl.: 1. H. Idzinga, Johez, 2 C Bitter, Oranje Zwart. 4e kl.: 1. C. Bit ter 2 G Cassee, PRAK. Junioren: 1. C. Nuyten, DIOS, 2. P. de Wit, Heemskerk. Dames enkelspel: l/2e kl.: 1. A. Lahey, Johez, 2. R. Franssen, te Zaanen. 3e kl.: 1. L. V. d. Putten, Togido, 2. N. Vermeulen, To gido. 4e kl.: F. van Musscher, GTTC, J. Zwart, Rapidity. Heren dubbelspel: Ov. Ie kl.: 1. G. Oudt, .1. Brandse, Heemstede, P. v. Eyk—H. Hazel hoff, Heemstede. 2/3e kl.: 1. C. Schoof—H. Volman, Oranje Zwart, 2. F. v. LentJ. Smits HBC. 4e kl.: 1. J. Spaans—G. Cassee PRAK, T. v. Leersum—H. Vink, te Zaanen. Dames dubbelspel: 2/3e kl.: 1. A. Lahey A. de Graaf, Johez—Heemstede, 2. N. Ver meulenL. v. d. Putten. 4e kl.: 1. J. Blom M. Pie, Hotac, 2. J. Zwart—M. v. Duin, Ra- pidity. Gemengd dubbelspel: Ov./le kl.: 1. G. Wolters—A. Lahey Togido—Johez, 2. P. v. Eyk—R. Franssen, Heemstedete Zaanen. 2e kl.: 1. W. v. d. Putten—L. v. d. Putten, Togido, 2. Th. v. Maanen—M. Pie, Hotac, 3/4e kl.: 1. A. Baten—O. Baten, te Zaanen, 2. J. Rutgers—H. Schuuring, ZPSV—Johez. B. en W. van Haarlem hebben de raad de navolgende kostenberekening voorgelegd, die betrekking heeft op de plannen van Haarlems Bloei. Voor het tijdelijk monument op het Houtplein 15.000; voor de vlaggen qp het Sta tionsplein 1.000; voor deelname aan het Haarlemse corso 2.000; voor mu zikale evenementen 3.500; voor vuur werk 1.500 en voor reserve en klei nere objecten 2.000; in totaal 25.000. B. en W. zijn van oordeel, dat deze at tracties van belang zijn voor het vreem- delingenbezoek. De commissie van bijstand in het beheer der gemeetne-financiën heeft zich niet kunnen verenigen met het plaatsen van een tüdelijk monument. De commissie wilde wel instemmen met de beschikbaarstelling van 20.000 voor het aantrekkeiyk maken van de stad. Een deel der attracties heeft, aldus B. en W. een tweeledige functie, im mers het tiende jaar der bevrijding wordt op bözondere wijze gevierd. In de grootste gemeenten zqn hiervoor be dragen van 50.000 tot 250.000 uitge trokken. Daarom wordt de 25.000 voor Haarlem verantwoord geacht door het college. In verband met de plannen tot ver bouwing van het winkelpand op de hoek van de Grote Markt en de Barteljoris- straat in Haarlem, heeft cie N.V. A. K.reymborg en Co aan B. en W. verzocht om het gebouw de Vishal aan de Grote Markt tijdens de duur van de verbouwing te mogen huren: gerekend wordt op een periode van 8 a 9 maan den. B. en W. stellen voor aan het ver zoek te voldoen. Als huurprijs wordt 500 per maand voorgesteld, verhoogd met een vergoeding van f 3600 ineens met dien vrstande evenwel, dat van dit bedrag voor elke vitrine welke de firma zal aanbrengen in de noordelijke gevel van het gebouw 900 wordt afgetrok ken. Sommige delen van Bloemendaal, in het bijzonder de Hoge Duin en Daalse- weg, boden Zaterdag het aanzicht van een wintersportplaats. Een stoet van wandelaars trok over de besneeuwde wegen en de sleebaan op de Hoge Duin en Daalseweg had een tamelijk grote aftrek. Haar conditie was echter niet bijzonder goed door slijtage en dooi; zij was ook vrij kort en reikte lang niet tot de splitsing Hoge- en Midden Duin en Daalseweg. Het aantal kijkers, dat in dichte ha gen de baan omzoomde, overtrof verre het aantal sleeërs. De af en aan rijden de auto's, de wandelaars en de speelse jeugd brachten op de vrij sombere Zondagmiddag iets te weeg van een ge zellige, winterse feestelijkheid. Gistermorgen vierde de Haarlemse af deling van de Ned. Kath. Grafische Bond haar jaarfeest. Na de Heilige Mis en ge meenschappelijke heilige Communie kwam men in de stemmig versierde grote zaal van gebouw St. Bavo. Aan het ontbijt uitte de voorzitter, de heer C. van We gen, zijn vreugde over het van jaar tot jaar toenemend aantal deelnemers. Men moest echter ook meer de vergaderingen bijwonen, slechts dan is een gezond or ganisatieleven mogelijk. De geestelijk ad viseur Kapelaan R. Geraets, wees op de zegen van de katholieke organisatie en haalde de vastenbrief van de bisschoppen aan. Zeven leden, die veertig jaar en negen leden, die vijfentwintig jaar katholiek ge organiseerd waren, werden door bonds voorzitter W. de Zwager onderscheidingen opgespeld. De vaandrig van de afdeling, de heer Th. Uitendijk, die vijfentwintig jaar deze taak stipt volbracht, mocht een fraaie gekleurde ets in ontvangst nemen. Namens het Vakkundig Bureau sprak de heer J. J. Lijnzaat, hij wekte op tot vak studie, en verwees naar de vakstudieclub Grafika. Het trio Nibbering luisterde de morgen stijlvol op. De heer J. H. Steinkamp. directeur van het Gemeentelijk Energiebedrijf, heeft aan de raad verzocht hem met ingang van 1 Mei 1955 ontslag te willen verlenen. De heer Steinkamp is sedert 1 November 1920 in dienst van de gemeente. B. en W. stellen de raad voor het gevraagde ontslag eervol te verlenen. Wij herinneren er aan, dat ouders ook vanavond (Maandag) in de gelegenheid zijn om het nieuwe gebouw van de V.G.L.O - school aan de Richard Holkade te bezichti gen van 810 uur. De actie Kinderpostzegels 1954 te Haarlem heeft een netto opbrengst ge had van f 59.633.58. Onder auspiciën van de commissie voor aesthetische vorming van de schoolgaande jeugd zal een serie toneelvoorstellingen worden gegeven voor de leerlingen van de 4e, 5e en 6e klassen van de Haarlemse scholen. Als eerste in deze serie zal worden op gevoerd het beroemde Oosterse sprookje van Wilhelm Hauff „De wonderlijke avon turen van de kleine Moeck" door het on langs opgerichte „Nieuw Jeugdtoneel" te 's-Gravenhage. Dit gezelschap stelt zich ten doel wer kelijk goed toneel te brengen voor de jeugd van de lagere scholen en vooral gèèn „verkinderlijking" van grote mensen toneel. De regie en de gehele artistieke leiding berust bij Cruys Voorbergh, ter wijl verder verschillende prominente kun stenaars, waaronder H. C. Pieck en Ap Bronkhorst, hun medewerking verlenen. Van de acteurs en actrices noemen wij Emmy Lopes Diaz, Elly Bakker, Charlie Nalbach, Kees Waterbeek en vele anderen. Dat het een gelukkig initiatief van de commissie genoemd mag worden. moge blijken uit het feit. dat als resultaat van een tot de hoofden van openbare en bijzondere lagere scholen gerichte cir culaire. alle 5 voorstellingen in de stads schouwburg op Vrijdag 25 en Maandag 28 Februari reeds nu zijn volgeboekt. Zondagavond te ongeveer 11.30 uur stapte de 64-jarige H. S. te Heemstede op het Raadhuisplein uit de bus van de N.Z.H. en stak voor de stilstaande bus over naar de Camplaan. Op hetzelfde ogenblik passeerde uit de richting Haarlem een tweede autobus. S. liep tegen de rechterzijde van deze bus aan en kwam met de rechtervoet onder het rechterachterwiel. Nadat dr Laeijendecker de eerste hulp had verleend, werd S. naar het St. Elisa- bethsgasthuis te Haarlem vrevoerd. Als resultaat van de verscherpte con trole op de verkeersvoorschriften zijn in de afgelopen Week te Heemstede 85 pro cessen-verbaal opgemaakt. Het overgrote deel betrof het niet functionneren van het achterlichtje op rijwielen, maar ook tegen andere overtreders werd opgetreden. Men dient er op voorbereid te zijn, dat ook deze week weer een verscherpte con trole zal worden uitgeoefend. Een goed- werkend achterlichtje is altijd nog goed koper dan een proces-verbaal! Het ligt niet in de bedoeling van het gemeentebestuur van Bloemendaal de eerste bromfietscursus, die in het voorjaar 1954 in deze gemeente gehouden werd, door een tweede cursus te laten volgen. Toch is voor vele berijders van een rij wiel met hulpmotor zo'n cursus nuttig en noodzakelijk. De hoofdinspecteur van po litie, de heer J. Voerman, heeft zich daarom reeds mede op verzoek van bur gemeester dr. D. H. Peereboom Voller, gewend tot de bromfietsvereniging „Ava- ros Club Haarlem", die onder auspiciën van het Verbond voor Veilig Verkeer, af deling Hgarlem en omstreken, drie cur sussen voor bromfietsers houdt. Deze cursussen worden geleid door de propa gandist van dit verbond, de heer J. van Zijl. Inwoners van Bloemendaal kunnen zich nog opgeven voor de tweede cursus, die op Maandag 7 Maart begint in de aula van de HBS-A aan de Zijlvest te Haarlem, ingang Raaks. Voor inschrijving en nadere inlichtingen over deze lessen, die anderhalf uur duren en waarvoor een kleine vergoeding wordt gevraagd, kan men zich wenden tot de heer Joh. G. van Gennip. Zuider Buiten Spaarne 122. De cursus geeft gedurende drie achter eenvolgende Maandagavonden verkeerson- derricht, daarna een schriftelijke verkeevs- test, dan eeii practische rij vaardigheids test op de aansluitende Zaterdagmiddag en tenslotte een technische voorlichtings avond met uitreiking van een rijvaardig heidsbewijs. (Niet officiële koersen) Vorig slot 34. Ned. 1953 103)1 3% Ned 1953 10111 3(4 Ned. 1948 100 >8 3!4 PCt Ned. 1955 100! a 3(4 Ned. 1954 100 >/8 3(4 Ned. 1955 100 ('8 3-3(4 Ned 1947 100% 3 Ned. 62-64 Del tac 101% inschr. Grtbk 1946 3 pi lOOfi Ned Handel Mij cert 229 A.K.U. 288(4 Van Berkel's Patent 167 Calvé-Delft cert 255(4 Van Gelder 270 Kon. Hoogovens eer: 279 Unilever cert. 864(4 Ned. Kabel 264 Philips 343(4 Nieuwe Philips' 334(4 Kon. Petroleum 5491/2 .Amsterdam" RuObe 114(4 Holl Amerika Lijn 195 Kon Ned. Stoomb Mi 185(4 Ned Scheepv. Unie 178(4 H.V.A. I4214 Deli Mi). Cert. 139 A Opening 21/2 288 Vi 364 34434 335 547^ 113i/a 186% 17834 141 140%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3