De beslissing der K.W.G. De plaats van de K.W.G. is en blijft in de Partij van de Arbeid Waar geen verbod is uitgesproken behoeft geen verbod te worden gelezen Drie broers verdronken Kindje levend verbrand in Amsterdam-Oost DC-6b van de Sabena ligt op de Terminillo Bergpatrouille op skis heeft het wrak bereikt de' „Grand'Terre" wordt verkocht VERKLARING VAN DE KATHOLIEKE WERKGEMEENSCHAP „Wij zijn niet overgelopen naar het der neutraliteit" kamp Geen algehele eenstemmigheid De een trachtte de ander te helpen Leeuwin redt man van leeuw Tram contra militaire vrachtwagen Moeder was even bij de buren 56 LEGIONNAIRS SPRINGEN OVERBOORD IN SUEZKANAAL Eén Nederlander bij de deserteurs Dit weekeinde strijd om schaatstitel Prins Ali Patrick geen troonopvolger Honderdduizend op no. 8995 efmtfoamu! Het weer Onbetrouwbaar ijs STRENGE KOU DINSDAG 22 FEBRUARI 1955 o 78ste JAARGANG No. 26227 MORGEN ASWOENSDAG Geboden Vasien- en Onlhoudingsdag WffiÈ Broekman c.s. tijdig terug uit Moskou? Morgen weer een „politionele" actie FALCON GABARDINEJASSEN BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Ore H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter" hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.50 uur 's avonds tel. 21544 Wie van het ogenblik af, dat Kardinaal De Jong de Neder landse katholieken opriep tot eenheid, welke oproep in Mei 1954 nogmaals met kracht van argumenten werd verduidelijkt in het Bisschop pelijk Mandement, de reacties in de kring van de Katholieke Werkge meenschap in de P.v.d.A. nauwkeurig heeft beluisterd en op haar juiste waarde en bedoeling heeft weten te interpreteren, zal zich over de jongste beslissing van het bestuur der K.W.G. niet verwonderen. Of men in de Ka tholieke Werkgemeenschap nu sprak over het individuele gewetensconflict, het vertrouwvol beraad, of het gelief koosde „open gesprek", uit al haar uitingen werd men wel gedwongen af te leiden, dat de wezenlijke w i 1 om tot een oplossing te komen als door het Episcopaat werd gewenst, niet aanwezig was. Ontdeed men de ge sprekken en discussies, in en buiten de pers door leden van de K.W.G. ge voerd, van alle bijkomstigheden, en trachtte men in de vrijwel niet te stui ten woordenstroom de kern te ont dekken, dan vond men telkens de rode draad terug, die naar de uitein delijke beslissing van de K.W.G. moest leiden: wij blijven in de P.v.d.A. Vele katholieken hadden anders verwacht. Zelfs Romme sprak in zijn jongste radiopraatje nog de verwachting uit, dat het anders zou lopen. Diep in zijn hart moet hij beter geweten hebben. Hij wist, dat er althans van een te rugkeer naar de K.V.P. door de leden van de K.W.G. geen sprake kon zijn. Romme klemde zich nog aan een laat ste strohalm vast en interpreteerde de weigering om naar de K.V.P. te rug te keren in die zin, dat de K.W.G. mogelijk bedoelde, „geen medewer king aan de K.V.P. in haar tegen woordige structuur en inrichtingen" Na de jongste verklaring van het bestuur der K.W.G. is Romme weer een desillusie rijker Wij willen niet meer ingaan op het z.g. anti-mandement-congres der so cialisten, waarop Geert Ruygers op een voor ons onbegrijpelijke wijze het individuele gewetensconflict der katholieke leden in het openbaar dra matiseerde. Wij willen op dit moment evenmin ingaan op het trieste verloop van het z.g. eenheidsgesprek tussen K.V.P., K.N.P. en K.W.G., dat nog wel langer gerekt zal worden, tot ten slot te het uitzichtloze ervan duidelijk zal blijken. Wij willen ons thans tot de beslissing zelf van de K.W.G. om in de P.v.d.A. te blijven beperken. Zij is na een beraad van ruim acht maanden genomen Derhalve wèl- overwogen. Het behoeft nauwelijks betoog, dat wij dit besluit betreuren. Niet omdat het een slag zou zijn voor de K V.P., want dat is het zeker niet. Deze kleine groep in de P.v.d.A betekent, althans wat leden aantal betreft, weinig, gezien tegen de anderhalf millioen katholieke kie zers der K.V.P Wij betreuren dit be sluit voor de leden der Katholieke Werk-Gemeenschap zelf. In de eer ste plaats, omdat wij er van over tuigd zijn, dat zij, gezien de ontwik keling, die in de P.v.d.A. zelf is te constateren men denke aan de jongste oprichting van het Sociaal democratisch Centrum en de invloed van de humanistische werkgemeen schap als katholieken wel moeten vervreemden van de P.v.d.A., en in de tweede plaats, omdat zij, door te weigeren aan de wens van het Epis copaat gevolg te geven, aan tal van eenvoudige katholieken, die de gees telijke beweegredenen van het K.W.G.-bestuur niet kunnen volgen, een slecht voorbeeld geven. Juist, omdat sommigen hunner met recht tot de katholieke intelligentia mogen worden gerekend, sprak het Episco paat geen verbod uit, maar een wens. Het wilde hun in vrijheid de stap naar de eenheid vergemakkelijken. Zij hebben deze stap niet willen doen. Men had er in die kringen een uit gesproken genoegen in, citaten uit brieven en redevoeringen van Pau sen en buitenlandse kardinalen te genover het mandement van het Ne derlandse Episcopaat te plaatsen. Men heeft in die kringen maar wil len praten, praten en nog eens pra ten, tot zij ten slotte de zaak hadden „dood"gepraat, menende daarmee de overwinning behaald te hebben. Het is een trieste overwinning. Wij be treuren dit besluit vooral om zijn geestelijke betekenis. Wij delen de opvatting van prof. Romme, wanneer hij zegt, dat het hier gaat om het inzicht, dat ons ge- loofsverdeelde vaderland in het ka- tholocisme zal hebben. „Dit is", aldus prof. Romme, „voor mij uit openbaar oogpunt, hét grote en gewichtige van deze zaak - het in de jongere geschiedenis van ons land ook nieuwe. Daar is in de laatst verlopen eeuw, begrijpelijk en gevaarlijk, zo hevig en zo veel gehunkerd, soms nauw verholen dikwijls volkomen bedekt, naar een deuk in de rechtlijnigheid van de verhouding van de katholie ken tot de dragers van hun kerkelijk gezag. Daar is dikwijls gewanhoopt, dat het in ons land ooit tot een wig, ooit tot een barst, ooit tot die splin ter zou komen. Zal men het thans dan toch bereiken?" Wij moeten aannemen, dat het be stuur der K.W.G. ook het boven staande heeft overwogen. Zij hebben thans gekozen met alle risico's daar aan verbonden, risico's voor hen zelf en indirect ook voor het katholieke volk. Overigens zijn we verheugd, dat het eindelijk tot een beslissing is geko men. ook al houdt de K.W.G. wat het „gesprek" betreft nog slagen om de arm. In ieder geval is de situatie De plaats van de Katholieke Werkgemeenschap is en blijft in de Partij van de Arbeid. Dit heeft de voorzitter van de K.W.G., de heer J. M. Willems, van morgen te Leiden op het congres van de Partij van de Arbeid gezegd in ant woord op de oproep van de Nederlandse bisschoppen in het Mandement tot de Katholieken die zich hadden aangesloten bij de P.v.d.A. „in geweten na te gaan, of. zij de verantwoordelijkheid van zulk een steun kunnen dragen". Iedere katholiek, zo ging de heer Wil lems verder, weet, dat niemand mag handelen tegen de overtuiging van zijn eigen geweten in, maar hij weet ook dat op ieder de plicht rust zijn geweten zo eerlijk en getrouw mogelijk te vor men. Het maandenlange beraad van de Werkgemeenschap was in wezen ge wetensvorming. We hebben daarbij naast het woord onzer Bisschoppen alle hulpmiddelen gebruikt, waartoe 's men sen redelijke en zedelijke natuur ver plicht: de persoonlijke bezinning, het gesprek met vele deskundigen en hoog staande geloofsgenoten, priesters zowel als leken, en niet in de laatste plaats het gebed. Het Mandement houdt niet een ver bod in van de Partij van de Arbeid voor katholieken en waar geen ver bod is uitgesproken behoeft en mag zelfs geen verbod worden gelezen. Dat niemand denke. dat dit het ge wetensconflict gemakkelijker heeft ge maakt. Het was er integendeel eerder groter en moeilijker door. Maar het feit ligt er, dat er geen ver bod is uitgesproken, mede in verbard met de bijzondere reserve, die de bis schoppen in acht hebben willen nemen tegenover het gebruik van de politieke vrijheid. Het Mandement heeft ons wel ge plaatst voor een persoonlijke gewetens beslissing. Wij hebben ons daar ernstig en diepgaand over beraden, zoals wij ons ernstig en diepgaand beraden heb ben, toen wij in 1946 voor de vraag ston den, of wij als katholieken deel zouden nemen aan de stichting van de Partij van de Arbeid en toen ons bij monde van het hoogste kerkelijke gezag hier te (Van onze correspondent) De drie oudste broers uit een gezin van elf kinderen te Wonserweren, een buurtschap tussen Wons en Makkum, namelijk de 22-jarige landarbeider Frans Willem, de 20-jarige visser Piet Jensie en de 16-jarige landarbeider Douwe Siuwe van der Burg, ziin Maandagmid dag op een zeer tragische wijze om het leven gekomen. Op korte afstand van de ouderlijke woning zakten zij door het ijs van de Melkvaart en verdronken. Om ongeveer twee uur waren zij gaan schaatsen op het onbetrouwbare ijs van de Melkvaart, toen plotseling de oudste broer Frans Willem door het ijs zakte en in de diepte verdween. Zijn beide broers trachtten hem te redden maar het ijs brokkelde verder af en ook de jongste broer Douwe raakte te water. De derde broer Piet die daarna trachtte zijn beide broers weer uit het water te halen verdween ook zelf in de diepte. Door omwonenden en de Gerefor- meerdd predikant van Witmarsum ds. Van Dijk, die juist per fiets passeerde, werden onmiddellijk reddingspogingen ondernomen en na ruim een kwartier was men er in geslaagd de jongens met behulp van touwen op het droge te brengen. De levensgeesten waren echter reeds gewekèn en ook kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. De eigenaar van een Britse dierentuin. Charles Trevisick, heeft zijn leven te dan ken aan een leeuwin, die hem tegen een aanvallende leeuw heeft verdedigd. Trevi sick kwam vanmorgen zijn leeuwenkooi binnen voor de dagelijkse schoonmaakbeurt. De leeuw „Butch" sprong daarbij plotseling op hem af, scheurde de mouw uit zijn las en wierp hem op de grond. Op dat moment liet de leeuwin ..Mary" haar welp in de steek en plaatste zicli tussen „Butch" en Trevisick Zij hield de leeuw net zo lang op een afstand tot Trevisick de kooi had verlaten. Men neemt aan dat „Butch" ont stemd was omdat hij de laatste twee dagen minder vlees kreeg dan gewoonlijk, doordat de aanvoer tengevolge van de zware sneeuwval was vertraagd. lande, de vrijheid der eigen gewetens beslissing werd gelaten. Een van de belangrijke vragen, waar op wij bij ons beraad telkens terugge worpen werde-n, was deze, of onze prin cipiële uitgangspunten, of onze positie in het politieke leven van ons land in enigerlei opzicht een onkatholieke zou zijn geworden, strijdig met de katholie ke beginselen. Wij menen, dat dit niet het geval is. Als voorzitter van de Werkgemeen schap weet ik misschien beter dan ie mand anders, aldus spr., hoe onze leden in de afgelopen tijd innerlijk gestreden hebben om de juiste beslissing te kun nen némen. De weg van de minste weerstand hebben zij zeker niet gevolgd, en gemakkelijk is het hun niet gemaakt. Velen zijn gegaan door de eenzame diep ten, waartoe een gewetensconflict kan leiden. Nooit meer dan in deze maanden van grote innerlijke strijd is de onschat bare betekenis van het bestaan van de Werkgemeenschap gebleken. En ofschoon onze beslissing een persoonlijke beslis sing is, is datgene, wat ik u thans zeg, méér dan een persoonlijk woord, omdat het de overtuiging weergeeft van. op een paar uitzonderingen na, alle leden van de Katholieke Werkgemeenschap, die Zaterdag in een buitengewone leden vergadering bijeen is geweest. Bestaan K.V.P. niet in het geding Het tekent de sfeer van onwaarach tigheid, ais op het ogenblik het in ka tholiek Nederland zo wordt voorge steld alsof niet de K.W.G., doch de K V.P. moet vechten voor haar bestaans recht, aldus spr. Het bestaan van .de K.V.P. als politieke partij is niet in het geding. Wat in het geding is, dat is haar plichtmatig eenheidskarakter. En dat is terecht in het geding. Plicht matige eenheid en vrijheid van partij keuze sluiten elkaar uit. „Waar van een katholieke p a r t ij sprake is, is de noodzakelijkheid der toetreding opge heven, de vrijheid der vereniging ge boekstaafd", heeft Schaepman ons ge leerd Maar de eenheidsaanspraken van de K.V.P. bedreigen deze vrijheid en de K.W.G. vecht daartegen om haar recht van bestaan. Wij bestrijden niet het bestaansrecht van een ander. Wij verdedigen slechts het bestaansrecht van onszelf In verhoudingen, zoals die in Nederland bestaan, vertegenwoordigt de vrijheid van partijkeuze een waarde in zichzelf. Zij is van hoger en edeler gehalte dan een eenheid, die slechts plichtmatig en kunstmatig kan zijn. De katholieken van de Partij van de Arbeid wijzen dus met nadruk de stelling van de hand. dat men vanuit principieel katholiek gezichts punt zou kunnen zeggen: de confes sionele partijvorming is een typisch katholieke partijvorming, onze stel ling is, dat van katholiek gezichts punt uit, beide standpunten zich laten verdedigen. Juist omdat het hier gaat om een vraag, die niet een zaak is van katho liek beginsel, is het zo voor de hand liggend, dat daarover door katholieken verschillend wordt gedacht. Wij, die gericht staan naar de toe komst, die weten, dat de oorlog het einde was van een tijdperk dat niet terugkeert, die menen, dat we tekort schieten, als we temidden van het on vermijdelijk anders worden der wereld het experimenteren op nieuwe wegen niet aan durven, wij menen dat in de gegeven situatie van ons land de door braak de voorkeur verdient. De vraag, of de katholiek aan een eenheidspartij of aan een doorbraakpar tij de voorkeur moet geven, is niet een vraag, waarop de leer der Kerk een dwingend antwoord geeft. Anders dan wellicht voor de theologie van Abraham Kuyper, die in Nederland ook het den ken van vele katholieken heeft beïn vloed, kan een partijpolitieke eenheid der katholieken niet worden afgeleid uit het wezen of de zending van de Kerk. Geen enkele Pauselijke tekst maakt van een partij-politieke eenheid der katholieken een beginsel of een ideaal. Integendeel op vele plaatsen wordt gewaarschuwd tegen de vereenzel viging van Kerk en politieke partij In Nederland wordt aan katholieke zij de herhaaldelijk onvoldoende onder scheid gemaakt tussen katholieke actie en politieke actie. De taakstelling van de politieke actie in formuleringen, die eigenlijk voor de kath. actie zijn be stemd, doet tekort zowel aan de univer saliteit van de Kerk als aan de eigenstan digheid van het politieke leven. Terecht waarschuwde Kardinaal Feltin dan ook, dat de opvatting van een katholieke eenheidspartij „onvolledig is en niet geheel in overeenstemming met een ge zonde opvatting omtrent de aard en de taak van de Kerk". Natuurlijk sprak Kardinaal Feltin in de concrete situatie van een ander land, doch het komt ons voor, dat „de gezonde opvatting om trent de aard en de taak van de Kerk' in Frankrijk niet wezenlijk anders kan zijn dan in Nederland. Vanzelfsprekend behoeft een partij-politieke eenheid niet noodzakelijk afbreuk te doen aan de bovennatuurlijke eenheid, maar m zijn nadere verklaring zegt kardinaal Feltin, dat; „Voor de katholieken het recht gewaarborgd moet zijn om er uit eenlopende politieke meningen op na te houden en tot uitdrukking te bren gen". Het lijkt me alles nog al duidelijk, aldus spr. Geen noodzaak fol eenheidspartij Wij hebben nimmer de stelling verde digd, dat een katholieke eenheidspartij nooit recht en reden van bestaan zou kunnen hebben. Wij geloven, dat er omstandigheden zijn, die haar onver mijdelijk maken. Op die grond is door ons de historische verdienste van de R.K. Staatspartij steeds tenvolle erkend. Doch wanneer de katholieken hun ge lijkgerechtigde plaats hebben in de na tionale gemeenschap, wanneer de rech ten en vrijheden der Kerk zijn ge waarborgd en er andere partijen zijn, wier beginselen en politieke practijk niet met het katholicisme in tegen spraak staan, dan bestaat er niet al leen geen noodzaak tot een katholieke eenheidspartij, maar staat naar mijn mening, aldus spr., een dergelijke een heidspartij daarenboven de zo goed moge lijke werking van het democratische bestel in de weg. En moet niet worden gevreesd, dat voor de Zending der Kerk een zoda nige partij een belemmering wordt? Want als een partijpolitieke eenheid der katholieken enkel of in hoofdzaak wordt gerechtvaardigd met doelstel lingen als: de opbouw van een chris telijke samenleving, de kerstening van staat en maatschappij, het tot gelding brengen van de katholieke beginselen, dan is een dergelijke doelstelling meer bovenpolitiek dan politiek van aard, waardoor het ka rakter van politieke partij, in de echte zin des woords, vervaagt. Een dergelijke partij verenigt in haar midden politiek-heterogene elementen, hetgeen leidt tot een tekort aan poli tieke daadkracht, een politieke gedes interesseerdheid bij 't betrokken volks deel en de onmogelijkheid voor dit volksdeel een duidelijke politieke keuze te doen. Voor de Kerk komt daarbij 't nadeel, dat de indruk wordt gewekt, alsof langs de weg van de macht het geloof aan de mensen kan worden ge bracht, het nadeel van een vereenzel viging van Kerk en partij, en van een verwarring van geestelijke en tijdelijke waarden. Het zwaard der Kerk is niet een politieke partij, maar zoals Paulus zegt, het woord van God. Wij aanvaarden dus. zo ging spr. verder, dat iedere katholiek de plicht heeft te blijven zoeken naar wat in de gegeven situatie van cns land het beste is. Doch wij willen van onze kant wel uitdrukkelijk stellen, dat dit slechts mogelijk is in een sfeer van vrijheid en persoonlijke verantwoordelijkheid. Zonder dit recht van persoonlijke vrij heid en verantwoordelijkheid zou de positie van de katholiek in het open bare leven van onze tijd, een onzuivere positie worden. (Vervolg op Dag. 5) Een militaire vrachtwagen, geladen met kisten waarop „buskruit" stond, raakte bij het oversteken van de trambaan HaarlemAmsterdam, nabij het fort „De Liede", in botsing met de tram. Gelukkig waren de kisten leeg. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Een brand, (Van onze verslaggever) ogenschijnlijk onbetekenende die door de brandweer met een straal kon worden geblust, heeft van morgen het leven gekost van een drie en half jarig kind, dat in zijn bedje lag te slapen in een slaapkamertje op de eerste verdieping aan de voorzijde van een z.g. duplexwoning aan het Korte- weghof in het z.g. „Nieuwe Jeruzalem" i.n voormalig Watergraafsmeer te Am sterdam-Oost. Er was niemand thuis behalve het kind, een meisje. Een electrisch kachel- - '&P \nA ïC *#1 vï v"'?Ijjf Dit is de boerderij van Gaston Dominïci die wegens de moord op de familie Drummond ter dood. veroordeeld is. De boerderij zal moeten worden verkocht om de kosten van het proces, die anderhalf^ millioen francs bedragen, te kunnen dekken. „Grand' Terre" is de naa m van de bezitting van de familie Dominici. Een patrouille van de Italiaanse poli tie en vrijwilligers op ski's heeft gister middag laat het wrak bereikt van de verongelukte DC-6b van de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena. Een reddingstoestel uit Milaan had het eer der op de dag voor het eerst zien lig gen op de besneeuwde Noordelijke hel ling van de Terminillo, een berg in de buurt van Rieti, ongeveer zeventig ki- thans verduidelijkt. Te lang heeft men o.i. het spel der onzekerheid laten duren Het had er veel van, dat men soms trachtte bij de eerlijke gesprekpartners het geduld tot het uiterste op de proef te stellen. Deze situatie schijnt nu gelukkig voorbij. Van groot belang zal nog zijn, wat de individuele leden, die vrijheid van handelen hebben, zullen doen. Het bestuur neemt door zijn voorbeeld wel een uiterst zware verantwoor delijkheid op zich. De politie van Port Said heeft giste ren medegedeeld, dat 41 man van een groep van 56 militairen van het Franse Vreemdelingenlegioen zijn gegrepen, nadat zjj in het Suezkanaal van het Franse schip „Pasteur" waren gespron gen en naar de wal waren gezwommen. Een van de 56 deserteurs, aldus de politie, was een Nederlander. Er waren verder 46 Duitsers, 4 Italianen, vier Spanjaarden en een Belg bjj. De Pasteur is met 2500 militairen van het Vreemdelingenlegioen op weg van Hongkong naar Marseille. De deser teurs begonnen over boord te sprin gen, zodra het schip het Suezkanaal in noordelijke richting was binnengevaren. De gearresteerde deserteurs zijn inge sloten te Port Said. Zij zullen worden berecht wegens het betreden van Egvp- tisch grondgebied zonder toestemming van de Egyptische autoriteiten. Nog nimmer zijn zoveel deserteurs tegelijk in het Suezkanaal gesprongen. Gewoonlijk zijn de groepjes niet groter dan twee of drie soldaten. Legionnairs, die in Egypte deserte ren, krijgen gewoonlijk een gevangenis straf van drie maanden en worden nara- na toevertrouwd aan het consulaat van hun eigen land. (U.P.) lometer teil Noorden van Rome. Hef- schroefvliegtuigen hebben later foto's van de wrakstukken gemaakt, die door deskundigen van de Sabena zijn her kend als te behoren tot het veronge lukte toestel. Een andere helicopter heeft opnamen gemaakt voor de Italiaanse televisie, die reeds gisteravond op de beeldscher men werden vertoond. Alleen de staart en een afgebroken vleugel staken boven de sneeuw uit. De wrakstukken liggen op een hoogte van 1500 meter. Het toestel vertrok op Zondag 13 Fe bruari uit Brussel naar Leopoldville in de Belgische Congo. Het zou een tussen landing maken in Rome. Aan boord be vonden zich 29 personen. De laatste keer, dat men contact had met de telegrafist van de machine, meldde deze, dat het toestel zich be vond boven Viterbo, nog ongeveer een kwartier vliegen van Rome. Het wrak heeft men nu echter omstreeks 65 km. meer naar het Oosten aangetroffen. Het schijnt, dat het voorste gedeelte van de romp geheel verpletterd is bij de botsing van het toestel tegen de berg wand. De patrouille heeft vijf lijken bij het wrak waargenomen. Sporen van een ontploffing zijn niet gemeld. Vandaag zal het onderzoek ter plaatse beginnen door de Belgisch-Italiaanse commissie. Gedurende de nacht zijn twee politiemannen bij de resten van de verongelukte machine achtergeble ven. (ReuterUP) De wedstrijdkalender van de KNSB vermeldt voor het komende weekeinde de Nederlandse schaatskampioenschap- pen te Heerenveen. De mogelijkheid bestaat, dat aan deze wedstrijden ook zal worden deelgenomen door .Cees Broekman, Gerard Maarse, Wim de Graaff en Egbert van 't Oever, die zich moment >el nog in Moskou bevinaen. De moeilijkheid is dat deze rijders heb ben toegezegd Vrijdagavond in Stock holm aan de start te verschijnen voor internationale wedstrijden. Het bestuur van de KNSB heeft zich gisteren in verbinding gesteld met de Nederlandse équipe in Moskou. De lei der van de ploeg, Klaas Schenk, heeft toegezegd te zullen onderzoeken of het mogelijk is tijdig naar Nederland terug te keren, zonder dat men de Zweedse autoriteiten tegen zich in het harnas jaagt. Hierover zal zeer spoedig een beslissing vallen. Het programma voor de kampioens wedstrijden in Heerenveen vermeldt voor de eerste dag de wedstrijden op de 500 en 5000 meter en voor de twee de dag, dat is dus Zondag aanstaande, de 1500 en 10.000 meter. Morgen (Woensdag) zal de Riiks -en de Gemeentepolitie in alle gemeenten weer een verkeerscontrole houden welke speciaal zal betreffen de verlichting van alle motor- ei. andere voertuigen. Tegen alle overtreders zal proces verbaal wor den opgemaakt. De behandeling van de zaak van de arts O. uit Berkel. in cassatie voor de Hoge Raad, is vastgesteld op 15 Maart. tje moet de oorzaak geweest zijn van d# brand, die in het slaapkamertje uitbrak. Het stond opgesteld achter de deur, waaraan kledingstukken waren opge hangen. Deze kledingstukken zijn in brand geraakt, waarschijnlijk is er een op het kacheltje gevallen, en de vlam men verspreidden zich door het kamer tje. Het kind is wakker geworden en heeft nog getracht het kamertje te ver laten want het stoffelijk overschot is op de grond naast het bedje bij de deur ge vonden. Het kind moet levend zijn ver brand. De vader, een Indonesisch militair, was des morgens naar ^e kazerne ge gaan, en de moeder was even bij de bu ren. Ze kreeg een zenuwinstorting toen ze merkte wat er gebeurd was. Een dok ter heeft haar moeten bijbrengen. Voorbijgangers, o.a. een slagersjon gen, hebben de brand ontdekt en nog ge tracht het vuur met eep tuinslang te blussen. Intussen was de brandweer gealar meerd en men waarschuwde de brand weerlieden dat er zich waarschijnlijk kinderen in huis bevonden. De brand weerlieden zijn onmiddellijk de woning binnengegaan, 'maar het slaapkamertje was intussen al volkomen uitgebrand en het kind in de vlammen omgekomen. Twee motorwagens en een ladderwagen van de Amsterdamse brandweer waren snel ter plaatse, doch slechts een be hoefde dienst te doen. Met een straal werd het vuur geblust. Het stoffelijk overschot van het kind is door de G.G.D. naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. De Perzische ambassade te Rome heeft gisteravond in een communiqué te gengesproken, dat prins Ali Patrick, het zoontje van de overleden broer van de Sjah, troonopvolger zal zijn. De ambas sade deelde verder mede, dat de moeder van het prinsje niet het recht heeft zich prinses te noemen. Mocht de Sjah kinderloos sterven, aldus het communi qué, dan wordt hij opgevolgd door een van zijn broers. Er zijn nog vijf half broers van de Sjah in leven. (UP) In de Staatsloterij is de 100.000 ge vallen op no. 8995. De loten werden verkocht: serie a bij de heer S. Breen Kroonenberg, Amsterdam; serie b bij de heer C. C. van Es, Hilversum; serie c bij mevr. A. Brouwers-Regout, Roer mond; serie d bij mevr. A. van der Steenhoven-de Kat, Leiden. Het lot blijkt in de serie a geheel onverdeeld het eigendom te zijn van een ingezetene van Amsterdam, die niet genoemd wenst te worden en zich over zijn plannen met de zojuist ver worven f 85.000 nog niet heeft willen uitlaten. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 0 R0ISTR. 48 A DAM TFI 71716? (Tot Woensdagavond) Aanvankelijk weinig, later toene mende bewolking met kans op enige sneeuw in het Zuiden van het land. Vannacht matige tot strenge vorst, morgenmiddag lichte vorst. Matige tot krachtige wind uit Oostelijke richtingen. Zon: 7.43-18.09. Maan: 7.33-19.4L (Van onze weerkundige medewerker) Een depressie bovën Noord-Frankrijk heeft Maandag in de Zuidelijke provincies enige sneeuw gebracht, maar elders bleef het vrij wel helder en koud winterweer met Oosten wind. In de afgelopen nacht en vanmorgen kwam vooral in het Noordoosten van ons land strenge vorst voor tot —11 gr. C. Een gebied van hoge luchtdruk dat zich van Schotland naar Zuid-Scandinavië uitstrekt, nadert ons land en zal ook de komenfte nacht voor rustig en helder weer zorgen. Dit zal n sterke temperatuurdaling tot gevolg hebben. In een groot deel vap Nederland kan in de komende nacht 1014 gr. vorst voorkomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1