Buma verbiedt artisten voor Instuif op te treden York City in kwartfinale tegen Notts County K ru iswoordraa m IÜ ÜÈi ttt^ n m Ut n tC ji nt n Ut CETAFLEX lijmt kond alle boat! De zweer van Don Lucas C.D.A. naar Hoofdklasse damcompetitie MISLUKT CARNAVALSFEEST Strijdvraag om auteursrechten Rapport over het vraagstuk der financiering Invoering van uniforme verdelings methode Visserijgolf Simonis-beker voor Boulanger »viv;v;v;v;vK De Wolves contra Sunderland? m JUAN ANTONIO DE ZUNZUNEGUI D.I.D. en O.D. V. in tweede klasse 6RIC de noorman WJ Im/mt. MTHRACIET I wPPRmw8wv#v DINSDAG 22 FEBRUARI 1955 PAGINA Inbouw- en Service Station AUTO-RADIO H. J. Maertens N. V. Ge ei poging tot enteren van de Alderamin Pastoor J. A. Annegarn gaat rusten AANLEG EN ONDERHOUD WEGEN Belgische militaire ploeg samengesteld Negen gewonden bij voetbal wedstrijd te Napels Beverwijkse kappers kampioen Tsjechische kunstrijdster niet naar Praag terug Om de Davis Cup Australië in de eerste ronde tegen Mexico ■ftVi Om de Engelse beker s T 9 kunstharslijm zonderharder door Uit het Spaans vertaald door dr. G. J. Geers Waterstanden (Van onze verslaggever) Drie inspecteurs van het Bureau van Muziekauteursrechten (BUMA) heb ben Zondagavond een carnavalsfeest van de R.K. Instuif in Bellevue te Am sterdam moeten verstoren. Zij verboden het optreden van de artisten en het uitvoeren van de amusementsmuziek. Het was een grote teleurstelling voor de 1100 jeugdige aanwezigen, van wie vele zich nu gedwongen zagen hun vertier elders te zoeken, hetgeen de Instuif juist wil voorkomen. Zaterdag avond was in het clubhuis van de St. Jan de Doperparochie eveneens een inspecteur van het BUMA verschenen, die toen de gramofoonmuziek ver bood, welke als begeleiding van het dansen moest dienen. Het zelfde ge beurde Zondagmiddag in de parochie van St. Augustinus aan de Amstel- veenseweg. Dat net BUMA van zins was de feestavond in Bellevue te verbieden wat de uitgevoerde muziek betreft, had het reeds aangekondigd. Het bestuur van de Instuif wilde echter de avond niet afgelasten, te meer daar de kwestie principieel is. Twee en een half jaar organiseert de Instuif parochiële bij eenkomsten, die de ene keer opvoe- dend-cultureel zijn en de andere keer ontspanning beogen. De allesomvatten de doelstelling van de Instuif is echter katholieke jongelui in een voor hen goede sfeer bijeen te brengen. De In stuif krijgt gaandeweg een nationaal karakter en telt momenteel 18.000 le den. De groei van deze instelling is nog steeds dynamisch. Tot dusverre echter valt de Instuif niet onder de Katholieke Jeugd Gemeenschap, welker leden voor hun bijeenkomsten geen auteursrechten aan het BUMA behoe ven af te dragen. De leiding van de Instuif stelt zich echter op het stand punt dat zij evenmin vergoedingen hoeft af te dragen voor de uitgevoerde muziek. Desondanks is de Instuif be reid geweest voor de feestavond in Bellevue het vereiste bedrag te betalen, aangezien dit niet direct 'n verenigings avond was, maar een interparochiële feestavond. Het BUMA weigerde de betaling te aanvaarden. Het vroeg aller eerst een betaling van alle bijeenkom sten die vanwege de Instuif zijn ge- Advertentie Nassaustraat 5 Haarlem relet. 15220 houden. Dit komt neer op een bedrag van 10.000 gulden. Voorts verlangt het BUMA in het vervolg elke maand het bedrag van 2000 gulden voor auteurs rechten. De Instuif wilde deze niet be talen en kan het evenmin wegens ge brek aan fondsen. Van de contributies der leden wor den artisten gehuurd en overige inkom sten zijn er niet. Kapelaan Hoogeveen, de oprich ter van de Instuif en de heer Koreman, voorzitter, begrijpen niet waarom het BUMA juist deze grote feestavond heeft uitgekozen om in te grijpen. Het Naar aanleiding van persberichten als zou het m.s ..Alderamin" Zaterdagmiddag in de monding van de Rangoon-rivier om singeld zijn door piratenjonken, die het schip dreigden te enteren, deelt de rederij Van Nievelt, Goudriaan en Co's Stoomvaart Maatschappij N.V. te Rotterdam mede een telegram van de gezagvoerder, kapitein L. A. de Voogd, te hebben ontvangen. Hierin staat ..alles normaal. Persberichten berus ten volkomen op fantasie". Zondag werd aan de parochianen be kend gemaakt dat de pastoor der pa rochie van de H. Familie te Den Haag, erekanunnik J. A. Annegarn, aan de Bisschop zijn emeritaat heeft aange vraagd. Op 1 April zal hij vertrekken en zijn intrek nemen in Pension Eyken- burg. In een vergadering van de Vereniging voor Bitumineuze Werken heeft ir. Krijn, hoofdingenieur-directeur van de Provin ciale Waterstaat van Noord-Holland, enige mededelingen gedaan omtrent de inhoud van een nog niet gepubliceerd rapport der commissie-Oud inzake de wegenfi nanciering. Momenteel worden de primaire wegen door het rijk rechtstreeks uit het verkeers- fonds gefinancierd. Voor wegen van minder betekenis, de secundaire en tertiaire wegen, ontvangen de provincies volgens we zou den haast zeggen: uiteraard ingewikkelde formules uitkeringen ter verdeling onder de onderhoudsplichtigen in hun gewest. Deze regeling dateert van 1937 en sedert dien is het vrachtvervoer steeds belangrij ker geworden en het wegverkeer had ln deze toeneming het grootste aandeel. Se dert 1937 steeg het vrachtvervoer te water met 64 per spoor met 72 en per vrachtauto met 139 Dit grotere vervoer bracht mee, dat steeds grotere vrachtauto's op de weg kwamen. Om economische re denen wilde men de goederen zonder over laden te bestemder plaatse brengen. Als ge volg hiervan kwamen deze vrachtauto's geregeld buiten de zogenaamde plan-wegen waarvoor uit het verkeersfonds uitkerin gen worden gedaan en drongen zij door tot diep in het binnenland. Vele onderge schikte wegen, die voor een geheel ander verkeer waren ontworpen, waren absoluut ongeschikt om dit steeds intenser wordende zware autoverkeer te verwerken, zodat de onderhoudskosten voor deze wegen enorm stegen. Dit had een funeste invloed op de Drie trawlers, 29 loggers en 17 kot ters zorgden er Maandagmorgen voor dat de visafslag te IJmuiden werd voorzien van een totale aanvoer van 5.060 kisten verse vis. Voor de eerste beurt werden er gelost 225 kisten schel vis, 295 kisten gul en kabeljauw, 200 kisten haring, 80 kisten makreel, 150 kisten wijting, 730 kisten schol, 400 stuks ijskabeljauwen, 3.925 stuks stijve kabeljauwen en 16.000 kilo tong. De prijzen waren Maandagmorgen erg hoog. Alleen de kabeljauwprijzen bleven, gezien de toegenomen aanvoer van deze vissoort, tamelijk laag. Kis ten grote kabeljauw noteerden 64,- per 125 kg. en de middelsoort deed 73,-. Poontjes werden verkocht voor 16,50 per 50 kg. Kleine schol deed ƒ25,- tot ƒ21,-, bot 14,- tot ƒ8,-, en schar ƒ41.- tot ƒ36.- per kist. De kleine Noordharing werd gewaardeerd op 11.- per kist en de grote Noordharing kwam op 19.- per kist van 50 kg. Makreel werd verkocht voor 45,- tot 47,- per kist en tongschar 100,- tot 86,-. De schelvissoorten werden ge middeld voor 45,- tot 49,- per kist verkocht, terwijl de braadschelvis nog 43,- tot 45,- noteerde. Tarbot deed 2,30 per kilo, grote tong 2,36, groot middel 2,54, kleinmiddel 2,70, tong I 2,72 en tong II 2,70 per kilo. Voor de Dinsdagmarkt waren geen trawlers bekend. Men hield nog reke ning met de binnenkomst van de traw ler Eli Cheneciêre IJM 32. De rederij Marezaten konden dit bericht Maan dagmorgen echter nog niet bevestigen. De visserij om dé Noord had tijdens het weekend een bevredigend verloop. De trawlers, vissende op de Vikingbank meldden dagvangsten van 200 tot 300 kisten hoops", waaronder veel schel vis en koolvis. Een aantal trawlers, vissende tussen de 58 en 59 graden, meldde dagvangsten van 200 tot 250 kisten „hoóps", waarbij 100 kisten schel vis, en verder witte en zwarte koolvis. De Thorina IJM 33 meldde o.a. een trek van 30 manden, waarvan 15 man den schelvis en 15 manden koolvis. De Vios I IJM 24 deed op de 59 graden een trek van 40 manden,,hoops". D#* trawler Claesje RO 46 is Maan dag weer ter visserij naar zee gegaan. Men neemt aan, dat de moeilijkheden met de nieuwe motoren thans overwon nen zjjn. financiën der onderhoudsplichtigen, speciaal op de kleine gemeenten en de waterschap pen In het kader van de haar opgedragen studie van de financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten heelt de commissie-Oud thans een rapport uitgebracht over de fi nanciering van de kosten van aanleg en onderhoud van wegen. Haar eerste conclusie is, dat ook de niet- planwegen in aanmerking moeten komen voor een uitkering door het Rijk, daar de belangen die het motorverkeer bij deze wegen heeft, in de laatste jaren geheel an ders zijn komen te liggen en de gebruikers van deze wegen ook motorrijtuigenbelasting betalen en dus verlangen, dat deze wegen in behoorlijke staat verkeren. Alle wegen waarop verkeer mogelijk is zullen dus voor een uitkering uit 's Rijks middelen in aan merking moeten komen. Uitgezonderd ech ter de wegen binnen de bebouwde kom men. o.a. omdat tegenover de kosten dezer wegen de opbrengst der gemeentelijke we gen- of straatbelasting kan worden gesteld. Deze uitzondering zal weer niet gelden voor door de bebouwde kommen lopende tra versen van primaire, secundaire en ter tiaire wegen. Ook wordt subsidiëring voorgesteld van zogenaamde vervangende wegen, dat zijn de wegen die het verkeer opnemen, dat door een ontworpen weg van het primaire, secundaire of tertiaire wegenplan, na ge reedkomen. zal worden opgenomen. Het bestaande systeem van uitkering aan de provincies ter verdeling onder de on derhoudsplichtigen blijft gehandhaafd, maar er zal een uniforme verdelings-methode worden ingevoerd. Evenwel zullen de we gen, opgenomen in het primaire-, het rijkswegenplan. die niet bij het Rtjk in onderhoud zijn en de vervangende wegen voor rijkswegen rechtstreeks uit 's Rijks kas gesubsidieerd worden. Aan de provincies zal ter verdeling worden uitgekeerd 100 van de kosten van aanleg, onderhoud en verbetering van wegen, opgenomen in het secundaire we genplan, 75 voor de wegen van het ter tiaire wegenplan en 50 voor de niet-plan wegen. Volgens dit voorstel zullen de uitkeringen op basis van 1951 totaal stijgen van 20 millioen tot 27% millioen. Tot dusver wordt alleen een percentage van de opbrengst der motorrijtuigenbelas ting voor uitkering bestemd. Deze belasting geeft alleen een indruk van het aantal en het totale gewicht van de in gebruik zijnde motorrijtuigen. Maar teneinde ook de in tensiteit van dit gebruik tot uitdrukking te brengen, wil de commissie-Oud ook een deel van de opbrengst van het bijzonder in voerrecht op benzine als basis voor de uit keringen nemen. Dit percentage zou 17% kunnen zijn. maar in verband met de in de oorlogs- en na-oorlogsjaren op het gebied van de wegenbouw ontstane ach terstand wil de commissie dit percentage verhogen tot 20. Hierdoor en mede ten gevolge van de toenemende opbrengst der motorrijtuigenbelasting en het bijzonder in voerrecht op benzine zullen de totale uit keringen kunnen stijgen tot boven 40 millioen. Als het rapport der commissie- Oud zal worden aanvaard zal de uitkering voor de niet-primalre wegen dus ongeveer verdubbelen. De opstelling van het Belgisch mili tair elftal, dat Donderdag op het veld van Anderlecht te Brussel tegen de Nederlandse militaire ploeg zal uitko men, is als volgt: doel: Van dei Meirsch; achter: Van Rooy en Thellin midden: Lippens,, Culot en Ver- cauteren; voor. Op de Beek, Van Her- pe, Dewael, Close en Wouters. Negen gewonden, dat is de oogst ge weest van een algemene vechtpartij, ontstaan tussen de supporters van beide partijen tijdens een voetbalwedstrijd te Napels. De aanleiding hiertoe vormde zoals gewoonlijk een scheidsrechterlijke beslissing, waarover de meningen nogal verdeeld bleken. Tientallen toeschouwers liepen blauwe plekken en schaafwonden op. gevolg was dat meer dan de helft van de jongelui vertrok en dat de blijvers met geïmproviseerde middelen getracht hebben zo veel mogelijk van de feest vreugde te redden. De artisten die zouden optreden kregen hun gages be taald en konden naar huis keren. Op een niet al te beste piano werden mu ziekjes van meer dan vijftig jaren ge leden gespeeld. Daarop zijn namelijk geen auteursrechten, evenmin als op muziek van achter het IJzeren Gordijn. De walsen van Strauss en Brahms ech ter hebben als omlijsting van een he dendaags carnavalsfeest minder jolige waarde dan de muziek die het BUMA zorgvuldig beschermt, terwijl ook de kozakkendansen niet zo zeer in zwang zijn in Nederland. Niettegenstaande het telefonische overleg met de directie van BUMA en de politie bleef het verbod om andere muziek uit te voeren ge handhaafd. De afdeling Vorming bulten School verband van het ministerie van O., K. W. heeft het bestuur van de Instuif aangeboden in deze kwestie bemidde lend op te treden, hetgeen door het bestuur van de Instuif dankbaar is aan vaard. De Instuif ziet zich bedreigd in haar bestaan, aangezien het voor haar ten enenmaie onmogelijk is de ge vorderde gelden op te brengen. Te Verviers is het jaarlijks tournoo: gehouden om de Simonis beker met deelneming van Wafflard, Fauconnier Van den Branden, Boulanger, Van Has sel en Vervest. De partijen, gespeeld in kader 47/2, gingen over 450 carambo les. In de finale won Boulanger van Vervest met de volgende cijfers: Boulanger Vervest 450 289 8 182 81 56.25 36.12 Er zijn in dit tournooi hoge moyennes gehaald. Zo beëindigde Wafflard zijr. partij tegen Vervest in zeven beurten, hoogste serie 229, gemiddelde 64.28. Ver vest bleef staan op 373, hoogste serie 115, gemiddelde 53.28. In de halve fi nales werd Wafflard in acht beurten door Boulanger uitgeschakeld en Van Hassel in 21 beurten door Vervest. Het eindklassement luidt: 1. Boulanger 27.76 (alg. gemiddelde; 2. Vervest 33.23 3. Wafflard 43.41 4. Van Hassel 19.08 5. V. d. Branden 17.30 6. Fauconnier 36.22 Van den Branden en Fauconnier werden in de voorronde uitgeschakeld Tijdens de Maandagavond in de Brak ke Grond te Amsterdam gehouden finale van het heren kapconcours voor Noord-Holland, georganiseerd door de Technische Ontwikkelingsclubs, is Be verwijk met 20.373 pnt. eerste gewor den. 2. Amsterdam 20.311 pnt. 3. Alk maar 19.926 pt. 4. Haarlem 19.595 pt. De persoonlijke kampioenschappen waren voor 1. Charnecci (Amsterdam); 2. Quax (Beverwijk); 3. Kriebel (Am sterdam); 4. Filnich (Alkmaar); 5. Duinmeijer (Beverwijk). Mirlova Nachodska, die aan de we reldkampioenschappen kunstrjjden te Wenen heeft deelgenomen en bij de da mes op de achttiende plaats eindigde, zal volgens enkele Weense bladen niet naar haar vaderland, Tsjecho-Slowakije, terugkeren. Zaterdag verliet zjj met haar koffers het hotel, waarin de Tsjechische ploeg was ondergebracht. Zondag, toen de Tsjechen per vliegtuig naar Praag vertrokken, was zij nog steeds afwezig. Volgens deze bladen moet worden aan genomen, dat Mirlova Nachodska de Oostenrijkse hoofdstad heeft Verlaten. i'S. Het kleine gezelschap in Berse's hal staat op, als prihs Erwin binnen komt. De knaap monstert de aanwezigen met sombere ogen en knikt lusteloos, als Berse de beide mannen aan hem voorstelt. De tegenwoor dige Yarl van Tyrfing en zijn getrouwe, Heer Haugar, zijn de eersten, die hun toekomstige vorst komen begroeten, zegt de burchtheer onder danig, en zij verheugen zich, de zoon van de grote Noorman te kunnen dienen. Er glijdt een verdrietige trek over Erwin's gezicht; de gedachte aan zijn vader, die, zoals Berse hem heeft verteld, door rovers is ver moord, laat hem niet los. Deze slag kwam wel zeer hard aan en boven dien trof hem de weinig medelevende houding van Branwen, die van het feit niet bar onder de indruk scheen. Haugar treedt naar voren. Vergun mij, wendt de kerel zich tot Berse, u aan onze afspraak te herinneren, om prins Erwin naar Tyrfing te brengen. Bovendien - er is geen betere plaats voor inhuldiging, lijkt het mij een der grootste lenen, zoals ge zelf zegt, nietwaar? Intu ïtief voelt Erwin de vreemde gespannen sfeer en een ogenblik komt de oude strijdlust boven, als hij verontwaardigd invalt: - Ik beslis zelf wel, waar ik ingehuldigd wil worden; voorlopig is dat nog niet aan de orde! Hebt ge reeds nieuws over de koningin, Heer Berse? Neen? Welnu, zend meer krijgers uit en maak spoed er meeEn hoe staat het met de vader van vrouwe Branwen? Ook nog geen bericht? Ik zeg u dit, - raast de jongen verder - afgezien van de onbeschaamdheid, mij over inhuldiging te spreken, terwijl mijn vader - hier trilt zijn stem haast onmerkbaar - zo kort geleden gedood werd, wil ik niets ondernemen, vóór mijn moeder, de koningin gevonden is, en over feesten en inhuldiging wil ik helemaal niets horen! Als het zover is, zal mijn moeder er bij zijn! Kalmer vervolgt Erwin, terwijl hij Haugar strak aanziet: - Uw moeite is dus vergeefs, Heer Haugar - IK BLIJF HIER en laat mij door niemand naar welke plaats dan ook wegbrengen. En met trots geheven hoofd verlaat de jonge prins de zaal. Stil zitten de vier samenzweerders elkaar aan te staren en Berse kijkt hulpeloos van de een naar de ander. Haugar echter zegt met een sluwe blik: - Ge speelt voorwaar een handig spelletje, Berse, maar, geloof mij, de knaap volgt mij als een hondje naar Tyrfing als ik het wil. - Jawel, valt Branwen hem scherp in de rede, - ik begrijp u - Ge hoeft maar te zeggen, dat ge nieuws hebt van zijn moeder, nietwaar? Maar zo gemakkelijk zal u dat niet lukken, want, vervolgt ze met een spottende knipoog, - wat denkt ge, dat er gaat gebeuren, als ik de prins inlicht over uw betrekkingen tot de vorst van Bohuslan, of over de rol die Gandalv heeft gespeeld bij het veroveren van Tyrfing, hè? De Oostenrijker Obereigner heeft de afdaling (parcourslengte 2500 meter) van de internationale skiwedstrijden te Sestrlère in min. 58,1 sec. gewonnen Tweede werd Duvillard (Fr.) in 1.59.9, derde Schneider (Oostenrijker) in 2 013 Australië, dat in December van net vorig jaar de beker aan Amerika ver loor, zai in de eerste ronde van de Noora-Amerikaanse zone van het Davis Cup tournooi 1955 tegen Mexico uitko men. Dat heeft de loting voor deze zone, die tijdens de internationale Ame rikaanse indoor-kampioenschappen te New Vork is gehouden, uitgewezen. Het volgende resultaat kwam voor de eer ste ronde uit de bus: MexicoAustra lië, BraziliëCuba en PakistanBrits West Indië. Ganada lootte vrij. Met een sterke, 33 man tellende ath- letiekploeg zal Amerika aan de Pan- Amerikaanse spelen, welke 12 Maart te Mexico City beginnen, deelnemen. Advertentie 9 L® ÉL® Ir L# r§6 L® i De ioting voor de zesde ronde van de competitie om de Engelse voetbalbeker heeft het volgende resultaat opgeleverd: Huddersfield TownNottingham Forest of New Castle United, Notts CountyYork City. Birmingham City—Manchester City. Swansea Town of Sunderland—Wolver hampton Wanderers op 12 Maart De wedstrijden zullen worden gespeeld op de terreinen van de eerstgenoemde ver enigingen. Nu Vork voor de kwartfina les tegen Notts County geloot heeft is het zeker dat een club, die niet tot de eerste divisie behoort, zich in de halve eindstrijden zal plaatsen York heeft o.m. Blackpool, Bishop Auckland en Tottenham Hotspur verslagen, en ziet de ontmoeting met Notts County vol vertrouwen tegemoet. Maar de kansen van laatst genoemde club, die op haar weg naar de kwartfinales de eerste klas- sers Sheffield Wednesday en Chelsea heeft uitgeschakeld, en in de afge lopen dertien weken slechts eenmaal een nederlaag heeft geleden, mogen vooral niet te laag worden aange slagen. Als Sunderland de over te spelen bekerwedstrijd tegen Swansea wint zal het in de kwartfinales Wolverhamp ton Wanderers ontmoeten. Beide ploe gen dromen van een „doublé", het win nen van de beker en van het league kampioenschap. Ze hebben elkaar in de league al tweemaal ontmoet. De Wol ves wonnen op eigen terrein en speel den de uitwedstrijd gelijk. Birmingham komt op eigen terrein uit tegen Man chester City, een zware opgaaf, voor de tweede klassers, want de City, momen teel vijfde op de ranglijst van de eer ste divisie, heeft een sterke ploeg, die door velen in staat wordt geacht de beker te winnen. Huddersfield zal tegen de winnaar van de wedstrijd Notts ForestNew Castle moeten aantreden. Op eigen terein, wat wel eens een beslissend voor deel zou kunnen zijn. Horizontaal: 2. reus 8. laddersport 9. zintuig 10. keizer van Ethiopië 12. hotel-employé 14. maanstand 16. oud straf werktuig 17. week 18. treiter 20. mannetjesbij 21. bak 23. weg 25. duivenhok 27. Scand. Airlines System (afk.) 28. deel van wiel 30. Engels eiland 32. per expres (afk.) 33. zeer vloeibaar 34. speelkaart 36. bedwelmende drank 37. populaire bena ming scheeps kapitein 38. zwaarlijvig Verticaal; 1. rust 2. lidwoord 3. draaikolk 4. onaangedaan 5. noodsein 6. gewicht 7. Europeaan 11. opening 1 2 3 9 8 lo 11 11 13 79 1S AVW 16 1* 18 19 10 11 22 23 29 IS 26 26 29 30 31 32 33 39 35" 36 3? 38 12. borstharnas 13. sjacheren 15. transport middel 17. model 19. palmriet 22. venijn 24. rimboe- bewoner 26. hiel 29. voertuig 30. broodtrog 31. buisverlich ting 34. fleurigheid 35. platzak 36. leger-onder- deel (afk.) Advertentie (Van onze dammedewerker) Zelfs de laatste zet in de damcompe- tities heeft nog geen beslissing kunnen brengen. Door het indienen van een pro test kreeg de eerste-klasse-competuie nog een typisch einde. Zoals reeds werd bericht, werd in de hoofdklasse de ster ke IJmuidense ploeg onder aanvoering van Piet Roozenburg op besliste wijze kampioen. Ook al deden concurrenten Jozeph Blankenaar" en „Gezellig sa menzijn" bijzonder hun best om IJmui den dwars te zitten. In de tweede klas se legde DSTO met de maximum-score zelfs overtuigend beslag oP de titel. Ook daar waren dus geen moeilijkheden. En dat APGS een tiental eminent strijdende politiemannen op de been had weten te brengen, was alleen nog maar oorzaak, dat deze club eveneens ongeslagen met het kampioenschap ging strijken. Neen, het zorgenkindje van de wedstrijdleider en thans zelfs van t bondsbestuur werd de eerste-kiasse-damcompetitie. Door de verscherpte degradatiebepa lingen was de strjjd in deze klasse wel bijzonder fel en zwaar. Een logisch ge volg daarvan was, dat de clubs elkaar t0L,?.P schl]f te ljjf zijn gegaan. Elk ogenschijnlijk onbelangrijk puntje zou immers van grote betekenis kunnen Hu leefde voldaan met die zweer die nu een gekalmeerde en collectieve zweer was. Hij had a.F beloofd in het voorjaar en in de herfst met haar naar Madrid te gaan en hij hield zich daar- aan. Als ze daar waren, be zochten ze op elke reis een nieuwe medicus. Elke dag komt er wel een beroemde dokter aan het licht. De naieveteit en de ijdelheid van de mensen is eeuwig en de medici doen er goed aan die te exploiteren: de stumpers moeten toch ergens van leven, nu ze het niet kunnen van de zekerheid van hun wetenschap. De zweer die rekening hield met deze behande ling. maakte het hem niet lastig. Het was uit met de pijnen, het braken en de bloedingen en zelfs met de diarrhee's en de verstoppingen. Ze was een zweer met buitengewoon begrip en beleefdheid. De Indiaan vond zijn geluk in haar te verzorgen. Hij verpleegde haar als een enig, ongelukkig kind. Zij werd in alles vertroeteld. Hij deed de ramen dicht zodra de wind opstak. Hij hield de kamers op een tempera tuur van 20 graden in de koude maanden want de zweer, net als de katten, hield van' warmte, 's Winters droeg hij haar met een buikbandje lekker ingepakt. Zodra hij gegeten had, liet hij haar naar bed gaan. Twee uur siësta, of liever gezegd, rust, want maag zweren slapen niet. Van geen enkele serieuze maag zweer is bekend dat ze geslapen heeft, want de slaap van een zweer zou hetzelfde zijn als een litteken vormen en zich sluiten of te wel ophouden zweer te zijn, een een zweer die slaapt of geneest is geen zweer meer. Daarom sliep die van de Indiaan nooit. Ze werd te goed behandeld en te goed gevoed en te ruste gelegd en in een stoel gezet en van medica menten voorzien om dwaasheden te begaan en tot slapen over te gaan en daardoor een eind te maken aan haar leven van maagzweer. Ieder jaar tegen half April en begin October gin gen de Indiaan en zijn zweer een beetje aan de zwiei m de Residentie. Elke reis duurde gewoonlijk V/. maand. Ze zagen de nieuwe toneelstukken, want de maag zweer hield van toneel, en de parade voor het Ko ninklijk Paleis, ofschoon er geen parade meer was. En ze zaten in het Retiro en in het Westerpark. „Er zijn drie dingen in Madrid waarover ik ver rukt ben," bekende ze hem op een morgen terwijl ze naar de toppen van de Sierra 1) keek: „de hemel, het leidingwater en de groenten." „Maar je weet toch wel dat de dokter ons gezegd heeft.' dat we copieuze maaltijden en het drinken van grote kwantiteiten vocht moeten vermijden.... en je eet en drinkt graag goed, zodra je buitenshuis bent." „Dat is overdreven." „Daarna keerden ze naar Aldeaalta terug, beladen met potjes en dozen dragées en injecties, want iedere nieuwe dokter die ze bezochten probeerde een nieuw stel medicamenten op zijn zweer. Thuis was het een echte batterij van chemische producten, die tafels, kastplanken en stoelen vulden. De een stelde hem de alcali-behandeling van Sippy voor, een ander wijzigde dit weer met het recept van Bourget. Wanneer hij bepaalde storingen voelde, nam hij zijn natrium bicarbonaatmaar een van de me dici waarschuwde hem dat hij gevaar liep een alca- lose te krijgen en hij hield ermee op. Een andere dokter stelde hem voor zilvernitraat te gebruiken, een ander maagslijm, nog weer een ander condroï- tine. Een heel jong mannetje dat juist uit Duitsland was teruggekomen schreef hem koepoktherapie voor, omdat hij zeide er zeker van te zijn dat zijn zweer een infectueuze zweer was, veroorzaakt door strep- tococcen. Een volgende stelde hem intraveneuze in jecties van natrium bicarbonaat voor; een ander in- suiine, een pancreas-extract zonder insuline.... Ex tract van de hypophyse, van de lever, van de schild klier, vrouwelijke hormonen, enz., enz. Na iedere reis naar de Residentie keerden hij en de maagzweer naar huis terug overstelpt met nieu we plannen en behandelingen. „Die knapen" moeten toch hun wetenschap op iemand toepassen!" „Die knapen" dat waren de medici die zij bezoch ten, „Natuurlijk, en jij moet toch je geld aan iemand verspillen," antwoordde hem de zweer die nu er wel voor voelde om met rust gelaten te worden. In de stad was zijn terugkomst een evenement. Iedereen hield hem staande op de pier en vroeg hem naar de zweer. Ze deden dat nu met de hartelijkheid waarmee men informeert naar een familielid. „Hoe gaat het, Don Lucas, hoe staat het met uw maagzweer?" „In deze tijd van het jaar heel rustig...." en hjj wandelde weer verder. Later gingen dan de gesprekken in'alle huizen, in diefr^en ®n in die van de armen, aldus: n Hucas en zijn maagzweer uit Madrid teruggekomen!" „En hoe maakt zij het?" „Goed, ze lijkt een betere kleur te hebben." hij leerde gelukkig, omdat ze hem afleiding gaf en vooral omdat hij trouw gezelschap aan haar had. JJe nieuwe plannen voor genezing die men op elke reis naar Madrid voor hem componeerde amuseer- üJen."e™ in hoge mate. Daarna vulde het ordenen en üat hele arsenaal op zijn bepaalde plaats en uur houden veel van zijn tijd. „Vergeet niet om 9 uur die druppels in te nemen." „Denk om je injectie één uur vóór de maaltijd." „Die dragées halverwege de middag met een beetje melk De maagzweer was, eerlijk gezegd, tam en aan vaardde met zekere berusting wat zij „die vuilig heid" noemde. Behalve een enkele maal dat haai mond haar een poets bakte en ze iets at dat haar niet goed bekwam, was ze overigens heel gedwee en verstandig. 's Zomers sloeg haar gulzigheid wel eens door en slikte ze wat sardines die ze onherroepelijk teruggaf De Indiaan werd dan boos en gaf haar een standje. „Zie je het dan niet? Elk jaar overkomt je het zelfde en wat wil je dan? Zul je dan nooit wijzer worden?" De maagzweer hield haar mond. „Je weet immers dat je tegen die dingen niet kunt! Waarom eet je ze dan?" Hetzelfde overkwam haar met de heerlijke filet van bonito2), waarvan ze doodziek werd en dan moest de arme Indiaan er later voor opdraaien. Maar die goeierd had meelijden met zijn maag zweer en zodra hij merkte dat ze pijn had of overgaf of de misselijkheid voelde opkomen, legde hij haar te bed en overlaadde haar met lieve woordjes en verwennerijen. „Kom maar, wees maar stil, stil dan maar." I En hij pakte haar lekker in en gaf haar de medi cijnen met een overdadige tederheid. (Wordt vervolgd.) 1) De Sierra de Guadarrama 2400 m.) 2) Een kleine tonijnsoort worden. Dat heeft de strjjd wel buiten gewoon verscherpt; zelfs werden de re sultaten van de andere clubs met meer interesse gevolgd dan de prestaties van de eigen vereniging. Waarschijnlijk heeft deze mentaliteit zich wel iets te ver doorgezet, zodat het bondsbestuur nu met een onverkwikkelijk protest werd opgescheept. Zoals uitvoeriger werd bericht, had CDA een wedstrijd tegen St. Canisius met een 97 score beëindigd. De verwachtingen waren, dat de afge broken partijen tot een 10—10 eindresul taat zouden leiden. Nog vóór het afspe len van deze belangrijke partijen be langrijk dan altijd voor concurrent „Jo zeph Blankenaar" omdat bij een gelijk spel deze club gelijk zou eindigen met CDA liet de wedstrijdleider de laat ste competitiewedstrijd spelen. Deze wedstrijd tussen de Kwakel en CDA werd door laatstgenoemde club regel matig en verdiend gewonnen met 12—8. Daarover viel niet te redetwisten. Wel nog over de beslissing van de wed strijdleider, dat hij deze wedstrijd liet spelen vóór dat het eindsignaal tegen St. Canisius bekendwas. Intussen had CDA-voorzitter Roschar een unieke prestatie verricht door een verloren hangpartjj toch nog tot remise te herleiden. Met een 108 voorsprong moest de andere partjj die afgebroken was, dus over het kampioenschap beslissen. En die fel geanalyseerde partij, een echte monsterachtige zeeslang met een reu- zeneindspel, werd eveneens remise. Dolgelukkig kon CDA dus de kampi- oensvlag hijsen. Met veertien punten waren de Roscharianen immers juist één wedstrijdpunt boven „Jozeph Blankenaar" gekomen. Maar laatstge noemde club had geconstateerd, dat er een onregelmatigheid had plaats ge had. De eerste afgebroken partjj was niet in Amsterdam bjj CDA maar in Wilnis bjj St. Canisius afgespeeld. Pro test dus! Waarmee dus het accent van dit kam pioenschap kwam te liggen bjj het be stuur van de bond, dat achter de groene tafel dit protest zal moeten behandelen. Ongelukkigerwijs is de voorzitter van de bond tevens praeses van „Jozeph Blan kenaar". Wat dat weer voor complica ties zal geven valt niet te bevroeden. In elk geval heeft CDA momenteel met de damschijven onderstaande eindstand in de eerste-kiasse-damcompetitie we ten te bereiken. Of deze club inderdaad naar de hoofdklasse zal promoveren en dus, evenals „Gezellig Samenzijn", met twee tientallen zal uitkomen, hangt ech ter van de protestcommissie af. De slotstand werd op papier voorlo pig echter als volgt: CDA 2 Joz. Blank. 3. Diemen 4. Aalsmeer 5. St. Canisius 6. Crescendo 7. de Kwakel 8. Ouderkerk 9 DID 10. ODV 14 93—87 13 110—70 11 95—85 11 91—89 10 110—70 9 93—87 9 92—88 8 84—96 6 79—101 0 53—127 De beide verenigingen DID en ODV degradeerden automatisch naar de tweede klasse. Dinsdag 22 Februari Hoog water: 3.52 u. en 163)2 u. Laag water: 11.40 u. Maanstand: Nieuwe maan 16.54 u. Woensdag 23 Februari Hoog water: 4.25 u. en 16.35 u. Laag water: 0.01 u. en 12.21 u.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2