VERGROTING VOORZIENING VAN GAS EN ELECTRICITEIT Begrotingstekort van Haarlem verhoogd met half millioen Nieuw pand van Propharma geopend PINKY" DOOR ST. GENESIUS V ondel's „Lucifer" op Hageveld In Maart wordt begonnen met het bevolkingsonderzoek B.B. Haarlemmermeer heeft nu een kringcommandopost RH ENTOSORBINE verblijf f Bejaardentehuis en zwembad kosten ieder een millioen Pastoor Th. Roorda zeventig jaar Vergadering „St. Lambertus" Ruim ondergronds Notaris H. M. v. Weel in het zilver en Stookhok in brand HET HAARLEMSE INVESTERINGSPLAN Zilveren jubileum bij Spacunestad Door wethouder Happé Engelse voorstelling van Noors toneelstuk in Haarlem 50.000STE LID VAN ST. ELOY in Haarlem ingeschreven Goede Voorstelling in aanwezigheid Van mgr. J. P. Huibers en de Lucifer van 1889 In gemeente Bloemendaal Brandweer greep snel in DINSDAG 22 FEBRUARI 1955 PAGINA 3 Burgerlijke Stand Haarlem Bond Oud-Illegale Werkers Ibsen's „Hedda Gabler" op 3 Maart Vrouw wegens heling van ƒ400 gearresteerd WITTE tegen maag-darmstoornissen o.a. TABLETTEN diarrhee, "kater", bedorven maag. Viering denkdag IJSBAAN KLEVERLAAN OPEN GESTELD Concert N. Ph. O. Basketball-competitie Schoten Giants verliest van Z.B.V.S. Gemeenteraad Haarlemmer- liede en Spaarnwoude ZANDVOORT GEVONDEN PORTE- MONNAIE VERBRAND Inhoud ten eigen bate aangewend FILMAVOND NED. REISVERENIGING Agent wordt onderwijzer Interpellatie over woning bouw HEEMSTEDE Met de K.A.B. naar Tegelen Beurs van Amsterdam Beurs van New York In onze editie van Zaterdag hebben wij reeds enkele cijfers genoemd die verband houden met het gemeentelijke Investeringsplan van Haarlem voor de jaren 1954 t.e.m. 1958. De restauratie van het stadhuis vraagt in totaal f 300.000. In 1958 verwacht men de laatste f 100.000 hiervoor uit te geven. Een ander groot werk is de bouw van een bejaardentehuis van f 1.500.000, van een zwembad (overdekt) in Haarlem-Noord, waarvan de uitvoering in twee jaar is gedacht; de totale kosten belopen f 1.000.000. In 1954 werd reeds de helft voor dit werk uitgegeven, de andere helft volgt in 1958. Voor leggen van dienst- en hoofdlei dingen van het Waterbedrijf zijn resp. voor de komende 4 jaren in totaal 210.000 en 640.000 geraamd. Deze leidingen zouden in 1958 gereed kunnen zijn. Voor de bouw van een transfor matorstation (van 6000 op 380-220 volt) is gerekend op 289.000. In 1954 werd hiervoor reeds een bedrag van ongeveer 51.000 uitgetrokken; voor de ko mende jaren resteren 68.000, 68.000, 51.000 en 51.000. Voor het leggen van hoog- en laagspanningskabels ter versterking van de kabelnetten, voor het aansluiten van nieuw gebouwde schakel- en transformatorstations ten behoeve van de stadsuitbreiding is 1.324.300 uitgetrokken. Het grootste gedeelte hiervan werd reeds in 1954 B. en W. van Haarlem hebben een nota van wijziging in de begroting voor 1955 aan de raad doen toekomen. Ten gevolge van de in deze nota opgeno men hogere uitgaven, welke niet door hogere inkomsten kunnen worden ge dekt, wordt het in het ontwerp van de begroting voor 1955 geraamde te kort van 1.450.000 verhoogd met 500.000. Enkele van de belangrijkste verho gingen zijn: 171.600 voor onderhoud van straten en pleinen; 52.519,43 voor de in standhouding van bijzondere scholen; 8.000 voor filmvoorstellingen voor de schoolgaande jeugd; 25.000 voor het verstrekken van op drachten aan en de aankoop van wer ken van beeldende kunstenaars ten be hoeve van het maken van decoratieve versieringen aan of in te bouwen wo ningcomplexen en voor het in stand houden, het aanbrengen van verlichting en de aanschaf van leermiddelen voor scholen 16.400. De overige wjzigm- fen betreffen kleinere bedragen op an- ere posten. De heer H. M. Verbeek, werkzaam op de afdeling Interne Controle van de N.V. drukkerij ,,De Spaarnestad", vierde Zaterdag j.l. zijn zilveren jubi leum in dienst van dit bedrijf. De jubilaris werd ontvangen door de directie en ontving een geschenk en de gebruikelijke enveloppe met inhoud. Daarna had de huldiging van de jubi laris, die vergezeld was van zijn echt genote en kinderen, nlaats in de can- tine. De heer H. G. Hartog leidde deze feestelijke bijeenkomst. De procuratiehouder, de heer G. W. M van Warmerdam, sprak de jubilaris toe. Hij prees zijn ijver en hoopte, dat de heer Verbeek eenmaal zijn «Hang jubileum zou vieren. Namens het ju*31" leum-fonds overhandigde de heer Van Warmerdam een schilderij. De_ chef van de afdeling Interne Controle, de heer W. J. Campfens, dankte de heer Verbeek voor de samenwerking. Hij bood een armbandhorloge aan. De heer Hartog schonk een reis-nécessaire. Na afloop dankte de jubilaris voor de huldiging en de geschenken. uitgegeven. Ook dit project hoopt men in 1958 gereed te hebben. Voor uitbreiding van electrische ver lichting is 863.860 gepland over de periode 1954-1958. Voor 1955, 1956, 1957 en 1958 staan op het programma resp. 110.000, 110.000, 100.000 en 100.000. In 1955 wordt het onderstation in Haarlem-Noord aangesloten op de transformatoren. In 1957 hoopt men klaar te zijn met de bouw van het onderstation voor transformatie van 50.000 op 6000 volt in Haarlem-Zuid. Voor het uitbreiden van het gasbui- zennet voor lage druk is in totaal een berekening opgezet van 720.000; voor dienstleidingen 296.000, voor het aan- schafen van nieuwe pasmeters ƒ731.000, voor het vergroten van de gasberg- ruimte bij het regulateurstation in de Delistraat ƒ450.000; voor dit werk is voor 1955 230.000 en voor 1956 220.000 in het plan berekend. Voor de uitbreiding van industrieter rein in de Waarderpolder is 1.200.000, voor de bouw van industriehallen 300.000 genoemd. Voor de uitbreiding staat voor dit jaar de helft op het Wethouder W. F. Happé opende van morgen het nieuwe pand van het phar- maceutisch bedrijf Propharma aan de Stephensonstraat. De firma begon in Juli 1946 haar activiteit in een klein pand te Bloemendaal. Begonnen werd toen met de import van verpakte ge neesmiddelen uit Zwitserland. Na korte tijd werd dit pand te klein en nam Propharma haar intrek in het voorma lig hotel Den Hout. Reeds spoedig daar na werd met de Zwitserse firma J. R. Geigy te Bazel een licentie-overeen komst afgesloten, waardoor het mogelijk werd specialité's door Propharma te laten vervaardigen. In 1950 werd ook de vertegenwoordiging van de firma H- Boehringer Sohn te Ingelheim am Rhein overgenomen. Het bedrijf Propharma heeft thans een capaciteit van jaarlijks 30.000.000 tabletten en dragees, 3.000.000 ampullen, terwijl bovendien naast de vloeistoffen ook nog 3.000.000 suppositoria kunnen worden vervaardigd. Wethouder Happé opende het ge bouw als voorzitter van de stichting tot Ontwikkeling van de Industrie in Haar lem, welke stichting, naar hij zeide, niet alleen tot taak heeft om nieuwe industrieën aan te trekken maar ook om bestaande bedrijven de kans te bie den zich te ontplooien. De heer Happé gewaagde van de plezierige indruk, die hij van het nieuwe gebouw had gekre gen en betuigde als wethouder zijn dank voor de prettige verstandhou ding, waarin de onderhandelingen tus sen het gemeentebestuur en Prophar ma waren gevoerd. Nadat de wethouder de beste wensen van het gemeentebe stuur voor de toekomst van het bedrijf had overgebracht, sprak jhr. dr. J, C. Mollerus een feli citatie namens de Kamer van Koop handel. De toespraakjes werden beant woord door de heer E. C. Diets, com mercieel directeur van Propharma. De wetenschappelijke leiding wordt gevoerd_ door drs. J. H. Witte. „Pro pharma" en haar zusteronderneming „Pharmaver" tellen tezamen 50 werk nemers. Het nieuwe gebouw is ontwor pen door architect A. C. Gathier uit Oegstgeest. Al moge de rassendiscriminatie he den ten dage in Amerika iets zijn afgenomen, en al zijn vele scher pe kantjes wat bijgevijld, het vraagstuk is daardoor de wereld nog niet uit. Men maakt in ZuidAfrika weer een he vige oprakeling mee van dit bijkans onoplosbare probleem. Onoplosbaar was het probleem ook voor Cid Rickett Sum mer auteur van de door oprechte be wogenheid ingegeven roman „Pinky" een blank negermeisje. Want al wil de schrijfster de hele wereld van de ellen de verhalen, die door het rassenonder- scheid en de rassenhaat ontstaat en al geeft zij door de geschiedenis van Pin ky aan het slot een goede wending, ook zij weet geen uitkomst en laat net bij een goede afloop, die met anders dan incidenteel is en zo men wil gefor ceerd. Want wat ware er gebeurd, indien FILMS: CINEMA PALACE: „Wij willen George", 14 jaar. Tijden: 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „De waarheid omtrent ons huwelijk" str. volw. Do.: „Zij, die zich verkopen", volw. Tijden 2.30.' 7 en 9.15 uur. Di.av. één voorstelling om 8 uur. LUXOR: „De woestijn leeft", a. 1. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. MJNERVA: Do. 8.15 uur: „Een uur voor middernacht", 18 jaar. REMBRANDT: „08/15" 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: ..Tarzans avonturen", volw. Tij den: 2.30 en 8 uur. STUDIO: „Romeo en Julia 14 jaar. Tij den: 2.15. 7 en 9.15 uur. Dinsdag 22 Februari Stadsschouwburg: De Haagsche Comedie met Hippo danst", 8 uur. Woensdag 23 Februari Concertgebouw: Interscholair jeugdtour- nooi. 19.15 uur. Minerva: Heemsteedse Kunstkring, Tho mas Magyar, viool, 8.15 uur. Geboren: P. M. KroezenSweers, z. A. SmolenaarsStolvoort, z. C. J. B. Schou ten—Schouten. z. L. M. wierda—Loggen, z. C. M. JankowskiLieffering, z. M. Th. Assendelft—Corbeek, z. C. Th. M. van DamPrnis, z. A. van der Werff—Hoekstra, d. J. van SchaikDielessen. d. A. Sloof Homan, d. G. A. Meijer—Vollenga. d. W. Geiissen—Verzijlberg, d, H. P. J. Ruigrok— Vierveiizer, d. C. P. van SoestSindorf, d. J. Rekman—Snoek, d. J. E. Blom—Lutjten, d. C. F. Serné—Luke, d. Getrouwd: G. F. de Clerck en C. Postma. Overleden: J. C. Peet—Möhle, 77 j., Ha- zepaterslaan. A. Visser. 74 j., Linschotenstr. L. Visser. 86 j.. Roemer Visscherstraat. C. van Poorten, 82 j., Overtonstr. J. Kruijd, 82 j., oranjestr. N. P. Meijers—Boot, 81 J., Tuinstr A. E. Dernison—Heijboer, 71 j., Holsteiinstraat. R. M. J. Lammers. 2 mnd., Steenbokstraat. A. J. Obdam. 4 dg.. Kam persingel. A. Hoogeduin, 57 j., Kamper singel. J. F. C. Nellissen, 71 j., Kinderhuls- singel. Pinky zich tevoren reeds, als negering had geopenbaard aan de blanke arts, wiens hart zij veroverd had? Het ver haal betoogt slechts, dat oprechte helde soms in staat moet zijn zelfs de kloof tussen verschillende rassen te overburg- gen. Wij laten het antwoord buiten be schouwing en bepalen ons alleen tot hetgeen de Katholieke Gemengde To neelvereniging „St. Genesius" onder re gie van G. Kessels er gisteravond in een uitvoering voor donateurs in de Stads schouwburg van terecht bracht. En dat is heel wat. Zou in het derde bedrijf met wat hinderlijk van onvoldoende rolkennis blijk gegeven zijn, dan zou een byzonder gave vertolking zijn ontstaan, vooral door de verrassende kwaliteiten van Ans Kooiman-Caspers, die „Pinky" levensecht en spontaan op de planken zette. Als draagster van de naam van het spel droeg zij ook werkelijk de voor stelling. Haar spreektoon is natuurlijk en in alle opzichten bracht zj een be zielde uitbeelding. Wij haasten ons om thans de loftrompet te richten naar Elly Koning, die Grootje Dicey een waarlijk koninklijke allure schonk in haar ge latenheid. Miss Em verscheen in een rolstoel op het toneel, omdat zij zwaar ziek was, maar dat moest je weten, want aan haar stem was daar bepaald niets van te merken. De oude dame wist nog behoorlijk van leer te trekken, wel wat té voor een doodzwakke vrouw (Corry Boonman-Smits) Wij willen ver der niet nalaten Fer van Zijp te ver melden voor zijn sprankelende versie van de neger Jake. Erg jammer was het, dat het spelpeil niet tot het slot werd volgehouden. In het derde bedrijf werd te duidelijk op de souffleuse gespeeld, waardoor de uitstekende indruk, in de twee vorige bedrijven gewekt, deels werd weggeno men. Maar overigens: onze verwachtingen, die o.a. gespannen waren naar de slor dig gestelde explicatie in het program ma, zijn gisteravond verre overtroffen. H. St. De B.O.I.W. te Haarlem, aangesloten bij de Nat. Federatieve Raad Voorm. Verzet Nederland, heeft een dezer dagen zijn jaarvergadering gehouden. Daar de voorzitter, de heer H. Cox, zich niet meer herkiesbaar stelde, werd in zijn plaats als zodanig gekozen de vice-voorzitter, de heer J. Th. v.d. Boo gaard. Het bestuur is nu als volgt samen gesteld: J. Th. v.d. Boogaard, (voorz.), J. J. Peschar, Hyacinthenlaan 19 (secr.) R. G. Oppelaar (penningm. )mevr. A. Bon, Th. Ederveen, J. Kraakman en P. v.d. Steenhoven. De raad van advies en bijstand werd voor 1955 als volgt gekozen: dr. J. A. v.d. Andel, mr. W. Glastra (secr.) P. J. Kaptein (voorz.) mej. J. J. F. van Esch en ds. J. Bronsgeest. programma. In 1957 en 1958 volgen de andere 600.000. Voor de stichting centrale arbeids- inrichting voor minder validen is I 500.000 begroot. Voor de uitbreiding van het gebouw voor legering brand weer 200.000. Men hoopt dit werk in 1956 te voltooien. Voor de bouw van I een posthuis van de brandweer in Haar lem-Noord staat voor 1956 100. Ó00 en voor 1957 70.000 in het pian opgeno men. In de tournée naar het vasteland van een Engels toneelgezelschap is ook Haar. lem opgenomen, waar op Donderdag 3 Maart in de Stadsschouwburg een voorstelling van Ibsen's „Hedda Ga bler" wordt gegeven. Het gezelschap, dat zijn rondreis maakt onder auspi ciën van de Engelse ambassade te Den Haag, zal ook naar Oslo reizen, om het stuk van Ibsen te spelen in de stad, waar de grote Noorse toneelschrijver omstreeks I860 schouwburgdirecteur is geweest. Het is een select gezelschap, dat hier komt. De titelrol in „Hedda Gabler" wordt gespeeld door Peggy Ashcroff, een der grootste en meest vooraanstaan de Engelse toneelspeelsters. Tot het ge zelschap behoren verder o.a. George Devine, wiens talenten als regisseur wij enkele jaren geleden hebben kunnen bewonderen in het Openlucht Theater, Michael Redgrave, in ons land eveneens niet onbekend, zijn vrouw Rachel Kemp- son en Michael MacLiammoir, een der grootste Ierse acteurs, directeur van het Ghate Theater in Dublin. Tbsen, die in 1891 onder tamelijk veel kabaal voor het eerst te Londen werd gespeeld (vooral op initiatief van een Amsterdammer) schijnt thans 't Engel se publiek nog wel aan te spreken. Het gezelschap speelt „Hedda Gabler" immers reeds van 1 September van het vorig jaar af; na de tournée worden de voorstellingen te Londen voortgezet. Het optreden hier zal ons leren, of dit opmerkelijk succes meer steunt op de voorstelling dan wel op het stuk. Morgen, Woensdag 23 Februari, viert pastoor Th. Roorda zijn zeventigste verjaardag waarmee deze Franciscaan dus tot de groep van de sterken gaat behoren. Ook bij dit feit zullen de parochianen van „St. Antonius" zeker uiting willen geven aan hun waardering, die zij koes teren voor het werk van hun pastoor. Het 50.000ste lid van de R.K. Me- taalbewerkersbond „St. Eloy" is een dezer dagen ingeschreven door de Haarlemse afdeling; het is de heer L. v.d. Drift, Bastiaanstraat 21. De propa gandist die het nieuwe lid had gewon nen was de heer S. Korthaven. Graaf Willemstraat 27. Beide heren werden op het bondskantoor in Utrecht toege sproken. De heer Van der Drift ont ving een rijwiel, de heer Korthaven een radiotoestel bij deze gelegenheid. Zesenzestig jaar geleden werd onder regie van „mijnheer" Callier, later bisschop van Haarlem, in het Voorhoutse Hageveld voor het eerst Vondel's „Lucifer" opgevoerd. De toen 19-jarige Jan van der Meer speelde de Lucifer- rol en het zeldzame feit deed zich gisteren op het nu Heemsteedse Hageveld Voor, dat de Lucifer van 1889 thans als een vitale pastoor in ruste de Luci fer-voorstelling van 1955 in dit Kleinseminarie bijwoonde. Wij vermelden dit echter niet alleen als een curieus feit, maar ook vanwege de sfeer, die dit jaar een radicale wijziging heeft ondergaan. Sedert 1889 is de Lucifer verschillende malen op Hageveld opgevoerd, het laatst in 1942 onder regie van de vroegtijdig gestorven pastoor Martinus Haring, en steeds lag het accent alleen op de traditioneel geworden, bijna romantische strijd tussen goed en kwaad. Nadat er reeds geruime tijd geleden sprake van was, zal er in de gemeente Bloemendaal toch eindelijk begonnen worden met het bevolkingsonderzoek op t.b.c. De doorlichting begint op Maan dag 21 Maart in Overveen. Als plaats is gekozen de gymnastiekzaal van het politiebureau. Hierna is Bloemendaal aan de beurt, van Dinsdag 29 Maart af in het voormalige kerkgebouw van de parochie van de Allerheiligste Drie eenheid, ingang Bloemendaalseweg. In April komen dan de gemeentewijken Aerdenhout en Vogelenzang aan bod. Het belang en de noodzakelijkheid van het onderzoek kunnen moeilijk over schat worden. Het moet gezien worden als de bekroning van alle maatregelen, die tot nu toe zijn genomen ten aan- De huidige regisseur, de leraar G. van der Poel, heeft nu een andere visie ten beste gegeven, waarin hij op bijzon der gelukkige wijze is geslaagd. Con creet en zonder overdadige romantiek heeft hij de feiten voor zich laten spre ken, waardoor des te duidelijker de be proeving, die alle Engelen moesten doorstaan, tot uitdrukking kwam. Luci fer, die door Vondel getekend wordt als een strijder voor Gods recht, maar protesterend tegen de heilsboodschap van Gabriël, omdat hij Christus niet in Adam wenste té eren, is hier niet bij voorbestemming de duivel, zoals de traditie ons heeft willen voorhouden. Pas het niet-prijsgeven van zijn protest brengt hem en zijn volgelingen „ter lin ker zijde", en de innerlijke strijd om zijn beslissing te bepalen kreeg in de voorstelling, die wjj gisteren zagen, een scherpe weergave. Over het geheel genomen heeft deze voorstelling een goede indruk achterge laten, niet in het minst door het illus tratief decor, waarin als om de aanwe zigheid Gods tastbaar te maken, de he meltroon een geslaagde vondst was. Vooral in het laatst, toen de partijen stelling hadden gekozen, werkte, de „eeuwigheidsdriehoek" op de troon'door een extra belichting uitermate sugges tief, namelijk als een zekerheid voor Michael en zijn getrouwen en als een dreiging voor de Luciferisten. De reien, voor een groot deel gezon gen, waren weer in het spel opgeno men, maar men had afstand gedaan van de barokke doch martiale muziek, die Deken van der Wiel destijds ge maakt bad. De muziekleraar Th. Straat hof had de reien nu getoonzet, ver dienstelijk ongetwijfeld, ofschoon een krijgshaftiger toon van de Luciferisten het geheel meer karakter zou hebben gegeven. Wij hebben alles bjeen dus genoten van een uitstekende voorstel ling, waarin de seminaristen het vers bekwaam hanteerden en de intenties goed begrepen bleken te hebben. Jammer zouden wij het willen noe men, dat het met één keer voorbij is; aan de opvoering van Koning Oedipus, twee jaar geleden ook voor een groter De burgemeesters Jansonius (Haar lemmermeer) en Van Rappard (Heemstede) en de heren Bies heuvel en Van Alphen bekijken de kaart van de kring Haarlem mermeer (NH6), welke sinds gis teren de beschikking heeft over een ondergrondse commandopost in Hoofddorp. publiek, bewaren velen, die toen eens kennis konden maken met het Hage- velds toneel, nog aangename herinnerin gen. De voorstelling van gisteravond werd o.m. bijgewoond door mgr. J. P. Huibers en vele geestelijken uit het Haarlems diocees. W. H. De jaarvergadering van de Neder landse Katholieke Kleding- en textiel- arbeidersbond „St. Lambertus", afde ling Haarlem werd geopend door de voorzitter, de heer Haver, die in zijn welkomstwoord hl het bijzonder de heer Smits, kringbestuurder van de bond, betrok. Spreker liet het wel en wee van de afdeling de revue passeren, en met vreugde mocht hij vaststellen, dat de Haarlemse afdeling in ledental was toegenomen. Hj dankte derhalve al de genen, die daaraan hadden meege werkt. De gebruikeljke agendapunten als jaarversrlagen van secretaris en pen ningmeester konden vlot worden afge handeld. Bj de bestuursverkiezing ble ken aftredend de dames Kors en Pre- nen en de heren Nack, Bontenbal en Kleinhout. Alleen de heer Bontenbal was niet herkiesbaar. De beide nieuwe candidaten, de heren Heezik en Rob ben, werden zonder hoofdelijke stem ming gekozen. De heer Bontenbal werd dank gebracht voor het werk, dat hj voor de Haarlemse afdeling heeft ge daan. De voorzitter dankte daarna de heer Van der Kamp, die om gezondheids redenen dit jaar het penningmeester schap heeft moeten neerleggen. De heer Smits, kringbestuurder, kreeg vervolgens het woord en hj gaf 'n overzicht van de groei van de K.A.B. sedert 1910. Hj besprak daarna uit voerig de C.A.O. (textiel, maatkleding en confectie). De geestelijk adviseur, kapelaan M. C. Kljn, wees in een korte toespraak op de grote waarde van het gezin. Hj wekte de aanwezigen op om pal te staan voor de beginselen, die aan het gezin ten grondslag liggen, en de aanvallen, die daar steeds weer op worden gedaan, af te slaan. De rond vraag leverde geen evenementen op, en na de pauze werd er gekiend. Het ging er uiteraard gezellig toe, zodat de avond geslaagd genoemd mocht wor den. Zoals men zich zal herinneren is eind van de vorige week een 23-jarige ad ministrateur uit Haarlem aangehou den in Roosendaal, die f 2700.had verduisterd. Bj het verhoor, dat hem werd afgenomen, verklaarde hj o.m. tegen een 25-jarige vrouw uit Haarlem verteld te hebben, dat hj van plan was naar Zweden te gaan. Zodra hj daar een betrekking zou hebben gevonden, zou zij ook overkomen. Om haar de oyertocht mogeljk te maken, had de man haar 400.ter hand gesteld, van welk geld zj echter wist, dat het van verduistering afkomstig was. De Haarlemse politie heeft daarop de vrouw gearresteerd en ingesloten. Na eerst hardnekkig te hebben ontkend, gaf zj naderhand het haar ten laste gelegde toe. Actvertevtte De kring Haarlemmermeer (NH 6) van de Bescherming Bevolking heeft thans de beschikking over een moderne en goed geoutilleerde kringcommando post. Het ondergrondse verblijf is gele gen in de onmiddeljkè omgeving van het politieburean te Hoofddorp. Gis terenmiddag heeft burgemeester J. F. Jansonius van Hoofddorp, voorzitter van de kring, waarbij negen gemeenten zjn aangesloten, in aanwezigheid van verschillende autoriteiten en collega's, de post geopend. Tijdens zjn welkomstwoord zeide burgemeester Jansonius, dat met het ge reedkomen van de commandopost een belangrjke schakel in het B.B.-appa raat voltooid is. Gedurende de tweede wereldoorlog werden bij het politiebu- reau enkele ondergrondse verbij ven in gericht tot schuilkelders; na de oorlog dienden zj als opslagplaatsen, doch toen de B.B. meer armslag nodig had kreeg het instituut de beschikking over deze lokalen. Burgemeester Jansonius was het personeel van Openbare Wer ken bjzonder dankbaar voor de snelle wjze, waarop het de werkzaamheden had uitgevoerd. Het geheel is nog niet honderd procent, zo ging de burge meester verder. Wat de verbindings dienst betreft mist de kring nog enkele belangrjke schakels. Maar het ziet er naar uit, dat deze binnenkort „gesmeed" worden. De heer L. Fontjne, vertegenwoordi ger van de commissaris der koningin en provinciaal adviseur van de B.B, gaf een uiteenzetting van de werkwijze van het kringcommando. Hij feliciteerde de kring met dit prachtige gebouw. De gewesteljke commandant, de heer W. A. Langeveld, zag in de nieuwe post voordelen voor de commandovoering in de drie provincies. De heer H. van Alphen, provinciaal vertegenwoordiger van de stichting B.B.B. was van mening, dat bj de werving van vrjwIHlgers meer het ac cent gelegd dient te worden op het voorkómen van grote rampen. Duidelijk moet uitkomen, dat de B.B. niets anders is dan een menslievend hulpbetoon. Het verheugde hem als oud-burgemeester van Zandvoort bijzonder, dat Zandvoort bj de werving zo'n goed figuur gesla gen had (96% van het aantal mensen, nodig voor de verschillende diensten, is aanwezig). De heer H. Biesheuvel, kringhoofd B.B., liet de vijf jaar, dat de kring be staat, de revue passeren. Hj gewaagde van een prettige samenwerking met de kringraad. De heer Biesheuvel zou het bijzonder op prjs stellen, wanneer de raadsleden van de verschillende ge meenten, in de kring Haarlemmermeer verenigd, eens een kijkje komen nemen in de nieuwe commandopost. Tenslotte hoopte hj, dat Heemstede en Nieuwer Amstel binnen niet al te lange tijd de beschikking zullen hebben over een eigen B.B. centrum, zo belangrjk voor de opleiding. Burgemeester Jansonius sloot met een dankwoord de bj eenkomst. zien van de bestrijding van deze ziekte. De inwoners van de wjken Overveen en Bloemendaal, die met de doorlich ting dus het eerst aan de beurt ko men, hebben van het komende onder zoek reeds iets kunnen merken. Aan dertienhonderd gezinshoofden en al leenstaanden in Overveen en aan een entwintighonderd personen in Bloe mendaal zjn inmiddels enkele beschei den toegezonden. Op een kaart, die men portvrj aan het raadhuis te Over veen kan inzenden, moeten enige gege vens worden ingevuld aan de hand van een eveneens bjgesloten vragenlijst. Nauwkeurige en spoedige invulling en terugzending van de antwoordkaart ver gemakkelijken het vele aan het onder zoek voorafgaande werk aanzienlijk. In Overveen moesten de antwoordkaarten uiterljk Maandag 21 Februari op het raadhuis zjn ontvangen. Het aantal kaarten dat tot en met de post van Zaterdag j.l. op het Raadhuis was ont vangen, bedroeg nog slechts vierhon derd, zodat de overige negenhonderd gezinshoofden en alleenstaanden wor den verzocht de kaart alsnog in te vul len en terug te zenden. Mocht men verzuimen deze geringe moeite te ne men, dan kan men er 0£ rekenen bin nenkort huisbezoek te krjgen! Voor dit huisbezoek zjn nog een aantal vrijwil ligers, zowel dames en heren, boven 22 jaar nodig. In Overveen zoekt men nog naar veertig krachten om het huis bezoek voor elke medewerker slechts twee of drie avonden van ongeveer drie uur per avond te laten duren. Opgaven voor medewerking kunnen schrifteljk, mondeling of telefonisch (nummer 23269 toestel 06) op het Raadhuis worden gedaan. Het is echter de bedoeling, dat velen zich voor het huisbezoek opgeven, om dat daardoor ieders taak wordt ver- gemakkeljkt en het aantal te bezoeken gezinnen minder. Voor de mede- werk(st)ers aan het huisbezoek zal de ze week een eerste bjeenkomst worden gehouden om hen nader te instrueren De heer Hooykaas uit 's Gravenhage die met de technische leiding van het bevolkingsonderzoek is belast, zal dan het woord voeren. Op andere wjze dan als huisbezoek- (st)er kan men eveneens zjn mede werking verlenen. Het zal op prijs wor den gesteld als autobezitters zich met hun voertuig beschikbaar zouden wil len stellen voor het vervoer naar en van het onderzoeklokaal van invaliden en bejaarden. Op Zaterdag 26 Februari zal het kan toor van notaris H. M. van Weel aan de Bloemendaalseweg in Overveen ge sloten zjn. maar in zijn woning aan de Bloemendaalseweg 86 te Bloemendaal zal de notaris dan des middags van half vier tot half zes recipiëren. Dit geschiedt ter gelegenheid van het feit dat notaris Van Weel een kwart eeuw geleden tot notaris in de gemeente Bloe mendaal werd benoemd. Hj werd be noemd als opvolger van notaris J. H. Wildervanck de Blécourt, bj wie de heer Van Weel van 1925 1930 reeds als candidaat-notaris werkzaam was. Voordien was de heer Van Weel na het behalen van zjn examen in 1911 candi- daatnotaris in Vlissingen. In de ambtsperiode van notaris Van Weel veranderde Bloemendaal van een rustige landeljke gemeente in een re creatiegebied voor de omliggende dicht bevolkte centra. Hj had een werkzaam aandeel bj het tot stand komen van de Zeeweg en voor hem werd in 1952 de acte gepasseerd, die leidde tot de aankoop van 't Nationale Park De Ken- nemerduinen. Notaris Van Weel maakt al eenen twintig jaar deel uit van het bestuur van de Ring Haarlem van de Broeder schap van notarissen in Nederland. Van deze broederschap was hj vier jaar, v 1946 tot het periodiek aftreden en niet- herkiesbaar zjn in 1950, lid van het hoofdbestuur. In deze periode vertegen woordigde hj dit bestuur op congressen, in 1947 en 1948, in Frankrjk en in 1950 in Spanje (Madrid). De leden van de Nederlandse Gidsen Beweging vieren vandaag, met de pad- vindsters van het Nederlandse Padvind- sters Gilde en alle andere padvindsters in de wereld, hun „denkdag", de ge boortedag van de oprichter van de in ternat. padvindersbeweging, wijlen lord Baden Powell zowel als die van zjn echtgenote lady Baden Powell, die in 1954 ter gelegenheid van de wereld- padvindstersconferentie nog een bezoek aan ons land bracht. Op deze denkdag dragen de mesjes de uniform en komen vandaag in groeps- of districtsverband bjeen. Vanmorgen vroeg werd op de gebruikeljke' wijze de vlaggenparade gehouden. Vanavond is er kampvuur. B. en W. van Haarlem zullen Donderdag 17 Maart om 11.30 uur officieel ten stad- huize ontvangen de leden van het bestuur en het districtsbestuur van de Kon. Ned. Biljartbond, alsmede de officials en deelne mers aan het op 17. 18, 19 en 20 Maart 1955 in deze gemeente te organiseren nationaal kampioenschap 71/2 groot biljart. Dc Statenkring Haarlem van de K.V.P. houdt Donderdag 24 Februari in restaurant Brinkmann aan de Grote Markt in Haar lem een bijeenkomst, waarop het lid van de Tweede kamer, dr A. M. Lucas een in leiding zal houden. In de St. Antoniusschool te Aerdenhout wordt Woensdagavond 23 Februari om 8 uur een ouderavond gehouden, waarop de be kende psychologe dr. Sis Heyster zal spre ken over het onderwerp „rondom het schoolkind". De oudercommissie rekent er op, dat de ouders van alle kinderen deze avond zullen bijwonen. De ijsbaan aan de Kleverlaan ver keert In uitstekende toestand. Vanaf hedenmorgen 11 uur kunnen schaats liefhebbers terecht op de gladde baan. Ook vanavond is de baan voor ieder een toegankeljk. Dinsdag 1 Maart vindt in het Miner- vatheater te Heemstede het tweede abonnementsconcert plaats o.l.v. Ton Verhey met solistische medewerking van de pianist Stevan Bergmann. Er zal een Brahms-programma worden uitge voerd met de volgende werken: Piano concert nr. 2 en Symphonie nr. 1. In het Krelagehuis in Haarlem werd Maandagavond een basketball inhaal programma verwerkt, waarvoor slechts één eerste klasse dames wedstrjd was vastgesteld. Het damesteam van H.O.C. had tegen Sportclub Haarlem geen moeite een grote overwinning te behalen (588). De belangrjkste herenwedstrijd was ongetwjfeld de tweede klasse ontmoe ting Z.B.V.S. tegen Schoten Giants. Via een 1610 voorsprang bj de rust wisten de Santpoortenaren een kleine 3424 ze ge te boeken. Door enige onregelmatig heden zal de protestcommissie hierin het laatste woord hebben, waardoor in deze stand nog wel wjziging kan ko men. De raad van de gemeente Haarlemmer- liede en Spaarnwoude komt Maandag 28 Februari, 's avonds om 7.30 uur in verga dering bijeen. De wethouder van Onderwjs van Haarlem, de heer D. J. A. Geluk zal Zaterdag 26 Februari a.s. 's middags om 3 uur in zaal „Noord", Rijksstraat weg 433 het Tweede Nederlandse Kwar tetten-concours openen. In het vroege ochtenduur moesten de brandweermensen in Overveen, leden van de Vrjwillige Brandweer Bloemen daal, uit hun warme bed komen om zich door de snerpende koude naar de com plexen van het garagebedrjf Wimble don van de heer A. J. Faase te begeven. Aan hun activiteit en snel en doortas tend optreden is het te danken, dat wj vandaag niet behoeven te vermelden dat een woonhuis en een garage een prooi der vlammen werden. Alleen het tussen deze beide gebouwen gelegen stookhok, waar de kachel was geplaatst ging verloren. Om erger te voorkomen moesten de brandwachten onder leiding van hun commandant IJ. E. Dijkstra, gebruik maken van twee slangen op de waterleiding. Het duurde maar heel kort of het water bevroor weldra tot js en maakte de omgeving zo glad, dat men moeite had zich staande te houden. De brand werd tegen half vier gemeld door een bewoner van een huis in de naaste omgeving, die vlammen door het dak van het stookhok zag komen, het duurde tot ver na half vijf alvorens de brandblussers hun gestoorde slaap konden gaan voltooien. Een Zandvoortse dame verloor dezer dagen een portemonnaie, inhoudende 34 gulden. Zj wist zelf de vindster op te sporen, die verklaarde wel een tas, maar niet de bewuste portemonnaie te hebben gevonden. Na een langdurig ver hoor legde zj ten slotte een bekentenis af. De portemonnaie had zj in de kachel verbrand; met behulp van een magneet wist de politie de metalen delen van de portemonnaie uit de haardas op te sporen. Proces-verbaal werd opgemaakt. Op Maandag 28 Februari organiseert de Nederlandse reisverenigingte Zand voort een filmavond in „De Rotonde". Vertoond zal worden de kleurenfilm over Joegoslavië, getiteld „Balkan- symphonie". De inleiding en het com mentaar zullen gesproken worden door de heer J. van Lunteren. Aan de agent van politie te Zand voort' IJ. Vink, is m.i.v. 8 April op diens verzoek eervol ontslag verleend. De heer Vink gaat dan een cursus voor onderwjzer volgen; door studie in zjn vrje tjd behaalde deze enige tjd geleden reeds het diploma 5-jarig H.B.S. Het raadslid C. Siegers (KVP) heeft aan de Zandvoortse raad gevraagd B. en W. te mogen interpelleren over de gunning van het bouwrjp maken van de terreinen aan de Van Lennepweg. Hierbj zjn de twee, laagste inschrij vers gepasseerd. Dit verzoek zal in de raadsvergadering van heden (Dinsdag)- avond aan de orde komen. Woensdagavond om 8 uur zal in het R.K. Verenigingsgebouw een vergade ring worden gehouden van de leden van de Kath. Arbeidersbeweging, die zich hebben opgegeven voor deelname aan de reis naar Tegelen ter bjwo- ning van de Passiespelen. Zj, die zich voor deze reis hebben opgegeven, wor den verzocht, deze vergadering b j te wonen, omdat dan de bjzonderheden zullen worden vastgesteld. Mochten er leden zjn, die zich nog niet hebben opgegeven en alsnog willen deelnemen dan kunnen zj zich tot Woensdagavond bij de secretaris aanmelden en dus ook deze vergadering bjwonen. (Niet officiële Koersen) Vorig Opening slot 22/2 3% Ned. 1953 103(4 3y, Ned. 1953 102% 3% Ned. 1948 100% 3% pCt. Ned. 1950 100ft 31/4 Ned. 1954 100ft 31/4 Ned. 1955 100A 3-3% Ned 1947 100% 100% 3 Ned. 62-64 bei. fac. 101& inschr. Grtbk. 1946 3 pCt 100 Ned. Handel Mij eert. 229% A.K.U. 228% 288% Van Berkei's Patent 166 Calvê-Delft eert 258 Van Gelder 271 Kon. Hoogovens eert. 280 Unilever cert. 365 365% Ned. Kabel ??J3? Philips 345 ,a 348 Nieuwe Philips' 336 338 Kori. Petroleum 547 542 Amsterdam" Rubber 113(4 113 HoU Amerika Lijn 194 Kon Ned. Stoomb MD 187% 181* Ned Scheepv Unie 179 181 H.V.A. 141% "3 Dell Mil Cert 140% 141 ex-div. 9 pet. Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Kennecott Copper Montgomery Ward Radio Corp Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S Steel ex div. 18/2 53 119% 68% 53% 94% 110% 79 44% 86(4 71% 62 58% 76(4 26(4 78% 21/2 53(4 121 69(4 53(4 93(4 111 78(4 44% 86% 71% 62(4 5974 77% 27(4 78 Stemming: goed prijsh.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3