Militaire belangen contra recreatie Tanks en vliegtuigen in natuurreservaten? Plan voor Waddeneilanden niet voorgelegd aan burgemeester van Terschelling SIAHRIRHet volk draagt de schuld van de moeilijkheden doe Dit jaar 300.000 rijexamens Wij bestrijden niet het bestaansrecht van een ander Wij verdedigen slechts dat van onsself Ridder Diploma's slechts stimulans voor magnetiseurs BIC&RPAN i Hoe kunnen wij werkenals niemand ons leiding geeft?" Helft van de candidaten zakt VOORZITTER VAN DE K.V.G. schrale huid? In campagne voor wetswijziging ss? - Moeilijkheden met immigrantenschool KRAB NIET Maagpil*1 Saag-cachets AKRSR DINSDAG 22 FEBRUARI 195:> PAGINA CRITIEK OP CRITIEK OP CRITIEK JONGEN DOOR BUS OVERREDEN V. d. Goes van Naters Wij hebben rechten in Duitsland De huidige situatie in Indonesië Publicatie Ned. Zuivelbureau FN O P. wil wettelijke regeling Jacht op „Hollandse nieuwe" begint 23 Mei Werkgroep antwoordt prof. Tenhaeff ■immil In Canada „Hoofd zou Engels niet machtig zijn" Benoemingen Kon. Lucht macht Advertentie f:4.: ra Terschelling met de Brandaris. (Van onze Haagse redacteur) De A.N.W.B. geeft ter informatie van zijn leden de volgende opsomming van recreatieterreinen op de Veluwe, welke voor de toerist hun waarde gedeeltelijk of geheel verloren hebben: „Het grootste militaire oefenterrein ligt rondom de legerplaats Oldebroek; hier wordt geoefend van de spoorlijn ZwolleAmersfoort in het westen tot Oud Soerel, de Holle Berg en bondswegwijzer 1092 op de weg van Heerde naar Wezep in het Oosten. De laatste weg vormt tevens ongeveer de Noord grens van het oefenterrein. Zeer vernield is verder de Elspeetse heide tussen Vierhouten, Elspeet en Stakenberg, het Elspeter veld, de gehele heide tussen het Uddelermeer en Garderen, met Millingen als grens in het Zuiden en Speulde in het Noorden, de gehele Ermelose heide, een terrein tussen Putten en Veldwijk en een groot terrein nabij Harderwijk. Op al deze terreinen is grote schade aan de vegetatie aangericht en de oude heidevelden hebben daarmee hun eertijds zo grote waarde voor de recreatie reeds goeddeels ver loren. Bij voortgezette oefening moet men er rekening mee houden, dat de heidevelden in zandverstuivingen zullen veranderen." Advertentie van kwaad tot erger, als U gekweld wordt door jeuk. Maak een eind aan die plaag en ontsmet Uw huid met Naar aanleiding van de actie, die twee Haagse bioscoopexploitanten be gonnen zijn om bepaalde critici van de film „Willem Parel" overlast te be zorgen heeft de heer G. Rutten in De Tel. verklaard, dat hij tegen genoemde actie ernstig bezwaar heeft. Hij wenst vast te stellen, dat een criticus volledig recht van spreken heeft en veroordeelt iedere actie, die de vrijheid van de cri ticus tracht aan te tasten of belachelijk te maken. Maandagavond is de 14-jarige Herman Krekelberg te Maastricht op de Wilhel- minabrug door een gemeentebus overreden en op slag gedood. De jongen reed per fiets op de brug en is in de sneeuw met zijn fiets vermoedelijk op een dorpel van een der cementvlakken in de rijweg geslipt. Hij kwam met het hoofd onder het achter wiel van de bus. In het nieuwe verenigingsgebouw te Voorthuizen, dat Woensdag zou worden ge opend. is Maandagmiddag brand uitgebro ken. De destijds ontslagen brandweer van Voorthuizen was spoedig ter plaatse en be gon met het blussingswerk door emmers water op de vlammen te gooien. Toen de brandweer uit Barneveld met groot ma teriaal ter plaatse verscheen was de brand al bijna geblust. Des morgens was juist de brandverzekering op het gebouw goedge keurd De aangerichte schade is niet groot. Het is tekenend voor de situatie, waarin wij met het probleem „militaire oefenterreinen-recreatie" zijn komen te verkeren, dat een toeristische organisa tie, die in vroeger jaren het grote- pu bliek de schoonheid van ons land leer de ontdekken, zich thans genoodzaakt ziet publicaties te wijden aan de ge bieden, waar men maar beter weg kan blijven. Van de zijde van de Legervoorlich- tingsdienst werd enkele jaren geleden verklaard, dat het een schromelijke overdrijving was te durven stellen, dat het recreatiebelang op de Veluwe door de militaire oefenstukken zou worden aangetast. De militaire oefenterreinen worden niet voor het publiek gesloten, zo werd gesteld en de militairen wordt geleerd, dat zij de natuur zoveel mo gelijk moeten ontzien. Conclusies als zou de heidevegetatie na verloop van weinige jaren tot afsterven gedoemd zijn, werden een raadsel genoemd. Daartegenover wordt in een rapport van de Studiekring Veluwe thans ge constateerd, dat de tankoefeningen een funeste invloed op de terreinen hebben. In de eerste phase van be schadiging sterven alleen de planten af en blijft de vegetatie nog intact. Bij een volgende phase sterft alles af. maar blijft de bodemlaag nog be staan. Vervolgens gaat de humuslaag stuk en treden winderosie en ver spoeling door regens op. In de vierde phase komen minerale zandlagen bloot en ontstaan er erosiegeulen: de afbraak van het landschap begint en herstel is uitgesloten. Dit voor wat de beschadiging aan de natuur betreft; daarbij komen dan nog de beschadigingen bijvoorbeeld aan de paaltjes langs de rijwielpaden. Het is wel duidelijk, dat het oefenend leger met zijn zware materieel wel degelijk de recreatiebelangen aantast zoals trouwens niet anders dan te verwach ten viel. Ware het zo, dat de militaire interes- J5 Op een openbare vergadering van de Indonesische socialistische partij, de P.S.I., te Padang heeft de voorzitter van deze party, oud-premier Soetan Sjahrir, verklaard, dat de bevolking van Indonesië naar zijn mening te wei nig actieve belangstelling koestert voor de manier, waarop het land wordt be stuurd. Vijf jaar nadat de souvereini- teit door Nederland is overgedragen zyn nog steeds niet de algemene ver kiezingen gehouden, die volgens de R.T.C.-overeenkomst uiterlijk een jaar na de souvereiniteitsoverdracht hadden moeten plaats hebben. De huidige moei lijkheden, aldus Sjahrir, zijn voor een deel te wijten aan de tegenwoordige leiders, maar het grootste deel van de schuld komt voor rekening van het volk zelf, dat niet actief deelneemt aan het controleren van zijn leiders. Het volk hoopt slechts op rechtvaar digheid, maar weet niet hoe deze recht vaardigheid dient te worden verkregen. In feite dient het volk zelf rechtvaardig heid van zijn leiders te eisen. De fouten van de leiders zijn de fouten van het volk, daar het volk het optreden van zjjn leiders niet controleert, waardoor aan deze leiders ruime gelegenheid wordt gegeven naar eigen goeddunken op te treden, aldus Sjahrir. Nu leven wij in een tijd, waarin men elkander via de pers beschuldigt. Onze moeilijkheden worden niet door be schuldigingen en het belasteren van el kander uit de weg geruimd. Onze moeilijkheden spruiten voort uit het gebrek aan ervaring, geschikt heid, vakbekwaamheid en kapitaal. Hoe kunnen wij werken, als er niemand is, die de weg wijst, en hoe kunnen wij initiatief nemen, indien wij niet over kapitaal eft deskundigheid beschikken? Zolang wij nog niet beginnen het volksinitiatief aan te wakkeren en het volk leiding te geven, zolang zullen wij in de huidige moeilijkheden blijven ploeteren, aldus Sjahrir. (P.I.A.) ses zich beperkten tot vast aangeduide gebieden, dan zou men met deze situatie nog betrekkelijk vrede kunnen hebben. Men wist dan, dat bepaalde terreinen voor de recreatie moesten worden af geschreven en zou zich tenminste kun nen verheugen in het ongestoorde be houd van het resterende recreatiege bied in ons land. De grens leek ge trokken toen vier jaar geleden de Mi nister en de Staatssecretaris van Oor log deden uitkomen, dat het spoedig ge daan zou zijn met de onttrekking van terreinen aan recreatiedoeleinden. Toch zijn daarna bij stukjes en beetjes nog 3000 ha. naar de militairen overgegaan en blijkens een adres van de Contact- Commissie voor Natuur- en Land- sehapsbeescherming aan de Eerste Ka mer is het eind nog niet in zicht. Bij Weert schijnt men een bestaand oefen terrein van 200 op 1000 ha. te willen brengen, op de Veluwe hoort men spreken over 700 ha, die alsnog voor tankoefeningen nodig zouden zijn, in Noord-Drente worden oefenterreinen met 100 ha. uitgebreid enz. Het jongste en zeker niet het minst alarmerende bericht is, dat er interde partementaal overleg gaande is over een plan om ook gedeelten van de Wad deneilanden voor militaire doeleinden te bestemmen. Ameland, dat aanvan kelijk genoemd werd, schijnt nog niet aan bod te zijn, maar voor Vlieland en Terschelling denkt men respectievelijk aan tank- en vliegtuigoefeningen. Dit plan heeft grote ongerustheid gewekt bij de Vereniging tot Behoud van Na tuurmonumenten, die in een j.l. Zater dag gehouden vergadering sprak van unieke gebieden, die verloren zouden gaan. Bij de Legervoorlichtingsdienst zei men ons met enige verwondering te hebben kennnis genomen van de bezwa ren tegen dit plan. Aanvankelijk was gedacht aan Schiermonnikoog; geheel in overleg met alle belanghebbenden onder wie ook vertegenwoordigers van de natuurbeschermingsorganisatie zou de keus op Vlieland en Terschelling gevallen zijn. In kringen van de na tuurbescherming vernemen wij echter, dat men zijn bezwaren onverkort hand haaft. Burgemeester H. Wielinga van Terschelling, die wij gisteren naar zijn oordeel vroegen, verklaarde van het plan slechts op de hoogte gekomen te zijn door publicaties in de pers. De burgemeester zei ons, dat er per jaar rond 50.000 toeristen op zijn eiland komen, wier rust met militaire oefe ningen verloren zou gaan. Over de plannen met de wadden eilanden zal het laatste woord nog wel niet gesproken zijn. De Bosch plaat van Terschelling, die bestemd zou worden voor vliegoefeningen, waarbij waarschijnlijk ook bommen zouden worden afgeworpen, is een bijna wereldbekende broedplaats voor vogels. Vele studenten hebben hier een deel van hun biologische studies gemaakt. Het is duidelijk, dat dit reservaat onherstelbare schade zou lijden als het plan van „Oorlog" door zou gaan. De Vliehors van Vlieland, die bestemd zou worden voor oefenin gen met tanks, vormt eveneens een natuurreservaat, dat behalve uit re creatief ook uit wetenschappelijk oogpunt grote betekenis heeft. Het probleem, waar de legerleiding zich van haar kant voor gesteld ziet, is echter, dat men voor kleinere oefenin gen niet in het buitenland -terecht kan. In dit verband verdient evenwel aan dacht een opmerking, welke gemaakt is in de huishoudelijke vergadering van de eerder genoemde Contact-Commissie. Het Tweede Kamerlid, de heer v. d. Goes v. Naters, heeft daar gesteld, dat onze regering reeds rechten voor oefeningen in Duitsland heeft. Op 23 October van het vorig jaar zijn in Duits land militaire oefeningen gehouden, waaraan ook door Nederland werd deel genomen. Op die datum werd overeen gekomen, dat de landen, die op dat ogenblik troepen in Duitsland hadden, daarvan een acte konden deponeren in Bonn. De Nederlandse regering heeft dat gedaan. Op de datum waarop het hierbedoelde verdrag in werking zal treden zullen alle landen, die troepen in Duitsland hebben, het recht verkrij gen in de toekomst militaire oefeningen op Duits grondgebied te houden tot een sterkte aan manschappen als er op die datum in Duitsland gelegerd is. Het zal dus zaak zijn, aldus de heer Van der Goes, dat Nederland omstreeks die tijd zorgt zoveel mogelijk manschappen in Duitsland te hebben. „Wanneer alle in Nederland bestaan de autorijscholen getest zouden worden op bevoegdheid, zou zeker de helft af vallen. Er is echter nog steeds geen overheidstoezicht op deze instituten; een vestigingsvergunning van de Ka nier van Koophandel is voldoende, waar bij op bevoegdheden niet wordt gelet," aldus de heer J. A. Hippe uit Amster dam, voorzitter van de vakafdeling Auto- en Motorrijscholen van de Fe deratie van Nederlandse Organisaties voor het Personenvervoer, op het Maandag in Utrecht gehouden landelijk congres van de vakafdeling. Hij voegde er aan toe, dat er jaarlijks 300.000 rij proeven worden afgenomen en dat slechts de helft van het aantal candi daten slaagt. De heer H. Westerlaken, directeur van het Centraal Bureau voor de Ai- gifte van Rijvaardigheidsbewijzen te 's-Gravenhage, corrigeerde de laatste uitspraak enigszins; er werden in 1954 ruim 253.000 rijproeven afgenomen. In 1955 zullen het er 300.000 zijn en men verwacht, dat het jaarlijks aantal bin nen vier jaar tot 450.000 gestegen zal zijn. Spr. bevestigde, dat 50 pet. van de candidaten voor het examen zakt, evenveel als in enkele andere Europese landen, waar de opleiding ook niet wet telijk geregeld is. In landen waar dit wel het geval is, b.v. Zweden en West- Duitsland, bedraagt het percentage slechts 15 a 20. De Vestigingswet Kleinbedrijven 1954 zal voor de autorijscholen niet geschikt blijken, meende de heer Westerlaken, omdat de reeds bestaande scheien on gemoeid gelaten worden. Een over heidserkenning van alle bestaande scho len zou een grote ramp zijn. De Ves tigingswet bepaalt zich tot de eigenaar, strekt zich niet uit over de instruc teurs en het materieel, aldus spr., die aandrong op een bekwaamheidstest voor alle houders van autorijscholen en die het noodzakelijk achtte, dat eventuele vergunningen strikt op naam worden gezet, zodat zij onverhandel baar zullen zijn. De grote belangstelling voor het be roep van instructeur vond spr. zeer be grijpelijk, omdat het „nogal een lucra tief beroep" is. Alleen reeds in en om Amsterdam bestaan er 164 autorijscho len, zijn er althans 164 mensen, „die iets verdienen aan de opleiding voor het rij-examen". Wanneer men ir. Ma- ris geloven mag, zal het verkeer in Nederland in 1970 3,6 maal de huidige omvang hebben; men mag dus ver wachten, dat er in de komende jaren veel rij-examens afgenomen zullen wor den en dat er voor de rijscholen nog werk te over zal zijn. De heer K. J. Muller chef van de Rotterdamse Verkeerspolitie, zette uit een hoe in Amerika, land van de „free enterprise", het rij-onderricht veel meer dan in Nederland een overheids- (Vervolg van pag. 1) Wij zijn niet, zoals men zegt „over gelopen" uit het christelijke kamp naar het kamp van de neutraliteit en even min als andere christenen ontkennen we de samenhang van godsdienst en po litiek, doch uit de christelijke opdracht in de wereld van vandaag aanwezig en getuige te moeten zijn, hebben we, sa men met anderen, in Nederland een nieuw partijtype geschapen, dat een samenwerking mogelijk maakt, waar vroeger slechts tegenstellingen beston den. Zeer positieve overwegingen Het waren geen negatieve, doch zeer positieve overwegingen, die ons brach ten tot onze keuze voor de doorbraak. In geweten zijn wij overtuigd, dat de doorbraak niet alleen toelaatbaar is van principieel katholiek gezichtspunt uit, maar dat zij voor ons volksleven van grote positieve waarde is. Wy zijn dus in geweten overtuigd, dat onze politieke keuze niet in strijd is met enigerlei katholiek beginsel, en dat de vrijheid om deze keuze te kunnen doen in deze tijd voor land en kerk wense lijk en noodzakelijk is. Maar het is nodig om het hier uit te spreken, teneinde alle misverstand te vermijden, dat voor de katholiek deze beide punten, hoe belangrijk ook, nog geen volledig antwoord gegeven op de gewetensvraag, ons door het Mande- mentvoorge houden. De eenheid van de katholieken in de Kerk is niet een po litieke of juridische eenheid, doch een eenheid, waarvan het wezenlijke bo ven deze wereld uitstijgt. Het myste rie van de Kerk is voor de gelovige levende realiteit. De vragen, die hier rijzen, zijn veel moeilijker, maar ook beslissender dan de politieke problematiek. Wanneer ik hier op deze vragen geen antwoord geef, dan is het enerzijds, omdat zij 'beter kunnen worden besproken in intern katholieke kring, anderzijds, om dat zij zozeer de diepste roertselen raken van het persoonlijke leven, dat een openbare politieke vergadering voor een antwoord daarop niet de ge- eigende plaats lijkt. Maar :k kan u wel zeggen, en ik hoop dat iedereen in het land dit verstaat, als het beraad van de werkgemeenschap duurde van maand tot maand, dan waren het juist deze vragen, die ons het meest beklemd heb ben. In de beslissing die wij hebben genomen, wordt ook iets van ons ant woord op deze vragen tastbaar, doch de toelichting daarop moet worden uitgesteld tot een andere plaats en ge legenheid. Ernstig hebben wij moeten overwe gen dat de gevolgen zouden zijn als wij onze taak zouden opgeven. Wij allen dragen nu eenmaal de verant woordelijkheid voor de consequenties van onze daf,en, een verantwoordelijk heid die niemand van ons lean afne men. Wij weten dat een moeten uittre den van de katholieken uit de Partij van de Arbeid tot een onmiddellijke regeringscrisis zou leiden. Het Mande ment zou tot een bij uitstek politiek document worden dat voor lange tijd de politieke verhoudingen in ons land in antithetische richting zou beïnvloe den. Het zou in de ogen van velen de K.V.P. maken tot een gecanoniseerde partij en voor 2/5 van ons volk de vrijheid van partijkeuze, grondslag der democratie, in feite onmogelijk maken. Het zou het anti-katholicisme in ons land en daarbuiten verder doen toene men, de verhouding tussen katholieken en niet-katholieken voor lange tijd ver giftigen en onherstelbare schade toe brengen aan het klimaat, dat ook de Kerk nodig heeft om haar zending te kunnen vervullen. Van al deze punten hebben wij ons rekenschap moeten geven en de verantwoordelijkheid voor een dergelijke ontwikkeling menen wij niet te mogen dragen. Maar toch, hoe belangrijk dit alles ook zij, bij het besluit van de Werkge meenschap heeft het beslissende ele ment toch elders gelegen, meer in het positieve dan in het negatieve. Het meest diepgaande beraad heeft onze eerlijke gewetensovertuiging niet doen veranderen, dat voor de kerkelij ke en staatkundige verhoudingen in ons land de doorbraak, zoals die be lichaamd is in de Partij van de Ar beid, een betere weg is dan het con fessionele partijensysteem. Het is dit ideaal van de doorbraak, dat onze plaats bepaalt in het openbare leven van ons land. Ook wij hebben de plicht onszelf te zijn. Daarom heeft de Werkgemeen schap het vorige jaar reeds te kennen gegeven, dat van een overgang naar de K.V.P, geen sprake kan zijn. Onzer zijds was dat eenvoudig een daad van eerlijkheid en van waarachtigheid. Vele katholieken, ook van buiten onze rijen, hebben ons toen de raad gegeven een nieuwe partij te stichten. Maar ook dat gaf geen oplossing voor de vraag, heb ben ook wij niet de plicht, zolang dit van ons afhangt, te volharden bij een ideaal, dat het geweten ons voorschrijft? Ook dat is een element van de gewe tensvraag. ons door het Mandement voorgehouden. Wy hebben die gewetensvraag on derzocht met alle zorgvuldigheid, waar toe wU ons verplicht achtten op grond van onze eerbied voor onze kerkelijke overheid en onze liefde voor de Kerk. Het zou ons ik zeg het zonder voor behoud en in alle oprechtheid lie ver geweest zyn indien wy aan de wen sen van onze bisschoppen hadden kun nen voldoen. Maar wij kunnen het niet, omdat wij het niet mogen. Wij willen niet te kort schieten in eerbied voor onze Bisschoppen, maar wij weten ook, dat onze Bisschoppen niet van ons verlangen en niet kun nen verlangen, dat wij iets zullen zeggen, dat tegen onze gewetensover tuiging ingaat. Wij hebben alle as pecten laten wegen van de vele en veelzijdige verantwoordelijkheden, die wij in onze huidige positie dragen. Maar ook wij hebben de plicht, in het belang van land en Kerk beide, dat gene te doen, wat ons geweten van ons vraagt. En daarom zeg ik nu, uit de grond van mijn hart en uit de diepste overtuiging; Onze plaats, de plaats van de Katholieke Werkge meenschap, is en blijft in de Partij van de Arbeid. De thans genomen beslissing is enkel mogelijk geweest, omdat het daarbij niet ging om een keuze tussen de Kerk en de Partij van de Arbeid. Ware dat zo geweest, dan was er geen keuze mogelijkheid geweest, omdat iedere katholiek het leven in de Kerk be langrijker moet achten dan het leven in een politieke partij. Maar zo lag het vraagstuk niet. En als we dan nu op nieuw hebben gekozen voor de Partij van de Arbeid, dan is dat niet omdat de Kerk ons minder lief is. Als wij strijden, dan strijden we uit de kracht van ons geloof en onze liefde voor de Kerk. En onze keuze is mede be paald door het intense verlangen op rechte katholieken te blijven. Zo moge ook voor ons het woord uit het Man dement gelden: „Wie leeft uit een echt Godsbesef, kan vruchtbaar werken in het tijdelijke, zonder het gevaar te lopen zich te verliezen in de vele eisen, die het moderne leven stelt". Wij hopen, dat onze beslissing zal bijdra. gen tot een ontspanning in de toegespitste verhoudingen van ons land. Als onze be slissing er toe bijdraagt, dat het Mande ment ophoudt in feite allereerst een poli tiek document te zijn hetgeen slechts ten goede kan komen aan de geestelijke vraagstukken, in het Mandement aan de orde gesteld als katholiek Nederland onze beslissing, ook voorzover men het daarmee oneens is. als gewetensbeslissing zal eerbiedigen, als niet-katholiek Neder land onze beslissing mede zal verstaan als een eerlijke poging de moeilijkheden tot gesprek en samenwerking tussen katho lieken en niet-katholieken open te houden, dan geloven we, dat onze beslissing een bijdrage kan zijn tot het scheppen van een klimaat, dat voor land en Kerk ten zege strekt. De vraag kan worden gesteld of de be slissing van de Katholieke Werkgemeen schap het einde moet betekenen van het gesprek tussen K.W.G., K.V.P. en K.N.P. Ik geloof het niet. aldus spr. Onze beslis sing heeft enkel de situatie verduidelijkt. Boven de rechtmatige verscheidenheid der partijpolitieke keuze uit is er iets. dat de katholieken verbindt, ook ten aanzien van de politiek, dat waard is om georganiseerd te worden. Het gesprek over datgene, wat de katholieken ten aanzien van de politiek verbindt, kan echter niet plaats hebben op grondslag van macht, doch slechts op grondslag van onze eenheid in de Kerk. Als de K.V.P. dit afwijst, dan rust op haar de verantwoordelijkheid, dat in katholiek Nederland een leemte blijft voortbestaan. Onzerzijds kunnen wij slechts onze uit drukkelijke bereidheid herhalen, die van 1046 af ononderbroken heeft bestaan, over dit vraagstuk het gesprek voort te zetten. Frankrijk De staking van de pi loten van de Air-France is vannacht weer opgeheven, un organisatie wenst echter, dat vóór 15 Maart a.s. aan haar eisen moet zijn voldaan. zaak is. Of het verkeer in de V.S. daarom veiliger was dan in ons land, kon spr. moeilijk bevestigen, omdat de cijfers van beide landen moeilijk ver gelijkbaar zijn. Wanneer men de ver gelijking toch trekt, blijkt het aantal ongevallen in Nederland relatief 4,5 maal zo groot te zijn. Een verklaring niervan vond de heer Müller in de grote verkeerstechnische bedrevenheid in Amerika en in de wijze waarop men er elkaar ook de voetganger ont ziet. Motortechnisch echter rijden de Amerikanen bepaald slecht. De Nederlandse haringvloot zal op Maandag 23 Mei zee kiezen om de jacht op „Hollandse Nieuwe" te openen. De redersve-cniging voor de Nederlandse haringvisserij heeft deze datum vast gesteld. He besluit behoeft nog de goedkeuring van het bedrijfschap voor visserijproducten. Ook het uur van uitv. ren is ditmaal vastgesteld, n.l. 5 uur 's middags. Men wil daardoo* alle vissersplaatsen in de zelfde positie plaatse De helft van de N' ierlandse haringlo ,ars uit Scheve- ningen, Vlaardingen, IJmuiden en Kat wijk zal aan de traditionele jacht deel nemen. Sinds gisteren ben ik Ridder. Die mooie functie heb ik te danken aan de Roermondse Carnavalsvier ders, die zich sinds jaar en dag verzamelen onder de verzamelnaam van „Uule". Zij lieten mij dus telefo nisch weten, dat ik benoemd was tot .Ridder in de orde van den Uul". Ik heb er gisteravond, toch al in een vage Vastenavondstem ming, meteen een glas op gevat, op die schokkende onderscheiding. En ik heb zitten bespiegelen wat er, behalve het feestelijke gevoel dat zich onmiddellijk van mij meester maakte, nou de con sequenties van waren. Mijn Uil kwam er geestdriftig bij zitten. „Proficiat, Uil," zei hij. „Dank je, collega," antwoordde ik. „We gaan er heen," riep hij enthou siast. „Natuurlijk," zei ik. „En den Uul dae reep „Oehoe", kras te hij. „En ik," jubelde ik „Oehoe". Toen zijn wij, mijn Uil en ik, met een opgevlogen. Naar Roermond, Als u deze regels leest, lieve lezer(es), ben ik verse Ridder met mijn „Uule" verenigd. Advertentie In antwoord op de persconferentie, die prof. dr. W. H. C. Tenhaeff, hoog leraar in de parapsychologie te Utrecht, Vrydag gehouden heeft (zie ons blad van Zaterdag 1.1.) over het voornemen van de Nederlandse Werkgroep voor Practische Toepassing van Paranorma le Begaafdheid om Zaterdag a.s. bewy- zen van begaafdheid uit te reiken aan tien Nederlandse magnetiseurs, hetgeen prof. Tenhaeff een gevaar voor de volks gezondheid noemde, heeft het bestuur van genoemde Werkgroep Maandagmid dag de pers een exposé gegeven van zyn mening omtrent de gewraakte di plomering. Als woordvoerder voor de Werkgroep trad mr. A. van Doorninck op, de voorzitter van de commissie voor onderzoek naar paranormale be gaafdheid, die in de afgelopen twee jaar meer dan 4.000 patiënten van magneti seurs heeft geënquêteerd. Mr. van Doorninck benadrukte, dat het de commissie niet om wetenschap pelijke waarden te doen is; zij acht het een maatschappelijk euvel, dat vele „uitgedokterden", door de officiële we tenschap opgegeven, zich niet tot een magnetiseur kunnen wenden zonder zich schuldig te maken aan uitlokking tot wetsovertreding. Het bestrijden van dit euvel heeft maatschappelijke waarde, aldus de spreker, die een wetenschappe- Advertentie u kunt Uw maag_n*eenmaa niet volledig rust gevem smaakloos. I snel. ze/cer I Naar United Press meldt heeft de minister van Onderwys in de staat On tario, W. J. Dunlop, verklaard dat hy een onderzoek zal instellen naar de klacht dat Nederlandse immigranten scholen exploiteren, waar geen Engels wordt gesproken. Hy zei dat hy zo nodig zou bepalen dat de kinderen de staats scholen moeten bezoeken. Mocht hy een school ontdekken, waar de onder wijzers geen Engels verstonden, dan zou hy de zaak opnemen met de Ne derlandse ambassadeur in Ottawa. Minister Dunlop verklaarde dit alles naar aanleiding van een resolutie van onderwijsautoriteiten in vijf districten van Ontario, waarin wordt aangedron gen op opheffing van het bestaande stelsel, waarbij het aan Nederlandse en andere immigranten wordt toege staan eigen scholen te bouwen en te exploiteren. Schoolopziener R. J. Carter uit Sar- nia had verklaard dat hij in genoem de plaats op een school was geweest waar hij in moeilijkheden was komen te verkeren, omdat het hoofd geen Engels sprak. Ds. Henri Venema van de Hervorm de Kerk in Samia heeft intussen een protest iaten horen tegen de door Car ter geuite beschuldiging. Hij zei dat hy zich in de bewuste school in Sarnia bevond op de dag dat de schoolopzie ner zijn bezoek bracht. Het was niet mogelijk geweest het schoolprogram met Carter te bespre ken omdat deze „niet wilde luisteren Er werd geen woord Nederlands in de school gesproken, zei ds. Venema. Een school van overeenkomstige aard bestond, naar ds. Venema zei, in Holland Marsh al langer dan tien jaar. lijk onderzoek, zoals prof. Tenhaeff wil, „practisch onzin" noemde, omdat men hiermee al twee eeuwen geleden begon nen is zonder er uit te komen. Het gaat er de commissie eenvoudig om of de patiënt genezen is. Om dit te regis treren, moeten de magnetiseurs en hun patiënten formulieren invullen. Mr. van Doorninck meende, dat er voldoende controle wordt uitgeoefend om te ver hinderen, dat de magnetiseurs alleen hun goede patiënten opgeven. De We.k- groep verzamelt deze gegevens om het streven naar wijziging van de wet van 1865 die het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst strafbaar stelt te ondersteunen en reikt diploma's uit om de magnetiseurs te stimuleren him me dewerking aan dit onderzoek te verle nen, niet om hun een bewys te geven, dat zy beter zijn dan andere magneti seurs, al is het gevolg van dit onder zoek o.m„ dat „het kaf van het koren gescheiden wordt". Het diploma wordt na twee jaar al of niet verlengd. Mr. van Doorninck, bygestaan door enige bestuursleden, ontkende niet, dat het onderzoek van de commissie aan waarde zou winnen, wanneer de resultaten van de magnetiseurs ook door medici gecontroleerd zouden wor den, maar wees er tevens op, dat geen enkele arts zyn naam aan een dergelijke medewerking durft te ver lenen, uit vrees voor maatregelen van de Maatschappij tot Bevorde ring der Geneeskunst. De commissie heeft tevergeefs getracht een inspec teur van de volksgezondheid bij het onderzoek te betrekken. De medewer king van enige artsen wier namen uit vrees voor de Maatschappij niet genoemd mochten worden beperkt zich thans tot het registreren der in gezonden gegevens. De commissie constateert slechts het feit, dat de patiënt genezen is, althans aanzieniyke verbetering ondergaan heeft. Wanneer het percentage succes sen van een magnetiseur voldoende is, staat onomstotelyk vast aldus mr. van Doorninck dat de magnetiseur de gave der genezing door handoplegging heeft. Dit onderzoek heeft grote maat schappelijke waarde, maar ook weten schappelijke, al is het de commissie niet direct om het laatste te doen. Men kan natuurlijk een persoon, die beweert de gave der genezing door handopleg ging te bezitten, aan allerlei op zichzelf merkwaardige proeven en wellicht we- tenschappeiyk-interessante testjes on derwerpen hetgeen prof. Tenhaeff wil, aldus mr. van Doorninck maar de beste wyze om deze vraag te be antwoorden biyft naar het oordeel der commissie deze methode: onderzoek AL zijn behandelingen en maak dan uit het percentage successen op, of hy gene zen kan of niet. Alle wetenschap begint met feiten kennis, dus documentatie en statistiek. Deze gedocumenteerde statistiek heeft de commissie, aldus mr. van Doorninck. Duizenden gevallen van door Nederland se magnetiseurs behandelde patiënten zyn bij haar geregistreerd met naam van patiënt, dokter en specialist, in vele gevallen ook de uitvoerige pathogenesis, alsmede de naam van de arts, die de patiënt na de behandeling door de mag netiseur heeft onderzocht. Op deze gedocumenteerde statistiek welke, voor zover hem bekend, uniek is in West-Europa kan een wetenschap worden opgetrokken, aldus mr. van Doorninck. Tot tijdelijk commodore vlieger-waarne mer is benoemd kolonel vlieger-waarnemer H. A. Maurenbrecher, die commodore vlieger-waarnemer A. J. de Vries opvolgt als chef-stat van de tweede groep van de tweede geallieerde tactische luchtmacht. Voorts zijn benoemd tot luitenant-kolonel vlieger-waarnemer de tijdelijk luitenant kolonel vlieger-waarnemer F. E. Broers en de majoors vlieger-waarnemer G. van der Wolf, W. A. Bedet. W. Boxman en J. N. Mulders. Tot luitenant kolonel-vlieger zijn be noemd de majoors-vlieger mr. R. J. E. M. van Zinnicq Bergman. G. J. Schot, F. D. M. Focquin de Grave, J. F. Kuipers, H. J. Diehl, C. R. R. Manders en de tijdelijk luitenant kolonel-vlieger G. W. de Zwaan. Tot luitenant-kolonel-waarnemer zijn be noemd de tijdelijke lultenant-kolonel-waar- nemer ir. G. H. J. Ruygrok en de majoors- waarnemer S. H. M. Wanrooy en M de Swart. Tot luitenant-kolonel bij de Kon. Luchtmacht ztin benoemd de majoors J. L, Benschop, F. N. W. Blokbergen, J. Note- boom en E. W. H. Spiekerman van Wee- zeienburg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5